דף_פתיחה‏ leaf מה_חדש‏ leaf מפתח_נושאים‏ leaf הוראות_שימוש‏ leafemailleaf חיפוש:
אם הוא התעורר בלילה הוא היה פשוט הולך לבית של השכנים ונכנס למיטה שלהם. (טלי_ב‏ מתוך אמא_חווה_קשיים_בחינוך_ביתי‏)

ברוך בואך לאתר באופן_טבעי‏ flower

ביקור ראשון שלך?
שחרור_מוקדם_מביה''ח_לאחר_לידה_בקשת_עזרה  left הפניות_לכאן‏, דפים_דומים‏
זקוקה לעזרתכם:

לפני 4 ימים ילדנו בן בביה"ח יוספטל באילת. ברוך השם,הלידה עברה בשלום והילד נולד בריא. לאחר בדיקה ראשונית של רופא ילדים החלטנו לוותר על זכותנו לאישפוז ולצאת הביתה מוקדם (לאחר 4 שעות מהלידה).
ביה"ח ביקש לחייב אותנו בתשלום הוצאות דמי האישפוז (סך 8000 ש"ח) משום שע"פ החוק (הוראות ביטוח לאומי)מי שיוצא מביה"ח בטרם עברו 12 שעות-חייב לשלם בעצמו עבור האישפוז.
בדיקה שלנו עם הפקידה הראשית המטפלת בנושא בביטוח לאומי,העלתה שאכן יש נוהל כזה וע"פ החוק היבש יהיה עלינו לשלם את ההוצאות הנידונות.
פנינו לבקשת עזרה אצל נירית מעמותת "נשים קוראות ללדת" והנושא בבדיקה. מבחינת ביה"ח אנחנו כרגע "עבריינים" משום שקיבלנו שירות ולא שילמנו עליו.
נשמח לכל עזרה שהיא,בעיקר מנשים שנתקלו באטימות דומה של הממסד הרפואי ואיך הן פתרו את הבעיה
אם יש מבינכם עו"ד שיודע לייעץ לנו איך כדאי להמשיך מכאן-נודה לו מאד

תודה
נועם ונעמה וייס

מזל-טוב!

hug

אין לי עצות (חוץ מזה שלידה נחשב מקרה חירום שבגינו את זכאית ללכת מיד לבי"ח)

מקוה שההגיון ינצח.

נשמח לכל עזרה שהיא,בעיקר מנשים שנתקלו באטימות דומה של הממסד הרפואי ואיך הן פתרו את הבעיה
אני חושבת שבמקרה הזה האטימות היא של הביטוח הלאומי.

הביטוח הלאומי פשוט לא מעביר את הכסף לבית החולים, לכן בית החולים תובע אותו ממך.
את המלחמה את צריכה לערוך מול הביטוח הלאומי.
בהצלחה ומזל טוב.
אוי...
רק יכולה לספר שאת נעמה שלנו ילדתי בפוריה וחזרתי הביתה אחרי 4 שעות,
ואף פעם לא שמעתי על דבר כזה.
מקווה שייפתר בקלות והרבה הנאה עם הקטנצ'יק החדש.
נשמע לי מוזר לאללה.
אני עובדת בפוריה ויש לנו נוהל מסודר לנשים שרוצות להשתחרר מיד אחרי הלידה. לא מחייבים אותן בכלום.

מה הסטטוס של יוספטל? האם זה בי"ח פרטי? כי אם כן, אז יתכן והם צודקים. וגם אם כן, אז הם לא יכולים לחייב אתכם על ימי אשפוז שלא אושפזתם.
נשמע לי מופרך לגמרי.

קישור | העבר | מחק פיציקאטו (25.02.2008 00:50):
מזל טוב
מקווה ששלומכם טוב ושבדיעבד יישארו לכם רק זכרונות טובים מלהתקלח ב"מקלחת שלי" ולהתכרבל ב"מיטה שלי" עם כל המשפחה שלי רגע אחרי הלידה
גם אנחנו ילדנו בפוריה והלכנו הביתה אחרי 4 שעות
לא חייבו אותנו וגם קיבלנו דמי לידה ומענק לידה כרגיל
מקווה שהנסיון שלנו גם יעזור לכם במשהו
ושמעבר למקרה הפרטי שלכם הנושא הזה יעלה לסדר היום הציבורי:
א. מה יש שם בבתי החולים האלה שכל כך מבריח אנשים בריאים? (ניסוח ציני כועס) כששאלו אותי איך היה לי אומץ להשתחרר מייד עניתי שלא היה לי אומץ להישאר ולחטוף את כל המחלות...
ב. מאיפה החוצפה הממסדית הזאת לחייב אותך על סירוב פקודה? שיגידו תודה שחסכנו להם כסף. זו גישה כל כך מעוותת
זה נושא שכל כך מכעיס אותי שכבר מתבלבלות לי המילים
מקווה שתצליחי לנטרל את הכעסים ולהנות מבן/ת המשפחה החדש/ה
למיטב ידיעתי בית החולים מקבל מבט"ל את ה 8000 שלו לא משנה כמה מוקדם השתחררת.
ממליצה לבדוק את הנושא עם עו"ד. משהו פה נראה לי מסריח.
חברה שילדה בליס והלכה הביתה אחרי שמיצתה את העונג המפוקפק הזה נתקלה גם כן באותו עינין , לא זוכרת מה הם עשו ,אבל ביקשתי ממנה שתציץ בדף.
מה שחברה אומרת זה, שהיא יצאה מבהית חולים עם התינוקת שלה ולא סידרה שום הליכי רישום .רק אחרי 48 שעות (קרוב לוודאי שיותר מזה ),היא באה לסגור את ההליך של הרישום.
אם יבדקו במסמכים הרפואיים היטב , בוודאי מצויין שם המישפט : היולדת עזבה את מחלקתנו על דעת עצמה , או משהו כזה .
העינין הוא שמבחינת הרישום לביטוח לאומי היא כביכול היתה שם.

האם עשיתם את תהליך הרישום ישר אחרי הלידה ?

לדעתי טוב עשיתם שפניתם לעמותת נשים קוראות ללדת .

עדכון:
מבירור עם ביטוח לאומי הובהר מעל כל צל של ספק שאכן יש חוק כזה שיולדת שיוצאת מאישפוז לפני 12 שעות,ביטוח לאומי לא משלם לביה"ח עבור האישפוז.
היות וביוספטל מעולם לא קרה להם מקרה כזה,הם בדקו את החוק ומתעקשים לפעול לפיו.הודיעו לנו שאם לא נשלם עד סוף החודש העו"ד שלהם יגיש נגדנו תביעה משפטית.
העו"ד של עמותת "נשים קוראות ללדת" לא מוכנה לטפל במקרה (כי אילת זה רחוק מדי עבורה להגיע ולהפגש)ולכן נבדקת עכשיו אפשרות לסיוע משפטי של נעמת או ויצו
לא ברור לי למה דווקא אנחנו מכל עשרות הנשים שיוצאות לפני הזמן,זוכים לטרטור הבירוקרטי המעצבן הזה. כל מי שאני מדברת איתו בעניין אומר שזה נשמע ממש לא הגיוני,אבל בשורה התחתונה-זה מה שיש ועם זה אנחנו צריכים להתמודד עכשיו.

אם מישהו/היא יכולים להציע עזרה כלשהיא,נשמח לכל עצה.
תודה
נועם ונעמה

מצ"ב משהו שכתבה נירית מעמותת נשים קוראות ללדת:

מתוארת בהמשך סיטואציה של בני זוג שנדרשים לשלם הוצאות אשפוז למרות שילדו בבית החולים מאחר ובחרו להשתחרר לאחר הלידה ולא לנצל את האשפוז.

אשמח לרעיון כלשהו כיצד לקדם העניין לטובת כל הזוגות המעוניינים לעזוב את בית החולים לאחר הלידה. זה קורה בבתי חולים אחרים בהם הפקידים אינם נוקשים ומבינים שאין דרך לכפות אשפוז ושאין הגיון לדרוש כיסוי עלויות מזוג שאכן ילד בבית החולים ומשלם ביטוח לאומי.

מדינת ישראל ומענק לידה:

בשנות החמישים רצתה ראש הממשלה הגב' גולדה מאיר לעודד נשים להגיע ללדת בבתי חולים בטענה שבעיות סניטציה מסכנות יולדים וילודים שנולדים במעברות לכן ניתן מענק הלידה כתמריץ להבאת נשים לבית החולים.

טיעונים אלו אינם קבילים היום ללידות בית אולם מכיוון שהחקיקה לא תוקנה, הגיעו זוגות רבים שבחרו ללדת בבית לבתי החולים על מנת להירשם כאילו ילדו שם , לזכות בבדיקת הרופא לילוד ולקבל מענק לידה.

בביטוח לאומי לא אהבו זאת ולכן במקום לתקן את החוק ולאפשר גם ליולדים בבית לקבל מענק לידה מבלי שיאלצו להתחזות ליולדי בית החולים. החליטו להעניש את הזוגות הללו ולחייבם במינימום זמן שהות בבית החולים שאחרת לא יוכלו לקבל מענק לידה ובית החולים לא יזכה בדמי הלידה.

בתי החולים התחילו להתפתל עם העניין, זוגות שילדו בבית החלו להתפתל עם הנוקשות, שנתפשה כרוע לב וחלקם אכן העשירו את קופת המדינה בוותרם על תענוג הישיבה בת 12 שעות במסדרונות בין החולים בהמתינם לרגע המופלא בו יהיו זכאים למענק הלידה (ובית החולים כמובן יהיה זכאי להזדכות על דמי האשפוז ולשחק אותה בגדול.

התקנה המעוותת תוקעת כיום את המערכת מאחר שמספר הזוגות המבקשים להשתחרר לביתם לאחר הלידה, הולך ועולה. ועכשיו מה? הרי הביטוח הלאומי דרש מינימום 12 שעות שהות בבית החולים. אז הנה לנו זירה חדשה למאבק. בית החולים טוען: "הלכתם לפני הזמן, מכאן יוצא שעליכם לשלם לנו את דמי האישפוז וגם לא לקבל מענק לידה." יתר על כן מגדילה הפקידות בשרירות לב ודורשת מבני הזוג את סכום דמי הלידה המתקבל מהמדינה בסך שעולה על 8000 ש"ח ומיועד לכיסוי ארבעה ימי אישפוז. אז מה אם ניצלו רק שמונה שעות מזמן האישפוז האפשרי... בקיצור -חוסר הגיון ונוקשות (בבתי החולים לרוב מעלימים עין לטובת הקופה שלהם ושל הזוגות שילדו אצלם).

התנהגות זו נתפסת כרשעות מול בני זוג המוצאים עצמם במאבק מיד לאחר הלידה.

היש לעניין פתרונים? האם לא הגיע הזמן לתקן את החקיקה המעוותת ולשחרר את האדמיניסטרציה מהצורך להפעיל שיקול דעת המסתמך על הגיון בריא ורגישות?

אשמח לכל עצה שהיא ואו לטיפול מקיף בסוגיה.

הרבה תודה

נירית שפירא


054-6968702

בוקר טוב נעמה, ובכל הדף השלילי הזה, הבה נזרוק מזל טוב להולדת התינוק blink
מסכימה על הפנייה לתקשורת, לצערי אין לי קשרים ב TV אבל, עדי יותם מהאתר פה כותבת בווי נט, אולי תוכל להמליץ איך להגיע לתקשורת, אם את מארגנת הפגנת ענק - תספרי אותי, את הבעל והילדים שזה כבר 4... כל כך מקומם ומכעיס אותי המקרה הזה, פוי!!!!
מיילים של "לוחמות הצדק":
שלי יחימוביץ ‏http://www.shelly.org.il/wp/
ליהיא לפיד (גם בעלת טור בעיתון וגם אשתו של מגיש חדשות ובכלל מעיין סלב): ‏[email protected]
אילנה דיין מהתוכנית עובדה ‏http://www.keshet-tv.com/Item.aspx?ProgID=1403&ItemID=45268&GroupID=2312
טוב אז הנה את בדרך להפציץ את התשקורת, ושוב הפגנת ענק, ציצם בחוץ, הנקות אין קץ!! מספיק עם הטרור והפחדת היולדות. לא מספיק הם מפחידים בזמן הלידה ולוחצים עליך לשעות כרצונם, עכשיו הם גם מפחידים שלא נלך הביתה...
אני איתך ואגדיל ראש ונראה אם נמצא איזה עוד טוב באזורך שיקח את זה על עצמו.
ואסיים במשפט המיתולוגי, שבסופו של דבר הכל לטובה, ומן הסתם גם זה...
יום טוב
אני לא מארגנת שום הפגנות ענק ולא מפציצה אף אחד. רוצה לחיות את חיי בשקט.
לא יודעת למה ומדוע זה נחת עלינו ככה,אבל אנחנו ממש לא האנשים הנכונים לפסטיבל תקשורתי כמו שתיארת.
מקווה שנירית תשיג לנו עו"ד טוב שיפתור את הבעיה כמה שיותר מהר ובדרכי נועם. אם יהיו גם הישגים ציבוריים-מה טוב,אבל הפצצות בתקשורת-זו לא דרכנו. לא מאמינה במדיום הזה,לא כשהוא "לצידי" ולא כשהוא "נגדי".

אם יש לך עצה פרקטית לעו"ד טוב שיוכל לעזור לנו בעניין-נשמח,כי כאן הדברים תקועים בינתיים.

תודה לכולם על התמיכה. נדמה שנזדקק לה גם בהמשך.

נועם ונעמה

העו"ד של עמותת "נשים קוראות ללדת" לא מוכנה לטפל במקרה (כי אילת זה רחוק מדי עבורה להגיע ולהפגש)ולכן נבדקת עכשיו אפשרות לסיוע משפטי של נעמת או ויצו

האם מחוייב המציאות להיפגש? כשעבדתי בארגון זכויות קהילתי, במקרים רבים הספיקה פנייה כתובה מעו"ד ולאחר מכן שיחת טלפון.

יכולה לנסות גם את אית"ך משפטניות למען צדק חברתי, ארגון התנדבותי שעוזר לנשים, בד"כ בנושאים יותר "בסיסיים" אבל יכולה לנסות. יש להן סניף בבאר שבע: ‏http://www.itach.org.il/home/index.asp

בהצלחה flower

עו"ד עולה כסף,
את יכולה לעשות משהו בחינם, אמנם לא נחמד אבל אני משוכנעת שיביא לתוצאות הרצויות.
יש תכנית רדיו של אורלי וילנאי וגיא מרוז הם מטפלים לך בעניין ומתקשרים למי שצריך ומעלים אותו לשידור.
בכזה חוסר צדק מגוחך וחסר הגיון הם ישמחו לעזור, מהמעט ששמעתי את התכנית ההגיון מנצח כי הם מדברים עם האנשים בשידור חי ומחפשים תשובות.
אני יודעת על התכנית כיוון שנעזרנו בה עם אמא שלי, גם מקרה עם בית חולים וכסף, אגב אצלה זה היה פחות מובהק מאשר אצלך, שם היתה גם אשמה עליה..ועדין... יום אחרי התכנית קיבלה מכתב שמבטל את הבקשה שלהם ל10,000 ש"ח במזומן.
לדעתי שווה. אני מקווה שהתכנית עדיין משודרת.
בהצלחה
ומזל טוב להולדת הפלא.
בהצלחה
אכן בהצלחה.
אני ממש מקווה שהעניין יסתדר לך במהרה ועל הצד הטוב ביותר, אני מנסה למצוא עו"ד בדרום שיקח על עצמו ת'עניין אבל קשה לי ברשת החברתית שלי למצוא אחד שכזה.
זה לא שאני חובבת תקשורת גדולה, אין לי אפילו כבלים אבל אני רואה בחדשות ערוץ 1 ו-2 על המון המון עוולות חברתיות, גדולות כקטנות, לכן חשבתי שמהכיוון הזה תבוא הישועה.
שאלה שנשאלתי ואני מחזירה אליך: האם אמרו לך כי תאלצי לשלם? חתמת על משהו?
בכל מקרה דרך צלחה ושוב מזל טוב
יפעת
לא חתמנו על כלום למרות שדרשו מאיתנו לחתום על התחייבות לשלם במידה וביטוח לאומי לא יחזיר להם את הכסף-מה שאכן התברר כחוק אמיתי.
מצד אחד-הייתי מאד שמחה אם עו"ד טוב ייקח על עצמו לייצג אותנו בעניין הזה,כי אני ממש,אבל ממש רחוקה מהעיסוקים האלו. גם מבחינה "מקצועית"(כל ענייני החוק ממני והלאה)וגם טכנית-בקושי אני מצליחה לשלוח מייל.לוקח לי שעות לנסח משהו ולהעביר אותו בדוא"ל-זו בכלל משימה מסובכת... (האתר של באופן זו הכתובת היחידה שלמדתי להסתדר איתה,אחרי שנים שלא העזתי לפתוח מחשב...)
מצד שני,לא יודעת מי יסכים להרים את הכפפה רק משום שמדובר במקרה עם עניין לציבור
(כי אם יש חוק,אז לעו"ד אין הרבה מה לעשות. יש פה עבודה יותר מול הממסד כדי לשנות את החוק ובמקביל,לעזוק לנו לבטל את התביעה הספציפית שלנו,ובזה-נדמה לי שהתקשורת עשויה להצליח יותר
לא הצלחתי ליצור קשר עם אף עיתונאי ממי שהמליצו לי פה.
נירית מ"נשים קוראות ללדת" עשתה עבודה מקיפה ושלחה הודעות ומכתבים לתקשורת ולכל מני משרדי ממשלה למיניהם וקופ"ח וכאלו,ובינתיים אף אחד לא חזר אליה,אז היא התעייפה והחזירה אליי את הכדור כדי שאמשיך להתגלגל איתו הלאה. הבעיה שאני לא יודעת איך להעתיק את המכתבים שלה (מהדואר שלי) כדי להפיץ לעוד מקומות/אנשים רלוונטים.
אולי מישהיא מפה שיודעת ומכירה יכולה לעזור בקישור בין החומר שנירית כתבה לגורמים נוספים?...(אפשר אולי לשלוח לה מייל ואז יהיה לה יותר קל להחזיר תשובה עם ההתכתבויות השונות בנושא.
[email protected]

אני מצרף את המסמך שנעמה בקשה להעביר.

נשים קוראות ללדת – למען חופש בחירה בלידה
The Israeli Movement for Freedom of Choice at Childbirth

25.2.08
לידי כתב הבריאות בעיתון

הנדון: בני זוג ביקשו לקצר את שהותם בבית החולים_ועונשם? דרישה לכיסוי מלא של הלידה ופגיעה בזכותם לקבל מענק לידה.


בני הזוג ויס ילדו ביוספטל שבאילת, בן בריא, בלידה רגילה וביקשו להשתחרר לביתם כשעתיים לאחר הלידה.

פקידת הקבלה בבית החולים טענה שעליהם להישאר באשפוז 48 שעות והם סרבו ועזבו לביתם. למחרת טענה הפקידה שביררה את הפרטים ושהיה עליהם להישאר לפחות 12 שעות ושבכל מקרה מכיוון שעזבו עליהם לשלם את דמי האשפוז המלאים ותמנע מהם הזכות לקבל מענק לידה.
מקרה זה מדגיש את הטיפול הלקוי בנושא מענקי לידה במדינת ישראל: 12 שעות ישיבה במסדרון בית החולים: תקנה חדשה יחסית שפותחה על ידי הביטוח הלאומי, כדי להקשות על הזוגות שבחרו ללדת בבית וכך גם לצמצם את המקרים בהם בית חולים יקבל דמי לידה על לידה שלא בוצעה בו.
מהלך בריא ומתוקן יכול היה לפתור סוגיה זאת על ידי תיקון חקיקה כך שתאפשר הענקת מענק לידה לילודים בלא קשר למקום לידתם.

חוק 12 השעות לא לקח בחשבון שגם מספר הזוגות שרוצים להשתחרר מיד לאחר הלידה, הולך ועולה ונמצא כי עכשיו על פי התקנות מחויבים בני הזוג באשפוז בכפיה ואו יכנסו בתשלום עלות של ארבעה ימי אשפוז ותמנע מילדם הזכות למענק לידה. הכיצד?
אם אכן זמן השהות המקיף של האישה בבית החולים הגיע לכדי כשמונה שעות בלבד כטענתה ובית החולים עומד על כך שלא יכיר בזכותה לקבל את עלות הלידה מהמדינה כיוון שניצלה פחות ממה שאמורה הייתה לצרוך, האין זה מעניינה של קופת החולים לפתור את הסוגיה? ייקחו בני הזוג טופס 17, יגישו לקופה וזו תממן את האשפוז... ועדיין אנחנו נותרים עם חוסר הגיון בולט לעין בדבר שלילת זכאותם למענק לידה. (מצורף מכתבה של היולדת)
מסמך זה הועבר לדובר משרד הבריאות, למנכל משרד הבריאות, לדוברת קופ"ח כללית ועדיין לא נתקבלו תגובות.

הנ"ל התבקשו להתייחס למקרה המעלה תהיה באשר לפיתרון שמציעה מדינת ישראל לצרכי תושביה.
כל טוב וימים יפים
נירית שפירא
נשים קוראות ללדת למען חופש בחירה בלידה 054-6968702

לכבוד 20/02/2008

הנדון: דרישת בית חולים יוספטל באילת לתשלום עבור לידה ואשפוז לאזרחית ישראלית

שמי נעמה ויס, ת.ז....... ילדתי אתמול בשעה 18:20 ילדתי בן בריא בבית החולים יוספטל באילת. עזבתי עם בני את בית החולים בשעה 22:30 , לאחר שחתמתי על טופס ויתור אשפוז מלא ולאחר הסכמת הרופאים. אולם, בבואנו להסדיר את שחרורנו מבית החולים בדלפק הקבלה, נדרשנו לשלם 8029 ₪ עבור הלידה והאשפוז, ונאמר לנו שלא נוכל לקבל את דמי הלידה. לטענתם, העובדה שלא נשארנו באשפוז לפחות 48 שעות, מבטלת את זכותנו למימון הלידה ומענק הלידה על ידי הביטוח הלאומי.

למחרת, מנהלת דלפק הקבלה בבית החולים תיקנה את המידע מליל אתמול, וטענה כי זמן האשפוז המינימאלי המזכה במענק לידה ובמימון הוצאות הלידה והאשפוז הינו 12 שעות, דרשה שנחתום לפחות על התחייבות מצידנו לשלם את הסכום, והזהירה אותנו כי אנו עוברים עבירה פלילית.

למרות שהפנינו את תשומת ליבה של מנהלת הקבלה שמדובר באבסורד, למרות שמנהל מחלקת יולדות הסביר לה שלכל יולדת או חולה יש את הזכות לעזוב את בית החולים ושאין בכך כדי לגרוע דבר מזכויותיי כיולדת, עמדה המנהלת על דרישתה להתחייבות.

לפי הבנתנו את זכויות היולדת בעלת האזרחות הישראלית, ליולדת יש זכות להשתחרר מבית החולים, ואין בכך כדי לפגוע בזכויותיה למימון הלידה והאשפוז ולדמי הלידה. שאם לא כך, האם המדינה מחזיקה יולדות בבית חולים בניגוד לרצונן??

אודה לכם על טיפולכם המהיר והמסור

נועם ונעמה ויס, והתינוק החדש.

העתק:
חדר לידה, בית החולים יוספטל

על התנועה

"נשים קוראות ללדת למען חופש בחירה בלידה" היא תנועה חברתית הפועלת מאז מרץ 2001, בעקבות תחושה כללית של חוסר שביעות רצון מיחסה של מערכת הבריאות בישראל ליולדות ולילודים. הפעילים בתנועה מאמינים שהבראת הלידה הינה חלק מהותי מהבראת החברה. בין תומכי התנועה בעיקר אמהות, אבות (גם כאלו שרגע לפני) ואנשים ממקצועות התמיכה בלידה (מדריכות הכנה ללידה, תומכות לידה, מיילדות, רופאים, יועצות הנקה מטפלות-מטפלים).

אנו מאמינים כי ניתן לקיים לידות בדרך המכבדת את בחירתה ורצונה של האישה ומגובה בטיפול רפואי הולם, כמו כן, מאמינים כי ילודים זכאים כניסה רכה לחיים, שהות ליד האם ועל גופה בהתאם לרצונה ומתן טיפול רפואי באישורה ובנוכחותה.

אנו קוראים להקמת מרכזי לידה מחוץ ובתוך בתי חולים, למיסוד לידות הבית ולשינוי הגישה בבתי החולים כך שהאישה תעמוד במרכז התהליך.
אנו פועלים להעלאת מודעות הציבור לזכות הבחירה בלידה, להפניית נשים לקבלת ליווי מתאים לפני ומהלך הלידה ולסיפוק כלים לבחירת מקום לידה ידידותי ליולדת ולילוד.

חברי התנועה רואים בחזונם מרכזי לידה רבים ונשים שמגיעות ללידה כשהן יודעות מה רצונן ומאמינות ביכולתן ללדת. נשים אלו יפגשו צוותים תומכים שיעודדו ויחזקו אותן, ידברו בשלווה ויהיו קשובים לצרכיהן וסביבה ביתית המאפשרת אינטימיות ורוגע החיוניים לתהליך הלידה.

תנועת "נשים קוראות ללדת למען חופש בחירה בלידה" קוראת לקהל הרחב להצטרף לשורותיה, ללמוד על הנושא לפני לידה, לבחור במקום לידה תומך ובליווי מתאים ולמקסם את חווית הלידה כי מופלאה היא.

"את יולדת כמו שאת חיה"
כותבת הרופאה דר' נורתתרופ בספרה "גופה של אשה, תבונתה של אשה" המתארת כיצד השתנתה גישתה מאז סיימה את לימודיה ונהגה ל"זרז את העניין" דרך התפתחותה הרוחנית וההבנה שכל אישה יולדת באופן שונה ובקצב שונה שיש לכבד.

"לכל אשה הזכות ללדת כרצונה בסביבה חופשית ותומכת."
ד"ר מישל אודנט, מחלוצי הלידה הטבעית
זכותכם לבחור את מקום הלידה,
לבחור את המלווים בלידה,
לבחור בטיפול המתאים לכם מתוך ידע, הבנה והסכמה
ללדת באווירה תומכת ומעצימה

לתינוקות שלכם מגיעה כניסה רכה לחיים.
זכותם להיות אתכם בהתאם לרצונכם,
לקבל טיפול רפואי רק בידיעתכם ובאישורכם,
לקבל אהבה, הגנה והזנה על פי צורכיהם, ללא הגבלה.

הצטרפו אלינו. מגיע לכם כבוד. לנו ולכם הכוח לשנות – הרבה טוב
09-8665686, ‏[email protected]

הסירה 2, ת.ד 501, כפר ויתקין-הרחבה, 40200 ,טל-09-8665686
Email: ‏[email protected]
p.o.box 409, kfar vitkin-harachva 40200 . +972-9-8665686

השארתי הודעה לאחי הדוס שהוא גם עורך דין שמתעסק בזכויות אדם ועובד בארגון שמשלם על זה אז הוא יתן לך לדעתי יעוץ משפטי (לפחות ראשוני) בחינם, בטלפון ,כי הוא לא באילת כי אם בעיר הדוסים הקדושה ירושלים .

מקוה שיחזור אלי עוד היום כשיסיים ללמוד תורה
אני מאד מקווה שבתוך הכאב ראש הזה אתם מצליחים להתרגש ולהנות ולנוח וכל מה שקשור בתוספת המבורכת למשפחה.
עצות מעשיות אין לי - רק מאחלת ומקווה שתצאו מהסיפור הזה מהר.
בערוץ 10 בחדשות יש פינה שנקראת ברוקרטיה,
לא יודעת מי מגיש וכו...אך אברר את מספר הטלפון ואשלח לך כי נראה לי שזה מתאים מאוד- הרי זו בדיוק ברוקרטיה.
עד כה הפינה נחלה הצלחה ודברים השתנו בעקבות הפינה.
נסי למשוך זמן מול בית החולים, כי אני יודעת שהם מיד פונים להוצאה לפועל וכו... (הם לא נחמדים שם ביוספטל)
עורך הדין יצחק חושן מהמרכז אולי רלוונטי (מטפל במקרים "גדולים" בדרך כלל), שווה לשאול.
נעמה - איזה סיפור נוראי! כל כך מיותר, וכל כך מעצבן. והחוק - פשוט מטומטם. ממש לא האמנתי כשקראתי. כל כך מקווה שיהיה לזה סוף סביר והגיוני.

חוצמזה - מזל טוב למשפחה המתרחבת, איזה כיף לכם!

לא יודעת מי מגיש וכו...אך אברר את מספר הטלפון ואשלח לך כי נראה לי שזה מתאים מאוד- הרי זו בדיוק ברוקרטיה.

את הפינה מגיש דב גילהר, ואת המייל שלו וטופס הפנייה אפשר למצוא באתר האינטרנט של ערוץ נענע10 (לא מצליחה לקשר לכאן משום מה....)

מצטרפת למזועזעים מהסיפור. אין גבול לקהות הלב ולאיוולת. מקווה שמעז יצא מתוק והסיפור שלך יקדם איזשהו שינוי במדיניות בתי החולים.
אולי שווה להתקשר לגלי צה"ל לתוכנית יש עם מי לדבר:
יש עם מי לדבר מאזינים משוחחים על
ניתן להתקשר החל משעה 13:00 לטל' 6813344- 03.
או לכתוב ליעל דן או לרפי רשף אני כן חושבת שיש מקום לרעש ציבורי על הנושא כי זו ממש שערוריה שיולדת שבוחרת להשתחרר עוד תשלם על כך...
קודם כל מזל טובhilarious
מדהים כמה רחוק ההגיון יכול לברוח. ממש מעצבן.
מציעה לך לפנות לח"כ ‏מיכאל איתן‏ - הוא משפטן והיה ראש ועדת חוק ומשפט בכנסת והוא 'מת' על דברים כאלה.
בהצלחה
אוקי

יש לי מספר לתת לך
יכולה להתקשר אלי 0525209609
אחי יראה מה הוא יכול לעשות בעניין

לא יכולה להתאפק אז מוסיפה כן מדובר באחי הדוס happy
קראתי בעיתון "לאשה" על כל הסיפור שלידות בית "מאושרות" ע"י משרד הפנים (תודה רבה באמת tongue) והוזכרה שם שלי יחימוביץ כאחת ש"הרימה את הכפפה בעיניין, אולי אפשר לערב אותה גם...
וואי,ממש תודה לכולכן על הרעיונות לתקשר עם התקשורת.
בינתיים,פניתי למנהל ביה"ח יוספטל,בניסיון לפתור את הבעיה בדרכי נועם. נראה אם זה יצליח (התמימות לפעמים מנצחת גם במאבקים קשים...)
אני דוחה את עיתוי הפנייה לתקשורת,כי זה לא קל עבורי.משתדלת להתרחק בדר"כ מהמדיום הזה-גם כשהוא עשוי להתגייס לעזרתי.קשה לי באופן אישי לשכנע את העיתונאי שאכן יש פה קייס למהומה תקשורתית. אני פשוט לא האדם המתאים לזה. לא יודעת למה מכל הנשים זה נפל דווקא עליי,אבל המשימה של העלאת הנושא למודעות ציבורית והנסיון לשנות את החוק-קצת גדולים עליי.אני לא בן אדם של מהומות תקשורתיות. משאירה את הערוץ הזה כאלטרנטיבה אם דברים לא יזוזו בחיובי.

שוב,תודה רבה לכולכן. אם מכירים מישהיא שמחוברת גם לנושא וגם לתקשורת ושיש לה רצון להתגייס לטובת ניהול המאבק באמצעות התקשורת-אשמח לעזרה,לפחות בשלבים הראשונים.

נעמה

מעבירה לכם את נוסח המכתב שהפנייתי למנהל ביה"ח:

לכבוד: ד"ר פייזר,מנהל ביה"ח יוספטל באילת 26/2/08


הנדון: דרישה לתשלום דמי אשפוז עבור יולדת שהשתחררה מוקדם מביה"ח לאחר לידה

שלום רב
שמי נעמה וייס,ת.ז ...... ילדתי בביה"ח יוספטל ביום ...,בשעה ...,בן זכר
לאחר בדיקה ראשונית של רופא הילדים שאישר שהילד בריא,ביקשנו להשתחרר כדי לבלות את השעות הבאות לאחר הלידה בביתנו.עוכבנו משך שעתיים כמעט (עד שביה"ח יברר את הנהלים,משום שלא נתקלתם לדברי הפקידה קודם לכן במקרה כזה) ונדרשנו לשלם עבור האישפוז סך 8000 ₪. כשסירבנו,הוצעה לנו אלטרנטיבה-להשאיר צקים פקדון,עד שהעניין יתברר מול ביטוח לאומי,או לפחות לחתום על התחייבות כספית שנשלם את מלוא הסכום,במידה ויידרש. גם לכך לא הסכמנו ויצאנו הביתה .
(מלווים באיומים של פניה למשטרה כי הוגדרנו כעבריינים שקיבלו שירות ולא שילמו בעדו.)
היה לי מאד לא נעים לחוות טרטור שכזה ,כשאני עדיין נרגשת כולי מחווית הלידה שעברתי,עם תינוק רך בן שעתיים בידיי,נאלצת לעמוד מול דלפק הקבלה כדי להסדיר את העניין הבירוקרטי הנדון.
מעבר לעוגמת הנפש באותם רגעים,עלתה אצלי תמיהה גדולה –מדוע עליי לטפל בסוגייה שכל כך ברורה מאליה-זכות הבחירה החופשית שלי כיולדת,לוותר על זכאותי לאישפוז? האם הממסד הרפואי יכול לחייב אותי להתאשפז למינימום 12-48 שעות כדי שאהיה זכאית לקבל טיפול חינם? אני הרי תושבת מדינת ישראל ומשלמת כדין את דמי הביטוח הלאומי ואין כל הצדקה הגיונית לדרוש ממני תשלום כולשהו.
בסה"כ חסכתי לביה"ח טרחה בכך שיצאתי מוקדם יותר .

כעבור מספר ימים קיבלתי מהפקידה המטפלת בנושא (מיקי) פקס שלטענתה מוכיח כי הביטוח הלאומי לא יעביר לביה"ח את דמי האישפוז בגלל שיצאתי בטרם עברו 12 שעות. בנסף,צורפה חשבונית סך 8029 ₪ ואיום להגשת תביעה ע"י עו"ד ביה"ח במידה ולא נשלם עד ה 29/2/08 ,שזה בעוד 3 ימים...)
ראשית-אין זה מענייני אילו כספים הביטוח הלאומי מעביר לביה"ח ואילו לא. זה עניין שלכם ועליכם לטפל בכך (ובוודאי לא "להפיל" עלי את מלוא האחריות להסדרת הנושא בצורה כל כך לא רגישה,מספר שעות מועט בלבד לאחר הלידה. במקום לבלות את הימים והשעות הראשונות שלנו בבית וברוגע,עם התינוק החדש ועם כל המשפחה,אני נאלצת להתעסק עם מכתבים ,איומים ,נהלי בירוקרטיה ופקידות חסרת רגישות)
שנית-אין כל הצדקה לחיוב סכום שנגבה עבור 48 שעות אישפוז של יולדת ,כשבפועל נכחתי בשטח ביה"ח כ-8 שעות בלבד (כ-4 שעות לפני הלידה וכ-4 שעות אחריה )
שלישית- לא זו בלבד שנגזלת ממני זכאותי לקבלת דמי לידה (המגיעים לי ע"פ חוק! אני תושבת המדינה וילדתי בבהיה"ח,למען השם!) אלא האבסורד שבלחייב אותי על תשלום עבור האישפוז-מגוכך, מכעיס ואינו צודק בעליל. גם אם יש חוק כזה בביטוח לאומי,הרי שיש מקום גם להפעיל שיקול דעת. כך פועלים יום יום בכל שאר ביה"ח בארץ. בדיקה קצרה עם עמותת "נשים קוראות ללדת" העלתה כי מקרים של שיחרור מוקדם של בני זוג לאחר הלידה קורה פעמים רבות מאד ומעולם יולדת לא נדרשה לשלם את הסכום שאתם דורשים ממני לשלם.

אני מצפה ממך כמנהל ביה"ח לקחת אחריות על הטיפול חסר הרגישות והיחס שזכיתי לו עד כה. אני גם מצפה ממך לבדוק את הסוגייה לעומק, בהתייעצות עם מנהלי ביה"ח אחרים שבהם ידוע לי אישית על נהלים שונים בתכלית שמאפשרים שיחרור מוקדם של יולדות ללא כל דרישה לתשלום.
במידה ואכן מדובר ב"חוק מדינה" שאתה מחוייב אליו,אני מצפה ממך לסייע לי להסדיר את העניין,מול הרשויות,כדי לפעול יחד למען הסדרת המקרה הספציפי שלי ובמקביל-לפעול לשינוי החוק כך שעוד נשים לא ייאלצו לעבור את מה שאני עוברת בימים אלו.

אנו מעוניינים להגיע להסדר בהקדם האפשרי ובדרכי נועם ונודה לך על עזרתך בכך.

אנו אנשים פשוטים. מעולם לא שכרנו את שירותיו של עו"ד כלשהו,בשום תחום בחיינו,ומקווים שלא יהיה בכך צורך גם הפעם. אם לא תהיה לנו ברירה-נאלץ לפנות לנעמת או ויצו,בתקווה שיוכלו לספק לנו סיוע משפטי . מאמינים שיש פה מקרה עם עניין לציבור ולמרות שרוצים רק להסדיר את ענינינו האישיים, חושבים שראוי לפעול לכך שמקרים דומים לא יישנו בעתיד.

איננו חפצים במהומה תקשורתית,אך אם לא תהיה לנו ברירה-נגייס גם את הערוצים האלו כדי להעמיד את הממסד הרפואי ו/או הרשויות המחוקקות על טעותם ונדרוש שינוי בהתייחסות לנושא באופן שיתיחס בכבוד לזכותה של כל אישה בישראל לקבלת שירות רפואי בלידה-חינם!

בברכה
נועם ונעמה וייס
077-7575848
[email protected]

נעמה,
ישנו פתרון טכני מאד פשוט, שאני מנחש כי בו משתמשים גם בבתי-חולים אחרים, המכירים את הנושא. היות שבטוח לאומי ובית החולים פועלים לפי החוק, נראה שאולי אין לעו"ד במה להיתלות. אך בית החולים כן יכול לדווח עליכם לב.ל. כמו על כל שאר הלידות אצלו. מדובר בסה"כ על לכתוב תאריך 21/2/08 ואז הכל יסתדר. יש לשער כי ב.ל. לא בודק כל תעודת-שחרור של יולדת, וגם לא את יומן חדר היולדות. לכן טוב שפנית למנהל בית החולים, וביקשת בטוב שיתיעץ עם מנהלי-בתי-חולים אחרים, ויעשה כמותם. "ברומא התנהג כמו רומאי", כל עוד אלו החוקים, צריך ללמוד מן האחרים איך להסתדר עימם. הענין הוא שהמנהל צריך מניע ואינטרס לפתור זאת בצורה אלגנטית. הנשיא רוזוולט אמר: "דבר בשקט וקח עימך נבוט ענק". תצטרכי לראות אם יש למנהל מניע ואינטרס מספיק חזקים, או שצריך למצוא איזה נבוט שיזיז אותו.
בזמנו עמדתי לבדי מול בנק למשכנתאות, והיספיקו כמה פליירים שהדפסתי בבית, כדי לגרום להם לרוץ ולעשות תוך שעתיים מה שגררו במשך שלושה שבועות. אבל הם עמדו מול תחרות עם בנקים אחרים, ועד כמה שידוע לי ליוספטל אין מתחרים באילת, נכון?
לפי מה שתרגישי מן התגובה שלו, יכול להיות מועיל אם הוא או סגנו/מזכירתו יכנסו לדף הזה ויתרשמו מהעצות כאן, כמה בלגן עלול לקרות בתקשורת רק בגלל סירובם למלא את הטפסים ה"נכונים". גם אם תוכלי למצוא קשרים עם כל אחד ביוספטל, שישפיעו וייעצו לך למי בב"ח תהיה אוזן קשבת לענינך.
עוד כתובת: המועצה לשלום הילד. בזמנו הם ניסו לעזור לי בקשר לגמלת-ילדים, המיועדת לרווחת הילד. צריך להראות שדמי הלידה שתקבלו מיועדים לצרכי הילד הראשונים, ולכן ראויים לטיפולם.
באתר של המוסד לבל מופיעים כל החוק והתקנות. יתכן שמדובר רק בנוהל של ב.ל. ולא בחוק. כדאי לבדוק זאת.
בהצלחה!
נעמה, האם המכתב כבר נשלח? אני חושבת שניתן לנסח אותו באופן שיוצר יותר נכונות לשיתוף פעולה מצד המנהל. במקום להטיל עליו את האחריות - הרי הוא "בסך הכל" פועל לפי החוקים - לנסות לגייס אותו לצדכם, כדי למצוא פתרון יצירתי (מילה מאוד חזקה ואהובה על אנשים בעמדות כוח) למצב, שקרה בגלל אי הבנה ובגלל חוסר ניסיון של בית החולים הספציפי במקרים כאלה, שהינם שגורים ומוכרים בבתי חולים אחרים. אם עדיין לא שלחת, אשמח להציע נוסח שלדעתי יכול להיות יותר אפקטיבי.
היות שבטוח לאומי ובית החולים פועלים לפי החוק, נראה שאולי אין לעו"ד במה להיתלות.
יש בהחלט במה להיתלות!
א. אם האישפוז מוצדק (כלומר, אם לבית החולים אין מדיניות של המלצה על לידות בית) וביטוח לאומי לא מכסה אותו, אז זה תפקידה של קופת חולים, בדיוק כמו במקרה של אשפוז אחר ארוע לב למשל.
ב. הסכום שהם דורשים הוא מגוחך - 1000 שקל לשעת אישפוז. למעשה הם לא תובעים את עלות האישפוז, אלא את עלות השיחרור המוקדם (שכן אם הם לא היו משתחררים מוקדם זה הסכום שבית החולים היה מקבל לידיו).
נעמה מזל טוב
אני מאוד מקווה שמנהל בית החולים לא ינסה שוב להחליק את הבעיה תחת השטיח. השחרור המוקדם שלך הוא חריג אך לא האופן בו כספים עוברים"בדרך עוקפת יולדת "מזה 35 שנה. דמי האשפוז הם כסף ששלמת עליו עד כה לבטוח לאומי על מנת שיבטח אותך ואת הילוד במידה ותזדקקי לו. החוק טעון תיקון ולכן הגיע הזמן שיגיע לתקשורת על מנת להביא את חברי הכנסת לשנותו. אני מבינה שמבחינתך זה באמת לא הזמן אבל כדאי שבן זוגך יבין את חשיבות הנושא ויפעל בנחישות לתביעה יצוגית . בהצלחה
נעמה - יכול להיות שיש בקישורים שאביא לך אינפו שיכול לפתור את כל הבלגן. תקראי בעיון - שחרור מוקדם הוא לר רק חוקי, אלא גם מנוצל ע"י בתי חולים (!!) בגלל מצוקת מקום.

שחרור מוקדם בגלל מצוקת מקום

הרבה אינפו רלוונטי

בין השאר, מתוך הלינק השני (מתוך ‏אמנות הלידה‏): "...דמי האשפוז משולמים במלואם לבית החולים גם אם בפועל הלידה לא התרחשה בין כתליו, ואפילו אם היולדת ותינוקה לא התאשפזו בו כלל, ובלבד שהתייצבו 24 שעות מהלידה לרישום בו. בדרך כלל, עוברים האם והיילוד שהתייצבו לאחר לידת הבית בדיקת רופא והליכי רישום, כולל תעודת לידה, ומשוחררים לביתם.
לפי דבריה של עו"ד לאה רוזנברג, שדיברה אף היא בדיון מצד הביטוח הלאומי, אין לביטוח הלאומי כל הליך של ביקורת לבדיקת המספר האמיתי של ימי האשפוז בפועל שלהם נזקקה כל יולדת..."

קראו בעיון, ותנו גם למנהל בית החולים לקרוא - הדגישו את הקטעים הרלוונטיים במיוחד. נראה לי שהפקידה בבית החולים הטעתה אתכם, אולי כדאי לפנות לביטוח לאומי כדי להבין בדיוק מה החוק אומר. לדעתי - החוק לטובתכם.

בהצלחה!

מתוך ‏פרוטוקול ישיבת ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת, שדנה בתיקון לחוק בעניין לידות הבית

.......................
.....................
היו"ר דוד טל:
אני מדבר על מקרים הפוכים שרופא מחליט שאחרי יומיים או יום האישה מספיק בריאה כדי ללכת הביתה. האם אז הביטוח הלאומי משלם לבית החולים אותו סכום?
ד"ר חיה קטן:
אנחנו משלמים סכום קבוע עבור כל יולדת. מענק האשפוז לבית החולים הוא סכום קבוע שנקבע על סמך ממוצע של כמה ימים יולדת צריכה להישאר בבית החולים.
היו"ר דוד טל:
לי יש רושם שבחלק גדול מהמקרים אישה היתה צריכה להישאר יותר זמן לאחר לידה, אך בתי החולים - בגלל השורה התחתונה של כסף או פינוי מיטות - כן מעדיפים לשחרר נשים לפני הזמן.
לאה רוזנברג:
אנחנו לא בודקים אף פעם את מספר הימים שהיולדת היתה בבית חולים. יש מחיר קבוע לאשפוז - יש יולדת ששוכבת שלושה חודשים ויש אחת שנשארת רק שלושה ימים.

טוב, קראתי שוב את הדף הזה, ומסתבר שכנראה זה חוק חדש. עם זאת - שחרור מוקדם קורה בכל הארץ. תקראו בכל זאת את הקישורים, נראה לי שזה יכול לעזור. זה לגמרי עניין של רצון טוב של בית החולים - מכיוון שבט"ל לא בודק מה אורך האשפוז על-פי מה שכתוב בכמה מקומות (מפי דוברי הבט"ל)
מצטרפת לעצתה של במבי:
אני חושבת שניתן לנסח אותו באופן שיוצר יותר נכונות לשיתוף פעולה מצד המנהל

אם את רוצה לזכות בסיכוי לשיתוף פעולה, אל תתחילי בטונים גבוהים,
וגם לא בפקודות נוסח "אני מצפה ממך שתעשה כך וכך".
גם אם את צודקת (ואת צודקת) זה רק יגרום לו להירתע ולסרב לעזור בלי בכלל לחשוב על זה.
בהצלחה רבה ומזל טוב

מבינה את עצותיכן הנבונות,מסכימה שאכן כך נבון היה יותר לנהוג
אבל זה כבר לא משנה. המכתב כבר נשלח ועכשיו אני מחכה לתגובה.זה מה יש: אמא עמוסה בהורמונים שלאחר לידה,בצירוף עם תכונת חוסר טקט בסיסי(נעים מאד,למי שעוד לא מכיר ...),וכשהנסיבות מצדיקות תגובה מתקוממת כנגד הממסד -קשה היה לי לנהוג אחרת

מילא
הרי לא מדובר פה בצורת ההתבטאות שלי אלא בעניין עקרוני
רק אתמול היתה הברית.מקווה שאצליח לגייס כוחות להתמודד עם העניין הזה בשלווה יחסית

תודה לכולכם על העצות והתמיכה. זה עוזר.

לא נורא, נעמה, זה לא יהרוס עד כדי כך, בסופו של דבר נשמע שאת צודקת עקרונית ולא עברת שום עברה.

שיהיה בהצלחה וטוב לראות שיש הרבה אנשים טובים מאחורייך.
מקוה בשבילכם ךהרבה טוב.

חיכיתי לתגובה של מנהל ביה"ח והיום עורכת מדור לידה בתפוז ביקשה גם היא את תגובתם והם מסרו שתגובתם היא כתגובת משרד הבריאות. היא תפרסם כתבה בעניין מחר,לאחר שתקבל את התגובה הרשמית מביטוח לאומי
כעת,,יש מבחינתנו אור ירוק לפנייה לתקשורת
אם למישהו יש קשר ישיר עם כתב/כתבת-נשמח אם תפנו אותם אלינו. כמה שיותר אנשים ישמעו על כך-כך הסיכוי להעלאת המודעות גם בקרב הממסד-תהיה גבוהה יותר (מקווים...)
כי בעצם יולדת שיוצאת מוקדם מדי מסכנת את בית החולים בהרבה כסף על הסיבוכים האפשריים איתם היא תחזור כעבור כמה ימים, כיוון שלא היתה בהשגחה רפואית מספקת אחרי הלידה, ולכן היא צריכה לקבל "עונש".

עד כמה שאני יודעת הם יכולים להתנער מאחריות בגלל שהיא השתחררה מוקדם על דעת עצמה ואז אי אפשר לתבוע אותם.

חוץ מזה, אין הגיון בלתבוע ממנה דמי אשפוז כאשר היא לא אושפזה. אם היו תובעים את מחיר הלידה בלבד והזמן המועט ששהתה שם הייתי יותר מבינה.

לא יפה לספר בדיחות במצב כזה אבל בכל זאת. אחת שממש ממש מתאימה..

זוג בילו שבוע בבית מלון.
בסוף השבוע ניגש הבעל לשלם את החשבון ומנהל המלון מגיש לו חשבונית על סך 7,000 ש"ח.
הבעל בשוק מנסה לברר איך הגיע החשבון לגובה כזה ובעל המלון מסביר
יש לנו פה שף צרפתי שבא במיוחד לשבוע הזה והמחיר שלו זה 900 ש"ח לארוחה.
עונה לו הבעל: טוב. אנחנו במקרה לא אכלנו במלון במשך כל השהות שלנו. את כל הארוחות אכלנו בחוץ.
אומר לו המנהל. זה שלא השתמשתם זה לא משנה. אנחנו את השרות הזה הצענו.
חוץ מזה - ההופעה שהייתה אתמול בערב עלתה למלון 20000 דולר.
עונה לו הבעל: טוב. אבל במקרה אתמול יצאנו ולא היינו בכלל בהופעה.
אומר המנהל.. אנחנו את השרות היצענו. אם לא השתמשתם בו זו בעיה שלכם.
וכך נמשך הדיון עוד ועוד.
עד שלבסוף מוציא הבעל חשבונית משלו על סך 10000 ש"ח מגיש אותה לבעל המלון ואומר לו:
שלם. אשתי זונה.....

אני חושבת, עדיין, שהדרך הכי אפקטיבית היא לפנות שוב למנהל בית החולים, בצורה קצת אחרת. זה כרגע תלוי ברצון הטוב שלו, מכיוון שהמנגנון של העלמת משך האשפוז קיים באופן מובנה בתוך התהליך (וקורה בפועל בבתי חולים אחרים). את המאבק העקרוני והתקשורתי - לשמור לזמן אחר, אתם אחרי לידה, המאבקים האלה ארוכים ומתישים ולא בטוח שאתם צריכים לשאת על גבכם משהו ייצוגי. אולי במקביל כדאי להתחיל להיערך לזה, אבל תוך מיצוי האפשרויות של שיחה של פנים מול פנים, של שיתוף ולא של תביעה. ברגע שהמאבק ייצא לתקשורת, המנהל יהיה חייב להיצמד לנוסח של החוק היבש, מה שכרגע הוא יכול לכופף במקומות שהחוק מותיר חורים (חורים מובנים, שבתי החולים משתמשים בהם בעצמם!). קחו את זה בחשבון - כניסה למאבק, מזמינה מאבק. והמאבק שלכם הוא לא רק נגד בית החולים, אלא גם מול ביטוח לאומי, משרד הבריאות ומשרד המשפטים (אני חושבת). כלומר, נגד המדינה.
סליחה, כן?

12 שעות אשפוז או 12 שעות אשפוז לאחר הלידה???

מניחה שמדבר על 12 שעות אשפוז, לכן צריך לספור השעות מהרגע שאשה הגיעה לבית החולים...

(קצת מקצר טווחים, לא? רצה לבדוק פרטים כי מאוד מוטרדת מזה)

אני לא מוצאת שום אסמכתא חוקית לדרישה של בית החולים.

חוק הביטוח הלאומי קובע:

. (א) השירותים שיינתנו ליולדת וליילוד במסגרת אשפוז, סכום מענק האשפוז והכללים שלפיהם יעודכן המענק, יהיו כאמור בלוח ב'1.

(ב) מענק האשפוז ישולם לבית החולים או למוסד הרפואי שבו אושפזה המבוטחת בקשר ללידה, על פי תביעה שתוגש באמצעות בית החולים או המוסד הרפואי, על גבי טופס שקבע לכך המוסד.
(ג) על אף הוראות סעיף קטן (ב), אם אירעה הלידה מחוץ לישראל בבית חולים או במוסד רפואי שהתביעה למענק אשפוז אינה ניתנת להגשה באמצעותו, ישולם מענק האשפוז למבוטחת בסכום השווה להוצאות האשפוז שהיו לה בקשר ללידה, ובלבד שסכום זה לא יעלה על סכום מענק האשפוז שנקבע, לפי הענין, בלוח ב'1, כפי שהיה במועד שבו ילדה המובטחת.

בלוח ב1 נקבע:

לוח ב'1
(סעיף 43)

 1. בלוח זה -
  "פג" - יילוד שמשקלו בעת הלידה לא עלה על 1,750 גרם, שהיה בחיים 4 ימים לפחות ואושפז ביחידה לטיפול מיוחד ביילודים;
  "שיעור עדכון" - שיעור עליית מחיר יום אשפוז, כפי שנקבע בהיתר להעלאת מחירי אשפוז לשירותים אמבולטוריים שניתן לפי חוק פיקוח על מחירי מצרכים ושירותים, תשנ"ו- 1996, לגבי אשפוז יולדות ואשפוז על ידי קופות החולים או משרד הבטחון בבתי חולים כלליים;
  "מענק בסיסי" – סכום של 9,598 שקלים חדשים כשהוא מעודכן לפי סעיף (4) בלוח זה;

  "סכום שנתי בסיסי" – מכפלת סך מספר הלידות בשנה פלונית של מבוטחות הזכאיות למענק אשפוז לפי חוק זה, במענק הבסיסי.

 2. (א) סכום מענק האשפוז ליולדת, בשל לידת יילוד אחד או יותר, הוא 7,595 שקלים חדשים בתוספת 114,800 שקלים חדשים בעד כל פג שנולד באותה לידה.
(ב) הסכום הכולל של מענקי האשפוז שישלם המוסד בשנה פלונית לא יעלה על הסכום השנתי הבסיסי לאותה שנה ולא יפחת ממנו.
 1. מבלי לגרוע מהאמור בסעיף 4, בכל שנה (להלן - השנה השוטפת), ייקבע מחדש, בצו, סכום מענק האשפוז שיחושב לפי הנוסחה הבאה והוא יהיה בתוקף מה- 1 בינואר של אותה שנה:
M1 = M0 (1 + ST)
כאשר -
"M1" - סכום מענק האשפוז החדש לשנה השוטפת;
"M0" - סכום מענק האשפוז כפי שהיה בתוקף בתום השנה שקדמה לשנה השוטפת;
"ST" - ההפרש שבין הסכום השנתי הבסיסי לשנה שקדמה לשנה השוטפת לבין סכום כל המענקים ששולמו בפועל באותה שנה, מחולק בסכום כל המענקים ששולמו בפועל כאמור (להלן - שיעור התיקון).
 1. המענק הבסיסי, מענק האשפוז ליולדת ותוספת בעד פג יעודכנו, מעת לעת, בשיעור העדכון שנקבע בהיתר ומהמועד הנקוב בו; השר יפרסם ברשומות הודעה על המענק הבסיסי, מענק האפוז ליולדת ותוספת בעד הפג המעודכנים.
 2. בתמורה למענק האשפוז יינתנו ליולדת וליילוד שירותים אלה:
 3. כל השירותים והטיפולים הרפואיים הקשורים בלידה לרבות בדיקות מעבדה, הדמיה ובדיקות אחרות מכל סוג שהוא, ניתוח או ניתוחים על כל הקשור והנובע מהם;
 4. אשפוז היולדת במחלקת יולדות לפרק זמן שהלידה ותוצאותיה מחייבות זאת וכן אשפוזה של היולדת תוך 3 ימים שקדמו ליום הלידה;
 5. אשפוז היילוד עד לצאת היולדת מבית החולים;
 6. אשפוז היילוד לאחר צאת היולדת מבית החולים, לפרק זמן כפי שהמצב הרפואי מחייב עקב צהבת, דלקת ריאות, כתוצאה משתיית מי שפיר או כתוצאה מכל מחלה זיהומית אחרת;
 7. אשפוז פגים ביחידה רפואית מתאימה;
 8. זריקות אימונוגלובולין אנטי D במקרה של RH שלילי וכל זריקה או טיפול אחר הדרושים ליולדת וליילוד על פי החלטת הרופא.

אפילו בטופס שממלאים לקבלת מענק אשפוז ‏http://www.btl.gov.il/DownloadFiles/Forms/t300.pdf‏ לא מופיעה שום דרישה כזו.

לא ברור לי על מה מסתמך בית החולים. לא מצאתי שום תקנות שמשנות משהו מההגדרות בחוק, שאינן דורשות שאשפוז יהיה של לפחות 12 שעות.

קרן, אני חושבת שמענק האשפוז הוא ליולדת (אם התאשפזה מעבר לסטנדרט, תשלום של ביטוח לאומי) ולא מה שמדובר פה עליו שהוא דמי אשפוז (אני חושבת שזה המינוח). הטופס להורדה הוא למילוי ע"י היולדת, ואילו הטופס שבית החולים מתבקש להעביר כדי לקבל את דמי האפוז הוא למילוי ע"י בית החולים (וכאמור, אין דרך לעקוב בפועל אחרי זמן האשפוז, כפי שאומרים במפורש בבט"ל בקישורים שאני הבאתי קודם)
אני חושבת שיש ברדק.

הנה התקנות של מה משולם לבית החולים ‏http://www.btl.gov.il/NR/exeres/D5CE1CB2-BE5D-4434-86E0-BB504446211A.htm?lawid=218457

עדיין לא מצאתי את האסמכתא על יולדות בית ועדיין לא שום דבר על 12 שעות. ממשיכה לחפש.

מאוד מטריד אותי גם עצם הנושא וגם חוסר הנגישות ליכולת לברר זכויות, גם לאיש מקצוע.

מענק האשפוז הוא לבית החולים, ראי החוק שהבאתי למעלה.
עוד ברדק...

<בסוף מישהו יצטרך לערוך אותי לגמרי>

פסק הדין הזה: ‏http://info1.court.gov.il/Prod03/ManamHTML3.nsf/D9CE532B927C07FF422570AE0056858C/$FILE/D7400BBBCB78FA68422570680043FF4D.html?OpenElement

מפנה לסעיף 1.3.1 שמגדיר אשפוז כשהייה בת 12 שעות. אבל!!! החוק בנוסח המעודכן ביותר שלו לא כולל בכלל את הסעיף הזה או הגדרה של אשפוז!

מבולבלים? גם אנחנו...

גם חיפוש בחקיקה של "12 שעות לפחות" מעלה רק תוצאות של חוק עבודת נשים לעניין הפסקת חופשת לידה, ולא שום דבר על מענק לידה או מענק אשפוז.
נ_ע_מ_ה‏ את מוכנה בבקשה לבקש מהם שיגידו לך בדיוק לאן בחוק הם מפנים אותך?

(אחד משניים- או שיש חוק כזה מוחבא איפשהו, או שהם יתקפלו... לפעמים מספיק לשאול שאלה נכונה...)

ואני רואה במקום מקביל שמתנהל בו דיון בנושא שאומרים שמשרד הבריאות קבע מה הוא אשפוז. אבל משרד הבריאות אינו מוסמך מכח חוק ביטוח לאומי לקבוע בעניין הזה!

מבקר המדינה?

אוספת פה את המידע, בסוף אעשה סדר. סליחה על ההצפה...

חוזר משרד הבריאות: ‏http://www.health.gov.il/download/forms/a2418_mr71_95.pdf

(אגב, חוק ביטוח בריאות עדיין מפנה לחוק ביטוח לאומי ולא להפך...)

קבלו תיקון- החוזר המעודכן ‏http://www.health.gov.il/download/forms/a854_mr04fev_97.pdf

והנה לה דרישת אשפוז תוך 24 שעות...

עדיין אין כלום בכלל על 12 שעות. כלום.
קרן, המידע שאת אוספת מעולה. צריך איזשהו מישהו שיכול לעשות "אינטגרציה", בזיקה משפטית, כדי להבין מה בדיוק קורה כאן. נעמה מספרת שהם ביררו גם עם ביטוח לאומי שחיזק את גישת בית החולים. גם אני עשיתי חיפושים ולא עליתי על כלום, חוץ מכמה קישורים שהבאתי. יש עורך דין בקהל?
קרן בעצמה "בזיקה משפטית".
אם ישאר לי זמן מחשב הערב, אנסה בעצמי.
> ללא זיקה <
סיכום זמני: נכון לחוזר משרד הבריאות מ-1997, החוק מתנה את מענק האשפוז בבית החולים בכך שאירעה לידה בבית החולים, או שהיולדת התאשפזה תוך 24 שעות מהלידה.
בינתיים לא נמצאו אינדיקציות לכך שהחוק השתנה.

לפי אתר ‏ביטוח לאומי
:"תשלום הוצאות אשפוז בגין לידה ישולמו ישירות לבית החולים על-ידי המוסד לביטוח לאומי, עבור אותן נשים הזכאיות גם למענק לידה. מענק האשפוז הוא תשלום אחיד, וסכומו נקבע בתקנות.
(...) זכאית למענק לידה יולדת שילדה בבית חולים או אושפזה בבית חולים מיד לאחר הלידה והיא אחת מאלה:

 1. תושבת ישראל או אשת תושב ישראל (גם אם הייתה הלידה מחוץ לישראל).
 2. אישה שעובדת בישראל או שבן זוגה עובד ומועסק בישראל 6 חודשים רצופים לפחות בתכוף לפני הלידה, גם אם הם אינם תושבי ישראל (למעט תושבי האזור ושטחי האוטונומיה), ובלבד שהלידה היתה בישראל."

כלומר, באתר בט"ל אין שום אזכור לחוק המתנה את מענק האשפוז בשהות של 12 שעות.
נעמה ונעם, אני חושבת שזה רעיון מצוין לפנות שוב לביטוח לאומי ובשיא הענייניות לבקש את ההפניה המדויקת לחוק. ייתכן בהחלט שמדובר באיזשהו נוהל שאין לו מעמד של חוק, ומבחינה חוקית לא ניתן לחייב אתכם בתשלום.
מחזיקה לכם אצבעות (ותודה לקרן).
כלומר, באתר בט"ל אין שום אזכור לחוק המתנה את מענק האשפוז בשהות של 12 שעות.
אבל ידוע לנו בהקשר של לידות בית, שיולדת בית שמגיעה לבית החולים כדי לקבל מענק לידה, מחוייבת להתאשפז לפחות 12 שעות כדי לקבל אותו. יש בתי חולים שמעלימים עין ויש כאלה שמקפידים.
טרה, יולדת שילדה בבית צריכה להתאשפז למינימום שעות כדי לענות על הקריטריון השני מבין "יולדת שילדה בבית חולים או אושפזה בבית חולים". נעמה כבר עונה על הקריטריון הראשון.
קרן בעצמה "בזיקה משפטית".

מעולה, חשבתי ככה, אבל לא הייתי בטוחה.

וגם ללא זיקה זה טוב happy. הסיפור הזה ממש מופרך ונראה לי שכל עזרה תהיה מבורכת (שלא לדבר על תמיכה, שזה גם חשוב). תקראו גם את הקישורים שאני הבאתי, מצוין שם בפירוש שלביטוח לאומי אין דרך לעקוב בפועל אחרי מספר שעות האשפוז (מפי נציגת הביטוח הלאומי)

קרן שלום
על פי מכתב מהגברת שולה זלצר, מנהלת אגף גמלאות משפחה בביטוח הלאומי, ההתניה לתשלום הינה "אשפוז". לטענתה תקפה ההגדרת ה"אשפוז" המקובלת כיום במשרד הבריאות, כלומר "שרות שניתן למטופל בבית החולים שבמסגרתו בוצעה קבלה רפואית ומנהלית למחלקת אשפוז ושהה בה לצורך הטיפול הרפואי למשך 12 שעות לפחות".
למרות שלכאורה אין תנאי של אשפוז, היא כותבת: "לפיכך מובהר בזאת, כי הזדקקות לאשפוז היא תנאי הכרחי בחוק לקביעת הזכאות למענקי לידה."
כל זה לקוח ממכתב שנשלח על ידה אל משרד קבלת היולדות בבית החולים, ושעותק ממנו הועבר אלינו.

אני לא יודעת אם הגדרת ה"אשפוז" ש"מקובלת" במשרד הבריאות היא הלכה, או סתם נוהג, והאם זה מחייב את ענייננו. בכל מקרה הדרישה שלהם לתשלום מבוססת על הגדרה זו.
תודה על העזרה והטרחה הרבה בבירור הנושא. אשמח אם את מכירה עו"ד שיהיה מוכן לסייע לנו בעניין הזה מול הרשויות (בהתנדבות).
נעמה

חוזרת על הצעתי - פנו לח"כ מיכאל איתן (שמתי קישור למעלה). זה הד משמעותי מבחינת בית החולים אבל לא הד תקשורתי וייתכן שזה יעזור להם להתקפל.
בהצלחה
מי שיולדת בבית, או שלא מתאשפזת אחרי הלידה, בעצם חוסכת לביטוח לאומי 8029 ש"ח שאותם הוא לא צריך להעביר לבית-חולים כלשהו.
אז אולי יולדות הבית והלא מתאשפזות צריכות לדרוש מביטוח לאומי לקבל את המענק הזה לעצמן?
אופס
פתאם הבחנו שעל גבי הנוהל שנשלח מביטוח לאומי,מצויין תאריך מגוכך: שנת 2002!!!

טנדי:
את צודקת מאד. אמנם זה לא קשור למקרה הספציפי שלי (כי אני כן השתמשתי בשירותי ביה"ח,למרות שרק 8 מתוך 48 השעות שלהן אני זכאית...)אבל אם כבר מתחוללת מהומה בסוגייה-שווה להסדיר גם את העניין הזה

מנסה לעזור:
תודה על הצעתך לפנות לח"כ מיכאל איתן
בינתיים,ניצלתי קשר משפחתי קרוב לעמיר פרץ ושלחתי מייל גם לשלי יחימוביץ. מחכה לתגובות. אם יש לך קשר אישי-ישיר עם מיכאל איתן ונראה לך שיוכל לעזור-סבבה.

רובצת עלי מבוכה רבה נוכח האפשרות שאולי בדיקה פשוטה של עו"ד טוב עשויה להפריך את כל החוק המוזר הזה ובכך לפתור את כל העניין די בקלות (כפי שטוענת קרן ) ואז אני מתפדחת שעוררתי כזו מהומה בקרב חברי כנסת ובתקשורת.

ואז אני מתפדחת שעוררתי כזו מהומה בקרב חברי כנסת ובתקשורת

אל תתפפדחי בכלל. עובדה שלא קל לחלץ את השורה התחתונה מכל העסק הזה. את צריכה עזרה, למה שלא תבקשי אותה ותעשי מה שאת יכולה כדי לקבל אותה?

נעמה, לפי החוק המופיע באתר בט"ל, לא ניתן להתנות מתן מענק לידה באשפוז, מפני שכבר ענית על התנאי יולדת שילדה בבית החולים ( זכאית למענק לידה יולדת שילדה בבית חולים או אושפזה בבית חולים מיד לאחר הלידה).

המכתב משולה זלצר הוא רק מכתב. עדיין לא מצוין על איזה חוק הוא נסמך, ואם זה נוהל שלא מעוגן בחוק, אני לא חושבת שאפשר לחייב אותך בתשלום, ולוּ מפני שלא יכולת לדעת על קיומו.

אגב, במידה שזה יגיע לבית דין לתביעות קטנות, האבסורד כאן זועק ולדעתי כל שופט בר דעת ישלח את בית החולים להסדיר זאת עם בט"ל. את משלמת לבט"ל, ובט"ל אמור לכסות את הוצאות האשפוז שלך, קטנות או גדולות. זה לא אמור להיות עניינך נקודה. לא יעלה על הדעת שמישהו יחייב אותך ב-8000 ש"ח בגלל 4 שעות שבהן לא נשארת להשגחה בביה"ח. הרי לא גרמת בכך כל הוצאות לביה"ח.

מה דעתך, קרן?

הי
רציתי לדעת עם יצרת קשר עם אחי הדוס ?
כי גם אני מאמינה
שאולי בדיקה פשוטה של עו"ד טוב עשויה להפריך את כל החוק המוזר הזה ובכך לפתור את כל העניין די בקלות
אם יש לך הסתייגויות מיצירת קשר איתו אשמח לדעת
מנסה לענות על המון דברים ביחד...

יולדת שילדה בבית צריכה להתאשפז למינימום שעות כדי לענות על הקריטריון השני מבין "יולדת שילדה בבית חולים או אושפזה בבית חולים".

זהו. שגם לזה אני לא מוצאת שום עיגון חוקי. נוהל או לא נוהל, גוף כמו בטל"א לא יכול לשלול זכויות בלי הסמכה חוקית. זה מה שכל כך מוזר לי. שזה כאילו "ברור מאליו" לכולנו ולא מעוגן בשום מקום פורמאלי "כחוק".

אשמח אם את מכירה עו"ד שיהיה מוכן לסייע לנו בעניין הזה מול הרשויות (בהתנדבות).
מכירה אחד שמתעסק בביטוח לאומי, אבל ירושלמי... לא מכירה אף אחד שיעבוד בהתנדבות באילת.. צר לי...

בדיקה פשוטה של עו"ד טוב עשויה להפריך את כל החוק המוזר
בלי למצוא ידיים ורגליים בזה, גם כמי שמורגלת בקריאת חוקים, ולאחר שחיפשתי בכל כוחי פסיקה... מנסה לחשוב איך צריך לשאול את "שאלת התם" שלך כך שיבינו שהם שוללים בלי שום סמכות...

חושבת עוד.

במידה שזה יגיע לבית דין לתביעות קטנות
לא תביעות קטנות. עבודה. תביעות נגד בטל"א בבית הדין לעבודה. גם שם מורגלים באזרחים לא מיוצגים. אה!!! בדקי אם בבית הדין לעבודה באילת יש שירות של סיוע משפטי מסטודנטים. זה מקובל בהרבה מקומות.

הרי לא גרמת בכך כל הוצאות לביה"ח.
זו עמדה שגויה. גרמת לבית חולים אבדן תשלום מביטוח לאומי, לכן הם מחייבים אותך בתשלום עבור הלידה. כמה שווה לידה? מבחינתם 8000 שקל... האם זה סביר? אני מניחה שאשפוז של יולדת אחרי לידה "זול" יותר מאשר הלידה עצמה (הן מבחינת "תפיסת מקום חיוני" הן מבחינת "כוננות רפואית" והן מבחינה ביטוחית. לא הייתי הולכת להלחם על זה בתור דבר ראשון).

בסיכום ביניים אני חושבת שמישהו שם פעל מכח נוהל בלי שהוסמך להוציא נהלים... אני לא בטוחה שנוהל כזה יעמוד במבחנים "מינהליים" של סבירות והתאמה לחוק ופעולה בסמכות. זה צועק "מבקר המדינה", אבל הוא פועל רק אחרי מיצוי הליכים. הייתי מנסה להגיע ליועמ"ש של ביטוח לאומי ושל משרד הבריאות ואומרת שם מילים גדולות כאלה כמו "מה ההסמכה החוקית שלכם להוציא נוהל כזה ששולל ממני גמלה שנקבעה לי בחוק?" ומאיימת בפניה למבקר המדינה...

(זו לא עצה משפטית.... זו עצה מהבטן... כאמור- זה לא התחום שלי בחיי המקצועיים...)

פסק הדין הזה: ‏‏http://info1.court.gov.il/Prod03/ManamHTML3.nsf/D9CE532B927C07FF422570AE0056858C/$FILE/D7400BBBCB78FA68422570680043FF4D.html?OpenElement‏‏
מפנה לסעיף 1.3.1 שמגדיר אשפוז כשהייה בת 12 שעות. אבל!!! החוק בנוסח המעודכן ביותר שלו לא כולל בכלל את הסעיף הזה או הגדרה של אשפוז!

רעיון לעצמי- למצוא את התיקון לחוק ולראות אם יש הסבר למה מחקו את הדרישה הזו! ומתי! זה נשק מצוין.

ככה. הסעיף המגדיר הזה לא היה מעולם בחוק הביטוח הלאומי. זה מוזר שוב.

לעומת זאת, בשנת 1997 החזירו את העניין מקופות החולים לביטוח לאומי, במסגרת תיקון לחוק שנמצא כאן ‏http://www.nevo.co.il/Law_word/law14/LAW-1607.pdf‏ אפשר לראות בעמוד 32 למסמך, עמוד 34 של החוברת, שבחוק הביטוח הלאומי ביטלו כל קשר למשרד הבריאות והפכו את כל המקומות שהופיע "זכאית לאשפוז" ל"זכאית למענק אשפוז". זו אינדיקציה חזקה לכך שאין יותר תלות בהגדרות של משרד הבריאות מבחינה חוקית.

הולכת לחפש את דברי ההסבר להצעת החוק הזו.

הנה הצעת החוק. בעמוד 9 לקובץ, עמוד 19 של המסמך יש דברי הסבר למה מחזירים את נושא אשפוז היולדות לביטוח לאומי.

בעמוד 23 לקובץ, 33 לחוברת, יש הסבר על שיטת ההתחשבנות עם בתי החולים על יום אשפוז, באופן כללי. מניחה ששם יש מקור לדרישת המינימום 12 שעות... בלי קשר ליולדות... מריבה על איך מתגמלים ומי משלם...

ובמקום הרלבנטי אין שום הסבר לשינוי בחוק הביטוח הלאומי... הכל עוסק בקצבת הילדים....

<זה היה שיעור קצר בכמה מבולגן עובד לפעמים עורך דין כדי להגיע לתוצאות blink>

אני ממשיכה לחשוב שהם המציאו לעצמם נוהל בלי סמכות.

דיברתי עם עורכת דין מאילת. לדעתה כדאי לפנות לבית החולים במכתב קצר וברור: "אנא הפנו אותנו למקור החוקי שלפיו אתם דורשים מאיתנו תשלום, היינו לחוק, לתקנות או לנהלים שקובעים שיולדת שהשתחררה פחות מ-12 שעות מרגע אשפוזה צריכה לשלם לבית החולים את דמי האשפוז." כמו שכתבה לך קרן, ייתכן שזה יספיק כדי להוריד אותם מעליך. היה ובאמת יש כזו הוראה איפשהו, עדיין אפשר לנסות לתקוף אותה מבחינה חוקית (אבל אז באמת כדאי להעזר בעו"ד לדעתי).
במכתב את גם יכולה להוסיף משהו בסגנון: "הדרישה לאשפוז מינימלי של 12 שעות כאשר אין צורך בכך, מעלה חשד שבית החולים מאשפז אנשים ללא צורך רפואי, אך ורק כדי לקבל את כספי הביטוח הלאומי. אנו שוקלים לפיכך לפנות למשרד הבריאות ו/או לאמצעי התקשורת, על מנת שיוכלו לבדוק האם אכן קיימת תופעה כזו, ויפקחו על הליכי האשפוז". משהו כזה.
אם תרצי לשכור את שירותיה של עורכת הדין האילתית, תגידי לי ואתן לך את פרטיה.
לא יודעת אם רלוונטי אבל רציתי להציע לך את התוכנית בימי חמישי בשלוש בגלי צה"ל (שאני לא זוכרת איך קוראים לה).
זה לא ממש חשיפה כמו בטלויזיה וכאלה (רק לדבר בטלפון ברדיו),
ולפעמים אני שומעת אותה ורואה שהם עוזרים מאד לאנשים שהסתבכו בבירוקרטיות מעצבנות (גם אם הם לא צודקים ב100%, רק צילצול מהרדיו לפעמים מסדר עניינים).
נראה לי ממש כדאי.
בהצלחה.
מאד אשמח לקבל טלפון של עורכת הדין באילת
אבל אם תוכלי להבהיר לה שנשמח לסיוע שלה בהתנדבות,או אם היא מכירה יועץ משפטי של נעמת או ויצו באילת שיוכלו לסייע לנו חינם
היא לא תוכל לעבוד בהתנדבות.
כדי לקבל סיוע של ויצו או נעמת, את יכולה פשוט להתקשר למענה הטלפוני שלהם (ויצו 03-6923825, נעמת באילת 6372131, 6371517 - 08).
בינתיים, את יכולה בעצמך לשלוח את המכתב לבית החולים.
עוד חברה עורכדינית מציעה לפנות לאגודה לזכויות החולה.
6022934

איזור חיוג 03

נסי שם

וזה האתר:

(שוב, בטפטוף לא ערוך... סליחה)

"הכל דיבורים" - רשת ב' (אאל"ט). עוסקים בדברים האלה. תשלחי להם פקס ואם הם חושבים שיש בזה ענין, הם משדרים וישר מעלים לשידור את מי שנוגע בדבר (מנהל ביה"ח או מישהו מבט"ל).
הנה לינק ששלחה לי עדי יותם-עורכת מדור הריון ולידה בתפוז אנשים- הכתבה שכתבה אודותינו:

דיברתי היום עם ח"כ מיכאל איתן והוא ישמח לעזור.
פני אליו דרך האתר שלו או שתכתבי מכתב אליו לכנסת עם הסבר על השתלשלות העניינים.
צייני דרך להתקשר אליך באמצעות טלפון או אימייל כדי שאוכל לתת לך פרטים מזהים שלי שידע במה מדובר.
בהצלחה
תודה מנסה_לעזור‏ . שלחתי לו את התכתובות בעניניינו. מקווה שבאמת יוכל לעזור כי בינתיים אין התקדמות. ביה"ח עומד בדרישתו להגיש נגדנו תביעה (מתוך התחשבות דחו את מועד הגשת התביעה מסוף החודש שעבר לסוף החודש הזה...)
נעמה, מצטערת אבל האיש מרמב"ם כנראה תפס רגלים קרות. כמה שאני לא מתקשרת הוא לא חוזר אלי. אולי בתור דובר בית החולים הוא החליט שזה בעצם לא לטובתו להתערב. אנסה שוב למרות הכל. בהצלחה, ואל תשכחי שבסופו של דבר זה רק עניין של כסף, וכסף בא וכסף הולך. שיגיע אליכם המון מכל מיני מקורות צפויים ובלתי צפויים אמן!
נעמה האם יצרת קשר עם אחי?
הוא שמח לעזור לך הוא עורך דין מישהו אחר משלם לו כדי שיעזור לאנשים בחינם מה עוד צריך?
אם אבד לך המספר תיידעי אותי
איילה,דיברתי עם אחיך מספר פעמים והוא לא חזר אלי עם תשובות או איזו שהיא תגובה,כלשהיא...
אנסה לנדנד לו שוב היום (?)

נירית מ "נשים קוראות ללדת" הפנתה אותנו לעו"ד אחר,וגם הוא בודק את העניין.

מישהיא ציינה בפני שאפשר להגיש טופס 117 בבקשת תשלום לקופת חולים. מישהוא מכיר את הנוהל? אולי כדאי שננסה את הערוץ הזה?...

תודה

מחכים לישועה. מניין יבוא עזרנו?...

ואל תשכחי שבסופו של דבר זה רק עניין של כסף, וכסף בא וכסף הולך. שיגיע אליכם המון מכל מיני מקורות צפויים ובלתי צפויים אמן!

אולי נתארגן וכל אחד יתן שקל (צריך שמונה אלפים...) ובתור מחאה נשלם כולנו בשקלים...

<לא יאמן איזו אטימות מצד ביה"ח לטרטר ככה יולדת>

אולי נתארגן וכל אחד יתן שקל

אם ימוצו כל הדרכים שהוצעו לעיל ללא תוצאות
אחלה רעיון!

אני בעד!!!
(רק לראות את הפרצוף שלהם, שווה לעשות את זה במטבעות של עשר אגורות! או חמש!!)
דיברתי עם אחיך מספר פעמים והוא לא חזר אלי עם תשובות או איזו שהיא תגובה,כלשהיא...
אנסה לנדנד לו שוב היום (?)

בן זו*ה
תדרשי ממנו עזרה או מישהו שיעזור לך זה התפקיד שלו גם אם נראה לו שלא !!!
אני מוכנה לתרום את כל הקופה שלי היא במטבעות של חמש אגורות יש שם לפחות 8 שקלים
גם אני בפנים
גמדים!!

לא מצליחה לשלוח חיבוק..

<מרגיעון: "כולנו זקוקים לחיבוק" .. בחיי!>

אגוזית,
בלי רווחים בכלל בין הסוגריים
תודה לכולכן על התמיכה

עו"ד רציני (זה שהגיש את הבג"צ בסוגיית מענק הלידה ליולדות בית)בדק היטב את העניין ולטענתו ע"פ החוק אנחנו זכאים גם למענק הלידה וגם לקבלת שרות אישפוז ללא תשלום.אמר שיכתוב עבורנו מכתב לביטוח לאומי.
מקווים לסיים את הפרשה המוזרה הזו בטוב .נראה מה יהיה...

בהצלחה נעמה!
עו"ד רציני (זה שהגיש את הבג"צ בסוגיית מענק הלידה ליולדות בית)בדק היטב את העניין ולטענתו ע"פ החוק אנחנו זכאים גם למענק הלידה וגם לקבלת שרות אישפוז ללא תשלום.אמר שיכתוב עבורנו מכתב לביטוח לאומי.
מקווים לסיים את הפרשה המוזרה הזו בטוב .נראה מה יהיה...

בשורות טובות, אולי בפורים הכל יתהפך...


עדכון:

עו"ד שלומי פרידמן (מי שבזמנו הגיש את הבג"צ בעניין מענק הלידה ליולדות בית),התגייס לעזרתנו
לאחר בדיקה מקיפה והרבה פילפולים ושינויי נוסחים,שלח בשמנו מכתבים לביטוח לאומי ולביה"ח. מצב הטכסטים בהמשך.נמסר גם עותק לדיעות אחרונות.
למרות שהציע את עזרתו בהתנדבות,ביקש כי אם תתקבל עמדתנו,נשלם לו סך 1000+מע"מ. נשמע לנו הוגן אז הסכמנו. מה דעתכם? אין לנו ניסיון בכלל בתחום הזה. זה מוגזם לדעתכם לצפות מ"המדינה"/מוסדותיה שיממנו את הסכום הזה?או אולי איזו עמותה לסיוע לאזרח?

מצב טכסט המכתבים:


פרידמן ושות' משרד עורכי – דין
Friedman & Co. Law Office

שלומי פרידמן, עורך דין* Shlomi Friedman, Advocate LLb., B.Sc., M.Sc.
טניה דרז'אק, עורכת דין LLb. Tanya Derzhek, Advocate
גל פלג, עורך דין LLb. Gal Peleg, Advocate
לידיה רוטמן, עורכת דין Lidya Rotman, Advocate LLb.
זהבה פרידמן, עורכת דין Zehava Friedman, Advocate LLb.

 • חבר לשכת עורכי הדין ב-New York

תחומי עיסוק: רח' שאול המלך 35, בית אמריקה, תל-אביב Major concerns:
ת.ד. 18128, ת"א, 61181
משפט אזרחי Civil Law 35 Shaul Hamelech St , Tel-Aviv משפט מסחרי טל: 03-6959855 Tel: Commercial קניין/מקרקעין פקס: 03-6959295 Fax: Real Property
משפט חוקתי/בג"צ ‏[email protected]‏ E-mail: Constitutional Law
אתר המשרד: ‏www.Friedman-Law-Firm.com

תאריך: 23.03.2008Date: ___________________________

לכבוד
גב' מירב פרז
המחלקה לפניות הציבור
הבטוח הלאומי
פקס: 02-6525038

הנדון: תשלום מענק אשפוז ומענק לידה – נעמה וייס ת.ז XXXX

אני פונה אליך בשם מרשתי נעמה וייס, אשר ילדה את בנה בבית החולים יוספטל ביום 19.02.08.

לאחר לידת בנה ביקשה מרשתי להשתחרר שכן הלידה עברה בשלום ולא היתה מעוניינת בהמשך אשפוז בבית החולים.

בית החולים העביר למרשתי דרישת תשלום על הוצאות הלידה, בטענה שהביטוח הלאומי מסרב לכסות את ההוצאות.

לפי הרשום במכתב שנשלח על ידי שולה זלצר, מנהלת אגף גמלאות משפחה לבית החולים (מצ"ב) המסביר את הנוהל , רשום כך:

התנאים לקבלת מענק לידה ומענק אשפוז:

 1. תושבת ישראל
 2. עובדת בישראל או אשת עובד בישראל (למעט תושבי שטחים)
 3. לידת ולד חי אחרי 26 שבועות של הריון
 4. לידה בבית החולים או הזדקקות לאשפוז תוך 24 שעות מהלידה.
הדרישה היא שהיולדת תעמוד בתנאים באופן מצטבר.

מרשתי עומדת בכל התנאים המצטברים המזכים אותה במענק לידה ואת בית החולים בדמי אישפוז!!!

בשתי הפסקאות האחרונות במכתבה של גב' זלצר ישנה התייחסות ליולדות אשר יולדות בבית ולא בבית החולים (כפי שמרשתי). מרשתי נכנסת בגדר הרישא של ס"ק 4 ולא בגדר הסיפא שך ס"ק 4 שרק לגביו (לגבי סיפת ס"ק 4) קובע הנוהל שעל היולדת להתאשפז תוך 24 שעות למינימום 12 שעות.

מרשתי אינה שייכת לקבוצת האוכלוסיה שלגביה נוגע הסיפא של סעיף 4 או הפסקה המסבירה את המושג "אשפוז" המגדיר מינימום שעות האשפוז, שכן הפסקה מתייחסת רק ליולדות בבית.

מרשתי עונה לכל הדרישות לפי הסעיף, כולל סעיף 4 רישא, לידה בבית החולים.

לפי אתר האינטרנט שלכם:

לגבי מענק לידה

זכאית למענק לידה יולדת שילדה בבית חולים או אושפזה בבית חולים מיד לאחר הלידה והיא אחת מאלה:

 1. תושבת ישראל או אשת תושב ישראל (גם אם הייתה הלידה מחוץ לישראל).

 2. אישה שעובדת בישראל או שבן זוגה עובד ומועסק בישראל 6 חודשים רצופים לפחות בתכוף לפני הלידה, גם אם הם אינם תושבי ישראל (למעט תושבי האזור ושטחי האוטונומיה), ובלבד שהלידה היתה בישראל."

לגבי תשלום אשפוז

תשלום הוצאות אשפוז בגין לידה ישולמו ישירות לבית החולים על-ידי המוסד לביטוח לאומי, עבור אותן נשים הזכאיות גם למענק לידה. מענק האשפוז הוא תשלום אחיד, וסכומו נקבע בתקנות.

לפי הרשום בחוק הביטוח הלואמי (נוסח משולב) התשנ"ה 1995 סעיף 42
הזכות למענק אשפוז, למענק לידה ולקצבת לידה (94) (תיקון: תשנ"ז)

(א) מבוטחת שהזדקקה לאשפוז בקשר ללידה זכאית -

 1. למענק אשפוז;
 2. למענק לידה;
 3. לקצבת לידה, אם ילדה יותר משני ילדים בלידה אחת.

בחוק לא קיימת דרישה לאישפוז בפועל לאחר הלידה !!!

לפיכך אין לכם זכות לסרב לכסות את הוצאות הלידה ואין לכם זכות למנוע ממרשתי לקבל את יתר זכויותיה – היינו מענק לידה.

אבקש לכסות את הוצאות האשפוז ולהעניק למרשתי מענק לידה לאלתר.

אם סרובכם לכסות את הוצאות בית החולים נובע מדרישתם המוגזמת של בית החולים על כיסוי מלוא חבילת הלידה, למרות שמרשתי היתה מאושפזת כ-10 שעות בלבד, זהו מאבק שעליכם לנהל מול בית החולים ולא מול אזרחית אחת ויחידה אשר עמדה במחויבויותיה כלפי הביטוח הלאומי לאורך כל חייה.

עימדו אתם במחויבותכם כלפיה ואל תערבו אותה במאבקים שאינם נוגעים לה.

אני דורש את עמדתכם בהקדם.


בברכה,

שלומי פרידמן, עו"ד


פרידמן ושות' משרד עורכי – דין
Friedman & Co. Law Office

שלומי פרידמן, עורך דין* Shlomi Friedman, Advocate LLb., B.Sc., M.Sc.
טניה דרז'אק, עורכת דין LLb. Tanya Derzhek, Advocate
גל פלג, עורך דין LLb. Gal Peleg, Advocate
לידיה רוטמן, עורכת דין Lidya Rotman, Advocate LLb.
זהבה פרידמן, עורכת דין Zehava Friedman, Advocate LLb.

 • חבר לשכת עורכי הדין ב-New York

תחומי עיסוק: רח' שאול המלך 35, בית אמריקה, תל-אביב Major concerns:
ת.ד. 18128, ת"א, 61181
משפט אזרחי Civil Law 35 Shaul Hamelech St , Tel-Aviv משפט מסחרי טל: 03-6959855 Tel: Commercial קניין/מקרקעין פקס: 03-6959295 Fax: Real Property
משפט חוקתי/בג"צ ‏[email protected]‏ E-mail: Constitutional Law
אתר המשרד: ‏www.Friedman-Law-Firm.com

תאריך: 23.03.2008Date: _
___________________________

לכבוד
פרופ' פייזר
מנהל בית החולים יוספטל
אילת

הנדון : דרישתכם לתשלום עבור לידה - נעמה וייס XXX

אני פונה אליך בשם מרשתי נעמה וייס, אשר ילדה את בנה בבית החולים יוספטל ביום 19.02.08.

לאחר לידת בנה ביקשה מרשתי להשתחרר מבית החולים שכן הלידה עברה בשלום ומרשתי לא היתה מעוניינת בהמשך אשפוזה בבית חולים. בין שעת האשפוז שלה ועד שעת השחרור שהתה מרשתי בבית החולים כ-10 שעות.

מבית החולים נשלחה למרשתי דרישת תשלום בטענה שהביטוח הלאומי סרב לכסות את הוצאות הלידה שלה בשל אישפוז הקצר מ-12 שעות.

עם זאת בהתאם למכתב שקיבלה מרשתי מבית החולים, המסביר את הנוהל רשום כך:

התנאים לקבלת מענק לידה ומענק אשפוז:

 1. תושבת ישראל
 2. עובדת בישראל או אשת עובד בישראל (למעט תושבי שטחים)
 3. לידת ולד חי אחרי 26 שבועות של הריון
 4. לידה בבית החולים או הזדקקות לאשפוז תוך 24 שעות מהלידה.

מרשתי עומדת בכל התנאים המצטברים המזכים אותה במענק לידה ואת בית החולים בדמי אישפוז!!!

בשתי הפסקאות האחרונות במכתבה של גב' זלצר ישנה התייחסות ליולדות אשר יולדות בבית ולא בבית החולים (כפי שמרשתי). מרשתי נכנסת בגדר הרישא של ס"ק 4 ולא בגדר הסיפא שך ס"ק 4 שרק לגביו (לגבי סיפת ס"ק 4) קובע הנוהל שעל היולדת להתאשפז תוך 24 שעות למינימום 12 שעות.

מרשתי אינה שייכת לקבוצת האוכלוסיה שלגביה נכתבה הסיפא של סעיף 4 - מינימום שעות האשפוז, שכן אלו הסיפא מתייחסת ליולדות בבית ואילו מרשתי ילדה בבית חולים. מרשתי עונה לכל הדרישות לפי הסעיף, כולל סעיף 4 רישא, לידה בבית החולים.

מרשתי לא תשלם על שירותים מאחר והיא עומדת בתנאים שהציב הביטוח הלאומי , ואינכם רשאים לחייבה.

אבקש להעביר לביטוח הלאומי את דרישת התשלום ולעמוד על כך שישלמו. כמו כן אבקש להעביר גם את דבר זכאותה למענק לידה, לפי אותם התנאים.

דעו כי במעשיכם הינכם מחבלים בזכויות של מרשתי לקבלת מענק לידה וגורמים לה נזק כלכלי. שעליו תיאלצו בסופו של עניין לתת את הדין!!!


בברכה,

שלומי פרידמן, עו"ד

מה דעתכם? אין לנו ניסיון בכלל בתחום הזה. זה מוגזם לדעתכם לצפות מ"המדינה"/מוסדותיה שיממנו את הסכום הזה?או אולי איזו עמותה לסיוע לאזרח? נראה לי הוגן מאוד, הסכום שהוא ביקש.
הי נעמה flower
מחקתי את מספר תעודת הזהות שלך מהטקסט, נראה לי לא בריא.... אני מקווה שזה בסדר.
וחוץ מזה, אני שמחה מאוד שיש לכם עזרה ומקווה שזה יעזור לגמור את כל העניין בטוב.

hug

אם בית החולים יכיר בטעותו, אולי אפשר לדרוש מהם לשלם לעורך הדין?

זה נקרא הוצאות משפט , ואם את זוכה במשפט (מחזיקה לך אצבעות) בדרך כלל ביהמ"ש מחייב אותם לשלם את שכר הטרחה של עורך הדין שלך (כך אומר אישי המשפטן)
תודה דלית
לא שמתי לב... כלומר , לא חשבתי על זה...
שימי לב, וכדאי לשאול את העו"ד - מה קורה אם אתם מפסידים?
לא רוצה להשבית שמחות אבל כדאי לבדוק. זה שעו"הד שלכם ויתר על שכרו, לא אומר שהצד השני יעשה כך ובמקרה שבו ייקבע כי ביה"ח צודק (ולצערי לא תמיד הצדק מהצח) אתם עלולים לשאת בהוצאות הצד השני.
בהצלחה
לא נראהלי שזה הולך לבית משפט בשלב הזה
שלום לכל המתעניינים/ות

להלן השתלשלות העניינים:

עו"ד שלומי פרידמן (שידוע בזכות עמדתו התקיפה מול ביטוח לאומי,הגיש בזמנו את הבג"צ בעניין מענק הלידה ללידות בית),כתב מכתבים תקיפים לביה"ח ולביטוח לאומי. בעקבות המכתבים,סיכמו הביטוח הלאומי וביה"ח שהתשלום עבור האישפוז ישולם על ידם "לפנים משורת הדין",יענו-הם החליטו לנהוג כפי שכל שאר בתי החולים נוהגים-פשוט "להעלים עין" מהשחרור המוקדם ולדווח שכן נשארתי ל 12 שעות,ואז בעצם כן מגיע לי ע"פ החוק לקבל שירות+מענק לידה. (סתם פחדנים. מדהים איזה כוח יש ל"שם" של עו"ד כזה)
אז נכון שהעניין האישי שלנו נפתר ויצאנו בזול,יחסית(במקום 8000 לביה"ח,עכשיו אנחנו צריכים לשלם 1000 ומשהו לעו"ד) אבל זה עדיין די מעצבן,כי לא הופקו מהמקרה שלנו שום לקחים וסתם "החליקו" במקום לטפל בסוגייה באמת,ועכשיו,אם אשה נוספת תצטרך לעבור מה שאני עברתי-היא תידרש שוב לאיים על הממסד עם עו"ד מפולפל כדי לקבל את מה שאני קיבלתי
לעזאזל הממסד והחוקים המטופשים שלו!!!

השורה התחתונה של עו"ד פרידמן היא שחוק הביטוח הלאומי נקבע בשנות ה 50 , לפני שחוקק חוק "כבוד האדם וחירותו" ולכן לא ניתן לשנותו. אבסורד,אבל ככה זה,בינתיים. השאלה אם יש מה לפנות לחברי כנסת כדי שיפעלו למען שינוי החוק,אם זה ידוע מראש כבלתי אפשרי...
לא יודעת. רק יודעת כמה אני מתעבת את הממסד ואת החוקים שהוא ממציא כדי לכלוא אותנו בכבליו.

אני עייפתי מלהתעצבן בעניין,אבל אם למישהיא מכן יש קשרים בממסד הגבוה שיכולים לעשות משהו כדי למצוא פתרון חוקי לסוגייה-תבורך!

זו הערתו האחרונה של העו"ד,כפי שקיבלתי במייל:

אין סיכוי לשנות את החוק כיוון שחוקי היסוד (כבוד האדם וחרותו וחופש העיסוק) התוו עקרונות קדימה ולא אחורה!!
חוק הב"ל הארור(!!) קיים משנות ה-50, הרבה לפני חוקיהיסוד, ולכן אי אפשר לשנותו.

אני לא יודע אם את יודעת אבל נירית הפנית אתכם אלי כי אני טרבל מייקר לב"ל.

אני תקפתי את הפיגור שאלמנות מקבלות קצבת שארים ואלמנים לא!!
קיראי את פסק הדין המצ"ב ותביני מדוע במקרה שלך, כמו שם, לא ניתן לשנות את החוק באמצתעות בג"צ.
כאן יכולה רק נירית להשפיע באמצעות מחאה חברתית ואני מוכן ומזומן לתמוך ולתרום.

לפחות עזרתי בחלקת אלוהים הקטנה שלך....

ברוך שפטרנו...
אמנם עדין מעצבן אבל עכשיו זה מעצבן יותר בזול.
אני מאמינה שניתן לשנות דברים ע"י חקיקה חדשה - אולי בכתובת שנתתי לך בעבר, אולי שדולת נשים או ח"כיות.
מקווה שעכשיו כשהעננה סרה - תוכלי להנות מהקטנטן 'נטו'.
בשעה טובה, ומקווה שמנת ההתעסקויות הזוטות נגמרה בזאת (בכל אופן, היא בטוח הוגדשה...), ושתהנו מהצאצא ואחיו/אחיותיו.
מזל טוב happy
קוראת אותך - תודה על השיתוף והכתיבה המשובחת flower
< שאלה - האם העורך דין יודע/מסכים שפרסמת את המייל שלו כאן?>
הוא אמור לדעת,כי הפנייתי אותו לקרוא בדף פעם,אבל לשאלתך:לא. לא שאלתי את רשותו. למה?זו בעיה לדעתך? בסה"כ מרוויח פרסום. למה שיהיה לו אכפת?זה רק יכול לעזור לו להביא אליו קליינטים
עיינתי קלות בדף אך לא העמקתי כי הקטנה לא נותנת לי להשאיר אותה הרבה לבד. בכל מקרה לעניין לידות בית ואשפוז בבית חולים, את הקטנה ילדתי לפני שמונה חודשים בלידת בית וב"ה הכל זרם כמו שקיוויתי והתאוששתי די מהר. לאחר מנוחה של כמה שעות החלטנו לנסוע לבית החולים להבדק ולהתאשפז על מנת לקבל את המענק לידה. עשינו זאת בשביל המענק כי הבנו שניתן לקבל רק לאחר אשפוז של כ12 שעות. בבית חולים עשו קצת פרצופים אך בסוף החתימו אותנו על שחרור מוקדם וביקשו מאיתנו לבדוק את הקטנה שוב לפני שנשתחרר ובעקבות גילוי רמת צהבת גבולית של 13 לקטנה בת יום המליצו להשאר והפחידו " זה באחריותכם לשחרר את התינוקת ככה ואם הצהבת תעלה" בכל מקרה נאלצנו להשאר ובעקבות עלייה נוספת יצא שבמקום לחזור הביתה אחרי לידה קסומה בבית נשארנו ששה ימים עד שהורידו לה את הצהבת מתחת לאור הסגול כמה עצוב. המיילדת ששמעה זאת מאוחר יותר ששאלה לשלומינו לא האמינה שעיקבו אותנו כך שבעצם ע"י אמבטיית שמש מידי בוקר אפשר להוריד את הצהבת לבד תוך כדי לבדוק את ירידת הצהבת אצל האחות במקום להשאר בבית חולים ולמה בכלל לחכות ששה ימים אם אפשר להוריד שם ע" האור הסגול מייד אם זה לא מזיק כמו שהם אומרים. לא נור העיקר שזה מאחרינו וגם למדתי שם מספיק בזמן השיהות בבית חולים והגעתי למסקנות בעיקר את זה שאני לא רוצה להיות שם שוב וללדת בבית זה האידיאל בשבילי.
האם יש חדש לגבי אופן קבלת מענק הלידה ללידות בית או שזו הדרך היחידה? לא עקבתי אחרי הדפים הקודמים כך שלא בטוחה לגבי זה.
אני שמחה לשמוע שכך נגמר.
אני שמחה לשמוע שכך נגמר
hug
גם אני שמחה לשמוע שזה מאחוריכם,
flower
האם יש חדש לגבי אופן קבלת מענק הלידה ללידות בית או שזו הדרך היחידה? - אפשר לנסות את השיטה העתיקה של "לא ידעתי". כלומר, לשחק אותה ראש קטן, ואיזה חודש חודש וחצי אחרי הלידה להתקשר לביטוח לאומי ולהודיע שלא קיבלת מענק לידה... מסתבר שבחלק מהמקרים זה עובד, ופשוט מקבלים אותו. מצד שני, זה סוג של רולטה לגבי כן או לא...

שמחה לשמוע שזה מאחוריכם

ביום שלישי הקרוב הכנסת מכנסת את הועדה לקידום מעמד האישה לדיון מיוחד בעקבות הפנייה שלנו.
נירית מעמותת "נשים קוראות ללדת" תייצג אותנו שם וכמובן שתנצל את ההזדמנות להתייחס לעוד סוגיות בענייני לידה
אולי בסוף יכריע הצדק את החוק...
שמחה שיש לי חלק בתהליך הזה. רק חבל שהמחיר לפעמים כל כך גבוה
אז הדיון הכה מדובר פה באתר הוא בזכותך? תראי מה זה. מעז יצא מתוק. כל הכבוד נעמה!
רק עכשיו נחשפתי.
שמחה שהכל הסתדר לטובה.

אני הגעתי להסכם (עם בן הזוג) על 24 שעות אישפוז ורק אז להשתחרר, וכמובן אם הכל בסדר.
אבל נחכה ונראה שהכל באמת יהיה בסדר.
מקווים מאד שבקרוב ממש


סוף הסיפור:מעז יצא מתוק: בעקבות המקרה של בני הזוג וייס בלידה ביוספטל,זומן דיון בכנסת אשר תוצאותיו בעלות ערך רב לגבי זכויות היולדת בישראל:

29/7/2008
דיון היום בוועדה לקידום מעמד האישה קבע:
"יבוטל הקשר בין מענק הלידה למקום הלידה"

נעמה וייס:אני גאה שזכיתי לקחת חלק ולתרום לקידום נושא כל כך חשוב לציבור היולדות בארץ. חבל רק שהמחיר היה גבוה


בדיון שנערך בוועדה לקידום מעמד האישה היום, הוסכם בין הדוברים כי אין לקשור בין מענק לידה למקום הלידה. עוד נדרש הביטוח הלאומי לספק הסברים למגבלה ששם על יולדות בית להגיע לחדר לידה תוך 24 שעות מהלידה ולהישאר 12 שעות בבית החולים על מנת לקבל את מענק הלידה. הסתבר שהגדרות אלו הן השאלה של פקידי המשרד מחקיקה אחרת ולא בהכרח רלוונטית.
ח"כ ליה שמטוב, יו"ר הוועדה לקידום מעמד האישה, הבהירה : "הוועדה דורשת לנתק את הקשר בין מקום הלידה לבין מענק הלידה ; אין מקום לאפליה בין פרט לפרט בחברה הישראלית כשכלי האפליה הוא המוסד לביטוח לאומי."

הדיון זומן בעקבות מקרה בו נדרשו בני זוג שילדו בבית החולים לשלם עבור לידתם כיוון שעזבו את המקום פחות מ 12 שעות לאחר הלידה.
במקביל הגיעה לידי חברי תנועת "נשים קוראות ללדת למען חופש בחירה בלידה" ההצעה של חברי סיעת "ישראל ביתנו" לתיקון חוק דמי אשפוז וחוק מענק לידה, אשר נועדה לאפשר מענק לידה לילודים ללא קשר למקום הלידה. הצעה דומה הוגשה בעבר ע"י חברת הכנסת אורית נוקד שנכחה בדיון והבטיחה לקדם את הנושא.
בדיון התייחסה עו"ד יפעת מצנר משדולת הנשים, לסוגיית הזכאות על סמך מקום התרחשות הלידה : "מחר יפגעו גם במי שלא עושה בדיקות גנטיות או מעקב הריון על פי פרוטוקול זה או אחר. צריך לשים לזה סוף". ח"כ נדיה חילו, הבהירה כי מדובר בזכותם הטבעית של יולדות וכי לא ייתכן שמקום הלידה יהווה מבחן זכאות: "כי אם כך, מדוע שלא ייתנו קבלת מענק הלידה ברמת ההכנסה, במצב המשפחתי ועוד".

"תיקון זה יפסיק את המצב האבסורדי הקיים" אומר עו"ד שלומי פרידמן, מומחה לסוגיות הביטוח הלאומי: "כיום אישה אזרחית המדינה, משלמת מיסים בישראל, נוהגת על פי החוק - ולמרות זאת נענשת, מטורטרת ונקנסת כספית." המשפטנית דר' אומי לייסנר אשר עבודת הדוקטוראט שלה עוסקת במענקים סביב הלידה טענה שמניעת מימון לידת הבית מונעת מנשים מעוטות יכולת לבחור באפשרות זו גם אם היא המועדפת והרצויה עבורן: "מדוע מענישים את הבוחרות ללדת מחוץ לבית החולים בכספן שלהן, דמי הביטוח ששילמו כל חייהן, על כך שבחירתן הייתה חוקית אך פחות מקובלת?...."

כל הדוברים בדיון הסכימו כי המחקרים אינם מראים יתרון מובהק בשיעורי תמותה ותחלואה בקשר למקום הלידה. למרות זאת ציין דר' לוטן כי משרד הבריאות מצא לנכון להמליץ ליולדות ללדת דווקא בבית חולים. כנגד טיעון זה הובהר שוב ושוב שלא מערכת האמונות של צד זה או אחר עומדת על הפרק אלא הרצון החופשי וזכותו של אדם על גופו. עו"ד שלומי פרידמן שחשף את חולשתן של תקנות הביטוח הלאומי, הבהיר כי מדובר בשלושה סוגי תשלומים: מענק הלידה שכל יולדת זכאית לקבל, דמי אשפוז שמיועדים לבית החולים או דמי מיילדות שיינתן עבור הוצאות הלידה של אישה שבחרה ללדת מחוץ לבית החולים כפי שמתקיים במדינות נאורות בעולם דוגמת אנגליה והולנד.

פרופ' מרק גלזרמן מנהל חדר הלידה במרכז הרפואי בילינסון וד"ר רחל אדטו, חברת הנהלת המרכז הרפואי שערי צדק בירושלים, ציינו כי עלותן הכללית של הלידות גבוהה מסך 8000 הש"ח שמשולם לבית החולים עבור כל לידה. עלותה של לידה רגילה ללא התערבויות קטנה מהסכום הנוכחי אולם בית החולים משתמש בדמי האשפוז לצורך סיבסוד צולב של יולדות שעוברות ניתוחים וילודים או פגים שמטופלים לאורך זמן.
טיעון זה נועד להסביר מדוע אין הכסף מגיע ליולדת ומדוע בית החולים זקוק לכל סכום של דמי אשפוז. "לא זה מה שגורם לנו לעודד לידות בבית החולים" טענה דר' רחל אדטו מנהלת מחלקת יולדות בשערי צדק. עם זאת אין להתעלם מהעובדה שהמדינה מממנת ניתוחים קיסריים על פי רצונן של נשים גם ללא הצדקה רפואית, האין זה מכיוון ששטח זה נמצא בידי רופאים ובתחום בית החולים?... דבי גדל בר, נציגת אירגון המיילדות מציגה אספקט נוסף בסוגיה זו: "אנשים זכאים לבחור לעבור פעולה כירורגית במוסדות פרטיים וקופות החולים משתתפות חלקית במימון העלויות. מסתבר שניתן לגזור עלות אשפוז וטיפול באופן נפרד. מדוע אם כן לא להתנהל באופן זהה עם הלידות?"
פתרון כלכלי אפשרי מציעה הגב' רות דייויס שתביעתה לקבל מענק לידה הועברה מבית המשפט לידי המחוקק ומחכה עדיין להתייחסות (כבר 12 שנה). דייויס טוענת כי, מאחר ועלות לידה חוץ אשפוזית נמוכה מזו שבבית החולים הרי שגם אם תקבל יולדת הבית סכום שיכסה עלות מיילדת ואפילו ביקור רופא לאחר הלידה, עדיין יישאר סכום כסף שהמדינה יכולה להעביר לחברה מבטחת ואו לבית חולים מגבה.

בדיון עלה ספק ביכולתם של בתי החולים בישראל כיום לספק שירות אופטימלי ללידות. מספר הלידות עולה, בעוד מספר המיילדות לא עולה בהתאמה, פרוטוקולים נוקשים לעיתים גוררים התערבויות וסיבוכים נוספים וכנ"ל הרפואה המגננתית. "נראה כי טראומה בלידה ראשונה בבית החולים לעיתים מביאה נשים לבחור בלידת בית." אומרת עוד' מצנר. "מספר מיילדות הבית גדל משש ל16 בחמש שנים" אומרת מיכל בונשטיין מיילדת ונציגת אירגון מיילדות הבית: "נתון המעיד על מספר דורשות השירות ההולך וגדל." נתונים ממרכזי לידה של שיבא ולניאדו מספרים על נשים שמוכנות לשלם עבור חווית לידה מייטבית, באווירה ביתית "כמיילדת 25 שנה אני יודעת שתמיכה אופטימלית מגדילה את הסיכוי ללידה ללא התערבות." אומרת בונשטיין ההורמונים מתנהלים לטובת היולדת בלידה מכבדת ואמפטית. 20-30% ניתוחים קיסריים בבתי חולים מעלים תהייה באשר לניהול הלידה במוסדות הרפואיים."
על מנת להביא להטבה בתנאים עבור נשים ללא קשר למקום הלידה הציעה, יפעת כהן מאיר, נציגת התנועה "נשים קוראות ללדת למען חופש בחירה בלידה", את האמנה הבינלאומית למען היולדת והילוד (IMBCIׂ) שהתגבשה בידי הגופים הבריאותיים המרכזיים בעולם כמו ארגון הבריאות העולמי, ומבוססת על מסמכים רבים המגובים כולם במיטב המחקרים העדכניים.
המסמך מעודד בין היתר הקמת מרכזי לידה (שהוכחו כמקדמי בריאות), ממליץ על אישור בחירת מלווי הלידה על פי רצון היולדת, בחירת תנוחת לידה, מימוש הזכות להשאיר תינוקות עם אימהותיהם ועוד. "אנחנו קוראים לחברי הכנסת לסייע באימוץ עקרונות אמנה חשובה זו ולהמשיך בתהליך יסודי של שינוי מהותי על ידי הפיכת ההמלצות להצעת חוק זכויות היולדת והילוד".

נקודה נוספת שעלתה בדיון הוועדה היא הצעת חוק שהוגשה לאחרונה לכנסת - חוק סיעוד חדש ובו המלצה לבטל את פקודת המיילדות. המלצה זו פוגעת באוטונומיה של המיילדות המאפשרת להן כיום להעניק טיפול מלא ליולדת מבלי להיזקק לאישור רופא וככזו פוגעת בחופש הבחירה של היולדת בישראל. בדיון הבוקר הוסר איום זה בהצהרה חגיגית של הגב' שושי ריבה, האחות הראשית של משרד הבריאות שטענה כי הסעיף הוצא מהצעת החוק עוד בטרם הוגשה לקריאה טרומית בכנסת.

"אני שמחה וגאה על הדיון שהתקיים היום" אומרת נירית שפירא, ממובילות התנועה למען חופש בחירה בלידה: "לראשונה נראה כי התחיל תהליך תיקון האפליה ארוכת השנים. אנו מאמינים כי בשלה השעה לשינוי וכי הדיון היום הוא סימן להתעוררות של הציבור ושל חברי הכנסת לפעילות למען הטבת המיילדות בישראל."

לידה היא לא מחלה, זכותה של אישה ללדת כרצונה, בחופשיות, בסביבה אוהדת ותומכת – היא זכות בסיסית, זכותן של נשים ללדת ושל תינוקות להיוולד בלידות מעצימות, בהן טובתם ובריאותם הפיזית והנפשית עומדת מעל לכל.


הגיעה העת לשינוי - למעננו ולמען הדורות הבאים.

לפרטים נוספים:

נירית שפירא (עיתונאית ויו"ר העמותה למען חופש בחירה בלידה): 054-6968702
מיכל בונשטיין (מיילדת בית): 054-4700178
דבי גדל בר (ארגון המיילדות): 052-666931
רותי קרני הורוביץ ( leida.co.il, ארגון מקצועות הליווי וההדרכה מסביב ללידה):052-8374237
דר' קרלוס רוזנברג (רופא נשים מיילד): 052-8284835
יפעת כהן מאיר (המרכז הישראלי לחינוך ללידה): 050-59013777

קולולולשששששhappy
איפה פורסם הטקסט הנ"ל?
וואו נעמה,
כל כך שמחה לקרוא את זה!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
כל הכבוד, באמת.
שנזכה לראות המשך התגלגלות מהסוג הזה של דברים בארץ הזאת!
מעולה
!!!!!
תודה על החלק שלך בענין נעמה !
תודה מעומק הלב .
מצטערת שטרטרו אתכם
ושמחה שבסופו ל דבר לטובה..
לידות טובות וקלות וימים מבורכים
לכולן
נ_ע_מ_ה‏, החזרתי גרסא אחת אחורה כי האחרונה היתה מחורבשת. אני מקווה שזה בסדר.

ולגופו של עניין - איזה יופי! זה אומר שיתחילו לממן לידות בית?!

זה אומר שיתחילו לממן לידות בית?!
לממן לידות בית כמו שממנים את הלידה בבי"ח - עדיין לא.
כלומר את מיילדת או את הדולה או את הרופא הביתה מזמינים על חשבון היולדת,
אבל לפחות לא נשלל ממנה מענק הלידה :
מילד שלישי זה משהו כמו 400 ש"ח, אז הנושא הזה פחות רלוונטי לולדניות,
אבל למבכירות/יולדות התאומים זו בשורה משמחת ומאפשרת happy
hurray
ישר כוח!
נעמה, כבר יש דף ששמו שחרור_מוקדם_מבי''ח_לאחר_לידה‏.

לדעתי כדאי לאחד ביניהם, תציצי בו ותראי אם זה נכון בעינייך כפותחת הדף הזה...

כן,אפשר לאחד,לדעתי...
אבל לפחות לא נשלל ממנה מענק הלידה :
אבל גם קודם לא נשלל (בתנאי שנרשמים בבי"ח. לא ראיתי שבזה יש שינוי).
אבל לפחות לא נשלל ממנה מענק הלידה :
אבל גם קודם לא נשלל (בתנאי שנרשמים בבי"ח. לא ראיתי שבזה יש שינוי).

קודם אישה שילדה בבית הייתה חייבת להתאשפז בבית חולים למשך 12 שעות לפחות כדי לקבל את המענק.
למיטב הבנתי עכשיו זה כבר לא כך
לא בטוחה שזה כבר נכנס לתוקף...אתן יודעות עד כמה התהליכים פה איטיים.

לגבי נשלל או לא נשלל- אנחנו, למשל, מעולם לא הלכנו לבי"ח אחרי הלידות בבית. זה כ"כ לא התאים לנו לצאת מהאווירה הזו שבחרנו בה ורצינו ולמזלי יכולנו להרשות לעצמנו לוותר על הכסף הזה, במחיר עוגמת הנפש שבטוח הייתה נגרמת לנו.
זה אכן יהיה מאד משמח אם המעבק יתקבל אוטומטית, בדומה לדמי חופשת הלידה. ישירות לחשבון לפי תשלום הביטוח הלאומי, מבלי שצריך לעשות איזשהו מאמץ כזה או אחר בנידון.

זה אכן יהיה מאד משמח אם המעבק יתקבל אוטומטית, בדומה לדמי חופשת הלידה. ישירות לחשבון לפי תשלום הביטוח הלאומי, מבלי שצריך לעשות איזשהו מאמץ כזה או אחר בנידון.
האמת היא שגם בבי"ח צריך לעשות איזשהו מאמץ - לסור לשלוחה של הביטוח הלאומי שנמצאת שם, לדווח על הלידה, למלא טפסים ולהעביר פרטים... כמובן שמיקמו אותו בתוך מחלקת יולדות כי זה נוח ונגיש. מהבית לא כזה קל להגיע לשם.
זה מצב מקביל למצב שבו אפשר לגשת לסניף של בט"ל ולהירשם, אבל התור, התור...
יש אינטרנט בימינו וכל הטופסולוגיה של בט"ל נמצאת שם. למה שלא תהיה גם זו אפשרית?
הכל אפשרי...השאלה רק אם יש רצון...
ובכל מקרה נגשים לסניף בט"ל כדי לרשום את ילדי לידות הבית במוקדם או במאוחר...
היום פרסם עיתון מקומי באילת ("ערב ערב") כתבה שיזמתי. הכותרת:"לידה חופשית" (הכותרת המקורית היתה אמורה להיות "טבעי ללדת ביוספטל?",אבל בתקשורת,כמו בתקשורת,דברים אף פעם לא יוצאים כמו שאתה רוצה/מתכוון)
בכל זאת,טוב שיש חשיפה לסיפור שלנו. די בכך כדי לתרום במשהו להעלאת מודעות ציבור הנשים האילתיות לזכויותיהן בחדר הלידה.
הטכסט המלא בדף נשים_קוראות_ללדת‏

נעמה, הייתי מוצאת שם_דף_מתאים‏‏ לדף של הסיפור שלכם עם יוספטל (אני אפילו לא מסוגלת לחזור עליו מרוב שהוא מסורבל ).
אני רק במקרה נכנסתי לדף אחרי שהבנתי מדף אחר על מה מדובר שם. עכשיו שהעניינים נסגרו פחות או יותר נראה לי שכדאי שעוד אנשים יגיעו לסיפור החשוב הזה. שם ברור וקצר יותר יכול להועיל.
כל טוב!
ריש_גלית‏ ,
את מוזמנת להציע שם דף מתאים. לי אין בעיה עם השם הארוך ולדעתי הוא מתאר נכונה את מה שיש בתוכו,אבל אין לי התנגדות עקרונית לשינויים
מי שרוצה לשנות-בבקשה,תציעו משהו שלדעתכם יותר מתאים...
האם יש למישהי את הלינק לחוזר החדש של משרד הבריאות?
אני חוששת שעם כל הברכה הגדולה שהגיעה עם השינוי זה נשאר ברמת דיבורים. יש לי חברה שילדה בקפלן לפני כשבוע ודיווחה ששם על כל קיר יש שלט אמתני המסביר ליולדת שבמידה ותרצה לעזוב לפני שיחלפו 12 שעות גורלה יהיה רע ומר ויכלול תשלום דמי לידה. אני עתידה ללדת בקרוב וגם רוצה ללכת הביתה 4-6 שעות לאחר הלידה.
האם החוק נכנס לתוקף? האם יש מסמך רשמי שניתן לתת לצוות על מנת שלא יעשו בעיות?
לא ברור לי על איזה חוק מבססים בתי החולים את המניעה משחרור מוקדם. בפועל, לניאדו והלל יפה משחררים מי שילדה אצלם, על פי בקשתה, גם אחרי שעתיים.
ביה"ח מתבססים על חוק ביטוח לאומי שיצא לפני 50 שנה ולמיטב ידיעתי עדיין לא שונה סופית
נכון שהיתה התקדמות בדיונים בכנסת אבל הליכי חקיקה לוקחים הרבה זמן והרבה בירוקרטיה
כדאי לשאול את נירית שפירא איפה זה עומד נכון להיום.
עו"ד שלומי פרידמן, (מי שטיפל במקרה שלנו מול ביה"ח וביטוח לאומי והיה בדיון בכנסת )מוסר שהחוק טרם שונה

בתי חולים נידחים- כמו יוספטל באילת למשל שלא מגיעות אליו הרבה נשים בעלות מודעות לחופש הבחירה בלידה, מפעיל את החוק היבש משום שהם לא מכירים משהו אחר.
בתי חולים כמו לניאדו והלל יפו,כמו ששרהלה ציינה,פוגשים במקרים כאלו בתדירות גבוהה ולכן פיתחו גמישות
אבל החוק היבש מ 1950 עדיין בתוקף,לצערי, עד שמישהו לא יבעט לממסד המחוקק בתחת שישנו אותו כבר

זה אומר שאני חייבת להישאר 12 שעות לפי החוק היבש? אבל ראיתי בכתבה התיחסות לשינוי של מנהל המחלקה ביוספטל. הנה:
_ ד"ר, צברי, מנהל המחלקה ומי שבמשך כל שנותיו מגלה המון סבלנות ופתיחות ביחס ללידה טבעית אמר את הדברים הבאים: "מבחינתי אין שום בעיה עם לידה טבעית כל עוד אנחנו אחראים על האשה ועל התינוק, אבל צריך לזכור שאנחנו גם רואים את המקרים הקשים שאשה לא יודעת עליהם. לידה יכולה להתחיל טבעי ואחר כך להסתבך. בסופו של דבר, אשה מגיעה ללדת בין כותלי בית החולים, אנחנו אחראים עליה!", אומר צברי. באשר לדרישות החדשות של יולדות, אמר צברי: "אי אפשר למלא אחר כל דרישה של יולדת. אצלנו אין חפצים בחדר לידה, לא לוקחים שלייה הביתה, מקפידים על ניטור וכל מיילדת עושה עבודה לפי מצפונה.
בנושא שחרור מוקדם של יולדת – יצאו הנחיות חדשות של משרד הבריאות ואנחנו ממלאים אחריהן"._
מי ראתה את ההנחיות החדשות הללו של משרד הבריאות? אנא, צרפו אותן לכאן, זה יספיק לצוות גם אם החוק לא השתנה. ניסיתי לגגל ולא מצאתי....
זה אומר שאני חייבת להישאר 12 שעות לפי החוק היבש?
עד כמה שאני מבינה, מדובר ב12 שעות מרגע האישפוז ולא 12 שעות אחרי הלידה.
רוב הלידות לוקחות כמה וכמה שעות ובדרך כלל לא רוצים לצאת מיד אחרי אלא רק שלוש ארבע שעות אחרי ככה שזה יכול לצאת ביחד 12 שעות.
אני יצאתי פעם שש שעות אחרי הלידה וביחד עם הזמן לפניה זה הגיע לתשע שעות. לא אמרו לי שום דבר עד היום וזה היה לפני 17 שנה במשגב לדך.
אפשר גם לברר מדיניות בבית החולים שאת עומדת ללדת בו.
מדיניות בית החולים בו אני עומדת ללדת אומרת שלידה יכולה להיות טבעית בעיני היולדת אם היא נורא רוצה לראות אותה כזו. מבחינתם אפידורל זה בטבע שלנו. תודה, אין צורך להציע אופציות אחרות, אין לי! לצערי גם אין לי כסף ללידת בית.
מאחר ומדובר בלידה חוזרת ואני לא מתכוונת להגיע לשם עם הציר הראשון האורך המשוער של כל הארוע אמור להיות לא יותר משעה- שעה וחצי.
תודה שכתבת מנסיונך האישי!
אשמח לקבל את חוזר המנכ"ל הרלוונטי של משרד הבריאות אם ישנו כזה. גם חוזר חדש של ביטוח לאומי יעשה את העבודה.
אפשר גם לברר מדיניות בבית החולים שאת עומדת ללדת בו
זה נשמע הכי הגיוני. אל תשכחי שמדיניות המחלקה אינה מדיניות "משרד קבלה", שהוא בעצם מייצג את משרד הפנים ואת ביטוח לאומי. איתם האינטרקציה השחרורית.

האורך המשוער של כל הארוע אמור להיות לא יותר משעה- שעה וחצי.
קצת קשה לתכנן את זה.... זה כמו ההנחיה לנפח את הבריכה יום לפני הלידה.

שרה_לה‏, השיחה הזו תופסת כוון שאינני מעונינת בו. את פירשת את דברי בדרך שלחלוטין לא התכוונתי אליה ולי אין לא רצון ולא אנרגיות להמשיך להסביר.
אני בסה"כ רוצה שיחררו אותי כמה שיותר מוקדם ואם יש למישהי פה את המסמך שיכול לעזור לי אנא שימו פה קישור.
עתידה_להשתחרר?, פספסתי פה משהו בעריכה? לא הבנתי מה הכיוון שאינך מעוניינת בו.
בגדול, כששואלים שאלה באינטרנט מקבלים תשובות כמו שמקבלים באינטרנט (זו אחת הסיבות לכך שאני, באופן אישי, ממעטת לשאול פה שאלות). וכן, הן לא יהיו תמיד בדיוק על מה ששאלת, והן גם לא יהיו תמיד מה שאת רוצה לשמוע. יש לזה גם הצדקה עניינית: לא רק את קוראת פה ויש הרבה אחרות שעשויות להפיק תועלת ממה שנכתב לך.

אני אסתכן בכל זאת באי הבנת הכיוון (וגם בכך שמשהו נערך החוצה ואני לא מבינה):
את רוצה ללדת בדרכך ולהשתחרר לדרכך בבי"ח כלשהו שיש לך סיבות רציניות לחשוד שבו לא ישתפו איתך פעולה (אגב, "שיתוף פעולה" לא חייב להיות הסכמה ועידוד של כל מה שאת עושה. לפעמים זה אומר פשוט להניח לך גם אם הם חושבים שאת קצת... נו, מוזרה). את בטוחה שלפני שאת מצטיידת בכלי נשק לא כדאי להשקיע באופציה שלא תדרוש ממך כלל להילחם (ואני לא מדברת דווקא על לידת בית או על כל אופציה חוץ אשפוזית או פרטית אחרת)? את בטוחה בכך בדיוק כשם שאת בטוחה ש האורך המשוער של כל הארוע אמור להיות לא יותר משעה- שעה וחצי?
כי מהצד זה נראה כאילו את מתעקשת לדחוק את עצמך לאיזושהי פינה.
ולגבי ההנחיות, אולי שווה ליצור קשר עם משרד הבריאות ולשאול.

מידע, לא יודעת אם מועיל:
ילדתי בכפ"ס
חתמתי ויתור על גיליון ורוד שבו מופיעות כל ההתערבויות האפשריות
עדיין ניסו לתת לי פיטוצין לאחר הלידה כדי להוציא את השליה
קלטתי ולא הסכמתי
אמרו זה בפרוטוקול, אמרתי לא נורא... הפרוטוקול ימשיך לשרוד גם בלעדי
השתחררתי מוקדם לאחר נבואות זעם מצד רופאי התינוקייה התינוקיים
קיבלתי דמי לידה
אף אחד לא הזכיר זאת כאיום
מקווה שעזרתי למישהי
מוסיפה את השנקל המעודד שלי: ילדתי ב"העמק" בעפולה לפני 4 חודשים. לאחר הלידה (ולא לפניה!) הודענו כי אנחנו מעוניינים להשתחרר הביתה. בלידה עצמה התחייבנו אני והבנזוג שנחתום על טופס "לידה טבעית" והמיילדת קיבלה את ההתחיבות המילולית (אכן מילאנו את כל הטופסולוגיה רק לאחר הלידה) כיבדה אותי ואת גופי במהלך הלידה, כך שיצאתי מביה"ח ללא דקירת מחט אחת, ללא מוניטור, US וכל התערבות אחרת. היות והלכו מאוד לקראתנו והיו מקסימים הלכנו גם אנחנו לקראתם ונשארנו לבקשתם בחדר הלידה עם התינוק 5 שעות לאחר הלידה (שבהן כובדנו בתה ועוגות ובקלאווה ומה לא וגם הלכתי למחלקה להתרחץ ולהחליף חזרה לבגדים שלי) ועוד שעה עם הקטנצ'יק בתינוקיה כי לרופא הילודים היה חשוב לראות אותו במשך שעה רצופה, שם כובדנו בארוחת בוקר וקפה. 6 שעות לאחר הלידה יצאנו מביה"ח עם חוויה נעימה במיוחד של שת"פ וכבוד מצד הצוות. קיבלתי דמי לידה ואת כל שאר הזכויות. יצאנו מביה"ח מצויידים במכתב חתום ע"י רופא הילודים ובו מצויין כי אנחנו מוזמנים לחזור למחלקת הילודים בשבוע שלאחר הלידה ללא טופס 17 לצורך בדיקת PKU, סינון שמיעה, בדיקת בילירובין וחיסון לפי בחירתנו. חזרנו לצורך שלושת הראשונים. קיבלו אותנו בסבר פנים יפות ואחרי חצי שעה חזרנו שוב הביתה.
למה אני מספרת את כל זה? כי "העמק" נחשב נוראי. קצביה. לא התכוונתי ללדת שם אלא בפוריה. משכתי בבית יותר מידיי זמן ולא יכולתי להגיע עד פוריה אז ילדתי בעפולה. יצא הכי הכי הכי מדהים. לא הפחידו אותנו, לא איימו עלינו, לא מרחו, לא טייחו פשוט כיבדו אותנו ועשו את המקסימום כדי שנהיה מרוצים. מקווה שגם לך יהיה ככה.
שירי, נראה לי שעם החיוך שלך אפשר להשיג שיתוף פעולה בכל בית חולים.
עונה לך כאן כי אין לי מושג איפה עוד לענות - כתבת כי את גרה במקום בו יש רק אופציה אחת ללידה. אינני יודעת איפה את גרה, אבל למעט אם את גרה באילת, מכל מקום אחר בארץ ניתן להגיע לבי"ח סימפטי בנסיעה של שעה-שעה וחצי. נכון, זה אומר שלא מושכים את הצירים בבית אלא יוצאים כשזה עוד בהתחלה. לי היה מאוד קשה לוותר על הבית ולכן בסופו של דבר ילדתי ב"העמק" שבפירוש לא היה מועדף, אבל הוא רבע שעה נסיעה מהבית. הכוונה שלי היתה להגיע לפוריה (45 דק' מאיתנו) ואפילו חשבתי על בלינסון בו ילדתי את ארבעת הגדולים (שעה נסיעה). מאידך, אם את מאוד מודעת לגופך ויודעת כמה בסוף להגיע לביה"ח אז בלידה של רבע שעה או חצי שעה קשה להתערב יותר מידיי. לגבי החוזר שאת מבקשת - כל החוזרים מפורסמים באתר של המשרד הרלוונטי. צריך סבלנות כדי לחפש (לגגל "משרד הבריאות חוזרים" או "ביטוח לאומי חוזרים")

בהצלחה

לגבי החוזר שאת מבקשת - כל החוזרים מפורסמים באתר של המשרד הרלוונטי. צריך סבלנות כדי לחפש (לגגל "משרד הבריאות חוזרים" או "ביטוח לאומי חוזרים")
אחרי הדיון פה הלכתי לחפש באתר של משרד הבריאות. מצאתי שם רק שני חוזרים תחת הכותרת "נוהל שחרור יולדת וילוד". אחד מ 1997, שני מ 1999. לא מצאתי משהו מהשנים האחרונות. אני מניחה שזה גם מה שעתידה_להשתחרר? מצאה.
בשניהם אין התייחסות לשחרור מוקדם על פי רצון היולדת. אני מתארת לעצמי שזה מפני שהנחת היסוד היא שהיולדת רוצה וצריכה להישאר בביה"ח, והחוזר מבטיח שהיא תקבל את מלוא 48 השעות שהיא זכאית להן, לפחות (גררר...). בתנאי עומס מותר לשחרר לפני הזמן כל יולדת וילוד שמצבם תקין ואינם נזקקים לטיפול מיוחד.
מזכיר לי שבמלחמת לבנון השנייה שכנה שלי, שבדיוק ילדה, סיפרה לי שבשל המלחמה והאזעקות בי"ח כרמל לא זו בלבד שהקדים לשחרר בסיטונות, אלא גם הנהיג ביות מלא חובה happy.
אבל למעט אם את גרה באילת,
יוספטל הוא בית החולים בסיפור שפתח את הדף. לפי תגובתם ותגובת בטל"א דאז (הם לא רצו להגיע לביהמ"ש וכנראה ידעו למה), אולי הם יחששו להתעסק עם טרבל-מייקרית כזו שוב.
בדיוק מה ששירי כתבה, רק בבי"ח פוריה, לפני 4 שנים ועוגיות חמאה במקום בקלאווה...
מישהי השתחררה מוקדם לאחרונה בקפלן?
מאוד אשמח לשמוע פרטים.
מחכה בקוצר רוח לתשובה
אורלי_נ‏ עדיף אולי שתשאלי שאלה יותר ספציפית. זה הרי עניין עקרוני, או שמא את רוצה לדעת משהו ספציפי על בית החולים הזה?
כן, ברור שרוצה לדעת על קפלן ספציפית.
מישהי ציינה שבמסדרונות תלויים שלטים ששחרור מוקדם מתבצע לפחות לאחר 12 שעות או ש.... לא ברור לי מה.
השאלה שלי היא מה קורה בפועל, האם למישהי יש ניסיון אישי עם קפלן, לפעמים יש פער בין מדיניות רשמית לבין התנהלות מול יולדת.(חביבה מאוד happy )
מה בעצם קורה אם את אומרת להם שאת רוצה להשתחרר? הרי הם לא יכולים להחזיק אותך בכוח.
הם לא יכולים להחזיק בכוח, אבל הם יכולים לבקש תשלום על הלידה למשל, כמו שקרה לפותחת הדף....
הם גם יכולים להתחיל במסע הפחדות\איומים\עיכוב מכוון כדי למרוח את הזמן ככה שהיולדת תשתחרר מתי שהם חושבים שצריך.
אולי הנהלים השתנו, אמנם ילדתי בלניאדו ולא בקפלן, אבל לא עשו לי בעיות והשתחררתי מוקדם. אולי פשוט לפנות לבית חולים ולשאול אותם, כמובן שזה לא בטוח שמה שהם אומרים יקרה בפועל, אבל שווה לבדוק .
העניין היחידי הוא באמת חיוב בתשלום עבור הלידה על סך של 8000 שח. לא מעט בכלל.
אם זה מאוד חשוב לך, גם לי נראה כדאי לפנות לבית החולים מבעוד מועד ולספר על כוונתך ולשאול אם יש בעיה עם זה שאת חותמת על טופס וויתור ויוצאת משם. כדאי לך לשמוע עכשיו את מה שיש להם להגיד ולא להיות מופתעת אחרי
מישהי יודעת מה הנוהל בבתי חולים בירושלים לגבי שחרור מוקדם?
תודה!
מישהי יודעת מה הנוהל בבתי חולים בירושלים לגבי שחרור מוקדם?
אין נוהל, מכיוון שהנוהל הוא 48, יש רק אסרטיביות של ההורים, שמחליטים, חותמים על דף, והולכים...
עדכון בשורות טובות: אתמול אושר חוק תשלום דמי לידה ליולדות בית: אותו חוק שהיתה לי הזכות להניע את גלגלי השינוי של התהוותו כשהוגשה תביעה לבג"צ עם הסיפור שלי
31/1/2017 - ח"כ תמר זנדברג מודיעה על החוק שעבר
‏‏https://www.facebook.com/tamarzandberg/videos/971715796291921/‏‏
לפני 9 שנים ילדתי את בני הצעיר מארבעת ילדיי בקצה הערבה . כמהה נשמתי ללדת בבית אבל אבא שלו אז לא הסכים אז נכנסתי לחדר היולדות באילת (הייתי היחידה בכל המחלקה) , הסתגרתי במקלחת כדי שאף אחות לא תתקרב אליי לשים לי מוניטורים וילדתי את בני בעמידה. 3 האחים שלו היו לידי 10 דקות אחרי שיצא לאוויר העולם. פשרה, אבל מילא... אחרי שעתיים כבר הייתי בבית . הנהלת ביה"ח חייבה אותי לשלם 8000 שח דמי אישפוז (כי הם לא קיבלו עבורי את הכסף ממשרד הבריאות , כי לא הסכמתי לאישפוז ) וסרבה לתת לי טופס שחרור לפני שעוברות 24 שעות אישפוז והילד יקבל את כל החיסונים. ואיימו עליי שלא אקבל דמי לידה. הלכתי בכל זאת . אבל אשת אש לווחמת שכמותי לא מוותרת בקלות על ייעודה לשנות סדרי עולם. בזכות התביעה שהוגשה בבג"צ עם הסיפור שלי, נשים יכולות היום לקבל אישור לצאת אחרי שעתיים ולקבל מענק לידה גם אם הילד לא קיבל חיסונים. לקח לממסד האדמה האיטי 9 שנים להעביר חוק אחד . חבל, כי לדעתי זה בזבוז אנרגטי. החוק הזה ממילא לא רלוונטי, כי היום יותר ויותר נשים יודעות שמוטב להן ללדת בבית ולא לקבל את הפרוטות של מענק הלידה . יש דברים ששום סכום חומר בעולם יכול למדוד ערכם. לחופש הבחירה יש מחיר והוא יקר יותר מכסף ממסדי ויהה אשר יהה הסכום שלו. (אני אגב כן קיבלתי את שלי אז, אמנם שנתיים אחרי, אבל קיבלתי. לא יוצאת פריירית... איזו אשה אני, הא? גבר גבר...

מוזמנים להעמיק את ההבנה אודות לידה ומשמעותה , באתר שינוי תודעתי
‏‏http://www.shinuytodaati.co.il/2012/05/28/%D7%9C%D7%99%D7%93%D7%94/‏‏

החוק הזה ממילא לא רלוונטי, כי היום יותר ויותר נשים יודעות שמוטב להן ללדת בבית ולא לקבל את הפרוטות של מענק הלידה
הסטטיסטיקה לא מסכימה אותך, כמו גם נשות באופן לדורותיהן שלקחו בחשבון את מענק הלידה כשיקול משמעותי. בכל מקרה, בהתחשב בכמות הנשים שיולדות בבית חולים, זה רלוונטי מאוד.

לדעתי יש לך במה לתגאות, אם נלחמת את המלחמה בשמן של אלו שבשבילן שמונה אלף שקל זה סיבה מספקת להשאר להתאשפז. חופש הבחירה יקר יותר רק למי שיש לה מספיק כסף כדי לשלם עליו. אם אין, אז דברים אחרים עלולים להיות יקרים יותר. אוכל, תרופות, האפשרות לחיות בלי לפחד שהממסד ינסה לקחת לך את הילד...

יש לך מה להוסיף? עריכת כל הדף
אפשר לפתוח דף_חדש, או לכתוב כאן בדף שחרור_מוקדם_מביה''ח_לאחר_לידה_בקשת_עזרה:
האדם מתחלף - הדעה לא

מאת:

כדאי לקרוא שוב את מה שכתבת לפני ההוספה.