להיות חרקים – שיעור בהאבקה

לפני כשבועיים דיברנו על האבקה ע"י חרקים בפרחים ורביה בפרחים, יצאנו לחצר לראות פרחי הפסיפלורה ובדקנו את מבנה הפרח.

בפרח הפסיפלורה: למעלה (דמוי טוסיקים) אלו שלוש צלקות המתחברות בשלושה עמודי עלי לשחלה וממש תחתן נמצאת השחלה. בצמחים השחלה היא מקום המצאות הביצית והן התפתחות העובר (כמו השחלות והרחם אצלנו). כאשר תא זרע (אבקה) נכנס לאחת הצלקות, מתרחשת הפריה. כאשר כל שלוש הצלקות מופרות, מתחיל להתפתח הפרי – בתוך השחלה.

שלוש הצלקות

ואז קיבל כל משתתף (2 ילדים וגם אמא) את תפקיד החרק, באופן זמני כמובן. מכחולים טובים, רכים, יפים. יבשים.

רפרפנו בין עשרות הפרחים הפתוחים, אספנו אבקה מהמאבקים על המכחול וליטפנו עם המכחול המואבק את הצלקות של הפרחים השכנים. דיברנו על האבקה עצמית ואיך הפסיפלורה מנסה להמנע מזה. נזכרנו שדיברנו על האבקה ע"י חיפושיות בכלניות, בחורף, ובתצפיות שערכנו ראינו שלפרחי הכלנית יש שלב זכרי ושלב נקבי והם אינם באותו הזמן. וככה הכלנית נמנעת מהאבקה עצמית. ראשית הכלנית היא זכר עמוס אבקנים, ואח"כ היא נקבה וכל האבקנים מתייבשים.

מאבק מלא אבקה

האבקנו בבוקר. אחרי הצהריים הצצנו על הפרחים שהאבקנו. כולם נסגרו, כביכול- נבלו.

מטרת הפרח היא למשוך מאביקים, ופרח שהופרה – נובל ומשקיע את האנרגיה בפרי. אבל שבוע שלם היה נראה שהם פשוט נבלו. זה מתחיל בקטן,
ומתפתח.

השבוע ציפתה לנו, המאביקים, הפתעה. מעט מאוד פרחים על הפסיפלורה והמון המון פירות קטנים.
ספרנו למעלה מ-100 פירות בהתפתחות.

שלבים בהתפתחות הפרי: פרי בינוני, פרי קטן בין עלי הגביע, ופרח שכנראה הופרה ולכן מייבש את תפארתו.

אגב, ליה אמרה שפרח הפסיפלורה הוא פרח השעון (שעונית) והסבירה לי למה. עד אותו רגע לא ראיתי את השעון בשעונית, אז אני ממש שמחה שהיא ראתה והסבירה לי.

תסתכלו על הפרח משמאל. רואים שיש לו 3 מחוגים? שניות, דקות ושעות (שלוש הצלקות על 3 עמודי עלי). חוץ מזה יש לו גם "שנתות" כמו בשעות, שמסמנות את השניות והדקות שחולפות. נחמד, נכון?

שבוע טוב

עינבל

שיעורי בית למעוניינים ביבול פסיפלורה נאה השנה: מהרו ואבקו את הצלקות באבקה מפרח שכן.

4 comments

  1. תודה על התגובות, אלו אחד היתרונות של המגזין בצורתו הנוכחית. התגובות המשמחות:-)

  2. יש בצמח הפסיפלורה פריחה שנסגרת מאד מהר איך לאבק את הפרחים? מפרח נוסף בצמח הזה? איך אני אוכל לדעת אם יהיה פרי . הצמח שלי בעציץ והיום לאחר שנתיים פתאום התחיל לפרוח ויצאתי בצהלות שמחה ואז הוא נסגר ונבל האם יהיה גם פרי? האם הצהלות היו מוקדמות מדי ?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.