אוהל ערסל

ניצן_אמ*
הצטרפות: 28 נובמבר 2005, 19:35
דף אישי: הדף האישי של ניצן_אמ*

אוהל ערסל

שליחה על ידי ניצן_אמ* »

אני מתכוונת להגיע לפארק הירדן עם אוהל ערסל, אז רציתי לפתוח דף על שינה בערסלים.

דף שיהיה בו דיון על למה, בעצם, לעשות את זה? היכן אפשר למצוא (לקנות..) חומרים כדי לעשות את זה בעצמנו? מה צריך כדי להתגונן מפני קור, מפני גשם, מפני חום, מפני חרקים מעופפים ומפני זוחלים? ערסלים לילדים, אפילו ללינה משותפת... (בחיי!)
אבל אני חדשה בנושא, ומסתבר שיש אנשים שקונים בד מצנחים לפי משקל וקושרים את הערסל ישר מעל נחל שבוע-שבועיים לפני שאני גיליתי את אמריקה :-), ויש להם המון נסיון.
חלק מהם מדברים על זה, מעבירים ביקורת מפורטת על דגמים שונים, פותרים בעיות משונות באופנים יצירתיים, ומחליפים חוויות עשירות וטיפים מדהימים בפורומים ברחבי הרשת. אז לפני שנמציא את הגלגל פה מחדש (ואני צופה שנמציא) הרשו לי להכיר לכם את:

האתר של ג'ף ג'קסון מארה"ב שמבקפק ברצינות מגיל 19, גם עם הילדים שלו.
אתר מפורט ומדהים על מחנאות וטיילות בכלל, ועל אוהלי ערסל בפרט. מידע עשיר ומקיף כמעט על כל מוצר בתחום (הקטן יחסית) מידע עשיר ומקיף לגבי הכנת ערסלים ואוהלי ערסל בעצמנו (|Y|) מחומרים נגישים יחסית, עם דוגמאות משעשעות לפתרונות לבעיות, מידע השוואתי בין אוהל ערסל לאוהל יחיד, וכו' וכו' באמת עושר בל יתואר.. (למי שיש מעט רקע במדעי המחשב - יתואר, יתואר. :-P)

אז מזמינה לשאול שאלות ולדבר על זה. ונתראה בפארק הירדן.
@}
תמי_גלילי*
הצטרפות: 17 מרץ 2006, 17:18
דף אישי: הדף האישי של תמי_גלילי*

אוהל ערסל

שליחה על ידי תמי_גלילי* »

וואו, איזה יופי! עושה חשק. תודה ניצן!
ניצן_אמ*

אוהל ערסל

שליחה על ידי ניצן_אמ* »

בכיף {@
?_?_?????*
הצטרפות: 07 יולי 2003, 00:00
דף אישי: הדף האישי של ?_?_?????*

אוהל ערסל

שליחה על ידי ?_?_?????* »

מג-ניב!!
ניצן_אמ*

אוהל ערסל

שליחה על ידי ניצן_אמ* »

אין שאלות? :-S
כאילו... אני מסכימה שמגניב... בטח! :-)
יש עניין? מאפיית ערסלאים בפארק הירדן? משו?

אגב, לא לשכוח חובקי עצים, כדי לא לפגוע בעצים.
תמי_גלילי*

אוהל ערסל

מה זה חובקי עצים? אפשר תמונה?
תמי_גלילי*

אוהל ערסל

עוד שאלות:
מה עם אנשים עם בעיות גב? בעיות נשימה בשינה (סליפ אפניה)? עודף משקל?
ניצן_אמ*

אוהל ערסל

שליחה על ידי ניצן_אמ* »

תמי, תודה על השאלות :-)

חובקי עצים - Tree Huggers רצועות רחבות שמלפפים מסביב לעץ במקום להשתמש בחבלים שחונקים אותו או פוצעים אותו. יש כמובן מוצרים כאלה (הערסלים המוכנים שנמכרים באים איתם, ואפשר לקנות בנפרד ב-REI) אבל קל להכין לבד.
בעיות גב - בגדול השינה על ערסל אמורה להיות באלכסון וככה מקבלים משטח יחסית ישר (כי הרגליים והראש נופלים ובכך מתאזנים עם מרכז הגוף) אפשר לישון במגוון תנוחות שינה, אפילו על הבטן. רוב המעידים אומרים שזו שינה באיכות גבוהה בהרבה משינה ישירות על האדמה ובוודאי שעדיפה משינה באוהל. התנסות אישית אמורה להיות הדרך לגלות איפה צריך תמיכה: מתחת לצוואר, בין הברכיים, מתחת לברכיים וכו'. לי יש בעיות גב ואני לא מהססת. מצד שני, לא הססתי גם לעשות צניחה חופשית ורשיון לאופנוע :-P
בעיות נשימה - לא מבינה בזה כלום ברגיל, אז אין לי איך לפרוט לערסלים.
עודף משקל - לכל ערסל יש מפרט טכני. בתלות בסוג ובחוזק הבד, באורך, בחיזוקים, בחבלים וכו' קובעים משקל מקסימלי לערסל. אני מתארת לעצמי שיש משקלים שלא סביר לישון בהם בערסל, אבל מצד שני יש גם ערסלים זוגיים. DO THE MATH.
תמי_גלילי*

אוהל ערסל

תודה על התשובות :-) .
מעניין אותי לקבל עוד פרטים על ערסלים למשקל כבד יחסית, וגם לשמוע עוד מניסיונך עם בעיות הגב.
ערסלים נשמעים לי גם יותר נוחים וגם יותר אקולוגיים משינה על האדמה. כי ככה באמת לא צריך בכלל לשנות שום דבר בשטח שישנים בו. (אני עוד זוכרת מתנועת הנוער - אבוי, היסטוריה עתיקה - את השינה בשק"ש, שתמיד התעוררתי ממנה כואבת וחבולה ובתחתית הגבעה...)
ילדת_טבע*
הצטרפות: 12 ספטמבר 2005, 13:35
דף אישי: הדף האישי של ילדת_טבע*

אוהל ערסל

שליחה על ידי ילדת_טבע* »

טוב אני אני שאלה...
איך את מתכוונת לעשות את זה כלינה משותפת לך ולפעוטה? באופן אישי אני הייתי מפחדת מלהעיף אותה למטה מתוך שינה בטעות או שהיא תעוף לבד (שלא נדבר על אחיה קל המשקל שטורח ליפול מהמזרון המשפחתי בכל הזדמנות אפשרית).
<ילדת טבע יוצאת מנקודת הנחה שלא יפרדו דרכיכן ותישנו כל אחת במקום אחר, אחת בערסל והשניה עם אבא באוהל או משהו כזה>
מיצי_החתולה*
הצטרפות: 21 פברואר 2005, 22:27
דף אישי: הדף האישי של מיצי_החתולה*

אוהל ערסל

שליחה על ידי מיצי_החתולה* »

וואו, איזה יופי! מיד עושה חשק לצאת לקמפינג.
ניצן_אמ*

אוהל ערסל

שליחה על ידי ניצן_אמ* »

ערסלי אוהל הם ערסלים סגורים בעקרון, אז אין את הבעיה הזאת. בערסל הספציפי שלי (שעומד להגיע, בינתיים היינו בערסל זוגי רגיל, לא ערסל אוהל) הכילה המקיפה אותו ועושה אותו לאוהל לא יורדת עם רוכסן או עם ולקרו. יש בזה יתרונות, כמובן, אבל זה גם נחשב החיסרון הגדול של הערסל הזה.
האמת שגם מבחינתי. כי יש לו פתח יציאה אחד ברגליים, ואם, נניח, היא צריכה לפשפש, אז אני לא יכולה פשוט להחזיק אותה הצידה ולהחזיר אותה פנימה אלא צריכה או לתמרן יחד איתה כלפי הרגליים או לפשפש אותה בתוך הערסל (זו כרגע התוכנית, שיהיה לי סיר תלוי מהרידג'ליין.) עוד חסרון של זה הוא שהציוד בד"כ מונח או בערסלון ציוד או על האדמה ופשוט שולחים יד אם צריכים משהו. ב{{}}אוהל ערסל הזה אם צריכים משהו אז או שיוצאים החוצה או שמכניסים אותו לערסל.

בעקרון זה לא כזה פשוט לצאת גם מערסל פתוח בנפילה. זה לא בלתי אפשרי, אבל צריך להזרק ולהתאמץ בשביל זה. בכל מקרה, אם זה היה מה שעוצר אותי, הייתי סוגרת אותו. אבל מצד שני זה גם לא נשמע לי אידיאלי לישון בערסל עם מישהו שזז הרבה. אני חושבת ששווה לבדוק אם הוא יזוז גם בערסל או שזה שמור למרבצים נייחים. אה, ונפלתי פעם מערסל. מכיוון שזה לא כזה גבוה ולרב על אדמה, ממש לא זכור לי ככואב, בעיקר צחקתי :-)

בנוגע לאקולוגיה - בתלות ביחס לעצים, את כנראה צודקת.
לא צריך אזור שטוח, ללא אבנים, ללא שיפוע וכו', אלא רק שני עצים במרחק מתאים. כל המומחים טוענים שזה לא תמיד טריוויאלי, אבל זה תמיד יותר קל מלמצוא אתר מתאים אפילו לאוהל יחיד.
פרטים על מפרטי ערסלים וערסלי אוהל את יכולה לקרוא אצל ג'ף באתר, אני מכירה שני ערסלים טוב מאד (אלה שלי) ועוד אחד, זה שהוא גם אוהל, אוטוטו יגיע ונצא ללמוד אותו לפני פארק הירדן.
במקרה של ערסל לצרכים מיוחדים (גבוהים במיוחד, כבדים במיוחד, ילדים, ציוד, מבנה גוף, כאבים, נשימה וכו') אפשר להכין בעצמנו. ואז השאלה הופכת להיות "אילו בדי מצנח הכי חזקים?" או "איך עושים תמיכה מיוחדת בתוך הערסל לצוואר שלי?" וגם על זה הוא עונה. שווה עיון מעמיק ;-)
with_passion*
הצטרפות: 20 יולי 2006, 13:10
דף אישי: הדף האישי של with_passion*

אוהל ערסל

שליחה על ידי with_passion* »

תודה ניצן על פתיחת הדף, פתחתי דף אחר לינה באוויר הפתוח בחיי היומיום במקביל אך בלי שקראתי כאן.. סינקרוניסטיות מעניינת.

כמה אנשים ישנתם בערסל הזוגי שלכם? זה נוח? לא מעוך? במיוחד בפארק הירדן נראה לי שזה יהיה ממש חם מדי.. בפארק הירדן אנחנו ישנים בלי כלום בתוך כילה ועדיין זה חם מדי רוב הלילה.. ניסינו פעם עם אוהל רשת וזה היה חם מדי כי האוויר זז פחות מאשר בכילה (החורים גדולים יותר).
בפארק הירדן אמנם יש כמה עצים - אבל הארץ שטוחה עם דשא.. ולינה צמוד לקרקע עוזרת בקרור..

האם ידוע לך על ערסל שבו ניתן לממש מיטה משפחתית? יענו יותר מ-2 אנשים?

speaking of which, אריקה תפרה כילה שבטית ל-25 איש.. המשפחה שלנו לא כזו גדולה, אבל עד פארק הירדן הכל יכול לקרות..
ניצן_אמ*

אוהל ערסל

שליחה על ידי ניצן_אמ* »

תגובה מקבילית מהדף השני... מעדיפה שהדיון בנוגע לערסלים יתפתח פה, אבל מצד שני, שהטיעונים שהעלית שם לא יישארו ללא תשובה. נערוך בסוף.

_אהלן אופק.
מקדימה - מאד מסכימה עם החשיבות והיתרונות של הלינה בחוץ. אני אישית מרגישה שאני נמשכת באופן בלתי רגיל לשינה וליציאות בטבע. מרגישה כבולה ותקועה בין ארבעה קירות כמו חיה בשבי.

לעניין הערסלים לעומת המיטה -
  • כשמכסים את האדמה באופן קבוע, די גוזרים מיתה על מה שמתחת לכיסוי. אז היופי הוא שזה משתחזר מהר. אבל המהירות שבה ירוק הופך צהוב הופך עפר היא גדולה. זה לא בלי פגיעה.
  • אין שום חובה לקנות ערסלים מוכנים. למעשה, עדיף בהרבה להכין לבד. גם מבחינת טביעת הרגל האקולוגית, גם מבחינת ההתאמה האישית. (וגם מבחינת מחיר) והאמת היא שההשוואה שעשית לא הוגנת בעליל. ההשוואה הראויה היא בין ייצור הערסל ובין ייצור כל המיטה על מצעיה. אוהל ערסל הוא מחסה שלם. מקור, מרוח, מגשם, משמש ומחרקים. כדי להשיג את כל זה בטביעת רגל אקולוגית נמוכה משל ייצור אוהל ערסל צריך מאד להתאמץ.
  • ללינה משותפת בערסל כל מה שצריך זה מה שנקרא "ערסל ארבע נקודות". בד"כ כשחושבים על ערסלים חושבים על שתי נקודות קשירה או עגינה, כשבעצם אפשר להשיג מיטה רחבה ושטוחה (ונוחה להפליא לשלל פעילויות) על ידי שימוש בשני מוטות ובארבע נקודות עגינה. בערסל שיהיה לי ישנו גבר ששוקל 84 קילו ובנו בן החמש. וזה ערסל יחיד, עם שתי נקודות עגינה. יש ערסלים זוגיים שמאפשרים שלישייה בקלות (יש לנו אחד כזה, רק שלי יש בעייה אחרת והיא שהאיש לא אוהב לישון בחוץ, לא אוהב לישון על האדמה, ובכלל הוא מאנשי החלונות הסגורים, EYELIDS על העיניים ודממת CRYPT לחרבן בטבע זה פשוט לא בא בחשבון מבחינתו. לעומת זאת, הוא 100% אוכל נא. לך תבין.)
  • את סוגיית האיוורור פותרים בקלות על ידי אריגה או מקראמה בניגוד לבד מצנחים. ככה אפשר להשתמש בחומרים טבעיים ולקבל בריזה מעל ומתחת לגוף. נראה לי לא סביר שהאדמה יותר מאווררת מאשר שישה כיווני אויר.._
ניצן_אמ*

אוהל ערסל

שליחה על ידי ניצן_אמ* »

(מכיל גם תשובה לאחת מהתת-שאלות של ילדת טבע על לינה משותפת שפספסתי קודם.)
חני_תה*
הצטרפות: 30 אוקטובר 2007, 01:04
דף אישי: הדף האישי של חני_תה*

אוהל ערסל

שליחה על ידי חני_תה* »

אחלא דף. חשוב!
פתרון מקורי ומעניין למצבים מסויימים.
אני מעדיפה בכל זאת לינה על הקרקע, אם זה מתאפשר. הנדנוד של הערסל גורם לי לבחילה.
ניצן_אמ*

אוהל ערסל

שליחה על ידי ניצן_אמ* »

תמי, עשיתי לך עוד בירורים:
מהאתר של הנסי על כאבי מפרקים ופגיעות אחרות (עדויות של משתמשים)
גבוהים וגדולים - יש מודל עד 350 פאונד.
פרטים נוספים כולל הסברים על הערסל האסימטרי ושאר פטנטים מיוחדים של אלה מהנסי.

כאן יש פתרונות אחרים, לא פחות אלגנטיים לבעיית היתושים או הגשם. (וגם חובקי עצים)
כאן אפשר לראות כמה תמונות משעשעות ומגניבות לכמה שערסל אוהל הוא לא מוגבל...

תמי, מצאתי בגוגל סרטון של מישהו 338.6 פאונד שנראה איך דבר ראשון הוא עולה על המשקל ואח"ב הולך לישון בערסל.
חניתה, יש מה שנקרא guylines שעוגנים את הערסל למנוע נדנוד יתר.
אילה_א*
הצטרפות: 23 אוקטובר 2004, 18:09
דף אישי: הדף האישי של אילה_א*

אוהל ערסל

שליחה על ידי אילה_א* »

לי פעם הביאו ערסל משפחתי מדרום אמריקה (בנתיים אחי גנב אותו )
וכל פעם שהייתי נרדמת בו הייתי מתעוררת מסוחררת לגמרי
אז אני כנראה אמשיך לישון על הארץ למרות שזה נראה מדליק מאוד
ניצן_אמ*

אוהל ערסל

שליחה על ידי ניצן_אמ* »

אני מעדיפה בכל זאת לינה על הקרקע, אם זה מתאפשר. הנדנוד של הערסל גורם לי לבחילה.
וכל פעם שהייתי נרדמת בו הייתי מתעוררת מסוחררת לגמרי
בינתיים הערסל כבר היה בשימוש, אז אני יכולה לספר לשתיכן (אם זה עוד מעניין אתכן אחרי שנתיים :-)) שלמרות שאפשר להתאמץ לנדנד את הערסל הזה, בעיקרון הוא לא מתנדנד. לזה שיש לי יש גומי עגינה באלכסון שמחבר אותו לקרקע עם יכולת תנועה ממש מינימלית (רק כדי שהעגינה לא תקרע כשנכנסים ויוצאים) והמיטה יציבה למדיי. אם רוצים להשתמש בו לישיבה משחררים צד אחד של העגינה, ואם לנדנוד קל אז את שני הצדדים.
פלוני_אלמונית*
הצטרפות: 19 אוגוסט 2001, 22:52
דף אישי: הדף האישי של פלוני_אלמונית*

אוהל ערסל

שליחה על ידי פלוני_אלמונית* »

+הודעה ממשתתפת חדשה התקבלה בברכה:+

שלום שבת שלום.... רציתי לדעת עם מישהו מכיר דבר כזה ערסל ישר? שכששוכבים עליו אין בטן כמו בננה?
שליחת תגובה

חזור אל “שינה באוויר הפתוח”