ללמוד בסטנפורד בבית

לפני זמן מה החלטתי לנסות לעבוד (בשכר, לא כמו עד עכשיו) ולכבוד זה נראה לי טוב ללמוד לתכנת את המכשיר החם בשוק: האייפון. יש הרבה דרכים ללמוד תחום חדש, אבל את תשומת לבי משך קורס תכנות אייפון של אוניברסיטת סטנפורד היוקרתית, עם מרצים מצוות הפיתוח של האייפון. אמנם אני לא פנויה ללכת לאוניברסיטה, במיוחד כשהיא בחו״ל, אבל בימינו מגבלות של מקום וזמן מאבדות חלק גדול מהמשמעות שלהן.

כמו אוניברסיטאות יוקרתיות אחרות, גם סטנפורד מציעה מבחר גדול של קורסים באינטרנט ובחינם, דרך "אוניברסיטת אייטונז" (iTunesU). ההרצאות מוקלטות או מוסרטות, התרגילים מחולקים באתר הקורס, ולרוב יש גם חומר עזר נוסף או קבוצת דיון למשתתפי הקורס.

וכך מצאתי את עצמי מנצלת את זמן הכנת הארוחות לנוכחות וירטואלית באולם ההרצאות שבצידו השני של העולם, ובמשך היום מנצלת רגעים פנויים להכנת התרגילים והעבודות.

לפני כמה שנים, כשהרעיון של קורסים חופשיים באינטרנט עוד היה חדש, רוב הקורסים האלה היו בתחומי ההנדסה והמדעים. אבל היום יש שפע של קורסים בכל תחום אפשרי – שפות, מוזיקה, היסטוריה, כתיבה יוצרת, ואינספור נושאים נוספים. כל מה שצריך הוא להתקין תוכנת iTunes (בחינם) ואז להקליק על מדור iTunesU ולמצוא משהו מעניין מתוך המבחר האינסופי שם.

נכון, זה באנגלית. (יש שם גם קורסים ללימוד אנגלית, אגב.)

בעברית הנושא עדיין רק בחיתוליו, אבל יש כמה ניצנים ראשונים:

זה אמנם עדיין לא השפע שקיים באנגלית, אבל סביר שבשנים הקרובות המבחר יגדל.

למי מתאימים לימודים כאלה?

למי שרוצה לדעת, שלא מחפש קרדיט אקדמי, ושלא חייב להיות באינטראקציה עם המרצים והסטודנטים האחרים (לפחות לא פנים אל פנים). למי שמחפש רק ידע ברמה אקדמית גבוהה – אוניברסיטת אייטונז היא דרך מצויינת ללמוד.

11 comments

 1. יונת, אני אוהבת את זה שאת תמיד מצליחה להיות צעד אחד קדימה, להתחדש, ללמוד ולא לשקוט על שמרייך.
  לי, לפחות, זה מאד עוזר ולאורך השנים אני מקבלת ממך הרבה השראה.
  אז זה המקום לומר תודה, כי "בימינו מגבלות של מקום וזמן מאבדות חלק גדול מהמשמעות שלהן"

 2. אוי מגניב.
  אבל זה באמת לאנשים רציניים, שיש להם זמן וכח להיות אחראים ליותר מאשר הארוחה או המפגש הבאים.
  אולי בעוד 10 שנים ככה 🙂

 3. רועי אמר שצריך להוסיף גם את הסוף של הסיפור: בעקבות הלימודים אכן התחלתי לעבוד בתכנות אייפון, בעד כסף, ואני מקווה להצליח גם למכור תוכנה משלי באפפסטור בקרוב.

 4. אח, אח, אין עלייך. איך תמיד את מביאה לי לחיים בדיוק את מה שאני צריכה!
  במיוחד השראה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.