צמחי מרפא

הכרות עם כוחות המרפא של הצמחים הנמצאים סביבנו

הכרות עם כוחות המרפא של הצמחים הנמצאים סביבנו 7 באוגוסט, 2012
5 תגובות

ריפוי טבעי מהגדר החיה

אני חיה בקיבוץ צפוני וירוק. טיפוח הנוף פה נושק לטבעי, על פי צוואתו של איתמר בן ברק ז"ל (כן, דוד של מאיר שלו. מי שקרא את "הדבר היה ככה" יודע).
למהלכים בשבילי חניתה צפויה מדי פעם התחושה המרגשת שהם מצויים בעיצומו של טיול רגלי מרוחק בלב החורש הים תיכוני.
סלעים, שיחים ובני שיחים ואפילו גיאופיטים – כולם נאספו ע"י איתמר ובתו בכדי להשתלב בתוך הקיבוץ, משל היה הקיבוץ חלק מהטבע שלו מאז ומעולם.

ובין לבין נמצאים צמחי תרבות, עצי פרי ומטפסים שהוסיפו אנשים אחרים ואחראים אחרים על הנוי. כך הפסיפלורה, שהיא הגדר החיה הנפוצה ביותר בישראל.

המשך »

הכרות עם כוחות המרפא של הצמחים הנמצאים סביבנו 26 ביולי, 2012
10 תגובות

נפית החתולים, לא רק לחתולים

לפני שנים רבות, כשהילדים שלנו היו שני חתולים חמודים בלבד, הביא חמי מחו"ל עכבר צעצוע ועליו מדבקה גדולה: CATNIP
בחשדנות של הורים מתחילים, הושטנו את העכבר הממולא לחתולים שלנו וצפינו בהם.
הם ליקקו אותו, התגלגלו עליו, יללו, ריירו ולבסוף נרדמו לתנומה ארוכה, עמוקה, נדירה באותם ימים עבורם.

בלימודי התואר השני בביולוגיה, ביקשתי לעשות תזה על נפית החתולים. התחלתי בזריעת שורה נאה ביחד עם דיה, במכון וולקני ליד רמת ישי. לאחר מכן הפקתי שמנים, בודדתי, בדקתי.

כמו בכל פרויקט מחקרי, קראתי מאמרים רבים והתרגשתי לגלות שזהו צמח מרפא נפלא המשמש בעיקר בארצות הברית ובאנגליה.

המשך »

הכרות עם כוחות המרפא של הצמחים הנמצאים סביבנו 22 בנובמבר, 2011
17 תגובות

טיפול בכינים

אני זוכרת, כשהייתי בכתה אלף או בית, אחות בית הספר היתה נכנסת והמורה היתה מודיעה "בדיקת כינים". כולנו היינו מתחילים להתגרד, בכלל בלי קשר לנוכחות או אי נוכחות כינים על הראש.

אחות בית הספר היתה מפשפשת לנו בין השיערות בכפפות לטקס (אותן כפפות חד פעמיות לכל הילדים בכתה, לא בדקתי מה לגבי שאר בית הספר). האמת שזה היה די נעים, מצוד ה"ביצים צמודות לשורש השערה" וחיפוש כינים רצות על הקרקפת. בד"כ כל הילדים היו מקבלים פתק הביתה המודיע שנמצא ילד נגוע בכתה וכולם צריכים טיפול נגד כינים.

המשך »

הכרות עם כוחות המרפא של הצמחים הנמצאים סביבנו 16 באוקטובר, 2011
6 תגובות

חיסון ביתי נגד שפעת

כשאני מרגישה את הגרון מתחיל להרגיש רע, כשהתיאבון נפגע, כשאני עיפה באופן לא מוסבר ובמקום שיהיה לי חם אז נהיה לי חם ואז קר –
אני מבינה שיש איזה שפעת שמתחילה להשפיע עלי, ואז אני מכינה לי את חליטת האנטישפעת. זה לא אנטי מאנטיביוטיקה, כי כולנו יודעים ששפעת זה ויראלי ואנטיביוטיקה היא נגד חיידקים (וגם, לא כטיפול ראשוני, רק אחרי משטח גרון שהוכיח שזה זה). זו חליטת האנטי, כמו נוגדן שמעוזר לעבור את השפעת בלילה אחד במקום בשבוע ויותר.

המשך »

הכרות עם כוחות המרפא של הצמחים הנמצאים סביבנו 5 ביוני, 2011
4 תגובות

להיות חרקים – שיעור בהאבקה

… רפרפנו בין עשרות הפרחים הפתוחים, אספנו אבקה מהמאבקים על המכחול וליטפנו עם המכחול המואבק את הצלקות של הפרחים השכנים …

המשך »
הכרות עם כוחות המרפא של הצמחים הנמצאים סביבנו 14 בנובמבר, 2010
5 תגובות

גינת המרפא שלי

אחרי שגררנו את המגלשה השבורה והטרמפולינה החלודה אל הפחים, התחלתי לבדוק מהו האזור הנגיש לי ביותר בגינה. שם, במקום הכי נגיש – ארצה את גינת המרפא שלי. רחבת הכניסה לבית, הסמוכה לדלת הכניסה, לפינת האוכל ולמטבח נבחרה כיעד מועדף. המטבח הוא גם המרפאה הנייחת שלי. לכן "ארון התרופות הגינתי" יהיה נגיש למטבח.

ומה אשתול?

רב שנתיים ששימושיים הן לטעם והן למרפא. והנה הרשימה שהכנתי:

המשך »
הכרות עם כוחות המרפא של הצמחים הנמצאים סביבנו 22 באוקטובר, 2010
7 תגובות

מתנת האקליפטוס בפארק הירדן

בפארק הירדן האחרון שהיה גשום ומופלא, הופיעו אחרי הגשם המון זבובים קטנים. ניחא זבובים, אני, מה אכפת לי. אבל הם עקצו. אוהו. עקיצות כואבות, והם הציקו בעיקר ברגליים, וזה היה מגרד.

מתוך הסבל נזכרתי שסבתא פעם אמרה לי, שאם יתושים וזבובים וחרקים מציקים לי, אז לשתות תה מקליפות אקליפטוס ואז העמידות לחרקים מגיעה במפנים.

למזלנו, פארק הירדן מלא אקליפטוסים, למרות שבשנה הבאה יהיו שם משמעותית פחות (פחות 577 אקליפטוסים, אבל מי סופר? – אני). חיש מהר אספתי קליפות אדמדמות, ישר מהקרקע. פירקתי אותן לחתיכות והוספתי לתה הבוקר.

המשך »

הכרות עם כוחות המרפא של הצמחים הנמצאים סביבנו 21 בספטמבר, 2010
7 תגובות

תורה לתאנה

עץ התאנה ועץ הלימון

היה היו שני שכנים, ולשניהם חלקת אדמה קטנה, גינה קטנה. נטע האחד שתיל תאנה, נטע השני שתיל לימון. לאחר 7 שנים, נתנו העצים פרי. התאנה הניבה פירות סגולים, עסיסיים ומתוקים כדבש. הלימון הניב פירות צהובים, קשים וחמוצים. נתן בעל עץ התאנה מעט מפירות העץ לשכנו. טעם השכן את פירות התאנה – ונהנה. לאחר מכן, קטף מפרי עץ הלימון שבחצרו ואכל. אך הפרי היה חמוץ ביותר!

לאחר שהכין מעט לימונים לתת לשכן, נשאר לעמוד ליד העץ ודיבר אליו: הו, עץ לימון! מדוע פירותיך כה חמוצים? למה אינך יכול לתת לי פרי מתוק? 7 שנים עדרתי, והשקיתי, גזמתי וזיבלתי אותך, בדיוק כמו ששכני עשה! למה אינך יכול להניב פרי מתוק! תאנים למשל? תן לי, בבקשה, פרי מתוק ועסיסי!

המשך »

הכרות עם כוחות המרפא של הצמחים הנמצאים סביבנו 7 בספטמבר, 2010
תגובה אחת

על התמר

התמר נמנה על שבעת המינים – "ארץ חיטה ושעורה, וגפן ותאנה ורימון, ארץ זית שמן ודבש". והדבש הלא הוא הסילאן המוכר כיום – דבש התמרים.

שנו חז"ל: "מה תמרה זו אין בה פסלת, אלא תמריה לאכילה, לולביה להלל, חריות לסכוך, סיבים לחבלים, סנסנים לכברה, שפעת קורות להקרות בהם את הבית" (בראשית רבה מ"א).

כל חלקי התמר שימושיים, וכיום עיקר השימוש הוא הפרי עצמו. ואף עליו נאמר:

המשך »

הכרות עם כוחות המרפא של הצמחים הנמצאים סביבנו 18 במרץ, 2010
12 תגובות

טיון דביק

מאז עלה, באקראי, הטיון הדביק בחצר גינת ביתי, הציעו לי שכנים רבים לעוקרו מן השורש שכן זהו "עשב רע". עבורי, הטיון הדביק בחצר הוא חלק מארון התרופות הביתי. אני מטפחת אותו ומעניקרה לו מקום של כבוד, ממש כמו למרווה המשולשת, האזוביון והגרניום הלימוני.

המשך »