באדולינה ביבי ושרי

אנונימי

באדולינה ביבי ושרי

שליחה על ידי אנונימי »

כתבה של גדי טאוב במוסף הארץ של השבוע, קושרת בין כל הדברים בכותרת ובין קפיטליזם באופן כללי.
אם לנסות לתמצת את מה שהוא אומר (וזה קצת חטא כי המאמר מצויין לדעתי) אז -
קפיטליזם

חמדנות הפרט תוביל לתועלת לכלל וכל התערבות תקלקל

קדוש האנטרס האישי

זלזול בפוליטי לעומת חשיבות התחברות לעצמי

עולם עגום
בתור אחד שקרא את באדולינה ונהנה וקרא את גדי טאוב והסכים (וגם אתם צודקים), מעניינת אותי דעתכם.
הד בר ניסן
נועה_ברקת*
הצטרפות: 30 יוני 2002, 17:11
דף אישי: הדף האישי של נועה_ברקת*

באדולינה ביבי ושרי

שליחה על ידי נועה_ברקת* »

אני גם אהבתי את החיבור שהוא עשה שמראה באמת על יכולת חשיבה וניתוח רב תחומית.
אני אהבתי לקרוא את באדולינה (על שפת הים בסיני) ואני יכולה לומר משהו מהכיוון ה"רוחני".
הדרך הרוחנית הישנה היתה תמיד בעניין של אזוטריקה - זאת אומרת הכל בפנים. הכל מתחיל בתוכי, כולל השלום. אם מישהו העליב אותי העבודה הרוחנית שלי היא להבין בתוכי במה הוא פגע.
והוא כאדם קצת פחות משנה. זאת אומרת - אם אפתור את הבעיה בתוכי - הבעיה גם תיפתר מחוצה לי.
העניין הוא שהדרך הרוחנית החדשה גורסת שהמפגש האנושי הוא העניין עצמו. מול ה"אחר" ורק ביחד איתו, אני יכול להתפתח, מתוך כך שאני פוגש אותו, לומד ממנו ומנהל איתו יחסים. לרוב מי שהתחנך על הדרך השינה זה כמעט חלול הקודש (זה גם הופך אנשים אחרים לנורא חשובים וזה מ-מ-ש מעצבן)
במקום - השלום מתחיל בתוכי אולי צריך להגיד - השלום מתחיל במפגש.
רני_בירק*
הצטרפות: 02 יולי 2001, 22:26
דף אישי: הדף האישי של רני_בירק*

באדולינה ביבי ושרי

שליחה על ידי רני_בירק* »

כתבה ענקית
כל מילה בסלע
ענת_גיגר*
הצטרפות: 08 אוגוסט 2001, 01:47
דף אישי: הדף האישי של ענת_גיגר*

באדולינה ביבי ושרי

שליחה על ידי ענת_גיגר* »

אני חושבת שהוא עלה על משהו מאוד מדויק.
הפרטה באיכות החיים. החיים שלך ישתפרו אם תדאג רק לעצמך (וככה ישתפרו גם חיי הכלל).
הוא טוען, אם הבנתי נכון, שניו אייג'יסטים בסגנון באדולינה מסירים אחריות מהכלל, מתנערים מהמסגרת שקרויה חברה או מדינה, והולכים רק אחרי מה שלבם חפץ. ככה מובטח האושר האישי שלהם, ולפי התיאוריה שאריסון מנסה להנחיל, ככה כולם יהיו מאושרים ולא יהיו מלחמות ותאונות וכו'.
רציתי להעלות שאלה פרובוקטיבית:
האם חינוך ביתי איננו מעשה מהסוג הזה?

יש לי גם תשובה משלי:
לפי הבנתי חינוך ביתי מתנער מהממסד (חינוך ביתי טהור, ואני לא מתכוונת להיכנס לפרטי הויכוח שמתנהל מעל דפי האתר) אבל מחליף את הממסד של משרד החינוך במסגרת המשפחה. חינוך ביתי מעצים את המשפחה כמסגרת שבתוכה היחיד מתפתח. והוא איננו הסרת אחריות, אלא קבלת אחריות.
בועז_חן*
הצטרפות: 25 אפריל 2003, 09:37
דף אישי: הדף האישי של בועז_חן*

באדולינה ביבי ושרי

שליחה על ידי בועז_חן* »

מה שהפריע לי במאמר זה הקשר בין החיבור לעצמי ובין הניכור, חוסר ההתחשבות, והדפיקה של החלשים.
אני לא יודע מה יש לגדי בתוך ה"עצמו" שלו, וכנראה שהוא מאמין בכך שהאדם רע במהותו. אני חושב ההפך.

אני חושב שהאדם הממוצע, לא מתחבר לעצמו במקום לאחרים, אלא שזה הבסיס להכל. עם אתה מחובר לעצמך אתה מוצא את הטוב, אתה רוצה לעזור לאחר, ואתה מתקשר לאחרים - כי זה מה שעושה לך טוב.

אני חושב שתיאוריות פסאדו-סוציאליסטיות שאומרות שאתה צריך להעדיף את טובת הכלל על טובתך האישית יוצרות אשליה של טוב שכן איך אתה יכול לדאוג לטוב של אחר אם אינך דואג לעצמך? זה רק מוביל לכך שלכלל יש כח לכפות על האחר בשם טובת הכלל.

זה כמו כשבונים בניין - אתה לא בונה יסודות במקום לבנות קומה ראשונה, אבל אם אתה בונה בלי יסודות הבניין כולו קורס.

בלי קשר למה אני חושב על שרי אריסון, הקמפיין שלה הוא שהשלום מתחיל בתוכי. לא שהוא נגמר שם!! להבדיל, שלום שלא מתחיל מבפנים נגמר במלחמה - דוגמאות תמצאו לרב...
ורד_לב*
הצטרפות: 24 יולי 2002, 23:08
דף אישי: הדף האישי של ורד_לב*

באדולינה ביבי ושרי

שליחה על ידי ורד_לב* »

בועז, כ"כ מסכימה אתך.
ממש, אבל ממש, התבאסתי מהכתבה.
איכשהו תמיד כשבאים לעשות משהו חדש וטוב (ההגדרה לטוב היא שלי בלבד), תמיד יהיו נודניקים שינסו להראות למה זה בעצם רע.
והרי הכל כבר נאמר, אין חדש תחת השמש ואפשר לקשור בין כ"כ הרבה דברים ממקומות ומזמנים שונים וגם טראנס אטלנטיים, אבל אני לא כ"כ בטוחה שתמיד יש באמת כקשר וכוונה מאחורי הדברים.
זה באמת מתחיל בתוכי, כפי שנאמר, כלומר בתוך מוחו של המתבונן, במקרה זה גדי טאוב שרואה דברים וקושר אותם בצורה מסויימת. אצלי הם לא מתקשרים כך וממש לא עשו אצלי רושם של משהו מבריק במיוחד. אצלי זה התקרב יותר לפלצנות!
עירית_ל*
הצטרפות: 04 מרץ 2002, 09:48
דף אישי: הדף האישי של עירית_ל*

באדולינה ביבי ושרי

שליחה על ידי עירית_ל* »

ידעתי שכבר קראתי איפשהו את המאמר הזה! את גדי טאוב לא קראתי, אבל את חנה קים כן... ומיד שכחתי :-(.
ענת_שן_לוי*
הצטרפות: 26 ספטמבר 2001, 22:10
דף אישי: הדף האישי של ענת_שן_לוי*

באדולינה ביבי ושרי

שליחה על ידי ענת_שן_לוי* »

בלי קשר לכתיבתו של גדי טאוב, מה שקורה די מדהים בעיני. נראה כאילו ערכי העידן החדש מתחילים לטפס ולהגיע אל החלונות הגבוהים.
כרגע זה נראה כאילו שפוליטיקאים עושים שימוש מניפולטיבי ברעיונות רוחניים, אבל בסופו של דבר:
תארו לעצמכם את הממשלה שלנו בכמה ימי ויפאסאנה...
או את אריק שרון יושב בישיבת לוטוס עם עיניים עצומות ופותח אותן למצלמות רק כדי להגיד שהשלום נמצא בתוכו.
או ישיבת ועדה של הכנסת שמתחילה במעגל ידיים גדול.
בהתחלה הם יאמצו כמה סממנים רק בשביל הרושם ולצבור קולות, אבל באיזה שהוא מקום זה יתחיל להשפיע עליהם, ואז...
נועה_ברקת*
הצטרפות: 30 יוני 2002, 17:11
דף אישי: הדף האישי של נועה_ברקת*

באדולינה ביבי ושרי

שליחה על ידי נועה_ברקת* »

בהתחלה הם יאמצו כמה סממנים רק בשביל הרושם ולצבור קולות, אבל באיזה שהוא מקום זה יתחיל להשפיע עליהם, ואז...
זה קצת נאיבי לחשוב שמשהו טוב יקרה מזה. בכל פעם שאנשים מושחתים פנו לרוחניות הם רק הזיקו יותר. גם שרי אריסון, שהשלום כנראה מאד חשוב לה, מקפידה להפריד בין מה שבתוכה לבין מעשיה בפועל. סביר יותר להניח (לדעתי השלילית) שהפוליטיקאים ימשיכו לפעול רע אבל ירגישו הרבה יותר טוב (הרבה יותר קל לחרחר מלחמה כשאתה מרגיש שאתה בעצם פועל למען השלום)
<אני יודעת שאני שלילית. זה כנראה בגלל שיום ראשון ועוד לא עשיתי את התרגילים שלי שמתחילים את השלום בתוכי>
בועז_חן*

באדולינה ביבי ושרי

שליחה על ידי בועז_חן* »

האם הטענה של חנה קים וגדי טאוב היא שמי שעני לא יכול להתחבר לעצמו?
כמה כסף צריך כדי להתחיל?
שרון_ברקת*
הצטרפות: 11 יולי 2002, 16:02
דף אישי: הדף האישי של שרון_ברקת*

באדולינה ביבי ושרי

שליחה על ידי שרון_ברקת* »

נהפוך הוא. זוהי טענה (אחת מהן, לפחות) שהם מפנים לקונספט שמייצגים אנשי ה"באדו-בי-ריסון", אישית (ביבי נתניהו, גבי ניצן, שרי אריסון) ותפיסתית.
אני מקבל במידה רבה מאוד את הרעיון המרכזי שהעלה טאוב. זה מיטיב למלל מחשבות ותחושות שיושבות אצלי בעניין זה, הרבה לפני הקמפיין של אריסון והתוכנית הכלכלית של ביבי, ואפילו לפני באדולינה.
ענת_שן_לוי*

באדולינה ביבי ושרי

להיפך, בהודו חיים על זה טוב (הכל יחסי) כמה מאות מליוני בני אדם...
יונת_שרון*
הצטרפות: 13 יוני 2001, 02:23
דף אישי: הדף האישי של יונת_שרון*

באדולינה ביבי ושרי

שליחה על ידי יונת_שרון* »

נראה לי שאת החלק הטוב ברשימה של טאוב אפשר לבטא במלים: דיבורים לא יכולים להחליף מעשים.
בועז_חן*

באדולינה ביבי ושרי

שליחה על ידי בועז_חן* »

נכון, ובהצבה פנימית:
נראה לי שאת החלק הטוב ברשימה של טאוב אפשר לבטא במעשים...

אז לאור החלחלה של ענת ושרון - מה הקשר לפיטורים בפועלים ולתוכנית הכלכלית? איך הם מפריעים להתחבר לעצמי?

ובכנות, כמה היינו יוצאים נגד הקמפיין של שרי אריסון אם זה היה יוצא מטעם משהו אחר?
עין_הסערה*
הצטרפות: 22 אוגוסט 2001, 11:34
דף אישי: הדף האישי של עין_הסערה*

באדולינה ביבי ושרי

שליחה על ידי עין_הסערה* »

_האם הטענה של חנה קים וגדי טאוב היא שמי שעני לא יכול להתחבר לעצמו?
כמה כסף צריך כדי להתחיל?_
מצד אחד, אם חסר לך בסיס כלכלי מינימלי, אז כל האנרגיה שלך הולכת על נסיון להתפרנס / לשרוד, ומעט מאד אנרגיה לעבודה פנימית.
זה לא בלתי אפשרי, וכסף הוא אפילו לא תנאי מקדים - אבל אם אתה דור X למצוקה כלכלית, וצריך להשתחרר מכל מיהי כבלים מחשבתיים של "דופקים אותי" ו "מגיע לי" זה פשוט לא יקרה מעצמו. אתה לא תמשוך את עצמך בשרוכי המגפיים - צריך כוח חיצוני. (ואני מסכימה שכסף כנראה לא יפתור את הבעיה)
עוד_לא_אמא*
הצטרפות: 12 מאי 2003, 08:36
דף אישי: הדף האישי של עוד_לא_אמא*

באדולינה ביבי ושרי

שליחה על ידי עוד_לא_אמא* »

יונת, הרבה מאוד דיבורים בשביל מסר פשוט כ"כ... לא?!
אני מעריצה את הידענות של גדי טאוב. אבל הפעם זה היה נראה לי כמו ארטילריה כבדה מדי.
גדי טאוב מנהל מסע חיסול נגד משתפי הפעולה עם הפוסטמודרניזם, אותם הוא מאשים בהרס הפוליטי והציבורי, ובשיתוף פעולה עם המדיניות הכלכלית של הימין. ב'מרד השפוף' זה היה חדשני ומסעיר (מה שהכי נםלא בספר, הניתוחים הספרותיים המרגשים של טאוב, מומלץ!), והוא עדיין עושה את זה טוב.
אני חייבת להודות שבזמנו הוא ניסח בשבילי הרבה דברים שהרגשתי בפנים, ובעקבותיו, רציתי לחקור את העלמות הפוליטי מחיינו. זה סיבך אותי די הרבה (איך בדיוק חוקרים משהו שאין?). בסופו של דבר יצאה מזה עבודה על אקטיביזם (או העדר אקטיביזם) סטודנטיאלי בראי עיתוני הסטודנטים בישראל של סוף שנות השישים. בעקבות כל התהליך הזה ההבנות שלי היו:
א. הנוסטלגיה לעולם פוליטי אמיץ של אזרחים מעורבים, הוא בעיקר נוסטלגיה.
ב. המעורבות הפוליטית לא קטנה. ביטוייה, והאופן שבו אנחנו מבינים אותה, הם שהשתנו.
בקשר לתחושת הבטן, האם האופן שבו הוא תוקף את האינדיבידואליזם לא היה נראה קצת בעייתי?
רני_בירק*
הצטרפות: 02 יולי 2001, 22:26
דף אישי: הדף האישי של רני_בירק*

באדולינה ביבי ושרי

שליחה על ידי רני_בירק* »

להבדיל מבדולינה ושרי אריסון ישנו פרויקט הנקרא פרויקט מיכאל
בפרויקט זה המשתתפים מקבלים כלים ממשיים ולא רק סיסמאות נבובות להתמודדות ולשיפור עצמי כגון שינוי דעות קדומות על עצמם ועל האופן בו הם רואים את העולם, פיתוח יכולת החשיבה,היצירתיות ועוד.
יונת_שרון*

באדולינה ביבי ושרי

אגב, אני מסכימה עם טאוב שחלק מפעילויות הניו-אייג' תורמות להרדמת האקטיביזם הפוליטי. אבל אני חושבת שזה לאו דווקא עניין של סיבה ותוצאה, אלא ששני הדברים הם תוצאה של תהליכים אחרים (ע"ע הגל השלישי והספר השני מתוך סדרת ישמעאל).
ואני מאוד לא מסכימה לטענה שלו שיש או פעילות פוליטית או צרכנות. יש היום כוחות שלא נכנסים לאף אחת משתי הקטגוריות האלה. למעשה כל הדברים ש-באופן טבעי עוסק בהם הם כאלה.
בועז_חן*

באדולינה ביבי ושרי

שליחה על ידי בועז_חן* »

רני, זה לא להבדיל!

גדי טאוב יוצא נגד המהות ולא נגד רמת הנבובות. הוא יוצא נגד העיסוק בכלים המטפלים באישי ולא בציבורי ולכן עם הפרויקט נותן כלים ממשיים הרי שהמאמר תוקף אותו רק ביתר עוז.

עדיין כל מילה בסלע?
האזרח_דרור*
הצטרפות: 03 מרץ 2003, 18:49
דף אישי: הדף האישי של האזרח_דרור*

באדולינה ביבי ושרי

שליחה על ידי האזרח_דרור* »

המאמר של טאוב הוא מאמר מצויין אבל יש בו לדעתי כמה אי דיוקים קטנים:
  1. טאוב משום מה מזהה את ההתנגדות לממסד רק על ידי התארגנות המונים ריכוזית נוסח המפלגות הסוצליסטיות - לדוגמה התאור שלו את ההפגנה ההמונית נגד מלחמת וויאטנם שפוזרה כי נואם אחד הצביע על כך ששפת הגוף של הנואם לפניו היתה אלימה והזכירה לו את מוסולני. העובדה שההפגנה התפזרה אומרת כנראה שהיה צדק בדברים אלו. אולי זה לא תרם הרבה למאבק נגד מלחמת ויאנטם - אבל אולי זה דווקא כן.
היו לתנועות ההיפים ולאינדיבדואליסטים שונים בשנות ה60 הרבה בעיות אבל זה לא אומר שלא היתה להם השפעה. בסופו של דבר ארה"ב יצאה מוויאטנם - וקצת קשה לדעת כמה מזה היה בגלל הלחץ הביתי של יחידים וקבוצות וכמה מהחלטות שהיו מתקבלות גם ללא לחץ כזה.
  1. טאוב מנסה להכליל את כל התנועות של ה"ניו אייג" תחת אותו גג ("אינדיבדואליסטי") - יש בזה הרבה בכל מה שנוגע מדובר בהילינג, או בלידה מחדש או רייקי, וכו' . אבל טאוב משרבב לרשימה גם יוגה. יוגה היא פילוסופיה שאהבה נמצאת במרכזה - לא האינדיבדואליזם. טאוב צודק בכך שהתורות המזרחיות השונות עוותו במערב - אבל בכך אין בכדי להמעיט בחשיבות השיטות עצמן.
  1. אחד הכשלונות של הסוצליזם הוא העובדה שהוא התייחס אל האדם דרך הראיה החומרית - כאילו אם נספק לאנשים מזון, שרותי רווחה, בריאות זולה וכו' הכל יהיה בסדר ואנשים ירגישו נפלא. זה קצת דומה לגישה הקפיטליסטית שחושבת שאם נספק לאנשים בדיוק את המוצרים שהם רוצים על פי מנגנון השוק הם יהיו מאושרים. שתי הגישות האלו מתעלמות מכך שלאדם יש גם פן רוחני וחברתי - והקשר שלו לאנשים אחרים ויכולת ההתמודדות שלו עם מחשבות וסיטואציות שונות יש להם השפעה לא מעטה על כמה מאושר האדם.
העובדה היא שלמרות שניכור ותחרותיות הם צו עליון בקפיטליזם, ודת היא "אופיום להמונים" בסוצליזם - הדתות השונות וזרמים רוחניים אחרים לא נעלמו מן העולם - היות והם מספקים צורך של אנשים. חלק גדול מהניו אייג' וגם מהדתות בעולם עושה שימוש ציני בצורך הזה כדי לתת כוח כלכלי בידי המורה או לתת כוח פוליטי תרבותי או כלכלי בידי ההררכיה הדתית - אבל זה לא אומר שצריך לברוח מכל מה שמריח מרוחניות - אלא שיש צורך להסתכל עליה בעיניים מפוכחות.

זה לא אומר שההסוציאל דמוקרטים טועים לגמרי - אלא שלא כל דבר יפתר על ידי מוסד המדינה ועל ידי שיוויון כלכלי צר. כשם שלא כל הבעיות שלנו נפתרו על ידי מוסד השוק ועל ידי הגדלת התפוקה הכלכלית (כפי שחשב אדם סמית).
  1. בעיני אחד הטקסטים החשובים על רוחניות נמצא בספרו של ע. אור "מבוא למדינה פסיכוטית" - באחד מפרקי הספר מביע אור מדוע לדעתו דת ורוחניות אינם קשורים זה לזה (ואפילו הפכים לדעתו) - דת הינה בדרך כלל מוסד היררכי הסובב סביב טקסים המוניים . רוחניות לעומת זאת הינה חוויה אישית עמוקה. או שאתה חוה רוחניות או שלא - על כל פנים דת (על פי אור ) לא משחקת תפקיד בכך.
אני לא בטוח שאני מסכים עם אור, אני חושב שדתות משחקות תפקיד בשינוי החשיבה ויכולות לעזור לאנשים להכנס למקום ממנו הם עשויים לחוות רוחניות (כאמוד זו חוויה - כמו אכילת תפוח לדוגמא - אין הרבה טעם לנסות להגיע לחוויה הזו באמצעות חשיבה עליה או "השתכנעות" באמיתות מסויימות).
  1. אני חולק על טאוב בכך שלדעתי רוחניות יכולה להוות מכשיר פוליטי רב עוצמה , נכון שאנשים רבים מהניו אייג' רואים בפוליטי תחום שאסור להכנס עליו - אבל בסופו של דבר אני חושב שאנשים כאלו יהיו חייבים להכנס לתחום ולו רק בגלל שרוב התורות מביעות רצון לאהבה ואחווה אנושית במקום הניכור והכוחניות. אלא שלהכנס מתוך תודעה רוחניות גבוהה יותר (למשל מה גורמת לנו השנאה והכעס) יכול להביא לדעתי לתוצאות חברתיות אפקיטביות יותר.
ובקשר להריסון - נחמד מצידה שהיא מנסה לעזור , אבל המאמץ נראה קצת מתחסד, מלבד שינוי תודעתי האם לא ניתן לעשות קצת יותר? (ואני לא מדבר על תרומות לעניים).
יעל_אבמ*
הצטרפות: 12 ספטמבר 2001, 23:55
דף אישי: הדף האישי של יעל_אבמ*

באדולינה ביבי ושרי

שליחה על ידי יעל_אבמ* »

עלה בדעתי להציג לשרי אריסון את הקהילה של באופן טבעי. את האנשים והפעילויות (חינוך ביתי וכד'). אולי ישמח אותה לגלות את כל האנשים האלה, שמתעסקים במהות החיים,,,יש למישהו רעיונות איך לעשות את זה? יש מישהו שמוכן לעשות את זה? אולי לשלוח לה את הגיליון האחרון בצרוף מכתב, שיש מקום לעוד אנשים? ואם היא מתעניינת במהות החיים ולהגביר אותה אולי תמצא כאן אפיק השקעות חדש? היא בטח מקבלת הרבה פניות, צריך להיות עניינים כמו גם מסקרנים ולחשוב על דרך של מיזוג בין הכוונות הטובות שלה לדרכים של הקהילה ואיך היא יכולה לתמוך בה
איתי_שרון*
הצטרפות: 27 אוגוסט 2001, 00:51
דף אישי: הדף האישי של איתי_שרון*

באדולינה ביבי ושרי

שליחה על ידי איתי_שרון* »

אני לא יודע אם מישהו כאן הלך והסתכל על האתר של "מהות החיים", אז הנה הלינק ו זה לינק למה שhalemo חושב על המהות של החיים של שרי אריסון.
עוד_לא_אמא*
הצטרפות: 12 מאי 2003, 08:36
דף אישי: הדף האישי של עוד_לא_אמא*

באדולינה ביבי ושרי

שליחה על ידי עוד_לא_אמא* »

אוי זה אתר כ ל - כ ך מרגיז!
שרון_ברקת*

באדולינה ביבי ושרי

מהות החיים הכפולים - שרי אריסון מתראיינת היום ב"הארץ" על משנתה הכלכלית ודרכה הרוחנית (או שמא להיפך...)
ענת_גיגר*

באדולינה ביבי ושרי

שליחה על ידי ענת_גיגר* »

נזכרתי בתשדירים ששודרו לא מזמן בערוץ 2: כל מיני סלבריטאים, שלמה ארצי, יעל אבקסיס, דיברו איך הם מתמודדים עם המצב: מסתכלים על היופי שבדברים הקטנים, נרגעים, נושמים עמוק.
אז מצד אחד, גם אני עושה דברים דומים.
מצד שני, אם אני מכבה את הטלוויזיה ונושמת עמוק אני לא יוצאת לרחובות ומביעה את מחאתי על האיוולת ועל השחיתות בשטחים ובשכונות.
ואני תוהה: אולי מרוב שאנחנו מנסים להירגע אנחנו שוכחים למחות?
זה מתקשר לדוגמה שנתן טאוב של ההפגנה נגד ויטנאם ובה עלה לבמה אחד ה "אל-אס-די יסטים" לבמה והאשים את קודמו שהוא דומה למוסוליני. כלומר, עזבו אתכם מפוליטיקה, עזבו אתכם מצעקות. מי שמוחה לא יותר טוב מהפוליטיקאי שנגדו הוא מוחה.
ואני, כמו טאוב, לא מסכימה. מחאה ציבורית היא דבר שמעורר שינוי. תהליכים חברתיים משמעותיים לא היו קורים בלי אקטיביזם סביבתי/חברתי/פמיניסטי.
נוח לנו להגיד, אם כל אחד יתחבר, הכול יהיה טוב, אבל לדעתי זה שמן למירוק המצפון שלנו, יענים בורגניות שבעות שכמונו.
עכשיו, שאמרתי את זה, אני יכולה לנשום עמוק, לשתות כוס תה צמחים ו ל ה י ר ג ע ;-)
בשמת_א*
הצטרפות: 28 יולי 2001, 13:37
דף אישי: הדף האישי של בשמת_א*

באדולינה ביבי ושרי

שליחה על ידי בשמת_א* »

הנה ענת גיגר עלתה על אחד הדברים שהפריעו לי:
כמו פציפיזם. נורא יפה להיות פציפיסט במדינה שבה אנשים הורגים את אחיך, ואחיך הורגים אחרים.
"אני? אני מסיפור אחר!"
אז זה לא הולך פה. אין סיפור אחר.
אם אתה שותק, ולא איכפת לי מה התירוץ שלך, אז אתה משתף פעולה עם ה"איוולת והשחיתות בשטחים ובשכונות".
השאלה איך לא לשתוק, ועל זה אין לי תשובה טובה, בתור אחת שלא מרגישה שהיא רשאית לסכן את ילדיה הקטנים בהפגנות.
ענת_שן_לוי*

באדולינה ביבי ושרי

לפעמים, דווקא אם אתה מדבר אתה משתף פעולה עם האיוולת. לפעמים אחת הבעיות היא דברנות יתר. אפשר להפסיק לדבר ובמקום זה פשוט לעשות: ללכת ללמוד ערבית. או להשתלב באירגונים הקיימים ליצירת קשרים עם פלשתינאים ולהגשת עזרה. דיבורים הם רק דיבורים.
איתי_שרון*
הצטרפות: 27 אוגוסט 2001, 00:51
דף אישי: הדף האישי של איתי_שרון*

באדולינה ביבי ושרי

שליחה על ידי איתי_שרון* »

שרון - הראיון בהארץ עם שרי אריסון היה מעצבן להפליא, בעיקר בזכות העובדה שהמראיין לא עשה שום מאמץ לשאול שאלות עיתונאיות מהותיות ולמעשה מה שיצא זו כתבת תדמית לשרי אריסון. לדעתי זה היה די מגעיל. יכול להיות שהארץ או הכתב עצמו לא רצו להרוס איתה את היחסים? בכל מקרה - שמעתי ששרי אריסון תובעת את הלמו על האתר שהוא פתח על, תחזיקו טוב, הפרת זכויות יוצרים! כמו שאמר על זה אברי גלעד ב"המילה האחרונה" - "שרי יקירתי, איך נגיד את זה, בואי ותמצאי את השלום הפנימי בתוכך ותרדי מהעניין"
ורד_לב*

באדולינה ביבי ושרי

שליחה על ידי ורד_לב* »

תשמעו, האתר של הלמו באמת גועלי.
אהבתי ביותר את הכתבה הקונטראית של גבי ניצן (הארץ ממש מייצרים להם סיפורים בהמשכים, אה?).
זה תמיד מדהים אותי איך כאשר יש רעיונות ודברים הנוגעים במהות ובדרכים לעזרה תמיד יהיו מי שיקפצו לנסות ולסכל.
אולי זה קשור למה שגבי ניצן תיאר כפחד של מה הם ימצאו שם בפנים, אם הם באמת יעצרו להקשיב?
זה לא כזה מפחיד בסה"כ...
עירית_ל*

באדולינה ביבי ושרי

שליחה על ידי עירית_ל* »

לדעתי התשובה של גבי ניצן היתה קצת מביכה ובטח לא משכנעת. לא שיש לי בעיה עם הטענה שלו שהכניסו לו מילים (כוונות) לפה, זה פשוט לא רלוונטי.

ורד, אני לא חושבת שגדי טאוב התכוון שאסור או מפחיד להקשיב לעצמך. זה דיון ברמה אחרת - זה מדבר ברמה האישית (ובאמת - שכל אחד יעשה כרצונו בד' אמותיו ובוודאי שבד' האמות של המוח שלו) וזה מדבר ברמה חברתית-פוליטית.
בועז_חן*

באדולינה ביבי ושרי

שליחה על ידי בועז_חן* »

גדי טאוב דיבר להבנתי על קיום של קולקטיב שהוא מעל הפרט.
מה שאכן משותף לביבי, ניצן, ואריסון הוא שהם כולם חושבים שקודם כל בא הפרט, ואחרכך החברה.
היופי של הגישה השנייה, היא שכל השלושה מקבלים את הלגטימיות של שני האחרים למרות אי ההסכמה איתם.
לילה_טוב*
הצטרפות: 24 נובמבר 2002, 23:01
דף אישי: הדף האישי של לילה_טוב*

באדולינה ביבי ושרי

שליחה על ידי לילה_טוב* »

התשובה של גבי ניצן אכן היתה חלשה גם לדעתי. היא לא ענתה על הטענה העיקרית של טאוב, שהעיסוק בעצמי תופס את מקום הסולדיריות החברתית. דווקא אחד הכותבים למערכת נתן לכך תשובה לא רעה: "...שהרי אם האני שלי קדוש הרי שגם האני של האחר קדוש, ועלי, לפיכך, לדאוג לזכויותיו ולרווחתו." (יובל יבנה, בהתייחסות לאלן גינזברג). אבל ניצן עצמו שב ומדגיש את העובדה שכל אחד לנפשו, במשל שלו על האינסטלטור, לפיו כל אחד צריך לעשות בעצמו כמה שיותר ולהיות תלוי באחרים כמה שפחות, וכך נעלמות להן הסולידריות החברתית והעזרה ההדדית.
ועוד תולה את זה באילנות גבוהים של תרבויות רחוקות, והרי תרבויות שבטיות מושתתות על שיתוף פעולה ועזרה הדדית וחלוקת עבודה, ואין מצב שמישהו צריך לדאוג בעצמו לכל צרכיו.
הגישה הזו יכולה גם להבהיר איך בכתבה אחרת בהארץ, "לשאנטי אין גדרות", אנשים יכולים לחיות בלב אזור המריבה תוך עצימת עיניים (או שהן נעוצות עמוק עמוק פנימה..) והתעלמות מהמתרחש סביבם. ציטוט נבחר: "נכון שהייתי מעדיפה לא לראות חיילים וגדר מול העיניים, אבל את בוחרת מה רואה, והפסטורליה היא פנימית".
ענת_שן_לוי*

באדולינה ביבי ושרי

וכך נעלמות להן הסולידריות החברתית והעזרה ההדדית.
הן נעלמות לא כי האדם נעשה פחות תלוי באחרים (הוא לא נעשה פחות תלוי, רק יותר בודד). הם נעלמות כי אנשים לא אוהבים את עצמם, לא מאמינים בעצמם, לא חיים בסביבה תומכת (משפחה, קהילה) ולא מחייכים אל השכנים שלהם אלא יושבים שעות מול הטלווזיה הרדיו והעיתונים ומתחלפות להן תמונות ומילים בקצב של פורפרה ובעומק של נמלה (מבלי להעליב את הנמלה). ונדמה להם שהם שיש ערך עליון ששמו מדינה שכדאי למות בשבילו.
אבל מלך בדולינה מסביר את זה כל כך יפה, וזה כנראה מערער את משנתו הסדורה והצייקנית של גדי טאוב. לכן גבי ניצן יכול גם לשתוק. הוא את שלו כבר אמר, וזה הפך לאייקון ולרב מכר היסטרי. לא ביבי, לא שרי ואפילו לא גדי טאוב - יכולים לשנות את זה.
אגב, מי שלא קרא את בדולינה, שיקרא ואח"כ יראה מה דעתו על הפובליציסטיקה של גדי טאוב.
אילן_צעיר*
הצטרפות: 24 מאי 2003, 17:45

באדולינה ביבי ושרי

שליחה על ידי אילן_צעיר* »

http://www.haaretz.co.il/hasite/pages/S ... ntrassID=0
עכשיו הגברת שלי יחימוביץ נדחפה לדיון, לא נגלוש כאן לדיון במעלותיה של הגברת, אבל הערה קטנה, יחימוביץ/טאוב בחרו למקד את עיקר התקפתם (ואני מדגיש עיקר ) על הקטן והחלש מבין השלושה, מה עם אריסון וביבי.
עירית_ל*

באדולינה ביבי ושרי

שליחה על ידי עירית_ל* »

ניצן - אולי קטן וחלש, אבל אנושי ומדבר בשפת בני אדם.
ביבי - אני לא יודעת אם מעניין אותו להתווכח.
אריסון - שלי יחימוביץ' כבר היתה בעניין כשהתקיפה את אריסון לגבי הפיטורין בבנק הפועלים.אריסון מצידה גייסה לטובתה את היחצן רני רהב (אם לא טעיתי בשם) כדי לענות ליחימוביץ'. "מביך" לא מתחיל אפילו לתאר את התגובה, כך שאני לא בטוחה שגם עכשיו יש לה משהו בעל ערך לתרום לדיון.
ורד_לב*

באדולינה ביבי ושרי

שליחה על ידי ורד_לב* »

קצת מביך, אבל אני לא מאשימה אותה. היא תוצר של סיסטם ונראה לי שהיא (באמת) לא מאמינה שיש מה למצוא בפנים.
בעיניי זו בכלל לא סתירה- העיסוק בפנימיות והעיסוק בפתרון בעיות חברתיות/ קיומיות/ פוליטיות/ כלכליות (מחק/ הוסף).
בעיניי אחד מוביל לשני (באופן שכתבתי ולאו דווקא להיפך).
לפחות כך זה בסיפור האישי שלי ושל הרבה מאד חברים ומכרים שלי.
אולי בגלל זה המסר של "השלום מתחיל בתוכי" ממש מוצ"ח בעיניי. כי אני יודעת מנסיון (שלי) שזה כן מהדהד הלאה ולא נשאר תקוע בפנים!
בועז_חן*

באדולינה ביבי ושרי

שליחה על ידי בועז_חן* »

קראתי את היחימוביץ' ושמתי לב להבדל מעניין ופרדוקסלי - אלו שהם כלכך תוקפים כמועדדים ניכור חברתי פועלים לשינוי העולם: ניצן דרך המשל של באודולינה, אריסון דרך הסדנאות שלה וביבי דרך התוכנית שלו. אולי השינוי שהם מנסים לעשות אינו לרוחה אבל הטענה ששלמות עצמית סותרת פעילות חברתית יוצאת די מגוחכת.
מה שהפריע לי בעיקר מ"אנשי הנגד" הוא שלא שמעתי שום אלטרנטיבה. שום הצעה קונסטרוקטיבית, שום תמיכה באידאולוגיה כלשהי. כנראה שלשלי וגדי קל יותר לתקוף אחרים, למצא את האינטרסים הנסתרים (גם מעיניהם!) ולעורר שנאה מאשר... להתחיל את השלום בתוכם.
רועי_שרון*
הצטרפות: 13 יוני 2001, 18:34
דף אישי: הדף האישי של רועי_שרון*

באדולינה ביבי ושרי

שליחה על ידי רועי_שרון* »

גם אלי המסר של מהות החיים מדבר. אני חושב שיש מידה לא מבוטלת של נלעגות בסיטואציה של זו שמביאה את המסר, כי באמת, מה לעשות, שרי אריסון ממש לא במקום המתאים בשביל להטיף להתעסקות בדברים רוחניים. כל המסר הזה היה נשמע הרבה יותר טוב אם הוא היה מגיע מאיזה נזיר הודי שחי על דיאטה של 20 קלוריות ביום. אבל אם לא מתבוננים בצורה אלא בתוכן, אז זה מוצא חן בעיני מאד.

אני לא מתחבר לרעיון של סדנאות למודעות עצמית של מהות החיים, שמנסות ללמד את המצטרפים להתחבר לעצמם. קשה לי להאמין שמי שרוצה להתחבר לעצמו יוכל לקבל את זה ממישהו אחר -- יש פה איזו סתירה, לא? אבל הרעיון של לקיחת אחריות על ההתפתחות העצמית נראה לי ביותר. אני לא בטוח שכל מי שיוצא למסע הזה ("לפני כמה שנים ירשתי אימפריה והבנתי שזה לא סתם ... אני עשיתי מסע מהיום שנולדתי, ומה שאני מציעה שתתחילו את המסע", שם בסוף יירש אימפריה, אבל זה בטח יהיה מסע מעניין. וממש ממש לא יזיק לחברה שלנו אם יותר אנשים יהיו מחוברים לעצמם.

לגבי גדי טאוב יש לי שני דברים לומר:
  1. הצורה בה הוא מגיש את הדברים שלו מעניינת, רחבת אופקים, אפילו מרתקת.
  2. התוכן שלו מבולבל, לא ממוקד, ולא קונסטרוקטיבי.
ציפור_דרור*
הצטרפות: 21 אוקטובר 2002, 00:15
דף אישי: הדף האישי של ציפור_דרור*

באדולינה ביבי ושרי

שליחה על ידי ציפור_דרור* »

הנה עוד התייחסות,
קצת יותר מתומצתת ונקודתית:
כתבה של אביב לביא, החל מהפיסקה השלישית.
לכתבה
ורד_לב*

באדולינה ביבי ושרי

שליחה על ידי ורד_לב* »

בהפוכה הביא לו.
אהבתי.
מעניין אם דורון שפר ירים את הכפפה.
בעצם, לא ממש נראה לי.
רוצים לפתוח התערבות?
עירית_ל*

באדולינה ביבי ושרי

שליחה על ידי עירית_ל* »

אתמול בלילה (נדוד שינה עצבני) ככה בא לי פתאום השם איין ראנד - לא הוזכר עדיין נכון?
אף פעם לא קראתי או השתתפתי בדיון פילוסופי על משנתה, רק קראתי ספרים שלה. אז ככה בלי אחריות אני מהמרת שהיא היתה אומרת משהו כמו: רק אגואיזם קיצוני, הגשמה עצמית וכאלה (ועדיף גם להיות יפה וגבוה, לא להזיע אף פעם ולא ללכת לשירותים) יכולים להרים תרומה לחברה.
היא בצד של ניצן ואריסון, אבל מה - מאז ומעולם נרתעתי ממנה.
יונת_שרון*

באדולינה ביבי ושרי

אני בכלל לא בטוחה שהיא בצד של ניצן ואריסון -- התבוננות פנימה זה הדבר האחרון שמעניין אותה. היא יותר בקטע של מעשים, מציאות, דברים שאפשר למשש.
בועז_חן*

באדולינה ביבי ושרי

שליחה על ידי בועז_חן* »

דורון שפר זו הוכחה בדוגמא?
עירית_ל*

באדולינה ביבי ושרי

שליחה על ידי עירית_ל* »

כן, את צודקת. היא לא מדברת על אושר (ערטילאי מדי), אבל כן על הגשמה עצמית, על דרייב אגואיסטי. על מימוש שאיפות, על חוסר אפשרות שלא להגשים שאיפות אישיות, תוך התעלמות מוחלטת מהסביבה. והיא טוענת שיוצא מכך טוב לכלל.
שרון_ברקת*

באדולינה ביבי ושרי

ב"חיים אחרים", גיליון יולי 2003, יש מאמר של עידו אמין, שתחת הכותרת שלום תחת אש_ מציע _מבט אחר על ה"עליהום" התקשורתי על שרי אריסון ועל פרוייקט "מהות החיים". אין לינק, זה מגזין אלטרנטיבי, לא אינטרנטי.
המאמר מעניין למדי, אבל לא מספק.
ציפור_דרור*
הצטרפות: 21 אוקטובר 2002, 00:15
דף אישי: הדף האישי של ציפור_דרור*

באדולינה ביבי ושרי

שליחה על ידי ציפור_דרור* »

שרי אריסון גם הוציאה ספר ילדים
מישהו קרא?
שירי_בן_דב*
הצטרפות: 15 אוקטובר 2001, 14:57
דף אישי: הדף האישי של שירי_בן_דב*

באדולינה ביבי ושרי

שליחה על ידי שירי_בן_דב* »

התפרצתי לדף ככה סתם. אני בעד שרי אריסון. גם אם היא עושה טעויות לפעמים, גם היא כמו כולנו רק בן אדם. כמובן כשבן אדם כמו שרי אריסון עושה טעויות, זה יכול לעלות במקום עבודה של 900 איש, ואם אני אעשה טעות דומה, זה יעלה מקסימום ב-2 מקומות עבודה של אנשים שאני מעסיקה, אבל זה בעצם כל ההבדל. זה לא אומר שאין לה זכות להגדיר את עצמה כאדם שעושה עבודה רוחנית, או לנסות להפיץ את משנתה כמדבת ליבה. זה שיש לה כל כך הרבה כסף, זו הקרמה שלה. הלוואי שיותר אנשים יחשבו כמוה, אני מאוד מזדהה עם דרך המחשבה שלה.
ענת_שן_לוי*

באדולינה ביבי ושרי

גמרתי לקרוא את באדולינה, היה נחמד מאד.
הבנתי למה גדי טאוב ושלי יחימוביץ מתנגדים. הספר מתאר תופעה שהולכת ומתרחבת שמאיימת על ההגמוניה של הפוליטיקאים ובני בריתם - אנשי התקשורת. כל מה ששלי יחימוביץ מייצגת הופך לחוכא ואיטלולה. טאוב ויחימוביץ' מייצגים את הרגרסיביות. הם מאד מעוניינים שהכל ישאר כמו שהוא ולא ישתנה לדבר שבדולינה מנבא, נבואה שכבר קצת מוגשמת. לדוגמה, שרי אריסון. למרות כל הציניות שהיא יכולה לעורר בנו, היא מתחברת, בדרכה שלה, להתפתחות שטאוב ויחימוביץ' מתכחשים לקיומה, לא מבינים אותה ומפחדים ממנה.
המדהים הוא שגבי ניצן הצליח להיות איש תיקשורת מבלי לאבד את נפשו.
שרון_ברקת*

באדולינה ביבי ושרי

טוב, זה מתחיל להיות קצת מייגע, אבל הנה תגובתו של גבי ניצן לשלי יחימוביץ, במוסף "הארץ" של היום
יונת_שרון*

באדולינה ביבי ושרי

ענת, את יכולה לתת תקציר למי שלא יקרא את הספר בקרוב -- על איזה תופעה מתרחבת מדובר?
רועי_שרון*
הצטרפות: 13 יוני 2001, 18:34
דף אישי: הדף האישי של רועי_שרון*

באדולינה ביבי ושרי

שליחה על ידי רועי_שרון* »

לדעתי הוא כתב יפה הפעם. ואהבתי את:
התוכנית הכלכלית מחרידה בעיני, אני מזועזע מסחר העבדים, מהסחר בנשים, מהאלימות, מאווירת הפחד וההיסטריה, מהרעב באפריקה, מהרס היערות והרעלת המים, מניצול ילדים במזרח הרחוק, ומהאופן שבו כל הדברים האלה הפכו לוויכוח אידאולוגי-דעתני בין "איזמים".
ענת_שן_לוי*

באדולינה ביבי ושרי

התופעה המתרחבת עשויה למשל:
  • מריבוי הצעירים שנוסעים למזרח וחוזרים אל ההורים החרדים והעצבניים שלהם עם ה"שאנטי" שרכשו שם;
  • מהתנועה הגוברת למודעות עצמית, וכל התופעות שמאפיינות את מה שנהוג לקרוא העידן החדש, שכבר מזמן הפסיק להיות אזוטריה;
  • מהחירות שיותר ויותר אנשים לוקחים לעשות דברים כרצונם ולא כפי שהוכתב להם על ידי מוסכמות, הורים, מוסדות (כמו למשל החינוך הביתי, ואף-מילה);
אחד המאפיינים שלה הוא שפחות ופחות אנשים רואים טלביזיה ושומעים חדשות. בכל מקום אפשרי עיתונים מחולקים בחינם, כדי להגדיל את התפוצה בכוח, - כנראה שאין להם מספיק דרישה. לעומת זאת, הספר באדולינה, נמכר ב- 70,000 - קנה מידה של רב מכר רציני בארץ.

בבאדולינה, מתואר ביקור רשמי של המלך בסיני, שם פוגשים גם את אמא סימה, שבאה לשמור על בתה בת ה-16. אמא סימה היא אשה מוכה שאחרי שזכתה לטיפול מיוחד מהדולפינה הידועה, קבלה הארה והבינה שהיא יכולה לבחור להפסיק להיות אשה מוכה. (התריגר אמנם היה חיצוני, אבל בכל זאת, היא קבלה אותו מהדולפינה ולא מעובדת סוציאלית).
בגדול, המסר הוא בדיוק זה של אריסון (רק שבגלל שהיא עשירה זה קצת מעצבן לשמוע אותו ממנה): שום שינוי מהותי לא יכול לקרות לאדם מבחוץ. תמיכה ועידוד למוכי גורל מסוימים הרבה פעמים מקבעת אותם בדיוק במקום שהם היו בו קודם. אם תמשיך לתת למכור את הסם שלו, הוא ימשיך להיות מכור (ולא משנה באיזה סוג של התמכרות מדובר). אם אדם מכור לחרדה, כל מה שהוא ישאף אליו זה משרה קבועה, פנסיה וחדשות רעות (-יחימוביץ') שיוכיחו שהחרדה שלו מוצדקת.
על מנת להתעורר מהמצב המותנה הרבה פעמים אדם זקוק לטלטלה אדירה, בה הוא חווה התמוטטות של כל הדברים שהאמין בהם קודם. מנקודת מבט רוחנית פיטורים מהעבודה בבנק יכולים להיות מקפצה אדירה להתפתחות רוחנית. (אני מכירה אישית מישהו שזה קרה לו). גם התקפת לב מתקבלת בימינו לרוב כמסר לצורך בשינוי מהותי של צורת החיים והשקפת העולם.
(אם כי מלך באדולינה עצמו אינו מעריך סבל כלל וכלל. הוא מאמין בשינוי מתוך בחירה והוא מטייל בעולם ומפיץ את המסר הזה לעיתונאים כגון גבי ניצן כדי שיכתבו על זה ספר).
יחימוביץ' מכורה לדרמה, לתגרנות ללוחמנות. אם היא רואה מישהו רגוע בסביבה היא נכנסת ללחץ. אם לא יהיו "עוולות" חברתיות, לא יהיה לה במי להתעמר.
באדולינה מנבא שיותר ויותר אנשים יקחו את החופש לנטות אחר לבבם (באופן חיובי) במקום להיכנע לתכתיבים חיצוניים; שיהיו פחות ופחות מלחמות; שפוליטיקה אמנם תמשיך להתקיים אך משמעותה המעשית לגבי הפרט תלך ותפחת.
את יכולה לתאר לעצמך את שלי יחימוביץ' מוכנה לוותר על קמצוץ חשיבות? מה גם שהספר שהיא פרסמה מכר רק 20,000 עותקים...

חוצמזה, למה שלא תקראי את הספר? הוא גם קטן וגם דקיק וגם עם איורים, תגמרי אותו בשעתיים ותעלי על פניך חיוך מפויס כמו של מלכת באדולינה.
ענת_שן_לוי*

באדולינה ביבי ושרי

רק שבגלל שהיא עשירה זה קצת מעצבן לשמוע אותו ממנה

מאפיין נוסף הוא כמובן ההבנה שעושר ואושר אינם בהכרח חופפים.
מיכל_מ*
הצטרפות: 06 דצמבר 2001, 17:44
דף אישי: הדף האישי של מיכל_מ*

באדולינה ביבי ושרי

שליחה על ידי מיכל_מ* »

אם אני לא טועה, הציטוט הזה, ש נועה ברקת הביאה ב ציטוטים שוים, מופיע בתחילת הספר (נדמה לי בגרסה טיפה שונה) (וגם אני עדיין לא קראתי את הספר, אבל הציטוט נהדר לדעתי) -

"פחדנו העמוק ביותר הוא אינו שמא איננו טובים מספיק. פחדנו העמוק ביותר הוא שאנו בעלי עוצמה מעל לכל שיעור. האור שבנו - לא האפלה שבתוכנו - הוא שמפחיד אותנו יותר מהכל. אנו שואלים את עצמנו: מי אני שאהיה מבריק, יפהפה, מוכשר ואהוב? ולמען האמת - איזו זכות יש לך לא להיות? אתה ילד של אלוהים. הקטנת עצמך לא משרתת את העולם. אין שום דבר נאור בלהצטמצם כדי שאחרים לא ירגישו חסרי ביטחון בקרבתך. נוצרנו כדי לבטא את האור האלוהי שטמון בנו. הוא אינו מצוי רק בבני אדם ספורים. האור האלוהי נמצא בכל אחד ואחת. ככל שניתן לניצוץ שלנו להאיר, כך נעניק, בלי מודע, רשות לאחרים לנהוג כמונו. ככל שנשתחרר מן הפחדים שלנו, עצם נוכחותנו תשחרר אחרים מהפחד" (נלסון מנדלה מתוך נאום ההשבעה לנשיא 1994)
שירי_בן_דב*

באדולינה ביבי ושרי

ענת, אהבתי איך שתיארת את באדולינה.
ורד_לב*

באדולינה ביבי ושרי

שליחה על ידי ורד_לב* »

כן, תיאור נפלא!
באמת מומלץ לקרוא.
זה מדהים אותי איך כשאני קוראת דברים שנכתבו על, לפעמים נופלים לי עוד אסימונים שלא חשבתי עליהם.
גדי_טאוב*
הצטרפות: 05 יולי 2003, 18:26

באדולינה ביבי ושרי

שליחה על ידי גדי_טאוב* »

רציתי לפתוח ולאמר תודה רבה לכולם על ההתייחסות לרשימה שפרסמתי.
אם למישהוא שאלה אשמח לענות.
ענת_שן_לוי*

באדולינה ביבי ושרי

אין שום שאלה, תודה, הכל ברור.
עירית_ל*

באדולינה ביבי ושרי

שליחה על ידי עירית_ל* »

גם אני אהבתי הפעם את התגובה של גבי ניצן, ובכלל מסכימה איתו שכשמחפשים בספרות טקסט פוליטי אפשר למצוא הכל.
ענת_גיגר*

באדולינה ביבי ושרי

שליחה על ידי ענת_גיגר* »

גדי טאוב, אני דווקא אשמח להתייחסות אישית שלך (אם זה אכן אתה ולא לוטרה חומדת לצון).

הרשימה שלך עוררה אצלי הרבה הזדהות, אבל נשארו לי סימני שאלה.

האם בהכרח טיפוח העצמי, הפיכת "אני" למלך של מדינת "עצמי", סותר את השתייכותי למדינת ישראל? האם לא יכולה להתקיים התפתחות של האינדיוידואל שתהיה גם פנימה וגם החוצה, היינו, אדם מודע, רגוע ומאוזן יותר, שמסוגל לתקשר עם סביבתו ביתר קשב וסובלנות, לכבד את רעיו ולתרום לקהילתו?

ברשימה ובתגובות הצטיירו כאילו שני מודלים: האחד הוא של ה"קפיטליסט הנאור" של שרי אריסון, שממש מחובר לעצמו, אבל ממש מנותק מסביבתו. והשני, של הסוציאליסט הלוחם, שזכויות מיעוטים ומקופחים לנגד עיניו.
אני מבחינה במודל נוסף, שאולי אקרא לו לצורך העניין "איש הקהילה". מסגרת ההשתייכות שלו היא הקהילה שבתוכה הוא חי, שכונתו, משפחתו, או אולי אפילו קהילה וירטואלית כמו באופן טבעי. בקהילה שלו הוא מתפתח, תוך זיקה לחברים האחרים. אי אפשר להפריד את התפתחותו האישית מהתפתחות המסגרת שלו. לכן הוא מכיר בערך המחויבות והנתינה ומכיר בגבולות שגדולים יותר ממנו עצמו.

האם אתה מאמין שהדרך לשינוי היא במאבק, בהפגנות?
אם לא, איך יכול היחיד לחולל שינוי שמדינה כפי שהיא היום?
אשמח לשמוע את דעתך.
מיכל_מ*
הצטרפות: 06 דצמבר 2001, 17:44
דף אישי: הדף האישי של מיכל_מ*

באדולינה ביבי ושרי

שליחה על ידי מיכל_מ* »

הנה סיפור זן שאני כותבת מהזכרון -
זקן אחד, חכם זן, סיפר - כשהייתי צעיר, רציתי לשנות את כל העולם. כשהתבגרתי, רציתי לשנות את העיר שלי. כשהתבגרתי עוד, רציתי לשנות רק את סביבתי הקרובה. היום אני רוצה לשנות את עצמי. אם הייתי עושה את זה מאז שהייתי צעיר, הייתי משנה את סביבתי הקרובה, את העיר שלי ואת כל העולם.
לילה_טוב*
הצטרפות: 24 נובמבר 2002, 23:01
דף אישי: הדף האישי של לילה_טוב*

באדולינה ביבי ושרי

שליחה על ידי לילה_טוב* »

הבעיה היא, כמו שאני מבינה, זה שאם כל אחד אחראי לעצמו וצריך לעשות את השינוי מתוכו, זה מסיר ממני את האחריות לאחרים, גם כאלה שבאמת צריכים עזרה ואני באמת יכולה לעזור להם. השבוע למשל שמעתי את המשפט, כשחשבתי איך אני יכולה לעזור לעובדת פיליפינית שמפחדת מהמשטרה: "זו לא אחריותך. היא בן אדם מבוגר וזו הבחירה שלה. את לא יכולה לעשות כלום, רק לשלוח לה מחשבות טובות".
אני לא מסכימה עם זה. זה גורם לכל אחד להיות אחראי רק לעצמו ולא לקחת אחריות על כלום ולא לעזור לאחרים. לא נראה לי.
הדולפינים*
הצטרפות: 06 יולי 2003, 04:01

באדולינה ביבי ושרי

שליחה על ידי הדולפינים* »

שאם כל אחד אחראי לעצמו וצריך לעשות את השינוי מתוכו, זה מסיר ממני את האחריות לאחרים
מי אמר את זה?
האם היה נכון להגיד שאם כל אחד אחראי לאחרים זה מסיר ממני את האחריות לעצמי? (אגב, זה גם קורה...).
השלום/השינוי מתחיל בתוכי. את תחליטי איפה הוא נגמר.
שרון_ברקת*

באדולינה ביבי ושרי

עוד פולו-אפ במוסף "הארץ", והפעם באדולינה בקלנדיה , דפנה גולן-עגנון בכיוון יותר פוליטי-אקטואלי. אני הזדהיתי.
ענת_שן_לוי*

באדולינה ביבי ושרי

איך אני יכולה לעזור לעובדת פיליפינית שמפחדת מהמשטרה
ומה באמת את יכולה לעשות? ללכת למשטרה ולהרביץ להם? לאיים עליהם? לנפנף להם באמנת זכויות האדם? לכתוב מכתב מחאה לאיזה עיתון? לקחת את הפיליפינית הביתה ולשמור עליה?
בואי נניח שכל מה שאת יכולה לעשות (תקני אותי אם אני טועה) זה לנסות לחזק את רוחה,(דבר שיהיה לו אפקט משמעותי רק אם את חזקה באמת, אוהבת את עצמך ומאמינה בעצמך) או לחילופין: למחות, לעורר את דעת הקהל, ליידע, להפיץ את הסיפור. האם זה מעניין את האנשים שבחרת לכנסת? האם יש משהו שהם יכולים לעשות? כנראה שלא, עובדה שלא.
מה בסופו של דבר עשית עבורה? האם את חושבת שמלך באדולינה היה עושה את זה יותר טוב או פחות טוב ממך?
שירי_בן_דב*

באדולינה ביבי ושרי

אני הייתי זו שעודדה את לילה טוב לשלוח אור ואהבה לבחורה הפיליפינית עובדת אצל שתינו. חוץ מאור ואהבה, אני נותנת לה מידי פעם גם ערימות בגדים משומשים שהיא שולחת לפיליפינים, פעמיים בשנה 100 שקל מתנה בחג המולד ובפסחא, ממליצה עליה לכל מי שהיא שולחת אלי להמלצות, ומסדרת לה עוד עבודות כמו את לילה טוב, אחי, ואחותי.
ענת_שן_לוי*

באדולינה ביבי ושרי

ועכשו היא לא פוחדת מהמשטרה?
(סליחה על הציניות אבל אני מנסה להבהיר איזו נקודה)
שירי_בן_דב*

באדולינה ביבי ושרי

ענת, הציניות זה בסדר, אבל אני טוענת למעשה כמוך. את קראת לזה לעודד את רוחה, ואני מלבד לעודד את רוחה משתדלת לעזור גם בחומר.
>שירי תשמח אם תסתכלו עליה כעל דמות חיובית בעלת גישה פילנטרופית ונדיבות אינסופית<
דליתוש_ב*
הצטרפות: 14 דצמבר 2004, 11:40
דף אישי: הדף האישי של דליתוש_ב*

באדולינה ביבי ושרי

שליחה על ידי דליתוש_ב* »

מעניין אותי מה מלך ומלכת באדולינה היו עושים אם בבאדולינה המצב היה כמו בישראל.
אם הדבר המרכזי על סדר היום לא היו חגיגות אהבה ואוכל טוב.
בבאדולניה:

"אז מי מנהל את המקום הזה? את באדולינה? אף אחד."
"המילה חוק לא קיימת בשפה הבאדולינית. יש אמיתות מקובלות נכון ליום שיש שעבר."
"לכולנו יש דם מלכותי וכל ילד יכול להיות המלך הבא"
"גם המילה חתונה לא קיימת לנו בשפה".

ואם כבר יש מנהלים, חוקים, מצוות נצחיות, וממסד פטריאכי מדכא? מה אז?
במבי_ק*
הצטרפות: 02 אפריל 2005, 11:04
דף אישי: הדף האישי של במבי_ק*

באדולינה ביבי ושרי

שליחה על ידי במבי_ק* »

אויש, זה הספר הכי מעצבן שקראתי (ודווקא אהבתי את הכתיבה של גבי ניתן בעיתון). אבל המאמר של גדי טאוב היה מעניין וזכור לי עד היום...
עטרה*
הצטרפות: 31 יולי 2005, 22:44

באדולינה ביבי ושרי

שליחה על ידי עטרה* »

המסר בבאדולינה והאמירה המרכזית בו שהעולם הוא אני ואני העולם וכמו שאתייחס לעצמי כך העולם יתייחס אלי ולהפך. והעולם הוא אחד ויחיד כמו שאני יחיד ומיוחד בו. איך אני רואה את עצמי והעולם שלי היא השאלה המרכזית..ובעזרת ראייה זו גם היחס שלי. במבי תבדקי מה הרגיז אותך שם? עם מה לא הסכמת ומה עורר שם התנגדות בך..זה יתן לך חומר למחשבה על עצמך ומקומך בעולם שלך-שלנו..
במבי_ק*

באדולינה ביבי ושרי

שליחה על ידי במבי_ק* »

במבי תבדקי מה הרגיז אותך שם?

בעיקר סגנון הכתיבה. לא שמתי לב לשום אג'נדה. אני לא אוהבת שכותבים למבוגרים כמו לילדים, ולהיפך (למרות שבעצמי עשיתי את זה - כתבתי לילדים מתוחכם מדי. אני לא אוהבת את זה). לא סבלתי את הסגנון, לא אהבתי שזה טובל בניואייג' (מה טובל? שוחה). אהבתי מאוד את הכתיבה של גבי ניצן בעיתון דווקא. יש ספר אחד שכתוב כמו אגדה והוא למבוגרים שאני מאוד אוהבת - "מעשה במעשה" של א.א.מילן. אבל זה מאוד שונה.
במבי_ק*

באדולינה ביבי ושרי

שליחה על ידי במבי_ק* »

זה לא משהו נגד גבי ניצן או נגד הכתיבה שו, אלא תחושה שעלתה בי מול הספר הספציפי הזה. מותר לי שיהיה טעם אישי, לא?! לא תמיד זה כל כך כבד כמו:
ומה עורר שם התנגדות בך..זה יתן לך חומר למחשבה על עצמך ומקומך בעולם שלך-שלנו..
במבי_ק*

באדולינה ביבי ושרי

שליחה על ידי במבי_ק* »

בכל מקרה קראתי את זה לפני משהו כמו 10 שנים או 8. יכול להיות שאני צריכה לקרוא שוב. אבל יש לי תחושה שאני עדיין לא אסבול את זה...
פריחה_והתחדשות*
הצטרפות: 09 נובמבר 2005, 21:11
דף אישי: הדף האישי של פריחה_והתחדשות*

באדולינה ביבי ושרי

שליחה על ידי פריחה_והתחדשות* »

איכשהו החופש בעולם שמאפשר גם נישואין פתוחים צרם לי. לא שאני שמרנית במיוחד, אבל זה היה בעיני יותר אוטופיה לחרמנים מאשר משהו שהשתלב בספר. הרי כל אחד יכול למצוא איזה הר ולגור עליו כרצונו, אבל הפיתרון של לעשות מה שאתה רוצה ובכל זאת לגור עם משפחה......... בעיני צריכים להיות לזה פתרונות מוצלחים יותר.
תמרוש_רוש
הצטרפות: 18 יוני 2005, 03:48
דף אישי: הדף האישי של תמרוש_רוש

באדולינה ביבי ושרי

שליחה על ידי תמרוש_רוש »

הדבר הכי חשוב בתפיסה שהספר ניסה להציג, והוא כמובן פספס אותה, זה שאם אתה עושה את מה שבאמת באמת באמת נכון לך, פועל מתוך ההרמוניה הכי עמוקה עם עצמך, זה יהיה נכון גם לסביבה.
אבל הספר לא בדיוק טרח להבדיל בין רצונות אמיתיים, לבין חשקים או פחדים או דברים שהורגלנו לחשוב שאנחנו רוצים או רצונות שבעצם אין להם חשיבות אמיתית (למשל: הקטע הטיפשי עם הפנקייק שוקולד במקום פנקייק דבש. אתם באמת חושבים שזה כזה קריטי לנשמה?). ואז זה יצא מין "תעשה מה שבא לך ויהיה בסדר". ובחיים זה לא ככה, כן צריך לראות באופן מעמיק את ההשפעה של מעשינו על הסביבה הכללית. וכן צריך להבדיל בין הרצונות האמיתיים (שבאמת אמורים להשתלב בעולם באופן הרמוני) לבין כל השטויות שנדמה לנו שאנחנו צריכים.
מי_מה*
הצטרפות: 25 אפריל 2006, 19:47
דף אישי: הדף האישי של מי_מה*

באדולינה ביבי ושרי

שליחה על ידי מי_מה* »

מקפיצה את הדיון הזה ל מה חדש כי הרוח שנושבת בימים האלה מראה שדוקא הדור שבחר להתבונן ראה נכוחה את המציאות והחליט לא להסכים! כשאנחנו מקשיבים באמת לקולות שבאים מהנשמה, כשאנחנו נותנים לנשמה לזרוח באורה שלה, השקרים הופכים גלויים ואי אפשר לעבוד עלינו יותר. אז נצא בהמונינו לרחובות ונדרוש את זכותינו המולדת לחיות בטוב!
שליחת תגובה

חזור אל “אקטיביזם”