ביד רכה

ציל_צול*
הצטרפות: 19 יוני 2008, 11:17

ביד רכה

שליחה על ידי ציל_צול* »

עוד רעיון, לצד הדיון החשוב, למסור את זה למישהו שצריך ואת מכירה היטב.
כשלי היה קשה עם זה, נתתי כמה דברים שממש היו יקרים ללבי לאחי. ואחרי שאצלו נגמר הוא שאל מה לעשות בזה. העברתי לחברה טובה מאוד. ואחרי זה לגיסתי...
ואז שחררתי וכבר לא היה לי אכפת וכאשר נשאלתי אמרתי - תעבירי הלאה. זה היה ממש אחרי שנים :-)
לכל מי שנתתי אמרתי (אחרי הילדה השלישית, כן? כשכבר היה ברור שנגמר, כן?) - תשמרו על זה טוב טוב כי אולי עוד אצטרך. ואחר כך אמרתי - אני רוצה את זה בשביל הנכדים (בחיי!!!!) ואז נגמר לי מכל זה ונשארתי עם חיוך.

ובמילים אלו, ובהצטרפות לעירית החכמה - מותר לך, מותר לך, מותר לך. מותר לך כל מה שאת מרגישה ורוצה ומשתוקקת. בחיי שמותר.
הולכת_והרוח_בפניי*
הצטרפות: 11 אוקטובר 2014, 21:23
דף אישי: הדף האישי של הולכת_והרוח_בפניי*

ביד רכה

שליחה על ידי הולכת_והרוח_בפניי* »

אוף.
(טלי - השאלות שלך לא קלות, יקח לי קצת יותר זמן להתייחס)

עירית - תודה לך. מעצם האופן שבו ניסחת את הדברים, כבר הרגשתי שקצת יותר מותר לי.
  1. כן. כן אבל. אבל קטן, לא מוגדר. גם אני התחלתי בזה שפטרתי את עצמי ממכירת הבגדים, כי למי יש משאבים לזה עכשיו, ובכלל - ההגיון מסביר שזה חתיכת תיק, כי צריך לתאם, ולהתעסק ובטח יצא מזה יותר כאב ראש מאשר תועלת... אבל כנראה שזה בכל זאת לא משתחרר, עובדה שזה עלה על הנייר (או על המסך, ליתר דיוק).
  2. מבחינת ההגיון, ועכשיו כשאת אומרת את זה - אז כן, יש רשות לקושי, אבל היא לא מוחלטת, וההגיון מסתובב סביב ולא נותן מנוח - למה יש קושי? למה אני בכלל מתעסקת בזה?
  3. תיאורוטית הייתי רוצה לתת לעצמי רשות. יש לי אפילו חברה, במצב דומה, והיא קיבלה ממני רשות :) רק שלי אין מקום אחסון, ולהורים גם אין כל כך, ונראה לי שהם כבר עושים פרצופים על כל האחסונים של הבגדים שכבר יש שם (של הגדול, להעביר לקטן). אז היום נשמתי עמוק וארגנתי שקית והעברתי הלאה. לא נחמד - גם כי עשיתי משהו שאני לא שלמה איתו, וגם בגלל שזה היה 10 הדקות שכדאי שהייתי מקדישה לאכול צהריים במקום...
ציל ובשמת - זה לגמרי יכל להיות פתרון מעולה, למסור באהבה למישהו שאני מכירה ויהנה מהדברים, אבל כמו להכעיס, אף אחד לא צריך. אף אחד אף אחד. לא קרובי משפחה, לא שכנים, לא חברים - אפילו לא קולגות של חמותי מהעבודה. כלום. הכי קרוב שמצאתי זה זוג חברים שמתכננים להתחתן באוגוסט, והם אמרו שאפילו ההורים שלהם עוד לא רומזים בעניין הילדים... וחבל לי כי יש המון דברים חמודים ונהדרים, עם טיקט, שגם אם הייתי רוצה להשתמש בהם (כי לא צריך, יש המון) לא יכולתי - הם לא מתאימים לעונה....פשוט בזבוז.

בשמת - יש לך עין חודרת מסכים. קשה לי ואני מנסה לשכנע את עצמי שלא כזה קשה (כי חלילה יכל להיות יותר קשה), ואם זה לא מספיק פולני, אז בנזוגי, בהתקף תסכול (כולנו עייפים) שפך בפניי שבעצם זה היה רעיון שלי, להביא ילד שני, ולמה הינו צריכים, והוא אמר שהוא לא רוצה, ואני בכל זאת התעקשתי...שזה באמת נכון. אני התעקשתי. וגם מימנתי (את הדולה, את כל הטיפולים הפרטיים, הבדיקות וכיוצא באלו), ואני גם זו שמטפלת בתינוק 90% מהזמן. מי רוצה להיות הראשונה שממציאה סקאלה למרמור ומד זעזועים לעוצמה שכל זה יתפרץ בה בשלב מסויים?

ובמילים אלו, ובהצטרפות לעירית החכמה - מותר לך, מותר לך, מותר לך. מותר לך כל מה שאת מרגישה ורוצה ומשתוקקת. בחיי שמותר. תגידי את זה שוב... זה נחמד.
פלוני_אלמונית*
הצטרפות: 19 אוגוסט 2001, 22:52
דף אישי: הדף האישי של פלוני_אלמונית*

ביד רכה

שליחה על ידי פלוני_אלמונית* »

קשה לי ואני מנסה לשכנע את עצמי שלא כזה קשה.
(())

אין לי מושג מה עושים בסיטואציה כזו. כל מה שאני יכולה להציע זה אמפתיה (()) ולהצטרף לאמירות שמותר: מותר לך, מותר לך, מותר לך. מותר לך כל מה שאת מרגישה ורוצה ומשתוקקת. בחיי שמותר.
מקווה שמישהי (אולי בשמת, שהצליחה לראות מה שלא ראיתי) תבוא עם הצעה פשוטה למצב מסובך.

<אישה במסע>
הולכת_והרוח_בפניי*

ביד רכה

אישה - תודה. אמפטיה זה המון.... :)
קרן_שמש_צהובה*
הצטרפות: 15 מאי 2016, 13:57
דף אישי: הדף האישי של קרן_שמש_צהובה*

ביד רכה

שליחה על ידי קרן_שמש_צהובה* »

אז בנזוגי, בהתקף תסכול (כולנו עייפים) שפך בפניי שבעצם זה היה רעיון שלי, להביא ילד שני, ולמה הינו צריכים, והוא אמר שהוא לא רוצה, ואני בכל זאת התעקשתי...שזה באמת נכון. אני התעקשתי. וגם מימנתי (את הדולה, את כל הטיפולים הפרטיים, הבדיקות וכיוצא באלו), ואני גם זו שמטפלת בתינוק 90% מהזמן. מי רוצה להיות הראשונה שממציאה סקאלה למרמור ומד זעזועים לעוצמה שכל זה יתפרץ בה בשלב מסויים?
מקשיבה

אנחנו במסלול דומה ואני מאוד-מאוד מתלבטת: מצד אחד רוצה מה שאני ורצה, מצד שני חוששת מהמחירים של ההתעקשות הזו
אם את רוצה ויכולה לספר עוד על זה אני פה, מאוד מאוד מקשיבה ((-)) ((-)) ((-))
ציל_צול*

ביד רכה

שליחה על ידי ציל_צול* »

הולכת יקרה, השקעתי ושלפתי למיטב הבנתי את כל הדברים שנראה כאילו אסור לך, ובעצם מותר לך :-)
בבקשה שימי לב שברמת הרצונות והמשאלות שלך אין שום דבר שפוגע באף אחד אחר כרגע. זה בסך הכל מה שאת רוצה או מרגישה.
הרשות מתחילה ללבוש פנים מורכבות יותר כשהיא הופכת רצונות ומשאלות למעשים. אבל אין סיבה לקפוץ לשם כל כך מהר. אפשר קודם להתענג בשמחה על הרשות שיש להרגיש מה שאת מרגישה ולרצות מה שאת רוצה, ועל המסד היציב והחזק הזה לבנות פעולות שנראות כמו שהחיים מאפשרים לנו.
פשרות שנבנות על רשות מלאה נראות אחרת לגמרי מאלו שדחקו את הרשות הבסיסית שלנו להיות מה ומי שאנחנו.

אז...

מותר לדברים שחשובים לך לתפוס מקום
מותר לדברים שחשובים לך לייצר בלאגן
מותר לך שיהיה לך קשה להיפרד מחפצים שאין בהם צורך כרגע
מותר לך להצטער על הכסף שמרגיש כאילו הוא נזרק
מותר לך להיות עייפה מדי מכדי למכור דברים יד שנייה
מותר לך להשתוקק לעוד תינוק למרות הכל
מותר לך להתעצב מהמחשבה שאולי לא יהיו עוד תינוקות
מותר לך שיהיה לך קשה
מותר לך לחשוב מחשבות סותרות
מותר לך להיות לא לגמרי רציונאלית

וכאמירה כללית, תבדקי בינך לבינך אם את מסכימה לזנוח את הדיון על הבגדים, שכל תפקידו להרחיק קצת את הרגשות הלא נוחים שיש לך סביב דברים אחרים לגמרי, כבדי משקל בהרבה, שממש מבקשים ליטוף אוהב, הכרה, וחמלה.

והנה הצעה לגבי בן הזוג שלך, שלמרות שהתנהגותו מקוממת אותי מאוד אני מבינה גם אותו, כי גם אני ברגעי שפל אומרת דברים ממש איומים לפעמים.
רק תקשיבי. פשוט תקשיבי. בלי שום תגובה שהיא.
ואם את מרגישה שבלי תגובה זה יהיה מוזר מדי, את תמיד יכולה להגיד פשוט תודה שהוא אמר לך, לשתף ברגשות האותנטיים שלך (עצוב לי שזה ככה, אני מתוסכלת שזה המצב כרגע וכו') וזהו.
בשיחות כאלה לא פותרים שום דבר. לא מקדמים שום דבר. רק מאפשרים לקול שלנו להשמיע את מה שמבקש לצאת החוצה ואז נחים. כי זו פעולה מאומצת לקשה למדי במקרים מסוימים.
פלוני_אלמונית*

ביד רכה

+הודעה ממשתתפת חדשה התקבלה בברכה:+

_מותר לדברים שחשובים לך לתפוס מקום
מותר לך שיהיה לך קשה
מותר לך להיות לא לגמרי רציונאלית._

אני ממש מבינה את כל המותר הזה, אני הייתי שם, אני הרגשתי את זה, אם לא בדיוק אז ליד, ואני יודעת ששום דבר טוב לא יוצא מלהגיד שזה לא מותר.
אבל... מה עם בן הזוג? זאת אומרת, כשאני חושבת על זה הפוך, על הדברים שהוא מרשה לעצמו, כי מותר, ואיפה שם אותי, אני חושבת שאולי (?) היה עדיף גם קצת ריסון. מבינות מה אני אומרת?
בשמת_א*
הצטרפות: 28 יולי 2001, 13:37
דף אישי: הדף האישי של בשמת_א*

ביד רכה

שליחה על ידי בשמת_א* »

שפך בפניי שבעצם זה היה רעיון שלי, להביא ילד שני, ולמה הינו צריכים, והוא אמר שהוא לא רוצה, ואני בכל זאת התעקשתי...שזה באמת נכון. אני התעקשתי. וגם מימנתי (את הדולה, את כל הטיפולים הפרטיים, הבדיקות וכיוצא באלו), ואני גם זו שמטפלת בתינוק 90% מהזמן.
לפני שאני קופצת עם הצעות (כרגע, סליחה, ההצעה הכי טובה שיש לי אלימה מכדי להעלות אותה פה על הכתב),
יש לי שאלה:
למה הבנזוג מתכוון כשהוא אומר, שהוא אמר שהוא לא רוצה ואת בכל זאת התעקשת?
הוא מתכוון שהכרחת אותו?
שהצמדת לו אקדח לרקה?
שגנבת לו זרע?
שנכנסת להריון נגד רצונו, בכוונה, והעמדת אותו בפני עובדה קיימת שיש הריון ואת לא תעשי הפלה וגמרנו?

או שהוא מתכוון, שהוא אמר שהוא לא רוצה, אבל את הסברת לו כמה ולמה זה כל כך חשוב לך, והוא השתכנע ונתן את הסכמתו, ורק אז הגיע ההריון הזה?
הולכת_והרוח_בפניי*

ביד רכה

גוזרת ושומרת את ה"מותרים" שלי. באמת מותר. וגם לפני שזה מיתרגם למעשים, מה שבאמת עלול להיות מורכב - אמירת המותרים הללו לעצמי משחררת איזה חלל נעים בפנים. פתאום יש אנרגיות לפרוע את השיער ולהישען רגע אחורה...

ציל - לא פשוט לי להקשיב לו (באופן כללי לא פשוט לי להקשיב בלי לצאת במחול עצות פרקטיות...) - אני כבר עם אג'נדה, כבר נעלבתי, נפגעתי, התבצרתי במגננה ובעלבון ואני על ראש החומה עם תת מקלע. התחמושת הזאת מונחת שם, ומדי פעם, כשאני ממש עייפה, או כשאני מרגישה פגועה מאיזו סיבה - מתחילים להישמע צלילי ירי מראש החומה, שמכוונים לבן זוגי בטכנולוגיית לייזר, וגם הוא כבר לא יודע מה לעשות עם זה - עומד שם נכלם ונבוך...אבל את התחמושת הזאת הוא יצר והניח לרגלי במו ידיו, וכמה שלא מתחשק לי שהיא תארח לי חברה, היא שם. בקיצור, אוי אברוך כל הסיטואציה.

בשמת, את :). לא, אף אחד מאלו, למרות שבמידה מסויימת אני מניחה שזה כן היה נגד רצונו - הוא ידע שאני רוצה עוד ילד, וזה גם לא היה כזה פשוט, ולקח זמן... הוא פשוט לא עודד את העניין, ובמין חצי צחוק היה אומר שעם אחד קשה לו ונגמרת לו הסבלנות... אבל כן שמח והתרגש כשהצלחתי להכנס להריון. אולי זה היה מין "אמרתי לך" מתוך תסכול, כי הוא באמת משתדל לעשות המון כדי להקל עלי, וגם הוא מאוד עייף... אבל זה שהוא כן אמר את זה - פגע נמוך ופגע במקום רגיש, מן הסתם... ועכשיו, כשאני מדוללת משאבים (עייפה, מתוסכלת, חלשה מכל סיבה אחרת) זה צף. ואז אני מוצאת את עצמי גם עושה דווקא פולני - מבקשת עוד פחות עזרה, כדי שאוכל להתבצר בצדקתי ולהגיד - רואה, אני ממילא מטפלת בו בעצמי...זה לא חכם, ולא תורם, מין עלבון כזה שמפעיל אותי מבפנים.

קרן שמש - זו אכן חתיכת דילמה. אני מניחה שזה קשור לסיבות של כל אחד - למה את רוצה, ולמה הוא לא רוצה... ואולי קשה באמת לחפור ולהגיע לסיבות הללו, ואולי בשורה התחתונה זה לא כזה משנה. אני שקלתי את שתי האופציות - כלומר, לוותר על ילד שני כי בעלי לא מבסוט מהרעיון (או לחילופין לחכות עד שהוא ייזום) ולהסתכן בכך שהרגע לעולם לא יגיע (ואני כבר לא בת 25), או לחילופין - ללכת על זה, ולקוות שהסיפוק יגבר על הקושי, ובטווח הארוך שנינו נהיה מרוצים מההחלטה.
וזה גם משהו שקשה לי להבין - כי אני רואה שלמרות הקשיים והתסכולים של ההורות, בעלי אבא מאוד קשור, מפנק, מגיע מוקדם מהעבודה כדי לאסוף מהגן, לא שולח לגן כשאנחנו בבית (למשל בשישי) כדי לבלות עוד זמן ביחד, מכין את האוכל שהבכור מעדיף באהבה גדולה - ולמרות זאת...
ציל_צול*

ביד רכה

שליחה על ידי ציל_צול* »

אמירת המותרים הללו לעצמי משחררת איזה חלל נעים בפנים. פתאום יש אנרגיות לפרוע את השיער ולהישען רגע אחורה...
איזה כיף. תשעני הרבה :-)

אני כבר עם אג'נדה, כבר נעלבתי, נפגעתי, התבצרתי במגננה ובעלבון ואני על ראש החומה עם תת מקלע.
אח, מוכר... :-)
לא התכוונתי להקשיב לו כשאת במצב הזה, כמובן.
להקשיב בזמן אחר. ממש להזמין את הקושי שלו לעלות כשאת הכי במיטבך מתישהו. כשאת יכולה ממש להבטיח הקשבה נטולת תתי מקלע.
ואם אין לך זמן כזה, אז פשוט לא.
את יודעת, יש תקופות מסוימות בחיים שעדיף לא לדבר בהן על מה שנפיץ. להתרכז בלעשות מה שצריך ולחכות בסבלנות. הזמן עוד יגיע.
אפשרות חלופית זה לאפשר לדברים להתפוצץ ולשאת בתוצאות. גם זה לא אסון, אני פשוט לא בטוחה שיש לך כוחות לזה כרגע. תבדקי.

את התחמושת הזאת הוא יצר והניח לרגלי במו ידיו.
יעזור לך לחשוב על כל הדברים האלה כחלק מריקוד זוגי?
כלומר, נגיד שלא היתה אופציה כזו "הוא יצר" או "במו ידיו"...
נגיד שכל דבר ביניכם הוא תוצר של אחריות משותפת, במודע או שלא, בכוונה או שלא.
יעזור לך לשחרר אותו מהמשא הבלעדי הזה ולחשוב במקום זה - אוקי, הדבר הזה כאן. הוא מונח כאן בינינו. מה אני יכולה לעשות כדי לשפר את זה? איזו מנחה של רצון טוב אני יכולה להביא לבן זוגי? מה אני יכולה לבקש ממנו כמנחה עבורי? מה עשוי לשמח או לקדם את שנינו?
יש חיה כזאת?
לפעמים אין, אגב...

אולי זה היה מין "אמרתי לך" מתוך תסכול, כי הוא באמת משתדל לעשות המון כדי להקל עלי, וגם הוא מאוד עייף...
כמו שכתבתי לך קודם, כשאנחנו בקצה שלנו יוצאים לנו מהפה דברים ממש איומים או סתם כאלה שיש סבירות גבוהה שנתחרט עליהם. מותר גם את זה.
תזכורת חשובה למה שכתבה לך בשמת אבל אולי זה לא נקלט לך עד הסוף - אתם כנראה בשנה הכי קשה בחייכם כזוג. השנה הראשונה של הילד השני לא דומה לשום דבר אחר. זו פשוט קריעה ואף אחד לא יודע להסביר בדיוק למה, אבל רוב הזוגות שאני מכירה עברו את זה וחוו את זה ככה.
אולי תסלחו קצת לעצמכם על כל הדברים האיומים שאמרתם, והביקורת ששילחתם, ואיך הייתם רחוקים מהמיטב שלכם?
זו אפשרות? פשוט... להתבונן בחמלה על שניכם, מנסים לעשות את הכי טוב שלכם בתנאים בלתי אפשריים, וטועים, גם אחד כלפי השנייה? ולסלוח?

אני שמחה שיש לך דברים טובים לומר על זוגך. חשוב ומהותי.
אני מקווה בשבילך ובשבילכם שהוא יגלה עוד ועוד דברים שהוא יכול לעשות למען המשפחה הקטנה שלכם, ושאת תזכי בשותפות מלאה איתו, שמגיעה לך ממש בדין.
אישה_במסע*
הצטרפות: 29 מרץ 2012, 10:55

ביד רכה

שליחה על ידי אישה_במסע* »

בשמת, פספסתי משהו?
ההודעה שלך נראית לי לוחמנית בצורה מוזרה, כמו חלק מוויכוח, וגם מאוד שחור-ולבן, כאילו אין בכלל מקום באמצע.

מצטרפת לדברים שכתבה צילי, במיוחד:

וכאמירה כללית, תבדקי בינך לבינך אם את מסכימה לזנוח את הדיון על הבגדים, שכל תפקידו להרחיק קצת את הרגשות הלא נוחים שיש לך סביב דברים אחרים לגמרי, כבדי משקל בהרבה, שממש מבקשים ליטוף אוהב, הכרה, וחמלה.

רק תקשיבי. פשוט תקשיבי. בלי שום תגובה שהיא.

פלוני אלמונית
הרי צילי רשמה במפורש על הרשות לרצות ולא לממש. למה ההפרדה הזו כל כך קשה להעברה גם אם היא נרשמת במפורש? (לי אישית זה מתקשר לכל מיני דברים אחרים, שלא קשורים ואני לא ארשום עליהם, כי בלאו הכי אין לי זמן לרשום אפילו את הדברים הקשורים שאני חושבת עליהם...)
בשמת_א*

ביד רכה

שליחה על ידי בשמת_א* »

ההודעה שלך נראית לי לוחמנית בצורה מוזרה.
על איזו הודעה את מדברת? זו שמישהו מחק?
אישה_במסע*

ביד רכה

זו שמישהו מחק?
אהה! ידעתי שקורה פה משהו מוזר! ועכשיו כשאני בטוחה שלא רק נדמה לי, אני יכולה לשכוח מזה בלב שקט. (לא נמחק שום דבר חשוב שצריך לשחזר, נכון? כי די הפסקתי לערוך, אבל אם צריך לשחזר תוכן שנמחק אני אעשה את זה.)
בשמת_א*

ביד רכה

שליחה על ידי בשמת_א* »

אין צורך לשחזר. הכל טוב.

אגב, הולכת והרוח בפניי, כשכתבתי
ההצעה הכי טובה שיש לי אלימה מכדי להעלות אותה פה על הכתב.
היה לי בראש תת מקלע... (-: ומובן שזה לא נראה לי פרודוקטיבי בשום צורה D-:
פלוני_אלמונית*

ביד רכה

_מותר לדברים שחשובים לך לתפוס מקום
מותר לך שיהיה לך קשה
מותר לך להיות לא לגמרי רציונאלית._

אני ממש מבינה את כל המותר הזה, אני הייתי שם, אני הרגשתי את זה, אם לא בדיוק אז ליד, ואני יודעת ששום דבר טוב לא יוצא מלהגיד שזה לא מותר.
אבל... מה עם בן הזוג? זאת אומרת, כשאני חושבת על זה הפוך, על הדברים שהוא מרשה לעצמו, כי מותר, ואיפה שם אותי, אני חושבת שאולי (?) היה עדיף גם קצת ריסון. מבינות מה אני אומרת?
הולכת_והרוח_בפניי*

ביד רכה

להקשיב בזמן אחר. ממש להזמין את הקושי שלו לעלות כשאת הכי במיטבך מתישהו אני לא בטוחה שאני אי פעם נטולת אג'נדה, אבל גם בזמנים הכי פנויים להקשבה שלי, אני עדיין שיפוטית, ועדיין משווה - אל עצמי. ואני מזהה את הקושי המאוד אמיתי שהוא מפגין, קשיים מאוד מובנים בהורות - חוסר מרחב, חוסר זמן, עייפות, מאגרי סבלנות מדוללים וכו' וכו' - אני מבינה אותם, לוגית, אבל בגלל שגם אני חשה אותם, ואני שמתי אותם בתוך פרופורציית ה"עכשיו אנחנו בתקופת הורות, וזה חלק ממנה, אחר כך יהיה משהו אחר" וזה לכאורה עוזר לי ומאפשר לי להתמודד עם הקושי - אני מאוד שיפוטית עם חוסר היכולת שלו לעשות את אותו הדבר. כלומר - אמפתיה אין פה, מקסימום הבנה הגיונית.

_יעזור לך לחשוב על כל הדברים האלה כחלק מריקוד זוגי?
כלומר, נגיד שלא היתה אופציה כזו "הוא יצר" או "במו ידיו"...
נגיד שכל דבר ביניכם הוא תוצר של אחריות משותפת, במודע או שלא, בכוונה או שלא.
יעזור לך לשחרר אותו מהמשא הבלעדי הזה ולחשוב במקום זה - אוקי, הדבר הזה כאן. הוא מונח כאן בינינו. מה אני יכולה לעשות כדי לשפר את זה? איזו מנחה של רצון טוב אני יכולה להביא לבן זוגי? מה אני יכולה לבקש ממנו כמנחה עבורי? מה עשוי לשמח או לקדם את שנינו?
יש חיה כזאת?_

אני חושבת שיש כאן מידה של התחשבנות מצידי - כלומר בשגרה אני מרגישה שהוא עובד קשה אז אני מנסה להקל עליו - אם זה בשעות הלילה, בקניות, סידורים וכו' שאני משתדלת לעשות בעצמי, ואם זה בעניינים שמעבר: עוד לפני הלידה של השני אני מרגישה שאני הייתי זו ששואלת איך אפשר לעזור לו להתרענן ומעודדת אותו לצאת לסדנאות, טיולים, מה שזה לא יהיה - אני חושבת שהוא היה מפרגן גם לי משהו בדומה, אבל רק אם אני הייתי דואגת להעלות את הצורך. בקיצור, אני מרגישה שעד עכשיו אני הייתי זו שמביאה מנחות, והייתי רוצה שיראו גם אותי. אני חושבת שהיה משמח את שנינו לצאת - לטיול אוהלים, לסטנדאפ, להצגה... אבל זה קצת מורכב עם יונק קטן. קשה לי להשאיר אותו לסבתות בשלב הזה, אבל אולי כדאי להתגבר על הקושי לצורך העניין. מצד שני, כשאני מציעה אפילו לראות סרט בבית - הזוגי מעדיף לישון

אתם כנראה בשנה הכי קשה בחייכם כזוג. למה, בעצם? מה יש בשנה הראשונה שלא קורה בשניה, ולפעמים גם בשלישית?

ו אפשרות? פשוט... להתבונן בחמלה על שניכם, מנסים לעשות את הכי טוב שלכם בתנאים בלתי אפשריים, וטועים, גם אחד כלפי השנייה? ולסלוח? כן, זו אפשרות.

ושאת תזכי בשותפות מלאה איתו. זה משהו שהייתי מאוד רוצה, כי הרבה פעמים אני מרגישה שאני זו שמקבלת הרבה מההחלטות, וזה נראה לי מקטין ולא כיף. גם לי זה לא כיף - אני רוצה פרטנר ולא ביצועיסט. העניין הוא שהרבה פעמים אני מרגישה שישנם נושאים - למשל תקשורת עם ילדים שבהם אני מקדישה הרבה יותר זמן ומחשבה לנושא, ולכן גם צודקת יותר בהצעות שאני מביאה. כלומר, לפעמים כשאני מציעה שסיטואציה מסויימת תיפתר בעתיד בדרך שונה, כי הדרך של היום מביאה לאווירה לא נעימה בבית, הוא מקבל את דעתי, אבל אני מקבלת תחושה של "מורה" או " מחלקת ציונים" וממש לא מתחשק לי להמשיך למלא את המשבצת הזו. אני בו לא בוער הצורך ללמוד ולהתעסק בנושאים הללו, אז לא נבנים הכלים, ותהליך הביקורת וחלוקת הציונים ממשיך...
ציל_צול*

ביד רכה

שליחה על ידי ציל_צול* »

אני מאוד שיפוטית עם חוסר היכולת שלו לעשות את אותו הדבר.
מבינה ללבך. מציעה לך רק לסמן לעצמך את הדבר הזה. לחזור ולקרוא אותו. להתבונן במשפט הזה, לחשוב קצת על המחירים שלו. לתהות מה את היית רוצה לקבל בכל הרגעים שבהם את לא מצליחה להתעלות מעל המצב וכו' וכו'.
רק להתבונן, לתהות, לבדוק אם את יכולה להתחבר למקור שבו נמצאת האהבה שלך אליו. וזהו.
הדברים יתחילו לזוז.
לקח לי בערך... 15 שנה להפסיק לבקר את בן הזוג שלי. אספר לך שהמרגע שהפסקתי, או יותר נכון - מהרגע שהכרחתי אותו לשים לב שהפסקתי, התחוללו ניסים בחיינו. ניסים של ממש בכל התחומים שבהם ביקרתי אותו.
אבל כן, 15 שנה...

אני חושבת שהוא היה מפרגן גם לי משהו בדומה, אבל רק אם אני הייתי דואגת להעלות את הצורך. בקיצור, אני מרגישה שעד עכשיו אני הייתי זו שמביאה מנחות, והייתי רוצה שיראו גם אותי
שיעורי בית חלק ראשון - תראי את עצמך. לאחרים יהיה קשה מאוד לראות אותך בלי שתראי את עצמך. מתי הבאת לעצמך מנחה? מתי אפילו רק ביקשת אחת כזאת?
שיעורי בית חלק שני - תגדירי היטב וברור ובלי התנצלות מהם הצרכים שלך. אל תצפי שאחרים ינחשו אותם.
חלק שלישי - רוצה לנחש? :-)
מה שאת רוצה שיקרה לא יקרה בלי שאת תעבדי קשה בלעשות מה שאת רוצה שאחרים יעשו. זה הסדר שבו הדברים עובדים. יש כמה בנות מזל שלא צריכות לעבוד כל כך קשה. שאר בנות ובני התמותה - צריכים. מה את?

כשאני מציעה אפילו לראות סרט בבית - הזוגי מעדיף לישון.
שאלי אותו בפשטות איך אפשר לבלות איתו זמן נעים? מה ישמח אותו? מה עשוי להיות לפעמים יותר מספק משינה?
גם אני מעדיפה לישון על פני לראות סרט, בטח אם אני מאוד עייפה. אבל אם יציעו לי כל מיני דברים אחרים אני דווקא אשמח מאוד. זה לא שאני מעדיפה את השינה על פני בן הזוג. אני מעדיפה את השינה על פני הסרט, זה הכל.
אולי גם זוגך כזה?

מה יש בשנה הראשונה שלא קורה בשניה, ולפעמים גם בשלישית?
מספר הסברות כמספר הילדים השניים :-)
בפועל - זו פשוט תופעה מוכרת מאוד ולי אישית היה מאוד מועיל לדעת את זה לפני שהוא נולד ולא בדיוק שנה אחרי :-)

אני מקדישה הרבה יותר זמן ומחשבה לנושא, ולכן גם צודקת יותר בהצעות שאני מביאה.
מוכר למדי, יקירה.
את יודעת מה קורה לאנשים צודקים מאוד? הם נשארים לבד. בצדק ;-)
את יכולה להיות צודקת יותר, או צודקת באופן כללי, ולהמשיך להיות "לבד", או לקבל על עצמך שותפות אמיתית עם בן הזוג שלך. יכול להיות שתגלי שכאשר הוא מעורב מאוד הוא רואה דברים כמוך, או אחרת - בצורה סופר מועילה, או סתם אחרת. אבל יהיה לך שותף ולא "עוזר". הערך של זה הוא מעבר לדמיונך. ואני כותבת ככה כי טרם היית שם אז את באמת יכולה רק לדמיין. אבל הדמיון הזה יכול להפוך למציאות אם תשחררי.
התסכימי לשחרר? התסכימי לחלוק את שמחת ההורות עם שותף אמיתי ולא רק את הקשיים והמשימות?

תהליך הביקורת וחלוקת הציונים ממשיך...
אם תפסיקי לבקר ולחלק ציונים התהליך הזה ייגדע מיידית. זה באחריותך כי נראה שזה מאוד משנה לך ושאת מאוד פעילה בזה. אז תפסיקי.
הערת אזהרה מנסיון שכבר רמזתי עליה למעלה - לוקח לאחרים לא מעט זמן להבין ולהפנים שאת כבר לא המורה יותר. שאת לא תרביצי עם סרגל הביקורת, לא תהיי עסוקה באכזבות, לא תגידי מה לעשות ותחלקי משימות.
כל כך מתרגלים לזה, ובעיקר מי שחווה את זה כבר בבית, שזה לא שכאשר תפסיקי זה מייד ישתנה. בהתחלה זה יהיה אולי נורא ואיום, כי את תפסיקי, ובצד השני לא יהיה מישהו שיודע בכלל איך לוקחים בחזרה את מושכות אבהותו ושותפותו.
זו למידה לא פשוטה, אבל ערכה... לא יסולא בפז.
לבן הזוג שלך אין שום סיבה שיבער בו ללמוד דברים כאלה. את לקחת לעצמך את כל הבערה הזו. אם זה לא בוער בו באופן טבעי, מה לו לרוץ אחרי הידע הזה אם מישהי מוכשרת ואהובה שהוא מכבד כבר עושה את זה? חבל על הכפילות, לא? שתגיד מה לעשות וזהו.
לא תקבלי פרטנר עד שלא תהיי פרטנרית בעצמך. כלומר - אישה שיודעת לעבוד בשותפות, לכבד דעות אחרות, להקשיב בסבלנות, לכבד טעויות או מה שנראה בעינייך כטעות וכו'...

שמחה בשבילך שאת רואה את כל זה. שאת רואה לאן את רוצה להגיע ומזהה את הנקודות הכואבות ושואפת לשנות אותן. אתם ממש בתחילת הדרך ובעיניי זו דרך טובה לדאוג שפוטנציאל הזוגיות והמשפחתיות שלכם ימומש.
דרך צלחה לך ולכם...
קרן_שמש_צהובה*

ביד רכה

הולכת והרוח בפניי
אני ממש מרגישה שאת שואלת פה את שאלותי
אני כואבת איתך
אין לי מילים חכמות
רק (()) משתתף ומבין כל אות...

צילי,
אהבתי מאוד את התגובה שלך
מאוד
קראתי כמה פעמים
וכניראה אחזור ואקרא שוב
אם מתאים לך, אבל רק אם ממש מתאים לך, אני אשמח אם תפרטי עוד יותר:
אם תפסיקי לבקר ולחלק ציונים התהליך הזה ייגדע מיידית.
איך?
הכי טכנית, ומפורט, ומסביר?
מה להגיד לעצמי בראש ברגע הזה?

כבר לפני כשנה בשמת הבהירה לי את הנקודה הפשוטה הזו, אך למעשה התקדמתי איתה מעט מאוד
מרגיש לי שבמידה מסויימת אני כבר אפילו לא יכולה לדמיין, אז אולי אם תפרטי קצת יותר, בפרוטות קטנות, אני אצליח לאט לאט להפנים איך זה יכול להיראות אחרת...
ציל_צול*

ביד רכה

שליחה על ידי ציל_צול* »

יקרה, אני לא יודעת איך זה יכול להיות אחרת "בשבילך*
אני יכולה לשתף אותך במה שעשיתי ועזר לי.
בכל פען שניגשתי לבקר אותו הסתכלתי עליו. ממש הסתכלתי עליו. והצפתי בראשי את המחשבה - אני אוהבת אותו.
או, אם הוא היה כבר ממש לידי - אני אוהבת אותך.
ולקחתי לי שנייה להתחבר לערוץ הבסיסי הזה שבו אני אוהבת אותו.
ב 99% מהמקרים זה חיסל את החשק שלי לבקר.
עד שבסוף נגמלתי מזה.

עוד דבר שעוזר לי לפעמים זה להסתכל עליו ולחשוב - נגיד שהשמיים יפלו עכשיו וזה יהיה הרגע האחרון שלנו ביחד. זה מה שאני רוצה שהוא יזכור ממני?
גם זה, כמו הקודם, ממש מבריח לי את הרצון לבקר.
אני מוצאת דרכים אחרות לשתף במה שמציק לי או מסתדר לי, אבל ברוב המקרים זה נטול ביקורת, לוקח הרבה אחריות על חלקי, מכבד את נקודת המבט שלו אם היא ידועה לי או משאיר מקום לנקודת המבט שלו וכו'.

ושוב מזכירה שזה לקח לי המון שנים. המון.
ידעתי שלבקר ולשפוט זה לא מועיל ומחבל שנים ארוכות ארוכות לפני שהצלחתי לשלוף את עצמי מהדפוס הזה.

מה שעוד למדתי לעשות ועדיין משרת אותי כשבאה ביקורת, זה להגיד בקול רם שאני עצבנית, במחזור, עייפה, או מה שאני מזהה, ושאני יודעת שזה הופך אותי ליותר שיפוטית ומצטערת על מה שכבר אמרתי ואם יקרה - על מה שעוד יצא לי מהפה.

עזרתי? לא בטוחה אבל זה מהמקרים האלה שרק על עצמי לספר ידעתי.
פלוני_אלמונית*

ביד רכה

_את לא חייבת בכלל להתנגד לה או לחלוק עליה. את יכולה להגיד "את יודעת מה, בעיני היופי לא כל כך חשוב. מפריע לי שאנשים אחרים כל הזמן אומרים לך שאת יפה, כי המסר הוא שהיופי הוא הדבר הכי משמעותי ולדעתי הפנימיות הרבה יותר חשובה".
זה יהיה מסר אותנטי של הדיעות שלך וזה ייתן לה אפשרות לצאת מהלופ שבו השבחים מהסביבה (שימי לב, על משהו שאינו בשליטתה) רק גורמים לה לחרדה גדולה, שאם היא תאבד את היופי היא לא תהיה שווה כלום.
ושימי לב שנושא היופי מתחבר עם הבעיה שבשבחים על הישגים. היופי הוא בגדר "תוצאה". לא משבחים אותה על השילוב המעניין והמקורי שעשתה בבחירת הבגדים שלה, או על המאמץ שהשקיעה בהתאמת הצבעים, אלא על המראה שלה. זה ההיפך ממעודד. זה גורם לפחד עצום לא להיות יפה ולא לזכות יותר ביחס חיובי על המראה שלה, כי הוא תלוי בשיפוט של אחרים._

בשמת
אהבתי מאוד את המשפט שלך
אאמץ אותו ואת מה שעומד בבסיסו
איכשהו לא ראיתי את התגובה עד כה
רילי*
הצטרפות: 26 מרץ 2018, 02:35

ביד רכה

שליחה על ידי רילי* »

מותר
מאוד רוצה להתחבר אל כל המותר הזה
אני בן אדם מאוד איטי, יסודי
וגם אדם רגיש מאוד ( אדם רגיש מאוד )
מרגישה שבעולם שלנו זה פשוט לא מתאים ושכל הזמן אני אמורה להיות אחרת
אני אמורה להספיק יותר. אמורה לחיות אינטנסיבי יותר. גם לגדל משפחה,גם לטפח זוגיות, גם קריירה (כשלתי בעיקר באחרון - מחוסר תשוקה לעניין, אבל אני 'אמורה') גם ליהנות מהחיים, לטייל ,לבלו ת,לצאת, לרצות לראות ולפגוש אנשים
ואני בסך הכל רוצה להשאר עם הילדים והתינוקות שלי בנחת באיזי.
מוכנה לוותר על מעמד כלכלי גבוה יותר בשביל זה. לחיות ברמת חיים נמוכה יותר.
אבל אני 'אמורה' לרצות, אמורה להיות יותר. ואני לא בסדר כשאני לא. בודאי אם זה משפיע גם על אחרים (בעלי והילדים)
לא בסדר כשאני לא מספיקה, לא מתנדבת, לא עושה פרויקט יומולדת מרשים לבעלי/אמי/אבי, לא מולטי טסקינג, לא רצה ל3 חוגים, הרצאה והופעה. לא יוצאת מהבית כי רוצה לנוח, עייפה, מתכנסת, משתבללת, שותקת
בעיקר לא מספיקה, לא מספיקה
הכל אינטנסיבי מדי בשבילי ואני לא מספיקה
כל דבר אני חווה עד סופו, לאט, גם לוקחת ללב, לחשיבה, מפנימה, גם חוששת,לוקחת זמן, לא פועלת, נשארת מאחור. וזה פשוט לא מתאים בעולם. צריך להיות מחוספס יותר, אינטנסיבי יותר

רוצה שיהיה לי מותר, לא להצטרך להצטדק, להסביר
מי צריך את ההסברים האלה? בעיקר בעלי, שחי הרבה יותר בחוץ והרבה יותר אינטנסיבי, ולאחרונה גם בתי, שהיתה רוצה ממני יותר בחוץ, יותר בחוץ איתה. מדגישה שבגללי גם היא יותר בבית.
אבל אני מרגישה את ההרגשה הזו באופן כללי כשדר מהסביבה. וזה רק מעייף אותי יותר
מרגישה שאני לא מתאימה וכל הזמן מרגישה צורך להתנצל, או לנסות להיות אחרת בכוח
רילי*

ביד רכה

שליחה על ידי רילי* »

אולי לכן אני אוהבת את שעות הלילה השקטות האלה. כולם ישנים והכל שקט
ומותר לי להיות מה שבא לי ברגעים כאלה, בשקט, לבד. אוהבת להיות לבד - גם זה לא משהו שמותר (או לא אפשרי לפעמים, בהנתן משפחה וילדים קטנים)
פלוני_אלמונית*

ביד רכה

רילי, לא יודעת אם זה ינחם אותך, אבל זו צרת רבים. לו היית יודעת כמה נשים פה בבאופן אמרו אותו הדבר...
או, כמו שאמרה מישהי חכמה: the world is fucked up, you are ok
הולכת_והרוח_בפניי*

ביד רכה

לתהות מה את היית רוצה לקבל בכל הרגעים שבהם את לא מצליחה להתעלות מעל המצב וכו' וכו'. לא בטוחה שהבנתי...

אבל כן, 15 שנה... אני מבינה, גם אני שם כבר שנים. אולי נכון יותר יהיה להגיד שאני לא ביקורתית כלפיו, כי כבר התחלתי את תהליך סתימת הפה המבוקר, ועכשיו אני נושכת אצבע בכל פעם שמתחשק לי להגיד משהו ביקורתי. אבל זה עדיין שם. כלומר, אם אני נוכחת בסיטואציה שבה בדרך כלל הייתי אומרת משהו - הוא עדיין מרגיש את הביקורת, אפילו שאני לא אומרת כלום (מספיק שהוא יסתובב ויראה שאני מסתכלת חזק לכיוון השני ונושכת אצבע :)) אני כאילו לא מבקרת, אבל שומעים את הביקורת בשתיקה המהדהדת... מדוייק יותר יהיה להגיד שאני לא מבקרת, אבל גם לא לגמרי שחררתי - אני יכולה להציע משהו, או להעיר, או לתווך, אבל ברקע זו כנראה עדיין ביקורת.

_שיעורי בית חלק ראשון - תראי את עצמך. לאחרים יהיה קשה מאוד לראות אותך בלי שתראי את עצמך. מתי הבאת לעצמך מנחה? מתי אפילו רק ביקשת אחת כזאת?
שיעורי בית חלק שני - תגדירי היטב וברור ובלי התנצלות מהם הצרכים שלך. אל תצפי שאחרים ינחשו אותם.
חלק שלישי - רוצה לנחש? happy_

באמת קשה לי עם זה. כל צורך שלי נתקל בחומת השיקול "האם זה הכרחי עכשיו" ובדרך כלל התשובה היא לא, למעט דברים בסיסיים כמו קניית אוכל מוכן ותשלום למטפלת שתבוא ותארח לי חברה כמה שעות בשבוע - שאת שני אלו אני מפרגנת לעצמי. כל השאר נתקל בסירוב ממני לעצמי, גם כי אני לא משאירה את הצעיר עם אפאחד (פיתח חיבה יתירה לבכות עד שאני מגיעה. גם יותר מעשרים דקות) וגם בגלל שיקולים כלכליים. זה בהחלט יוצר משקע לא כיפי שכזה, אבל מצד שני שיקולים כלכליים תמיד יהיו.

_גם אני מעדיפה לישון על פני לראות סרט, בטח אם אני מאוד עייפה. אבל אם יציעו לי כל מיני דברים אחרים אני דווקא אשמח מאוד. זה לא שאני מעדיפה את השינה על פני בן הזוג. אני מעדיפה את השינה על פני הסרט, זה הכל.
אולי גם זוגך כזה?_
נראה לי שהוא מותש באמת ובתמים, ברמה ששינה מגיעה לפני הכל, אבל אשאל.

בפועל - זו פשוט תופעה מוכרת מאוד ולי אישית היה מאוד מועיל לדעת את זה לפני שהוא נולד ולא בדיוק שנה אחרי happy והרגשת שזה נכון? משהו מהותי השתחרר בסוף השנה הראשונה?

אני מקדישה הרבה יותר זמן ומחשבה לנושא, ולכן גם צודקת יותר בהצעות שאני מביאה

התסכימי לשחרר? התסכימי לחלוק את שמחת ההורות עם שותף אמיתי ולא רק את הקשיים והמשימות? אני באמת מנסה. וחלק מהדברים מתנהלים ככה. עד שהם לא. עד שלדעתי הוא מתחיל להתנגח עם הבכור במקום שאפשר היה לפתור בדרכים אחרות ויעילות יותר, עד שאני מגיעה לנקודה שבה לדעתי צורת ההסתכלות שלו על נושא מסויים פחות מעמיקה משלי ואני לא רוצה לתת לדברים ליפול. בקיצור, חצי משחררת.

_אם תפסיקי לבקר ולחלק ציונים התהליך הזה ייגדע מיידית. זה באחריותך כי נראה שזה מאוד משנה לך ושאת מאוד פעילה בזה. אז תפסיקי.
הערת אזהרה מנסיון שכבר רמזתי עליה למעלה - לוקח לאחרים לא מעט זמן להבין ולהפנים שאת כבר לא המורה יותר. שאת לא תרביצי עם סרגל הביקורת, לא תהיי עסוקה באכזבות, לא תגידי מה לעשות ותחלקי משימות.
כל כך מתרגלים לזה, ובעיקר מי שחווה את זה כבר בבית, שזה לא שכאשר תפסיקי זה מייד ישתנה. בהתחלה זה יהיה אולי נורא ואיום, כי את תפסיקי, ובצד השני לא יהיה מישהו שיודע בכלל איך לוקחים בחזרה את מושכות אבהותו ושותפותו.
זו למידה לא פשוטה, אבל ערכה... לא יסולא בפז.
לבן הזוג שלך אין שום סיבה שיבער בו ללמוד דברים כאלה. את לקחת לעצמך את כל הבערה הזו. אם זה לא בוער בו באופן טבעי, מה לו לרוץ אחרי הידע הזה אם מישהי מוכשרת ואהובה שהוא מכבד כבר עושה את זה? חבל על הכפילות, לא? שתגיד מה לעשות וזהו.
לא תקבלי פרטנר עד שלא תהיי פרטנרית בעצמך. כלומר - אישה שיודעת לעבוד בשותפות, לכבד דעות אחרות, להקשיב בסבלנות, לכבד טעויות או מה שנראה בעינייך כטעות וכו'..._

אני יודעת, יודעת, יודעת - רק שלא יודעת איך לשחרר בלי להרגיש שיש מישהו בצד השני שיעשה עבודה טובה מספיק, שזו דרישה לא הוגנת בעליל כמובן, כי זו צריכה להיות עבודה טובה מספיק - לדעתי. איך אני הופכת לפרטנרית בלי שאני רואה שמישהו בצד השני מוכן לקבל את מה שאני משחררת? מילא אם הייתי מרגישה שמעניין אותו בכלל לקבל כלים להתמודד עם מה שלא עובד טוב כרגע, אבל העניין תכלס הוא בעיקר מהצד שלי, מקסימום הוא מסכים לקרוא איזה מאמר או ספר בנושא שאני מציעה - וזה בהנחה שאניח את הספר אצלו ביד.

שמחה בשבילך שאת רואה את כל זה. שאת רואה לאן את רוצה להגיע ומזהה את הנקודות הכואבות ושואפת לשנות אותן. אתם ממש בתחילת הדרך ובעיניי זו דרך טובה לדאוג שפוטנציאל הזוגיות והמשפחתיות שלכם ימומש. הלוואי...
דרך צלחה לך ולכם... תודה :)
הולכת_והרוח_בפניי*

ביד רכה

רילי - מבינה אותך. גם אני ממש נהנית לעשות דברים לאט. ממש לאט. להתארגן לאט, לבהות בעננים שטים בשמיים. גם לי זה מרגיש מגוחך לרוץ כל הזמן. לא יודעת אם זה עוזר, אבל להתבונן, להתרכז פנימה ולבהות אני יכולה גם בחוץ - בפארק השעשועים, אפילו במפגש עם חברים או בקולנוע. אני פשוט בוהה על כל המתרחש קצת מהצד, ומקשיבה לעצמי נושמת. מתבוננת פנימה ונחה, ככה כמה דקות בלב ההמולה. ויש ימים שאני מחליטה שאני משחקת במישהי עסוקה ותזזיתית - אבל אם אסתכל על עצמי מהצד, זה רק משחק כזה, לאותו יום, או כמה ימים, כמה שצריך או כמה שאחליט (כי אם יש רצף ארוך מדי אני כבר לא יכולה לתאר את זה כמשחק, נשאבת פנימה ונשחקת)
אישה_במסע*

ביד רכה

איך אני הופכת לפרטנרית בלי שאני רואה שמישהו בצד השני מוכן לקבל את מה שאני משחררת?
ממה שאני רואה (בעיקר בדינמיקה של הורים וילדים, אבל לא רק) זה עובד הפוך - אנשים לרוב מקבלים אחריות רק אחרי שמשחררים אותה. אני מדמה את זה לכדור זכוכית שכל אחד שם ידיים לתפוס אותו באיזשהי נקודה. אם הידיים שלך יותר גבוה ואת מסרבת לשמוט עד שהוא יעלה את הידיים שלו למקום הנכון, הוא לא יקח אחריות, ואת לא תגלי אם הכדור באמת יפול לרצפה, הוא שהוא יתפוס אותו. ואולי הוא ירים אותו אחרי שיקח לו זמן והוא יבין שהכדור באמת שלו עכשיו, והוא לא יצטרך לקחת אותו בכוח מידייך.

<אני אישית בכלל לא יודעת מה טוב לעשות במצב הזה. לפעמים זה בסדר שלאדם אחד יש יותר אחריות מהאחר, לפעמים לא. אני קוראת בעניין ובעיקר לא יודעת מה נכון. אפילו השערה אין לי! ואני בכלל לא מתכוונת לומר שכדאי לשמוט את הכדור. לפעמים במקרה כזה הוא ישאר מונח על הרצפה, גם זה קורה. בעיקר תיארתי דינמיקה שאני רואה במגוון מקרים. יש מקרים בהם אנשים חוטפים כדור בכוח מאדם אחר, תוך התנגדות, אבל הם נדירים. ומקרים בהם אדם עומד בסטנדרט של אדם אחר והכדור מועבר לו מרצון? אולי קיים, לא ראיתי>
הולכת_והרוח_בפניי*

ביד רכה

זה באמת נכון, ובאמת מורכב. כי חשבתי על זה שיש גם נושאים שבהם הוא הרבה יותר טוב ממני, והם בתחום אחריותו הבלעדית, וטוב לי עם זה ואין בי שום רצון לקחת אליי את הכדור. רק שהנושאים הללו משניים ופחות מידיים מהתקשורת בין בני המשפחה...
ציל_צול*

ביד רכה

שליחה על ידי ציל_צול* »

ועכשיו אני נושכת אצבע בכל פעם שמתחשק לי להגיד משהו ביקורתי.
קבלי פרגון!
זה שלב חשוב וטוב וכל הכבוד לך שבכלל עברת דרכו.
את צודקת, הוא עדיין מקבל את החוויה של היותו תחת ביקורת, אבל זה הכי טוב שהצלחת לעשות וזה לגמרי צעד בדרך לאנשהו.
מכיוון שאת עושה משהו פיזי בזמן הזה, את יכולה לבדוק אם אפשר להמיר את זה למשהו פיזי אחר. למשל, התרחקות. אמיתית.
אל תפקירי את הילד אם אבא שלו נכנס בו, אבל אם התקשורת סתם לא לרוחך, או דברים אחרים לא לרוחך, פשוט תחפפי משם באמת. אל תסתפקי בלהסתובב. כשאת מרגישה את זה בא פשוט מצאי תירוץ ללכת. לשירותים, לשטוף כלים, לשכב רגע במיטה.
אפשר למצוא זמן אחר לדבר על זה, כששניכם בסוג של נחת. ומותר לך להגיד בגלוי - אני סומכת עליך אבל משום שאני נוהגת אחרת ולא רוצה להפריע לך דווקא אז עם דעתי השונה אז אני משאירה לך לעשות בדרכך.

כל צורך שלי נתקל בחומת השיקול "האם זה הכרחי עכשיו" ובדרך כלל התשובה היא לא.
הנה הנקודה הכי חשובה. מה פתאום לשאול אם זה הכרחי? זה הכי אנטי סיפוק צרכים :-)
נגיד שאת צריכה פיפי. זה הכרחי? לא. את בטוח יכולה לחכות עוד שעה לפחות. אבל אני רוצה לקוות שבדברים כאלה, אלא אם יש מניעה אדירה ללכת להשתין, את לא שואלת "זה הכרחי?"
אותו דבר עם שאר הצרכים שלך. רק שימי לב שאולי השאלה הזו עולה כי את מתעסקת ברצונות ולא בצרכים...

נראה לי שהוא מותש באמת ובתמים, ברמה ששינה מגיעה לפני הכל.
באסה. וקשה לאללה. ושווה לזכור שהתגובה של אנשים לעייפות היא על רצף. מה שאת אולי יכולה, ממש פיזית ונפשית, לספוג בתוך עייפות - לא כל אחד אחר יכול. אנשים באמת מתמודדים עם זה בצורה שונה.
הזכיר לי את עצמי ואת האיש. כשהוא עייף, הכל אצלו יואט לאט לאט, והוא ימשוך הרבה זמן במן קצב אטי יותר. אני הפוכה - אני אפעל כמו השפן של אנגרג'ייזר בתוך עייפות כבדה ואז אקרוס. וכאשר אקרוס, גם מלחמת עולם או שריפה לא יזיזו אותי. אותו כן :-)
כולנו שונים בקטע הזה, וגם כמובן באיך שאנחנו מתמודדים עם עייפות כרונית.

משהו מהותי השתחרר בסוף השנה הראשונה?
כן. הכל. ובבת אחת. ואין לי מושג למה.
ואני לא בטוחה שזה ככה אצל כולם אבל אצלנו היה ככה. בבת אחת הכל נהיה... אחרת. שפוי.

איך אני הופכת לפרטנרית בלי שאני רואה שמישהו בצד השני מוכן לקבל את מה שאני משחררת?
תראי, אם את משחררת את האחריות, אבל לא את הסטנדרט שהצבת, אז לא שחררת. במידה מסוימת זה אפילו יותר מעצבן בשביל הצד שני, נדמה לי.
אז אולי השאלה לשאול היא האם ואיך אפשר לשחרר את הסטנדרט, ואז אפשר יהיה לחלוק את האחריות.
אם מתחשק לך לתת דוגמה אולי יהיה יותר קל לעזור לך לחשוב על זה, אם הכיוון נראה לך.
ציל_צול*

ביד רכה

שליחה על ידי ציל_צול* »

הולכת, כל הציטוטים והכתיבה מחורבשים. מקווה שתביני איפה ציטטתי ואיפה הוספתי.
ציל_צול*

ביד רכה

שליחה על ידי ציל_צול* »

הולכת, חשבתי עליך עכשיו...
בפייסבוק מישהי פרסמה סדנה להנחיית הורים. היא קוראת לזה "מצעקות לחיבוקים". גישת אדלר, כמובן כמובן...
לא נתנה פרטים אז קיבלה עשרות על עשרות של תגובות שמבקשות פרטים.
לא התאפקתי. נכנסתי לקרוא.
כו-לן נשים. רק הן צריכות עזרה בזה.
שלושה גברים הגיבו. מה היתה תגובתם? לתייג את בנות זוגם :-)
לא הצלחתי להחליט אם לבכות או לצחוק אז בחרתי פשוט לכתוב לך, שתקבלי תחושה שאת כנראה מאוד לא לבד עם זה שהדברים האלה מעניינים בעיקר... אותך ולא אותו.

חיבוק חם לך. בעיניי, חשוב שזה יעניין לפחות את אחד מההורים. כשזה לא מעניין אף אחד מהם, איך לתקשר כל הזמן יותר טוב, אז יש בעיה אמיתית. אלא אם, כמובן, שניהם אלופי עולם מלידה בעניינים שכאלה.
תמי*
הצטרפות: 12 נובמבר 2001, 14:43

ביד רכה

שליחה על ידי תמי* »

גם אצלנו השנה הראשונה בפעם השנייה היתה קשה ומעייפת מאוד. וזה עבר.
וגם אני כשעייפה - לא רוצה לעשות כלום כלום. רק לנוח ולישון.
זה עובר.
מיכל_בז*
הצטרפות: 14 יוני 2010, 16:49
דף אישי: הדף האישי של מיכל_בז*

ביד רכה

שליחה על ידי מיכל_בז* »

אני קצת מבלתקת ומודה לכל מי שאמרה שזאת השנה הכי קשה בחיי זוג ואולי בחיים בכלל. (השנה הראשונה לילד שני.) גם אני חוויתי את זה ולמרות שיואב כבר בן שנה וחודשיים, עדיין קשה כל כך. אז תודה על הלגיטימציה, זה היה מאוד חשוב. ממש עלו לי דמעות בעיניים.
תמי*

ביד רכה

שליחה על ידי תמי* »

מיכל - אצלנו זה היה יותר משנה. לדעתי בשנה וארבע התחילה הקלה. באמת.
ואני ככ מזדהה עם הדמעות שלך.
אני זוכרת את עצמי קוראת משהו שבשמת כתבה על זה ומרגישה הקלה עצומה - יו, זה בסדר. קשה ומעייף ומתיש. ויעבור.
(מה שבשמת כתבה ומאוד עזר לי זה שצריך לזכור שיותר מילד אחד מתחת לגיל שש זה קשה. זה היה מאוד נכון עבורנו).
בשמת_א*

ביד רכה

שליחה על ידי בשמת_א* »

וואו, תודה תמי [-: הרבה פעמים מודים לי באופן כללי, ואז אני נשארת תוהה מה כבר כתבתי שעזר... והנה כתבת במפורש משהו שלא חשבתי אפילו להחשיב אותו בתור משהו שיכול ממש לעזור. תודה (-: {@ {@ {@
הולכת_והרוח_בפניי*

ביד רכה

ציל, הבנתי אותך, תודה. אני כמו בן זוגך, אגב - בעייפות הכל יואט, ומקדם היעילות יתחיל צניחה חופשית, עד שבשלב מסויים, כשאסיים הכל, או שאמצא את עצמי בוהה בחולצה האחרונה שנשאר לדחוף לארון במשך רבע שעה, או שאתהה איך אפשר היה לקרוא מייל אחד חצי שעה...
זה נכון, שחררת ביקורת ולא שיחררת סטנדרט - אל תאמין. ואני אי שם על הסקאלה, בין לבין. לפעמים אני באמת אנייד את עצמי לחדר אחר, אבל זה עדיין לא פותר את העניין לגמרי, כי ברור שאני שומעת, ואם העניינים יתחילו ממש ללכת דרומה, אני אתערב. אז אני מרגישה שההתנהלות של הבנזוג היא עדיין כמו מתחת לזכוכית מגדלת...
ועניין אחר הוא שלתחושתי הוא באת נכנס בילד. לא רק בפעמים שנגמרה כל הסבלנות (כי אפשר היה להציב גבול מוקדם יותר, ולא לחכות שכל אדי המשאבים יתכלו מול ההתבכיינות של הילד) והוא מתחיל לשאוג, אלא גם מול ביקורת פשטנית כזו, כמו בהצהרות של "אתה פשוט אנוכי ולא רואה אף אחד", או "אתה תמיד" או כאלו הכללות אחרות, שאין לי שום רצון שישקעו. פעם אחת כי לא מגיע לבן שלי, פעם שניה כי מה שחוזרים עליו מספיק שוקע ופעם שלישית - כי אני יודעת שקיימת תקשורת עניינית יותר.
תודה על החיבוק. אני רק לא יודעת מה לעשות עם חוסר הסימטריה הזה. ברור לי שענייני התקשורת במשפחה לא מעניינים אותו ברמה של להקדיש זמן כדי לרכוש כלים ( למרות שלפעמים אני כן שמה לב שבעלי מנסה להתנסח בצורה מחושבת, וזה נחמד לי, רק שהנסיונות הללו מבוססים, אולי, מהדוגמא שאני מביאה, וזה לא מספיק - צריך שיהיה איזה בסיס פנימי, איזה הגיון להישען עליו כדי שהמסרים והכוונה יהיו לפחות עקביים במידת מה. אחרת ההתנסחות יוצאת מגומגמת ולא ברורה, חצי מהזמן בכלל מתבטלים לפני הילד כדי לא ליצור סיטואציה שמובילה לקונפליקט. בקיצור, להקשיב לי זה לא תחליף לספר, סדנה, ייעוץ. מקווה שאני ברורה...
והלו, אני בונה על שנה של קושי, אל תתחילו להרחיק את היעד עם שנה וארבע חודש :)
ציל_צול*

ביד רכה

שליחה על ידי ציל_צול* »

אני אי שם על הסקאלה, בין לבין
מצוין. תארי לך שהיית בקצה המבאס שלה?
טוב לשים לב שזה רצף, שאת יכולה לנוע עליו, שאת כבר נעה עליו, ושאת כנראה נעה בכיוון הנכון.

זה עדיין לא פותר את העניין לגמרי, כי ברור שאני שומעת, ואם העניינים יתחילו ממש ללכת דרומה, אני אתערב. אז אני מרגישה שההתנהלות של הבנזוג היא עדיין כמו מתחת לזכוכית מגדלת...
ה"עניין" לא ייפתר כל כך מהר. הוא יושב אצלך על משהו שחשוב לך ודחוף לך ואולי אפילו כואב לך. אז נכון, הוא לא ייפתר לגמרי באמצעים מכניים.
אחד הדברים לעשות הוא להתחיל לדבר על זה בפתיחות. על זה שאת יודעת שאת ככה, שזה מבאס ומעכב את הצמיחה של כולכם, שהיית שמחה אם דברים יזוזו (אצלך!) ואולי אפילו על זה שכרגע את לא בדיוק יודעת איך לשנות אותם.
כל דבר שמכיר במחיר של מה שאת עושה, מקל על אחרים להתבונן בעצמם בכנות. זו לא אמורה להיות המטרה שלך, כי זה מניפולטיבי, אבל אני מנסה להסביר מהו הרווח הגדול של לקיחת אחריות על החלק שלך באיך שחיי המשפחה שלכם עוצבו ונבנו.
את יכולה גם לבקש ממנו עזרה. לשאול מה לדעתו יקל על הסיטואציה. לספר איך את מרגישה כאשר הילד שלך מקבל יחס שלדעתך הוא לא מתאים.
אלו דברים שאפשר לטחון שנים ממש. עם הרבה אהבה הם משתנים אבל צריך להתחיל מפתיחות, מהכרה שיש כאן בעיה והיא לא רק בעיה של בן הזוג.
אני לא אומר מילה רעה על בן זוגך כי אני לא חיה איתכם ולא מכירה אותו. אז זה יוצא כאילו אני מניחה לפתחך את כל האחריות למרות שזה ממש ממש לא ככה. פשוט רק איתך אני מדברת כרגע.
ולך, כמו לכל חצי בטנגו זוגי נורמלי, יש אחריות שאת יכולה לעבוד בתוכה ולראות איך ואם דברים משתנים.
יכול להיות שתעבדי קשה ומאוד תתאכזבי מהתוצאה. לא תמיד לקיחת אחריות גורמת לאחרים להתנהג אותו דבר.
אבל נדמה לי שזה כל מה שאת יכולה לעשות. להתבונן בחלק שלך ולעבוד איתו.

לזהות (בעזרת עירית, שהיתה הסיבה לכך שכתבת כאן אבל נראה לי שהיא מחכה בסבלנות ששיחות אחרות ימצו את עצמן), על איזה נקודת כואבת הדבר הזה יושב אצלך וללטף אותה טוב טוב, כמו שמגיע לה. ולבדוק איזה אפקט יש לזה.

נראה לי שאת מניחה הרבה מאוד עליו. הוא גם לא בסדר, וגם צריך לעשות, וגם צריך להשתנות.
הניסיון הפרטי שלי בחיי לימד אותי שהדרך הזו לא מובילה לשום שינוי אצל אחרים. לפעמים היא מובילה לשינוי אחר, למשל של פרידה או יצירת מנגנונים משפחתיים של הפרדה, אבל היא לא מובילה לכך שאנשים משתנים ולכולם יותר טוב בעקבות השינוי.
אם זה נשמע לך הגיוני, אז בשלב ראשון את יכולה פשוט להפסיק את זה. לשים לב לזמנים האלה שבהן המחשבות שלך שמות אחריות עליו, מאשימות אותו, רוצות לתקן אותו, וכו', ורק להתבונן בזה. או, הנה באה המחשבה הזו שוב...
איך היא מרחיקה אותי מעצמי? על איזו מחשבה שלי כלפי עצמי היא מכסה?

מאחלת לך ולכם שכל מה שמעיק יתקשר. וישתפר.
עירית_לוי
הצטרפות: 13 יוני 2004, 20:33
דף אישי: הדף האישי של עירית_לוי

ביד רכה

שליחה על ידי עירית_לוי »

אבל נראה לי שהיא מחכה בסבלנות ששיחות אחרות ימצו את עצמן
לא :-) ... לקחו אותי מכאן עיסוקי חג וטרום-חג רבים. מצטערת שטרם הגבתי...
אשמח לחזור לדיון, רק שהוא התארך מאוד מאז שכתבתי, ויקח לי המון זמן לקרוא הכל, ואני גם רואה שאחרות נתנו חלק מהתשובות.
לכן, הולכת, אם תוכלי לומר היכן כרגע את חושבת/מרגישה שתרצי את עזרתי, אשמח מאוד שתמקדי אותי. זה יעזור לי. תודה :-)
הולכת_והרוח_בפניי*

ביד רכה

_מצוין. תארי לך שהיית בקצה המבאס שלה?
טוב לשים לב שזה רצף, שאת יכולה לנוע עליו, שאת כבר נעה עליו, ושאת כנראה נעה בכיוון הנכון._
צודקת. נחמד כאן יותר מאשר בקצה השני :)

_זה עדיין לא פותר את העניין לגמרי, כי ברור שאני שומעת, ואם העניינים יתחילו ממש ללכת דרומה, אני אתערב. אז אני מרגישה שההתנהלות של הבנזוג היא עדיין כמו מתחת לזכוכית מגדלת...
ה"עניין" לא ייפתר כל כך מהר. הוא יושב אצלך על משהו שחשוב לך ודחוף לך ואולי אפילו כואב לך. אז נכון, הוא לא ייפתר לגמרי באמצעים מכניים.
אחד הדברים לעשות הוא להתחיל לדבר על זה בפתיחות. על זה שאת יודעת שאת ככה, שזה מבאס ומעכב את הצמיחה של כולכם, שהיית שמחה אם דברים יזוזו (אצלך!) ואולי אפילו על זה שכרגע את לא בדיוק יודעת איך לשנות אותם.
כל דבר שמכיר במחיר של מה שאת עושה, מקל על אחרים להתבונן בעצמם בכנות. זו לא אמורה להיות המטרה שלך, כי זה מניפולטיבי, אבל אני מנסה להסביר מהו הרווח הגדול של לקיחת אחריות על החלק שלך באיך שחיי המשפחה שלכם עוצבו ונבנו._ תודה, ינוסה. גם כאן, אני מרגישה שחסרה לי קצת צורת הניסוח, אוצר המילים.
את יכולה גם לבקש ממנו עזרה. לשאול מה לדעתו יקל על הסיטואציה. לספר איך את מרגישה כאשר הילד שלך מקבל יחס שלדעתך הוא לא מתאים. שאלתי, אבל קיבלתי את הרושם שאין רצון בצד השני להשקיע את האנרגיות להשקיע בזה.
_אלו דברים שאפשר לטחון שנים ממש. עם הרבה אהבה הם משתנים אבל צריך להתחיל מפתיחות, מהכרה שיש כאן בעיה והיא לא רק בעיה של בן הזוג.
אני לא אומר מילה רעה על בן זוגך כי אני לא חיה איתכם ולא מכירה אותו. אז זה יוצא כאילו אני מניחה לפתחך את כל האחריות למרות שזה ממש ממש לא ככה. פשוט רק איתך אני מדברת כרגע.
ולך, כמו לכל חצי בטנגו זוגי נורמלי, יש אחריות שאת יכולה לעבוד בתוכה ולראות איך ואם דברים משתנים.
יכול להיות שתעבדי קשה ומאוד תתאכזבי מהתוצאה. לא תמיד לקיחת אחריות גורמת לאחרים להתנהג אותו דבר.
אבל נדמה לי שזה כל מה שאת יכולה לעשות. להתבונן בחלק שלך ולעבוד איתו.

לזהות (בעזרת עירית, שהיתה הסיבה לכך שכתבת כאן אבל נראה לי שהיא מחכה בסבלנות ששיחות אחרות ימצו את עצמן), על איזה נקודת כואבת הדבר הזה יושב אצלך וללטף אותה טוב טוב, כמו שמגיע לה. ולבדוק איזה אפקט יש לזה.

נראה לי שאת מניחה הרבה מאוד עליו. הוא גם לא בסדר, וגם צריך לעשות, וגם צריך להשתנות.
הניסיון הפרטי שלי בחיי לימד אותי שהדרך הזו לא מובילה לשום שינוי אצל אחרים. לפעמים היא מובילה לשינוי אחר, למשל של פרידה או יצירת מנגנונים משפחתיים של הפרדה, אבל היא לא מובילה לכך שאנשים משתנים ולכולם יותר טוב בעקבות השינוי._ נכון.
_אם זה נשמע לך הגיוני, אז בשלב ראשון את יכולה פשוט להפסיק את זה. לשים לב לזמנים האלה שבהן המחשבות שלך שמות אחריות עליו, מאשימות אותו, רוצות לתקן אותו, וכו', ורק להתבונן בזה. או, הנה באה המחשבה הזו שוב...
איך היא מרחיקה אותי מעצמי? על איזו מחשבה שלי כלפי עצמי היא מכסה?_ אני חושבת שאני צריכה שאלת אחרת כאן, רק שאני לא יודעת מה היא. עירית...? :)
מאחלת לך ולכם שכל מה שמעיק יתקשר. וישתפר. תודה רבה רבה! שולחת איחולים אביביים בחזרה...
הולכת_והרוח_בפניי*

ביד רכה

עירית, תודה שחזרת!

מנסה למקד, את עצמי בעיקר. מה שאשמח לקבל בו עזרה, הוא...כמה דברים.
הראשון הוא החלפת התחושה המעיקה שאני מקבלת כשיש סיטואציה עם בן הזוג שקשורה לענייני הילדים (אבל כנראה לא רק): אני מרגישה שאני המפקח בבית על ענייני החינוך, שלי אכפת יותר מבניית תקשורת חיובית בין כל בני הבית ובעיקר מול הילד, ואילו בן זוגי גם חסר את הכלים וגם את האכפתיות לרכוש אותם, ולכן אני מסתובבת בתחושת תסכול כפול - גם שהלבישו עלי תפקיד שלא מתחשק לי למלא יותר, וגם שבחלק גדול מהפעמים התקשורת בבית מתחילה לצרום. אני נלחצת, מתבאסת, לפעמים מחלקת הוראות או ציונים, לפעמים סתם הולכת להיות פולניה בחושך לבד, ולפעמים מחכה עד שמפלס המתח בתוכי יירד ומנסה לבטא מול הבנזוג משהו שיהיה הערה בונה, ממש בעדינות.
השני הוא התחושה שעניין ההורות לא סימטרי בינינו גם מבחינת הרצון להביא ילדים - אני כיוונתי ורציתי להפוך לאמא, והוא, למרות שהרבה פעמים לדעתי הוא נהנה להיות הורה, וגם אבא נהדר לילדו, הוא לא זה שיזם, וזה צורם לי.
אם אפשר להוסיף עוד -
אני מסתובבת עם רשימת המותרים שלי בלב, והחיים אווריריים יותר. חלק מהדברים מסרתי - ושחררתי, ונפרדתי בכיף ואני לא מתגעגעת אליהם, וחלק השארתי, לפחות בינתיים. וזה בסדר שזה לא הגיוני, וזה בסדר שזה תופס מקום. יש שם פריט אחד, שהוא די סמלי בשבילי. סתם פריט לבוש, אבל הוא זה שסימל לי את תחושת החיוניות שלי בהריון הזה, כמה נהניתי ללבוש אותו ולהיראות חיונית ובהריון וצעירה ופורחת לי... ואני תוהה מה עושים איתו עכשיו. רציתי להצטלם איתו בהריון ולא יצא...
וגם, אני מחפשת את המותר שלי גם בהקשר המקצועי. אני רוצה לבלות זמן עם התינוק שלי, אבל יש בי אי שקט - בגלל חוסר בעבודה יצירתית, בגלל החששות והמחשבות של הפרנסה בהמשך, בגלל תחושה פנימית של "בזבוז זמן" אם אני בחופשת לידה ולא מנצלת את הזמן לרכישת השכלה, שדרוג, לימודים, משהו. בראש, אני מבינה שכללי המשחק שהצבתי לעצמי לא הוגנים. בסדר העדיפויות שסידרתי לעצמי בראש, צריך לישון מספיק, לאכול טוב ולגדל תינוק. אם אחרי כל אלו נשאר זמן, כדאי להקדיש משאבים לשיקום עצמי: תרגל יוגה, לנוח, לקרוא ספר טוב, לעשות הליכה, להיפגש עם חברה. אם גם אחרי כל אלו נשאר מקום, אפשר לחפש דרך לבלות זמן בצוותא עם הגדול, לסדר את הבית, וכאלו. אבל זה בראש. בלב, אני לא מרשה לעצמי ממש את החופש הזה, אני מלאת דאגות ודי סונטת בעצמי ש"אני לא מספיקה שום דבר" כאילו אפשר למתוח את היממה כמה שמתחשק לי. וזה מקור לתסכול בלתי נדלה - אם "הספקתי", אני עייפה, ואם נחתי - הרי ש"לא הספקתי"...
פרח_בהר*
הצטרפות: 08 אפריל 2018, 14:59

ביד רכה

שליחה על ידי פרח_בהר* »

_אפשרות נוספת שעולה לי היא להגיב בחמלה וברכות להתבאסות העצמית שלו, למשל:
  • "אני כזה דפוק",
  • "אתה מתוק ואני אוהבת אותך"
הכוונה כאן היא לא להתווכח איתו, אלא לתת קונטרה שממחישה ומדגימה את מה שאת לא מצליחה להעביר אותו במילים. לא יודעת אם זה מתאים לך או אם יעבוד. מחשבה...
זה חידד לי את העניין שלפעמים הוא כועס על עצמו בגלל משהו שהוא עשה מולי, למרות שדיברנו על הדברים הללו כבר.
לפעמים הוא אפילו כועס על עצמו, כלפי חוץ כאשר האמת היא שהוא בעצם כועס עלי, וזו דרך שאמורה לגרום לי לוותר על משהו שחשוב לי._
זו אני כתבתי את זה בזמנו...בחרתי כינוי כדי שיהיה קל יותר.
אני רוצה להעמיק עוד בנושא, ומתלבטת אם כאן המקום או בדף אחר.
מצד אחד אני רוצה להעביר לו את המסר שבזה שהוא יורד על עצמו (בפעולה של הלקאה עצמית) הוא לא אותנטי כלפי.
הוא מוותר על לקיחת אחריות בכך שמעורר אצלי את הרצון "לוותר" לו, מעורר אצלי חמלה ואף אשמה כלפיו.
ומצד שני אני רוצה לחזק את עצמי לא לזוז כ"כ כשהוא כועס על עצמו. להישאר על מקומי גם מול כעס שלו (בין אם מדובר בכעס עצמי שלו כלפי עצמו, ובין אם מדובר בכעס שמופנה כלפיי מתוך הסוואה של כעס עצמי)
קרן_שמש_צהובה*

ביד רכה

הולכת
אין לי משהו חכם לומר רק רוצה לספר לך שקראתי כמה וכמה פעמים כל משפט שלך
והנהנתי בלי סוף
(()) (()) (())
זה מה שיש לי לתת...
הולכת_והרוח_בפניי*

ביד רכה

היי קרן שמש,תודה :). אילו משפטים גרמו לך להנהן?
עירית_לוי

ביד רכה

שליחה על ידי עירית_לוי »

הולכת,

הראשון הוא החלפת התחושה המעיקה שאני מקבלת כשיש סיטואציה עם בן הזוג שקשורה לענייני הילדים (אבל כנראה לא רק): אני מרגישה שאני המפקח בבית על ענייני החינוך, שלי אכפת יותר מבניית תקשורת חיובית בין כל בני הבית ובעיקר מול הילד, ואילו בן זוגי גם חסר את הכלים וגם את האכפתיות לרכוש אותם, ולכן אני מסתובבת בתחושת תסכול כפול - גם שהלבישו עלי תפקיד שלא מתחשק לי למלא יותר, וגם שבחלק גדול מהפעמים התקשורת בבית מתחילה לצרום. אני נלחצת, מתבאסת, לפעמים מחלקת הוראות או ציונים, לפעמים סתם הולכת להיות פולניה בחושך לבד, ולפעמים מחכה עד שמפלס המתח בתוכי יירד ומנסה לבטא מול הבנזוג משהו שיהיה הערה בונה, ממש בעדינות.
כן, אני מבינה. אני חושבת שהסיטואציה מעיקה ומייצרת מתח פנימי מכיוון שאת התמקמת (לאט ובהדרגה, מתוך הדינאמיקה ביניכם, ולא באופן מכוון) בתפקיד ובעמדה שכביכול בחרת להיות בה, אבל לא באמת בחרת בה. נקרא לתפקיד/לעמדה, לשם הדיון, "האחראית על החינוך ועל התקשורת" :-). ולכן עולה בך מולה (מול העמדה) תחושה של מרמור וקורבנות. מה שקראת לו "הפולנייה בחושך" :-).
שאלה - אילו מחשבות וגם, אילו רגשות עולים בך כאשר את חושבת על האופציה לוותר על התפקיד הזה של "האחראית על..."?

השני הוא התחושה שעניין ההורות לא סימטרי בינינו גם מבחינת הרצון להביא ילדים - אני כיוונתי ורציתי להפוך לאמא, והוא, למרות שהרבה פעמים לדעתי הוא נהנה להיות הורה, וגם אבא נהדר לילדו, הוא לא זה שיזם, וזה צורם לי.
ברשותך, לפני שאני מגיבה לזה, אמתין לשמוע מה עולה בך מול השאלה בסעיף הקודם. אני מרגישה לכרגע-כרגע הכיוון המועיל יהיה להתמקד בעצמך, ברגשות שלך, בפחדים שלך, בהוויה שלך, ורק אח"כ להפנות את הזרקור החוצה אל בן הזוג. ונדמה לי שאולי שני הסעיפים הללו קשורים איכשהו זה לזה. אז ממתינה רגע לשמוע אותך.

וזה בסדר שזה לא הגיוני, וזה בסדר שזה תופס מקום.
יופי ונהדר וכל הכבוד :-)

ואני תוהה מה עושים איתו עכשיו. רציתי להצטלם איתו בהריון ולא יצא...
מהו הצורך שלך מול זה כרגע? הצורך מול הבגד. הצורך מול מי שהיית בזמן ההיריון.

בלב, אני לא מרשה לעצמי ממש את החופש הזה, אני מלאת דאגות ודי סונטת בעצמי ש"אני לא מספיקה שום דבר" כאילו אפשר למתוח את היממה כמה שמתחשק לי.
אני מבינה. בואי תבדקי - מה מפחיד (אם מפחיד?) בלתת לעצמך את הרשות להתמקד כרגע רק בצרכים הראשוניים שלך כאמא שמגדלת תינוק? אני משערת שהפחד הזה הוא זה שמפריע לך לתת את הרשות. מציעה להתחיל ממנו.
.
.
פרח בהר,
תתחדשי על הכינוי :-)

_מצד אחד אני רוצה להעביר לו את המסר שבזה שהוא יורד על עצמו (בפעולה של הלקאה עצמית) הוא לא אותנטי כלפי.
הוא מוותר על לקיחת אחריות בכך שמעורר אצלי את הרצון "לוותר" לו, מעורר אצלי חמלה ואף אשמה כלפיו.
ומצד שני אני רוצה לחזק את עצמי לא לזוז כ"כ כשהוא כועס על עצמו. להישאר על מקומי גם מול כעס שלו (בין אם מדובר בכעס עצמי שלו כלפי עצמו, ובין אם מדובר בכעס שמופנה כלפיי מתוך הסוואה של כעס עצמי)_
מציעה לך כרגע, בשלב הראשון, להתמקד רק בעצמך. כלומר לא לנסות להעביר לו מסר באמצעות שיקוף וניתוח של המצב, התפקידים והדפוסים של כל אחד מכם (אלא אם כן הוא פרטנר שצמא להתפתחות ולשינוי פחות או יותר כמוך, ויקפוץ על ההזדמנות. אם כן, אז שווה לנסות להסביר לו).

ברוב המקרים, המהלך היותר יעיל הוא להתמקד בעצמנו, ולהזמין את הפרטנר לשינוי באמצעות שינוי הדינאמיקה. כלומר להפר את החוזה הלא כתוב שחתמתם עליו בעבר (חוזה של דינאמיקה מסויימת ביניכם) ולייצר חוזה חדש. לא לדבר על זה, להתנהג את זה. במקרה שלך זה באמת יהיה לחזק את עצמך, כפי שהצעת, וללמוד לא ליפול ל"בור" האשמה. לא לשתף פעולה עם משחק התפקידים שהוא מזמין אותך אליו שלא ביודעין, ולא להתמקד בתפקיד של "אני אשמה ולא בסדר". אני מאמינה שאם תדעי ברמה העמוקה שאת לא אשמה, ותחווי את עצמך ככזאת - תשיגי את המטרה שלך של להישאר על מקומך גם כאשר הוא כועס עליך/על עצמו.

מה דעתך? :-) מה עולה בך מול ההצעה הזאת? את מוזמנת לכתוב כל מה שעולה: מחשבות, רגשות, התנגדויות, תהיות... ואשמח לנסות לסייע.
הולכת_והרוח_בפניי*

ביד רכה

היי עירית,

המחשבות מגיעות מהר מהר, עושות תחרות עם הרגשות: שהתקשורת תתפקשש, שכל ההרגלים הטובים שבנינו יתמסמסו, שהטונים יהיו צורמים, שנהיה בוטים אחד כלפי השני, שהבן שלי ילמד תקשורת בוטה מול העולם. רגשות: שמיטה, הדרדרות, קלקול, חשש

מהו הצורך שלך מול זה כרגע? הצורך מול הבגד. הצורך מול מי שהיית בזמן ההיריון. אני מסרבת להיפרד ממנו, אני רוצה שתהיה תמונה שלי איתו, מזכרת שאוכל להביט בה ולחייך ולהגיד - כן, הייתי כזו צעירה ויפה ומבסוטית מההריון שלי ונראיתי אחלה בבגד הזה. הבגד די מעצבן אותי בנוכחותו כי הוא מדגיש שדווקא תמונה כזו אין.

מה מפחיד (אם מפחיד?) בלתת לעצמך את הרשות להתמקד כרגע רק בצרכים הראשוניים שלך כאמא שמגדלת תינוק? הפחד שהצורך לחזור לחיפוש פרנסה ינחת עלי כרעם ביום בהיר, מוקדם משהייתי רוצה ולפני שתהיה לי הזדמנות לעשות את כל הדברים הללו, ואני אצטער ש"לא ניצלתי את הזמן כשיכולתי" כדי שיהיה לי איזה יתרון נוסף לצורך הזה
פרח_בהר*
הצטרפות: 08 אפריל 2018, 14:59

ביד רכה

שליחה על ידי פרח_בהר* »

_במקרה שלך זה באמת יהיה לחזק את עצמך, כפי שהצעת, וללמוד לא ליפול ל"בור" האשמה. לא לשתף פעולה עם משחק התפקידים שהוא מזמין אותך אליו שלא ביודעין, ולא להתמקד בתפקיד של "אני אשמה ולא בסדר". אני מאמינה שאם תדעי ברמה העמוקה שאת לא אשמה, ותחווי את עצמך ככזאת - תשיגי את המטרה שלך של להישאר על מקומך גם כאשר הוא כועס עליך/על עצמו.

מה דעתך? מה עולה בך מול ההצעה הזאת? את מוזמנת לכתוב כל מה שעולה: מחשבות, רגשות, התנגדויות, תהיות... ואשמח לנסות לסייע._
איך אפשר לחזק את ההבנה של לא אשמה? בייחוד מול מישהו אהוב מאוד, בזמן שכואב לי לראות אותו כועס (על עצמו או עלי) וכשהאינסטינקט שלי קורא לי לעשות הכל כמה שיותר מהר, כדי להקל עליו את המצוקה , גם לקיחת האשמה עלי כדי לגרום לו להרגיש טוב יותר עם עצמו.
עירית_לוי

ביד רכה

שליחה על ידי עירית_לוי »

הולכת,

המחשבות מגיעות מהר מהר, עושות תחרות עם הרגשות: שהתקשורת תתפקשש, שכל ההרגלים הטובים שבנינו יתמסמסו, שהטונים יהיו צורמים, שנהיה בוטים אחד כלפי השני, שהבן שלי ילמד תקשורת בוטה מול העולם. רגשות: שמיטה, הדרדרות, קלקול, חשש
כן. אם אני מבינה נכון, הצורך שעומד מאחורי הרצון להיות ה"אחראית על..." - הוא להרגיש שהאווירה והתקשורת בבית (כולל המטענים שעוברים לילדים) נעימים ומיטיבים, ושכל הדבר הזה מוחזק ואסוף ומתקיים באופן יציב ומתמשך. אני מבינה אותך לגמרי, וזהו צורך בסיסי וחשוב.

אני רוצה להציע סוויץ' קטן (גדול ;-)) ותבדקי איך את מרגישה מולו: לכרגע, לעכשיו, כשלב ראשון - לוותר על להיות זו שאחראית שהדבר הזה יתרחש בבית, ולקחת על עצמך להיות אחראית אך ורק שזה יתרחש ויתקיים בתוכך. בתכלס זה אומר לנסות לזמן מה לא לנסות להחזיק (להחזיק במובן של לנהל/להיות אחראית על) את איך שבן הזוג מתנהג, ואת איך ששניכם יחד מתנהגים - ולהיות עם הפוקוס רק על עצמך. להיות את הדבר הזה שאת כמהה שיתרחש בבית. אני יודעת שקל להגיד ולא קל ליישם. אז בואי נתחיל מזה שתגידי לי מה דעתך על זה כצעד ראשון? :-)

אני מסרבת להיפרד ממנו, אני רוצה שתהיה תמונה שלי איתו, מזכרת שאוכל להביט בה ולחייך ולהגיד - כן, הייתי כזו צעירה ויפה ומבסוטית מההריון שלי ונראיתי אחלה בבגד הזה. הבגד די מעצבן אותי בנוכחותו כי הוא מדגיש שדווקא תמונה כזו אין.
מהו הצורך העמוק יותר (אם אכן יש כזה) שעומד מאחורי הרצון להחזיק את הדימוי העצמי של "צעירה, יפה ומרוצה"?

הפחד שהצורך לחזור לחיפוש פרנסה ינחת עלי כרעם ביום בהיר, מוקדם משהייתי רוצה ולפני שתהיה לי הזדמנות לעשות את כל הדברים הללו, ואני אצטער ש"לא ניצלתי את הזמן כשיכולתי" כדי שיהיה לי איזה יתרון נוסף לצורך הזה
האם יכול להיות שכרגע אין לך באמת באמת את היתרון הנוסף של זמן פנוי? האם יכול להיות שזו אשלייה שזהו זמן פנוי? :-) תבדקי מה עולה בך מול המשפט הזה. מחשבות ורגשות...
נקודה שנייה שאפשר לבדוק: אם הבנתי נכון, יש כאן ברקע צורך לחוש שנושא העיסוק/קריירה/פרנסה מוחזק ומטופל. בהנחה שהוא לא יכול באמת להיות מטופל כרגע כפי שהיית רוצה, מה יכול להקל עליך ולתת לך שקט? משהו שהוא אחר מלעשות את כל הדברים שפירטת כאן.

{@

.
.
פרח בהר,

איך אפשר לחזק את ההבנה של לא אשמה? בייחוד מול מישהו אהוב מאוד, בזמן שכואב לי לראות אותו כועס (על עצמו או עלי) וכשהאינסטינקט שלי קורא לי לעשות הכל כמה שיותר מהר, כדי להקל עליו את המצוקה , גם לקיחת האשמה עלי כדי לגרום לו להרגיש טוב יותר עם עצמו.
אני חושבת שהדבר היעיל יהיה לשחרר מהיסוד את התפיסה העצמית של "אני אשמה ולא בסדר". כלומר, אם את מגיבה כך לכעס שלו, סביר להניח שהתפיסה הזאת קיימת בתוכך, סביר להניח שהיא מכאיבה לך, וסביר להניח שמשהו בתוכך כמה להרגיש את ההפך - שאת "לא אשמה וכן בסדר".

בגלל שתיארת את התגובה שלך כאינסטינקט, מה דעתך לנסות לזהות בפעמים הקרובות בזמן אמת שאת מופעלת? כתרגיל. כלומר, לא לנסות לשנות את ההרגשה שלך, וגם לא את ההתנהגות שלך, אלא רק להבחין לעצמך (בנועם) את מנגנון הפעולה שישנו ברקע. למשל: אני מגיבה כך כדי להרגיש לא אשמה. יש בתוכי פצע או מטען מכאיב של "אני אשמה ולא בסדר" ולכן אני משתפת פעולה עם הדינאמיקה הזאת. אני רוצה ללמוד להגיב אחרת. אני רוצה בעתיד לשחרר מתוכי את הידיעה השגויה הזאת.
או משפט אחר דומה. המטרה היא להתחיל לבסס מודעות שמזהה. לבסס לצד האישה שבך שמגיבה באופן אוטומטי, אישה נוספת מקבילה שמתבוננת באישה הראשונה, בחמלה, בחיוך, לא בבוז, ורואה בדיוק מה קורה לה שם.
מה דעתך? אם את לא מתחברת, תכתבי מה עולה בך מול הרעיון וננסה כיוונים נוספים.

{@
רילי*

ביד רכה

שליחה על ידי רילי* »

_מותר
מאוד רוצה להתחבר אל כל המותר הזה
אני בן אדם מאוד איטי, יסודי
וגם אדם רגיש מאוד ( אדם רגיש מאוד? )
מרגישה שבעולם שלנו זה פשוט לא מתאים ושכל הזמן אני אמורה להיות אחרת
אני אמורה להספיק יותר. אמורה לחיות אינטנסיבי יותר. גם לגדל משפחה, גם לטפח זוגיות, גם קריירה (כשלתי בעיקר באחרון - מחוסר תשוקה לעניין, אבל אני 'אמורה') גם ליהנות מהחיים, לטייל, לבלות, לצאת, לרצות לראות ולפגוש אנשים._
רילי*

ביד רכה

שליחה על ידי רילי* »

אוי. קפץ לי
רציתי לחזור למה שכתבתי

רילי - מבינה אותך. גם אני ממש נהנית לעשות דברים לאט. ממש לאט. להתארגן לאט, לבהות בעננים שטים בשמיים. גם לי זה מרגיש מגוחך לרוץ כל הזמן. לא יודעת אם זה עוזר, אבל להתבונן, להתרכז פנימה ולבהות אני יכולה גם בחוץ - בפארק השעשועים, אפילו במפגש עם חברים או בקולנוע. אני פשוט בוהה על כל המתרחש קצת מהצד, ומקשיבה לעצמי נושמת. מתבוננת פנימה ונחה, ככה כמה דקות בלב ההמולה.
הולכת
אחר כך ראיתי כל מה שכתבת על ההספקים בחופשת הלידה. ואולי זה גם קצת מזה.
השאלה אם מרגישים לגיטימציה לנוח ולבהות במצבים האלה. המצבים האלה דורשים ממני תקשורת לעתים קרובות, וזה הרבה משאבים בשבילי, ושם אותי בהיכון.
הולכת_והרוח_בפניי*

ביד רכה

אז בואי נתחיל מזה שתגידי לי מה דעתך על זה כצעד ראשון? happy יש חשש מובנה מסויים. "אני אעזוב ויהיו עצבים ודיאלוגים לא נעימים". במובן מסויים אני כבר מנסה לעזוב, ולא להתערב אלא אם כן לדעתי המצב ממש עלול לעבור את הקו האדום. וככל שאני באמת עוזבת, ומשדרת שאני עם הגב והם מוזמנים להתסתדר בלעדיי ולא תהיה בדיקת מחברות - הם עושים מאמצים להסתדר. ועדיין, לפעמים, הדברים ממש מתפקששים.
מהו הצורך העמוק יותר (אם אכן יש כזה) שעומד מאחורי הרצון להחזיק את הדימוי העצמי של "צעירה, יפה ומרוצה"? אני לא בטוחה שאני מבינה את השאלה, אבל אני מרגישה שאולי יש לי מעט יחסית תמונות ביחד עם הבן הבכור שלי, אולי אני מניחה שאני משתנית עם הזמן ורוצה לזכור את עצמי דווקא בתקופה הזו, אולי אני מרגישה, שלא כמו פעם, שיש תקופות שלמות שאני לא זוכרת ומסתמכת רק על תמונות...
האם יכול להיות שכרגע אין לך באמת באמת את היתרון הנוסף של זמן פנוי? האם יכול להיות שזו אשלייה שזהו זמן פנוי? happy תבדקי מה עולה בך מול המשפט הזה. מחשבות ורגשות... תחושת "עצב רגיש" קלה. שנכון, איכשהו אני מתכוונת לעשות כמה דברים שנראים קטנים כל יום והם פשוט לא נעשים, אז כנראה שאין זמן פנוי. אבל קשה לי להאמין לעצמי. אני סונטת בי במשפט "איך יכול להיות שאין לך עד כדי זמן פנוי, את בטח לא מספיק מאורגנת".
נקודה שנייה שאפשר לבדוק: אם הבנתי נכון, יש כאן ברקע צורך לחוש שנושא העיסוק/קריירה/פרנסה מוחזק ומטופל. בהנחה שהוא לא יכול באמת להיות מטופל כרגע כפי שהיית רוצה, מה יכול להקל עליך ולתת לך שקט? משהו שהוא אחר מלעשות את כל הדברים שפירטת כאן. שקט של ממש לא, אבל אולי התחושה שאני בודקת תחומי עניין אחרים שלי, לבדוק אם הם אכן מה שאני חושבת שהם. אני גם לא בטוחה שזה יתן לי שקט (בהנחה שהם לא מהווים גורם מבטח מפני הסיטואציה העתידית המתוארת) וגם שהם אפשריים, היות וזו אותה נקודה של זמן פנוי.

רילי,
השאלה אם מרגישים לגיטימציה לנוח ולבהות במצבים האלה. המצבים האלה דורשים ממני תקשורת לעתים קרובות, וזה הרבה משאבים בשבילי, ושם אותי בהיכון.
למה, בעצם, שלא תהיה לגיטימציה? אני שואלת בכנות. מצבים שדורשים תקשורת, אם אני יכולה, אני עונה מתוך המקום הנח שלי. כאילו אני מדברת עם מישהו בזמן שאני נחה על מזרון בחוף הים, עם העיניים עצומות מול השמש. אם אני לא יכולה (תקשורת עם ילדים למשל), אני משאירה את המנוחה לזמן אחר...
רילי*

ביד רכה

שליחה על ידי רילי* »

מצבים שדורשים תקשורת, אם אני יכולה, אני עונה מתוך המקום הנח שלי. כאילו אני מדברת עם מישהו בזמן שאני נחה על מזרון בחוף הים, עם העיניים עצומות מול השמש.
קוראת אותך וזה נראה לי בלתי אפשרי, גם להיות בתקשורת וגם להיות במנוחה. חושבת על זה
הולכת_והרוח_בפניי*

ביד רכה

תראי, זו גם תקשורת אחרת. אני לא יכולה לנהל ככה שיחת עבודה. אבל אם זו שיחה סתמית למדי, וגם כזו שלא כל כך מתחשק לי לנהל באותו רגע, אני גם מנהלת אותה בצורה שבה הצד השני מבין מה הלך הרוח שלי באותו רגע - במשפטים קצרים, בחיוכים בזוית הפה, בביטויים שלא מזמינים המשך שיחה, או לפחות משאירים אותה על פני השטח ("כן, אה?", "ממש ככה", "נו, מה נעשה עם זה"), ובביטויים שצפים לי לתוך הראש. סביר להניח שאו שהצד השני יגלוש לאותה רמת שיחה, או שאם ממש חשוב לו לבטא את עצמו, קוצר התגובה ממני לא תוציא לו את הרוח מהמפרשים. אבל להיכנס לתוך המוד הזה יוצא לי לעיתים די רחוקות לאחרונה, ולו בגלל שקשה לי לראות את עצמי רגע מהצד ולהרפות. מאוד עוזר לי להשכב ולהביט בשמיים, במיוחד אם יש עננים בתנועה - איכשהו זה מייד ממקד אותי פנימה, לתוך הנשימה. וזה גם טריק שעובד לי - לשים לב שאני לא נושמת כשאני בלחץ, לא ממש. נושמת שטחי ומהר. אז אני מציעה לעצמי לנשום רגע, פיזית - ממש להגיד לעצמי שאיפה, נשיפה. מציבה לעצמי מספר נשימות קצוב אם התהליך נראה לי לא תחום מספיק. נניח, 5. ואם הרגשתי שבתוך הנשימות האלו תשומת הלב שלי שוב נדדה לאיזה נושא מלחיץ, אני מרשה לעצמי עוד כמה. עוזרת לי הידיעה שההתנהלות של רוב האנשים סביבי, הלחץ, הריצות התמידיות הן לא אורח החיים שנראה לי נכון, והוא בטח לא עושה איתי חסד.זו פשוט מין הנחה כוללת של הרבה אנשים שזה נורמלי וככה צריך, אבל זה לא נורמלי. זה הרבה דברים (בריחה ממשהו, תרבות הצריכה, תרבות הפייסבוק וכיוצא באלו), אבל בטח שלא הנורמה שאני מאחלת לעצמי. אני מסתכלת ורואה איך זה שוחק, מעייף, מתסכל ומבינה שהעובדה שזה מה שאני רואה לרוב סביבי, לא הופכת את זה לנורמה שאני רוצה לאמץ
מקווה שעזרתי.
עירית_לוי

ביד רכה

שליחה על ידי עירית_לוי »

הולכת,

יש חשש מובנה מסויים. "אני אעזוב ויהיו עצבים ודיאלוגים לא נעימים". במובן מסויים אני כבר מנסה לעזוב, ולא להתערב אלא אם כן לדעתי המצב ממש עלול לעבור את הקו האדום. וככל שאני באמת עוזבת, ומשדרת שאני עם הגב והם מוזמנים להתסתדר בלעדיי ולא תהיה בדיקת מחברות - הם עושים מאמצים להסתדר. ועדיין, לפעמים, הדברים ממש מתפקששים.
אני מבינה לגמרי את החשש שאת מתארת :-). האם את יכולה לנסות לכמה ימים להחליט שאת ממקדת את תשומת הלב שלך אך ורק בתקשורת שלך ומכוונת לכך שהיא תהיה מעצימה? הכוונה היא גם לתקשורת שלך עם עצמך, כלומר התקשורת הפנימית, וגם לתקשורת שלך עם בני הבית, בכלל, וספציפית ברגע שבו את בוחרת כן להתערב :-).

כמובן שחשוב למקד את תשומת הלב להתבוננות הזאת בעצמך באופן רך, ענייני, לומד, ולא שיפוטי. שימי לב שההצעה היא רק להתבונן, לא לנסות לשנות, בטח שלא בכוח.

כאשר שמים את הפוקוס ואת תשומת הלב על משהו אחר, קל יותר להניח לדבר האחר שמושך את תשומת הלב שלנו באופן אוטומטי. זה גם קל יותר כאשר זה תַחוּם, כתרגיל, רק לכמה ימים.

מה דעתך?

מהו הצורך העמוק יותר (אם אכן יש כזה) שעומד מאחורי הרצון להחזיק את הדימוי העצמי של "צעירה, יפה ומרוצה"? אני לא בטוחה שאני מבינה את השאלה, אבל אני מרגישה שאולי יש לי מעט יחסית תמונות ביחד עם הבן הבכור שלי, אולי אני מניחה שאני משתנית עם הזמן ורוצה לזכור את עצמי דווקא בתקופה הזו, אולי אני מרגישה, שלא כמו פעם, שיש תקופות שלמות שאני לא זוכרת ומסתמכת רק על תמונות...
מבינה. יש לי שתי שאלות:
  • אם כרגע-כרגע היית מרגישה "צעירה, יפה ומרוצה" (תדמייני לרגע שאת מרגישה כך) האם עדיין היה חשוב לך באותה העוצמה / המידה לשמר את הדימוי?
  • האם בתקופה בה לבשת את הבגד הרגשת כך ביחס לעצמך? בדיוק כמו בדימוי? שאת יפה ומרוצה?
תחושת "עצב רגיש" קלה. שנכון, איכשהו אני מתכוונת לעשות כמה דברים שנראים קטנים כל יום והם פשוט לא נעשים, אז כנראה שאין זמן פנוי. אבל קשה לי להאמין לעצמי. אני סונטת בי במשפט "איך יכול להיות שאין לך עד כדי זמן פנוי, את בטח לא מספיק מאורגנת".
גם כאן, שתי שאלות לי אליך :-)
  • האם את מסכימה לוותר על התפיסה שאת לא מספיק מאורגנת, כלומר לוותר על השוט שמתלווה לכל העניין? ולומר למשל, "זה לא שאני לא מאורגנת, זה פשוט לא הזמן המתאים/הנכון עבורי לטפל במשימות הקטנות הללו"?
  • מה מפחיד בלוותר לגמרי על התפיסה הזאת?
{@
הולכת_והרוח_בפניי*

ביד רכה

היי עירית,

האם רק להתבונן, או גם לכוון? האם אלו לא שניים שונים?
כאשר שמים את הפוקוס ואת תשומת הלב על משהו אחר, קל יותר להניח לדבר האחר שמושך את תשומת הלב שלנו באופן אוטומטי. לא הבנתי. תסבירי בבקשה?

-אם כרגע-כרגע היית מרגישה "צעירה, יפה ומרוצה" (תדמייני לרגע שאת מרגישה כך) האם עדיין היה חשוב לך באותה העוצמה / המידה לשמר את הדימוי? כן, כי יש בו גם את התוספת - "פוריה"...
-האם בתקופה בה לבשת את הבגד הרגשת כך ביחס לעצמך? בדיוק כמו בדימוי? שאת יפה ומרוצה? אכן כן

-האם את מסכימה לוותר על התפיסה שאת לא מספיק מאורגנת, כלומר לוותר על השוט שמתלווה לכל העניין? ולומר למשל, "זה לא שאני לא מאורגנת, זה פשוט לא הזמן המתאים/הנכון עבורי לטפל במשימות הקטנות הללו"? לא :)
-מה מפחיד בלוותר לגמרי על התפיסה הזאת? אני מנסה לחשוב... נראה לי שזה החשש לאבד את הדין וחשבון מול עצמי, את ה"אצבע על הדופק" שלי בדיאלוג מול עצמי, מתי אני כן מאורגנת, מתי לא - בקיצור, החשש להפסיק לנהל את עצמי, כי אז בטח עצמי יתפזר לכל עבר, יאבד את מקור ההכנסה שלו, יתחיל לשתות חשיש ולעשות קעקועים :) או משהו כזה.

כמובן שתחושת הערך שלי עדיין נשענת במידה רבה על עניין ההכנסה הזה. וכמובן שיש עוד עניין נוסף כשאני מנסה להבין לאן להתקדם מכאן. כלומר - אני מציעה לעצמי שזו הזדמנות לא רעה לחתוך לכיוון אחר, שיעשיר אותי יותר, שישמח אותי יותר שיאזן וימלא אותי יותר. החלק הלוגי נשען גם על ההנחה שאם אני רוצה לעבוד גם אחרי גיל הפרישה המקובל, או לכל הפחות אחרי גיל 45, כדאי לבדוק כיוונים אחרים, עצמאיים יותר. זה החלק הלוגי, ואני מוכנה להקשיב לו. אבל ברגע שהוא משמיע את קולו, כמו מאחורי מסך תיאטרון, קופצת-מזנקת לה מקהלת קולות מחרישת אזניים. מקהלת כנסיה של ממש. "השוק רווי" (ועוד לפני שבחרתי כיוון בכלל) "ההתנהלות בתור עצמאי קשה" "איך תרוויחי לפחות את מה שאת מרוויחה היום" "באמת יש לך כוח להתנהל מול הרשויות בתור עצמאית?" "לעצמאים אין רשת בטחון" ועוד קול קטן, של ברנש נבזי וערמומי שעומד שם בצד ומחייך את החיוך הזדוני שלו. זה הברנש שמייצג את כל האנשים שמייצגים עבורי את המשהו הזה - אנשים שלמדתי איתם, עבדתי איתם, עבדתי אצלם, שאני מדמיינת אומרים - באמת? ברצינות? זה מה שהחלטת לעשות עם עצמך? לעסוק בריפוי אינטגרטיבי? בליווי אנשים לקראת המוות? בכתיבה? בתקשור? בהקמת גינה אורגנית באמצע המדבר ובניית בתי בוץ? והחלק בתוכי שאומר "כן", במובן של "תקפצו לי" קטן בתוכי - וכך, ברוב חן, נסגרות להן כל כך הרבה אפשרויות וכיוונים לפני שנפתחו...
הולכת_והרוח_בפניי*

ביד רכה

עירית, סגרתי את הדף שבו התנהל הדיון בנושא, ואני לא זוכרת את שמו - הדף שבו סיפרת על התהליך שעברת, כשלקחת שנה לבדוק מה תרצי לעשות, והתחברת מאוד לכיוון החדש, וגם היה לך קל בו. האם תסכימי לפרט יותר על התהליך? אני סקרנית לשמוע איך בדקת, איך בחרת מה "למדוד" על עצמך, איך ידעת שזה מתאים וכו'
רילי*

ביד רכה

שליחה על ידי רילי* »

ה שהעובדה שזה מה שאני רואה לרוב סביבי, לא הופכת את זה לנורמה שאני רוצה לאמץ
אהבתי את המשפט הזה
כל כך קשה שזה מה שרואים מסביב. וכל כך קשה לנסות לעשות אחרת.
עירית_לוי

ביד רכה

שליחה על ידי עירית_לוי »

אני מבינה לגמרי את החשש שאת מתארת . האם את יכולה לנסות לכמה ימים להחליט שאת ממקדת את תשומת הלב שלך אך ורק בתקשורת שלך ומכוונת לכך שהיא תהיה מעצימה? הכוונה היא גם לתקשורת שלך עם עצמך, כלומר התקשורת הפנימית, וגם לתקשורת שלך עם בני הבית, בכלל, וספציפית ברגע שבו את בוחרת כן להתערב .
האם רק להתבונן, או גם לכוון? האם אלו לא שניים שונים?
התכוונתי לכוון באמצעות התבוננות. כרגע, בשלב הראשון, באמצעות התבוננות בלבד. זה הבהיר? :-)
האם עצם הרעיון של למקד כרגע את תשומת הלב שלך רק עליך מרגיש לך נכון?

כאשר שמים את הפוקוס ואת תשומת הלב על משהו אחר, קל יותר להניח לדבר האחר שמושך את תשומת הלב שלנו באופן אוטומטי. לא הבנתי. תסבירי בבקשה?
אם תשומת הלב שלך נמשכת שוב ושוב להביט על ההתנהלות של בן זוגך, ואת תנסי לא להסתכל על זה, זה לא יהיה קל כי תשומת הלב שלך נמשכת לשם כרגע באופן אוטומטי. אבל אם תחליטי להביט על משהו אחר לגמרי, לא סתם לא להביט עליו (בתרגול הנוכחי המשהו האחר הוא את), זה יוכל להקל עליך להסיט את תשומת הלב מבן זוגך.

-אם כרגע-כרגע היית מרגישה "צעירה, יפה ומרוצה" (תדמייני לרגע שאת מרגישה כך) האם עדיין היה חשוב לך באותה העוצמה / המידה לשמר את הדימוי? כן, כי יש בו גם את התוספת - "פוריה"...
לא בטוחה שהבנתי, אולי חסר לי מידע. את מתכוונת שיש ברקע חשש לפספס את תקופת הפוריות? או משהו אחר?

האם בתקופה בה לבשת את הבגד הרגשת כך ביחס לעצמך? בדיוק כמו בדימוי? שאת יפה ומרוצה? אכן כן".
אני מבינה. תראי, זה לא רע לשמור לעצמנו דימויים, מזכרות וזכרונות במגירה, באלבום ובלב. זה נעים וכיף. לצד זה, נדמה לי (ותבדקי :-)) שהעניין הזה של "באסה שלא הצטלמתי" מייצר לך פה הזדמנות לעלות עוד מדרגה בביסוס תחושת ערך עצמי ותחושת שביעות רצון עצמית שאינן תלויות בדבר. כלומר, לא לוותר על ניסיון לשמור מזכרות, אבל לצד זה גם לכוון לך שתרגישי שאת נהדרת, ושתרגישי שאת מספיק טובה בעיני עצמך, בלי קשר למעשים, מראה, תוצאות וכו'. לכך שהעוגן הפנימי הזה של 'מרוּצוּת עצמית' יהיה קצת יותר קבוע ופחות מתנדנד. מתחברת?

מה מפחיד בלוותר לגמרי על התפיסה הזאת? אני מנסה לחשוב... נראה לי שזה החשש לאבד את הדין וחשבון מול עצמי, את ה"אצבע על הדופק" שלי בדיאלוג מול עצמי, מתי אני כן מאורגנת, מתי לא - בקיצור, החשש להפסיק לנהל את עצמי, כי אז בטח עצמי יתפזר לכל עבר, יאבד את מקור ההכנסה שלו, יתחיל לשתות חשיש ולעשות קעקועים :) או משהו כזה.
כן, מבינה אותך :-). זו האשליה הרגילה שכולנו חיים בתוכה שמקשה לוותר על השוט של הלקאה עצמית. אני מתכוונת לאשליה שבלי המוטיבציה של השוט, לא תהיה לנו מוטיבציה להתקדם. יד קשה במקום יד רכה וכל זה... האם את מוכנה לשקול את האפשרות, את הרעיון, שגם ללא השוט את תצליחי לנהל את עצמך? אולי אולי אולי אפילו בצורה יעילה יותר? תבדקי...

עירית, סגרתי את הדף שבו התנהל הדיון בנושא, ואני לא זוכרת את שמו - הדף שבו סיפרת על התהליך שעברת, כשלקחת שנה לבדוק מה תרצי לעשות, והתחברת מאוד לכיוון החדש, וגם היה לך קל בו. האם תסכימי לפרט יותר על התהליך? אני סקרנית לשמוע איך בדקת, איך בחרת מה "למדוד" על עצמך, איך ידעת שזה מתאים וכו'
גם אני לא זוכרת באיזה דף זה היה. בכל אופן, התהליך לא היה מתוכנן מראש. הוא התרחש אי שם בשנת 2000. עבדתי במחלקת משאבי אנוש בחברה גדולה, סתם כי התגלגלתי לשם מאחת העבודות הסטודנטיאליות שלי כמה שנים קודם לכן, וזה לא היה מדוייק לי בכלל. בן זוגי ראה מה עובר עלי, והציע לי להתפטר, לחכות, ולבדוק מה אני רוצה לעשות כאשר אהיה גדולה. הלכתי על ההצעה הנדיבה הזאת, אבל היה לי מאוד קשה לא לדעת, וגם קשה לא לעבוד (במובן של מה יהיה עם הכסף). לכן לא התאפקתי וכן הלכתי לראיונות עבודה, ולמזלי לא התקבלתי לאף אחת מהמשרות ההן :-). את הכיוון הכן מדוייק מצאתי באופן מקרי ולא מתוכנן. עשיתי איזשהו קורס שלא היה קשור לחיפוש שלי, וכלי העבודה בו היה אימון (כלי שלא היה בכלל מוכר אז בארץ). לאט לאט נחתה עלי ההבנה שבעצם מצאתי: שאני אמורה ללוות אנשים בתהליכי שינוי, ואז הלכתי ללמוד אימון. עם השנים זה הפך תוך כדי העבודה ליותר טיפול ופחות אימון, והתדייק עוד יותר.

הנקודה היא שבמקומות שבהם חיפשתי לא מצאתי. התשובה הגיעה ממקום שלא חיפשתי בו. היא פשוט הופיעה. לא הלכתי לקורס ההוא בהקשר התעסוקתי בכלל. לזה התכוונתי כאשר אמרתי שהתהליך לא היה מתוכנן.

{@
הולכת_והרוח_בפניי*

ביד רכה

האם עצם הרעיון של למקד כרגע את תשומת הלב שלך רק עליך מרגיש לך נכון? כלומר, רק לשים לב לאיך אני מגיבה? כן, זה מרגיש די נכון
_אם כרגע-כרגע היית מרגישה "צעירה, יפה ומרוצה" (תדמייני לרגע שאת מרגישה כך) האם עדיין היה חשוב לך באותה העוצמה / המידה לשמר את הדימוי? כן, כי יש בו גם את התוספת - "פוריה"...
לא בטוחה שהבנתי, אולי חסר לי מידע. את מתכוונת שיש ברקע חשש לפספס את תקופת הפוריות? או משהו אחר?_ אני מרגישה קצת פחות מבסוטית מעצמי כרגע - אני עייפה, אני לפעמים לחוצה, אבל בעיקר, אני מניחה שגם אם בעתיד ארגיש צעירה ויפה, בשלב כלשהו כבר לא ארגיש שאני יכולה להכנס שוב להריון, את תחושת הפוריות הזו, ואת זה רציתי להנציח בתצלום
לא לוותר על ניסיון לשמור מזכרות, אבל לצד זה גם לכוון לך שתרגישי שאת נהדרת, ושתרגישי שאת מספיק טובה בעיני עצמך, בלי קשר למעשים, מראה, תוצאות וכו'. לכך שהעוגן הפנימי הזה של 'מרוּצוּת עצמית' יהיה קצת יותר קבוע ופחות מתנדנד. מתחברת? אני בעד :) איפה מתחילים?
האם את מוכנה לשקול את האפשרות, את הרעיון, שגם ללא השוט את תצליחי לנהל את עצמך? אולי אולי אולי אפילו בצורה יעילה יותר? תבדקי... לשקול אני בטח מוכנה... אני אפילו מוכנה לנסות...
לאט לאט נחתה עלי ההבנה שבעצם מצאתי: שאני אמורה ללוות אנשים בתהליכי שינוי, ואז הלכתי ללמוד אימון. עם השנים זה הפך תוך כדי העבודה ליותר טיפול ופחות אימון, והתדייק עוד יותר. אני עדיין סקרנית. אפשר לשאול עוד?
עירית_לוי

ביד רכה

שליחה על ידי עירית_לוי »

האם עצם הרעיון של למקד כרגע את תשומת הלב שלך רק עליך מרגיש לך נכון? כלומר, רק לשים לב לאיך אני מגיבה? כן, זה מרגיש די נכון.
כן, רק לשים לב. תתחמי לעצמך זמן מסויים שלאורכו מתאים לך להתבונן, ולאחריו את מוזמנת לכתוב מה עבר עליך, וניקח את זה משם. בבקשה אל תתבאסי על עצמך אם את לא מצליחה כל הזמן להיות רק עם הפוקוס על עצמך (אם למשל את עסוקה במחשבות על בן הזוג ועל מה שהוא אמור.. או אם למשל מתפלקות לך הנחיות ניהול :-)). זה עשוי לקרות כי זה כרגע המנגנון האוטומטי. כאשר זה יקרה - צייני לעצמך בחיוך ובחמלה שזה מה שקרה כרגע (ושמותר :-)), והחזירי את הפוקוס להתבוננות על עצמך.

לא לוותר על ניסיון לשמור מזכרות, אבל לצד זה גם לכוון לך שתרגישי שאת נהדרת, ושתרגישי שאת מספיק טובה בעיני עצמך, בלי קשר למעשים, מראה, תוצאות וכו'. לכך שהעוגן הפנימי הזה של 'מרוּצוּת עצמית' יהיה קצת יותר קבוע ופחות מתנדנד. מתחברת? אני בעד :) איפה מתחילים?
זה קצת מתחבר לעניין של לוותר על השוט. בואי תבדקי מה עולה בך מול השאלות הבאות:
  • האם את מסכימה להיות מרוצה מעצמך לגמרי כרגע?
  • מה מפחיד בלהיות מרוצה מעצמך לגמרי כרגע?
האם את מוכנה לשקול את האפשרות, את הרעיון, שגם ללא השוט את תצליחי לנהל את עצמך? אולי אולי אולי אפילו בצורה יעילה יותר? תבדקי... לשקול אני בטח מוכנה... אני אפילו מוכנה לנסות...
לכי על זה... :-) ובואי אחר כך לספר מה עלה בך מול זה.

אני עדיין סקרנית. אפשר לשאול עוד?
בבקשה :-)
הולכת_והרוח_בפניי*

ביד רכה

רילי, כל כך קשה שזה מה שרואים מסביב. וכל כך קשה לנסות לעשות אחרת. נכון. אבל - האם כשאת מסתכלת מסביב, האנשים הללו, שאמורים לכאורה לייצג את הנורמה נראים לך שמחים? חיוניים (פירוט ופריטה טובים של המושג חיוניות אני מוצאת בדפים של צילי...)? בריאים? מאוזנים?

כן, רק לשים לב. או.קיי. הרישום החל :)

-האם את מסכימה להיות מרוצה מעצמך לגמרי כרגע? לא. אבל זה לא קשור לעניין המראה - זה עניין התעסוקה. טוב, אולי קצת המראה
-מה מפחיד בלהיות מרוצה מעצמך לגמרי כרגע? כי אם אניח את השוט, איך אדרבן את עצמי הלאה? :)

לכי על זה... happy ובואי אחר כך לספר מה עלה בך מול זה. יש לך אולי רעיון מה יכול להיות תחליף טוב לשוט? כלומר, כדי להחליף הלך רוח או הרגל אני צריכה להציע לעצמי משהו אחר במקומו :)

בבקשה happy. איך "מדדת"? איך הרגשת ששם את רוצה להיות? האם היתה דילמה של "אולי רק נדמה לי שזה מה שאני רוצה, איך אוכל לדעת באמת?" האם היו חששות תוך כדי השינוי (איך אצליח לשווק את עצמי, השוק רווי, איך ארוויח מספיק...) תחושה של טעות? איך היתה ההתחלה - הלקוחות הראשונות, לימוד לקחים וכו'?
עירית_לוי

ביד רכה

שליחה על ידי עירית_לוי »

כי אם אניח את השוט, איך אדרבן את עצמי הלאה? :)
יש לך אולי רעיון מה יכול להיות תחליף טוב לשוט? כלומר, כדי להחליף הלך רוח או הרגל אני צריכה להציע לעצמי משהו אחר במקומו :)
בוודאי. וזה לא משהו שאת לא מכירה :-). אפשר להשתמש ב"דלק" מחליש ואפשר להשתמש ב"דלק" מעצים על מנת לנוע קדימה. השוט הוא דלק מחליש ובטווח הארוך לא באמת מניע אותך קדימה. שיח פנימי מעצים הוא תחליף נהדר לשוט. הכוונה היא ללמוד להחליף את ההתייחסות שלך לעצמך, מהתייחסות מחלישה להתייחסות מעצימה. ללמוד ולהחליף מהבסיס. ללמד את המערכת הפנימית שפה חדשה לגמרי. אגב, שימי לב שהתחליף הזה לשוט הוא בעצם סוג השיח שאת כמהה שיתרחש סביבך בבית.

אנחנו לא רגילים לדבר לעצמנו בצורה מעצימה ומפרגנת מכל מיני סיבות. זה נתפס בדרך כלל כמשהו שהוא לא בסדר ולא מקובל. חוששים שייתפס כאקט של יוהרה או כביטוי לריכוז עצמי, וכדומה.
אם מתאים לך, את יכולה ליצור לעצמך הקשר חדש לזה:
  1. לא רק שזה לא לא-בסדר, זה חשוב ונחוץ שתדברי אל עצמך באופן מפרגן ונדיב. זה מרפא ומצמיח וחיוני, וכל דבר שהוא לא כזה עלול להיות פוגעני.
  2. את לא עושה את זה על מנת לחזק לעצמך את האגו או על מנת להוכיח לעצמך שאת שווה. את עושה את זה על מנת לבסס בינך לבינך יחסים של כבוד ואהבה.
בתכלס זה אומר לפרגן לעצמך על מה שכן. על מה שאת כן. מי שאת כן. על מה שכן הספקת. למשל על זה שאת דואגת לצרכים הבסיסיים שלך כאם. להתחיל לחפש את מה שכן. ממש להחליף משקפיים. כל הכבוד לי שישנתי טוב. שאכלתי טוב. שנחתי. שיצאתי לאוויר הצח. כל הכבוד לי שטיפלתי בעצמי, שאני מצליחה לשים את הפוקוס על מה שחשוב בתקופה הנוכחית, שאני מכבדת את עצמי ואת הגוף שלי. אני לוקחת על עצמי לטפל בקריירה שלי בעוד X חודשים. וכן הלאה.

זה עלול להישמע מלאכותי בהתחלה (אל תייאשי מזה), וזה בעיקר עלול להציף מכלול של רגשות לא נעימים, ואולי גם להתכסות בציניות או בהתנגדויות מסוג אחר. אל תיבהלי מזה. אלה הם מנגנוני ההגנה שלך שלא מוכנים לוותר בקלות על הדרך הישנה של שוט ושל התייחסות מחלישה, ולא מוכנים לחשוף אותך אל מה שהם תופסים כסכנה. אל מה שהמערכת הרגשית שלך תופסת כסכנה ("החשש להפסיק לנהל את עצמי, כי אז בטח עצמי יתפזר לכל עבר, יאבד את מקור ההכנסה שלו, יתחיל לשתות חשיש ולעשות קעקועים :) או משהו כזה." :-) )

ככל שתהיי מיומנת בזה את תראי שהשפה של הפרגון העצמי מתדייקת לך ונשמעת לך כנה ומחוברת אליך. צריך להתרגל אליה ו"לשחות" בה, כמו עם כל שפה.

מה דעתך?
.
.

איך "מדדת"? איך הרגשת ששם את רוצה להיות? האם היתה דילמה של "אולי רק נדמה לי שזה מה שאני רוצה, איך אוכל לדעת באמת?"
לא היתה שאלה, זה היה מאוד ברור. ברגע שהבנתי, הלכתי על זה. אפשר להגיד שזה לא ממש שאל אותי. בשלב ההוא זה היה ברמה של ידיעה פנימית ופחות של ניתוחים רציונליים.

האם היו חששות תוך כדי השינוי (איך אצליח לשווק את עצמי, השוק רווי, איך ארוויח מספיק...) תחושה של טעות? איך היתה ההתחלה - הלקוחות הראשונות, לימוד לקחים וכו'?
בשנה הראשונה עבדתי כשכירה, בשכר די נמוך והגדרתי לעצמי שזו שנת סטז'. לאחריה התפטרתי והתחלתי לעבוד לבד. התלבטתי איך להתחיל, איך לחשוף את עצמי כי אף אחד לא שמע בימים ההם על אימון. זה לא כמו היום. התייעצתי הרבה עם חברים על שיווק כי לא היה לי מושג בזה (גם היום אני לא ממש שוחה בתחום :-)). בניתי אתר, והצעתי לכמה עיתונים לעשות כתבה בנושא (זו היתה אחת העצות שקיבלתי כשהתייעצתי). הם קפצו על הרעיון כי אימון נשמע להם כמו אטרקציה חדשה ומגניבה (בניגוד לשוק הרווי של היום). הלקוח הראשון שלי כעצמאית הגיע כשמישהי שהכירה אותי בעבודה השכירה ההיא חשבה שזה יתאים לו והפנתה אלי. אח"כ בעקבות הכתבות בעיתונים הגיעו עוד כמה, ואח"כ בעיקר כבר מפה לאוזן.

לא חשבתי שהכיוון הוא טעות. כמו שכתבתי - זה די קרא לי, לא שאל אותי. היה לי ברור שלשם אני הולכת. השיווק כן היה אתגר שלא חיבבתי ושנעזרתי בו באחרים, ולאחר זמן מה העבודה שלי כבר שיווקה את עצמה (תודה לאל).
מקווה שעניתי לך. אם לא, תשאלי עוד.
הולכת_והרוח_בפניי*

ביד רכה

אגב, שימי לב שהתחליף הזה לשוט הוא בעצם סוג השיח שאת כמהה שיתרחש סביבך בבית. וואו... חתיכת חומר למחשבה...
_בתכלס זה אומר לפרגן לעצמך על מה שכן. על מה שאת כן. מי שאת כן. על מה שכן הספקת. למשל על זה שאת דואגת לצרכים הבסיסיים שלך כאם. להתחיל לחפש את מה שכן. ממש להחליף משקפיים. כל הכבוד לי שישנתי טוב. שאכלתי טוב. שנחתי. שיצאתי לאוויר הצח. כל הכבוד לי שטיפלתי בעצמי, שאני מצליחה לשים את הפוקוס על מה שחשוב בתקופה הנוכחית, שאני מכבדת את עצמי ואת הגוף שלי. אני לוקחת על עצמי לטפל בקריירה שלי בעוד X חודשים. וכן הלאה.

זה עלול להישמע מלאכותי בהתחלה (אל תייאשי מזה), וזה בעיקר עלול להציף מכלול של רגשות לא נעימים, ואולי גם להתכסות בציניות או בהתנגדויות מסוג אחר. אל תיבהלי מזה. אלה הם מנגנוני ההגנה שלך שלא מוכנים לוותר בקלות על הדרך הישנה של שוט ושל התייחסות מחלישה, ולא מוכנים לחשוף אותך אל מה שהם תופסים כסכנה. אל מה שהמערכת הרגשית שלך תופסת כסכנה ("החשש להפסיק לנהל את עצמי, כי אז בטח עצמי יתפזר לכל עבר, יאבד את מקור ההכנסה שלו, יתחיל לשתות חשיש ולעשות קעקועים :) או משהו כזה." happy )

ככל שתהיי מיומנת בזה את תראי שהשפה של הפרגון העצמי מתדייקת לך ונשמעת לך כנה ומחוברת אליך. צריך להתרגל אליה ו"לשחות" בה, כמו עם כל שפה.

מה דעתך?_
תודה! בהחלט נשמע לי מעניין, ואני אנסה. האמת היא שאני בדרך כלל עושה לפחות חלק מזה, אבל נראה לי שאם אני עושה את זה בראש זה קצת... מעורפל. אולי אנסה על הנייר.
יש לך רעיון איך אני יכולה לפרגן לעצמי מול חששות וספקות?

שואלת לאט לאט... :)
עירית_לוי

ביד רכה

שליחה על ידי עירית_לוי »

אולי אנסה על הנייר.
רעיון נהדר. דרך נהדרת להטמיע שפה חדשה.

יש לך רעיון איך אני יכולה לפרגן לעצמי מול חששות וספקות?
את יכולה לתמלל לי פה כמה חששות או ספקות ספציפיים לשם ההדגמה?

ועד אז את יכולה לתת להם רשות. גם זה סוג של פרגון: "מותר לי לחשוש. מותר לי להתלבט, מותר לי שיעלו בי ספקות. זה לא נעים לי ולא קל לי להרגיש ככה, אבל זה שאני מרגישה ככה לא אומר עלי שום דבר. אני לא לא-בסדר בגלל זה ולא לא-מספיק טובה. אני נותנת רשות לספקות ולחששות שעולים בי, ואני נותנת לי רשות לחוש אותם, מבלי לשפוט את עצמי בגללם".
הולכת_והרוח_בפניי*

ביד רכה

ואם אני לא אצליח (למצוא את מה שאני נהנית לעשות/ להרוויח בו כסף/ למצוא מי שירצה לשלם לי על מה שאני עושה) ואם לא כולם מצליחים למצוא משהו כזה, ואם הוא לא קיים בשבילי, ואיך אדע שמצאתי...
מדהים כמה זה בנאלי, ומדהים עד כמה הבנאליות לא גורעת מעוצמת החשש... :)
עירית_לוי

ביד רכה

שליחה על ידי עירית_לוי »

_אם אני לא אצליח (למצוא את מה שאני נהנית לעשות/ להרוויח בו כסף/ למצוא מי שירצה לשלם לי על מה שאני עושה) ואם לא כולם מצליחים למצוא משהו כזה, ואם הוא לא קיים בשבילי, ואיך אדע שמצאתי...
מדהים כמה זה בנאלי, ומדהים עד כמה הבנאליות לא גורעת מעוצמת החשש... :)_
אוקיי. אז ראשית, בניסוח החשש עצמו אין בכלל שוט. לעומת זאת, במשפט שהוספת לו יש שוט קטן. נדמה לי. תבדקי: אני חושבת שלקרוא לחשש "בנאלי" זה לא לכבד את החשש והספק, ולא לכבד אותך שחשה את שני אלה. ואם אכן כך, לשוט הזה אפשר למצוא תחליף.

לכן, כתרגול של תחליף לשוט, הייתי עובדת על מתן רשות ולגיטימציה מוחלטת לחשש, כפי שפירטתי בהודעה של אתמול. זה לא קל לחוש חששות וספקות, אבל החוויה נעשית קשה הרבה יותר כאשר נלווים לה שיפוטיות עצמית, סוג של התנצלות ביחס אליה וכדומה.
מה דעתך?

לגבי החששות והספקות עצמם שתיארת כאן – אני מבינה כמה הם מעיקים ומבלבלים ומציפים אותך בזמן שאת מנסה לחשוב על העתיד המקצועי שלך. נדמה לי (וגם את זה תבדקי) שהם מכסים על פחד אחר. פחד להתנסות, פחד לטעות, פחד להיכשל תוך כדי החיפוש. וגם, פחד לחוות את השפעת הכישלון על תפיסת הערך העצמי. ואם בזה העניין, הייתי מישירה מבט אליהם ולא אל הפחדים שמעליהם.
מה דעתך?

{@
ציל_צול*

ביד רכה

שליחה על ידי ציל_צול* »

עירית, מותר פה דיון מקביל במה שמעסיק אותי כבר הרבה זמן?
אם לא, אמתין בסבלנות שהולכת תסיים.

אני מסתכלת על אנשים מצליחים. אני רואה בפירוש דפוס חוזר - בשנים שבהן הם בנו את ההצלחה שלהם הם לא דיברו אל עצמם יפה. הם היו קשים עם עצמם. הם היו שוט.
אני לא מכירה אף דמות מצליחה שבאמת דיברה אל עצמה יפה ובחמלה ובאהבה בשנים שבהם נבנה המסד המצליח מאוד שלה.
לכאורה, יש פה קשר קל וברור בין דיבר מדרבן מסוג "שוט" לבין הצלחה.
יחד עם זאת, כולנו יודעות שזו הצלחה שבאה עם מחיר כבד בערוצים אחרים של החיים. מי שמכה את עצמו, נהיה מוכה, אם לא כבר היה כזה קודם ורק העצים בעזרת המכות שנתן לעצמו, לכאורה כדי להצליח.

אלו שיודעים היום לדבר אל עצמם יפה, ומצליחים, הם אנשים שמהווים דוגמה רעה מאוד בעיניי. למה? כי הם עושים שימוש במה שהם בנו קודם כשהם היכו את עצמם מבלי לדבר על כך שאולי אולי אולי, זה מה שנדרש כדי להצליח באמת. כדי להצליח בקנה מידה גדול.
שאולי יש איזה רצף כזה שבו אנחנו רעים אל עצמנו, מצליחים ומתקדמים ומשיגים, ואחרי שזה נבנה אפשר להרפות מהשוטים והעקרבים האלה ועדיין לשמור על בסיס ההצלחה לטווח הרחוק.
אבל אולי אי אפשר להצליח בלי השלב הראשון?

אני עצמי הכי הצלחתי, באימהות שלי ובקריירה שלי, כשהייתי השוטר של עצמי. לא הייתי שוטרת מאוד קשוחה אבל בטח ובטח שלא דיברתי אל עצמי יפה כל הזמן. היום אני נשענת על זה טוב טוב. אבל אני ממש מרגישה שלו בחרתי להיות רכה עם עצמי לא הייתי מגיעה לאן שהגעתי. גם לא הייתי משלמת מחירים לא מבוטלים שבאו עם זה.
אבל מי שמוכן לשלם את המחיר, שחשובה לו ההצלחה, שמבין שזה דבר תמורת דבר... אולי הוא גם פועל נכון כי אחרת לא תהיה לו ההצלחה הזו לעולם?

זה מזכיר לי דיון ישן שהיה פה על קורבנות. אני טענתי שאפשר להתפתח היטב מטראומות גם בלי לעבור דרך השלב הקורבני. הספרות המקצועית ורוב חברותיי פה אמרו שלא. אני התעקשתי, כדרכי :-)
אבל עדיין תוהה על זה. על הרצף הזה שבו מתקיימים דברים קשים, כמו שלבי האבן והאובדן למשל, ועל המידה של הנחיצות של כל הגועל שבאמצע כדי להצמיח אותנו הלאה.
ציל_צול*

ביד רכה

שליחה על ידי ציל_צול* »

יש בי איזה קול שרוצה לצרוח מדי פעם שכל עניין ההצלחה, בעיקר הקרייריסטית והכלכלית, הם פשוט לא דברים נורמליים. הם לא החיים בגן העדן שהובטחו לנו. וככאלה, הם גורמים לנו לעשות דברים שלא נורמליים לנו ושלא בטבענו.
אז מי שרוצה את הלא נורמלי והלא הגיוני והמתיש הזה - שייקח את זה בחשבון. שזה דורש דברים לא נורמליים שיש להם תג מחיר מכובד.
ומי שמוותר על הדברים האלה בהחלט יכול לחיות חיים נוחים יותר, אבל עם הרבה פחות כסף והרבה פחות הישגים (אם אלו לא הובאו מהבית ומראש דרך ההורים).
עירית_לוי

ביד רכה

שליחה על ידי עירית_לוי »

ברור שאפשר דיון מקביל :-)
אני רואה את זה אחרת ממך. מה שכן - אני כן חושבת שלצד הרכות יכולים להופיע נחישות ומאמץ והתמודדות עם קשיים. הם לא סותרים התייחסות עצמית מכבדת. וכל אלה הם בעיני בהחלט חלק מהדרך בדרך למימוש של תוצאות (מה שאת מכנה הצלחה).
וגם, יש הבדל בעיני בין שוט, לבין מחירים או וויתורים שנדרשים לעיתים להצלחה. אם אני בוחרת לשאת בהשלכה (וויתור כלשהו למשל) ואני לא כופה על עצמי שום דבר, עדיין מדובר בהתייחסות מכבדת ומעצימה לעצמי.
יעלי*
הצטרפות: 08 אוקטובר 2003, 21:33

ביד רכה

שליחה על ידי יעלי* »

מה זה הצלחה?
עירית_לוי

ביד רכה

שליחה על ידי עירית_לוי »

שאלה מצויינת. אני חושבת שלכל אדם יש מדדים שונים/הגדרה שונה להצלחה. כלומר, אי אפשר להכליל הגדרה אחת על כולם כי אנחנו בנויים אחרת. אני יכולה לדבר רק על אלה של עצמי. בשלוף, בלי לחשוב יותר מדי זמן, המדדים שלי הם: שאהיה שלמה עם מה שעשיתי, שארגיש שמימשתי ולא בזבזתי/החמצתי את מה שאפשרי לי, שפעלתי במתאם לערכים שלי, שהבאתי טוב לעולם/אחרים, שצמחתי תוך כדי, שעשיתי משהו שהוא במתאם למה שבאתי לעשות פה (יעוד וכו'). טיוטה ראשונית :-)
ציל_צול*

ביד רכה

שליחה על ידי ציל_צול* »

בשבילי הצלחה זה מיצוי גבוה של ההון האנושי שלי, באופן שגם מתוגמל היטב כספית ומאפשר לי רווחה. רווחה עבורי זו האפשרות שהרווח שלי מכסה חיים של אישה אחת, בבית נעים, בשכונה טובה, עם רכב, אוכל טוב, כסף לכל התשלומים השוטפים, וקצת מעבר.
יולי_קו
הצטרפות: 03 אוגוסט 2014, 09:09
דף אישי: הדף האישי של יולי_קו

ביד רכה

שליחה על ידי יולי_קו »

אחלה דיון.
יולי_קו

ביד רכה

שליחה על ידי יולי_קו »

בשבילי הצלחה היא שילוב של מה שכתבתן שתיכן, ע׳ וצ׳.
יולי_קו

ביד רכה

שליחה על ידי יולי_קו »

כלומר, פן רוחני, פן חומרי, ויש את הפן הרגשי: להיות מרוצה ממה שקורה, מהדרך, לראות מה טוב בה כרגע, גם אם יש מה לשפר, וגם אם גם את זה אני רואה.
יולי_קו

ביד רכה

שליחה על ידי יולי_קו »

דרך משמעה תהליך. המרחק, הזמן, והפעולה. כולם כאחד. איתי.
ציל_צול*

ביד רכה

שליחה על ידי ציל_צול* »

לא כל דבר טוב או ראוי או מתאים שקורה בחיים שלי זה הצלחה. אפשר לפרגן על דברים ולשמוח בהם בלי לקרוא להם הצלחה.
הדרך היא לא הצלחה בשבילי, אלא אם אני במשימה שבה הדרך היא העניין והמטרה.
ההצלחה היא התוצאה. הדרך יכולה להיות סבבה או לא, אבל אם בסוף יש לי מה שאני רוצה אז הצלחתי, גם אם הדרך היתה על הפנים ולא מספקת בכלל.

אני כן חושבת שלצד הרכות יכולים להופיע נחישות ומאמץ והתמודדות עם קשיים
מסכימה. יחד עם זאת, נחישות ומאמץ והתמודדות לא תמיד מובילים להצלחה. גם את זה חשוב לראות. ואפילו השילוב שלהם עם רכות לא בהכרח יוביל להצלחה.
יש בהצלחה אמיתית, כזו שגם אחרים יכנו "הצלחה" משהו חמקמק. אני מנסה לתפוס אותו ולאן שאני לא מסתכלת אני מזהה את אותו הדפוס של "להיות קשה עם עצמי".

ואגב דברים שלא סותרים זה את זה - להיות קשה עם עצמי לא אומר בהכרח שאני לא מכבדת את עצמי. לפעמים זה אפילו ההפך. לדרוש מעצמי, לדעת את הפוטנציאל שלי, להתרגז נורא כשאני לא מצליחה לממש אותו, להרגיש מטומטמת לגמרי לפעמים...
לפעמים יש בזה משהו מכבד. זה מכבד את היכולות שלי, את ההון האנושי שלי, את הפוטנציאל.

אני חושבת שיש איזה קו דק שבו יש התייחסות מכבדת לעצמי אבל אין רכות. יחס מכבד לא שווה רכות.
אני רואה את זה דרך הילדים שלי. אני לא רכה איתם כי אני לא אישה רכה. אבל הכבוד שלי אליהם הוא עצום. וגם שזה שאני רוחשת לעצמי וגם עם עצמי אני לא רכה.

אם לדייק, וסליחה על כל המלל שנדרש כדי להגיע למחשבה הזו אבל סוף סוף הבנתי - יש פה איזו הנחה בעייתית שרכות היא דבר מכבד ונוקשות לא. אני לא בטוחה בזה.
תמי*

ביד רכה

שליחה על ידי תמי* »

גם אני עוסקת בענין הזה של ההצלחה ואוהבת להסתכל על אנשים מצליחים - במיוחד נשים מצליחות שיש משהו עוד יותר מסובך בתהליך שלהן לרוב.
צילי, אני מגדירה הצלחה כמוך, רק שמבחינתי הכסף צריך לכסות גם מחצית מהילדים.
והמסקנה שלי היא שלרוב נחישות ומאמץ והתמודדות דווקא כן מובילים להצלחה. הייתי רק מוסיפה גם התמדה - כלומר, לעשות היטב את הדבר שרוצים להצליח בו לאורך תקופה ארוכה, בלי להתייאש ובלי לסגת.

אם אנחנו לא מדברות על להפוך למיליונרית, אלא לעבוד בעבודה מספקת - עבודה שכוללת מיצוי של ההון האנושי שלי - וכזו שמרוויחים בה כסף סביר, לדעתי הקריטריונים הלא מפתיעים הללו מובילים בדיוק לשם.
אבל אני גם רואה שהרבה פעמים אנחנו רק מספרים לעצמנו סיפור על נחישות ומאמץ והתמדה ובפועל לא פועלים כך. יש לדעתי הרבה שקרים פנימיים בענין הזה - פחדים שמפריעים להתמודדות ולנחישות וכדומה. וכאן נכנס הענין של הרכות. כי אני חושבת שבדרך של הרכות אפשר להתגבר על ההכחשות הללו וללמוד לזהות את ההון האנושי שלי.

אני מבינה את הרכות של עירית לא כיחס שמנוגד ללדרוש מעצמי. הנקודה היא - לתפיסתי - שזה יחס שמתאים לי, לצרכים שלי, ליכולות שלי, לכוחות שלי. ולכן הוא נשען על כנות פנימית ומבט ישיר ומחזק. כלומר, יחס של רכות מנוגד ליחס שמתעלם מהצרכים שלי והכוחות שלי, אבל הוא לא מנוגד לתביעה נמרצת לעשייה.
נניח, אם אני עובדת בלילה בעקשנות ובהתמדה כדי להגיש משהו שחשוב לי, אני עדיין רכה עם עצמי כל עוד אני קשובה לכוחות שלי ולמטרות שלי. כשאני עוברת את הגבול שלי - אני מפסיקה להיות רכה עם עצמי.

לכן, אני לא חושבת שאת לא אישה רכה (:
בלי קשר בהכרח לכבוד שלך לילדים, אני חושבת שכל עוד את דורשת מהם את מה שהם מסוגלים לו, דורשת מתוך קשב למי שהם, לצרכים שלהם וליכולות שלהם - את אימא רכה.

אני חושבת שהקושי שלנו היום הוא שאנחנו חיים בתרבות שבה כמו שכתבת כל עניין ההצלחה, בעיקר הקרייריסטית והכלכלית, הם פשוט לא דברים נורמליים
כלומר, הצלחה נתפשת במונחים של הרבה מאוד כסף - הרבה יותר ממה שהגדרנו כאן - ובמונחים של שליטה וכוח שלא קשורים בהכרח למיצוי טוב של ההון האנושי, וככזו היא גם מחייבת, לרוב, יחס נוקשה: לעבור את גבולות הכוחות שלי, להתעלם מצרכים בסיסיים שלי וכדומה.

אבל - אם אנחנו מצליחים לחשוב על הצלחה במונחים אחרים, אני חושבת שהיא דווקא לא ענין חמקמק כל-כך ולא מנוגד ליחס של רכות.
ציל_צול*

ביד רכה

שליחה על ידי ציל_צול* »

הרבה פעמים אנחנו רק מספרים לעצמנו סיפור על נחישות ומאמץ והתמדה ובפועל לא פועלים כך.
נכון. אבל אני לא בטוחה שזה לב העניין. למשל, אני הצלחתי בחיים הרבה פעמים בלי שום נחישות או מאמץ או התמדה. אפשר איתם, אפשר בלעדיהם, אפשר להגיד את האמת או לשקר לגביהם. הם לא בהכרח קשורים לרכות, או להצלחה.

בדרך של הרכות אפשר להתגבר על ההכחשות הללו וללמוד לזהות את ההון האנושי שלי.
זה בטוח נכון. ולמרות זאת, אני לא רואה אנשים מצליחים מאוד שהם רכים עם עצמם כנקודת התחלה. הם אולי יגיעו להבנה הזו אחרי שהם כבר הצליחו, וישמרו בעזרתה את ההצלחה בלי לשלם את המחיר של ההפך.
מה שאני מבינה מכך זה שגם אפשר לזהות הון אנושי ולהצליח בלי רכות בכלל, וגם שיש מצב שרכות כנקודת מוצא היא ממש מכשול. זה מה שאני מנסה לברר.

יחס שמתאים לי, לצרכים שלי, ליכולות שלי, לכוחות שלי.
אכן. אבל בשביל זה את צריכה להניח שאת בכלל מודעת לצרכים שלך, ליכולות ולכוחות. לדעתי זה לא המצב אצל רוב האנשים. רוב האנשים בכלל לא יודעים את כל זה. חלקם טועים בקטן וזה לא נורא. חלקם טועים בענק. טעות בענק של הערכת יתר יכולה להביא לקריסה. טעות בענק של הערכת חסר מביאה לבזבוז עצום של הון אנושי.
לדעתי רוב האנשים יודעים לזהות את כל אלו רק בדיעבד ולכן קורסים או מחמיצים את החיים.
הרכות, עם כל חיבתי העמוקה אליה, לא מצילה אותנו מהטעות הזו כי היא מתייחסת למה שאנחנו חושבים או מניחים שיש לנו.
ולכן אני לא מופתעת מכך שאנשים מגיעים לרעיון הזה אחרי שהם סבלו מהיעדר רכות. כי דרך זה הם למדו איפה נמצאים הקצוות שלהם ועכשיו, על בסיס הידע הזה, הם יכולים להפעיל רכות.
אבל מה עושים עד שיודעים? קורסים או מחמיצים?

הצלחה נתפשת במונחים של הרבה מאוד כסף - הרבה יותר ממה שהגדרנו כאן - ובמונחים של שליטה וכוח שלא קשורים בהכרח למיצוי טוב של ההון האנושי, וככזו היא גם מחייבת, לרוב, יחס נוקשה: לעבור את גבולות הכוחות שלי, להתעלם מצרכים בסיסיים שלי וכדומה.
זה בטוח נכון. אני חושבת שיש מצב שעוד דברים נכונים...
למשל, לעבור את הגבולות שלי ולהתעלם מצרכים בסיסיים כדי לדעת איפה בכלל הם נמצאים ומהי המשמעות של החצייה הזו.

תודה על התשובה שלך, תמי. הרבה חומר למחשבה.
יולי_קו

ביד רכה

שליחה על ידי יולי_קו »

מבחינתי יחס מכבד לעצמי הוא בהחלט חלק מהדרך. גם שגיאות וזיהויין ומציאת מוצא.
תמי*

ביד רכה

שליחה על ידי תמי* »

נכון. אבל אני לא בטוחה שזה לב העניין. למשל, אני הצלחתי בחיים הרבה פעמים בלי שום נחישות או מאמץ או התמדה. אפשר איתם, אפשר בלעדיהם.

אני מסכימה איתך שלעיתים יש עוד גורמים - מזל למשל. נסיבות מקריות חיוביות שמסייעות להצליח. גנטיקה טובה.
אבל אם אני חושבת על מרבית המקרים - (בואי נגיד כמו שאת אוהבת כ- 80 % לא בהכרח כולם) - אז לרוב כן נחישות והתמדה וכו' הם הדרך הברורה להצלחה. [אגב - אני לא בטוחה שאני מקבלת את הדיווח העצמי שלך (: יכול להיות שמה שאת לא מכנה מאמץ והתמדה הוא כן כזה עבור אחרים. רוב האנשים צריכים נחישות והתמדה כדי לסיים עבודת דוקטורט.]

אבל אם להתייחס ללב הדיון: השאלה שלנו היא האם אפשר להצליח עם יחס של רכות, לא כך?
את כותבת ש- למרות זאת, אני לא רואה אנשים מצליחים מאוד שהם רכים עם עצמם כנקודת התחלה.
נכון, כי התרבות שלנו לא מעודדת יחס של רכות, והמבנים בה נוחים למי שפועל בצורה של נוקשות.
אני לא טוענת שיחס של נוקשות מונע הצלחה. אבל אני חושבת שהעובדה שהרבה אנשים מצליחים עברו דרך של נוקשות ורק בדיעבד גילו את האפשרות של הרכות לא מלמדת אותנו שאי אפשר להצליח בדרך של הרכות.
יותר מזה, אני חושבת שבדרך של הנוקשות יש מחירים ברורים - אפשר לטפס מעלה ולהרוויח הרבה כסף אבל משהו בעולם הרגשי והתקשורתי מכווץ. זו הצלחה שנשענת על הדחקה של צרכים, על איזשהו חוסר דיוק פנימי. אולי לכן אנשים מחפשים אחר-כך לפנות לדרך רכה יותר.

יש מצב שרכות כנקודת מוצא היא ממש מכשול. זה מה שאני מנסה לברר.
למה בעצם? איך רכות מכשילה לדעתך?
אם רכות היא קשב מדויק לצרכים וליכולות [כן, כדי להכיר אותם אני יכולה לעבור אותם, לבדוק אותם, וכדומה, אבל בסך הכל מסוגלת לזהות אותם] - אז היא לא סותרת הצלחה. להיפך. היא מביאה להצלחה שכרוכה בחיים מלאים ונעימים יותר. בריאים וחיוניים יותר. אני חושבת שנוקשות לאורך זמן מובילה לחולשות ומחלות.

רוב האנשים בכלל לא יודעים את כל זה. חלקם טועים בקטן וזה לא נורא. חלקם טועים בענק. טעות בענק של הערכת יתר יכולה להביא לקריסה. טעות בענק של הערכת חסר מביאה לבזבוז עצום של הון אנושי.
מסכימה. זה בדיוק מה שהתכוונתי אליו כשכתבתי שאנשים מספרים לעצמם סיפורים.
אבל אני חושבת שכדי לדעת את זה, כלומר, כדי להגיע להיכרות פנימית אמיתית, אני חייבת לפתח את היחס של הרכות. זה לא הולך בדרך של הנוקשות.

צילי, איך את מגדירה בעצם את היחס של היד הרכה?
ציל_צול*

ביד רכה

שליחה על ידי ציל_צול* »

לעיתים יש עוד גורמים - מזל למשל. נסיבות מקריות חיוביות שמסייעות להצליח. גנטיקה טובה.
לעתים פשוט בחרנו משימה שמתאימה למידותינו ולכן לא נדרשו לנו נחישות וכו'. לאחרים זה יכול להיראות מאוד מאוד קשה כי למידות שלהם זה גדול. זה לא אומר שזה היה גדול לנו.

רוב האנשים צריכים נחישות והתמדה כדי לסיים עבודת דוקטורט.
אני לא תמיד רוב האנשים ;-)
מה שאני הייתי צריכה כדי לסיים את הדוקטורט זה דברים אחרים לגמרי. למשל זמן, היעדר לחץ מהסביבה, ולא מעט ביקורת עצמית לא ממש מגניבה. גם פחד להיכשל אחרי כל השנים האלה של ההשקעה. היו שם הרבה כוחות, רובם לא מתכתבים עם הגישה של היד הרכה. וגם את המאמרים שכתבתי לא סיימתי ביד רכה בכלל. וגם הרבה דברים אחרים...

העובדה שהרבה אנשים מצליחים עברו דרך של נוקשות ורק בדיעבד גילו את האפשרות של הרכות לא מלמדת אותנו שאי אפשר להצליח בדרך של הרכות.
נכון. בחשיבה מדעית דברים נכונים עד שלא הופרכו.
הבעיה שלי היא שאני לא מכירה אף דמות שהצליחה והעידה על גישת יד רכה כלפי עצמה. ממש אף אחת. ברור שזה לא אומר שזה לא אפשרי רק שבסביבה שלי זה לא קיים. קיים ההפך וזה גורם לי לפקפק.

איך רכות מכשילה לדעתך?
חסר בה תימרוץ מסוים שתכלס - עובד ללא מעט אנשים. לא לכולם.
הלקאה עצמית, אכזבה מהעצמי, כאלה...
אני למשל לא תמיד מדברת אל עצמי יפה. אבל משהו בי תמיד יודע לעצור בזמן. נגיד... אני יכולה להגיד לעצמי "יא אללה, איזו סתומה" בעוד שאני לא אגיד לעולם "אני לא שווה כלום".
כאילו למדתי את המידה הנכונה שבה דיבור עצמי נוקשה ולכאורה לא מכבד הוא מותר ומקדם. אותי. אולי לא כל אחד אחר!

אם רכות היא קשב מדויק לצרכים וליכולות.
לא בטוחה שרכות זה הקשב. אני חושבת שהיא ההתייחסות אל מה ששומעים.
אני יכולה לדעת במדויק מה אני צריכה ויכולה אבל להתעלם מזה בגסות. אני יכולה להתעלם מזה גם לא בגסות.
יש פה איזה רצף, שיושבת עליו איזו נקודה, שממנה והלאה איך שאני מתייחסת אל הצרכים והיכולות שלו זה לא רך.
רק אני יודעת את הנקודה הזו.
ואני תוהה אם נגיד יש עוד (סתם כדי להסביר, המספרים לא באמת חשובים) איזה עשרים אחוז אחרי הנקודה הזו לכיוון הנוקשות שהוא עדיין מועיל והמחיר עליו קטן וככה בדיוק מצליחים בעצם.
אני באמת לא יודעת. אני לגמרי בתהייה ולא בתשובות.

כדי להגיע להיכרות פנימית אמיתית, אני חייבת לפתח את היחס של הרכות.
זה בטוח לא נכון בהכרח. כמו שהסברתי למעלה אבל אולי לא מספיק ברור - כדי להגיע להיכרות פנימית טובה ומדויקת אני חייבת להתנגש בגבולות שלי. המחיר של ההתנגשות יהיה תלוי בעוצמה שלה ובמידה שבה התעקשתי לעבור אותם. אבל באחוז מסוים של התנגשות וחצייה עדיין קורים דברים טובים ולדעתי זו דרך הרבה יעילה וטובה ללמוד להכיר את עצמי מאשר להניח, למשל, שאני יודעת מהם הגבולות האלה או מהם הצרכים האלה.

יש משהו ברכות שמאוד סומך על הידיעה הפנימית כמו שהיא ברגע נתון. והלב שלי אומר לזה כן.
אבל הניסיון שלי אומר שזה בעצם לא נכון ושזה מוביל במקרים רבים לבינוניות, תת הספק, תת הישגים.
אני נוטה הרבה פעמים לא לסמוך על הידיעה הפנימית ולהגיד במקום זה - כן? באמת? בוא נראה האומנם?

לא בכל דבר, לא בכל זמן, אבל כגישה וככלי אני חושבת שזה ממש ממש בריא גם לא לסמוך על עצמי ועל הידיעה הפנימית שלי לפעמים.
מנגד, אפשר לטעון שגם כל התעלול הזה נעשה בתוך מרחב בטוח שאני פשוט מגדירה כך אבל הוא כן קיים, ושבפועל אני לא באמת חוצה את הגבולות שלי יותר ממה שאני יכולה להכיל ולכן זה מסתדר לי כל כך טוב.

הרבה "לכאן ולכאן" יש בדיון הזה :-)
טלי_ב*
הצטרפות: 12 נובמבר 2012, 12:07
דף אישי: הדף האישי של טלי_ב*

ביד רכה

שליחה על ידי טלי_ב* »

סליחה שאני שואלת בלי שהספקתי לקרוא הכל, אבל - איך אפשר לדעת איך מישהו מדבר לעצמו וכי הוא רך או נוקשה או מכבד בשיח הפנימי שלו? אני חושבת על אנשים מאוד מאוד מצליחים שאני מכירה ולכל היותר אני יכולה לנחש ניחוש לא מאוד בטוח על הדיבור הפנימי שלהם...
ציל_צול*

ביד רכה

שליחה על ידי ציל_צול* »

היכרות אישית, ראיונות בתקשורת, עדויות של אנשים אחרים...
טלי_ב*

ביד רכה

שליחה על ידי טלי_ב* »

טוב, אחרי שחזרתי וקראתי והיה לי קצת זמן להרהר, אז ראשית - אני מכירה אנשים מצליחים שהם לכל הפחות לא נוקשים כלפי עצמם. ואולי הפער הזה בין לא-נוקשים לבין רכים הוא העוד קצת הזה שדיברת עליו...
אני חושבת שאנשים פונים מכיוון נוקשה לרך יותר דווקא משום שאצל רבים הנוקשות עובדת עד גבול מסוים ולא מעבר. ממה שאני רואה, מי שנמצא באמת ברמות הגבוהות ביותר של תחומו, לרוב יש בו מספיק רכות כדי להתמודד עם מצבים קשים שבהכרח הוא ייתקל בהם ברמות האלה. מקווה שזה לא נשמע מופשט מדי, כי אני לא מספרת דברים קונקרטיים בגלל הבמה הפומבית הזו.
ולגבי העובדה שהחיים בפסגת ההצלחה כפי שהיא לרוב נמדדת הם לא נעימים במיוחד... אני מסכימה מאוד. לשמחתי יצא לי לראות את זה מקרוב בשלב מספיק מוקדם כדי לעשות אחורה פנה ולהחליט שיום יום טוב עדיף על הישגים נקודתיים.
טלי_ב*

ביד רכה

שליחה על ידי טלי_ב* »

ועוד, לדעתי הרבה טמון במוטיבציה נכונה. אם המוטיבציה היא "להיות מצליחה" קשה יותר לפעול בצורה מדויקת. אם המוטיבציה היא לעשייה עצמה קודם כל, זה מסתדר טוב יותר.
תמי*

ביד רכה

שליחה על ידי תמי* »

קוראת אתכן וחושבת.
צילי, אני לא בטוחה שאני יכולה להסביר ממש, אבל לתפיסתי לסמוך על הידיעה הפנימית שלי זה הבסיס שמאפשר לי לבדוק את הגבולות שלי, להגיע לקצוות, לחרוג מעבר לעיתים - ולצמוח, להתקדם. לא לקרוס או להיהרס.
חוץ מזה, בענין ההצלחה - אני חושבת שעדיין לא הגדרנו מספיק ברור מה זה יד רכה ויד קשה. אולי עירית תעזור לשיחה להתפתח.
עירית_לוי

ביד רכה

שליחה על ידי עירית_לוי »

זה מיצוי גבוה של ההון האנושי שלי, באופן שגם מתוגמל היטב כספית ומאפשר לי רווחה.
אני מאמצת גם את המדד הזה, ומרחיבה אותו כמו תמי כך שיכלול גם צאצאים.

_ואגב דברים שלא סותרים זה את זה - להיות קשה עם עצמי לא אומר בהכרח שאני לא מכבדת את עצמי. לפעמים זה אפילו ההפך. לדרוש מעצמי, לדעת את הפוטנציאל שלי, להתרגז נורא כשאני לא מצליחה לממש אותו, להרגיש מטומטמת לגמרי לפעמים...
לפעמים יש בזה משהו מכבד. זה מכבד את היכולות שלי, את ההון האנושי שלי, את הפוטנציאל._
אני חושבת שההבחנה שכדאי לעשות בין התייחסות של עם שוט או בלי שוט, היא באמת - כמו שהצעת - האם אני מכבדת את עצמי ולא האם אני רכה או לא רכה. כי כמו שכבר כתבתי לא מעט, אני חושבת שלעיתים לצד הרכות נדרשת נחישות, או דחיפה או שינוס מותניים. מיד ארחיב מדוע זה נחוץ.

בכל אופן, במה שתיארת כאן בעיני אין יד קשה, כי אין שם בוז בסיסי, קבוע ומתמשך שלך לעצמך. אני חושבת שהשאלה שאפשר לשאול במקרה של דרישה כזאת מעצמי – היא האם הדרישה הזאת כוללת גם דריסה עצמית וגינוי עצמי או לא. שם בעיני עובר הקו.

דריסה יכולה לקרות למשל כאשר מנגנוני הנפש שלי לא בשלים לעשות צעד מסויים, אבל השכל חושב שכבר הגיע הזמן ודוחף אותי לעשות אותו . מנגנוני נפש לא בשלים - במובן של זה יעורר בהם פחד שהוא גדול מדי להכלה, או כאב שהוא ממוטט במקום בונה ומצמיח. זו התייחסות שיש בה דחיפה שאמנם מכבדת את הרצון שלי ואת הפוטנציאל שלי, אבל לא מכבדת את מנגנוני הנפש ואת מה שהם זקוקים לו.

לעומת זאת, ישנם מצבים בהם הנפש כבר בשלה ומוכנה לחוות, בשלה להרגיש פחד מסויים שכרוך בהתמודדות מסויימת, אבל האדם נמנע. כי זה זר ולא מוכר, כי הוא לא רגיל לפעול כך, כי הוא רגיל להתייחס אל זה כמשהו ממוטט (כאשר זה כבר לא), כי הוא משתעמם, כי הוא מתוסכל ועייף. ואז זה מאוד נכון לדחוף בנחישות. כמו מישהו שמסכים ובשל לקפוץ ולצנוח ממטוס אבל צריך את הדחיפה בגב מהמדריך. הוא לא צריך לצד זה שהמדריך יגיד לו כמה הוא מטומטם ופחדן. רק שידחוף :-). המדריך כאן הוא מטאפורה לקול הפנימי.

לגבי הצלחה, לא יודעת, אולי יש אנשים שזקוקים למשהו אחר כדי להצליח. לא מתווכחת עם זה. מהדוגמאות שאני מכירה של הצלחות, ובעיקר מהדוגמאות שאני מכירה של שינויים פנימיים שקשורים לנפש האדם – לא ראיתי שינוי חיובי ומהותי (במובן של עמוק ואמיתי) שנעשה ביד קשה.

בכל מקרה, גם מבחינתי יש בכל מה שכתבתן חומר למחשבה. מהרהרת בזה :-)
עירית_לוי

ביד רכה

שליחה על ידי עירית_לוי »

היו לי בינתיים מחשבות על המדדים להצלחה.
אפשר לדבר על מדדים להצלחה שהם מסוג של לממש מטרות כמו להרוויח שכר בגובה מסויים, להוציא תואר כזה או אחר, להיכנס לכושר פיזי מסויים ולשמור עליו לאורך זמן, וכן הלאה. מדדים פיזיים מוחשיים.
ואפשר לדבר על מדדים שהם יותר מדדים מתחום האושר, כמו למשל אהבה עצמית, הערכה עצמית, שלמות פנימית וכן הלאה. שקשורים ליחסים של האדם עם עצמו ומשפיעים בדרך כלל (לא אחד על אחד) על מערכות היחסים האחרות שלו.
כמובן שאם אתה מאושר ושבע רצון מעצמך, וחי עם עצמך בשלום באופן כללי, זה יכול לבוא לידי ביטוי גם במדדים של מימוש מטרות מוחשיות. לעיתים מימוש המטרות משקף את מערכת היחסים הפנימית, אבל ממש לא תמיד. אפשר גם לממש עוד ועוד מטרות ועדיין לא לחוש טוב מבפנים. להרוויח יותר כסף ועדיין לא להרגיש בעל ערך, להוציא עוד תואר ועדיין לא...

אז בהמשך לטיוטה הראשונית שניסחתי אז :-), אני יכולה עכשיו לומר שאני מודדת הצלחה גם באמצעות מדדים חיצוניים כמו שפע כלכלי, מימוש היעוד שלי, מימוש מערכות יחסים בריאות ומתפקדות, וגם באמצעות המדדים שמעידים על מערכת היחסים שלי עם עצמי: אהבה עצמית, הערכה עצמית, שלמות פנימית, יציבות רגשית וכיוב'.

ואני לא מאמינה ב, ולא מכירה שום דרך להשפיע באופן חיובי על מערכת היחסים שלי עם עצמי ביד קשה. להיכנס לכושר אפשר ביד קשה. אבל לטפח אהבה עצמית אפשר רק ביד רכה. כי היד הרכה היא היא מהות האהבה וההערכה העצמית. זה בעיני.

אפרופו כושר, אני יכולה לספר שכדי לשמור עליו אני משלבת כל הזמן רכות ונחישות. חייבת גם נחישות. אני רצה כחמש פעמים בשבוע, ולא תמיד בא לי. לפעמים אני צריכה לדחוף את עצמי כדי להחליף בגדים ולצאת. יאללה, תתלבשי וצאי בלי לחשוב יותר מדי. תכף יבוא לך, או תכף זה ייגמר. אבל בו בזמן אני יודעת שישנם ימים בהם הגוף מאותת לי שהיום עדיף שלא. היום עדיף רק חצי שעה או לא בכלל, כי לא. כי אני מותשת מדי או עצובה מדי או מרוקנת מדי. ועדיף שלא וזה בסדר ומותר לפעמים לוותר ולהניח לעצמי. שם מגיעה הרכות. והאיזון בין השניים חשוב. וההקשבה למתי צריך את זה ומתי את זה.
ציל_צול*

ביד רכה

שליחה על ידי ציל_צול* »

עירית, תודה רבה.
אני התייחסתי, וכל הדיון הזה בא לי, רק ביחס להצלחה כמו שהגדרתי אותה במקור.
הדרך הפנימית היא לא רלבנטית מבחינתי להצלחה הזו. כלומר, היא חשובה, אבל אני לא מודדת אותה בדיון הזה. להיות מאושרת ושלמה ויציבה זו הצלחה אדירה, אבל זה לא הדיון שאני אישית מקיימת עם עצמי כרגע. זה חומר אחר לגמרי ושם אני מסכימה איתך לגמרי שאין שום אפשרות ביד קשה להגיע לכלום.

חוזרת אחורה, ברשותכן.
אני הצלחתי יותר, ממש אובייקטיבית, כאשר אמרתי לעצמי מדי פעם שאני לא שווה, שלא מגיע לי, שאין לי מה להציע, שאני זיוף. בפירוש הצלחתי יותר.
וזה שיח פנימי שמתארים הרבה מאוד אנשים מצליחים, מצליחים הרבה יותר ממני, כמובן.
אני רוצה להציע שהשיח הזה לא מחבל בהצלחה אלא ממש מקדם אותה.

אלא מה? רק עד גבול מסוים. רק בתדירות מסוימת. רק במידה מסוימת.
יש איזה קו שאם הוא נחצה אז הדיון הפנימי הלא מכבד הזה מזיק. ועד לקו הזה - מועיל.
אצל כל אחד הקו יעבור, כמובן, במקום אחר. אבל יש קו. זה מה שאני מנסה להגיד.
ואם אני צודקת (בכלל בכלל לא בטוחה בזה! שלא יובן אחרת) אז יש משהו בעייתי בלפסול אותו או לתאר אותו כתמיד מזיק ולא רצוי.

זה קצת כמו שאצלי הגישה טוענת נגד איסורים והגבלות, אבל יש אנשים שזה עובד להם, וגם יש אנשים שמתאימות להם הגבלות מאוד מסוימות בתדירות מסוימת ובעוצמה מסוימת.

אני מכוונת למין מקום כזה של יין ויאנג, שצריך את הכל, שיש חלקים שנראים מבחוץ על הפנים אבל לא רק שהם תורמים בפועל להצלחה שלנו - בעצם בעצם אי אפשר להצליח בלעדיהם. נשארים לדשדש בבינוניות מסוימת שלא מתאימה לכל אחד.
אני רוצה לכבד אותם, אם אני בכלל צודקת והם קיימים וככה הם נראים. והם ההפך מיד רכה...
תמי*

ביד רכה

שליחה על ידי תמי* »

עירית - אני אוהבת מאוד את מה שכתבת ובמיוחד את קו הגבול:
האם הדרישה הזאת כוללת גם דריסה עצמית וגינוי עצמי או לא. שם בעיני עובר הקו
זה יעיל מאוד עבורי לחשוב כך על היד הרכה.

צילי, מענין לי לקרוא את מה שאת כותבת, כי המבט שלי על הדרך שעברתי מוביל אותי למסקנה הפוכה. את כותבת:
אני הצלחתי יותר, ממש אובייקטיבית, כאשר אמרתי לעצמי מדי פעם שאני לא שווה, שלא מגיע לי, שאין לי מה להציע, שאני זיוף. בפירוש הצלחתי יותר

אני מכירה מקרוב את האמירות הללו. ועבורי הן היו כל פעם מקל בגלגלים. כלומר, לא רק שלא עזרו, אלא ריפו ידיים ולעיתים ממש הכשילו: לא מגיע לי ואין לי מה להציע - אז לא אגש ולא אתמודד. אני לא שווה - אז אין טעם שאשקיע אנרגיות בכיוון הזה. ולפעמים גם הפוך: אייצר התמודדויות לא הגיוניות: אקח על עצמי המון פרוייקטים (ואז אם אכשל - זה ברור, הרי אני לא שווה).

הדיבור המחזק עבורי הוא לא אידיאליזציה של יכולות שאין לי ולא איזו מנוחה על זרי דפנה, אבל בהחלט הכרה בערך עצמי ובכך שיש לי מה להציע. ואז אני יכולה בהחלט להיות פושרית, לדחוף את עצמי לעשייה בצורה מאוד נמרצת ולא עדינה בהכרח, אבל כן תוך כדי תחושה ברורה שמגיע לי - זה מעודד אותי להשקיע ולהשיג.

תודה לכן על השיחה המעניינת שמזמינה להרבה מחשבות.
ציל_צול*

ביד רכה

שליחה על ידי ציל_צול* »

עבורי הן היו כל פעם מקל בגלגלים.
ממש ממש מבינה אותך. שוב חוזרת לתדירות, ולאלמנטים כמו: מאיפה באו האמירות האלה? את הקול של מי הן ייצגו? מה עוד התרגלנו שבא איתן? ועוד ועוד ועוד.
מקל פעם אחת בגלגלים יכול כמעט להצחיק, אם הצלחנו להתייצב ולא ליפול או להמשיך לנסוע איתו בגלגל. זה אפילו מרגיש כמו מסוגלות מסוימת.
מקל שוב ושוב, וגדול, וכזה שנזרק בהפתעה... סיפור אחר!
שליחת תגובה

חזור אל “אודות החינוך הביתי”