מיחזור מים ביתי לגינון

אקולוגיה באופן טבעי
עדיאל_שניאור*
הצטרפות: 27 אפריל 2009, 13:42

מיחזור מים ביתי לגינון

שליחה על ידי עדיאל_שניאור* »

כדי שמשאבה תתחיל לפעול כשהמיכל מלא צריך משאבה עם מצוף.
גם צריך לבדוק שגובה המצוף הוא בגובה המיכל. בדרך כלל מצופים במשאבות טבולות עולים ומופעלים בגובה 80 ס"מ מקסימום.
יש לי משאבה שאני לא צריך ממערכת שבניתי ללקוח ובסוף בחרתי במשאבה אחרת. היא מצוינת לסוף מערכת והיא מתוצרת מעולה.
הטל שלי - 0544488588
דורון*
הצטרפות: 25 ספטמבר 2003, 07:43

מיחזור מים ביתי לגינון

שליחה על ידי דורון* »

לאחר קריאת התגובות באתר אני מתכונן להרכיב את המערכת הבאה
1 איסוף רק ממקלחות
2 הזרמת המים בכובד ובזרימה איתית (תתקבל במעבר דרך מיכל בינים של כ 50 ליטר) לחבית 200 ליטר שמלאה בטןף וחצץ ושתולה בצמחי גדה מתאימים
3 יציאה מתחתית החבית לחלק העליון(3/4 גובה) של מיכל האגירה (כלים שלובים)
4 השקייה בטפטוף על ידי משאבה טבולה

האם יש משאבה טבולה שיכולה לתת לחץ מתאים?
הערות והתיחסות התקבלו בשמחה
דורון
יובל*
הצטרפות: 29 מאי 2003, 17:46

מיחזור מים ביתי לגינון

שליחה על ידי יובל* »

לאחר מספר ברורים החלטתי למחזר את מי מכונת הכביסה בלבד, ולו מהסיבה הפשוטה שאין כל בעיה להזרים אותם לחבית במקום לביוב במרכזי.
מים אלה צריכים סינון גס בלבד אותו ניתן לעשות עם זוג גרביוניםהאחד בשני (בעלי צפיפות מקסימאלית) לסינון סיבים ולכלוך גס ומתאימים להשקיית הגינה.
מערכת זאת היא פשוטה יעילה ובעלות מינימאלית של כמה מאות שקלים. צינור הזרמה מהמכונה לחבית, חבית, משאבה, צינור הזרמה ממשאבה לגינה.
אפשרות נוספת היא להשקות את הדשא על ידי הצפה ( יש סיכוי כי בנקודת שפיכת המים תיווצר כויה של זרחן) ואז אם הפרש הגבהים מתאים אין צורך אפילו במשאבה.
בכל מקרה אין להשקות בהתזה כל שהיא, עקב החשש מפיזור חיידקים המתקיימים במים.
מצגת בעניין ניתן למצאו באתר של מסד ישוב קהילתי http://www.massad.org.il/massad.org.il/ ... 1220605965 waterrecaiceling[/po].ppt
וייעוץ נוסף ניתן לקבל מניר מחב' אד-רום אשר משווקת מערכת מהסוג המתואר בעלות שווה לכל (לי הוא יעץ שלא לרכוש מערכת כלל, כולל שלו, אלה להתקין לבד).
בברכה, יובל
אייבי*
הצטרפות: 06 מאי 2009, 22:51

מיחזור מים ביתי לגינון

שליחה על ידי אייבי* »

הבית בנוי, אבל אני יכול אני להתחבר ליציאות המקלחת והכיור.
אולי אוותר על הכיור - כמות המים ממנו זניחה והם פחות נקיים.
המקלחת בקומה שנייה וניתן להוריד מים אפורים בצינור ישירות לתוך מיכל בחצר.
מן המיכל ההשקייה אל העצים בחצר.
אני מתלבט אם להשתמש בצנרת רגילה ללא סינון, או השקייה בטפטפות עם הסינון המתאים.
אשמח לקבל עצתכם.
דר_ישי*
הצטרפות: 16 מאי 2009, 09:01
דף אישי: הדף האישי של דר_ישי*

מיחזור מים ביתי לגינון

שליחה על ידי דר_ישי* »

אז קראתי את כל הדיון מעלה - הולך ומסתבך , מסתבך והולך . .

אז אני חושב שכדאי לשמור על פשטות ועלות מנימלית אך מערכת יעילה ולכן החלטתי שהכי פשוט זה לעזוב מים שמסובך או יקר להתעסק בהם - שחורים או "אפורים+" כמו מי מכונת כביסה, כיור המטבח וכמובן מים שחורים קלאסיים (שירותים). בנוסף כיור שכמעט לא פעיל או מי מזגנים (עם כל הכבוד זו כמות זניחה) - מה שמשאיר את המקלחת וכיור האמבטיה.
אני מאמין שירוק זה גם לא להוציא עשרות אלפי שקלים על מערכות לניקוז המים גם אם בתוך מספר שנים הכסף חוזר אלייך - זה באמת לתחום המדיניות הלאומית או לפריקים בנושא.

מערכת זולה פשוטה ויעילה להרכבה עצמית :

1. המים מהמקלחת והברז באמבטיה לא צריכים סינון מיוחד או הקפדה מעצבנת על סבונים ביולוגיים
  2. המים הנ"ל יכולים פשוט ליסוע ישר לטפטפות לאחר סינון גס בכדי למנוע סתימת הטפטפות
  3. כדאי שמיכלי אגירה של מים אלו יתרוקנו בתוך כיממה אחרת יש ריח
  4. רצוי להשתמש במים שבאים מהפרשי גבהים כך שלא יהיה צורך במשאבות בכלל - בקטע הירוק והחסכון הכספי
  5. עודפי מים מהמיכל אגירה ניתן להפנות חזרה למערכת הביוב (לי יש צינור משורשר שרץ מתחת לגינה עד לביוב כך שזה לא ביזבוז מוחלט)

עלויות :

ראיתי שאפשר להטות מים אלו בביתי ולקנות את הציוד הבסיסי ב1000-2000 ש"ח

שאלות לא פתורות -

א. האם הייתם עושים מיכל פתוח עם צמחי מים או מיכל סגור לחלוטין מלבד עמוד לפליטת ריחות ?
ב. למה כולם ממליצים על מיכלים קטנים של 200 ליטר כאשר בכל יום אנחנו מתקלחים בקרוב ל1000 ליטר ?
ג. האם הייתם מוסיפים חומר מסוים למיכל המאגר שישפיע על המים בדרך כל שהיא ?

תודה, ישי
עורבני_מצוי*
הצטרפות: 30 אוגוסט 2007, 09:23
דף אישי: הדף האישי של עורבני_מצוי*

מיחזור מים ביתי לגינון

שליחה על ידי עורבני_מצוי* »

באיזה צינור משתמשים כדי להעביר את המים למיכל הסינון ובין מיכל הסינון למיכל האגירה (בו יש את המשאבה)?
האם ניתן לחבר את היציאה של המשאבה ישירות למערכת הטפטפות? (האם ניתן לכוון את הלחץ בו המשאבה תזרים את המים לטפטפות?)
אילו צמחים כדאי לשתול במיכל הסינון???

מהקריאה פה הבנתי את הדברים הבאים:
נקודת ההנחה הבסיסית: אני מעדיף סינון ארוך בכדי למנוע סתימת טפטפות, מכאן שלסינון אני צריך מיכל 1000 ל' אך לאגירה מיכל 200 ל'.
החיבור של הצינור בין המיכלים: הצינור יוצא מתחתית מיכל הסינון ומתחבר ל 3/4 גובה במיכל האגירה.
את מיכל הסינון מומלץ למלא בחצץ בזלת (איפה משיגים כזה?), ולשתול בו צמחי מים שונים (אילו צמחים??)
את המים מעבירים דרך מיכל קטן להפרדת שומנים, לפני הכניסה למיכל הסינון.

אודה על הערות והארות, לפני הבנייה, כך שאוכל לתכנן הכל כמו שצריך....
עורבני_מצוי*

מיחזור מים ביתי לגינון

הוזכר פה שימוש בגרביונים לצורך סינון גס, האם ניתן לפרט יותר בעיניין? היכן במערכת ממקמים את הגרביונים? כיצד עושים זאת מבלי שהם יסתמו את המערכת?
דר_ישי*

מיחזור מים ביתי לגינון

שליחה על ידי דר_ישי* »

עדיין לא הבנתי מדוע מיכל אגירה כה קטן של 200 ליטר - להיכן הולכים שאר ה1000 ליטר של המקלחת, או שנתון זה לא נכון ?
פלוני_אלמונית*
הצטרפות: 19 אוגוסט 2001, 22:52
דף אישי: הדף האישי של פלוני_אלמונית*

מיחזור מים ביתי לגינון

שליחה על ידי פלוני_אלמונית* »

ישי, 1000 ליטר זה קוב. משפחות צורכות 10- 15 קוב לחודש ואתה מדבר על קוב ליום רק למקלחות. לא זה לא מספר נכון.
החישוב מדבר על כ- 10 ליטר לדקת מקלחת והממוצע בישראל הוא 6 דקות למקלחת= 60 ליטר.
לעומת זאת, אם אתם נוהגים להתאמבט כל יום ובמיוחד אם כל אחד ממלא מחדש- אז תוכלו להגיע גם ליותר מחצי קוב ליום שזה המון. בוא נאמר שעדיף להתחיל עם צמצום הבזבוז ואז לעבור לשלב הבא.
דר_ישי*

מיחזור מים ביתי לגינון

שליחה על ידי דר_ישי* »

תודה פ.א.
אז - 6 בני ביתי החביבים מבזבזים כ250-350 על מקלחת ועוד קצת בברז האמבט דהיינו צריך מיכל לכ400 ליטר ליום ?
דר_ישי*

מיחזור מים ביתי לגינון

שליחה על ידי דר_ישי* »

אגב לגבי חצץ בזלת - מצאתי ציטוטים בחקלאות שאפשר גם חצץ טוף -
כגון : המלצה לגידול בדליים לשומרי שמיטה בשנת ש' http://www.daat.ac.il/daat/kitveyet/ham ... idul-2.htm
אגב עורבני מעניין אותי באיזה מים אתם משתמשים - מקלחת או גם מטבח ומכונת כביסה ?
פלוני_אלמונית*

מיחזור מים ביתי לגינון

עד כמה שידוע לי, טוף זה אכן חצץ בזלת ומייצרים אותו בארץ ברמת הגולן.

ישי, אם אין לכם כוונה להצטמצם ולחסוך במים- אז כנראה תצטרכו מיכל גדול יותר.
מצד שני, זה כמו לצרוך הרבה פלסטיק כי אח"כ אפשר לשים בפח מיחזור. נראה לי חשוב יותר ללמוד להצטמצם ואתה יכול
לקבל טיפים מ רני כשר אשר מצליח, עם משפחה גדולה ואורחים, להגיע ל-13 קוב לחודש בלבד.
סקר כמה מים אני צורך
כיצד לחסוך מים
דר_ישי*

מיחזור מים ביתי לגינון

שליחה על ידי דר_ישי* »

תודה על הטיפים - בשלב זה אני מודאג מההיפך - מיחזור המים יעודד שימוש רב יותר
בכל מקרה אני מנסה להרים מערכת זולה ופשוטה - בעד 1500 ש"ח
אשמח לכל העצות שיש.
עודד_המחפש*
הצטרפות: 19 יולי 2003, 21:25
דף אישי: הדף האישי של עודד_המחפש*

מיחזור מים ביתי לגינון

שליחה על ידי עודד_המחפש* »

בשלב זה אני מודאג מההיפך - מיחזור המים יעודד שימוש רב יותר
זו תמיד הבעיה עם פתרונות אקולוגיים. ברגע שמרגישים שיש פתרון, השימוש והצריכה עולים. זה קורה גם לירוקים בנשמתם.
(זה לא אומר שלא צריך פתרונות. אבל שצריך להיזהר עם זה, ובאמת כמו שאמרת - הכי טוב זה להקטין צריכה.)
דן*
הצטרפות: 26 יולי 2002, 08:06

מיחזור מים ביתי לגינון

שליחה על ידי דן* »

בניתי מערכת מיחזור שכוללת מסננן טוף חצץ ומיכל אגירה טמון עם משאבה טבולה להשקיית עצי פרי

נכון לעכשיו המיים מפקים את כל צרכי ההשקיה ירדתי בכ- 50% בצריכה הביתית

יש לציין שמלבד האסלות כל המיים האחרים ממוחזרים
דר_ישי*

מיחזור מים ביתי לגינון

שליחה על ידי דר_ישי* »

הי דן - ישר כוח ואני מקווה בקרוב אצלי

תוכל לספר קצת על התוכנית של המערכת שבנית ובעיקר איזה סוג של סינון הם עוברים והאם כולל מים של כיור מטבח / מדיח, מכונת כביסה וכדו' ?
אני אהבתי תוכניות שכוללות
  • מסנן גס בכניסה למיכל מאגר גדול (200-500 ליטר)
  • אח"כ מיכל מסנן גדול של חול , טוף ואבנים
  • ובסוף בריכת בוצה עם קני סוף ופפירוס אשר מטפלים בשאריות החנקן
האם זו התוכנית שהיית ממליץ עליה ?
ישי
50*
הצטרפות: 05 אפריל 2009, 10:15

מיחזור מים ביתי לגינון

שליחה על ידי 50* »

אני מחזיקה מיכל פלסטיק בכיור המיטבח וממחזרת מיים של שטיפת ירקות ועוד',
שטיפת סמרטוט הכיור, מי קפה, שטיפה של כלים לא מלוכלכים מידי,כמובן שאני משתמשת בסבון אורגני,
שואלת את החברים המלומדים האם יש נזק לעציצי החביבים בהשקיה הזאת?
זה שלב ראשוני בדרך למיחזור כולל יותר.
אסף*
הצטרפות: 06 נובמבר 2001, 15:00

מיחזור מים ביתי לגינון

שליחה על ידי אסף* »

זה לא משנה בכלל מה התיצרוכת היומית של המים. אין טעם במיכל גדול יותר מ 200 ליטר לאגירה.
כי המיכל לא באמת אוגר את המים אלא הוא נפטר מהם אוטומטית ע"י המשאבה עם המצוף.
אסף*

מיחזור מים ביתי לגינון

שליחה על ידי אסף* »

לפלונית אלמונית טוף זה לא חצץ בזלת. אכן מייצרים את שניהם ברמת הגולן אבל טוף זה ממרום גולן וחצץ בזלת מייצרים בין צומת כורסי לרמות. טוף הוא אורירי כמו חצץ עם "חורים"
חמור_אביר*
הצטרפות: 26 מרץ 2009, 19:57
דף אישי: הדף האישי של חמור_אביר*

מיחזור מים ביתי לגינון

שליחה על ידי חמור_אביר* »

שואלת את החברים המלומדים האם יש נזק לעציצי החביבים בהשקיה הזאת?

לרוב הצמחים, מלבד כמה צמחי בית עדינים במיוחד לא תהיה בעייה...
מדי פעם כדאי יהיה לתת שטיפה לאדמה עם מים מהברז...בכל מקרה אל תהססי להשתמש במים שאת אוגרת...גם דטרגנטים לא אורגאניים לא הורגים את הצמחים בדר"כ...
מרק*
הצטרפות: 24 מאי 2009, 17:12

מיחזור מים ביתי לגינון

שליחה על ידי מרק* »

שלום לכולם
אני נמצא בתהליך של הקמת מערכת לניצול ומיחזור מי המקלחת בלבד.
מכיוון שאני נמצא בעיצומו של תהליך הבניה ולצערי לא קראתי את כל המידע לפני שהתחלתי בתהליך אני רוצה לוודא את כל הוראות הסיכונים והמגבלות לסוג השקיה כזה.
אני מתכוון להשקות דשא בלבד בהמטרה - במשפחתי אין ילדים קטנים והדשא משמש לצרכי נוי בלבד( לא משחקים על הדשא)
ההערות לגבי הסיכונים בשיטה זו נשלחו בבלוג ע"י מתן בשנת 2005 -
האם למישהו יש עדכונים לגבי מגבלות אלה? והאם יש סיכונים חדשים ואו דרכים חדשות לצמצום מגבלות אלה כדי לאפשר שימוש בשיטת המים האפורים והאם בסיכומו של דבר הסיכון ממשי ויש מקרים ידועים לנזקים משיטה זו.
אסף*

מיחזור מים ביתי לגינון

שליחה על ידי אסף* »

שלום מרק, אני לא באמת יודע מה הנזק של מים אפורים בהמטרה אבל אם יתברר לך שיש אז אפשר להשקות גם דשא בטיפטוף תת קרקעי.
חורצים את הדשא כל 40 ס"מ וטומנים צנרת סגולה של מים אפורים עם טפטוף. זה קצת התעסקות אבל מאוד מאוד חסכוני והדשא נראה נפלא .
נתקלתי בזה בצימרים בגבעת יואב ברמת הגולן וזה נראה טוב ועובד טוב.
עורבני_מצוי*

מיחזור מים ביתי לגינון

בשלב הראשון אני אמחזר מים מהמקלחת (כולל כיור המקלחת) מכונת הכביסה, ומדיח הכלים. אני מקווה שבעתיד אוכל לצרף גם את הכיורים במטבח.
התוכנית כרגע, מיכל קטן להפרדת השומנים והלכלוך הגדול, משם המים יוזרמו למיכל סינון גדול על חצץ בזלת, ואז מיכל אגירה עם משאבה להשקייה....
האם יש אתר שיש בו איזו שהיא דיאגרמה של חיבור הצינורות למיכלים? באיזה גובה לחבר את צנור כניסת המים ובאיזה גובה לחב את צינור היציאה???

מנסיונכם, האם יש טיפים שכדאי לדעת לפני הבנייה? עוד בשלב התכנון?
מרק*

מיחזור מים ביתי לגינון

שליחה על ידי מרק* »

אםף, תודה לטיפ. זה בהחלת רעיון טוב. מרק
גל*
הצטרפות: 29 אוגוסט 2002, 17:11

מיחזור מים ביתי לגינון

שליחה על ידי גל* »

בן זוגי וחברו בונים מערכות מים אפורים מותאמות אישית
ארנון 0506433022
בעיקר באיזור הצפון
שמש_בחורף*
הצטרפות: 25 מרץ 2008, 11:03

מיחזור מים ביתי לגינון

שליחה על ידי שמש_בחורף* »

מנסיונכם, האם יש טיפים שכדאי לדעת לפני הבנייה?
לא מנסיוני, אלא מנסיון של שכן: מיכל הסינון צריך להיות גדול מספיק בהתאמה לכמויות שעוברות בו.
הם השתמשו באמבטיה ישנה, עם טוף וצמחים, והם אומרים שהמים עוברים בו מהר מדי, אז אין להם הרבה סיכוי להתנקות ממש לפני מיכל האגירה.
עודד*
הצטרפות: 19 ספטמבר 2001, 22:52

מיחזור מים ביתי לגינון

שליחה על ידי עודד* »

שלום!
כדי להקל על הבנת החומר:

מיחזור מים לגינון מורכב משתי יחידות:
  1. מערכת הסינון וניקוי המים (אגנים ירוקים מכילים 2 רמות, ראשוני ושניוני). מורכב ממיכלים עם צימחיה (או כל צורה אחרת של סינון. יש מספיק חברות המשווקות מוצר דומה).
  2. מערכת ההשקיה. יכולה להיות מוצא פשוט של מערכת הסינון או לכלול מיכל איגום הכולל משאבה הדוחפת את המים לתוך מערכת ההשקיה (כולל מחשב גינה) הקיימת/חדשה.
המים היוצאים מביתינו נחלקים ל-4 רמות:
  1. מי שירותים-מים שחורים (כמות גבוהה ומיחזור אסור בהרמה ביתית).
  2. מי מטבח-כמות נמוכה יחסית (עד 50 ליטר ליום בבתים ללא חיסכון כלל). לא מומלץ למחזור עקב
א. כמות קטנה.
ב. יכולת נמוכה לסינון טוב (סבון חזק ושאריות מן החי אשר יכולות לפתח בעיות באגנים).
ג. לרב נמצא בצד השני של הבנין, עם צינור יחסית ארוך למערכת הסינון אשר דורש לעיתים מערכת משלו.
  1. מי כביסה (ללא כביסת חיתולים רב פעמיים). כ- 150 ליטר לכביסה. אפשר וקל לסנן. דורש לפחות שתי רמות סינון (ראשוני-חצץ/חול לגושים, שערות, סיבי ביגוד ושאר גושים, שניוני-צמחים הדורשים גם שהות של המים לפחות 3 ימים במערכת הסינון)
  2. מי אמבט-המים הכי "נקיים". כמות גדולה וסינון קל. נחשבים לכמות הגדולה של המים המושבים.
המים המושבים יכולים לשמש להשקיה (בהתאם לרמת הסינון, כמעט הכל. לא תבלינים ולא ירקות) או להכנסה חזרה לשירותים (דגש חזק-שימוש פנימי רק לשירותים).
תמיד (גם במי אמבט) רצוי שמים יזרמו במערכת לפחות 3 ימים. חישוב גודל (תכולת מערכת הסינון) יהיה ע"פ כמות המים וגם זמן השהיה במערכת.
מחזור המים להשקיה צורך מיכל איגום אשר יש צורך לרוקן/להשקות כל יום.
אין לאגור מים לזמן ארוך יותר.

הכנות למערכת מומלץ בחום לעשות כבר בשלב תכנון האינסטלציה (עם האדריכל/ית). אך ניתן (לרב) גם בבתים ישנים לבודד את המים למחזור ממי הביוב.
עלויות יכולות להיות בין (ואני לא מגזים) 1,000-30,000 למשפחה. גורמים לכך יכולת האילטור של המרכיב, שימוש ברכיבים משומשים אל מול קניה של מוצר (להבדיל ממערכת שניתן לבנות לבד) מחברות עם ניסיון וציוד משוכלל. גם הובלה של מיכלים ומילוי יכולה להיות יקרה.
יש לזכור מספר דברים:
  1. המים הם דבר יקר בעלות נמוכה מאד. משהו כמו מכונית משפחתית חדשה שמחירה יהיה פיות ממאה שקל.
  2. גינה היא לא דבר כלכלי. אין צורך להוסיף, אך יש לזכור את החשיבות שלה (אין צורך לפרט).
לא נכנסתי כאן לחומרים/מיכלים, סוגי צמחיה ומילוי, חידקים, צורות הסינון ועוד. אשמח ליעץ למבקשים. אני חיפאי.
עודד
052-2262080
עודד*

מיחזור מים ביתי לגינון

שליחה על ידי עודד* »

ד.א.
דעתי על איסוף מי גשם (Rain harvesting) שונה מאד מאשר הוזכרה כאן.
מי גשמים מעולים לשתיה, בהגבלת צורת האיסוף. השימוש להשקיה בקיץ בארצנו מיותר ואינו כדאי.
דעתי ע"ס חישובי כמויות וכן גדולי קומה בתחומנו אשר הגיונם בריא. וזו מערכת מים מופרדת ממחזור מים אפורים.\
עודד
רוזמרין*
הצטרפות: 06 אוקטובר 2004, 09:35

מיחזור מים ביתי לגינון

שליחה על ידי רוזמרין* »

עודד, לגבי גינה, היא כן יכולה להיות כלכלית אם נחזור לגינון הערבי. מה ששותלים זה דברים אכילים. עצי פרי, עלים ירוקים וירקות. השאלה היא אם הסינון הביתי הוא מספיק טוב לגינת ירק. לעצי פרי אני מניחה שכן.
עודד*

מיחזור מים ביתי לגינון

שליחה על ידי עודד* »

גינון ערבי אינו גינון נוי אשר תופס כמעט 99.9% מהגינות בארץ. פרמקלצר הוא שמו האירופאי. לכן "גינה אינה כלכלית" היא כלל גורף.
סינון מים אפורים להשקית ירק ותבלינים מצריך בקרה מעולה (אל מעבר לסינון עולה), דבר המוסיף לעלויות (תבררו עלות בדיקת מים הטכניון או גוף דומה) לכל חודש.
שאר ההשקיות תופסות (כמובן בצורה ובתיזמון ההשקייה).
חג שמח.
עודד
אל_דנטה*
הצטרפות: 22 מרץ 2004, 23:15
דף אישי: הדף האישי של אל_דנטה*

מיחזור מים ביתי לגינון

שליחה על ידי אל_דנטה* »

מומלץ להשקות בעיקר עצי פרי עם מים אפורים. אם מישהו בכל זאת רוצה להשקות גינת ירק עם מים אפורים אז חשוב מאוד שהמים לא יגעו בצמח עצמו אלא יעברו בטפטפות ישר לאדמה בפיזור גדול ככל האפשר (מבחינת הנקודות בצינור, ייענו לא הרבה בנקודות מעטות אלא מעט על פני הרבה נקודות)
עורבני_מצוי*

מיחזור מים ביתי לגינון

אני עדיין אשמח לקבל הסבר על מבנה הצינורות בין המיכלים השונים, היכן מתחבר צינור כניסה לכל מיכל, היכן מתחבר צינור היציאה לכל מיכל? נאמר לי גם שצריך זוית בתוך החבית...האם למשהו יש דיאגרמה? או אתר שיש בו כזו דיאגרמה?
גיורא*
הצטרפות: 29 מאי 2009, 13:45

מיחזור מים ביתי לגינון

שליחה על ידי גיורא* »

עודד, מה זאת אומרת "רצוי שמים יזרמו במערכת לפחות 3 ימים"?
יזרמו זה לא ישהו. מה רע בכך שהמים יסוננו דרך חצץ, ואחר כך יזרמו לחבית גדולה, ומיד החוצה.
יש לי קקטוסים, סוקולנטים, עצי פרי, דשא.

גיורא
עודד*

מיחזור מים ביתי לגינון

שליחה על ידי עודד* »

גיורא: האם כוונתך לסינון הראשוני של המים (מהאמבט) ולשימוש פשוט אז יש אפשרות לקקטוסים (שלא צריכים כ"כ הרבה מים) ולעצים בוגרים (אפילו עצי פרי עם קליפה עבה/קשה) אך לא לדשא (לא משנה צורת ההשקיה-התזה או טיפטוף תת-קרקעי).אך לשימוש רב יותר, יש צורך בסינון נוסף בו השהות/זרימה במערכת בצורה איטית יוצרת שקיעה לחומרים שונים אשר עוברים בטווח הסינון ואי אפשר להעביר את המים דרך מסננת בגודל מיקרונים. מקווה שהייתי ברור. הצמחים צריכים גם זרימה איטית של המים כדי לספוג את החומרים השונים ולחמצן את המים. עניין של הספקים (עבודה על המים ולא כמויות המים)

עודד
עדיאל_שניאור*

מיחזור מים ביתי לגינון

עודד, איך אתה מעביר מים דרך מחשב? בגלל השיחרור המהיר לאחר הסינון אני מספק ללקוחות מחשב חקלאי ויקר. אתה התכוונת לבקר השקיה כמו גלקון?
עודד*

מיחזור מים ביתי לגינון

שליחה על ידי עודד* »

עודד, איך אתה מעביר מים דרך מחשב? בגלל השיחרור המהיר לאחר הסינון אני מספק ללקוחות מחשב חקלאי ויקר. אתה התכוונת לבקר השקיה כמו גלקון?
שבוע טוב!
דבר איתי
052-2262080
עודד
מרפסת_ולימונדה*
הצטרפות: 27 מאי 2009, 14:12
דף אישי: הדף האישי של מרפסת_ולימונדה*

מיחזור מים ביתי לגינון

שליחה על ידי מרפסת_ולימונדה* »

אם אני מבינה נכון, במערכת מים אפורים צריך שתהיה כל הזמן זרימה כדי שלא יווצר מפגע ריח.
ביום-יום, אין עם זה בעיה. אבל מה קורה אם אנחנו לא נמצאים בבית כמה ימים? נגיד, נוסעים לאנשהו לסוף-שבוע ארוך? הרי אז לא יהיה שימוש במים בבית, ולכן גם לא זרימה של מים במערכת, לא?
עודד_בר_דוד*
הצטרפות: 31 מאי 2009, 14:55

מיחזור מים ביתי לגינון

שליחה על ידי עודד_בר_דוד* »

המאמר מצוין ושימושי!
אם רק הקישורים היו עובדים...
גיורא*

מיחזור מים ביתי לגינון

שליחה על ידי גיורא* »

איזה משאבה אתם מכניסים? כמה אטמוספרות או וואט? כמה עולה משאבה כזו?
איך אתם מתקינים סנסורים לתחילת עבודה וסיום? אני לא רוצה להפעיל בעצמי כל פעם.
יניב*
הצטרפות: 17 ספטמבר 2004, 11:05

מיחזור מים ביתי לגינון

שליחה על ידי יניב* »

שלום.
אני בונה בימים אלו מערכת בבניה עצמית.
יש לי מספר שאלות:
  1. הנחתי מיכל על הגג מתחת לרעפים למים לאספות בלבד. המיים ממיכל האגירה שבגינה ימלא אל המיכל העליון. איך אני דואג שהמשאבה תפסיק את המילויי כאשר המיכל מלא?
  2. נאמר לי שכדאי לעשות מיכל ראשוני להפרדת מוצקים ושומנים, המיים ישאבו מאמצע המיכל. איך לדאוג שלא ישאבו השומנים שנימצאים תמיד למעלה? האם צריך ברז עם מצוף כמו באסלות?
  3. לאחר מיכל הפרדת השומנים אני רוצה להעביר את המיים דרך מיכל עם חצץ, טוף ואדמה? יש למישהו הסבר יותר מדוייק? האם המילויי מלמעלה והריקון מלמטה?
יש לי עוד לא מעט שאלות. מי יכול לעזור?
תודה
יניב
050-6948894
אבי_מהצפון*
הצטרפות: 12 יוני 2009, 05:10

מיחזור מים ביתי לגינון

שליחה על ידי אבי_מהצפון* »

בס"ד
שלום,
קראתי חלק נכבד ממה שנכתב כאן ולכן חשבתי להעשיר אתכם במה שקרה בגינתי וגם, אולי, לקבל כמה הבהרות.
לאחרונה התברר כי מזה זמן רב, 3-5 שנים, הייתה תקלה ביציאת המים מהכיור החלבי במטבח, והמים זרמו לגינה במקום לביוב.
זה הסביר את העובדה שהצמחיה גדלה והתפתחה כמו ג'ונגל: ציפור גן-עדן הצמיחה 3 גזעים ומגיעה לגובה של מעל 6 מטר.
גם שאר הצמחים גדלו פרא. עץ זית (סורי) בודד הניב בשנה שעברה מעל 80 ק"ג זיתים ועוד תופעות ברוכות.
לפיכך, כשסידרתי את התקלה ביקשתי מהאינסטלטור להשאיר אופציה להטיית זרימת מי כיורי המטבח לגינה. - בזרימה חופשית בתעלות.
לאחר קריאת המאמרים המלומדים כאן התחלתי לפקפק בחוכמה של מימוש אופציה זו:
א. למה מי מדיח כלים פחות טובים ממי מכונת כביסה או מקלחות?
ב. למה צריך סבונים "אקולוגיים" אם כל הסבונים מתפרקים ליסודות חיוביים לגינה?
ג. מה הבעיה אם יש גם פסולת אורגנית (שיירי אוכל) - הרי גם זו מתפרקת לאחר זמן, אולי קצת יותר ארוך?
אודה להתיחסותכם ואצרף תמונות בהמשך כאשר אלמד איך עושים זאת...
עורבני_מצוי*

מיחזור מים ביתי לגינון

הי יניב.
לצערי, גם אני העליתי את השאלות האלה מספר פעמים בפורום, ללא מענה, אני עדיין בחיפוש אחרי דיאגרמה, או ספר שמסביר בפרוטרוט איך בונים מערכת כזו, איך הצינורות מתחברים למיכלים? ומה סדר המילוי של מיכל הסינון? כפי שאתה רואה לא מצאתי פה תשובות. אם אמצא תשובות לשאלות האלו כמובן שאשתף.
צר לי מאוד שהפורום המכובד שפה לא טרח לשתף בתשובות לשאלות שהועלו פה יותר מפעם אחת ואשר יכולות לעזור לעוד הרבה אנשים בבניה של מערכת שכזו...
אסף*

מיחזור מים ביתי לגינון

שליחה על ידי אסף* »

הצינור מתחבר למיכל כך: ממש לא מסובך לוקחים צינור ביוב 4 צול מצמידים למיכל מסמנים עם טוש וחותכים. או שיש לכם מקדח כוס בדיוק בקוטר המתאים.
ןאז יש 2 אפשרויות : או שפשוט דוחפים פנימה את הצינור ואת החריצים סותמים עם סיליקון(ככה אני עשיתי) או שקונים גומיה שעולה שקלים בודדיםהיא מתלבשת על החור , מכניסים את הצינור וזהו.
בלי קשר נכון שזה לא אתר של מומחים ואני לא מומחה אבל לא צריך להיות מומחה בכלל בשביל לבנות מערכת כזו. צריך רקע טכני וזהו.
אני בניתי מערכת כזו בעצמי והיא עובדת מעולה. ואני לא גאון ולא מומחה. אני יודע להחזיק ביד מסור , מעדר, טפלון, וקונגו.
מי שישכנע אתכם שצריך "מומחה" כנראה רוצה לעשות עליכם קופה.
עדיאל_שניאור*

מיחזור מים ביתי לגינון

שלום ממחזרים בעלי כוונות טובות.
אני מומחה ובונה מערכות מים תמורת תשלום, אך שמח ליעץ טלפונית לכל מבקש ולא כדי לעשות עליו קופה.
0544488588
זה אתר של מומחה מבורך אחר ובו יש דיאגרמות ומה שרק רוצים.

גם לא כולם יודעים להחזיק קונגו. או רוצים.

עדיאל
גיורא*

מיחזור מים ביתי לגינון

שליחה על ידי גיורא* »

שלום עדיאל.
האם אתה יכול ענות לשאלה ששאלתי לפני כמה ימים: איזו משאבה להשתמש וכמה יכולה לעלות.
כמו כן, האם לתת למשאבה לעבוד כל פעם שהמיכל מלא, או בצורה מתוכננת. בדרך השניה יש להשתמש במיכל יותר גדול בהרבה.
האם אתה יודע מי מוכר מיכלים משומשים בסביבת ירושלים.

תודה גיורא
עודד*

מיחזור מים ביתי לגינון

שליחה על ידי עודד* »

שלום אבי!
תשובות מעטות לשאלותיך:
עד כמה שאני מבין (ואיני מומחה, המומחים הינם אנשי מקצוע כגון מוטי ניר, עודד לשף וכו'), כיור חלבי (והדגש על חלבי) אינו מכיל את החומרים ההופכים את המים האפורים לשחורים. אלו הם שומנים ושמנים מו החי אשר הפירוק שלהם ארוך (בזמן) והם יוצרים סביבה עם סיכון בריאותי גבוה מאד יחסית למים אפורים "רגילים". עם אתה שואל על מדיח, סימן שגם אינך משתמש (ע"פ הבנתי) לרחיצת כל הכלים כל הזמן בכיור זה (הכיור משמש כמאגר כלים מלוכלכים זמני עד למדיח או לניקוי של כלים מעטים). לכן (שוב ע"ס הבנתי) גם כמויות הסבון העובר בכיור זה מועטות.
שפיכה חופשית של מים בכל מקרה אינה רצויה.
עורבני מצוי!
שלום, ענו לך לפני ואני אנסה לחדד את הנושא. ציבור הכותבים (המבורך) באתר זה (ובעוד מספר אתרים, גם בשפות זרות) מורכב מאנשים שאכפת להם, לא מפילנטרופים. אינך יכול לקרוא לאינסטלטור שידריך אותך לתקן לבד תקלה בביוב הפרטי שלך ללא תשלום (גם להדרכה, כידוע לך, יש עלויות. ולזמן. כל מנהל יודע זאת) לא כל אחד יענה לכל שאלה. יש העברת ידע (לא מעט, וגם בצורה פרונטלית).
ידע הוא כח/כסף וכו'. צבירת ידע צריכה השקעה (זמן, מרץ, כסף וכו'). לא כולם נותנים את עצמם לציבור.
ומומחים (לא טכניקות) יש בתחום של מים אפורים לא מעט. מומחי אינסטלציה, צמחים, טכנאים, זרימה, אקולוגיה, מים (ועוד לא נכנסתי לתחומי הידע של מוטי ועודד שהוזכרו לעיל). האם אתה רוצה תשובה לכל שאלה? האם אתה תתן תשובה לכל שאלה?
עדיאל לא יחיד, גם אני כזה. אך אני בטוח שהוא לא יבוא על זמן משפחתו שלו אליך כדי ללוות אותך בבנית מערכת המים שלך, עיצוב הבית, יעוץ משפחתי ונושאים אחרים ללא הגבלה. אנו כן נגיע כדי לראות אם יש אפשרות ליצירת מערכת מיחזור. לא נתכנן אותה ונדריך אותך ללא כל עלות.
בוקר טוב,
עודד
052-2262080
פלוני_אלמונית*

מיחזור מים ביתי לגינון

שלום עודד,
האם אתה יכול להמליץ לי על גודל מיכל לשימוש בסינון (על ידי חצץ) למי מקלחת בלבד? אני מתכוון להשתמש במים למערכת טיפטוף שיעבוד באופן מיידי ולא לאגירה. אני מתכוון להשתמש בשני מיכלים, אחד לסינון, והשני לאגירת מים שעובד על שיטת מצוף. המיכלים נמצאים אחד מעל השני.
דבר אחרון שברצוני לשאול, האם אתה יכול להמליץ לי על חברה שמוכרת אביזרים למערכת כזו?
תודה,
מרק
עודד*

מיחזור מים ביתי לגינון

שליחה על ידי עודד* »

בעיקרון (יחסי, כמו כל דבר), מיכל/חבית פלסטיק 150-200 ליטר לראשון, כנ"ל לשני. לצערי, לא אוכל להמליץ על סינון ראשוני זה בלבד ו"שיטת המצוף" היא דרך להרוס (כמעט) כל משאבה.
חבר'ה, חבל לשאול שאלות כאלו. ישנם פרוטים הרבה יותר טובים מאשר תשובות למערכות כאלו. חיפוש פשוט יעלה אותם.
באו נעלה שאלות אחרות:
  1. מי רוצה לבדוק האם אפשר לעשות מערכת (כלשהיא) בביתו/גינתו?
  2. מי מעונין לעשות מערכת כזו לבד?
  3. מי מוכן לשלם (כן, לשלם) על יעוץ/תכנון/ביצוע של מערכות (פשוטות או מורכבות)?
חבר'ה. אני לא נעלם. אני (ובטוח גם אחרים) מוכנים לענות. אבל נסו לאפיין את סוג המערכת ע"פ מה שקראתם/למדתם. נסו להבין בין השורות למה משמש כל דבר (מיכל, מלוי, מסנן, צמח, צינור, צורת השקיה וכו').
לא תמיד יכול, אך תמיד שמח לעזור.
לא בכל שלב, אך תמיד נותן מבט מקיף יותר כחומר למחשבה.

ערב טוב
עודד
052-2262080
עדיאל_שניאור*

מיחזור מים ביתי לגינון

גיורא
איזו משאבה - כזו שמיצרת לחץ של שתי אטמ ומעלה זה טוב לטפטפות. זה מאפשר לעלות קצת, לעבור דרך ברז חשמלי,פילטר והכל. יכולה לעלות 1500
אפשר בדרך הראשונה. גם בשניה. אני מעדיף את הראשונה ויש דרכים ליצר אוטומציה גם ככה. קצת מסובך להסביר בהתכתבות.
אני לא מכיר מיכלים בירושלים. אני בונה מערכות כאלה בצפון.

אני חייב להבהיר שיש הרבה אסכולות - ממשרד הבריאות שלא מרשה בכלל עד כאלה שכן שופכים את המים ישיר בלי סינון, דרך אלה שבונים מערכות טיהור ביולוגי מסוגים שונים וכו וכו. הרבה אנשים שממש מאמינם במה שהם עושים.
צריך להבין מה רוצים ומה מרגיש נכון.
בעיני מים אפורים זה חלק מלקיחת אחריות על כמה משקים לעומת כמה צורכים. אבל כדאי שזה יהיה חלק מחשיבה כוללת של איך לחסוך ובעיקר איך לגנן. אני ממש מתבעס כשאני בא להצעת מחיר ללקוח שרוצה להשקות מאתיים חמישים מטר דשא עם מים אפורים וגם רוצה שזה יחזיר את עצמו כלכלית תוך שנה וחצי.

וגם - איזה מגניבים האנשים שעובדים על האתר הזה!! רני ויונת ישר כוחם וכל השאר, שנותנים לנו במה להציג את עצמנו ולבדוק אפשרויות לשפר את חיינו!! ובחינם! חשוב לשים כסף כדי לאפשר לזה להמשיך. אני יודע שזה לא הדף הנכון. אבל גם כל העסק הזה של ההפלרה! . ממש בעיה רצינית.

ימים טובים
עדיאל
פלוני_אלמונית*

מיחזור מים ביתי לגינון

תודה עודד על עזרתך.
אני מודה, נכנסתי לנושא זה מהר בלי לבדוק לעומק את הנושא כמו שצריך. כבר קניתי משאבה, מיכלים קבלתי (שניים של 200 ליטר), וחשבתי שמערכת כזאת פשוט לבנות. אך גיליתי שלהיפך, זה לא פשוט. אביזרים יש לי, וחסר לי ידע כדי לדעת אם מה שאני בונה הוא תקני ובסדר. כמו הרבה ישראלים, חשבתי שאני מסוגל לעשות את זה בשיטת (קנה ובנה), חלקים פשוטים כמו מצוף ושעון שבת וכו'. כל עזרה ויעץ יבורכו
עודד*

מיחזור מים ביתי לגינון

שליחה על ידי עודד* »

לכולם, לכולם . . . RTFM.
<;-)
guss
סיגל_ראש_פינה*
הצטרפות: 14 יוני 2009, 23:07

מיחזור מים ביתי לגינון

שליחה על ידי סיגל_ראש_פינה* »

שמחה לראות שהאתר יצא משיפוצים, בשבוע שעבר ניסיתי להזמין את כולכם למפגש שערכנו בראש-פינה עם מוטי ניר מפתח מערכות מים אפורים שהתארח פה בעבר, בו הסביר על כל הנושא, הפריח כמה מיתוסים והציג מערכות פשוטות יעילות וזולות יחסית למיחזור מים בבתים פרטיים. אני מעצבת פנים הערה כמו כולנו לבעיית המים שלנו , שמתי לעצמי כמטרה לקדם ולהפיץ את המערכות הנ"ל, אשמח לענות על שאלות בנושא ולתת פרטים נוספים [email protected]
אבי_מהצפון*

מיחזור מים ביתי לגינון

תודה עודד.
במערכת שהאינסטלטור סידר יש לי אפשרות או להטות את הזרימה ישירות לביוב או לצינור ששופך את המים בערך 4 מטר מהבית לתוך תעלה / גומה שמובילה לשתילים.
מכיוון שהכל חדש יחסית אין לי מוסג איך זה יעבוד אבל העובדה היא שכשהיה רק הפיצוץ אז במשך שנים מי הביוב זרמו חופשית לגינה.
ובגלל שהצמחיה היתה עבותה כלל לא שמנו לב שיש פיצוץ בצינור הביוב או שהצטברו שם מים. אבל, כאמור, הפיצוץ הביא ברכה לגינה....
עודד_המחפש*

מיחזור מים ביתי לגינון

_א. למה מי מדיח כלים פחות טובים ממי מכונת כביסה או מקלחות?
ג. מה הבעיה אם יש גם פסולת אורגנית (שיירי אוכל) - הרי גם זו מתפרקת לאחר זמן, אולי קצת יותר ארוך?_

א. בדיוק היום קראתי איפשהו שבאבקות כביסה כבר אין בורון ואילו בחומרים למדיח יש. זה חומר בעייתי. אז צריך להשתמש בחומרים אקולוגיים. בנוסף, במי מדיח יש שאריות של מזון, כולל מוצרים מן החי (בהנחה שאתם לא טבעונים) ואלה יכולים לגרום לבעיות תברואה.
ב. אני בכלל לא בטוח שכל הסבונים מתפרקים לחומרים טובים לגינה. וגם אם כן, הזמן והתנאים הנדרשים לפירוק יהיו שונים בהרבה. על פי ההגדרה, חומרים אקלוגוים (או "פריקים ביולוגית" כפי שהם מכונים באופן מקצועי) מתפרקים תוך 3 ימים בתנאים המתאימים (חמצן וחיידקים). סבונים רגילים בטח צריכים תנאים אחרים ויותר זמן.
ג. גם פסולת אורגנית צריכה תנאים מתאימים להתפרקות (חמצן, לחות, פחמן, חנקן). לכן יש ערימות קומפוסט, שבהן שוררים התנאים האלה. סתם ככה בחוץ זה יתפרק אחרת (לא בצורה טובה) או סתם יירקב או ייאכל על ידי בעלי חיים, או יפיץ מחלות וריחות (במיוחד מוצרים מן החי).

ובנוסף: כתבה מהיום: מי האמבטיה והכביסה נעשים פופולריים - להשקיית הגינות
יוסי*
הצטרפות: 25 אוגוסט 2002, 21:34

מיחזור מים ביתי לגינון

שליחה על ידי יוסי* »

לחבריי הקהילה שלום,
קראתי בעיון רב את האמור לעיל, בהחלט ראוי לשבח המחקר ההתעמקות והרצון לחסוך במים, אך ברצוני להפנות אתכם לראש עמוד זה, למאמר בפסקה לפני אחרונה (16.06.2003 כפיר) "אני ועוד חבר החלטנו לנסות לבנות מערכת שתמחזר מים אפורים...." ושם בסוף הפסקה יש התייחסות של אגרונום מהטכניון בנוגע לסילוק חומרים לא רצויים מהמים - במילים פשוטות כדיי להשקות את הגינות יש צורך בניקיון של המים עד לרמה של כמעט מי שתייה, ולפי מה שאני רואה - אף אחד לא בדק את רמת המים ביציאת המערכת שהוא בונה או קונה - לא סתם משרד הבריאות מעלה מכשולים (ואני מדבר מניסיון), אלה עם יש איזו שהיא דרך אחרת לבדוק את רמת המים היוצאים מהמערכת ולהגיע לתוצאות של כמעט מי שתייה.
עד כמה שאני יודע ישנם חברות בודדות (אני יודע על אחת) שבודקות את רמת המים שיוצאת מהמערכת ומשווה אותם לתקן וגם הם לא מגיעים לרמה של כמעת מי שתייה.
בברכה
שוויפל יוסי
052-4766141
יוסי*

מיחזור מים ביתי לגינון

שליחה על ידי יוסי* »

כדיי להדגיש עד כמה חשוב לבדוק את רמת המים
בברכת שחיה מוטלת חובה על מפעיל הברכה לבדוק את רמת המים לפחות פעם ביום (אני לא בטוח עם לא יותר מפעם ביום), וזאת כדיי לשמור על רמת מים סבירה ולא מסוכנת לבריאות.
נכון, בברכה יש הרבה ילדים ולבוגרים שעושים פיפי, אך בבית, במקלחת, אני רוצה לראות את ההורה שיגיד לילד שלו שיעצור את הפיפי שלו בהתחלת המקלחת.
לכאן חשוב חשוב חשוב לבדוק את רמת המים גם במערכת הביתית.
שוויפל יוסי
שמש_בחורף*

מיחזור מים ביתי לגינון

אך בבית, במקלחת, אני רוצה לראות את ההורה שיגיד לילד שלו שיעצור את הפיפי שלו בהתחלת המקלחת.
נכון, אבל לא מתרחצים אח"כ במים האלה. הם עוברים דרך האדמה ובטח לצמחים עצמם יש מערכות סינון ביולוגיות כלשהן. לכן אני לא רואה בעיה לשפוך את המים האלה ישר על האדמה (בניגוד ל, למשל, לאגור אותם במיכל ולהשתמש כמה ימים אח"כ.)
חוצמזה, פיפי זה סטרילי...
דוקא סבונים, שמפואים וחומרי ניקוי מדאיגים אותי יותר.
אבי_מהצפון*

מיחזור מים ביתי לגינון

אני בראש של שמש בחורף. עובדה מה שקרה בגינה שלי שצמח ג'ונגל של מטפסים, ציפור גן-עדן, ועוד והכל ממים של כיורים (בעיקר חלבי)
אין לנו טוחן אשפה ואת הפסולת שנעצרת במסנן שבכיור אנחנו זורקים לפח הזבל כך שאין גושי אוכל שנודדים לגינה.
גם אני חושב שהאדמה ביחד עם תכונות ה"חיסון" של הצמחים יכולים להתגבר גם אם יש קצת 'רעלים'.
ידעתם שבקליפה של השקדים יש ציאניד?
אז קראתי באיזה מקום שיש אבל בכמות כל כך מזערית שרוב בני האדם נשארים בחיים אחרי אכילת שקדים.... אז אולי זה אותו הדבר עם דטרגנטים באדמה.

ללא ספק שמים נקיים כמו מי שתיה או מי עיבוי מזגנים זה יותר בטוח אבל הכמויות, הכמויות,,,,,
יוסי*

מיחזור מים ביתי לגינון

שליחה על ידי יוסי* »

בדיקת רמת המים היא לא עבור הצמחים או המטפסים, הם בטוח יסתדרו עם כל זה. השאלה היא האם התינוק שמסתובב עכשיו בגינה ונופל לו המוצץ ליד טפטפת של מים אפורים ומחזיר את זה לפה - מה עכשיו, או שיהיה בסדר (כמו שרגילים בארץ) או שלא - (זה המקרה הראשון שנתקלים בו במשרד הבריאות) אז אני מעדיף להפסיק את תרבות ה-יהיה בסדר, לפחות בבית שלי על דברים שאני יכול לשלוט בהם, ולבדוק עד הסוף את המים במקרה זה.
אם נציץ קצת אחורה נראה מקרים שהחברות פשוט אמרו שהמערכות הם עבור מחזור מים למכלי ההדחה אבל אפשר להשתמש לגינה - אף אחד לא בדק את זה, אף אחד לא יודע מה זה יכול לגרום, מים עומדים יכולים להיות גם בגינה, מקום מוסתר עם קצת בעיה של אדמה וניקוז ולפי חוקיי מרפי - לשם יגיע הילד.
לסיכומו של עניין אני ממליץ לבדוק עד הסוף ולא להשאיר משהוא לא ברור, אם לא ברור שואלים, הכי הרבה .....
יוסי
עודד*

מיחזור מים ביתי לגינון

שליחה על ידי עודד* »

אבי וכל משתתפי הפורום (פעילים וקוראים בלבד)!
בוקר טוב.
אני לא מומחה, אין לי תואר בהנדסה ביולוגית או מחקר שהשתתפתי בו על מים. אבל, עובדה מה שקרה בגינה שלי שצמח ג'ונגל של מטפסים, ציפור גן-עדן, ועוד והכל ממים של כיורים (בעיקר חלבי). אין לנו טוחן אשפה ואת הפסולת שנעצרת במסנן שבכיור אנחנו זורקים לפח הזבל כך שאין גושי אוכל שנודדים לגינה. (ציטוט של אבי) העובדה הזו מלמדת מספר דברים:
  1. להגדרת מי כיור מטבח כמים שחורים יש גם חלק רך עקב היהדות/צמחונות.
  2. כיור חלבי/צימחוני כמו של אבי, מתאים להשקיה ללא סינון לצמחי נוי בלבד. אולי טוב שגדל "ג'ונגל" כך שלא יכולתם להגיע למגע ישיר עם המים.
  3. מקרה "רך" יחסית של מים אפורים ללא סינון, אינו פוגע במראה גינה מלבלב. אך אין לראות בו דוגמא ליכולת ה"טבע" לסנן רעלים. אני חושב שהדוגמא של אבי מתאימה יותר לקומפוסט. . .
לנושא של "פיפי באמבט". כל עוד האמבט הוא לא המשתנה של הבית. יחסי הכמויות בין המים האפורים לפיפי גדולים לזכות המים. במקרה של "אגן ירוק" או של "סינון" ע"י מילוי הסופח חנקן, אין לפיפי השפעה מזיקה על המים המטופלים. ושוב, כמו שעדיאל כתב : "בעיני מים אפורים זה חלק מלקיחת אחריות" גם בתחום של איך משתמשים. לא רק "אני רוצה כזה".
כאן אנו מגיעים ליוסי. יש הבדל בין ממלכת הפרט'ץ כאן, לבין תרבות "תעודת הלימוד" בארה"ב, גרמניה ועוד. שם לא מרשים למי שלא הוכשר, לעשות משהו, ללא הכשרה מקצועית. כאן "אני רוצה כזה" כבר מתיר את כל הכבלים ו"יהיה בסדר". אני בדעתי עובד (ע"פ יכולותי) באמצע. אני קורא, לומד ובודק על עצמי דברים ונביא את ההסבר ל- RTFM : Read The Fucken Manual.
חברה, תקראו לימדו תחקרו. אין צורך להיות מומחה עם שם עולמי כדי לקדוח חור בקיר לבורג. כן, יש צורך לדעת איך להשתמש במקדחה ופטיש ולשמור על האצבעות. לא צריך להשקיע מאות שקלים בבדיקה של מים אפורים (לאחר טיפול נכון) עם מקפידים שרק מי אמבט נכנסים למערכת הסינון ומשקים בטיפטוף צמחי נוי ולא דשא בהמטרה.
יום טוב.
עודד
052-2262080
רני_כשר*
הצטרפות: 15 יוני 2001, 01:21
דף אישי: הדף האישי של רני_כשר*

מיחזור מים ביתי לגינון

שליחה על ידי רני_כשר* »

השאלה היא האם התינוק שמסתובב עכשיו בגינה ונופל לו המוצץ ליד טפטפת של מים אפורים ומחזיר את זה לפה - מה עכשיו
השאלה נכונה מאד. התשובה - תלוי במשיב.
אם היית שואל אותי, על התינוק שלי, הייתי שמח אם היה עושה זאת. מהניסיון שלי, ככל שחיים ב"חוסר היגיינה" וב"חוסר סטריליות" גבוה יותר - יותר בריאים. נכון, מקובל בחברה שלנו התפיסה ההפוכה, ובטח ניתן למצוא הרבה מאמרים מלומדים בנושא, אבל מה לעשות שהמאמרים תמיד נכתבים בסביבה סטרילית...

התפיסה שמים אפורים מסוכנים היא תפיסה ממסדית מאד מעצבנת וצבועה. הרי בחצר של כל אחד מאיתנו מסתובבים חתולים וכלבים (שאנו מגדלים) ועוד הרבה בעלי-חיים שלא הזמנו (אבל אנחנו שמחים שהם שם). מישהו חושב שההפרשות שלהם בטוחות יותר מההפרשות שלנו?
ומה עם התופעה, המצויינת לדעתי, להשתין במקלחת?

מהניסיון שלי במיחזור מים אפורים, וכבר ניסיתי הרבה מאד דברים, כאשר המים מתחילים להיות מלאי חיידקים, הם מסריחים מספיק כך שנמנע מלהשתמש בהם.
וחוץ מזה, קראתי מאמר מדעי שטוען בתוקף שהחיידקים הפתוגניים אינם תחרותיים מספיק מול חיידקים אחרים, כך שברגע שתרבית החיידקים במים העומדים מתחילה להתפתח, אין בהם כבר סיכון.

כדי להשקות את הגינות יש צורך בניקיון של המים עד לרמה של כמעט מי שתייה
מישהו כאן מאמין לזה? מישהו במדינה עושה את זה? (הרבה מהחקלאות מושקית במי-קולחין מושבים אחרי שעברו טיפול במט"שים, אבל הם רחוקים מאד ממי השתייה).

ואם כבר - מי השתייה שלנו מתקרבים יותר למי הקולחין ולא להיפך...
עודד_המחפש*

מיחזור מים ביתי לגינון

יוסי,
לא סתם משרד הבריאות מעלה מכשולים
ועוד איך סתם.
חשמל הרבה יותר מסוכן ממים אפורים. האם בגלל זה משרד הבריאות מתנגד לשימוש בחשמל בבתי מגורים? כמובן שלא. מה שעושים זה לקבוע תקנים, פיקוח, מוצרים, הסמכה למורשים לעסוק בתחום וכו' וכו'.
אם היו עובדים בשכל, היו קובעים תקנים, היו מסבסדים את כל הרכיבים שדרושים על מנת לטהר את המים באופן מיטבי, כך שאנשים לא היו צריכים לחפף כדי לחסוך בעלויות, אלא היו יכולים לבנות מערכת טובה ולא פרטאצ'ית במחירים סבירים.
אבי_מהצפון*

מיחזור מים ביתי לגינון

עודד ורני אתם ממש צודקים. שניכם.
למשרד הבריאות אין ברירה אלא לכסת"ח. תארו לכם מה יקרה אם איזו כרמלה מנשה תגלה שפצע של ילד הזדהם בגלל שמישהו השתמש להשקיה במים "לא טהורים" שקיבלו אישור, או אי התנגדות של משרד הבריאות. }-;
לפני זמן מה קיבלתי במייל מצגת נחמדה על איך היה להיות ילד בשנות ה-50. היה מותר לשתות מצינור ההשקיה. אם נפלת וקיבלת "פצע" קצת יוד (שורף....) היה פותר הכל, לא צריך אישפוז בבי"ח. ..... יצאנו דוקא לא רע.
אני מסכים שבמקומות ציבוריים צריך להזהר יותר, אבל בגינות פרטיות?
אגב, ידעתם שבכפרים ערביים יש לחלק מהם עדיין בריכות לאגירת מי גשמים ליד הבית.? למה שלא נעשה גם את זה? - מים נקיים ובחינם. בערים ובישובים זה פשוט לאגור את מי ניקוז הרחובות. לא מבין ....
עדיאל_שניאור*

מיחזור מים ביתי לגינון

כמה הצעות -
  • אם עושים מערכת מכאנית (ללא צמחים) כדאי להשהות מינימום זמן כדי שלא יתפתחו הרבה חיידקים וזאת על ידי שימוש במיכל קטן (מקסימום מאתיים ליטר)
  • אני לא ממליץ להשקות דשא בהמטרה עם מים כאלה טיפטוף טמון אפשר אבל זה לא כל כך פשוט. בטפטפות לגינה אפשר. לקחת בחשבון שעלול להסתם.
  • להוסיף חומר אורגני לאדמה ככל שהאדמה יותר פוריה החברה שחיים בה ידעו לטפל בחומרים שיש במים ולאזן ביולוגית את אוכלוסית הפתוגנים. רסק עץ שמכסה את צנור הטפטוף זה גם אסטטי יותר מפלסטיק חום וגם מקטין אידוי וגם חומר אורגני.
  • לא להוסיף מי מטבח. אפשר להוציא מי מטבח ישירות לקרקע ללא שהיה כלל לתוך בור מלא ברסק. תאמינו לי זה עובד מושלם. זה נקרא Mulch Basins.
  • פיפי מהול זה דבר מצוין. יש אנשים ששותים אותו ומורחים אותו על הגוף שלהם. התינוק שלי שתה פעם מהסיר. בשבת הוא גם שתה מים מעין השופט. אולי הוא לא אוהב כלור.
עודד_בר_דוד*
הצטרפות: 31 מאי 2009, 14:55

מיחזור מים ביתי לגינון

שליחה על ידי עודד_בר_דוד* »

יש לי שאלה כללית קצת, אולי מישהו יודע -
האם יש קשר פשוט בין ריח רע של מים, או נטייה להוציא ריח רע אחרי זמן מסוים, והאפשרות להשקות איתם צמחייה?

תודה מראש
מרפסת_ולימונדה*

מיחזור מים ביתי לגינון

עדיאל,

אמרת: אם עושים מערכת מכאנית (ללא צמחים) כדאי להשהות מינימום זמן כדי שלא יתפתחו הרבה חיידקים וזאת על ידי שימוש במיכל קטן (מקסימום מאתיים ליטר)

וזה מתקשר לשאלה שלי מלמעלה:
_אם אני מבינה נכון, במערכת מים אפורים צריך שתהיה כל הזמן זרימה כדי שלא יווצר מפגע ריח.
ביום-יום, אין עם זה בעיה. אבל מה קורה אם אנחנו לא נמצאים בבית כמה ימים? נגיד, נוסעים לאנשהו לסוף-שבוע ארוך? הרי אז לא יהיה שימוש במים בבית, ולכן גם לא זרימה של מים במערכת, לא?_

תוכל להשיב?
שמש_בחורף*

מיחזור מים ביתי לגינון

עדיאל,
מה עם - להוציא צינור גדול, ארוך וחופשי מהמקלחת או מכונת הכביסה, נניח, ולהניח אותו כל פעם בגומה עץ אחר, או לחפור תעלה שהמים יזרמו בה אל השיחים בגינה? בלי שהמים יעמדו בכלל?
(במקלחת משתמשים בקצת שמפו וסבון, וחומרי נקוי מדי פעם. ובמכונת הכביסה - קצת קצת אבקת כביסה רגילה, לא ביולוגית, וגם בסודה לשתיה וחומץ. נראה לי שזה נמהל מאד, בכמות המים הגדולה של כביסה אחת.)
עדיאל_שניאור*

מיחזור מים ביתי לגינון

מרפסת -
אם אתם נוסעים תרוקנו את המיכל לפני כן. זרימה זה ממש טוב ומומלץ בשביל חימצון וכו אבל זה משנה את המערכת. קשה להסביר בהתכתבות. 0544488588

מעכשיו-
להוציא צינור זה מצוין אבל עם יעילות השקיה נמוכה. כלומר לא משקה כל מה שיכול. אני ממש לא ממליץ להשתמש באבקות וגם לא בסודה (למרות המידיות של החומר הזה והאנטי גלובליזציה) בגלל מלחים שמצטברים בקרקע והופכים אותה ללא מאפשרת לצמחים לשתות. בכל אופן להזרים דרך הרבה רסק עץ.
מרפסת_ולימונדה*

מיחזור מים ביתי לגינון

עדיאל, תודה על התשובה, אנסה להתקשר בימים הקרובים.
בשמת_א*
הצטרפות: 28 יולי 2001, 13:37
דף אישי: הדף האישי של בשמת_א*

מיחזור מים ביתי לגינון

שליחה על ידי בשמת_א* »

בכל אופן להזרים דרך הרבה רסק עץ
או פשוט דרך הקומפוסט, לא?
עדיאל_שניאור*

מיחזור מים ביתי לגינון

כן רק חבל על הקומפוסט. כל הנוטרינטים ישטפו.
שאלה*
הצטרפות: 12 אוקטובר 2003, 17:02

מיחזור מים ביתי לגינון

שליחה על ידי שאלה* »

בקשר למערכת המים - האם מצטברים משקעים (לכלוך דביק) בצנרת הממחזרת מים? (אם כן, איך מטפלים בזה כדי שלא יסריח ושלא יצטבר עובש?)
אבי_מהצפון*

מיחזור מים ביתי לגינון

וואללה, תודה עדיאל. זה כנראה מה שחיפשתי: גזרי עץ. כמה הגיוני וכמה פשוט.
מחר, אי"ה, אני ארסק ענפים יבשים, אשים אותם בקערת פלסטיק. בדופן הקערה - קרוב לתחתית - אפתח חור בגודל צול.
את הקערה, עם הגזרי עץ אניח ביציאה של המים כאשר החור מופנה לתעלה שחפרתי.
אולי צריך נסורת?
אילה_בשדה_הדגן*
הצטרפות: 16 אוקטובר 2006, 18:24
דף אישי: הדף האישי של אילה_בשדה_הדגן*

מיחזור מים ביתי לגינון

שליחה על ידי אילה_בשדה_הדגן* »

אצלנו יש פשוט צנרת שיוצאת מהבית ישר אל העצים .
אנחנו משתמשים רק בחומץ כחומר ניקוי ונוזל כביסה וסבון כלים אקולוגי.באדיקות.
לא שופכים שום דבר עם מלח או צבע לכיור.
גם שומן הוא בעיתי-סותם ומצטבר, אז אם נשאר משהו שומני בסיר צריך לזרוק לקומפוסט או לתת לחתולים.
עדיאל_שניאור*

מיחזור מים ביתי לגינון

חשוב לי מאוד להבהיר
הרסק לא יכול להוות תחליף לחצץ במערכות WetLand . אסור ל אשים אותם בקערת פלסטיק.
בעיקרון - חופרים קערה באדמה ממלאים ברסק ומעבירים את המים דרכה.
ומאוד חשוב משתמשים רק בחומץ כחומר ניקוי ונוזל כביסה וסבון כלים אקולוגי.באדיקות.
לקריאה נוספת על השיטה :
http://oasisdesign.net/greywater/index.htm
בהצלחה
אבי_מהצפון*

מיחזור מים ביתי לגינון

"חופרים קערה באדמה ממלאים ברסק ומעבירים את המים דרכה."
לא כל כך ברור לי.
אם אני חופר גומה (זאת הכוונה, לא?) באדמה וממלא אותה בגזרי עצים אז המים שיעברו יחלחלו מטה ורק חלק קטן יזרום בתעלות לעצים.
וגם, מפעם לפעם צריך לנקות ולהחליף את העצים והג'יפה וזה פשוט וקל אם מרימים את כל הקערה, ומחליפים את גזרי העצים.
למה אסור בקערת פלסטיק?
שלולית_י*
הצטרפות: 08 יוני 2008, 09:57
דף אישי: הדף האישי של שלולית_י*

מיחזור מים ביתי לגינון

שליחה על ידי שלולית_י* »

א. למה מי מדיח כלים פחות טובים ממי מכונת כביסה או מקלחות?
שניהם לא טובים. בשניהם יש שומנים שירדו מהדוף או מהאוכל, וחלקיקים זעירים אורגנים שלא מתפרקים במצב שאתה מתאר.
בשביל פירוק טוב אתה זקוק למפריד שומנים במערכת שלך (וזה יכול להיות מיכל קטן שתבנה לבד)ואח"כ להזרים את המים דרך צמחים אחרים כמו קים או סוף, שינקזו את הרעלים אליהם. את הצמחים האלו גוזמים כל כמה זמן ושמים בקומפוסט, לפירוק מלא.
בלי זה הגינה תשגשג כמה שנים, אבל האדמה מסננת ומסננת ובסוף תגיע לרמת רעילות בה כל הגינה תקרוס.
מה?? לא כל הסבונים מתפרקים, לא כל החומרים טובים. על סמך מה אתה אומר את זה?
ג. מה הבעיה אם יש גם פסולת אורגנית (שיירי אוכל) - הרי גם זו מתפרקת לאחר זמן, אולי קצת יותר ארוך?
היא יכולה להתפרק בקומפוסט, לא במים.
השאריות שלא רואים יכולות להסתנן דרך מערכת אבנים, צמחית מים, ובסוף אדמה. לא ישר באדמה.
אבי_מהצפון*

מיחזור מים ביתי לגינון

_ב. למה צריך סבונים "אקולוגיים" אם כל הסבונים מתפרקים ליסודות חיוביים לגינה?
מה?? לא כל הסבונים מתפרקים, לא כל החומרים טובים. על סמך מה אתה אומר את זה?_

האמת, מישהו כתב את זה למעלה ולא ראתי הכחשה, אז הנחתי שזה נכון.
תוצמזה, איך אפשר לדעת אם הסבון הוא אקולוגי או לא?

היא יכולה להתפרק בקומפוסט, לא במים.
טוב, קומפוסט בעצמו זה כבר רקב של צמחים. גם אדמה זה למעשה קומפוסט הרבה יותר מתקדם
ידוע שחומרים אורגניים נרקבים באדמה (קבורה...) אז, בסופו של דבר גם אם יש פסולת אורגנית במים מהכיור והם נשפכים לאדמה אז האורגניים ירקבו שם.

מה שמדאיג אותי זה השאריות הלבנות שמתחילות להצטבר בשולי התעלה.

אגב, למרבה הפלא, אין יתושים או ריח כי בינתיים הכל נספג.
זאת לעומת המצב טרם התיקון בו גם היתה שלולית מתחת לצמחיה, גם מקקים ואולי גם יתושים - אי אפשר לדעת. (האם הם יכולים להתרבות במים עם סבון?)
שלולית_י*
הצטרפות: 08 יוני 2008, 09:57
דף אישי: הדף האישי של שלולית_י*

מיחזור מים ביתי לגינון

שליחה על ידי שלולית_י* »

טוב, קומפוסט בעצמו זה כבר רקב של צמחים. גם אדמה זה למעשה קומפוסט הרבה יותר מתקדם
יש הבדל בין רקוב (שזה רע) לבין רקבובית (שזה הומוס)
צמחים מתפרקים לרקבובית כשיש תנאים מתאימים של חמצן ולחות במידה נכונה.
כשאין חמצן או יש יותר מדי לחות הם לא מתפרקים, הם נרקבים ומעלים סרחון ומיצרים גז מתאן.
אם זה היה נכון שהכל מתפרק בכל תנאי, אז במקום הר של ז\בל בחיריה היינו רואים הר של קומפוסט ריחני.
אבל הדברים בחיריה מומעמסים אחד ע"ג השני ויוצרים לחץ גדול, וואקום, ופסולת אורגנית לא מצליחה להתפרק שם. גם לא ישירות באדמה שלך.
נכון שאם זורקים קליפת תפוח על אדמה היא מתפרקת, אבל אם זורקים באותה נקודה כל יום את כל הפסולת של הבית, היא לא מתפרקת, היא יוצרת זיהום.

יכול להיות שהלבן בתעלה זה בדיוק השומן שהיה צריך להפריד, ומצטבר בדפנות. אני יודעת שהוא לבן-אפור, נראה כמו יציקה, ומסריח לחלוטין כי זו בעצם מושבה של בקטריות.

לגבי סבון
סבון רגיל מכיל פוספטים. זה לא טב לאדמה שלך, ולא טוב לאכול מזה.
סבון אקולוגי הוא כזה שמיוצר מחומרים פריקים או שהכנת בבית מחומרים פשוטים
אבי_מהצפון*

מיחזור מים ביתי לגינון

בס"ד
תודה שלולית. אני חושב שהבנתי.
איפה אני משיג סבונים אקולוגים? ויותר מזה - איך מכינים בבית? יש לך link?
עודד_המחפש*

מיחזור מים ביתי לגינון

מה שמדאיג אותי זה השאריות הלבנות שמתחילות להצטבר בשולי התעלה.
יכול להיות שזה מלחים.
פלוני_אלמונית*

מיחזור מים ביתי לגינון

קצת לא קשור אבל מכיוון שמסתובבים פה יודעי דבר
מה דינם של פירות מעצים שהוצפו במי ביוב (הצפת ביוב ממש), האם העצים מסוגלים לסנן את כל האיכס?
ומה עם האדמה שהוצפה במים כאלה? רעילה? רעילה באופן זמני?
תודה
מרק*

מיחזור מים ביתי לגינון

שליחה על ידי מרק* »

שלום

יש לי מיכל של 200 ליטר שאני מתכוון להשתמש לסינון מי מקלחת. האם למישהו יש הצעה לתחליף לחצץ . אני מתכוון להשתמש בחלוקי נחל למטה ובחצץ למעלה, האם יש חומר סינון ששוקל פחות וקל לנקות.
האם מספיק צינור של צול להעברת המים מהמיכל סינון למיכל האגירה או צריך 2 צינורות
תודה
מרק
פיני*
הצטרפות: 15 מרץ 2005, 22:31

מיחזור מים ביתי לגינון

שליחה על ידי פיני* »

שלום לכולם,

ברצוני למחזר רק מים שמגיעים ממכונת הכביסה.

איזה סוג מיכל אני צריך - ראיתי שיש רק 200 ליטר - יש יותר קטנים?

איך מסננים מים של כביסה? - זה יהיה טוב להשקייה לעצי נוי? פרי?

תודה

פיני
אורי*
הצטרפות: 11 דצמבר 2003, 15:31

מיחזור מים ביתי לגינון

שליחה על ידי אורי* »

אני מייצר ומתקין מערכות פשוטות וזולות לשימוש חוזר במים ביתיים. המערכת כמעט ואינה דורשת אחזקה.
אורי
052-6117668
אסף*

מיחזור מים ביתי לגינון

שליחה על ידי אסף* »

אגנים ירוקים הינה טכנולוגיה ירוקה המשמשת לטיהור שפכים ביתיים ע"י מצעים וצמחי מים באמצעות תהליכים ביולוגים. המערכת שגודלה כ-3-4 מ"ר משתלבת בצמחיית הגינה עם אפשרות לשליוב בריכת נוי.
מחירים סבירים. ניתן קבוע סיור וייעוץ ללא תשלוםת ולצפות במערכות פעילות אצל לקוחות.
אסף שגיא 054-4585084
פלוני_אלמונית*

מיחזור מים ביתי לגינון

בקיצור מכל מה שקראתי אז לא מומלץ למחזר מים לגינה ולאסלות בגלל בעיות של חיידקים במים

אם בכל יום או יומיים מרוקנים את כל המים לגינה גם כאן יש בעיה הרי המים שאנו מקבלים הם מים עומדים המים לא מגיעים מנחל נובע או מעינות אלא עובדים תהליך מסויים בימים חמים כאלו כלכך חבל לשפוך מים לביוב האם ניתן להזרים את המים באופן מיידי לגינה ומה שנשאר לביוב נראה לי שאם המים לא עומדים זמן רב ניתן להזרים אותם בצורה שוטפת לגינה ובזה תם העניין
פלוני_אלמונית*

מיחזור מים ביתי לגינון

יש פורום שתמחה במים אפורים
http://www.gray-water.co.il/
כל השאלות וכל התשובות על מחזור מים
שליחת תגובה

חזור אל “אקולוגיה באופן טבעי”