החיוניות שלי חלק שמיני

יעלפו_מהמושב*
הצטרפות: 02 נובמבר 2007, 10:21
דף אישי: הדף האישי של יעלפו_מהמושב*

החיוניות שלי חלק שמיני

שליחה על ידי יעלפו_מהמושב* »

שואלת בשביל חברה טובה שלא מסתדרת עם הממשק של באופן-
היא אמא לשלושה, הבת הבכורה בררנית מאוד בענייני מזון, עם מגוון מאכלים מאוד מצומצם (הן עשו רשימה שנראתה בערך ככה- קוטג' בכפית, תפוח ירוק, מרק צח, עוגיות טחינה, צ'יפס, חלווה, קטשופ, תירס, גמבה, מים, קרפ, מלפפון, גרנולה, פיצה, נורי, פיתה, פסטה, ג'לי).
היא תוהה איך היא יכולה להרחיב עבור בתה את מגוון המזונות שהיא נהנת לצרוך.
עוד עניין הוא שהבת נכנסה בשנה הזו לראשונה לגן אנתרופוסופי ולא אוכלת שם כלום (התפריט הוא כזה ברוח מג'דרה, דוחן וגרגרים), אז היא רעבה, אבל לא מרחיבה את מגוון המזונות שלה.

רעיונות? (אשלח אותה לכאן לקרוא, ובשאיפה שהרתיעה תעבור והיא תתמכר לאתר :-) )
שמנדובה*
הצטרפות: 10 אוקטובר 2014, 18:24

החיוניות שלי חלק שמיני

שליחה על ידי שמנדובה* »

קשה מאוד עד בלתי אפשרי להרחיב את טווח ההנאה ממזונות עבור אדם אחר - גם אם היא הבת שלך. באוכל כמו בשאר התחומים - אני בעד קודם כל דוגמה אישית, להנות בעצמה מאוכל טרי וכמה שיותר קרוב לאיך שהוא נוצר בטבע, וגם להציע שפע ירקות פירות אגוזים ושאר דברים טובים במהלך היום, שיהיה צבעוני וזמין וכיפי.

דבר שני, המגוון לא נראה לי כל כך בעייתי כמו סוג המזון שהיא אוכלת - אך ורק פחמימות, עמילנים, סוכרים... מעט ירק ופרי, כמעט שום חלבון ושום שומן. גם אם הם צמחונים ואפילו טבעונים, אפשר למצוא מזונות עשירים יותר בשומן ובחלבון. או לנסות להעשיר את המזון הקיים בשומנים טובים (אצלנו אוהבים שמן זית וקוקוס איכותיים בכבישה קרה, הרבה מאוד אבוקדו, ומכיוון שאנחנו אוכלי כל - הרבה חמאה ממקור אוכל עשב/גהי, וכמובן בשר וביצים).

ולסיום - אצלי בבית יש אכלנים מכל מיני סוגים. למדתי שרק כאשר אני מרפה מהצורך שלי לשלוט במה שהם מכניסים לפה, ומתרכזת יותר בעצמי ובמה שחשוב לי להכניס לגוף של עצמי, הבעיה נעלמת... בדכ היא נעלמת בכך שאני מפסיקה להתעסק להם בצלחת, ואז הם יוצאים מהמגננה, וגם אני זה באמת באמת מפסיק לעניין אותי. מגישה ומציעה מה שיש והם אוכלים או לא אוכלים. הבחירה בידיהם.
אישה_במסע*
הצטרפות: 29 מרץ 2012, 10:55

החיוניות שלי חלק שמיני

שליחה על ידי אישה_במסע* »

להציע. אני לא זוכרת בדיוק את השיטה, תמרוש ובשמת תיארו אותה פעם, אבל להציג את המזונות שוב ושוב, ולהשאיר את האפשרות.
האפשרות, ולא יותר - אי אפשר להרחיב עבור מישהו אחר את המזונות שהוא נהנה לצרוך.

ואני מסכימה עם שמנדובה לגבי הכל בערך.
סלט_פירות*
הצטרפות: 14 נובמבר 2004, 14:09
דף אישי: הדף האישי של סלט_פירות*

החיוניות שלי חלק שמיני

שליחה על ידי סלט_פירות* »

מפסיקה להתעסק להם בצלחת, ואז הם יוצאים מהמגננה.
מסכימה.
אבל מציעה בעדינות, אם את חושבת שהיא תשתף פעולה - לנסות משהו חדש פעם בשבוע (נגיד) כדי להרחיב את הגיוון. אבל זה לגמרי תלוי באופי שלה ואיך מציגים את זה. סוג של תכנית פעולה.
יונת_שרון*
הצטרפות: 13 יוני 2001, 02:23
דף אישי: הדף האישי של יונת_שרון*

החיוניות שלי חלק שמיני

שליחה על ידי יונת_שרון* »

פיצה וגרנולה הם מאכלים שאפשר להחביא בתוכם מגוון רכיבים. אפשר להתחיל שם.
תפילה_לאם*
הצטרפות: 10 אוקטובר 2012, 21:28
דף אישי: הדף האישי של תפילה_לאם*

החיוניות שלי חלק שמיני

שליחה על ידי תפילה_לאם* »

תפוח ירוק.
תירס, גמבה.
מלפפון.
יש לי כאן שלוש ילדות שאם היו אוכלות את הנ"ל, הייתי מאושרת מהתזונה שלהן...
אולי זה כיוון שאני לא מסוגלת באמת להרפות מהצורך שלי לשלוט במה שהם מכניסים לפה , אבל תכל'ס אני מתנהלת יותר בכיוון של מה לא אוכלים מאשר מה כן, ועדיין לא נרשמו התרחבויות של אוצר המאכלים.
יעלפו_מהמושב*

החיוניות שלי חלק שמיני

האפשרות, ולא יותר - אי אפשר להרחיב עבור מישהו אחר את המזונות שהוא נהנה לצרוך.

היי, חברות, תודה על העצות המועילות. נדמה לי שאולי עשיתי לה עוול באמצעות הניסוח, שהוא שלי, לגבי ההנאה. אז אל תקחו את המילים שלי כחקוקות בסלע, אלא כרעיון כללי.

פיצה וגרנולה הם מאכלים שאפשר להחביא בתוכם מגוון רכיבים. אפשר להתחיל שם.
מה לדוגמא?

אבל תכל'ס אני מתנהלת יותר בכיוון של מה לא אוכלים מאשר מה כן, ועדיין לא נרשמו התרחבויות של אוצר המאכלים.
תפילה, פעם באיזה דף שלך/של גוגוס/של החיוניות הייתה איזו תקופת דיונים די ממושכת על הרגלי האכילה המשפחתיים אצלכם? שהשתפרו אז פלאות אם אני לא טועה ומתבלבלת? יש סיכוי שאת זוכרת איפה זה היה, כדי שאוכל להפנות את החברה? ובכלל, אם יש לך טיפים מניסיון של מה עבד? (למרות שכתבת
עדיין לא נרשמו התרחבויות של אוצר המאכלים. אז אולי אני בכל זאת מתבלבלת)
גוגוס*
הצטרפות: 09 ספטמבר 2010, 10:00

החיוניות שלי חלק שמיני

שליחה על ידי גוגוס* »

אי אפשר להרחיב עבור מישהו אחר את המזונות שהוא נהנה לצרוך.
זה נכון. אבל אפשר להרחיב את המזונות שמישהו אחר צורך.
מי שזה חשוב לו פשוט צריך להנמיך קצת את הציפייה שלו שכל מזון שנאכל יהיה נורא מהנה.
אני אישית לא חושבת שכל אוכל צריך להיות מהנה.
התוצאה היא שאני עומדת מאחורי הרצונות שלי בצורה נחושה, אין לי בבית אוכל שאני לא יכולה לקרוא לו "אוכל", ובהינתן שזה מה שיש אז זה מה שאוכלים. אני לא שואפת למצב שבו הילדים שלי נורא יתרגשו מהאוכל, יחשבו שהוא מדהים או נורא נורא טעים ויחוו כמיהה לעוד.
זה רק אוכל. הוא צריך להיות טעים ומזין, ולהיאכל כשרעבים.
ההתעסקות המוגזמת סביב הרצון שהוא יהיה טעים או ייאכל בשמחה גדולה היא משהו שזנחתי מזמן כי ראיתי שסוג השמחה הזה שמור לדברים שהם לא בדיוק אוכל בעיניי.

אז איך להרחיב את מגוון המזונות? קודם כל לשחרר את הציפייה לקבל אחרי כל ארוחה תגובה אוהדת במיוחד, או לאכילה מרובה, או לבקשה של עוד.
אחרי זה לרוקן את הבית מכל מה שהוא לא אוכל אלא מוצר.
להכניס מה שהוא כן אוכל ולהכריז שזה מה שיש וזהו. מי שלא רוצה, שירעב לו בנחת. גם לכעוס מותר.

וזה מבלי להגיד מילה על בררנות מסוגים אחרים שדורשת תשומת לב שונה ואין לי כרגע פנאי או מומחיות מספקת בשביל להסביר אותה. ובלי להגיד מילה על הקשר בין מהלכים כאלה וסגנונות הורות שלפעמים דורשים טיפול משל עצמם לפני שפונים הלאה אל הילדים והבחירות שלהם.
אני יוצאת כאן מנקודת הנחה שמדובר בילדה רגילה שפשוט נתקע לה התקליט.
אישה_במסע*

החיוניות שלי חלק שמיני

אני אישית לא חושבת שכל אוכל צריך להיות מהנה.
אני אישית חושבת שלתת לילד באופן קבוע לאכול אוכל שהוא במקרה הטוב נסבל, ובמקרה הרע מגעיל, ממש לא הוגן.

אני לא בררנית באוכל. כלומר, יש המון המון המון דברים שאני לא אוהבת לאכול, אבל יש גם המון המון המון דברים שאני אוהבת לאכול, והתזונה שלי מגוונת. והיא יכלה להיות כזו גם בילדות. אבל לא יצא...

התזונה בבית הוריי הייתה מבוססת על ארוחת בוקר של עוגת הבית, ארוחת צהריים של פחמימה ריקה ברוב המקרים, או תפוח אדמה בגרסא כלשהי, ועוף בגרסא כלשהי. ארוחת ערב היו לפעמים חביתה, ולפעמים עוד פחמימה ריקה בגרסא כלשהי. לפעמים עם סלט קנוי או חומוס.
לדעת ההורים שלי, הייתי בררנית. לא אהבתי פחמימות ריקות, עוף כמעט בכל גרסאותיו. אפילו בסלטים העשויים בבית שאותם עושים למקרים חגיגיים לא אהבתי מלפפון חמוץ וזיתים ומיונז, והיו עושים בשבילי גרסא מיוחדת.

מאז עבר זמן. עכשיו אני אוהבת מיונז. כל שאר ה"בררנות" נשאר. אז מה השתנה?
למדתי לבשל. ואחרי שלמדתי לבשל, הבנתי כמה לא הוגן היה המצב בו חייתי. באופן קבוע, ההורים שלי הכריחו אותי לאכול. לא תמיד בכוח, אבל זה האוכל שהיה, ולא אהבתי אותו. אז אכלתי אותו. הייתה לי ברירה?

וא למדתי לבשל, והתחלתי להכין לעצמי סלטים, וירקות בתנור, ועדשים, ושעועית, ובקר, וחזה עוף (החלק היחידי של עוף שאני אוהבת). ובעיקר הפסקתי לאכול את כל מה שאני לא אוהבת.
סגנון האכילה בבית השתנה. לא שהפסיקו לבשל פחמימות ריקות, אבל מבשלים המון דברים אחרים, כי פתאום גילו שבעצם זה טעים. ולהכין ירקות בתנור זה קל ונוח.

אז מאיזה סוג ה"בררנות" שלי? לדעתי, מסוג של חוסר התאמה בין קבוצת המזונות שאני אוכלת לקבוצת המזונות הנפוצים במשפחה. אגב, בגן האנתרופוסופי הנ"ל עדיין לא הייתי מוצאת לעצמי אוכל - לא אוהבת דוחן, מג'דרה, וגרגרים.

אז תיאורטית, אני בעד הגישה של גוגוס - להוציא מבית כל מה שלא אוכל ולקנות שפע גדול ומגוון של אוכל. אבל הייתי שמה דגש על סוגי מזונות שהילדה לא נתקלה בהם בבית ואולי מתאימים לה, ולא הייתי ממהרת לשפוט שנתקע לילדה התקליט.

חוסר התאמה בין ילד לסביבה לא מעיד על בעיה בילד. אם כבר, הוא מעיד על בעיה בסביבה, או על חוסר התאמה בין הילד לסביבה, זה הכל.
גוגוס*

החיוניות שלי חלק שמיני

שליחה על ידי גוגוס* »

אגב, יעלפו, יש מאמר שכתבתי מזמן לירחון הנפלא של החינוך הביתי תוצרת בית שעסק בהרחבת מגוון הירקות והפירות שנאכלים בבית.
והוא עצמו מבוסס על סידרה של פוסטים ארוכים שכתבתי בשעתו בבלוג שלי בנושא של תזונת ילדים. זה קיבל אלפי צפיות ותגובות מאוד חמות אז אולי יועילו לה גם.
זה היה הראשון וממנו אפשר להתגלגל הלאה בעזרת החיצים למטה.
תרגישי חופשייה למחוק אחרי שאת רואה, שלא ירגיש כמו פרסומת.
גוגוס*

החיוניות שלי חלק שמיני

שליחה על ידי גוגוס* »

ולא הייתי ממהרת לשפוט שנתקע לילדה התקליט
תודה על הדיוק. מסכימה לגמרי שהבעיה לא בילדה. סתם יצא לי ניסוח כזה.
יעלפו_מהמושב*

החיוניות שלי חלק שמיני

זה היה הראשון, וממנו אפשר להתגלגל הלאה בעזרת החיצים למטה.
תודה! שולחת אליה במייל את הלינק והתגובות. איו כמוכן. מקווה שיועיל להן.
שמנדובה*

החיוניות שלי חלק שמיני

שליחה על ידי שמנדובה* »

אני דווקא כן מחזיקה בבית דברים שאני אישית לא אוכלת. יש פה שבע נפשות, ולכל אחת כאן יש העדפות תזונתיות שונות. אבי ילדי לא חושב למשל, שיש רע בצריכת פסטה או לחם על בסיס יומיומי. אני לא אגע בזה עם מקל, אבל מי אני שאחליט עבורו? גם הילדים רשאים לבחירותיהם. כשהיו ממש קטנים עוד יכולתי להחליט בשבילם, וגם היום לגבי דברים מסויימים אני מטילה וטו כשמדובר בילדים הצעירים יותר (דוגמה: לא מסכימה שיקחו כל פעם סוכריה על מקל מהמיכל הגדוש ליד דלת החוג של הבן, זה חוג שהוא מבקר בו 3 פעמים בשבוע ועם כל הכבוד גנטיקת השיניים שלנו לא בדיוק להיט) אבל עם הגדולים יותר זה כבר חסר משמעות - הם ימצאו דרך להגיע למה שהם רוצים.

אז נכון שאני לא מחזיקה בבית חטיפים וממתקים דרך קבע. אבל כן יש מוצרים, משתדלים שיהיו כמה שיותר אורגניים עם כמה שפחות רכיבים וכמה שיותר טבעיים, אבל יש. לקח לי שנים להגיע עם עצמי לשלוות נפש כשמדובר בהחזקת הנ״ל בבית. יחד עם זאת יש גם שפע גדול של אוכל צבעוני, מזמין, מזין, בהישג יד לכולם. הפירות יושבים בקערות יפות על האי שבמטבח, כשפותחים את המקרר יש צבעוניות כיפית של ירקות טריים ופירות שלא יכלו לשבת בחוץ (אנחנו במדבר, פירות היער למשל ירקיבו על השיש תוך חצי יממה). כשהילדים שלי מחפשים משהו לאכול, בדרך כלל הם מושיטים יד וקוטפים איזה פרי. אנחנו מכינים בשר איכותי ותמיד יש ביצים אורגניות וחמאה אוכלת עשב וגבינות טעימות. כך שיש איזשהו איזון בין הרצוי למצוי מבחינתי. יכול להיות שבת א׳ תבחר בדרך כלל להרתיח לעצמה סיר עם פסטה, אבל בין לבין תאכל ירקות ופירות או ביצה.

אולי אילו היתה הסכמה מלאה ביני ובין אביהם על מה שמהווה מזון מיטיב אז המצב היה אחרת - בכל זאת אנחנו אלה שמנהלים את הבית. אבל אני עדיין נוטה להאמין שככל שילדים גדלים, צריך להתאים גם את ההחלטות שלנו בנושא הזה. להגיד לבת 15 מה לאכול זה קצת אבסורדי... ואני רוצה להתחשב גם בהם כשאני עושה קניות והם מוסיפים לרשימה שלי דברים שהם מבקשים. גם הם חלק מהבית הזה.
גוגוס*

החיוניות שלי חלק שמיני

שליחה על ידי גוגוס* »

שמנדובה, רק להעיר שהשאלה היתה בנוגע לבת שנכנסת השנה לראשונה לגן (אם הבנתי נכון), והיא הבכורה.
אז זה עוד גיל שנראה לי לגמרי לגיטימי לכפות את הבחירות ההוריות על הילדים בצורה של "אין בבית".
והתשובה שנתתי התייחסה למקרה ולא למשפחות כולן באשר הן.

אצלי בבית יש הסכמה מלאה בין ההורים על התזונה ובכורי בן עשר.
אני מסכימה איתך מאוד מאוד שאלו שני פרמטרים שמשפיעים בצורה עמוקה (בן/בת הזוג וגיל הילדים).
וגם אצלנו מתחשבים בילדים במגוון של דרכים. למשל, כשהם מבקשים שנכין משהו מסוים אני תמיד נענית, גם אם זה לא טעמי.
עצם הבקשה והרצון חשובים בעיניי.
ואנחנו גם אוכלים דברים שאני לא שלמה איתם אבל זה נעשה מחוץ לבית, או שאנחנו מזמינים הביתה ובכל מקרה זורקים את השאריות ולא שומרים ליום שלמחרת.
זה מסמן מאוד ברור את הקו בין אוכל אמיתי ומה שלא, תוך התחשבות גדולה בילדים כשלא בא להם על השיגרה מכל סיבה שהיא.

רוצה לומר - יש דרכים רבות להתחשב ולא להשאיר הרגשה של כפייה מתמשכת, גם כשזה בעצם מה שקורה בפועל.

בדיוק צותתתי לשיחה בין שני הבנים. הבכור שאל את המרכזי - תגיד, כשאתה תהיה גדול, אתה חושב שתאכל כמו שאנחנו אוכלים היום בבית? והמרכזי ענה לו - אני חושב שכן. אולי לא עד כדי כך, אבל כן. והבכור השיב לו - גם לי נראה ככה.
ואני מאחלת לשניהם שיקרה להם מה שקרה לי - שיצאו מהבית, ויאכלו בשנים שהגוף שלהם עוד בריא וצעיר את כל מה שלא היה בבית, ויחזרו לתזונה מעולה על רקע החוויה של אפשרות ולמידה פרטית מה עובד בשבילם ומה לא.
בינתיים, אני צריכה פה לוודא שהאיש ואני אוכלים היטב. גם אנחנו חשובים. ואם נחזיק פסטה ולחם בבית, נאכל פסטה ולחם. לא מתאים לי. כמו שאני לא מחזיקה סיגריות. אם יהיו - אני אעשן. לא מתאים לי.
כשזה איננו, זה בכלל לא מהווה לי בעיה. זה החלק שבו הילדים מתחשבים בהורים, וזה נראה לי סביר ואף רצוי.
אם לילד שלי היתה רגישות ממשית לגלוטן אז לא היה גלוטן בבית וזהו וכולם היו מסתדרים. מבחינתי זה אותו דבר. לא צריך שמישהו יחלה מאוכל מסוים בשביל שלא נחזיק אותו בבית.

אבל כמו שאמרת, שמנדובה, פה נכנס הנושא של בן הזוג. וזה מרכיב קריטי בקבלת ההחלטות האלה.
משמח אותי לשמוע איך מתנהל הבית אצלך, ואת זה שאת חיה בשלום עם מוצרים שאת לא אוכלת אפילו שהם בסביבתך.
זו למידה חשובה מאוד שאני דילגתי עליה בינתיים. אולי בעתיד איאלץ להתמודד איתה גם כן.
גוגוס*

החיוניות שלי חלק שמיני

שליחה על ידי גוגוס* »

אני רוצה לשתף פה שמצאתי את הדרך המושלמת להכין משקאות אגוזים ואני מכורה לגמרי :-)
משרה ללילה כוס של 300 מ"ל עם שקדים או אגוזי לוז (זה מה שניסיתי בינתיים)
בבוקר זורקת את זה לויטמיקס עם ארבע מג'הולים ומים עד לקו של השני ליטר.
משקשקת היטב. מסדרת מגבת מטבח פושטית מאוד של איקאה בתוך מיכל ומוזגת פנימה.
חולבת את זה טוב טוב.
זה פשוט... מושלם. מרקם מושלם ונטול חתיכות באופן מוחלט, מתיקות עדינה ונעימה כמו שיש בחלב, ומן רכות כזו מפנקת.
משקה שמיימי ביותר ומומלץ בחום.
עד היום סיננתי את זה דרך מסננת צפופה וזה אף פעם לא היה זה. לא כיף.
ועכשיו - מושלם!

סייג קטן - האיש ניסה, זה מתפרק לא יפה בקפה. החום גומר על המרקם. זה לשתייה קרה או בטמפרטורת החדר, שחביבה עלי במיוחד.
אישה_במסע*

החיוניות שלי חלק שמיני

תוך התחשבות גדולה בילדים כשלא בא להם על השיגרה מכל סיבה שהיא.
אז זהו, שבעיני זה לא תרוץ אם השגרה רעה בעיניי הילדים. אני לא נרתעת מכל כפייה באשר היא, ואם אחרי התנגדות של הילדים הם מרוצים מהשגרה החדשה, מה טוב.
אבל מה שיכול לקרות הוא שאחרי כפייה של השינוי, הילדים עדיין לא מרוצים. הם מקבלים אותו כבלתי נמנע, כמו שאני קיבלתי, אפילו לא ממש מתנגדים, אבל הוא רע בעיניהם.

העניין הוא לא בהרגשה של כפייה מתמשכת. העניין הוא שלאכול באופן קבוע דברים לא טעימים, זה גרוע בעיניי.

ואני חושבת שיש בעיה אם יש התנגשות. למשל, אני לא חושבת שיש שיוויון בין רגישות ממשית לגלוטן, לבין היחס של אנשים לסוכר וכו'. גם אני אוכלת כל מיני דברים שלא הייתי אוכלת לו הם לא היו לידי. אבל לו, למשל, אחד מהילדים שלך היה זקוק למזון מהחי באופן קבוע ובכמות גדולה, ואותך זה היה מפתה לאכול יותר ממנו ממה שאת רוצה, מה אז?

לדעתי את קצת נוטה להציג את הכפייה על הילדים ככזו שלא פוגעת בהם, על בסיס הניסיון שלך. ועלולה בקלות לעודד הורים להתנהג כמו ההורים שלי. כי במבט מבחוץ זה נראה אותו הדבר. ואפילו במבט מבפנים.
רק במבט לאחור הבנתי שכל הילדות שלי אכלתי אוכל שלא אהבתי. באופן קבוע. כל יום. כי לא היה בבית אוכל ששאהבתי. אוכל טעים היה דבר יוצא דופן, הנורמה הייתה אוכל לא טעים שאני אוכלת רק כי אין ברירה. ולא התנגדתי - כי לא הכרתי מציאות אחרת. הסתדרתי.
נו אז מה?

לדעתי זה דבר גרוע מאוד שאני לא מאחלת לאף ילד, וצריך להיזהר מאוד להימנע ממצב כזה.
שמנדובה*

החיוניות שלי חלק שמיני

שליחה על ידי שמנדובה* »

שמנדובה, רק להעיר שהשאלה היתה בנוגע לבת שנכנסת השנה לראשונה לגן (אם הבנתי נכון), והיא הבכורה.
כן כן, נכון, וכשמדובר בילדונת כל כך קטנה זה לגמרי כמו שאת מתארת. התגובה שלי באה כהמשך לתגובה של אישה במסע שדיברה באופן יותר כללי על ענייני תזונה בבית, ראיתי זאת כפתיחת הנושא הלאה.

לגבי לא להחזיק בבית אחרת אני אוכל - זו משוכה שהצלחתי לעבור אותה רק לאחרונה. להיות מסוגלת להגיד לעצמי בשיא הכנות והרצון שאת הדברים האלה אני לא מעוניינת להכניס לגופי. וזה שזה יושב לי מול העיניים, זו לא סיבה מספיק טובה לתקוע את זה ;-) תביני שזה צעד מאוד משמעותי בשבילי. כלהחיים שלי, כבר 40 שנה, אני נעה בין להקפיד להקפיד להקפיד להקפיד - להשבר! שנים שהקפדתי שלא יכנסו הביתה דברים שאני לא רוצה לאכול, פשוט כי לא יכולתי להתאפק אם הם כן היו. גם אם ישבו בארון מרוחק וגבוה, אם ידעתי על קיומם הם פשוט ״קראו לי״... לא הצלחתי לעמוד בזה. אני חושבת שהדגש שלי בכל השנים האלה היה על המקום הלא נכון. היום מצאתי את הדגש שמתאים לי, ואני נהנית ושמחה כל כך לאכול את הדברים שאני כן מאמינה שמיטיבים עם הגוף שלי, שהדברים שאני לא רוצה לאכול הפכו מ״אסור לגעת בזה״ ל ״אני בוחרת לא לגעת בזה״, והבחירה הזו דינמית, אני בוחרת בה כל פעם מחדש.
גוגוס*

החיוניות שלי חלק שמיני

שליחה על ידי גוגוס* »

ועוד שיתוף (סליחה על ההצפה, אני כותבת מבחן בית ופשוט נמאס לי נורא מכל החלבונים והפחמימות והשומנים).
אני עושה כאן כמה ניסויי אשכוליות.
יש טענה ישנה עליהן שהן מדכאות תאבון ולכן בחלק הדיאטות הן מומלצות לאכילה על הבוקר.
עזבו רגע את התקלה שאפילו לא מנסה להתחבא בהנחות האלה...

שתי נשים שעובדות איתי איתגרו אותי בשאלות בנושא והחלטתי לבדוק.
ואני מצהירה פה שיש בזה ממש. ניסיתי כל מיני צורות וכל מיני זמנים וזה ממש ככה.
הסוג הזה של המרירות מדכא אצלי את התאבון, אבל בלי שאני ארגיש מדוכאת.
מישהי מכירה כתיבה על החומרים האלה שיש באשכולית ויכולה להפנות לפני שאני מחפשת בעצמי?
גוגוס*

החיוניות שלי חלק שמיני

שליחה על ידי גוגוס* »

לדעתי זה דבר גרוע מאוד שאני לא מאחלת לאף ילד, וצריך להיזהר מאוד להימנע ממצב כזה.
רחוק קילומטרים מהמצב שיש אצלנו בבית.
שלא לדבר על זה שילדיי שונים ממך, ולמיטב הבנתי היחסים שלנו איתם שונים מהותית מאלו שיש לך עם הורייך וכל זה משנה מאוד מאוד מאוד.
ומי שבוחרת להבין את ה"אוכל לא צריך להיות מהנה מאוד" (שלי) כ"אוכל יכול להיות גרוע או לא טעים" (שלך) ולעשות בכך שימוש כדי לכפות משהו דפוק על ילדיה - שיבושם לה.
לא אחריותי.
ואם להיות מדויקת, אישה במסע, אז הפרשנות העקומה שלך את הדברים שלי מתוך החוויה האישית שלך היא הדבר המסוכן. כי היא זו שמכניסה לכאן רעיון שלא הבאתי, שזה בסדר לתת לילדים באופן קבוע אוכל שלא טעים להם.
אני לא כתבתי את זה בשום מקום, ואפילו לא רמזתי לכך.

לו, למשל, אחד מהילדים שלך היה זקוק למזון מהחי באופן קבוע ובכמות גדולה, ואותך זה היה מפתה לאכול יותר ממנו ממה שאת רוצה, מה אז?
דוגמה מעולה כי זה בדיוק ככה אצלנו :-)
ואין שום בעיה. יש כמה בשר שהם רוצים, וזו בעיה שלי להתמודד איתה. כי בשר (זה שאני קונה) הוא אוכל אמיתי בשבילי. אז גם אם אני אוכל ממנו יותר ממה שמתאים לי לא יקרה לי כלום. זה לא עושה אותי חולה, סתם קצת עייפה כי אכלתי יותר מדי. ביג דיל...
לא מספיק חזק בשביל למנוע משהו ממישהו.
גוגוס*

החיוניות שלי חלק שמיני

שליחה על ידי גוגוס* »

שמנדובה, את אלופה ממש ממש ממש.
תודה מקרב לב ששיתפת בדברים כאלה מעוררי השראה.
אני גם שם, אבל רק לפרקים. יש תקופות שאני לגמרי כמו שתיארת, ותקופות אחרות שזה ממש לא ככה, ושאם יהיה לידי אוכל משובש אני אוכל אותו בלי למצמץ, בעוד שבהיעדרו הוא בכלל לא מטריד אותי.

יאללה, חזרה למבחן הבית שלי. ניסיתי לבדוק אם הוא ייכתב מעצמו ולצערי הרב גיליתי שלא :-)
אישה_במסע*

החיוניות שלי חלק שמיני

אני לא כתבתי את זה בשום מקום, ואפילו לא רמזתי לכך.
לא, אבל את מניחה משום מה שיש הבדל מהותי שאפשר להצביע עליו. ואני אומרת - התיאור שלך, זה בדיוק איך שהייתי מתארת את החוויה שלי עם אוכל. הוא פשוט לא היה מהנה מאוד. זו הייתה החוויה שלי.
ולי אישית אין שמץ של מושג איך בתור ילדה הייתי יכולה להבדיל בין האחד לשני. ואין לי שמץ של מושג איך אמא שלי הייתה אמורה לעשות את זה.

אם לך יש איזו דרך להבדיל - אשמח לשמוע. אני לא מכירה דרך כזו.

אם מנקודת המבט של הילדים, אין דרך של ממש להבדיל בין מצב קבוע של אוכל לא טעים למצב קבוע של אוכל לא מאוד מהנה, איך ההורים שלהם אמורים להבדיל?

היחסים הטובים שלך עם הילדים לא יעזרו אם הילדים לא מבינים שמשהו לא בסדר.

ואני לא מפרשת כך את דברייך, ולא חושבת שאת קוראת לאנשים לתת לילדים שלהם לאכול אוכל לא טעים (זו פרשנות עקומה שלך וחוסר הבנה של המילים שלי) אלא שהגישה שלך יכולה להוביל לתוצאה כזו, וזה יראה מאוד מאוד דומה לתוצאה שאת מתארת. ואין לי שמץ של מושג איך להבדיל בין המצבים. ובדיוק בגלל זה אני קוראת לזהירות יתר.

כי למרות הכוונות המעולות שלך, זו לדעתי יכולה להיות תוצאה של מימוש של הרעיונות שלך (במיוחד אם מצרפים את ההנחות בנוגע לאוכל תעשייתי והנאה גדולה מאוכל). חוק התוצאות הלא מכוונות...
יעלפו_מהמושב*

החיוניות שלי חלק שמיני

יאללה, חזרה למבחן הבית שלי. ניסיתי לבדוק אם הוא ייכתב מעצמו ולצערי הרב גיליתי שלא
בהצלחה ונשיקות
שמנדובה*

החיוניות שלי חלק שמיני

שליחה על ידי שמנדובה* »

אלא שהגישה שלך יכולה להוביל לתוצאה כזו
האמת היא, שבכל מקרה אי אפשר לדעת מה יהיו התוצאות. כמה שלא נשתדל ונאמין, באיזו גישה שלא ננקוט, לא נוכל לדעת מה תהיה התוצאה הסופית. זה תלוי בכל כך הרבה גורמים שונים שפשוט או אפשר לצפות - בילד, בהורים, בנסיבות החיים, ביחסים ביניהם, באנשים אחרים שיפגשו במהלך החיים, בגישות שונות שייחשפו אליהם, ועוד ועוד. ילד יכול לגדול עם טרוניות כלפי הוריו לא משנה מה עשו - בין אם האכילו אותו במזון טבעי וטרי ומגוון (כי מנעו ג׳אנק, נניח) ובין אם התזונה העיקרית בבית היתה מעובדת (כי לכשבגר הבין שזה לא בריא וכעת כועס על ההתחלה הלא בריאה של חייו).

דוגמאות:
  1. חבריי מגדלים את הילדים בתזונה טבעונית. חלק מילדיהם כבר בגרו - האחת דבקה בתזונה הטבעונית וחסה על כל חי, האחר כשאינו בבית הוריו אוכל כל. זה לא ממש מוצא חן בעיני הוריו אך זה גם לא נתון לשליטתם.
  1. בבית חברה אחרת שלי מקפידים על כשרות. בתה (בת 15) כשביקרה אצלנו יום אחד, סיפרה שכשתעזוב את הבית היא ממש לא מתכוונת להמשיך לשמור על הכשרות הזאת, היא רוצה לראות עולם ולהתנסות בטעמים. שוב - בעיני אמה אולי זה לא ימצא חן אבל אלה החיים שלה. לעומת זאת אחותה הגדולה יותר דווקא מאושרת עם הכשרות ולא מתכוונת לוותר עליה, היא מרגישה שזה חשוב גם לה.
שמנדובה*

החיוניות שלי חלק שמיני

שליחה על ידי שמנדובה* »

אגב אני מאוד מאמינה שכדאי לעשות את מה שאנחנו מאמינים בו, ולא לשלח כל רסן רק בגלל שאין לדעת מה יהיה בעתיד. אני פשוט בעד לעשות את זה כי זה מה שאנחנו מאמינים שנכון עכשיו.
גוגוס*

החיוניות שלי חלק שמיני

שליחה על ידי גוגוס* »

הגישה שלך יכולה להוביל לתוצאה כזו, וזה יראה מאוד מאוד דומה לתוצאה שאת מתארת
כמו שאמרה בחוכמה שמנדובה, יכול להיות שזו תהיה התוצאה כי אי אפשר לצפות שום תוצאה בגידול ילדים, אבל לא יהיה לזה שום קשר לדברים שלי כי זה לא מה שאמרתי או רמזתי ולכן לא צריך להזהיר מפני זה.
הגישה שלי תוביל למצב כמו שאת מתארת אצל הורים לא קשובים, שנוהגים לכפות את רצונם בכל מקרה, ולכן ממילא לא צריכים את האישור של מישהו לכפות דברים לא נעימים לאורך זמן.

אם לך יש איזו דרך להבדיל - אשמח לשמוע. אני לא מכירה דרך כזו.
פייי, ממש בקלות. ועל בסיס יומיומי.
מקשיבים למה שאומרים הילדים. כלומר - קודם כל שואלים אותם, ואז מחשיבים את התשובות שלהם.
לילדיי יש דעות מאוד מגוונות על מה שהם אוכלים. אני גם שואלת אותם כי אכפת לי מאוד שיהיה להם טעים ומעצם השאלה הם מבינים את זה.
אני שואלת אם טעים להם קצת אחרי שהם התחילו לאכול. כי לפעמים משהו שיצא לא לטעמם אפשר עוד לתקן לפני שאוכלים את כל המנה והם אולי לא מודעים לזה.
והם יכולים להגיד לי דברים כמו: ממש טעים, טעים מאוד, זה בסדר, יצא לא משהו אבל סביר, לא טעים וכו'...
ואם לא משהו, אז למה, מה מפריע או לא מסתדר.
והם יודעים שדעתם נחשבת, אבל שגם מה שיצא לא-משהו-אבל-סביר זה בסדר לאכול וגם משהו עם איזה רכיב לא אהוד בכלל אפשר לאכול. והם יודעים שלא אוכלים משהו לא טעים.
הילדים שלי, לדעתי, פשוט אוכלים. אוכל טוב ומזין שטעים להם. להגיד לך שזו איזו הנאה גדולה לאכול סלט או שייק ירוק או חתיכת עוף צלוי או אפונים עם תפוחי אדמה? לא חושבת. זה פשוט אוכל.
רעבים? אז אוכלים, עם עדיפות גבוהה למה שטעים. אבל אין אצלנו התענגות על האוכל, וזה המצב הרצוי בעיניי. אין את כל המגוון הזה של קולות ועיוויי פנים שלפעמים את רואה במסעדות מאוד טובות, או מול ג'אנק פוד, או אוכל מאוד מתובל בסוכר או מלח או דברים אחרים.
לאוכל יש טעם טעים, אבל הוא רק אוכל. הוא לא איזו הנאה גדולה.
את יכולה לראות את זה בקלות אצל ילדים שאוכלים בבית הספר קופסאות מהבית (אני הרבה בבתי הספר, אז זה לא סיפור ממוצא, זה מניסיון). הילדים שלי פשוט אוכלים. הם פותחים קופסה שהם יודעים מה התוכן שלה, וכל מה שיש בתוכה הוא די טעים להם רוב הזמן.
ילדים אחרים פותחים את הקופסאות שלהם כאילו זו קופסת הפתעות. הם מצפים להנות מהארוחה ולהתענג עליה.
את רואה את זה על הפרצופים שלהם, בחיכוך הידיים, בליקוק השפתיים והקולות שהם עושים מול המוצרים שיש להם בקופסה.
הם מצפים שיהיה שם חידוש ורק הפתעות טובות.
זו ממש שפת גוף שלמה ודיבור סביב האוכל שלא תמצאי אצל הילדים שלי ואני גם לא רוצה למצוא אותו אצלם. זה סימן לשיבוש לדעתי, להניח ציפיות כאלה ועונג כזה מול האוכל.
לדעתי אוכל אמור להיות פשוט ובסיסי רוב הזמן, ולכן הוא לא מספק הנאה. הוא טעים ונעים וזהו. לפעמים יותר ולפעמים פחות.

ויש עוד מאפיינים שאפשר לשים לב אליהם במשפחות פחות מילוליות. למשל, ילד שפתאום אוכל לאט מאוד יחסית לקצב הרגיל שלו. לפעמים זה סימן לדברים אחרים, ולפעמים זה לא טעים לו אבל הוא שקוע בשיחה ולא שם לב.
או ילד שמשחק עם האוכל שלו במן תנועות כאלה של שעמום או כל התנהגות אחרת של אכילה לא שמחה וקלילה. הורה קשוב שם לב לדברים כאלה ועושה משהו בעניין, שואל, מתעניין, פותר את הבעיה וכו'...

סתם דוגמה מהכיוון ההפוך - היתה אצלנו אורחת. הגשתי נקניקיות כי אני יודעת שהיא בררנית גדולה וזה מה שהיא אוהבת. נקניקיות משובחות חבל על הזמן.
הילדה לא אוכלת. אני שואלת - הכל בסדר? היא עונה - כן, אני לא רעבה.
אני חושבת לעצמי - אין מצב. אני יודעת כמה שעות היא לא אכלה ומה היא עשתה בזמן הזה. אין מצב שהשני ירקות שהיא גירדה השביעו אותה.
אני שואלת - רוצה שאני אחתוך לך את הנקניקיה? כי פתאום עלה בדעתי שאולי את הירקות היא אכלה כי הם היו בגודל אצבע, אבל היא לא יודעת לחתוך, ומאיזו סיבה עלומה לא מבקשת עזרה. והיא מהנהנת במרץ ושמחה לחסל את האוכל שלה.

עם ילדים אפשר להבחין בהמון דברים אם רק מתבוננים בהם ומתעקשים על דיאלוג פתוח ומאפשר ומחשיבים את דעתם לפחות באופן סביר ובהחלט באופן קבוע.
כל זה לא קשור להנאה. זה קשור לכבוד בסיסי לצרכים של הילד.

בעודי כותבת אני חושבת שאולי זה מהדיונים האלה איתך שאנחנו פשוט מניחות משמעות שונה על המילים "הנאה" או "טעים".
אז אני מסתפקת בזה ומקווה שהמשמעות שלי מובנת דרך מה שכתבתי.
גוגוס*

החיוניות שלי חלק שמיני

שליחה על ידי גוגוס* »

ועכשיו מתנה ומכאן אני חוזרת להפסקה שלי מכתיבה כאן כי זה וואחד אתר ממכר (הידעתן?)
מאמר ארוך ארוך ארוך אבל שווה שווה שווה על הסיפור המדהים של הרתעת הציבור משומן רווי.
אני מעריכה שרובכן כאן מכירות את הסיפור הזה בצורה כזו או אחרת, אבל המאמר העיתונאי הזה מוצלח במיוחד, מפורט באופן שובה לב, ומכניס את הקוראת לקרביים של תהליכים היסטוריים הנוגעים לתזונה.
מי שיש לה חוש ריח מפותח תוכל לחוש באג'נדה העיתונאית (שמא נאמר - הבלתי נמנעת?) אבל מותר. באופן יחסי, זו כתיבה כמעט נקייה וגם מעבר למסר התזונתי אפשר לראות שנעשתה כאן עבודה עיתונאית מעולה והתוצאה מרתקת.
מומלץ בחום רב.
אישה_במסע*

החיוניות שלי חלק שמיני

אבל לא יהיה לזה שום קשר לדברים שלי כי זה לא מה שאמרתי או רמזתי ולכן לא צריך להזהיר מפני זה.

שוב, נרא שאת ממש לא מבינה את הרעיון. והרעיון שלי הוא שהגישה שלך, כמו שתיארת אותה, יכולה להוביל לתוצאות לא מכוונות כאלו. את יכולה לא להסכים איתי, את מוזמנת לעשות את זה. אבל אשמח לנימוק כלשהו, או לפחות להכרה בדעה שלי.
והדעה שלי היא לא שרמזת על כך שטוב להאכיל ילדים באוכל לא טעים, אלא שזו עלולה להיות תוצאה לא מכוונת של הגישה שלך

הגישה שלי תוביל למצב כמו שאת מתארת אצל הורים לא קשובים, שנוהגים לכפות את רצונם בכל מקרה, ולכן ממילא לא צריכים את האישור של מישהו לכפות דברים לא נעימים לאורך זמן.
לדעתי, קשה להבדיל בין ההנאה מאוכל טעים-רגיל לבין חוסר הנאה מאכול לא טעים-רגיל, כשלא מכירים אוכל טעים
טעים וכו' הן מילים על סקאלה.
אני לא מדברת על יחס לאוכל כמו לקופסאת הפתעה. לדעתי זה דומה במידת מה לאיך שאני מרגישה מול שוקולד במילוי קרם נוגט של עלית. זה טעים-ממכר.
אני מדברת על ההבדל בין פלפל טעים, לבין דלעת (איכסה! באופן כללי, שורשים מתוקים לא ממש עושים לי את זה. לא דלעת ולא בלורית ולא בטטה).

אז נניח אני ילדה שמכירה רק אוכל טעים עם איכות ממכרת. וההורים שלי מעבירים אותי לאוכל שאין לו איכות ממכרת. זה אומר שאני צריכה לכוון מחדש את סקאלת ה"טעים" שלי. אם לא נתקלתי באף מאכל טעים, איך אני אדע מה זה?

אם ההורים שלי מקשיבים לי מאוד, אבל רואים שאני לא אומרת טעים על שום דבר שהוא לא טעים-ממכר, מה הם אמורים להסיק? המסקנה ההגיונית היא שאני מצפה לאוכל טעים-ממכר ולכן לא מחשיבה אוכל טעים-רגיל לטעים. כשהאמת היא שבמקרה לא נתקלתי באוכל כזה. במקרה!

גם אני פשוט אכלתי. וגם אמא שלי שאלה אם האוכל טעים וגם אני עניתי לה. אבל הסקאלה שלי לא הייתה מכוונת כראוי. ולא ידעתי את זה. פשוט לא ידעתי את זה. כי הסקאלה התייחסה למזונות שהכרתי.
היו מזונות טעימים-ממכרים, והיו מזונות לא טעימים-רגילים והיו מזונות טעימים-חגיגיים. והייתי הולכת למפגשים משפחתיים רק בשביל האוכל. ואז הפסקתי, כי החלטתי שזה לא שווה את זה.
ואז למדתי לבשל.

ואני לא יודעת מה אני יכולתי לעשות אחרת, ומה ההורים שלי יכלו לעשות אחרת. אני באמת לא יודעת.

כי מה קורה אם כל האוכל שאת מציגה לילדים לא טעים? או כל האוכל חוץ מכמה דברים יוצאי דופן? מה תחשבי אז? תחשבי שחוש הטעם שלהם השתבש? או שתלכי לחפש את המאכלים האמיתיים שלא הכרת ושהם טעימים בעיניהם, ושאת בכלל לא יודעת עליהם?

רב הדוגמאות שנתת הן דוגמאותש מדברות על השוואהץ אבל מה קורה כשאין למה להשוות? כי כל האוכל של המשפחה לא טעים לילד, או כל האוכל האמיתי של המשפחה לא טעים לילד? איך תבדילי בין המצב הזה למצב הרגיל והרווח של ילדים שהתרגלו לאוכל עם רכיבים ממכרים?
שקטה*
הצטרפות: 25 ספטמבר 2012, 14:14

החיוניות שלי חלק שמיני

שליחה על ידי שקטה* »

_את יכולה לראות את זה בקלות אצל ילדים שאוכלים בבית הספר קופסאות מהבית (אני הרבה בבתי הספר, אז זה לא סיפור ממוצא, זה מניסיון). הילדים שלי פשוט אוכלים. הם פותחים קופסה שהם יודעים מה התוכן שלה, וכל מה שיש בתוכה הוא די טעים להם רוב הזמן.
ילדים אחרים פותחים את הקופסאות שלהם כאילו זו קופסת הפתעות. הם מצפים להנות מהארוחה ולהתענג עליה.
את רואה את זה על הפרצופים שלהם, בחיכוך הידיים, בליקוק השפתיים והקולות שהם עושים מול המוצרים שיש להם בקופסה.
הם מצפים שיהיה שם חידוש ורק הפתעות טובות.
זו ממש שפת גוף שלמה ודיבור סביב האוכל שלא תמצאי אצל הילדים שלי ואני גם לא רוצה למצוא אותו אצלם. זה סימן לשיבוש לדעתי, להניח ציפיות כאלה ועונג כזה מול האוכל.
לדעתי אוכל אמור להיות פשוט ובסיסי רוב הזמן, ולכן הוא לא מספק הנאה. הוא טעים ונעים וזהו. לפעמים יותר ולפעמים פחות._

מה שכתבת מעניין ודי מפתיע. אני חושבת שאני מבינה למה את מתכוונת. פשוט חשוב לי להגיד שאצלי כן יש תגובות כאלה והתלהבויות כאלה מול אוכל ביתי שאנחנו מכינים ולפעמים הוא ממש פשוט. אני ממש מתענגת על ביצה רכה או על אבוקדו או על סלט. אבל ממש. ואני יכולה לדבר עליהם ולהתלהב מהם למרות שהם דבר שבשגרה. זה לא "לא מספק הנאה" כמו שכתבת. להיפך, זה מספק המון הנאה ואני כן מצפה לרגע שבו אוכל את האבוקדו בדרגת הבשלות הנכונה אן את התפוח או את הסלט או המג'דרה או כל דבר אחר. לכן הניסוח שלך קצת מוזר לי.
שמנדובה*

החיוניות שלי חלק שמיני

שליחה על ידי שמנדובה* »

אצלי כן יש תגובות כאלה והתלהבויות כאלה מול אוכל ביתי שאנחנו מכינים.
גם אצלנו, לראות אותם עטים על תבנית תפוחי אדמה פשוטים - רק שמן זית ומלח! מספיק שהם יהיו שרופים היטב וקולות העונג והמאבקים על מי קיבל יותר שרופים עולים עד לב השמיים :-D אני דווקא חושבת שזה כיף, להנות ככה מאוכל. או להנות ככה בכלל.

אישה במסע, אני מתקשה להבין האם את חושבת שהורייך יכלו לעשות משהו אחרת בנוגע לאוכל שהוגש בבית. אני יודעת שיש אנשים שפשוט לא מבשלים כל כך טעים. לא כולם שפים... ויש משפחות שהאוכל בהן סביר ומטה - זה הרפרטואר שלהם. לא חושבת שזה מעיד על הורות בעייתית במיוחד, פשוט על כישורי מטבח מוגבלים.
אישה_במסע*

החיוניות שלי חלק שמיני

בנוגע לאוכל טעים - אוכל טעים יכול להיות טעים, אבל אני רואה הבדל מהותי בין התענגות על אכול אמיתי טעים להתנעגות על אוכל עם איכות ממכרת. לדעתי זו הנקודה אליה גוגוס מכוונת, ואני מכירה אותה מניסיוני האישי. מנגו טעים ושוקלד נוגט טעימים בצורה שונה מאוד.

אני מתקשה להבין האם את חושבת שהורייך יכלו לעשות משהו אחרת בנוגע לאוכל שהוגש בבית.
לא. כלומר, חוץ מבאופן כללי לשאוף לאכול מגוון, שזה מה שהם לא עשו.
לכן זו ההמלצה שלי - לחשוף למגוון גדול ורחב של סוגי אוכל. ואז אולי הילדים יתקלו באוכל שבאמת טעים להם, אבל לא טעים-ממכר, ואז יהיה להם למה להשוות.
וגם, שעד שהם יתקלו באוכל כזה, אין כל כך דרך להבדיל.

העניין הוא לא שאמא שלי לא מבשלת טוב, אלא נטו מה שהיא בישלה. פעם היא בישלה פסטה ריקה וקוסקוס ופתיתים. עכשיו היא מבשלת עדשים. פסטה לא טעימה לי. עדשים כן.
פעם היו בבית שלנו מלפפון ועגבניה. עכשיו יש פלפל. פלפל לא דורש בישול. הוא טעים מאוד. והוא הופיע בבית רק אחרי שנתקלתי בו בצבא. גם ירקות בתנור הופיעו אחרי שנתקלתי בהם בצבא. ואבא שלי אימץ בשמחה את הקטע של "ירקות בתנור", בסגנון שלו.

לא השרפרטואר של אמא סביר ומטה, זה עניין של חומרי גלם. אם פסטה לא טעימה לי, היא לא טעימה. ולא צריך כישורי מטבח בשביל לקנות פלפל.
אבל צריך מידה של פתיחות, ונכונות לטעום משהו יותר מפעם אחת, ורצון להרחיב ולגוון את הרפרטואר.

כרגע, אין אף מאכל או חומר גלם שאני לא יכולה להסתדר בלעדיו. אני רואה ערך של ממש בגיוון התזונה שלי. בלהכיר עוד סוגים של פירות וירקות, גבינות שונות וחלקי בשר שונים.
וגם, אני נגד שיטת המכנה המשותף הנמוך ביותר. פעם אמא הכינה וכולנו אכלנו מה שהיה, עכשיו זה כבר לא עובד. צריך להכין מאכלים שונים לאנשים שונים - וככה זה.

אני לא חושבת שההורות של ההורים שלי תבחום האוכל בעייתית במיוחד - בדיוק להפך. אוכל לא היה אישו מעולם. גדלתי ללא הפרעות אכילה בכלל, עם דימוי גוך מצויין, בלי להיות בדיאטה תמידית. בלי להיות בדיאטה בכלל. בלי להימנע ממאכלים אסורים. אני חושבת שבאופן כללי, הגישה שלי לאוכל מצויינת.
וזה אומר שההורים שלי עשו עבודה טובה מאוד.

בדיוק בגלל זה אני מזהירה. כי לא נגרם לי נזק כבד. רק נזקים קטנים, כאלו שאפשר לא לשים לב אליהם. כאלו שאני באמת לא יודעת איך להימנע מהם. יש דברים שמקטינים את הסיכויים לכך. אבל רק מקטינים. וכל מה שנשאר זה לעשות את מה שאפשר, ולקוות לטוב.
שמנדובה*

החיוניות שלי חלק שמיני

שליחה על ידי שמנדובה* »

לכן זו ההמלצה שלי - לחשוף למגוון גדול ורחב של סוגי אוכל. ואז אולי הילדים יתקלו באוכל שבאמת טעים להם, אבל לא טעים-ממכר, ואז יהיה להם למה להשוות
מסכימה עם כל מילה!
יונת_שרון*

החיוניות שלי חלק שמיני

יעלפו,
בגרנולה אפשר להחביא גרעינים מכל סוג, אגוזים מכל סוג (לרסק אותם קודם), ופירות מיובשים (לאלה טעם חזק יותר, אז צריך יותר בתשומת לב).
בפיצה אפשר להחביא תבלינים ירוקים (בזיליקום, טימין, אורגנו, רוזמרין), ירקות טחונים (שום, בצל, גזר, פלפל), גבינה צהובה טובה במקום תנובה, וכל תוספת שהילדים מוכנים לנסות (מבשר ודגים ועד פירות).
רק_מה*
הצטרפות: 25 אפריל 2014, 23:20
דף אישי: הדף האישי של רק_מה*

החיוניות שלי חלק שמיני

שליחה על ידי רק_מה* »

פיצה אפשר להכין מקמחים יותר טובים, לשלב בין הרגילים/ מלאים לכוסמין וטף ושיפון.

אחרי הפוסטים הקודמים, ולפני שאני הולכת להתענג על ביצה אבוקדו חסה עגבניות ועוד... אני בבעיית (חוסר) משקל.

חמורה. אם הייתי מעלה 5 קילו, הייתי בתת משקל קטן...

ואני אוכלת וישנה מצויין (יחסית למניקה כן?)

ניסיתי ביומיים האחרונים לאכול "ארוחה מיותרת" (3 פרוסות לחם שיפון עם גרעינים, ממרחים שומניים/ קלוריים: קוקוס, דבש, אבוקדו, שקדיה, גבינות רציניות) ועוד ביצה, שיהיה.

הבעיה היא שאני ממילא אוכלת לא מעט, ויחסית טוב (מה שנחשב אצלי לטוב, וגם ג׳אנק פחמימתי ביתי, אבל לא הרבה). לאלץ את עצמי לתוספת כי אני מרזה זו פעולה מבאסת. כי יש בה חוסר דיוק, כי זה מרגיש עונש, ואני דוקא מאלה שנהנות מאכילה

אני מאמינה שבתום ההנקה אעלה כמה קילוגרמים (ניסיון העבר מלמד), אבל תום ההנקה רחוק ממני וממנה כרגע. האם אני מפספסת משהו? עושה נזק? אין לי חולשות או תסמינים, רק ... התאיידות מרחבית ובעיות מכנסיים.
אישה_במסע*

החיוניות שלי חלק שמיני

לא ממש הבנתי. את מרזה. את לא מרגישה לא חולשה ולא שום בעיה אחרת. את אוכלת אוכל טוב כרצונך.

איפה הבעיה פה (מלבד הדעות הקדומות שלך לגבי המשקל הנכון עבורך, ומידת המכנסיים) ?

<לא מאמינה ב-BMI ושאר ממדי תת משקל שלא באמת בודקים בריאות >
מצ'רה*
הצטרפות: 10 נובמבר 2009, 14:20

החיוניות שלי חלק שמיני

שליחה על ידי מצ'רה* »

חמאה אוכלת עשב
D-:
אצלי כן יש תגובות כאלה והתלהבויות כאלה מול אוכל ביתי שאנחנו מכינים ולפעמים הוא ממש פשוט. אני ממש מתענגת על ביצה רכה או על אבוקדו או על סלט. אבל ממש. ואני יכולה לדבר עליהם ולהתלהב מהם למרות שהם דבר שבשגרה. זה לא "לא מספק הנאה" כמו שכתבת. להיפך, זה מספק המון הנאה ואני כן מצפה לרגע שבו אוכל את האבוקדו בדרגת הבשלות הנכונה אן את התפוח או את הסלט או המג'דרה או כל דבר אחר.
גם.
תפילה_לאם*

החיוניות שלי חלק שמיני

תפילה, פעם באיזה דף שלך/של גוגוס/של החיוניות הייתה איזו תקופת דיונים די ממושכת על הרגלי האכילה המשפחתיים אצלכם? שהשתפרו אז פלאות אם אני לא טועה ומתבלבלת?
יעל וכולן, אני קוראת בעניין רב ובתסכול עמוק את הדיון שהתפתח.
בהחלט היו דיונים ממושכים סביב התזונה בביתנו. הם פרושים פחות או יותר על פני כל "באופן"... :-0
רק על עצמי לספר ידעתי, ולכן להגיע לתבנות כלליות כמו חלק מהכותבות קשה לי.
העניין הוא שהתבנות האישות שאני מגיעה אליהן הן בעיקר שאני לא מצליחה להגיע לבריאות הרצויה בבית: לא לבריאות התזונתית ולא לבריאות הנפשית שסביב התזונה. אמנם נראה לי שנתוני הפתיחה שקיבלתי מאתגרים יותר מאשר של רובכן, ובכל זאת...
ומצד אחד, הנושאים האלה מטרידים אותי ללא הרף, ומצד שני, לפעמים כבר נמאס לי לשמוע את עצמי דשה בהם, בייחוד שהדישה הבלתי פוסקת הזאת היא חלק מחוסר הבריאות שבעניין. כשאני שומעת את בני הצעיר מציין השכם והערב כל מיני מאכלים שכן או לא אכל בגן ואת תגובותיי הצפויות להם לדעתו וכיו"ב - אני מבינה שהלכתי רחוק מדי, אבל כבר הלכתי לאיבוד ולא יכולה לשוב על עקבותיי. אני גם לא רוצה לחזור. רק שעוד לא קלטתי איך מתחילה הדרך החדשה.
וכל זה מתחבר לי מאוד לדיון שניסיתי לפתוח פה לאחרונה, ושהתגלגל לנושאים שונים במקצת, על ההתמדה בדרך החיוניות. הדרך של ביתי כרוכה בשלי ולהיפך.

<ותסכול אחר הוא נפלאות "אינטרנט רימון", שהחכמה האחרונה שלו היא למנוע את כניסתי ל"באופן" עם רדת החשכה. :-0 יוצא שאני כותבת פה עכשיו בקשיי ריכוז תוך בקשות של קטנה אחת להקריא לה ספר. אז ביי בינתיים...>
רק_מה*

החיוניות שלי חלק שמיני

שליחה על ידי רק_מה* »

אני לא בטוחה שיש בעיה כי גם אני לא נתפסת למדדים חיצוניים.
אני תוהה האם כאישה בגיל פוריות + הנקה, היות ושומנים (ליפידים?) נחוצים לפעילות הורמונלית תקינה אני צריכה למתן ירידה זו באופן יזום? או שאין לה משמעות. זאת אומרת, אם יש סיכון במשקל נמוך ביותר לפגיעה ברקמות הרזרבה של השומן ולנזק כלשהו (עתידי?) שאני לא מודעת אליו.
אני יודעת שבמצבי הרעבה אנורקטיים (ממש לא המקרה שלי) יש נזקים כאלה. מאחר ואני כאמור אוכלת היטב ככל הידוע לי, ורק המשקל יורד ברמה דומה (אין עייפות, או עצבנות או הפרעה במחזור) אני תוהה בקול רם...
זו אמנם "רק" ירידה במשקל, אבל אם אמשיך במגמה אגיע מתחת ל45 קילו שזה, קיצוני אפילו לתקופות קיצוניות בחיים שלי
אישה_במסע*

החיוניות שלי חלק שמיני

פעם, מזמן מזמן, גוגוס סיפרה על ניסוי שלה או סגנון תזונה או משהו, ושמורידים בו כמה קילוגרמים. אמרתי שאניש וקלת 50 קילוגרם ושלהוריד עוד כבר יהיה על גבול האנורקסיה. היא אמרה לי שאם הם ירדו בתזונה כזו, אז הם מלכתחילה היו מיותרים והסתירו את החולשה שלי ואת זה שחסרים לי שרירים <לא ניסוח מדוייק, אבל זה הרעיון>.

נזכרתי בזה לפני כמה חודשים, כשהתחלתי לעשות ספורט שנוגע גם בידיים, ולא רק ברגליים. וראיתי איך מופיעים לי שרירים שלא היו קודם.

תכלס? מאגרי השומן שמועילים לנשים בגיל הפוריות, לדעתי מועילים בדיוק למצב שלך. הם מיועדים בתור מאגר לזמנים בהם הם נחוצים, והזמן הזה בשבילך הוא זמן ההנקה (לפחות כך נשמע לי מהסיפור שלך). לכן לנשתמש בהם עכשיו זו הדרך ההגיונית להשתמש בהם.

אם תגיעי מתחת ל-45? לדעתי זו הנקודה להתחיל לדאוג. מה אם תגיעי למשקל נורמלי בו אין לך רזרבות שומן, אבל גם אין מחסור, ואז תעצרי, או שתרגישי צורך לאכול יותר?

אני בעד להתחיל לדאוג בנוגע לבעיה רק כשהיא תקרה. מה גם שלאכול בכוונת תחילה כשאת לא רעבה באופן קבוע, נשמע לי מזיק בהכרח. בעוד שאחוזי שומן נמוכים - לא.
רק_מה*

החיוניות שלי חלק שמיני

שליחה על ידי רק_מה* »

אני חשבתי על כיוון של פיתוח שרירים כדרך להעלות מסה, לא משהו רדיקלי, תרגילים ביתיים. בינתיים באמת תחושות הגוף לא טובות מתוספות כשאינני רעבה (כאבי בטן, ונפיחות וכאבי ראש שאני מקשרת עם תוספת פחמימות). הבעיה היא שאני כעת 45.
אני שוקלת לבדוק תפקודי בלוטת התריס. למרות שתחושת הבטן שלי היא שהמטבוליזם בסדר, והכל קשור בהנקה. אולי סטרס? קצת מטריד, בקיצור
אישה_במסע*

החיוניות שלי חלק שמיני

לא משהו רדיקלי, תרגילים ביתיים
אני העלתי (ומעלה) מסה בתרגילים ביתיים קצרים מאוד, שלוקחים משהו כמו חמש דקות. וזה עובד לי.
תכלס, המטרה שלי היא לא לפתח שרירים אלא להצליח לעשות תרגילים בסיסיים, כמו שכיבת סמיכה (לעשות את זה נכון, לא כמו שעשינו בתיכון, כשהמטרה הייתה להתחמק מלעשות) ומתח. אני אני פעם ביומיים-שלושה עושה או מתח (כמה שאני מצליחה. כשאני עומדת על שרפרף ולוקחת מידה מסויימת של תנופה. אחד או שניים ברצף, היום הצלחתי לראשונה שלוש. כמה פעמים ביום. זה לוקח דקה שתיים של פעם.) או שכיבות סמיכה ( לפי המדריך הזה: http://bekosher.co.il/%D7%A9%D7%9B%D7%9 ... %99%D7%9A/
כרגע אני עושה שכיבות סמיכה בערך בגובה של שרפרף, או ספסל, ומצליחה 10-15, כשאני עושה לחימום ולקירור חמש שכיבות סמיכה כשהידיים על גדר הבטון שיש סביב הבית).
ומה שמפתיע, תרגילים קצרים ופשוטים שכאלו משפיעים. וזה למרות שעדיין לא הגעתי ליכולת לעשות חמש שכיבות סמיכה אמיתיות (עם הידיים על הרצפה) כמו שצריך.
אישה_בהריון_ראשון*
הצטרפות: 10 אפריל 2016, 16:48

החיוניות שלי חלק שמיני

שליחה על ידי אישה_בהריון_ראשון* »

חזרתי להגיד שלום. רציתי להגיד, שלמרבה הבאסה, ואחרי הרגשה מאוד טובה בנטרול כל מיני דברים לא מזינים מהאוכל שלי, ואחרי שקיבלתי תוצאות טובות לבדיקות ההמשך, התזונה שלי שבה לסורה.

מה שלמדתי מכל הסיפור הזה הוא שגם אם דברים משמעותיים תלויים בזה, שינוי תזונתי הוא לא קל. גם אם אומרים לך "יש מצב שאת חולה בסכרת", זה לא הופך את המחשבה על לאכול גלידה בחום הפסיכי הזה לפחות אפשרית מבחינה תיאורטית. המבנה הנפשי, כל ענייני התזונה, הם ממש לא מתיישרים על פי הדפים שהרופא מוציא מהמדפסת.

לא יודעת אם זה מפתיע. אבל בגדול, תמיד הסתכלתי בעין קצת צרה על אנשים שהבריאות שלהם באופן ברור ניזוקה מתזונה מסוימת (עד כדי מחלה!) ובכל זאת לא משנים אותה ואוכלים ג'אנק ואז גיליתי עד כמה בקלות אני יכולה להיות במקום הזה ממש. :-(
אישה_במסע*

החיוניות שלי חלק שמיני

אבל בגדול, תמיד הסתכלתי בעין קצת צרה על אנשים שהבריאות שלהם באופן ברור ניזוקה מתזונה מסוימת

אני חושבת שחלק מהיחס הבעייתי לנושא בחברה שלנו הוא העדר הבחירה. אנשים לא בוחרים, אקטבית, לשנות תזונה בגלל שיקולי בריאות. יש אווירה חברתית שעל פיה צריך לאכול בצורה בריאה, ומי שגילה שאוכל מסויים גורר בעיה בריאותית מסויימת, צריך להימנע מזה.

לכן זה מה שאנשים מנסים לעשות. ולא ממש מצליחים, ברובם. לדעתי, לפחות חלקית זה נובע ממה שהם לא עשו - החליטו. הם לא ישבו, וחשבו, ושקלו. אני אוהבת מאוד לאכול גלידה, מאוד מאוד. אבל אני גם אוהבת להיות בריאה. מה עדיף לי? לחיות חיים ארוכים ללא גלידה, או חיים אולי קצרים יותר או עם בעיות מסויימות, אבל עם גילדה? ואז, כל תשובה לגיטימית! ומותר להחליט שהנאות החיים חשובות יותר מהפגיעה בבריאות!
בחברה שלנו יש דה לגיטימציה לאפשרות הזו. ולדעתי זה פוגע לא רק במי שמנסה לשנות תזונה כשהוא לא באמת רוצה, ואז זה לא עובד, אלא גם במי שרוצה. או לפחות היה רוצה, לו הוא היה יושב ומחליט.

ומהצד הפרקטי, שינוי תזונה בפרט, והרגלים בכלל, זה לא דבר פשוט להרבה אנשים. ויש כל מיני שיטות וגישות שאנשים מצאו. לוותר על גלידה לא נראה לי אישית סביר. ניסית להכין בבית גלידה שתהני ממנה מאוד, ועדיף שתהני ממנה יותר מהגלידה התעשייתית?
תפילה_לאם*

החיוניות שלי חלק שמיני

שינוי תזונתי הוא לא קל.
אכן... (())
שמנדובה*

החיוניות שלי חלק שמיני

שליחה על ידי שמנדובה* »

תפילה - בהקשר למה שאת כותבת, בעיקר בגלל הזדהות עמוקה.... אני החלטתי בשלב מסויים לעשות הפרדה בין מה שאני בוחרת לעשות עם התזונה שלי, לבין שאר בני הבית. במיוחד הבוגרים/מתבגרים שביניהם. ירדתי לחלוטין מעניין ההרצאות התזונתיות. כולם יודעים טוב מאוד מה דעתי על דברים מסויימים וזה לא משרת אותי ואותם שאני ממשיכה לחפור. אני עדיין עושה בחירות שמתאימות לי כשאני בקניות, ולא קונה כל ג׳אנק שעולה על דעתם של הילדים, אבל הפסקתי למשל להרצות לאישי כשהוא חוזר הביתה עם עשרה קילו לחם בתצורות שונות :-p או שקית תפוצ׳יפס ענקית למצהלות הילדים... אימצתי את שיטת הפינגווינים ממדגסקר: לחייך ולנופף :-D

את שלי אני עושה עבור עצמי. עבורם - הם מקבלים דוגמה אישית ממני. הם רואים לבד, אני לא צריכה להסביר להם. הם יודעים לבד, אין צורך לחפור להם. קצתי בתפקיד ראש ההסברה התזונתי בבית (גם כי ראיתי תוצאות דומות לשלך - חשש מלספר לי שאכלו משהו או מלבקש לאכול משהו שאולי לא ימצא חן בעיני). עכשיו אני פשוט עוד מישהי בבית שאוכלת כמו שהיא רוצה.
תמי*
הצטרפות: 12 נובמבר 2001, 14:43

החיוניות שלי חלק שמיני

שליחה על ידי תמי* »

+הודעה ממשתתפת חדשה התקבלה בברכה:+

ווהאו שמנדובה, מרשים ביותר
(אני לא מצליחה להפסיק לחפור לבני הבית).
נשמע לי מהלך בריא מאוד לכולם.
שמנדובה*

החיוניות שלי חלק שמיני

שליחה על ידי שמנדובה* »

אני לא מצליחה להפסיק לחפור לבני הבית
אצלי מדובר בחלק ממהלך כללי של להבין ש״את לא מחליטה עלי״ הידוע הולך והופך יותר רלוונטי ויותר הגיוני עם הזמן. ככל שניסיתי לכפות את דעתי על כלל יושבי הבית, ולא משנה באיזה נושא, כך גברו החיכוכים ועלו המריבות ותחושת המרירות הנלוית אליהם. זה לא היה איזה רגע של הארה או נפילת אסימון, אלא תהליך די מייגע של שחרור הצורך שלי בשליטה על תחומים שונים בחיים של מי שסביבי, וגם של הרצון שלי לשכנע כל הזמן את כולם בצדקת דרכי. עכשיו הגעתי לאיזו שלמות עם זה שכל אחד בוחר את הדרך שלו וזה הכי סבבה ככה.

לא אשקר - אם מחר כל הבית פה יתעורר בבוקר ופה אחד יכריזו כולם שכל הזמן הזה צדקתי ומעכשיו כולם בוחרים רק בטרי ובאמיתי ולא יהיו פה עוד לחם ופסטה לעולם (רצוי כולל השתחוות עמוקה תוך הצהרת we're not worthy! כנה) זה בוודאי ישמח אותי :-D אבל מה הסיכויים? עדיף שאני שחרר ושכולם יהיו שמחים. לחץ ומועקה עושים סרטן לא פחות מצבעי מאכל.

ועוד משהו - משהתחלתי במסע לימוד הבת הטבעונית שלי (עוד לא בת 13 וטבעונית אדוקה כבר 3 שנים!) שזה לא לעניין לבקר אחרים על בחירותיהם התזונתיות ובטח שלא לעניין לפצוח בנאומים מצפוניים (או גרוע יותר - לעשות קולות הקאה) בכל פעם שמישהו אוכל ביצה. בשביל זה הייתי חייבת ליישם את ״נאה דורש נאה מקיים״. זה משהו שדווקא כן הפיל אצלי אסימון ואני גרה להגיד שלמרות שמידי פעם מתפלק לה, היא ממש לא מציקה לאחרים.
יונת_שרון*

החיוניות שלי חלק שמיני

רק מה,
45 זה באמת נשמע מעט. את מרגישה חולשה? מתעייפת מהר מהרגיל?
אני חושבת שבמקום להגדיל את כמויות האוכל, אפשר לנסות להגדיל את האיכות והריכוז.
כמובן שיש דעות שונות מה זה אוכל מרוכז איכותי... בעיני זה קודם כל כבד, אחר כך דגים, חמאה, ביצים. וכמובן שאפשר לשלב...
מצ'רה*
הצטרפות: 10 נובמבר 2009, 14:20

החיוניות שלי חלק שמיני

שליחה על ידי מצ'רה* »

_זה לא היה איזה רגע של הארה או נפילת אסימון, אלא תהליך די מייגע של שחרור הצורך שלי בשליטה על תחומים שונים בחיים של מי שסביבי, וגם של הרצון שלי לשכנע כל הזמן את כולם בצדקת דרכי. עכשיו הגעתי לאיזו שלמות עם זה שכל אחד בוחר את הדרך שלו וזה הכי סבבה ככה.
לא אשקר - אם מחר כל הבית פה יתעורר בבוקר ופה אחד יכריזו כולם שכל הזמן הזה צדקתי ומעכשיו כולם בוחרים רק בטרי ובאמיתי ולא יהיו פה עוד לחם ופסטה לעולם (רצוי כולל השתחוות עמוקה תוך הצהרת we're not worthy! כנה) זה בוודאי ישמח אותי אבל מה הסיכויים?_
מזדהה.
אפרת*
הצטרפות: 08 יולי 2003, 12:18

החיוניות שלי חלק שמיני

שליחה על ידי אפרת* »

רקמה מה הגובה שלך? זה 45 קילו על כמה ס"מ?
תפילה_לאם*

החיוניות שלי חלק שמיני

שמנדובה, אני מבינה את ההיגיון שלך. אולי לאט לאט משהו יחלחל אליי.
בכל זאת, מקשה ושואלת: איך להתמודד עם הבחירות של הגדולים שמעוררות את השאר לרצות גם כן מהנ"ל, בעוד שאלמלא הייתה פסטה על השולחן, היו אוכלים בתאבון אמתי כרוב מבושל או קינואה?
אני עסוקה כל הזמן בתזמונים. נגיד כשהגדולות שואלות אם אפשר לקחת מסטיק, אני מבקשת שתחכינה, עד שאחתוך פרות ומי שיש סיכוי שיאכל - יאכל, כי אם הפה ייסתם בגומי - תפוח כבר לא ייכנס. וזה די מתיש, אבל חשוב לי.
תפילה_לאם*

החיוניות שלי חלק שמיני

ושאלה גם לגוגוס (לכשתשובי):
וגם אצלנו מתחשבים בילדים במגוון של דרכים. למשל, כשהם מבקשים שנכין משהו מסוים אני תמיד נענית, גם אם זה לא טעמי.
באיזו תדירות?

אחת הבעיות אצלנו היא שגם הדברים שנמצאים בקבוצת החיתוך הקטנה שבין דברים שסבירים בעיניי לבין דברים שטעימים לילדים (לילדות...) נמאסים עליהם קצת באיזשהו שלב, כי כמה אפשר לאכול תפו"א וחביתות.
ודברים שהיו אוכלות בעבר - כבר לא מוכנות לאכול.

זו למידה חשובה מאוד שאני דילגתי עליה בינתיים. אולי בעתיד איאלץ להתמודד איתה גם כן.
אם יש לך מחשבות לקראת השלב הזה (אולי, נניח, שבכורך מחליט לקנות פסטה מכספו ולבשל אותה מדי יום או שהילדים קונים ממתקים על בסיס קבוע) - תוכלי לשתפנו בהן?
גוגוס*

החיוניות שלי חלק שמיני

שליחה על ידי גוגוס* »

אני מנסה גישה חדשה, לכתוב פה פעם אחת ביום. אז אכלתן אותה עם הכמות שאני מצליחה לדחוס לתוך פוסט אחד :-)

לכן זו ההמלצה שלי - לחשוף למגוון גדול ורחב של סוגי אוכל. ואז אולי הילדים יתקלו באוכל שבאמת טעים להם, אבל לא טעים-ממכר, ואז יהיה להם למה להשוות
מצד אחד, זה בדיוק המצב אצלנו בבית. יש אצלנו הכל, בתדירות שמתאימה לדעתי על האוכל המסוים.
מצד שני, במקומות שהם לא הבית (ולפעמים גם במקומות שהם כן הבית) הם נתקלים גם באוכל מעורר תלות ומענג בצורה מלאכותית.
וממה שאני רואה אצלנו, ברגע שפוגשים את סוג העונג הזה, המלאכותי, קשה מאוד לחזור אחורה.
מאוד לא פשוט לגדל ילדים חברותיים כיום. כל הליכה לחברים נגמרת בג'אנק כלשהו, ממש תמיד. במקרה הכי טוב זה יהיה רק צ'יפס. אבל ברוב המקרים זה נקניקיות זולות או המבורגר פושטי, נגיסי "עוף" מגעילים או פסטות למיניהן.
אצל החברים של הילדים שלי אין ארוחה בלי זה, ואני אפילו לא יכולה לבוא בטענות כי כשהם באים אלינו אני מגישה אותו דבר, רק בגרסאות משובחות (למשל, ירקות חתוכים עם נקניקיות משובחות או חזה עוף בחתיכות קטנות או פסטה כוסמין). אבל הרושם נשאר ואני בכלל לא בטוחה שהילדים יודעים להבחין. זה משהו שאני עושה בשביל המצפון שלי והבריאות של הילדים שלי שאוהבים לארח.
ולכן אני חוזרת לבסיס - להגיש הרבה אוכל אמיתי, לשאול אם טעים ולעבוד עם התשובות. זה כל מה שניתן לעשות לדעתי וזה די הרבה.

שמנדובה יקרה, אני מתה על השיתופים שלך.
אני רוצה לשתף איך זה עובד אצלנו ברמת התגובות, אולי יועיל למישהי לחשוב על זה ככה.
כי מצד אחד - כמוך, אני בטוחה שאני צודקת. בכל זאת, גם אישה וגם אמא. ומצד שני, באיזה אופן מוזר אני מאמינה שזה שאני צודקת זה פשוט לא דבר חשוב. ולכן לא אכפת לי שאני צודקת ומספיק לי לדעת את זה ביני לביני.
למה זה משנה?
כי כאשר הילדים שלי אוכלים זבל בחוץ אני שואלת רק דבר אחד - היה טעים? ואם כן אני שמחה בשבילם.
ואם אני מחליטה להעביר ביקורת על משהו שהם אכלו בחוץ זה תמיד בחיוך והומור עצמי (כלפיי, לא כלפיהם, כמובן).
וכך, למרות שהם יודעים היטב מה דעתי ואני לא מתאמצת להסתיר אותה, הם מקבלים איזו מורכבות שעניינה - אם אמא אחראית על האוכל אז היא עושה מה שהיא חושבת. אבל אם אכלנו במקום אחר או עם מישהו אחר אז זה בסדר גמור בדיוק כמו שזה היה ואמא תשמח שהיה לנו טעים ונעים.
התוצאה היא שהם מספרים לי כמעט בהנאה על השטויות שהם אוכלים במקומות אחרים, ולא מפחדים לדווח כאשר מתברר שזה גרם להם כאב בטן. צידקת הדרך שלי בהחלט באה לידי ביטוי במעשים שלי כלפיהם (ולא רק כלפי עצמי) אבל היא לא משהו כולי ולכן משאירה מקום לחוויות נוספות.
בינתיים, טפו, זה עובד היטב. אולי כאשר יגדלו זה ידרוש משהו אחר.
הגישה הכללית שלי כלפי הילדים היא שככל שמשהו יותר חשוב לי כך אני מתייחסת אליו בפועל עם יותר הומור, ציניות מדודה, קלילות ובלי יותר מדי מילים.

באיזו תדירות?
אין משהו קבוע. אני משערת שהם מבקשים אחת לכמה שבועות. פתאום מישהו נתקל במשהו וזה מזכיר לו ש...
בחלק מהמקרים אנחנו מעבירים את זה התאמות, אבל כאלה שעדיין משאירות את התחושה של הדבר המקורי שביקשו.
כך הכנו קראמבל תפוחים (יצא מזעזע אחרי ההתאמות :-)), עוגת בראוניז, לאזניה, פסטה פסטו, על פני החצי שנה האחרונה בערך. לא זוכרת מתי היה עוד משהו.
אה, כן, היה את אירוע הלחם שלנו, שנדמה לי שסיפרתי עליו. זה היה לפני כמה שבועות.

נניח, שבכורך מחליט לקנות פסטה מכספו ולבשל אותה מדי יום או שהילדים קונים ממתקים על בסיס קבוע
המחשבה המרכזית שלי נוגעת להתחשבות. אצל הילדים שלי כבר מאוד מבוסס שהדברים האלה הם לא אוכל.
אז נשאר לי להסביר מה קורה לשאר בני המשפחה כשהם פוגשים דברים כאלה, ולבקש התחשבות. יכולות להיות כל מיני התחשבויות. למשל לקנות משהו שאולי לא רצוי בעיניי, אבל גם לא כזה דפוק כמו פסטה לבנה. או למשל לקנות בתדירות מוסכמת. או למשל לאכול את זה לצד משהו אחר ממש מזין (זה מה שאנחנו עושים כשאנחנו מזמינים פיצה מדי פעם).
אין מצב שמשהו שמפריע למישהו בבית יקרה על בסיס יומיומי. כמו שאני לא אעשה את זה להם, כך אני מלמדת אותם לא לעשות את זה לי.
ומה לעשות, שאכילה של בני הבית משפיעה על כולם. היא לא באמת דבר אישי שכל אחד יכול להתעסק איתו בפרטיות שלו בלי שזה ישפיע על אף אחד אחר.
כמו שאין מצב שאני ארשה לילד שלי לעשן בבית בחדר שלו. כי הריח לא נשאר בחדר וזה יטריף אותי. שילך לעשן בחוץ.
כאמור, גם אני לא עושה על בסיס קבוע משהו שמקשה על מישהו אחר בבית, מכל סיבה שהיא.

אני עוד לא שם, אבל אני מעריכה שזה יהיה הכיוון שלי אם תגענה משאלות כאלה.
שמנדובה*

החיוניות שלי חלק שמיני

שליחה על ידי שמנדובה* »

רק מה - נזכרתי שבשמת פעם כתבה על נסיונות השמנה, המלצה לאכול משהו קטן אחרי שכבר סיימת ואת מלאה. רק עוד משהו קטן ודי... נגיד עוד ביס מהתבשיל שלך, או כמה אגוזים, או קלמנטינה... אני חושבתשההסבר היה שזה עוזר להרחיב את הקיבה ולהוסיף עוד טיפה קלוריות.

מצד שני מאוד הגיוני לי מה שכתבה אישה במסע לגבי העלאת מסת שריר. יכול להיות שככה את, פשוט אישה רזה מאוד. ולהרחיב את השרירים גם ירחיב את הנפח שלך וגם יעלה את המשקל.
שמנדובה*

החיוניות שלי חלק שמיני

שליחה על ידי שמנדובה* »

הגישה הכללית שלי כלפי הילדים היא שככל שמשהו יותר חשוב לי כך אני מתייחסת אליו בפועל עם יותר הומור, ציניות מדודה, קלילות ובלי יותר מדי מילים
אני אוהבת לקרוא על השימוש שלך בהומור. אני חושבת שזה תחום שלוקה אצלי מעט בחסר עם הילדים, בעיקר בעיתות כעס או משבר. ההומור שלי נוטה להיות ציני מידי בשביל ילדים ואני לא רוצה שיפגעו או שפשוט יבינו אותי לא נכון (אחת הילדות שלי למשל היא ילדה של ״פשוטו כמשמעו״ - כל בדיחה צריך להסביר לה שעה...).

בקיצור - יש לך אולי דוגמאות לשימוש בהומור ובציניות? או טיפים כיצד את עושה את זה?
סלט_פירות*
הצטרפות: 14 נובמבר 2004, 14:09
דף אישי: הדף האישי של סלט_פירות*

החיוניות שלי חלק שמיני

שליחה על ידי סלט_פירות* »

אפשר לראות שנעשתה כאן עבודה עיתונאית מעולה והתוצאה מרתקת.
תודה על הקישור גוגוס. התחלתי לקרוא בעבודה והמתנה שלך הזכירה לי שאפשר להמשיך בבית... מרתק בהחלט וכתוב בצורה אובייקטיבית יחסית. אולי חוץ מהמילה קונספירציה בכותרת, זה קצת מרתיע אנשים.

ותודה על הדיון לגבי הילדים. אני מוצאת את עצמי באותה בעיה. מקווה למצוא פה פתרונות.
תפילה_לאם*

החיוניות שלי חלק שמיני

מנקודת המבט הנוכחית שלי נראה לי קשה להגיע לתזונה ביתית כמו אצל גוגוס.
מהרבה סיבות: גם הסכמה לא מלאה מצד בן הזוג, גם הרגלים מבוססים ששינויים יתפרש כהרעת תנאים, גם בררנות גדולה של הילדים בהתייחס למאכלים מזינים, גם גיל הילדים שמאפשר קניית ממתקים ושאר לא-ירקות מחוץ לבית.
אין אפשרות לכוונן את חוש הטעם כשחשופים לתזונה החיצונית (שהיא גם פנימית).
ולכן נראה שכדאי לי לאמץ גישה כמו של שמנדובה, אבל קשה לי להימנע מלחוש אחראית לתזונה של הגדולות ולהגיד שיאכלו מה שרוצות, כי אין אצלנו המצב של בין לבין תאכל ירקות ופירות. וכאמור זה פתח לשיבוש תזונת הקטנים.

ועדיין ממשיכה לתהות על התזונה שלי, כי כמו שכתבתי לפני כמה שבועות, אני רחוקה מחיוניות עכשיו.
אישה במסע, כשכתבת שגם דיאטות שהיו בעצם שינוי באורח החיים לא החזיקו מעמד - מה התכוונת? עד עכשיו הייתי אופטימית, שאם מדובר בשינוי כזה שאינו הרעבה, שאינו תפריט חריג לתקופה מוגבלת אלא הכנסה של כל טוב במקום האוכל הקמח-סוכרי, לא יהיה צורך "להתמיד", כי השינוי יהיה לטובה עד כדי כך שיתחזק את עצמו למעט זליגות פה ושם.
ב"ה יש לי העוגן של השייק, אבל חוץ מזה בא לי שוקולד כ-ל הזמן - אם אני רעבה, ואם אני שבעה, ואם אכלתי שטויות, ואם אכלתי סלט מצוין. S-:
מניחה שהחזקת שטויות בבית לטובת הכלל היא לא בדיוק הדרך לעזור לעצמי. :-0
תמי*

החיוניות שלי חלק שמיני

שליחה על ידי תמי* »

שמנדובה,
תודה על הדברים החשובים שכתבת.
שחרור הצורך שלי בשליטה על תחומים שונים בחיים של מי שסביבי

אבל אני אמא שלהן, אז ממילא אני שולטת ומכתיבה אורחות חיים (טוב, הן עוד לא ממש גדולות ועצמאיות, מתקרבות לכך). לי פחות חשוב לשכנע. מה שחשוב לי זה באמת שיאכלו בריא. אז מעבר למה שיש בבית, גם לפני שיוצאים החוצה חשוב לי להזכיר. להציע, לייעץ. זה מין כוח נגד להצפה שבחוץ באוכל זבל.
עד כמה את משחררת? ומה ההבדל בין לשחרר ולהזניח?
הרי גם בתחומים אחרים אני לא משחררת - מסבירה, מדברת, מלמדת. איפה עובר הגבול?

כי כאשר הילדים שלי אוכלים זבל בחוץ אני שואלת רק דבר אחד - היה טעים? ואם כן אני שמחה בשבילם.
אז זהו, שאני לא שמחה בשבילן. היה טעים, נכון, אבל גם ממש זיבלי. אני לא מצליחה לשמוח.
תמי*

החיוניות שלי חלק שמיני

שליחה על ידי תמי* »

קשה לי להימנע מלחוש אחראית לתזונה של הגדולות
זהו בדיוק. גם אצלי כך.
זו המילה: אחריות.
האם אחריות לא עומדת בניגוד ל"לשחרר"?
בשמת_א*
הצטרפות: 28 יולי 2001, 13:37
דף אישי: הדף האישי של בשמת_א*

החיוניות שלי חלק שמיני

שליחה על ידי בשמת_א* »

למה בעצם לשאול אם היה טעים?
זה שולח את המסר שאוכל זבל = אוכל טעים.
כי זה הדבר היחיד שאת אומרת. ואחרי זה גם "שמחה בשבילם". שזה או העמדת פנים בפניהם, או אמיתי... לא בטוחה מה יותר גרוע P-: או D-:
למה לשלוח את המסר הזה?

כשהילדים שלי אוכלים זבל בחוץ, אני או מתעלמת (אז אכלו. לא קרה אסון גדול. הם בני 18 ו-13) או אומרת משהו בסגנון "לא נורא, נאזן עם האוכל בבית".
תפילה_לאם*

החיוניות שלי חלק שמיני

הרי גם בתחומים אחרים אני לא משחררת - מסבירה, מדברת, מלמדת.
אני לא יודעת איך ללמד את התחום הזה. יש פה אנטגוניזם גדול, עד כדי אמירות (בעבר) שקמח ריק הוא האוכל המזין, ועד כדי אי הסכמה לדעתי, ש"גם אם את לא רוצה לאכול פרות וירקות - אל תעשי פרצופים נגעלים לאחותך הקטנה שאוכלת אותם, כי טוב בשבילה לאהוב אוכל כזה".

אני חושבת שאני מבינה משהו מההיגיון: אם הילדים כבר אכלו - לא ליצור אצלם רגשות אשמה ולא לגרום להם להירתע מלספר לאמא על האכילה, וגם פשוט - ליהנות מהנאתם.
אבל באמת... זה כנראה מתאים רק לילדים שחשופים ו{{}}פתוחים לשיח על אוכל ועל השפעותיו וש{{}}לא מפחדים לדווח כאשר מתברר שזה גרם להם כאב בטן.
אצל ילדים אחרים (מכירה קרוב כמה כאלה) זה נראה לי עידוד לחזור על ההתנסות (היה טעים ומשמח - אז קדימה...).
מבינה שגם פרצוף חמוץ או "לא נורא, נאזן עם האוכל בבית" הם לא פתרון מתאים עבורי. לא בטוחה בקשר להתעלמות.
גוגוס*

החיוניות שלי חלק שמיני

שליחה על ידי גוגוס* »

עונה באריכות (כאילו... דא?!) וכותבת לכל ממוענת את שמה כדי שלא תצטרכו לעבוד קשה :-)
תפילה

נראה לי קשה להגיע לתזונה ביתית כמו אצל גוגוס
אני חושבת שזו בכלל לא צריכה להיות המטרה, ולדעתי זה מרפה ידיים לחשוב על מה שאחרים עושים.
תבדקי אם מה שקורה אצלי נותן לך השראה.
אם הוא לא, והוא גורם לך להיאנח או להתבאס, אז סימן טוב בשבילך לשחרר את הסיפורים שלי לדרכם.

קשה לי להימנע מלחוש אחראית
זו נקודה מאוד חשובה לדעתי.
כי את מניחה שאם את חשה אחראית אז דברים מאוד מסוימים צריכים לקרות בגלל זה.
וזה לא כך.
תחושת האחריות שלך, קודם כל טוב שתהיה. את אמא, וזה בסדר גמור.
איך לפרוט אותה לפרוטות היומיום וכמה רחוק היא צריכה להגיע ברמת התוצאה זה כבר סיפור אחר לגמרי.
את האחריות האימהית שלך את מבטאת בכך שאת מרגישה אחראית, שאת לא עוצמת עיניים, שאת שומרת על מודעות ושאכפת לך.
שם מסתיים לדעתי החלק הנחוץ.
הבחירות שלך איך לבטא את האחריות הזו יכולות להיות מאוד שונות מאלו שיש לך כרגע, ועדיין תהיי אחראית ונהדרת באותה מידה בדיוק.
זה קצת מזכיר מה שכתבתי על להיות צודקת. אני יכולה להיות צודקת גם בלי להגיד על זה אף מילה לאף אחד, או בלהגיד מעט מילים או בלהצחיק.
מקווה שהנקודה הזו יוצאת לי מובנת.

בא לי שוקולד כ-ל הזמן
אני מעריכה שחלק מזה הוא פיזי, כי אולי בגוף שלך, אם את אוכלת ממנו מעט, הוא נורא מפעיל את מנגנון התלות.
וחלק מזה הוא רגשי וקשור לצרכים שלך שלא מקבלים מענה, ומכאן שגם הוא קשור למנגנוני תלות.
כל זה לא קשור לשאר התזונה הטובה שלך. את יכולה לאכול ממש ממש מעולה וגם לאכול שוקולד. וזה יהיה עדיף על פני לאכול מעולה ולהשתוקק כל הזמן לשוקולד הזה. זו דעתי האישית וכך אני נוהגת כאשר נכנס בי הקרייב. אוכלת מעולה וגם זבל. עד שזה עובר.
תמי

כתבתי לתפילה בנוגע לשאלת האחריות, ואני מוסיפה כאן משהו אחר.
זה מין כוח נגד להצפה שבחוץ באוכל זבל.
אני חושבת שכתבת היטב, ודרך זה אפשר לראות שזה קודם כל כוח.
זה שהוא נגד, לא הופך אותו לפחות כוח. אפילו להפך.
כאילו... לא מספיק שהבנות מתמודדות עם הכוח של הסביבה, עכשיו יש להן להתמודד גם עם הכוח שלך.
אני מציעה לך לשקול את זה.

הרי גם בתחומים אחרים אני לא משחררת - מסבירה, מדברת, מלמדת. איפה עובר הגבול?
במקום שבו את בטוחה שההסברים נקלטו, והן הבינו. והן יודעות מה זה אוכל ומה לא ומה סתם באמצע ולמה.
שם עובר הגבול לדעתי, כי מה שאחרי זה הוא בעיקר ניג'וס והפעלת כוח, בדיוק כמו שכתבת.
אני מציעה - או במעשים, או שלא. את החלק המילולי שממשיך לייעץ ולדחוף אחרי שהמסר בוודאות מובן - אותו לשחרר.
ואת האחריות לבטא בזה שבביתך תגישי אוכל מעולה, וכמיטב יכולתך תדאגי שיהיה להן אוכל כזה גם במקומות אחרים. ואיפה שאינך יכולה כי זה אחרים דואגים ומגישים - שם לשחרר לגמרי.

אני לא שמחה בשבילן. היה טעים, נכון, אבל גם ממש זיבלי. אני לא מצליחה לשמוח.
אז אל תשמחי.
אבל מי אמר שאת היעדר השמחה הזה את חייבת להפגין? את יכולה להיות אותה תמי עם אותה אחריות גם בלי שהיעדר השמחה שלך ייתקע להן בגרון (כמעט תרתי משמע :-)>

האם אחריות לא בניגוד ל"לשחרר"?
להפך. המון פעמים שיא האחריות טמון ביכולת לשחרר במקום המתאים. ולדעתי אנחנו עוסקות כאן בדוגמה ממש טובה לזה.
כי אם עולה החשש, או שכבר ברור ברמת התוצאה, שהלחץ לא משיג תוצאה רצויה, או שהוא משיג תוצאה רצויה אבל עם תופעות לוואי ממש לא רצויות, אז הדבר הנכון בכל רמה הוא לשחרר, ובכך לבטא את האחריות המלאה שלך כלפי הבנות.
כי זה שהן תאכלנה אוכל מצוין זה לא הדבר היחיד שחשוב בחייהן. ויש מצב שאפילו זה ייפגע מרוב הלחץ ויתחילו הסתרות או שקרים או בגיל מאוחר - תנועת נגד בעזרת הכסף שלהן או דרכים אחרות.

ועוד מילה - במחשבה שלי, הילדים שלי צריכים לאכול היטב רוב הזמן, לא כ-ל הזמן. אם הם אוכלים היטב 70% מהזמן, וממש רוב הזמן הם אוכלים היטב 90%, אז דייני.
המאבק על האחוזים שנשארו הוא בעיקר מאבק עקרוני, ולכן מיותר לדעתי ונושא את המחירים הידועים של מאבק.
בשמת
את האמת? כי חלק עצום מהפעמים הם אומרים שלא היה משהו, או לא היה טעים :-)
וזה חשוב לי לחבר להם את השניים. זו גם הדרך הקצרה לחיבור בין לא טעים לבין אי הנעימות שיש אחר כך בגוף, שרוב הילדים לא שמים לב אליה, או לא מחברים אותה כי זה מגיע בדיליי.
בעיקר אם הם מספרים שהיה לא טעים אבל גם שאכלו יותר מדי. זה מקדם שיחה שמאוד חשובה בעיניי.

כשאני שואלת אם טעים אני מסמנת שטעם זה דבר חשוב. לא שאוכל זבל הוא טעים.
והרבה פעמים מסתבר כך שאוכל זבל הוא דווקא לא טעים, בטח לא מאוד, וכך אפשר באטיות רבה לחבר בין העובדה שאוכלים ממנו כאילו בהנאה וכמעט תמיד יותר מדי, לבין זה שהוא כנראה מפעיל אצלנו משהו שאינו חוש הטעם.

ואם היה להם באמת טעים והם אכלו במידה ומרגישים טוב - אז אני הכי שמחה בשבילם.
לדעת לאכול במידה אוכל גרוע זו מיומנות חשובה ואני הראשנה לפרגן עליה. ולדעת להנות מאוכל באשר הוא זו גם מיומנות.
אני לא רוצה ילדים חמוצים ולכן אני לא חמוצה בעצמי, גם כאשר יש לי סיבה להיות לא מרוצה לכאורה.
אם לילד שלי יש חוויה טובה והוא מדווח עליה בשמחה אמיתית ושלמה אז אני שותפה. אני לא רוצה לשפוט לו את זה, והוא יודע היטב שהיעדר תגובה שלי או תגובה מהסוג המתקן היא בעצם שיפוט. הוא לא טמבל.

ואני לעולם לא מעמידה פנים עם הילדים שלי. תמיד אומרת באמת מה שאני מרגישה, וגם מסבירה.
כלומר, אם אני שמחה מזה שהם אכלו משהו זבלי בכמות שנוחה להם בגוף אני אומר את זה בדיוק ככה.
ואם אני שמחה שפשוט היה להם טעים אני אומר את זה בדיוק ככה.

אז אכלו. לא קרה אסון גדול.
אני רוצה שאם הילדים שלי אכלו זבל בחוץ אז המחשבה על אסון בכלל לא תחצה את סף התודעה שלהם.
אני לא רוצה שהם יחשבו שהם עשו בכלל משהו רע שמבקש תיקון.
אם מישהו יתלונן על כאב בטן אני אציע לארוחה בבאה להסתפק בירקות טריים או משהו מאזן. אבל בלי תלונה אני לא רוצה לתת להם הרגשה שצריך לתקן כי הראש של אמא אומר שצריך לתקן.
אני מתחשבת בגיל שלהם. אחרי כל השנים האלה הם יודעים בדיוק בדיוק כל מה שצריך לדעת. עכשיו נותר לי לכבד את הבחירות המעטות שהם שותפים להן בלי ביקורת. אחרת, הם לא יספרו לי.
ואחר כך יהיו עוד דברים שהם לא יספרו עליהם, כי אוכל זו רק תחילת הדרך...
שמנדובה
לשאלתך על ההומור והציניות - בטח, שמנדובה, מיליון.
אני אתן לך כמה נפוצות בביתנו. רק תזכרי שגם כשאת שומעת ציניות היא לעולם לעולם בחיוך, והוא אמיתי ולא בכאילו ועוד לא קרה לי שילד שלי פספס את זה ונעלב או התחיל לכעוס בגלל זה. אז זה הרבה עניין של סגנון שמוכר בבית שלנו.

ועוד שווה להזכיר שהמטרה של ההומור היא קודם כל אני. כי כשאני ככה, אני פשוט פחות נוטה לכעס או עצבנות. זה מקליל קודם כל אותי.

בנוסף, וזה נראה לי חשוב, ההומור אף פעם לא בא במקום התייחסות רצינית. הוא שובר את הקרח של הטרוניה או העצבנות בהתחלה, מקליל את האווירה, ומשם ממשיכים למשהו יעיל שמתייחס למה שעלה.

אני אתחיל בדוגמה הפוכה, שתראה לך איך הילדים שלי נהיו כמוני. לפני יומיים האיש והבכור צבעו שתי גדרות שלנו (מתוך שלוש). כל פעם שיצאתי החוצה היתה לי איזו שאלה או הערה. הכל ברוח טובה, ועם המון מחמאות כי יצא להם מהמם, אבל כל פעם הוספתי להם משהו. בסוף כשיצאתי החוצה אמר לי בכורי בן העשר בחיוך רחב – או, אמא, טוב שבאת, הבאת לנו איזו תוכנית לצבוע גם את הגדר השלישית? או אולי להראות לנו עוד פינה שפספסנו? או אולי איזה צמח שצבענו בטעות בשחור?
ומתוך איך שבנויה המשפחה ובנויים היחסים יכולתי פשוט לחייך אליו בחזרה ולצחוק. הוא הראה לי את עצמי בנדיבות ובחיוך וזה היה לי אשכרה נעים. הרבה יותר נעים מאשר אם הוא היה אומר – אמא, זה נורא מעצבן שכל פעם שאת באה יש לך איזה ביקורת או משהו להוסיף לעבודה.

הנה דוגמאות -
תשובות לקיטורים ממשמשים ובאים:
אמא, מה יש היום אחרי הסלט?
שעועית ירוקה עם בטטות בתנור.
אוף, אמא, אפשר משהו אחר?
בטח, מתוק, אפשר לאפות אותך בתנור. בטח יצא סופר טעים. אני אחלק אותך בין כולם ולעצמי אשמור את האף כי זה החלק הכי מתוק בפרצוף שלך.
<בשלב הזה אני אבדוק איזה רעיונות יש לו לשיפור מה שבחרתי להכין, אבל לא להחלפה מלאה של זה>

מטיילים בסופר, מישהו מבקש משהו מהסוג של שוקולד או איזה ממתק אחר:
אמא, אולי נקנה קינדר?
כמה אתה רוצה?
מה, אפשר יותר מאחד?
בטח, אפשר את כל הקרטון, ואפשר גם שזה יהיה במקום הסלט.
<במצב הזה אני לרוב מציעה משהו אחר שאני כן מסכימה לו ואני יודעת שהם אוהבים. למשל, קשיו קלוי, או מן חטיפי פירות מיובשים כאלה כמו לדר>

טרוניות על האוכל:
אמא, אני לא אוכל את זה. אני לא אוהב שעועית ירוקה.
ומה אתה כן אוהב? אותי? אוי, איזה כיף לי, כל כך חיכיתי שתגיד לי את זה... ובטח גם אבוא אליו ואחבק אותו ואנשק אותו על הפרצוף בהפתעה ושמחה מוגזמת.
<בשלב הזה נהיה חיוך, וכל הדיון מסתובב אחרת. הוא ממשיך ובסוף יהיה לו טעים בדרך כזו או אחרת, אבל כל העוקץ יצא מהטרוניה>

שעמום שגורם ליתר התעסקות באוכל:
אמא, את מכינה כבר אוכל? אני רעב.
אוי, גם אני רעבה, אני שוקלת ברצינות לאכול אותך.
אמא, נו די, ברצינות, אני רעב.
התגובה שלא תאחר לבוא תהיה ביס ביד שלו.
<ומבלי לשחרר את היד אני אקח אותו למטבח ונתחיל להכין ביחד אוכל. אבל הטרוניה – נעלמה לה>

אני מרבה מאוד לגעת בילדים שלי, ואין מניעה שילד יבוא אלי עם איזו טרוניה מנג'סת ואני פשוט אתפוס לו את הפרצוף ואמעך אותו. זה יבטא היטב את דעתי על מה שהוא אמר והוא יבין ושנינו נצחק. חלק גדול מהשמחה שלנו בבית היא פיזית. אנחנו מכים בחביבות, תופסים, מתגוששים, רוקדים, מחבקים וצובטים.

והטיפ הכי טוב שלי לשימוש בהומור עם ילדים הוא לערב אותם בתוך ההומור, ולסובב כל דבר מעצבן או מנג'ס לצד המצחיק או המתוק שלו.
ואם הסתבר שזה לא יום טוב לדברים כאלה ושהילד אשכרה בקריזה כלשהי אז תמיד אפשר לסגת מזה – אוי, זה כנראה לא זמן טוב להומור שלי. בוא תסביר לי שוב מה רצית (כי גם אם שמעתי והבנתי, לדעתי, בשביל להתחיל מהתחלה צריך באמת להתחיל מהתחלה).

אני מעריכה שיש מלא משפחות שהומור כזה בכלל לא יעבוד בהן, או אפילו יהיה ממש איום ונורא. כלומר, זה משהו שמאוד מתאים לנו, ומערבב את ההומור שלי ושל האיש בצורה ממש מוצלחת ועובד היטב עם הילדים שלנו. אבל זו דוגמה מאוד פרטית.

ההומור שלך צריך להתאים לך, ולדרך המיוחדת שבה הילדים שלך מכירים אותך. את יכולה להתחיל לחפש מה באמת מצחיק אותך, ולעשות בזה שימוש. אבל אם מה שיש להם להגיד לך בנוגע לאוכל לא מצחיק אותך אלא מכעיס או מטריד או מעצבן בדרך כלשהי, אז יהיה לך קשה למצוא שם את ההומור שלך. כי הומור כייפי הוא משהו שבאמת מצחיק לפחות מישהו אחד, ובמצב הרוח הקליל הזה הוא כבר ידביק מישהו אחר.
אז זו חייבת להיות נקודת המוצא שלך. אם הציניות שלך מגיעה מאיזה מקום מריר אז באמת לא כדאי לעשות בה שימוש, כי מה שהיא תעביר החוצה זה את המרירות.

מקווה שזה איכשהו מועיל ועונה לך על השאלה.
בשמת_א*
הצטרפות: 28 יולי 2001, 13:37
דף אישי: הדף האישי של בשמת_א*

החיוניות שלי חלק שמיני

שליחה על ידי בשמת_א* »

את האמת? כי חלק עצום מהפעמים הם אומרים שלא היה משהו, או לא היה טעים.
אה (-: אין כזה דבר אצל החבר'ה שלי. הם רוצים אך ורק את הזבל שטעים להם, ומה שלא טעים להם, או לא מושך אותם (במראה או בריח), הם פשוט לא נוגעים בו או זורקים לפח בלי סנטימנטים. את זה הם למדו ממני כבר לפני המון שנים, כשקיבלנו "משלוח מנות" והם היו מנסים ומעקמים את הפרצוף בגועל.
היו לנו התלבטויות בנוסח "אולי חבל לזרוק ואפשר לתת לילדים שאוהבים את זה? מצד שני, לא יפה לתת למישהו אוכל זבל... "
מאי*
הצטרפות: 01 ספטמבר 2003, 17:18

החיוניות שלי חלק שמיני

שליחה על ידי מאי* »

גוגוס, אהבתי מאד. סוג ההומור הזה נורא דומה לשלנו (וגם הפיזיות בקשר עם הילדים) וכיף לקבל הצצה למשפחות אחרות שמתנהלות ככה :-)

וחוץ מזה, רוצה לנצל את ההזדמנות כדי לומר שאני בהריון, ומחפשת רעיונות לארוחות משביעות כי אני רעבה כל הזמן וכל צביטת רעב, כמובן, מחמירה את הבחילות באופן מזעזע. ארוחות מבושלות משביעות אותי יחסית (לשעתיים! זה המון!) אבל בהתחשב בכך שרוב האוכל המבושל מגעיל אותי כרגע נשארתי עם מגוון קטן שלא בא לי לאכול כל הזמן. וכל הירקות, הפירות, מוצרי החלב, הלחם (כן, לחם! יותר טוב מהמלוואח של ההריונות הקודמים, לא?!) נספגים בי כלעומת שבאו ואחרי רבע שעה בערך אני רעבה מחדש. לפעמים נראה לי שאני לא עושה כלום חוץ מלאכול, ורק לעיתים נדירות משיגה תחושת שובע...
תמי*

החיוניות שלי חלק שמיני

שליחה על ידי תמי* »

צלצול,
תודה על התגובה ועל דוגמאות ההומור, הן מקסימות.
רק_מה*

החיוניות שלי חלק שמיני

שליחה על ידי רק_מה* »

מאי, תנסי טחינה/שקדיה וללעוס אגוזים עם הפירות.
(בינתיים ממשיכה כהרגלי. ההרגל הוא בכל מקרה לאכול לא מעט חלבונים/שומנים) ומנסה מעט תרגילי כוח פשוטים
אישה_במסע*

החיוניות שלי חלק שמיני

אישה במסע, כשכתבת שגם דיאטות שהיו בעצם שינוי באורח החיים לא החזיקו מעמד - מה התכוונת?
שיש כמות קטנה של כלשהי אנשים שמרזים מדיאטה כזו (כחמישה אחוזים, כחמישה קילוגרמים), והשאר אחרי חמש שנים או נשארים באותו משקל, או מעלים עוד משקל (שישים-שמונים אחוזים).
יש המון המון המון מחקרים שמראים שדיאטות הרזיה לא עובדות. המון.
אם המטרה היא לא להרזות אלא לשמור על תזונה אחרת זה יכול לעבוד (לכל הפחות, לא נתקלתי בנותנים חותכים שזה לא עובד)ץ
תלולית*
הצטרפות: 12 אפריל 2016, 15:20

החיוניות שלי חלק שמיני

שליחה על ידי תלולית* »

רעיונות להעלאת רמת המוגלובין?
תפילה_לאם*

החיוניות שלי חלק שמיני

רעיונות להעלאת רמת המוגלובין?
יש לי השערה (לא מבוססת) שטחינה גולמית ושייקים ירוקים העלו אצלי את רמת ההמוגלובין.
תפילה_לאם*

החיוניות שלי חלק שמיני

_תבדקי אם מה שקורה אצלי נותן לך השראה.
אם הוא לא, והוא גורם לך להיאנח או להתבאס_
אז זהו שגם וגם. :-)
למעשה, חושבת שהייתי חיה בשלום קר (או שמא שלום נא) עם התזונה שלנו כמו שאני מנסה לארגן אותה כרגע בשאיפה לשפר אותה בהדרגה במובן של הרחבה לכיוונים חיוניים בעיקר אצל מי שהיא צרה מאוד. מה שמפריע לי עכשיו יותר מהצמצום הוא אי שביעות הרצון של הילדים.
הילדים שלי היו מבינים את ההומור בדוגמות שהצגת לבקשת שמנדובה, אבל הוא לא היה מצחיק אותם. בדיוק כמו שהם לא היו רוצים קשיו קלוי במקום שוקולד.

מקווה שהנקודה הזו יוצאת לי מובנת.
נדמה לי שהבנתי, אבל קשה לי לקבל את הגדרת האחריות שאת מנסחת.
לוקחת את דוגמת העישון שהזכרת לאחרונה בכמה הקשרים -
אם בכורתי הייתה מחליטה לעשן - האם היה אחראי מצדי לנסות להסביר לה את הסכנות שטמונות במעשה (עד כמנה שבכלל תואיל להטות אוזן) ואז להישאר מרגישה אחראית, שאת לא עוצמת עיניים, שאת שומרת על מודעות ושאכפת לך ?!

<מקווה לחזור בקרוב.>
תפילה_לאם*

החיוניות שלי חלק שמיני

בקשר להשערות מדוע בא לי שוקולד כל הזמן - כל התשטבות נכונות ובטח גם עוד כמה... P-:

אוכלת מעולה וגם זבל. עד שזה עובר.
אז, זהו, שזה לא עובר כבר כמה חודשים. :-0

ואת האחריות לבטא בזה שבביתך תגישי אוכל מעולה, וכמיטב יכולתך תדאגי שיהיה להן אוכל כזה גם במקומות אחרים. ואיפה שאינך יכולה כי זה אחרים דואגים ומגישים - שם לשחרר לגמרי.
אה, רגע. עכשיו אני מבינה אותך כנראה אחרת. את מתכוונת שכשהילדים הרחק ממני לשחרר את האחריות אבל כשהם בבית לצקת לה תוכן מעשי של הקפדה על טיב האוכל?
כי אם כך - זה מסתדר לי. עדיין מבאס אותי שהם אוכלים דברים לא רצויים פה ושם (ובבית בהגשתי!), אבל איכשהו כן מסתדר לי על אף ההרגלים החדשים של חוש הטעם, אם בסך הכול בבית יהיה אוכל טוב, וזה רוב האוכל, אבל חשבתי שדיברת על שחרור שמאפשר לילדים גדולים להחליט עבור עצמם מה לאכול בבית.
שמנדובה*

החיוניות שלי חלק שמיני

שליחה על ידי שמנדובה* »

גוגוס, תודה! זה באמת משהו שגם אני עושה די הרבה אבל כשהילדים שלי במוד רעב/עצבני/רגוז אז זה מעצבן אותם עוד יותר. כשהתכוונתי להומור שעשוי להרגיז את הילדים שלי (או שלא, פשוט אין לדעת) התכוונתי למשהו דומה לדוגמה מאתמול: נסענו בשעה מאוחרת בחזרה מחוגים של בנותי ושלי. מיהרתי כיוון שלאבא כבר נרדמה הזרוע מרוב תינוק שישן עליה ולא מוכן לרדת. בת א׳ ביקשה שנעצור לאסוף לה איזה ג׳אנק פוד החביב עליה ולא הסכמתי. היא ממש ממש רצתה והתבעסה, וכשעברנו ליד הג׳אנקיה היא הוציאה את אפה מהחלון, רחרחה, והלינה: ״אני מריחה את ההמבורגר... אני מריחה את הצ׳יפס...״. אחותה הטבעונית מהמושב האחורי הוסיפה: ״אני מריחה חיה מתה!״. אני הצטרפתי: ״אני מריחה התקף לב! אני מריחה סתימת עורקים!״ וכך המשכנו עד הבית.

האמת שכל האוירה באוטו היתה די מבודחת, כך שאף אחד לא נפגע וכולנו צחקנו. אבל אין לי ספק שהילדות שלי מגלגלות את עיניהן כשאני מציינת שמשהו אינו תורם לבריאות. הן יודעות זאת היטב, זה פשוט לא תמיד המניע שלהן לאכול או לא לאכול משהו, וכל תוספת שלי בנידון נתפסת כחפירה מיותרת.

אני שמחה שאנחנו מדברות על הומור - זה מזכיר לי לחזק את השריר הזה אצלי שמידי פעם אני שוכחת ממנו ונותנת לו להתנוון...

לגבי ההבדל בין שחרור להזנחה - אני מצטרפת לדברי גוגוס המדוייקים והחכמים. יש הבדל בין לזרוק ילד לגוב הבמבה והמרשמלו בלי לצייד אותו בנתונים מקדימים, ובין מצב שאני מניחה שקיים אצל כל אחת
מאתנו שמשתתפת כאן (אחרת לא היינו כאן) בו יש מודעות כללית בבית לגבי תזונה ואורח חיים מיטיב. הילדים שלי, ואני מאמינה שגם שלכן, יודעים היטב מה מזין ומה זבלי. להמשיך לציין את זה בכל פעם שהם מכניסים משהו לפה יכול די לבעס את כל חויית האכילה שלהם, ואם הילדים שלכן דומים לשלי אז יכול מידי פעם גם להכניס אותם למצב של אנטי כללי לכל מה שלדעתם ישמח אותי שיאכלו. מצב כזה מדליק אצלי נורה אדומה ומאותת לי לשנות את דרכי.
גוגוס*

החיוניות שלי חלק שמיני

שליחה על ידי גוגוס* »

שמנדובה, מקסים!
אני מתה על זה כשכל אחד כאילו משחק את התפקיד הצפוי שלו. זה באמת מצחיק.

זה פשוט לא תמיד המניע שלהן לאכול או לא לאכול משהו.
וככה זה צריך להיות, לדעתי.
הן בגיל אחר. הן במצב חקירה. הן אמורות לגלות את זה בעצמן. ומזל שהצעירים שלנו בעלי גוף חזק ברובם, ויכולים להרשות לעצמם להמשיך ולנסות את מה שאנחנו כבר לא יכולות.

אנחנו כבר סיימנו חלק ניכר מהחקירה הזו. מותר לנו להעביר הלאה את מה שלמדנו, בעיקר בנושאים בהם כאשר הלמידה תגיע בצורה ברורה זה יהיה קצת מאוחר מדי.
אבל העברת הידע הזו היא כמו העברת ידע במלאכת בית. כשברור לנו שהידע עבר, שם צריך לעצור. הם לא חייבים גם לבצע כאשר הבחירה ניתנת בידיהם.

אז, זהו, שזה לא עובר כבר כמה חודשים.
שחררי את זה לגמרי ואכלי ממש כמה שוקולד שבא לך ותראי מה קורה.
אם אחרי שבוע זה לא יוצא לך מכל החורים - תחשבי שוב ותפעלי אחרת.
כשאני באיזה התקף אני אוכלת ממש כמה שבא לי, כולל שוקולד נחות מסוים שאני חובבת מאוד. זה עובר לי גג בתוך יומיים מרוב שמגעיל לי בכל הגוף.

את מתכוונת שכשהילדים הרחק ממני לשחרר את האחריות אבל כשהם בבית לצקת לה תוכן מעשי של הקפדה על טיב האוכל?
כמעט. הכל כן, חוץ מההקפדה ;-)

שחרור שמאפשר לילדים גדולים להחליט עבור עצמם מה לאכול בבית.
אין לי בעיה שיחליטו מה לאכול בבית, כי ממילא מה שיש בבית הוא אך ורק מזין. בגיל מסוים אני ממש מקווה שהם כבר יזינו את עצמם אם לא יהיה לי כוח להכין או שפשוט יתחשק להם משהו שונה מהתוכנית שלי. גם היום זה קורה לא מעט, אבל עדיין בשוליים.
אם הם ירצו להכניס הביתה אוכל שלא מתאים לי זה כבר ידרוש דיאלוג אחר. וכמו שאמרתי, אני מעריכה שהליבה שלו תהיה סביב התחשבות. גם מצדי, כמובן, אבל גם מצדם.
שמנדובה*

החיוניות שלי חלק שמיני

שליחה על ידי שמנדובה* »

_הן בגיל אחר. הן במצב חקירה. הן אמורות לגלות את זה בעצמן. ומזל שהצעירים שלנו בעלי גוף חזק ברובם, ויכולים להרשות לעצמם להמשיך ולנסות את מה שאנחנו כבר לא יכולות.

אנחנו כבר סיימנו חלק ניכר מהחקירה הזו. מותר לנו להעביר הלאה את מה שלמדנו, בעיקר בנושאים בהם כאשר הלמידה תגיע בצורה ברורה זה יהיה קצת מאוחר מדי.
אבל העברת הידע הזו היא כמו העברת ידע במלאכת בית. כשברור לנו שהידע עבר, שם צריך לעצור. הם לא חייבים גם לבצע כאשר הבחירה ניתנת בידיהם._

|Y| בדיוק כך.
תפילה_לאם*

החיוניות שלי חלק שמיני

<מקווה לחזור בקרוב.>
טוב, הנה, הגעתי...

בו יש מודעות כללית בבית לגבי תזונה ואורח חיים מיטיב.
אני לא בטוחה בקשר לזה. נראה לי שמרוב שחפרתי, ומרוב שיש כאן ילדות שלכתחילה סולדות מרוב המאכלים המזינים, אין להן בתוכן באמת קווים מנחים שמגדירים מה מזין ומה לא.

מצב כזה מדליק אצלי נורה אדומה ומאותת לי לשנות את דרכי.
מסכימה.
אבל מרגישה שנכנסתי לאיזה מלכוד ולא מצליחה למצוא את הדלת הנכונה שלי החוצה.
נגיד זה: ואת האחריות לבטא בזה שבביתך תגישי אוכל מעולה, וכמיטב יכולתך תדאגי שיהיה להן אוכל כזה גם במקומות אחרים. ואיפה שאינך יכולה כי זה אחרים דואגים ומגישים - שם לשחרר לגמרי. - נראה לי כמו נוסחה טובה, שהייתי שמחה לאמץ, אבל יש בעייתיות גדולה בלהגיש בביתי אוכל מעולה.

_את מתכוונת שכשהילדים הרחק ממני לשחרר את האחריות אבל כשהם בבית לצקת לה תוכן מעשי של הקפדה על טיב האוכל?
כמעט. הכל כן, חוץ מההקפדה_
ידעתי שהמילה הזאת תצפצף, אבל כתבתי לפנות בוקר וזה מה שהגרלתי... :-)
בכל אופן, כשאני מגישה בבית אוכל ששואף למעולה, לפחות חצי מהילדים לא מרוצים. וזה לא ברמת הקיטור מדי פעם. זה לא שיאכלו __שעועית ירוקה עם בטטות בתנור ויעשו פרצוף (, שגם זה אני לא רוצה יום אחר יום). הבנות הגדולות תעדפנה לרעוב מלאכול את המאכלים האלה, וגם הקטן מתקרב לדרכן. וסביר שהן גם לא באמת תרעבנה לאורך זמן, כי יש ארוחות לא מזינות שהן כן אוהבות, ויש אוכל (אוכל?!) מחוץ לבית, והן גם קונות לעצמן חטיפים במכולת.

אין לי בעיה שיחליטו מה לאכול בבית, כי ממילא מה שיש בבית הוא אך ורק מזין.
אצלי לא הכול מזין מהסיבות המוזכרות. ויש מאכלים שאני מחשיבה כסבירים למחצה, כמו קוטג', שעדיין הייתי מעדיפה שלא ייחשפו לעיני הקטנה, למשל, בזמן שהיא אוכלת זיתים וכרוב ניצנים או פשטידת תרד.
וכשכתבתי שיחליטו מה לאכול בבית, התכוונתי שיחליטו מה להכניס הביתה.
דיאלוג סביב התחשבות איכשהו לא הולך פה. אני לא יודעת מה לעשות אחרת כדי להגיע למצב כזה.
מהרהרת... יכול להיות שמה שתוקע את הדיאלוג עוד לפני שהוא התחיל הוא הדעה שלי, שכבר באתי לקראת רצונותיהם הרבה כל כך, ולכן עכשיו תורם לקבל את רצונותיי, מה גם ש"אני האמא", כן?...
וקשה לי לשנות את הדעה הזאת. כי היא באמת נכונה... P-: אולי אם הם היו חשופים לעיסוק הרב כל כך שלי בנושא, כלומר, עד כמה אני מתאמצת כל העת לתכנן ארוחות שגם תהיינה מזינות פחות או יותר (חוץ מהארוחות שלא...) וגם תאפשרנה לכל אחד ואחד מהם למצוא לפחות מאכל אחד אכיל, ואם היו חשופים למרחק הרב בין תפריט שבועי לדוגמה לבין מה שהייתי רוצה שהתפריט יכלול, היו מבינים עד כמה אני באה לקראתם.
<כל זה בפולנית מדוברת. אני שמה לב.>
אך חוששתני, שאפילו הייתה להם סבלנות להקשיב לכל הברברת הזאת שלי, ואפילו היו מבינים ללבי, עדיין היו חושבים שזה לא פייר, כי במאזן השבועי יש יותר ארוחות שהן לכל היותר סבירות מבחינתם מאשר ארוחות טעימות. ואני כן חושבת שאוכל צריך להיות טעים. מקבלת שלא כל ארוחה צריכה להתקבל בלקלוקים ובמצמוצים, אבל שכן תהיה טעימה. וגם ברור לי שקשה להשתחרר מהרגלי הלקלוקים והמצמוצים שמוטמעים בשל חשיפות לארוחות לא מזינות, וזה מוריד עוד מהניקוד של הארוחות המזינות.
תפילה_לאם*

החיוניות שלי חלק שמיני

אם המטרה היא לא להרזות אלא לשמור על תזונה אחרת זה יכול לעבוד (לכל הפחות, לא נתקלתי בנותנים חותכים שזה לא עובד)
שיניתי את הגישה. אני לא חושבת "אוי, אני לא אאכל אגוזים, כי זה משמין". אבל לא הצלחתי להרגיש שאכילה חיונית גורמת לי לתחושות חיוביות, להעלמת סימפטומים מטרידים.
התחלתי לאכול חיוני מתוך הבנה, שזה יהיה טוב לגוף שלי, ושכנראה בהמשך הדרך ובהדרגה, גם המשקל יתאזן.
והמשקל התאזן, אבל לא הרגשתי שזה טוב לגוף שלי. אני עדיין מאמינה בכך אבל לא מרגישה את זה. ולכן הסיבה המורגשת שלי לאכול חיוני היא הרצון לשמור על מראה חתיכי.
וכרגע זה לא עובד לי.

_שחררי את זה לגמרי ואכלי ממש כמה שוקולד שבא לך ותראי מה קורה.
אם אחרי שבוע זה לא יוצא לך מכל החורים - תחשבי שוב ותפעלי אחרת.
כשאני באיזה התקף אני אוכלת ממש כמה שבא לי, כולל שוקולד נחות מסוים שאני חובבת מאוד. זה עובר לי גג בתוך יומיים מרוב שמגעיל לי בכל הגוף._
שחררתי. אכלתי. לא שבעתי ולא עבר לי.
אתמול בבוקר ראיתי שאני ממש על סף פתיחת ארון פסח על מנת להוציא את טבלת השוקולד היחידה שנותרה בבית ולאכול אותה לפני הזמן שייעדתי לה.
עצרתי. המסתי חמאת קקאו ועיסת קקאו וערבבתי עם דבש מגובש ועם חמאת בוטנים טהורה ועם פצפוצי אורז ללא סוכר ומלח.
יצא טעים מאוד מאוד.
ולא פתחתי את השוקולד הנ"ל.
ובהזדמנות אחרת המסתי חמאת קקאו ועיסת קקאו וערבבתי עם ריבות סט דלפור. וגם זה יצא יאממי, והכרזתי על עצמי באוזני עצמי - גאונה.
אבל הפתרון הזה לא טוב דיו, כי זה מצריך עבודה, כי זה יקר מאוד, וכי גם מזה אני אוכלת הרבה, ובעצם גם אלה מוצרים מעובדים שלא נראה לי שכדאי לזלול מהם סטוקים, ובסופו של דבר הם נגמרים ואני מחפשת את הממתק הבא, או שאני מעדיפה לא לבזבז ועוברת לממתק הבא. P-:
אישה_במסע*

החיוניות שלי חלק שמיני

בנות קהילה יקרות - אני שואלת לעצתכן.

הדף הזה ממזמן הפך לקהילה שלי, והוא הבית שלי בכל מה שקשור לתזונה. עם כל החסרונות שיש לו, אני לא מכירה מקום טוב יותר. ומה שיותר חשוב - הוא הבית שלי בכל מה שקשור להקשבה עצמית.
מהדף הזה התפצל הדף לנוע לנוע שגם הוא מדבר על הקשבה עצמית, אבל בתנועה. רכה וללא כפייה ועם הרבה הנאה.
אבל עכשיו אני מחפשת משהו אחר - מקום שאפשר לשלב בו הקשבה עצמית ואימוני כח. מסיבה לא ברורה כלשהי, אימוני כוח בתרבות שלנו משתלבים עם תחרותיות, גבריות, ודחיקה לקצה גבול היכולת. וכל המקומות האינטרנטיים שנתקלתי בהם עושים אותו הדבר. במקרה הטוב, מזכירים את הצורך בהקשבה עצמית והקשבה לגוף, מזכירים את החשיבות של הימנעות מפציעות. במקרה הרע - גם זה לא.
ובכולם יש דחיקה למרות ההקשבה לגוף. אמירות על כך שבלי כאב אין השגים. מאמן שדוחק אדם ללכת להתאמן כשהוא חולה. אימונים שנעשים גם כשהשרירים תפוסים מאימון הקודם.

מה לי ולהם?
אני רוצה להקשיב לגוף. אם היום עברו יומיים מהאימון האחרון ואני מרגישה את השרירים, אפילו טיפ טיפה, אז אני אחכה. אחכה עוד יום. אני לא ממהרת לשום מקום. אני לא מתחרה באף אחד. אני אפילו לא מודדת זמן. ואני מאמינה שלא נכון להעמיס על השרירים יותר מידי בלי סיבה טובה.

ואין לי עם מי להתייעץ. עם מי לשתף. ממי לבקש עצות. את מי לשאול אם עדיף לחכות יום או יומיים, אם לחכות יום אחד שבו אני לא מרגישה את השרירים בכלל אחרי האימון, או ישר לעשות עוד אימון.
לשאול שאלות של הקשבה לגוף. כאלו מניחות שיש קשר ישיר בין מה שאני מרגישה בשרירים שלי, לבין מה שאני מתכוונת לעשות איתם.

ומהצד השני, שיהיו (א)נשים שעושות אימוני כוח. לא חובה הרמת משקולות, אפילו שכיבות סמיכה בגרסא יותר קלה נחשב - מבחינתי זה אימון כוח, וזה מספיק. איכשהו, רוב האנשים שלא נוטים לתחרויות הולכים לדברים כמו יוגה, או ריקוד, או ריצה.

אז אולי מישהי מכם מכירה מקום, או אנשים, שאפשר לדבר איתם? שאפשר לכתוב והם יבינו?
תפילה_לאם*

החיוניות שלי חלק שמיני

אם היום עברו יומיים מהאימון האחרון ואני מרגישה את השרירים, אפילו טיפ טיפה, אז אני אחכה.
אישה, אני באמת לא מבינה בזה, אבל היה לי הרושם, שחזרה לאימון כשמרגישים התכווצות שרירים היא דווקא טובה.
אין איזה קטע של חומצה בשרירים, שתרגילים חדשים מפזרת אותה?
לב_שומע*
הצטרפות: 08 ינואר 2014, 17:19
דף אישי: הדף האישי של לב_שומע*

החיוניות שלי חלק שמיני

שליחה על ידי לב_שומע* »

אני רק יכולה להגיד שאני מאוד מאוד מבינה אותך. את הצורך שאת מבטאת.
(אם מותר לרגע לדבר בשפת הצרכים..).
אין לי תשובות יותר טובות מלהבין.
לב_שומע*

החיוניות שלי חלק שמיני

שליחה על ידי לב_שומע* »

תפילה, לאור מה שכתבת, מתהרהר לי בראש שאולי השפה שיכולה לשרת את הסיטואציה היא שפה של מידרג צרכים.

נגיד: תגדירי את הצרכים שלך מבחינת איזה אוכל היית רוצה לאכול ומה את צריכה שיהיה או לא יהיה זמין או לא זמין בבית שאת גרה בו בשביל איכות חיים שלך. ומה הצרכים שלך בנוגע להרגלי הבישול. נניח, לא להיות צריכה לבשל מספר ארוחות צהריים.
ברשימה הזאת את שמה רק צרכים שהם שלך. תפילה. כאדם. לא עקרונות שאת מאמינה בהם כהורה ולא דברים שהיית רוצה שיקרו בבית שלך אלא צרכים שלך.

דוגמא: צורך לא להתחרפן מניסיון בלתי פוסק למנוע חשיפה של איזמרלדה למאכלים מסויימים הוא צורך שלך.
לגמרי.
אפשר לפתור אותו בהמון דרכים כמו למשל כן לאפשר חשיפה של איזמרלדה ולהפסיק להתחרפן ממאמץ בלתי פוסק.

צורך שאיזמרלדה לא תיחשף למאכלים מסויימים הוא כבר לא צורך שלך.
הוא הדרך שבה את רואה צרכים או סביבה מיטבית לאיזמרלדה.
אלה כבר צרכים שלה או עקרונות הוריים שלך.
הם שייכים לרשימה אחרת.
כמה שהרשימות ממויינות יותר טוב, ככה יותר קל להשתמש בכלי הזה (אני קוראת לו כלי כי כך אני חווה אותו) כדי לפתור בעיות. או קונפליקטים. או מצבי צרכים מתנגשים.
ולכל צורך כזה תני דירוג.
על סולם מסויים, עד כמה חייך יהיו בלתי נסבלים או לא אם הצורך הזה כן או לא יסופק.

אחר כך רשימה של הצרכים של שתי הגדולות בענייני מזון.
רשימה - מה לדעתך הן היו רוצות שייאכל בבית.
מה בלתי נסבל עבורן.
מה באמצע.
באיזו תדירות הבאמצע הוא בסדר עבורן.
ודירוג למידת הצורך שלהן - עד כמה הן זקוקות להערכתך למזון מהסוג המועדף עליהן?
עד כמה הן זקוקות לכך שלא יהיה מזון שנוא?
מה דפוסי האכילה שלהן?

צריכה להפסיק עכשיו.

איכשהו הרעיון שהן צריכות לא לאכול משהו שהיו מעדיפות כן לאכול או לאכול כל הזמן אחר כך, כשאיזמרלדה לא רואה וכו' מרגיש לי לא.. לא.
משהו שם שקשה לי לקרוא בשמו מרגיש לי.. אהממ..
כאילו, גם להן ישנם צרכים ינקותיים כמו שיש לכל אחד מאיתנו בין השאר בהזנה.
לבטל או לדחות על בסיס קבוע את הצרכים שלהן בפני איך שאת רואה את טובת איזמרלדה מרגיש לי איכשהו לא הדרך בה אני אישית מאמינה בלראות משפחה. (לא שיש לי ניסיון, כן?? רק תצפיות על אחרים).
איזמרלדה גדלה לתוך מצב נתון של משפחה קיימת. מעצם היותה, תנאי החיים שלה יהיו אחרים מאלה של ילד ראשון או שני.
זה עתיד להתבטא בעוד הרבה תחומים, לא רק אוכל.
אי אפשר לשמר סביבה אידיאלית לילדים קטנים מאוד כשיש בבית כמעט מתבגרות.

שוב, צריכה לסיים. ויצא לי ארוך ולא גמור.
אני מאמינה שאם יהיה לך נורא ברור מהם הצרכים שלך כאדם, לא עקרונות הוריים או צרכים של ילדים אחרים. זה בסיס טוב להתחלת דיאלוג.
אחרי מיפוי יותר מדוייק של הערכת דירוג הצרכים שלהן.
לב_שומע*

החיוניות שלי חלק שמיני

שליחה על ידי לב_שומע* »

<הכיוון הכללי הוא שצרכים אקוטיים שלך או שלהן הם דבר שאי אפשר להתפשר עליו אבל עקרונות הוריים או צרכים הוריים הם ככל שיהיו חשובים במידרג שני בסדר העדיפויות.. ומשם מתחילים לחפש הסכמות או מענים לאיזון צרכים.. >
אישה_במסע*

החיוניות שלי חלק שמיני

שחזרה לאימון כשמרגישים התכווצות שרירים היא דווקא טובה.
לאימון אירובי, לא אימון כוח.

אימון אירובי זה למשל לצאת לרוץ (וכשיש התכווצות שרירים אז מומלץ לחזור על האימון אבל לא בעצימות גבוהה).
אימון כוח זה כל מה שאת יכולה לעשות מספר ספור של פעמים. נניח, בשבילי, לעשות מתח כשאני מתחילה מהשרשרף הנמוך, זה אימון כוח. כי השיא החדש שלי הוא לעשות שלוש ברצף.

באופן כללי, ה"חוקים" לאימוני כוח הם שונים. ומה שאני מרגישה זה לא התכווצות שרירים. זה משהו אחר.
השרירים נתפסים בדרך כלל אם מפעילים אותם יותר מידי. באימוני כוח זה יותר לעשות דברים שאני כמעט לא יכולה.
התחושה בשריר היא שונה. שריר תפוס הוא מכווץ. שריר אחרי אימון כוח... זה משהו אחר. סוג של נוכחות, או אי נוחות.
וישר אחרי האימון אני לא מרגישה את זה. לפעמים גם יום אחרי. אתמול - לא הרגשתי כלום. היום אני מרגישה משהו. משהו חלש. אז ללכת לעשות חמישים שכיבות סמיכה על הגדר מחוץ לבית (אני שוקלת לצאת לעשות את זה) - אפשר. אבל להביא את השריר המסכן שלי, שרק עכשיו סיים לשקם את הסיבים שקרעתי לו, לקצה גבול היכולת שלו, שוב ? זו הגזמה פראית.

וזו גם הסיבה אימונים כאלו ידועים בתור כאלו שגוררים הרבה פציעות. הם לא חייבים להיות כאלו, ומבחינה סטטיסטית ספורטאים מקצוענים בהרמת משקולות, נניח, נפצעים פחות מאצנים.
אבל דחיקה של הגוף לקצה גבול היכולת שלו היא דבר שדורש זהירות יתרה. בדיוק הזהירות שלא מפגינים מאמינים שמעודדים אנשים שאתמול היה להם 39 מעלות חום וחוסר יכולת לצאת מהמיטה, לעשות אימון |אוף|
אישה_במסע*

החיוניות שלי חלק שמיני

תפילה

בנוגע לאוכל בבית - תכלס, אין לי עצות טובות. וחבל.

אני חושבת שכל חילוקי דעות עמוקים בנושאי תזונה בבית יוצרים קונפליקט, שאין לו פתרון טוב. פשוט אין לו.

לדרוש מאנשים לא לאכול באופן קבוע מה שהם רוצים זה רע. לחשוף אנשים לאוכל ממכר באופן קבוע זה רע. עם קצת תעלולים מתמטיים אפשר ממש להוכיח שאין פתרון אופטימלי. פשוט אין.

מה שכן - אני לא מסכימה עם לב בנוגע לאכילה מול אזמרלדה. לדעתי לחשוף אנשים באופן קבוע לפחמימות זה קצת כמו לחשוף באופן קבוע לסמים. זה רע. וכשמוסיפים לזה את האנרגיה של הילדים בקשר לזה (לעשות פרצוץ כשאוכלים משהו בריא? באמת? איזו רשעות!) זה ממש מינימום של התחשבות. מינימום.

ואני גם חושבת שהעדשה של רצונות מול צרכים היא יפה ושימושית. אבל היא גם רק תפיסת עולם, וכזו שאפשר להסתכל עליה מנקדות מבט אחרת לחלוטין.
שמנדובה*

החיוניות שלי חלק שמיני

שליחה על ידי שמנדובה* »

אישה במסע אני דווקא חושבת שהדף לנוע לנוע מתאים לכל סוגי התנועה. זה בכלל לא משנה מה בוחרות המשתתפות האחרות שם. אני גם אשמח לבוא לשם ולדבר על תנועה קצת יותר הממממ בואי נקרא לזה אגרסיבית? לא יודעת איך לתמלל את זה. כי אני ממש לא בקטע של יוגה ואני הכי לא רקדנית, אבל כן פצחתי לאחרונה באימונים של אמנויות לחימה שמהנים אותי מאוד מאוד! ומזכירים לי הרבה יותר את האימונים שאת מתארת.
מיכל_בז*
הצטרפות: 14 יוני 2010, 16:49
דף אישי: הדף האישי של מיכל_בז*

החיוניות שלי חלק שמיני

שליחה על ידי מיכל_בז* »

_וב דיאטות ההרזיה נפסלות משום שהן (במקרה הטוב) מביאות לירידה במשקל תוך פרק זמן כלשהו, אך עם הירידה במשקל באה כנראה פגיעה בגוף, ובדרך כלל גם חוזרים למשקל ההתחלתי או למעלה ממנו.
רק שאני רואה שגם בתזונה חיונית (להגדרתי) אני לא מצליחה להתמיד לאורך זמן._

הייתי לא מזמן בסדנא שנקראת "שלום עם הגוף" וטענת המנחה, (שמצאתי אותה הגיונית ומקובלת עליי), היא שלא נועדנו לאיסורים. כל איסור מיד מותח את הגומייה מתיחה טובה כזאת ואנחנו כבר נמצא את הדרך לפצות את עצמנו על זה. אני חושבת שאני מפצה את עצמי על שניםםםם של אכילה בריאה מלאת איסורים סמויים ולכן אוכלת פשוט בלי חשבון ומשמינה בהתאם.

הדרך הטובה לגשת לשינוי תזונתי, אם כך, היא הדרך הגוגוסת: ברוך ומתוך חדוות הניסוי. אבל אצלי זה לא ממש משנה כי אני חושבת שאני כל כך מורגלת לשיח הדיאטטי שמיד אני נכנסת לאיזו תלם קשוחה כזו שבמוקדם או במאוחר אצטרך להיפרע ממנה. לא מצאתי עדיין את הדרך לדבר עם עצמי בעדינות ואני חושבת שלרצון לרדת במשקל יש פה מיקום מרכזי. הוא מכניס את השוט לעניין.

אני יכולה להגיד לעצמי: אנסה ככה וככה בשביל הניסוי ונראה מה יהיה. אבל אם אני בו זמנית חושבת לעצמי מחשבות כמו: אני חייבת לרזות, למה אני לא מרזה? למה אין לי שליטה? או, למה זה לא עובד? הכול ילך פקקטה.
אישה_במסע*

החיוניות שלי חלק שמיני

שמנדובה

כבר ניסיתי לכתוב שם כמה פעמים ולא הלך. לא אכפת לי לנסות עוד פעם <אכתוב שם בקרוב>

מיכל

מאוד מאוד מאוד מזדהה איתך בנוגע לאיסורים. איסורים לא עובדים לי. בכלל בכלל. כל איסור גורם לי מייד לרצות להפר אותו. ברמה לא הגיונית ממש.
אני מתכוונת, לפני שעברתי לפליאו לא יצא לי כמעט לאכול לחם ( D-:) ולכן יכלו לעבור שבועות בלי שהייתי אוכלת מוצרי חיטה (או שיפון ליתר דיוק) בכלל. אבל ברגע שהכרזתי על כך שאני נמנעת מגלוטן - מייד אני ארצה לאכול לחם. והוא אפילו לא טעים.

עשיתי ניסוי הימנעות אחד ויחיד שאני זוכרת, וגם הוא ללא מגבלות זמן קבועות מראש, וזאת כדי להימנע מהאפקט הזה. אני מנסה לצמצם, לא לאסור. כי שכרם יוצא בהפסדם.

אני לא יכולה להגיד שאני הולכת בדרך הגוגוסת-ניסוית. כי לניסויים שלי אין תוצאות של ממש. אני לא רואה הבדל בבריאות או במשקל לא משנה מה אני אוכלת (יוצא הדופן היחידי זה אוכל צבאי. אבל זה פשוט אוכל גרוע - גם לא בריא וגם מגעיל). אז איזו חדוות ניסוי בדיוק אם אין תוצאות?

אני גם חושבת שאובסיית הרזון מזיקה מאוד, אבל לצערי אין לי עצות בנושא. הצלחתי בינתיים להתחמק מהאובססייה הזו, ואני מקפידה להתרחק ממנה כמה שיותר, אולם בחברה בה אנחנו חיים זו משימה מאתגרת. מאוד. מאוד.

הייתי רוצה להמלית לך על בריאות בכל משקל ( HAES) בתור גישה מוכחת מחקרית וקיימת שהמטרה שלה היא לא להוריד משקל, בכלל, אבל אני לא חושבת שזה יעזור.
אז קחי בחשבון את הקול שלי בהצבעה הזו - את מושלמת כמו שאת, ואין לך שום סיבה להוריד משקל. זה לא מועיל לבריאות, זה לא יפה יותר, וזה בהחלט מזיק.
(לא שאני חושבת שהוא יכול לאזן מסרים חברתיים שאפשר בקלות להיתקל בהם כמה עשרות, אם לא מאות, פעמים ביום. אבל לפחות אני מנסה...)
יונת_שרון*

החיוניות שלי חלק שמיני

אישה, הילדים שלי משתתפים בחוג אקרובטיקה אווירית ושם מצד אחד הם עושים דברים מאתגרים (אמנם משקל גוף, אבל בכל זאת הרבה כוח) ומצד שני עם הקשבה ותשומת לב לגבולות והתאוששות.
אני חושבת שכדאי לחפש משהו בסגנון הזה: ספורט שנועד לא רק לפתח שרירים/כושר/סיבולת וכיו״ב, אלא ספורט שהדברים האלה הם רק אמצעי להשתפר בו ולא מטרה בפני עצמה.
אישה_במסע*

החיוניות שלי חלק שמיני

יונת

אני לא מחפשת ספורט בסגנון - כבר יש לי כזה. אני מחפשת מקום לדבר בו על ספורט בסגנון הזה. לחוג יש הילדים שלך יש במקרה פורום פעיל?
יונת_שרון*

החיוניות שלי חלק שמיני

לא חושבת... החבר׳ה שם מקושרים בפייסבוק, אבל לא נראה לי שהם מדברים על הדברים האלה.
אישה_במסע*

החיוניות שלי חלק שמיני

פייסבוק...
איכשהו שכחתי מזה שהוא קיים. זו פלטפורמה כזו מעצבנת שאני מוותרת מראש על הכתיבה בה, למרות שאולי יש שם קבוצה מתאימה.
תפילה_לאם*

החיוניות שלי חלק שמיני

<מקווה לחזור בקרוב.>
מנסה להמשיך...

קראתי אותך כבר כשכתבת, לב, ורק עכשיו מגיעה להתעמק בדברים.
לפני הכול, תודה על האמפתיה ועל ההשקעה בפרוט.
אני מאמינה שאם יהיה לך נורא ברור מהם הצרכים שלך כאדם, לא עקרונות הוריים או צרכים של ילדים אחרים. זה בסיס טוב להתחלת דיאלוג.
מה שאת מציעה נראה הגיוני למדי בקריאה ראשונה, אבל כשהתעמקתי חשבתי שהרעיון קשה ליישום משום שהרשימות ארוכות מאוד ואולי יותר מכך משום שהצרכים-העקרונות-הרצונות וכו' כרוכים מאוד אלה באלה, עד כדי כך שקשה לי להבחין ביניהם.

לבטל או לדחות על בסיס קבוע את הצרכים שלהן בפני איך שאת רואה את טובת איזמרלדה מרגיש לי איכשהו לא הדרך בה אני אישית מאמינה בלראות משפחה.
ממממ... הנה דוגמה שממחישה את המורכבות:
האם שתיית שוקו מדי שבוע ב"יום הסופר" היא אכן צורך של ילדיי?
אני לא רואה כל פסול בבקשה מהם להמתין ולשתות רק אחרי שכולם אכלו והקטנה עולה לאמבטיה. גם כשהם לוקחים להם מסטיק, שכמעט כל אמא מיינסטרימית לא מרשה לבת השנתיים שלה ללעוס, הם יודעים שעדיף שזה ייעשה בצנעה.
ובמקרה של השוקו, הם בסך הכול מחכים זמן מה, ועל הדרך מקבלים את המסר שזה לא מצרך מומלץ במיוחד - לא לקטנטנים וגם לא לגדולים יותר, ועוד מסר, מסר של התחשבות באמא ובשריטותיה ושל התחשבות באחות הקטנה שלא תתגרה ממה שאמא מעדיפה מאוד שלא לתת לה.
(דרך אגב, לאחרונה היא טעמה וגם אכלה כל כך הרבה דברים בלתי חיוניים בעליל... 0-:)

לדרוש מאנשים לא לאכול באופן קבוע מה שהם רוצים זה רע. לחשוף אנשים לאוכל ממכר באופן קבוע זה רע.
אני עושה את שני הדברים באופן חלקי, ואכן גם זה רע, כמו שכתבת, אישה, אין פתרון אופטימלי.
אבל אין פתרון ששואף לאופטימלי? |אוף|

זה ממש מינימום של התחשבות.
כן, זו גם דעתי, ובהחלט נראה שהילדים קלטו זאת, אם כי הולך ונעשה קשה להימנע מלחשוף אותה, ככל שהיא גדלה, מבינה, עצמאית ודעתנית. (טפו עליה!)

ואני גם חושבת שהעדשה של רצונות מול צרכים היא יפה ושימושית. אבל היא גם רק תפיסת עולם, וכזו שאפשר להסתכל עליה מנקדות מבט אחרת לחלוטין.
ויש לך סבלנות ופנאי להדגים?
שליחת תגובה

חזור אל “התמודדויות יומיומיות קטנות”