תנורי בוץ

יענקל*
הצטרפות: 17 אפריל 2014, 22:15

תנורי בוץ

שליחה על ידי יענקל* »

טיפים לתנור מבוץ:
אדמה חולית ללא חול דיונות.
שק קש גדול משוק הבדואים ביום ה.(באר שבע).
הרבה אבנים גדולות,בינוניות וקטנות.
בסיס ארובה מפח.

אופן ההכנה:
  1. על בסיס מוצק יוצרים כיפה גדולה מהאבנים במרכז מניחים את האבנים הגדולות אחר כך את האבנים הבינוניות ובשכבה האחרונה את האבנים הקטנות.
לוודא שנוצרה כיפת אבנים גדולה וסימטרית.
  1. לערבב את ההאדמה עם קש ומים עד לקבלת תערובת בצקית כמו אחרי לישת לחם.
  2. מתחילים לצפות עם האדמה את כיפת האבנים מלמטה לכוון מעלה. בשכבה נדיבה של כעשרה סנטימרים.
  3. כשמגיעים לראש הכיפה, יש לצפות בשכבה של חמישה סנטימטרים, להניח את בסיס הארובה ולהוסיף שכבה נוספת של חמישה סנטימטרים.
כך שבסיס הארובה יבלוט החוצה.
  1. בחרו את כוון הפתח של הפרנה ואת הגודל. רצוי פתח שיאפשר הכנסה של מגש פיצה. וסיר פויקה.
  2. לאחר כרבע שעה בערך, להכניס לפתח שקבעתם פיסה פורמיקה גמישה שתשמור על פתח קשתי.ולקלף בעדינות חלק משכבת הבוץ מהפתח.
  3. למלא דלי במעט מים להרטיב את היד ולעבור על כיפת הבוץ עד לקבלת שטח חלק ויפה.
  4. כדי לקבל חוזק ולמנוע קריסה של הפרנה יש לייבשה במשך שבוע.
  5. שלב הוצאת האבנים: מהפתח של הפרנה יש להוציא את האבנים. להתחיל מהחלק הקרוב לקרקע האבנים ייפלו לבד.
10 בסוף התהליך ישארו אבנים צמודות לדופן הפרנה. אסור לנסות להוציאן בכח בשלב הזה.
  1. לרצף את הפרנה באריחים או א\בני שמוט.
  2. להכניס עצים ולהבעיר אש במשך מספר שעות. החום תורם להתקשות ולהתחזקות מבנה החול.
  3. להוציא בעדינות את האבנים מהדופן הפנימית.
  4. לחבר את הארובה (כחצי מטר). ולהתחיל להנות ממעשה ידיכם. בהצלחה.
אזר_ניק*
הצטרפות: 22 ינואר 2005, 15:26
דף אישי: הדף האישי של אזר_ניק*

תנורי בוץ

שליחה על ידי אזר_ניק* »

אחרי שנים שאני מפנטז לבנות טאבון שבהן ראיתי עשרות סרטונים חובבנים ומקצועיים ביוטיוב ובדקתי מחירים של לבני שמוט ומלט הגעתי לתובנה בעייתית.
טאבון בבניה עצמית מחומרים "איכותיים-סטנדרטיים" יעלה בסביבות מעל 5000 ש"ח וצריך עוד כלים להשכרה\ קניה... -מבלי לספור עשרה ימי עבודה מלאים- לפחות. בבוץ העלויות משמעותית יותר זולות וזה קורץ כי אם בגלל הביצוע, התכנית או תדירות השימוש יתברר שמדובר בפלופ, צינור גינה וסבלות יסלקו את הפיל הלבן ללא נזקים מעבר לכאב גב.
הבעיה שהאנשים שמדריכים באתרי אינטרנט בכלל ובפרט ביוטיוב נראים לי (הכללה די מדוייקת) כרומנטיקנים ללא מושג טכני ולרוב בעלי ידיים עקומות למדי. ההתלהבות שלהם אכן מדבקת אבל רוב היצירות שלהם לא באמת אפקטיביות מבחינה אקולוגית, כלכלית או תפקודית- שלא לדבר על אסתטיקה.
מיעוט שכן עושה רושם שמסוגל לספק מענה אקולוגי וכלכלי מבניה מבוץ משתמש בלבנים או תבניות לחיצה שמכילות ...מלט. מה שמחזיר אותי למשבצת הראשונה. צוויליך, אולי תוציא אותי מהמשבצת?
רן*
הצטרפות: 02 פברואר 2003, 00:25

תנורי בוץ

שליחה על ידי רן* »

+הודעה ממשתתפת חדשה התקבלה בברכה:+

שלום לכולם
שאלת תם: היכן מוצאים אדמה שמתאימה לבנית הטאבון?
שליחת תגובה

חזור אל “תחליפי חלב”