תמ''ל צמחי או חלבי

אנונימי

תמ''ל צמחי או חלבי

שליחה על ידי אנונימי »

ראו גם: האם סויה טובה לבריאות

דיונים שהוצאו מהדף בשמת א:
אודם*
הצטרפות: 02 יולי 2004, 15:53

תמ''ל צמחי או חלבי

שליחה על ידי אודם* »

שלום בשמת. קראתי את דבריך החריפים לגבי תחליף מזון צימחי לתינוקות ורציתי לשאול:
אני אמא לתינוק בן (כמעט) עשרה חודשים. מלבד האוכל האוכלי שהוא אוכל והחלב שלי הוא מקבל בקבוק עד שניים של תמ"ל צימחי. (כך כחודש): אחד אצל המטפלת בשעות היום, ואחד לקראת לילה עם דיסה (אותו התחלנו לתת אחרי התעוררויות תכופות בלילה).
רצתי לדעת האם כדאי להחליף לתמ"ל חלבי (אנחנו משתדלים לא לאכול כל כך מוצרי חלב בבית, לכן פנינו לכיוון הצימחי) או אולי יש פתרונות אחרים.
תודה רבה.
בשמת_א*
הצטרפות: 28 יולי 2001, 13:37
דף אישי: הדף האישי של בשמת_א*

תמ''ל צמחי או חלבי

שליחה על ידי בשמת_א* »

רציתי לדעת האם כדאי להחליף לתמ"ל חלבי
או תמ"ל חלבי, או לשאוב ולתת חלב שלך. כמובן, חלב שלך הכי טוב, אבל אם אין ברירה וזו לא אופציה, אז תמ"ל חלבי.
מומלץ בתוקף לא לגעת בתמ"ל צמחי בכלל.
מגיל שנה אפשר לתת חלב רגיל במקום תמ"ל (ויש מומחים, כמו ד"ר ג'ק ניומן, שאומרים שכבר מגיל חצי שנה: הוא אומר, שאם כבר חושפים תינוק שגם אוכל מזון מוצק למוצרי חלב, אז עדיף כבר לתת סתם חלב מפוסטר רגיל ולא את האבקה המעובדת התעשייתית פי-כמה שנקראת תמ"ל. כאמור, בגיל שהתינוק ממילא כבר אוכל גם מזון מוצק. לפני גיל חצי שנה כן יש חשיבות לתת תמ"ל ולא חלב פרה, ולא אכנס לסיבות. לדייסה אין כל ערך תזונתי, אלא אם כן מדובר בדייסה שאת מכינה בעצמך משיבולת שועל מלאה אורגנית עם פירות. אם את מדברת על האבקות התעשייתיות שמוסיפים לחלב, אז חבל לתת את זה לתינוקות, ולא בטוח שזה משפיע לטובה על התעוררויות בלילה - בגיל הזה הן בדרך כלל בגלל שיניים מציקות, או שהם מפתחים וירוס או ששינויי מזג האוויר מפריעים להם בלילה, ואלה לא סיבות שדייסה תפתור).
חוט_השני*
הצטרפות: 02 פברואר 2006, 11:34
דף אישי: הדף האישי של חוט_השני*

תמ''ל צמחי או חלבי

שליחה על ידי חוט_השני* »

הי בשמת,
חברה, (אמא לבן 10 חודשים יונק מלא) התחילה להוסיף לו לפני השינה בקבוק עם פורמולה צמחית. היא חושבת שכך הוא ישן יותר טוב (ישן איתם ביחד).
הוא אלרגי לחלב ולכן הצמחית.
הפורמולות הצמחיות מזיקות גם במינון כזה?
יש רעיון יותר טוב?
תודה{@
חוט_השני*
הצטרפות: 02 פברואר 2006, 11:34
דף אישי: הדף האישי של חוט_השני*

תמ''ל צמחי או חלבי

שליחה על ידי חוט_השני* »

העניין הוא שזה שהיא בכלל מניקה והנקה מלאה ובלעדית עד עכשיו זה ממש מפתיע ומדהים. גם המיטה המשפחתית.
דווקא הייתי שמחה לתמוך שם אם היו לי הסברים משכנעים נגד העניין בכלל.
אם לא אז לפחות לענות לה האם זה באמת גרוע, לא נורא, או שיש משהו פחות מזיק.
במקרים אחרים גם לי לא היה כוח אבל כאן יש תקווה :-)
אם בכל זאת יהיה לך כוח אני מאוד אשמח.
בשמת_א*

תמ''ל צמחי או חלבי

שליחה על ידי בשמת_א* »

חוט השני, אם יש לך כוח, אז האתר מלא בהסברים בנושא.

כן, זה באמת גרוע. את יכולה להגיד לה שניו זילנד אסרה לחלוטין להכניס את האבקות הצמחיות לשטח המדינה. הסיבה שמדינות אחרות לא אסרו כמוה, היא שליטה של התעשייה בעלת האינטרסים המסחריים באנשים הקובעים את המדיניות במדינות האחרות (כן, בדיוק ככה. נגיד, חברת נסטלה יש לה מיליארדים כדי ללחוץ על משרדי הבריאות והיא גם מצליחה).

כן, זו באמת שטות, המיתוס הזה של "אם ניתן אבקה תעשייתית לפני השינה הוא יישן טוב יותר". לפעמים זה עובד, בגלל ההשפעה הרעה שיש לזה על מערכת העיכול של התינוק... (כלומר, זה לפעמים פועל כמו סם הרדמה או סם טישטוש. האם מתן סם טישטוש לתינוק נראה לה בריא ותקין? לרוב זה גם לא פועל, כך שאמנם נותנים, אבל זה לא עוזר לשינה).

כן, תינוק שאלרגי לחלב ויונק - למה בכלל לסכן אותו באבקות תעשייתיות? זה תינוק אלרגי. הבריאות שלו לא שווה כלום? הכל כדי שלהורים יהיה נוח לישון? אלה דברים שאין לי כוח אליהם, באמת. אני נעשית עצובה מזה. העובדות הן, שהתינוק הוא שלהם, מותר להם לעשות לו איזה נזקים שהם רוצים, ולהרוס לו את הבריאות לטווח קצר וארוך. זה רק כל כך עצוב לי, שאין לי מה לומר להם.

בגיל כזה התינוק סובל מצמיחת השיניים, בדרך כלל, ויש עוד (חילופי מזג אוויר וסיבות חיצוניות אחרות). אין מה לעשות, זה מפריע לו לישון. עצוב לי שאנחנו חיים בתרבות ה"קשה לגדל תינוקות כי, כמה מפתיע, הם לא כמו בובות אף על פי שדימיינו אותם כמו בובות כשרצינו ילד, אז בואו נמצא פטנטים לסלק את ההפרעה שלהם מחיינו".

כן, יש אבקות תעשייתיות מפורקות, כמו נוטרמיגן. לפעמים הן לא מספיקות כי התינוק אלרגי כל כך שהוא צריך אבקה עוד יותר מפורקת. הן כמובן יקרות יותר. האבקות המפורקות עוד יותר מגעילות ומסריחות מהאבקות הלא מפורקות (אלה לא קללות, זה באמת נורא מסריח והטעם מגעיל, ואני יודעת כי אני בעצמי נאלצתי לאכול אותן S-:). בכל מקרה, תינוקות שאלרגיים לחלב פרה - 40% מהם לפחות אלרגיים גם לסויה... ואין לי נתונים על אחוז התינוקות האלרגיים לחלב שגם מתקשים עם נוטרהמיגן.

בקיצור, מה יש לך לשכנע? ביקשו ממך מידע? האמא התעניינה אצלך לרגע או שקלה לרגע שאולי היא מסכנת את התינוק שלה? זה בכלל חשוב לה?
קרוטונית_מהמרק_הגדול*
הצטרפות: 25 יולי 2004, 19:10

תמ''ל צמחי או חלבי

שליחה על ידי קרוטונית_מהמרק_הגדול* »

או שיש משהוא פחות מזיק
ברור. הוא בן 10 חודשים ויכול לאכול דייסת אורז (ביתית). השאלה היא אם הוא באמת צריך יציקה כזו לפני השינה.
ג'וי_יה*
הצטרפות: 04 ינואר 2009, 10:41
דף אישי: הדף האישי של ג'וי_יה*

תמ''ל צמחי או חלבי

שליחה על ידי ג'וי_יה* »

לא, לא למחיקה פתאום ראיתי את הדף הזה ותהיתי....
ביתי בת שנה ושלושה חודשים אוכלת בקבוק לפני השינה פעם צמחי פעם חלבי
השאלה- האם כדאי לא לתת בכלל צמחי ?? רק חלבי???
וגם... האם בכלל את ממליצה על משהו אחר במקום? חלב פרה \עזים עדיף?
אילה_א*
הצטרפות: 23 אוקטובר 2004, 18:09
דף אישי: הדף האישי של אילה_א*

תמ''ל צמחי או חלבי

שליחה על ידי אילה_א* »

כן חלב עיזים עדיף על פני תמ"ל
חלב אם עדיף על פני חלב עז
רוני_של_4*
הצטרפות: 24 יולי 2009, 14:26

תמ''ל צמחי או חלבי

שליחה על ידי רוני_של_4* »

בגיל שנה ושלושה חודשים עדיף חלב עיזים (ורצוי אורגני כמובן). אם כבר תמ"ל - עדיף חלבי ולא צמחי, אלא אם כן הילדה סובלת מאלרגיה לחלב פרה.
יוטי_בעיר*
הצטרפות: 05 אפריל 2009, 21:21
דף אישי: הדף האישי של יוטי_בעיר*

תמ''ל צמחי או חלבי

שליחה על ידי יוטי_בעיר* »

למה תמ"ל צמחי הוא לא טוב?
אני רק שואלת לידע כללי, לא יצא לי לתת לילדים שלי תמ"ל מעולם.
עדי_יותם*
הצטרפות: 07 אוקטובר 2001, 22:47
דף אישי: הדף האישי של עדי_יותם*

תמ''ל צמחי או חלבי

שליחה על ידי עדי_יותם* »

כי אנחנו יונקים, וזקוקים לחלבונים של יונקים. לא שתמ"ל חלבי הוא מציאה גדולה, אבל לפחות יש בו לקטוז - סוכר החלב, שחשוב להתפתחות המוח. ויש מן הסתם עוד סיבות. עקרונית, עדיף תזונה שיש לה איזשהו מכנה משותף קלוש עם חלב אם, מאשר כזו שיש בה עוד פחות.
יוטי_בעיר*
הצטרפות: 05 אפריל 2009, 21:21
דף אישי: הדף האישי של יוטי_בעיר*

תמ''ל צמחי או חלבי

שליחה על ידי יוטי_בעיר* »

תודה רבה @}
אלה_לי_לה*
הצטרפות: 07 נובמבר 2007, 10:20
דף אישי: הדף האישי של אלה_לי_לה*

תמ''ל צמחי או חלבי

שליחה על ידי אלה_לי_לה* »

אני עדין רוצה לדעת קצת יותר על למה תמ"ל פרה עדיף על תמ"ל צמחי. רצוי בתוספת נימוקים ומחקרים.

אין ספק שהנקה ע"י המין ביולוגי שלך מנצחת כל תחליף, אבל כשיש כל כך הרבה מידע בגנות חלב פרה, קשה לי להבין איך הוא יהיה מוצלח יותר מתמ"ל צמחי.
ג'וי_יה*

תמ''ל צמחי או חלבי

שליחה על ידי ג'וי_יה* »

_כן חלב עיזים עדיף על פני תמ"ל
חלב אם עדיף על פני חלב עז_

אני קצת בשוק ולכן לא כ"כ מבינה.
ברור שחלב אם עדיף. אני כבר לא מניקה.

אבל, חלב רגיל(עיזים או פרה) מכיל את כל הויטמינים, מינרלים ולא יודעת מה עוד???
האם זה משביע לשנת הלילה???

מישהי פה מרדימה תינוקות כך??
ואם כן, מחממים מעט?
קרוטונית_מהמרק_הגדול*

תמ''ל צמחי או חלבי

אבל, חלב רגיל(עיזים או פרה) מכיל את כל הויטמינים, מינרלים ולא יודעת מה עוד???
הוא הרבה פחות מעובד מתמ"ל (עדיין מעובד, כי עבר פסטור והמגון, אבל הרבה פחות).
זה כמו להתלבט בין קורנפלייקס, מזון שלכאורה מכיל 10 ויטמינים ומינרלים אבל אין שום קשר בינו לבין חומרי הגלם שלו והוא לא דומה לכלום, לבין לחם שקנית במאפייה ביתית (נגיד, שאת יודעת שהוא מחומרי גלם אלמנטריים, בלי חומר משמר, בלי קמח סויה וכל מיני תוספים). אולי לא הכניסו ברזל ואבץ וויטמין C בלחם, אבל הוא עדיף בעיני.
קל וחומר אם זה לחם שאפית בבית... אבל זה לא קשור לדיון.

מלבד זאת, בתמ"ל מכניסים המון תוספים, בכמויות אסטרונומיות, אבל לא כולם נספגים בגוף. בדיוק לכן מכניסים כל כך הרבה. למשל ברזל, מכניסים המון, כי הוא לא נספג טוב עם סידן...

זה בעייתי בכל מקרה בגלל השיניים - מאוד לא בריא להירדם עם הבקבוק. יש פה דף על זה ששכחתי את שמו. חפשי על המילה עששת.
קרוטונית_מהמרק_הגדול*

תמ''ל צמחי או חלבי

בין קורנפלייקס, מזון שלכאורה מכיל 10 ויטמינים ומינרלים אבל אין שום קשר בינו לבין חומרי הגלם שלו והוא לא דומה לכלום, לבין לחם
אולי השוואה טובה יותר תהיה ללחם תירס. או לתירס מבושל. כי חומר הגלם העיקרי בקורנפלייקס הוא תירס (וסוכר...).
עדי_יותם*

תמ''ל צמחי או חלבי

שליחה על ידי עדי_יותם* »

אין ספק שהנקה ע"י המין ביולוגי שלך מנצחת כל תחליף, אבל כשיש כל כך הרבה מידע בגנות חלב פרה, קשה לי להבין איך הוא יהיה מוצלח יותר מתמ"ל צמחי.
ההמלצות להימנע ככל הניתן מתמ"ל צמחי נוצרו אחרי שיותר מדי ילדות הגיעו למצב של התפתחות מינית מוקדמת בגלל חשיפה מסיבית בינקות לתמ"ל צמחי, שעשוי מסויה, שיש בה רכיבים דמוי-אסטרוגן. חפשי באתר משרד הבריאות את התדריך לתזונת תינוקות, שם יש הסברים והפניות.
זה שחלב פרה הוא לא מציאה גדולה, לא מקפיץ בתור את אלה הגרועים ממנו.
לא שנורא דחוף לי להתעמק או לשכנע בזכות תמ"ל זה או אחר, כן? :-) זה לא נושא שאני טורחת להתעמק בו, מפאת משאבי זמן מוגבלים מאוד (מרגיעון: "תפקידך הוא לחיות את חייך, לא להיות בשביל אף אחד שום דבר, אלא פשוט לחיות את חייך.")
אלה_לי_לה*

תמ''ל צמחי או חלבי

קראתי : http://www.health.gov.il/public/baby/fe ... ed2009.pdf

אישית, עדין לא קונה את זה. כלומר, אני לא בעד להאכיל תינוקות בסויה, ממש לא, אבל גם חלב פרה לא יעיל כאלטרנטיבה,אפילו רופאת המשפחה ה"נורמטיבית" שלי מצטטת מחקרים המקשרים בין חלב פרה בילדות לסכרת בבגרות.

סויה בלעדית לא מומלצת, אבל בטוח שיש אלטרנטיבות נוספות לתמ"ל מסחרי. לא?
סמדר_נ*
הצטרפות: 17 אוגוסט 2003, 20:40
דף אישי: הדף האישי של סמדר_נ*

תמ''ל צמחי או חלבי

שליחה על ידי סמדר_נ* »

אלה, לא דנו על זה ב תחליפי חלב טבעיים?
אלה_לי_לה*

תמ''ל צמחי או חלבי

תודה על הקישור לדף, קראתי. מדברים שם גם על זה, ולסיכום הדף מצהירים שוב ששום דבר לא מחליף חלב אם. אולי כדאי לערוך את שני הדפים, אולי גם לחבר בינהם לפי נושאים. בנתים אני נשארת בלי מאמרים וממשיכה עם התחושה שתמ"ל עדין לא מספיק, צמחי או לא.
עדי_יותם*

תמ''ל צמחי או חלבי

שליחה על ידי עדי_יותם* »

בנתים אני נשארת בלי מאמרים
למה בלי מאמרים? בתדריך יש הפניה למאמר הזה שמסביר יפה מאוד. ובתוך הקישור יש הפניות לעוד מאמרים.

סויה בלעדית לא מומלצת, אבל בטוח שיש אלטרנטיבות נוספות לתמ"ל מסחרי. לא?
מעבר להנקה? לא, כרגע אין. כבר מאתיים שנה עושים כל מיני ניסיונות למצוא ועדיין לא קרובים. מה שהיה יכול להיות קרוב יותר הוא חלב של קופי אדם, אבל הם, אפעס, לא קלים לריסון וחליבה כמו פרות.

אפילו רופאת המשפחה ה"נורמטיבית" שלי מצטטת מחקרים המקשרים בין חלב פרה בילדות לסכרת בבגרות
חלב פרה יכול לגרום לעוד דברים, כמו אנמיה, ובאופן כללי ברור שהוא מושלם לעגלים ולא מתאים לתינוקות - או במילותיו המדויקות של התדריך, "אין התמ"ל מהווה תחליף, במלוא המובן האיכותי, לחלב אם". זה שחלב פרה הוא לא מציאה גדולה, לא מקפיץ בתור את אלה הגרועים ממנו. אה, כבר אמרתי את זה. טוב, אני מתחילה לחזור על עצמי, אז פורשת מהדיון :-)
ג'וי_יה*

תמ''ל צמחי או חלבי

שליחה על ידי ג'וי_יה* »

זה בעייתי בכל מקרה בגלל השיניים - מאוד לא בריא להירדם עם הבקבוק.
טוב היא נכנסת למיטה עם בקבוק מסיימת וזורקת אותו לאנשהו- אז לא נראה לי שזה בעייתי.
אולי המינוח המדוייק היה אמור ליהיות נרדמת בעזרת בקבוק.....
קרוטונית_מהמרק_הגדול*

תמ''ל צמחי או חלבי

מסיימת וזורקת אותו לאנשהו
כן, אבל החלב נשאר בפה, על השיניים :-)
לא התכוונתי ל"להירדם כשהבקבוק בפה". אלא ל"לאכול לפני השינה בלי לצחצח שיניים".
אמא_של_יאני*
הצטרפות: 07 אוקטובר 2009, 11:10
דף אישי: הדף האישי של אמא_של_יאני*

תמ''ל צמחי או חלבי

שליחה על ידי אמא_של_יאני* »

יש לי שאלה
פיצית שלי בת שנה ו3, יונקת ואוכלת מוצקים. מסיבות מסויימות אני כנראה אצטרך לגמול אותה בקרוב למרות שאני ממש לא רוצה, ואני לא מצליחה לשאוב.
לתת תמ"ל? איזה? לנסות בכ"ז לשאוב מראש לזמן מה (למרות שאפילו אם אני אצליח זה לא יהיה בכמות שתספיק לתקופה ארוכה)
אוף...
בשמת_א*

תמ''ל צמחי או חלבי

שליחה על ידי בשמת_א* »

מסיבות מסויימות אני כנראה אצטרך לגמול אותה בקרוב למרות שאני ממש לא רוצה
רק הערה: לעתים קרובות מתברר, שאמהות חושבות שהן יצטרכו לגמול אף על פי שבפועל מקור המחשבה בטעות. ברוב המקרים - בטעות של רופא כלשהו.
נכון, יש מקרים בודדים שבהם זה נכון. שהאם באמת תיאלץ לגמול בגלל משהו.
אבל מציעה לך לבדוק בדיסקרטיות (אולי בדף אחר ובניק אחר) אם את לא במקרה בקטגוריה של אלה שרק בטעות חושבות שצריך גמילה (אני מציעה לך כי את לא רוצה לגמול).

פיצית שלי בת שנה ו3

בגיל הזה לא צריך תמ"ל.

וגם לא צריך בקבוק.
אפשר כל דבר לאכול בכוס או בכפית, אם הוא לא מגיע בהנקה. כולל חלב שאוב. עדיף לדלג לחלוטין על שלב הבקבוקים, שממילא רלבנטי רק לתינוקות קטנים מאוד, ולא נחוץ מהרגע שהתינוק כבר מסוגל לאכול ולשתות מזון מוצק.

איך היא אוכלת? האם היא אוכלת יפה ובתיאבון? או שעדיין עיקר מזונה הוא ההנקה?
אם ביררת במקורות מוסמכים ועדיין אין ברירה ותצטרכי לגמול, אז בהחלט לא יזיק לדחות את הגמילה כמה שיותר וגם לשאוב חלב, כדי להאריך עוד קצת את התקופה שהיא תקבל נוגדנים שלך ועוד דברים טובים.

אבל בגיל הזה כבר אפשר בעיקרון לאכול מוצרי חלב, אם כי תפיסות תזונתיות רבות טוענות שהם לא בריאים לאף אחד. ואם כבר, מוצרי חלב עיזים אורגניים עדיפים כמובן על חלב פרה.
אמא_צעירה*
הצטרפות: 19 ינואר 2004, 15:18
דף אישי: הדף האישי של אמא_צעירה*

תמ''ל צמחי או חלבי

שליחה על ידי אמא_צעירה* »

בני בן חודשיים,יונק ואוכל תמ"ל חלבי ללא לקטוז של מטרנה.

האם הלקטוז זה סוכר חשוב לו? או שמא עדיף בלעדיו.
על דעת עצמי בלבד הוא מקבל את התמ"ל הזה ולא אחר.

תודה.(זה סיפור ארוך למה לא הנקה בלעדית,לא אכנס לזה)
אמא_של_יאני*

תמ''ל צמחי או חלבי

בשמת, תודה על התגובה.
אני 99% בטוחה שאצטרך לגמול, אבל כמובן שאוודא ב100% שזה נכון.
היא רוב הזמן אוכל ב"ה יפה ובתיאבון. החלק שאני דואגת לגביו הוא ההרגעה והמנוחה שבהנקה. הרבה פעמים היא זקוקה להנקה ע"מ להירדם, ובמעט הבקרים שלא הייתי שם להניק אותה כשקמה- דווח של מצברוח רגיז עד מאוד. לכן רציתי תחליף נעים וחמים כמו בקבוק, שלא דורש ישיבה וריכוז באכילה, וגם לוודא שהיא מקבלת את כל מה שצריך. מה לגבי תה כלשהו? ניסיתי לתת לה היום, לקחה כמה שלוקים וזהו. במיטה בכלל לא הסכימה ורצתה לינוק.
אוווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווף
קשה לי.
)-:
אמא_בבית*
הצטרפות: 21 דצמבר 2003, 15:17
דף אישי: הדף האישי של אמא_בבית*

תמ''ל צמחי או חלבי

שליחה על ידי אמא_בבית* »

_אבל, חלב רגיל(עיזים או פרה) מכיל את כל הויטמינים, מינרלים ולא יודעת מה עוד???
האם זה משביע לשנת הלילה???
ואם כן, מחממים מעט?_
הילדים שלי היו אוכלים לפני השינה חלב עיזים טרי (היתה לנו עז כמה שנים) מבושל עם קוואקר לדיסה. אני מבינה שהבת שלך בת שנה ושלושה חודשים ככה שאני לא חושבת שהיא צריכה לקבל את כל הויטמינים והמינרלים דווקא מהחלב. זה לא כמו תינוק שחי רק על תמ"ל או על חלב כלשהו.
אני ראיתי בזה פינוק של לפני השינה וכן, בהחלט מתכון לשינה רצופה יותר.
הילדים שלי בגיל מסוים (תשעה - עשרה חודשים? אני כבר לא ממש זוכרת) התחילו להתעורר הרבה בלילה כי הם היו פשוט רעבים. הרגשתי שההנקה לא ממלאה אותם מספיק כדי לישון כל הלילה. בערך בגיל הזה, התחלתי לתת כל ערב ארוחת דייסה כשעדין, ההרדמות הסופית היתה ביניקה. אצלינו אכלו דיסה בצלוחית עם כפית אבל אני מכירה תינוקות שמקבלים דיסה בבקבוק עם חור גדול ונרדמים איתה.
אצל כל החמישה שלי, היה שינוי דרמטי בהתעוררויות הליליות וחזרה לשינה רצופה יותר - התעוררות אחת או מכסימום שתיים בלילה כמו בגיל צעיר יותר.
בשמת_א*

תמ''ל צמחי או חלבי

שליחה על ידי בשמת_א* »

החלק שאני דואגת לגביו הוא ההרגעה והמנוחה שבהנקה. הרבה פעמים היא זקוקה להנקה ע"מ להירדם
אז החלק שאת דואגת לגביו הוא בכלל לא חלק תזונתי.
כפי שכתבה אמא בבית, אמנם אפשר לתת מוצרי חלב בגילה, אבל מבחינה תזונתית היא לא צריכה להסתמך עליהם. אם אמנם תיאלצי לגמול, אז היא תאכל אוכל, וזהו.
הבעיה - שאני לגמרי מזדהה איתה - היא ההרגעה והנעימות.
אז בואי נחשוב, מהי ההנקה, מעבר לחלב שיש בה? היא קודם כל חיבוק. חיבוק ארוך, נעים, מפנק ומרגיע מאמא. נכון, יש שם גם מציצה.
אז היא תוותר על המציצה, מה לעשות.
אבל כאשר תיאלצי לגמול, את תגידי לה בצורה עדינה, שאי אפשר לינוק יותר כי אמא לא יכולה (חשוב מאוד להסביר בצורה שהיא תבין, אבל גם בצורה שלוקחת עלייך את כל האחריות. שהיא תבין שהיא בסדר גמור, והרצון שלה לינוק טבעי ונכון ובסדר גמור, פשוט אי אפשר, זה לא בגללה, זה מפני שמשהו אחר מפריע ואפילו שאת היית רוצה והיא היתה רוצה, אי אפשר, וזה עצוב. אפשר להתחבק ולהצטער ביחד. ומעכשיו אפשר להתחבק, בלי לינוק).
אתן שתיכן תמצאו את הדרך שלכן להתחבק ולהיות קרובות גם בלי השד.
לפעמים תינוק שנגמל מוקדם מדי מלטף את השד (במקום לינוק), או שם ראש על השד כדי לשמוע את פעימות הלב המוכרות, לפעמים מחליפים את ההנקה בליטופים נעימים בגב, כל אמא ויונק/ת והפתרונות שלהם הפרטיים, שמתאימים להם, ויכולים גם להשתנות עם הזמן.
בכל אופן, זה שאין אפשרות לחלב מרגע מסוים, לא אומר שאין יותר חיבוק והרדמה והרגעה וכל היתר.
הגעגועים לקשר לאמא יותר חשובים, ויותר חזקים, מהגעגועים לחלב עצמו.
וכל עוד יש אמא - אפשר לשמור על הקרבה עם ההרגעה והמנוחה, גם בלי חלב.

תחליף נעים וחמים כמו בקבוק
שימי לב שאין שום הכרח לראות בבקבוק משהו "נעים וחמים". ילדים יונקים בדרך כלל יראו בו סתם חפץ מפלסטיק, וכל אלה שאני הכרתי (שלא גדלו עם בקבוקים או מוצצים) נרתעו מהפטמה... (-: בכל מקרה, שתיה מבקבוק עלולה לגרום נזקים, במיוחד של עששת ונזקים אורתודונטיים לשיניים, אז חבל לגרום לתינוקת חמודה התמכרות למשהו שאחר כך תצטרכי לגמול ממנו. פשוט חבל.

מה לגבי תה כלשהו?
מה טוב בתה? 0-: אם זו סתם חליטת צמחים, אז למה לתת צמחי מרפא לתינוקת בריאה? אם זה תה אמיתי, אז למה לתת קפאין לתינוקת? ואם מדובר במשהו שנמכר בשם תה לתינוקות, אז זה בסך הכל זבל מסוכר. לגמרי מיותר. לגמרי. טוב שהיא לא אוהבת את זה.

בעיקרון, מה שאני אומרת הוא: אין צורך ואין טעם לחפש בגיל הזה "תחליף" לאלמנט של "החלב".
רק עד גיל שנה חשוב מאוד לדאוג לאיזשהו תחליף לחלב, במקרה שאין חלב אם.
מגיל שנה, ואצל תינוקת שאוכלת יפה - זהו, היא אוכלת.
אני מציעה להתרכז במשמעות היותר חשובה של ההנקה: הקירבה והחום של אמא. את זה אפשר אפילו להגביר קצת, בתקופת הגמילה, כדי שהיא תרגיש שאמנם אין יותר חלב אבל אמא האוהבת והמחבקת לגמרי נמצאת.
אמא_של_יאני*

תמ''ל צמחי או חלבי

תה לתינוקות, אז זה בסך הכל זבל מסוכר
איכס, ברור... נתתי לה תה פסיפולרה מנגו ללא קפאין (שקיק) רק כי לא הייתי בטוחה מה מהחליטות שלנו יתאים לה.
אבל מה אני עושה ב9 בערב או לחילופין ב1 בבוקר כשהקטנה רוצה לאכול ולישון בו זמנית (כמו בהנקה...)
היא לא תשב לאכול, כמובן... אני לא רואה תחליף לבקבוק בקטע הזה (שאגב, היא מראה המון נכונות כרגע לקבל בו משהו יותר משמעותי ממים ולכן ניסיתי תה)
בשמת_א*

תמ''ל צמחי או חלבי

שליחה על ידי בשמת_א* »

האמת, לדעתי מים יותר משמעותיים מתה (-: הם בריאים ואין בהם שום חומר מזיק (תה ללא קפאין פירושו תה שעבר תהליך כימי להוצאת הקפאין S-: ).

רגע, אבל היא עדיין יונקת, לא?
מה, את צריכה לגמול עוד השבוע?
חשבתי שכרגע את מיניקה, והשאלה היא לגבי העתיד הקרוב שבו כנראה תיאלצי לגמול.

ולגבי לאכול ולישון בו זמנית: זו החלטה שלך מה העקרונות שלך.
האם מתאים לך ללמד אותה לאכול בלילה?
הנקה היא לא "אוכל". זה דבר שחשוב להבין. ההנקה היא מכלול של דברים, שבעיקרו של דבר סובב סביב "אמא".

ברגע שאת עוברת מהנקה לכל דבר אחר - לא חשוב מה! אז את חייבת להפריד:
אוכל לחוד - ואמא לחוד - וחיבוקים לחוד (אפשר גם לא רק מאמא)

ואז את חייבת להחליט:
אם זה לא הנקה - אז האם מקובל עלייך שאוכלים באחת בלילה?
לי יש רק למסור לך מידע, שזה בעייתי גם מבחינת מערכת העיכול (כל מה שאינו חלב אם או מים אינו מתעכל בקלות), וגם מבחינת השיניים (זה הפתח לעששת, ובמיוחד העששת הקשה הידועה בשם "עששת הבקבוק", נחשי למה...).
אם גם את חושבת, שאוכל בלילה זה לא לעניין, אז מה שאמהות רבות עושות כדי לפתור את העניין, הוא לתת עוד אוכל במשך היום.
אבל זה משהו שאי אפשר לעשות מראש - היא לא תוכל לאכול יותר ממה שהיא רעבה.
לכן, בתשע בערב או באחת בלילה, כשלא יונקים, נותנים חיבוקים וליטופים ורק מים.
מה יקרה כתוצאה מהשינוי?
שאם אמנם היא תהיה רעבה בלילה, אז היא תאכל יותר במשך היום למחרת, וכך לאט לאט היא תוסיף כמויות מזון במשך היום שיפצו על כמויות החלב שהיא לא תינק בלילה.

מזה ש"לא אוכלים בלילה" (וגם לא יונקים, כי תגמלי), התוצאה הטבעית תהיה רעב שיסופק בבוקר.
ויכול להיות שיהיו כמה לילות קשים עד שהתזונה תתאזן. אבל זה גם מאוד קשה לרצות לינוק ולא לקבל. כך שקשה להפריד גם בין הקשיים של הילדה. אפשר רק להבין ולחבק.

אבל לא הבנתי כמה זמן נשאר לך עד שאת צריכה לגמול, והאם ווידאת במאה אחוז שאמנם תצטרכי? (עם מקור מוסמך, ואם מדובר בעניין רפואי, אז יש בודדים כאלה ברחבי הארץ).

תראי, אני בעצם מנסה לתת לך מידע. מידע שיש לי כמדריכת הנקה לגבי בקבוקים והבעיות הקשורות בהם, ומידע שקשור לתזונה.
אבל בסופו של דבר את האמא ואת קובעת.
אני לא רוצה לשכנע אותך. אני מוסרת לך מידע. מידע שנצבר מניסיונן של מאות אלפי אמהות (בעצם הרבה יותר, אם חושבים על זה). אבל זה רק מידע - ההחלטה בסופו של דבר מסתמכת על מה שאת חושבת ומה שאת רוצה.
תזמורת_הים*
הצטרפות: 22 אוגוסט 2003, 11:13
דף אישי: הדף האישי של תזמורת_הים*

תמ''ל צמחי או חלבי

שליחה על ידי תזמורת_הים* »

ההורמונים שההנקה יוצרת יכולים למנוע כניסה להריון
ממש לא.
אם את כבר מבייצת (אם יש ל וסת סדירה יש סיכוי קלוש מאד שאת לא מבייצת)- ההנקה כבר חסרת כל השפעה על מצב הפוריות שלך- וזו קביעה של פרופסור מומחה לפריון, לא שלי.
אם עוד לא קבלת וסת יתכן שרמות הפרוקלטין שלך עדיין גבוהות בגלל ההנקה ומועות ביוץ, ואז הפסקה או דילול הנקות ישנה את המצב.
בשמת_א*

תמ''ל צמחי או חלבי

שליחה על ידי בשמת_א* »

ממליצה בחום להתייעץ על זה עם ד"ר מירה ליבוביץ, מהמרכז להנקה אודים. תנסי קודם להרים טלפון (גגלי "המרכז להנקה אודים" ותמצאי את האתר והטלפון).

תזמורת, במקרה של טיפולים זה אכן לפעמים הכרחי.
אני מבינה שהבעיה היא גילך, שבגללו דחוף לך להתחיל כבר עכשיו?

כרגע היא עדיין יונקת אבל אני מנסה להפחית כדי שנגיע לגמילה כמה שיותר בצורה טבעית
אכן, יש הגיון בגמילה הדרגתית.
הייתי מתחילה בשעות שהכי פחות בעייתיות רגשית (לצאת הרבה החוצה, לתת אוכל לפני שהיא ממש רעבה, כך שלא תבקש לינוק משעמום/רעב/צמא/וכו').

לגבי טיפולים טבעיים: אם את מנסה טיפולים טבעיים, אז בגיל שנה ושלושה ההנקה לא מפריעה להריון (ולראייה כל האמהות שנכנסו פה להריון תוך כדי הנקה, כולל אני, ובגיל מבוגר מאוד), אם הוסת כבר חזרה. למעט מקרים נדירים (מכירה אישית. אבל צריך לבדוק ולשלול).
בטיפולים הורמונליים אכן עלולה להיות בעיה עם ההנקה, גם אז לא בכל מקרה - כל מקרה לגופו. אבל שוב - ממליצה להתייעץ עם ד"ר ליבוביץ עוד לפני שהולכים לרופא.
אמא_של_יאני*

תמ''ל צמחי או חלבי

עונה בקצרה כי הדיון פה גולש ואני לא רוצה לדון בזה על גבי האתר-
אני לא מבייצת מאז הלידה (וגם מעט מאוד לפניה)
אני בת 24 אבל אנחנו לא רוצים להגיע לפער גדול מאוד בין הילדים, וכשמתחילים טיפולים לא יודעים מתי מגיעים לתוצאות ב"ה.
אגב, התה שננתי לה היה ללא קפאין ולא נטול קפאין...
היום היינו אצל רופא הילדים המקסים שלנו כי ליאני יש ווירוס, והוא (שוב) שיבח את ההנקה ואמר שהיא ממש מצילה את יאני (שהיא ילדה רגישה) מהגעה למצבים קשים בשל הוירוסים הנ"ל, אז הרצון שלי להמשיך להניק קיבל חיזוק גדול.
תודה על העצות
רוני_של_4*
הצטרפות: 24 יולי 2009, 14:26

תמ''ל צמחי או חלבי

שליחה על ידי רוני_של_4* »

אמא של יאני - אני מצטרפת להמלצה להתייעץ עם דר' מירה ליבוביץ' בעניין ההנקה תו"כ טיפולים.

אני דווקא כן הייתי ממשיכה עם נסיונות גמילה מהנקה לילית (במקביל להמשך הנקה במהלך היום) משום שהפסקת ההנקה בלילה בד"כ גורמת לשינוי הורמונלי גדול יותר ומחזירה את הפוריות מהר יותר, גם אם ממשיכים להיניק במשך היום.
פלונית_כרגע*
הצטרפות: 04 אוגוסט 2004, 14:10
דף אישי: הדף האישי של פלונית_כרגע*

תמ''ל צמחי או חלבי

שליחה על ידי פלונית_כרגע* »

מתערבת רק בגלל ענייני הביוץ.
בתור אחת שכמעט ולא מבייצת ומקבלת באופן עצמאי וזקוקה לעזרה, שאלתי עכשיו את רופא הנשים שלי שהוא מומחה לפוריות. מה לעשות אחרי הלידה הקרובה. הוא אמר לי שאם אחרי 6-7 חודשים אחרי לידה אני לא מקבלת, אז להגיע למרפאה והוא מודע לזה שהנקתי עד גיל שנה ועשרה ושזה חשוב לי. הוא אמר שיש פיתרונות.
וכשלא מקבלים זה יכול לגרום לבעיות לדוג' אוסטופורוזיס ועוד.
לא ניכנסתי איתו לרמת הפיתרונות, הייתי עסוקה בניסיונות להיכנס להריון..
בעז"ה אני אהיה יותר בקיאה בנושא בעוד ,לפחות שנתיים וחצי..
אמא_של_יאני*

תמ''ל צמחי או חלבי

תודה לכולם-
לגבי הנקת לילה- לפני יומיים היא לא ינקה מ23:00 בלילה עד 5 בבוקר, והלילה לא ינקה בין 22:00 ל6:30, אז אנחנו בכיוון חיובי בהחלט. (במקרה הייתי די ערה בלילות האחרונים, לרוב אני פשוט לא ממש יודעת אם ינקה או לא- מיטה משפחתית...)
פלוני_אלמונית*
הצטרפות: 19 אוגוסט 2001, 22:52
דף אישי: הדף האישי של פלוני_אלמונית*

תמ''ל צמחי או חלבי

שליחה על ידי פלוני_אלמונית* »

בחלב בויה יש פיטואסטרוגנים שלא נקלטים טוב בגוף האנושי - להבדיל מחלב פרה שמכיל אסטרוגנים - וזה הדבר הבעייתי - לגבי תמ"ל אבל לא בטוח רק רציתי להוסיף זאת לדיון
אישה_במסע*
הצטרפות: 29 מרץ 2012, 10:55

תמ''ל צמחי או חלבי

שליחה על ידי אישה_במסע* »

אה... אסטרוגנים זה טוב? כי לי זה נשמע מפקפק מאוד וגורם להתבגרות מינית מוקדמת לבנות, שיבושים מפוקפקים לבנים, ושאר בעיות.
תפוח_אדמה*
הצטרפות: 01 יולי 2008, 21:51
דף אישי: הדף האישי של תפוח_אדמה*

תמ''ל צמחי או חלבי

שליחה על ידי תפוח_אדמה* »

גם חלב אם מכיל אסטרוגנים. הכל שאלה של מינון כנראה, ושל איזון עם שאר הדברים בחיים.
פלוני_אלמונית*

תמ''ל צמחי או חלבי

תינוק בן 9ח',אוכל מוצקים,בינתיים יונק פעמיים אבל רק לעוד חודש, האם אפשר יהיה
לדלג על תמ"ל?
פלוני_אלמונית*

תמ''ל צמחי או חלבי

לא כדאי. הוא עוד זקוק מאוד לחלבונים, שומנים וכיו"ב שבחלב. ותמ"ל הוא המזון שמספק חיקוי הכי טוב למקור.
לא הייתי משאירה אותו בלי חלב ובלי תמ"ל לפני גיל שנה.
מה שכן - אפשר אולי להשיג במקום תמ"ל תרומת חלב אם. כדאי לבדוק באתר מאמילק.
פלוני_אלמונית*

תמ''ל צמחי או חלבי

+הודעה ממשתתפת חדשה התקבלה בברכה:+

אני בשוק שעדיין קיימות נשים ניאדרטליות כמו שיש פה שכלואות בתוך מיתוס ההנקה , כן סבבה זה טוב טבעי ובלה בלה בלה אבל לצאת בהצהרה נחרצת שהתמ"ל הוא השטן זה בהחלט בורות ולא אני לא עובדת בשום דבר שקשור לאף חברת תמ"ל. אני פשוט לא פרה ולא מסעדה ניידת והבת שלי גדלה בריאה וחכמה יותר מילדים שעד גיל מאוחר ינקו מהשד. תתבגרו כבר ותתקדמו עם הטכנולוגיה כי הזאת הסיבה שאתן כל כך ממורמרות.
כל אישה שתעשה מה שנוח לה בלי השטויות שאתן כותבות כדי להלחיץ על הנקה.
אחת*
הצטרפות: 15 יולי 2001, 00:00

תמ''ל צמחי או חלבי

שליחה על ידי אחת* »

איזה יופי שהילדה שלך גדלה בריאה וחכמה!
כדי שכמה שיותר ילדים וילדות יהיו בריאים וחכמים, וגם בריאים בנפשם ולא רק בגיל צעיר, אלא גם עשרות שנים אחרי, רצוי מאוד שלכמה שיותר נשים תהיה הזדמנות להניק ותמיכה מתאימה.
ההנקה גם תורמת לבריאות האישה ומפחיתה בצורה משמעותית סיכון למחלות שונות כגון סרטן השד, סרטן שחלות, טרשת נפוצה.
פלוני_אלמונית*

תמ''ל צמחי או חלבי

"ההנקה גם תורמת לבריאות האישה ומפחיתה בצורה משמעותית סיכון למחלות שונות כגון סרטן השד, סרטן שחלות, טרשת נפוצה."
בעיקרון נכון יותר להגיד שחוסר הנקה מעלה את הסיכוי לסרטן.
זה משחק מילים, אבל עדיין המשמעות משתנה ביסוד.
אבל מה זה חשוב. יש כאלו שיעדיפו את הטבעי ויש את אלו שחושבות שאין על מוצרים שנעשו על ידי אדם. הרי הפרסומות כל הזמן מבטיחות שהפורמולה של היום הרבה יותר טובה משל העבר.

רק עיצה אחת יש לי לפולני אלמונית, סגנון הכתיבה שלך רחוק מלשכנע.
לקרוא לאנשים הזויים ולנתח את אישיותם, זאת לא דרך לגרום למישהו לשנות דיעה. אם במקרה את כן רוצה להשפיע?
"כל אישה שתעשה מה שנוח לה "
אז אולי תקשיבי לעיצה שלך ואל תזלזלי במי שבחרה אחרת ממך.
מפריע לך שיש כאלה שטוענות שהתמל הוא מהשטן, אז כדי לשכנע אותן את אומרת להן שיתבגרו, ושהן ממורמרות.
את מרגישה כמו פרה שיהיה לך לבריאות. אבל למה לנסות להעביר את התיסבוכים שלך לאחרות.
משהי*
הצטרפות: 14 ספטמבר 2003, 17:32

תמ''ל צמחי או חלבי

שליחה על ידי משהי* »

+הודעה ממשתתפת חדשה התקבלה בברכה:+

הלוגן הידוע של כל חברות תחליפי חלב הוא: הכי קרוב לחלב אם...והמבין יבין את המשעות!!
שליחת תגובה

חזור אל “דפים למיון”