גיל האם בלידה וסיכונים בריאותיים

תום*
הצטרפות: 29 מאי 2005, 02:53

שליחה על ידי תום* »

שלום! לצורך תכנון המשפחה העתידית שלי, אני מחפשת מידע מפורט בנוגע לגיל האם בזמן לידות - מהם הסיכונים לאם ולילוד? חיפשתי חומר באינטרנט, ואני לא רחוקה מלהתגנב לספריית מדעי החיים ולערוך מחקר בכתבי העת. אבל כיוון שאין לי שבועיים פנוייים, החלטתי לנסות לשאול פה.
כמה שאלות חשובות לי במיוחד:

1) מהו הסיכון המוגבר לסרטן שד, ומהי התלות שלו בגיל האם בלידה ראשונה, על-פי מחקרים עדכניים?
2) מאיזה גיל הגרף של סיכון לתסמונת דאונס מתחיל לעלות באופן משמעותי, והאם כאן יש חשיבות ללידה ראשונה מול לידות מאוחרות?
3) מהם הסיכונים להפלות, סיבוכים, רעלת הריון וכו' באמהות מבוגרות, ומאיזה גיל מדובר?
4) מאיזה גיל, בממוצע, מתחילים להיות קשיים גדולים יותר בכניסה להריון?
5) אילו עוד סיכונים הם תלויי-גיל?

תודה,
תום.
מיכל_שץ*
הצטרפות: 28 אוקטובר 2003, 20:13
דף אישי: הדף האישי של מיכל_שץ*

שליחה על ידי מיכל_שץ* »

אני אנסה, ממה שאני יודעת, קחי אותי בערבון מוגבל....

מהם הסיכונים להפלות, סיבוכים, רעלת הריון וכו' באמהות מבוגרות, ומאיזה גיל מדובר?
הסיכוי להפלות בשליש הראשון עולה עם הגיל, בגלל ההזדקנות של הביצית. רעלת הריון זו מחלה של נשים צעירות בדר"כ. - אבל זה מידע סטטיסטי.
מאיזה גיל, בממוצע, מתחילים להיות קשיים גדולים יותר בכניסה להריון?
כנראה שסביב גיל 30, עדיין לא ברור, אם זה קשור לגיל שבו היה ההריון הראשון (מסתמן שלא). הטבע ברא אותנו לעשות ילדים בין גיל 16 ל-23, אח"כ הביציות מתחילות להזדקן, לרוב זה לא מורגש לפני גיל 30.

אולי אם תחפשי באינטרנט מידע על הסיכונים הספצפיים, תוכלי לגלות אם הם קשורים לגיל היולדת.
אמא_אינקובטור*
הצטרפות: 19 יוני 2003, 13:58
דף אישי: הדף האישי של אמא_אינקובטור*

שליחה על ידי אמא_אינקובטור* »

כן יש מידע על תסמונת דאון וטבלת שכיחות לפי גיל האם. נראה שגיל 35 הוא נקודת המפנה שבה השכיחות עולה בקצב הולך וגובר משנה לשנה.

http://www.nichd.nih.gov/publications/p ... Occurrence

למיטב ידיעתי והבנתי השכיחות לא שונה בלידה ראשונה מאשר בלידות מאוחרות, כיוון שתהליך ההבשלה הסופי של הביצית מתרחש ממש לפני הביוץ. מה שכן - אצל כל אשה תהליך ההתבגרות שונה, הרזרבה השחלתית שונה, לא יודעת אם יש קשר בין FSH גבוה לת"ד אבל בבירור יש קשר למשך הכניסה להריון.

רעלת הריון זו מחלה של נשים צעירות בדר"כ. או צעירות או מבוגרות, בתחילת גיל הפריון או בסופו. (אבל תמיד יש כאלה ששוברות את הסטטיסטיקה).

http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency ... 000898.htm
בשמת_א*
הצטרפות: 28 יולי 2001, 13:37
דף אישי: הדף האישי של בשמת_א*

שליחה על ידי בשמת_א* »

לגבי תסמונת דאון ובעיות אחרות: הסיבה שהגיל משפיע היא בין השאר נזק מצטבר כתוצאה מתזונה לא טובה וחולשת הגוף. אפשר לשפר את זה. ראי תזונה ללידת תינוק בריא .
על איזה גיל את מדברת?
תום*
הצטרפות: 29 מאי 2005, 02:53

שליחה על ידי תום* »

תודה לכולכן!

אני בת 26, ומרגישה מאוד בשלה לתינוק. אני מבחינתי כבר מזמן הייתי יולדת, אבל בן הזוג שלי רוצה שנחכה עוד. הוא יותר צעיר ממני.

אני יודעת שיש סיכונים ללידה בסמיכות לגיל 30, בין היתר סיכונים שלא מדברים עליהם, כמו סיכויים מוגדלים לסרטן שד, בעיות פוריות והפלות. אבל בשום מקום אני לא מוצאת סטטיסטיקות מהימנות, מלבד בענייני תסמונת דאונס או אמהות מאוד מבוגרות. יש לי תחושה שמשתיקים את זה, אבל זה לא מקרה שיש יותר ויותר נשים שזקוקות לטיפולי פוריות במערב, במקביל לעליית גיל ההולדה. ואני לא מדברת רק על נשים שעברו את גיל 35, שמסומן ע"י רופאים כסוג של צומת דרכים.
הגוף שלי מאותת לי איתותים חד-משמעותיים בעניין. בנוסף, אני לא רוצה ללדת כשכבר אין לי כוח לרדוף אחרי ילדים, לשחק איתם ולצאת לטיולים ארוכים. אני יודעת שגיל 40 זה עדיין צעיר, אבל אני גם יודעת עד כמה קטנטנים יכולים להיות מתישים והייתי רוצה לסיים את פרק הקטנטנים לפני גיל 40.

בקיצור, אני מחפשת מידע במספרים, כדי לבדוק אם יש בסיס אובייקטיבי לתחושות שלי.
בשמת_א*

שליחה על ידי בשמת_א* »

אוי, חמודה, את כל כך צעירה!!!!!!!!!!! ואני כבר חשבתי שאת מדברת על גיל מבוגר...
בתור אחת שהתחילה ללדת בגיל "מבוגר", ולא בגלל שרציתי אלא בגלל שלקח לי זמן למצוא את אהבת חיי וכו' וכו', אני יכולה להגיד לך: תעזבי. המידע שאת מחפשת לא נמצא בסטאטיסטיקות. אין להן שום משמעות.
לא משתיקים כלום, אבל אין מידע חד משמעי. בהחלט יש במחקרים תמיכה להנחה, שהגיל שלך מצויין ללידת ילדים.
אבל יש גם חילוקי דיעות לגבי גילאי 35 פלוס. תלוי מי מימן את המחקר, ומה הוא מנסה להוכיח (האם הוא מנסה לעודד נשים להרות בגיל צעיר יותר ולא לדחות את לידת הילדים באופן מתוכנן? האם הוא מנסה לעודד נשים מבוגרות שיש להן בהחלט סיכוי טוב ללדת ושלא ידאגו כל כך או יוותרו מראש?).

המידע שאת צריכה נמצא בזוגיות.
הגיל הצעיר של בעלך הוא לא העניין. העניין הוא כן, זה שהוא לא מרגיש מוכן להיות אבא.
על זה הייתי ממליצה לדבר בייעוץ זוגי: את מוכנה כבר, והוא לא.

שאשה בת 26 שרוצה ילדים תחכה לגיל 40 כדי שבן זוגה יהיה מוכן ורק אז תתחיל - נשמע לי מטורף במידה קיצונית.
האם דיברת איתו בגלוי? בלי סטאטיסטיקות ובלי "להוכיח" ובלי "מי צודק", פשוט - אני מרגישה בשלה היום להיות אמא. אני מעוניינת בילדים, מעוניינת באמהות, רוצה להשקיע בילדים שלי ויודעת שאזדקק לכוח פיזי שיש לי עכשיו, ולא בטוח שיהיה לי כל כך עוד כמה שנים (תאמיני לי, הכוח שיש בגיל 26 לעשות "משמרת לילה" עם תינוק גדול יותר מהכוח שיש בגיל 36... אם כי מחקרים מראים שבגיל 36 יש יותר סבלנות, סטאטיסטית, להתשה הזאת (-: ).

מדוע אתה לא מעוניין כרגע? האם אתה חושב שבעוד שנה תהיה בשל יותר? האם היית רוצה קצת יותר זמן בזוגיות? האם אתה חושש להיות אבא לא מספיק טוב? (אלה אולי הדאגות שלו, כמובן לא מציעה לנסח את השאלות שלך בצורה כל כך בוטה, אני רק נותנת לך רעיונות לגישוש)
אני מכירה זוג ש"פתח" דיון כזה בדיוק, והתברר שבן הזוג היה מלא פחד שהוא יהיה אבא גרוע כמו אבא שלו. אילולא פתחו את העניין והלכו גם לייעוץ זוגי אצל יועצת חכמה, הם היו עלולים להתקע עם זה עוד עשר שנים. כי הוא לא הבין שאלה פחדים שצריך להתמודד איתם, הוא פשוט דחה ודחה ודחה (קודם "אין לנו כסף להביא ילדים", אחר כך "אין לנו בית", אחרי שכל זה נפתר אז היה עוד "תירוץ"...). אז בייעוץ עלה שמדובר בפחדים שלו מלהיות אבא, ודנו בזה, והוא קיבל תמיכה, ורעיונות לגבי כל הדברים שעלו בהקשר הזה (מה יהיה אם... ומה יהיה אם... ), ולקח כמה חודשים אבל זוגתו נתנה לו את הזמן הזה לעכל את התהליך ואת התובנות, ועשתה מצדה עבודה לנסות "לשחרר" את הלחץ שלה "נו כבר ילדים עכשיו", והוא באמת עבר שינוי ונעשה בשל לילד והסכים.
מיכל_שץ*

שליחה על ידי מיכל_שץ* »

גיל 35, שמסומן ע"י רופאים כסוג של צומת דרכים.
היום הרופאים כבר מתייחסים לגיל 30 כאל גיל שאם ההריון הראשון מתרחש אחריו הוא יותר בעייתי והם מכנים את הנשים האלה "מבכירות זקנות"
יש גם משמעות לגיל של ההריון הראשון, זה משפיע על ההריונות והלידות הבאים בתור.
קרוטונית_מהמרק_הגדול*
הצטרפות: 25 יולי 2004, 19:10

שליחה על ידי קרוטונית_מהמרק_הגדול* »

היום הרופאים כבר מתייחסים לגיל 30 כאל גיל שאם ההריון הראשון מתרחש אחריו הוא יותר בעייתי
סיכונים ללידה בסמיכות לגיל 30, בין היתר סיכונים שלא מדברים עליהם, כמו סיכויים מוגדלים לסרטן שד, בעיות פוריות והפלות
עד כמה זה קשור לגורמים כמו מספר השנים שבהן ניטלו גלולות הורמונים באופן קבוע עד להריון?
מיכל_שץ*

שליחה על ידי מיכל_שץ* »

עד כמה זה קשור לגורמים כמו מספר השנים שבהן ניטלו גלולות הורמונים באופן קבוע עד להריון?
זה בטח קשור, אבל אין הוכחות... כי אין מי שיממן את המחקר.
אגב, בנושא הזה, אקו"ג (ארגון העל של הקניגולוגים בארה"ב) הפסיקו להמליץ על מתן גלולות כאמצעי מניעה בטוח ומועדף. הם מכירים בסיכונים של זה וממליצים לשמור את זה למקרים שאין פתרון אחר.
בארץ, הגניקולוגים החליטו להתעלם מההמלצה הזאת. מעניין למה...
בשמת_א*

שליחה על ידי בשמת_א* »

נכון. אבל שם הדף לא ככ מעיד על תוכנו
ע_ע_ע*
הצטרפות: 07 מרץ 2008, 17:36
דף אישי: הדף האישי של ע_ע_ע*

שליחה על ידי ע_ע_ע* »

אז יש לך רעיון לשם שמשקף טוב יותר?