מסעותיי בשליחות לאפריקה

רחל*
הצטרפות: 25 אוקטובר 2003, 22:57

מסעותיי בשליחות לאפריקה

שליחה על ידי רחל* »

היי, שמי רחל ,חזרתי לא מזמן משליחות באפריקה.
אנשים פשוטים ונפלאים שעדיין התמימות האנושית משחקת אצלם את האישיו המרכזי.
במיוחד במקומות המרוחקים השבטיים והלא עירוניים.
אם יש שאלות , אשמח להשיב.
יוליקו*
הצטרפות: 01 מרץ 2008, 20:37

מסעותיי בשליחות לאפריקה

שליחה על ידי יוליקו* »

מה? מי? איפה? איך?.....
בקיצור, זה מעניין ואני אפילו לא יודעת מה בדיוק לשאול, אז אשמח אם תתחילי לספר בכל זאת.
אחת_מכאן*
הצטרפות: 06 אוגוסט 2006, 00:40

מסעותיי בשליחות לאפריקה

שליחה על ידי אחת_מכאן* »

זה מאד מעניין. בדיוק אתמול התברר לי שיש אפשרות לנסיעה לאפריקה לצורך עבודה והתחלתי לחשוב על זה.
ספרי לנו - איפה היית, מה עשית, עם מי נסעת (לבד, עם משפחה), כמה זמן, תנאי החיים, מטעם מי, בהתנדבות או כעבודה בתשלום.... המון שאלות. ביקשת שנשאל...
רחל*

מסעותיי בשליחות לאפריקה

שליחה על ידי רחל* »

אז זהו קצת רקע.
ומתנצלת על האיחור.
הייתי בתקופת מעבר בין לבין, דבר שגרם לי להכניס שינוי בחיי. וזה התחיל במסע הומניטרי רפואי לאפריקה.
הצטרפתי למשלחת שירותי רפואה לאפריקה.
העוני והדלות זעקו בכל מקום ומכל פינה. ואני כאחות מוסמכת הייתי אחראית על נושא לימוד והעברת ערכי היגיינה וניקיון בתחילה בדרום אפריקה ולאחר מכן הגעתי לאוגנדה וטנזניה ועוד מקומות.
ולא רק שלימדתי אלא למדתי דברים שאף פעם לא הייתי יכולה להיחשף אליהם וללמוד אותם בארץ.
כמובן שתוך המסע, מהר מאוד יצאתי מהמשבר בו הייתי נתונה, והרגשתי כאילו נהייתי "אדם אחר".
רחל*

מסעותיי בשליחות לאפריקה

שליחה על ידי רחל* »

לאחת מכאן לאיזה סוג עבודה את רוצה ללכת לעבוד שם ?
אחת_מכאן*
הצטרפות: 06 אוגוסט 2006, 00:40

מסעותיי בשליחות לאפריקה

שליחה על ידי אחת_מכאן* »

לאיזה סוג עבודה את רוצה ללכת לעבוד שם ?
אני רופאה.
אני יודעת שיש שם בתי חולים שהקימו ישראלים.
אני בעלת משפחה - האם יש אפשרות לבוא לשם עם משפחה?
כמה זמן היית שם?
רחל*

מסעותיי בשליחות לאפריקה

שליחה על ידי רחל* »

הם צריכים שם צוותים רפואיים מכל הסוגים.
בדרא"פ המצב הרבה יותר טוב מאשר באוגנדה, טנזניה וכדומה.
אני עסקתי בהתנדבות ,כאשר הוצאותי וקיבלתי שכר סמלי להוצאות.
לגבי בתי"ח של ישראלים יש בגינאה המשוונית בי"ח מודרני עם תנאים טובים לאנשי צות ישראלים.
אבל אני לא עניין אותי הכסף בכלל, הגעתי למקומות נידחים והדרכתי אחיות שם לטפל בילדים (עבדתי בבי"ח בארץ במחלקות לידה, וילדים) ויש לי ניסיון רב בתחום..
וגם שם טיפלתי בילדים ואפילו ושם עברתי קורס מזורז ואינטנסיבי במילת זכרים והייתי מלה את הזכרים בכל הכפרים שאליהם הגעתי כשאני מאמנת ומדריכה אחיות מקומיות לבצע את תהליך כריתת העורלה בתנאים היגיינים ככל הניתן. (זה מפחית מאוד ב-60% את הסיכון להידבק באיידס)
ואני שמחה מאוד כי בכך מי יודע כמה חיים הצלתי וזה נותן סיפוק עצום.
באיזה תחום של הרפואה את עוסקת ? והאם רק השיקול הכלכלי משחק אצלך ?
פלוני_אלמונית*
הצטרפות: 19 אוגוסט 2001, 22:52
דף אישי: הדף האישי של פלוני_אלמונית*

מסעותיי בשליחות לאפריקה

שליחה על ידי פלוני_אלמונית* »

+הודעה ממשתתפת חדשה התקבלה בברכה:+

ולא רק שלימדתי אלא למדתי דברים שאף פעם לא הייתי יכולה להיחשף אליהם וללמוד אותם בארץ
יהיה נחמד אם תפרטי ותספרי על הדברים שפגשת ולמדת, על חוויות, סיפורים :)
רק אם מתאים לך כמובן
רחל*

מסעותיי בשליחות לאפריקה

שליחה על ידי רחל* »

פלונית, פגשתי ולמדתי וחוויתי המון דברים.
אם תוכלי להתמקד בשאלה או דברים מסויימים, שאת מעוניינת לדעת, אשמח להשיב.
פלוני_אלמונית*

מסעותיי בשליחות לאפריקה

יש לי סימפטיה עמוקה לסיפורים ולמסעות ולסיפורי מסעות במיוחד,
אין לי שאלות ספציפיות אבל אשמח לשמוע כל שיתוף
אבל אולי לא בעניין הזה פתחת את הדף...
יונת_שרון*
הצטרפות: 13 יוני 2001, 02:23
דף אישי: הדף האישי של יונת_שרון*

מסעותיי בשליחות לאפריקה

שליחה על ידי יונת_שרון* »

רחל,
מה הפתיע אותך שם?
מי פגשת שם שהיה מעניין במיוחד?
מה היה לך לא נוח?
מה שימח אותך?
מה העציב?
רחל*

מסעותיי בשליחות לאפריקה

שליחה על ידי רחל* »

היי יונת.
הפתיע אותי כי במרחק שעות טיסה בודדות מאיתנו קיימים אנשים שחיים בתנאים של ימי הביניים, ללא מים זורמים בבתים. בקתות העשויות מחימר וקש במקרה הטוב או מפחונים לוהטים במקרה הפחות טוב.
תופעה מזעזעת של צריבת שדיים לילדות בנות 8-12 שלא ידעתי על קיומה ועל הסיבות לקיומה.
אפריקה התגלתה לי לא רק כמקום של מלריה וקדחת, אלא עוד מחלות שבאין טיפול ורמה רפואית מתים שם בגיל מאוד צעיר ותמותת ילדים היא גבוהה.
קיום יחסי מין בגילים מאוד צעירים וזה במקומות מסויימים בהם הייתי, נוטה לשני הכיוונים. מתירנות מינית שאפשר לראות בה הפקרות וחוסר אחריות. (ולכן התחלואה וההידבקות באיידס, היא הגבוהה בעולם וגורמת לתמותה רבה מאוד) ולכן שמחתי לקחת חלק במבצע כריתת העורלה לזכרים.(זה לא ברית מילה, אלא הליך רפואי להסרת העורלה באופן מלא (פנים וחוץ) דבר שהוכח כמפחית הסיכון להידבקות והפצה של איידס ב-60% )
פגשתי שם אנשים נפלאים שהתום והתמימות שלהם, נעלמו מעולמנו. אנשים שלא מתלוננים על מצבם ותנאי חייהם הקשים, אלא מתייחסים לחיים בפאטאליות של גורל שיש לקבלו ושאינו ניתן לשינוי.
ניתקלתי בתופעות פאגניות מאגיה וכשפים למינם וכו'.
ועוד תופעות שחשבתי שאינם קיימות כבר, לרע ולטוב.
מנטה*
הצטרפות: 31 יולי 2005, 23:48

מסעותיי בשליחות לאפריקה

שליחה על ידי מנטה* »

מה זאת אומרת צריבת שדיים ?
ואיזה תופעות פאגניות מאגיה וכשפים ?
רחל*

מסעותיי בשליחות לאפריקה

שליחה על ידי רחל* »

מנטה.
צריבת שדיים לילדות בנות 8-12 נפוצה מאוד בהרבה מקומות באפריקה.

ההליך מתבצע כך: בד"כ האמא של הילדה או זקנת הכפר מבצעת אותו.
מחממים אבנים שהם חלוקי נחל על רשת המונחת על גחלים. ואז כשהאבנים חמות מאוד ,משפשים את ניצני השדיים של הילדה עם האבנים החמות באופן מעגלי סיבובי על הפיטמות.
הליך זה מדכא את התפתחות השדיים ומאט/עוצר את ההליך.
דבר זה נועד למנוע צמיחת השדיים כדי למנוע מהגברים לשכב עם הילדות.
שם, כאשר הגברים רואים ילדה עם שדיים, זה מגרה אותם לשכב איתה ואז יש הרבה מקרים של ילדות שנכנסות להיריון. והנטל הוא על המשפחה. לכן זה המניע לביצוע ההליך הזה.שהוא כואב מאוד ומאוד טראומתי.
ב_עילום*
הצטרפות: 25 יוני 2005, 16:36

מסעותיי בשליחות לאפריקה

שליחה על ידי ב_עילום* »

אוי ואבוי... זה נורא !!
רחל*

מסעותיי בשליחות לאפריקה

שליחה על ידי רחל* »

עילום.
זה אכן נשמע איום וזה גם נראה איום (מהלך הטקס והביצוע בפועל)
ועל האקט הזה חוזרים מספר פעמים, כדי לדכא את צמיחת השדיים.
אבל מצד שני כאשר מבינים את המניעים של המעשה (מניעת כניסת הילדה להיריון ע"י גברים ונערים ) אז זה מתקבל בהבנה, גם אם זה מזעזע.
כי בשורה התחתונה, עומדת בפני המשפחה הדילמה שאם זה לא יבוצע, אזי הילדה תתעבר ויהיה לה ילד כאשר היא עדיין ילדה והנטל נופל על המשפחה , מה גם שהילדה מאבדת את סיכוייה למצוא בן זוג בעתיד.
לכן אני לא שופטת אותם על המעשה , לפי הכלל שאין דנים אדם עד שמגיעים למקומו.
יעל*
הצטרפות: 30 יוני 2001, 20:34

מסעותיי בשליחות לאפריקה

שליחה על ידי יעל* »

כאשר הדרך למנוע מגברים ונערים לאנוס ילדות כרוכה בגרימת סבל לאותן ילדות (במקום להעצים אותן, או לחנך את הבנים, למשל) - אז זה לא רק נשמע ונראה נורא, זה נורא באמת.
אני לא מתכוונת לדון אף אחד, רק לציין עובדה.
החיים לפעמים נוראים.
החיים באפריקה כנראה נוראים יותר...
רחל*

מסעותיי בשליחות לאפריקה

שליחה על ידי רחל* »

צריך להבין את הנסיבות באפריקה והנסיבות, התרבות, הערכים והמנהגים הם שונים בתכלית.
לא מאחלת לאף אחד ואחת לעמוד בפני הדילמה שהאימהות במקומות האלה ניצבות בפניהן ואשר גורמות להן לבצע בבנותיהן הקטנות את ההליך המתואר
הן עושות זאת מכורח הנסיבות ומתוך ראיית טובתה של הילדה..
החיים שם קשים מאוד וקל מאוד לבקר זאת מתוך התנאים והערכים והתרבות בה אנו חיים.
שוב אדגיש, אין לנו את הזכות לשפוט.
רק לברך שאנו חיים במדינת ישראל.
ב_עילום*

מסעותיי בשליחות לאפריקה

שליחה על ידי ב_עילום* »

אין לנו את הזכות לשפוט.

מסכימה ב 100%

זה מזעזע שיש נשים בעולם שלנו שבשביל להגן על בנותיהן ועל משפחתן צריכות לעשות מעשה כל כך נורא
זה מעיד על החברה שהן חיות בה, על חוסר הביטחון המוחלט של הנשים שם, על השבירה האיומה של קודים של מוסר וחברה. כולם אומללים שם, גם הגברים. אלו בנותיהם ובכלל... הם חיים בחברה שאיבדה צלם אנוש.

ואני יודעת שיש לזה סיבות , גם היסטוריות ...ושהכל חלק ממכלול מורכב שלא את כולו אני מבינה... זה עדיין מזעזע נורא.
רחל*

מסעותיי בשליחות לאפריקה

שליחה על ידי רחל* »

כולם אומללים שם, גם הגברים. אלו בנותיהם ובכלל... הם חיים בחברה שאיבדה צלם אנוש.

יש להבין כי אצלם זו הנורמה המקובלת ומה שאצלנו נחשב כנורמה חיובית, אצלם נחשב כתופעה לא נורמלית ושינוי סדרי עולם.
ולא ניתן לנתק את התופעות שתיארתי מהקונטקסט והקשר שלהם למציאות היומיומית של החיים באפריקה.
יש עוד דברים שחוויתי שאני מתלבטת אם להעלות אותם על הכתב.
ב_עילום*

מסעותיי בשליחות לאפריקה

שליחה על ידי ב_עילום* »

יש להבין כי אצלם זו הנורמה המקובלת

האם זו הנורמה שם ומאז ומעולם? או נורמות שהתפתחו כתוצאה משינויים כמו כניסת קולוניאליזם, למשל?

אני מבינה את מה שאת כותבת... שנים שעבדתי עם בנות ממגזר מסויים שעל בני משפחתם היה להרוג אותן אם גילו שהן לא בתולות (גם אם זה היה תוצאה של אונס) ואני זוכרת שהיה לזה את ההגיון במסגרת העולם שממנו הן באו, למרות שלי, שאני מבחוץ זה נראה נורא....

או כמו שפעם סיפרתי לגבר הודי כפרי שאצלינו בנות צעירות הולכות לגבר ופותחות את הרגליים והוא מכניס את היד לאן שמכניס וזה נחשב לא רק נורמאלי אלא גם חשוב (אצל גניקולוג כמובן...) והוא היה מזועזע קשות ולא הצלחתי להסביר לו למה זה כן בסדר....

בקשר לשאר הדברים שאת רוצה לספר.... אני חייבת להגיש שמה שקראתי כאן כבר קשה לי נורא ומצד שני אני יכולה פשוט לא לקרוא.... :-)
רחל*

מסעותיי בשליחות לאפריקה

שליחה על ידי רחל* »

אני באמת לא יודעת אם אספר על נושא כזה או אחר שחוויתי, מה יהיה ואיך כל אחת תרגיש.
וברור שאין לי עניין לפגוע.
פשוט נתקלתי שם בדברים שונים ומשונים מהרבה בחינות ותופעות שאצלנו נחשבות טאבו.
אבל שם זה חלק ממארג החיים הרגיל ואף אחד לא שם לב לזה , כי זו הנורמה.
נתקלתי שם במאגיה וניחוש עתידות ע"י כל מיני שיטות שונות ומשונות ובכל מיני שיטות "טיפול" לבעיות ומחלות שונות.
וניחוש עתידות בכל מיני אופנים מוזרים ומשונים. (משונים לנו כמובן, אצלם זה טבעי לגמרי)
וטקסי פוריות האדמה והורדת גשמים. (ואלה מתקיימים לא רק באיזורים הנידחים)
ועוד המון דברים.
אז לאור הקושי שזה אולי יכול לעורר אצל חלק מאיתנו, אני מתלבטת אם לתאר את מה שנחשף לעיני.
יונת_שרון*
הצטרפות: 13 יוני 2001, 02:23
דף אישי: הדף האישי של יונת_שרון*

מסעותיי בשליחות לאפריקה

שליחה על ידי יונת_שרון* »

אני אשמח לתיאורים.
רחל*

מסעותיי בשליחות לאפריקה

שליחה על ידי רחל* »

היי יונת, אשמח לשתף.
האם יש נושא מסויים שמעניין אותך ואת רוצה לדעת עליו יותר מהאחרים ?
אבל מזהירה, חלק מהתיאורים עם היותם מעניינים מאוד,הינם קשים לחלק מהקוראות כמו ב עילום למשל.
ומי שלא מעוניינת, אבקש מראש שפשוט לא תקרא.
רחל*

מסעותיי בשליחות לאפריקה

שליחה על ידי רחל* »

אז ככה, בין היתר הייתי בקנייה. והתארחתי בקרב בני שבט שנקרא "סמבורו".
חיי השבט נראים מוזרים מאוד וטקסיהם מוזרים לא פחות.
יש שם מתירנות שבעיני נראתה כפריצת כל הגבולות.
כך למשל,אף אם נערה שוכבת עם גבר כלשהו מהשבט ואף יולדת לו ילדים, הרי שמבחינת החוקים, אסור לאותו הגבר איתו שכבה להינשא לה, ואפילו אם נולדו לה מאותו הגבר מספר ילדים.
אז מה עושים עם הילדים ?
במקרה כזה הילדים משמשים כנדוניה ומתנה לגבר איתו תינשא האישה.
גם אם הבחורה לא הרתה לאותו הגבר איתו שכבה, אסור לה להינשא לו והיא תינשא לגבר אחר מהשבט.

טקסי מילה נערכים לזכרים ולנשים.
לזכרים זה טקס חגיגי לקבוצות הגיל בין 14 עד 20 והטקס נערך בפומבי לעיני כל השבט ולקול מצהלות וחגיגות
לנימולים אסור להראות פחד בעת הטקס, ומי שאפילו בוכה במהלך הטקס מבייש את משפחתו ועליו לעזוב את השבט.
משפחתו סובלת מנידוי חברתי קשה ולמעשה חייה בקרב השבט, אינם חיים.
כולם בזים להם ומתרחקים ממגע עם כל בני המשפחה שבנם "פישל" ..בכה או הראה פחד במהלך טקס המילה הפומבי.

לעומת זאת אצל הבנות נערך טקס המילה בסמוך מאוד למועד נישואיה.
במהלך הטקס בו משתתפות רק נשים, נכרת הדגדגן של האישה לכל מצהלות הנשים.הרוקדות ושרות באקסטזה.
לאחר ההחלמה של הנימולים הזכרים, הם מקבלים מעמד של "לוחמים" ואז מותר להם לקיים יחסי מין עם נשים (כולל עם נשים נשואות )
אבל עדיין אסור להם להינשא עד שיקבלו מעמד של "לוחם בכיר"
יש לציין כי כל חבורת נימולים קבוצתית (טקס המילה נערך אחת לכמה שנים) נחשבים "כאחים" "והבונוס" של אם הנימול הוא שהיא יכולה לשכב עם בני הקבוצה שנימולו עם בנה. והנשים מנצלות את הזכות הזו היטב ובאופן ממצה. (אין בדבר זה לפגוע בקשר הנישואין עם בעלה החוקי)
כאשר אישה "מתחרמנת והיא מעוניינת ביחסי מין, אז הסימן הוא שהיא מגלחת את שערותיה וזה סימן שהיא מעוניינת, ואז גברי השבט המעוניינים ,באים וממלאים את מבוקשה.
וכאשר אישה בהריון או מניקה, או סתם לא בא לה על יחסי מין, היא משאירה את שיערה לצמוח.
בנוסף בכל קבוצת נימולים שנימולה ביחד. רשאי כל חבר בקבוצה גם (בבוא העת לעת ינשא ויקבל מעמד של "לוחם בכיר") לשכב עם אשת חברו לקבוצה (הנחשב אחיו)
בשמת_א*
הצטרפות: 28 יולי 2001, 13:37
דף אישי: הדף האישי של בשמת_א*

מסעותיי בשליחות לאפריקה

שליחה על ידי בשמת_א* »

מה משמעות הנישואין בשבילם?
לפי החשבון שעשיתי, כדאי לאשה קודם כל להתחתן, במיוחד עם הגבר שהיא אוהבת. אחר כך היא יכולה לעשות לו ילדים ולשכב גם איתו וגם עם כל השבט אם בא לה...

או שהבעיה היא שלגבר מותר להינשא רק כאשר הוא "לוחם בכיר" ואז האשה צריכה לחכות לו שנים?
מעניין מה המקור של הכלל המוזר שאסור להתחתן עם מי שכבר שכבת איתו... איפה פה המתירנות? אני לא רואה מתירנות. אני רואה המון איסורים...
יעל*

מסעותיי בשליחות לאפריקה

שליחה על ידי יעל* »

רחל, תוכלי לספר קצת על החוויה שלך שם?
איך הגעת לשבט הזה?
איך תיקשרת איתם, איך התייחסו אלייך?
האם חיית בקרבם?
האם היה לך מפגש מעניין במיוחד עם מישהו מהם?
מין סיפורים אישיים שכאלו יכולים להיות מעניינים.
תודה!
אחת*
הצטרפות: 15 יולי 2001, 00:00

מסעותיי בשליחות לאפריקה

שליחה על ידי אחת* »

מותר לי לומר שיש לי חשד מסוים שהדברים של רחל הם של טרולית? הדברים נשמעים קצת פנטסטיים.
_אם נערה שוכבת עם גבר כלשהו מהשבט ואף יולדת לו ילדים, הרי שמבחינת החוקים, אסור לאותו הגבר איתו שכבה להינשא לה, ואפילו אם נולדו לה מאותו הגבר מספר ילדים.
אז מה עושים עם הילדים ?
במקרה כזה הילדים משמשים כנדוניה ומתנה לגבר איתו תינשא האישה._

"והבונוס" של אם הנימול הוא שהיא יכולה לשכב עם בני הקבוצה שנימולו עם בנה.
רחל*

מסעותיי בשליחות לאפריקה

שליחה על ידי רחל* »

בשמת.
הגברים אינם יכולים להינשא עד אשר הם מגיעים למעמד "לוחם בכיר" ולכן נערה שתחפוץ במישהו, תאלץ לחכות שנים.

לגבי השאר, תמשיכי לקרוא על כך שהלוחם הבכיר רשאי לשכב עם כל אישה נשואה לאחד מבני שכבת הלוחמים שנימולו איתו ביחד ולדעתי זו מתירנות.
וכן אם הנימול הרשאית לשכב עם חבריו של בנה לאחר שהחלימו מטקס המילה.
וכן האישה החפצה בקשר מיני גם אם היא נשואה כאשר היא מגלחת את שערותיה. (ויש עוד דברים שלא ציינתי)
לגבי מהו מקור הכלל והחוק ששאלת בשמת, אין לי מושג ופשוט התייחסתי למציאות ואיני יודעת את המקור למנהגים אלה. (אני מעריכה שזו התפתחות התרבות שלהם במשך דורות רבים) אבל זוהי רק הנחה בלבד.
רחל*

מסעותיי בשליחות לאפריקה

שליחה על ידי רחל* »

יעל.
התחלתי את המסע בשליחות של משלחת רפואית לאפריקה שהתחילה בדרום אפריקה.
שם הכרתי אנשים מארצות שונות כולל ממדינות אפריקניות אחרות.
וכן היו מפגשים מעניינים מאוד וכל דבר בפני עצמו, אכתוב על כך כנראה בהמשך.
(הפוסט של "אחת" לא מוסיף לעניין)
ואני ביקשתי שמי שלא מסוגלת להכיל את השונה שבבקשה לא תקרא את העמוד הזה)
רחל*

מסעותיי בשליחות לאפריקה

שליחה על ידי רחל* »

"אחת" יקרה.
הדברים שנכתבו הם המציאות,ואורח החיים שם.
אני מבינה כי בעיננו מדובר בחריגות.
אבל שם זו המציאות והתרבות.
ההיגיון בכך שהילדים משמשים כמוהר ומתנה לגבר איתו נישאת האישה הוא כלכלי.
שכן הילדים מתחילים לעבוד בגיל צעיר מאוד, הם רועים בתחילה את העיזים ומטפלים בחזירים ובבעלי החיים הקטנים ואחר כך הם מטפלים בבקר שזה נחשב הנכס העיקרי של בני השבט.
מנטה*

מסעותיי בשליחות לאפריקה

שליחה על ידי מנטה* »

במקרה כזה הילדים משמשים כנדוניה ומתנה לגבר איתו תינשא האישה.

לפי : http://en.wikipedia.org/wiki/[po]Samburu people[/po]
מגורים: הסומבורו מקיימים נישואים פוליגניים, ולגבר יכולות להיות מספר נשים. התישבות של סומברו יכולה להיות משפחה אחת, הכוללת גבר ואשתו / נשותיו. לכל אישה יש בית משלה...
התיישבויות גדולות יכולות לכלול 20 משפחות ויותר, אך רובן נוטות להיות בנות שתיים או שלוש משפחות, עם כ 5-6 בתים בנויים במעגל

לפי מה שכתוב הם חיים מגידול עדרי צאן /בקר. מה שאני מבינה מזה, זה שהילדים (והנשים ) הם בעצם כוח העבודה / מלחמה של ראש המשפחה. אז מאוד הגיוני ש: הילדים משמשים כנדוניה ומתנה לגבר איתו תינשא האישה
ככה כשהגבר כבר מגיע לגיל ומעמד שהוא יכול להתחתן ( באזור גיל 30 לפי ויקיפדיה) , הוא מקבל ישר "יחידת יצור" מוכנה, במקום שהוא יחכה עד שיוולדו לו ילדים משלו ועד שהם יגדלו לגיל פרודוקטיבי.

רחל - תתקני אותי אם טועה...
מנטה*

מסעותיי בשליחות לאפריקה

שליחה על ידי מנטה* »

אה, ראיתי שבינתיים גם את כתבת על זה. אני שמחה שפירשתי נכון!
מנטה*

מסעותיי בשליחות לאפריקה

שליחה על ידי מנטה* »

וגם, בגלל הפתיחות המינית, גם אם האישה נשואה לא ברור מי האבא.
זאת אומרת שבעצם בכל מקרה הקשר בין הילד לבין הגבר שהוא ראש המשפחה הוא כלכלי ולאו דווקא גנטי.
בין אם הילד נולד "לאחר הנישואים", או לפניהם מגבר אחר, המשמעות של השייכות שלו לראש המשפחה היא שהילד עובד עבורו, ולאו דווקא שהוא האב הביולוגי.

רחל - יש שם מושג של אבא ביולוגי בכלל?
נגיד, אם נערה לא נשואה ילדה ילד מקשר עם בחור צעיר, שהיא גם לא תתחתן איתו. יהיה קשר בין הילד לאבא?
מבחינה כלכלית / משפחתית, הילד "שייך" לאבא של הנערה, ואחר כך הוא יהיה "שייך" לגבר שהיא תתחתן איתו. מה המקום של האב הביולוגי?
רחל*

מסעותיי בשליחות לאפריקה

שליחה על ידי רחל* »

מנטה.
השאלות שלך לעניין.
אכן לא ברור מי האב הביולוגי וזה לא חשוב כלל, מה שחשוב זה מי האבא בפועל.
אבל לאמא יש זכות הורשה משל עצמה ולכן היא מורישה את הפרות השייכות לה (שהוענקו לה כמתנה עם נישואיה הן כמוהר מצד החתן והן כמתנות מבני השבט) לילדיה הביולוגיים בלבד. (כך זה בד"כ)
לשאלתך השניה, הקשר העיקרי של הילד הוא הקשר עם הבעל החוקי של אימו.
לאביו הביולוגי יש קשר לילד כמו כל אחד אחר מבני השבט.
למשל, בטקס המילה של הילד, הכבוד שהילד עומד בו במהלך הטקס שייך לאביו הנשוי לאימו.
והקלון אם לא עמד בנורמות שייך גם כן לאביו ואמו, אף שאביו אינו אביו הביולוגי.
כך שיוצא שמי שנפגע או זוכה בכבוד של טקס המילה זה אביו ובעלה של אימו.
לאב הביולוגי אין שייכות לילד אם הוא לא נשוי לאימו
כל הזכויות והחובות שייכות לאב הנשוי חוקית לאם.
ועוד דבר, כל לוחם יכול לשאת כמה נשים שיחפוץ, דבר זה תלוי בעושרו שנאמד ע"פ כמות הבקר שיש לו.
ככל שיש לו יותר פרות, כך יש לו יותר נשים.
מנטה*

מסעותיי בשליחות לאפריקה

שליחה על ידי מנטה* »

מעניין. זאת אומרת, אפילו שכמו שאת אומרת כל הזכויות והחובות שייכות לאב הנשוי חוקית לאם
ברקע, אם כל חבר בקבוצת נימולים רשאי לשכב עם הנשים של האחרים בקבוצה, זה אומר שהילדים של הקבוצה הם ממש משותפים גנטית. כל ילד הוא פוטנציאלית ילד של כל אחד מהקבוצה. אפילו אם האמא לא שכבה בפועל עם כולם, מבחינה תרבותית הפוטינציאל הזה קיים.

אותו הדבר, אם אמא של חבר בקבוצת נימולים שוכבת עם שאר החברים, ונולד לה ילד, הילד בעצם הופך את חברי הקבוצה לאחים באמת.

בקלות אפשר למצוא בזה יתרונות בחברה שהשבטיות בה כל כך חשובה להישרדות.
אם אומרים "צריך כפר שלם כדי לגדל ילד", אז במקרה הזה כל גבר בכפר (או לפחות בקבוצת נימולים) הוא באמת, באופן פוטנציאלי, אב או אח של כל ילד.
רחל*

מסעותיי בשליחות לאפריקה

שליחה על ידי רחל* »

אכן מנטה, כל גבר בקרב השבט יכול להיות אב או אח פוטנציאלי בכל קבוצת נימולים שעברה את הטקס באותו המועד.

אותו הדבר, אם אמא של חבר בקבוצת נימולים שוכבת עם שאר החברים, ונולד לה ילד, הילד בעצם הופך את חברי הקבוצה לאחים באמת
כאמור קבוצת הנימולים הינם בין הגילאים 14 עד 20 .(לעיתים גם 13 ,כי לא מקפידים על הגיל במיוחד)
לכן מאוד ייתכן וזה גם קורה כי נער בן 14 שכבר מותר לו לאחר הנימולות לשכב עם אמא של חבר שלו ל-"טקס הבגרות" כי נער/ילד זה בעקבות קשר מיני זה, יהיה גם אחיו של חברו (שקיים מצב בו להם אב משותף וכן יהיה לאביו של התינוק שנולד שתינוק זה הינו למעשה אחיו של חברו לקבוצת הנימולים.
לכן גם אפשרי וזה קורה כי אח למעשה ישא את אחותו (מצד אביו) והתינוק הנולד יהיה גם בנו וגם אחיינו.
והנימול יהיה ביחס לתינוק הנולד מקשר כזה, גם אביו וגם הדוד שלו.
בדבר זה יש להסביר את הקירבה הגדולה שבין בני השבט בינם לבין עצמם.
מנטה*

מסעותיי בשליחות לאפריקה

שליחה על ידי מנטה* »

רגע, זו אותה חברה שעושים בה צריבת שדיים, או שמדובר בחברות שונות?

ודרך אגב, נכון שבין: "הלוחם הבכיר רשאי לשכב עם כל אישה נשואה לאחד מבני שכבת הלוחמים שנימולו איתו ביחד" לבין "אם הנימול רשאית לשכב עם חבריו ("אחיו") של בנה" השני נשמע הרבה יותר סוטה ומוזר?
שזה מראה גם על ההטיה התרבותית שלנו לגבי רמזים לגילוי עריות, וגם לגבי נשים מבוגרות עם גברים צעירים.
רחל*

מסעותיי בשליחות לאפריקה

שליחה על ידי רחל* »

לא מנטה.
את צריבת השדיים ראיתי בצ'אד ובקמרון שם זה נפוץ מאוד ועושים זאת גם בערים הגדולות.

איני יודעת מה יותר מוזר , האם מתן האפשרות לכל "לוחם בכיר" לשכב עם כל אישה מבנות השבט ?
או, שאם הנימול רשאית לשכב עם כל אחד מחברי הקבוצה שנימולו איתו באותו טקס המילה ההמוני.

לגבי ההטייה התרבותית לגבי נשים מבוגרות הנמשכות לבחורים צעירים, זה לא סוד והנה היום יש לא מעט נשים "קוגריות" שזה מלמד אולי, על הנטייה של נשים בוגרות לגברים צעירים.
אלא ששם זה מתבצע לעיתים ע"י אישה בוגרת עם ילד/נער בן 13 או 14 וזה נורמטיבי לגמרי בעיניהם.
מנטה*

מסעותיי בשליחות לאפריקה

שליחה על ידי מנטה* »

באמת צריבת השדיים לא הסתדרה לי עם הפתיחות שאת מתארת.

עוד שאלה: מי מחליט למי נערה תינשא? כלומר, מעבר לזה שהבעל צריך להיות לוחם בכיר, כמה כוח יש לה לקבוע בעצמה למי היא תנשא?
רחל*

מסעותיי בשליחות לאפריקה

שליחה על ידי רחל* »

האישה מחליטה למי היא רוצה להינשא.
זה כמובן בתנאי שגם הגבר מעוניין בכך.
לגברים אסור להתחתן עד שיגיעו למעמד של "לוחם בכיר"
מצד שני, מותר להם עם הגיעם למעמד זה, לשאת כמה נשים שיחפצו. (תלוי בכמות העושר/הבקר שיש להם)
דלית_ב*
הצטרפות: 18 נובמבר 2005, 17:43
דף אישי: הדף האישי של דלית_ב*

מסעותיי בשליחות לאפריקה

שליחה על ידי דלית_ב* »

הי רחל, לגבי זה
זה לא ברית מילה, אלא הליך רפואי להסרת העורלה באופן מלא (פנים וחוץ) דבר שהוכח כמפחית הסיכון להידבקות והפצה של איידס ב-60%
מה זאת אומרת "פנים וחוץ"? מה ההבדל מכריתת עורלה בטקס מילה לתינוק?
ובתור סטטיסטיקאית חובבת אני תוהה מה משמעות ה-60% ואיך זה נמדד, אולי את יודעת?
וגם מפתיע אותי שאת כותבת לגבי "הפצה" של איידס, כי אני מכירה (לא אישית :-)) מחקר שנשים נדבקות יותר מגברים נימולים מאשר לא נימולים. מסבירים את זה בכך שלנימולים יש חתכים בעור ודרכו עובר הנגיף או משהו כזה.
איזו עוד שיטות יש שם להתמודדות עם האיידס?
אשמח להתייחסותך!
רחל*

מסעותיי בשליחות לאפריקה

שליחה על ידי רחל* »

היי דלית.
שאלת שאלות חכמות ואשתדל להשיב.
כריתת מלוא העורלה "פנים וחוץ" הכרחית למניעת האיידס.
העורלה בזכר בנוייה משתי שכבות.
עורלה חיצונית (אשר בנוייה אותו דבר כמו שאר העור המצוי על הפין.
ועורלה פנימית הדבוקה על עטרת הפין ונפרדת בשלב כלשהו אצל הילד. (בד"כ גיל 2-4 או 5 ויש מקרים שזה קורה מאוחר יותר ויש מקרים שזה פשוט נדבק לעטרה ואז צריך ניתוח שלפעמים הוא מאוד מסובך ולא אפשרי אם ובמידה רקמת העורלה התמזגה עם בשר העטרה ואז למעשה העטרה ובשר העורלה הופכים לגוש בשרי אחד בלתי ניתן להפרדה)
והיה לי מקרה כזה אצל ילד בגיל 13 לערך שלא ניתן היה לבצע בו את ההליך בגלל הסכנה של נזק בביצוע כריתה במקרה כזה.
העורלה הפנימית היא רקמת עור רירית רכה ולחה ומאוד חלקה המפרישה חומרי סיכה ומאחר והיא רירית (ברמה מסויימת) אז במקרה של מגע עם נשא/ית איידס, חיידקי ה-HIV מוצאים מקום נוח לחיות בתוך הרקמה הרירית.
לכן מתחייב ובמטרה להפחית את הסיכון להידבקות ולהעברה של מחלת האיידס, לכרות את העורלה הפנימית כפי שהסברתי.
מטרה זו מושגת ע"י תפיסת בשר העורלה הפנימית והחיצונית ביחד, משיכתם בחוזקה כלפי חוץ מעל ראש האיבר והידוקם זו לזו וכריתתם המוחלטת.
זה נעשה באמצעות כלי מילה מיוחדים. (אני השתמשתי בשני סוגי מכשירים האחד נקרא מוגן (MOGEN CLAMP ) והשני גומקו. (GOMCO ) (אצל תינוקות רכים השתמשתי לפעמים במגן רגיל, מתכת נירוסטה עם חריץ צר לתוכה מכניסים את העורלה וכורתים אותה.

ההבדל בין טקס כריתת עורלת תינוק יהודי, לכריתה כזו שתיארתי היא שבברית מילה לא מקפידים במיוחד על כריתה מלאה של בשר העורלה הפנימית.(אף שיש כאלה שנוהגים לבצע זאת כשיטה) מה שחשוב בברית מילה יהודית, זה לחשוף את העטרה ולכרות את העורלה החיצונית כאשר את העורלה הפנימית מושכים לאחור ואז היא נדבקת לפין ואינה יכולה לכסות את העטרה של הפין. ואם נשאר עודף עורלה שמכסה את העטרה, אז הברית לא ממש כשרה.

לגבי הסטטיסטיקה- ארגון הבריאות העולמי הוא שבדק את הנושא והתברר כי במקומות נגועים במגפת האיידס, אז אחוז הלוקים באיידס בקרב הנימולים הינו פחות ב-60% מאשר אלה שלא נימולים.
המחקר בוצע במספר ארצות מוכות איידס והתברר שהנתונים זהים בכל מקום.
עוד נבדקו כאלה שעברו כריתת עורלה וקבוצת ביקורת של כאלה שלא עברו את ההליך והסתבר כעבור כמה שנים כי בקרב הנימולים אחוז ההידבקות למול קבוצת הביקורת היה פחות ב-60% כאמור. ודבר זה הביא למסקנה כי כריתת עורלה מלאה , מפחיתה את הסיכונים להידבק ולהעביר את המחלה.
לגבי התיאוריה לפיה : "נימולים בגלל החתכים בעור מעבירים יותר את המחלה" זה פשוט לא נכון ולא הגיוני , פשוט מהסיבה כי הרקמה לאחר הכריתה מתאחה לגמרי ונעשית לגוש עור/בשר אחד. כך שאין כל ממש בטענה כזאת וגם לא שמעתי על דבר כזה.
נלחמים באיידס גם בשיטות אחרות ,כמו הסברה להגיינה נכונה, גם לנשים וגם לגברים.
הגברת המודעות לשימוש בקונדום.
הסברה כדי להעלות את הגיל בו מתחילים לקיים יחסי מין. (הפעילות המינית מתחילה במקומות האלה בגילים מאוד מוקדמים)

מקווה שהיה בדברים מענה.
ב_עילום*

מסעותיי בשליחות לאפריקה

שליחה על ידי ב_עילום* »

מאד מעניין. תודה על מה שאת כותבת.
רחל*

מסעותיי בשליחות לאפריקה

שליחה על ידי רחל* »

חן חן ב עילום.
:-) :-) :-)
יוליקו*

מסעותיי בשליחות לאפריקה

שליחה על ידי יוליקו* »

שלום רחל.
תודה על השיתוף.
האם צריבת השדיים משאירה צלקות בעור החזה של הילדה?
רחל*

מסעותיי בשליחות לאפריקה

שליחה על ידי רחל* »

האם צריבת השדיים משאירה צלקות בעור החזה של הילדה?

בד"כ לא נשארים צלקות על השדיים "המטופלים"
צלקות וטראומות נפשיות בוודאי שנותרים.
אבל, "הטיפול" יכול לגרום בעתיד לבעיות בהנקה.
אהבת_עולם*
הצטרפות: 12 ספטמבר 2008, 01:17
דף אישי: הדף האישי של אהבת_עולם*

מסעותיי בשליחות לאפריקה

שליחה על ידי אהבת_עולם* »

וואו, רחל, הדברים שכתבת ממש ריתקו אותי וצצו לי חמישים אלף שאלות.
את עונה בצורה מאוד תמציתית ובהירה ולא מדלגת על אף שאלה, מקווה שיש לך כוח לעוד כמה... :-)

קיום יחסי מין בגילים מאוד צעירים וזה במקומות מסויימים בהם הייתי, נוטה לשני הכיוונים.
אשמח להבין קצת יותר.
  • מה הכוונה נוטה לשני הכיוונים? האם את מתכוונת נשים עם ילדים וגברים עם ילדות? או משהו אחר?
  • האם זה קורה גם בין ילדים לבין עצמם? מישהו מסביר להם על זה? דוחף אותם לזה? או שזה קורה ספונטנית?
  • מאיזה גיל הכי צעיר מתחילים לקיים יחסי מין? (מבוגרים עם ילדים, או ילדים עם ילדים)
  • האם כל יחסי המין הם בהסכמת שני הצדדים, או שיש גם יחסים של כפייה?

בעילום כתבה:
כולם אומללים שם, גם הגברים.
האם זה נכון לדעתך?
טוב, אני מתארת לעצמי שבכל מקרה אפריקה היא לא מקשה אחת. וגם החברה שבה צורבים את השדיים אינה אותה חברה שבה ה'מתירנות המינית' כפי שכתבת.
  • ובכל זאת, האם הם נראו לך יותר מאושרים או יותר אומללים? (גם באופן כללי, וגם ביחס לחברה המערבית)
  • ראית הבדל בין חברה אפריקנית אחת לאחרת מבחינת אומללות ואושר? (למשל בין החברה שצורבים בה שדיים, לבין החברה ה'מתירנית')

יש עוד דברים שחוויתי שאני מתלבטת אם להעלות אותם על הכתב.
אני אישית אשמח אם תעלי על הכתב את הכל, ממש את הכל.
זה כלכך מרתק. וגם אם קשה לקריאה - עדיין הייתי רוצה לדעת.
זה פותח את הראש להיתקל בדברים שכ"כ שונים מהתפיסות המקובלות שלנו.

במיוחד מדהים שאת הגעת למקום הזה שבו את יכולה להכיר את הדברים כלכך מקרוב, וגם לספר אותם הלאה.
רוב המערביים שמגיעים לאפריקה מגיעים לטיול קצר ולא נכנסים כ"כ לעומק.
  • דרך אגב, האם למדת את השפה שלהם? האם היה לך מתורגמן?
איך הבנת את כל הדברים כדי לדעת לספר לנו אותם לפרטי פרטים?

והבונוס" של אם הנימול הוא שהיא יכולה לשכב עם בני הקבוצה שנימולו עם בנה. והנשים מנצלות את הזכות הזו היטב ובאופן ממצה.

האם היא יכולה לשכב איתם גם אם 'לא בא להם עליה'? או שזה תלוי ברצון שני הצדדים?
האם בכלל גברים צעירים נמשכים לנשים מבוגרות? (ואולי היא לא כ"כ מבוגרת בעצם? מאיזה גיל נשים מתחתנות שם?)

עוד דבר:
לפי התיאור שלך והנשים מנצלות את הזכות הזו היטב ובאופן ממצה נשמע שהן ממש יודעות ליהנות מיחסי מין.
  • האם כריתת הדגדגן לא פוגעת להם בהנאה המינית?
  • האם באופן כללי יחסי המין שם (לשני המינים) הם יחסים של הנאה, ולא של 'חובה' או 'כפייה'?

כל חבר בקבוצת נימולים רשאי לשכב עם הנשים של האחרים בקבוצה

שוב, רק אם הן רוצות, או גם בכפייה?
ומה עם נשים אחרות מהשבט שלא מנשי קבוצת הנימולים: אסור לַגברים לשכב איתן?
מה קורה לגבר ששוכב עם אישה שלא מהקבוצה הזו?
ובעצם, עד שהגברים מתחתנים (בגיל 30?), אין להם נשים משלהם, אז עם איזה 'נשים של האחרים בקבוצה' כל אחד מהם שוכב?
או שעד שהם מתחתנים מותר להם לשכב עם כל אחת, ורק אחרי החתונה מותר להם לשכב רק עם הנשים מהקבוצה?

זה לא ברית מילה, אלא הליך רפואי להסרת העורלה באופן מלא (פנים וחוץ) דבר שהוכח כמפחית הסיכון להידבקות והפצה של איידס ב-60%
  • אז מה זה בעצם טקס המילה שהם עושים להם? לא כורתים בו את העורלה? או שכורתים בו רק את העורלה החיצונית?
  • לפי מה שאני מבינה ממך, בברית המילה היהודית לא בהכרח כורתים את העורלה הפנימית - זה אומר שסיכויי ההידבקות באיידס אצל נימולים יהודים שווה לסיכוי כמו אצל לא נימולים?
שוב, המון תודה,
וסליחה על ריבוי השאלות :-).
פלוני_אלמונית*

מסעותיי בשליחות לאפריקה

בדבר זה יש להסביר את הקירבה הגדולה שבין בני השבט בינם לבין עצמם.
עכשיו אני מבין את המשמעות של התואר אח שאפריקאים נותנים לבני השבט שלהם. קודם חשבתי שזה בערך כמו " אחי" של גולני ודומיו.

לאור הפתיחות המינית שתיארת, מעניין אותי מה המשמעות של הנישואים שם? למה בכלל להתחתן?
האם ילדים יודעים מי האב הביולוגי שלהם, ואם בכלל יש משמעות לאבהות ביולוגית?
עד עכשיו חשבתי שאנחנו מתחתנים, כי זו "מזימה" גברית. שומרים או רוצים לשמור על בלעדיות מינית, זה כי רק כך גברים יכלו לדעת שהילדים שלהם. כי מי האב זו לא רק שאלה פילוסופית.
רחל*

מסעותיי בשליחות לאפריקה

שליחה על ידי רחל* »

וואו........אהבת עולם.

שאלת המון שאלות מעניינות כל אחת בפני עצמה.ואני מבינה את הסקרנות הטבעית והרצון לדעת כי בכך ניתן ללמוד על עצמנו מבלי שאנו "מאשימים" את עצמנו.
אני אשתדל לענות על כל השאלות לפי הסדר.
כרגע הגעתי ואני מותשת ולא אוכל כעת להשיב.ואעשה זאת בהזדמנות הראשונה.
אענה על השאלות בכל פעם על אחת או יותר (תלוי בכמות הזמן הפנוי)

אני חייבת להזהיר שלא לכולם מתאים לקרוא את הדף......
להשתמע.
אהבת_עולם*

מסעותיי בשליחות לאפריקה

טוב, אחכה בסבלנות... :-)
רחל*

מסעותיי בשליחות לאפריקה

שליחה על ידי רחל* »

היי אהבת עולם
אשתדל לענות על השאלות האלה או חלקן (תלוי בכח) ומדי פעם אמשיך להשיב.

_קיום יחסי מין בגילים מאוד צעירים וזה במקומות מסויימים בהם הייתי, נוטה לשני הכיוונים.
אשמח להבין קצת יותר.

מה הכוונה נוטה לשני הכיוונים? האם את מתכוונת נשים עם ילדים וגברים עם ילדות? או משהו אחר?
האם זה קורה גם בין ילדים לבין עצמם? מישהו מסביר להם על זה? דוחף אותם לזה? או שזה קורה ספונטנית?
מאיזה גיל הכי צעיר מתחילים לקיים יחסי מין? (מבוגרים עם ילדים, או ילדים עם ילדים)
האם כל יחסי המין הם בהסכמת שני הצדדים, או שיש גם יחסים של כפייה?_

הכוונה היא כי קיום יחסי מין באפריקה מתחיל בגילים מאוד צעירים. אכן את הבנת נכון, יש קיום יחסים בין מבוגרים לבין ילדות צעירות בנות 10-12 ויש קיום יחסים בין נשים בוגרות ונערים ואפילו עם ילדים בני 9-10 .(כמובן שזה תלוי באיזורים מסויימים) באיזורים נידחים התופעה יותר נפוצה מאשר בערים אבל גם בערים מרכזיות התופעה קיימת.
למשל המשטרה כמעט ואינה מטפלת במקרי אונס וזאת ומאחר והם אינם מתייחסים לכך כמו במדינות המערב.

האם זה קורה בין ילדים לבין עצמם ? התשובה חיובית. בנים מפותחים מינית בגילאי 8-10 זו תופעה שכיחה ולכן התופעה קיימת במימדים גדולים.
אף אחד לא מסביר לילדים על זה אבל הם חשופים לכך מגיל צעיר (הם רואים זאת בסביבה ובבית ומאמצים דפוס התנהגות מתירני שכזה.
אף אחד לא מעודד אותם במכוון אבל זה מעין הנאה ושעשוע עבורם וזה קורה באופן די ספונטני. לדוגמא אם אישה/בחורה לקחה לה ילד כזה להנות ממנו ולהשתמש בו לצרכיה ..זה מרגיש אצלם טבעי לגמרי אבל אז הילד הזה הולך ועושה זאת עם ילדות אחרות.

ברגיל קיום יחסים בגילים שציינתי די נפוצים וזה תלוי במחוז או האיזור או בכפר ,העיר או השבט. גילאים 9 10 ולעיתים פחות מכך.
הילדים בכפרים מסתובבים מדי פעם עירומים ויש ילדים שהם יותר מפותחים אם את מבינה את הכוונה.....וזה גורם "מזרז" .

יש יחסי כפייה/אונס , אבל כפי שאמרתי לא מגישים על כך תלונות וגם אם יגישו המשטרה לא חוקרת וזה מוזנח ולא מטופל.
רחל*

מסעותיי בשליחות לאפריקה

שליחה על ידי רחל* »

_בעילום כתבה:
כולם אומללים שם, גם הגברים.
האם זה נכון לדעתך?_

לדעתי זה לא נכון ואומללות היא בעיני המתבונן לפי הבנתי הנשים הן "היותר אומללות" הגברים לדעתי יותר אומללים בעיננו אנו, אבל בעיני עצמם הם לא אומללים "ועדיף" באפריקה להיות גבר מאשר אישה.

_טוב, אני מתארת לעצמי שבכל מקרה אפריקה היא לא מקשה אחת. וגם החברה שבה צורבים את השדיים אינה אותה חברה שבה ה'מתירנות המינית' כפי שכתבת.

ובכל זאת, האם הם נראו לך יותר מאושרים או יותר אומללים? (גם באופן כללי, וגם ביחס לחברה המערבית)
ראית הבדל בין חברה אפריקנית אחת לאחרת מבחינת אומללות ואושר? (למשל בין החברה שצורבים בה שדיים, לבין החברה ה'מתירנית'_

צודקת בהחלט , אפריקה אינה מקשה אחת ,אבל בגדול ניתן לומר כי החברה בה צורבים שדיים לנערות קטנות, יותר אומללה מהחברה בה נוהגת מתירנות מינית.
לדוגמא וכפי שאמרתי , נשות "הסמבורו" נהנות ממין למרות שהן עוברות מילה לפני נישואיהן. (כשהן מעוניינות במין הן מגלחות את ראשן) וזה הסימן לגברים לבוא ולבעול.
וצריך לציין כי נשים אלו קיימו יחסים עוד לפני טקס המילה, אז מאוד סביר כי אולי הן נהנות קצת פחות אבל בוודאות הן מגיעות לאורגזמה גם לאחר כריתת הדגדגן. (כפי שגברים מגיעים לסיפוק מלא גם לאחר כריתת בשר העורלה".
בעניין זה חשוב להדגיש כי "בשר העורלה" של הזכר האפריקני, הוא "מלא" יותר מעורלה רגילה כמו לגברים או ילדים אצלנו למשל. זו עורלה ממש בשרנית ניתן לומר , פשוט זה נראה כמו נתח בשר ולא חתיכת עורית דקה כמו אצל זכרים אצלנו.
אהבת_עולם*

מסעותיי בשליחות לאפריקה

הי רחל, ממש תודה על התשובות.
מקווה שיהיה לך כוח לענות על כל מה ששאלתי.

בינתיים תוך כדי שאת כותבת עולות לי שאלות נוספות.
את לא חייבת לענות כרגע, קחי את הזמן, פשוט רוצה לכתוב אותן כאן שלא אשכח:
  • האם יש שם יחסים הומוסקסואלים ובאיזה הקף.
  • מדוע כתבת שהגברים יותר אומללים בעינינו אנו? אני באופן טבעי הייתי חושבת שאם יש שם מישהו 'אומלל' או 'מדוכא' יותר, אז אלו יהיו הנשים (כמו ברוב החברות האנושיות).
  • למה עדיף להיות גבר מאשר אישה? האם לגבר מעמד גבוה יותר? האם הנשים מדוכאות? יש אלימות כלפי נשים? גם בשבט הסמבורו הנשים נחותות מהגברים?
  • אז באופן כללי, הם נראו לך אומללים יותר מאיתנו? (למשל בשל תנאי חייהם הקשים) או מאושרים יותר מאיתנו? (נניח בגלל אורח החיים הפשוט) או מאושרים ואומללים באותה מידה כמונו אנו?
  • למה בכלל הם עושים מילה לגברים ולנשים? יש חברות שהבנתי שהמילה לנשים זה כדי שלא יוכלו להתענג ממין, אבל אם זו חברה שהמין בה מותר - אז לשם מה המילה? (וגם לגברים - לשם מה?)
  • איך את יודעת בוודאות שהן מגיעות לאורגזמה? שומעים? :-)
  • ובאופן כללי, מאיפה את יודעת את כל הדברים האלה בפרטי פרטים? האם אלו דברים שפשוט ראית מול עינייך? או שהיו לך שם אנשים שנידבו לך מידע?
ושוב, אל תרגישי כורח לענות על הכל עכשיו ומיד, או בכלל.
אני מאוד סקרנית, וכמובן אשמח לשמוע. אבל בהתאם לרצונך, זמנך, וכוחך...
רחל*

מסעותיי בשליחות לאפריקה

שליחה על ידי רחל* »

_דרך אגב, האם למדת את השפה שלהם? האם היה לך מתורגמן?
איך הבנת את כל הדברים כדי לדעת לספר לנו אותם לפרטי פרטים?_

במקומות מסויימים היתה לי מלווה מקומית. לא למדתי את השפה המקומית (זה מסובך מדי לאוזן ישראלית)
וגם זה מקומות רבים ושונים והשפה והניב שונים בכל מקום.
במקומות שהיתה לי מלווה מקומית דוברת אנגלית והיו כאלה, זה עזר מאוד להגיע לפרטים הקטנים אך המעניינים.
רחל*

מסעותיי בשליחות לאפריקה

שליחה על ידי רחל* »

_והבונוס" של אם הנימול הוא שהיא יכולה לשכב עם בני הקבוצה שנימולו עם בנה. והנשים מנצלות את הזכות הזו היטב ובאופן ממצה.
האם היא יכולה לשכב איתם גם אם 'לא בא להם עליה'? או שזה תלוי ברצון שני הצדדים?
האם בכלל גברים צעירים נמשכים לנשים מבוגרות? (ואולי היא לא כ"כ מבוגרת בעצם? מאיזה גיל נשים מתחתנות שם?)_

ברור שזה לא בכפיה. וזה ברצון שני הצדדים.
האמהות המנצלות "זכות" זו הינן צעירות יחסית בד"כ 30-40 ויש נישואין בגיל צעיר 15 וצפונה.כך שיש מצב שאישה בת 30 הינה אם לנימול בן 13 14 ומעלה ובקבוצת הנימולים יש זכרים בני 13 -20 .
אם הנימול הזכר לא מעוניין אז אין כפייה אבל יש מנגנון "לרצות" את "האח" הנימול באותה הקבוצה ולכן הם לא מסרבים בד"כ כפי מה שראיתי וגם שאלתי, כי זה עניין גם אותי.
רחל*

מסעותיי בשליחות לאפריקה

שליחה על ידי רחל* »

_עוד דבר:
לפי התיאור שלך והנשים מנצלות את הזכות הזו היטב ובאופן ממצה נשמע שהן ממש יודעות ליהנות מיחסי מין.

האם כריתת הדגדגן לא פוגעת להם בהנאה המינית?
האם באופן כללי יחסי המין שם (לשני המינים) הם יחסים של הנאה, ולא של 'חובה' או 'כפייה'?_

לפי דעתי ייתכן שיש פגיעה מסויימת בהנאה ע"י כריתת הדגדגן (בעיקר באוננות. אך במקומות האלה בהן הייתי מבוצעת מילת הדגדגן בלבד ולא בשאר המקומות (שפתיים) אך יש מקומות בהן מבוצעת מילה קיצונית יותר במסגרתה כורתים גם את השפתיים ואז הפגיעה בהנאה קשה. (אבל כזאת לא ראיתי) במקומות שהייתי.

יחסי המין בד"כ אינם בכפייה ועל אונס כבר כתבתי שאין מתייחסים או מתייחסים בזילזול.
רחל*

מסעותיי בשליחות לאפריקה

שליחה על ידי רחל* »

_כל חבר בקבוצת נימולים רשאי לשכב עם הנשים של האחרים בקבוצה
שוב, רק אם הן רוצות, או גם בכפייה?
ומה עם נשים אחרות מהשבט שלא מנשי קבוצת הנימולים: אסור לַגברים לשכב איתן?
מה קורה לגבר ששוכב עם אישה שלא מהקבוצה הזו?
ובעצם, עד שהגברים מתחתנים (בגיל 30?), אין להם נשים משלהם, אז עם איזה 'נשים של האחרים בקבוצה' כל אחד מהם שוכב?
או שעד שהם מתחתנים מותר להם לשכב עם כל אחת, ורק אחרי החתונה מותר להם לשכב רק עם הנשים מהקבוצה?_

יחסי המין עם הנשים אינם בכפייה !!!
גם שאר הנשים שלא מקבוצת הנימולים "חוגגות" הן פשוט מגלחות את ראשן וזה סימן לכל אחד שהן מעוניינות.
קבוצה זו מקיימת יחסים עם כלל הגברים בין שהם מקבוצת הנימולים ובין שאינם מהקבוצה.

גבר ששוכב עם נערה והוא מקבוצת הנימולים אינו רשאי לשאת אותה גם אם ילדה לו ילדים וכפי שתיארתי בפוסט הראשון כמדומני שדן בנושא.
עד החתונה הנימולים רשאים לשכב עם כל אחת (לפני היותם נימולים הם אינם רשאים לשכב עם אף אחת, אף שזה קורה בסתר וזה נחשב לעבירה)
לאחר החתונה "לוחם בכיר" יכול לשכב עם הנשים הנשואות והלא נשואות ומותר לו לשאת כמה נשים וזה תלוי במספר ראשי הבקר והצאן שבבעלותו.
רחל*

מסעותיי בשליחות לאפריקה

שליחה על ידי רחל* »

_זה לא ברית מילה, אלא הליך רפואי להסרת העורלה באופן מלא (פנים וחוץ) דבר שהוכח כמפחית הסיכון להידבקות והפצה של איידס ב-60%
אז מה זה בעצם טקס המילה שהם עושים להם? לא כורתים בו את העורלה? או שכורתים בו רק את העורלה החיצונית?
לפי מה שאני מבינה ממך, בברית המילה היהודית לא בהכרח כורתים את העורלה הפנימית - זה אומר שסיכויי ההידבקות באיידס אצל נימולים יהודים שווה לסיכוי כמו אצל לא נימולים?_

אהבת, טקס המילה לזכר מאוד קיצוני אם אפשר לומר, דהיינו מסירים כליל את בשר העורלה פנים וחוץ. ואסביר.:

הנימול (עומד או יושב על הקרקע, תלוי בשבט ובמקום ) ואז ה"מכשף" או ה"מוהל" (ויש מקומות שנשים מבוגרות מבצעות את כריתת העורלה) מושכים מאוד חזק ומותחים את העורלה ממש בכח ובסכין מאוד חדה שלובנה באש (לשם חיטוי) כורתים את העורלה.
ואז נחשפת העטרה וחלקים נוספים של העורלה הפנימית שהיא בצבע לבן בוהק.
גם אותה מלקטים וכורתים אותה מסביב סביב בלי להשאיר כלום.
בנוסף הם ממשיכים למתוח ןלחתוך את שאריות העור שנותרות מסביב עד מחצית הפין.
כך שלא נישאר כלום מהעורלה החיצונית והפנימית. פשוט נשאר הראש (העטרה) ועד מחצית הפין מוסר כל העור כולל כמובן בשר העורלה וגם חלק מהעור המכסה את הפין שאינו עורלה.

בברית המילה היהודית, אין הכרח לכרות את העורלה הפנימית. (שהיא הרגישה לגירוי מיני) (העורלה החיצונית כמוה כשאר העור המכסה את הפין ואין לה חשיבות מבחינת ההנאה המינית )
ודי בברית היהודית לכרות את העורלה עצמה ,כאשר את העורלה הפנימית ניתן לכרות (אך לא חייב) אבל חייבים להפשיל אותה לאחורי העטרה ,שם היא נידבקת לגוף הפין והעטרה נישארת גלויה.
אם העטרה נישארת מכוסה בעור עורלה, פנימית או חיצונית אזי הברית לא נחשבת לכשרה ויש לשוב ולמול עד שכל העטרה נחשפת לחלוטין.
סיכויי הנימולים להידבק או להדביק לפי המילה היהודית הינם זהים למילה הרדיקלית שתוארה לעיל.
וזאת מאחר ובשר העורלה הפנימית גם אם הוא נישאר, הרי שהוא מתוח על הפין לאחורי העטרה ואז לא נוצרים קפלים שמתחתם יש פוטנציאל להיווצרות מרקם של סמגמה שהיא המצע להתרבות חיידקי האיידס.
לכן המילה היהודית "הכשרה" כלומר שדואגים להפשיל את העורלה הפנימית לאחור ואת העורלה החיצונית כורתים, משמשת הגנה ראויה מפני הסכנה של הידבקות/הדבקה במחלה המתוארת.
הגם כי לדעתי (וזה מה שאני עשיתי כאשר ביצעתי את כריתת העורלה) דאגתי לבצע כריתה מוחלטת של העורלה, כלומר כריתת העורלה הפנימית והחיצונית במכה אחת, ואם ולפעמים "חלק מהעורלה בורח" (וזה קורה מדי פעם בגלל מגוון סיבות שזה לא הזמן לפרטן) אז חתכתי במספריים את השאריות מסביב.
סתם_אורח*
הצטרפות: 03 אוקטובר 2013, 12:18

מסעותיי בשליחות לאפריקה

שליחה על ידי סתם_אורח* »

רחל

חלק מהפגיעה המינית הנפשית, נובעת מתפיסות מיניות שמרניות יחסית הקיימות בתרבות המערבית (שאריות מתפיסות דתיות נוצריות ויהודיות).
האם ייתכן שמכיון שתפיסת המין אצלם הוא מתירני ונתפס כמשהו יותר חוויתי מאשר כחלק מקשר זוגי, האם ייתכן שהפגיעה הנפשית של נאנסות שם קטן יותר מהפגיעה הנפשית של נאנסות מערביות?
רחל*

מסעותיי בשליחות לאפריקה

שליחה על ידי רחל* »

האם ייתכן שמכיון שתפיסת המין אצלם הוא מתירני ונתפס כמשהו יותר חוויתי מאשר כחלק מקשר זוגי, האם ייתכן שהפגיעה הנפשית של נאנסות שם קטן יותר מהפגיעה הנפשית של נאנסות מערביות?

לדעתי כן, מאחר ומקרי האונס שם רבים, הם הפכו (כך לדעתי) כחלק תרבותי ומאחר ויש הרבה מקרים כאלה אזי הפגיעה בבחורה נאנסת מבחינה נפשית היא פחות טראומטית מאשר בחברה מערבית, בבחינת צרת רבים, נחמת הטיפשים.
אהבת_עולם*

מסעותיי בשליחות לאפריקה

_עד החתונה הנימולים רשאים לשכב עם כל אחת [...]
לאחר החתונה "לוחם בכיר" יכול לשכב עם הנשים הנשואות והלא נשואות ומותר לו לשאת כמה נשים וזה תלוי במספר ראשי הבקר והצאן שבבעלותו._

אז לא הבנתי מה ההבדל. לפני החתונה יכולים עם כל אחת. אחרי החתונה - עם הנשואות ועם הלא נשואות - זה גם כל אחת, לא?
בקיצור, נשמע שבכל מצב כל אחד יכול לשכב עם כל אחת - או שאני לא מבינה נכון? (מלבד לפני טקס המילה, שכתבת שאסור)
האם מלבד לפני טקס המילה, יש הגבלות נוספות מבחינת למי מותר עם מי?

אהבת, טקס המילה לזכר מאוד קיצוני אם אפשר לומר, דהיינו מסירים כליל את בשר העורלה פנים וחוץ.
אז שוב, לא הבנתי, אם בטקס המילה שהם ממילא מקיימים הם כורתים את העורלה החיצונית והפנימית - אז בשביל מה היית צריכה לימול אותם? הרי זה מה שאמרת שעשית שם...

בברית המילה היהודית, אין הכרח לכרות את העורלה הפנימית. (שהיא הרגישה לגירוי מיני)
אז אם האפריקאים כן כורתים לעצמם את העורלה הפנימית, שהיא הרגישה לגירוי מיני - זה אומר שזה פוגע /מבטל להם את הנאה המינית?
לפי מה שסיפרת לא נראה שיש להם חסר בהנאה מינית. איך זה מתיישב עם כריתת העורלה הרגישה להנאה מינית?

דרך אגב, נשמע מזעזע תיאור המילה לזכרים שכתבת. כלכך הרבה שלבים של חיתוך ועוד חיתוך ועוד חיתוך, וכל זה בלי הרדמה ???!!!!

וגם...
ועד מחצית הפין מוסר כל העור כולל כמובן בשר העורלה זה אומר שאחרי כל החיתוך נשאר להם בערך חצי מהגודל המקורי של הפין? :-0
(תמיד אומרים שלשחורים יש גדול. אז אני מקווה בשבילם שנשארים להם מספיק עודפים... :-P)
רחל*

מסעותיי בשליחות לאפריקה

שליחה על ידי רחל* »

_אז לא הבנתי מה ההבדל. לפני החתונה יכולים עם כל אחת. אחרי החתונה - עם הנשואות ועם הלא נשואות - זה גם כל אחת, לא?
בקיצור, נשמע שבכל מצב כל אחד יכול לשכב עם כל אחת - או שאני לא מבינה נכון? (מלבד לפני טקס המילה, שכתבת שאסור)
האם מלבד לפני טקס המילה, יש הגבלות נוספות מבחינת למי מותר עם מי?_

במידה ונימול לפני היותו לוחם בכיר שוכב עם נערה ואפילו תלד לו ילדים אזי בחורה זו לא תוכל להינשא לאותו הנימול שעדיין אינו לוחם בכיר.(ראי פירוט בתחילת הדף)

_בברית המילה היהודית, אין הכרח לכרות את העורלה הפנימית. (שהיא הרגישה לגירוי מיני)
אז אם האפריקאים כן כורתים לעצמם את העורלה הפנימית, שהיא הרגישה לגירוי מיני - זה אומר שזה פוגע /מבטל להם את הנאה המינית?
לפי מה שסיפרת לא נראה שיש להם חסר בהנאה מינית. איך זה מתיישב עם כריתת העורלה הרגישה להנאה מינית?_

כריתת העורלה הפנימית אצל האפריקאים (ככלל), אכן מפחיתה את רמת הגירוי המיני אך לדעתי אינה מפחיתה את ההנאה המינית ואסביר:
קיום העורלה הפנימית ,גורם "לרגישות יתר" שזה לא מוסיף להנאה אלא מכביד עליה. כריתת העורלה באופן מוחלט באה (לדעתי) "לפתור" "בעייה" זו.
וכבר כתבתי כי עורלת האפריקאי שונה מעורלה אשר אצל האדם הלבן, בהיותה בשרנית ועבה יותר. (למשל והמחשה, לא ניתן לבצע פריעת עורלה פנימית אצל אפריקאי באמצעות הציפורן ואם רוצים לעשות זאת, חייבים להשתמש לשם הפריעה (גזירת העורלה לאורך והפשלתה והדבקתה לאחורי העטרה) באמצעות מספריים מאחר והיא דומה "לגומי מלא".....כאשר אצל ילדים יהודים למשל היא דומה "לניילון שקל לקורעו באמצעות הציפורן.

_אהבת, טקס המילה לזכר מאוד קיצוני אם אפשר לומר, דהיינו מסירים כליל את בשר העורלה פנים וחוץ.
אז שוב, לא הבנתי, אם בטקס המילה שהם ממילא מקיימים הם כורתים את העורלה החיצונית והפנימית - אז בשביל מה היית צריכה לימול אותם? הרי זה מה שאמרת שעשית שם..._

את המילה ביצעתי במקומות שלא נוהגים למול (במסגרת קמפיין של ארגון הבריאות העולמי ומשרדי הבריאות במדינות אפריקה כמלחמה בהתפשטות האיידס)
לצערי הרב, במקומות בהם הם נוהגים למול כחלק מתרבותם, לא איפשרו לי למול. (ובדיוק מהסיבות אותן ציינת, דהיינו כי בלאו הכי הם מלים את הזכרים וזה אירוע תרבותי רב ערך בעיניהם)

דרך אגב, נשמע מזעזע תיאור המילה לזכרים שכתבת. כלכך הרבה שלבים של חיתוך ועוד חיתוך ועוד חיתוך, וכל זה בלי הרדמה ???!!!!

אכן צודקת, זה נשמע מזעזע ונראה הרבה יותר מזעזע.
אבל זה הטקס וזה חלק בלתי נפרד מתרבותם וכפי שציינתי, אסור לנימול לבכות או לנוע בעת חיתוך העורלה מכל צדדיה.
לפני הטקס, אף מנסים להרתיע את הנימול (במקומות מסויימים כחלק מהטקס לפני המילה) וסוטרים לו בחוזקה על פניו ואסור לו להירתע או להראות סימני פחד, שכן זה דבר זה מהווה קלון למשפחתו ובוודאי לו וראי למעלה מה ההשלכות לנימול ולמשפחתו בשבט הסמבורו.
ואכן כן כל זאת ללא כל חומר הרדמה או אילחוש.

_ועד מחצית הפין מוסר כל העור כולל כמובן בשר העורלה זה אומר שאחרי כל החיתוך נשאר להם בערך חצי מהגודל המקורי של הפין?
(תמיד אומרים שלשחורים יש גדול. אז אני מקווה בשבילם שנשארים להם מספיק עודפים... )_

חחחחחחח.........אין לך מה לדאוג לגודל שנותר.......מאחר וכורתים רק את העורלה והעור שעל הפין עד מחצית הפין. ואין המדובר בכריתת הפין עד חציו.....:-) :-) :-)
ואכן יש ילדים וגם נערים שהפין שלהם גדול למדי (ואפילו אצל ילדים בני שנתיים ושלוש וגם לתינוקות שזה עתה נולדו.
אבל מנגד יש גם כאלה עם פין די קטן. (ובמקומות מסויימים יש להם דרכים לטפל בבעיה מעין זו ע"י סיוע של "זקנות השבט" המשמשות מעין "רופאות אליל")
וכן בד"כ נישארים להם "מספיק עודפים" כפי שהגדרת... הסירי דאגה מליבך :-) :-) :-)
אהבת_עולם*

מסעותיי בשליחות לאפריקה

במידה ונימול לפני היותו לוחם בכיר שוכב עם נערה ואפילו תלד לו ילדים אזי בחורה זו לא תוכל להינשא לאותו הנימול שעדיין אינו לוחם בכיר.(ראי פירוט בתחילת הדף)
אוקיי את זה הבנתי.
אבל אני לא רואה את הקשר בין 'תוכל להינשא' לבין 'אפשר לשכב'.

את כתבת קודם שמי שהוא מקבוצת הנימולים יכול לשכב עם אישה של כל אחד אחר מהקבוצה.
אבל אם הם במילא יכולים לשכב עם כל אחת, גם לא מהקבוצה, אז איזו פריבילגיה מיוחדת ניתנה להם בזה? אני לא מצליחה להבין...

או כתבת שאמא של נימול יכולה לשכב עם כל שאר חברי הקבוצה.
אבל כפי שהבנתי ממך, היא יכולה לשכב גם עם כל אחד אחר. אז מה בעצם הפריבילגיה?

(ודרך אגב, אני לא זוכרת אם כתבת, האם הם יכולים להתחתן עם יותר מאישה אחת/גבר אחד?)

ושוב תודה על התשובות !
רחל*

מסעותיי בשליחות לאפריקה

שליחה על ידי רחל* »

_את כתבת קודם שמי שהוא מקבוצת הנימולים יכול לשכב עם אישה של כל אחד אחר מהקבוצה.
אבל אם הם במילא יכולים לשכב עם כל אחת, גם לא מהקבוצה, אז איזו פריבילגיה מיוחדת ניתנה להם בזה? אני לא מצליחה להבין..._

הנוהג הוא שאשת החבר לא נוהגת לסרב לבקשה כזו של "אח" של בעלה. וגם אם אינה רוצה, היא מתוקף התרבות השבטית מרצה (מלשון ריצוי) את הנימול בן קבוצת הנימולים אליה משוייך בעלה.

_או כתבת שאמא של נימול יכולה לשכב עם כל שאר חברי הקבוצה.
אבל כפי שהבנתי ממך, היא יכולה לשכב גם עם כל אחד אחר. אז מה בעצם הפריבילגיה?_

הם צעירים...וזו יש להניח פרביליגיה לאישה מבוגרת. :-)

כן כתבתי זאת. הם יכולים לשאת כמה נשים שירצו.
הדבר תלוי בעושרם. שכן ככל שיש לו יותר פרות כך הוא יכול להרשות לעצמו לשאת יותר נשים....מרבה פרות מרבה נשים. (כמות הפרות מלמדות על עושרו של הסמבורו)
לעומת זאת האישה אינה יכולה להינשא למספר גברים הגם כי בגדול היא די חופשיה כפי שתיארתי.
פלוני_אלמונית*

מסעותיי בשליחות לאפריקה

רחל- האם קיום יחסי מין, אין בו בעצם את מה שאצלינו במערב שמים כל כך שזה האיטימיות והאהבה והתאהבות ומן הסתם אח"כ את כל נושא הבגידה.... השליטה....
האם זה יותר מעין התעלסות כחלק מצורך אנושי שממולא, רק נטול כל הצד הרגשי?
רחל*

מסעותיי בשליחות לאפריקה

שליחה על ידי רחל* »

האם זה יותר מעין התעלסות כחלק מצורך אנושי שממולא, רק נטול כל הצד הרגשי?

לצערי וזו התרשמותי האישית, הקשרים המיניים מתפרשים שם יותר כצורך גופני מאשר רגשי , כמו אינטימיות ,אהבה וכו'
ומאחר וכך הם פני הדברים אז לפי מה שתיארתי , המושג "בגידה" לא קיים.
יוליקו*

מסעותיי בשליחות לאפריקה

שליחה על ידי יוליקו* »

האם יש מנהגים ששונים ממה שמקובל במערב בנוגע לאספקטים אחרים בחיים?
למשל מנהגי שינה, טיפול ברך הנולד, טיפול בשכיב מרע (נוטה למות), יחס למוות ולגופה, קבורה או לא, הריונות ולידות מרובות עוברים.
היחס לפשעים ולפושעים (גניבה, רצח, אלימות).
תודה
רחל*

מסעותיי בשליחות לאפריקה

שליחה על ידי רחל* »

היי יוליקו.
בד"כ בשבטים הכפריים המרוחקים, נוהגים ללכת לישון מוקדם מאוד וקמים השכם לפני עלות השמש.
דרכי הטיפול בילד הינם ע"פ ההרגל והטבע. אין טיטולים/חיתולים ובד"כ הילד גדל עם חולצה דקה שמגיעה עד המותניים או עד הברכיים (תלוי במה שיש)
לגבי הרגעת והרדמת התינוק יש להם שיטה מיוחדת אשר הם משתמשים בה כהרגל והיא מאוד יעילה כפי מה שראיתי.
גם כנגד כאבי בקיעת השיניים יש להם דרך די יעילה, כך שתקופה זו עוברת בפחות טראומות לילד ולאימו.
ההנקה היא עד גיל שנתיים ולעיתים עד 3. לכן שדי הנשים מצומקות בד"כ ומדובללות.

לאדם חולה מאוד עורכים טקס מעין "וודו" שהוא טקס בפני עצמו ואולי בעתיד אתאר אותו ...כמובן אם יש עניין.
היחס למוות ולגופה הוא יחס כאילו המת עובר למימד אחר אך נשמתו או יותר נכון רוחו ממשיכה להתקיים.
הם נוהגים לקבור את המתים בטקס מיוחד ויש יחס של כבוד למת ולגופתו.
יש מקומות בהם כאות השתתפות באבל, האלמנה מקבלת ניחום מכל הגברים שבאים לנחם. (מאחר וזה די דוחה, לא אתאר את "הניחום" כדי לא לפגוע ברגשות של אף אחת)
הריונות מרובי עוברים לא נתקלתי, בלידת תאומים זו אותה התפלגות כמו אצלנו אבל בשיעור נמוך הרבה יותר. (רק כעת ששאלת שמתי לב לכך)

היחס לגניבה ,רצח ואלימות, נמדדים בשאלה ,כלפי מי זה מופנה.
אם זה מחוץ לשבט, אז זה דבר מבורך מבחינתם
אבל אם זה מופנה כלפי השבט או מי מהשבט, הרי רואים זאת בחומרה ואף יכולים לנדות את העבריין ולסלקו מהשבט ביחד עם אשתו וילדיו.
יוליקו*

מסעותיי בשליחות לאפריקה

שליחה על ידי יוליקו* »

אשמח אם תפרטי '' לגבי הרגעת והרדמת התינוק יש להם שיטה מיוחדת אשר הם משתמשים בה כהרגל והיא מאוד יעילה כפי מה שראיתי.''
זה יכול לעניין רבים כאן. וגם הקלה על בקיעת השיניים.
בקשר לתאומים, לפי מיטב זכרוני יש אזורים ותרבויות שבהם מתיחסים לתאומים באופן שונה. הקיצוניות השלילית מגיעה עד רצח של אחד התאומים או שניהם. נתקלת במשהו בהקשר זה?
ושאלה נוספת, במקרה של מות הבעל, מה קורה לנשים ולילדים? לרכוש הבעל?
תודה.
יעל*

מסעותיי בשליחות לאפריקה

שליחה על ידי יעל* »

:-D
רחל*

מסעותיי בשליחות לאפריקה

שליחה על ידי רחל* »

_אשמח אם תפרטי '' לגבי הרגעת והרדמת התינוק יש להם שיטה מיוחדת אשר הם משתמשים בה כהרגל והיא מאוד יעילה כפי מה שראיתי.''
זה יכול לעניין רבים כאן. וגם הקלה על בקיעת השיניים._

באמת לא יודעת אם אוכל לפרט בנושא הזה. אולי אחשוב על זה יותר מאוחר.

בקשר לתאומים, לפי מיטב זכרוני יש אזורים ותרבויות שבהם מתיחסים לתאומים באופן שונה. הקיצוניות השלילית מגיעה עד רצח של אחד התאומים או שניהם. נתקלת במשהו בהקשר זה?

לא ניתקלתי במקרים רבים של תאומים (היו רק 2 מקרים שביצעתי מילה בתאומים).
יש קשר כנראה בין רמת החיים והתזונה לבין השכיחות של לידת תאומים. (ככל שרמת התזונה עולה כך עולה לידת תאומים)
ולא ניתקלתי בתופעות חריגות בהקשר זה.

_ושאלה נוספת, במקרה של מות הבעל, מה קורה לנשים ולילדים? לרכוש הבעל?
תודה_

במקרה כזה האישה יורשת הכל ואם יש לה ילדים בגיל מתאים, אז הם מטפלים בבקר ובצאן.
לאישה מותר להינשא, אבל זה נדיר מאוד מאחר ורווחת אצלם האמונה כי רוחו של הבעל עדיין נמצאת אצל האלמנה ובד"כ הם חוששים מרוחות המתים. ולכן הן נישארות בד"כ במצבן. וכאמור כל רכוש הבעל עובר אליה.
אהבת_עולם*

מסעותיי בשליחות לאפריקה

האלמנה מקבלת ניחום מכל הגברים שבאים לנחם. (מאחר וזה די דוחה, לא אתאר את "הניחום" כדי לא לפגוע ברגשות של אף אחת)

אויש, לא יפה לעשות לנו כזה טיזינג :-P.
עכשיו את חייבת לכתוב... :-)
רחל*

מסעותיי בשליחות לאפריקה

שליחה על ידי רחל* »

_האלמנה מקבלת ניחום מכל הגברים שבאים לנחם. (מאחר וזה די דוחה, לא אתאר את "הניחום" כדי לא לפגוע ברגשות של אף אחת)
אויש, לא יפה לעשות לנו כזה טיזינג .
עכשיו את חייבת לכתוב..._

באמת שלא רק שאני לא רוצה לפגוע ברגשות של אף אחת......אבל אני גם קצת מתביישת לספר. :'( :'(
בשמת_א*

מסעותיי בשליחות לאפריקה

שליחה על ידי בשמת_א* »

טעות.
אין קשר בין משך ההנקה לבין מראה השדיים.
השדיים משתנים כתוצאה מההריון ומהגנטיקה.
דבר שני, מה שאת מכנה "מצומקות ומדובללות" אלה שדיים שהם מאורכים. זה נחשב באותן חברות לסמל סטטוס. נערות נוהגות להכות על השדיים הצעירים הזקופים שלהן כדי שישכבו.
זה גם מאפשר להן להניק בנוחיות בהרבה תנוחות (למשל להעביר את השד אחורה לתינוק שנישא על הגב...).
אז אני מניחה שעם העדפה תרבותית לתכונה הפיזית הזאת, היתה גם ברירה טבעית שהעדיפה נשים עם שדיים כאלה ולכן זו הגנטיקה שלהן...

הפרשנות שזה רע, היא שלך.
והקישור למשך ההנקה, גם הוא טעות שלך.

מאחר וזה די דוחה, לא אתאר את "הניחום" כדי לא לפגוע ברגשות של אף אחת
חבל.
מי שרגשותיה נפגעים לא מוכרחה לקרוא בדף הזה.
אין לי אפילו ניחוש על מה את מדברת.

אז איזו פריבילגיה מיוחדת ניתנה להם בזה? אני לא מצליחה להבין...
אהבת, את כל הזמן מחפשת את הפריבילגיה במקום הלא נכון.
אצלם הפריבילגיה היא לא בכיוון של "עם מי אפשר לשכב". שם את רואה שהמנהגים די דוחפים את בני השבט לקיים יחסי מין עם כמה שיותר פרטנרים מתוך השבט, וליצור כמה שיותר רשתות קשרים בין אנשי השבט.
הפריבילגיה היא על מי נחשבים הילדים. רק לוחם בכיר ראוי ל"בעלות" על רעיות וילדים (זו לא בדיוק בעלות במובן שלנו, אם הבנתי נכון, אבל בכל זאת, הנשים שנחשבות על שמו הן אלה שנשואות לו ולא אלה שהוא שכב איתן, והילדים שנחשבים על שמו הם ילדי הנשים שנשואות לו, ולא משנה מי באמת הוליד אותם. הוא זוכה בהם בזכות הנישואין, והם נכס בשבילו).
יעל*

מסעותיי בשליחות לאפריקה

שליחה על ידי יעל* »

אין קשר בין משך ההנקה לבין מראה השדיים.
אכן, באתר הזה מסתובבות לא מעט נשים שהניקו מספר דו-ספרתי של שנים (ברציפות או לא), והשדיים שלהן סתם רגילים...
מירן*
הצטרפות: 21 דצמבר 2013, 11:23

מסעותיי בשליחות לאפריקה

שליחה על ידי מירן* »

הי רחל,
תודה על השיתוף.
לאור במתירנות המינית והחוקים המגבילים את הנישואין,
להבנתי , ממה שכתבת, עלול להווצר מצב (שכיח?), בו קיימת קרבה גנטית גדולה מדי בין ההורים ביולוגים של צאצאים. (בקרבה גנטית גדולה יותר מבן/בת דוד/ה).
האם אכן קיימים מספר רב יותר של ילדים עם שיבושים גנטים כתוצאת מהולדה בתוך המשפחה?

שאלה נוספת- האם נהוג שאב שקיבל בנות כנדוניה, ישכב עם בתו, או שתרבותית זה אסור ונחשב כגילוי עריות? (ע״ע וודי אלן) האם המונח גילוי עריות, בכלל קיים אצלם ויש לגביו חוקים תרבותיים?

לא יודעת אם מתחשק לך לספר, אבל מעניין אותי גם איך החזרה ארצה מבחינתך- האם חזרת לעבודתך כאחות במנגנוני הרפואה הקונבנציונליים?

וגם- כיצד, אם בכלל, מתייחסים ליולדת- עזרה, תקופת משכב לידה וכו׳..

תודה ושבת שלום
רחל*

מסעותיי בשליחות לאפריקה

שליחה על ידי רחל* »

היי בשמת.

זה גם מאפשר להן להניק בנוחיות בהרבה תנוחות (למשל להעביר את השד אחורה לתינוק שנישא על הגב...).

עם כל הכבוד, במשך כל הזמן שהייתי שם, לא ראיתי ולו פעם אחת אישה כלשהי משליכה את שדה המצומק והמדובלל אל מעבר לכתפה ומניקה ילד כלשהו. :-)
רחל*

מסעותיי בשליחות לאפריקה

שליחה על ידי רחל* »

מירן.

לאור במתירנות המינית והחוקים המגבילים את הנישואין,
להבנתי , ממה שכתבת, עלול להווצר מצב (שכיח?), בו קיימת קרבה גנטית גדולה מדי בין ההורים ביולוגים של צאצאים. (בקרבה גנטית גדולה יותר מבן/בת דוד/ה).
האם אכן קיימים מספר רב יותר של ילדים עם שיבושים גנטים כתוצאת מהולדה בתוך המשפחה?

אכן פגמים ועיוותים גנטיים קיימים במקומות בהם נוהגים להינשא באופן בו תואר הדבר. (למשל שבט הסמבורו)
אך ילדים אלו לא שורדים ובגיל די מוקדם הם נעלמים.

שאלה נוספת- האם נהוג שאב שקיבל בנות כנדוניה, ישכב עם בתו, או שתרבותית זה אסור ונחשב כגילוי עריות? (ע״ע וודי אלן) האם המונח גילוי עריות, בכלל קיים אצלם ויש לגביו חוקים תרבותיים?

תרבותית זה נחשב "גילוי עריות", אבל מקרים כאלה למרות שהם אסורים , הם אכן קיימים. הנשים שותקות ומשאירות את העניין "בתוך המשפחה" ואם נולדים ילדים מקשר כזה, הרי הם הופכים לעת תינשא הילדה/נערה לילדי בעלה.

_לא יודעת אם מתחשק לך לספר, אבל מעניין אותי גם איך החזרה ארצה מבחינתך- האם חזרת לעבודתך כאחות במנגנוני הרפואה הקונבנציונליים?
וגם- כיצד, אם בכלל, מתייחסים ליולדת- עזרה, תקופת משכב לידה וכו׳..

לאחר שהותי באפריקה טסתי לארץ ולאחר מכן טסתי לברזיל ושהיתי שם כשנתיים ועסקתי שם בתחום הרפואה כאחות ועוד דברים.
כיום אני עובדת כאחות ברפואה הציבורית.
היולדת ממשיכה בשיגרת חייה כרגיל וחוזרת לחיי שיגרה בתוך ימים ספורים.
מירן*
הצטרפות: 21 דצמבר 2013, 11:23

מסעותיי בשליחות לאפריקה

שליחה על ידי מירן* »

אך ילדים אלו לא שורדים ובגיל די מוקדם הם נעלמים.
הבחירה במילה נעלמים קצת מעוררת תהיות לגבי אופן היעלמותם..?

איך היה היחס אליך?

עד כמה מורגשת ההשפעה של המפגש עם אנשים בני תרבות המערב? (על התרבות, המבנה החברתי וכו׳)

תודה @}
פלוני_אלמונית*

מסעותיי בשליחות לאפריקה

עם כל הכבוד, במשך כל הזמן שהייתי שם, לא ראיתי ולו פעם אחת אישה כלשהי משליכה את שדה המצומק והמדובלל אל מעבר לכתפה ומניקה ילד כלשהו

אני ראיתי פעם... בקניה במטאטו (מונית גדולה) צפופה בטירוף... כולנו איכשהו עמדנו גם עמדה אישה עם תינוק שהיה קשור לגבה . היה כל כך צפוף שאי אפשר היה לזוז והתינוק צרח מרעב. היא פשוט שלפה את השד , זרקה מעבר לכתף שלה וככה הניקה אותו... אבל זה היה מצב מאד לא רגיל...
בשמת_א*

מסעותיי בשליחות לאפריקה

שליחה על ידי בשמת_א* »

לא ראיתי ולו פעם אחת אישה כלשהי משליכה את שדה המצומק והמדובלל אל מעבר לכתפה ומניקה ילד כלשהו
אנקדוטאלי מצידך.
זה מתועד באופן נרחב, כולל בסרטים.
בוודאי לא היית בכל רחבי אפריקה ולא בכל מקום ובכל זמן...
רחל*

מסעותיי בשליחות לאפריקה

שליחה על ידי רחל* »

_אך ילדים אלו לא שורדים ובגיל די מוקדם הם נעלמים.
הבחירה במילה נעלמים קצת מעוררת תהיות לגבי אופן היעלמותם..?_

הטיפול בהם מוזנח והם פשוט נפטרים. ואם מדובר במומים מולדים אזי בהיעדר תנאים וטיפול רפואי, הם לא מאריכים ימים.

_איך היה היחס אליך?
עד כמה מורגשת ההשפעה של המפגש עם אנשים בני תרבות המערב? (על התרבות, המבנה החברתי וכו׳)_

כעיקרו היחס היה טוב ומאיר פנים. יחד עם זאת יש מקומות שזה מסוכן לאדם מערבי ללכת לבד ללא ליווי מקומי.

ברור שיש השפעה מערבית באפריקה וזאת גם כתוצאה מהתקופה הקולוניאלית בה שלטו מדינות אירופיות ביבשת וגם כתוצאה של ביקורים ומשלחות למינם של אנשים מערביים במדינות היבשת.
המבנה החברתי היום נובע משלל סיבות וכן תלוי באיזור. ככל שמדובר בערים מרכזיות, הרי סימנים של תרבות המערב חדרה. וככל שהמקום נידח יותר, כך נישתמרה תרבות עתיקה ואוטנטית יותר.
שליחת תגובה

חזור אל “דפים למיון”