דף_פתיחה‏ sep מה_חדש‏ sep תגובות_לאתר‏ sep הוראות_שימוש‏ sep חיפוש:
הערך האמיתי של שטח האחסון תלוי לא רק בכמות אלא גם בנוחות הגישה. (מתוך מדפים_פתוחים‏)

ברוך בואך לאתר באופן_טבעי‏ flower

ביקור ראשון שלך?

דפוס 239 – ‏Small Panes

מתוך הספר ‏A Pattern Language‏ מאת כריסטופר_אלכסנדר‏. תרגום: דגנית_ב‏

... הדפוס הזה קובע את הזיגוג בחלונות_פנימיים? (194), דלתות_וחלונות_טבעיים? (221), חלונות_הנפתחים_לרווחה? (236), ודלתות_עם_זכוכית? (237). ברוב המקרים, הזיגוג יכול להיות המשך למסגרות_כשוליים_מעובים? (225).


כאשר הופיעו חלונות העשויים מלוח זכוכית אחד גדול, אנשים חשבו שהם יחברו אותנו יותר לטבע. אבל במציאות הם עושים את ההפך.

הם גורמים לניכור מהנוף. ככל שהחלונות קטנים יותר, וככל שהזגוגיות שמרכיבות אותם קטנות יותר, גדלה עוצמת הקשר שהם יוצרים בינינו לבין מה שנמצא בצידם השני.

זהו פרדוקס חשוב. נראה שחלון בצורה של לוח שקוף אמור לקרב את הטבע אלינו, רק בגלל שזה נראה יותר כמו פתח, יותר כמו האויר. אבל העובדה היא, שהקשר שלנו לנוף, הקשר לדברים שאנחנו רואים דרך החלון, מושפע מהאופן בו החלון ממסגר אותם. כאשר אנחנו מתייחסים לחלון כאל עין שדרכה רואים נוף, עלינו להבין שרק במידה שהחלון ממסגר את הנוף הוא מחדד את הנוף, מגביר את עוצמתו, את הרב-גוניות שלו ואפילו את מספר הנופים שאנחנו יכולים לראות – ובגלל זה חלונות שמחולקים לחלונות קטנים יותר, וחלונות שמורכבים מזגוגיות קטנות, יוצרים קשר אינטימי בינינו לבין מה שבצד השני. זה בגלל שהם יוצרים הרבה יותר מסגרות: וריבוי המסגרות יוצר את הנוף.

תומאס מרקוס, שחקר חלונות ביסודיות, הגיע לאותה מסקנה: חלונות מחולקים יוצרים נופים מעניינים יותר. ("The Function of Windows A Reappraisal," Building Science, Vol. 2, 1967, pp. 101-4). הוא מציין שחלונות קטנים וצרים מאפשרים מראות שונים מנקודות שונות בחדר, בעוד שמבעד לחלונות גדולים או רוחביים, הנוף אינו משתנה. אנחנו מאמינים שאותו הדבר בדיוק קורה בתוך מסגרת החלון עצמה. התמונה הבאה מראה נוף פשוט המחולק לשש זגוגיות. במקום נוף אחד, אנחנו רואים ששה נופים. הנוף מתעורר לחיים בגלל הזגוגיות הקטנות.


ששה נופים

טיעון נוסף בעד זגוגיות קטנות: אדריכלות ובניה מודרניות משתדלות ליצור חלונות שנראים פחות כחלונות ויותר כאילו אין דבר בינך לבין החוץ. אבל זה סותר לחלוטין את טיבעם של החלונות. אמת, יש לחלונות תפקיד להראות את הנוף וליצור קשר עם החוץ. אבל אין זה אומר שהם לא צריכים לתת, בו זמנית, כמו קירות וגג, תחושה של הגנה ומקלט מהחוץ. לא נעים להרגיש שאין דבר החוצץ בינך ובין החוץ כאשר אתה בעצם נמצא בתוך בניין. חלונות אמורים לקשר אותך אל החוץ ובו בזמן, לספק הרגשה של מקום סגור.


זגוגיות קטנות בבית במנדוסינו, קליפורניה.

ולא רק זה: לעיתים, משטחים גדולים של זכוכית שקופה הם מסוכנים אפילו. אנשים נתקלים בזגוגיות גדולות כי הן נראות כמו אויר. לעומתם, לחלונות עם זגוגיות קטנות יש תפקיד ברור – המסגרות של הזגוגיות מודיעות לך בהחלטיות שיש כאן משהו המפריד אותך מהחוץ. והן גם עוזרות ליצור אור_מעורפל‏ (238).

לכן:

פתרון:


במצבים מסויימים אולי תרצו לשים זגוגיות קטנות יותר בשולי החלון, כדי לסנן את האור שנכנס בשוליים העליונים של החלונות, המכוונים לשמיים – אור_מעורפל‏ (238). ולגבי המחיצות בין הזגוגיות, אפשר לבנות אותן מהחומרים שאיתם בונים גימור_של_חצי_אינצ'? (240).
לשם המחשה של הזגוגיות הקטנות אפשר להסתכל תוך כדי נסיעה במראה הצדדית של האוטו (או האופניים) על הנוף המתרחק - אני כל פעם נדהמת מחדש איך המסגור והחידוד יוצרים תמונות נוף מרהיבות.
אם אני עוצרת ומסתכלת לכיוון הזה או אפילו דרך החלון האחורי - אין מה להשוות.
מצד שני, אחרי שנים לא מעטות בתרבות בניה של סורגים על כל חלון - חשוב מאד לתכנן את החלוקה ורוחב המסגרת (השירטוט בפתרון לא ממש נראה לי..)
יש לך מה להוסיף? עריכת כל הדף
אפשר לפתוח דף_חדש, או לכתוב כאן בדף זגוגיות_קטנות:

מאת:

כדאי לקרוא שוב את מה שכתבת לפני ההוספה.