דף_פתיחה‏ sep מה_חדש‏ sep תגובות_לאתר‏ sep הוראות_שימוש‏ sep חיפוש:
עולם שבו יש מקום לאינטימיות של בני הזוג, מקום בו הם יכולים לחלוק את הצער והשמחה של החיים. מקום זה אינו מבודד מאזור הילדים, אולם כן מתקיים כעולם שלם בפני עצמו. (מתוך אזור_זוגי‏)

ברוך בואך לאתר באופן_טבעי‏ flower

ביקור ראשון שלך?

דפוס 121 – ‏Path Shape

מתוך הספר ‏A Pattern Language‏ מאת כריסטופר_אלכסנדר‏. תרגום: יונת_שרון‏

...כל מיני שבילים הוגדרו בדפוסים הגדולים יותר - טיילת (31), רחוב_קניות? (32), רשת_שבילים_ומכוניות‏ (52), מדרכה_מוגבהת? (55), רחוב_להולכי_רגל? (100), ושבילים_ויעדים‏ (120). הדפוס הנוכחי מגדיר את צורתם; והוא יכול גם לעזור ליצור בהדרגה את הדפוסים הגדולים האלה, בעצם תהליך העיצוב של מקטעים בשביל.


רחובות צריכים להתאים לשהיה, ולא רק למעבר כפי שהם עכשיו.

במשך מאות שנים סיפקו הרחובות מרחב ציבורי לשימוש תושבי העיר ממש מעבר לדלת. אבל כיום, בכמה דרכים נסתרות, העיר המודרנית יצרה רחובות שמיועדים למעבר דרכם ולא לשהיה בהם. וזה עוד מחוזק בגלל תקנות האוסרות על שוטטות, בגלל האטרקציות בתוך הבניינים, ובגלל שהרחובות עצמם כל כך לא נעימים לשהיה עד שהם כמעט דוחפים את האנשים לתוך הבתים.

מנקודת מבט סביבתית, מהות הבעיה היא זו: רחובות הם "צנטרפוגליים" ולא "צנטרפטליים": הם דוחפים אנשים החוצה במקום למשוך אותם פנימה. כדי להאבק בתופעה זו, יש להפוך את הסביבה שמחוץ לבתים למקום מהסוג שמתאים לשהיה ולא רק למעבר. בקיצור, יש להפוך אותה למעין חדר חוץ ציבורי, שנותן תחושת סגירות גדולה יותר מאשר רחוב.

אפשר להשיג את זה אם מתכננים את הרחובות שמשרתים הולכי רגל כך שיהיו בעלי צורה קמורה במקצת ומציבים בשוליהם מושבים ומעקות, ולפעמים אפילו בונים להם קירוי בקשתות או סבכות.

הנה שתי דוגמאות לדפוס הזה, בשני סדרי גודל שונים. הדוגמה הראשונה היא תוכנית שעשינו לארבעה עשר בתים בפרו. צורת השביל מעוצבת באמצעות הסטה אחרונית הדרגתית של מיקום הבתים בתוכנית השטח. התוצאה היא רחוב עם צורה חיובית, דומה לאליפסה. אנחנו מקווים שזה מקום שיעודד אנשים להאט ולבלות בו.


צורת השביל שנוצרה מארבעה עשר הבתים

הדוגמה השניה היא של שביל קטן מאוד העובר דרך שכונה בגבעות ברקלי. שוב, הצורה תופחת במקצת במקומות שטוב לעצור ולשבת.


נקודה לאורך השביל בגבעות ברקלי

לכן:

יש להרחיב את האמצע של שבילים ציבוריים, ולהצר את הקצוות, כדי שהשביל ייצור מעטפת ויהווה מקום לשהות בו, לא רק מקום לעבור דרכו.


מעל לכל, כדי ליצור את צורת השביל יש להזיז את חזיתות הבניינים למקומות המתאימים, ובשום אופן אין להרשות להשאיר מרווח בין הבניין לשביל – חזית_הבניין? (122); כדי לקבוע את גודל השטח של התפיחה באמצע השביל יש להשתמש בחישוב של צפיפות_הולכי_רגל? (123); ואת סביבתה לעצב עם שדרת_עמודים? (119), כיסי_פעילות? (124) ומדרגות_לישיבה‏ (125); אולי אפילו חדר_חוץ_ציבורי? (69); ולתת כמה שיותר חיים לשביל לכל אורכו באמצעות חלונות – חלונות_לרחוב? (164)...
יש לך מה להוסיף? עריכת כל הדף
אפשר לפתוח דף_חדש, או לכתוב כאן בדף צורת_שביל:

מאת:

כדאי לקרוא שוב את מה שכתבת לפני ההוספה.