לא עולה במשקל

אנונימי

לא עולה במשקל

שליחה על ידי אנונימי »

ראו גם: מדור הנקה, מדור תינוקות ופעוטות.
על בעיות משקל של תינוקות גדולים יותר ופעוטות: עיכוב גדילה אצל אוכלי מוצקים

יצאו עקומות גדילה חדשות לפי מעקב של ארגון הבריאות העולמי אחרי למעלה מ-8000 תינוקות בשש מדינות בעולם, שקיבלו תמיכה בהנקה וינקו מלא עד גיל חצי שנה, והמשיכו לינוק אח"כ בשילוב תזונה טובה. (עדי יותם)
ענת_גביש*
הצטרפות: 30 יוני 2001, 23:50
דף אישי: הדף האישי של ענת_גביש*

לא עולה במשקל

שליחה על ידי ענת_גביש* »

דרושה עצתכן:
מדובר בבן של חברה שילדה בלידה טבעית, והניקה הנקה מלאה וטובה במשך ארבעה חודשים.התינוק עולה המון במשקל (נדמה לי שהיא אמרה חצי קילו בשבוע אבל פתאם זה נשמע לי טעות שלי.אולי לא.)בכל אופן אפשר ממש לשמוע אותו גדל והוא מחובר לגמרי לציצי של אמא שלו, כל הזמן.
עכשיו,מזה שבועיים הבחור לא עולה במשקל בכלל וגם פולט המון. (וגם לא גובה, כדבריה.)
בטיפת חלב הציעו לה להתחיל עם תוספת, והיא לא מעוניינת לעשות זאת, אבל היא קצת מודאגת.
כאמור התינוק בן ארבעה חודשים. התנהגותו רגילה, הוא חיוני וטוב לו.
מה דעתכן?
אה, ויוצאות לו שתי שיניים, כבר רואים את הלבנבנות שלהן של לפני הבקיעה.
יונת_שרון*
הצטרפות: 13 יוני 2001, 02:23
דף אישי: הדף האישי של יונת_שרון*

לא עולה במשקל

שליחה על ידי יונת_שרון* »

עצה בנאלית: להתייעץ עם רופא. יכול להיות שהוא חטף משהו. (ונראה לי שאפשר להתעלם בבטחון מההצעה של אחות טיפת חלב - אם הוא פולט חלב אם, תארי לך מה יהיה עם פורמולה!)
חגית_ו*
הצטרפות: 28 אוקטובר 2001, 15:26
דף אישי: הדף האישי של חגית_ו*

לא עולה במשקל

שליחה על ידי חגית_ו* »

למיטב ידיעתי, תינוק אמור להכפיל את משקל לידתו עד גיל חצי שנה,
יכול להיות שהוא פשוט "עבד קשה" במשך 4 ח', ועכשיו הוא "נח".

בכל אופן, גרף העליה במשקל של תינוק יונק שונה מהגרפים שיש בטיפת חלב,

הילד נראה מרוצה? עירני? חיוני?
מה המשקל שלו היום ובלידה?
אם_פי_3*
הצטרפות: 26 יולי 2001, 21:35
דף אישי: הדף האישי של אם_פי_3*

לא עולה במשקל

שליחה על ידי אם_פי_3* »

הנושא של "הכפלת המשקל" הוא מאד לא מדויק. לשמחתי, בני הכפיל את משקל הלידה בסביבות גיל 3 ח', ועד גיל חצי שנה הוא כבר כמעט שילש אותו (ועדיין, היה ועודו זערורי).
יחד עם זאת - קצב הגידול לא אחיד, ויתכן שבאמת בהתחלה היה גידול מהיר ועכשיו יש האטה נורמלית. עצירה מוחלטת, במיוחד בליווי פליטות/הקאות מרובות, מדאיג, ולדעתי כדאי לפנות לרופא.
מישהי*
הצטרפות: 11 ספטמבר 2001, 07:42

לא עולה במשקל

שליחה על ידי מישהי* »

אחותי הגיעה היום לבית חולים עם תינוק בן שלושה חודשים שלא עלה במשקל בכלל מהלידה. (נולד 3.250). היא התעקשה רק להניק, למרות הלחץ של הסבתות. הוא סובל די הרבה מעניניי בטן אבל זה היה נראה מתאים לגיל. היו ימים שסרב לינוק, אבל אחר כך ינק יפה. הוא ערני, עושה פיפי וקקי. בחודש האחרון ינק פחות ופחות. היום בבי"ח אמרו לה שזה מקרה חמור של תת-תזונה, ושיש בעיה בתפקודי כבד.
איך יתכן שתינוק יונק יגיע לתת-תזונה?
נתנו לו שם בקבוק תחליף והוא גמר את כולו ועוד אחד ועוד אחד בערב ואחר כך גם ינק ולא בכה כמו בדרך כלל. איזה באסה כל הסיפור הזה! התיחסו אליה שם כמו לאם מזניחה, כמעט קראו לעו"ס. היא לא הסכימה להשאיר את התינוק שם ואמרה שתחזור לבדיקות בבוקר ובקושי נתנו לה ללכת. אני כל-כך עצובה בשבילה. היא בטח מרגישה נורא.
וגם אני ראיתי אותו ואמרתי שהוא נראה רזה, אבל סמכתי על ההנקה.
יונת_שרון*

לא עולה במשקל

לפנות מהר ליועצת הנקה! יכול להיות עניין של אחיזה, יכול להיות חוסר איזון בין חלב קדמי לאחורי, ויכול להיות שזה משהו אחר שאין לי מושג לגביו. בכל מקרה כדאי לפגוש יועצת.
תבשיל_קדרה*
הצטרפות: 10 נובמבר 2001, 08:15
דף אישי: הדף האישי של תבשיל_קדרה*

לא עולה במשקל

שליחה על ידי תבשיל_קדרה* »

לפגוש יועצת יש רשימה בדף יועצות הנקה,
אולי להשלים עם זה שהיא תניק חלקית (לפחות תקופה מסוימת).
להעיף את הסבתות מהתמונה (סליחה על הבוטות - אבל זה בדיוק מה שהיה לנו - באופן פחות חריף - מרוב שהיינו צריכים להלחם במשפחה, לא ראינו שהילדים רעבים).

תינוק יונק שלא עולה במשקל - יכול להיות למשל בגלל אחיזה לא טובה של השד, אמא עייפה מדי (ולא נתמכת!) - אלף סיבות. ובהחלט חשוב לטפל בזה (יועצת, כבר אמרנו?).
פלוני_אלמונית*
הצטרפות: 19 אוגוסט 2001, 22:52
דף אישי: הדף האישי של פלוני_אלמונית*

לא עולה במשקל

שליחה על ידי פלוני_אלמונית* »

it can also be a medical problem, not connected to breastfeeding. that's why it IS important to wight babies, especially newborn.
One good point: he didn't lose weight. it is frightening how fast they can lose weight in this age -
Anyway - search for professional help immediatly!
Carmit M
עדי_יותם*
הצטרפות: 07 אוקטובר 2001, 22:47
דף אישי: הדף האישי של עדי_יותם*

לא עולה במשקל

שליחה על ידי עדי_יותם* »

תינוק שלא עולה שלושה חודשים מהלידה - זה בהחלט נשמע כמו תת-תזונה. זה לא נורמלי. תינוק ממוצע מכפיל את משקלו תוך שישה חודשים. חלב אם זה נפלא, אבל צריך לוודא שהוא אכן נכנס לתינוק, ושהוא מתעכל שם! הוא עשה קקי/פיפי בכלל בכל החודשים האלה?
זה מקרה ממש קיצוני.
אמא_של_אופק*
הצטרפות: 13 יולי 2001, 23:15
דף אישי: הדף האישי של אמא_של_אופק*

לא עולה במשקל

שליחה על ידי אמא_של_אופק* »

אני לא שקלתי את התינוק מגיל חודש (עכשיו הוא שלושה ו..) אבל נראה לי שהוא גדל... הבגדים של אופק מגיל חצי שנה כבר קטנים עליו, אבל אולי בכל זאת אלך לשקול.. הפחדתם אותי....
מישהי*

לא עולה במשקל

שליחה על ידי מישהי* »

כן, הוא עשה קקי-פיפי. היתה תקופה של עצירויות, אבל זה נגמר.
ונכון, זה נדיר. הרופאים בבי"ח מתייחסים אליה כאל פושעת, אבל היא בסה"כ האמינה בלב שלם שאם היא מניקה - הכל יהיה בסדר.
בשמת*
הצטרפות: 28 יולי 2001, 14:17

לא עולה במשקל

שליחה על ידי בשמת* »

היא בסה"כ האמינה בלב שלם שאם היא מניקה - הכל יהיה בסדר
טעות שהרבה אמהות עושות, וכבר התרענו על זה בעבר באתר.
אנא הפיצו את זה:
העובדה שההנקה "טבעית" לא אומרת שלא יכולות להיות בה תקלות. זו אמנות שצריכה לימוד.
טבעי הוא גם המוות. טבעי הוא המום המולד. טבעי הוא שאשה שאינה מבינה בהנקה אינה מזהה בעיות אצל התינוק או היניקה.
חשוב לשקול את התינוק הקטן ולספור חיתולים רטובים וצואים ולהיות עם יד על הדופק.
לא מוכרחים בטיפת חלב.
אני למשל קופצת למרפאת הילדים ושוקלת אותו, תמיד באותו המשקל. ורושמת לעצמי את התוצאות בטבלה שהכנתי. ועוקבת אחרי הפיפי והקקי שלו, כל יום.
אם_פי_3*

לא עולה במשקל

שליחה על ידי אם_פי_3* »

ועכשיו בעברית - מצטרפת לבשמת.
הנקה זה נהדר, אבל זה לא פתרון קסם לכל הבעיות.
אם תינוק יונק לא עולה במשקל, זה יכול להיות בגלל הנקה לא יעילה, או בגלל בעיה שבכלל לא קשורה לאופן התזונה.
חשוב לראות עליה במשקל אצל תינוקות - במיוחד בתקופה הראשונה של חייהם. העליה היא לפעמים יותר מתונה מהעקומה - וזה לא בהכרח מעיד על בעיה (אבל לפעמים כן!) אבל חייבת להיות עליה. אם יש ירידה (ולא בגלל מחלה של כמה ימים) - חשוב לטפל בדחיפות, וגם אי עליה זה סימן אזהרה חשוב - בוודאי כאשר מדובר על תקופה של שלושה חודשים (בגיל זה).
מישהי*

לא עולה במשקל

שליחה על ידי מישהי* »

כן בנות, רק שאני שמעדיפה להישאר בעילום שם (בגלל הפרטיות של אחותי) וקוראת את הדיונים על הנקה כאן ובמקומות אחרים, לא הייתי מודעת לאפשרות הזו.
גם אני ספרתי פיפי-קקי והנקות בחודש הראשון והייתי עם יד על הדופק גם הרבה הלאה, אבל כולם מסביבי אמרו שאני היסטרית.
אחותי, להזכירכם שמה לב לחיתולים (בלי רישום מדויק), והם היו בסדר (זה הילד השלישי אז יש לה מושג) אבל פחדה ללכת לטיפת חלב לשקול אותו - למרות שנראה לה קטן, בגלל שהם לא מעודדים הנקה, ההפך! שני הילדים הגדולים יותר לא גדלו מספיק מהר והיא קיבלה המון לחץ לתת להם תחליפים גם מטיפת חלב וגם מהסבתות, מה שגמר על ההנקה. לא היה מדובר על כזה רזון קיצוני כמו הפעם, רק בתחתית עקומת הגדילה.
ולענייננו: אני כן חשבתי שהנקה היא פתרון קסם. אז חבל שצריך לקרות משהו כל כך קיצוני כדי להבהיר את הנקודה הזו. וגם: מוזר שבבי"ח לא הציעו לבדוק לה את החלב, אולי היא סובלת בעצמה מתת-תזונה. (היא נורא רזה בעצמה) ולכן אולי חסרים בחלב שלה חומרים חיוניים לגדילה.
מה שמוזר: עכשיו, אחרי בקבוק מלא תחליף, הוא גם יונק יפה. כלומר: אין בעית תפיסה.
מה כן? אין לי מושג ולא נראה שמישהו מהמטפלים מעוניין לרדת לחקר הסוגיה.
אביב_חדש*
הצטרפות: 26 יולי 2001, 09:53
דף אישי: הדף האישי של אביב_חדש*

לא עולה במשקל

שליחה על ידי אביב_חדש* »

אני ממליצה לגשת ליועצת הנקה. אפילו אם הוא מוכן להתחבר לשד אחרי בקבוק, זה לא אומר שהוא התחבר בצורה טובה ויונק בצורה יעילה. יועצת הנקה תוכל לדעת ולתקן במידת הצורך.
יונת_שרון*

לא עולה במשקל

ואולי גם לנסות להחליף טיפת חלב -- ממשלתית במקום של קופ"ח או להפך, פרטית, אצל רופא. לא בכל טיפת חלב מתנכלים למניקות.
אילנה*
הצטרפות: 28 אוקטובר 2001, 06:47

לא עולה במשקל

שליחה על ידי אילנה* »

אני בעד הצעתה של אביב חדש.
ובקשר לרזונה של אחותך: תינוקות רבים בעולם השלישי יונקים מאמהות הסובלות מתת תזונה בעצמן, אך הם גדלים ומתפתחים יפה. כמובן שאחרי שנגמלו, הם בעצמם סובלים מתת תזונה. מה שאני רוצה לומר הוא שלתינוק לא יחסר, אם האם יודעת איך להניק. זו תורה שצריך ללמוד אותה.
חבצלת*
הצטרפות: 24 פברואר 2002, 16:35

לא עולה במשקל

שליחה על ידי חבצלת* »

גם התינוק צריך לדעת לינוק. ולפעמים יש בעיה.
בתי כמעט ולא עלתה במשקל במשך 3 חודשים ראשונים והייתה מאוד בכיינית. היא עלתה אמנם אבל מעט מאוד. אחרי 3 חודשים התחילה לעלות יפה וגם נרגעה. היום ברור לי שהייתה בעיה כלשהי ביניקה שלה, וכנראה שזה קשור לכך שגם היום יש לה בעיות בדיבור ואוזניים. כששאלתי את אסתר גרוניס, היא אמרה לי שאם היתה פוגשת אותי אז הייתה אומרת לי לשאוב ולתת בבקבוק עד שהעסק יתברר. אני לא יודעת מה היה יוצא מזה כי השאיבות לדעתי היו גומרות לי את החלב תוך כמה שבועות (אני פשוט דפוקה בשאיבות, מין באג כזה), וככה היא ינקה עד גיל שנה ורבע, מתוכם 8 חודשים מלא, מה שהיה מאוד משמעותי מבחינתה כי היא היתה (ועדיין) אלרגית לכל מה שקיים כמעט. בקיצור, קשה לומר איפה בדיוק האמת אבל כמובן שאם התינוק רעב אין ברירה אלא להאכיל אותו, קודם כל...אך אז, לפני 5 שנים, בכלל לא היינו מודעים לכך שיש חיה כזו כמו יועצת הנקה. באתי לטיפת חלב, בכיתי, הם שקלו אותה לפני הארוחה ואחרי הארוחה ואמרו שהיא אכלה מאה ומשהו סי-סי ושזה בסדר. ושלחו אותי הביתה. בניגדו להרגלם אפילו לא אמרו לי לתת לה תחליף. לא יודעת למה.
אני רוצה לציין שאני ידעתי איך להניק, היא הייתה בת שנייה והנקתי את אחיה. השאלה היא האם היא ידעה איך לינוק.
אביב_חדש*

לא עולה במשקל

שליחה על ידי אביב_חדש* »

מזל שהיא עלתה, כי אני לא יודעת מה היה קורה אם היאלא היתה עולה מספיק בשקילת הנסיון, בעיקר לאור העובדה שהיא אלרגית...
ורד_לב*
הצטרפות: 24 יולי 2002, 23:08
דף אישי: הדף האישי של ורד_לב*

לא עולה במשקל

שליחה על ידי ורד_לב* »

חברים שלנו ילדו לפני 3 שבועות ולילד יש כל מיני בעיות לא ברורות. משהו שקשור לקרישת הדם שלו, זה עדיין בבדיקות. בנוסף הוא לא עולה במשקל, כנראה שזה קשור. היא דווקא מניקה בסבבה וממש נכנסה לזה בקלות, כך נאמר. אבל הבעסה של כ"כ הרבה בלאגנים לתינוק כ"כ קטן :-( עצוב לי. וגם שהוא כל הזמן מאושפז ומטורטר וכולה בן 20 יום.
בשמת_א*
הצטרפות: 28 יולי 2001, 13:37
דף אישי: הדף האישי של בשמת_א*

לא עולה במשקל

שליחה על ידי בשמת_א* »

ורד, מזל שהוא יונק.
א*
הצטרפות: 10 פברואר 2002, 10:10

לא עולה במשקל

שליחה על ידי א* »

מתחשק לי לשלוח לאחראים על טיפות חלב את המקרה הזה, כי אם האם היתה יודעת שתקבל עזרה ממשית ותמיכה בטיפת חלב, זה לא היה מגיע למצב הזה. עצם החשש שטיפת חלב "ידפקו" את ההנקה ושטיפת חלב לא שווה להנקה- זה באג רציני מאוד של מערכת הבריאות בישראל.
תבשיל_קדרה*

לא עולה במשקל

אבל הם יגידו "זו האמא שלא באה. צריך להכריח הורים לבוא". /-:
מישהי*

לא עולה במשקל

שליחה על ידי מישהי* »

א, את צודקת. זה בדיוק זה! וזה ממשיך: איימו לשלוח לה עו"ס אם תשתחרר מבי"ח. כי הם לא מבינים איך תינוק בן 3 חודשים לא העלה במשקלו מהלידה. היא אומרת שהוא עלה קצת וירד שוב בגלל שסרב לינוק. היא לא שוללת מפגש עם יועצת הנקה. למרות שלשתינו לא היה נסיון טוב עם יועצות. מישהי מומלצת בת"א?
תבשיל_קדרה*

לא עולה במשקל

מה? היא עוד לא נפגשה עם יועצת? מה היא עושה בינתיים לתיקון המצב?
לכי לדף יועצות הנקה, פנו לדוריס ספרר.
ענת_גיגר*
הצטרפות: 08 אוגוסט 2001, 01:47
דף אישי: הדף האישי של ענת_גיגר*

לא עולה במשקל

שליחה על ידי ענת_גיגר* »

אנחנו נעזרנו באלן שיין במ.מ.ש. אני ממליצה. יש טלפון בדף יועצות הנקה.
תבשיל_קדרה*

לא עולה במשקל

אולי מהשאלה שלי נוצר הרושם שהדבר היחיד שניתן לעשות הוא לפנות ליועצת.
השאלה "מה היא עושה ... " הוא ניסוח רע ל - "מה המצב עכשיו? מה הם עושים?"
צפי_ג*
הצטרפות: 23 יולי 2002, 11:32

לא עולה במשקל

שליחה על ידי צפי_ג* »

מעבר לחיתולים רטובים וצואה, יש עוד אינדיקציות אם הילד לא עולה היטב. לי יש ילד שעלה על הפנים עם הנקה, וראו את זה . אני מסכלת על התמונות שלו וברור שהילד מזה רעב. כל כמה שאני תומכת בהנקה, ויודעת שהנקה היא המזון הטוב ביותר עבור התינוק, זה בתנאי אחד - שהילד אכן ניזון. אם לא - החלב אינו הפתרון.
אביב_חדש*

לא עולה במשקל

שליחה על ידי אביב_חדש* »

צפי - מאידך, מתן תמ"ל אינו תמיד הפתרון אם האמא מעוניינת להניק. בשביל זה יש יועצות הנקה, וגם רופאת משפחה שהיא יועצת הנקה, כדי לברר האם יש בעיות שהן מעבר לחיבור לא נכון לשד.
בשמת_א*

לא עולה במשקל

שליחה על ידי בשמת_א* »

אבל צפי, מה היתה הבעיה?
אם הילד לא ניזון מההנקה - אז הבעיה היא או בניהול ההנקה (לזה צריך יועצת הנקה) או בילד (יש בעיה מטאבולית או מום או מחלה אחרים, שצריך לטפל בהם). יש גם מקרים נדירים של מום קשה ביילוד, שאינו יכול לינוק (פירוט ב"מידע הנקה"), אבל אני מניחה שאינך מדברת על זה (לי למשל יש חברה שנולדה לה ילדה בלי חתיכה גדולה מהושט. היא הוזנה בגסטרוסטומי ישירות לטבור במשך שנים, עד שהצליח הניתוח השביעי והאחרון ליצירת ושט שלמה).
מישהי*

לא עולה במשקל

שליחה על ידי מישהי* »

בינתיים הם עוברים בדיקות גם כדי להסיר חששות שההרעבה שלו לא גרמה לפגיעות כלשהן (אולטרה סאונד לראש, כליות וכנראה גם כבד) וכן כדי להיות בטוחים שהבעיה נוצרה מהחלב ו/או היניקה ולא שבעייה מולדת יצרה קשיים בספיגתו של חלב האם.
כאמור, עדיין לא ניגשה ליועצת הנקה, כנראה בגלל פסימיות נרכשת, מנסיון רע של שתינו: אני מניקה עדיין - בת שנתיים - למרות יועצות הנקה ולא בגלל, כולל יועצת אחת מאוד ותיקה ונחשבת שאני לא רוצה לפגוע בה אך המציאה איזו תאוריה מופרכת על כך שהילדה יונקת "הפוך". עד היום לא גיליתי מה זה, אבל ברור שזו לא היתה הבעיה, אלא פה מאוד קטן מול ציצי ענקי בעל פיטמה שקשה מאוד לתפוס, מה שהשתפר עם גדילת הפה וקטינת הציץ. :-)
תבשיל_קדרה*

לא עולה במשקל

אז תפנו ליועצת אחרת...
זה כמו עם רופאים - צריך להיות קליק אנושי בין היועצת למיניקה, בנוסף למקצועיות של היועצת.
אם_פי_3*

לא עולה במשקל

שליחה על ידי אם_פי_3* »

חשוב לפנות ליועצת הנקה מוסמכת (IBCLC) ולא למדריכת הנקה, תומכת הנקה וכדומה, שלפעמים מבלבלים אותן עם יועצות - והן יכולות להיות נהדרות, אבל למקרים הבעייתיים באמת - זה לא מספיק, וחשוב הידע של יועצת מוסמכת.
(בשמת - הערת אגב, הבן שלי לא יכל לינוק למרות שלא היה לו מום קשה, אלא רק עיוות סביבתי זמני במבנה הלסת - לסת משוכה לאחור. האבחנה היתה של יועצת מוסמכת, והקשיים היו גם בבקבוק - אבל זה באמת לא קשור, ואני מתארת לעצמי שלא זו הבעיה כאן).
תבשיל_קדרה*

לא עולה במשקל

ו...
לא סיפרת:
מה שלום הילד?
האם הוא יונק? כמה?
האם אחותך בכלל רוצה לחזור להנקה?
בשמת_א*

לא עולה במשקל

שליחה על ידי בשמת_א* »

סתם כתבתי "מום קשה". זה נחשב מום קל. יש גם מקרי שסע בפה שלא יכולים לינוק. ועוד ועוד.
צפי_ג*

לא עולה במשקל

שליחה על ידי צפי_ג* »

העצה ללכת ליועצת הנקה ניתנה לשואלת. כאשר היא מחליטה אפילו לא לנסות, והילד בינתים לא עולה במשקל, ברור שההנקה לא מזינה אותו. אני חושבת שכל בעיה בהנקה (ואולי אפילו ללא בעיה, סתם ליתר בטחון) כדאי לפנות ליועצת הנקה. אבל כאשר יש לאשה פחדים כלשהם, והיא רואה את ילדה לא מתפתח, ובכל זאת לא פונה ליעוץ, לי זה נראה מאוד משונה, בלשון המעטה.
אביב_חדש*

לא עולה במשקל

שליחה על ידי אביב_חדש* »

משונה עד הזנחה?
צפי_ג*

לא עולה במשקל

שליחה על ידי צפי_ג* »

משונה עד פליאה יתירה. ילד צריך לגדול. אם הוא לא גדל, צריך לבדוק את הנושא. רופאים, יועצות הנקה וכו'. אי הפניה למומחים מצביע, לדעתי, על בעיה אחרת.
מה_זה_משנה*
הצטרפות: 18 מרץ 2003, 23:06

לא עולה במשקל

שליחה על ידי מה_זה_משנה* »

תינוק שלא עולה במשקל לא חייב להיות תוצאה ישירה מההנקה.
את זה אפשר יהיה לדעת בדיעבד רק עכשיו כשהוא יקבל תמ"ל . בהחלט ישנם מומים מולדים שגורמים לאי עליה במשקל והםלאו דוקא במערכת העיכול.
מומי לב למשל.
תינוק יונק שעושה פיפי קקי ולא עולה במשקל צריך להפנות בן היתר לאקו לב לשלול מום מולד.
אני לא חסידה של טיפת חלב (והם לא שלי... אני סדין אדום כי אני לא מחסנת....) אבל בחודשים הראשונים אני עוברת מידי פעם לשקול כדי להיות בענינים. חוץ מזה יש בגדים ורואים שהכל נהיה קטן וקצר .
לא יפה להגיד אבל זה קצת חוסר אחריות מי חשוב יותר טיפת חלב או התינוק? לכי תעקבי ,זה התינוק שלך,הם יכולים להגיד 1000 פעם תני תמ"ל או הפסיקי להניק ,ההחלטה תהיה של האם בלבד.
לא צריך להסחף בקיצוניות ולהחרים אותם אפשר פשוט לשמוע מה שלא נראה באוזן אחת ולהוציא מהשניה.
אילנה*
הצטרפות: 28 אוקטובר 2001, 06:47

לא עולה במשקל

שליחה על ידי אילנה* »

חבצלת, כתבת למעלה:
גם התינוק צריך לדעת לינוק. ולפעמים יש בעיה.
התינוק נולד עם ידע איך לינוק. אם זה משתבש, צריך לדעת איך לטפל בבעיה. לזה התכוונתי כשכתבתי "האם צריכה לדעת". לשם כך בדיוק נולדה לה לצ'ה. לשם כך יש יועצות הנקה.
אם יש בעיה, צריך לטפל, ולא להכניס את הראש לאדמה ולהגיד: הכל בסדר. הרי התינוק יונק.
קשה לי להבין איך האם בעצמה לא עלתה על כך שיש בעיה. מה זה משנה, כתבת דברים נכונים.
ובכלל, אפשר לשקול גם במרפאה, לבוא למעקב אצל רופא ילדים. זה מה שאני עשיתי עם האחרונה שלי.
בדרך כלל כשמשהו לא בסדר עם תינוק, האם היא הראשונה לחוש בכך.
א*
הצטרפות: 10 פברואר 2002, 10:10

לא עולה במשקל

שליחה על ידי א* »

אני רק רוצה להעיר לגבי טיפת חלב (זה מדליק אותי...) שלהגיד שזוהי ההחלטה של האם בלבד מה לתת כשהתינוק שלא עולה לפי העקומה(מקרה הרבה פחות קיצוני, עשרות מונים, מתת התזונה שהובאה כאן לדיון...)זה קצת להתעלם ממערכת ההלחצה של האחות, החמות ושאר האנשים שלא באמת באמת מאמינים שאפשר לגדול מחלב אם.
באמת סיפורים כמו הנידון כאן מערערים בטחון ...(לא אצלי, אבל אני לא יודעת לגבי השאר) (טוב, אולי לא באתר הזה אבל תנסו להכניס סיפור כזה לYNET....
ענת_גביש*
הצטרפות: 30 יוני 2001, 23:50
דף אישי: הדף האישי של ענת_גביש*

לא עולה במשקל

שליחה על ידי ענת_גביש* »

היה כאן פעם סיפור של " אמא רגועה מדי " , נדמה לי שזה היה מקרה דומה .
בכל אופן , אין מה לרדת כאן על האמא , עדיין יש סיכוי שהיא תרצה לקבל מהאתר הזה תמיכה .
נועה_ברקת*
הצטרפות: 30 יוני 2002, 17:11
דף אישי: הדף האישי של נועה_ברקת*

לא עולה במשקל

שליחה על ידי נועה_ברקת* »

אתמול ישבנו כמה חברות, אחת מהן יועצת הנקה מדופלמת, השניה מדריכה להכנה ללידה, השלישית מזכירת רופא המשפחה של כולנו והרביעית אני. עלו כמה סיפורי הנקה מזעזעים של הזמן האחרון שלכולם יש מכנה משותף. תינוק שמאיזושהיא סיבה לא יונק היטב, לא עולה במשקל (אחת מהתינוקות אפילו ירדה במשקל), וישנים המון או עוד סמינים שמעידים על כך שהתינוק לא מקבל מספיק חלב. גם לגבי ההורים היו כמה מכנים משותפים - כולם האמינו שהנקה זה דבר טבעי שפשוט קורה מעצמו והם לא הניחו בכלל קיום סיבוכים (אם התינוק ישן זה סימן טוב, אם לא יצא עוד קקי, זה בסדר, לא נורא שהתינוק לא עלה במשקל). בכל המקרים האלו ההנחיה המיידית של יועצת ההנקה שאיתי היתה להוסיף לתינוק בבקבוק, או חלב שאוב אם אפשר או תמ"ל, מה שנתקל לא פעם בכעס והתנגדות מצד ההורים.
בזמן שהיא סיפרה, אחת החברות סיפרה על משפחה שהיא מכירה שהתינוקת בגיל יומיים בגלל הנקה לא מספיקה, נכנסה לקומה כתוצאה מנפילת סוכרים והיא עד היום פגועה מאד (אני מכירה אותה היטב והסיפור נכון)
נראה היה שאולי מדובר בתופעה שבה דווקא היחס החיובי להנקה, מעמעם את נורות האזהרה שצריכות להדילק הן אצל האימהות והן אצל המערכת מסביב. (למשל, אחות טיפת החלב במקרה של הילדה בת החודש שירדה במהלך החודש הזה מאה גרם, והיא דווקא עברה קורס לייעוץ בהנקה של קופת חולים, אבל לא נזעקה מהירידה במשקל)
יעל_15304י*
הצטרפות: 12 מרץ 2004, 11:09

לא עולה במשקל

שליחה על ידי יעל_15304י* »

בתי בת 3 שבועות נולדה במשקל 2300 גרם עולה במשקל מעט מאד כ240 גרם עד היום. אני מניקה אותה בלבד.
הרופא והאחות ממליצים לתת לה תוספת לאחר כל הנקה,אני מאד מתלבטת אולי היא תפסיק לינוק. מה לעשות? אשמח לעצה.
תבשיל_קדרה*

לא עולה במשקל

יעל - פני ליועצת הנקה.
במשקל כזה, יש חשיבות רבה לעליה במשקל.
לפני שנותנים פורמולה, כדאי להגביר את כמות החלב שאת מיצרת. יש גם לוודא שהקטנה אוחזת היטב את השד. ייתכן שיועצת תמליץ לך לתת לה בקבווק של חלב שאוב, או אף של תמ"ל, אבל היא תקפיד לא לחסל לך את ההנקה (מה שלא נכון אם רק מוסיפים פורמולה).

ושוב - יועצת הנקה.
כמו שהיית פונה לרופא מומחה. פונים אליה באופן פרטי (הכללית משתתפת, השתתפות סמלית), משךמים פחות או יותר מחיר של חודש הזנה בתמ"ל.
יש רשימה (לדעתי, לא כ"כ מעודכנת) בדף יועצות הנקה. אם תכתבי באיזה איזור את גרה, ניתן יהיה להמליץ.
ש*
הצטרפות: 29 דצמבר 2002, 21:45

לא עולה במשקל

שליחה על ידי ש* »

שאלה- התינוקת שלנו (בת 10 ימים) יונקת לזמן ממש קצר- 5 דקות נרדמת וכעבור בערך 25 דקות מתעוררים ורוצים עוד וכך סביב השעון.... ביומיים האחרונים היא הייתה דווקא ערה ועירנית מאוד אבל רגועה ביותר... יש לה קקי ופיפי לפחות 5 חיתולים ביום. בשני הלילות האחרונים היא מתעוררת , סוף סוף, בלילה כל כ- שעה וחצי יונקת 5 דקות ושוב נרדמת. ההתעוררות שלה לרוב אינה מלווה בבכי אלא בקולות מציצה... (משהו כזה). יועצת ההנקה (שנמצאת עכשיו בחו"ל) אמרה לנו שרפלקס היניקה שלה חלש ולכן עלינו לאמן אותה באמצעות מזרק וחלב שאותו אני שואבת. כך גם המזרק ישמש אינדיקציה מסויימת לכמה היא אוכלת . בכל מקרה היא עלתה השבוע 400 גר' (אם כי לדעתי זה פחות בטיפת חלב היא שקלה אותה על משקל אחר מהפעם הקודמת אבל מה שחשוב זה שהיא עלתה)

אז מה בעצם אני רוצה... קודם כל אני דואגת (ילדה ראשונה...) בעיקר בגלל הזמן הקצרצר של ההנקה. אין לי כל כך מושג מה לעשות ולמרות שעל פניו נראה שזה מסתדר הזמנים לא מתארכים... ובגלל כל העניין של חלב קדמי ואחורי אז כל 2 הנקות הן מאותו שד... מכירים מקרים דומים? יש איזו עיצה עבורי? תודה
ענת_שן_לוי*
הצטרפות: 26 ספטמבר 2001, 22:10
דף אישי: הדף האישי של ענת_שן_לוי*

לא עולה במשקל

שליחה על ידי ענת_שן_לוי* »

בני היה יונק לעיתים תכופות, אולי לא כל עשרים דקות אבל כל ארבעים, וכל פעם היה יונק ארבע דקות.
ההמלצה שקבלתי מיועצת הנקה היתה להמשיך להניק כל פעם מאותו צד בטווח של 3-4 שעות, ורק אז לעבור לצד השני. כדי שהוא יצליח לינוק גם חלב אחורי במידה מספקת.

בדיעבד אני יכולה להגיד לך שהבית שלנו באותה תקופה היה רווי מתח רב (אכן, ילד ראשון...) וזה בוודאי הוסיף לחוסר השקט של התינוק. ולכן אני ממליצה מאד במקביל לטפל בדחיפות גם בבעיות הזוגיות אצל מטפל מנוסה שמניב תוצאות מהירות ומוכחות.
חדשה_בתחום*
הצטרפות: 26 נובמבר 2004, 18:28

לא עולה במשקל

שליחה על ידי חדשה_בתחום* »

עזרה תתקבל בשמחה:
בתי בת שלושה חודשים וניזונה מהנקה בלבד. בחודש וחצי האחרונים היא לא עולה יפה במשקל (10 גר' בממוצע ליום). שמתי לב שכשאשר אני שואבת חלב, שכבת השומן לא עולה על סנטימטר אחד. האם ייתכן שכיוון שכך היא לא עולה כ"כ במשקל? האם ניתן בצורה כלשהי לעבות את שכבת השומן הזו?
אמא_ל_5*
הצטרפות: 09 יוני 2003, 09:39
דף אישי: הדף האישי של אמא_ל_5*

לא עולה במשקל

שליחה על ידי אמא_ל_5* »

שכבת השומן לא עולה על סנטימטר אחד
את בודאי מתכוונת למילימטר. בחלב בערך 3% שומן. ולכן, אם תיקחי חלב בגובה 10 ס"מ (כלומר 100 מ"מ) יהיו לו 3 מ"מ שומן, לאחר שתעשי סירכוז.
ובקיצור - כמות השומן נשמעת תקינה לחלוטין. לא מוכר מצב של חלב אם דל שומן.
ואפילו באפריקה, בעת רעב בינוני, המצא שיש יחסית פחות שומן בחלב, והתינוקות עדיין עולים במשקל כרגיל, כי הם פשוט יונקים קצת יותר.
חשוב לדעת מה היה משקל הלידה, ואיך עלתה במשקל מאז. תינוקות יונקים רבים מאטים את העליה במשקל לאחר החודשיים הראשונים, וזה תקין לחלוטין.
אם עדיין נראה שהיא עולה באופן איטי יחסית, כדאי לשקול התייעצות עם יועצת הנקה מוסמכת כדי לגלות מה הבעיה.

>למען הגילוי הנאות - אני רופאה ויועצת הנקה מוסמכת, ומנהלת מרפאת הנקה<
חדשה_בתחום*

לא עולה במשקל

אמא ל 5:
א. תודה על האינפורמציה
ב. התייעצתי עם יועצת הנקה ובכל זאת. הילדה לא מצליחה להעלות במשקל בצורה נאותה. מה גם שבשעות הערב אני מרגישה שאין לי יותר מדי חלב להציע לה, וזאת בניגוד לבקרים והצהריים שבהם אני מרגישה גדושה. היא נולדה 3.100 וירדה ל- 2.900 ביציאה מבית החולים. במהלך החודשיים הראשונים הייתה עליה יפה במשקל (200 גר' בחמישה ימים), ומהחודש השני הייתה ירידה דרסטית, כפי שכבר תיארתי.
אמא_ל_5*
הצטרפות: 09 יוני 2003, 09:39
דף אישי: הדף האישי של אמא_ל_5*

לא עולה במשקל

שליחה על ידי אמא_ל_5* »

לא כתבת מה המשקל עכשיו.
בכל מקרה - קשה לתת ייעוץ וירטואלי, וכרופאה זה יהיה גם חסר אחריות מצידי. כדי לתת ייעוץ רציני צריך באמת לראות את כל התמונה, העליה במשקל, מצב הבריאות, וכמובן לצפות בהנקה ולשוחח באופן מקיף על התנהלות ההנקה.
יונת_שרון*

לא עולה במשקל

התייעצתי עם יועצת הנקה ובכל זאת.
ומה היא אמרה?
חדשה_בתחום*

לא עולה במשקל

ומה היא אמרה?

היו שתי בעיות עיקריות: הראשונה - היא ינקה עם שפתיים קפוצות ולא עודדה את השד לייצר עוד חלב, השנייה - היא "טיילה" עם הלשון על הפיטמה וגרמה לחתכים שהקשו עוד יותר על ההנקה.
מאז הייעוץ אני דואגת לשאוב חלב וכשאין לה כח להתעמת עם ההנקה - היא מקבלת חלב שאוב מבקבוק, פעולה זו גם הגבירה אצלי את תפוקת החלב, אך השאלה הגדולה והחרדה האמיתית שלי היא, אם היא אכן מקבלת את כל מה שהיא צריכה כשהיא יונקת לבד. בשעות הערב אני מרגישה שאין לי מספיק חלב (לפחות לא כמו בבוקר).
חדשה_בתחום*

לא עולה במשקל

לא כתבת מה המשקל עכשיו.

המשקל עכשיו הוא 4.500 והיא בת 12 שבועות וחצי.
חגית_ל*
הצטרפות: 05 אוקטובר 2001, 17:35
דף אישי: הדף האישי של חגית_ל*

לא עולה במשקל

שליחה על ידי חגית_ל* »

איך את מרגישה שאין לך מספיק חלב? אין לך הרגשת לחץ?
הקטנה מתלוננת, בוכה רוב הזמן בערב?
האם בדקת אם יש לה משהו שמפריע לה בפה/לוע? אולי פיטריה (כתמים לבנים.)?
תינוקות מתרגלים מהר לפיטמות בקבוקים וזו פעולה שונה לגמרי מיניקה והרבה יותר קלה. עם השד הם צריכים להתאמץ יותר - אבל זה מאמץ שהם בנויים אליו.
סביב 3 חודשים גם יש קפיצת גדילה, זה זמן שהתינוק מבלה הרבה מאוד על הציצי והאם צריכה לנוח ולאכול טוב (סלטים |גזר| ופירות), זה יכול לקחת כמה ימים. התינוק מייצר בזמן הזה את הכמויות הדרושות לו.
חדשה_בתחום*

לא עולה במשקל

הקטנה מתלוננת, בוכה רוב הזמן בערב?
לשעות הערב הקשות אני מכינה מבעוד מועד בקבוק עם חלב שלי, אבל לפני שעשיתי את זה אז כן. היא בכתה המון בערב. גם מגזים וגם, כפי הנראה,
מרעב. פטריה אין לה. יועצת הנקה בדקה את הסוגיה הזו כבר.
אני מרגישה בשעות הערב שיש לי שתי שקיות שוקו מרוקנות מתוכן :-)
מניקה_ללא_תומכים*
הצטרפות: 09 מרץ 2005, 20:33

לא עולה במשקל

שליחה על ידי מניקה_ללא_תומכים* »

שלום לכולן. אני אמא ליולי שנולדה ב- 6.11.04 והיא כעת בת 4 חודשים. כל התקופה ינקה אולם אחת למספר ימים גם קיבלה תחליף. כעת עם חזרתי לעבודה היא מקבלת שני בקבוקים עם תחליף ביום.לפני מספר ימים היינו בחיסון ויולי עלתה בשבועיים וחצי רק 200 גרם ושוקלת כעת 5.200 שזה מגרד את האחוזון ה- 10 . אחות טיפת חלב אמרה לי שכדאי שאפסיק להניק כי "כנראה אני לא פרה מספיק טובה" והחלב שלי לא משמין מספיק. מאז אני מאד בדילמה לגבי איך להמשיך, הסביבה הקרובה אלי מלכתחילה לא תמכה בי בהנקה וכעת ממש נותנים לי תחושה שאני מזיקה לילדה.מה עושים???
בשמת_א*

לא עולה במשקל

שליחה על ידי בשמת_א* »

באופן כללי, עוד לפני שאנחנו יודעים משהו עלייך או על יולי, אני יכולה לספר לך שתינוקות יונקים ממתנים מאוד את העלייה שלהם במשקל בגיל שלושה-ארבעה חודשים.
חוץ מזה, אין דבר כזה שהחלב שלך "לא משמין מספיק" (וקודם הוא כן השמין מספיק? אז מה, לפתע פתאום התחלפת במישהי אחרת?). מתוך מה שאותה אחות אמרה לך, אין שום ספק שהיא - בהנקה לא מבינה. זה מאוד מצער, במיוחד כשקוראים דברים שטיפת חלב בעצמה כותבת, למשל כאן

עכשיו, בואי נעשה את זה קצת מסודר:
באיזה משקל נולדה יולי?
באיזה משקל השתחררה מבית החולים?
כמה היא עלתה בממוצע לשבוע עד עכשיו?
באיזה אחוזון היא נולדה?
בעיקרון, בהתחלה תינוקות יונקים אמורים לעלות לפחות 150 גרם לשבוע בממוצע, או 600 גרם בחודש. זה בחודשיים-שלושה הראשונים. אחר כך הדפוס האופייני הוא של התמתנות ועלייה פחות מהירה במשקל. זה התקין והנורמלי.

אם עדיין נדמה שיש בעיה, אז צריך לבדוק גם:
א. האם מדובר רק בשקילה אחת? הרבה פעמים היא לא מדוייקת, ורק משתי שקילות רצופות רואים איזה דפוס.
ב. האם היא היתה חולה לאחרונה? נעשתה יותר פעילה פיזית ומוטורית? זה גורע מהעלייה במשקל.
ג. האם יש איזו בעייה עם התמ"ל.
ועוד.
טרה_רוסה*
הצטרפות: 08 ינואר 2004, 15:33
דף אישי: הדף האישי של טרה_רוסה*

לא עולה במשקל

שליחה על ידי טרה_רוסה* »

בנוסף, אני הייתי מתלוננת על אותה אחות טיפת חלב. להגיד כזה דבר "את לא פרה מספיק טובה" זה גועל נפש. קודם כל, שלא תשווה אותך לפרה (לא שיש לי בעיה עם פרות, רק שבעולמינו זה ביטוי מעליב ולא מחמיא), ודבר שני שלא תגיד לך שאת "לא מספיק טובה". זה פשוט רוע לב. מעניין כמה אמהות הורמונליות אחרי לידה יוצאות ממנה עם דמעות בעיניים (ועצות אחיתופל).
מניקה_ללא_תומכים*
הצטרפות: 09 מרץ 2005, 20:33

לא עולה במשקל

שליחה על ידי מניקה_ללא_תומכים* »

יולי הקטנה נולדה במשקל 2750 והשתחררה במשקל 2580.חודש לאחר הלידה היתה כבר 3570 וחודש לאחר מכן 4290 בחודש השלישי עלתה סביב 600 וברביעי האטה מאד את העליה כך שמה- 16.2 ועד 6.3. עלתה רק 200 גרם...היא נולדה פחות או יותר באחוזון ה- 10 , בהתחלה עלתה ממנו ואף עברה את ה- 20 , עתה שוב חזרה לאחוזון 10. היא לא היתה חולה בכלל אבל היא לא אוכלת מי יודע מה, עכשיו כשהיא אוכלת יותר מבקבוקים ואפשר לראות כמה היא אוכלת רואים שזה ממש לא הרבה. אולי 400 גר' ביום.לגבי אחות טיפת חלב יש לציין שהיא אמרה את זה "בצחוק" אבל האמת שעשתה לי להרגיש מאד רע. מאז אמא שלי ובעלי אומרים "אמרו לך בפירוש שהילדה צריכה לאכול יותר תחליפים" וכשאני נעדרת מהבית דוחפים לה תחליף למרות שיש חלב שאוב במקרר... מרגיז ומעליב.
טרה_רוסה*
הצטרפות: 08 ינואר 2004, 15:33
דף אישי: הדף האישי של טרה_רוסה*

לא עולה במשקל

שליחה על ידי טרה_רוסה* »

וכשאני נעדרת מהבית דוחפים לה תחליף למרות שיש חלב שאוב במקרר... מרגיז ומעליב.
:-(

אני מציעה שתפני ל-יועצת הנקה מוסמכת, אבל אולי לבשמת יהיה משהו אחר להגיד ?
בשמת_א*

לא עולה במשקל

שליחה על ידי בשמת_א* »

לבשמת יש קודם כל לומר משהו על הרשעות של אמא שלך ובעלך. אכן, מניקה ללא תומכים )-:
הלוואי שהייתי יודעת מה להציע לך, בקטע הזה ש
דוחפים לה תחליף למרות שיש חלב שאוב במקרר
כתבתי כמה דברים חריפים וצנזרתי את הכל, כי באמת אין לי אפילו דבר אחד טוב להגיד וכל השכל התאדה לי (בטוח שיש דברים חכמים שאפשר לעשות כדי שהם יכבדו אותך).

מהנתונים שמסרת, התינוקת שלך עלתה מצויין, מעולה, נפלא, וכל הכבוד ליונקת ולמיניקה!
אנו מצפים מתינוקות יונקים שיכפילו את משקלם תוך חצי שנה - ואילו היא רק בת 4 חודשים וכבר הגיעה ל-5200. כלומר, חסרים לה בסך הכל 300 גרם כדי להכפיל את משקלה. מה הפלא שהיא מאיטה את הקצב - היא מקדימה מאוד-מאוד להגיע למשקל הכפול, ודי, לא צריך לרוץ יותר.
כל מה שתיארת תקין, נורמלי, בדיוק כפי שמצופה מדפוס העלייה במשקל של תינוקות יונקים, ולמעשה יותר. היא עלתה פשוט מ-צ-ו-י-ן. אין שום בעיות.

האם את גרה באיזור המרכז? בדיוק מחר בבוקר בעשר יש ברעננה מפגש לה לצ'ה שמתייחס לגיוס התמיכה של הסבים ובני המשפחה האחרים (איך להפוך לא-תומכים לתומכים). אולי תוכלי לבוא לשם עם בעלך ו/או אמך? ראי פרטים בדף הכנת המשפחה להנקה .
מונו_נוקי*
הצטרפות: 25 מרץ 2004, 18:12
דף אישי: הדף האישי של מונו_נוקי*

לא עולה במשקל

שליחה על ידי מונו_נוקי* »

ממש מרגיז!
מצטרפת להצעה של טרה. וגם לקחת את בן זוגך ואמך לשיחה צפופה!!!!!!! התנהגות כזו מאחורי גבך היא הרסנית לכל המשפחה. לזוגיות שלך , ליחסייך עם אימך, לאמון שלך בהם ויותר כל לבריאותך הנפשית ולבריאותה של בתך.
יתר על כן, יש הרבה סיבות שעלולות להיות לאי עליה במשקל. למשל אלרגיה לתמ"ל.אולי היא באמת אוכלת מעט מדי ויש לבדוק מדוע. כדאי לבדוק את הדברים הללו עם גורם מוסמך. לא עם אחות טיפ""ח .
מונו_נוקי*
הצטרפות: 25 מרץ 2004, 18:12
דף אישי: הדף האישי של מונו_נוקי*

לא עולה במשקל

שליחה על ידי מונו_נוקי* »

אחרי שקראתי את הערתה של בשמת אני רוצה להדגיש שאיני מבינה כמוה בהנקה ועליה במשקל. הצעתי לבדוק את זה כי זה מדאיג אותך , לא כי אני חושבת שהתינוקת לא עולה מספיק במשקל
בשמת_א*

לא עולה במשקל

שליחה על ידי בשמת_א* »

וגם לקחת את בן זוגך ואמך לשיחה צפופה!!!!!!!
אוקיי, פה יש לי כמה הצעות. מניקה ללא תומכים, את עוד פה? אם את פה, הייתי רוצה לנהל איתך דיאלוג לגבי גיוס תמיכה. אני צריכה את נוכחותך כדי להימנע מהרצאה, ובמקומה לשמוע ממך תגובה.
אחד הכיוונים שחשבתי עליהם נמצא גם במאמר הזה
פלוני_אלמונית*
הצטרפות: 19 אוגוסט 2001, 22:52
דף אישי: הדף האישי של פלוני_אלמונית*

לא עולה במשקל

שליחה על ידי פלוני_אלמונית* »

יש לי תינוקת בת חודשיים וחצי שבחודש הראשון העלתה כמעט יותר מקילו והחל מהחודש השני חלה האטה בקצב העלייה והיו אף שבועיים בהם לא עלתה כלל.
בחודש הראשון היא ינקה בלבד ומהחודש השני החלה להראות סימני אי נוחות והתחלתי לתת לה תוספת אך גם אותה היא לא רצתה והיתה בוכה בזמן ההנקה ואף בזמן האכלה מבקבוק.
עכשיו כבר כמעט שבועיים שהיא כבר לא יונקת כלל ואוכלת תחליף חלב ועולה בקצב איטי של אולי 100 גרם בשבוע. בבדיקות דם לבדיקת המערכת המטבולית ע"י מדד אמוניה בדם נמצא כי התוצאה מעבר לנורמה. ביצענו בדיקה נוספת וגם היא היתה מעל הנורמה אך נמוכה מהקודמת.
מישהי אולי מכירה משהו בנושא, מה זה אומר, מה דרכי הטיפול מאחר והרופאים לא מנדבים מידע ואומרים שיש להמשיך בבדיקות.
אשמח לכל מידע.
יעלה*
הצטרפות: 23 יוני 2002, 16:23

לא עולה במשקל

שליחה על ידי יעלה* »

כשנולדה לי התינוקת הג'ינג'ית שלי,הייתי בבית חולים שמאוד תמך בהנקה, הוא כ"כ תמך שהם לא שמו לב שהתינוקת שלי בוכה לי בידיים שלושה ימים ושאני בתור אמא טריה לא יודעת מה לעשות הייתי ממש חסרת אונים,רק אחרי שהיא הגיעה למצב של התייבשות (היא הייתה שבוע בבית חולים עם זונדה אח"כ)הם נזכרו להגיד לי שאין לי מספיק חלב.כ"כ כעסתי עליהם,זה היה נראה לי שהם תוכנתו להמליץ על הנקה עד פאנטיות,ועל חשבון התינוקת שלי.
הרגשתי ממש כמו רוצחת שככה ייבשתי אותה....
המשכתי להניק והיא עלתה במשקל(הוספתי לה בקבוק פה ושם,בגלל הטראומה)עכשיו בגיל חצי שנה היא החליטה שנמאס לה.
ובלי קשר-אני מאוהבת בה קשות(-:
אילה*
הצטרפות: 16 אוגוסט 2004, 11:41

לא עולה במשקל

שליחה על ידי אילה* »

יעלה יקרה שלום ,
לא קראתי את כל הדיון פה בדף , רק את הסיפור שלך .
אני כותבת לך ממקום רגשי , אני עיפה עכשיו , אבל בכל אופן רוצה לכתוב לך .

אני חושבת שצריך לתבוע את הביח על רשלנות רפואית !
אמא טריה , גם אם יש לה כל מני רעיונות יפים על טיבעיות וכ' באה ללדת בב"יח ולהיות מאושפזת אחר כך במחלקת יולדות כי יש לה רצון לקבל הדרכה ומעקב רפואי .
יכולת גם ללדת במדבר , אם היית מתכוונת לא להגיע למעקב רפואי .

המטרה שלשמה יש בתי חולים ומחלקות יולדות היא כדי למנוע את מה שקרה לך.

אין דבר כזה הנקה בפאנטיות . זה בכלל לא בלקסיקון של יועצות הנקה מוסמכות וצוות בית חולים אחראי . כלל ראשון בהדרכה להנקה : התינוק חייב לאכול !
כלומר , לתת לתינוק מה שהוא צריך מבחינה תזונתית . עדיף חלב אם מהשד , אבל אם זה לא מספיק נותנים בבקבוק, נותנים פורמולה , העיקר לדאוג לו .

את לא יכולה ,לדעתי ,לנהל את חייך בשלווה כשאת עם רגשות אשם כה כבדים .
אבל זו לא אשמתך !
היתה פה רשלנות .
כל יום שוקלים את התינוקות בתינוקיה , בודקים את היציאות , את צבע וטונוס העור . כולמר , אם היה משהו עירני בין הרופאים או האחיות , היו שמים לב ומטפלים בכן , מסבירים ועושים מה שצריך . אפילו אם המצב בהתחלה לא היה כל כך קשה , היו יכולים להמליץ לך על מעקב כל יום בשקילה בטיפת חלב .

את לא רוצה לתבוע , אין לך כח לעינין משפטי , תכתבי מכתב למנהל בית החולים , משרד הבריאות וכ' יש לך חשק , תתראיני לעיתונות , אחרי שתזכי .
הגיע הזמן שהם יבינו שכדי לתמוך בהנקה זה לא רק לשים פוסטר יפה במחלקה , או לברבר לנשים הרות , כשיש סיורים בחדר לידה .צריך להעסיק צוות מיומן, יועצות הנקה , במשרות מלאות , ולטפל בתינוקות ובאמהות וללמד אותן ולעזור באמת .

מאחלת לך שתגדלי אותה בשמחה , הרבה בריאות לשתיכן.
עדי_יותם*
הצטרפות: 07 אוקטובר 2001, 22:47
דף אישי: הדף האישי של עדי_יותם*

לא עולה במשקל

שליחה על ידי עדי_יותם* »

אהההההההההההההההההההה <אנחת רווחה>
יצאו עקומות גדילה חדשות לפי מעקב של ארגון הבריאות העולמי אחרי למעלה מ-8000 תינוקות בשש מדינות בעולם, שקיבלו תמיכה בהנקה וינקו מלא עד גיל חצי שנה, והמשיכו לינוק אח"כ בשילוב תזונה טובה.
יונה*
הצטרפות: 19 ספטמבר 2004, 00:09

לא עולה במשקל

שליחה על ידי יונה* »

הקטנטונת שלי נולדה במשקל 3400 עכשיו היא בת 5 חודשים ושוקלת 5200 האחות טיפת חלב לוחצת עליי להתחיל תוספות ואני לא רוצה. יש לי הרבה חלב... השאלה היא אם אני באמת צריכה לדאוג? ומה אפשר לעשות חוץ מתוספות? אשמח לעצה...
POOH_והתוספות*
הצטרפות: 19 ספטמבר 2004, 11:38
דף אישי: הדף האישי של POOH_והתוספות*

לא עולה במשקל

שליחה על ידי POOH_והתוספות* »

אני הייתי פונה לד"ר ליבוביץ שהיא גם יועצת הנקה וגם רופאה...
מניקה*
הצטרפות: 26 נובמבר 2002, 23:37

לא עולה במשקל

שליחה על ידי מניקה* »

ההולכת בדרכים
מצטערת רק עכשיו ראיתי את התגובה שלך
הטיפול ההוליסטי לא התמקד באבחון אם כי באופן כללי הגדרנו עודף אנרגיה וחוסר איזון
הטיפול משלב ידע מתחום קנסיולוגיה שיאצו רפלקסולוגיה ושיטה שנקראת מיל"ה
למעשה עוברים על כל המרידיאנים ומשחררים סתימות וקשיים

השיפור שאנחנו מרגישים בא לידי ביטוי באופן גורף באווירת החיים
בשינה בהתנהלות בריכוז בעניין באכילה
וגם ירדו מאוד וכמעט נעלמו: חוסר שקט צווחות וקפיציות

יכול להיות שמספיקה הכוונה לדעתי זה מעבר לכך
הרבה טמון גם ביחס שלנו
באומנות לא לצפות, לא להדביק תוויות, לאפשר להיות בכל פעם משהו אחר

דרך הטיפול קיבלתי גם תובנות ורעיונות לגבינו לגבי היחס ועצות אחרות
אפ_רוח*
הצטרפות: 12 אפריל 2005, 18:08
דף אישי: הדף האישי של אפ_רוח*

לא עולה במשקל

שליחה על ידי אפ_רוח* »

הבן של אחותי בן שנה ו10 שוקל 8 קילו וקצת כבר כמה חודשים.
על פניו הכל בסדר - הילד חיוני, אוכל, צוחק, הולך, מתחיל לדבר אבל מה... רזה.
אחותי לא חברה באגודת ב"אופן" ,היא חברת קיבוץ (מופרט), היא ובעלה לא אנשים משכילים,יחסית הם איטיים וזקוקים להכוונה ברב התחומים, קשה להם לקבל החלטות בנושאים מהותיים וכל איש עם סמכות נראה להם צודק.
כבר כמה חודשים מטרטרים אותם בין אחות טיפת חלב, אחות מרפאה ,רופא ילדים, ובתי חולים לבדיקות כדי להבין למה הילד לא עולה במשקל, מיותר לציין שעד כה לא מצאו כלום.
כל דלקת גרון וחום הוא מקבל אקמול או אנטיביוטיקה שלא ממש מיטיבים עימו.
אני לצערי לא יכולה ממש לעזור למרות שבן זוגי נטורופת כי יש מעליה לחץ של צוות חינוך ובריאות שמתעקש שחייבת להיות סיבה טובה למה הילד קטן.
בעצם אני שואלת אם מישהו נתקל בתופעה? האם בגילאים האלה זה נורמלי להשאר על אותה עקומה באופן עיקבי שכמובן לא תואמת את עקומת טיפת חלב. אני אומרת לה שכל עוד הוא שמח ואוכל וישן ועושה צרכים זה בסדר אבל היא זקוקה לסמכות רפואית.
POOH_והתוספות*

לא עולה במשקל

בעצם אני שואלת אם מישהו נתקל בתופעה? האם בגילאים האלה זה נורמלי להשאר על אותה עקומה באופן עיקבי שכמובן לא תואמת את עקומת טיפת חלב
אני לא בעלת סמכות לומר שזה נורמלי.
אבל ביתי הגדולה הגיעה למשקל 9 קילו רק בגיל שנה ושמונה. ונשארה על אותו משקל חודשים רבים.
גם כשעלתה במשקל נשארה מתחת לעקומות של טיפ"ח.
והיא ילדה נפלאה ובריאה.

אבל כל מה שכתבתי לא בטוחה שיעזור להם אם הם מעדיפים להקשיב לרופאים ולטיפ"ח.
ולא בטוחה שבאתר כאן תמצאי סמכות כלשהי שתניח את דעתה נשמע שהיא צריכה למצוא את הסמכות הזו..
מנה_מנה*
הצטרפות: 30 ספטמבר 2006, 18:32
דף אישי: הדף האישי של מנה_מנה*

לא עולה במשקל

שליחה על ידי מנה_מנה* »

בעצם אני שואלת אם מישהו נתקל בתופעה? האם בגילאים האלה זה נורמלי להשאר על אותה עקומה באופן עיקבי שכמובן לא תואמת את עקומת טיפת חלב
אני שקלתי שני ק"ג בגיל שנתיים. עד היום אני נמוכה וקטנה אבל בלי שום בעיה. אח שלי היה על עקומה משלו מתחת לכל העקומות וגם הורים שלי טורטרו בין רופאים. עד שרופא אחד הסביר להם שעם אבא קטן ואמא קטן הסיכוי לילד גדול... לא משהו...
אבל למרות כל מה שאני כותבת הבירור עצמו חשוב. חשוב לדעת שהסיבה היא שהילד פשוט קטן ולא שיש בעיה כלשהי שמונעת ממנו לגדול כמו שצריך.
קרוטונית_מהמרק_הגדול*
הצטרפות: 25 יולי 2004, 19:10

לא עולה במשקל

שליחה על ידי קרוטונית_מהמרק_הגדול* »

מיותר לציין שעד כה לא מצאו כלום.
אני מניחה שבדקו ברזל ומאגרי ברזל? לנו היתה תופעה דומה שנפתרה אחרי שבדקנו והתחלנו לתת ברזל (זה גם עוזר מאוד לתיאבון). וגם אצלנו הוא היה ילד שמח ובריא, לכאורה רק רזה - אלא שלא עלה גם בגובה.... וזו כבר נורה אדומה. עכשיו כשהתחיל לעלות במשקל ולפתח "צמיגים", אני רואה כמה רזה וקטן הוא היה קודם.
יעלי_לה
הצטרפות: 08 ספטמבר 2005, 09:00
דף אישי: הדף האישי של יעלי_לה

לא עולה במשקל

שליחה על ידי יעלי_לה »

אני שקלתי שני ק"ג בגיל שנתיים
???????????????
כל עוד הוא שמח ואוכל וישן ועושה צרכים זה בסדר
נראה לי לא מדויק. מה עם התפתחות פסיכומוטורית?
גם אוריה שלי לא בגראפים. הרופאה שלו אמרה לי חדמשמעית שהמשקל זה רק מספר והגראף הוא רק ציור ומה שמעניין אותה הוא הילד עצמו. אם הוא נראה לי בסדר, הכל בסדר. אני מניחה שלזה התכוונת...
אפ_רוח*
הצטרפות: 12 אפריל 2005, 18:08
דף אישי: הדף האישי של אפ_רוח*

לא עולה במשקל

שליחה על ידי אפ_רוח* »

יעלי לה זה אכן מה שהתכוונתי, הילד חיוני ומתפתח אבל הצוות הרפואי שמטפל בו מייחס המון משמעות לגראפים ועכשיו ממליצים להם שיאכילו אותו בקלוריות, פחמימות כדי שיעלה כבר... בעבר הצלחתי לשכנע אותה לא להוסיף לו קורנפלור לתחליף החלב כי זה מה שהאחות טיפת חלב המליצה כדי שיגדל. הוא ינק 8 חודשים ותמיד היה רזה וגבוהה.
אותי מתסכל בעיקר שבגלל שההורים בעצמם טיפה "חריגים" לחברה מסביב מאוד קשה הפחד שאולי גם הילד "לא נורמלי". ההורים בריאים בגופם אבל מבחינת התפתחות ריגשית ,סביבתית, אינטילגנטית הם באחוזון התחתון.
קראתי בדף עיכוב גדילה אצל אוכלי מוצקים ובאמת רציתי לקבל עוד ביטחון לומר לה להרפות ולא להלחץ.
תודה
הקוסמת_מארץ_עוץ*
הצטרפות: 01 יוני 2005, 21:40
דף אישי: הדף האישי של הקוסמת_מארץ_עוץ*

לא עולה במשקל

שליחה על ידי הקוסמת_מארץ_עוץ* »

בד"כ ילד עולה שני קילו מגיל שנה עד שנתיים...
גם הבת שלי שקלה 8 קילו בגיל שנתיים וגם היום היא קטנטנה (ומתוקה , יש לציין).
הבדיקות שנהוג לעשות הן בלוטת תריס,תפקודי כבד וכליות,צליאק,ברזל - זה מה שאני זוכרת...
אמא_לאפרוח*
הצטרפות: 27 דצמבר 2006, 17:30
דף אישי: הדף האישי של אמא_לאפרוח*

לא עולה במשקל

שליחה על ידי אמא_לאפרוח* »

היי, קיוויתי אולי תוכלו לעזור לי להבין איך אני מסתכלת על עקומות הגדילה שפורסמו (http://www.who.int/childgrowth/standards/en/)
האפרוח שלי בן 4 חודשים ושבוע, שוקל 6400, נולד במשקל 3500. האם העליה במשקל תקינה?
חוצמזה רציתי להבין משהו, מצד אחד קראתי שיונק אמור להכפיל את משקלו עד גיל 4 חודשים (ותינוק לא יונק עד גיל 6 חודשים), מצד שני תינוקות יונקים עולים יותר לאט במשקל, לא?
אשמח אם מישהי תעשה לי סדר בבלאגן...
יום טוב!!! :-)
סבטקסט_כפול*
הצטרפות: 09 יוני 2005, 18:20
דף אישי: הדף האישי של סבטקסט_כפול*

לא עולה במשקל

שליחה על ידי סבטקסט_כפול* »

תינוק שמגיל חצי שנה עד שנה עלה 800 גרם,אני לא יודעת אפילו מה לשאול.
הוא יונק ואני בהריון מאז ואוכל אוכל מוצק,עושה קקי אחד ליום.
קט_קטית*
הצטרפות: 01 מאי 2007, 10:49
דף אישי: הדף האישי של קט_קטית*

לא עולה במשקל

שליחה על ידי קט_קטית* »

סבטקסט,
כמה נולד התינוק כמה שקל בגיל חצי שנה וכמה עכשיו?
האם את ובעלך "קטנים" או "גדולים"?
אם הבנתי נכון, את גם בהריון וגם מניקה?
איזה שבוע את?
האם הוא רגוע כשיונק?
יכולה לספר לך שלי בהריון התייבש החלב ל-ג-מ-ר-י,
התינוקת שלי דאז ירדה במשקל (גם הייתה חולה וגם שיניים... רצתה רק לינוק ולא היה :-()
וממש נהייתה בטראומה מהגמילה הפתאומית, גם ככה הייתה סרבנית בקבוק...
אבל זה משהו שהיה קשה לפספס כי היא ממש התעללה לי בפטמות.
יחד עם זאת הכרתי אמהות שכמות החלב לא הושפעה או הושפעה מעט,
ובכלל מגוון רחב של אפשרויות בנושא זה.
סתם נק' לשים לב אליה, בלי להלחיץ {@
סבטקסט_כפול*
הצטרפות: 09 יוני 2005, 18:20
דף אישי: הדף האישי של סבטקסט_כפול*

לא עולה במשקל

שליחה על ידי סבטקסט_כפול* »

אני ובעלי נחשבנו גדולים (אני נולדתי 3800 בעלי 4100) אני רזה היום (שוקלת 65 קילו)
הוא נולד בשבוע 37 במשקל 3100
בגיל חצי שנה הוא שקל 8 קילו והיה עושה 5 פעמים קקי ביום והיום 8800
הוא היה באחוזון 90 והיום הוא באחוזון 25
אני בתחילת חודש שביעי
יש חלב,והוא רגוע כשהוא יונק אבל זה די ברור שהוא לא שבע מזה.
הוא אוכל אבל לא מסודר.
ההולכת_בדרכים*
הצטרפות: 27 אוקטובר 2004, 19:00
דף אישי: הדף האישי של ההולכת_בדרכים*

לא עולה במשקל

שליחה על ידי ההולכת_בדרכים* »

אני לא מומחית בעניין, אבל ממה שקראתי פה ושם אני יודעת שיש תינוקות ש"מרביצים גדילה" בחצי שנה הראשונה ואח"כ העלייה במשקל מתמתנת,
בין השאר עקב הגברת הפעילות הגופנית- זחילה, טיפוס, הליכה וכו'.
הציפיה מתינוקות היא הכפלת משקל לידה עד חצי שנה- ואת זה עשיתם בגדול :-)
ושילוש משקל לידה עד גיל שנה- וזה כמעט המצב שלכם!
כך שעל פי הבנתי הכל בסדר, פשוט לכל תינוק דפוס הגדילה הייחודי לו.
אם עדיין יש ספק, אפשר להתייעץ עם יועצת הנקה מוסמכת < לא טיפת חלב :-/ >
מיכלי_לי*
הצטרפות: 23 אוגוסט 2007, 18:28
דף אישי: הדף האישי של מיכלי_לי*

לא עולה במשקל

שליחה על ידי מיכלי_לי* »

הקטנה שלי בת שנה ושמונה חודשים ושוקלת תשעה קילו וקצת. מגיל חצי שנה עד שנה גם היא לא העלתה הרבה במשקל, בטיפת חלב אמרו שכל עוד היא לא מאותת מצוקה של רעב , היקף הראש גדל בהתאם לאחוזון ויש פרופורציה בין המשקל לגובה היא בסדר גמור ולא לדאוג. גם מגיל שנה עד עכשיו כמעט ולא עלתה במשקל אך היא מתפתחת יפה.
כך שצריך להסתכל על התמונה הכוללת ולא רק על המשקל!
ער_אציל*
הצטרפות: 30 אפריל 2007, 20:14
דף אישי: הדף האישי של ער_אציל*

לא עולה במשקל

שליחה על ידי ער_אציל* »

אשמח לשמוע תגובה : הבן שלי נולד 4270 (אכן היתה לידה ארוכה....) בכל אופן עד גיל חצי שנה עלה מאד יפה במשקל ובגובה ואז התחילה התמתנות במשקל ולא בגובה.ילד מאד פעיל. עד גיל שנה הוא כמעט ורק ינק ומגיל שנה כשנכנס למשפחתון התחיל לאכול מוצקים אבל יש האטה בגובה ובמשקל.למעשה הוא עולה - אבל יורד באחוזון.כרגע שוקל 9600 .הייתי שמחה לשמוע מכן - אולי התופעה הזו מוכרת? הרופא המליץ לי להוסיף דברים שמנים (כמו דייסה וחמאה) האחות בטיפץ חלב המליצה להוסיף איזה תוסף שנקרא פדיאשור. בינתיים הוא חלה בחצבת קלה בגלל החיסון (זה סיפור למדור חיסונים) ובעצם כבר שבוע רק יונק מלבד קצת נישנושים פה ושם.
אני לא ממש מודאגת (אולי צריכה כן להיות?) אבל חשבתי גם על משהו שבשמת נדמה לי כתבה פעם, שילדים רגישים נוטים להתחיל עם מוצקים יותר מאוחר , ואולי זה מתקשר לתגובה הקשה לחיסון? מצד שני הוא כן אוכל מוצקים כבר.
POOH_והתוספות*

לא עולה במשקל

ראיתי שכתוב שהצפיה היא לשלש את המשקל לידה עד גיל שנה
אף אחד משני הילדים שלי לא שילש משקל עד גיל שנה.

אצלנו גם עכשיו הם יחסית רזים [ הגדולה כבר בתוך העקומות.. הקטן עוד לא].
אחרי שעשינו בדיקות דם וכד' ומצאנו שהם בריאים הוחלט לעזוב אותם בשקט.
מה גם שאם הוא ממשיך לגבוה ולעלות במשקל - הוא כן גדל. זה לא שהגדילה נעצרה - רק התמתנה - מה שבהחלט מצופה כשילד מתחיל להיות יותר פעיל.
אצלנו הומלץ על המשך מעקב לוודא שהקטן אכן ממשיך לגדול [אחרי מעל חצי שנה שלח וסר עליה מוחלט במשקל - הוא בן שנתיים וקצת ושוקל 9 קילו - בדיוק כמו ששקל בשנה וחצי] וחוץ מזה כלום - לא תוספות אוכל ולא כלום.

אם הוא חי בעיקר על הנקה ואת מודאגת - לא הייתי מתחילה מלהוסיף דווקא דברים שמנים - אבל כן מלהוסיף ארוחות מוצקים אולי.
ואם הוא רק היה חולה - יכול להיות שהוא צריך עוד זמן לחזור לעצמו ואז הכל יסתדר לבד...
ריש_גלית*
הצטרפות: 14 יולי 2007, 01:22
דף אישי: הדף האישי של ריש_גלית*

לא עולה במשקל

שליחה על ידי ריש_גלית* »

האטה בעלייה וירידה באחוזונים - תופעה מוכרת גם אצלנו, רק שבמשקלים הרבה יותר נמוכים. הקטן בן שנה ושמונה ורק אתמול חצה את רף התשעה קילוגרמים (סוף סוף אפשר להפוך את הכיסא באוטו, הללויה). אנחנו לא נכנסים לגרפים של ט"ח בכלל. עם הבכורה נלחצנו, השני בדיוק כמוה במשקל אבל לעומתה אוכל המון וגם יונק. היא ינקה עד שנתיים וכמעט לא אכלה כלום עד שנכנסה לגן בגיל שלוש. היום היא בת 4 ושוקלת 12.5.
בקיצור, אתם נשמעים לי לגמרי נורמלים.
לא לתת לאף אחד להלחיץ אותך. מתחילים תסביכי אוכל וזה הכי גרוע.
שליחת תגובה

חזור אל “רפואה ורופאים”