דף_פתיחה‏ leaf מה_חדש‏ leaf מפתח_נושאים‏ leaf הוראות_שימוש‏ leafemailleaf חיפוש:
הכינוי "חופשת לידה" הוא שקר אחד גדול. בפועל זה יותר דומה למסלול גיבוש של טירונות צנחנים (בשמת_א‏‏ מתוך איך_להיות_מאושרת‏)

ברוך בואך לאתר באופן_טבעי‏ flower

ביקור ראשון שלך?
ראו גם: העמסת_סוכר‏, מדור_בדיקות_בהריון‏, מדור_הריון‏, מדור_לידה‏.
סוכר - שאלתי בזמנו את הרופאה שלי מה קורה אם תתחיל להתפתח סכרת אחרי הבדיקה - איך מזהים? היא ענתה שלא לדאוג, ואני אדע אם יהיה משהו חריג. אם כן - לשאול רופא מהם הסימנים של סכרת, אילו שינויים צפויים (צמא, רעב, הרגלי אכילה שונים - אל תבו על מה שאני כותבת, תשאלו רופא), והבדיקה פחות חשובה.
לגבי סכרת - קודם כל, גם בלי קשר לסכרת, מאד כדאי בהריון לשמור על דיאטה דלה בסוכרים פשוטים. מוטב לאכול מניעתי, מאשר להגיע למצב של סכרת, וזה יותר בריא בכל מקרה. אחת הבעיות הן שבדיקת הסקר נותנות תוצאה חיובית שגויה הרבה פעמים, ואז עוברים לבדיקה "חריפה" יותר שהיא לא ממש טובה בהריון (צום ואז העמסת סוכר מאסיבית) ואם התוצאה חיובית - מיד נכנסים לסטטוס של הריון בסיכון גבוה, לא תמיד בצדק.
מסכימה עם גילה - מוטב לשים לב לסימני האזהרה, ורק אם הם קיימים, לבדוק (סכרת אמיתית אכן דורשת התייחסות מיוחדת).
מה הסימפטומים? איפה אפשר לברר?
לי היתה סכרת הריונית, הסימפטום היחיד שאני שמתי לב אליו הוא הצורך האין סופי שלי לצרוך שתיה (גמרתי בחודש אחד 7 גלוני מיים של נביעות -כל אחד היה 23 ליטר).
זה אגב, גם הסימן בסכרת לא הריונית.
אני יודעת שבעזרת דיאטה מתאימה ניתן לאזן את הסכרת (קלה לפחות) וללדת באופן רגיל ולא בסיכון גבוה, אפילו בלידות בית.
לי היתה סכרת הריונית (גבולית) בהריון הראשון. הסימן היחיד שהרגשתי היה רעב שגרם לחולשה. הורכבה לי דיאטה שאיזנה את הסוכר, וגם שיפרה מאוד את הרגשתי הכללית (יש לציין שלפני שחשדתי שיש לי בעיית סכרת חגגתי עם הרבה סוכר, במיוחד עם רעב ההריון). בהריון השני אכלתי פחות או יותר לפי הדיאטה. הפעם לא אובחנה סכרת (גם לא קרוב לגבולית). אני מצטרפת להמלצה של אם_פי_3‏ - להשתדל להמעיט בסוכרים פשוטים בהריון, גם אם מאוד רעבים.
מישהי אולי יכולה להזכיר לי באיזה שבוע עושים בדיקת סכרת להריון? אני בטח באיזור השבועות הנכון, אבל לא זוכרת בדיוק מה אמרה הרופאה.
הנה מעט סימפטומים שציינו ב ‏פורום סכרת‏ (עם הסתיגות, שאני לא בטוחה כמה היא מבוססת).
שגית, שבוע 24. את צריכה לעשות ממש עכשיו.
גילה, אכן סכרת רגילה אינה כמו סכרת הריונית. אי אפשר להעתיק סימפטומים.
שאלה בקשר לממתיקים מלאכותיים בהריון.
יש לי סכרת הריון ואני מתגעגעת לטעם של גלידה ועוד כל מיני דברים כאלה... happy ורציתי לדעת אילו ממתיקים מלאכותיים מותרים בזמן הריון?
תודה מראש
ממליצה לברר באתר של "אמנות הלידה" ‏http://www.leida.co.il/forum.asp‏ .
מייעצת שם התזונאית טובה קראוזה, בהתנדבות.
כדאי לעשות "חיפוש" באתר לפני שאת שואלת, כי הנושא כבר נדון בעבר, אני רק לא זוכרת מה היו התשובות שלה.
תודה בשמת. אני מכירה את האתר אבל לא הייתי מודעת לכך שיש שם פורום...
אגב, גם שם לא מצאתי תשובה חד-משמעית. ממה שהסקתי מדבריה של טובה, אכן לא מומלץ להשתמש בממתיקים מלאכותיים, אבל אפשר כנראה קצת. אבל לא מצאתי שם תשובה לשאלה אילו ממתיקים טובים יותר. רק שאספרטיים עדיף על סכרין.
לילי
יש לי סכרת הריונית האם אחרי הלידה יש סיכוי שהסכרת תמשיך ?
הועבר מהדף ושוב_מהתחלה‏
מזל טוב לך!
התופעות שאת מציינת נשמעות קצת כמו בעיית סוכר. מציעה לך לבדוק, כי בניגוד ל"סכרת הריונית" נפוצה של סוף ההריון (שלמדתי על בשרי שהיא די שטויות, ואני מצטערת שעשיתי בכלל את הבדיקה), סכרת בתחילת ההריון (שהיא בדרך כלל לא קשורה להריון, רק שבהריון יותר רגישים ומזהים אותה) היא משמעותית ועלולה להיות מסוכנת לעובר אם היא לא מאוזנת.
לגבי בדיקות - המיילדת "שלי" מבצעת מעקב רק מחודש שביעי (למרות שיצרנו איתה קשר ו"סגרנו" כבר בשלב מוקדם של ההריון) - כך שזה לא במקום טיפת חלב. אני גם משתדלת להמעיט בבדיקות, אבל כן עושה מה שאין בו סיכון ויכול להועיל. ספירת דם לברזל, בדיקות שתן, משקל, ל"ד - ללא ספק ברשימה. בדיקת רופא נשים דחיתי עד השלב שבו כבר רציתי אולטראסאונד (שבוע 12, כדי להרגיע את בעלי שזה רק עובר אחד... אחרת גם זה מיותר), ואח"כ עוד בדיקה אחת אחרי תוצאות חלבון עוברי - שהיתה די מיותרת, כי סירבתי לאולטראסאונד, ומעבר לכך הוא לא ממש עשה משהו (אבל כן אמר לי מה הגבול של תוצאת חלבון עוברי שממנו כן ממליצים על מי שפיר, וזה היה לי חשוב, אם כי ניתן להשיג גם ממקורות אחרים). הבנתי ממנו, שאם אני לא רוצה א"ס, בעצם אין לו מה לעשות בבדיקה (בשביל לקרוא תוצאות של בדיקות אחרות שאני עושה, אני לא צריכה אותו), ולכן ויתרתי על המשך מעקב אצלו. כאמור - אני במעקב טיפת חלב, ומחודש שביעי גם אצל המיילדת. אותי זה מספק.
אגב - את רופא הנשים לא שיתפתי בהחלטה ללדת בבית (זה לא ענינו). את אחות טיפת חלב, לאחר גישושים, כן (אולי היא אפילו תצטרף ללידה, כי אני מחפשת מישהי, והיא הביעה עניין...).
למשפחה, הסברתי את הטיעונים. חלקם השתכנעו, חלקם לא, אבל מקבלים את רצוני (רק חבל לי שאחותי לא מעוניינת להיות נוכחת, כפי שרציתי, כי "היא לא מאמינה בלידות בית").
וסליחה שהתערבתי לך בלוג. את מוזמנת למחוק אם מפריע.
כרמית - להפך! זו התערבות מבורכת!
סוכר? נשמע מפחיד. למרות שתמיד הייתי מאוד רגישה למצבי רעב. אני אעלה את האפשרות בפני הרופאה.
למה את אומרת שבדיקת העמסת סוכר מיותרת? הרופאה שלי אמרה שזו אחת הבדיקות הכי חשובות, בעיניה.
תודה על השיתוף והתשובות!
אם יש לך כוח/יכולת לקרוא באנגלית - ממליצה על המאמרים הבאים, של הנסי גואר:
"סכרת הריונית - גישה מעשית" ‏http://www.parentsplace.com/expert/birthguru/articles/0,10335,243381_253331,00.html‏ ו "סכרת הריונית" ‏http://www.parentsplace.com/expert/birthguru/articles/0,10335,243381_269209-1,00.html
בקיצור נמרץ מאד: הבדיקה לא אמינה, הסכנות מהמצב קטנות (שלא כמו סכרת רגילה בזמן הריון! ולכן, כן חשוב לבדוק אם יש חשש בשלבים מוקדמים של ההריון! אני חוזרת על עצמי, כי זה חשוב!), התועלת מהטיפול קטנה (למעט "דיאטה בריאה" שטובה לכל הריונית, ומי שיש חשש לסכרת כדאי שתקפיד עליה יותר), הסכנות שמתלוות לאבחנה וטיפול לא קטנות אלא גדלות... (הסיכון לניתוח קיסרי למשל, גדל, ללא קשר לגודל התינוק).
כרמית, לא קראתי את הלינקים (אין זמן כרגע), אבל מה בקשר לסיכון הגבוה יותר של חולת סוכרת הריונית ללקות ברעלת? זה בדיוק מה שקרה לי.
טוב, זה כבר ממש לא קשור לדף הזה, אבל:
הסיכון היחידי שנתקלתי בו הוא הסיכון לתינוק גדול (מעל 4 ק"ג) וגם זה, בסך הכל 20% מהתינוקות במקום 10% בהתפלגות הנורמלית (וזה מושפע יותר מגודל האם מאשר מהסכרת).
ידוע לי על גורם סיכון משותף: משקל עודף - שמגדיל את הסיכון גם לסכרת וגם לרעלת הריון. אבל צריך לטפל בו *לפני* ההריון ואסור תוך כדי (למעט דיאטה בריאה, עם מספיק קלוריות, לא מעט מדי).
מעבר לכך - יכול להיות עניין מזל (ביש). אני לא חושבת שיש קשר סיבתי בין סכרת ורעלת.
כרמית - קראתי (בערך. כ"כ קשה לקרוא דברים כאלה עם מוח ג'לי!), ואני חושבת שאני אעשה את הבדיקה בהנחה שלא יתגלה שום ממצא מדאיג (את מי?). אם תהיה בעיה, אני אתן לרופאה לקרוא blink
חוזרת לנושא בדיקת הסכרת (אח"כ אולי אעביר לדף המתאים...) - אמנם יש לך עוד זמן (אני מבינה שסכרת לא-הריונית ירדה מעל הפרק? אם לא, לדעתי כן כדאי לוודא. אני מתחילה להרגיש תקליט שבור, אבל הריון עם סכרת רגילה הוא בעייתי, בניגוד לסכרת הריונית), אבל - מרגע שעשית את הבדיקה, אין דרך חזרה. אם התוצאות יוצאות לא תקינות, זה כבר לא מעניין אף אחד שבעצם הכל בסדר, ובעצם אין בעיה. את כבר הריון בסיכון. אם ה"סכרת" מאוזנת, זה לא בהכרח סותר לידה בבית - אבל כן מלחיץ את המערכת, ובמצב לידות הבית כיום, זה אומר יותר כסת"ח (שהוא מובן...). אני, למשל, התבקשתי לעשות עוד אולטראסאונד לקראת הסוף - לבדיקת גודל העובר (ובעיקר יחס בין גודל הבטן וגודל הראש, מחשש לתקיעת כתפיים שיותר נפוצה בסכרתיות) וריבוי מי שפיר. אני ממש לא מאמינה באולטראסאונד הזה (בגלל חוסר דיוק משווע, וחוסר תועלת) אבל מבינה את הצורך של המיילדת בהרגעה, אפילו אם זה רשמי (ורק מקווה, שהתוצאות לא יהוו בעיה...) ובחרתי להענות. הפתרון שלי הוא ללכת לטכנאית ולא לרופא שלי (שלא מודע בכלל למצב, לא הייתי אצלו מאז שבוע 18-19), כי אני מאמינה שרופא שיודע שאובחנה סכרת, אפילו בתת מודע, יעריך גדול יותר, מאשר טכנאית שמבצעת בדיקה נטו, בלי להיות מודעת לסיבה.
בקיצור - מה שניסיתי להגיד: מרגע שנעשתה בדיקה, אי אפשר להתעלם מתוצאותיה. אם את לא מייחסת משמעות לתוצאות (לצערי, קראתי מאוחר מדי), עדיף לא לבצע את הבדיקה.

ושיהיה המשך הריון מוצלח!

שאלה אחת שמענינת אותי לגבי סכרת הריונית היא השאלה הבאה:
נניח שהיא מתפתחת שבועיים לאחר בדיקת הסקר. איך מזהים אותה?
אני חושבת שאני אשאל את הרופאה שלי את השאלה הזאת. אם היא תתן לי תשובה מספקת (אותי ואותה) שמשמעותה - אין בעיה לזהות סכרת, בעצם אין שום סיבה (לפי מה שהיא אולי תגיד) לעשות את בדיקת הסקר. נכון?
מכיוון שאי סבילות לגלוקוז עולה באופן לינארי במהלך ההריון (התקין), יש סיכוי בהחלט סביר, שאם תעשי בדיקה נוספת, שבועיים מאוחר יותר, תגלי שיש לך, לכאורה, סכרת. לדעתי - זה מה שקרה אצלי. הבדיקה הרצינית יותר (העמסת 100) בוצעה בגבול העליון של תקופת הביצוע ויצא ערך אחד חריג, וערך אחד גבולי (שלפני כמה שנים עוד נחשב תקין...) - כשצריך שני ערכים לא תקינים ע"מ להיות מוגדרים כסכרתית.
זו אחת הבעיות (ולא היחידה) עם הבדיקה הזו.
אם שבועיים לאחר בדיקת הסקר מתפתחת סכרת אמיתית - לא מזהים אותה (קשה לזהות סכרת. בדרך כלל מגלים את זה במקרה. בהריון עוד יותר מסובך, כי הסימפטומים המוכרים, הם נורמלים בהחלט בהריון: עייפות יתר, ותכיפות במתן שתן...).
_הסכנות מהמצב קטנות_

סכרת הריונית לא מאוזנת היא מצב מאוד לא בריא. הנה מאמר שמתאר בין היתר למה לא כדאי לחלות בסכרת הריונית. חוץ ממה שמתואר במאמר, קיימת סכנה לאי-ספיקה של השלייה ואז יהיה דווקא עיכוב בגדילה תוך סכנה גדולה לשלומו ובריאותו של העובר.
http://www.nutrition.org/cgi/content/full/133/5/1674S

עם כל אי-הנעימות בהעמסת הסוכר המלאה - ואני התנסיתי בזוועה הזו 4 פעמים, אחת במהלך ואחת אחרי כל אחד מההריונות - חשוב מאוד לגלות את הסכרת ולאזן אותה. לא תמיד תזונה בריאה מספיקה, ובהריון השני הייתי זקוקה גם לזריקת אינסולין אחת ביום.

לגבי הופעת סכרת אחרי ההעמסה - הבנתי שבטיפת חלב בודקים בסטיק חלבון וסוכר בשתן. אם הסוכר גבוה באופן חשוד, כמה פעמים ברצף, או אם העובר גדול מאוד, בודקים שוב ליתר בטחון.

זה לא טבעי, זה לא נעים, אבל לחלק מאיתנו - זה מה שיש.

בינתיים לא עשיתי את ההעמסת סוכר. (בדיוק שבוע 24).
הרופא נתן לי הפנייה לבדיקה הזו יחד עם בדיקת שתן (שזה חשוב בעיניי) אך דחיתי את שתיהן.
אני יכולה לעשות עם אותה ההפנייה רק את הבדיקת שתן?
להגיד לו שויתרתי על ההעמסה , נראה לי יביא לו התקף לב. גם ככה הוא היה בהלם שויתרנו על חלבון עוברי וכמעט על הסקירה הראשונה.

נפגשתי עם מיילדת השבוע והיא סיפרה לי , להפתעתי, שהבדיקה הזו היא לא חובה, וגם לאו דוקא חייבים לעשות אותה בשבוע 24.
אני משתדלת לאכול סביר, לעשות קצת ספורט.. משתדלת.
עכשיו אפגש עם המיילדת אחת לחודש ואצלה אעשה את הבדיקת שתן עם הסטיק הזה לגילוי סוכר וחלבון בשתן. זה נראה לכן מספיק?
אין לי עם מי להתייעץ. הרופא בטוח יגיד ש"חייבים" לעשות את הבדיקה.
מה אתן אומרות?

כמה את קשורה לרופא הזה? אני מצאתי רופאה שהמליצה רק על סקירה אחת (מאוחרת - זו המשולמת ע"י קופ"ח ועוד אמרה שגם אם ביתה הייתה עכשיו בהריון הייתה ממליצה לה את אותו הדבר), הציעה לי שאם אין הסטוריה של סכרת בהריון קודם או במשפחה, להסתפק בבדיקת סוכר בצום או שעתיים אחרי ארוחה ולסיום הסכימה איתי שאין צורך בהערכת משקל עובר באולטרא סאונד בשבוע 29 כי ההערכה הידנית שלה לא פחות מדוייקת ורק ביקשה שכן אעשה זאת לקראת שבוע 36-37 כדי להיות בטוחה יותר. בקיצור "עשי לך רב" (או במקרה זה - רופא)
קישור | העבר | מחק *אלמונית* (13.09.2003 21:25):
בשעה טובה, מדוע את כה מתנגדת לבדיקה? היא לא פולשנית כמו סקירת מערכות ואינה פוגעת בעובר אז מדוע? אני הייתי עם סכרת הריון וסכנה לתינוק גדול שיוולד טרם שראותיו התפתחו מספיק. על ידי דיאטה ומעקב, הצלחתי לשמור על רמות סוכר תקינות ולהגיע ללידה תקינה ותינוק בריא. מדוע לא לאבחן זאת אם אפשר?
מדוע את כה מתנגדת לבדיקה?
מדוע לא לאבחן זאת אם אפשר?

 • הבדיקה היא כן מכת-סוכר די גדולה (לאשה).
 • אפשר לזהות סכרת (גם הריונית) גם עם בדיקה של סוכר בצום.
קראי בקישורים שמופיעים למעלה, בהודעה של אם_פי_3‏‏ (04.02.2003 11:38)
וגם לאו דוקא חייבים לעשות אותה בשבוע 24.
נכון, אבל ככל שתעשי אותה מאוחר יותר (הגבול המקובל הוא 24-28) הסיכוי שיהיו ערכים חורגים גדל - כיוון שאי הסבילות גדלה ככל שמתקדם ההריון באופן נורמלי. אם כן רוצים לעשות את הבדיקה - רצוי מאד כמה שיותר מוקדם.

מדוע את כה מתנגדת לבדיקה?
קראי בקישורים שנתתי: הבדיקה והטיפול בסכרת הריונית אינם עומדים בשום קריטריון של אבחון וטיפול סביר - וזה אומר שאת מכניסה את עצמך לקריטריונים של סיכון, ללא הצדקה.
סכרת מלפני ההריון היא זו שמסוכנת, אבל היא דורשת אבחון לפני או בראשית ההריון, כדי שניתן יהיה לטפל בה בזמן.

עובדה מדהימה אחת שגיליתי השבוע לגבי העמסת סוכר
נאמרה ע"י רופא בכיר שתחום ההתמחות שלו הוא טיפול בסכרת מבוגרים
בדיקת העמסת סוכר מספיק לעשות פעם אחת בחיים , וההסבר - הבדיקה בודקת נטייה של אדם לחלות בסכרת והנטיה הזאת לא משתנה עם הגיל ועם מספר הריונות, מי שיש לה נטייה נמצאת בקבוצת סיכון ותצטרך מעקב אחרי רמת הסוכר בדם (שזה לא! העמסת סוכר אלא בדיקת דם פשוטה מהאצבע) במשך כל ההריון וגם בהריונות הבאים, מי שגילו בפעם הראשונה שאין לה נטייה לסכרת - פטורה מדאגה ומבדיקות נוספות.
בהריון הראשון שלי עשיתי שתי העמסות (50 ג'). אני לא זוכרת באיזה שבועות (לפי סטנדרט מעקב ההריון) אחת היתה תקינה, השניה לא. 100 ג' יצא תקין.
בהריון השני עשיתי העמסה שיצאה לא תקינה, ו-100 ג' שיצא גבולי (ערך חריג, וערך שכיום נחשב חריג ולפני כמה שנים נחשב תקין). לא מסתדר לי עם מה שהוא אומר.
ואני להפך - הריון ראשון לא תקין (שניים או שלושה ערכים חורגים להפליא מהנורמה) והריון שני תקין לחלוטין.
אני לא הייתי מקבלת עצות מרופא שאינו מומחה לרפואת נשים לגבי הריונות. יש לרופאים אלו, עם כל מומחיותם, פערים גדולים בידע לגבי תוצאות בדיקות רצויות בהריון. אין דין בדיקת דם *כלשהי* בהריון כדין בדיקת דם שלא בהריון.
מצד שני, אולי מה שהוא אומר, תומך דווקא בגישה של הנסי גואר, שמדברת על כך שסכרת הריונית היא לא מחלה. כלומר, אולי מספיק לעשות העמסת סוכר לפני הכניסה להריון, וע"י כך לוודא שאין סכרת, וכך, מה שקורה בסוף ההריון הוא אי-סבילות לגלוקוז/אינסולין (לא זוכרת) שהם פיזיולוגיים להריון, ואינם בעייתיים - ואם יוצא שיש סכרת, אז זו סכרת קבועה, שבמצב הטוב היא מאוזנת.
עשיתי העמסת סוכר לפני שנה, סתם כי הרופא רצה לבדוק מה איתי והכל היה בסדר.
אם אחליט לעשות בדיקה ביתית של סוכר כזו שבצום ו-3 שעות אחרי האוכל , האם הערכים של אשה בהריון הם כמו של לא הריון?
או לחלופין- מהם ערכים תקינים לבדיקה כזו, אם מישהי יודעת?
אני לא יודעת מה הערכים התקינים לבדיקה כזו, אבל אני לא בטוחה שזו הבדיקה הנחוצה שלא בהריון. למיטב ידיעתי אשה שאובחנה כסובלת מסכרת הריונית אמורה לעשות העמסה של 75 גר' (בצום? נדמה לי) כחודשיים אחרי הלידה כדי לוודא שהערכים חזרו לנורמה. יתכן שזו הבדיקה שמאבחנת סכרת לא הריונית.
קישור | העבר | מחק *אושרית* (07.12.2003 20:50):
אני בשבוע 38, בבדיקה העמסה של 50גרם יצא ערך גבוה 165, ובהעמסת סוכר מלאה של 100גרם יצא ערך אחד גבוה מהנורמה, כמו כן לא הקפדתי על צום של 8 שעות אלא רק 6 שעות, הפנו אותי למרפאת סכרת, היום אני במעקב של בדיקות דם ואמורה לשמור על דאטה, בגלל המצב הגבולי איני לוקחת את הענין בחשיבות רבה ולא שומרת על דאטה, האם זה קרטי?
עשיתי בדיקת סוכר של 50 גרם ויצא ערך קצת גבוה, ובהעמסת סוכר מלאה של 100 גרם שלושת הערכים הראשונים היו בגבולות הנורמה והערך האחרון היה נמוך מאוד (51), הרבה פחות מהערך בצום. האם למישהי יש מושג מה זה יכול להיות?
א. טעות
ב. נפילת סוכר
בבדיקה סכרת הריוינת החלקית הראשונה שנעשת בחודש השישי התוצאה היתה תקינה
היום שאני בחודש התשיעי להריוני שבוע 38 והתינוק גדול בבדיקה של הערכת משקל ( יחסית ) נתבקשתי לעשות בדיקה של סכרת הריונית מלאה
 1. מה זה משנה אם ידעו שיש לי סכרת הריונית שבועיים לפני התאריך המשוער. או יותר נכון מס' ימים כי התוצאה תתקבל עוד שבוע לפחות .
 2. מה הטיפול לסכרת הריונית במידה והיא קימת ואם זה רק שינוי הרגלי תזונה מה זה משנה אם אני אתחיל כבר היום בכך ולא יעשה את הבדיקה .
בשבוע 38 מרבית הסיכויים שיסתבר שיש לך סכרת הריונית כיוון שבהריון יש אי-סבילות לגלוקוז (או לאינסולין, אני לא מצליחה לזכור) שגדלה באופן לינארי ביחס לגיל ההריון (ללא סכרת), והתוצאות לעומת זאת לא מותאמות.
אכן כדאי (בלי קשר לבדיקת סוכר) שתקפידי יותר מהרגיל על תזונה בריאה עם מינימום סוכר, קמח לבן ובכלל מיעוט יחסי של פחמימות - אבל שיהיו גם מספיק קלוריות, כי את צריכה אותן.
כמו כן, חשוב לוודא שהתינוק יונק מיד לאחר הלידה, מחומם היטב (רצוי ע"י חום גופך+כובע+שמיכה) ולשים לב אם ישנם סימנים המחשידים בתת-סוכר אצל התינוק. ביממה הראשונה, להקפיד שינק כל 3 שעות (בגלל החשש מתת-סוכר אצל אמהות סכרתיות, ועדיף להיות זהירים במקרה הזה גם אם אין אבחנה ברורה).
תקראי על תנוחות שטובות לחילוץ כתפיים בלידה - אמנם נדיר, אבל מוטב לדעת כי בכל זאת קורה יותר לתינוקות של סכרתיות.
בקיצור, לו אני את, הייתי נמנעת מאבחון סכרת, כדי לא להלחיץ את המערכת סתם, כשזה לא נותן שום דבר, בוודאי לא בשלב הזה, אבל הייתי מתנהגת כאילו יש סכרת, אבל רק בדברים הטבעיים, לא התערבותיים.
נזכרתי. שרון קוצר מכין תמצית להריוניות סכרתיות. לא יודעת אם יועיל, אבל אני סומכת עליו שלא יזיק.
תודה כרמית
שלום לכל הבנות...
אני חדשה כאן בפורום, ורציתי לשאול שאלה שמדאיגה ומטרידה אותי מאוד
אני בשבוע 26 וקיבלתי תוצאות של בדיקת סוכר חלקית 165 שאני יודעת שהיא חריגה.
יש לציין שיש לי גם ריבוי מי שפיר יחסי.
השאלה שלי האם זה ודאי שיש לי סכרת הריונית (לפני העמסה המלאה)?
מהם הסיכויים שבבדיקה העמסה המלאה לא יתגלה אצלי סוכרת?
האם יש סיכונים לעובר בסכרת הריונית ומהם?
האם בדיקת העמסת סוכר מלאה לא מסכנת את העובר?

מצטערת על כל כך הרבה שאלות, אני מאוד מוטרדת.
יש לציין שאף פעם לא הייתה לי בעיית סוכר, וגם לא במשפחתי.
אודה לכל תשובה מהירה

שלום קרן, קודם כל - לנשום עמוק...
הדעות שלי לא בהכרח מייצגות את רוח האתר blink ואני ממש לא רופאה, רק בוגרת פעמיים סכרת הריון בעצמי, אבל ננסה לעשות קצת סדר בבלגן:

השאלה שלי האם זה ודאי שיש לי סכרת הריונית (לפני העמסה המלאה)?
לא מחייב.

האם יש סיכונים לעובר בסכרת הריונית ומהם?
כן. רמות הסוכר אצל העובר עולות כאשר רמות הסוכר אצל האם גבוהות, בתגובה העובר מייצר אינסולין - שדומה להורמון גדילה. עוברים של נשים עם סכרת הריונית לא מטופלת יכולים להיות גדולים מאוד, מה שמגביר את הסיכוי לסיבוכי לידה. לפעמים התוצאה הפוכה - אי ספיקה של השלייה וכתוצאה מכך עיכוב בגדילה. אחרי הלידה התינוק ממשיך לייצר אינסולין בכמויות גדולות אבל כבר לא מקבל אספקה שוטפת של סוכר, ולכן הוא מסתכן בנפילת סוכר - היפוגליקמיה, ובסיכוי גבוה יותר לצהבת בגלל פירוק תאי דם אדומים. בקיצור, עדיף לאזן את הסכרת לפני הלידה כדי למזער את הסיכוי שהתינוק יזדקק להשגחה בתינוקיה או בפגיה אחרי הלידה. תינוקות כאלה הם בסיכון להיוולד עם ריאות לא בשלות למרות שהם נולדים בשבוע הריון מתקדם. בקיצור, כמה שהסוכר מאוזן יותר - עדיף.

האם בדיקת העמסת סוכר מלאה לא מסכנת את העובר?
לא יודעת בודאות. בכל מקרה צום ממושך בהריון הוא לא דבר מומלץ, אבל: הסכנות של סכרת לא מאובחנת הפחידו אותי הרבה יותר מאשר הסיכון של כמה שעות של רמת סוכר לא מאוזנת בזמן הבדיקה. בכל מקרה אם רמות הסוכר שלך מאוזנות, בלי קפיצות ונפילות, ההריון למעשה תקין לחלוטין.

אני כאמור עברתי סכרת הריונית פעמיים. ראיתי את הסכרת כאיתות בשבילי לעשות חשבון נפש, לאכול רק אוכל בריא ולהתרחק מפחמימות שאני מכורה אליהן בהריון ולא בהריון. דקרתי את האצבע 4 פעמים ביום - לא נעים בכלל, אבל ידעתי שאני שולטת על הסכרת ולא היא בי. הרגשתי שאני עושה עבור העובריות שלי את הטוב ביותר ומנסה לתת להן את הסביבה הטובה ביותר לגדול בה. בונוס נוסף - עליתי מעט מאוד במשקל בשני ההריונות. בשתי הלידות רמות הסוכר של התינוקות היו מאוזנות לגמרי.

מקווה שכתבתי את כל המגילה הזו לשווא ושתעברי את ההעמסה המלאה בשלום.

אמא אינקובטור שלום רב

קודם כל אני מודה לך מקרב לב על העזרה המהירה,
ועוד שאלה קטנה, מה זאת אומרת להתרחק מפחמימות
האם בשוקולד ודברים מתוקים יש פחמימות?
את יכולה לומר לי בערך במה יש פחמימות (באוכל)?

תודה על כל התשובות

קישור | העבר | מחק גיאודזית (06.04.2004 18:13):
שלום קרן. גם אני בוגרת סכרת הריונית (אם כי אני מסתייגת מהאבחנה שלי אך כך תוייגתי ע"י רופאי) ואני מקווה שאוכל לסייע לך מעט מניסיוני.
אני מראש כותבת שגם אני איני רופאה ושכל מה שאומר הוא פרי דעותיי האישיות שלי...

השאלה שלי האם זה ודאי שיש לי סכרת הריונית (לפני העמסה המלאה)?
אם אני זוכרת נכון, הרופא שלי אמר לי שמבין אלה שיוצא שהתוצאה שלהם גבוהה בהעמסה החלקית - 15% בלבד יאובחנו בהמשך כסוכרתיות.

באופן כללי אני יכולה לומר שלי היו כמה תובנות בנושא הסוכר.
גם לי יצא 165 בהעמסה הראשונה. בהעמסה המלאה יצאו לי תוצאות גבוליות. (חריגה בתוצאה אחת, גבול עליון בתוצאה אחרת, שתי תוצאות תקינות). א-ממה, לאורך ההריון כשבדקתי את רמות הסוכר שלי מדי יום מדי ארוחה (6 פעמים ביום בהתחלה, אח"כ 3) גיליתי משהו מעניין: זה מאוד מאוד מאוד משנה מתי בדיוק לוקחים את הבדיקה. ומה שאני אומרת עכשיו רלוונטי גם לבדיקת ההעמסה עצמה.
גילית שבהפרש של שתי דקות בלבד, יש צניחה בתוצאה לעיתים בעשרות נקודות (מ-150 ל-120 למשל).
עוד דוגמא. בבדיקה של שעה אחרי אוכל, מדדתי פעם אחת סוכר 59 דקות מבליעת הביס האחרון (קרי - ביס שטרם הגיע למעיים, טרם פורק, וודאי שטרם נספג בדם!) - התוצאה הייתה 220. אחרי שכמעט התעלפתי מהמספר לקחתי בדיקה 6 דקות אח"כ. 6. 120 הייתה התוצאה. 120. כך שיש חשיבות מכרעת לעיתוי. שוחחתי גם על כך עם הפרופסור שטיפל בי בקופה והוא המליץ לי לקחת בדיקה תמיד שעה וכמה דקות אחרי הביס האחרון ולא 60 דקות בדיוק.
עכשיו, למה אני מספרת את כל זה, כי התבוננות בזה במהלך ההריון גרמה לי להזכר בדרך שבה עשיתי את ההעמסה. אני - דייקנית שכמותי, אומרים לי: תבואי עוד שעה, אני מתייצבת 57 דקות אחרי. ואם האחות פנויה - הדם גם ילקח. והתוצאה - מן הסתם יכולה להיות מעט גבוהה. מה שלא אומר שיש בעיה...
וכך ככל שנקפו שבועות ההריון, (בצירוף כמות מי שפיר תקינה, גודל עובר באחוזונים ה-30-40) הגעתי לאבחנה העצמית שאין לי סכרת הריונית.
אני כותבת לך את זה קרן ובכלל למי שמעוניין לשמוע, כי נדמה לי שזה נושא שאף אחד לא מדבר עליו. למרות ששאלתי שוב ושוב רופאים שונים - לא קבלתי מענה וזה בעצם נותר נושא עמום - מה העיתוי המדוייק לבדיקות. גם לכל מזון יש זמן ספיגה אחר וגם יש שונות מאדם לאדם...
נראה לי שכשבאים לעשות את ההעמסה כדאי להקפיד לעשות את בדיקות בדיוק בזמן - לא לפני (וכמובן לא אחרי...).

כשאני חושבת על זה, מה שהתרשמתי שבעצם חשוב בנושא, זה גודל העובר וכמות מי השפיר. הפיקוח על נושא הסוכר נועד,כך נראה לי, כדי לשמור על הפרמטרים האלה ברמה תקינה.
וגם אם מאובחנים כסוכרתיים, קרן, רוב הפעמים אלו מקרים שניתנים לשליטה באמצעות מעקב יומיומי ותזונה מותאמת - ממש לא ביג דיל. אני זוכרת שנורא נלחצתי מזה, אבל זה באמת לא נורא ומתרגלים לזה מהר מאוד...

בעניין הפחמימות - משום מה הדיאטנית שלי הרכיבה לי תזונה שכן כללה פחמימות (לחם, אורז, פסטה וכו') והיא אף הדגישה את הצורך בהריון לאכול מהן (אנרגיה חיונית לגוף!). מה שכן - במידה. המתוקים - שוקולד וחבריו יצאו לנופש בזמן ההריון, אם כי היא אמרה כי לא יקרה כלום אם אקח ביס לעיתים רחוקות... אגב, ע"י בדיקת דם לאחר פרוסת עוגה מסוג מסוים אפשר לראות אם התוצאה היא תקינה, ואם כן לדעת שעוגה זו היא בסדר לגוף שלנו.

מקווה שכתבתי את כל המגילה הזו לשווא ושתעברי את ההעמסה המלאה בשלום.
גם אני. happy

אני מאמינה, שחשוב להקפיד על תזונה נכונה במהלך ההריון, ולהמעיט בפחמימות (כי רובנו אוכלים הרבה יותר מדי. ברור שצריך גם מזה - אבל רצוי שיגיעו כפחמימות מורכבות (מקמח מלא, אורז מלא, וכו') ולא מסוכר לבן, קמח לבן וחבריהם. כמו כן, לבצע פעילות גופנית מתונה. אם אוכלים נכון ומתנהגים נכון במהלך ההריון, אין חשיבות רבה לאבחון סכרת הריונית. ממליצה מאד לקרוא את המאמרים של הנסי גואר שקישרתי ב4.2.2003
משהיא יודעת את הערכים לבדיקת תוצאות המסה של 100 גרם סוכר לבדיקת סכרת הריונית?
הערכים שיצאו לי:
צום
94
אחרי שעה 215, אחרי שעתיים 157, אחרי 3 שעות 68
תודה
אם אוכלים נכון ומתנהגים נכון במהלך ההריון, אין חשיבות רבה לאבחון סכרת הריונית.

כרמית - לא מדוייק ואפילו מטעה.
יש סכרת עקשנית שמתבטאת בערכי סוכר גבוהים דווקא בצום. זו סכרת שמתמודדים איתה עם אינסולין. בהריון הראשון אכלתי נכון ואכן הערכים היו מצויינים בכל שעות היממה. בהריון השני רמת הסוכר בצום, עוד לפני שאכלתי ארוחת בוקר, היתה גבוהה. עניין של הורמונים נוגדי אינסולין שמופרשים מהשלייה דווקא בלילה.

יונית - זו שאלה יותר מדי חשובה מאשר להישאל באינטרנט, תתקשרי לרופא - חובתו לענות לך.

תודה
באמת אלך להתייעץ עם הרופא
שלום
אני בשבוע ה-33 ומאובחנת כסכרת הריונית. על פי בקשת הרופא אני בודקת את רמת הסוכר בדם 4 פעמים ביום, בצום ושעתיים אחרי כל ארוחה. רציתי לדעת מהו הערך המקסימלי שניתן להגיע בצום והערך לשעתיים אחרי ארוחה?
כמו כן היכן ניתן למצוא באינטרנט חומר נוסף בנושא סכרת הריונית,מאמרים וכו' בעברית?
תודה
לחברה שלי יש סכרת הריונית. זהו הריונה השני וגם בראשון היה לה.
היא סיפרה לי שלמרות שהיא מאוד מקפידה על הדיאטה - זה לא עוזר (מן הסתם הכוונה היא לערכים המתקבלים בבדיקות).

איזה עוד דרך יש לטפל בסכרת, בנוסף לדיאטה? (כתמיכה)

בתיה, אני מצטערת שאני נשמעת כמו מטיפה בשער, אבל שאלות על תוצאות של בדיקות הן חשובות מכדי לסמוך על איזו ישות אינטרנטית שתיתן להן תשובה אמינה.
אני מניחה שאת במעקב במרפאה להריון בסיכון גבוה ושם גם נתנו לך את הגלוקומטר. תתקשרי אליהם ותבררי (מוזר לי שלא אמרו לך את הערכים המדוייקים כשקיבלת את הגלוקומטר).
תפקידו וחובתו של הרופא שלך לתת לך את כל המידע על הסכרת, ובעיקר את הערכים המתאימים למכשיר שלך.
עוגיה,
אני בוגרת שני הריונות סכרתיים. השני עם סכרת מוקדמת שהתחילה בשבוע 8 (ולא, למרות המיתוס לא היתה סכרת לפני ההריון, נבדקתי, וגם אין סכרת כיום, מזל).
כאשר דיאטה לא מספיקה לאיזון הסכרת, שבאמת מחמירה עם התקדמות ההריון, חשוב לנסות שינויים בתזונה כאסטרטגיה ראשונה. לבדוק אינדקס גליקמי של המזונות שחברתך אוכלת (בהתייעצות עם תזונאית), לנסות שילובים שונים של מאכלים (תוספת קטנה של שומן לפחמימות מעכבת את הפירוק ושומרת על רמת סוכר אחידה יותר בדם). אפשר להקפיד יותר על כמויות הפחמימות. לאכול רק פחמימות מורכבות ולוותר לחלוטין על קמח לבן (כולל פסטה) ופירות.
ויש גם אפשרות להוסיף אינסולין בזריקת-לילה ארוכת טווח (בהתייעצות עם רופאת סכרת). לפעמים אין ברירה, למען שלום העובר.
אצלי, למרות איזון למופת, ההריון נגמר לפני זמנו, עם עיכוב בגדילת העובר ומיעוט מי שפיר.
שיהיה לחברתך בקלות ובשעה טובה!
שלום:
עשיתי בדיקת העמסת סוכר בשבוע ה- 25 התוצאות שיצאו לי הן:
135,0.
רציתי לדעת האם זה מעיד שיש לי סכרת הריונית ?
בתודה
ג'סיקה
ג'סיקה - אני חושבת שהכי טוב זה ללכת לרופא.
הוא לא יסתפק בהסתכלות על הבדיקה ואם יחשוב שיש מצב גבולי ישלח אותך לעשות העמסת סוכר של 100 גר' סוכר בצום ל 3 שעות. הראשונה והבסיסית ביותר היא 50 גר' לשעה לא בצום.
וגם כשיש סכרת, יש טווח רחב של מה שצריך לעשות. מהקפדה על תזונה בלבד ומעקב של בדיקות דם (ביתיות) ועד הזרקת אינסולין ועוד ועוד.
אל תקלי ראש ולכי עם הבדיקה לרופא.
טוב עשיתי את הבדיקה ויצא לי 129. הרופא אמר שזה תקין, אבל מנקר אצלי חשש כיוון שהאחות לקחה את הבדיקה אחרי שעה ו20 , במקום אחרי שעה.בכוס שהמסתי בה את הסוכר נשארו קצת שאריות, לא הכל נמס. וגם הסימנים: עובר גדול, צמא, עייפות......... אני פרנואידית?
אני לא יכולה להתאפק... (תסלחו לי)
סוכרת (sukert), לא סכרת (sakeret), אלא אם אתן כותבות בכתיב חסר
<לא יודעת לנקד>
_וגם הסימנים: עובר גדול, צמא, עייפות_
לגבי השניים הראשונים - גם אני סובלת מהם, הם "נורמליים" להריון, תלוי כמובן במידת העייפות והצמא. "נפילות" סוכר אופייניות לסוכרת גורמות מעבר לתחושה של עייפות גדולה, לתחושה של עילפון, ולפעמים עלפון ממש, אם את לא אוכלת כמה שעות רצוף. ואם את חוששת אז פשוט תעשי דיאטה של סוכרתיים, זה די פשוט, יחסית (בלי קמח לבן, בלי סוכר, עם כמות מדודה של פחמימות מורכבות) - מגיע לך יעוץ של דיאטנית ללא הפניה בתקופת ההריון (ובלי כסף כמובן)
לגבי הצמא והעייפות, גם אני נלחצתי מהם, אעפ"י שבבדיקת הסקר של ה 50 גר' יצא לי 122 (לפי דר' בר, הפורום בסטארמד, והרופאה שלי – כל מה שמתחת ל 140 תקין).
ואז ראיתי שההסקה המרכזית אצלנו בבית, שהתחילה באותו זמן לפעול במלוא עוזה ולייבש במרץ, היא הסבר הרבה יותר הגיוני לצמא ולעייפות מאשר סֻכֶּרֶת (תודה מיכל)...
הריונית_פחדנית?, יכול להיות שמשהו בתנאים הפיסיים השתנה בזמן האחרון?
סליחה על הבורות: למה אסור ללדת בבית עם סכרת?
מונו, את שואלת כי את יודעת שאי אפשר או שאת רק מניחה את זה?!
יש לי סימנים מבשרי "פחות טוב" (לא רוצה לכתוב רע).
יש לי משפחה סוכרתית (אמא וכל השושלת שלה)
אחרי שלא עליתי במשקל בחודשים הראשונים החודש האחרוןעליתי 4 קילו (בפחות מחודש למעשה)
העוברית באחוזון ה 90 "כבדה" יחסית
והגרוע מכל?! עשיתי העמסת סוכר יצא 176 - הרבה מעבר ל 140 המקסימלי...
בקיצור זה די מבאס,
במיוחד שאצטרך לעשות את ההעמסה של 100 שיש בה המון דקירות וזה נורא כשלעצמו.
<Pלונית מקללת (בלחש) כי היא מאוד מרחמת על עצמה ברגעים אלו>
בשמת,
האם ידוע לך אם סוכרת הריונית סותמת את הגולל על לידת הבית שלי?!
בהעמסת סוכר ראשונה (50) שעשיתי הבוקר התוצאות גבוהות הרבה מעל ה140 המקסימלי. מאחר ואני באה מ"שושלת מתוקה" ידעתי שאני בקב' סיכון, זה לא מעודד (מה גם שעכשיו אניצרכיה לעשות את הבדיקה של 100 עם ורידי הרעועים ממילא...
עכשיו ראיתי את התוצאה ואין את מי לשאול, אני מקווה שאת עוד פה.
תודה happy

תשובת בשמת_א‏

האם ידוע לך אם סוכרת הריונית סותמת את הגולל על לידת הבית שלי?!
ראיתי כבר את התשובה של יונת (אני לא נכנסת לדף הבית שלי לפני הכל happy ), ואני מסכימה איתה.
קודם כל, זו לא סכרת. זו סתם בדיקה של העמסת סוכר, בלתי מדוייקת להחריד, ולדעת רופאים ומיילדות רבים בגישה הטבעית - עוד בדיקה מיותרת ומפחידה. אז כמו שיונת כתבה לך, לא להילחץ.
שנית, אם יש לך סיכון לסכרת, בוודאי שגם בלי קשר לבדיקה כדאי לך להתאים את התזונה שלך.
אני ממליצה לך על כל המאמרים של הדיאטנית טובה קראוזה באתר ‏אמנות הלידה", בקישור "הזה
אבל לגבייך אני חושבת שהכי טוב - אחרי שקראת קצת ויש לך מושג כללי - שתפני באופן אישי לטובה קראוזה לייעוץ אישי תזונתי לגבייך. נגיד, מומלץ לאכול חלבונים וירקות ופירות, במקום לחם ובצקים ודברים מתוקים, אבל יש גם דברים שצריך להיזהר בהם (קפיצה בחלבונים גם יכולה להיות עומס על הכליות, למשל) וחשוב לקבל ייעוץ אישי ממישהו שמבין. היא גם נחמדה וסופר-מקצועית, כך שאם היא רחוקה גיאוגרפית ממך, אני בטוחה שהיא תדע להמליץ על מישהי יותר קרובה אלייך.
אם כבר יש לך מיילדת, אני ממליצה לך גם להתייעץ איתה.
יש מיילדות שמקבלות לידת בית עם סכרת הריונית מאוזנת ומטופלת, ויש כאלה שלא (עניין אישי של המיילדת). למיילדות יש גם ידע ועצות טובות לאיזון בנושא - עוד סיבה להתייעץ.
יש לי גם ספר אלקטרוני בקובץ PDF על הריון ולידה מאת מיילדת אמריקאית (קים ווילדר, נדמה לי) ששלחה לי אם_פי_3‏ . בדקתי הרגע ויש שם כמה וכמה התייחסויות לסכרת הריונית. אם תרשמי לי את הדואל שלך (תיכף אלך לראות אם יש בדף שלך) אז אשלח לך.

עם סכרת מאוזנת תזונתית, אפשר בהחלט ללדת בבית (אולי כדאי להחזיק גלוקוז בבית למקרה הצורך, כטיפול חירום עד הגעה לבי"ח - סכנת היפוגלקמיה לילוד).
פילונית - *לפני* שאת עושה את הבדיקה (העמת סוכר 100 ג') ממליצה לך לקרוא את המאמרים שקישרתי ב-4.2.2003.
יש על זה גם דיון במקום אחר כלשהו - הטענה במאמרים אלו נאמרה גם ע"י מישל אודנט בכנס שהתכנס לאחרונה - בהרצאה ש-דנה_ה‏ נכחה בה.
כרמית קודם כל הרבה תודה
אני קוראת שם
אבל... מאחר ואמא שלי סוכרתית, סבתי וסבת אימי היו סוכרתיות. הדוד שלי עם סוכרת ו.. (הבנת את התמונה...)
בנוסף, התינוקת גדולה כבר כעת (אחוזון 90 - שבוע 24)
וגם בדיוק היום גיליתי שאני עליתי במשקל הרבה בעצמי בחודש האחרון - גם זה סימן לא טוב...
ועל זה יש עוד עניני אנדוקרינולוגיה אחרים.
בקיצור די נלחצתי אני מודה זה לא נראה טוב.
לא נראה לי שאלד בבית עם יש סכנה לתינוקת (יש גבול ליכולתו של בעלי להתמודד עם לידת בית sad )
השאלה היא אם אמנם יש סכנה לתינוקת, ואם לא - האם בבי"ח יתייחסו אליה כאילו היא בסכנה, וע"י כך יסכנו אותה... הטיפול בילודים הוא לא פחות מתגונן וטכנולוגי מביולדות, אולי אפילו יותר.
כן להקפיד על תזונה בריאה. כן לבדוק השפעות של סוכרת על ילודים. לא חייבים להגדיר, וחלק ניכר מהטיפולים הסטנדרטים לא מתאימים.

אם את סוכרתית אמיתית, לא הריונית - הנזק כבר קיים (וסליחה אם אני נשמעת מפחידה).
בכל מקרה, בשלב הזה, אי הסבילות לאינסולין (נו, מתי אני כבר אזכור אם זה לגלוקוז או לאינסולין? מילא. העיקר הכוונה) היא די גבוהה, גם בלי להכנס להגדרות מפחידות. חשוב להתייחס לזה (שרון_קוצר‏, כבר אמרתי?) אבל כתופעה הריונית מוכרת.
הוא בוכה. חייבת ללכת. אמשיך מחר.

אם את סוכרתית אמיתית, לא הריונית - הנזק כבר קיים (וסליחה אם אני נשמעת מפחידה).
זה דווקא די בטוח שלא - אני במעקב תמידי
לא חייבים להגדיר, וחלק ניכר מהטיפולים הסטנדרטים לא מתאימים
מצטערת, לא הבנתי

תודה על ההרגעה, ההפניה לשרון, והתשובות.

זה כתוב במאמרים הנ"ל. אני אנסה להסביר מהזכרון - אי סבילות לאינסולין/גלוקוז היא נורמלית בהריון - ומתגברת ככל שמתקדם ההריון. לכן אין צורך להגדיר אותה כמחלה מיוחדת, וזה גם לא כדאי - כי אז את נכנסת למחלקת הסיכונים, וזה אומר שהסיכון שלך להגיע לקיסרי גדל בהרבה - בלי שיש בכך תועלת ממשית, ועוד סיכונים למיניהם - כולל טיפול ביילוד (בדיקות סוכר, מתן גלוקוז, הפרדה ועוד פעולות שנוגדות את המלצות ארגון הבריאות העולמי לטיפול בתינוקות לאמהות סכרתיות).
בנוסף - חלק ניכר מהטיפול בסוכרת הריונית לא בטיחותי להריון - כמו למשל דיאטות שכוללות קלוריות לא מספקות ועוד.
גם הבדיקה עצמה היא בעייתית - גם מבחינת כמויות הסוכר, גם מבחינת התוצאות.
בקיצור - חשוב מאד להקפיד על תזונה בריאה, עם מיעוט פחמימות פשוטות. לא חשוב לקרוא לזה סכרת ולטפל כמו בסכרת [מדגישה שובושוב: רק כאשר מדובר על סוף הריון. מי שיש לה סכרת קדם הריונית - זו אכן בעיה וסיכון והטיפול בכך שונה לחלוטין. אני לא מתייחסת לאלו, בכלל (וזו הבחנה שכנראה שלא עשה מי שהגדיר את הסיכון והטיפול)].

אבל כמובן - אל תסתמכי על דברי - אלא חפשי בעצמך את דברי הנסי גואר, ד"ר מישל אודן (צריכה לערוך את הודעתי הקודמת, שיבשתי את שמו) ואחרים.

בדיקת סקר סכרת_הריונית‏ משמעותה ואמינותה
לגבי סקר סכרת_הריונית‏‏ (הצצתי אצל בשמת): זאת נחשבת בדיקה לא ממש אמינה. גם לי יצא ערך גבוה ואח"כ התברר שזה כלום. אבל בכל זאת, שוה להתחיל לאכול מאוזן יותר כבר מעכשיו ולחסוף לעצמך דאגות ובעיות אחר כך. לבריאות!

את הרי יודעת שרק 15% מה"חשודות" בבדיקת הסקר מוגדרות כסוכרתיות גם בהעמסה המלאה.
לבדוק סוכרת, אם זה מדאיג אותך, אפשר בלי קשר לעלייה במשקל.
שתעבור ההעמסה בקלות!!

Pלונית_אחרת?
את הרי יודעת שרק 15% מה"חשודות" בבדיקת הסקר מוגדרות כסוכרתיות גם בהעמסה המלאה).
דווקא לא ידעתי, ידעתי שיש הרבה תשובות חיובי - שגוי אבל לא ידעתי שכל כך הרבה - זה ממש המון!

ידעתי שיש הרבה תשובות חיובי - שגוי אבל לא ידעתי שכל כך הרבה - זה ממש המון!
נכון, אבל זה הגיוני כשמדובר בבדיקת סקר – היא לא אומרת שום דבר מוחלט, אלא רק קובעת מי יופנה לבירור נוסף.
נכון, אבל זה הגיוני כשמדובר בבדיקת סקר – היא לא אומרת שום דבר מוחלט, אלא רק קובעת מי יופנה לבירור נוסף.
עד הבוקר לא ידעתי שזו בדיקת סקר...
וחוץ מזה אנילא בטוחה שזה יעיל בדיקה כזו שיש לה כל כך הרבה חיובי - שגוי זושאלה לרועי / איתי שרון שיודעים חשבון (וסטטיסטיקה גם...) אבל לי נראה שצריך אחוז הצלחה גדול יותר גם לבדיקות סקר, לא?!
אני לא בטוחה שזה יעיל בדיקה כזו שיש לה כל כך הרבה חיובי - שגוי
זה פחות קשור לחשבון, זו פשוט שאלה של איך מגדירים "יעילות". לא מספיק לדעת מה אחוזי ההיקרות של כל טעות, אלא גם מה המחיר שלה. לפעמים עדיף להסתכן בהרבה "חיובי שגוי" כדי להקטין את הסיכוי ל"שלילי שגוי". לפעמים להיפך (אם כי אין לי דעה מגובשת לגבי הבדיקה הספציפית הזו).
זה נכון לכל בדיקה שעושים, לאו דווקא רפואית. למשל, גם כשמקבלים אנשים לעבודה או ללימודים פועלים לפי אותו עקרון: מה המחיר שנשלם על קבלת אנשים לא מתאימים לעומת המחיר שנשלם על פספוס אנשים מתאימים. סף הקבלה נקבע בהתאם לתשובות לשאלות האלה. אם לא כדאי להפסיד אנשים מתאימים, נקבל יותר אנשים. אם אנשים לא מתאימים יכולים לעשות נזק גדול – נקבל פחות.
>מחזיקה אצבעות לתוצאות מוצלחות, אבל גם אם לא – זה כנראה פחות נורא ממה שזה נדמה flower<
נו, מתי אני כבר אזכור אם זה לגלוקוז או לאינסולין? מילא. העיקר הכוונה
אי סבילות לאינסולין, שהוא מצב פרה-סוכרתי שנקרא "היפראינסוליזם" (או יכול לגרום לו). מצב זה יכול להוביל להיפוגליקמיה (נפילות סוכר חזקות, התעלפויות) או ישירות לסוכרת סוג 2.
העניין שזה קל למדי לטפל במצב הזה, יש להגביל את צריכת הפחמימות בדיאטה, עדיף לא לעלות על 100 גר' ביום (וצריך לקחת בחשבון את כל* הפחמימות בתזונה, כולל אלה שבירקות). וכמובן לא לצרוך בכלל פחמימות זמינות. ברגע שאין כמויות גדולות של סוכר בדם גם אין עודף של יצור אינסולין, וכל ה"מעגל המרושע" של ההיפראינסוליזם נבלם. זו דיאטה שצריך להתרגל אליה, גם לצורת המחשבה שהיא מביאה איתה (בכל דבר יש פחמימות!).
העניין הוא שבהבדל מדיאטה של סוכרתיים, לא צריך להגביל את צריכת הקלוריות. (מה שפותר את הבעיה של ההריון) - לא מומלץ להסחף כמובן. אבל אם רעבים לא צריך לחשוב פעמיים לפני שאוכלים עוד ביצה קשה... או כוס לבן.
אני חיה עם הדיאטה הזאת כבר מעל שנה, וברגע שמתרגלים (לוקח שבוע, להפטר מההתמכרות למתוק), זו ממש לא בעיה.
לפי מה שאני מבינה מדבריה של כרמית *כל
הנשים בהריון צריכות לעשות דיאטה כזאת, לפחות בחצי השני.
(לוקח שבוע, להפטר מההתמכרות למתוק),
זה די מעודד אם כי אני בטוחה ש *לי* זה ייקח שנה...
קראתי עכשיו בדף של סכרת הריון שהתגלה שאת סובלת ממנה (או שאת עדיין לפני ההעמסה ובגדר "חשודה" בלבד?). רציתי לנחם ולספר לך שבהריון עם הבת הבכורה הייתה לי סכרת הריון (גם לי היו סבא עם סכרת, אבא ואמא עם סכרת ואחות עם סכרת הריון - כך שאנחנו משפחה מתוקה מאוד). כמוך, נלחצתי למדי - נכנסתי מיד לדיאטה שעבדה כמו קסם. היה קשה, הייתי רעבה רוב הזמן, אבל הפסקתי לעלות במשקל!!! הסכרת הייתה תחת שליטה כמעט עד סוף ההריון (בשבועיים האחרונים כבר לא יכולתי לעמוד בדיאטה. נמאס לי בכלל מההריון ומהכל, אבל זה די טבעי לשלבים המתקדמים). בדקתי סוכר פעמיים ביום עם מכשיר מדידה ששאלתי מקופת החולים והערכים היו תחת שליטה. למדתי גם להכיר את הגוף שלי ועם אילו מאכלים הוא מסתדר טוב יותר ועם אילו קשה לו. אגב, זה שיעור מצוין גם לאחרי ההריון, כי דיאטה של סוכרתיים היא דיאטה שמורידה פחמימות ריקות ומוצרי קמח לבן וכדומה - מה שתמיד כדאי לעשות.
בהריון השני שמרתי מההתחלה ונמנעתי מלהגזים עם מתוקים למיניהם, ובאמת לא הייתה לי סכרת.
חברה לי שגם אובחנה כסוכרתית בהריון הלכה להומאופטית שאיזנה אותה לחלוטין (כמובן בנוסף לדיאטה). כך שיש תקווה, נסי לא להילחץ ולהיפרד למספר שבועות מקינוחים ומתוקים. בהתחלה זה קשה, אבל אחר כך הצורך (שהוא מעין התניה שסיגלנו לעצמנו) נעלם ובשלב מסוים לא מבינים איך אהבנו לאכול מתוק כל כך.
אני עדיין בגדר חשודה - אבל "חשודה מרכזית" happy התינוקת באחוזון 90 של המשקל, אני העלתי מהר מאוד במשקל בחודש האחרון וההעמסת 50 ג' יצאה לא טובה. זה לא נראה טוב.... sad מצד שני כל הבדיקות בצום כבר יותר מחודש תקינות לגמרי.
תודה על המידע - מאוד מרגיע! במיוחד זה:
_בהתחלה זה קשה, אבל אחר כך הצורך (שהוא מעין התניה שסיגלנו לעצמנו) נעלם ובשלב מסוים לא מבינים איך אהבנו לאכול מתוק כל כך_
לא לאכול סוכרים?! זה ממש ממש קשה. אמנם בתחילת ההריון לא היה לי כל חשק למתוק - הייתי מאוד מרוצה. אבל כבר כמה זמן חזר ואני פשוט לא עומדת בפיתוי (וכמובן מרגישה אשמה כל הזמן)
אנחנו (כמעט) לא קונים ממתקים הביתה, אבל בכל מקום (במיוחד אצל אמא שלי הסוכרתית....) יש שוקולדים וממתקים ו... מה שעושה את הקושי ... יותר קשה!

האמת שקניתי גם כל מיני "מלא" למשל אורז אבל זוגי לא מת על זה (לשון המעטה..) אז קניתי גם לבן בשבילו והנה .... שנינו אוכלים "לבן". אותו דבר עם לחם יש "בשבילו" לבן ובשבילי מלא, ולאט לאט אני זולגת חזרה ל"לבן".. בנתיים הוא מתגייס למאמץ ומסכים שעד סוף ההריון לא נכניס "אויבים" הביתה בסוף ההריון נעשה שוב הערכת מצב. (כן אני יודעת שזו תזונה בריאה תמיד)

האמת שאני כבר הרבה זמן עוקבת אחרי הסוכר שלי (בהריון) וכל הזמן יצא ממש תקין. ומאוד התבאסתי לגלות שבהעמסה יצא לי ככה, גבוה מאוד.
<מקווה לגדל כוח רצון אנטי סוכרי, בהצלחה לי. flower >

כרמית, לא התיחסתי לזה השאלה היא אם אמנם יש סכנה לתינוקת, ואם לא - האם בבי"ח יתייחסו אליה כאילו היא בסכנה, וע"י כך יסכנו אותה... הטיפול בילודים הוא לא פחות מתגונן וטכנולוגי מביולדות, אולי אפילו יותר אבל זו שאלה באמת מאוד חשובה.
בנתיים אחכה לתואות הבדיקה מהבוקר נרהא מה ילד יום.
מתי יגיעו התוצאות? שיהיה בהצלחה

בכל מקרה גם אם התוצאות תקינות כדאי להפחית מעט בצריכת הסוכר כדי שלא לגרום לסכרת בעתיד

כמה עיצות ממכורה לשעבר למתוק

 • ירק חי מרגיע את החשק למתוק
 • לצחצח שיניים
 • ללעוס מסטיק
 • פעילות גופנית - אפילו מתונה כמו הליכה של 25-30 דקות בלי הרבה מאמץ

האם בסכרת מותר לאכול בטטה או סלק? כי אלה ירקות עשירים בסוכר טבעי , אבל מאוד בריאים וטעימים yummy

והעיקר שהתוצאות יהיו מוצלחות yes

האם בסכרת מותר לאכול בטטה או סלק?
למיטב ידיעתי לא. (אפילו תפו"א מוגבל בגלל ריבוי הפחמימות שלו)

_כמה עיצות ממכורה לשעבר למתוק_

הלשעבר במשפט שלך מאוד מעודד. flower

בכל מקרה גם אם התוצאות תקינות כדאי להפחית מעט בצריכת הסוכר כדי שלא לגרום לסכרת בעתיד

האם בסכרת מותר לאכול בטטה או סלק?
למיטב ידיעתי לא. (אפילו תפו"א מוגבל בגלל ריבוי הפחמימות שלו)

גם את שני אלה, וגם גזר, מומלץ לצרוך במתינות, לעיתים רחוקות...
מותר סטיביה.
מה זה סטביה בכלל?
טלהלהם טי טי טי טם! (לקרוא בנגינה עולצת)
סופסופ יש תוצאות של העמסת 100 סוכר...
הכל בתוך הנורמה.
אמנם בבדיקה של אחרי שעה אני בגבול העליון (טוב ידעתי שצריך פחות סוכר...) אבל זו לא סוכרת.
איזה יום שמח לי היום, איזה יום, איזה יום שמח, יום של הפתעות העולם מלא ניסים ונפלאואאאאאות.
happy happy happy happy happy happy happy happy happy happy happy happy happy happy happy happy happy happy happy happy happy happy happy happy happy happy happy happy happy happy happy happy
טוב לשמוע! עדיין - חשוב ליישם המלצות תזונתיות בנושא מיעוט פחמימות פשוטות.
עדיין - חשוב ליישם המלצות תזונתיות בנושא מיעוט פחמימות פשוטות.
את פולניה?! blink
כן, זה ברור ומובן שצריך להקפיד.
המתח היה תזכורת טובה למה שכבר ממילא ידעתי.
תודה על כל המידע שנתת לי. flower
יופי, מצוין flower

המשך הריון תקין ורגועhappy

תודה למברכות
ביומיים שלא הייתי פה קראתי את הספר "מכסחי הסוכר" (לא הייתי רצה לקנות אותו) שורה תחתונה?! תחת איצטלה מדעית של טיפול בסוכרת כל הזמן "מתפלק" להם שבעצם מדובר הדיאטת הרזיה.
מה בכ"ז לחת מהספר?! הם אומרים שמה שחשוב זה המדד הגלוקימי של המזון ולא רק אם הוא פחמימה או לא (שזה בעצם מה שאנחנו כבר יודעים) יש פחמימות מזיקות יותר ויש פחות. (אולי ביום אחר שיהיה לי כוח אוסיף את הרשימה)
בנתיים אני כל היום חושבת על אוכל ורוצה לאכול בעיקר: לחם, חלה, חלה מתוקה, קוראסונים (שכבר שנים אני נמנעת מטעמי צרבת ושומניות מגעילה בפה, שמתן לב פעם שלקוראסון יש אפטר טייסט של שומן?!), ושוקולד, ו.... בקיצור אני בגמילה, נזכרת בקריסטיאנה פ. (יש פה "קשישות" happy כמוני אתן בטח זוכרות איך בשנות השמונים הסיפור שלה היה ספר חובה ועובד לסרט ילדי הרכבת אם אינני טועה).

ויש מידי פעם כמה דקות שבהן אני לא חושבת על אוכל וזה נעים.
ביקשתי מבעלי לא להציע לי דברים שאסור לי (ממילא אני רוב הזמן רוצה ומתאפקת, אז לא צריך לעורר את הצורך בשניה היחידה ביום שהוא איננו...)

מיכל_שץ‏, אני מנסה להאמין לך שלוקח שבוע להיגמל.... נורא!!! קשה . happy

שבת שלום

_המדד הגלוקימי של המזון ולא רק אם הוא פחמימה או לא_
וטרה רוסה, אם אני לא טועה, בדיוק הביאה שורה של מאמרים על הקשר בין משקל היילוד לעליית המשקל של האם בהריון לידה_ראשונה_בבית‏ ובהם מדובר בדיוק על נושא המדד הגליקמי.
חשוב מאוד!
יש לחם שאור אורגני מקמח מלא שאנחנו קונים בג'מבו יותר בזול - טעים נורא, ולא צריך להרגיש רגשי אשמה, כי זה מקמח מלא אורגני.
כן, אבל מהרגע שאסור לי אני רוצה חלה, מקמח לבן, ריק. blink לא קמח מלא ושאור ו... (שאני אגב, אוכלת בהנאה בימי שיגרה....)
פלונית, אני שמחה לשמוע! איזו הקלה. flower

_מיכל_והאמת?‏, אני מנסה להאמין לך שלוקח שבוע להיגמל.... נורא!!! קשה_
טוב, יקירה, מדובר על הגמילה הפיזית! החלק הנפשי הוא יותר בעייתי, ויכול להמשך גם כל החיים... גיליתי שזה הרבה יותר קל כשהגוף לא "מנג'ס".
בכל מקרה - שיהיה בהצלחה. ואל תשכחי להשאיר את רגשי האשם מחוץ לדלת - הם לא עוזרים!
יש כמה טיפים (מאו.איי) אם את רוצה: לקבוע מספר קבוע של ארוחות ביום, ולאכול אך ורק בזמן הארוחה. חשוב שארוחה לא תמשך יותר משעה (כי אז נכנס לפעולה המעגל האכזרי של הסוכר). בתום השעה להפסיק לאכול! לשתות רק מים!. (לפעמים עוזר לצחצח שיניים אחרי האוכל, משדר למוח - זהו עכשיו לא אוכלים). העניין של הארוחות הקבועות, מאוד עוזר לתהליך של הגמילה, גם הפיזית וגם הנפשית (פשוט, מתרגלים לא לחשוב על אוכל)
_המדד הגלוקימי של המזון ולא רק אם הוא פחמימה או לא_
מדד בעיתי - לא כ"כ לוקח את כמות הסיבים במזון בחשבון, ויוצר עיוותים (למשל: המדד הגלקמי של גזר יותר גבוה מזה של סוכר, כי הוא מכיל יותר סיבים ולכן מתעכל יותר לאט) יש איזה מדד יותר מדוייק ויותר קל לתפעול, אם אני אמצא קישור, אני אביא. בכל מקרה אני למדתי שאני יכולה פשוט לקחת בחשבון את אחוז הפחמימות במזון, זה מספיק מקורב, ואפשר גם לשים לב ליחס בין הפחמימות הפשוטות למורכבות (ככל שיש יותר מורכבות/סיבים/תאית - יותר טוב). קניתי ספר של ערכי המזון, ואני פשוט מסתכלת בכמות הפחמימות ל-100 גר'. מה שחשוב להבין שחוץ מבשר וביצים ושמן (לא מעובד), כל שאר המזונות מכילים פחמימות (כולם כולם). ולכן צריך להפסיק להתייחס למזון כ"פחמימה" או "ירק" או "חלבון" אלא פשוט לבדוק כמה פחמימות הוא מכיל - אם הוא מכיל מעט (לדוגמא: ברוקולי 5%, עגבניה 5%), אפשר לאכול ממנו הרבה, אם הוא מכיל הרבה (תפוח - קרוב ל-20%), אפשר לאכול ממנו פחות.
שיהיה בהצלחה ושבת שלום.

וואי, תודה. אנסה ליישם את העיצות.
החלק הקשה הוא בעיקר ההרגל לאכול קינוח אחרי האוכל - בשלב הזה אני ממש "משתגעת" ככה זה כשרגילים מינקות לסיים כל ארוחה במתוק - שוקולד.
אם אני לא אוכלת מתוק אני נשארת עם ההרגשה ש... לא נגמר האוכל עדיין.
(חינוכי או לא אם לא אצליח להיגמל מההרגל הזה, זה משהו שאעשה בהחבא שילדי לא יראו.... שילמדו כמו אבא שלהם לגמור את האוכל ב... להפסיק לאכול, ולא בשוקולד.)
אשמח אם תמצאי את הקישור אני מנסה להכין רשימת אוכל "טוב"
החלק הקשה הוא בעיקר ההרגל לאכול קינוח אחרי האוכל - בשלב הזה אני ממש "משתגעת" ככה זה כשרגילים מינקות לסיים כל ארוחה במתוק - שוקולד.
שכחתי: תנסי להחליף את השוקולד בחריץ גבינה חריפה (רוקפור, קממבר, אני הסתדרתי גם עם "גבינה משולשת" של תנובה...).
או בקפה או תה עם ממתיק (תחליף סוכר, אני ממליצה על סוכרה-דיאט- אין לו טעם לוואי!).
אשמח אם תמצאי את הקישור אני מנסה להכין רשימת אוכל "טוב"
תנסי "פה" ‏www.atkins.com‏ , תעשי חיפוש בתוך האתר לפי מדד גליקמי, מקווה שתמצאי.
את השיטה הזאת פיתח ד"ר אטקינס שכולם כ"כ אוהבים להשמיץ אותו, אבל רק אצלנו מצאתי התייחסות עניינית, רצינית ובריאה לנושא של היפר-אינסוליזם, ודווקא בגלל שהוא לא מנסה להחביא את הדיאטה מאחורי איצטלה של טיפול במחלה, אלא אומר: זו דיאטת הרזיה, היא טובה במיוחד לאנשים שיש להם בעיות לב ובעיות במשק הסוכר בגוף, גם עוזרת להם לרזות , וגם משפרת להם את הבריאות, וכל השאר פשוט נהנים מהיתרונות של הירידה במשקל.
גבינות עובש לא מומלצות בהריון. תמתיקי עם סטיביה.תוסיבי לרשימת האוכל הטוב: ביותות
ביותות_
מזה?
ולמה גבינות עובש לא טובות בהריון?
(בכל מקרה, אפשר להסתפק גם בגבינה צהובה...)
_תמתיקי עם סטיביה

לא עובד על קפה, עובד יופי בתה. קשה מאוד מאוד לחישוב כמויות לבישול ואפיה.
לפי המלצת הFDA , ראי מזונות_אסורים_בהריון‏ . אפשר להעזר בפורום של האוכל האורגני בYNET מתים של על סטיביה ויש מתכונים. ראיתי שאפילו בלחם ארז יש עוגות\עוגיות לסכרתיים.
ביותות - תותים שהודברו ביולוגית. בניגוד לתותים מלאי ריסוס שקונים בד"כ. התותים זה משהו שאין בו הרבה סוכר אבל יש לו טעם של שחיתות . אני אוכלת את זה כקינוח , לפעמים עם יוגורט(אין לי סכרת בכלל... אבל הצרבת.....)
ביותות - תותים שהודברו ביולוגית.
קטעים, לא הצלחתי לקרוא את המילה הזאת...
תודה על ההמלצה על הפורום של ynet.
ובאמת נזכרתי שתותים ופירות יער בכלל הם פירות שמותר לצרוך יחסית הרבה מהם, כי הם מכילים מעט סוכר. וכשבא לנו להרגיש מושחתים אנחנו אוכלים תותים עם קצפת (בלי סוכר כמובן)
ביותות - תותים שהודברו ביולוגית.
happy גם אני לא
לגבי ממתיקים מלאכותיים - אני נמנעת מכל מה שהוא דייט מרגע שידוע לי שאני הרה - גם בשיגרה הם נראים לי רעילים למדי.

תודה על הקישורים

אני אוכלת לקינוח מתוק:
יוגורט ביו או שמנת תנובה (הראשון אורגני ונוזלי, השני לא אורגני ומכיל 27 אחוז שומן... אבל אני בדיאטת השמנה...) עם
גרנולה אורגנית עם פירות יער (יש רק סוג אחד של גרנולה אורגנית בארץ, מיובא. אני מזמינה מ"נטעים" ויותר בזול מבג'מבו) ועם עוד
פרי חתוך (גויאבה, תפוח, לא חשוב) או בלי פרי. עם פרי זה ממש שיא הכיף. נדמה שזה מתוק אף על פי שבפועל אין כאן שום המתקה.
בשמת רואים שאת חושבת כמו רזים hilarious
מה שתארת זה לא מתוק blink
ואדגים: מחקתי - אסור לדבר על מה שאסור לאכול .... *מתוק* you know...
hilarious
(אני חושדת שאת כמו בעלי שלא מבין oh שאנשים אוכלים גם אם הם לא רעבים, ולא מפסיקים רק בגלל שהם שבעים)
Pלונית_אחרת?
בשביל התמיכה: אם תצליחי להחזיק מעמד ולא לאכול מתוק יותר משבוע, זה ילך ויעשה קל עם הזמן ואז גם מה שבשמת תארה יהיה לך מתוק. מה שמדהים הוא שאחרי שבועיים שלושה מגלים מחדש את הטעם של האוכל, ואז גם עגבניה זה מתוק וגם ברוקולי. אני לדוגמא הפסקתי לאכול בטטה, כי זה מתוק מדי בשבילי...
לגבי ממתיקים מלאכותיים - אני נמנעת מכל מה שהוא דייט מרגע שידוע לי שאני הרה - גם בשיגרה הם נראים לי רעילים למדי.
עשית לי רגשי אשמה, למרות שאני מוסיפה המתקה רק בנסקפה (שגם בגללו יש לי רגשי אשמה)
עשית לי רגשי אשמה, למרות שאני מוסיפה המתקה רק בנסקפה (שגם בגללו יש לי רגשי אשמה)
אצטט מדברי חכמות: ואל תשכחי להשאיר את רגשי האשם מחוץ לדלת - הם לא עוזרים!
ראי 7/1/05 8:40 דברי מיכל_שץ‏... אוי, זו את happy

וכן, גם אני מרגישה אשמת נסקפה אבל יש גבול לכמה מהפכות אפשר לעשות בזמן כלכך קצר... ירדתי לכוס אחת ביום (לפעמים מזייפת עם השניה) אני רואה בזה הישג. (נק' ההתחלה היתה 4-6 ספלים (קפה / תה) ביום ובחורף גם יותר...
דווקא על המתיקות של הקפה אני יכולה לוותר אפילו לשתות בלי סוכר בכלל.
חשוב שאזכור:
בשביל התמיכה: *אם תצליחי להחזיק מעמד ולא לאכול מתוק יותר משבוע, זה ילך ויעשה קל עם הזמן ואז גם מה שבשמת תארה יהיה לך מתוק*

_אצטט מדברי חכמות: ואל תשכחי להשאיר את רגשי האשם מחוץ לדלת - הם לא עוזרים!
ראי 7/1/05 8:40 דברי מיכל_שץ‏‏... אוי, זו את_
hilarious
lol
תודה שהזכרת לי
אם אנחנו כבר פה שאלה על סטיוויה - היא לא מעלה את ייצור האינסולין? (שעושה כל מיני דברים רעים)
שאלה על סטיוויה - היא לא מעלה את ייצור האינסולין?
א. פחמימות מעלות את ייצור האינסולין - אני לא בטוחה אם יש בה פחמימות.
ב. לפי דיווחים של משתמשים לטווח ארוך שימוש בתמצית של הצמח אפילו משפרת את מצבם של חולי סוכרת.
כפירה- לא רוצה לעשות את הבדיקה. (ולא עשיתי כמובן עדיין...)
אני בשבוע 32 .
ממילא בביתנו יש צריכה מאוד מאוד מובלת של מתוקים ופחמימות.
האם אני צריכה להתוודות אצל הכומר?(=רטפאת נשים)
למה את לא רוצה?(סתם סקרנות, את לא חייבת לענות)
עשית בדיקת סוכר בשתן בתחילת ההריון?
עדינה - אני בעדך. חבל להציק לעצמך עם וידוי לרופאת הנשים.
עדינה, למה שתצוץ לך פתאום בעיה? זה לא כאילו לא ילדת מעולם... אני בצד שלך.
אני לא הבעיה. המיילדת שלי די רוצה לדעת את זה, ויש לי חברות די לחוצות שמלחיצות אותי. מצד שני המיילדת גםאומרת שבשבועות מתקדמים יש הרבה פעמים טעויות בזיהוי, ונראה עפ"י התוצאות כאילו יש סכרת כאשר בפועל אין.
לשאלת מונו_נוקי‏, היות ואני בקשר אישי עם חולה סכרת - (רציתי להגיד יומיומי, אבל זה רק בשעות הערב....blink) והוא טוען שהשוק ללבלב בדמות גלוקוז מרוכז הוא מאוד מסוכן, ושעדיף לא לעשות את זה, והיות ואני מאוד מאוד מערכיה ומחשיבה את דעתו בכל דבר , החלטתי ללכת איתו בנושא הזה.
התינוקות שלי תמיד היו גדולים יחסית כמו גם בטני התופחת לממדי ענק....
אבל לא היתה לי הסטוריה של סכרת באף הריון. איני אוהבת במיוחד מתוק (אני מודה שכעת אני בהחלט נמשכת לדברים שלא היו לנו אף פעם בבית כמו קרמבו....אבל עדיין זה בכמויות קטנות מאוד)
בקיצור - נראה לי שעדיף שאבדוק ברזל- זה נראה לי יותר חשוב ללידת בית...!
לבקשת בהריון שני אני מוחקת את הרשימה של המתוקים - זה באמת לא יפה לנדנד חבל בבית התלוי happy
אני בשבוע 32 והעמסת סוכר שעשיתי בשבוע 28 הראתה ערך של 165 .מאז הבדיקה אני בדיאטה של סוכרתיים . העניין הוא שהתחלתי לחשוש שאולי זה לא מספיק וכדאי לעשות את ההעמסה המלאה למרות השוק שהיא גורמת לגוף . אז אני כרגע בהתלבטויות . האם יש בכלל טעם לבצע את הבדיקה בשבוע 32?
למיטב ידיעתי דיאטת סוכרתיים היא מה שעושים ברוב המקרים- יש מקרים קשים שאז צריך גם תרופות,
האם יש לך יובש בפה לעיתים ושאר ץופעות של סכרת?
אין לי יובש בפה ואני גם לא צמאה באופן מיוחד . אילו עוד תופעות יש ?
תמר, את מוזמנת לשקול לקיחת מיץ_נוני‏.

הוא מאזן סוכר, טוב למניעת רעלת הריון,
מחזק את ההריון ומקל על הלידה.

זה מלבד כל מיני דברים טובים אחרים שהוא עושה.

אני בשבוע 26+2 מתלבטת לגבי הבדיקה של 50 גר', ואשמח לעזרה הכוונה או עוד מידע שיעזור לי להכריע.

הנטיה הטבעית שלי היתה לא לבצע את הבדיקה, כיון שהיא "רק" בדיקת סקר, וכך כשהגיע שבוע 24 חייכתי לעצמי ולרופא חיוך טיפשי ו"שכחתי" לעשות את הבדיקה (אמרתי לעצמי שאם יתעורר הצורך תמיד אפשר לעשות את זה בהמשך... ולמה לעשות משהו היום אם אפשר לדחות אותו לשבוע הבא).

כנראה שזו היתה טעות כיון שעכשיו אני קוראת כאן שאם עושים את זה עדיף לעשות את זה כמה שיותר מוקדם, כי אי הסבילות לגלוקוז עולה ככל שההריון מתקדם.

עכשיו אני אפרט את מכלול הסיבות שלי למה לדחות או לא לעשות (עכשיו)

 • אין היסטוריה של סכרת (כלשהי) במשפחה
 • עובר לא גדול במיוחד אפילו מעט מתחת לממוצע ויש מעקב בשבוע הבא לראות גדילה.
 • עליתי עד עכשיו 3.5 ק"ג בלבד כל ההריון.
 • אולי הבדיקה עצמה היא שוק לגוף וגורמת לסוכרת סמויה להתפרץ (האם זה נכון או שהמצאתי?oh)
 • אני לא אוכלת מתוק בכלל, cakeמשתדלת לאכול בריא,carrot אין אצלי סוכר לבן או קמח לבן. המתוק שאני כן אוכלת זה תמרים, שזיפים מיובשים, וכד'
 • אני עושה פעילות גופנית מתונה (הליכה של 35 דקות 3 פעמים בשבוע) ויוגה באופן קבוע. (זה קשור?oh)
 • סיבה לא מוצדקת ולא נכונה רפואית: צורך קטן למרוד במערכת, עשיתי את כל הסקירות ובדיקות הדם, מעל ומעבר, רציתי להרגיש שההריון הזה קצת* עובר לי בנחת ללא ניטור ומעקב מתמיד, אני יודעת שזו סיבה לא מוצדקת ולא חכמה בעליל, ואפילו לא אחראית, אבל כשאני בודקת לעומק מה גרם לי לדחות את זה אני לא יכולה להתעלם מכך.

האם אני יכולה להמשיך בנחת כך, או שמהר לרוץ לעשות את הבדיקה לפני *באמת יהיה מאוחר?
צריכה לעשות איזשהו סדר בעיניינים, כמה מהבדיקות הם פשוט כסת"ח או שיש בהם נחיצות אמיתית?
רוח, לא אשת בשורות אני happy
אבל גם לא אשת באופן אני, ולכן את מוזמנת לקרוא את המשפט הבא עם פילטר אנטי-מיינסטרימי:

לעשות את הבדיקה. לעשות את הבדיקה. לעשות את הבדיקה.

אצלי הסכרת התגלתה למרות היעדרם הבולט של חולי סכרת במשפחה, והיעדרה הבולט של גדילה אצל העוברית. קחי נשימה עמוקה, הזכירי לעצמך שעוד 13.5 שבועות לכל היותר כבר לא תצטרכי מעקב הריון blink והצטיידי בלימון גדול.

תודה,
שמחה מאוד שכתבת ואת בהחלט אשת באופן אם את כותבת כאן, נכון?blink

רציתי לשמוע עוד דעות גם כאלה שהן יותר ב"אופניות", אבל דעתך מאוד חשובה, דווקא בגלל נסיונך. ההגיון שלך עושה את שלו... מתחילה לחשוב על לעשות את הבדיקה.
אפשר שאלה? אחרי שגילית שיש לך סכרת הריונית האם שינית את התזונה או שהיית צריכה להזריק אינסולין?

ועדיין אשמח לשמוע עוד דיעות (גם ב"אופניות" וגם אחרות)

רוח רוח רוח רוח!
על העץ צמח תפוח!
הוא צמח צמח צמח
גדל שמן וגם תפח!

(גרסת הבית לשיר)

סיפור הדאבל סכרת שלי, בקצרה:
בהריון הראשון עשיתי את הבדיקה כמקובל בשבוע 25, נכשלתי במועד א' וגם בהעמסה המלאה. קיבלתי את התוצאה בדיוק ביום שבו התבשרתי חגיגית שיש לי רעלת לא קלה ועוברית בדיאטה בגלל שליה שלא ממש מתפקדת, כך שקיבלתי את הבשורה די בשוויון-נפש. הייתי מאושפזת בבי"ח מאותו רגע ועד הלידה (בגלל הרעלת כמובן!), שמרתי על דיאטה בקפדנות וחייתי על גבינה 5%, ירקות, סלט טונה וכמה פרוסות לחם אחיד מארוחת הבוקר הביתחולימית. הייתי מאוזנת לחלוטין עם דיאטה בלבד, ואחרי הלידה גם רמות הסוכר של העוברונת היו יפות.

בהריון השני עשיתי את ההעמסה המלאה בשבוע 18 (חסכתי לי דקירה, האח). הפעם הדיאטה הצליחה לאזן רק את רמות הסוכר שמדדתי במהלך היום, אבל המדידה הראשונה של הבוקר היתה גבוהה באופן קבוע. הוסבר לי שהשליה מפרישה חומר נוגד אינסולין, ושהחומר מופרש בעיקר בלילה. הפתרון: זריקת אינסולין לפני השינה.

לסיכום: באיזון הקוסמי הכולל, לעומת כל שאר הדקירות שנדקרתי לפני במהלך ואחרי, הסכרת היתה רק פסיק. זה לא מה שישבור אותנו.

היי , אני בשבוע ה 23 להריון ולאחר בדיקת מערכוצ מאוחרת נמצא שיש לי ריבוי מוחלט של מי שפיר( 272 מ"מ) האם מדובר בכמות גבוהה במיוחד?? והאם ניתן להסיק שמדובר בסכרת הריון? אני רוצה לציין שבחודש האחרון אני חשה צמא בתדירות גבוהה במיוחד וצורכת כמויות גבוהות של מים. אשמח לשמוע תגובות..
רוח,
אני עשיתי את הבדיקה (את יכולה לראות למעלה) ויצא מאוד גבוה ואז עשיתי את ההעמסה של 100 ויצא תקין.
אני יכולה להגיד שאחרי ה 100 העוברית השתוללה!! במשך קרוב לשבוע והיו לי קצת רגשות אשם
(אני מתכננת ללדת בבית אבל אוכלת לא בריא אז אני באופן או לא?! happy)
ראי מאמרים שכרמית_מ? הפנתה אותי אליהם - נגד בדיקת הסוכר אני כבר לא זוכרת את הפרטים ויש לי גם ספר בPDF מבשמת אם תרצי אשלח לך (באנגלית וגדול)
שבוע טוב

יעל, אני לא מתעלמת פשוט אין לי מושג.
תודה אמא_אינקובטור‏ - על השיתוף זהו, עשיתי הבוקר את הבדיקה, מניחה שהתוצאות יגיעו מחר כבר, זה באמת לא שובר אותי.

Pלונית_אחרת?‏ - תודה את המאמרים של אם_פי_3‏ קראתי והבנתי רק שזו אינה בדיקה אמינה במיוחד, אבל לא הבנתי למה (לא מצאתי פירוט), ולכן כשהרופא שאל אותי למה אני לא רוצה לעשות את הבדיקה, גימגמתי משהו לא מבוסס על כך שאם עשיתי כבר פעם את הבדיקה בהריון הקודם אולי אין צורך, וחוץ מזה שזה שוק לגוף כל הסוכר. ועוד כל מיני דברים שקראתי במאמרים ובדף פה, והוא אמר לי שזה ממש שטויות שהכנסתי לראש, ולהיפך אם לא עושים את הבדיקה זה מאוד מאוד מסוכן לעובר...
בנוסף אם_פי_3‏ כתבה בזמנו שאם הבדיקה מראה נטיה לסכרת, מיד המערכת מתייחסת אחרת לכל ההריון (סיכון לקיסרי בגלל הערכת משקל גבוהה וכו'), לעומת זאת כתבו לי בפורום אחר, שחשוב לגלות אם יש סיכון לסכרת כי אז יש הדרכה צמודה של תזונאית, בדיקת סוכר בדם כמה פעמים ביום, בדיקת העובר באופן רצוף, ושלא מספיק לאכול בצורה שאני חושבת שבריא.
הביאו לי דוגמאות על מומים לעובר, וחלילה מות העובר לפני הלידה.
החלטתי שאני לא גיבורה על הchick, והדברים שקראתי במאמרים פה, לא הביאו לי את כל הידע שצריך לפחות כדי לענות לרופא שלי...

אני מתכננת ללדת בבית אבל אוכלת לא בריא אז אני באופן או לא?!
את כותבת בבאופן! אז את באופן,
(אני מפחדת ללדת בבית למרות שעכשיו אני יודעת שהלידה הראשונה שלי היתה יכולה להיות אחרת לגמרי, אז האם אני "נחשבת" באופן אם אלד בביה"ח??)


יעל,
אני לא יודעת להגיד לך האם זה נחשב כמות גבוהה של מי שפיר, אבל אני יודעת שריבוי של מי שפיר הוא סימן לסכרת הריונית, (לא תמיד), ולכן חשוב לבדוק את הנושא.
הצמא שאת חשה יכול להיות סימן גם כן לסכרת, אבל זה גם יכול להיות כתוצאה מההריון, שינויי מזג אוויר, יובש באוויר.
חשוב שתיבדקי בכל מקרה, על אחת וכמה וכמה אם יש סימנים מחשידים.

בהצלחה,
תמר palm

שלום, ותודה על כל המידע. אבל יש לי שאלות. א- יש לי שני עוברים. האם זה משפיע?
ב- בהעמסה של ה-50, יצא לי 175. מה דעתכן? מה יהיה????
עשיתי הבוקר את הבדיקה, מניחה שהתוצאות יגיעו מחר כבר
עומדים מאחורי דורות על גבי דורות של פולניות, ששואלות: נווווו?????

א- יש לי שני עוברים. האם זה משפיע? שני עוברים, כלומר שתי שליות - כלומר עומס כבד יותר על משק הפחמימות מאשר הריון רגיל וסיכוי גבוה יותר לסכרת (אבל שוב, זה רק הסיכוי, לא בהכרח מה שיקרה!)

ב- בהעמסה של ה-50, יצא לי 175. מה דעתכן? מה יהיה???? דעתי האישית היא שיהיה חוסר אחריות מוחלט מצידי להתנבא בצורה כלשהי באינטרנט בכל הקשור לנושאי בריאות. אני יודעת לצטט מחקרים שמראים מה קורה בדרך כלל, ולא תמיד מה שקורה בדרך כלל הוא מה שיקרה אצלך באופן אישי.
יש שני תסריטים אפשריים: האחד, שההעמסה המלאה תצא תקינה - זה קורה ולא מעט. השני, שהיא תצא לא תקינה ואז תקבלי דיאטה, גלוקומטר ומעקב צמוד.

האם צריך להיות בצום בבדיקה השניה של העמסת סוכר
האם צריך להיות בצום בבדיקה השניה של העמסת סוכר כן.
שלום. אני בהריון ,בשבוע 20 ומוטרדת מאד מהסבירות הגבוהה שכנראה יש לי סכרת הריונית . אשמח לשמוע כל תגובה לשאלות [חששות] שלי :
בהריון הראשון שלי אובחנה אצלי סכרת וילדתי בת במשקל 3.800 השתדלתי לשמור אבל לא היסטרי. בהריון השני הבדיקות הראו שאין לי סכרת אז שמרתי פחות והתוצאה היתה בן במשקל 4.500 היתה לי בטן ענקית ועוד סימנים אבל הם לא הספיקו כנראה כדי לאותת לי אור אדום . עכשיו אני בהריון שלישי,שבוע 20,אבל הבטן שלי נראית כמו סוף חודש שמיני בערך.ברור לי שאני צריכה לשמור סוכר אבל החולשה למתוק מכניעה אותי יותר מדי פעמים. עדיין לא עשיתי בדיקת העמסת סוכר .כמה שאלות :1.האם בכלל כדאי לעשות את הבדיקה? כי הבנתי שהיא ממש לא אמינה ואפילו מסוכנת ואם כל כך ברור שיש לי סכרת אז אולי עדיף פשוט לשמור הרבה יותר.[או לעשות יותר, כמיטב יכולתי...] 2.מי מכיר רופא נשים טוב , שאוכל לסמוך עליו בעניין הזה בלי להתבלבל יותר מדי [ מרוב דעות שונות ] .? באזור ירושליים! 3.למרות שאני נראית כמו חודש שמיני+ עדיין לא העליתי במשקל מתחילת ההריון. הייתי שמנה גם קודם,אז בטח יש לי מספיק רזרבות,אבל עדיין ,זה תמוהה? לא ? עד כמה אני צריכה לדאוג?להלחץ ? 4.איפה אוכל למצוא פירוט תזונתי של כל מה שאסור לאכול,וכל מה שכדאי לאכול ? תודה מראש לכל תגובה. נעמה.
הבנתי שהיא ממש לא אמינה ואפילו מסוכנת
למיטב ידיעתי, אחרי הריון עם סכרת שולחים ישר להעמסת הסוכר המלאה ומדלגים על הבדיקה המקוצרת - כך לפחות היה אצלי. ההעמסה המלאה היא בדיקה אמינה בהחלט. לגבי מידת הסיכון שבה - אני לא רופאה עם התמחות בסכרת אבל מצד שני, גם 99% מהכותבים האחרים כאן אינם רופאים.

מה שמוביל אותי היישר לשאלה הבאה שלך - מצטערת, אני לא מאזור ירושלים, אבל מעקב הריון עם סכרת הוא משולב - רופא נשים יחד עם רופא מומחה לסכרת. בשלב ראשון את יכולה לפנות לרופא/ת המשפחה שלך ולבקש המלצות..
איפה אוכל למצוא פירוט תזונתי של כל מה שאסור לאכול,וכל מה שכדאי לאכול ? רק דיאטנית, ששוקלת אותך ושואלת אותך שורה ארוכה של שאלות. התפריטים באינטרנט הם כלליים, לא מותאמים למשקל ולאורח החיים הפרטי של כל אחת, ואני לפחות הופתעתי מכמה המלצות של הדיאטנית שלי. בקיצור - לא חושבת ששיטת "עשה זאת בעצמך" מתאימה כאן.

כל מה שאמא אינקובטור אמרה, ועוד קצת. במעקב הריון מסודר, כשהתוצאות של העמסת הסוכר (שכמו שכתבה אמא_אינקובטור‏ הן אמינות בהחלט) מראות על סכרת, את מועברת אחר כבוד להמשך מעקב במרפאה להריון בסיכון גבוה (לא להיבהל – זה מפני שתדירות המעקב היא יותר גבוהה). שם את נפגשת עם רופאה מומחית להריון בסיכון גבוה, ואחריה עם דיאטנית שמתאימה לך תפריט מתאים לאורח חייך ולהעדפותייך, במסגרת מגבלות הסכרת. את מקבלת גם ערכה למעקב אחר ערכי הסוכר (כדי לוודא שההקפדה על התפריט מאזנת את הסוכר) ומתבקשת לבוא (נדמה לי בתדירות של אחת לשבוע, אולי יותר) לפגישה עם הרופאה כדי לוודא שאכן את מאוזנת, ולאולטרסאונד (למעקב משקל של התינוק). אם הדיאטה לא מספיקה לאזן (וזה קורה בחלק מהמקרים, ממש לא בכולם – לי קרה), את מקבלת ערכת אינסולין להזרקה עצמית לאיזון הסכרת. לא פיקניק – אבל ממש לא איום ונורא. ולמקרה שיבשרו לך שסכרת הריונית זו לא מחלה – זה כן משהו שמומלץ מאוד להקפיד לעקוב אחריו מטעמי בריאות האם והתינוק
אם ברור לך שיש לך סכרת, אני לא רואה טעם ב"חותמת" - אלא אם כן, זה מה שיגרום לך לשמור על עצמך ועל תינוקך.
חשוב מאד לשמור על התזונה. אפשר להעזר במעקב סוכר עצמי (או במרפאה או באופן עצמי, אם למשל את מכירה סוכרתי שלא משתמש...) - ואז גם תזהי אם הדיאטה לא מספיקה, ויש צורך באינסולין. כדאי להעזר בדיאטנית - כי לא מספיק להמנע מסוכר, וגם כי זה שלא עלית בכלל במשקל מתחילת ההריון, קצת מדאיג.
אגב, בטן גדולה, לא בהכרח מעידה על תינוק גדול. גם לי היתה בטן גדולה, אבל כנראה שזה קשור לעובדה שילדתי תאומים (ששקלו ביחד בערך כמו התינוק השני שלך, כך שזה נראה לי הסבר טוב גם לך). התינוק שנולד לי היה במשקל ממוצע (3.300 ק"ג), במועד (39+1) - למרות שעם ההסטוריה שלך, לא כדאי להניח את זה, כהנחת מוצא.
נעמה,
שתי המלצות חשובות בעיני, כבוגרת סכרת הריונית פעמיים:
אפשר לוותר על העמסת הסוכר, כי בדיקת סוכר בצום כבר יכולה להראות אם יש או אין סכרת. ערכים גבוהים, מעל 110 מלמדים שהסכרת כבר שם. אז בשביל מה להעמיס? אצלי בהעמסת סוכר נכנסתי להיפו חמור (ערך סוכר אחרי 3 שעות היה 45. המינימום זה 70). זה כלל רעידות, סחרחורות וכמעט עילפון. בהחלט מיותר.

חשוב מאוד להקפיד גם על התזונה וגם על בדיקת ערכי סוכר אחרי ארוחות, כדי לנטר שהדיאטה באמת עובדת. אצל כל אחד מאכלים שונים משפיעים קצת שונה. אבטיח לא הזיז לי את רמת הסוכר, ואצל חברה הקפיץ אותה לשמיים.

לכי לדיאטנית מומחית לסכרת הריון, שתנחה אותך באופן אישי, ולרופאת סכרת שתנחה אותך כיצדלעקוב אחרי רמות הסוכר.

בהצלחה והריון בריא!

שלום לכולן- בהעמסת סוכר של 50 גר' קיבלתי תוצאה של 175. הרופא שלי אמר שהסטטיסטיקה היא- 25% שזו סברת הריונית, ו- 75% שלא!! הוא צדק. עשיתי העמסת סוכר של 100 גר' ויצא תקין..
שלום לכולם. קראתי בעיון מה שכתבתן על סכרת הריון, מה שמעניין אותי כרגע, עוד לא בקרתי במרפאת סכרת, זה דיאטה לדוגמא שניתנה למישהי שיש לה סכרת הריון, מאוד אשמח לתשובה, כרגע אני פשוט שומרת, לא אוכלת סוכרים ופחממות. אבל אני רוצה לדעת יותר, עד לתור שיש לי עוד 4 ימים. תודה רבה
}
שלום לכולם!!
קראתי בעיון על כל הנושא ואשמח לומר לכם שהרגעתם אותי.
זו לידה ראשונה שלי וכיום אני בשבוע 29.
את העמסת 50 עשיתי בתאריך 29/6, ואת העמסת 100 עשיתי ב- 4/8, לאחר שהרופא שלי "שכח" לעדכן אותי בתוצאות של העמסת 50.
שאלתי היא- האם קיים סיכון או יש משמעות לזמן שעבר מהבדיקה הראשונה ועד להעמסת 100 שבא בעצם נוהגים לטפל בבעיה ושאני לא ידעתי עליה בשל "רשלנותו" של רופאי?
תודה לכם ומצפה לתשובתכם המהירה happy
שלום, בבדיקת הסכרת הרגילה יצאה תוצאה של 148. בהעמסה - אחרי שעה 137, אחרי שעתיים - 173 ואחרי 3 שעות - 153. מה המשמעות?
העברתי הנה מהדף פולניות_כאן_ועכשיו‏ , בכל זאת יותר רלבנטי הנה.
כשהייתי עם סכרת הריון, התנהלו שיחות משעשעות למדי (ומבאסות בסוף ) עם חמותי.
החמות העיראקית היא בעצם פולניה, ורגילה לבטא את אהבתה ודאגתה דרך אוכל, אבל התזונה היא תזונת-עניים. בכל ארוחה היא מכינה שלושה סוגי פחמימות, מעט בשר (כנפי עוף, קורקבנים) וקינוח - עוגה ופירות. אין בכלל ירקות מבושלים. אין סלטים טריים. אין מוצרי חלב בכלל (גם כשהארוחה אינה בשרית).
מיד בתחילת הדיאטה הסכרתית שלי, הסברתי לחמותי מה אסור ומה מותר לי, שלא תעלב או תתאכזב. (אסור פחמימות. יש הקצבה קטנה מאוד של פחמימה כל כמה שעות. ורק בליווי מעט שומן, כמו מאגוזים או שמן זית בסלט). מותר נניח תפוח עם כמה שקדים, או חצי כוס אורז מלא, או מעט שיבולת שועל קלויה עם יוגורט. כאלה דברים.
החמות: אז מה למזוג לך? אורז אדום? יש תפוחי אדמה ברוטב.
אני: רק כנפיים, בבקשה.
החמות: את בהריון, צריכה לאכול. רוצה ספגטי? יש ספגטי ברוטב עגבניות.
אני: תודה, אסור לי. יש עגבניה? מלפפון?
החמות: יש רוטב עגבניות של הספגטי. אז אולי רק קצת?
אני: לא, ממש אסור לי.
החמות: אז תקחי ערוק פטטה (קציצת בשר עטופה פירה, מטוגנת).
אני (מתחילה להיות באמת רעבה וכבר קצת עצבנית): בסדר, אני אוריד את התפוח-אדמה.
החמות: לא חבל? זה המון עבודה הבצק של הפירה. לשתי פנימה גם קמח. קמח מותר לך, נכון?
אני: לא, גם קמח זה פחמימה. מה רע בכנפיים?
החמות (עם דמעות מתחילות לבצבץ בזויות העיניים): אבל את בהריון! את צריכה לאכול!
החמות פונה בייאוש לאישי: אז אולי תיתן לה בננה? לא?
החמות מחליטה לעבור לביצוע נטול ויכוחים, ומגישה לי פרוסת עוגה. כלתה לא תצא רעבה מביתה!
בהעמסת סוכר 50 יצא לי 133 שזה שבע נקודות מתחת לגבול העליון. הרופאה (ואני גרה בארה"ב) מתעקשת על העמסת סוכר 100, לדעתי? בשם הכסתחת הקדושה. נראה לי שאוותר על זה.
nama_of?,
את מה שאני חושבת על העמסות סוכר כבר כתבתי, אבל ספציפית למה שאת כותבת - אם כבר הולכים על בדיקות לסוכרת, הרי שהיום מדברים על זה שהגבול האמיתי נמצא ב- 130-135 ולא ב- 140.
רציתי לשאול:
בדיקת סוכר של 50 גר יצאה תקינה לחלוטין. אני בהריון רביעי , אחרי תשע שנים, כך שזה כמו הריון ראשון מבחינות רבות (אין סכרת הריון בשלושת הקודמים) . למרות זאת יש לי עדיין חששות לסוכרת הריון והסיבות הן:
כשאני שותה מים, אני שותה בצמאון רב.
לעיתים אני מגיעה למצב של חולשה ורעד אפילו בזמן ארוחה.
תנועות עובר נמרצות מאד מאד (מאז שהוא התחיל להתנועע). ניתן להגדיר אותו כמשתולל.
בבדיקה של הרופא, בשבוע 28, הוא אמר שהעובר גדול (1.200). הבן הראשון שלי נולד 4.230, ללא סוכרת.
בקיצור אשמח לשמוע התייחסויות.
תודה
שכחתי לציין אני בשבוע 29.3
בהעמסת סוכר יצאתי גבולית-96 בצום 192 לאחר שעה.
במרפאה זכיתי בכל זאת בדוקרן שמפחיד אותי יותר מהלידה הטיבעית שעברתי בהריון הראשון.
אפשר רק להקפיד על האוכל ללא דקירות?......
הערכים מאז הם 92 בצום
124 111 לאחר האוכל
עד לאחר החג, כשהמרפאה תיפתח, מישהי יכולה לאמר לי מנסיונה מה זה אומר?
לכל מי שמתלבטת עדיין בבדיקה, אני מזמינה לקרוא את מה שכתבתי על החוויה שלי ב העמסת_סוכר‏.
היי,
מישהי יודעת מה המשמעות של ערכים נמוכים בבדיקות לאחר ארוחות וגם לאחר צום (כמעט כולם מתחת ל- 90 )?
תודה
אני בהריון,שבוע עשירי. מיילדת בית מנוסה וותיקה מאד אמרה לי שלאור ההסטוריה שלי (עם סכרת בהריונות הקודמים)אהיה חייבת לעשות בדיקה של העמסת סוכר ,כי זה גורם סיכון מאד גבוה ללידת בית.היא גם הבהירה לי שלא מספיק "לשמור",כמו שאני מכנה את התזונה שלי (אמנם אורגנית וטבעית ברובה,אך כוללת גם חטאים קטנים של תמרים פה וגלידה שם וחלבה או שומשומית ופירות יתר על המידה....) , אלא אני חייבת לעשות דיאטה של ממש,והבהירה שוב את מה שאני יודעת,אך מעדיפה להתעלם לעיתים קרובות-שגם פחמימות הם סוכרים ושאסור לי יותר ממנת פחמימות אחת ליום:פרוסת לחם אחת/או אורז/או...אחר. היא גם הדגישה שכידוע גם תירס ואפונה הם פחמימות
בקיצור,אשמח לקבל ממישהי שעברה את הסרט הזה בהצלחה,פירוט מדוייק של מה וכמה מותר לאכול.דחוף...
מקווה שהרצון העז שלי ללדת בבית יצליח להחזיק אותי בגבולות המותרים (מה שלא הצלחתי לעשות בהריונות הקודמים)
אז...אם מישהי יכולה להלחיץ אותי עוד קצת-זה רק יעזור לי להתאפס על עצמי
נעמה שלום לך,
קודם כל מזל טוב על ההריון, ושיעבור בקלות.

עכשיו, לענין הסכרת- אמנם לא ילדתי בבית, אבל עברתי שני הריונות מסוכרים. הרופא שהלכתי אליו בהריון השני התעקש שאעשה העמסה. סירבתי. הרי מה העניין, אני יודעת שיש לי סכרת הריון! מה, אם התשובה תצא תקינה אז לא אשמור על הסוכר? הרי סכרת הריון, כמו שהבנתי, תלויה בשיליה, וזו הולכת וגדלה כל הזמן- כלומר, גם אם אין לי סוכר גבוה בזמן הבדיקה, עוד שבוע- שבועיים הוא דווקא כן עלול לעלות. אז למה להציף גוף(סכרתי, כן?) בסוכר??
הרופא סירב לשמוע. אמרתי תודה בנימוס, וחזרתי לרופא הרגיל שלי. הוא מכיר אותי, וידע שאפשר לסמוך עלי, ואכן עשיתי עקומות סוכר כל שבוע בדיוק של שעון שוויצרי (מאד לא מאפיין אותי happy ), והקפדתי מאד להתייצב אצלו.

מה זה אומר? בסך הכל, שאפשר בלי ההעמסה. ושוב, לא יודעת מה בקשר ללידות בית. מה שלא יהיה, שיהיה לך בהצלחה.

האם יש תפריט מומלץ כדי למנוע סוכרת הריון?
האם יש קשר בין סוכרת הריונית במצב לא מאוזן ובין תנועות עובר נמרצות?
תודה
יש לי שאלה:
האם מישהי יודעת אם מכשירי המדידה לסוכר בדם אמינים מספיק על מנת לבצע באופן עצמאי העמסת סוכר של 100 גרם בתנאים ביתיים?
אני בשבוע 33, עם סכרת במשפחה מקיר לקיר, והיסטוריה פרטית של סוכר לגמרי נורמטיבי, אפילו בגבול הנמוך.
העמסה של 50 גר' יצאה תקינה לגמרי, אבל- עקב ההיסטוריה המשפחתית הענפה ועובר עם הערכת משקל מרשימה, הרופא שלי מפעיל לחץ בלתי מתון שאעשה העמסה מלאה.
אני לא רוצה להכנס לסחרחרה הזאת. אני לא רוצה לגרור בעקבות המהלך הזה התערבויות מיילדותיות נוספות, ו- נדמה לי שהידיעה המוכחת של מה שליבי מרגיש, שאין ממש בחשד הזה, תרגיע אותי ותניח למצפוני. אני לא מעוניינת לעשות את הבדיקה בקופת חולים, רק רוצה לדעת אם תוצאות של ערכה ביתית של חולי סכרת למדידת סוכר בדם יעניקו לי תשובה אמינה מספיק, כדי להפעיל את צופרי ההרגעה בתוכי וסביבי.
אני בשבוע 26 ועשיתי העמסה שיצאה גבוהה 139 הרופא שלח אותי לבדיקה השניה שמשום מה מלחיצה אותי נורא.
זהו הריון ראשון. עליתי הרבה במשקל למרות שלא רואים עלי. העובר גם גדול. מאז ומתמיד אהבתי מתוק ומאז ומתמיד שנאתי רופאים.
כולם אומרים לי לעשות את הבדיקה. אני חוששת שיסווגו אותי כהריון בסיכון גבוה שיצריך עוד ביקורי רופאים מיותרים.
עצות למי שיש.....
יש סיכון לעשות את הבדיקה . הבדיקה הזו לא ממש בריאה לגוף , כמו שכבר קראת בודאי בדף ובדומיו.
מצד שני להסתובב עם ערכי סוכר לא מאוזנים בהריון ולא לעשות שום דבר כשהתינוק גדול ,,זה גם מסוכן , ולדעתי אפילו יותר.

אני יכולה לומר לךשבהריון ה1 שלי היתה לי סכרת הריון .
אחרי שאובחנתי קיבלתי הנחיות לדיאטה והן עזרו לי להגיע ללידה עם תינוק במשקל סביר ובבריאות טובה של שנינו.
בהריון השני , זכרתי את כל ההמלצות ונהגתי לפיהן במשך כל ההריון .לא עליתי במשקל כמעט והתינוקת היתה במשקל מצויין.
בשני ההריונות השכרתי גלוקומטר וערכתי בדיקות סוכר .

אז מה שאני יכולה להמליץ לך ,בכל לב :
לקבל יעוץ תזונתי מנטורופטית /תזונאית שמומחית בתחום.
לנתר את רמת הסוכר ,
להוריד פחממות ריקות (אורז לבן , קמח לבן ,תפוח אדמה )מהתפריט לגמרי ולהשאיר רק מעט פחממות מלאות וקצת פירות טריים.

לגביי הבדיקה , אני לא יכולה להחליט במקומך.
אני חושבת, שהחשש מביקורים אצל רופאים הוא לא משהו שחויתי . היה במרפאת סכרת הריון רופא מאוד אדיב ונעים ,ובכלל , גם אם הוא לא היה כזה ,הייתי מוצאת מישהו טוב , וגם אם היתי סובלת בטעות מאיזה רופא לא נעים , הרי שהמטרה שאני הולכת לרופא היא להבדק ולקבל טיפול כדי לשמור על עצמי ועל העובר בהריון.
אולי יש באתר אנשים שממש מסתיגים מכל התערבות רפואית , אני חושבת שבשביל תינוק בריא אני מוכנה לעבור גם את זה .ואני באה למרפאה (אם וכאשר בכלל צריך ,)בידיעה שיכבדו אותי ויסבירו לי פנים.

ועוד עצה ,
להחליף את הניק למשהו בלי סוכר.

הריון שישי,שבוע 13,
בשבוע האחרון פעמיים אחרי שאכלתי או שתיתי מתוק (מיץ תפוחים וחלווה)
הייתה לי נפילה,תחושה של חולשה מפחידה,כאילו אני עומדת להתעלף-זה נמשך שעות רבות.
האם זהו סימן לסכרת הריונית?
<הסטוריה משפחתית עשירה בסכרתייםsad>
מה היה בהריונות קודמים?
האם את עוברת מעקב הריון מסודר? בדיקות דם?
אולי כדאי...
בהריונות קודמים לא היתה בעית סוכר.
קיבלתי עכשיו בדיקות אבל אין שם בדיקת סוכר-זה היה לפני שקרה מה שתארתי כך שלא עדכנתי בזה את הרופא.
עשיתי אולטרא סאונד אחד והכל היה תקין.
את יכולה לבקש הפניה, או אם זה קורה שוב בימים הקרובים - ללכת למוקד קופ"ח ולבקש להיבדק שם. התוצאות לבדיקות הדם שלהם מתקבלות תוך דקות ספורות.
יש לי סימנים של סכרת (לא הריונית)
אם יש כאן גולשים שיכולים לדבר איתי על זה, בבקשה היכנסו לדף בית שלי
תודה :)
הודעה ממשתתפת חדשה התקבלה בברכה:

אם יש לי סוכרת הריונית,מתי הכי מוקדם מיילדים?

לא ידוע לי שסוכרת הריונית בפני עצמה, ללא סימנים נוספים, היא אינדיקציה ליילוד מוקדם.
אם רמות הסוכר מאוזנות כהלכה, גודל העובר תקין, ואין רעלת הריון – פשוט מחכים שהלידה תתחיל.
הודעה ממשתתפת חדשה התקבלה בברכה:


כן מה שסמדר כתבה אין שום סיבה לזרז את הלידה אם הכל תקין
אם מישהו יכול לשנות את שם הדף לסכרת הריון זה מאוד ישמח אותי תודה

_אין שום סיבה לזרז את הלידה אם הכל תקין_
לא מדוייק.
יש בסכרת הריון מאוזנת לחלוטין בכל זאת אחוזי תמותה ניכרים של עוברים ברחם אחרי שבוע 38, לעומת הריונות ללא סכרת. מדובר ב2% עד 20% תמותה בהריונות סכרתיים אחרי שבוע 38, במאמרים שהופיעו עד 2003 בז'ורנלים רפואיים מקצועיים. לא ידוע למה יש תמותה מוגברת, אבל יש. לכן הרבה פעמים מציעים השראת לידה או אפילו קיסרי בתחילת שבוע 38.
(הידע נלמד ונאסף עקב התלבטות אישית ב2003, בהריון סכרתי מאוזן היטב שהסתיים בטוב. למרות האיזון היו בעיות בהתפתחות העובר והוא יולד לבסוף בקיסרי בשבוע 37. אבל למכרה שלי עם הריון סכרתי פעמיים ההריון הסתיים במות העובר, פעם בשבוע 39 ופעם בשבוע 40).
היי בנות, האם אני חייבת לעבור את בדיקת הסוכר הזו?? נראה לי שקצת עברתי את הזמן.
אני לא חושבת שיש לי סוכרת הריון אני בחודש שביעי, אוכלת טוב לא עליתי הרבה במשקל אולי 8 קילו
השאלה שלי היא האם אפשר לדלג על הבדיקה הזו או שזה מאסט
יש מישהי פה שלא עשתה אותה?
בבקשה צריכה תשובה במהרה
תודה רבה!!
אפשר לא לעשות אותה אם אין אצלך במשפחה נטיה לסוכר גבוה
אם בבדיקות הדם הרגילות שלך הסוכר לא גבוה ומעולם לא היה
אם את מכירה חולה סוכרת שיכול לעשות לך מדידה אחת בגליקומטר שלו (עדיף בבוקר בצום) רק כדי לוודא שהכל בסדר
ואם את לא חושבת שצריך לבדוק כל הזמן מה לא בסדר
חולקת. אני גם עליתי בכל ההריון אולי 10 קילו, אין סכרת במשפחה, אני בריאה מאד ואוכלת בריא, פעילה גופנית, ובכל זאת- בהריון השני התגלתה אצלי סכרת הריונית. למה ואיך? תעלומה. אולי זה החלב פרה עם מים שהשקו אותי בתור תינוקת, אולי משהו שקשור לשיליה הספציפית (משהו שרופא הסביר לי), לכי תדעי. אני אגב עליתי על זה בסקירה המורחבת, שהיה ריבוי מי שפיר, שזו אחת האינדיקציות לסכרת. מזל, כי לא תכננתי בכלל לעשות העמסת סוכר
עשיתי את הבדיקה ויצא שאני גבולית, הרופא ביקש ממני להתרחק מסוכר להקפיד על תזונה נכונה ולעשות הליכה מסביב לשכונה בכל יום. השאלה שלי היא מה זה תזונה נכונה?? מבינה ששוקולדים ועוגות זה ממש לא אך מה עם פירות?? כי אני ממש צריכה משהו מתוק לפחות פעם ביום, מה אוכל לאכול כתחליף?? איפה אוכל למצוא מתכונים ללא סוכרים ופחמימות? אני ממש צריכה רעיונות לארוחות בוקר צהריים וערב כי אין לי מושג מה אסור ומה מותר... אשמח לקבל לינק לתפריט או כל דבר שיעזור לי לעבור את ההריון הזה בלי סכרת הריון.. זה ממש מלחיץ אותי כי עד היום עשיתי יוגה ולמדתי טכניקות שיעזרו לי ללדת טבעי ללא אפידורל והבנתי שאם אני אהפוך לסכרתית הסיכוי ללדת בקיסרי גודל מאד וזה מעציב אותי כי אני ממש לא מעוניינת בקיסרי.. אשמח לעזרתכן בנות..
הי שבוע 31,
אני דיאטנית ועוסקת בטיפול בסוכרת הריון והרבה זמן רציתי להוסיף מהידע שלי לדף הזה אבל טרם הזדמן לי. אז לטובתך ולטובת סוכרתיות הריון אחרות אשמח לעשות זאת סופסוף ולנסות לענות על שאלותיך.
באופן אישי אני פחות אוהבת לתת תפריטים ומעדיפה להסביר את ההגיון העומד מאחורי התפריט כך שכל אחת תוכל לבנות לעצמה אלפי תפריטים מתאימים.... תבין את העקרונות ותוכל לייישם פתרונות גמישים.
לכן ההסבר עומד להיות ארוךךךך....

תזונה נכונה בהקשר של סוכרת הריון היא בעיקרה הגבלה של כמות הפחמימות פר ארוחה. בהריון יש ירידה ברגישות של הגוף לאינסולין ועל רקע זה לעיתים עליה פתולוגית בערכי הגלוקוז בדם. ולכן יש לאכול כמות מוגבלת של פחמימות (= סוכרים) פר ארוחה כך שהאינסולין יצליח לבצע את עבודתו ולהכניס את הסוכר לתאים כך שרמת הסוכר בדם לאחר הארוחה לא תעלה על הערך התקין (120 אחרי שעתיים או 140 אחרי שעה).

אציין שאני לא יודעת איזה בדיקה בדיוק עשית (העמסה של 50 או של 100 גרם) ומה הערך הגבולי שיצא. וייתכן כי היה נכון לבצע גם בדיקות במד סוכר אחרי הארוחות. בכל מקרה אשתדל להסביר את ההנחיות הכלליות במצבי סוכרת הריון.

 1. הכלל הראשון והחשוב ביותר הוא הגבלת פחמימות פר ארוחה. אם האישה מודדת סוכר אפשר לקבוע את כמות הפחמימות המתאימה לה בארוחה לפי רמת הסוכר הנמדדת. יש נשים שתסתדרנה עם 1 מנת פחמימה בלבד ויש כאלו שתסתדרנה עם 3 מנות. כהמלצה כללית (ללא מדידות במד סוכר) הייתי אומרת להשתדל לאכול בין 1-2 מנות פחמימה בלבד בכל ארוחה.
1 מנת פחמימה = 15 גרם פחמימה = 1 פרוסת לחם רגיל או 2 פרוסות לחם קל= 2 קרקרים= 1 תפ"א = 1/2 כוס (כ-2 כפות גדושות) של אורז/קטניות/פתיתים/קינואה/בורגול/תירס וכד' אחרי בישול = 1 פרי
*ישנן רשימות מפורטות של מנות תחליף של פחמימות בהמון אתרים ברשת.
2 דברים חשובים נוספים להגיד:
א. למרות ההמלצה להגביל פחמימות אסור להמנע מהן, וחשוב להקפיד לצרוך אותן לאורך היום כך שלא תתבצע דיאטה קטוגנית (מחשש להשפעה שלילית של גופי קטו= תוצרי לוואי של דיאטות נטולות פחמימות- על העובר).
ב. מזונות מקבוצת החלבון (גבינות, בשר,ביצים) ירקות והשומן (חמאה, טחינה, אבוקדו, אגוזים, גרעינים ושקדים) לא מעלים את רמות הסוכר בדם באופן משמעותי ולכן ניתן לאכול אותם ללא הגבלה בהתאם לתחושת הרעב והשובע.

2.העדפת פחמימות עם אינדקס גליקמי נמוך- פחמימות עם אינדקס גליקמי נמוך (כגון לחם שיפון, קינואה, בורגול, קטניות, כוסמת) נספגות לגוף לאט יותר ולכן משיגות תגובה מתונה יותר של עלית סוכר לאחר הארוחה. לעומתן פחמימות עם אינדקס גליקמי גבוה (כגון לחם לבן, קוסקוס, דגני בוקר, תפא) עלולות לגרום לקפיצה ברמות הסוכר. אמנם נתתי רשימת מזונות אבל חשוב לציין שהתגובה הגליקמית היא מאד אינדווידואלית ולכן ללא מדידות במד סוכר קשה לדעת בבירור איזה מזון יקפיץ **לך* את הסוכר. לכן כהנחיה כללית הייתי ממליצה להעדיף את הפחמימות עם האינדקס הגליקמי הנמוך ובמידה ואוכלת פחמימה עם אינדקס גליקמי גבוה- להסתפק ב-1 מנה בלבד פר ארוחה.

 1. ישנה הנחיה קלאסית הגורסת כי בסוכרת הריון יש לאכול 3 ארוחות עיקריות ו-3 ארוחות ביניים כל 3 שעות. אומר כי לתפיסתי לא חייבים לאכול לפי התבנית הזו. את יכולה בהחלט לאכול לפי תחושת הרעב שלך תוך שימת דגש ל-
א. לאכול כל כמה שעות ולהמנע מצום ממושך (של מעל 5 שעות נניח)
ב. במידה ומרגישה רעבה או שרגילה לאכול הרבה ארוחות קטנות במהלך היום- אפשר בהחלט לאכול גם יותר מ-6 ארוחות ביום אך כדאי להפריד לפחות שעתיים בין הארוחות על מנת להמנע מעומס פחמימות אשר עשוי לגרום לרמות סוכר גבוהות.

 1. פירות- לתפיסתי אין שום סיבה להמנע מפירות. להיפך- פירות הם המולטיויטמין הטוב ביותר שיש וחשוב לצרוך אותם בהריון. מה שכן 1 מנת פרי = 1 מנת פחמימה ולכן על מנת להמנע מעומס פחמימות בארוחה כדאי לאכול 1-2 מנות פרי כארוחה נפרדת (ולא כקינוח בסיום ארוחה עם פחמימה אחרת כגון סנדוויץ או תוספת מבושלת).
1 מנת פרי= כ- 1 תפ"ע בינוני/אגס/אפרסק/ 1 כוס מלון/אבטיח/ענבים.

 1. פעילות גופנית- מעלה מאד את הרגישות של הגוף לאינסולין ולכן עשויה לשפר באופן משמעותי את רמות הסוכר במהלך היום. מנסיוני כל תוספת של "צעדים" ליום היא משמעותית. כדאי להשתדל ללכת בקצב מתון שמרגיש נכון לפרק זמן שמרגיש נכון ולא מעמיס.

 2. ארוחת לילה של פחמימה עם אינדקס גליקמי נמוך בתוספת שומן- מומלצת על מנת לשפר את רמות הסוכר בבוקר בצום (רמת הסוכר המומלצת לפי ספרות עד 95 מ"ג% בפועל בישראל דורשים פחות מ-90 מ"ג%).
העיקרון הוא דיכוי של תופעה מטבולית המתרחשת באופן טבעי לפנות בוקר ונקראת "תסמונת השחר"- בה הכבד מייצר סוכר. באמצעות ארוחת הלילה מתקצרות שעות הצום, הכבד מייצר פחות סוכר והתוצאה בבוקר טובה יותר.
בקיצור ארוחת הלילה המומלצת היא למשל 1 פרוסת לחם שיפון או 1-2 קרקרים שיפון עם טחינה או אבוקדו או כמה אגוזים או שקדים. כדאי לאכול אותה כך ששעות הצום בלילה לא יעלו על 8-9 שעות.

אני מקווה שכיסיתי את עיקרי הדברים . מקווה שיצא ברור. אם תרצי לכתוב לי מה את אוכלת היום אוכל לנסות להמליץ על שינויים רלוונטיים.

ואין לי מושג למה חלק מהכתוב יצא בכתב מובלט אז אם מישהו יודע ומוכן לשנות זאת אודה לו:)
קישור | העבר | מחק *חרדתית* (23.04.2012 18:09):
אני בשבוע 8+3 עשיתי בדיקת דם שיגרתית ויצא סוכר 99 לפי מה שאתן יודעות ...... זה בעייתי?????
הי חרדתית.
תראי, הגבול התקין לפי הספרות המקצועית הוא 100 מ"ג% ולכן 99 עדיין נחשב תקין. יחד עם זאת היום- ישנה דיעה מקצועית של די הרבה רופאים בישראל של טיפול תרופתי להורדת הרמות ללפחות מתחת ל-95 מ"ג% ואפילו מתחת ל-90%.
החשש מרמות סוכר גבוהות בשליש הראשון הוא מעליה בסיכון למומים בעובר. (וכמובן שהמחקרים מתיחסים לרמות סוכר מאובחנות הגבוהות מ-100 מ"ג%)

לגישתי -המאד פרטית - אין צורך לטפל תרופתית ברמות סוכר בצום עד 100 מ"ג%.
הייתי מקפידה על ארוחת לילה עם אינדקס גליקמי נמוך (תראי את ההסבר שכתבתי בהודעה האחרונה). מנסיוני הרב- יש הרבה נשים שבעזרת ארוחת לילה כזו הצליחו להוריד את רמת הסוכר בבוקר ב-15-20 מ"ג%.

בנוסף הייתי מקפידה על הליכות (שגם הן כאמור יכולות לעזור מאד בהעלאת הרגישות לאינסולין והורדת רמות הסוכר) ועל יתר ההמלצות בסוכרת הריון.

אם את מוטרדת ורוצה ללכת על הצד הבטוח תוכלי לקנות או להשאיל גלוקומטר (מד סוכר) ולבצע בדיקות בצום ושעה אחרי הארוחות למשך מספר ימים על מנת לוודא רמות תקינות.אני ממליצה על מכשיר מסוג free style (הכי מדוייק ולכן הכי מומלץ בסוכרת הריון).
(אם את בקופח כללית ניתן לקנות עם מרשם ב-15 ש"ח והסטיקים לביצוע הבדיקות הם ללא הגבלה לנשים בהריון).

בנוסף כדאי אולי לבקש מהרופא בדיקה להמוגלובין מסוכרר (מייצג את ממוצע רמות הסוכר ב-3 החודשים האחרונים)על מנת לוודא שנכנסת להריון עם רמות סוכר תקינות. זוהי בדיקה שנותנת תמונה מדוייקת יותר לגבי איזון הסוכר מאשר בדיקה חד פעמית של סוכר בצום. אציין כי הבדיקה אמינה רק בתנאי שאינך אנמית (כלומר שההמוגלובין בטווח התקין).

אם את מוטרדת ורוצה ללכת על הצד הבטוח תוכלי לקנות או להשאיל גלוקומטר (מד סוכר) ולבצע בדיקות בצום ושעה אחרי הארוחות למשך מספר ימים על מנת לוודא רמות תקינות.
רק אזהרה אחת בנושא הזה: עשי זאת רק אם את בטוחה שזה לא *יעלה* לך את רמת החרדה.
בהריון האחרון לא רציתי לעשות את בדיקת הסקר לסוכרת (בשני קודמיו ביצעתי, היה תקין) וערכתי במקום זאת מדידות בגלוקומטר, שהייתי צריכה לדווח על תוצאותיהן. אגב, ערכי היעד היו מעט קשיחים יותר ממה שכותבת גם_אמא_של_אורי‏ (אני בארה"ב). הערך המקסימלי המותר שעה לאחר ארוחה היה 130. כדי לעבור אותו, מספיק שהתעכבתי קצת בסיום הארוחה. ואני לא אתפלא אם גם הלחץ הזוועתי שהייתי בו העלה את הרמות (במדידות לאורך שבוע היו לי 3-4 תוצאות חריגות).
מה שקורה הוא שכתוצאה מהמדידות, את עשויה לשנות מאד את הרגלי האכילה שלך, כשלא בטוח שבאמת יש בכך צורך. המיילדת אמרה לי שאם אין לי סוכרת, מניפולציות כאלה ואחרות על התפריט ועל הזמנים ישאירו את רמות הסוכר נמוכות. היא צדקה. כשעשיתי מה שהיא אמרה, הערך המקסימלי שלי לאחר ארוחות היה 115 בלבד. אבל גם לא עליתי כלל במשקל בין שבוע 28 לשבוע 32. סיימתי את ההריון במשקל נמוך בכ 6 ק"ג מזה שסיימתי בו את ההריונות הקודמים, ועם או בלי קשר לכך, התינוק שלי נולד מוקדם יותר ומעט קטן יותר מהאחים שלו. אמנם הכל עדיין בתחום התקין, אבל הייתי שמחה ורגועה יותר לו היה נשאר עוד שבועיים בבטן ועובר את רף שלושת הקילוגרמים.
כדי לקבל מושג: גובהי 1:53. יומיים לפני הלידה, שהתרחשה בשבוע 38+2, שקלתי 52 ק"ג. אני לא בשום קבוצת סיכון לסוכרת הריונית או אחרת, ואני רזה למדי (בערך 43-44 ק"ג שלא בהריון או לאחר לידה).
לא נורא, הכל בסדר וכולם בריאים – אבל אולי היה מיותר.
אם אהיה בסיטואציה הזו שוב, אעדיף שדיאטנית מנוסה, שיכולה גם לתת תמיכה נפשית, תהיה איתי בתהליך, ושהמוקד יהיה אכילה מניעתית בריאה, ולא מדידות הסוכר. אמרתי אז למיילדת בפגישת המעקב שלמדוד סוכר כל יום זה כמו להישקל כל יום. במקרה שלי זו דרך בטוחה לירידות בלתי נחוצות במשקל, לדיכאון ולעצבנות. לא הייתי מכניסה את עצמי שוב לסחרור הזה בטרם הוכח שיש בכך צורך אמיתי.
עם זאת, שלא תביני אותי לא נכון, זה אמצעי מצויין לניטור ולשליטה *כשבאמת יש בעיה*. אבל בשלב שאת נמצאת בו, הייתי מתרכזת בייעוץ תזונתי בלבד. אולי כך תמנעי מראש מהבעיה לצוץ.
נכון, גם בישראל בפועל הדרישה אחרי שעה היא עד 130 ויש מקומות שאפילו פחות. עדיין בפרוטוקולים המקובלים הרמה היא עד 140.
מסכימה לגבי הבעייתיות הרגשית הטמונה במדידות הסוכר.
שלום אובחנתי עם סכרת הריונית. אני שבוע 20. אני ממש בלחץ. מה לעשות? מה לאכול?. מרגישה שצריכה יעוץ מקצועי, טבעי. האם מישהי יכולה להמליץ על תזונאית שמתמחה בתזונה בסוכרת?
הודעה ממשתתפת חדשה התקבלה בברכה:

בסד

היי
שלום לכולן !

אני בשבוע 27. ב"ה.
לפני בערך שבועיים עשיתי בדיקת העמסת סוכר של 100 גרם (לאחר שבבדיקה של ה- 50 גרם יצאה לי תוצאה גבוהה של 199), והתוצאה הייתה גבוהה בשניים מן הערכים (לא גבוה בטרוף אבל חרג מהגבול העליון).
אוקיי.... הבנתי והפנמתי שאני הריונית סוכרתית. (בתחילה הייתי קצת בהלם.... ממש לא ציפיתי.... אבל עיכלתי את זה, ובעז"ה שזה יהיה העוגמת נפש היחידה בהריון והלידה).
רק מחר יש לי תור לדיאטנית סוף סוף.... זה מאוד מבלבל לפני כן ולא בדיוק ידעתי מה לאכול ומה לא.
כבר באותו יום שראיתי את התוצאה של הבדיקה המלאה, הורדתי מהתפריט שלי את כל המתוקים למיניהם (למרות שאני מאוד אוהבת, ובפרט בהריון...) , וקניתי מיד לחם שיפון, ולחמית שיפון, וכל מיני דברים שיש עליהם את הסימון של אי"ל (האגודה הישראלית לסוכרת), והשתדלתי לאכול רק מזה , כולל ביצים, עוף לא מתוק ודגים.
אח"כ הבנתי שיש ממתיקים שהם גם לא בריאים בהריון.....
בקיצור, אני די מבולבלת.... מחכה כבר לתור אצל הדיאטנית....
אבל - יש לי שאלה: אני מרגישה שאני חייבת גם קצת "נישנושים" במהלך היום... משהו לנשמה... לא רק לגוף.
מה האפשרויות, אם יש? מה אתן אוכלות ? האם מישהי יודעת?
אני לא מסוגלת לאכול כל היום רק ירקות ופרי וביצה ולחם שיפון ועוף ודגים.....
בא לי משהו "טעים" (אני צריכה משהו מקום הכוס שוקו שלי עם הרוגלך...)

אני מאוד אשמח לדעת... או אפילו לקבל מתכונים לאיזו עוגת גבינה אפשרית או משהו...

תודה רבה !
שיהיה לכולנו המשך הריון תקין ובריא, ולידה קלה... והכי חשוב - - ילד/ים בריא/ים ומתוקים !

הודעה ממשתתפת חדשה התקבלה בברכה:

רציתי לשאול את "גם אמא של אורי" :
אכלתי קודם ארוחת ערב...
מאוד מעניין אותי מה תגידי בתור דיאטנית:
דג אמנון (עם שמן זית, מלח, פלפל, כוסברה) + 3 או 4 כפות שעועית ירוקה ברוטב עגבניות + 5 כפות בערך של פסטה (כמו צינורות חלולים) מקמח מלא.
שבעתי. היה לי דווקא טעים ולא מדכא...
אך פתאום לא ידעתי אם זה בתווך המותר.
אציין עוד, כי בערך שעה קודם אכלתי לבן קטן (125 מ"ל) וגם שלושת רבעי מנת פרי (כזה מרוסק). עשיתי זאת כי ארוחת הערב עדיין לא הייתה מוכנה וכבר הרגשתי חלשה ורצית להכניס משהו לפה.
הגזמתי ?
אין לי עדיין מד סוכר בבית.

אשמח לדעת כדי ללמוד להבא...
לילה טוב ותודה לך.

אהלן!
סליחה אם יש תשובה לשאלה שלי איפהשהו למעלה בפורום, במה שחיפשתי לא מצאתי ואין לי זמן לבדוק הכל...
רציתי לבדוק אם יש מי שממליצה ומי שממש לא ממליצה לבצע לידת בית במצב של סוכרת הריון? אם כן ואם לא- מה הסיבות?
תודה
הודעה ממשתתפת חדשה התקבלה בברכה:

הייי אני בשבוע 28 אני פשוט בלחץ כול הריון זה לא הכי עבר בשקט הסוכרת שלי 235 זה פוגע בתינוק בדרך כול שהיא תעזרו לי

הודעה ממשתתפת חדשה התקבלה בברכה:

אני בשבוע 37 ויש לי סכרת הריונית ערך 1 היום הייתי בהערכת משקל העובר שוקל 3600 הופנתי לחדר מיון יולדות אני בלחץ נוראי יש לי תור לקיסרי רק בעוד שבועיים מה עללי לעשות

235 סוכר בשבוע 28 זה המון. השאלה כמה זמן מזמן הארוחה בוצעה המדידה? המדידה צריכה להתבצע שעתיים לאחר הארוחה. אם זה המצב, זה בהחלט דורש טיפול ופוגע בעובר. את חייבת אנדוקרינולוג ודחוף.
קישור | העבר | מחק *שחריקה* (13.04.2013 14:06):
הי בנות,
אשמח לשמוע חוויות של מי מכן שעברה לידת בית וכן המלצות למיילדות באיזור ת"א וקורס הכנה ללידה

תודה ושבוע טובhappy

ניסיתי למדוד סוכר בצום באמצע כל הבלאגן (ילדים, תינוק,בוקר...)
יצא119.
בדכ בבוקר אני על ערכים תקינים. אבל בדכ אני מודדת ברוגע, במשרד, לבד.
תמהה אם יכול להיות שהלחץ/ריצה השפיעו?
אחרי 2 דק נמדד 114.
מה דעתכן?
קישור | העבר | מחק *ויקטוריה* (24.04.2013 15:24):
הודעה ממשתתפת חדשה התקבלה בברכה:

שלום לכולם,
אני בשבוע 28, הגדירו אותי כבעלת סכרת הריון לפני כשבועיים. עשיתי דיאטה מחמירה לפי הנחיות הרופאה, האחות והדיאטנית במרפאת בריאות האישה. כל בוקר יוצאת לי תוצאה חריגה (100-110) אך במהלך היום חוץ מכמה חריגות פה ושם התוצאות שלי נמוכות מ120. הרופא החליט לא להמתין והמליץ לי להתחיל להזריק אינסולין. אני מאוד בלחץ שזה יפגע בי או בתינוק. אמרו לי גם שזה עלול לגרום לי להפוך לסוכרתית אחרי הלידה כי הגוף יתרגל לאינסולין. האם כך הדבר? האם להתחיל כל כך מהר מרגע תחילת הדיאטה עם האינסולין??
אשמח לעצתכם, במיוחד מאלה שכבר עברו זאת.
תודה רבה מראש!!

שלום לכולן! אני כותבת כאן והלוואי שמישהי תוכל לענות לי...
עשיתי העמסת סוכר רגילה, (הראשונה) ויצא לי 140.4.
כמובן שהרופא (שהוא די ראש בקיר) ממליץ על ההעמסה השניה של המאה.
הורדתי בשבועיים האחרונים סוכר וקמח לבן\ לגמרי (מה שדי התפרעתי איתו לפני כן)
אני לא רוצה לעשות את ההעמסה השניה,
לא רוצה!
אני יודעת שזה מעמיס ועושה לא טוב לעובר ולי כל כך הרבה סוכר, ועוד בצום, ועוד שאני בכלל לא אוכלת סוכר (חוץ מפירות)
השאלה היא- האם הנקודה 4- שמעל מה שצריך- זה הביג דיל??
ואולי פשוט אמשיך להקפיד על תזונתי הטובה (שזה חתיכת מאמץ ואני ממש גאה בעצמי שאני מצליחה[email protected])
ואקווה לטוב?
..
אשמח לשמוע ממשהי שמבינה בדבר.
אגב, אני שבוע 31.
בתודה רבה!!
שלום...
אני בשבוע 38 , במעקב ריבוי מי שפיר גבולי ועובר יחסית גדול. מחר צריכה לעשות העמסת סוכר 100g . אם לא יהיה תקין ירצו לעשות זרוז.
האם מישהי מכירה את הבדיקות ? האם זה מצדיק התערבות? מה הסכנות בסכרת הריונית בשלב כזה?
תודה!
שלום מתוקה,
אני קיבלתי זירוז בגלל סוכרת הריונית. בהתחלה הרופא בבי"ח רצה לעשות בשבוע 38 למרות שהעובר לא היה גדול ולא היה ריבוי מי שפיר בגלל שהתינוק עצמו עלול לייצר יותר מדי אינסולין בגלל הסכרת של האמא. אני הייתי במצב קל / גבולי, וכאשר עם דיאטה המעקב היומי של הסוכר היה בסדר, רופא נוסף בבי"ח עם התייעצות עם פרופ' בכיר הורה לי רק לא לעבור את התאריך (אז ב 40+2 קיבלתי זירוז).
בהצלחה ובשעה טובה!
שלום לכולן
זקוקה לתמיכה... לאחר העמסה של 100 ג' עם 2 תוצאות לא תקינות. אשמח לשמוע על סיפורי לידת בית של נשים שהיו במצבי.
ףהיכן המשך הדיון? מעשיר ומרגיע רותי ההריונית הסכרתית...
שלום לכולן,
אני בשבוע 32 עם סוכרת הריון מאוזנת ללא תרופות. מלכתחילה היתה סוכרת גבולית ורופא אחד (פרופסור) אמר שכלל לא הייתי צריכה להיות מאובחנת כסוכרתית.
השאלה שלי היא האם אתן יודעות אם ניתן ללדת בלידת בית במצבי. אני יודעת שעם סוכרת זה בעייתי ומיילדת אחת (קרני) כבר סירבה ליילד אותי. אנא עיזרו לי, אני כל כך לא רוצה ללדת בבית חולים.
נוסף לכל התהפוכות שההריון הזה מעביר אותי מקנן בי איזה חששון, שאני סוחבת אתי גם איזו סכרת הריון לא מאובחנת.
רציתי לשאול:
כשאישה מאובחנת כסובלת מסכרת הריונית ומתבקשת לאכול לפי תפריט מוכתב, האם המטרה היא אך ורק מניעה של גדילת יתר של העובר, או שיש יסוד סביר להניח גם שהקפדה על תפריט כזה תסייע בהתפתחות תקינה שלו, למשל, הבשלת ריאות במועד?
הודעה ממשתתפת חדשה התקבלה בברכה:

היי,
שבוע 35, בדיקת סוכר 150, גודל עובר 2500, כמות מי שפיר קצת מתחת לגבול עליון

הרופאה הלחיצה שאם עד יום חמישי הסוכר לא יורד היא תרצה ליילד כי הנתונים "מלחיצים אותה"
מישהי רואה הגיון בדבריה?

למידע נוסף על אבחנה של סוכרת הריונית מהבלוג של משגב:
http://blogs.misgav.org.il/MisgavBlogs/Templates/showpage.asp?DBID=1&LNGID=2&TMID=850&FID=382
יש לך מה להוסיף? עריכת כל הדף
אפשר לפתוח דף_חדש, או לכתוב כאן בדף סכרת_הריונית:
האושר אינו תלוי בדבר, רק בנכונות לאושר

מאת:

כדאי לקרוא שוב את מה שכתבת לפני ההוספה.