בוגרי חינוך ביתי ידועים

סבתא_לשמונה*
הצטרפות: 02 יוני 2005, 20:32
דף אישי: הדף האישי של סבתא_לשמונה*

בוגרי חינוך ביתי ידועים

שליחה על ידי סבתא_לשמונה* »

רציתי להעיר בקשר לרשימת המפורסמים שגדלו בחינוך ביתי: אם קוראים את האוטוביוגרפיות שלהם או את הביוגרפיות שלהם רואים שאין כל דמיון בין החינוך הביתי שהם קיבלו במאה ה - 19, בדרך כלל בכורח תנאים, לבין החינוך הביתי של תקופתנו.
לעיתים קרובות החינוך הביתי שהם קיבלו היה אף נוקשה יותר מהחינוך בבתיה"ס. בכל מקרה המטרה לא היתה התחשבות בצורכי הילד ולכן הם אינם דוגמה מתאימה.
הם היו אנשים גדולים בלי קשר לחינוך שקיבלו ויש הניח שהיו אנשים גדולים גם אם היו מקבלים חינוך אחר. כוחם היה באישיותם הייחודית שלא היתה תלויה בשום גורם חיצוני.
אמא_של_יונת*
הצטרפות: 23 דצמבר 2002, 00:39
דף אישי: הדף האישי של אמא_של_יונת*

בוגרי חינוך ביתי ידועים

שליחה על ידי אמא_של_יונת* »

לעיתים קרובות החינוך הביתי שהם קיבלו היה אף נוקשה יותר מהחינוך בבתיה"ס. בכל מקרה המטרה לא היתה התחשבות בצורכי הילד ולכן הם אינם דוגמה מתאימה.
איפה נאמר שחינוך ביתי = התחשבות בצרכי הילד? עד כמה שידוע לי, משפחות רבות המחנכות בבית בארה"ב הן משפחות נוצריות אדוקות, שהחינוך הכללי חופשי ומתירני מדי עבורן ולכן הן מחנכות בבית.
לא בכל מקרה מדובר ב חינוך ביתי חופשי .
סבתא_לשמונה*

בוגרי חינוך ביתי ידועים

_איפה נאמר שחינוך ביתי = התחשבות בצרכי הילד? עד כמה שידוע לי, משפחות רבות המחנכות בבית בארה"ב הן משפחות נוצריות אדוקות, שהחינוך הכללי חופשי ומתירני מדי עבורן ולכן הן מחנכות בבית.
לא בכל מקרה מדובר ב חינוך ביתי חופשי ._

אם כך, מדוע היה צורך ברשימה?
סיגל_ב*
הצטרפות: 29 פברואר 2004, 08:57
דף אישי: הדף האישי של סיגל_ב*

בוגרי חינוך ביתי ידועים

שליחה על ידי סיגל_ב* »

הם היו אנשים גדולים בלי קשר לחינוך שקיבלו ויש הניח שהיו אנשים גדולים גם אם היומקבלים חינוך אחר.
זו הנחה. הנחה בלבד.
אני דווקא מאמינה שסביבת הגידול של של הילד משפיעה מאוד על מי שהוא עתיד להיות יום אחד. לטוב ולרע.
זה לא רק גנים.
יונת_שרון*
הצטרפות: 13 יוני 2001, 02:23
דף אישי: הדף האישי של יונת_שרון*

בוגרי חינוך ביתי ידועים

שליחה על ידי יונת_שרון* »

סבתא לשמונה,
לגבי רשימת המפורסמים בחינוך ביתי: דווקא אם קוראים את הביוגרפיות שלהם מתגלה שיש שם חנוך בכל המינים והסוגים, החל מ-unschooling "לפי הספר" (למשל פרנסיס קולינס או פול ארדוש), עבור דרך מורים פרטיים, וכלה בפראי אדם בלתי מחונכים בעליל (אדיסון למשל). המטרה העיקרית של הרשימה היא להפריך את הטיעון\דעה שחינוך ביתי בהכרח גורר כשלון בחיים. האם האנשים ברשימה היו מצליחים גם ללא החינוך הזה? אני משערת שחלקם כן, אבל רבים מהם לא -- במיוחד הנשים. למעשה, הדרך שלי לגלות אנשים כאלה היא לחפש הוגים שערורייתיים או מהפכניים, או לחילופין נשים או "זרים" (לא אירופאיים). גיליתי שככה אני מוצאת יותר בוגרי חינוך ביתי ופליטי בי"ס מאשר אם אני סתם עוברת על רשימות של חתני פרס נובל או דברים דומים.
סבתא_לשמונה*

בוגרי חינוך ביתי ידועים

אם מישהו חושב שחינוך ביתי הוא בהכרח כשלון בחיים טועה בגדול אבל גם מי שחושב שחינוך רגיל מזיק בהכרח טועה בגדול.
בין המפורסמים שהזכרת יש אחת שאני מניחה שרק בגלל תנאי החיים שגדלה היתה לא רק סופרת גדולה אלא הומניסטית גדולה וזו PEARL BUCK. היא גדלה בחינוך ביתי מפני שהיתה בת של מסיונרים בסין ורק בבית יכלה ללמוד. אבל החיים עם אנשים מגזעים שונים לימדו אותה להתעלות מעל גזע, צבע, דת ומין בתקופה שבה הגזענות היתה מובנת מאליה, לא רק של הלבנים לאחרים אלא גם של האחרים אל הלבנים. אינני יודעת אם בתנאים אחרים היתה מגיעה לאותן השקפות עולם.
אינני יודעת כמה אנשים קראו את ספרה האוטוביוגרפי MY SEVERAL WORLDS וכמה בזמננו קוראים את ספריה (היא כלת פרס נובל).לפחות חלק מהספרים תורגמו לעברית, המפורסם שבהם הוא "האדמה הטובה". אני קראתי הרבה מספריה באנגלית. בספר הזה, בין שאר דברים היא מספרת על הגוף שהקימה לאימוץ ילדים מגזעים מעורבים שאף אחד מההורים לא רצה בהם. היא בעצמה אימצה שישה או שבעה ילדים.
אני מניחה שיש גם עוד דוגמאות מעניינות, כתבתי עליה מפני שהיא היתה קרובה לליבי משחר נעורי.
סיגל_ב*
הצטרפות: 29 פברואר 2004, 08:57
דף אישי: הדף האישי של סיגל_ב*

בוגרי חינוך ביתי ידועים

שליחה על ידי סיגל_ב* »

מי שחושב שחינוך רגיל מזיק בהכרח טועה בגדול.
סבתא לשמונה,
את מוזמנת לדפים השונים שעוסקים ב- חינוך ביתי כדי לקרוא למה אנשים (אני למשל) חושבים שחינוך רגיל מזיק.
ככה בשלוף אני אזרוק כמה נקודות: מסגרת כופה, מסגרת כוחנית, מסגרת שמקבעת חשיבה, מסגרת שמדכאת יצירתיות ומסגרת שמדכאת סקרנות.

למעשה, כשאני נתקלת באנשים יצירתיים, בעלי סקרנות וחופש מחשבה (מפורסמים או לא), אני מופתעת לשמוע שהם תוצרי מסגרת חינוך "רגילה". בעיניי זהו נס. לא פחות. נס שאינו מעיד על הכלל.
מוסיפה*
הצטרפות: 21 דצמבר 2005, 14:42

בוגרי חינוך ביתי ידועים

שליחה על ידי מוסיפה* »

ככה בשלוף אני אזרוק כמה נקודות: מסגרת כופה, מסגרת כוחנית, מסגרת שמקבעת חשיבה, מסגרת שמדכאת יצירתיות ומסגרת שמדכאת סקרנות.
מסגרת שמנתקת את הילד מהוריו ומשפחתו (עכשיו עם הרפורמה ילדים זוכים להגיע הביתה שעה לפני החושך.)
מסגרת שמפרידה את הילד מילדים בגילאים אחרים. מסגרת שהכניעה לשעמום, השקר והפחד הם ערכים ראשונים להילמד בה לצורכי השרדות. מסגרת מדכאת למידה. מסגרת לא טבעית למין האנושי.

מסגרת שכופה על נתיניה לחשוב ש מי שחושב שחינוך רגיל מזיק בהכרח טועה בגדול._ ולכן, גם _כשאני נתקלת באנשים יצירתיים, בעלי סקרנות וחופש מחשבה (מפורסמים או לא), אני מופתעת לשמוע שהם תוצרי מסגרת חינוך "רגילה". בעיניי זהו נס.
במבי_ק*
הצטרפות: 02 אפריל 2005, 11:04
דף אישי: הדף האישי של במבי_ק*

בוגרי חינוך ביתי ידועים

שליחה על ידי במבי_ק* »

עוד בוגר חינוך ביתי. זכרתי שהיה איזה דף או רשימה עם בוגרי חינוך ביתי מרשימי, אבל אני לא מוצאת. אולי אם מישהו יודע, אפשר להעביר לשם את הקישור לכתבה
יוטי_לונדון*
הצטרפות: 06 יוני 2007, 01:23
דף אישי: הדף האישי של יוטי_לונדון*

בוגרי חינוך ביתי ידועים

שליחה על ידי יוטי_לונדון* »

יונת שרון ,
רציתי להוסיף את ביאטריקס פוטר, סופרת ילדים מאד מפורסמת באנגליה.
http://en.wikipedia.org/wiki/[po]Beatrix Potter[/po]
זה התגלה לי השבוע כשהיינו במוזאון שהוקם לכבודה ב Lake District.
יונת_שרון*
הצטרפות: 13 יוני 2001, 02:23
דף אישי: הדף האישי של יונת_שרון*

בוגרי חינוך ביתי ידועים

שליחה על ידי יונת_שרון* »

אני יודעת, באמת התלבטתי לגביה ובסוף החלטתי לוותר כי סביר שרוב הקוראים שלי לא שמעו עליה. (אחרים ברשימה שאינם ידועים לכולם הם בדרך כלל חתני נובל או משהו דומה)
דגנית_ב*
הצטרפות: 13 מאי 2004, 12:15
דף אישי: הדף האישי של דגנית_ב*

בוגרי חינוך ביתי ידועים

שליחה על ידי דגנית_ב* »

ראיתי סרט מקסים עליה בשם "מיס פוטר" עם רנה זלוויגר ועוד כמה שווים
אשה-אשה!
עודד_המחפש*
הצטרפות: 19 יולי 2003, 21:25
דף אישי: הדף האישי של עודד_המחפש*

בוגרי חינוך ביתי ידועים

שליחה על ידי עודד_המחפש* »

סביר שרוב הקוראים שלי לא שמעו עליה
אני גדלתי על הספרים שלה!
לוטם_מרווני*
הצטרפות: 27 דצמבר 2003, 21:55
דף אישי: הדף האישי של לוטם_מרווני*

בוגרי חינוך ביתי ידועים

שליחה על ידי לוטם_מרווני* »

גם המחבר של הטרילוגיה הירושה - כריסטופר פאוליני (השלישי טרם פורסם) גדל בחינוך ביתי
שליחת תגובה

חזור אל “אנשים”