על הידיים וכאבים בפרק כף היד

עינת_ש*
הצטרפות: 11 ינואר 2009, 17:02

שליחה על ידי עינת_ש* »

שלום, אני קוראת ותיקה וכותבת טרייה...

יש לי בן בכור בן חודשיים וקצת... ככל שהוא גדל כך מחמירים כאבים קשים בפרקי כפות הידיים, כולל הירדמות של הכפות.
לחברה שלי, שיש לה ילדה באותו גיל, קורה אותו דבר.

נראה לי שאני יודעת איזה תנוחה גורמת לכאב הזה- לפעמים כשצריך להחזיק אותו ביד אחת, ואז המפרק מתעקם יותר מדי.
הוא במנשא הרבה אבל לפעמים גם על הידיים, אין מה לעשות..

האם נתקלתם בבעיה דומה ואיך פתרתם אותה?
(חשבתי ללפף תחבושת שתמנע עיקום של היד בלי שאני שמה לב.)
ענבלולי*
הצטרפות: 02 נובמבר 2006, 00:58

שליחה על ידי ענבלולי* »

תופעה נפוצה אצל אמהות טריות... לי עזרו טיפולי פיזיותרפיה (בקופ"ח), צריך הפנייה מאורטופד.
נחל_לבן*
הצטרפות: 16 אוקטובר 2008, 22:14
דף אישי: הדף האישי של נחל_לבן*

שליחה על ידי נחל_לבן* »

אני מכירה את התופעה מעצמי ומחברות. אצלי שמתי לב שזה בא והלך בתקופות. לי עזרה תחבושת אלסטית שתומכת במפרק במשך היום אבל אף פעם לא שאלתי מומחה אם זה נכון לחבוש.
מזל טוב להולדת בכורך! :-)
באופן_לייט*
הצטרפות: 02 נובמבר 2006, 23:58
דף אישי: הדף האישי של באופן_לייט*

שליחה על ידי באופן_לייט* »

ככל הנראה מדובר בתסמונת התעלה הקרפלית
(יש לי אחת משלי :-) )

כאב בפרק כף היד, נימול (במיוחד בנהיגה משום מה) חולשת כף היד (קשה לפתוח צנצנות)
חשוב לטפל כי זה תהליך שמידרדר ויש נקודה שממנה אין טיפול שעוזר, גם לא הניתוח)
חוט_השני*
הצטרפות: 02 פברואר 2006, 11:34
דף אישי: הדף האישי של חוט_השני*

שליחה על ידי חוט_השני* »

נפוץ במיוחד כתוצאה משינויים הורמונליים, הריון, לידה, הנקה, חזרת המחזור וכ"ו.
לי עזרו במיוחד טיפולים אצל מטפל ששמו עוזי שור בעיסוי טווינא וחימום מיוחד ובהמשך נעזרתי בשינוי תזונה לשיפור משמעותי נוסף.
תמרוש_רוש
הצטרפות: 18 יוני 2005, 03:48
דף אישי: הדף האישי של תמרוש_רוש

שליחה על ידי תמרוש_רוש »

עינת, עזבי את הידיים לרגע.
תסתכלי שנייה על שרירי ההבטן ועל שרירי רצפת האגן.
מה שלומם?
חזרו למקום? או שעדיין רפויים?
האם היו לך תפרים איזשהם בעקבות הלידה?
האם לאחר הלידה עשית תרגילי בטן ורצפת אגן בשקידה ובנאמנות, יום יום, במשך שבועיים לפחות?

אצלי, אחרי הלידה, עם התפרים, הבטן שלי הרגישה מוצקה כדייסה ורצפת האגן היתה פודינג.
ואחרי שבועיים של נשיאת תינוק בבית בלבד, מחדר לחדר (ממש לא הרבה) - הידיים שלי קרסו טוטאלית. כאבים כמעט בכל מפרק ומפרק.
הפתרון שלי היה: תרגילי רצפת אגן
עוד תרגילי רצפת אגן
תרגילי בטן
עוד תרגילי בטן
ושוב תרגילי בטן ורצפת אגן, שלוש או ארבע פעמים ביום, בזמן הנקה, כל הנקה, בשכיבה, בישיבה, בעמידה, וכשיוצאים לטיול רגוע אז גם בזמן הליכה.
אחרי כמה תרגילים וחיזוקים למרכז הגוף - הידיים בכלל שכחו שמשהו הציק להן, ובלי שום התייחסות ישירות אליהן.

הרבה פעמים אחרי לידה הידים כואבות לא כי משהו לא בסדר בידיים, ולא בגלל שהמשקל כזה גדול אובייקטיבית, אלא כי אין לידיים שום תמיכה מהבסיס, ממרכז הגוף, כי שרירי הבטן רפויים מאוד אחרי שהתינוק יצא, ושרירי רצפת האגן נחלשו זמנית מהלידה (גם אם לפני הלידה הם תוחזו במצב טוב, על ידי תרגילי רצפת אגן סדירים, ובמיוחד אם לא), ובייחוד בייחוד אם יש תפרים.

לאנשים שלא למדו לפעמים קצת קשה להבין את זה - עד כמה ה"אמצע" חשוב לתפקוד של ה"צדדים", (ריפוי הכאב בידיים על ידי תרגילי בטן - נשמע הזוי?) אבל זה קריטי. להמחשה, תנסי להרים כסא כשאת עומדת על רגל אחת, על קצות האצבעות. למשל. או תנסי להרים כסא בשכיבה. או כשהוא נמצא מטר ממך, מצד ימין. בלי לקרב אותו לגוף! אם אין תמיכה טובה מהמרכז, מהבסיס - כל מה שמעליו הולך פקקט.
(ולכן פיזיותרפיסטית אחת אמרה לנו: אתן מסתכלות על בעיות בכתיבה? רדו למטה ותתחילו עם כפות הרגליים. ועם המשטח שעליו הן עומדות).
תמרוש_רוש

שליחה על ידי תמרוש_רוש »

טוב, אם כבר עברו חודשיים והמצב חמור - בוודאי שהתייחסות ממוקדת גם לכפות הידיים עשויה להיות בהחלט במקום. למשל, סד מנוחה שמקבע את שורש כף היד. או מסז' עדין לידיים. אבל להסתכל רק עליהם בלי התיחסות למה שהן נשענות עליו, זה, אהמ (השלימי את החסר ;-))
עינת*
הצטרפות: 26 ינואר 2003, 12:56

שליחה על ידי עינת* »

הי זאת אני, קודם כל תודה על התגובות..
שמתי לב שכשאני כותבת היד נרדמת תוך שניות, בלילה זה הכי מעצבן כי אני לא מצליחה למצוא תנוחה נוחה להניק בלי שתשתתק לי היד.
אם אני נחה בידיים זה נרגע קצת,

לא היו לי קרעים בלידה אבל עדיין לגבי חיזוק הגוף- נשמע הגיוני ואני באמת מתחילה לשלב תרגילים כשהקטנצ'יק הוא המשקולת..
אבל נראה לי שזה פשוט מלסחוב אותו כי חברה שלי בכלל עשתה קיסרי וגם כואב לה.
תמרוש_רוש

שליחה על ידי תמרוש_רוש »

חברה שלי בכלל עשתה קיסרי וגם כואב לה
מה הקשר? קיסרי זה אומר חיתוך בשרירי הבטן, שמקושרים גם לשרירי רצפת האגן, וזה אומר שבלי קשר לאופן הלידה, היא עדיין סחבה תשעת חודשי הריון עם התארכות מאסיבית של שרירי הבטן ועם עומס על הרצפה.

_שמתי לב שכשאני כותבת היד נרדמת תוך שניות, בלילה זה הכי מעצבן כי אני לא מצליחה למצוא תנוחה נוחה להניק בלי שתשתתק לי היד.
אם אני נחה בידיים זה נרגע קצת,_
לא הבנתי את המשפט הזה לחלוטין.

אני באמת מתחילה לשלב תרגילים כשהקטנצ'יק הוא המשקולת..
איזה תרגילים? ואיך את משתמשת בו כמשקולת?
עינת_ש*

שליחה על ידי עינת_ש* »

לבטן, אני מתחילה כפיפות בטן מהמצב הסופי, כלומר כשאני יושבת ואז נשענת אחורה עם התינוק בידיים, עד כמה שאני מצליחה לרדת, ואז עולה. כריעות עם התינוק במנשא מחזקות את הטוסיק מאוד וגם את הגב התחתון (הן גם חלק מהיום בשוטף, כמו להרים דברים מהרצפה, להפעיל מכונת כביסה). כדור פיזיו עם התינוק וכל מיני כאלה.. (אני מדריכת חדר כושר לשעבר)

אבל כפות הידיים הלכו פקקט. הלילה התעוררתי מהכאב ויש עצם שהתחלה לבלוט בפרק כף היד החוצה מהצד. קשרתי בד סביב היד. זה עזר קצת (זה ביד שמאל), ויד ימין פשוט נרדמת בטירוף, כשאני מניקה מציצי ימין אין לי כל כך איפה לשים את יד ימין,אז אני משכיבה אותה מעל הראש שלו. זה נורא לא נוח..

הפישפושים גם לא עוזרים למצב. לזה מצאתי פיתרון אבל באופן כללי הידיים שלי מתפרקות מיום ליום. עכשיו הוא נשאר במנשא.
ענבלולי*
הצטרפות: 02 נובמבר 2006, 00:58

שליחה על ידי ענבלולי* »

אני מתחילה כפיפות בטן מהמצב הסופי
לא יודעת למה הכוונה בדיוק אבל כפיפות בטן זה הכי הכי גרוע לרצפת האגן. ממליצה לך לקבל הדרכה מפיזיותרפיסטית של רצפת האגן כדי לוודא שהתרגילים שאת עושה לא מביאים נזק במקום תועלת, זה לא כך כך משהו שאפשר להעביר בכתב.
עינת_ש*

שליחה על ידי עינת_ש* »

כפיפות בטן זה לבטן, ולרצפת האגן זה תרגילים של "כאילו עצירת פיפי" וצריך לחזק את שניהם, אבל עזבי את זה רגע,

יוצאת לי עצם מפרק כף היד החוצה!
זה החמיר היום ממש,
משהו שם ממש נדפק לי אני חובשת את היד עם כף עץ כדי שאני לא אזיז את היד בטעות! אני הולכת לרופא מחר זה כבר מלחיץ וממש כואב..
תמרה*
הצטרפות: 03 ספטמבר 2002, 12:42

שליחה על ידי תמרה* »

עינת מה מצבך?
עברתי אותו הדבר בדיוק, לקח לי כמעט שנה להחלים.
זה התחיל בגלל הנקה בלי כרית, נמשך בגלל סחיבה על הילדיים נון סטופ, והחמיר כי לא טיפלתי מיד.
בסוף עברתי פיזיוטרפיה(שלא עזרה)+דיקור(שעזר לשעתיים בערך, כנראה כי נחתי קצת בזמן שטופלתי) וסד ליד (בו בעיקר השתמשתי בלילה).
עלייך להעזר בפיזיוטרפיסט וגםלמצוא תנוחות שאינן כואבות לך ביד. כל פעם שהרמתי את הבייבי שלי כמעט התעלפתיף הרגשתי כאילו כל תנועה חדה קורעת לי את הגידים ביד.
אני ממש ממליצה: טפלי בדחיפות ונסי למצוא שעות מנוחה לידיים. תאמיני לי הילד לא צריך שתחלימי מניתוח.
ועם כל הכבוד לחברות, מרכז הגוף זה סיפור אחר, הוא עשוי לעזור ליציבה, ולעבודת הזרועות. המפרקים אינם שרירים.
בהצלחה!
פלוני_אלמונית*
הצטרפות: 19 אוגוסט 2001, 22:52
דף אישי: הדף האישי של פלוני_אלמונית*

שליחה על ידי פלוני_אלמונית* »

גם לי יש כאבים במפרקי כף היד, ושלי כבר בן שנה וחודש. זה החמיר בשלושה חודשים אחרונים. לפעמים קשה לי לקום מהמיטה תוך כדי הישענות על היד- אני חווה כאב חד מאוד (לא תמיד אבל בתדירות גבוהה). חשבתי שזה אמור להתחזק. לא כל כך הבנתי איך כדאי לטפל: פיזיותרפיה, דיקור, טווינא, חיזוק רצפת האגן.. אתן יכולות לספר מניסיונכן מה עזר?

גברת פלפלת ממחשב אחר
או_רורה*
הצטרפות: 30 אוגוסט 2007, 08:03
דף אישי: הדף האישי של או_רורה*

שליחה על ידי או_רורה* »

לי, אחרי הניתוח הקיסרי שעברתי, ואז הזיהום - הגוף נורא נחלש אז קיבלתי את זה מה זה חזק.

ביד אחת, בגיד (גיד?) בין האגודל לאצבע המורה.
כל כך חזק, שלקח לי חודש עד שיכולתי להתקלח ממש נורמלי.

לי פשוט היו תיקים כאלה בכף היד כל פעם שהייתי מזיזה אותה אפילו קצת, וזה כאב כאבי תופת ממש.
לא טיפלתי לבד בתינוק שלי בערך שלושה שבועות.

הלכתי לשני רופאים, טענו שאין מה לעשות.

מה עזר?
משחה שנקראת "וולטארן אימוללג'ל".
ובעיקר - תחבושת כזו ליד.
אפשר להשיג בכל סופר פארם, יש כמה וכמה גזרות לפי איפה הבעיה בפרק כף היד.
הייתי איתה כל יום כל היום במשך חצי שנה!

המטפלת שלי דאז בכלל אמרה משהו אחר:
כשהנפש מרגישה מעמסה, וקושי גדול לתפקד - רז זה יכול להתבטא דרך הידיים. לואיז היי שכזה.
עינת_ש*

שליחה על ידי עינת_ש* »

חוזרת לדף אחרי שנה וחצי..
הייתה לי דלקת בגיד של האגודל- זה נראה כאילו זיז מהעצם פשוט התפרק והזדקר החוצה..
לי פשוט היו תיקים כאלה בכף היד כל פעם שהייתי מזיזה אותה אפילו קצת, וזה כאב כאבי תופת ממש.
כל מילה! זה נורא פשוט משתק מכאב, רציתי לבכות!
לקחתי הרבה אקמול נגד הכאבים ה-א-י-ו-מ-י-ם, ונגד הדלקת (אקמול מסתבר הוא גם נוגד דלקת)
קניתי סד מיוחד שמקבע את האגודל, בהמון כסף שעד היום הקופה לא החזירה (כמעט 300 ש"ח),
והרופא אמר שאם כלום לא יעזור אז יש אופציה של ניתוח.

אז איך זה נגמר?
הסד הציק בטירוף ולא יכולתי לסבול אותו,
בלעתי הרבה אקמולים,
נמנעתי מהתנוחה שחשדתי בה שגרמה לזה,
ובסוף זה עבר.

לקחים ללידה הבאה:
  • לא להחזיק את התינוק ביד אחת!!! נכון, זה נוח ומפתה, אבל זה גומר על היד!
  • ללבוש את הסלינג על שתי הכתפיים לסרוגין ולא רק צד אחד.
  • להתחיל פיזיוטרפיה ליד לפני הלידה. חברה שלי הביאה לי פלסטלינה רפואית צהובה כזאת, שאני מודה שהשתמשתי בה פעמיים בלבד, אבל אני מקווה להשתמש בה מראש הפעם בתקווה לחזק את היד.
מי שרוצה את הסד לאגודל (ביד שמאל) מוזמנת לכתוב לי בדפבית. אני מקווה לא להזדקק לו שוב...
יואבי_1*
הצטרפות: 27 יולי 2010, 18:56

שליחה על ידי יואבי_1* »

שלום לכן!

לכל מי שמשתמשת בכפות ידיה, הרבה או פחות, ורוצה לדעת איך לתחזק את הגוף בהתאם, יואבי 1 מגיש:
סדרת מאמרים שכתבתי בבלוג שלי שעוסקות בכף היד, השימוש בה בזמן עבודה מול מחשב ובכלל, והרי הם לפניכן:
טרם הספיקותי לכתוב על שימוש בגוף בהקשר האימהי, ואני מקווה שכניסתי לכאן תיצור גירויים חדשים בכיוון...

בכל אופן - אני בטוח שכולכן משתמשות במחשב כי אתן כאן, אבל כל מה שאנו עושים קשור - בכל הפעולות שאנו עושים.
הבסיס לכל הסיפור שלי הוא שיטת אלכסנדר, אשר מתייחסת באופן הוליסטי לדינמיקת השימוש שלנו בגוף ומציעה שפת תקשורת דרכה אפשר לשפר את מצבנו - באופן חסר תקנה.

אז יאללה:
כף ידי הימנית, חלק א': אפל שודדת את ג'רי מנכסיו
כף ידי הימנית, חלק ב': עכבר מנומר ונפלאות הדינמיקה
כף ידי הימנית, חלק ג': שני ראשים, גוף אחד

תהנו.

מי שחשה צורך בעוד, מוזמנת לפנות אלי דרך האתר או ל[email protected].

תודה!
פלונית*
הצטרפות: 02 אוקטובר 2001, 03:13

שליחה על ידי פלונית* »

ולחמותי עזר צמיד עם ענברים.
כן בדיוק כמו מחרוזת ענברים לתינוקות.
אז אותן אבנים בצמיד שהוכן בשבילה לפרק היד.
עזר כמו קסם לטענתה לעומת שנים קודמות...
פלוני_אלמונית*

היה לי אותו הדבר לאחר טיטרטורים וסבל הרופא רשם לי ויטמין D
עזר פלאים!!!! חוסר בוויטמין מחליש את העצמות ומפרקים, לאחר הריון יש חוסר.
לקח בערך שבועיים אולי שלוש להשפיע, לקחתי כמות גדולה כל יום. גם לאכול המון פטריות , הן מפוצצות בוויטמין D.
בהצלחה
פלוני_אלמונית*

נסו שילוב של ויטמין D ושמן זית. עושה פלאים
תמרוש_רוש

שליחה על ידי תמרוש_רוש »

מזכירה לכולן שאחרי הלידה יש חולשה גדולה של שרירי הגו, אז אם בתזמון הזה מתחילים כאבים, כדאי במקביל לטיפול ישיר גם לחזק את רצפת האגן.
פלוני_אלמונית*

יש לי כאבים כנראה מהמחשב כבר כמה שנים בשורש כף היד (ימין) אפילו יש לי שם איזה גולה, האם יש תרגילים או טיפול שאפשר לבצע על מנת לשפר או להקל על הכאבים ?
יולי_קו
הצטרפות: 03 אוגוסט 2014, 09:09
דף אישי: הדף האישי של יולי_קו

שליחה על ידי יולי_קו »

בשביל להקל על הכאב ולעזור לאפשר לעשות אמבט מים חמים מאוד מאוד לידיים (2.5 דקות) ואז קרים מאוד מאוד (20-30 שניות) לסרוגין (לסיים בקור), ולחזור על זה ברצף 5 פעמים. אם זה משפר ממש מיד טווח תנועה ומוריד כאב אפילו פ קצת ואפילו אם זה לזמן קצר- לחזור על התהליך 2-3 ביום (בוקר, צהרים וערב), במשך כמה ימים.

הגולה היא כנראה בורסה (כיס נוזלים עם מעטפת קשיחה) סביב הגיד.
יש פיתרון ניתוחי שיש בו סכנה של פגיעה בתפקוד היד והצטמקות (מצטטת רופא מנתח).
יש אפשרות ׳ברברית׳ שהומלצה לי על ידי אותו מנתח כף יד-
להכות על הגולה עם ספר כבד שטוח (מילון או ספר טלפונים).
זה מפחיד, מערב עזרה של מישהו שמוכן לעשות את זה, ואומץ מצידך. זה כואב מאוד לשניה. זה פיתרון זול, ללא צלקות ביד.
לפעמים הגולה מתפתחת שוב, ואז יש לחזור על התהליך (לי זה קרה פעמיים לפני כ-20 שנה).

מניסיון- ההקלה היא מידית.

אני ממליצה לשלב את האמבטיות האלה עם החבטה בתור טיפול כולל.
יולי_קו

שליחה על ידי יולי_קו »

כדאי במקביל להעזר במומחה לרפואת עבודה בשביל לשפר את תנוחת העבודה במחשב.
פלוני_אלמונית*

יולי קו ממש תודה על התשובה המהירה והמפורטת, אנסה את הדרך של המים והספר.
דגן_בגן*
הצטרפות: 16 יולי 2014, 06:54
דף אישי: הדף האישי של דגן_בגן*

שליחה על ידי דגן_בגן* »

יולי קו, תוך כדי שאני קוראת מה שכתבת על החבטה עם הספר וצוחקת בקול מהרעיון, ובעודי מפצ׳פצ׳ת ולוחצת חזק על הגולה שלי והוגה ברעיון המהפכני והאם אנסה אותו בעצמי - סטלאש היא נבקעה ונמוגה! נשבעת! D-:
יש לי אותה המון שנים בגב כף היד, ללא כאבים, אפילו עשיתי ניתוח לפני כ25 שנה ואז היא חזרה בחזרה, ועם השנים היא באה והלכה ולאחרונה הופיעה שוב אחרי כמה שנים של תרדמה... ותמיד אני לוחצת עליה ומנסה לפוגג אבל אף פעם זה לא קרה שהיא התפצלחה לה ככה תחת אצבעותי... כמה נחמד ומפתיע!
דגן_בגן*

שליחה על ידי דגן_בגן* »

אגב, ה״גולה״ נקראת גנגליון. פלונית את יכולה למצוא על זה ברשת.
הנה משהו שמצאתי עכשיו - (חבל שלא כתבו חבטה עם ספר טלפונים :-) ) ״הגנגליון יכול לגדול עם הפעלה מאומצת של היד או להיספג ולהיעלם במנוחה ואף לאחר חבלה ישירה בגנגליון״.
יולי_קו

שליחה על ידי יולי_קו »

דגן בגן,
נחמד!!! שמחה בשבילך! ועוד יותר שלא הזדקקת לחבטה. זה באמת היה מפחיד לראות את אהובי השרירי מניף את הספר... הברחתי את היד בשניה האחרונה כמה פעמים :-)
תודה על המשוב החיובי.
פלוני_אלמונית*

דגן בגן איזה כיף לך אני עדיין מנסה עם המכה ביד, אנסה מאוחר יותר עם המים.
יולי_קו

שליחה על ידי יולי_קו »

פלונית,
צריך עזרה של מישהו שיחזיק את הספר בשתי ידיים ויוריד אותו מקביל למשטח העור די חזק. אי אפשר לעשות את זה טוב ביד אחת לעצמך.
פלוני_אלמונית*

יולי קו הקסם עובד בנתיים, עברתי רק את התהליך של המים הקרים חמים כמה פעמיים, נתתי לחיצה חזקה על הגולה, והיא נעלמה לגמרי, קצת כואב עדיין מאתמול בערב, אבל משתפר מאוד ומקווה שזה יחלים, בנוסף לכל מיני תרגילי גמישות לכף היד שאתחיל להקפיד לעשות, תודה רבה הצלת אותי
פלוני_אלמונית*

אגב בן זוגי כבר היה מוכן עם ספר כבד ואני חושדת שהוא קצת התאכזב מהביטול של המכה :)
יולי_קו

שליחה על ידי יולי_קו »

אני חושדת שהוא קצת התאכזב מהביטול של המכה
:-)

הקסם עובד בנתיים
מעולה!
ממליצה לבדוק ולהתאים את סביבת העבודה ואת תנוחת הגוף, בשביל למנוע חזרה של הבעיה (אם כי למזלך יש מי שמוכן לעזור במקרה ש... :-))
דגן_בגן*

שליחה על ידי דגן_בגן* »

הקסם עובד
איזה יופי!
שליחת תגובה

חזור אל “קהילות פנימיות והתפקדויות”