דף_פתיחה‏ leaf מה_חדש‏ leaf מפתח_נושאים‏ leaf הוראות_שימוש‏ leafemailleaf חיפוש:
שאלתי את אמי איך יודעים אם מישהו אוהב אותי או לא, אמי אמרה לי שאין דבר כזה. אהבה איננה דבר שקיים או לא קיים, וצריך לגלות אם הוא קיים או לא קיים. אהבה היא דבר שיוצרים אותו בכל רגע נתון. (סאלי_תדמור‏‏ מתוך בעלי_התאהב_באחרת‏)

ברוך בואך לאתר באופן_טבעי‏ flower

ביקור ראשון שלך?
מיחזור_מים_ביתי_לגינון  left הפניות_לכאן‏, דפים_דומים‏
ראו גם: כיצד_לחסוך_מים‏, מדור_אקולוגיה‏, מדור_פסולת_ומיחזור‏.

מיחזור מים אפורים

מים אפורים* הם מי אמבטיה, כיורים, מקלחות ושטיפת רצפה, בניגוד למים מהשירותים (מים שחורים). מים מהכיורים במטבח אינם בדיוק אפורים, בגלל הכמות הגבוהה של חומרי פסולת אורגנית.

מיחזור מים ושימוש חוזר במים להשקיית הגינה

ניתן להשקות עצי פרי ושיחי נוי עם מים אפורים (מי אמבטיה ומקלחות, מי שטיפת רצפה). הסבון במים אינו מזיק כמו שנהוג לחשוב, ואם משתמשים במוצרי ניקוי ידידותיים לסביבה, אפילו יותר טוב.

 • אם, לדוגמה, המים מהכיור זורמים לגינה, חשוב לא לשטוף בכיור זה חיתולים_רב_פעמיים‏ וכדומה וכן לא להשתמש בכיור זה בחומרים מזיקים, כמו מסיר שומנים קונבנציונלי.

 • ניתן להעביר את המים קודם דרך חצץ, לשם סינון חלקיקים גסים כמו סיבים ושערות.

 • מומלץ לא להשקות דשא וירקות במים אפורים. מים אפורים עלולים להכיל חיידקים למיניהם, ולכן לא מומלץ להשקות אתם צמחים שאנו עלולים לבוא במגע ישיר עם חלקים מהצמח שנרטבו ישירות מהמים (לדוגמה, מים שהשפריצו על העלה, ואח"כ אנו נוגעים בעלה).

 • לא מומלץ להשקות עם מים ממכונת הכביסה, אלא אם עברו סינון כלשהו. הן הסיבים והן אבקת הכביסה אינם מומלצים.

 • אפשר ומומלץ להשתמש בדם מחזור לדישון צמחים, בין אם ישירות מ טמפון_רב_פעמי‏, ובין אם מי שטיפת תחבושות_רב_פעמיות‏. ‏מאז שאני משקה את העציצים (בבית וגם אלה שגידלתי ושמתי בחדר המדרגות) במים של שטיפת ה-תחבושות_רב_פעמיות‏, הם ממש גדלים מצויין. וגם אני מרגישה שהמים שימשו למטרה טובה" - בשמת_א‏

התקנת מערכת למיחזור מים אפורים

 • ניתן לנתב את מי הכיורים והמקלחת למיכלי השירותים. לשם כך צריך מיכל אגירה ומשאבה, כיוון שבדרך כלל מיכל האסלה גבוה מהכיורי והאמבטיה.

 • ב- 16.06.2003 כפיר כתב:
אני ועוד חבר החלטנו לנסות לבנות מערכת שתמחזר מים אפורים (דהיינו כל מים שהשתמשנו בהם בבית למעט מי האסלות) לצורך השקיה בגינה בחוץ. מכיוון שאני מושבניק ויש לי שטח די גדול אין לי בעיה של מה להשקות עם המים העודפים.
בקלות רבה היטנו את כל צינורות הביוב הרצויים למיכל אגירה גדול וממנו משכנו צינורות להשקיה. לאחר מכן יצרתי קשר עם אגרונום מהטכניון בנוגע לסילוק חומרים לא רצויים מהמים. ובכן - סבון וכל שאר הדטרגנטים לא מפריעים. גם מכיוון שמיהול המים גדול יחסית וגם מכיוון שהם לא יוצרים בעיה רצינית. מה שכן יוצר בעיה הוא שכל המים המדוברים, גם אלו שהם כביכול נקיים ונטולי כל חיידקים למיניהם, מכילים מזיקים ובעלי פוטנציאל להתפתחות חיידקים ומזיקים בכמות בעייתית ממש. למשל - מי הכיור משמשים לשטיפת עופות ודגים ולכן מכילים הרבה חיידקים מסוכנים פוטנציאליים, מי המקלחת מכילים הרבה חיידקים שיורדים מהעור וכו'. במים הם יכולים להתפתח ואז לפי התקן המים האלו לחלוטין לא ראויים להשקיה, אלא אם משקים איתם עצים בלבד. אפילו דשא לא מומלץ להשקות איתם כי במקום שמשקים עם המים האלו יתפתחו חיידקים ועל דשא כזה יכולים לשבת תינוקות שיכניסו אותו לפה.
לכן, אם רוצים להשקות דברים נוספים מלבד עצים, יש לטהר את המים לרמה של מי שתיה כמעט. לצורך זה יש מספר אופציות שעיקרן סינון ראשוני גס של המים, להסרת חלקיקים גדולים, ריכוך של המים למניעת היווצרות אבנית על המסננים העדינים וסינון עדין להוצאת כל החלקיקים העדינים. לצורך חיסול החיידקים, הפטריות ושאר דרעק יש להכליר את המים. הבעיה עם מערכת כזו, מלבד היותה גדולה היא שהיא לא כל כך פשוטה וקלה להרכבה והבעיה העיקרית היא המחיר - עד אלפי שקלים.

ברצוני להוסיף לפסקה האחרונה של כפיר כי יש שיטה ביולוגית לטהר מים. מדובר במערכת של בריכות המכילות צמחי מים. המים צריכים לעבור קודם סינון גס דרך חצץ וקש ולאחר מכן לזרום במורד מספר בריכות. צמחי המים והמיקרואורגניזמים במים מטהרים את המים. לפני שמשתמשים במים אלה להשקיית ירקות ודשא, אפשר לבצע בדיקת מעבדה של המים ולוודא שהמערכת פועלת. קראתי פעם ספר מרתק בשם From Eco-Cities to Living Machines: Principles of Ecological Design בו מסופר על אנשים שפיתחו רעיון ושיטה של טיהור מים בשיטה כזו. הם מספרים כי הצליחו לטהר כך גם נחלים שהיו מזוהמים בחומרים רעילים ממפעלים שונים. ניתן להשאיל את הספר מהספריה של מכון השל. יש להם גם "אתר‏ (שמתי את הקישור בעיקר בגלל הדף Case Studies שם יש קישורים למאמרים שלמים) טרה_רוסה‏

 • מאמר המסביר כיצד לשנות את כיוון זרימת המים בגליון 36 של באופן_טבעי‏.

על ההבדלים בין מיחזור מים אפורים ובין מים שחורים ‏בטבלה כאן

0544-488588

 • עידו ועדיאל עושים גינות אקולוגיות, הכוללות מיחזור של מים אפורים, אגירת מי גשם, שירותי קומפוסט בבית ובחוץ.
  עדיאל 04-9881737 begin_of_the_skype_highlighting?              04-9881737      end_of_the_skype_highlighting? עידו 050-6687642

 • אורן ושי, אגרונום ומתכנן פרמקלצ"ר. תכנון והקמת גינות העונות המשלבות יופי עם גידול ירקות, פירות, צמחי תבלין ורפואה בגן, תוך יצירת מערכות ידידותיות לסביבה המבטאות את הקשר בין הבית והגן, האדם והאדמה. 089318175 053516441

*סדנאות

 • "סדנא מעשית בה נקים הלכה למעשה מערכת לטיהור וסינון מים אפורים והכל באמצעים ביתיים, ובעלויות אפסיות אתם מוזמנים ללמוד דרך הידיים איך להחזיר לטבע את המים שלכם נקיים וטובים, מהכיור לגינה – כל המעגל המערכת כוללת יציאת המים מהבית, סינון ראשוני, הפרדת שומנים, הרכבת צנרת, בריכות קנה וסוף מלאכותיות לסינון מכני וביולוגי, הטמנת מיכל אגירה ו... השקיה"
לפרטים נוספים לפנות לטליה 046379416 או "באימייל" talipher at 012 dot net dot il

תרמו: יונת_שרון‏, ענת_גביש‏, אביב_חדש‏, טרה_רוסה‏, בשמת_א‏, אלונה_רוטר?, נטע_ש‏, עדי_רן‏, איתי_שרון‏, אמיל_ע‏

ערכה: טרה_רוסה‏ 4.7.04

ניתן למחזר מים אפורים בשיטות מתקדמות יותר . ראו ‏www.ecosystems.co.il
מערכת אקוגארדן יכולה להיות תחליף מעולה גם למערכות השקייה ממוחשבות ויקרות, גם לחסוך את מרבית עלות השקיית הגינה וגם לחסוך 70% מהשפכים הביתיים.
שלום רב

קראתי לאחרונה על מחקר שנעשה באוניברסיטת בן גוריון על מתקנים ביתיים בעלות של בערך 5000 ש"ח (אד-רום, אקוסיסטמס...). המחקר טוען ש: "למרות הכוונות הטובות של רוכשי המתקנים לטיהור מי כיורים ומכונות כביסה, תוצאת השימוש עלולה להיות מסוכנת לבריאות הציבור".


האם יש למישהו קצה חוט לאותו מחקר ו-או משהו לאמר על כך. פורסם בגלובס השנה.

ישי, מתכנן אולי לקנות מתקן כזה או לשמוע על פתרון קל לביצוע ובלי יתושים בבקשה...
"זה הלינק למאמר"‏http://www.ios.org.il/site/pubPage.asp?id=69

יש חזרות מכיוון שזה מה"קאש" בגוגל.

מיתקן הממחזר את מיי המיקלחת הכיורים ומכונת הכביסה
מסנן ומזרים לטפטפות בגינה
לא משלמים יותר לעריה בעד
-מיים להשקית הגינה-
פשוט להיט
1700-70-65-75
נו,
האם כדאי להתקין כזו מערכת או שהיא מסוכנת?
אני לפני בניה ורוצה להתקין אבל מתלבט
תודה
אם שומרים על כללי הבטיחות, ראה בראש הדף, זה לא מסוכן כלל.
לא תהיה שום בעיה אם עצי פרי צחי תבלין ירקות וכו?
קרא בראש הדף. *לא להשקות ירקות*! (אלא אם אתה מטהר את המים ועורך בדיקות מעבדה ומוודא שהם נקיים מספיק - ברמת מי שתייה).
קראתי קראתי
אבל דיברתי עם כמה חברות שמוכרות מערכות כאלו ונאמר לי שלא תהיה שום בעיה בהשקיית הגינה ללא שום מגבלות
ואם את אומרת שאסור להשקות ירקות אז גם אם אני משקה את הדשא עם ממטרות אסור שהמים יגיעו לירקות
זה מאוד מגביל להתחיל לחלק לאזורים וכל הזמן לחשוש שמא המים האפורים הגיעו לירקות
בנוסף, האם מותר לשבת על דשא שהושקה במים כאלו?
אם חברות אלה מבטיחות שמהמערכת שלהם יוצאים מים באיכות שתיה, אז אפשר. אבל כדאי לגבות את זה בבדיקה. בקש מהם ראיות.
אגב, אם היית קורא בתשומת לב, היית רואה שכתוב שגם דשא לא כדאי להשקות עם מים אפורים. במים אפורים עלולים להיות חיידקים, ולא כדאי להשקות אתם במקומות עמם עלולים לבוא במגע ישיר. אם הדשא רק ליופי ואף פעם לא יושבים עליו וילדים לא משחקים בו ולא נוגעים בו, אז זה אפשרי.
רבותי זהירות!
שמי מתן ואת פרויקט הגמר שלי בטכניון עשיתי על איכות מים אפורים. ובכן מה הבעיות עם המים האפורים? קודם כל סיכון של העברת מחלות. אל נא תשכחו שבכיור יורקים, וגם במקלחת יורדים מגופנו אוכלוסיות חיידקיות(שלא לדבר על כיור המטבח...)
הבעיה השניה היא מליחות.הסבונים והדטרגנטים בהם אנו משקים מלוחים (גם הדטרגנטים הירוקים מלוחים!) והמליחות לאורך זמן תפגע בגידול ותנדוד למי תהום. דרכי הטיפול העדיפות הן ע"י מערכות ביולוגיות (MBR RBC) אולם מערכות אלו יקרות מדי כיום, ורק בבניה רבת קומות זה יוצא כלכלי.
ולכן היו זהירים מאוד לפני שאתם פותחים מחדש את מעגל המים!
בעניין החיידקים והמחלות- אתה צודק.
בעניין המליחות והדטרגנטים, אני מצפה ממי שמשתמש במערכת כזו בבית שלכל הפחות ישתמש בחומרי ניקוי וקוסמטיקה אקולוגיים ויש כאלה היום בארץ.
אגב- יש גם מערכות שכוללות בדרך טיהור של המים האפורים, כשהמים עוברים דרך בריכה עם צמחים שמעבירים את המים סינון. ראיתי כאלה.
מתן, איך ניתן ליצור איתך קשר כדי לקבל עוד מידע בנושא. אנחנו מתלבטים כרגע בעניין, לקראת מעבר לבית חדש (חבר שלי, ישי, הביא פה נתונים שמצע במאמר בגוגל, אולי תוכל להתייחס אליהם?). תודה בכל מקרה על האינפו, עפרה
שלום לכולם!
רוקדת יקרה! הדטרגנטים ה"אקולוגיים" נקראים כאלו כי הם מכילים פחות זרחן- שמהווה בעיה למקורות מים(יוצר פריחת אצות), ובמדינות מהם מגיע (גרמניה,אוסטרליה) זו בעיה משמעותית, בארץ לצערנו אין כאלו אגמים..... בכל מקרה גם חמרי הניקוי הירוקים הנם מלוחים....
בעית החידקים מספיקה כדי לפסול השקיה במים שלא עברו טיפול אינטנסיבי- טיפול ביולוגי ו/או ממברנלי. טיפול בעזרת צמחים צריך להעשות בזהירות, שכן אם אין הקפדה על תהליך מדויק, אין ודאות שהאוכלוסיה החיידקית תוסר.
החסכון במים אפורים מבורך אך יש לנקוט בו בזהירות, ומי שאין בידו האמצעים לטפל טיפול טוב (מערכת ביתית טובה עולה כ 4000$) עדיף שלא יסכן את עצמו ואת סביבתו!!!!
מתן, כיוון שיש כאן אוכלוסיה גדולה שמתעניינת בנושא, האם היית שוקל לפרסם חלק או את כל העבודה שכתבת ?

אחרי כמה שנים אתה צופה שתופיע בעיית מליחות בצורה נראית לעין ?
אני מבינה שהמליחות היא תוצאה בעיקר של השימוש בדטרגנטים. אך בבית יש שימוש במים גם ללא כל חומרים (נניח לשטיפת ירקות, לדוגמה). כיור ייעודי במטבח יכול לפתור את הבעיה הזו, כך שאפשר ללא כל חשש וללא רכישת מערכת משוכללת למחזר לפחות חלק מהמים.

כמו כן, אדם שרוצה להקים מערכת ביולוגית לטיפול במים, יכול לערוך בדיקות מים תקופתיות כדי לוודא ששווי המשקל נשמר וכי האוכלוסיה החיידקית הוסרה, לא ?

לפרסם כאן זו קצת בעיה כי זה פרויקט של משרד התשתיות-עניני זכויות יוצרים וכאלה......
לגבי המליחיות- יכול להיות שלא תראי גם בטווח של שנים-תלוי בסוג הקרקע, הדטרגנט, ותדירות השימוש.....
אבל הבעיה המרכזית,שוב אגיד היא הזיהום החידקי!!!!! דוקא על הכיורים הייתי מוותר ראשונים- תחשבי על מה שנשטף אצלך במטבח (שאריות מזון מכלים.....\) או בכיור המקלחת (אני מקווה שאת שוטפת ידיים אחרי....)
להקים מערכת טיפול ביולוגית זה עניין לא פשוט (צריך לשמור על תנאים מתאימים לחיידקים המפרקים) ולא זול (כימיקלים להפתתה,משאבה לסיחרור...). לעשות בדיקות זה נחמד ורצוי אבל אני לא מכיר הרבה אנשים שיש להם בבית ציוד מעבדתי לבצע בדיקות כאלו.
לפרסם כאן זו קצת בעיה כי זה פרויקט של משרד התשתיות-עניני זכויות יוצרים וכאלה......
משרד התשתיות עושה מחקרים שמעניינים את הציבור מכספי הציבור ואז לא מפרסם אותם ? tongue

תחשבי על מה שנשטף אצלך במטבח (שאריות מזון מכלים.....\) או בכיור המקלחת (אני מקווה שאת שוטפת ידיים אחרי....)
בשביל זה הצעתי כיור ייעודי בו לא שוטפים כל דבר, אלא רק מה שנקי יחסית.

אני לא מכיר הרבה אנשים שיש להם בבית ציוד מעבדתי לבצע בדיקות כאלו.
יש מעבדות שעושות בדיקות תמורת תשלום.

משרד התשתיות עושה מחקרים שמעניינים את הציבור מכספי הציבור ואז לא מפרסם אותם ? tongue

עיקרי הדברים מפורסמים ב:"שימוש חוזר במים אפורים......"מאת ד"ר ערן פרידלר מים והשקיה 458 דצמבר 2004

בשביל זה הצעתי כיור ייעודי בו לא שוטפים כל דבר, אלא רק מה שנקי יחסית_
נשמע לי קצת באלאגן (לא ברור מה שוטפים איפה....) חוצמזה שהכמות שתאספי מכיור כזה זניחה ולא מצדיקה את ההשקעה בבניתו

_יש מעבדות שעושות בדיקות תמורת תשלום
נכון (בד"כ התשלום לבדיקות הדרשות-BOD COD וכו הוא גבוה~50$ לבדיקה בודדת!)

ובאופן כללי , לדעתי השבה של מים אפורים ללא טיפול אינטנסיבי עשויה להיות בעייתית ואף מסוכנת

אנחנו בשלבי גיבוש קונספציה עד כמה רחוק ועמוק ללכת עם מגוון השיקולים האקולוגיים ובינהם השיקול הכלכלי שעלה כאן,השימוש בחומרים מקומיים,מיחזור חומרים קיימים,רעילות של חומרים,גג רעפים בשל מחשבה לבנות מבוץ והגנה על הקירות... וכו.
ראינו שמישהו שאל כאן לגבי מיחזור מים אפורים.אנחנו מאד מתענינים בזה.אולי יש למישהו מושג איך מגיעים לרפת בציפורי שממחזרת הכל? תודה מראש גילי

'עופרה צמחי מים' , נמצאים בציפורי. הם מתמחים בטיהור מים בשיטות ביולוגיות ואקולוגיות.
והמספר של "עופרה צמחי מים" -04-6562914
לבת של שלמה אילן, מחבר הגן_הפורה‏ (הוא נפטר והבת מתעסקת עם מכירת הספרים) יש בבית מערכת של מיחזור מים אפורים. חוץ מזה יש לה בבית בריכה תת קרקעית (או לפחות מוסתרת מתחת למרפסת) לאגירת מי גשמים.
היא עוסקת בגינון, תכנון והקמת גינות, בדרך כלל סטנדרטיות, אבל אצלה בבית מיושם כל הקטע האקולוגי ושווה לראות. היא בכפר ורדים ואני מניחה שאפשר להגיע אליה בדרך זו או אחרת, אני לא זוכרת את שמה, אבל התמזל מזלי להיות אצלה בבית לביקור קצר.
לצערי הגעתי לשאלות על מים אפורים באתר זה מאוחר מאוד.
למען השקיפות עלי לציין כי אני יצרן של מתקנים למים אפורים. המתקנים שלנו נמכרים בעיקר ליצוא, אך גם בשוק המקומי.
אני מזועזע מהבורות וחוסר הידע המפוזרים בכל הקהילות העוסקות במים אפורים ובאקולוגיה.
חברים! מותר להשתמש במים אפורים כמות שהם!
בשנת 2001 חוקק במדינת אריזונה שבארה"ב חוק חדש הקובע שמתר להשתמש במים אפורים המיוצרים בבית פרטי (בית פרטי= אלמנט המייצר עד 400 גלון ביום - כ-1600 ליטר) מאז ועד היום אומץ החוק ע"י מרבית מדינות ארה"ב,אוסטרליה, ניו זילנד ועוד מדינות רבות. כמובן פרט לישראל שכידוע משופעת במים. החוק קובע כאמור כי השימוש במים אפורים AS IS מותר ואף רצוי ואף קובע מספר מגבלות והתניות. החשוב ביותר ביינהם בעיני הוא האיסור להשקות בהמטרה וההיתר להשקות בטפטוף.
חשוב להגדיר כי מים אפורים הם מי כיור הרחצה, מקלחת, מכונת כביסה ומזגנים. מי מטבח ואסלות הם מים שחורים.

מכאן- שניתן להשקות גינות נוי במים אפורים תוך שמירה על כללים מסויימים ולא קשים במיוחד.
חשוב מאוד לא לבנות מיכל אגירה גדול מ 150 ליטר על מנת שהמים לא יעמדו ולא ימומש הפוטנציאל הבקטריאלי שלהם והוא קיים, יש להודות. רבים מתקשרים אלי ומספרים שבנו מיכל בנוי גדול והריח קשה מנשוא.
בנוסף יש לסנן היטב את המים כדי למנוע הגעת סיבים ושערות אל מערכת ההשקיה וסתימת הטפטפות. (מכונת הכביסה מייצרת סיבים רבים)
במקרה שלנו אנו משתמשים בבקטריות האוכלות את הבוצה והשומנים.
כמו כן במתקן שלנו יש מערכת גיבוי המשקה במים רגילים לאחר תקופה מוגדרת בה לא מוזרמים אל המערכת מים אפורים. אזי המערכת מניחה שהמשתמש נסע לחופשה וכו.
אם אנחנו שוברים מיתוסים נשבור עוד אחד נוסף. חברים! סבונים למיניהם אינם מזיקים לגינה בהתפרקם הם הופכים לדשן בנוסף ניתן לרדת לחצי הכמות המומלצת ע"י היצרנים ולקבל את אותן התוצאות, ע"פ מחקר שעשה הטכניון. ועל כל אלה ישנם חומרי ניקוי ירוקים נפלאים בנמכרים בארץ ומחירם קרוב למחירי החומרים הרגילים.
חשוב לי לציין כי מעבר למכירת מתקנים אני מתפרנס בתחום אחר. אני עוסק בתחום בנושא המים האפורים מתוך שליחות ואידיאולוגיה. גם המתקנים שלנו נמכרים במחירים נמוכים במיוחד. מתוך אמונה כי זהו אחד הפתרונות הנכונים לחסכון במים ברמה הלאומית. בנוסף אני מסייע ללא כל תשלום למי שמעוניין לבנות מתקן לבד.
עם כי בד"כ זה לא כדאי מול מחיר מתקן מוכן.
לכל מי שמעוניין בקבלת החוק האמריקאי ו\או סיוע בבנית מתקן או כל מידע אחר ניתן לפנות אלי במייל: adrom dot greywater at gmail dot com
בהצלחה
מוטי נ
מומלץ לא להשקות דשא וירקות במים אפורים. מים אפורים עלולים להכיל חיידקים למיניהם
האם אין משמעות למקור של המים? למשל - אני שוטף ירקות ופירות כך שמי השטיפה נאספים בגיגית. אני משקה איתם את הדשא או עציצים (כולל צמחי תבלין). נראה לי שפה הסכנה לא קיימת. האם אני צודק?
בשביל זה הצעתי כיור ייעודי בו לא שוטפים כל דבר, אלא רק מה שנקי יחסית
נשמע לי קצת באלאגן (לא ברור מה שוטפים איפה....) חוצמזה שהכמות שתאספי מכיור כזה זניחה ולא מצדיקה את ההשקעה בבניתו

קראתי המון חומר בנושא, וגם אני הגעתי למסקנה שלא כדאי לבנות כיור ייעודי למטרה הזאת - זה לא אקולוגי.

למשל - אני שוטף ירקות ופירות כך שמי השטיפה נאספים בגיגית. אני משקה איתם את הדשא או עציצים (כולל צמחי תבלין).
זאת בדיוק התוכנית שלי.
אם מדובר בפירות וירקות אורגניים, אז לדעתי בסך הכל מדובר במים נקיים.
גם אני שומרת חלק מהמים האלה ומשקה איתם את הערוגה שלנו.
וכשנבנה בית, אני מתכננת קערה לשטיפת ירקות ופירות נקיים שתהיה בכיור, ושכל פעם שתתמלא אני אצא איתה לגינה ואשקה משהו אחר. הרבה יותר חסכוני ואקולוגי מכיור וצנרת שלמים שצריך להוסיף למטבח.

אצלנו מכונת הכביסה נמצאת בקומה השניה, אז היה ממש מתבקש להטות את הניקוז שלה לצינור נפרד שיוצא מהמרפסת. הפעלנו קצת יצירתיות ובנינו מעין אמת מים מחוררת מבמבוק (תודות לרני ליכטנר) להשקות את הגינה. התחושה שלנו היא שאין בעיה עם המים כיוון שאנחנו משתמשים בחומרים אקולוגים בלבד וכיוון שהמים לא עומדים. אני גם מאוד אוהבת את "התוצאה" מבחינה אסתטית.
זה באמת מקסים!
מה אתם משקים עם זה?
תודה! יש שם עץ לימון, שרך, דיכונדרה, קיסוס, המון כובע נזיר והכי נחמד זה שהבמבוק גם משקה במבוק (זה הצמח הבולט בתמונה).
היי יעל,

ראיתי את מה שכתבת על אמת המים, נראה מאוד יפה..
תוכלי להרחיב קצת?

שתלתם בתוכה צמחי מים? (אני רואה שם קנה?)
מה אתם משקים עם המים?

זה רק ממכונת הכביסה?
תודה...

אמא אדמה, אשמח לספר עוד:
המים מגיעים ממכונת הכביסה בלבד ולכן זורמים רק כאשר היא פועלת, וגם אז במין פולסים לא סדירים. במשך הזרימה המים מטפטפים ישירות מהאמה (שהיא בעצם מוטות במבוק רחבים חצויים עם חורים פה ושם) ומשקים את הצמחים שמתחתיה. יש גם מפלים קטנים בין מפרק במבוק אחד לזה שמגיע אחריו. לא שתולים שם צמחים, כנראה שהתמונה מטעה.
הצמחים המושקים הם עץ לימון, שרך, קיסוס, דיכונדרה, כובע הנזיר ובמבוק. הבמבוק היה המוטיבציה הראשונית לפרוייקט כי ידענו שבשביל שישגשג הוא צריך הרבה מים אז החלטנו לתגבר אותו במי הכביסה. נראה שזה עובד טוב כי מאז שהתקנו את המערכת הוא גבה לפחות במטר.
תודה...
באיזה אבקת כביסה אתם משתמשים? רגילה או אקולוגית?

בעצם המים לא עוברים סינון אלא מושקים ישר על הצמחים, נכון?

אנחנו משתמשים בנוזל הכביסה של אקובר ובתור מרכך בחומץ. המים אכן לא עוברים סינון. זה מצריך אותנו לנקות את צינורות הבמבוק והחורים שבהם מהסיבים שמצטברים. עד עכשיו ניקינו פעם אחת, אחרי כ-3 חודשים של פעילות.
שאלה לגבי ריכוך מים


לאחרונה נתקלתי בהמלצות רבות להתקנת מערכת "ריכוך מים" בבית למטרת הפחתת כמות האבנית ושמירה על הצנרת ומכונת הכביסה.

האם משהוא מכיר התיחסות מקצועית לנושא (לא פרסומית - את זה יש מספיק ב-google ) ? האם זה שווה ? חוקי ? ידידותי לסביבה ?

בתודה דני

אני הולך על מים אפורים! נשמע לי טוב - יש לי שטח ריק גדול ואני רוצה לגנן אותו וחבל לי בגלל ההשקיה
האם צמח הבמבוק יכול לקבל מי כביסה מאבקות כביסה רגילות וממרככים רגילים ?
_יש לי שטח ריק גדול ואני רוצה לגנן אותו וחבל לי בגלל ההשקיה_
אפשר לגנן בלי השקיה כמעט. צמחים ארצישראליים שלא דורשים מים, חוץ מאשר בהתחלה.
יעל סתיו ממש התלהבתי משיטת הבמבוק- פשוט מדהים !
התבלבלתי:
אז מותר או אסור להשקות צמחים עם מי מטבח?

אני התחלתי לאסוף מים משטיפת כלים וירקות. יש לי קופסה קטנה מלבנית בכיור ורוב המים הולכים אליה - לא כולם, רק היותר נקיים, מהשטיפה של הכלי. האם זה פסול? המים בקושי מספיקים לעמוד, ואני משקה בהם עציץ נוי, עציץ נענע ועציץ דפנה, מבקבוק אל האדמה, כך שאין (כמעט) מגע של המים עם הצמח. האם זה עדיין בלתי קביל לגבי הנענע? ומה לגבי צמח נוי?

אז מותר או אסור להשקות צמחים עם מי מטבח?
תלוי למה את קוראת "מי מטבח".
בספרות המקצועית מדובר במים משטיפת כלים, מניקוי העוף למרק, מכל דבר שעובר במטבח - מלא חיידקים, רעלים וזיהום פחות או יותר כמו מי האסלה.
מים משטיפת כלים - הם מים עם סבון, ועם חיידקים. יש מעט מאוד צמחים שישרדו אותם, בהשמה ישירה לקרקע, והם מגבירים את מליחות הקרקע ופוגעים במי התהום בתוך זמן לא ארוך. יכולים להרוג עץ.
הדרך הנכונה לטפל במים כאלה היא דרך טיהור מים אפורים: מאגר תת קרקעי עם כמה שכבות, תעלה עם צמחי מים, וכו' וכו'. לא לשפוך ישירות על הקרקע.
דרך אחרת היא לשפוך אותם על קומפוסט פעיל שיקמפסט אותם, אבל בשביל זה רצוי לקרוא את "זבלאנושי" של ג'וזף ג'נקינס (התרגום בעברית של טליה שניידר) כדי לדעת איך ומה.

לעומת זאת, מים משטיפת ירקות ופירות, אם הם אורגניים - אפשר לשפוך ישירות לגינה.
אם הירקות והפירות לא אורגניים, לעומת זאת, אז את שופכת ישירות לאדמה הרבה חומרי הדברה ורעלים כל יום. זה לא מתפרק ונכנס ישר למי התהום sad

תודה על התשובה happy
יש מישהו שרכש או הכין לבד מערכת למחזור מים אפורים?
את חברת 'אד רום' לא ניתן להשיג (טלפון, דוא"ל...). יש למישהו נסיון עם החברה השניה (Ecosystems)?

אנחנו רוצים לתכנן מערכת כזו לבית חדש, ואני לא בטוחה אם כדאי לנו להכניס אותה לתוכניות הבניה או פשוט להתקין את המיכלים
לאחר בניית הבית בלי שאלות קיטבג במועצה..

עצה לגבי כמה אפשרויות לטיהור מים אפורים ו/או לטיהור כל השפכים בבית לצורכי מיחזור או השקייה
 1. למרות שלכאורה מיחזור מים אפורים הוא כאילו פשוט, 'קצת לסנן' ואפשר להשקות, מתברר שהוא לא כל-כך פשוט.
 2. קיראו כאן על השאלות הכרוכות במיחזור מים אפורים: ‏http://www.hametaher.co.il/index.php?option=com_content&view=article&id=14&catid=17&Itemid=10
 3. בעת מיחזור מים אפורים חייבים לטהר את הגורמים הפתוגניים (גורמי המחלות) אשר בתוכם, אחרת יהוו סכנה בריאותית. רצוי לפרק גם חומרים כימיים.
 4. התמקדות תשומת הלב במיחזור מים אפורים נובעת רק מכך שעד לאחרונה לא היה אמצעי אמין ויעיל לטיהור כל* השפכים בבית.
 5. בינתיים, הצטבר בארץ ובעולם נסיון במיחזור סוגי השפכים בבית והוא הוביל לשני פתרונות סבירים, אמינים, שאינם דורשים טיפול מיוחד וקיימים לשנים רבות.
 6. פתרון ראשון לטיהור *כל השפכים בבית או רק המים האפורים הוא 'אגנים ירוקים' או "אגן ירוק"‏http://www.hametaher.co.il/index.php?option=com_content&view=article&id=28&catid=17&Itemid=10
 7. פתרון שני, קומפקטי יותר, הוא מערכת המיובאת מהולנד והקרויה (לחצ/י): "בי-ירוק" ‏http://www.hametaher.co.il/index.php?option=com_content&view=article&id=22&catid=17&Itemid=10
 8. עקב אורך חייהם הגדול של שני הפתרונות לעיל (כמעט כמו אורך החיים של הבית עצמו) כדאיותם הכלכלית, מעבר לערכים של שמירה על הסביבה, היא גבוהה.
 9. לכניסה לאתר חברה הפועלת "לתיקון עולם" ולמען עולם וחיים טובים יותר ראו כאן: ‏המטהר - הנדסה וטיהור מים

רטוט עקרוני של מערכת טיהור שפכים ביולוגית 'בי-ירוק' בסיסית לטיהור מים אפורים:

אבל גם המערכת הזאת בסופו של דבר נפטרת כך או אחרת מהשפכים שלה. ומה עושים איתם? זורקים אותם להונולולו?
הרי כולנו רקמה אנושית אחת חיה. אם אתה יורק פה באוסטרליה יש צונמי...אז מה ההתיפיפות הזאת? בכל מקרה החידקים האלו נמצאים, אז אם נזרוק אותם מהחלון הם יעלמו?
לי נראה,ולא מידע - מתחושה,שאחרי סינון קצר אפשר להשתמש במים האפורים גם להשקיית גינת ירק. אבל במחשבה שניה המטבח שלי הוא צמחוני ואולי זה עושה את ההבדל...
 1. התשובה לשאלה הראשונה שלך נמצאת בכיתוב ובציור. את המים ממחזרים לשימוש מחדש באסלות, מטהרים לצורכי השקייה, או מעשירים את המים בנחל הקרוב.
לגבי כל שאר מה שכתבת, סליחה, אבל לא הבנתי מה את בעצם שואלת או אומרת.
את מתכוונת שנשמור על החיידקים הפתוגניים בתוך המים האפורים? משהו כמו "תנו לחיידקים לחיות"?
אני אומרת שבעצם אי אפשר להיפטר מכלום וגם לא להשליך או כדבריך להעשיר את הנחל הקרוב, מכיוון שהמערכת שלנו היא סגורה. כדור הארץ, או איך שתקרא לזה הוא זה, וזהו זה.
אי אפשר פשוט להשליך משהו יותר (אולי פעם היה אפשר, היום כבר לא) ולהאמין שיהיה בסדר ,או אולי לא לחשוב על כך יותר - פשוט אין לנו את הפריבילגיה הזאת יותר.
זה מה שאני אומרת בעצם.
צריך למצוא פתרון לכל פריט שאנחנו משליכים.
בסדר, אז אל תלכי לשירותים...תתאפקי.

בבית שלנו כנראה שלא תהיה ברירה ונמשיך ללכת לשירותים. אנחנו מהדגם הישן, הקלאסי...
ובגלל שאין לנו בינתיים דרך אחרת לעשות את צרכינו, אנחנו משתדלים שכל המים שאנו משתמשים בהם ומושלכים לביוב יחזרו לשימוש חוזר ולהשקייה.
מצידי, את יכולה לנהוג אחרת ולא להשליך אותם....

עמנואל יא מתחכם, מה עם הבוצה בבור ספיגה\רקב\מפריד שומן.
לאן הולך השומן??
אל תייחס לי חוכמה לפני שהכרת אותי....
אתה מתכוון לבוצה או למשקעים?

לנייר הטואלט, לטמפונים וכד' ששוקעים למטה או לבוצה שנוצרת כתוצאה מפעילות בקטריאלית?

במערכת לטיפול בשפכים או סתם במסעדה?

אענה באופן כללי:

לגבי נייר טואלט, טמפונים, ניירות מסטיק וכד', אני ממליץ שלא להשליך אותם לשירותים.

לגבי שומן, קצף וג'יפה על המים שבתוך מפריד השומן, לא לגעת בהם ולתת להם להסתדר לבד, רצוי עם אוורור בתנאי שלא יעלה ריח. הם מתפרקים במשך הזמן.

לגבי החרצפים ושאר מרכיבים אורגניים וזיהומים במי השפכים - הם מטופלים כך שלא נשארת בוצה.

קודם כל מתחכם הוא לא חכם
ולענייננו אז כוונתך היא שבמקרה האידאלי (ללא נייר טואלט ודומיו) תוצרי המערכת הם מים מותרים להשקיה בלבד?
ואם כן באיזה רמה? (צמחי תבלין, עצי פרי וצמחי מאכל באופן כללי)
ואחרונה חביבה מה אם בכ"ז מוחדר נייר טואלט למערכת.
רב תודות
יש שניי סוגי מערכות:
 1. מערכת "בי-ירוק"‏http://www.hametaher.co.il/index.php?option=com_content&view=article&id=22&catid=17&Itemid=10‏ היא ייחודית רק לנו.
 2. מערכת "אגנים ירוקים"‏http://www.hametaher.co.il/index.php?option=com_content&view=article&id=28&catid=17&Itemid=10‏ נמצאת גם אצל יצרנים אחרים.
שתי המערכות יכולות להתגבר על נייר טואלט ודומיו, אך לא על בסיס השלכה קבועה של נייר טואלט לשירותים. אי אפשר להשליך באופן קבוע טמפונים, חומצות חזקות, מדללי צבע וכד'. על משהו זמני, המיקרואורגניזמים יתגברו.
מבחינה כימית וביולוגית איכות השפכים המטוהרים בשני סוגי המערכות - גבוהה (במערכת "בי-ירוק"‏http://www.hametaher.co.il/content/view/22‏ אפילו גבוהה מאוד) והם מתאימים לתקנים של איכות הסביבה ומשרד הבריאות ולהשקייה של כל גידול חקלאי, לרבות ענבים (שהם רגישים). אם צריך להתאים את המים גם להוראות משרד הבריאות בנושא חיטוי (נדרש רק להשקייה חשופה או המטרה, להשקיית גינות ציבוריות או ירקות עליים וכד') אפשר לעשות זאת בקלות בתוספת סכומים של כ-2000 עד 4000 ש"ח.
אז מה עושים עם הנייר ? (לעקשני השימוש בו)
מה עם קומפוסט מזבל אנושי? אמור לפתור את כל הבעיות שהעלתם כאן.
(אני חושבת שזה רעיון ענק אבל עדיין לא מיישמת בבית כי אני בבית שכור וגם לא ברור לי איך אפשר לעשות את זה בבית דירות משותף).
לאבו ארז:
 1. את הנייר יש להשליך לפח. אפשר לצרף את ‏התוצרת" לשאר הפסולת האורגנית מהבית ולטמון אותה באדמה כדי לטייב אותה. הנייר יתפרק ומה שעליו יעודד פעילות מיקרואורגניזמית. אתר טוב לייעוץ בנושא זה תמצא (חוץ מהאתר הנחמד שלנו) גם באתר הגינון האקולוגי "כאן נעים

אגב, גם אם מגיע נייר למערכת טיהור השפכים בי-ירוק, הוא שוקע ומתפרק לפירורים עוד לפני שהוא מתיישב על ה"חומר סלע-סיב"‏http://www.hametaher.co.il/index.php?option=com_content&task=view&id=22&Itemid=1

פירורי הנייר מתפרקים בחלקם בפעילות מיקרואורגניזמית.

הצצתי באתר וקראתי.
אני מבינה שלמשפחה "ממוצעת" (5 נפשות?) צריך מיכל בגודל של 4 מטר על 1.5 על 1.5. זה יוצא גדול מאוד. נדמה לי שזה תופס אותו גודל באדמה כמו סינון בעזרת בריכה וצמחי מים.
האם אפשר להעמיד את המיכל? כלומר, שהארבעה מטר יהיו לעומק, והמיכל יתפוס מטר וחצי על מטר וחצי בגינת הבית?
אחרת זה לא מתאים לבעלי שטח קטן.
כמו כן, לצערי באתר אין שום פירוט של עלויות, אפילו לא בערך. כתוב שמערכת למי שיש לו בור ספיגה ישן יותר זולה, אבל כלום מעבר לזה.
האם תוכל לתת סדרי גודל?
לבשמת_א?
זה לא יוצא גדול מאוד משום שהכל קבור באדמה וממעל שתולים להם עצים, שיחים ופרחים.
אורך כ-4 מטר חייב להיות אופקי, קבור מתחת לאדמה. רק המכסאות בולטים מעל לפני השטח. כתוצאה מהפנייה שלך אבקש לשים באתר צילום של "מערכת בי-ירוק"‏http://www.hametaher.co.il/index.php?option=com_content&view=article&id=22&catid=17&Itemid=10‏ כשרק הפתחים שלה בולטים, בכדי להבין שבעצם המערכת אינה תופסת מקום חזותי..
עלויות:
כ-20 אלף שקל למשפחה 5 נפשות + מע"מ, כולל התקנה באיזור חדרה-גדרה. זאת מערכת לכל החיים שהתחזוקה שלה מעטה ואם התחזוקה נדרשת לאורך השנים, היא די פשוטה.

אם יש לכם מבנה קרקע מדורג, אפשר לנצל את כוח הכובד ולהוזיל את המערכת בכמה אלפי ש"ח.

מה קורה אצלכם?

יש לכם בור ספיגה ישן? בור רקב? מיכל פלסטי כלשהוא עבור השפכים? חיבור לביוב עירוני?

שבעצם המערכת אינה תופסת מקום חזותי
עזוב מקום חזותי... אם כל הגינה היא 5 מטר על 5 מטר, זה די הרבה ממנה.
אם יש מיכל שהמכסה שלו בולט מעל פני הקרקע, איך אפשר לשתול עץ על המכלים?

"אצלנו" עוד אין כלום. לדעתי יעשו שם חיבור לביוב עירוני, כי השטח קטן מדי לבור ספיגה. לשכנים, שהבתים שלהם יושבים על שטחים של דונם וחצי, שני דונם, יש בורות ספיגה.

לדעתי יעשו שם חיבור לביוב עירוני, כי השטח קטן מדי לבור ספיגה. לשכנים, שהבתים שלהם יושבים על שטחים של דונם וחצי, שני דונם, יש בורות ספיגה.

אני לא בטוחה שזה קשור לגודל החצר. אצלנו המושב עכשיו עובר לביוב, עד כה - בורות ספיגה, והחצרות ברובן ממש גדולות. אם אין תשתית לביוב, אז אין ביוב. בשמת, יכול להיות שהמובלעה שלכם עדיין ללא תשתית לביוב. אם עמד שם בית ישן (אם אני זוכרת נכון זה מה שסיפרת לי) אז מין הסתם יש לו בור ספיגה. בור ספיגה זה יותר אקולוגי ?

לגבי מחזור מים - אני בזמן האחרון אוספת בגיגית כזו מים מהכיור ומשקה איתם עציצים של צמחי נוי. אבל לאור מה שנכתב כאן אני לא בטוחה פתאום זה הדבר הנכון לעשות. אלה אומנם לא צמחי מאכל או תבלין, אבל יכול להיות שבעצם אני קצת מרעילה אותם. אנחנו מאוד הצטערנו בדיעבד שלא התקנו מערכת לטיהור מים אפורים, אבל עכשיו כשקראתי את הדף שוב נזכרתי למה לא עשינו את זה. וזה מעלה לי את המחשבה - זה ממש מעצבן שאנשים פרטיים וקטנים צריכים לקחת אחריות מלאה על משהו שאמור לעניין גופים גדולים וממסדיים. אם היה סבסוד או הקלה או אפילו יעוץ של המדינה - היה אפשרי לעשות דברים כאלה, ולא להגיע למקום הזה שמוותרים כי מבינים שכאדם פרטי זה מאוד בעייתי ללכת על דבר כזה.

בעניין זה, שמעתי שחברות הביטוח התחילו להפנים את ההפסדים הענקיים שעומדים להיות להם בעוד כמה עשרות שנים עקב הצפות ואסונות טבע אחרים שעומדים על הפרק בגלל הנושא האקולוגי. חברות הביטוח מחזיקות בחלק גדול מאוד של הנדל"ן בעולם, וזה כוח כלכלי ענקי. זה מעלה את האפשרות שגופים גדולים וקפיטליסטים יתחילו להזיז את התחת למען כדור הארץ... אני מקווה שכשזה יקרה, יהיה יותר אינטרס שאנשים קטנים יוכלו לממש כלמיני יוזמות אקולוגיות שכרגע קשה לממש.

אם עמד שם בית ישן (אם אני זוכרת נכון זה מה שסיפרת לי) אז מין הסתם יש לו בור ספיגה. בור ספיגה זה יותר אקולוגי ?
עדיין עומד הבית הישן של הסבא-רבא.
אני בטוחה שיש לו בור ספיגה.
זה בהחלט לא יותר אקולוגי. זה יותר מזהם את הקרקע מאשר ביוב. קראתי פירוט בספר "זבלאנושי".
האדריכלית שלנו אמרה לי, שברגע שיתחילו לבנות אצלנו, יחברו לביוב. כרגע כבר יש צנרת ניקוז למי גשמים, מתחת לאדמה, אז כנראה זה קשור. כמו כן, ראיתי שכבר הכינו מזמן צינורות ענקיים שרק מחכים.

_בגיגית כזו מים מהכיור ומשקה איתם עציצים של צמחי נוי_
תלוי איזה מים. אם אלה מים רק מרחיצת פירות וירקות אורגניים, אז הם בסדר להשקייה. אם אלה מים עם שאריות סבון או ריסוס או דברים כאלה, אז הם מזהמים ועלולים לגרום גם מחלות בצמחים וכמובן לזהם את מי התהום וכו'. עדיף כבר להוריד איתם מים בשירותים... או שיש לכם מספיק שטח לעשות אגני מיחזור טבעיים עם אבנים וצמחי מים.

אז כנראה שאתם עומדים להיות מחוברים לרשת ביוב.
הרשות המקומית תחייב אתכם בתשלום אגרת ביוב לפי כמות המים שתשתמשו בה.

לבתים הגדולים, עם גינות דונם, דונם וחצי, מאוד משתלם לטהר את השפכים במקום לתת אותם במתנה לרשות המקומית ועוד לשלם על זה.

הרשות המקומית משלמת לתאגיד הביוב על הסכמתו לקבל את השפכים שלכם, תאגיד הביוב מטהר את השפכים ומוכר לחקלאים את הקולחים המטוהרים.

אם כולם במושב היו מטהרים את השפכים, ההוצאות של הרשות המקומית על סילוק השפכים היו יורדות לאפס, וגם ההוצאות של הממחזרים על מי השקייה היו יורדות מאוד.

עצתי:
מי שרוצה למחזר את המים, שישנה קצת את כיוון צנרת השפכים היוצאת מהבית כך שתגיע למקום העתידי בו רוצים להקים מערכת לטיהור שפכים. קו הביוב, בדרך כלל 110 מ"מ, היוצא לעבר הביוב הכללי ימשיך להיות קיים, אך רק למקרה שיהיה עודף בשפכים מטוהרים שהגינה לא תוכל לקלוט.

ולבשמת:
אם אין מקום, תעשו רק מה שהמקום מאפשר לכם. אולי תעשו טיהור טוב ורציני של המים האפורים במתקן קומפקטי 'בי-ירוק'?
http://www.hametaher.co.il/index.php?option=com_content&view=article&id=22&catid=17&Itemid=10
זה יצא זול יותר (לפי הגודל) אך ממחזרים פחות מים. אבל גם זה תופש שטח של בערך 220 ס"מ על 110 ס"מ.

מאוד משתלם לטהר את השפכים במקום לתת אותם במתנה לרשות המקומית ועוד לשלם על זה.

משלמים על זה בכל מקרה. אפאחד לא מודד כמה שפכים הענקת.
(וכן, בהחלט עדיף להשתמש מאשר לתת במתנה לרשות).

הרשות המקומית תחייב אתכם בתשלום אגרת ביוב לפי כמות המים שתשתמשו בה
נכון.
לא לפי כמות המים היוצאים אל הביוב.
אנחנו חוסכים כרגע כ-150 ש"ח לחשבון מים, בזכות העובדה שאנחנו משתמשים במים אפורים להורדת המים בשירותים, במקום "להוריד את המים". בשיטה פרימיטיבית וזולה ביותר happy
לבשמת_א? - יפה מאוד!
זו באמת מערכת פשוטה להכנה. לוקחים את המים האפורים, מסננים קצת ומחזירים לשירותים. צריך כמובן משאבה ופיקוד אבל מדובר באלפי שקל מעטים עבור הכל.
אולי נציע מערכות כאלה בעתיד כדי שיהיה לנו מגון רחב של פתרונות לשפכים.

150 ש"ח לחודשיים (כל חודשיים יוצא חשבון) זה לגמרי לא רע. מצא חן בעיני! yes

לוקחים את המים האפורים, מסננים קצת ומחזירים לשירותים. צריך כמובן משאבה ופיקוד אבל מדובר באלפי שקל מעטים עבור הכל.
hilarious
כשכתבתי "שיטה פרימיטיבית" התכוונתי עוד יותר פרימיטיבית:
יש לנו חדר אמבטיה ושירותים אחד. קטן.
בכיור יש גיגית קטנה.
באמבטיה גיגית יותר גדולה.
המים מרחיצת הידיים שמתאספים בכיור, הולכים ישירות לשירותים או מעבירים לגיגית הגדולה, שבאמבטיה.
מי שמתרחץ אחרון בלילה סותם את הפקק (בפועל: אישי ואני) וככה מצטברים מי הרחצה האחרונים באמבטיה. מהמים האלה מורידים למחרת את המים בשירותים כל היום בעזרת הגיגיות (מדובר בסתם גיגית כביסה בת 21 שנים שהסבנו למטרה הזאת).
אין סינון, ואין צורך.
אין משאבה וכו', וכך אין ציוד יקר. אם יתקלקלו הגיגיות יום אחד, נשפוך בדלי.
אין ריחות רעים כי זה לא עובר דרך הניאגרה, אין סכנה להתפתחות חיידקים, המים זזים כל הזמן, אין מים שמחכים יותר מ-20 שעות, כי לפני שהילדים מתרחצים בערב פותחים את הפקק באמבטיה.
עוד יתרון: כיוון שמורידים מי סבון, אפשר לנקות את השירותים בלי שום חומר אלא במברשת בלבד: הסבון כבר בפנים... hilarious
גם באמבטיה, אני שומרת עליה נקייה בעזרת שיפשוף תוך שימוש בסבון שנשאר עליה (הילד מאוד אוהב "לשחק" בסקוטשברייט במשחק "לנקות את האמבטיה").
כמו שאמרתי: פרימיטיבי! הגיגית הקטנה לכיור עלתה 5 ש"ח, וזו עלות כל המערכת שלנו happy
בשמת_א‏ כמה הערות והארות:
 1. אין סכנה לריחות רעים אם המים יגיעו לניאגרה. קצב הצריכה מהיר מדי.
אבל ממילא אין לכם משאבה כך שזה לא משנה.
 1. דווקא מחיידקים צריך כן להיזהר. אם יש פצע פתוח, או מוגלתי, או מגע של המים עם הפרשות (תמיד נשארות על הגוף שאריות של הפרשות), עלולים להתפתח חיידקים פתוגניים ולא כדאי יותר מדי לגעת בהם. גם שיעול, עיטוש, או כיחכוח, יכול להביא את אחד מהחבר'ה הקטנטנים המזיקים להתפתח במים.
 2. סקוצ'ברייט על האמבטיה לא מומלץ. עושה חריצים.
 3. מים אפורים יכולים להמתין 20 שעות ואפילו פי 3 יותר בלי להעלות ריח.
סקוצ'ברייט על האמבטיה לא מומלץ. עושה חריצים.
המממ. מעניין. אני משתמשת בד"כ בספוג שצד אחד שלו סקוטש, אבל לא נשאר בו שום "שורט".

מים אפורים יכולים להמתין 20 שעות ואפילו פי 3 יותר בלי להעלות ריח.
כן, וזה גם לא מדאיג אותי, כי ממילא השיטה שלנו היא שממלאים בהתקלחות האחרונה, וזה מתרוקן, או כמעט מתרוקן, עד הערב למחרת, ואז מרוקנים ומעבירים ניקוי מהיר לפני המקלחות של הילדים.

אין סכנה לריחות רעים אם המים יגיעו לניאגרה. קצב הצריכה מהיר מדי.
כשיש מעבר לניאגרה, אז יש יותר מים שמחכים במאגר.
כמו כן, כשיש מעבר לניאגרה, אז המים מחכים יותר זמן, כי בשיטה הזאת יש באופן שוטף מים אפורים במיכל, שמחכים להורדת המים הבאה. לכן באמת מתפתחים ריחות וזיהומים.
לעומת זאת, בשיטה שלנו, ה"מאגר" שלנו מרוקן ומתנקה כל יום.
קראתי הרבה חומר על זה. אמנם לא שמרתי לינקים (הגעתי דרך קישורים באתר של ג'וזף ג'נקינס, על Humanure, וגם דרך גוגל, "מים אפורים" ו-gray water). ממנו למדתי על הבעייתיות שבמיכל הצובר מים אפורים לניאגרה, כחלק ממערכת עם משאבה.

דווקא מחיידקים צריך כן להיזהר. אם יש פצע פתוח, או מוגלתי, או מגע של המים עם הפרשות (תמיד נשארות על הגוף שאריות של הפרשות), עלוילים להתפתח חיידקים פתוגניים ולא כדאי יותר מדי לגעת בהם. גם שיעול, עיטוש, או כיחכוח, יכול להביא את אחד מהחבר'ה הקטנטנים המזיקים להתפתח במים.
אני ממש לא מודאגת ממה שיש במי הרחצה המשפחתיים. לבית השימוש זה לא מזיק, שהם עוברים דרכו לביוב. וגם לנו. אם יש איזה חיידקים למישהו בבית, זה עובר לאחרים ישירות. לא צריך אמבטיה.

ציטוט מ בשמת_א‏

דווקא מחיידקים צריך כן להיזהר. אם יש פצע פתוח, או מוגלתי, או מגע של המים עם הפרשות (תמיד נשארות על הגוף שאריות של הפרשות), עלוילים להתפתח חיידקים פתוגניים ולא כדאי יותר מדי לגעת בהם. גם שיעול, עיטוש, או כיחכוח, יכול להביא את אחד מהחבר'ה הקטנטנים המזיקים להתפתח במים.
אני ממש לא מודאגת ממה שיש במי הרחצה המשפחתיים. לבית השימוש זה לא מזיק, שהם עוברים דרכו לביוב. וגם לנו. אם יש איזה חיידקים למישהו בבית, זה עובר לאחרים ישירות. לא צריך אמבטיה.

נכון! צודקת. "התייחסנו לכך"‏http://www.hametaher.co.il/content/view/14‏ באתר שלנו. הדגשנו שמגע של זרים (לא בני המשפחה הממחזרת) במים אפורים ממוחזרים, הוא מסוכן.

שלום לכולם. ברצוני לבנות מערכת טיהור של מים אפורים באופן עצמאי ולרכוש ידע בנושא. חיפשתי ברשת לא מעט ולרוב הגעתי לאתרים שמנסים לשווק מוצרים או בנייה של המתקנים. אשמח לקבל מידע על בנייה עצמית של מתקן כזה. תודה.happy
שלום,
הייתי מאוד רוצה לבנות מערכת מים אפורים (עדיף ביולוגית) בביתי, ראיתי שעבר זמן מאז שהשרשור הסתיים והמון זמן מאז שהוא התחיל.
מישהו עשה את זה לבד?
אני לא מתכוונת להפנות ישירות את המים האפורים לגינה, אלא ממש לנקות אותם שיהיו מותאמים להשקיית ירקות, פירות, תבלינים וכל דבר מאכל אחר שאפשר לגדל בגינה.
ברור שנשתמש במוצרים אקולוגיים, אבל אנחנו לא צמחוניים (אולי זה ישתנה בעתיד?) ולכן מי המטבח גם צריכים לעבור טיהור.
בתודה,
ליאת.
שלום לכולם
אצלינו ניתן לראות מערכת מים אפורים שנבנתה באופן מאוד פשוט
כל אחד יכול לבנות
והתוצאות מדהימות
מים שבהתחלה אפורים ומסריחים
בסוף יוצאים נקיים וצלולים

לפרטים: SASHE2ֲWALLA.CO.IL 04-9840043

שאלה חשובה
אצלי המים של הכיור במטבח זורמים ככה, כמו שהם להשקיית עץ זית. אני לא משתמשת בחומרים כימיים בכיור ורק בסבון אקולוגי.
בעיה- האזור שבו זורמים המים ליד העץ מסריח כמו ביוב ולא נעים. מה עושים???
שאלה חשובה
אצלי המים של הכיור במטבח זורמים ככה, כמו שהם להשקיית עץ זית. אני לא משתמשת בחומרים כימיים בכיור ורק בסבון אקולוגי.
בעיה- האזור שבו זורמים המים ליד העץ מסריח כמו ביוב ולא נעים. מה עושים???

שאלות:

 1. מה מכיל הסבון האקולוגי? מי היצרן? מה מרכיבי הסבון?
 2. לאן הולכים המים משטיפת הצלחות? לאן הולך המזון שנשטף?
אם יהיו לי הפרטים האלה, אוכל לייעץ לך.
מי אמבט של התינוק, ללא כל סבון- מותרים להשקיית ירקות? או שגם הם נחשבים למים אפורים?
מצטרף לשאלה - האם מי מקלחת ללא סבון ראויים להשקיית ירקות
ל גברת_פלפלת‏
ל אורי_יורמן‏

_האם מי מקלחת ללא סבון ראויים להשקיית ירקות_

התשובה היא כן, בתנאי:

 1. שאתם רוחצים את הירקות היטב בחומר ניקוי כלשהוא לירקות. גם סבון כלים מדולל במים - טוב.
 2. שאת הירקות אוכלים ומגדלים אותם אנשים שמתקלחים.

קצת מידע:
מי מקלחת מכילים לפעמים גם חיידקים צואתיים ו/או חיידקים שמצויים בדרכי האף והפה. החיידקים האלה מתים בדרך כלל לאחר ההשקייה, אך מצאו שיש סוגי חיידקים שמצליחים להיכנס לתוך העלים. למשל עלי חסה.

אם ניתן להבטיח שההשקייה תהיה תמיד ישירות לקרקע ולא תגיע לעולם לעלים או לירקות הסיפור הרבה יותר פשוט ואין בעייה!
איך עושים את זה? משקים בטפטפות ולא בצינור השקייה.

מי מקלחת מכילים לפעמים גם פיפי. אם אתם עושים פיפי במקלחת ולפני זה לקחתם תרופות, הורמונים, גלולות נגד הריון וכד', יהיו שיירים שלהם במי ההשקייה!

וקצת מבט כללי:
בדרך כלל ממש לא תהיה בעייה. הצרה היא שאם רוצים להיות בטוחים לגמרי בענייני חיידקים, זה מחייב הקפדת יתר וטיפול כלשהוא למים. העברת המים בתהליך טיהור ביולוגי, למשל דרך שכבות חומר "סלע-סיב"‏http://www.hametaher.co.il/index.php?option=com_content&view=article&id=60&catid=17&Itemid=10‏, פותרת את הבעייה. מה שקורה הוא שהחיידקים נלחמים בינם לבין עצמם ואל המלחמה מצטרפים הרבה סוגים של מיקרואורגניזמים, פטריות, חד-תאיים וכד' היושבים בתוך ה"סלע סיב". למזלנו תיכנן הקב"ה שתמיד הפתוגנים (גורמי המחלות) יפסידו בקרבות האלה..

מקווה שלא סיבכתי אתכם יותר מדי, אבל מה לעשות, החיים מסובכים happy.

עמנואל, ומעבר לחיידקים?
(אצל אדם שלא לוקח תרופות או גלולות וכו')
באופן אישי חיידקים זה לא מה שמפריע לי (ראה פחד_מחיידקים‏)
(ותודה על ההשקעה בתשובה)
(ותודה על ההשקעה בתשובה)
ואני כבר חשבתי שהנה אני תורמת קצת לעניין המים sad
אתמול בעלי השקה בטעות את הזעתר והעירית במים עם מעט שמפו לא אקולוגי (מעט זה דילול של חצי כפית לגיגית של תינוק, ומעט מזה שימש להשקיה) לא נורא, נכון?
אתמול בעלי השקה בטעות את הזעתר והעירית במים עם מעט שמפו לא אקולוגי (מעט זה דילול של חצי כפית לגיגית של תינוק, ומעט מזה שימש להשקיה) לא נורא, נכון?

ממש לא נורא. דלי של מי עיבוי מזגנים (או מי גשם) באיזור ההוא יסלק את המלחים המיותרים ויטשטש לגמרי את המחדל happy

עמנואל, ומעבר לחיידקים?
מעבר לחיידקים זה סתם מים שהתרחצו איתם, ללא חומרי ניקוי. מה יכולה להיות הבעייה? (יהודי עונה כמו יהודי...)

בעיה- האזור שבו זורמים המים ליד העץ מסריח כמו ביוב ולא נעים. מה עושים???

אפשר להעביר את מי הכיור מהמטבח דרך שכבה מכובדת של חיפוי צמחי כמו עלים יבשים/קש יבש וזה עושה איזשהו סינון וגם ינטרל את הריח הלא נעים.
מדי פעם אפשר להחליף את החיפוי בחדש ולהוסיף את הישן לקומפוסט..

אם ניתן להבטיח שההשקייה תהיה תמיד ישירות לקרקע ולא תגיע לעולם לעלים או לירקות הסיפור הרבה יותר פשוט ואין בעייה!
איך עושים את זה? משקים בטפטפות ולא בצינור השקייה.

או. איך מכניסים את המים אל הטפטפות??? איך מונעים מלכלוכים במים לסתום את חורי הטפטפות? אשמח לתשובה מפורטת הכוללת פרטים טכניים, כדי שנוכל ליישם את זה.
שאת הירקות אוכלים ומגדלים אותם אנשים שמתקלחים.
ואם משקים רק בטפטפות, זו גם בעיה?

אצלנו יש הפרדה בין מקלחות למטבח. תכננו מראש הפרדת מים, אבל עדיין לא יישמנו את זה. את הכיור של המטבח לא תכננו להפוך למי השקיה, אבל אני רואה שזורמים שם המון מים, וחבל לי. כרגע הכיור והמדיח מחוברים לאותה יציאת ביוב. האם טבליות למדיח של אקובר בעייתיות לגינה, לדעתכם? במקור רציתי שיהיו במטבח שני כיורים, אחד לשטיפת ירקות וכדומה, מים נקיים והשני לשטיפת כלים שומניים. בסוף התקנו רק כיור אחד.

האם טבליות למדיח של אקובר בעייתיות לגינה, לדעתכם?
את יכולה לצלם את האריזה כדי שנקרא מה זה מכיל? אולי יש לך קישור שמראה מה החומרים הכימיים בטבלייה?
עמנואל, ראית גם את השאלה הקודמת שלי?

יש לי שתי רשימות, כי לא מצאתי את המוצר המדויק:
Sodium Citrate
Sodium Percarbonate
Sodium Carbonate
Disodium Disilicate
Sodium Bicarbonate
Sodium Poly Asparaginate
Tetra Acetyl Ethylene Diamine (TAED)
Water
Iso-octyl Glucoside
D-glucitol
Rapeseed Oil
Perfume
Glycerol
Amylase
Subtilisin
Limonene
Sodium Gluconate
הסוג השני (שנקרא אוטומטי):

Sodium Carbonate Peroxide
Layered Silicate
L-aspartic Acid, Homopolymer, Sodium Salt
Magnesium Silicate
Sodium Gluconate
Protease, amylase
Sodium Sulfate
Sodium Citrate
Sodium Bicarbonate
Sodium Carbonate
Sodium Carboxy Methylinuline
Iso-octyl Glucoside
Glycerol
Perfume
Siliciumdioxide

יש לי שתי רשימות, כי לא מצאתי את המוצר המדויק
הרשימה שהבאת לא בריאה לקרקע. חד משמעית. אבל יעברו כמה שנים טובות עד שהנזק באיזור המושקה, יורגש. אם תשקי באותו איזור גם במי גשם או מי עיבוי מזגנים, נניח חצי-חצי, זה ישטוף את המלחים העודפים, פחות או יותר.

עמנואל, ראית גם את השאלה הקודמת שלי
ראיתי. מסובך להביא את כל הפירוט וההסבר ממש לא פשוט, למרות שהנושא כשלעצמו די פשוט. יש גם כמה סודות מסחריים שמעורבים בעניין - אשר נקנו בכסף, לימודים, זמן ונסיון - שאינני מעוניין לפרוש כאן. סליחה.

הבנתי שאתה לא רוצה לפרט. אז מעניין אותי עקרונית. אתה יודע איך להכניס מים אפורים מהבית לתוך מערכת טפטפות, ולהשקות עם זה בלי שיסתמו הטפטפות?

לגבי המלחים, יש דרך לסנן לפחות חלק מהם, כך שלא יגיעו לקרקע? נגיד דרך שכבות חול, אדמה וחצץ או בריכת מים? מה הכי פשוט?

מישהו מיחזר מים לשימוש בהדחת אסלות?
עמנואל, יש לכם פתרון לזה?
הבנתי שאתה לא רוצה לפרט. אז מעניין אותי עקרונית. אתה יודע איך להכניס מים אפורים מהבית לתוך מערכת טפטפות, ולהשקות עם זה בלי שיסתמו הטפטפות?
כן, בוודאי. כמובן, המים האפורים עוברים כמה תהליכים לפני שהם מגיעים לטפטפות. אחד התהליכים הוא העברתם דרך שכבות החומר "סלע-סיב"‏http://www.hametaher.co.il/content/view/60/
המשמש מצע גידול למיקרואורגניזמים המטהרים בהתלהבות את השפכים...
שלום לפורום המדליק...
אני מיקמתי את מכונת הכביסה החדשה בגג. את המים אני אוסף למיכל פלסטיק בנפח של כ-200 ליטר. המים משמשים לשטיפת הרצפות בגג וכן להשקיית עציצים של צמחי נוי סוקולנטים.
אני מנסה כל הזמן לשכלל את השמוש ואת המעברים של המים. את המים אני מוליך בעזרת צינור חצי צול גמיש. לאחר שראיתי שהזרימה בעזרת כוח הכבידה הינה חלשה, הוספתי במהלך הצינור משאבת מים ממכונת הכביסה הישנה.
אני תוהה האם ניתן להזרים את המים לשתי ניאגרות שנמצאות בקומת המגורים? האם יתהווה הניאגרות ריח לא טוב וחיידקים? תודה לכולם...
מישהו מיחזר מים לשימוש בהדחת אסלות?
עמנואל, יש לכם פתרון לזה?

לתבשיל קדרה:
בוודאי. מיחזור שפכים לצורך הדחת אסלות הוא אפשרות אחת מתוך שאר האפשרויות.

אני מחפש הנחיות ברורות לבנית מערכת לטיהור מים אפורים בעזרת צימחי מים. אם מישהו יכול להפנות אותי לאתר שיש בו הנחיות ברורות וסירטוטים אני אודה לו מאוד (את ההטיה של הצנרת כבר עשיתי כך שלא צריך על כך אינפורמציה) תודה
(אנא בדפבית כדי שאוכל למצוא)
מישהו מכיר גנן אמין שעושה גינות אורגניות ומיחזור מיים באזור הצפון? (סביבת כרמיאל)
אני מעוניין להשתמש במים אפורים להשקיית הגינה (כמו רבים אחרים כאן באתר) בברור בחברות מסחריות עלות מערכת הסינון יקרה מאוד ועם כל הרצון הטוב להשקיע 20-30 אלף שקל עבור אידאולוגיה זה יקר מידי - אני יכול לעשות את כל העבודה הטכנית לבד - חסר לי ידע לגבי הסינון הדרוש וקצת טיפים טכניים (באחת החברות ששמה מופיע כאן לעיתים קרובות אמרו לי שאני צריך לעבור קורס טיפול בשכפכים בעלות של 15,000 דולר.)אם מי מכם יכול לתרום מנסיונו אשמח
תודה
עודד, יש ספר באנגלית שאפשר לקנות Making an oasis out of gray water מאת Art Ludwig.
להשקיע 20-30 אלף שקל עבור אידאולוגיה זה יקר מידי - אני יכול לעשות את כל העבודה הטכנית לבד - חסר לי ידע לגבי הסינון הדרוש וקצת טיפים טכניים (באחת החברות ששמה מופיע כאן לעיתים קרובות אמרו לי שאני צריך לעבור קורס טיפול בשכפכים בעלות של 15,000 דולר.)אם מי מכם יכול לתרום מנסיונו

עודד,
15000 דולר כדי להדריך אותך איך לעשות מערכת המפיקה מים איכותיים ביותר העומדים בתקנים הישראליים והאירופאיים לאיכות סביבה - איכות וידע שבעזרתם אתה יכול להקים חברה פרטית שתתחרה בחברה שמדריכה אותך?!!!

נראה לי מעט מדי כסף.

יכול להיות שכדאי לך להסתפק במערכת זולה המפיקה איכות מים נמוכה יותר. בתחילה, הגידולים באמת ישגשגו ויפרחו, אפילו יותר טוב מההשקייה במים רגילים.
אבל מה עלול לקרות אח"כ?
אתה עלול לגרום לחנק של הקרקע, למותם של הצמחים ולנזק בלתי הפיך לגינה כולה. זכור, מדינת ישראל אינה משופעת בגשמים ולכן אין מי ואין מה שישטוף את הקרקע מהזיהומים שהחדרת אליה בנסיונותיך להוזיל את העלויות.

אז רק 15000 דולר למי שילמד אותך את כל זה, ויעביר אליך ידע שהרבה חברות בארץ ובעולם היו מוכנות לשים עליו את היד?!

סליחה, אבל מי שהציע לך את זה נראה לי אידיוט.

עמנואל, נראה לי שבנקרס רוי מהודו לא יסכים איתך.
http://www.poptech.com/popcasts/popcasts.aspx?lang=&viewcastid=24

מה אתה אומר?

כבר זמן רב שקראתי אותו וראיתי אותו.

אגב, יפה שאתה מקדם את בנקרס רוי ואת מה שאני רואה כרוח הטובה שהוא מביא. אני בעד.

אגב, כל נעורי עברו עלי ברגליים יחפות, לעיתים על החול הלוהט... happy

מצד שני, אני בעד שמי (גוף פרטי או תאגיד) שבבעלותו קניין רוחני, ידע שרכש בעמל רב ובהוצאות רבות, פטנטים שהמציא ורכוש שצבר יחליט בעצמו מה הוא רוצה לעשות איתו, כל עוד הוא לא עושק את הציבור, לוקח כפי מחייתו ותורם לצדקה, מפריש פאה, מקדם את רווחתו של הציבור וכל עוד הוא אינו תומך פוליטית או מוסרית במי שמקדם פוליטית וחוקית גירוש ילדים יהודים בכוח מבתיהם...(לאלה צריך, עפ"י צו בית משפט לא מושחת, לחתוך ולהחליף את הראש כבר כשהם קטנים...)

הגישה שלך מריחה לי סוציאליסטית ואילו הגישה שלי היא יהודית-קפיטליסטית. אברהם אבינו, יצחק ויעקב היו מיליונרים של זמנם. יצחק אבינו אגב, עשה את רוב הונו באיזור עזה של היום והסביבה (נחל גרר).

מה אתה אומר?


האם אפשר/רצוי להשקות את הגינה עם מים שיוצאים מהצינור של המזגן?
האם אפשר/רצוי להשקות את הגינה עם מים שיוצאים מהצינור של המזגן?

רצוי ומומלץ מאוד!

עמנואל, אין שום בעיה שאתה וחברות אחרות תגבו מיליוני דולרים עבור מערכת מים אפורים לבניין, להפך, הרבה הצלחה לכם (עם הרצל חבס).
הלינק של בנקרס רוי נמצא פה כדי להוכיח שלא צריך להיות מומחה מערבי עם אלפי דולרים בכיסים כדי להתעסק ולבנות מערכת שכזו, אפשר גם באמצעים דלים מאוד ועם אמונה לעשות שינויים.
אם עודד ישמור על מספר כללים פשוטים הוא לא ירעיל את האדמה, יהרוג את ילדיו ויגרום לנזק שממנו האדמה לעולם לא תשתקם.
זהו שקר שנועד לגרום לחוסר אמונה אצל הפרט לגבי יכולתו לעשות שינוי וכך לגזול את כספו.

בברכת DIY, וצירוף תמונה להגברת החשק:

אני מעוניין להשתמש במים אפורים להשקיית הגינה
עודד, יש הרבה סדנאות מעשיות שמועברות מדי פעם בעלות של מקסימום 100 ש"ח, שיאפשרו לך לבנות לבד מערכת מצויינת בגינה שלך (אגן ירוק). יש גם הרבה חומר באינטרנט, אני בטוח.
חבל על הכסף שלך אם מדובר בסכומים אסטרונומיים כאלה.
אם אתה רוצה עוד פרטים, אנא שלח לי מייל (המייל מופיע בדף הבית שלי).
עודד, יש הרבה סדנאות מעשיות שמועברות מדי פעם בעלות של מקסימום 100 ש"ח, שיאפשרו לך לבנות לבד מערכת מצויינת בגינה שלך (אגן ירוק). יש גם הרבה חומר באינטרנט, אני בטוח.
חבל על הכסף שלך אם מדובר בסכומים אסטרונומיים כאלה.

ברוח ההמלצות של אל_דנטה‏, עוד קישורים :

http://www.ios.org.il/site/pubPage.asp?id=69
עמנואל, אתה הרי לא מאמין שמים אפורים שטוהרו מסוכנים לבריאות, משום שאם היית מאמין בזה היה בכך דיסונאנס עם פרנסתך שהיא מכירת ציוד טיהור.
אני מניח שתסכים עם ההגדרה שמים אפורים שלא עברו תהליך טיהור, מסוכנים לבריאות.
האם רק מערכת שעולה הרבה כסף (כמובן לא רק של החברה שלך, גם של חברות מתחרות) אפקטיבית לדעתך?
האם השיטה הקלאסית של טיהור (כפי שאפשר ללמוד מביל מוליסון לדוגמא) היא מסוכנת? (וזה אומר לשמור על מספר כללים: לא לתת למים לעמוד מעל 24 שעות, שימוש בחומרים מתפרקים, הפרדת שומנים, סירקולציה של המים, בריכות עם צמחים ודגים, שימוש במים להשקיה בתפזורת ע"י טפטפות ושמירה על מגע של המים רק עם האדמה ולא עם הצמחים ישירות).
האם לא אפשרי לדעתך, להקים מערכת ששומרת על כללים אלו בעלויות מינימליות?
האם השיטה הקלאסית של טיהור (כפי שאפשר ללמוד מביל מוליסון לדוגמא) היא מסוכנת? (וזה אומר לשמור על מספר כללים: לא לתת למים לעמוד מעל 24 שעות, שימוש בחומרים מתפרקים, הפרדת שומנים, סירקולציה של המים, בריכות עם צמחים ודגים, שימוש במים להשקיה בתפזורת ע"י טפטפות ושמירה על מגע של המים רק עם האדמה ולא עם הצמחים ישירות).
האם לא אפשרי לדעתך, להקים מערכת ששומרת על כללים אלו בעלויות מינימליות?

מה מינימליות?!! התיאור שלך למעלה עולה לפחות 15 אלף שקל, אם היו מזמינים אותו מקבלן כלשהוא!! אולי אתה מיליונר, אבל 15 אלף שקל זה לא "מינימליות" עבורי, בכל אופן.

כמובן, שאם יעשה את זה מישהו באופן פרטי, בזמנו החופשי, אחרי שישקיע הרבה שעות עבודה (שגם להן יש שווי כספי, הלא כן?) ויחבר משאבות (גם עולות קצת כסף, לא?) ויניח כבלי חשמל בתעלות מוגנות שיחפור לשם כך באופן בטיחותי ועפ"י החוק, עם הגנה כנגד התחשמלות וקצרים (חפירות, הגנה, סימון עפ"י החוק, הגנה נגד התחשמלות - עוד כמה אלפי שקלים!) זה אולי יהיה יעיל ב-50% אבל מה עם ההשקעה הענקית בזמן ועבודה?!

גם לבנות בריכה בחצר עולה הרבה כסף, ישירות ובעקיפין. לדוגמה: אם כל מטר-מרובע מגרש עלה נניח 600 ש"ח (מגרש 750 מ"ר במחיר 100 אלף דולר של פעם) אז שטח בריכה של 5 מטר-מ רובע למשל עולה בעצם 3000 ש"ח!!! זה הוצאות מינימליות?! וזה עוד לפני העבודה של בניית הבריכה!

בריכה של צמחים לטיהור‏ , למשל, עבור משפחה ממוצעת, אשר עושה טיהור טוב ופירוק מעולה, עולה גם היא (בהזמנה מקבלן או מחברה מסחרית) 23 עד 30 אלף ש"ח + מע"מ. זה נראה לך "מינימלי"?

חביבי, אתה לא מציאותי ולא מחובר לקרקע.

ונניח, רק נניח, שאין בעיות וסיכונים בריאותיים מהמים האפורים שעברו טיהור פשוט לפי תיאורך, מה קורה עם הכימיקלים שבמים? יש הרבה כימיקלים שבמשך השנים יהרסו את הקרקע עד שלא תוכל לגדל כלום עליה! מי יהיה חשוף לתביעה משפטית בקשר לזה?! כמה "הוצאות מינימליות" זה יעלה לשקם את הגינה?! כמה פגיעה בסביבה זה יגרום?

הבעיה היא לא פשוטה וזה הגיע לכך שיש הצעות רציניות בעולם שאת המים האפורים חייבים להעביר דרך ממברנות יקרות כדי למנוע בעיות. נראה לך שהם עובדים עליך בעיניים?
העיקר שמצאת לך אלוהים (הודי) חדש ואתה לא בוחן מה לאמץ ממשנתו ומה לא.
הפשטות, השיבה לטבע וההתרחקות מגורמים מסחריים גלובאליים היא מבורכת. יש להילחם בכל מי שמתרחק מהטבעי והפשוט לטובת רווחים כספיים ומניפולציות כלכליות. גם בארץ קיים דיכוי של שיטות טיהור טבעיות בגלל שיש יותר רווח וכסף בשיטות טיהור שפכים אינטנסיביות. אבל, מכאן ועד להפוך את טיהור השפכים ל"משהו פשוט, בהוצאה מינימלית" המרחק רב מאוד.
ולסיום, "הקישור המקורי"‏http://www.hametaher.co.il/content/view/71/‏ - במיוחד עבורך!

מה מינימליות?!! התיאור שלך למעלה עולה לפחות 15 אלף שקל, אם היו מזמינים אותו מקבלן כלשהוא!! אולי אתה מיליונר, אבל 15 אלף שקל זה לא "מינימליות" עבורי, בכל אופן.

אהה. אבל זה הרעיון- לא להזמין מקבלן. להזמין חברים ושכנים ולבנות ביחד.

אבל מה עם ההשקעה הענקית בזמן ועבודה?!
תודה על החישוב. יותר כלכלי לי, יותר משפחתי, שכונתי, אנושי לעשות זאת לבד.
וגם הרבה יותר כיף!
בכל מקרה, אני מכיר בחור נחמד שביחד עם קבוצה של 10 אנשים הרימו ביום שישי אחד (אף אחד לא הפסיד כסף מאי הגעה לעבודה), מהבוקר עד לצהריים, בדיוק מערכת ששומרת על הכללים שכתבתי עליהם קודם, בפרדס חנה, בלא יותר מאלף שקל, הרוב מחומרים ממוחזרים שמצאו באיזור.
והנה, גם ארט לודוויג בספרו מראה שהאופציות המורכבות ביותר בעצם לא צריכות להיות יקרות.

יש הרבה כימיקלים שבמשך השנים יהרסו את הקרקע עד שלא תוכל לגדל כלום עליה! מי יהיה חשוף לתביעה משפטית בקשר לזה?! כמה "הוצאות מינימליות" זה יעלה לשקם את הגינה?! כמה פגיעה בסביבה זה יגרום?

אשמח ללמוד ממך ומנסיונך איך להפטר מהכימיקלים במים (למשל, אולי כדאי להתמש בחומרי ניקוי מתפרקים? או שזה סוד שעליו חברת המטהר מחייבת חתימת סודיות וערבות בנקאית לפני שהיא מספרת ללקוחותיה על פתרון ל "הרס האדמה, אי אפשרות לשחזר את הקרקע, מידבור הגינה, הרעלת התינוקות, החיות, שואה אקולוגית, אטומית!")

הבעיה היא לא פשוטה וזה הגיע לכך שיש הצעות רציניות בעולם שאת המים האפורים חייבים להעביר דרך ממברנות יקרות כדי למנוע בעיות. נראה לך שהם עובדים עליך בעיניים?

כן. וגם אם לא, כשהאינפורמציה הזו מגיעה מאדם שהאינטרס הכלכלי שלו ברור, הרי אני לפחות כפליים חשדן.

יש להילחם בכל מי שמתרחק מהטבעי והפשוט לטובת רווחים כספיים ומניפולציות כלכליות
וזה מה שאני עושה פה איתך. (זכותך להרוויח ואני מאחל לך כל טוב והצלחה כלכלית עם חברת המטהר. אולם צר לי, אני חושד שהאינטרס הקידומי הפרטי שלך גורם לך להפחיד ולנטוע חוסר אמון באנשים לגבי יכולתם לבנות מערכות מים אפורים שעובדות בצורה מצויינת)

הבעיה היא לא פשוטה וזה הגיע לכך שיש הצעות רציניות בעולם שאת המים האפורים חייבים להעביר דרך ממברנות יקרות כדי למנוע בעיות. נראה לך שהם עובדים עליך בעיניים?

כן. וגם אם לא, כשהאינפורמציה הזו מגיעה מאדם שהאינטרס הכלכלי שלו ברור, הרי אני לפחות כפליים חשדן.

מר אל_דאנטה? ,
אני מבין ממה שאתה כותב שאתה גם חשדן, גם פארנואיד, גם לא מאמין במה שאני כותב וגם משמיץ אותי ואת פעילותי באותה הזדמנות.

ובכן, אז אולי הבעיות שאתה צריך לפתור הן בתחום נושאים_בתחום_הנפש? ולא בתחום מיחזור המים?

אל תטעה. אני לא משמיץ את עיסוקך כלל וכלל, נהפוך הוא.
אני מצביע על העובדה שאפשר כל עוד שומרים על מספר כללים (שרשמתי לפני מספר הודעות), ליצור מערכת אפקטיבית למיחזור מים אפורים בצורה פרטית, גם לאנשים שהפרוטה לא מצויה בכיסם לשלם לחברות הגובות כסף רב עבור השירות.
אשמח להפנות את השיחה לכיוון נעים יותר, וללמוד מהידע שלך. האם נוכל לפתוח בשיחה כיצד אפשר במינימום הוצאות לבנות מערכת כזו? אילו כללים שווה להקפיד עליהם? אני בטוח שיש באמתחתך שלל רעיונות יצירתיים שלא עולים בדעתי כיצד להפטר מחומרים מזיקים.

>זורק כפפה<

לא מה לא. מה כן.
לאחר זמן כה רב שהודעתי נשארת ללא מענה, אפשר להניח שהתשובה היא שלדעתך אי אפשר למחזר מים ללא מערכת מורכבת שעולה הון ועדיין תהיה אפקטיבית וטובה ושאכן צדקתי ושכל עניינך הוא קידום חברת "המטהר" שבראשה אתה עומד וענייניך הפרטיים.
ולא משנה מה אומרים ארט לודוויג, ביל מוליסון ובנקרס רוי. (והפלא ופלא, כמה מסעיר, שלושתם חושבים ההפך ממך)

בתקווה שתגאל את באופן טבעי ממגעילותך, גזענותך וטימטומך האין סופיים ותמחוק את עצמך מהאתר הזה,
אל_דנטה‏.

אני מתנצלת שאני חוזרת על דברים שכבר נשאלו - אבל לא ממש הבנתי באופן חד משמעי אם מותר או לא:
יש לנו גן ירק קטן מאד וכל ערב אחרי האמבטיה של הילדה, נשארים מים באמבטיה, שאיתם עד עכשיו השקינו בעיקר עצים, אבל מאד נשמח להשקות גם תבלינים וירקות.
קראתי בעיון את כל מה שנכתב כאן ואני מבינה שכדי לעבור לירקות - נדרשת רמת נקיון גבוהה יותר, הקרובה למי שתיה, אבל לא הבנתי האם אפשר פשוט להשתמש בסבון תינוקות אקולוגי, וכן להשקות עם המים של האמבטיה את הירקות? נגיד להשקות את האדמה שמסביב לירקות והתבלינים ולא על העלים עצמם?
(ההשקייה תמיד קורית מוקדם בבוקר שאחרי - אני לא משאירה מים באמבטיה יותר מלילה).
ואם לא - אפשר לקמבן שימוש בסלע-סיב שהוזכר?
לדוגמא: את המים של האמבטיה להעביר לכלי שיש בו סלע סיב, ולמטה יש לו חורים, ואז עם המים המסוננים להשקות מסביב לירקות?
וכמה בערך עולה סלע סיב שמספיק לסנן בערך 6 דליי מים ביום?
(ותודה תודה תודה על כל מה שכתבתם עד עכשיו - למדתי הרבה).
לא מוממלץ להשקות עם המים הללו ירקות.
גם לאחר טיהור של המים במידה וכן משקים ירקות אז מה שכדאי הוא להשקות דרך טפטפות (שזה אומר מעט מים לכל צמח ולא הצפה) ואסור שהמים הללו יגעו בצמח עצמו אלא רק באדמה. כדי לא להסתכן - כדאי להמשיך להשקות עם המים האפורים עצים ופרחים בלבד.
במידה ותרצי לבנות מערכת מים אפורים - אשמח לצלם עבורך חלקים מהספר של ארט לודוויג. המייל שלי מופיע בדף הבית שלי.
תודה על התשובה.
כנראה שאין ברירה ובשלב זה נמשיך עם מים אפורים לעצים בלבד.
ואת המייל שלך אתן לבעלי - בתקווה שהוא יפנה אליך לקבל הוראות (תשתית זה האחריות שלו, אני רק בתחזוקה שוטפת).
happy
ורדה, אם יש לך עודף מים אפורים, תורידי איתם את המים באסלה. בדלי.
שלום - לא כל כך הבנתי למה לא מדובר על אגירת מי גשם - אני עומדת להקים גינה גדולה ואני מעוניינת לדעת איך מאגרים מי גשם - תודה
שלום - לא כל כך הבנתי למה לא מדובר על אגירת מי גשם - אני עומדת להקים גינה גדולה ואני מעוניינת לדעת איך מאגרים מי גשם - תודה

אגירת מי גשם זה יופי!
מים מעולים, מחזירים לחיים את כל הצמחים ה"צולעים" בגינה ומעשירים את מי התהום של ארץ ישראל.

באופן כללי, מדובר באחת משתי השיטות:
א. שיטה טבעית לגמר5י המבוססת על כוח הכובד: כל המים זורמים במדרון, דרך צינורות איסוף, למיכל תת או על קרקעי גדול ככל האפשר ומשם במשאבה לשימוש כרצונכם.
ב. שיטה קצת יותר "מתועשת": קודם כל אפשר מראש בבנייה חדשה לרכז את כל המרזבים למרזב אחד או שניים.
בתחתית כל מרזב יש מיכל איסוף ומערכת שמופעלת אוטומטית כשגשם ממלא את מיכל האיסוף. משאבה דוחפת את המים למיכל אגירה גדול הקבור באדמה או "שיש מיכל אגירה ליד כל יציאת מרזב"‏http://www.hametaher.co.il/index.php?option=com_content&view=article&id=69&catid=17&Itemid=10
צמוד למיכל האגירה הראשי יש משאבה נוספת המספקת מי גשם לכל מטרה.

ורדה, אם יש לך עודף מים אפורים, תורידי איתם את המים באסלה. בדלי.
שלום - לא כל כך הבנתי למה לא מדובר על אגירת מי גשם - אני עומדת להקים גינה גדולה ואני מעוניינת לדעת איך מאגרים מי גשם - תודה
שלום - לא כל כך הבנתי למה לא מדובר על אגירת מי גשם - אני עומדת להקים גינה גדולה ואני מעוניינת לדעת איך מאגרים מי גשם - תודה

אגירת מי גשם זה יופי!
מים מעולים, מחזירים לחיים את כל הצמחים ה"צולעים" בגינה ומעשירים את מי התהום של ארץ ישראל.

באופן כללי, מדובר באחת משתי השיטות:
א. שיטה (כמעט) טבעית לגמרי המבוססת על כוח הכובד: כל המים זורמים במדרון, דרך צינורות איסוף, למיכל תת או על קרקעי גדול ככל האפשר ומשם במשאבה לשימוש כרצונכם.
ב. שיטה קצת יותר "מתועשת": קודם כל אפשר מראש בבנייה חדשה לרכז את כל המרזבים למרזב אחד או שניים.
בתחתית כל מרזב יש מיכל איסוף ומערכת שמופעלת אוטומטית כשגשם ממלא את מיכל האיסוף. משאבה דוחפת את המים למיכל אגירה גדול הקבור באדמה או "שיש מיכל אגירה ליד כל יציאת מרזב.
צמוד למיכל האגירה הראשי יש משאבה נוספת המספקת מי גשם לכל מטרה.

כיף - תודה על העזרה המהירה - אהל מי יעשה לי את זה - אסביר יותר טוב - יש לי גינה גדולה (לפני חודשיים נכנסתי לבית חדש) שלושת רבעי מהגינה טוף ורבע אדמה - מי אתם חושבים שיעשה את זה גנן או קבלן - שוב תודה
שלום מנסה לרענן, לקבל תשובה ברורה.....

האם ניתן,אפשר, להשקות את העדניות שלי שכוללות גם ירקות לאכילה עם מים של רחיצת כלים, שיש בהם סבון אקולוגי?......
כי אנחנו כן משקים עם המים של רחיצת הירקות....

קצת התבלבלתי ממה שכתוב למעלה....

תודה מראש

האם ניתן,אפשר, להשקות את העדניות שלי שכוללות גם ירקות לאכילה עם מים של רחיצת כלים, שיש בהם סבון אקולוגי?......
כי אנחנו כן משקים עם המים של רחיצת הירקות....

תשובה:
מבחינה בקטריאלית - אם הסבון יעיל, החיידקים גורמי המחלות ימותו ולכן לא תהיה |(כנראה) בעיה תברואתית. כמובן שתלוי מה היה האוכל שעל הכלים הנשטפים, והאם התפתחו בו חיידקים פתוגנים.

אבל...

מבחינה חקלאית - אם הסבון יעיל ומכיל הרבה נתרן (סודה קאוסטית) זה יזיק לאדמה ובמשך הזמן לצמחים.

שאלה שעלתה בדף הקמת_מערכת_איסוף_מי_מזגנים? ומעניינת גם אותי בגלל זה:
יש לנו מכשיר ייבוש אויר בעקבות בעיית עובש קשה בקומת המרתף. המכשיר עובד על עקרון של מזגן שלא מופרד ממנו המדחס (אין קירור, רק עיבוי) אנחנו אוגרים כמויות גדולות של מים מזוקקים שבינתיים משמשים להדחת האסלה.
יש לי ממילא קושי גדול עם השימוש במכשיר הזה, אבל כרגע הוא מהווה פתרון לבעיה אקוטית של ממש שסיכנה ומסכנת את בריאותנו ואת איכות חיינו. אני רוצה להשתמש בו בצורה הכי פחות פוגעת שאפשר.
מדובר בכ20 ליטרים ביום (זה תלוי בעוצמת המכשיר, שלנו בינוני.)

ואז עולה שאלת המים המזוקקים בגינה. הוריי אוגרים מי מזגן ומשקים איתם עציצים כבר שנים. הם אומרים שהם לא נתקלו בבעיות (הם מגדלים צמחי נוי (גם חיפוי וצל) וצמחי תבלין רבים בעציצים האלה) הם לא משתמשים בחומרי הדברה או בדשנים. אני מכירה כמה דוגמאות לשתילת נענע תחת מזגן שעובדות יפה. האם שימוש במים מזוקקים נטולי מינרלים הוא מזיק? חיובי? תלוי בצמחים? תלוי במצב האדמה? תלוי בכמות המים בה משתמשים? יש מישהו שמבין בזה?

(ברקע מקרקרות הצפרדעים שמתארחות בבריכת מי הגשם שיצרנו. תענוג... אפשר להוסיף להן מים מזוקקים?happy)

שלום לכולם
ראשית, שמחתי לקרוא את החומר בדף הזה. שאבתי המון ידע.
אני בתהליך בניית הבית שלי. הקבלן שלי "בראש שלי" ושנינו החלטנו לבנות מערכת למיחזור מים אפורים להשקיה. הבנו שהמערכת מורכבת משלשה חלקים: מיכל ראשון- אגירה ראשונית וסינון מוצקים. מיכל שני- טיהור וסינון ביולוגי של החיידקים (בשיטות שונות: צמחיה, או אחר) ומיכל שלישי- אגירת המים המסוננים שיוחזרו חזרה להשקיה. אין לנו בעיה לבנות את החלק הראשון והשלישי, אך יש לנו בעיה להבין את אופן הבנייה של שלב ב- סינון וטיהור המים מהחיידקים. ראינו כמה שיטות מסובכות עבורנו (יותר מתאימים לגננים) של טיהור באמצעות צמחיה וחומרי בקטריות כימיים לטיהור. זה קצת בעייתי עבורנו.
השאלה שלנו היא שראינו באתר מסויים שיש מערכת אחרת של טיהור המים, והיא בסה"כ מיכל שבתחתיתו חצץ אשר מעליו חול. המים עוברים דרך החול והחצץ ובעצם כך מטוהרים ביציאתם החוצה. זו שיטה פשוטה וקלה עבורנו לייצור.
השאלות שלנו בעניין זה הן:
 • האם זה אכן גם מטהר?
 • האם מצריך תוספת חומרים ביולוגיים בתוך החול? מהם? האם צריכים החלפה/הוספת חומרים אלו מדי תקופה?
 • האם יש מישהו שיש לו ניסיון ויוכל לתרום לנו ממנו?
 • האם מערך הסינון הזו גם מנטרלת הריחות?
 • אם התשובות חיוביות, אז מדוע בכלל ללכת על השיטה המסובך יותר של צמחיה? האם יש בה יתרון כלשהו יחסית לשיטה הזו?

אני חייב לציין שהקבלן שלי בגישה מאוד חיובית. מבחינתו, במידה ונייצר פיילוט מוצלח על הבית שלי, הבטיח שייצר זאת כסטנדרט בכל בית שהוא בונה. העלויות עבורו הן שוליות לדבריו. עזרה במקרה שלנו תסייע לקידום עניין המיחזור במקרים נוספים.
נא עזרתכם
יניב
054-5636171
יש ברשותי מערכת מיזוג גדולה היוצרת מי מזגנים בכמויות גדולות אני מעוניין לאסוף את מי המזגנים ולהשתמש בהם להשקיה האם יש בעיה להקים מערכת כזו והאם יש אפשרות להשקות צמחיה ומשטחי דשא
שכנה שלי ואני שמנו דליים בכל מיני גדלים לאסוף את מי המזגנים מהצינורות שמסביב לבניין, ואנחנו משקות בהם את הערוגות שהקמנו.
האם המים מהמזגנים הם לא מים מזוקקים? ללא מינרלים??
לא יודעת לגבי רמת הזיקוק שלהם אבל אצלנו פשוט שלחנו את המים לגינה ומה שצומח מתחת למקור הזרימה זה יופי של דברים...
אכן מים מהמזגן הם מזוקקים
אני שתלתי משהו במקום אליו מתנקזים המים מהצינור.
האם המים מהמזגנים הם לא מים מזוקקים? ללא מינרלים??
לא בידיוק. זה-נקרא מי-קונדנס, או בעברית עיבוי
הם בד"כ עם מעט מאוד מינרליים ודי חומציים ולכן אסור לשתות אותם
גם מי גשם הם עם מעט מינרלים, לא?
שלום לכולם, אני ובעלי מתכננים לעשות סדנא לטיהור מים אפורים אצלנו בבית (בישוב נעלה-ליד מודיעין) את הסדנא יעביר איש מקצוע והיא תכלול ידע תיאורטי ומעשי ממש מההתחלה ועד טיהור המים החוצה להשקייה/אגירה/גידול דגים-צמחים וכו'...(זה בית חדש ועוד אין תשתית לתיעול המים) .
העלות אמורה להיות דיי סימלית ומועד ייקבע ברגע שיהיו מספיק משתתפים...happy

לפרטים אפשר לפנות אליי במייל MICHALB76 at WALLA dot COM או בטלפון 052-2907655

למיכל בקשר לסדנה למים אפורים:

מי זה איש המקצוע של המיפ האפורים? מאוד מעניין אותי לנסות אצלנו.

איך את יודעת שהוא מקצועי? מחיפוש בחודשים האחרונים התרשמתי שיש מעט מקצועים באמת

בראשית הקיץ בהתלהבות גדולה עשינו מערכת מים אפורים (למי המטבח, שממילא זרמו לגינה). שתי חביות עם כל מה שצריך בתוכן. המים זורמים להם בסדר, אבל זה מסריח... האם יש רעיונות איך להיפטר מהריח?
תשובה לאורח:

מי שיעביר אצלנו את הסדנא הוא אמן ואיש פרמקלצ'ר הוא מעביר סדנאות בכל הארץ לטיהור מים, הכנת קומפוסט ובנייה באדמה. הוא לא ממש מתחבר להגדרה של "איש מקצוע" הוא טוען שיש מומחים ממנו לדבר... אבל הוא בנה הרבה מערכות של מים אפורים ( ומן הסתם גם אצלו בבית) וזה עובד טוב וחלק ללא סתימות וריחות והגינה ירוקה ופורחת ... אם אתה רוצה לדבר איתו ישירות תשלח לי מייל ואתן לך בשמחה את הטלפון שלו. MICHALB76 at WALLA dot COM

שלום לכולם,
האמת שלצערי אני מגיע לכאן לעיתים רחוקות מאוד כדי להגיב למה שנאמר בתחוום של מים אפורים. לאחרונה כתבתי כאן לפני כשנתיים.

שמי ניר ואני עוסק ביצור מערכות להשבת מים אפורים. עיקר העיסוק הוא באופן טבעי מול שווקי חו"ל, אך לאחרונה הנושא מתעורר בארץ סוף סוף. לפני כשמונה שנים בתחילת דרכי בנושא עסקתי רבות בנסיון להסביר את הנושא, עד שעייפתי ופניתי ליצוא, לשמחתי אך גם לצערי.

נושא המים האפורים סובל בעיקר ממיס אינפורמציה. וכך גם כאן בפורום נשמעות הערות רבות שבינן ובין המציאות אין ולא כלום. אינני מאשים איש, אך בעולם המערבי הנושא מתקדם בקצב רצחני. בכל שנה נכתבות כ-100 עבודות רציניות בנושא ונעשים מחקרים בהם מושקע הון רב.

אנסה לתת כמה כיוונים חדשים יחסית.

בשנת 2002 חוקק במדינת אריזונה שבארה"ב חוק המעודד שימוש במים אפורים. החוק ליברלי במהותו, קובע מספר כללי מותר ואסור בתחום,

החוק קובע למשל,כי השימוש במים אפורים ללא טיפול מסיבי מותר לבית הפרטי בלבד, לעסקים ומוסדות נקבע סטנדרט מערכות אחר לחלוטין.
הגדרת הבית הפרטי היא: מבנה המייצר עד 400 גלון מים אפוים ביום (כ- 1.6 מ"ק) ותו מבנה יהיה גם זה המייצר את המים וגם המשתמש בהם בעצמו ואינו מעבירם לאחר,
בנוסף חלות המגבלות הבאות: איסור השקיה בממטרות, איסור השקיית צמחי תבלין וירקות, הגבלת גודל מיכל האיחסון ל 55 גלון (כ-200 ליטר) מכסימום, חובת ריקון המערכת כל 24 שעות (לאחר זמן זה יחשבו המים כמים שחורים), מיכל סגור ומאובטח נגד ילדים ועוד.
מאז אומץ החוק ע"י 12 מדינות באה"ב ועוד מספר דומה של מדינות דנות בו בימים אלה. בנוסף אומץ החוק בשינויים קלים ע"י אוסטרליה, יפן, גרמניה, אנגליה, ואף ירדן וקפריסין. קפריסין אף הנהיגה הנחה בארנונה על התקנת מערכת.
בישראל, באיחור רב מתבצעת פעילות מקבילה אך נפרדת של מספר חברי כנסת להעביר חקיקה בנושא, בצמידות לחוק הליברלי האמריקאי.
חוקים אלה פתחו פתח לשימוש במערכות פשוטות יחסית וזולות, להערכתי יהיה זה המפתח להפיכת הנושא להמוני.

בארה"ב מצויידים כבר 7% ממשקי הבית במערכות להשבת מים אפורים (להערכתי מדובר על כ-5- 10 מיליון בתים). במדינת אריזונה מצויידים במערכת כזו 14% ממשקי הבית. הלוואי עלינו.
את החוק ניתן לקבל אצלי ע"י פנייה למייל שיפורסם בהמשך.

הערות רבות מופנות לנושא רמת אבקות הכביסה והסבונים במים:
באבקות הכביסה 4 מרכיבים עיקריים והסובלים מיחסי ציבו:ר גרועים

 1. בורטים (בורון) חומר בעייתי אשר בגדול גורם לאטימת הקרקע בטווח הארוך.
  בגלל ריכוז הבורון הגבוה במי הביוב המטוהרים, דבר שגרם נזק רב לחקלאות, ומתוך רצון להגביר את רמת השימוש במים מושבים. פרסמה מדינת ישראל (המשרד להגנת הסביבה) חוק אמיץ ומפתיע גם בהשוואה לשאר העולם (עוד בשנת 2004) חוק זה קבע כי במהלך מספר שנים תרד רמת הבורון באבקות הכביסה מדי שנה עד לרמה של 0.5 גרם לקילו מוצר. החוק קבע את שנת 2008 כשנת סיום התהליך.
בסקר שנערך ע"י המשרד להגנת הסביבה עוד בשנת 2006 נמצא כי החברות עומדות בתקינה ורמת הבורון ירדה לראשונה לרמה סבירה ובלתי מזיקה. בורן נמצא אגב גם במים רגילים ובכמות לאקטנה במים מותפלים.

 1. מלחים: המלח הינו חומר הממליח ומזיק לקרקע ונמצא באבקות הכביסה בכמות גדולה. באותו סקר שנערך ע"י המשרד להגנת הסביבה נסקרו 3 סוגי חומרי כביסה. א. נוזלי כביסה. ב. אבקות כביסה מסוג קומפקט, (השקיות הקטנות). ג. אבקות כביסה רגילות.
הסקר מצא כי בנוזלי הכביסה אין מלחים כלל. באבקות הכביסה מסוג קומפקט קיים מלח ברמה סבירה. לעומת זאת באבקות הכביסה הרגילות (השקים הגדולים) משמש המלח כמלאן (חומר ממלא נפח) וכמובן שנוכחותו מזיקה ביותר.
כתוצאת לוואי בדקו בסקר, וכנראה לגמרי במקרה, בשיתוף עם מכללת שנקר, ומצאו כי ניתן להוריד את כמות אבקות הכביסה לחצי מהמלצות היצרן ולקבל אותה תוצאה מבחינת נקיון הכביסה (מזכיר קצת את תרגיל הגדלת החור במשחות השיניים).
לצערי למרות המסקנות הברורות, וכנראה, מתוך חשש מכוחם של יצרני אבקות הכביסה לא יצא המשרד בקמפיין המטיף למעבר לאבקות מסוג קומפקט ולהקטנת כמויות האבקה בכל כביסה.

3 ו - 4 הם זרחות ואשלגנים (זרחן ואשלגן): חומרים אלה משמשים לניקיון הכביסה אך בהתפרקם הופכים לדשן מצויין לצרכי הגינה. וגם לכך יש מחקר מסודר.
כל הסיפור הארוך מטרתו להסביר כי האגדה האורבנית בנושא אבקות הכביסה תמה. אפשר לצאת מהמקלט. ולהשתמש במים אלה באופן חופשי ובוודאי כשהם מהולים במי מקלחות, מזגנים ועוד.
גם את הסקר הזה ניתן לקבל אצלי ע"י פניה למייל.
אין ספק כי השימוש בחומרי כביסה אורגניים/אקולוגיים טוב עשרות מונים מזה של אבקות רגילות אך לא ניתן לחנך ציבור שלם.
אני רואה שימוש במים כאלה במאות מתקנים ברחבי העולם, כבר קרוב לעשור והתוצאה מדהימה.

לעניין הפטוגנים (החיידים שכה מדברים בהם):
השקיה במים אפורים היא נושא חשוב הדורש אחריות. אין ספק כי למים אלה פוטנציאל בקטריאלי גבוה מזה של מים שפירים. ישנם כאמור כללי מותר ואסור אך אלה קיימים גם בשימוש בחומרי הדברה ביתיים למשל. לא יעלה על דעת איש לרסס על ילדיו או על מזון. כך גם במוצרים אחרים וחשובים אחרים בשימוש ביתי.
בבדיקות מים ובמחקר שנערך בארה"ב נבדקו מים ממתקנים רבים בטמפרטורות סביבה שונות ונמצא כי רק לאחר 18 שעות חלה עליה משמעותית בספירת הפטוגנים.
שימוש נכון במים אפורים, תוך אחריות, ודוקא מאחר והשימוש נעשה אצל כל אחד בביתו הפרטי, יבטיח חסכון אדיר הן בכספנו הפרטי והן למשק בהמים הלאומי. השקיות תכופות, אי אגירת מים למשך העולה על 24 שעות, השקיה בטפטוף ישירות לקרקע ועוד יהוו חלק ממרכיבי השימוש הנכון.

מי תהום:
בהשקיה של כמות המים האפורים המופקים מביתה של משפחה ממוצעת, כמות שתעמוד על כ- 200 ליטר ל - 12 שעות. בהנחה שיש כ-100 טפטפות למערכת כלומר 2 ליטר ופחות לטפטפת ל 12 שעות אין כל סיכוי שנגיע למי התהום. ואוכל להוכיח זאת. אך זה סיפור אחר.

אני יודע שעדיין יקומו כל החכמים היודעים הכל וימצאו סיבות ללמה לא. אני פשוט אציע להם להגיד מה כן. כי בנושא המה לא, אומרים לנו כבר 60 שנה, ולאן הגענו? לא משהו.
לא יתכן שמשרד הבריאות האמריקאי, האוסטרלי ואחרים כולם מטומטמים וק הראש היהודי ממציא לנו פטנטים.

נושא אחרון: מאז שנת 2002 רני מנסה לשכנע את משרדי הממשלה להתקין תקנה המורה על הפרדת צנרת מים אפורים משחורים בבניה חדשה בבתים צמודי קרקע. לא בהצלחה גדולה, יש לומר. לו הצלחתי היו כיום במדינת ישראל עוד כמה אלפי ואולי עשרות אלפי בתים המחזיקים בפוטנציאל להשתמש במים אפורים ולאו דוקא במערכת שלי.
אני קורא לכל מי שבונה בימים אלה בית חדש או מתכנן לעשות זאת. לבצע הפרדת צנרת. הבניה היא חלון הזדמנויות קצר המאפשר הכנה כזו. לאחר מכן הסיפור נגמר.
אני מקבל טלפונים רבים מדי שבוע מאנשים אשר בנו את ביתם ולא ביצעו הפרדת צנרת ו/או לא שמעו על האופציה והיום איני יכול לעזור להם.
אינכם חייבם להתקין מערכת תוך כדי הבניה או בצמוד לסיומה. תוכלו לעשות כן גם בעוד עשר שנים. אך האופציה תישמר.
לפני מספר שבועות העלתה נציבות המים את מחיר מי ההשקיה ב92%, מוסיפים ומדברים על הקצבות מים לגינון ויש אף מי שהציע לייבש גינות.
בדבר אחד אין ספק, עוד שנת בצורת כזו והגזרות תתעופפנה. בהחלטות היסטריות אנחנו הרי מצטיינים.
אני מצדי אעזור ביעוץ חינם לכל פונה בנושא הפרדת הצנרת ללא כל קשר לרכישת מערכת.

מתוך כבוד לאתר ומתוך רצון להמנע מעשיית פרסומת מסחרית ישירה לא דיברתי כלל על המערכת אותה אנו מייצרים, מעלותיה, יתרונותיה, מחירה ועוד. מי שירצה לברר פרטים אלה יצטרך לפנות אלי למייל הרשום מטה.
אוכל רק להבטיח כי מחיר מערכת נמוך, ואינו דומה למספרים שהוזכרו כאן בעבר
אשמח לענות לכל פונה אלי למייל adrom dot greywater at gmail dot com
תודה
ניר
ירוק בעיניים עם הרבה פחות מים

תודה ניר על המידע המעניין, החכמתי.
אנחנו עשינו הכנה, אבל עדיין לא הכנו מערכת. אני מתלבטת מה לעשות עם המים. אצלי הכל גן ירק, אין כמעט צמחייה שהיא לנוי בלבד. המחשבה שלי היא שעדיף להשתמש במים להדחת האסלות, כך שגם בחורף מנצלים את המים האפורים. בחורף אני ממילא כמעט ולא משקה את הגינה, ונראה לי מיותר לשפוך עוד מים לאדמה.
לכל המעוניין לגביי הסדנאת מיחזור מים אפורים נקבע תאריך סופי והוא ה 19/9 (יום שישי) ב 9 בבוקר בישוב נעלה(ליד מודיעין).
פרטים והכוונה 052-2907655 מיכל.
ניר, תודה רבה על האינפורמציה המלומדת והאופטימית!
תודה לכל המומחים על המידע .
ברצוני לשאול גם לגבי האפשרויות לטיפול במים שחורים.
כדאי לך לפנות לשעיה 04-9830484
מתמחה גם באפורים וגם בשחורים כולל עבודה עם מערכות טהור בים אנרגטי מדהים.
בנוגע למים שחורים
מהם האפשרויות למחזר מי אסלות?
מה האפשרויות להקמת מכוני טיהור מקומיים ,והחזרת המים לשימוש חוזר באסלות?
האם זה באמת יותר חסכוני מלעבוד עם ביוב מרכזי?
קישור | העבר | מחק *הבוסתנאי* (25.11.2008 03:13):
שלום!!

את מי המיקלחות אנו אוספים בגיגיות[ משם בסוף המקלחת,לאמבטיה [שהיא האאגר]]
ואת הסיפונים בכיורים פתחנו,ושמנו תחת הכיור פח פלסטיק [שהיה של צבע]
האסלה מקבלת את המים האפורים מהמיקלחות ,ומהכיורים.
והבוסתן, מקבל מים נקיים,

ניר!
אנחנו מנסים לפנות אליך דרך כתובת האי מייל שרשמת . הכתובת בלתי אפשרית. כיצד ניתן לדבר איתך בטלפון?
אני עובד עם ניר באיזור חדרה וצפונה. אשמח לתת יעוץ להתכנות התקנת מערכת מחזור מים אפורים באיזור. 052-7732252
שלום לכולם... הרבה דיבורים. הסברים. תודה. החלטתי שכן. אנחנו רוצים מים אפורים. (בלאית ברירה כי אין ביוב ... :) ). יופי. עכשיו שלב שלב מה אני צריכה לעשות? להוציא צינור לבריכה? שתזרום לעוד בריכה? מה אני שמה בכל אחת מהן? חשוב לי מאוד להבין טוב את הנושא כי המים שיש לנו בשטח הם מבאר שקיימת כמה מטרים מהבית... זה אומר שאנחנו צריכים להיות הרבה יותר זהירים. לא? אם מישהו יכול לכתוב הסברים מפורטים זה יועיל לי מאוד. תודה ויום נפלא
ושמנו תחת הכיור פח פלסטיק
זה לא מרעיש נורא כשמשתמשים בברז?
חוץ מקנה וגומא, לא מצאתי יותר מדי צמחים למערכת המים האפורים שלי. הוספתי קצת סמר שהיה לי וקניתי קצת יקינטון. יש לכם רעיונות?...
תודה
שלום לכולם.
אל-דנטה,קראתי אותך,אני בעד מה שכתבת.
בניתי לבד לפני 8 חודשים מערכת לטיהור ביולוגית.
מורכבת מבור ראשוני לסינון עם חצץ,וצימחי מים שונים לטיפול ראשוני.
לצערי אני חייב לשאוההב אותם עם משאבה קטנה,מאחר ואין לי הפרשי גובה בין יציאות הביוב
והלאה.
בכל אופן,לאחר שהמים שהו בבריכה ראשונה כ-4 ימים,הם מועברים לסדרת בריכות,שבניתי לבד
לאורך החצר ,שזה לא יתפוס מקום.
בריכה שניה,מכילה גם כן חצץ,חלוקי נחל,וכמובן צימחי מים -גומא,קני סוף,קלות,שבטבט,ועוד צימחי ביצה,שלא זוכר שמות שלהם
אבל הם נחשבים כצימחי גדה.
משם המים זורמים לעוד בריכה זהה,,
ומשם לבריכה רביעית,פתוחה,שיש בה צמחי מים צפים,יקינטון,חסות מים,וכמובן דגים שיאכלו זחלי יתושים.
צמחי המים הצפים,עושים סינון וטיפול יסודי.
משם המים נופלים למיכל אגירה,שיש בו משאבה טבולה,ומדי יומים אני משקה בכיף עם צינור את הגינה.
למים יש ריח ניפלא,כמו מי אגם,
וזו השטה שעופרה צמחי מים הנוקטת בה פחות או יותר,וגם שילבתי מכל מני אתרים בחול שמטהרים ביולוגית.
עלויות.
1 "קרעתי" את הכתפיים והגב בחפירת הבורות. כל בריכה כ-1200 ליטר
. לקח כ 2 סופי שבוע באיטיות
2 יריעות איטום לבריכות כ-1500 שח'
3 משאבות-משאבה- טבולה כ-400
4 משאבה בלחץ נמוך כ-500 אפשר לאלתר,ואם יש הפרשי גובה לא צריך
5 חצץ,חלוקי נחל 200-300 שח.

אני חייב לציין שנהוג היום בהרבה מדינות בעולם, לטהר בריכות שחיה בשיטות אלו,
וכמובן ללא כלור וחומרים כימיים.
בארץ משרד הבריאות מאד שמרני,ובמיוחד אטום,מכן מימון מחקרים שמצדיקים כל מיני עמדות שלהם.
אם תרצו פרוט או הדגמה, כיתבו לאתר כאן.

.
אם תרצו פרוט או הדגמה, כיתבו לאתר כאן
מאוד מאוד רוצים!
יש תמונות?
יש לחברת נטפים מיתקן למיחזור מים לגינה הפרטית. האם יש למישהו מושג על מערכת זו?
יגאל, כיף לשמוע!
לא צריך לרכוש מתקן, תמורת סכום זעום ביותר ניתן לבנות יופי של מתקן לבד בעיקר משאריות
אפשר הסבר רצוי עם צילומים
בשמחה רבה:

אם מדובר במים מהמטבח ומכונת הכביסה, הרי שמדובר במים עם שומנים, על כן חייבים במיכל מקדים בו יצופו השומנים על פני המים ואילו זרימת המים לכיוון מיכל הסינון/טיהור, תהיה מצינור השקוע מתחת לפני מים אלו.
משם, המים יכולים לזרום למיכל השני, הנמצא בכל מקום אחר בגינה כשהצינור המחבר ביניהם, מוטמן מתחת לאדמה, גם הוא.
המיכל הבא, אמור להיות גם הוא, שקוע באדמה לגמרי ולא יראה כלל וישמש כעוד 'פינה ירוקה' בגינה, מאחר ובו שתולים צמחי מים וגדה.
מתחתיתו של מיכל זה, ינועו המים המסוננים, כיוון מיכל האגירה או ישירות לערוגת העצים והצמחים, לצורך השקייה
מיכל מס' 2 - מערכת הסינון - יכיל בתחתיתו חומרים גסים ומלאי נפח וחללים כדי לאפשר לבקטריות וחיידקים מפרקים, להתרבות שם. מעל שכבה זו, יש להניח שכבת הפרדה של 'בד גיאוטכני ועליו למלא טוף גס, עליו טוף דק ומעליו שכבת אדמה שבה ישתלו צמחי גדה - קנה, גומא, יקינטון, קאלה, קאנה ועוד.

המים היוצאים ממסנן זה, הינם מים ללא שום ריח ! ניתן לאגור אותם ולהזרימם לגג לצורך שטיפת אסלות וכמובן לצורך השקייה ישירה, או בעזרת משאבת סניקה (+ מסנן) להשתמש בהם להשקייה בטפטפות או בממטרות.

אני אנסה לצלם את המערכת שלי ולהוסיף לכאן

תודה על ההסברים!!! אם רפשר לשים תמונות זה יהיה נפלא... בעוד כמה חודשיפם אני אשים תמונות של מה שיצא לנו מהפרוייקט!
בגדול מ"ע מיחזור מים אפורים זה די פשוט אבל איך

אפשר להשיג את החומר סלע סיב או משהוא דומה במחיר סביר
או חומר שדי דומה בפעולה שלו
שלום חברים
ממש היום רכשתי מיכלים ומשאבה טבולה,
התוכנית שלי להזין את המים האפורים למיכל 200 ליטר ובו טופ ממנו ייאה למיכל להפת שמנים (האם חייב אם רק מי מקלחת?)
מישם למיכל 200 ליטר שבו משאבה טבולה הסנקת המים לגג ומישם בגרביטציה לגינה,
אשמח לשמוע תגובות כמו כן לא ברור לי המיכן עם הטופ הבד הגאוטכני והצמחים, האם המיכל סגור? פתוח? ריך אור שמש? קצת פירוט
תודה שחר
קישור | העבר | מחק *פלונית* (22.04.2009 03:52):
שלום שחר, אשמח מאד לדעת מה העלות של המוצרים שרכשת, אני צריכה להפוך את המערכת שלנו למים אפורים בדחיפות, כדאי שהגינה לא תתייבש ואשמח מאד לדעת את העלויות, תודה flower
היי פלונית,
מיכל 200 ליטר (משומש מתעשיית המזון) 30 ש"ח, צריך בערך 4
משאבה - 350-550 ש"ח תלוי בצרכים בעיקר גובה סניקה (העלאת המים)
טופ 5 ש"ח לשק
מישהו יכול לעזור לי בקטע של סינון המים? קצת דחוף, מתכנן לצאת לביצוע ביום שישי, תודה שחר
מיכל 200 ליטר (משומש מתעשיית המזון) 30 ש"ח איפה משיגים כזה?
קרית אתא הגבורה 10 0576964043 קוסטה יש בכל מיני גדלים, גם 1000ליטר (אני קניתי ב 300ש"ח) אפשר דרכו בפחות
אפשר ללמוד מהתוכניות שלך?
ואני מאוד מרוצה ממנה. היא פועלת כבר חודש וחצי ב"ה ללא שום בעיה. ללא ריחות וסתימות.
אני גר בגולן וראיתי מערכת גדולה בנויה שמשמשת 4 צימרים העתקתי אותה ובניתי בעצמי מהדורה מוקטנת שלה שמשמשת 4 נפשות ומשקה 30 עצים ואפשר לנטוע עוד. כל מי שרוצה מוזמן לראות ולהתרשם חינם אין כסף בכיף
אני משקה רק עצים אז לא השתגעתי יותר מידי עם הסינון, 200 ליטר של בזלת טוף וצמחים. אחרי זה מיכל עם משאבה טבולה עם מצוף וזהו. לא צריך לעשות מזה ביג דיל כמו באתר. יותר מעשים פחות דיבורים.
קישור | העבר | מחק *פלונית* (22.04.2009 21:36):
מדהים! אני די חייבת לעשות את זה בדחיפות לעצים שלי... תוכל לפרט איך עשית את זה ועלויות וכל מה שצריך לדעת?
הכול עלה לי בערך 1000 ש"ח המשאבה 680 ש"ח צנרת עוד 100 ש"ח צמחי מים וטוף 200 פלוס מינוס
אני לא אוהב להקליד כ"כ אז אם אתה רציני תבקש מספר טלפון ואני אשמח להסביר לך בטלפון זה יותר רציני.
משהו יכול לתאר לי מערכת עם מיכל 1000 ליטר שבתוכו המערכת לטיהור ביולוגי
מיכל אחד של 1000 ליטר זה נחמד אבל איפה תסנן? חייב מיכל נפרד למשאבה ומיכל 1 או יותר לפניו כדי לסנן
הכוונה שהמים האפורים יסוננו במיכל של ה 1000 ליטר ואחריו יהיה מיכל לריכוז המים,
הבנתי שככל שמיכל גדול כך התואה טובה יותר, אפשר לדבר איתך טלפונית גם אני לא אוהב להקליד
שחר, הטלפון שלי הוא 046600576
יגאל שלום
מעוניין לקבל מעט עזרה/ יעוץ בבניית מערכת מחזור מים אפורים
תודה
יניב
לגבי הביג דיל - אני חושב שההגזמות מגיעות מכך שיש שתי אסכולות בגדול.
הכוונה היא שאו שאתה משאיר את המים לסינון איכותי או שאתה משחרר אותם בפחות מ 12 שעות.
זה אגב גם קשור למעבר דרך טפטפות - סינון ארוך מאפשר טפטפות ללא סתימות לאורך זמן וסינון קצר עדיף בלי טפטפות.
לדעתי אם עושים מערכת היברידית, עדיף בלי צמחים ובמיכל סגור (למנוע מגע עם המים). צריך לזכור שאת הרוב עושים המיקרובים.
גם כדאי באמת חצץ בזלת ולא טוף או חצץ רגיל בגלל השחיקה של האבן מהמים שגורמת למערכת להסתם.
אני גם ממש ממליץ להפריד שומנים ומוצקים לפני הסינון הביולוגי.
בהצלחה
האם מישהו כאן מעביר קורס או סדנה קצרה בנושא בזמן הקרוב? אנחנו גננים ונשמח ללמוד מקרוב על העניין.
איך גורמים למשאבה לעבוד בצורה אוטומטית, זאת אומרת להתחיל לעבוד כשהמיכל מלא, ולהפסיק כאשר הוא ריק? האם זו משאבה ספציפית עם היכולת הזו?
כדי שמשאבה תתחיל לפעול כשהמיכל מלא צריך משאבה עם מצוף.
גם צריך לבדוק שגובה המצוף הוא בגובה המיכל. בדרך כלל מצופים במשאבות טבולות עולים ומופעלים בגובה 80 ס"מ מקסימום.
יש לי משאבה שאני לא צריך ממערכת שבניתי ללקוח ובסוף בחרתי במשאבה אחרת. היא מצוינת לסוף מערכת והיא מתוצרת מעולה.
הטל שלי - 0544488588
לאחר קריאת התגובות באתר אני מתכונן להרכיב את המערכת הבאה
1 איסוף רק ממקלחות
2 הזרמת המים בכובד ובזרימה איתית (תתקבל במעבר דרך מיכל בינים של כ 50 ליטר) לחבית 200 ליטר שמלאה בטןף וחצץ ושתולה בצמחי גדה מתאימים
3 יציאה מתחתית החבית לחלק העליון(3/4 גובה) של מיכל האגירה (כלים שלובים)
4 השקייה בטפטוף על ידי משאבה טבולה

האם יש משאבה טבולה שיכולה לתת לחץ מתאים?
הערות והתיחסות התקבלו בשמחה
דורון

לאחר מספר ברורים החלטתי למחזר את מי מכונת הכביסה בלבד, ולו מהסיבה הפשוטה שאין כל בעיה להזרים אותם לחבית במקום לביוב במרכזי.
מים אלה צריכים סינון גס בלבד אותו ניתן לעשות עם זוג גרביוניםהאחד בשני (בעלי צפיפות מקסימאלית) לסינון סיבים ולכלוך גס ומתאימים להשקיית הגינה.
מערכת זאת היא פשוטה יעילה ובעלות מינימאלית של כמה מאות שקלים. צינור הזרמה מהמכונה לחבית, חבית, משאבה, צינור הזרמה ממשאבה לגינה.
אפשרות נוספת היא להשקות את הדשא על ידי הצפה ( יש סיכוי כי בנקודת שפיכת המים תיווצר כויה של זרחן) ואז אם הפרש הגבהים מתאים אין צורך אפילו במשאבה.
בכל מקרה אין להשקות בהתזה כל שהיא, עקב החשש מפיזור חיידקים המתקיימים במים.
מצגת בעניין ניתן למצאו באתר של מסד ישוב קהילתי ‏http://www.massad.org.il/massad.org.il/originals/1220605965_waterrecaiceling.ppt
וייעוץ נוסף ניתן לקבל מניר מחב' אד-רום אשר משווקת מערכת מהסוג המתואר בעלות שווה לכל (לי הוא יעץ שלא לרכוש מערכת כלל, כולל שלו, אלה להתקין לבד).
בברכה, יובל
הבית בנוי, אבל אני יכול אני להתחבר ליציאות המקלחת והכיור.
אולי אוותר על הכיור - כמות המים ממנו זניחה והם פחות נקיים.
המקלחת בקומה שנייה וניתן להוריד מים אפורים בצינור ישירות לתוך מיכל בחצר.
מן המיכל ההשקייה אל העצים בחצר.
אני מתלבט אם להשתמש בצנרת רגילה ללא סינון, או השקייה בטפטפות עם הסינון המתאים.
אשמח לקבל עצתכם.

אז קראתי את כל הדיון מעלה - הולך ומסתבך , מסתבך והולך . .

אז אני חושב שכדאי לשמור על פשטות ועלות מנימלית אך מערכת יעילה ולכן החלטתי שהכי פשוט זה לעזוב מים שמסובך או יקר להתעסק בהם - שחורים או "אפורים+" כמו מי מכונת כביסה, כיור המטבח וכמובן מים שחורים קלאסיים (שירותים). בנוסף כיור שכמעט לא פעיל או מי מזגנים (עם כל הכבוד זו כמות זניחה) - מה שמשאיר את המקלחת וכיור האמבטיה.
אני מאמין שירוק זה גם לא להוציא עשרות אלפי שקלים על מערכות לניקוז המים גם אם בתוך מספר שנים הכסף חוזר אלייך - זה באמת לתחום המדיניות הלאומית או לפריקים בנושא.

מערכת זולה פשוטה ויעילה להרכבה עצמית :

 1. המים מהמקלחת והברז באמבטיה לא צריכים סינון מיוחד או הקפדה מעצבנת על סבונים ביולוגיים
 2. המים הנ"ל יכולים פשוט ליסוע ישר לטפטפות לאחר סינון גס בכדי למנוע סתימת הטפטפות
 3. כדאי שמיכלי אגירה של מים אלו יתרוקנו בתוך כיממה אחרת יש ריח
 4. רצוי להשתמש במים שבאים מהפרשי גבהים כך שלא יהיה צורך במשאבות בכלל - בקטע הירוק והחסכון הכספי
 5. עודפי מים מהמיכל אגירה ניתן להפנות חזרה למערכת הביוב (לי יש צינור משורשר שרץ מתחת לגינה עד לביוב כך שזה לא ביזבוז מוחלט)

עלויות :

ראיתי שאפשר להטות מים אלו בביתי ולקנות את הציוד הבסיסי ב1000-2000 ש"ח

שאלות לא פתורות -

א. האם הייתם עושים מיכל פתוח עם צמחי מים או מיכל סגור לחלוטין מלבד עמוד לפליטת ריחות ?
ב. למה כולם ממליצים על מיכלים קטנים של 200 ליטר כאשר בכל יום אנחנו מתקלחים בקרוב ל1000 ליטר ?
ג. האם הייתם מוסיפים חומר מסוים למיכל המאגר שישפיע על המים בדרך כל שהיא ?

תודה, ישי

באיזה צינור משתמשים כדי להעביר את המים למיכל הסינון ובין מיכל הסינון למיכל האגירה (בו יש את המשאבה)?
האם ניתן לחבר את היציאה של המשאבה ישירות למערכת הטפטפות? (האם ניתן לכוון את הלחץ בו המשאבה תזרים את המים לטפטפות?)
אילו צמחים כדאי לשתול במיכל הסינון???

מהקריאה פה הבנתי את הדברים הבאים:
נקודת ההנחה הבסיסית: אני מעדיף סינון ארוך בכדי למנוע סתימת טפטפות, מכאן שלסינון אני צריך מיכל 1000 ל' אך לאגירה מיכל 200 ל'.
החיבור של הצינור בין המיכלים: הצינור יוצא מתחתית מיכל הסינון ומתחבר ל 3/4 גובה במיכל האגירה.
את מיכל הסינון מומלץ למלא בחצץ בזלת (איפה משיגים כזה?), ולשתול בו צמחי מים שונים (אילו צמחים??)
את המים מעבירים דרך מיכל קטן להפרדת שומנים, לפני הכניסה למיכל הסינון.

אודה על הערות והארות, לפני הבנייה, כך שאוכל לתכנן הכל כמו שצריך....

הוזכר פה שימוש בגרביונים לצורך סינון גס, האם ניתן לפרט יותר בעיניין? היכן במערכת ממקמים את הגרביונים? כיצד עושים זאת מבלי שהם יסתמו את המערכת?
עדיין לא הבנתי מדוע מיכל אגירה כה קטן של 200 ליטר - להיכן הולכים שאר ה1000 ליטר של המקלחת, או שנתון זה לא נכון ?
ישי, 1000 ליטר זה קוב. משפחות צורכות 10- 15 קוב לחודש ואתה מדבר על קוב ליום רק למקלחות. לא זה לא מספר נכון.
החישוב מדבר על כ- 10 ליטר לדקת מקלחת והממוצע בישראל הוא 6 דקות למקלחת= 60 ליטר.
לעומת זאת, אם אתם נוהגים להתאמבט כל יום ובמיוחד אם כל אחד ממלא מחדש- אז תוכלו להגיע גם ליותר מחצי קוב ליום שזה המון. בוא נאמר שעדיף להתחיל עם צמצום הבזבוז ואז לעבור לשלב הבא.
תודה פ.א.
אז - 6 בני ביתי החביבים מבזבזים כ250-350 על מקלחת ועוד קצת בברז האמבט דהיינו צריך מיכל לכ400 ליטר ליום ?
אגב לגבי חצץ בזלת - מצאתי ציטוטים בחקלאות שאפשר גם חצץ טוף -
כגון : המלצה לגידול בדליים לשומרי שמיטה בשנת ש' ‏http://www.daat.ac.il/daat/kitveyet/hamaayan/gidul-2.htm
אגב עורבני מעניין אותי באיזה מים אתם משתמשים - מקלחת או גם מטבח ומכונת כביסה ?
עד כמה שידוע לי, טוף זה אכן חצץ בזלת ומייצרים אותו בארץ ברמת הגולן.

ישי, אם אין לכם כוונה להצטמצם ולחסוך במים- אז כנראה תצטרכו מיכל גדול יותר.
מצד שני, זה כמו לצרוך הרבה פלסטיק כי אח"כ אפשר לשים בפח מיחזור. נראה לי חשוב יותר ללמוד להצטמצם ואתה יכול
לקבל טיפים מ רני_כשר‏ אשר מצליח, עם משפחה גדולה ואורחים, להגיע ל-13 קוב לחודש בלבד.
סקר_כמה_מים_אני_צורך‏
כיצד_לחסוך_מים‏

תודה על הטיפים - בשלב זה אני מודאג מההיפך - מיחזור המים יעודד שימוש רב יותר
בכל מקרה אני מנסה להרים מערכת זולה ופשוטה - בעד 1500 ש"ח
אשמח לכל העצות שיש.
בשלב זה אני מודאג מההיפך - מיחזור המים יעודד שימוש רב יותר
זו תמיד הבעיה עם פתרונות אקולוגיים. ברגע שמרגישים שיש פתרון, השימוש והצריכה עולים. זה קורה גם לירוקים בנשמתם.
(זה לא אומר שלא צריך פתרונות. אבל שצריך להיזהר עם זה, ובאמת כמו שאמרת - הכי טוב זה להקטין צריכה.)
בניתי מערכת מיחזור שכוללת מסננן טוף חצץ ומיכל אגירה טמון עם משאבה טבולה להשקיית עצי פרי

נכון לעכשיו המיים מפקים את כל צרכי ההשקיה ירדתי בכ- 50% בצריכה הביתית

יש לציין שמלבד האסלות כל המיים האחרים ממוחזרים

הי דן - ישר כוח ואני מקווה בקרוב אצלי

תוכל לספר קצת על התוכנית של המערכת שבנית ובעיקר איזה סוג של סינון הם עוברים והאם כולל מים של כיור מטבח / מדיח, מכונת כביסה וכדו' ?
אני אהבתי תוכניות שכוללות
 • מסנן גס בכניסה למיכל מאגר גדול (200-500 ליטר)
 • אח"כ מיכל מסנן גדול של חול , טוף ואבנים
 • ובסוף בריכת בוצה עם קני סוף ופפירוס אשר מטפלים בשאריות החנקן
האם זו התוכנית שהיית ממליץ עליה ?
ישי
אני מחזיקה מיכל פלסטיק בכיור המיטבח וממחזרת מיים של שטיפת ירקות ועוד',
שטיפת סמרטוט הכיור, מי קפה, שטיפה של כלים לא מלוכלכים מידי,כמובן שאני משתמשת בסבון אורגני,
שואלת את החברים המלומדים האם יש נזק לעציצי החביבים בהשקיה הזאת?
זה שלב ראשוני בדרך למיחזור כולל יותר.
זה לא משנה בכלל מה התיצרוכת היומית של המים. אין טעם במיכל גדול יותר מ 200 ליטר לאגירה.
כי המיכל לא באמת אוגר את המים אלא הוא נפטר מהם אוטומטית ע"י המשאבה עם המצוף.
לפלונית אלמונית טוף זה לא חצץ בזלת. אכן מייצרים את שניהם ברמת הגולן אבל טוף זה ממרום גולן וחצץ בזלת מייצרים בין צומת כורסי לרמות. טוף הוא אורירי כמו חצץ עם "חורים"
שואלת את החברים המלומדים האם יש נזק לעציצי החביבים בהשקיה הזאת?

לרוב הצמחים, מלבד כמה צמחי בית עדינים במיוחד לא תהיה בעייה...
מדי פעם כדאי יהיה לתת שטיפה לאדמה עם מים מהברז...בכל מקרה אל תהססי להשתמש במים שאת אוגרת...גם דטרגנטים לא אורגאניים לא הורגים את הצמחים בדר"כ...

שלום לכולם
אני נמצא בתהליך של הקמת מערכת לניצול ומיחזור מי המקלחת בלבד.
מכיוון שאני נמצא בעיצומו של תהליך הבניה ולצערי לא קראתי את כל המידע לפני שהתחלתי בתהליך אני רוצה לוודא את כל הוראות הסיכונים והמגבלות לסוג השקיה כזה.
אני מתכוון להשקות דשא בלבד בהמטרה - במשפחתי אין ילדים קטנים והדשא משמש לצרכי נוי בלבד( לא משחקים על הדשא)
ההערות לגבי הסיכונים בשיטה זו נשלחו בבלוג ע"י מתן בשנת 2005 -
האם למישהו יש עדכונים לגבי מגבלות אלה? והאם יש סיכונים חדשים ואו דרכים חדשות לצמצום מגבלות אלה כדי לאפשר שימוש בשיטת המים האפורים והאם בסיכומו של דבר הסיכון ממשי ויש מקרים ידועים לנזקים משיטה זו.
שלום מרק, אני לא באמת יודע מה הנזק של מים אפורים בהמטרה אבל אם יתברר לך שיש אז אפשר להשקות גם דשא בטיפטוף תת קרקעי.
חורצים את הדשא כל 40 ס"מ וטומנים צנרת סגולה של מים אפורים עם טפטוף. זה קצת התעסקות אבל מאוד מאוד חסכוני והדשא נראה נפלא .
נתקלתי בזה בצימרים בגבעת יואב ברמת הגולן וזה נראה טוב ועובד טוב.
בשלב הראשון אני אמחזר מים מהמקלחת (כולל כיור המקלחת) מכונת הכביסה, ומדיח הכלים. אני מקווה שבעתיד אוכל לצרף גם את הכיורים במטבח.
התוכנית כרגע, מיכל קטן להפרדת השומנים והלכלוך הגדול, משם המים יוזרמו למיכל סינון גדול על חצץ בזלת, ואז מיכל אגירה עם משאבה להשקייה....
האם יש אתר שיש בו איזו שהיא דיאגרמה של חיבור הצינורות למיכלים? באיזה גובה לחבר את צנור כניסת המים ובאיזה גובה לחב את צינור היציאה???

מנסיונכם, האם יש טיפים שכדאי לדעת לפני הבנייה? עוד בשלב התכנון?

אםף, תודה לטיפ. זה בהחלת רעיון טוב. מרק
בן זוגי וחברו בונים מערכות מים אפורים מותאמות אישית
ארנון 0506433022
בעיקר באיזור הצפון
מנסיונכם, האם יש טיפים שכדאי לדעת לפני הבנייה?
לא מנסיוני, אלא מנסיון של שכן: מיכל הסינון צריך להיות גדול מספיק בהתאמה לכמויות שעוברות בו.
הם השתמשו באמבטיה ישנה, עם טוף וצמחים, והם אומרים שהמים עוברים בו מהר מדי, אז אין להם הרבה סיכוי להתנקות ממש לפני מיכל האגירה.
שלום!
כדי להקל על הבנת החומר:

מיחזור מים לגינון מורכב משתי יחידות:

 1. מערכת הסינון וניקוי המים (אגנים ירוקים מכילים 2 רמות, ראשוני ושניוני). מורכב ממיכלים עם צימחיה (או כל צורה אחרת של סינון. יש מספיק חברות המשווקות מוצר דומה).
 2. מערכת ההשקיה. יכולה להיות מוצא פשוט של מערכת הסינון או לכלול מיכל איגום הכולל משאבה הדוחפת את המים לתוך מערכת ההשקיה (כולל מחשב גינה) הקיימת/חדשה.

המים היוצאים מביתינו נחלקים ל-4 רמות:
 1. מי שירותים-מים שחורים (כמות גבוהה ומיחזור אסור בהרמה ביתית).
 2. מי מטבח-כמות נמוכה יחסית (עד 50 ליטר ליום בבתים ללא חיסכון כלל). לא מומלץ למחזור עקב
  א. כמות קטנה.
  ב. יכולת נמוכה לסינון טוב (סבון חזק ושאריות מן החי אשר יכולות לפתח בעיות באגנים).
  ג. לרב נמצא בצד השני של הבנין, עם צינור יחסית ארוך למערכת הסינון אשר דורש לעיתים מערכת משלו.
 3. מי כביסה (ללא כביסת חיתולים רב פעמיים). כ- 150 ליטר לכביסה. אפשר וקל לסנן. דורש לפחות שתי רמות סינון (ראשוני-חצץ/חול לגושים, שערות, סיבי ביגוד ושאר גושים, שניוני-צמחים הדורשים גם שהות של המים לפחות 3 ימים במערכת הסינון)
 4. מי אמבט-המים הכי "נקיים". כמות גדולה וסינון קל. נחשבים לכמות הגדולה של המים המושבים.

המים המושבים יכולים לשמש להשקיה (בהתאם לרמת הסינון, כמעט הכל. לא תבלינים ולא ירקות*) או להכנסה חזרה לשירותים (*דגש חזק-שימוש פנימי רק לשירותים).
תמיד (גם במי אמבט) רצוי שמים יזרמו במערכת לפחות 3 ימים. חישוב גודל (תכולת מערכת הסינון) יהיה ע"פ כמות המים וגם זמן השהיה במערכת.
מחזור המים להשקיה צורך מיכל איגום אשר יש צורך לרוקן/להשקות כל יום.
אין לאגור מים לזמן ארוך יותר.

הכנות למערכת מומלץ בחום לעשות כבר בשלב תכנון האינסטלציה (עם האדריכל/ית). אך ניתן (לרב) גם בבתים ישנים לבודד את המים למחזור ממי הביוב.
עלויות יכולות להיות בין (ואני לא מגזים) 1,000-30,000 למשפחה. גורמים לכך יכולת האילטור של המרכיב, שימוש ברכיבים משומשים אל מול קניה של מוצר (להבדיל ממערכת שניתן לבנות לבד) מחברות עם ניסיון וציוד משוכלל. גם הובלה של מיכלים ומילוי יכולה להיות יקרה.
יש לזכור מספר דברים:

 1. המים הם דבר יקר בעלות נמוכה מאד. משהו כמו מכונית משפחתית חדשה שמחירה יהיה פיות ממאה שקל.
 2. גינה היא לא דבר כלכלי. אין צורך להוסיף, אך יש לזכור את החשיבות שלה (אין צורך לפרט).

לא נכנסתי כאן לחומרים/מיכלים, סוגי צמחיה ומילוי, חידקים, צורות הסינון ועוד. אשמח ליעץ למבקשים. אני חיפאי.
עודד
052-2262080
ד.א.
דעתי על איסוף מי גשם (Rain harvesting) שונה מאד מאשר הוזכרה כאן.
מי גשמים מעולים לשתיה, בהגבלת צורת האיסוף. השימוש להשקיה בקיץ בארצנו מיותר ואינו כדאי.
דעתי ע"ס חישובי כמויות וכן גדולי קומה בתחומנו אשר הגיונם בריא. וזו מערכת מים מופרדת ממחזור מים אפורים.\
עודד
קישור | העבר | מחק *רוזמרין* (28.05.2009 01:56):
עודד, לגבי גינה, היא כן יכולה להיות כלכלית אם נחזור לגינון הערבי. מה ששותלים זה דברים אכילים. עצי פרי, עלים ירוקים וירקות. השאלה היא אם הסינון הביתי הוא מספיק טוב לגינת ירק. לעצי פרי אני מניחה שכן.
גינון ערבי אינו גינון נוי אשר תופס כמעט 99.9% מהגינות בארץ. פרמקלצר הוא שמו האירופאי. לכן "גינה אינה כלכלית" היא כלל גורף.
סינון מים אפורים להשקית ירק ותבלינים מצריך בקרה מעולה (אל מעבר לסינון עולה), דבר המוסיף לעלויות (תבררו עלות בדיקת מים הטכניון או גוף דומה) לכל חודש.
שאר ההשקיות תופסות (כמובן בצורה ובתיזמון ההשקייה).
חג שמח.
עודד
מומלץ להשקות בעיקר עצי פרי עם מים אפורים. אם מישהו בכל זאת רוצה להשקות גינת ירק עם מים אפורים אז חשוב מאוד שהמים לא יגעו בצמח עצמו אלא יעברו בטפטפות ישר לאדמה בפיזור גדול ככל האפשר (מבחינת הנקודות בצינור, ייענו לא הרבה בנקודות מעטות אלא מעט על פני הרבה נקודות)
אני עדיין אשמח לקבל הסבר על מבנה הצינורות בין המיכלים השונים, היכן מתחבר צינור כניסה לכל מיכל, היכן מתחבר צינור היציאה לכל מיכל? נאמר לי גם שצריך זוית בתוך החבית...האם למשהו יש דיאגרמה? או אתר שיש בו כזו דיאגרמה?
עודד, מה זאת אומרת "_רצוי שמים יזרמו במערכת לפחות 3 ימים_"?
יזרמו זה לא ישהו. מה רע בכך שהמים יסוננו דרך חצץ, ואחר כך יזרמו לחבית גדולה, ומיד החוצה.
יש לי קקטוסים, סוקולנטים, עצי פרי, דשא.

גיורא

גיורא: האם כוונתך לסינון הראשוני של המים (מהאמבט) ולשימוש פשוט אז יש אפשרות לקקטוסים (שלא צריכים כ"כ הרבה מים) ולעצים בוגרים (אפילו עצי פרי עם קליפה עבה/קשה) אך לא לדשא (לא משנה צורת ההשקיה-התזה או טיפטוף תת-קרקעי).אך לשימוש רב יותר, יש צורך בסינון נוסף בו השהות/זרימה במערכת בצורה איטית יוצרת שקיעה לחומרים שונים אשר עוברים בטווח הסינון ואי אפשר להעביר את המים דרך מסננת בגודל מיקרונים. מקווה שהייתי ברור. הצמחים צריכים גם זרימה איטית של המים כדי לספוג את החומרים השונים ולחמצן את המים. עניין של הספקים (עבודה על המים ולא כמויות המים)

עודד

עודד, איך אתה מעביר מים דרך מחשב? בגלל השיחרור המהיר לאחר הסינון אני מספק ללקוחות מחשב חקלאי ויקר. אתה התכוונת לבקר השקיה כמו גלקון?
עודד, איך אתה מעביר מים דרך מחשב? בגלל השיחרור המהיר לאחר הסינון אני מספק ללקוחות מחשב חקלאי ויקר. אתה התכוונת לבקר השקיה כמו גלקון?
שבוע טוב!
דבר איתי
052-2262080
עודד
אם אני מבינה נכון, במערכת מים אפורים צריך שתהיה כל הזמן זרימה כדי שלא יווצר מפגע ריח.
ביום-יום, אין עם זה בעיה. אבל מה קורה אם אנחנו לא נמצאים בבית כמה ימים? נגיד, נוסעים לאנשהו לסוף-שבוע ארוך? הרי אז לא יהיה שימוש במים בבית, ולכן גם לא זרימה של מים במערכת, לא?
המאמר מצוין ושימושי!
אם רק הקישורים היו עובדים...
איזה משאבה אתם מכניסים? כמה אטמוספרות או וואט? כמה עולה משאבה כזו?
איך אתם מתקינים סנסורים לתחילת עבודה וסיום? אני לא רוצה להפעיל בעצמי כל פעם.
שלום.
אני בונה בימים אלו מערכת בבניה עצמית.
יש לי מספר שאלות:
 1. הנחתי מיכל על הגג מתחת לרעפים למים לאספות בלבד. המיים ממיכל האגירה שבגינה ימלא אל המיכל העליון. איך אני דואג שהמשאבה תפסיק את המילויי כאשר המיכל מלא?
 2. נאמר לי שכדאי לעשות מיכל ראשוני להפרדת מוצקים ושומנים, המיים ישאבו מאמצע המיכל. איך לדאוג שלא ישאבו השומנים שנימצאים תמיד למעלה? האם צריך ברז עם מצוף כמו באסלות?
 3. לאחר מיכל הפרדת השומנים אני רוצה להעביר את המיים דרך מיכל עם חצץ, טוף ואדמה? יש למישהו הסבר יותר מדוייק? האם המילויי מלמעלה והריקון מלמטה?
יש לי עוד לא מעט שאלות. מי יכול לעזור?
תודה
יניב
050-6948894
בס"ד
שלום,
קראתי חלק נכבד ממה שנכתב כאן ולכן חשבתי להעשיר אתכם במה שקרה בגינתי וגם, אולי, לקבל כמה הבהרות.
לאחרונה התברר כי מזה זמן רב, 3-5 שנים, הייתה תקלה ביציאת המים מהכיור החלבי במטבח, והמים זרמו לגינה במקום לביוב.
זה הסביר את העובדה שהצמחיה גדלה והתפתחה כמו ג'ונגל: ציפור גן-עדן הצמיחה 3 גזעים ומגיעה לגובה של מעל 6 מטר.
גם שאר הצמחים גדלו פרא. עץ זית (סורי) בודד הניב בשנה שעברה מעל 80 ק"ג זיתים ועוד תופעות ברוכות.
לפיכך, כשסידרתי את התקלה ביקשתי מהאינסטלטור להשאיר אופציה להטיית זרימת מי כיורי המטבח לגינה. - בזרימה חופשית בתעלות.
לאחר קריאת המאמרים המלומדים כאן התחלתי לפקפק בחוכמה של מימוש אופציה זו:
א. למה מי מדיח כלים פחות טובים ממי מכונת כביסה או מקלחות?
ב. למה צריך סבונים "אקולוגיים" אם כל הסבונים מתפרקים ליסודות חיוביים לגינה?
ג. מה הבעיה אם יש גם פסולת אורגנית (שיירי אוכל) - הרי גם זו מתפרקת לאחר זמן, אולי קצת יותר ארוך?
אודה להתיחסותכם ואצרף תמונות בהמשך כאשר אלמד איך עושים זאת...
הי יניב.
לצערי, גם אני העליתי את השאלות האלה מספר פעמים בפורום, ללא מענה, אני עדיין בחיפוש אחרי דיאגרמה, או ספר שמסביר בפרוטרוט איך בונים מערכת כזו, איך הצינורות מתחברים למיכלים? ומה סדר המילוי של מיכל הסינון? כפי שאתה רואה לא מצאתי פה תשובות. אם אמצא תשובות לשאלות האלו כמובן שאשתף.
צר לי מאוד שהפורום המכובד שפה לא טרח לשתף בתשובות לשאלות שהועלו פה יותר מפעם אחת ואשר יכולות לעזור לעוד הרבה אנשים בבניה של מערכת שכזו...
הצינור מתחבר למיכל כך: ממש לא מסובך לוקחים צינור ביוב 4 צול מצמידים למיכל מסמנים עם טוש וחותכים. או שיש לכם מקדח כוס בדיוק בקוטר המתאים.
ןאז יש 2 אפשרויות : או שפשוט דוחפים פנימה את הצינור ואת החריצים סותמים עם סיליקון(ככה אני עשיתי) או שקונים גומיה שעולה שקלים בודדיםהיא מתלבשת על החור , מכניסים את הצינור וזהו.
בלי קשר נכון שזה לא אתר של מומחים ואני לא מומחה אבל לא צריך להיות מומחה בכלל בשביל לבנות מערכת כזו. צריך רקע טכני וזהו.
אני בניתי מערכת כזו בעצמי והיא עובדת מעולה. ואני לא גאון ולא מומחה. אני יודע להחזיק ביד מסור , מעדר, טפלון, וקונגו.
מי שישכנע אתכם שצריך "מומחה" כנראה רוצה לעשות עליכם קופה.
שלום ממחזרים בעלי כוונות טובות.
אני מומחה ובונה מערכות מים תמורת תשלום, אך שמח ליעץ טלפונית לכל מבקש ולא כדי לעשות עליו קופה.
0544488588
זה "אתר של מומחה מבורך אחר"‏http://wetland.maabarot.org.il/‏ ובו יש דיאגרמות ומה שרק רוצים.

גם לא כולם יודעים להחזיק קונגו. או רוצים.

עדיאל

שלום עדיאל.
האם אתה יכול ענות לשאלה ששאלתי לפני כמה ימים: איזו משאבה להשתמש וכמה יכולה לעלות.
כמו כן, האם לתת למשאבה לעבוד כל פעם שהמיכל מלא, או בצורה מתוכננת. בדרך השניה יש להשתמש במיכל יותר גדול בהרבה.
האם אתה יודע מי מוכר מיכלים משומשים בסביבת ירושלים.

תודה גיורא

שלום אבי!
תשובות מעטות לשאלותיך:
עד כמה שאני מבין (ואיני מומחה, המומחים הינם אנשי מקצוע כגון מוטי ניר, עודד לשף וכו'), כיור חלבי (והדגש על חלבי) אינו מכיל את החומרים ההופכים את המים האפורים לשחורים. אלו הם שומנים ושמנים מו החי אשר הפירוק שלהם ארוך (בזמן) והם יוצרים סביבה עם סיכון בריאותי גבוה מאד יחסית למים אפורים "רגילים". עם אתה שואל על מדיח, סימן שגם אינך משתמש (ע"פ הבנתי) לרחיצת כל הכלים כל הזמן בכיור זה (הכיור משמש כמאגר כלים מלוכלכים זמני עד למדיח או לניקוי של כלים מעטים). לכן (שוב ע"ס הבנתי) גם כמויות הסבון העובר בכיור זה מועטות.
שפיכה חופשית של מים בכל מקרה אינה רצויה.
עורבני מצוי!
שלום, ענו לך לפני ואני אנסה לחדד את הנושא. ציבור הכותבים (המבורך) באתר זה (ובעוד מספר אתרים, גם בשפות זרות) מורכב מאנשים שאכפת להם, לא מפילנטרופים. אינך יכול לקרוא לאינסטלטור שידריך אותך לתקן לבד תקלה בביוב הפרטי שלך ללא תשלום (גם להדרכה, כידוע לך, יש עלויות. ולזמן. כל מנהל יודע זאת) לא כל אחד יענה לכל שאלה. יש העברת ידע (לא מעט, וגם בצורה פרונטלית).
ידע הוא כח/כסף וכו'. צבירת ידע צריכה השקעה (זמן, מרץ, כסף וכו'). לא כולם נותנים את עצמם לציבור.
ומומחים (לא טכניקות) יש בתחום של מים אפורים לא מעט. מומחי אינסטלציה, צמחים, טכנאים, זרימה, אקולוגיה, מים (ועוד לא נכנסתי לתחומי הידע של מוטי ועודד שהוזכרו לעיל). האם אתה רוצה תשובה לכל שאלה? האם אתה תתן תשובה לכל שאלה?
עדיאל לא יחיד, גם אני כזה. אך אני בטוח שהוא לא יבוא על זמן משפחתו שלו אליך כדי ללוות אותך בבנית מערכת המים שלך, עיצוב הבית, יעוץ משפחתי ונושאים אחרים ללא הגבלה. אנו כן נגיע כדי לראות אם יש אפשרות ליצירת מערכת מיחזור. לא נתכנן אותה ונדריך אותך ללא כל עלות.
בוקר טוב,
עודד
052-2262080
שלום עודד,
האם אתה יכול להמליץ לי על גודל מיכל לשימוש בסינון (על ידי חצץ) למי מקלחת בלבד? אני מתכוון להשתמש במים למערכת טיפטוף שיעבוד באופן מיידי ולא לאגירה. אני מתכוון להשתמש בשני מיכלים, אחד לסינון, והשני לאגירת מים שעובד על שיטת מצוף. המיכלים נמצאים אחד מעל השני.
דבר אחרון שברצוני לשאול, האם אתה יכול להמליץ לי על חברה שמוכרת אביזרים למערכת כזו?
תודה,
מרק
בעיקרון (יחסי, כמו כל דבר), מיכל/חבית פלסטיק 150-200 ליטר לראשון, כנ"ל לשני. לצערי, לא אוכל להמליץ על סינון ראשוני זה בלבד ו"שיטת המצוף" היא דרך להרוס (כמעט) כל משאבה.
חבר'ה, חבל לשאול שאלות כאלו. ישנם פרוטים הרבה יותר טובים מאשר תשובות למערכות כאלו. חיפוש פשוט יעלה אותם.
באו נעלה שאלות אחרות:
 1. מי רוצה לבדוק האם אפשר לעשות מערכת (כלשהיא) בביתו/גינתו?
 2. מי מעונין לעשות מערכת כזו לבד?
 3. מי מוכן לשלם (כן, לשלם) על יעוץ/תכנון/ביצוע של מערכות (פשוטות או מורכבות)?
חבר'ה. אני לא נעלם. אני (ובטוח גם אחרים) מוכנים לענות. אבל נסו לאפיין את סוג המערכת ע"פ מה שקראתם/למדתם. נסו להבין בין השורות למה משמש כל דבר (מיכל, מלוי, מסנן, צמח, צינור, צורת השקיה וכו').
לא תמיד יכול, אך תמיד שמח לעזור.
לא בכל שלב, אך תמיד נותן מבט מקיף יותר כחומר למחשבה.

ערב טוב
עודד
052-2262080

גיורא
איזו משאבה - כזו שמיצרת לחץ של שתי אטמ ומעלה זה טוב לטפטפות. זה מאפשר לעלות קצת, לעבור דרך ברז חשמלי,פילטר והכל. יכולה לעלות 1500
אפשר בדרך הראשונה. גם בשניה. אני מעדיף את הראשונה ויש דרכים ליצר אוטומציה גם ככה. קצת מסובך להסביר בהתכתבות.
אני לא מכיר מיכלים בירושלים. אני בונה מערכות כאלה בצפון.

אני חייב להבהיר שיש הרבה אסכולות - ממשרד הבריאות שלא מרשה בכלל עד כאלה שכן שופכים את המים ישיר בלי סינון, דרך אלה שבונים מערכות טיהור ביולוגי מסוגים שונים וכו וכו. הרבה אנשים שממש מאמינם במה שהם עושים.
צריך להבין מה רוצים ומה מרגיש נכון.
בעיני מים אפורים זה חלק מלקיחת אחריות על כמה משקים לעומת כמה צורכים. אבל כדאי שזה יהיה חלק מחשיבה כוללת של איך לחסוך ובעיקר איך לגנן. אני ממש מתבעס כשאני בא להצעת מחיר ללקוח שרוצה להשקות מאתיים חמישים מטר דשא עם מים אפורים וגם רוצה שזה יחזיר את עצמו כלכלית תוך שנה וחצי.

וגם - איזה מגניבים האנשים שעובדים על האתר הזה!! רני ויונת ישר כוחם וכל השאר, שנותנים לנו במה להציג את עצמנו ולבדוק אפשרויות לשפר את חיינו!! ובחינם! חשוב לשים כסף כדי לאפשר לזה להמשיך. אני יודע שזה לא הדף הנכון. אבל גם כל העסק הזה של ההפלרה! . ממש בעיה רצינית.

ימים טובים
עדיאל

תודה עודד על עזרתך.
אני מודה, נכנסתי לנושא זה מהר בלי לבדוק לעומק את הנושא כמו שצריך. כבר קניתי משאבה, מיכלים קבלתי (שניים של 200 ליטר), וחשבתי שמערכת כזאת פשוט לבנות. אך גיליתי שלהיפך, זה לא פשוט. אביזרים יש לי, וחסר לי ידע כדי לדעת אם מה שאני בונה הוא תקני ובסדר. כמו הרבה ישראלים, חשבתי שאני מסוגל לעשות את זה בשיטת (קנה ובנה), חלקים פשוטים כמו מצוף ושעון שבת וכו'. כל עזרה ויעץ יבורכו
לכולם, *לכולם* . . . RTFM.
<blink
guss
שמחה לראות שהאתר יצא משיפוצים, בשבוע שעבר ניסיתי להזמין את כולכם למפגש שערכנו בראש-פינה עם מוטי ניר מפתח מערכות מים אפורים שהתארח פה בעבר, בו הסביר על כל הנושא, הפריח כמה מיתוסים והציג מערכות פשוטות יעילות וזולות יחסית למיחזור מים בבתים פרטיים. אני מעצבת פנים הערה כמו כולנו לבעיית המים שלנו , שמתי לעצמי כמטרה לקדם ולהפיץ את המערכות הנ"ל, אשמח לענות על שאלות בנושא ולתת פרטים נוספים sigal dot greywater at gmail dot ocm
כתובת נכונה sigal dot greywater at gmail dot com
תודה עודד.
במערכת שהאינסטלטור סידר יש לי אפשרות או להטות את הזרימה ישירות לביוב או לצינור ששופך את המים בערך 4 מטר מהבית לתוך תעלה / גומה שמובילה לשתילים.
מכיוון שהכל חדש יחסית אין לי מוסג איך זה יעבוד אבל העובדה היא שכשהיה רק הפיצוץ אז במשך שנים מי הביוב זרמו חופשית לגינה.
ובגלל שהצמחיה היתה עבותה כלל לא שמנו לב שיש פיצוץ בצינור הביוב או שהצטברו שם מים. אבל, כאמור, הפיצוץ הביא ברכה לגינה....
א. למה מי מדיח כלים פחות טובים ממי מכונת כביסה או מקלחות?
ב. למה צריך סבונים "אקולוגיים" אם כל הסבונים מתפרקים ליסודות חיוביים לגינה?
ג. מה הבעיה אם יש גם פסולת אורגנית (שיירי אוכל) - הרי גם זו מתפרקת לאחר זמן, אולי קצת יותר ארוך?

א. בדיוק היום קראתי איפשהו שבאבקות כביסה כבר אין בורון ואילו בחומרים למדיח יש. זה חומר בעייתי. אז צריך להשתמש בחומרים אקולוגיים. בנוסף, במי מדיח יש שאריות של מזון, כולל מוצרים מן החי (בהנחה שאתם לא טבעונים) ואלה יכולים לגרום לבעיות תברואה.
ב. אני בכלל לא בטוח שכל הסבונים מתפרקים לחומרים טובים לגינה. וגם אם כן, הזמן והתנאים הנדרשים לפירוק יהיו שונים בהרבה. על פי ההגדרה, חומרים אקלוגוים (או "פריקים ביולוגית" כפי שהם מכונים באופן מקצועי) מתפרקים תוך 3 ימים בתנאים המתאימים (חמצן וחיידקים). סבונים רגילים בטח צריכים תנאים אחרים ויותר זמן.
ג. גם פסולת אורגנית צריכה תנאים מתאימים להתפרקות (חמצן, לחות, פחמן, חנקן). לכן יש ערימות קומפוסט, שבהן שוררים התנאים האלה. סתם ככה בחוץ זה יתפרק אחרת (לא בצורה טובה) או סתם יירקב או ייאכל על ידי בעלי חיים, או יפיץ מחלות וריחות (במיוחד מוצרים מן החי).

ובנוסף: כתבה מהיום: "מי האמבטיה והכביסה נעשים פופולריים - להשקיית הגינות" ‏http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1092648.html

לחבריי הקהילה שלום,
קראתי בעיון רב את האמור לעיל, בהחלט ראוי לשבח המחקר ההתעמקות והרצון לחסוך במים, אך ברצוני להפנות אתכם לראש עמוד זה, למאמר בפסקה לפני אחרונה (16.06.2003 כפיר) "אני ועוד חבר החלטנו לנסות לבנות מערכת שתמחזר מים אפורים...." ושם בסוף הפסקה יש התייחסות של אגרונום מהטכניון בנוגע לסילוק חומרים לא רצויים מהמים - במילים פשוטות כדיי להשקות את הגינות יש צורך בניקיון של המים עד לרמה של כמעט מי שתייה, ולפי מה שאני רואה - אף אחד לא בדק את רמת המים ביציאת המערכת שהוא בונה או קונה - לא סתם משרד הבריאות מעלה מכשולים (ואני מדבר מניסיון), אלה עם יש איזו שהיא דרך אחרת לבדוק את רמת המים היוצאים מהמערכת ולהגיע לתוצאות של כמעט מי שתייה.
עד כמה שאני יודע ישנם חברות בודדות (אני יודע על אחת) שבודקות את רמת המים שיוצאת מהמערכת ומשווה אותם לתקן וגם הם לא מגיעים לרמה של כמעת מי שתייה.
בברכה
שוויפל יוסי
052-4766141
כדיי להדגיש עד כמה חשוב לבדוק את רמת המים
בברכת שחיה מוטלת חובה על מפעיל הברכה לבדוק את רמת המים לפחות פעם ביום (אני לא בטוח עם לא יותר מפעם ביום), וזאת כדיי לשמור על רמת מים סבירה ולא מסוכנת לבריאות.
נכון, בברכה יש הרבה ילדים ולבוגרים שעושים פיפי, אך בבית, במקלחת, אני רוצה לראות את ההורה שיגיד לילד שלו שיעצור את הפיפי שלו בהתחלת המקלחת.
לכאן חשוב חשוב חשוב לבדוק את רמת המים גם במערכת הביתית.
שוויפל יוסי
אך בבית, במקלחת, אני רוצה לראות את ההורה שיגיד לילד שלו שיעצור את הפיפי שלו בהתחלת המקלחת.
נכון, אבל לא מתרחצים אח"כ במים האלה. הם עוברים דרך האדמה ובטח לצמחים עצמם יש מערכות סינון ביולוגיות כלשהן. לכן אני לא רואה בעיה לשפוך את המים האלה ישר על האדמה (בניגוד ל, למשל, לאגור אותם במיכל ולהשתמש כמה ימים אח"כ.)
חוצמזה, פיפי זה סטרילי...
דוקא סבונים, שמפואים וחומרי ניקוי מדאיגים אותי יותר.
אני בראש של שמש_בחורף?. עובדה מה שקרה בגינה שלי שצמח ג'ונגל של מטפסים, ציפור גן-עדן, ועוד והכל ממים של כיורים (בעיקר חלבי)
אין לנו טוחן אשפה ואת הפסולת שנעצרת במסנן שבכיור אנחנו זורקים לפח הזבל כך שאין גושי אוכל שנודדים לגינה.
גם אני חושב שהאדמה ביחד עם תכונות ה"חיסון" של הצמחים יכולים להתגבר גם אם יש קצת 'רעלים'.
ידעתם שבקליפה של השקדים יש ציאניד?
אז קראתי באיזה מקום שיש אבל בכמות כל כך מזערית שרוב בני האדם נשארים בחיים אחרי אכילת שקדים.... אז אולי זה אותו הדבר עם דטרגנטים באדמה.

ללא ספק שמים נקיים כמו מי שתיה או מי עיבוי מזגנים זה יותר בטוח אבל הכמויות, הכמויות,,,,,

בדיקת רמת המים היא לא עבור הצמחים או המטפסים, הם בטוח יסתדרו עם כל זה. השאלה היא האם התינוק שמסתובב עכשיו בגינה ונופל לו המוצץ ליד טפטפת של מים אפורים ומחזיר את זה לפה - מה עכשיו, או שיהיה בסדר (כמו שרגילים בארץ) או שלא - (זה המקרה הראשון שנתקלים בו במשרד הבריאות) אז אני מעדיף להפסיק את תרבות ה-יהיה בסדר, לפחות בבית שלי על דברים שאני יכול לשלוט בהם, ולבדוק עד הסוף את המים במקרה זה.
אם נציץ קצת אחורה נראה מקרים שהחברות פשוט אמרו שהמערכות הם עבור מחזור מים למכלי ההדחה אבל אפשר להשתמש לגינה - אף אחד לא בדק את זה, אף אחד לא יודע מה זה יכול לגרום, מים עומדים יכולים להיות גם בגינה, מקום מוסתר עם קצת בעיה של אדמה וניקוז ולפי חוקיי מרפי - לשם יגיע הילד.
לסיכומו של עניין אני ממליץ לבדוק עד הסוף ולא להשאיר משהוא לא ברור, אם לא ברור שואלים, הכי הרבה .....
יוסי
אבי וכל משתתפי הפורום (פעילים וקוראים בלבד)!
בוקר טוב.
אני לא מומחה, אין לי תואר בהנדסה ביולוגית או מחקר שהשתתפתי בו על מים. אבל, עובדה מה שקרה בגינה שלי שצמח ג'ונגל של מטפסים, ציפור גן-עדן, ועוד והכל ממים של כיורים (בעיקר חלבי). אין לנו טוחן אשפה ואת הפסולת שנעצרת במסנן שבכיור אנחנו זורקים לפח הזבל כך שאין גושי אוכל שנודדים לגינה. (ציטוט של אבי) העובדה הזו מלמדת מספר דברים:
 1. להגדרת מי כיור מטבח כמים שחורים יש גם חלק רך עקב היהדות/צמחונות.
 2. כיור חלבי/צימחוני כמו של אבי, מתאים להשקיה ללא סינון לצמחי נוי בלבד. אולי טוב שגדל "ג'ונגל" כך שלא יכולתם להגיע למגע ישיר עם המים.
 3. מקרה "רך" יחסית של מים אפורים ללא סינון, אינו פוגע במראה גינה מלבלב. אך אין לראות בו דוגמא ליכולת ה"טבע" לסנן רעלים. אני חושב שהדוגמא של אבי מתאימה יותר לקומפוסט. . .

לנושא של "פיפי באמבט". כל עוד האמבט הוא לא המשתנה של הבית. יחסי הכמויות בין המים האפורים לפיפי גדולים לזכות המים. במקרה של "אגן ירוק" או של "סינון" ע"י מילוי הסופח חנקן, אין לפיפי השפעה מזיקה על המים המטופלים. ושוב, כמו שעדיאל כתב : "_בעיני מים אפורים זה חלק מלקיחת אחריות_" גם בתחום של איך משתמשים. לא רק "אני רוצה כזה".
כאן אנו מגיעים ליוסי. יש הבדל בין ממלכת הפרט'ץ כאן, לבין תרבות "תעודת הלימוד" בארה"ב, גרמניה ועוד. שם לא מרשים למי שלא הוכשר, לעשות משהו, ללא הכשרה מקצועית. כאן "אני רוצה כזה" כבר מתיר את כל הכבלים ו"_יהיה בסדר_". אני בדעתי עובד (ע"פ יכולותי) באמצע. אני קורא, לומד ובודק על עצמי דברים ונביא את ההסבר ל- RTFM : Read The Fucken Manual.
חברה, תקראו לימדו תחקרו. אין צורך להיות מומחה עם שם עולמי כדי לקדוח חור בקיר לבורג. כן, יש צורך לדעת איך להשתמש במקדחה ופטיש ולשמור על האצבעות. לא צריך להשקיע מאות שקלים בבדיקה של מים אפורים (לאחר טיפול נכון) עם מקפידים שרק מי אמבט נכנסים למערכת הסינון ומשקים בטיפטוף צמחי נוי ולא דשא בהמטרה.
יום טוב.
עודד
052-2262080
השאלה היא האם התינוק שמסתובב עכשיו בגינה ונופל לו המוצץ ליד טפטפת של מים אפורים ומחזיר את זה לפה - מה עכשיו_
השאלה נכונה מאד. התשובה - תלוי במשיב.
אם היית שואל אותי, על התינוק *שלי*, הייתי שמח אם היה עושה זאת. מהניסיון שלי, ככל שחיים ב"חוסר היגיינה" וב"חוסר סטריליות" גבוה יותר - יותר בריאים. נכון, מקובל בחברה שלנו התפיסה ההפוכה, ובטח ניתן למצוא הרבה מאמרים מלומדים בנושא, אבל מה לעשות שהמאמרים תמיד נכתבים בסביבה סטרילית...

התפיסה שמים אפורים מסוכנים היא תפיסה ממסדית מאד מעצבנת וצבועה. הרי בחצר של כל אחד מאיתנו מסתובבים חתולים וכלבים (שאנו מגדלים) ועוד הרבה בעלי-חיים שלא הזמנו (אבל אנחנו שמחים שהם שם). מישהו חושב שההפרשות שלהם בטוחות יותר מההפרשות שלנו?
ומה עם התופעה, המצויינת לדעתי, להשתין במקלחת?

מהניסיון שלי במיחזור מים אפורים, וכבר ניסיתי הרבה מאד דברים, כאשר המים מתחילים להיות מלאי חיידקים, הם מסריחים מספיק כך שנמנע מלהשתמש בהם.
וחוץ מזה, קראתי מאמר מדעי שטוען בתוקף שהחיידקים הפתוגניים אינם תחרותיים מספיק מול חיידקים אחרים, כך שברגע שתרבית החיידקים במים העומדים מתחילה להתפתח, אין בהם כבר סיכון.

_כדי להשקות את הגינות יש צורך בניקיון של המים עד לרמה של כמעט מי שתייה
מישהו כאן מאמין לזה? מישהו במדינה עושה את זה? (הרבה מהחקלאות מושקית במי-קולחין מושבים אחרי שעברו טיפול במט"שים, אבל הם רחוקים מאד ממי השתייה).

ואם כבר - מי השתייה שלנו מתקרבים יותר למי הקולחין ולא להיפך...

יוסי,
לא סתם משרד הבריאות מעלה מכשולים
ועוד איך סתם.
חשמל הרבה יותר מסוכן ממים אפורים. האם בגלל זה משרד הבריאות מתנגד לשימוש בחשמל בבתי מגורים? כמובן שלא. מה שעושים זה לקבוע תקנים, פיקוח, מוצרים, הסמכה למורשים לעסוק בתחום וכו' וכו'.
אם היו עובדים בשכל, היו קובעים תקנים, היו מסבסדים את כל הרכיבים שדרושים על מנת לטהר את המים באופן מיטבי, כך שאנשים לא היו צריכים לחפף כדי לחסוך בעלויות, אלא היו יכולים לבנות מערכת טובה ולא פרטאצ'ית במחירים סבירים.
עודד ורני אתם ממש צודקים. שניכם.
למשרד הבריאות אין ברירה אלא לכסת"ח. תארו לכם מה יקרה אם איזו כרמלה מנשה תגלה שפצע של ילד הזדהם בגלל שמישהו השתמש להשקיה במים "לא טהורים" שקיבלו אישור, או אי התנגדות של משרד הבריאות. }-;
לפני זמן מה קיבלתי במייל מצגת נחמדה על איך היה להיות ילד בשנות ה-50. היה מותר לשתות מצינור ההשקיה. אם נפלת וקיבלת "פצע" קצת יוד (שורף....) היה פותר הכל, לא צריך אישפוז בבי"ח. ..... יצאנו דוקא לא רע.
אני מסכים שבמקומות ציבוריים צריך להזהר יותר, אבל בגינות פרטיות?
אגב, ידעתם שבכפרים ערביים יש לחלק מהם עדיין בריכות לאגירת מי גשמים ליד הבית.? למה שלא נעשה גם את זה? - מים נקיים ובחינם. בערים ובישובים זה פשוט לאגור את מי ניקוז הרחובות. לא מבין ....
כמה הצעות -
 • אם עושים מערכת מכאנית (ללא צמחים) כדאי להשהות מינימום זמן כדי שלא יתפתחו הרבה חיידקים וזאת על ידי שימוש במיכל קטן (מקסימום מאתיים ליטר)
 • אני לא ממליץ להשקות דשא בהמטרה עם מים כאלה טיפטוף טמון אפשר אבל זה לא כל כך פשוט. בטפטפות לגינה אפשר. לקחת בחשבון שעלול להסתם.
 • להוסיף חומר אורגני לאדמה ככל שהאדמה יותר פוריה החברה שחיים בה ידעו לטפל בחומרים שיש במים ולאזן ביולוגית את אוכלוסית הפתוגנים. רסק עץ שמכסה את צנור הטפטוף זה גם אסטטי יותר מפלסטיק חום וגם מקטין אידוי וגם חומר אורגני.
 • לא להוסיף מי מטבח. אפשר להוציא מי מטבח ישירות לקרקע ללא שהיה כלל לתוך בור מלא ברסק. תאמינו לי זה עובד מושלם. זה נקרא Mulch Basins.
 • פיפי מהול זה דבר מצוין. יש אנשים ששותים אותו ומורחים אותו על הגוף שלהם. התינוק שלי שתה פעם מהסיר. בשבת הוא גם שתה מים מעין השופט. אולי הוא לא אוהב כלור.
יש לי שאלה כללית קצת, אולי מישהו יודע -
האם יש קשר פשוט בין ריח רע של מים, או נטייה להוציא ריח רע אחרי זמן מסוים, והאפשרות להשקות איתם צמחייה?

תודה מראש

עדיאל,

אמרת: אם עושים מערכת מכאנית (ללא צמחים) כדאי להשהות מינימום זמן כדי שלא יתפתחו הרבה חיידקים וזאת על ידי שימוש במיכל קטן (מקסימום מאתיים ליטר)

וזה מתקשר לשאלה שלי מלמעלה:
אם אני מבינה נכון, במערכת מים אפורים צריך שתהיה כל הזמן זרימה כדי שלא יווצר מפגע ריח.
ביום-יום, אין עם זה בעיה. אבל מה קורה אם אנחנו לא נמצאים בבית כמה ימים? נגיד, נוסעים לאנשהו לסוף-שבוע ארוך? הרי אז לא יהיה שימוש במים בבית, ולכן גם לא זרימה של מים במערכת, לא?

תוכל להשיב?

עדיאל,
מה עם - להוציא צינור גדול, ארוך וחופשי מהמקלחת או מכונת הכביסה, נניח, ולהניח אותו כל פעם בגומה עץ אחר, או לחפור תעלה שהמים יזרמו בה אל השיחים בגינה? בלי שהמים יעמדו בכלל?
(במקלחת משתמשים בקצת שמפו וסבון, וחומרי נקוי מדי פעם. ובמכונת הכביסה - קצת קצת אבקת כביסה רגילה, לא ביולוגית, וגם בסודה לשתיה וחומץ. נראה לי שזה נמהל מאד, בכמות המים הגדולה של כביסה אחת.)
מרפסת -
אם אתם נוסעים תרוקנו את המיכל לפני כן. זרימה זה ממש טוב ומומלץ בשביל חימצון וכו אבל זה משנה את המערכת. קשה להסביר בהתכתבות. 0544488588

מעכשיו-
להוציא צינור זה מצוין אבל עם יעילות השקיה נמוכה. כלומר לא משקה כל מה שיכול. אני ממש לא ממליץ להשתמש באבקות וגם לא בסודה (למרות המידיות של החומר הזה והאנטי גלובליזציה) בגלל מלחים שמצטברים בקרקע והופכים אותה ללא מאפשרת לצמחים לשתות. בכל אופן להזרים דרך הרבה רסק עץ.

עדיאל, תודה על התשובה, אנסה להתקשר בימים הקרובים.
בכל אופן להזרים דרך הרבה רסק עץ
או פשוט דרך הקומפוסט, לא?
כן רק חבל על הקומפוסט. כל הנוטרינטים ישטפו.
בקשר למערכת המים - האם מצטברים משקעים (לכלוך דביק) בצנרת הממחזרת מים? (אם כן, איך מטפלים בזה כדי שלא יסריח ושלא יצטבר עובש?)
וואללה, תודה עדיאל. זה כנראה מה שחיפשתי: *גזרי עץ*. כמה הגיוני וכמה פשוט.
מחר, אי"ה, אני ארסק ענפים יבשים, אשים אותם בקערת פלסטיק. בדופן הקערה - קרוב לתחתית - אפתח חור בגודל צול.
את הקערה, עם הגזרי עץ אניח ביציאה של המים כאשר החור מופנה לתעלה שחפרתי.
אולי צריך נסורת?
אצלנו יש פשוט צנרת שיוצאת מהבית ישר אל העצים .
אנחנו משתמשים רק בחומץ כחומר ניקוי ונוזל כביסה וסבון כלים אקולוגי.באדיקות.
לא שופכים שום דבר עם מלח או צבע לכיור.
גם שומן הוא בעיתי-סותם ומצטבר, אז אם נשאר משהו שומני בסיר צריך לזרוק לקומפוסט או לתת לחתולים.
חשוב לי מאוד להבהיר
הרסק לא יכול להוות תחליף לחצץ במערכות WetLand . אסור ל אשים אותם בקערת פלסטיק.
בעיקרון - חופרים קערה באדמה ממלאים ברסק ומעבירים את המים דרכה.
ומאוד חשוב משתמשים רק בחומץ כחומר ניקוי ונוזל כביסה וסבון כלים אקולוגי.באדיקות.
לקריאה נוספת על השיטה :
http://oasisdesign.net/greywater/index.htm
בהצלחה
"חופרים קערה באדמה ממלאים ברסק ומעבירים את המים דרכה."
לא כל כך ברור לי.
אם אני חופר גומה (זאת הכוונה, לא?) באדמה וממלא אותה בגזרי עצים אז המים שיעברו יחלחלו מטה ורק חלק קטן יזרום בתעלות לעצים.
וגם, מפעם לפעם צריך לנקות ולהחליף את העצים והג'יפה וזה פשוט וקל אם מרימים את כל הקערה, ומחליפים את גזרי העצים.
למה אסור בקערת פלסטיק?
א. למה מי מדיח כלים פחות טובים ממי מכונת כביסה או מקלחות?

שניהם לא טובים. בשניהם יש שומנים שירדו מהדוף או מהאוכל, וחלקיקים זעירים אורגנים שלא מתפרקים במצב שאתה מתאר.
בשביל פירוק טוב אתה זקוק למפריד שומנים במערכת שלך (וזה יכול להיות מיכל קטן שתבנה לבד)ואח"כ להזרים את המים דרך צמחים אחרים כמו קים או סוף, שינקזו את הרעלים אליהם. את הצמחים האלו גוזמים כל כמה זמן ושמים בקומפוסט, לפירוק מלא.
בלי זה הגינה תשגשג כמה שנים, אבל האדמה מסננת ומסננת ובסוף תגיע לרמת רעילות בה כל הגינה תקרוס.
ב. למה צריך סבונים "אקולוגיים" אם כל הסבונים מתפרקים ליסודות חיוביים לגינה?
מה?? לא כל הסבונים מתפרקים, לא כל החומרים טובים. על סמך מה אתה אומר את זה?
ג. מה הבעיה אם יש גם פסולת אורגנית (שיירי אוכל) - הרי גם זו מתפרקת לאחר זמן, אולי קצת יותר ארוך?
היא יכולה להתפרק בקומפוסט, לא במים.
השאריות שלא רואים יכולות להסתנן דרך מערכת אבנים, צמחית מים, ובסוף אדמה. לא ישר באדמה.
ב. למה צריך סבונים "אקולוגיים" אם כל הסבונים מתפרקים ליסודות חיוביים לגינה?
מה?? לא כל הסבונים מתפרקים, לא כל החומרים טובים. על סמך מה אתה אומר את זה?

האמת, מישהו כתב את זה למעלה ולא ראתי הכחשה, אז הנחתי שזה נכון.
תוצמזה, איך אפשר לדעת אם הסבון הוא אקולוגי או לא?

היא יכולה להתפרק בקומפוסט, לא במים.
טוב, קומפוסט בעצמו זה כבר רקב של צמחים. גם אדמה זה למעשה קומפוסט הרבה יותר מתקדם
ידוע שחומרים אורגניים נרקבים באדמה (קבורה...) אז, בסופו של דבר גם אם יש פסולת אורגנית במים מהכיור והם נשפכים לאדמה אז האורגניים ירקבו שם.

מה שמדאיג אותי זה השאריות הלבנות שמתחילות להצטבר בשולי התעלה.

אגב, למרבה הפלא, אין יתושים או ריח כי בינתיים הכל נספג.
זאת לעומת המצב טרם התיקון בו גם היתה שלולית מתחת לצמחיה, גם מקקים ואולי גם יתושים - אי אפשר לדעת. (האם הם יכולים להתרבות במים עם סבון?)

טוב, קומפוסט בעצמו זה כבר רקב של צמחים. גם אדמה זה למעשה קומפוסט הרבה יותר מתקדם_
יש הבדל בין רקוב (שזה רע) לבין רקבובית (שזה הומוס)
צמחים מתפרקים לרקבובית כשיש תנאים מתאימים של חמצן ולחות במידה נכונה.
כשאין חמצן או יש יותר מדי לחות הם לא מתפרקים, הם נרקבים ומעלים סרחון ומיצרים גז מתאן.
אם זה היה נכון שהכל מתפרק בכל תנאי, אז במקום הר של ז\בל בחיריה היינו רואים הר של קומפוסט ריחני.
אבל הדברים בחיריה מומעמסים אחד ע"ג השני ויוצרים לחץ גדול, וואקום, ופסולת אורגנית לא מצליחה להתפרק שם. גם לא ישירות באדמה שלך.
נכון שאם זורקים קליפת תפוח על אדמה היא מתפרקת, אבל אם זורקים באותה נקודה כל יום את כל הפסולת של הבית, היא לא מתפרקת, היא יוצרת זיהום.

יכול להיות שהלבן בתעלה זה בדיוק השומן שהיה צריך להפריד, ומצטבר בדפנות. אני יודעת שהוא לבן-אפור, נראה כמו יציקה, ומסריח לחלוטין כי זו בעצם מושבה של בקטריות.

_לגבי סבון
סבון רגיל מכיל פוספטים. זה לא טב לאדמה שלך, ולא טוב לאכול מזה.
סבון אקולוגי הוא כזה שמיוצר מחומרים פריקים או שהכנת בבית מחומרים פשוטים

בס"ד
תודה שלולית. אני חושב שהבנתי.
איפה אני משיג סבונים אקולוגים? ויותר מזה - איך מכינים בבית? יש לך link?
מה שמדאיג אותי זה השאריות הלבנות שמתחילות להצטבר בשולי התעלה.
יכול להיות שזה מלחים.
קצת לא קשור אבל מכיוון שמסתובבים פה יודעי דבר
מה דינם של פירות מעצים שהוצפו במי ביוב (הצפת ביוב ממש), האם העצים מסוגלים לסנן את כל האיכס?
ומה עם האדמה שהוצפה במים כאלה? רעילה? רעילה באופן זמני?
תודה
שלום

יש לי מיכל של 200 ליטר שאני מתכוון להשתמש לסינון מי מקלחת. האם למישהו יש הצעה לתחליף לחצץ . אני מתכוון להשתמש בחלוקי נחל למטה ובחצץ למעלה, האם יש חומר סינון ששוקל פחות וקל לנקות.
האם מספיק צינור של צול להעברת המים מהמיכל סינון למיכל האגירה או צריך 2 צינורות
תודה
מרק

שלום לכולם,

ברצוני למחזר רק מים שמגיעים ממכונת הכביסה.

איזה סוג מיכל אני צריך - ראיתי שיש רק 200 ליטר - יש יותר קטנים?

איך מסננים מים של כביסה? - זה יהיה טוב להשקייה לעצי נוי? פרי?

תודה

פיני

אני מייצר ומתקין מערכות פשוטות וזולות לשימוש חוזר במים ביתיים. המערכת כמעט ואינה דורשת אחזקה.
אורי
052-6117668
אגנים ירוקים הינה טכנולוגיה ירוקה המשמשת לטיהור שפכים ביתיים ע"י מצעים וצמחי מים באמצעות תהליכים ביולוגים. המערכת שגודלה כ-3-4 מ"ר משתלבת בצמחיית הגינה עם אפשרות לשליוב בריכת נוי.
מחירים סבירים. ניתן קבוע סיור וייעוץ ללא תשלוםת ולצפות במערכות פעילות אצל לקוחות.
אסף שגיא 054-4585084
בקיצור מכל מה שקראתי אז לא מומלץ למחזר מים לגינה ולאסלות בגלל בעיות של חיידקים במים

אם בכל יום או יומיים מרוקנים את כל המים לגינה גם כאן יש בעיה הרי המים שאנו מקבלים הם מים עומדים המים לא מגיעים מנחל נובע או מעינות אלא עובדים תהליך מסויים בימים חמים כאלו כלכך חבל לשפוך מים לביוב האם ניתן להזרים את המים באופן מיידי לגינה ומה שנשאר לביוב נראה לי שאם המים לא עומדים זמן רב ניתן להזרים אותם בצורה שוטפת לגינה ובזה תם העניין

יש פורום שתמחה במים אפורים
http://www.gray-water.co.il/
כל השאלות וכל התשובות על מחזור מים
זה עתה סימתי את בניית מערכת המיחזור בבית.
רציתי להודות לאתר, השתמשתי בו לא מעט. תודה גם לעדיאל שסייע לי טלפונית מיוזמתו.
אשמח לעזור לכל החפץ
יניב 050-6948894
משהו יודע מה עושים אם המיים מעט עכורים?
לא נעים כשהם יורדים בניאגרה.
יש דרך "להלבין" אותם, שיהיו יותר צלולים?
תודה
יניב
תודה רבה לכל העצות בפורם
התקנתי מערכת של מים אפורים שכוללת שימוש במי המקלחת וכיור המקלחת ובעתיד אני מתכוון לחבר גם את מכונת הכביסה.
המערכת כוללת שלוש חביות של 120 ליטר כל אחת ומיכל איסוף של 200 ליטר
המערכת בנוייה כך שבכל חבית המים נכנסים מלמטה ויוצאים מלמעלה לחבית הבאה
בכל חבית יש בשליש התחתון חלוקי נחל בשליש האמצעי טוף ובשליש העליון חצץ שומשום
למעלה שתולים צימחי מים שעוזרים לניקוי וטיהור של המים
בתחילת המערכת יש סיפון שמונע חזרה של ריחות רעים למקלחת ושאותו ניתן לנקות מפעם לפעם במידת הצורך
במיכל האגירה יש משאבה טבולה בעלת מצוף שמפעילה את עצמה ברגע שהמיכל מתמלא
כרגע אני משקה רק עצים (למרות שהמים צלולים וכמעט ללא ריח בכלל)
בהתאם לבדיקות שאעשה אולי אשקה צמחים נוספים
מברורים שערכתי הבדיקות החשובות הן לגילוי של חידקים (קולי צואתי),מלחים-בשביל לראות שלא ממליחים את הקרקע ,שאריות סבון ועוד מספר בדיקות
אבל הכי טוב לשאול אדם שמתעסק בבדיקות מים
נעזרתי גם בספר של טלייה שנידר -"גן עדן בפתח הבית" מדריך לפרמקלצר ובעוד אנשים טובים שחלקו איתי את הידע שלהם.
אשמח לעזור למי שמעונין
אפשר גם להתקשר לשרון גואז-חבר טוב וקבלן מורשה שמתעסק בנושא והוא זה שעזר לי עם כל הענינים הטכנים של איך להקים ולהרכיב נכון את המערכת
טלפון של שרון-0502300896
טלפון שלי-049857729
שגיא
שגיא
1- למה אתה מכניס את המיים מלמטה?
2- הצמחים צריכים זמן כדי לטהר את המיים, אבל המים יוצאים תוך כיום. האם אתה יכול להבהיר?
3- למה אתה חושב שיהיו חיידקי קולי? אתה לא מכניס את הביוב פנימה?
אני מכניס את המים מהאמבטיה לדלי מלא חצץ. זה משמש לי כפילטר ראשוני.
משם הם זורמים חופשי לדשא. אני מעביר את הצינור ממקום למקום כל יומים.
היות שאני לא ממטיר מלמעלה אני לא רואה בעיה.

אתמול ראיתי שהדלי לא מעביר את כל המים והם גולשים. מסתבר שהחצץ היה סתום מספיק כדי לא להעביר את כל המים. וזאת לאחר חדשיים בלבד!!!
שאלה:
מי שיש לו נסיון ומכניס את המים לחבית של 200 ליטר, האם לא נסתמה החבית? אם היא נסתמת מהר, הרי לרוקן 200 ליטר חצץ זו לא עבודה פשוטה.
אשמח לשמוע איך אתם נוהגים.

גיורא

ניתן לעשות מעגל סגור במכונת כביסה?
כלומר- מים בשימוש חוזר להפעלת המכונה?
רעיון נאה!
אני משערת שאם אין יותר מדי לכלוך על הבגדים, ולא משתמשים בסבון אכזרי, אז כן.
או לפחות - המים של השטיפה השניה טובים לשטיפה ראשונה, עם סבון.
אני חוזר על שאלתי מלפני מספר חודשים. מישהו מכיר דרך "להלבין" את המיים שיראו יותר צלולים?
הסיבה היא לשימוש חוזר לניאגות.
תודה
יניב
מעולם לא שמעתי על שימוש חוזר במי הכביסה לכביסה חוזרת. אני בטוחה שזה אפשרי אבל זה לא נשמע לי הגיוני לנקיון הבגדים
בעניין ניקוי המים מהכביסה, לשימוש בניאגרה (אם זה מה שהתכוונת)
זה תלוי בבית, בצינורות, בזמן ובכסף שבא לך להשקיע.
אתה מוזמן לדבר עם בנזוגי ארנון שחוקר ומתעסק בנערכות מים
0506433022
אשמח אם תמחק את המספר לאחר השימוש
בהצלחה
גלי
התכוונתי לשימוש חוזר לניאגרות ולא לכביסה.
כבר הכנתי את כל המערכת עם הצנרת למייםחוזרים לניאגרות אבל המיים מאוד עכורים.
תודה
יניב
שוב אני ממליצה לדבר עם ארנון בנזוגי
אני פחות מבינה בעניין
מישהו יודע איכן אפשר למצוא מיכלי קוב משומשים למסירה\מכירה לטובת מערכת גדולה לבית ספר?
תודה
תבדקו פילטר שבונים אותו בקלות ליצירת מי שתיה בארצות עולם שלישי
מישהמציא אותו זה - Dr. Manz of the University of Calgary
הפילטר נקרא - Biosand filter - וניתן לחפש עליו ב גוגל ולבנות בקלוט מחביות פלסטיק וכ"ו.... ועם משתמשים בו ליצירת מים באיכות של מי שתיה אז לגינה הוא מעולה ואין טעם בקניה של פילטרים תעשיתיים כי ניתן לבנות בכל גודל בהתאם לכמות מים.
חברת פלסגן - היא חברה העוסקת בתחום מיחזור המים הביתי לצורכי השקית גינה או מילוי מכלי הדחת אסלות.
החברה מייצרת ומשווקת מערכות קומפקטיות להשבת מים העומדות בתקן האמריקאי.
פרטים נוספים אפשר למצוא באתר הבית שלנו:
http://www.plasgan.co.il
שלום לכולם,
עלה לי רעיון ואני מעוניינת בעצות:
קצת רקע- דירה שכורה עם גינה בקומת קרקע. הגינה לא מקיפה את כל הבית אלא רק את צדו הקדמי והשמאלי. האמבטיה שלנו (שבה מקלחת ומכונת כביסה) נמצאת בצד הימני. אצלנו הכל אקולוגי מבחינת סבונים.

אני רוצה למחזר מים אפורים מהמקלחת וממכונת הכביסה.כרגע המים מהמקלחת זורמים לביוב, ולמכונת הכביסה קדחתי חור בקיר והתקנתי צינור פלסטיק. המים זורמים לאדמה ולעצים שבחוץ, אין גישה אליהם מהגינה שלנו. זה כבר יותר מחצי שנה ואין שום ריח/יתושים וכו'.
אני רוצה לבנות הגבהה של 15 ס"מ לרצפת המקלחת, מקורות עץ שמצאתי. ברצפת העץ המוגבהת (אותה אאטום ואטפל בחומרים דוחי מים) אני רוצה להתקין פתח ניקוז (רגיל כמו שיש ברצפה המקורית) שייצא דרך חור בקיר אל מחוץ לבית. שם יהיה אגן נמוך לאיסוף המים. אפשר להזרים גם את מי מכונת הכביסה לאותו אגן נמוך.
באגן הנמוך רציתי לשים משאבה פשוטה וזולה שתרים את המים מהאגן הנמוך למיכל גדול (250 ליטר?). במיכל הגדול -שעדיין אין- אני מתכננת לשים משאבת לחץ- זה יקר, כ-1200 ש"ח, אז אם יש פתרונות אחרים אשמח לשמוע. המשאבה היא למעשה כמו ברז, שאליו אחבר מערכת השקייה בטפטפות לכל גן הירק.
אשמח לתובנות והערות...

אני ממש מתבעסת שאי אפשר להשקות דשא, אם יש דרך להפוך את המים לטובים להשקיית דשא, אשמח לשמוע. (עדיין אין לנו דשא, ואני רוצה לשים. קראתי את במקום_דשא‏, ועדיין, אני מאוד אוהבת דשא.. וגם, יש לנו ילד קטן ובאים לבקר המון חברים, כך שחשוב לי שיהיה נעים לרגליים)
אחד הדיירים שגר כאן לפנינו השאיר מתנה נהדרת אחריו, בקר השקייה של חברת GALCON דגם 7001D. יש כאן גם המון צינורות חומים ורק צריך טפטפות וחיבורים...
תודה רבה מראש לעונים!
עינת

שלום עינת,
בניתי אצלי בגינה בשיטה של "עשה זאת בעצמך" מערכת מיחזור מים אפורים בשיטה של 'אגן ירוק',
המים שמגיעים מהמקלחות ומכונת הכביסה זורמים דרך פילטר מכני ומשם לאגן ירוק להשבחה ולמיכל אגירה להשקיה ומילוי הניאגרות.
לגבי השקית הדשא, אני משקה את הדשא במים אפורים מטופלים כבר 3 שנים והגינה ירוקה בדיוק כמו בהשקייה במים שפירים.
תמונות מהגינה שלי תמצאי בקישור "‏http://www.water-recycle.co.il/items.asp?wood=593‏"
אשמח לעזור, את יכולה להתקשר 054-5747691, שלום.
"‏http://www.water-recycle.co.il/‏"
שלום שלום,
ראיתי את האתר שלך,
אתה יכול לתת קווים כללים בכמה כסף מדובר להקים לבד מערכת כזו?
500, 1000, 3000
אם אתה בונה לבד במו ידך ואוסף כמה שיותר דברים מהזבל (דוד, צינורות, לבנים וכו') אז משהו כמו 2000 ש"ח לפי דעתי.

אחרי בירור עם מספר אנשים כולל חברה טובה שהיא מהנדסת סביבה, לצערי הרב הבנתי שאין שום סיכוי כרגע להשקות גן ירק במים אפורים sad
כנראה שנקנה משאבת לחץ ונמחזר מים אפורים לניאגרה, או שבאמת נלך על הקטע של "אגן ירוק" כמו באתר של שלום, ואז אני אוכל גם להשקות צמחי נוי ולשתול דשא חדש happy
בקיצור,
מחכים שהויזה תשתחרר קצת...

שלום,
גם אני מתעניינת במחיר של המערכת.
קישור | העבר | מחק פלוניתי (13.05.2010 15:36):
וגם אם יש גדלים שונים.
(זאת אני מלמעלה)
אני בשלבי בנייה בית קרקע.
א. אני מתעניין במערכת מחזור מים אפורים רק להשקייה צמחי נוי. מה מחיר המערכת?
ב. האם כדאי להכין תשתית כבר בשלבי בנייה.
ג. האם באזור הדרום ב"ש והסביבה.יש אפשרות לראות את המערכת .
ד.האם יש סיכונים כשיש ילדים קטנים בבית.
עדיאל שניאור - בונה מערכות מיחזור מים ביולוגיות ומכאניות (המכאניות, כמובן, זולות יותר).
אפשר לקבל מידע והצעת מחיר בטלפון:
0544-488588
אני רוצה לבנות מערכת של מים אפורים מהמקלחת לגינה.איך אני עושה את זה בצורה זולה?
קראתי דיעה על איכות המים:
http://cafe.themarker.com/post/1533165/

מישהו מאנשי החברות כאן כאן יכול להגיב?

לכל מי שבנה מערכת מכנית (מיכל, משאבה, פילטר וכו') אשמח לקבל הערכת עלות של חומר ע"מ להערך מבחינה תקציבית לפרוייקט. תודה..
האם מישהו שבנה באופן עצמאי מע' של מיכל (משאבה, פילטר וכו') יכול להעריך עלויות חומר?
לפולני אלמונית תאריך 19.9.2010
כן, בניתי מערכת באופן עצמאי של מים אפורים, ממקלחת ומהכיור והגעתי לרמת סינון גבוהה, המים עוברים דרך מיכל של סינון ביולוגי ולאחר מכן סינון במיכל של חול קוורץ.
העלויות הן:
משאבה טבולה טובה עם אחריות לשנה-1100 ש"ח
2 מיכל של 100 ליטר- 200 ש"ח ליחידה
1 מיכל של 500 ליטר- 600 ש"ח
טוף- 18 ש"ח לשק
צמחי גומא-15 ש"ח לצמח

לשאלות נוספות אני משאיר לכם את האימייל שלי:
Shlomikapah at gmail dot com

יש לי פסולת של חתיכות בטון, האם ניתן לנצל אותה לסינון המים?
לקראת תחילת מאי
מתארגן מפגש של בעלי/בוני מערכות מים אפורים על מנת ללמוד מניסיונם של אחרים...
המפגש יהיה בחממה האקולוגית בעין שמר, מיועד לאנשים שהקימו מערכת מתפקדת לפחות במשך שנה
עוד פרטים ‏http://www.dtox.co.il/wordpress/wp-content/uploads/2011/04/%D7%94%D7%A7%D7%9C%D7%99%D7%A0%D7%99%D7%A7%D7%94-%D7%9C%D7%9E%D7%99%D7%9D-%D7%90%D7%A4%D7%95%D7%A8%D7%99%D7%9D.pdf"הקליניקה‏ למים אפורים"

שוב הקישורים לא ממש מצליחים לי , בקיצור הפרטים נמצאים ב ‏www.dtox.co.il‏ בפוסט מה14 באפריל 2011, במסמך שכותרתו הקלינקיה למים אפורים
בהמשך לפרסום על המפגש בחממה האקולוגית בעין שמר ניתן לראות שם את המערכות הללו

http://livingreen.co.il/125649/%D7%9E%D7%A2%D7%A8%D7%9B%D7%95%D7%AA-%D7%9E%D7%97%D7%96%D7%95%D7%A8-%D7%95%D7%94%D7%A9%D7%91%D7%AA-%D7%9E%D7%99%D7%9D
חברים יקרים, שלום,

כולי תיקווה שהגעתי למקום (לפורום) הנכון..
כבר זמן רב אני מחפש פתרון למיחזור מי האמבטיה שבדירתי לטובת שימוש חוזר להדחת המים בשירותים.

מכלל המאמרים השונים שניתן למצוא ברשת, זה צריך לחסוך לי 20-35% מתצרוכת המים המשפחתית(סה"כ 4 נפשות יקרות).
פרטים טכנים: מדובר בדירה סטנדרטית ,קומה שניה, עם אמבטיה סטנדרטית , הנמצאת במרחק מטר אחד ממוקד ההתפנות הראשי בבית (להלן ה'שירותים') אשר גם הוא צמוד (יחסית) למסתור כביסה מרווח(חשבתי לשים שם מיכל אגירה בינוני).

אשמח מאוד לשמוע באם למישהו/י יש רעיון שימושי כיצד ניתן בצורה נוחה ואסטטית (ככל שניתן) לאסוף את מי האמבט לטובת שימוש חוזר להדחת המים בשירותים. יש רעיון ??

בברכת מיחזור מים מוצלח,
ערן

שלום למבינים במחזור מים אפורים..

אני מעוניינת למחזר את מי המקלחות של בנותיי לגינה.
לשם כך אני זקוקה למשאבה ידנית קטנה רק כדי למלא את הצינור ( 6 מטר)
ומשם אני יכולה לתת לצינור לרדת למטה לגינה כי אני בקומה שניה.

חשבתי להשתמש במשאבה פשוטה - פומפה
כמו זו
http://www.hydroshop.co.il/product_max.asp?id=600

האם מישהו יכול להעריך אם זה יהיה מספיק? כמה זמן יקח לי למלא 6 מטר צינור?

אפשרות אחרת שמצאתי היא משאבת דלק ידנית קטנה וחשבתי שאולי
תוכל לעשות את העבודה יותר טוב אבל אין לי מושג,
משאבה כזו:http://‏www.hobbymasters.co.il/%D7%A6%D7%99%D7%95%D7%93-%D7%AA%D7%93%D7%9C%D7%95%D7%A7-%D7%94%D7%A6%D7%AA%D7%94-%D7%95%D7%94%D7%AA%D7%A0%D7%A2%D7%94/%D7%90%D7%91%D7%99%D7%96%D7%A8%D7%99-%D7%AA%D7%93%D7%9C%D7%95%D7%A7/%D7%9E%D7%A9%D7%90%D7%91%D7%AA-%D7%93%D7%9C%D7%A7-%D7%99%D7%93%D7%A0%D7%99%D7%AA.html

מה שחשוב לי זה שברגע שאפסיק להפעיל את המשאבה היא תתפקד כצינור
רגיל כלומר תאפשר זרימה של מים מהגיגית אל הגינה, מכוח המשיכה בלבד.
וגם חשוב לי לא להשתמש בחשמל
אודה למבינים על הצעות והמלצות.
תודה!

הדף הזה זקוק לעריכה או משהו אחר, מה דעתכם?
מצד אחד יש כאן שאלות - ואין מומחים לענות עליהן, מצד שני יש כאן פרסומים למערכות שונות.
זהו כמובן אינו פורום מקצועי, ויש כאלו ברשת.. לדעתי הנושא הזה ראוי למקצוענים, למרות שיש לי מלא כבוד אליו והוא בהחלט מתאים למהות האתר
האם ניתן להשמש במים שיורדים מהמזגן להשקיית ירקות/ עשבי תיבול/עצים ?
הודעה ממשתתפת חדשה התקבלה בברכה:

שלום
בחצרי מערכת לניצול מים אפורים. במערכת יש רשתות לסינון עדין של המים על מנת למנוע סתימת טפטפות בהמשך הדרך. המערכת עובדת יפה מאד כבר כשנה. המטרד העיקרי הוא סתימת רשתות הסינון בסבון השוקע עליהן. מה לדעת הציבור הדרך הטובה ביותר לניקוי הרשת?

שלום
ברצוני לבנות מערכת ואין לי מקום לבניה של אגן ירוק,יש מקום להעמיד כמה חביות. שאלותי הן : לאחר שאני ממלא חבית בטוף גס -רגיל-חול איך מתבצעת פעולת החדרת המים(בחלק התחתון או העליון של החבית) ולאחר מכן אם אני רוצה לסנן פעם נוספת לסינון ומניעת ריחות ,הרי צריך להוביל את המים.
יש גם שיטה של סיב סלע שהיא יקרה(בערך 1500 ש"ח לחבית של 200 ליטר) אם מישהו יכול לעזור אני אשמח.
בתודה ובברכה
צמאים למים
הודעה ממשתתפת חדשה התקבלה בברכה:

האם ישנו תהליך סינון מסוים שאם אעביר בו את המים האפורים שנאגרו מתחת לכיור במקלחת אוכל להשקות איתם עציצים בבית בביטחה ?

קישור | העבר | מחק *רוזמרין* (26.02.2012 20:20):
גיורא, מה שגדל בתוך העציצים הם לנוי או למאכל? אם זה השני ואתה לא שופך לכיור רעלים מסוג כלור או חומצות- לא נראה לי שצריך סינון.
קישור | העבר | מחק *רוזמרין* (26.02.2012 20:20):
סליחה גיורא, אם זה לנוי. לא אם זה למאכל.
הודעה ממשתתפת חדשה התקבלה בברכה:

כמובן לנוי, אבל אם אנחנו מדברים על תערובת החומרים שנכנסים לכיור - משחת שיניים בעת הצחצוח, סבון בעת שטיפת ידיים או קצף גילוח, אני מתאר לעצמי שכן דרוש סינון מסוים, האם לא כך ?

שלום לכולם

אני פותח קורס לבניית פילטרים (עשה בעצמך) לצורך טיהור מים אפורים לצורך השקיה. הקורס יהיה קצר מאוד וזול מאוד (הכסף לצורך חומרים לפילטרים). מעוניינים תכתבו לי הודעה בדף שלי.

שלום.
אני סטודנטית לעיצוב תעשייתי במכון הטכנולוגי בחולון שנה ג', ובחרתי בהתמחות בנושא סביבה וחברה.

עקב משבר המים החריף שפוקד אותנו, אנו מנסים למצוא אלטרנטיבות אחרות למים מהמקורות הרגילים.
אני מנסה לברר איזה חומרים יש להוסיף למים מזוקקים (מהמזגן או כאלה שעברו אוסמוזה הפוכה) על מנת שיהיו ראויים לשתייה.
למיטב הבנתי חסרים במים כאלה מלחים ומינרליים שחיוניים לגוף, ולכן אפשר לשתות מים כאלה אך לא רצוי שזה יהיה מקור המים היחיד.
אודה על תשובות מכל הסוגים, כאלה מלומדות וכאלה משמועות.
תודה רבה.

הודעה ממשתתפת חדשה התקבלה בברכה:

אני רוצה לעשות חיבור בין הסיפון של הכיור באמבטיה שיעבור לניגרה , החיבור של הסיפון גבוה יותר ,האים המים האלה של שטיפת פנים תציחצוח שניים , יגרמו נזק לניגה ולצינורות ?
האים זה בסדר לעשות חיבור כזה ??

בעקרון הצנרת בנוייה לעמוד בכימיקלים שבהם משתמשים בבית.
אבל אם בניאגרה שלך יש מצוף מקלקר, חומרים מסויימים יכולים לאכל אותו.
אם מדובר רק על סבון ידיים ומשחת שיניים אני לא רואה בעיה, אבל אם את מנקה את הכיור עם חומר של אסלות או משהו דומה, אולי כדאי יותר להיזהר
בניאגרה יש גם גומיות איטום שאני לא יודע מה תהיה ההשפעה של חומצות כאלה עליהם.
מומלץ לשים פילטר מינימאלי כדי שליכלוך לא יסתום את הניאגרה (שערות ועוד)
"אני מנסה לברר איזה חומרים יש להוסיף למים מזוקקים (מהמזגן או כאלה שעברו אוסמוזה הפוכה) על מנת שיהיו ראויים לשתייה."

אני שמעתי ששיש להוסיף למים כמה גרגירים של מלח אוקייאנוס.
גם המלח מהמנורות מלח שמוכרים בחנויות שאנטי הוא מצויין.

הודעה ממשתתפת חדשה התקבלה בברכה:

שלום לכולם ,
מבקש טיפים עבור בניית מערכת "מים אפורים" מהמקלחת להשקיית עצי פרי,
האם אפשר להשקות עצי פרי ?

שרטוט יתקבל בברכה .

הודעה ממשתתפת חדשה התקבלה בברכה:

חברים שלום!
לפני 4 שנים בניתי מערכת למחזור מים- פשוטה אבל יעילה בהחלט!
המים האפורים מנותבים למיכל פלסטיק עמוק המשמש בור שיקוע - שם שוקעים כל החלקיקים שלא צפים.
משם המים עוברים בשוקת עם אבנים בגדלים שונים, החל בגדולים ומסיים בקטנים - כך שהשוקת מסננת חלקיקים ע"פ גודלם.
לאחר מכן, המים עוברים לבריכת דגים קטנה שבניתי, ובה גם צמחי מים - זה בהחלט גם יפה ומאוד יעיל.
משם המים זורמים למיכל אגירה.
למיכל האגירה מחוברת משאבה וברזים חשמליים הפועלים ע"י מחשב גינה שמשקה ע"פ השעות שקבעתי מראש.
ע"מ שהמים לא יעמדו זמן רב, נתתי הוראה למחשב להפעיל את המשאבה מידי כמה שעות ולהחזירם לבריכת הדגים - מקבלים גם מפל מים מקסים.

יש לי כבר 4 שנים גינה ענקית וירוקה עם עצים ודשא (ירוק כהה) בחינם לגמרי!!

דרך אגב, את הירקות וצמחי המרפא -נענע, לואיזה וכדו' אני משקה בצינור גינה רגיל עם מים מהברז - וזאת רק ע"מ לצאת מהספקות שכולם מעלים.
וכמובן שזו כמות מים יחסית מאוד קטנה.

יואב.

לא קראתי את התגובות מעלי, לכן אולי זה כבר נאמר. בניגוד לכתוב בכתבה, והדבר הוכח במחקרים שנעשו בארץ, הסבון, ללא טיפול וללא פירוק ביולוגי או כימי, נשאר בקרקע ופוגע ביכולת הספיחה שלה של מים עם הזמן, שלא לדבר על ריכוזי המלח הגבוהים ושאר החומרים שממש לא טוב לשחרר ללא טיפול (גם אם זה 'טבעי').
שלום לכולם
יש לנו בבית מערכת אוסמוזה הפוכה המשתמשת ב25% מהמים, ואת ה 75% הנותרים היא זורקת לביוב.
מדובר כמובן במים המכילים את הג'יפה.
הזרמתי צינור מהמכשיר יש לגינה והכנתי טפטפות, עכשיו הגינה כולה מושקית יפה מאד אך ורק ממי הפסולת של האוסמוזה.
בא חבר והלחיץ אותי שאלה מים מליחים וזה יכול להרוג לי את כל הגינה.
אני לעומת זאת טוענת שמדובר במים קצת פחות טובים מהברז ותו לא, ההגיון אומר שאם לוקחים 3 כוסות מים מלוכלכים מהמכשיר ומערבבים עם כוס מים מטוהרים מהמכשיר מקבלים מי ברז בדיוק, לא?
נראה לי משהו כמו לבשל מי ברז ולאדות מהם 25%, המים שישארו בכלי הם אותם מים שנפלטים כפסולת מהמכשיר (כך ההגיון שלי אומר תקנו אותי אם אני טועה)..
אשמח לשמוע מה דעתכם ואם למישהו יש ניסיון בזה?
הודעה ממשתתפת חדשה התקבלה בברכה:

שלום,מבקש את עזרתכם,המערכת שבניתי מוזרמים אליה רק כיורים ומיקלחות,לא כיור מיטבח,ולא מכונת כביסה.עשיתי שירשור של 3 מיכלים מפלסטיק,מתחת לאדמה.האם מספיק סנן פשוט,והיכן ניתן למצוא ?
ואיזה סוג וכח משאבה אני צריך?
מודה מראש-מאיר
אם אפשר לחזור למייל-meirgrosss at gmail dot com

הודעה ממשתתפת חדשה התקבלה בברכה:

שלום,מבקש את עזרתכם,המערכת שבניתי מוזרמים אליה רק כיורים ומיקלחות,לא כיור מיטבח,ולא מכונת כביסה.עשיתי שירשור של 3 מיכלים מפלסטיק,מתחת לאדמה.האם מספיק סנן פשוט,והיכן ניתן למצוא ?
מתכוון להוציא את המים מהחבית ולהשקות כל יומיים
מודה מראש-מאיר
אם אפשר לחזור למייל-meirgrosss at gmail dot com(או כאן באתר)

יש לך מה להוסיף? עריכת כל הדף
אפשר לפתוח דף_חדש, או לכתוב כאן בדף מיחזור_מים_ביתי_לגינון:
המציאות היא החלום האולטימטיבי

מאת:

כדאי לקרוא שוב את מה שכתבת לפני ההוספה.