ויטמין b12

אנונימי

ויטמין b12

שליחה על ידי אנונימי »

ראו גם: ילדים צמחונים, שאלות ותשובות בנושא תזונה לפי נושאים, מדור טבעונאות, טבעונאות שאלות ותשובות

<בתחילת הדף מאוגדות שאלות ותשובות שהועבורו מהדף שאלות ותשובות בנושא תזונה לפי נושאים>
שאלה על ויטמין B12 בהריון
נועה (2004-05-13T17:46:00):
ורד, אני בהריון וה- B12 שלי בתחתית (158), אני לוקחת פלורויטל מתחילת ההריון, אבל זה כנראה לא מספיק.
יש לך המלצה לתוספת משהו ללא תופעות לוואי ואם אפשר טבעי כמובן.
חוץ מזה אני לא אוכלת בשר בכלל, לפעמים (אולי פעם בשבוע)עוף וביצים אני ממש שונאת.
תודה
ורד לב (2004-05-15T11:00:00):
אכן ה- 12-B שלך בקרשים!!!
הפלוריויטל לא ממש רלוונטי ל 12-B כי הוא ממקור צמחי ומיועד לתת תוספת של ברזל בעיקר.
קחי כדורים של 12-B יש קטנים ששמים מתחת ללשון והם נספגים לכלי הדם המצויים שם. אין צורך למצוץ!
אופציה אחרת היא זריקות, אבל ממש לא כדאי.
אם את יכולה ורוצה לאכול בשר, עשי זאת במקביל, אבל יש לשים דגש על איברים פנימיים ובעיקר כבד. בעוף יש ממש לא הרבה מהויטמין.
כדאי שתקחי את הכדורים 1 ליום במשך חודש ימים ותחזרי על הבדיקה ותראי מה קרה ולאיזו רמה הגעת. את צריכה להעלות את הרמה מעל 400 מק"ג.
יש את הכדורים לסולגאר, twin lab ואולי לעוד חברות. חשוב שיהיו אלו הכדורים הקטנים שמניחים מתחת ללשון ולא הכדורים הרגילים לבליעה. אלו אולי יעשו את העבודה, אבל יעלו את הרמה שצורה איטית יותר ולכן במצבך הייתי ממש ממליצה לקחת את ה- sublingul.
את מוזמנת גם להתייעץ אתי פה כי לפעמים אני לא ממש שמה |L| לדפים המשתנים (יש פה ריבוי דפים בזמן האחרון שמקשה עליי לעקוב) ומצב כמו שלך ממש מצריך התערבות, פעולה ומעקב!
תרגישי טוב |*|
נועה (2004-05-15T18:08:00):
תודה, תודה
12-B אצל קטנטנים שגדלים צמחוניים

מיה גל (2004-01-31T08:03:00):
ורד, מוגלי (בת שנה) צמחונית. לאחרונה הסתבר שהיא רגישה למוצרי חלב ואני קצת דואגת בענין ה- B12.
תמ"ל היא שותה כבקבוק אחד ליום בלבד. כל השאר - דגנים, קטניות, ירקות, טחינה, אבוקדו, מעט מאד פירות (לא אוהבת מתוק).
התחלתי לתת לה ביצים ורציתי לדעת אם לדעתך כמה ביצים בשבוע יתנו מספיק B12 או בכלל אם יש לך רעיונות נוספים.
{@
ורד לב (2004-01-31T10:24:00):
טוב, ניגשתי לספרים ולטבלאות....
ילדים מגיל 1-3 זקוקים למינון של 0.9 מק"ג B-12 ביום.
ב- 100 גרם ביצה יש 1 מק"ג. ביצה אורגנית (זה מה שיש לי בבית) שוקלת כ- 80 גרם.
תעשי לך את החישוב.
אני לא חושבת שהיא צריכה לאכול כל יום ביצה, נראה לי שאפשר כל 2-3 ימים (טוב, תנסי לומר את זה לאומני שפשוט מתה על ביצים ודורשת בין 3-4 ביצים ביום אבל רק את הלבן :-) ).
אגב, למה היא צמחונית? אולי היא כן יכולה לאכול מדי פעם משהו בשרי/ דגי, אפילו אם את לא רוצה להכין - אולי יהיה מישהו שכן ירצה...
ראי גם את זה והשרשור שמתחתיו.
בתאבון!
מיה גל (2004-01-31T15:17:00):
תודה ורד.
היו לי המון התלבטויות בנושא טרם בואה של מוגלי, החלטתי לגדל אותה כצמחונית וכשתגדל ותבין - לאפשר לה את הבחירה להפוך לאוכלת-כל, אבל לא בבית. הבית הזה נטול חיות מתות ומוצריהן. אני פשוט לא יכולה אחרת. פגשת אותי, אני מניחה שראית שאני לא כזו שברירית ;-) אבל כשמדובר בהריגה של חיות, שברירותי מתגלה במלוא הודה. אני פשוט לא יכולה להתמודד עם זה, מה לעשות.
נראה לי שזו לא ממש בעיה לגדל ילדה צמחונית מבחינת תזונה נכונה. היא אוהבת ביצים וגם אוכלת יוגורט עיזים מדי פעם (הכל אורגני וחופשי וכו').
קראתי את השרשור שצרפת (מזלטוב!) וניסיתי לדמיין את עצמי קונה כרעיים של עוף, מוציאה אותן מהסל ומשרה אותן. זה הספיק לי להרבה הרבה זמן...
בסך הכל היא אחת הילדות היותר בריאות שאני מכירה, טפו טפו טפו :-]
ורד לב (2004-01-31T15:31:00):
אה, לאפיס, ממש לא התכוונתי להחיל את דרכי גם עלייך, חס וחלילה. סתם רציתי לחלוק איתך משהו שאני עברתי.
כמובן שזה ממש ממש ממש בסדר להחליט את מה שהחלטת. זכותך המלאה!
איכשהו בכלל לא היה לי קשה ואפילו זה בא בטבעיות כזו, לא שאני הולכת לאכול עכשיו המון בשר ועוף, אני משערת שזה עדיין לא יקרה הרבה מבחינתי. אבל זה מעין מחסום שעברתי ועל זה אני שמחה.
זה מעניין דווקא מה שכתבת, כי אצלי התחושה היא הפוכה בעניין הבחירה בצמחונות. אני חשה שזו בחירה שלי ושאין לי זכות לבחור גם בשבילה. שאם היא תרצה, היא תבחר זאת בעצמה. שוב, זה בכלל לא אמור לומר משהו לגבייך. סתם מעניין אותי איך יש כל מיני אופציות ודרכי חשיבה.
לעניינינו, ביצים ויוגורט עזים זה מצויין (עם היוגורט לא מתבטאת הרגישות? אולי יש עוד דברים? לָבַּנֶה למשל?) אם וכאשר מתישהו תעשי לה בדיקת דם, תבקשי שיבדקו גם B-12 ואז תראי אם יש צורך לתת תוספות. נראה לי שאין טעם כרגע לעשות זאת במיוחד.
מיה גל (2004-01-31T15:52:00):
יש לי חבר שגם הוא צמחוני מגיל 10, כמוני. הוא מרגיש מאד טוב עם העובדה שהוא עצמו עשה את הבחירה בצמחונות וזו הרגשה שאינו רוצה לגזול מבנו, בן 1.5. לכן הוא לא מגדל אותו כצמחוני.
באמת יש המון דרכי חשיבה ופתרונות יצירתיים לנושא הזה.. :-D

הרגישות של מוגלי למוצרי חלב אובחנה "סינית" ולא מערבית. ההפסקה שינתה לשתינו את החיים באופן קיצוני ומבורך מאד-מאד. יוגורט עיזים אני אוכלת והיא מנשנשת ממני, ולא, אין תופעות לואי, אז אני נותנת לה טעימות של יוגורט ושל לבנה מדי פעם, אבל לא מעיזה לתת לה הרבה. נראה לי שזו רגישות שתחלוף עם הזמן, עם הבשלת מערכת העיכול.

מוגלי מלאת מרץ, רצה כל היום ומטפסת על כל מה שאפשר, לא נראה שחסר לה B12 אבל אני גם לא רוצה להגיע למצב כזה, מפה באה השאלה שלי.
בפעם הבאה שאעשה לה בדיקת דם אאמץ את הצעתך ואבקש לבדוק גם את מצב הויטמין.

תודה רבהרבה
ובהצלחה עם העוף |אפרוח|
ורד לב (2004-01-31T23:35:00):
מאד הגיוני שכשהיא תגדל זה יחלוף. זו נשמעת לי החלטה נבונה מאד להימנע ממוצרי חלב לעת עתה. לעתים כניסה רגועה ובקצב איטי לעולם המאכלים המגוון כ"כ שלנו היא מתאימה ביותר!
מקורות ל-B-12

מודאגת (2004-03-01T18:00:00):
אני לא אוכלת בשר בקר פעם בשבוע עוף (לא הודו). אני מניקה ילד בן שנה וארבעה וגם הוא אוכל כמוני. האם בירקות, פירות, דגנים וקטניות יש ויטמין B12?
ורד לב (2004-03-01T18:11:00):
אין B-12 בצומח. נקודה!
אם את לא בטוחה עשי בדיקות דם ואם יש צורך, קחי תוספת של B-12.
בסה"כ זה די פשוט ופתיר, לא חייבים להגיע למחסור!
מודאגת (2004-03-01T18:22:00):
ומה קורה עם הילד שלי?
ורד לב (2004-03-01T21:45:00):
יקבל ממך בינתיים וכשיפסיק לינוק או כשיינק כבר פחות תוכלי להתחבט עם השאלה האם לתת לו לאכול בשר או לא.
בינתיים גם בביצים ובמוצרי חלב יש מעט.
אם תחליטי שהוא לא יאכל בשר ותראי שיש לו רמה נמוכה (בבדיקת דם) יש בהחלט לחשוב על לתת לו גם תוספים.
יוני א (2004-03-07T22:31:00):
באיזה מאכלים יש ויטמין B12? לא בשר ועוף\דגים
ורד לב (2004-03-07T22:37:00):
בביצים מעט ובמוצרי חלב מעט.
מיה גל (2004-03-08T08:14:00):
ורד, נדמה לי שגם בטמפה יש B12, לא?
יוני א (2004-03-08T11:09:00):
מה זה טמפה?
ורד לב (2004-03-09T11:25:00):
לאפיס, גם בטמפה אמור להיות מעט, שוב לא ברור אם נספג או לא.
יוני, טמפה הוא מזון אינדונזי שעשוי מהתססת פולי סויה.
ראה גם healling]פה methods[/po]/naturopathy/naturopathy vered lev17 tempeh.htm
בדיחה על B12
מרוקאית הולכת לרופא ומתלוננת שהיא סובלת מחולשה חזקה.
הרופא שולח אותה לבדיקת דם ולאחר קבלת התוצאות הוא מזמן אותה ואומר "חסר לך ויטמינים בגוף , את צריכה לקחת כל יום כדור B12"
עונה לו המרוקאית: "דוקטור אני מצטערת אני לא יכולה - B12 אני מביאה את הילד מהגן"
(טליה אלמתן)
ד''ר_גדעון_לבב_נטורופת*
הצטרפות: 29 אפריל 2005, 23:08

ויטמין b12

שליחה על ידי ד''ר_גדעון_לבב_נטורופת* »

מחסור ב ויטמין בי 12,
מושפע בעיקר מחוסר פלורה טובה במעי - שימוש באנטיביוטיקה, כמוכן ישנה לעיתים נדירות גם בעיה של ספיגה, בלי שום קשר עם אוכלים בשר או לא. החוסר מתלווה לעיתים עם חוסר בביוטין וחומצה פולית, חשוב מאוד שערכי 12 B , יהיו בתחום העליון>700> 800 >1000 , ערכים נמוכים קשורים לפעילות לא תקינה של בלוטת התריס, עם השלכות לדיכאון, הפרעות מחזור ופוריות-עקרות, לכן חשוב לקחת ויטמין זה במציצה תת לשונית, בתוספת אצידופילוס. אם הרמה נמוכה רצויים שניים שלושה כדורים ליום במציצה. תשובות לשאלות, ועוד מידע תוכלו למצוא ולהיעזר באתר: "טבע-לי" www.tevali.com
ויטמין B12 של נטורליס לדוגמה מכיל כבר חומצה פולית וביוטין, כך נחסכת הטירחה בנטילת מספר כדורים.
ליאת_טאוב*
הצטרפות: 06 פברואר 2003, 21:21
דף אישי: הדף האישי של ליאת_טאוב*

ויטמין b12

שליחה על ידי ליאת_טאוב* »

אני שמעתי מנטורופאתית שיש מחקרים חדשים שמראים שנטילת B12 עם חומצה פולית פוגע בספיגת הB12.
אני אבקש ממנה מראה מקום בפעם הבאה שנדבר.
אדם_א*
הצטרפות: 14 מאי 2004, 23:01
דף אישי: הדף האישי של אדם_א*

ויטמין b12

שליחה על ידי אדם_א* »

רציתי לבדוק משהו בעניין: אני לא ממש צמחוני, אבל ממעט לאכול בשר, סתם כי בעיקר אין לי כח להכין (חוץ מלחמם לפעמים איזה שניצל קפוא). לאחרונה עשיתי בדיקות דם וכל הערכים, כולל חומצה פולית ותפקודי בלוטת התריס תקינים, מלבד B12 שנמצא מתחת לקו האדום :-(

מה עושים? האם זה אומר פשוט יותר בשר?
סבטקסט_כפול*
הצטרפות: 09 יוני 2005, 18:20
דף אישי: הדף האישי של סבטקסט_כפול*

ויטמין b12

שליחה על ידי סבטקסט_כפול* »

האם חוסר בבי12 גורם לעייפות?
אדם_א*
הצטרפות: 14 מאי 2004, 23:01
דף אישי: הדף האישי של אדם_א*

ויטמין b12

שליחה על ידי אדם_א* »

כן, למיטב ידיעתי זה בהחלט גורם לעייפות.
טרה_רוסה*
הצטרפות: 08 ינואר 2004, 15:33
דף אישי: הדף האישי של טרה_רוסה*

ויטמין b12

שליחה על ידי טרה_רוסה* »

כן!
בשמת_א*
הצטרפות: 28 יולי 2001, 13:37
דף אישי: הדף האישי של בשמת_א*

ויטמין b12

שליחה על ידי בשמת_א* »

מה עושים? האם זה אומר פשוט יותר בשר?
או זה, או שאתה יכול לנסות כדורי בי 12 למציצה שיש בכל בית מרקחת.
איתי_שרון*
הצטרפות: 27 אוגוסט 2001, 00:51
דף אישי: הדף האישי של איתי_שרון*

ויטמין b12

שליחה על ידי איתי_שרון* »

אם הגעת למצב שבו אתה חושד שמחסור ב-B12 כבר גורם לך לעייפות, לא הייתי מסתפק בהתייעצות בפורום הזה אלא פונה לרופא לבדיקות מקיפות ולהתייעצות.
סבטקסט_כפול*
הצטרפות: 09 יוני 2005, 18:20
דף אישי: הדף האישי של סבטקסט_כפול*

ויטמין b12

שליחה על ידי סבטקסט_כפול* »

האם עודף יטמין בי12 יכול לגרום לפצעי בגרות?
מיכלולה*
הצטרפות: 09 יולי 2005, 10:38

ויטמין b12

שליחה על ידי מיכלולה* »

היה לי מחסור חמור בB12 כמה שנים ללא סיבה ברורה, כי אכלתי בשר ועשיתי בדיקות רפואיות שונות שהראו שאין בעיות ספיגה, הרופא ההמטולוג הקונבנציונלי הציע שאולי המחסור נובע משימוש ממושך בגלולות למניעת הריון. בהצעתו הפסקתי לקחת גלולות ורמת הB12 עלתה לרמות תקינות וגם העייפות והחולשה חלפו. יש לציין שבאותו שבמקביל להפסקת השימוש בגלולות טופלתי בדיקור ושיניתי את התזונה שלי לתזונה יותר.
תמר_איל*
הצטרפות: 28 יולי 2005, 15:23
דף אישי: הדף האישי של תמר_איל*

ויטמין b12

שליחה על ידי תמר_איל* »

לכבד יש את היכולת ליצר את כל הויטמינים להם האדם זקוק.

אם מקור ה- B12 הוא בבשר של הפרות, מהיכן יש לפרה? הפרות הן צמחוניות אז מאיפה יש להן כל כך הרבה ויטמינים שיכולים להציל את האנושות?

בעלי צמחוני כבר קרוב ל- 40 שנה. אף פעם לא היה חסר לו B12 . מאיפה יש לו?

אל תתנו לרופאים לשגע אותכם.
תמיד תנסו לחשוב בהיגיון.
איתי_שרון*

ויטמין b12

אם מקור ה- B12 הוא בבשר של הפרות, מהיכן יש לפרה?
באמת שאלה מעניינת. אולי גוף הפרה מסוגל לייצר את זה בעצמו אבל גוף האדם לא מסוגל? אולי שינויים בהרגלי התזונה של האדם מאז ימי אבותינו הקדמונים גורמים לזה שלמרות שלגוף שלנו יש את היכולת לייצר B12, למעשה הוא לא מסוגל בגלל התזונה של האדם המודרני?

בעלי צמחוני כבר קרוב ל- 40 שנה. אף פעם לא היה חסר לו B12 . מאיפה יש לו?
אני מאחל לו עוד 80 שנה של בריאות אבל בכל זאת, זה לא מוכיח כלום. הרבה אנשים מעשנים ולא חולים בסרטן הריאות, אז למה מבלבלים לנו את המח עם השטויות האלו?
תמר_איל*

ויטמין b12

שליחה על ידי תמר_איל* »

אני רואה שהצלחתי להרגיז אותך, סליחה.
תזמורת_הים*
הצטרפות: 22 אוגוסט 2003, 11:13
דף אישי: הדף האישי של תזמורת_הים*

ויטמין b12

שליחה על ידי תזמורת_הים* »

קראתי על זה חומר והאדם בפירוש לא מסוגל ליצר בי 12.
מה שכן, יש אנשים שיש להם מאגרי בי 12 שנאגרו בשנות הילדות והם מצליחים לחיות עם המאגרים האלו כמבוגרים ללא בשר.
יתכן שהבעל הצמחוני הוא אחד מהם (אשריו).
רוב האנשים כן זקוקים לקבל בי 12 ממקור חיצוני- או מבשר או בצורת תוסף תזונה או שניהם.
אין מקום להשוואה לבעלי חיים, מה הקשר? פרות ניזונות מתאית, זה אומר שאנחנו מסוגלים לעכל תאית? כל בעל חיים זקוק לתזונה המתאימה לו.

כדאי לזכור שלפעמים ההגיון נמצא בכל זאת לצד הרופאים. קורה

ועוד דבר שלא נאמר פה: מחסור בבי 12 גורם גם לירידה בתפקוד מערכת החיסון. סיבה טובה מאד לשמור על רמות תקינות (כל אחד בדרך שנראית לו נכונה).
איתי_שרון*

ויטמין b12

אני רואה שהצלחתי להרגיז אותך, סליחה.
חס וחלילה, תצטרכי להתאמץ הרבה יותר מזה! :-)

אם יש לך איזשהם לינקים או מידע כדי לגבות את מה שכתבת אני אשמח לקרוא אותם (ואני מתאר לעצמי שגם צמחונים אחרים). בכל מקרה אני אשמח לדעת על סמך מה כתבת את מה שכתבת. הנזקים כתוצאה ממחסור ב-B12 יכולים להיות קשים ובלתי הפיכים, ולפני שאני מוותר על הבדיקות השנתיות של ה-B12 הייתי רוצה קצת סימוכין ;-)
ניב_דור_כהן*
הצטרפות: 30 מאי 2005, 16:03
דף אישי: הדף האישי של ניב_דור_כהן*

ויטמין b12

שליחה על ידי ניב_דור_כהן* »

יש אנשים שמסוגלים לספוג B12 בקלות רבה יותר מאחרים.
בהודו עד פלישת המונגולים, כמעט לא הייתה נהוגה אכילת בשר. ובכל זאת ההודים חיו ושיגשגו, עד לתוחלת חיים מכובדת מאוד.
מי שצמחוני ואוכל מוצרי חלב ו-או ביצים לא צריך לחשוש מחוסרים בויטמין, שוב - יכול להיות שבמקרים ספציפיים ספיגת הויטמין אצל אותו אדם לא תקינה ולכן הוא זקוק להשלמות. כמו כן, בעבר הויטמין נספג אצל בני האדם דרך שתיית מי גשם, ואפילו דרך ירקות שורשיים שהכילו כמות מזערית של אדמה שבה חיים יצורים מיקרוסקופיים שמייצרים את הויטמין הזה.
בנוסף, המאה ה-21 הביאה איתה את מגיפת הניקיון והסניטריה שיש לה צדדים טובים אך גם צדדים פחות טובים. מסתבר שבתנאים סניטריים ירודים ילדים יפתחו פחות! מחלות אלרגיה ושהמערכת החיסונית שלהם תתמודד טוב יותר עם זיהומים ( תחשבו על-זה בפעם הבאה שאתם מונעים מילדכם לאכול חתיכת אדמה או לכלוך, יכול להיות שזו הדרך של הגוף שלו לפתח עמידות ולהתחזק) ויטמין B12 קיים בשפע היכן שיש עובש ונבגים, היום בעולם האקונומיקה שבו אנו חיים, קשה לספוג את הויטמים כמו בעבר.

וגם, לכל אוכלי הבשר שביניכם, תזכרו שאכילת בשר לאו דווקא מבטיחה לכם את אספקת הויטמין...

מקווה שעזרתי במעט

בברכה רבה,
ניב דור-כהן
חיים*
הצטרפות: 29 מאי 2004, 19:31

ויטמין b12

שליחה על ידי חיים* »

ובכל זאת ההודים חיו ושיגשגו.

The average Indian male born in the 1990s can expect to live 58.5 years; women can expect to live only "slightly longer (59.6 years)"
איתי_שרון*

ויטמין b12

הוא דיבר על הודו של עד פלישת המונגולים...
חיים*
הצטרפות: 29 מאי 2004, 19:31

ויטמין b12

שליחה על ידי חיים* »

האם תוחלת החיים לא עלתה במהלך השנים ?
בשמת_א*

ויטמין b12

שליחה על ידי בשמת_א* »

לא, ירדה בשלוש מאות השנים האחרונות, במידה רבה. (שלוש מאות - לא מדוייק, רק מאוד בערך, לתת מושג).
תמר_איל*

ויטמין b12

שליחה על ידי תמר_איל* »

אם יש לך איזשהם לינקים או מידע כדי לגבות את מה שכתבת אני אשמח לקרוא אותם (ואני מתאר לעצמי שגם צמחונים אחרים). בכל מקרה אני אשמח לדעת על סמך מה כתבת את מה שכתבת.
תזונת האדם ותפקודו מאת יצחק בן-אורי להשיג בשיווק ישיר 09-8331310
באופן כללי לא להרבה יהיה את האומץ לכתוב דברים מסוג זה.
כל דבר שמועיל לאדם מזיק לכלכלת הצריכה המופרזת של העולם התעשיתי. כאשר אנשים מבריאים הם צורכים פחות.
אני למדתי להבין ששום דבר בעולם לא קורה בגלל דבר חיצוני לאדם, הסיבה לכל חוסר או עודף שהאדם סובל ממנו היא פנימית. אדם לא הופך צמחוני בגלל דבר חיצוני.והחוסר שממנו סובל לא קשור למזון שהוא אוכל, בתנאי שלא מרעיב את עצמו.
אנשים כבדי ראייה שמיעתם מתחדדת. מי שקשה לו לקרוא הזיכרון שלו מתחדד.דסלקטים ודיסגרפים לומדים פטנטים שונים בכדי לחפות על מה שאינם מסוגלים לעשות. כאשר מספקים לאנשים עם לקות מסוימת תוסף חיצוני ומקלים עליו היכולת שלו לפתור את הקשל שלו אוטומטית יורדת, באופן משמעותי.
לא חסרים אנשים שאוכלים בשר ואין להם. ואדם שלא מציח לספוג את היטמין לא יכול להאשים את הפרה.
.
בשמת_א*

ויטמין b12

שליחה על ידי בשמת_א* »

יצחק בן-אורי
עם כל הכבוד ליצחק בן-אורי, לא כל מה שהוא חושב מבוסס או נכון.
למשל, תפיסותיו לגבי תזונת התינוק (הוא ממליץ לתת לתינוק מזונות שאינם חלב-אם החל מגיל חודש לערך) מוטעות ואף מסוכנות.
קרוטונית_מהמרק_הגדול*
הצטרפות: 25 יולי 2004, 19:10

ויטמין b12

שליחה על ידי קרוטונית_מהמרק_הגדול* »

הנתון הזה מטעה בכל מקרה, כיוון שמדובר על תוחלת חיים ממוצעת. תמותת תינוקות מטה את הנתון הזה בחדות כלפי מטה.
תוחלת חיים חציונית היתה משקפת הרבה יותר את גיל התמותה השכיח.
בשמת_א*

ויטמין b12

שליחה על ידי בשמת_א* »

תוחלת חיים חציונית היתה משקפת הרבה יותר את גיל התמותה השכיח
מסכימה עם כל מה שקומה ג' כתבה.
איתי_שרון*

ויטמין b12

_האם תוחלת החיים לא עלתה במהלך השנים ?
לא, ירדה בשלוש מאות השנים האחרונות, במידה רבה. (שלוש מאות - לא מדוייק, רק מאוד בערך, לתת מושג)._
מה זאת אומרת? לגבי איפה זה נכון - העולם המערבי, הודו או איפה? יש לך מראי מקום? זה חדש לי...
סבתא_מתנות*
הצטרפות: 28 אוגוסט 2003, 14:46
דף אישי: הדף האישי של סבתא_מתנות*

ויטמין b12

שליחה על ידי סבתא_מתנות* »

אני חוזרת לB12 . (כל אחד בוכה מאיפה שכואב לו). מחסור ב-B12 עלו לגרום לתופעות (נדירות, אמנם) הבאות: קשיים בזכרון, נימול ברגלים ובידיים, והתנהגות מוזרה, שנראית לאנשים מהצד כשגעון. מזמן קראתי שבלונדון היה בית חולים לחולי נפש, שהיו לו אחוזי הצלחה מאד גבוהים. השהיה בו לאנשים עשירים היתה מאד יקרה, וגם אז לא תמיד התקבלו אליו. בית החולים הזה היה מאד נדיב וקיבל ללא תשלום, כתרומה, גם אנשים עניים, אלא שההתקבלות היתה תלויה בבדיקות מיוחדות ובהתאמה מיוחדת לבית החולים...הטיפול נעשה באמצעות ויטמין B12 (כדורים, זריקות- לפי הצורך). הייתי בסרט הזה. אני לא מעכלת B12 והגעתי לרמות מאד נמוכות שלו ולבעיות זכרון קשות. כיום אני מקבלת זריקה אחת לחודש והמצב השתפר לאין שיעור.
רותם*
הצטרפות: 04 מרץ 2003, 06:37

ויטמין b12

שליחה על ידי רותם* »

אם מקור ה- B12 הוא בבשר של הפרות, מהיכן יש לפרה?
לפרות בכלל יש יכולות עיכול והטמעה שלנו אין, כמו לעכל תאית למשל.
שונמי_ת*
הצטרפות: 17 אפריל 2005, 20:52

ויטמין b12

שליחה על ידי שונמי_ת* »

אני מקווה שאני לא חוטאת למקור אבל איזה וטרינר הסביר לי פעם שלפרה יש חיידקים בכרס (הקיבה הגדולה שלה) ובמעי שמייצרים בי12. לנו אין אותם.
שונמי_ת*
הצטרפות: 17 אפריל 2005, 20:52

ויטמין b12

שליחה על ידי שונמי_ת* »

אה, וגם אותו וטרינר הוא צימחוני מלידה ולא מראה שום סימפטומים של מחסור בבי12.
תמר_איל*

ויטמין b12

שליחה על ידי תמר_איל* »

יש לו כנראה פרוטקציה במקום שמחלקים ויטמינים.
אולי אפשר להשיג גם?
מיכל_בר*
הצטרפות: 30 אוגוסט 2005, 22:41
דף אישי: הדף האישי של מיכל_בר*

ויטמין b12

שליחה על ידי מיכל_בר* »

האם נשירת שיער מאפיינת מחסור בבי-12?
עודד_המחפש*
הצטרפות: 19 יולי 2003, 21:25
דף אישי: הדף האישי של עודד_המחפש*

ויטמין b12

שליחה על ידי עודד_המחפש* »

הנזקים כתוצאה ממחסור ב-B12 יכולים להיות קשים ובלתי הפיכים,
למה בלתי הפיכים? על איזה נזקים מדובר?

ועוד שאלה: האם רמה נמוכה (אבל לא מתחת למינימום המומלץ ע"י הרפואה המודרנית) עלולה גם היא להשפיע על מצב העייפות והמערכת החיסונית?
פלוני_אלמונית*
הצטרפות: 19 אוגוסט 2001, 22:52
דף אישי: הדף האישי של פלוני_אלמונית*

ויטמין b12

שליחה על ידי פלוני_אלמונית* »

האם רמה נמוכה (אבל לא מתחת למינימום המומלץ ע"י הרפואה המודרנית) עלולה גם היא להשפיע על מצב העייפות והמערכת החיסונית?
כן (מנסיון אישי).
המינימום המומלץ מאד נמוך.
<תזמורת הים>
אלמונית*
הצטרפות: 01 אוקטובר 2001, 09:06

ויטמין b12

שליחה על ידי אלמונית* »

מישהו יודע משהו על רמות גבוהות של B12? מסוכן? משפיע על משהו? קראתי בספר של שרה חמו שה עלול לסרטן?
סבתא_לשמונה*
הצטרפות: 02 יוני 2005, 20:32
דף אישי: הדף האישי של סבתא_לשמונה*

ויטמין b12

שליחה על ידי סבתא_לשמונה* »

ל - מיכל בר
יש תרופות מסויימות הגורמות לנשירת שיער, בעיקר תרופות לבעיות נוירולוגיות והטיפול למניעת הנשירה הוא ויטמין B12 במציצה מתחת ללשון. נשירת שיער יכולה להיות גם תוצאה של עייפות וחולשה וגם אז ממולץ לקבל את הויטמין.
הנוירולוגים טוענים שאין כל סיכון בלקיחת ויטמין B12 במציצה ללא הגבלת זמן. זריקות מיועדות למחלות יותר ספציפיות.
צמחונים צריכים להיבדק לפחות פעם בשנה ואם יש צורך, לקבל את הויטמין. הוא נמכר ללא מירשם בבתי המרקחת ואפילו בבתי המרקחת של קופת חולים.מתייחסים אליו כאל תוסף מזון.
שלוו_ה*
הצטרפות: 23 מאי 2006, 21:39

ויטמין b12

שליחה על ידי שלוו_ה* »

שלום
רציתי לשאול לגבי ויטמין b12: אני צמחונית, והנטורופתית שלי טוענת שכיום אין מספיק מויטמין זה במזון ואין מנוס מלקחת כדורים אשר אינם צמחונים. האם זה נכון?
רוקדת_לאור_ירח*
הצטרפות: 03 דצמבר 2004, 17:39
דף אישי: הדף האישי של רוקדת_לאור_ירח*

ויטמין b12

שליחה על ידי רוקדת_לאור_ירח* »

מצטרפת לשואלות לפני- בתור צמחוטבעונית ואמא.
with_passion*
הצטרפות: 20 יולי 2006, 13:10
דף אישי: הדף האישי של with_passion*

ויטמין b12

שליחה על ידי with_passion* »

שלום - תשובה בקצרה - אני לא דואג ולא לוקח שום כדורים חוץ מכדורי תשוקולדה שאנחנו מכינים בעצמינו מפולי קקאו ותמרים... לאלה שדואגים (צמחונים או לא) אני אומר - אם את דואגת, תעשי בדיקת דם.. ואז אם באמת חסר ואת לא אוהבת או לו מספיק לך עלים ירוקים מהגינה ואת מאמינה בכדורים - תקחי כדורים ולבריאות.

ולתשובה הארוכה יותר:
לדעתי חשוב לזכור שצמחוני וטבעונאי הן תוויות בלבד - והפרטים שמאחורי התוויות חשובים הרבה יותר. לגבי ילדים - ילד "צמחוני" אחד יכול לקבל רק תחליף חלב-אם ולאכול בעיקר אוכל מעובד ולקחת אנטיביוטיקה כל פעם שיש איזה זיהומון; וילד "צמחוני" אחר שינק עד גיל 5 ואוכל אורגני מהגינה.. אם הילד הראשון יגיע לבית חולים חצי-מת עם חסך ב-B12 וברזל מיד כותרות העיתונים יתמלאו ב"ילד לבית צמחוני הגיע חצי-מת לבית חולים עם חסך ב..." למרות שצמחיונתו לא ממש קשורה. לעומת זה הילד הצמחוני השני יחיה חיים בריאים והגיע לבית חולים רק בגלל ששבר רגל אבל כותרות כמו "ילד לבית צמחוני עדיין בריא וחי.." כנראה ולא נראה. מה גם שאם ילד בשרי יגיע לבית החולים יגיע חצי מת עם חסכים - משום מה לא נראה כותרות שידגישו את בשריותו של הילד.

מה לעשות.. החברה הדומיננטית אוהבת לשים זרקור על חסכים כביכול במיעוטים והחלוצים שביננו - באסון האוטובוס האחרון בסיני הכותרת ב"הארץ" הדגישה את "ערבייותם" של ההרוגים הישראלים.. זה הפריע לי.

אז נחזור לנושא - קודם כל אני באופן אישי מנסה להמנע מלנתח את הטבע למרכיבים קטנים מדי. המדע מגלה כל שנה מרכיבים קטנים עוד יותר שבדיעבד מאד חשובים לבריאות. מנסובו פוקואוקה (ראו לגנן ולצמוח בהשראת פוקואוקה) בספרו "חלקאות באופן טבעי" כותב שככל שהאדם מנתח את הטבע לפרטים קטנים יותר ככה הוא מבולבל יותר ורחוק יותר ממנו. אני ומשפחתי ניזונים ממגוון אדיר של מזונות צבעוניים ישר מהטבע בעלי כוח גברא שדן חלוץ והגנרלים יכולים רק לחלום עליו.. אני ממש לא דואג. אבל משום שנולדתי צמחוני ולא אכלתי במכוון מוצרים מן החי 11 שנה - אני כבר התרגלתי לשאלות על אסקימוסים, כאב וסבל הגזר, וויטמין B12.. ולכן גם חיפשתי תשובות ולא היה קשה למצוא אותן.

כשאני קורא על תפריט הילד הממוצע במערב - קורנפלקס, פסטה, לחם, אורז, פתיתים, תפ"א, ציפס, עוגות, קוסקוס - והקבוצה השנייה - חלב, גבינות, יוגורט, שוקו, גלידה, ביצים, בשר... זה 90%~ מהתזונה?!! אז אני מתחיל לדאוג.. הכל לבן? איפה הצבע? איפה הגיוון? פחממות (בעיקר מאותו הצמח המהונדס) וחלבונים (בריכוז של פי כמה וכמה מהריכוז בחלב אם) .. אלו הם הרכיבים של מתכונים תוצרת-בית של דבק וצבע לבן לקירות.

אני חושב שחסכים ואלרגיות מגיעים מאורח חיים מנותק מהטבע. B12 זהו עוד שם מדעי לפיקסל אחד בחיוניות שבטבע.. החיוניות שאובדת בחיים של סופרמרקט, אוטו, מעלית, מזגן, ודירה. למדתי שחסך B12 זהו בעייה כלל-עולמית. משפחה צמחונית בארה"ב שילדה אובחן עם חסך B12 נלקחה למשפט על "הזנחה" שם התברר שכל ילדי השכונה סובלים מחסך B12 כנראה מזיהום של מפעל באזור. אבל מה בדרך הילד הופרד מהוריו בתקופת המשפט ואי אילו טראומות נוספות נגרמו למשפחה המסכנה. מכיוון שישנו זרקור על הצמחונים\טבעונים.. - בעיות שהן נחלת הכלל ממוקדות עליהם ואז נוצר הרושם שאילו הם בעיות ספציפיות לאורח חיים זה.

עלים ירוקים הם המקור האידיאלי לפי דעתי לברזל ומינרלים אחרים - לא מכיר יותר מקומץ אנשים שאוכלים יותר עלים ירוקים ממני.
ו-B12? הדעות חלוקות בנוגע לכמה אנו צריכים, האם הגוף יכול לייצר, ומאיפה זה מגיע. אני מקבל את זה מאיפה שהוא, אחרת הייתי מת. זה בא מתרביות חיידקים מסיומות. אולי הגוף שלי מייצר את זה. אולי בגלל שאני לא שותי מי פלואוריד וכלור. אולי בגלל שאני לא לוקח אנטי ביוטיקה, אולי בגלל שאני לא מתקלח כל יום. אולי מהחרקים מהגינה שאני אוכל ב"טעות". אולי כל התשובות נכונות. אבל מה שבטוח זה שאם אקדיש את חיי להוכיח כאלה דברים לא יותר לי זמן לחיות כמו שאני אוהב ואז אולי באמת יהיה לי חסך בB12...
קרני*
הצטרפות: 23 מאי 2007, 21:44

ויטמין b12

שליחה על ידי קרני* »

לאופק ולכולם - מנסיוני - צמחונית כבר 25 שנים וטבעונית 5 מתוכן, עם מודעות גבוהה לאוכל בריא - B12 זה לא תאוריה.
לפני שנה התחלתי להרגיש ממש רע, הייתי חסרת אנרגיה לגמרי, וסבלי מקור כל הזמן. הייתי תשושה, לא יכולתי ללכת יותר מ 5 דקות בלי לנוח. לא יכולתי לעבוד או לעשות כמעט שום דבר, ככה פתאום בגיל 30!
אחרי הרבה שכנועים הלכתי ועשיתי בדיקת דם (כי גם אני הייתי משוכנעת ש B12 זה לא הכרחי ושאני אוכלת ממש טוב ומשגיחה על עצמי ואני יודעת הכי טוב וכו כו). בכל מקרה, ה B12 שלי היה כ"כ נמוך, שבמקרה שלי כדורים לא היו מספיק אפקטיביים והייתי צריכה לעשות סדרה של זריקות (אתם מתארים לעצמכם שלא כ"כ אהבתי את זה). לאחר חודש וחצי המצב שלי השתפר באופן ניכר.
בכל מקרה, מי שכותב באינטרנט ש B12 זו סתם תיאוריה, או משהו קטן ושולי, הוא חסר אחריות בעיני. עדיף לעשות בדיקות דם שוטפות, וכן, גם לקחת תוספים או לאכול ביצים מאשר לחבל בבריאות שלכם בגלל שאתם "לא מאמינים ב B12".

לאחר המקרה קראתי הרבה על הנושא - והאמת היא שקשה מאוד למצוא תשובות ברורות באינטרנט. אתרים מסויימים יגידו שיש מקורות של B12 מהצומח, אחרים יגידו שאין ושזה מסוכן מאוד להיות טבעוני ואפילו צמחוני. האמת היא שיש אוכלי בשר שסובלים ממחסור, וצמחונים שלא סובלים והתשובות באמת לא ברורות. בסופו של דבר, כל אחד צריך לעשות את ההחלטות שלו. צריך גם לזכור שזה שקונספט מסויים לא תואם את החשיבה ההוליסטית שלנו, כי הוא מתייחס לרכיב "נפרד" ולא וכל התמונה, לא אומר שהקונספט שגוי בעיקרו.
אני לא מסוגלת לאכול בשר אבל אני לוקחת תוסף של B12 ואוכלת ביצים פעם-פעמיים בחודש. אני לא אומרת לאף אחד מה לעשות, אבל אני יכולה לספר מהנסיון שלי שחוסר ב B12 הוא דבר אמיתי, מאוד לא נעים, ובמקרים מסויימים עלול להיות אפילו מסוכן וחבל.
פ_רח*
הצטרפות: 18 יוני 2006, 12:00
דף אישי: הדף האישי של פ_רח*

ויטמין b12

שליחה על ידי פ_רח* »

עוד על ויטמין B12 ציטוט מהספר "תזונת האדם ובריאותו" מאת בן אורי

"ויטמין בי-12 אינו מיוצר על-ידי צמחים ולא על-ידי בעלי-חיים. הוא מיוצר על-ידי חיידקים המצויים במעי הגס של האדם ובצינור העיכול של רוב בעלי-החיים הצמחוניים. התהליך נעשה בסיוע היסוד קובאלט. בקיבה יש מרכיב מסויים אשר בלעדיו לא תיתכן ספיגה של בי-12, וההשערה היא שהוא מסייע להדביק את הוויטמין לרירית המעי הדק, שדרכם חודר הוויטמין למחזור הדם. מרכיב זה נקרא
instrinct factor, ובעברית "הגורם הפנימי".
חוסר בבי-12 עלול לקרות בגלל גורמים שונים הקשורים לתהליך העיכול. הסיבות העיקריות הן:
  1. חוסר חומצתיות בקיבה, שנגרם על-ידי תרופות שנועדו לסתור את החומצה בקיבה, או סודה לשתיה, המכילה נתרן.
  2. הרס רירית הקיבה בגלל גירוי מתמיד, שנגרם על-ידי שתיית קפה, תה, קקאו, אלכוהול וכן שימוש בשמן מחומם.
  3. עצבנות, חרדה ופחדים.
  4. הרעלות מכימיקלים תעשייתיים, חומרי הדברה ותרופות
  5. מחלות בקיבה, בכבד, בדרכי המרה ובלבלב.
הדעה הרווחת בציבור, והמושמעת לעיתים קרובות על-ידי רופאים ותזונאים, כאילו מזון טבעוני עלול להביא לחוסר בבי-12, היא חסרת שחר, ואין לה כל בסיס מציאותי ומדעי. היא נובעת מבורות, דעות קדומות, שקרים מוסכמים ואינטרס מסחרי של יצרני
ויטמינים ו"השלמות מזון".
היסוד קובאלט, הדרוש ליצירת בי-12, מצוי בפירות ובירקות בכמות גדולה יותר מאשר בחלבונים מהחי. הוא נמצא בחסה, כוסמת,
תאנים, אגסים, סלק, עגבניות, כרוב, תפוחי-אדמה, גזר, משמש, אגוזים ותירס.
הטענה כאילו רמת הבי-12 אצל טבעונים נמוכה מדי, אינה נכונה ומטעה. מה שקובע זו רמת בריאותו של האדם, ולא הכמות המדוייקת של הוויטמין. אם האדם בריא ואינו סובל מאנמיה, סימן שלא חסר לו בי-12. אין שום טעם בשימוש בכדורי ויטמינים -
הטבע לא התכוון שהאדם יאכל את אבות המזון בנפרד, אלא בתרכובות כפי שהן קיימות בטבע."
סוף_מעגל*
הצטרפות: 14 יולי 2002, 18:09
דף אישי: הדף האישי של סוף_מעגל*

ויטמין b12

שליחה על ידי סוף_מעגל* »

האם מישהו יודע על קשר בן מחלת קרונס של האם לבין מחסור ב- B12 הנובע ממוטצית MTFHR אצל היילוד ?
תמי_גלילי*
הצטרפות: 17 מרץ 2006, 17:18
דף אישי: הדף האישי של תמי_גלילי*

ויטמין b12

שליחה על ידי תמי_גלילי* »

האם מישהו יודע על קשר בן מחלת קרונס של האם לבין מחסור ב- B12 הנובע ממוטצית MTFHR אצל היילוד ?

גם מחלת קרוהן וגם מוטציה ב-MTHFR (שגורמת למחסור במתילקובלמין) הם מאפיינים רווחים של הספקטרום האוטיסטי. בן כמה הילד?
עפרה_שחר*
הצטרפות: 11 אוקטובר 2007, 23:10
דף אישי: הדף האישי של עפרה_שחר*

ויטמין b12

שליחה על ידי עפרה_שחר* »

בהריון לקחתי תוסף יקר בטירוף ואיכותי ברמה של סן ריידר. אם למישהו חסר מאד- מומלץ כעזרה ראשונה- עד שלומדים מה נכון לאכול במקום ואז להפסיק כדי שהגוף לא יתרגל להתעצל ושתהיו לי בריאים.
נגה*
הצטרפות: 24 יולי 2001, 01:01

ויטמין b12

שליחה על ידי נגה* »

היי תמי,

אני בת 37 ויש לי את המוטציה ב-MTHFR. האם תוכלי להרחיב, איזה תיסוף ממשפחת ה B, צריכים לקחת בעלי המוטציה הזו?
על איזה Bים לשים דגש, ועל איזה דווקא להמעיט?

כי קראתי שמי שיש לו את המוטציה, ורוצה להעלות את המטילציה, אז כדאי לו להפחית חומצה פולית, וB12 כי הם מגבירים את לכידת המטיל.

וגם אשמח אם תוכלי להסביר למה צריך מטילציה, ואיזה דברים רעים יכולים לקרות מיותר מדי מטילציה.
כי קראתי חוקר בשם אריק נסטלר, שאומר שמטילציה בהיסטונים זה לא דבר טוב.
הנה למשל לינק
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/entrez/quer ... t&[po]list uids[/po]=16501568&query hl=8&itool=pubmed DocSum

תודה
נגה
נגה*

ויטמין b12

שליחה על ידי נגה* »

אני אשאל את השאלה גם בפורום אוטיזם שלכם, כדי לקבל תשובה מהביוכימאי. אך אשמח לקבל תשובה ממך.
תמי_גלילי*

ויטמין b12

נגה, את יכולה לקרוא את המאמר שכתבתי על סביבה נקייה בפורום, יש שם התייחסות למתילציה, מעבר לזה אין לי כרגע מספיק ידע לענות לך. אנא שילחי מסר לרז, אולי לו יהיה מה להוסיף. את השם של נסטלר אני מכירה, אני אנסה להיזכר מאין...
סוף_מעגל*

ויטמין b12

שליחה על ידי סוף_מעגל* »

קראתי שמי שיש לו את המוטציה, ורוצה להעלות את המטילציה, אז כדאי לו להפחית חומצה פולית, וB12 כי הם מגבירים את לכידת המטיל.
מה זה מטיליטציה_ ? מה זה _מטיל ?
< הילד בעל מוטצית MTFHR ונתגלה אצלו חוסר של B12. הוא מקבל גם זריקות B12 וגם פוליק אסיד בכדורים. האין זה הטיפול המומלץ ? >
נגה*

ויטמין b12

שליחה על ידי נגה* »

אני בעצמי לא יודעת. נקווה שמישהו שיודע, יענה.
חופש_גדול*
הצטרפות: 20 יוני 2007, 12:44
דף אישי: הדף האישי של חופש_גדול*

ויטמין b12

שליחה על ידי חופש_גדול* »

והאדם בפירוש לא מסוגל ליצר בי 12.
האדם אולי לא, אבל חיידקי המעיים שלו כן. יש צמחונים / טבעוים שאין להם מחסור של B12, כמו בהודו למשל. כנראה בגלל אכילת מזון לא סטרילי.

הילד בעל מוטצית MTFHR ונתגלה אצלו חוסר של B12. הוא מקבל גם זריקות B12 וגם פוליק אסיד בכדורים. האין זה הטיפול המומלץ ?
הזריקות מכילות נגזרת סינטתית של B12. כדור תת-לשוני מדי יום יעשה עבודה טובה יותר. יש טבליות תת לשוניות של B12 עם חומצה פולית.
זה באופן כללי למחסור. לא בקיאה במוטצית MTFHR.
סוף_מעגל*

ויטמין b12

שליחה על ידי סוף_מעגל* »

כדור תת-לשוני מדי יום יעשה עבודה טובה יותר. יש טבליות תת לשוניות של B12 עם חומצה פולית.
גם עבור בן שנה ?
תמי_גלילי*

ויטמין b12

יש צמחונים / טבעוים שאין להם מחסור של B12, כמו בהודו למשל. כנראה בגלל אכילת מזון לא סטרילי.
דהיינו, אכילת מזון שמכיל שאריות של בעלי חיים, כמו חרקים למשל?

הזריקות מכילות נגזרת סינטתית של B12. כדור תת-לשוני מדי יום יעשה עבודה טובה יותר
לפי הידוע לי במחקרים לא נמצא הבדל משמעותי בין צורות שונות של נטילת B12. בזריקות תת עוריות הניתנות לשומן שמתחת לעור (SUBCUTENEOUS, בטח טעיתי באיות) הוויטמין משתחרר באיטיות יחסית ונהוג לחשוב שזה עדיף.
במקרה של הבן שלי ושל ילדים אוטיסטיים אחרים, הזריקות בדרך כלל הכי יעילות (בדרך כלל נותנים להם מתילקובלמין)
אורי_יורמן*
הצטרפות: 13 אפריל 2007, 00:16
דף אישי: הדף האישי של אורי_יורמן*

ויטמין b12

שליחה על ידי אורי_יורמן* »

עד כמה ששמעתי, הזריקות הן הכי יעילות, אחרי זה הטבליות ששמים מתחת ללשון.
גברת_פלפלת*
הצטרפות: 26 אפריל 2005, 14:41
דף אישי: הדף האישי של גברת_פלפלת*

ויטמין b12

שליחה על ידי גברת_פלפלת* »

עד כמה שאני יודעת הזריקות יעילות בדיוק כמו הטבליות התת לשוניות (ז"א יעילות מאוד) והזריקה מאוד מאוד כואבת.
תמי_גלילי*

ויטמין b12

הזריקה לא כואבת בכלל אם נותנים אותה כמו שצריך. אני אישית לוקחת אותה מדי פעם, כך שאני יודעת.
הבן שלי לא מת עליה אבל גם לא נרתע ממנה במיוחד. וכבר קרה כמה פעמים שהוא בא וביקש שאתן לו זריקה (אולי יש לו יכולת להרגיש את ההשפעה?).

לא הייתי אומרת שהזריקות יעילות "בדיוק" כמו הטבליות אלא שאין SIGNIFICANT DIFFERENCE, וגם כנראה תלוי על איזו אוכלוסייה את מדברת. כאמור, לגבי אוטיסטים הזריקות יעילות יותר. את יכולה להסתכל באתר של ד"ר נוברנדר לפרטים נוספים.
www.drneubrander.com
ובמיוחד:
http://www.drneubrander.com/Files/Methy ... iracle.pdf
אור_טל*
הצטרפות: 07 דצמבר 2008, 21:48

ויטמין b12

שליחה על ידי אור_טל* »

הגלולות לנטילה מתחת ללשון נראות לי מזוייפות כאלה, כלומר עם רכיבים לא טבעיים - המתוקות הוורודות. מישהו מכיר סוג טבעי, 'נטו', בארצנו? היכן קונים? וכן - קראתי שסרדינים מכילים פי 3 בי 12 מבשר אדום - אך נזקי השימור גדולים אולי יותר? תודה מראש ליודעים/ות!
אליס_מיאו*
הצטרפות: 27 אוקטובר 2007, 00:28
דף אישי: הדף האישי של אליס_מיאו*

ויטמין b12

שליחה על ידי אליס_מיאו* »

המתוקות הוורודות הן אכן עם רכיבים לא טבעיים (אלו שאני קניתי פעם מזמן לפחות).
אני גם מעוניינת לקנות עכשיו טבליות יותר "טבעיות". מישהו מכיר?
ציל_צול*
הצטרפות: 19 יוני 2008, 11:17

ויטמין b12

שליחה על ידי ציל_צול* »

טבעונאית מחפשת בדחיפות פתרון למחסור ב B12. מעדיפה משהו שקרוב להגדרה "טבעי" ולא נראה כמו כדורים קטנים שמישהו הנדס באיזו מעבדה.
רעיונות?
ענבל_מזכרון_יעקב*
הצטרפות: 12 נובמבר 2007, 12:46
דף אישי: הדף האישי של ענבל_מזכרון_יעקב*

ויטמין b12

שליחה על ידי ענבל_מזכרון_יעקב* »

ל ציל צול
למיטב ידיעתי, B12 נוצר בגוף מתהליכי תסיסה מסויימים.
נכון, כששואלים תזונאים וכימיים מהנורמה, הם טוענים שאין אמת בדבר, שהגוף אינו יודע לייצר B12 בעצמו ושצמחונים חייבים לקבל תוסף מבחוץ. אך כידוע, לאנשי הרפואה של המערב יש צורת ראייה מסויימת, כאשר קיימות צורות ראייה נוספות.
ממליצה בחום לאכול ירקות כבושים = "חמוצים". אלה שמכינים בעבודת יד, ולא הקנויים שעוברים תהליך פיסטור ומאבדים את סגולותיהם. חשוב, בעיניי, שהחומץ שבו משתמשים יהיה חומץ תפוחים ולללא חומר משמר. רצוי גם לשתות את מי החמוצים. הם מסייעים גם לעיכול.
אם הכיוון מעניין אותך, אשמח לשתף אותך במתכוני חמוצים. ואם את מעדיפה לקנות על פני להכין, אני גם מכינה ומוכרת כאלה פה ושם כשיש מתעניינים.
ציל_צול*
הצטרפות: 19 יוני 2008, 11:17

ויטמין b12

שליחה על ידי ציל_צול* »

תודה ענבל. חומר למחשבה...
אפרת_מ*
הצטרפות: 04 אוקטובר 2003, 22:08
דף אישי: הדף האישי של אפרת_מ*

ויטמין b12

שליחה על ידי אפרת_מ* »

לגבי זריקות ששאלו פה קודם - אז לסבתא שלי נוצר מחסור קיצוני עקב איזו פאשלה של רופאים באשפוז.
הגלולות לא מזיזות למצב שלה - היא חייבת לקבל רק את הזריקות.
אז כן - הזריקות הרבה יותר יעילות. אבל ככלה נראה אם ל אמדובר במצב קיצוני מאוד (כמו אצלה), אז גם הכדוריות מתחת ללשון יעילות.

ואגב למי שיש קושי בספיגה - חשוב מאוד לבדוק מה הוא אוכל יחד עם זה- הרבה פעמים לוקחים תוספים יחד עם מזון שיוצר בקיבה מצב שאינו מאפשר את הספיגה.
פלוני_אלמונית*

ויטמין b12

הבן שלי נראה קצת חלוש ועייף והוא מאד רזה.
רציתי לבקש מהרופאת משפחה לעשות לו בדיקות דם כלליות (אולי חסר לו ברזל או משהו אחר)
ובקשר ל B12 היא אמרה לי ש"לילדים לא צריך לבדוק B12"
מה דעתכם? שמעתם פעם משהו כזה?
יש טעם להתעקש יותר?

אשמח לעצות
אנונימי

ויטמין b12

שליחה על ידי אנונימי »

אני בחיים לא שמעתי על זה, וכל הילדות עשו לי בדיקות בי-12
אולי תגידי לה שהוא צמחוני, זה ישר מכניס אותם לאטרף של בדיקות....
נורה_קטנה*
הצטרפות: 03 יולי 2007, 18:31

ויטמין b12

שליחה על ידי נורה_קטנה* »

הרבה פעמים לוקחים תוספים יחד עם מזון שיוצר בקיבה מצב שאינו מאפשר את הספיגה
הכדור מתחת ללשון משמעו שהספיגה היא ישירות לדם בלי לעבור דרך מערכת העיכול.
זה המקום לציין שלא מוצצים את הכדורים האלה ולא בולעים את הרוק בזמן שהכדור נמס לו תחת הלשון אלא מאפשרים לזה להספג תחת הלשון.
ענבל_מזכרון_יעקב*

ויטמין b12

ל ציל צול
מקור נוסף לB12 נחשף בפניי - מיסו.
הנה כמה מילים שמצאתי עליו:
המיסו דל בקלוריות ושומן, מהווה מקור מצויין לחלבון שנספג בקלות ומשפר את איכות החלבון שמגיע ממזונות אחרים שאנו אוכלים. הוא גם מכיל שפע של מינרלים וויטמינים, כולל 12-B, וחיידקים מועילים שעוזרים לעיכול.
אכילת מיסו מחזירה למערכת העיכול חיידקים, במקום אלו שמתו בגלל נטילת אנטיביוטיקה (בלי לצרוך מוצרי "ביו" תעשייתיים עם כל הפלסטיק הלא מתכלה שנלווה אליהם).
כדי לשמור את החיידקים חיים, לעולם אין מרתיחים מיסו אלא מוסיפים אותו לקראת או בתום הבישול.
קל מאד להשיג מיסו בארץ והוא נמכר בחנויות טבע וחנויות לממכר מוצרים המזרח הרחוק.
ענבל_מזכרון_יעקב*

ויטמין b12

מקור נוסף עליו קראתי ל B12:
פולן – אבקת פרחים מתקתקה הנאספת ע"י הדבורים ומשמשת להזנתן.
ריכוז החלבון בה גבוה והחלבון מכיל את כל החומצות האמיניות החיוניות לגוף. עשירה במינרלים ובויטמינים, בייחוד ב B12
http://www.kesemhateva.co.il/content.ph ... d=3777&b=1
מ_י*
הצטרפות: 04 יולי 2002, 00:28
דף אישי: הדף האישי של מ_י*

ויטמין b12

שליחה על ידי מ_י* »

האם יתכן שהכדורים של הויטמין גורמים לפריחה קשה על הזרועות? בעקבות גילוי ערכים נמוכים התחיל לקחת כדורים ואחרי כמה ימים התחילה פריחה. לא יודעת אם קשור, לא יודעת מה עדיף, חוסר בויטמין או פריחה...
נמלה*
הצטרפות: 01 ספטמבר 2006, 14:07

ויטמין b12

שליחה על ידי נמלה* »

אני צמחונית כבר 14 שנים, ומעולם לא היה חסר לי כלום. בזמן האחרון אני עייפה כל היום, ישנה 7 שעות וקמה עייפה, ואחרי כמה שעות נרדמת שוב.
בבדיקה התגלה שהb12 שלי 148, לצערי בקופת חולים אומרים שהנורמה היא בין 180 ל700, ולא הבנתי כמה זה נמוך. התחלתי לקחת כדורי מציצה. יש לציין שאני כן צורכת חלב וביצים. מה עוד מומלץ לעשות?
מתי מומלץ לקחת b12 במשך היום? יש חשיבות?
פלוני_אלמונית*

ויטמין b12

לא יודעת להעביר כמו שצריך, נראה לי חבל לפספס את המודעה שפוסמה בכיכר:
\
מחסור בבי 12 קשור גם לחיידק הליבקטור פילורי שצורך את מאגרי הברזל והאבץ ובי 12! בגוף!
התרופה הצמחית הטובה היא תוספי מזון של ברזל חומצה פולית אבץ ובי 12 וכן צמח האובליפיכה והאזוב מיורן!
בשילוב! היום ראיתי את זה מפי דר רודריגז מומחה לרפואה סינית! שווה לנסות כי התרופה הקונבנציונאלית כוללת שלושה סוגי אנטיביוטיקה שהחיידק עמיד להם מזה 10 שנים.... ולא מגיב לעניין וזה מחליש ומפיל את הגוף!
בהצלחה!!
אלינור_בבית*
הצטרפות: 21 פברואר 2010, 20:30
דף אישי: הדף האישי של אלינור_בבית*

ויטמין b12

שליחה על ידי אלינור_בבית* »

עוד שיטה טבעונית נחמדה-
לוקחים טחינה מוכנה מחמאת שומשום אורגנית ומניחים בשמש עד שמגיע למצב טיפה תוסס (מן 'טרום תסיסה').
אומרים שבמצב הזה כמויות ה B12 נעשות כפולות ומכופלות ומהווה מקור מצויין אם אוכלים באופן קבוע.
מצ'רה*
הצטרפות: 10 נובמבר 2009, 14:20

ויטמין b12

שליחה על ידי מצ'רה* »

ואללה??
זה אומר שהטחינה הקצת קצת תוססת, שאנחנו זורקים מחשש שהיא מקולקלת - היא בעצם משאב תזונתי?
אין סוף להפתעות! מאיזה מקור המידע הזה בא?
אורי_יורמן*

ויטמין b12

ישנן כל מני טענות מכל מני גורמים ואנשים ברחבי העולם, שהתססה של כל מני דברים עוזרת למסור ב B12. לא ברור לי באופן אישי אם זה כי ההתססה עוזרת להחיות את מלאי החיידקים יוצרי ה B12 בגוף, או כי בתסיסה עצמה נוצר B12 (למשל בתוך הטחינה מההודעה ש{{}}אלינור בבית כתבה).
בכל אופן, גורמים שונים מהממסד ומחוצה לו, הנוטים להיות שמרנים ו "ללכת על בטוח", תמיד יגידו שכל השיטות הללו לא בדוקות, לא בטוחות, לא מוכחות, לא אמינות וכו'. אותם גורמים אומרים באותה נשימה שחייבים לקחת תוסף B12 או לאכול בשר.
לא מנסה לנקוט פה עמדה, רק מנסה להציג את הטיעונים כפי שאני מכיר אותם.
אלה_לי_לה*
הצטרפות: 07 נובמבר 2007, 10:20
דף אישי: הדף האישי של אלה_לי_לה*

ויטמין b12

שליחה על ידי אלה_לי_לה* »

לאכול בשר? אל תשכח שהיום במשקים כל החיות מקבלות תוספי B12 סינטטים, בהזרקה או כתוספת למזון. ושגם ככה חלק ניכר מאוכלי הבשר סובלים ממחסור ב B12.
אישית מעדיפה לקבל את התוספים שלי יד ראשונה, ולא דרך גוף או הפרשות של חיות :-D
ענבל_מזכרון_יעקב*

ויטמין b12

מקור נוסף ל-B12: אצות ים.
והנה כמה מילים שמצאו בנושא: "האצות הירוקות המגיעות ממי האוקיינוס הקר הינן מקור מצויין לויטמין B12. נהוג לחשוב שניתן לקבלו רק ממקורות חלבוניים מהחי כגון בשר, אבל זהו מיתוס שנחקר רבות ובשנים האחרונות הגיעו למסקנה כי ניתן לקבל B12 גם מהצומח. ויטמין חיוני לחלוקת התאים בגוף ולחילוף החומרים בריקמת העצבים. מאפשר תפקוד טוב יותר של ברזל בגוף ומשפר גדילה והתפתחות של ילדים".
רוקדת_לאור_ירח*
הצטרפות: 03 דצמבר 2004, 17:39
דף אישי: הדף האישי של רוקדת_לאור_ירח*

ויטמין b12

שליחה על ידי רוקדת_לאור_ירח* »

ענבל אילו אצות זה כולל? כולן?
בריג'י_נומושי*
הצטרפות: 28 אוגוסט 2008, 21:26
דף אישי: הדף האישי של בריג'י_נומושי*

ויטמין b12

שליחה על ידי בריג'י_נומושי* »

היי , למדתי ואני משתפת, שמומלץ ליטול את הb12 בערב
שישא*
הצטרפות: 07 ספטמבר 2010, 05:39

ויטמין b12

שליחה על ידי שישא* »

לבתי בת השנה וחודשיים מחסור משמעותי בB12. אנחנו טבעונים.
בנוסף להעשרת התפריט שלה, גם במוצרים מן החי, התחלנו לתת לה מולטיויטמין בטיפות שנקראות פוליויט, בהמלצת רופאה. זהו תוסף תזונה לילדים המכיל גם B12, בנוסף לעוד רשימה של ויטמנים. הטיפות מסריחות להפליא ובמרכיבים המון חומרי טעם, ריח ושימור. האם מישהו מכיר תוסף B12 לילדים אחר, איכותי יותר? נאמר לנו שאין להשיג רק B12 לבד שניתן לתת לילדים ושהאופציה היחידה מלבד הפוליויט היא זריקות. אני לא רוצה לתת לה זריקות!

אשמח מאוד אם מישהו שקורא מכיר את הסוגייה ויכול לעזור במציאת ויטמין טוב יותר.
תודה!
אורי_יורמן*

ויטמין b12

ישנו בית מרקחת ברחוב נצח ישראל בתל אביב,
פעם אחרונה שבדקתי (לפני שנה ומשהו) הם עוד רקחו מתיל-קובלמין (סוג של B12, שיש הטוענים שהוא רעיל פחות מהסוג שיש ברוב התוספים), בטיפות, ללא חומרי טעם וריח ושאר שטויות שיש בטבליות B12.
על הנוזל להישאר בקירור, ותוקפו 3 חודשים.
שווה לבדוק מולם, ולהתייעץ עם אנשי מקצוע.
שישא*

ויטמין b12

שליחה על ידי שישא* »

רשמתי, אלפי תודות, אנחנו תל-אביבים ונבדוק העניין בהקדם. אם תוכל להיזכר בפרטים נוספים בכתובת (מס' בית, שם המקום) נשמח מאוד. שנה טובה.
אורי_יורמן*

ויטמין b12

חפשי בגוגל או דפי זהב "בית מרקחת נצח ישראל". אפשר גם ב144
פלוני_אלמונית*

ויטמין b12

אורי, קצת נלחצתי... תוכל לרשום למה או במה B12 בתוספים רעיל ? תודה ושנה טובה טובה !
אורי_יורמן*

ויטמין b12

זה הכל ספקולציות והשערות והשד יודע מה. את יודעת איך זה במידע רפואי המופץ בספרות ובאינטרנט. אבל בכל אופן, ישנן כמה מולקולות של ויטמין B12 הנקרא גם קובלמין. אחת מהן נקראת ציאנו-קובלמין, ויש הטוענים שהיא רעילה ומכילה ציאניד, או מתפרקת לגוף כציאניד.. לא יודע מה. בכל אופן, זאת המולקולה ברוב תוספי הB12 המסחריים.
ישנה מולקולה אחרת בשם מתיל-קובלמין, שאומרים שהיא יותר ידידותית.
אפשר לשאול את תמי גלילי, המומחית שלנו לעשיית סדר בבלגאן של מה רעיל ומה לא ולמה ואיך ומי אמר.

חיפשתי עכשיו בגוגל ומצאתי את הפוסט הזה: http://supplementchemistry.blogspot.com ... ersus.html וגם את המאמר הזה
פלוני_אלמונית*

ויטמין b12

אורי, תודה רבה לך ! אפנה לתמי.
אמונה_בה'*
הצטרפות: 10 יוני 2009, 16:20

ויטמין b12

שליחה על ידי אמונה_בה'* »

ונשמח לשמוע את ההמשך כאן...
ניבה_שקד*
הצטרפות: 19 מרץ 2006, 11:43
דף אישי: הדף האישי של ניבה_שקד*

ויטמין b12

שליחה על ידי ניבה_שקד* »

יש לי ניסיון רק עם ה- B12 של סולגאר והוא כבר הציל אותי כמה פעמים מסחרחורות ועייפות, בלי שום תופעות לוואי.
אורי_יורמן*

ויטמין b12

ניבה תודה על הכיוון
האמת שהסתכלתי עכשיו על תווית המוצר באתר שלהם, והוא באמת נראה מעניין (בלי חומרי טעם וצבע מעצבנים (אותי) למשל)
שישא*

ויטמין b12

שליחה על ידי שישא* »

אז הנה עידכון.

איתרנו את בית-המרקחת. קצת מיושן, שירות איטי אך חביב. רקחו לנו ה-B12
נכון לעכשיו, הקטנטונת מסכימה לפתוח לכבוד העניין את הפה, רק אם זה מוחבא היטב בתוך דיסה וכד'.
קשה להאשים אותה. יש לנוזל צבע אדום זרחני, שגרם לנו להרים גבה. וטעם משונה. אגב, המחיר: 85 ש"ח למאה טיפות.
יקר. מאוד. שאלנו האם אפשר למהול במים או לתת עם אוכל, האדם שהיה מאוחרי הדלפק באותו יום, לא
ידע לומר בוודאות. קצת מעצבן. לצערנו, גם את הברזל טבעי, שעד עכשיו לקחה בשמחה- פתאום יורקת בשאט נפש.
גם כשמערבבים לה עם מזון.

האם עירבוב תוספי המזון במים או באוכל עצמו פוגם בספיגה? מישהו יודע? והאם יש דרך יצירתית לוודא שהיא מקבלת את התוספים?
להזליף ישירות לפה נראה לי אגרסיבי, בהתחשב בעובדה שהיא שונאת את זה. בכלל, כל העניין מתחיל ליהיות מפוקפק והזמן עובר.
היא לא מקבלת את התוספים שהיא צריכה- ואני מודאגת. כמובן שאני שומעת מכול כיוון- פשוט לתת לה בשר. אבא הטבעוני מתנגד בכול תוקף.

למרות שהיא קטנטנה ועל-פי בדיקות הדם יש לה חוסרים משמעותיים מאוד- הילדה אנרגטית, מפותחת, שמחה, שלווה על-פי-רב.

אשמח לשמוע דעות בנושא. תודה.
אוק*
הצטרפות: 18 יוני 2006, 11:36

ויטמין b12

שליחה על ידי אוק* »

אני קניתי בעבר טיפות בי-12 של ביוקר
מקווה שהקטנטונת מרגישה טוב יותר
נועה*
הצטרפות: 04 ספטמבר 2001, 13:21

ויטמין b12

שליחה על ידי נועה* »

מישהו יודע למה תוסף B12 גורם לשתן זרחני בצבע צהוב חזק מאוד??
שליחת תגובה

חזור אל “דפים למיון”