חיתולי טטרה

אנונימי

חיתולי טטרה

שליחה על ידי אנונימי »

טטרה זהו החיתול הר"פ המקורי שבו השתמשו לפני המצאת הח"פ.
מדובר בחיתול בגודל 68x68 ס"מ, מבד birdseye כותנה 100%, או פלנל.
בעמוד זה אספנו והוצאנו כל מה שקשור לנושא לאחר פירוק לגורמים של חיתולים רב פעמיים. (ליאת המאמינה)

ראה גם:
מדור חיתולים
חיתולים רב פעמיים ביקורת
טיפול בחיתולים רב פעמיים
חיתולים רב פעמיים
חיתולים רב פעמיים יד שניה
{הגדרות
חיתול טטרה בסיסי ( FLATS )
החיתול הר"פ המקורי שבהם השתמשו לפני המצאת הח"פ.
מדובר בחיתול בגודל 68x68 ס"מ, מבד birdseye כותנה 100%, או פלנל.
חיתולי טטרה הם חיתולי הבד הפשוטים מבד שיש בו אריגה אוורירית יותר, לעומת חיתולי פלנל, מבד פלנל.
זה החיתול הכי זול שיש, ובגלל שמדובר בשכבה אחת הוא גם מתייבש מאוד מהר.
אלו החיתולים הפשוטים מבד, בד רשת/גזה, אלה שעושים אתם גבינה.
עם חיתולי טטרה יש צורך להשתמש בכיסוי שיחזיק את החיתול מקופל וימנע נזילה.

פרפולדס ( PRE-FOLDS )
חיתול שכבר תפור בכמה שכבות שחוסכות קיפול ותורמות לספיגה.
החיתול תפור כך שיש לו חלק אמצעי עבה יותר מהשוליים: החיתולים מסומנים במספרים, 4x8x4 אומר שיש 4 שכבות בד בשוליים ובאמצע 8 שכבות בד. מגיע בגדלים שונים בהתאם למשקל התינוק.

את החיתולים האלה יש לקפל בצורה מסויימת ולסגור באמצעות סיכות ביטחון או Snappie, או להשתמש בכיסוי שיחזיק את החיתול מקופל וימנע נזילה. כנראה שהכיסוי הטוב ביותר לשימוש עם FLATS ו PRE-FOLDS הוא Bummies.

( אביטל צ, בשמת א , גילה )

{קיפול טטרה
אתר עם הוראות קיפול לטטרה ולפרפולדס-אופר אוריגמי
קישורים להוראות קיפול:
הכוונה פה היא לפרפולדס שהם עבים יותר ומתאימים למטרה זו, אבל מדובר באותו העיקרון
http://www.thediaperhyena.com/[po]diaper folding101[/po].htm
http://webhome.idirect.com/~born2luv/FOLDING.HTML
http://www.dy-dee.com/html/Folding/folding.html
ב"בייבי בוק" של סירס יש פרק מפורט עם תמונות להחתלה בטטרה. (עדי יותם)
ב"פנלופה ליץ'" יש שרטוטים.(גילה)
גילה:
אני משתמשת בשיטת התחיבה כשאני לובשת מגבת...
אני מתכוונת להשתמש בזה בעיקר ליציאות (המסעדה הניידת, אני ממש אשמח לפרי פולדס).
בבית יש לי כוונה להשאיר אותו עם חלק עליון, כשהוא בעצם מונח על חיתול מקופל או שניים בתוך המנשא או שיהיה חיתול עלי או משהו (נראה איך זה יתבצע בפועל), כדי להקל עלי לזהות את הצרכים שלו (תרתי משמע). בשביל זה גם אכין לנו סיר ואולי עוד מיכל (צריך לבדוק מה יהיה נוח, אני לא מצליחה לדמיין מה יתאים לתינוק בגודל של בובה), כי בתקופה הראשונה אני לא מאמינה שנצליח לעשות שימוש בבית השימוש...(בשמת א)

ענת גביש:
בשימוש בחיתולי טטרה-אם משתמשים בכיסויים טובים אז אין צורך בסיכות בטחון .מקפלים בדרך המסורתית,זה לא מתפרק ,ועוטפים הכל בכיסוי עם סקוצ'ים.
הקיפול יכול להחזיק אם הוא מהודק מאד.(לא כיף וגם לא לזמן ממושך.).בתקופה הראשונה אכן גזרתי לארכם את חיתולי הפלנל, רכים ונעימים יותר מהטטרה.אם את מתכוונת לייבש במייבש כביסה הם יצאו רכים.אם לא כבסי עם חומץ-עיצה מצויינת שקיבלתי כאן. בעיקרון מה שמחזיק זה תחיבת הקצה האחד אחרי העיטוף,לתוך הבד,כמו שלובשים בד ארוך במזרח הרחוק.תוחבים בצד הגוף וזה לא מפריע בשכיבה.
בשמת א (2002-07-05T16:00:00):
ענת, אז הפטנט שלך לחיתול בחיתולי הטטרה/פלנל הוותיקים בלי סיכות ביטחון הוא לא בקיפול מיוחד אלא בכיסוי שמעליו.

גלינה המכשפה הצפונית (2004-01-15T12:39:00):
הקיפול הוא נורא פשוט:
מקפלים אותם לשליש. אז יש לך חיתול דק (ארוך) ועבה. מכניסים את החיתול לתוך הכיסוי עם תוספת העורך ליד איפה שהפופיק. מקפלים פנימה את החלק הארוך מידי ומלבישים על התינוק - בלי סיכות. הבעיה אם הקיפול הזה זה שהוא לא טוב לקקי כי אז הכיסוי מתלכלך.
דרך אחרת:
לקפל לשלוש ואז פותחים קצת את הקצבות. יהיה י משהו שדומה לפפיון. משכיבים את התינוק באמצע ומעלים את החלק הקידמי וסוגרים עם סיכות.
אני מקווה שזה ברור.

{קניית פריפולדס
את ה prefolds העבים והטובים באמת אי אפשר להשיג בארץ אבל אפשר להזמין בדואר מחו"ל
לדוגמא אתר http://www.babiesinthesun.com בו מחיר המשלוח טוב.

{מנסיון
בשמת א (2002-07-06T21:17:00):
אני באמת חשבתי להשתמש בחיתולי הפלנל בהתחלה, מפני שהם רכים יותר, אפילו שהם כנראה חמים יותר.

ענת גביש:
עם בתי הגדולה השתמשנו בטטרה עד גיל 11 חודשים והיה בסדר ורק אז גילינו את המאדראיז.הפעם נחכה פחות,אבל היתרון הברור של טטרה הוא שהם מתייבשים הרבה יותר מהר.למי שיש מייבש חשמלי אין השיקול הזה,ומייבש גם מרכך אותם מאד.
ולענין אחר- מסתבר שהמון אמהות וגם בקיבוצים בעידן טרום-טיטולים נהגו לחתל עם חיתולי בד ללא כיסוי פלסטיק! תארו לכם . וה"ניילונים" שהיו בשימוש היו אטומים לאיורור .(הכיסויים היום עשויים מחומרים "נושמים" ).

עדי יותם
אני השתמשתי המון בחיתולי טטרה בקיץ שעבר, כשהרגשתי שאולי המאדראיז חמים מדי, ובכלל יש משהו מאוד נעים בטטרה. כשהילד גדל והתחיל להתפתל, הסגירה עם סיכות הביטחון הלחיצה אותי וחזרתי לחיתולים המתוחכמים. עכשיו בקיץ נראה לי שנחזור שוב לטטרה. ואגב, ראיתי אתמול בקוסמוס בגעש סיכות חיתולים.

גלינה המכשפה הצפונית (2004-01-15T12:39:00):
החיתולים שמקפלים באמת הכי טובים כשיש כיסוי טוב - הם זולים, עבים, סופגים טוב. הבעיה שאז צריך הרבה כיסויים. אני לא ראיתי שמוכרים אותם בארץ. חיתולי טטרה שכן מוכרים בכל מקום אינם חיתולים כי הם רק שכבה אחת ולא מהבד הכי מתאים . שלי קניתי בחו"ל.

יש לנו גם את אלה שצריכים לקפל ומשתמשים בהם בלילה כי הם סופגים יותר (וגדולים יותר). אני לא בטוחה שחיתולי הטטרה מספיק עבים.

אביטל (2004-01-22T09:01:00):
לדעתי חיתולי פלנל יספגו יותר מחיתולי טטרה.

{כיסוי ממולא בטטרה
ה עוגיה :
ההבדל בין חורף לקיץ, מבחינת החיתולים, הוא שבחורף כן לובשים מכנסיים לכן חיתולים ללא כיסוי לא מתאימים (אלא אם כן רוצים להחליף מכנסים עם כל החלפת חיתול).
עוד הבדל - בחורף יש פחות שעות שמש, השמש חזקה פחות והחיתולים השמנמנים לא מספיקים להתייבש.

אז קנינו כיסויים (אצל טלי-תפרה-לי. 45 ש' לכיסוי). גזרה של טיטול, בד כותנה צבעוני מצופה מבפנים בפוליאוריתן.
בפנים אני שמה חיתול טטרה מקופל וכשהוא מתפשתן - אני מחליפה אותו.

מסקנות בינתיים:
  • צריך למצוא דרך קיפול אחרת לחיתול כי אין צורך באותו מספר שכבות מפנים ומאחור.
  • כדאי לנסות להכין חיתולי פלנל משאריות סדינים, זה פחות נפוח (וגם אפשר יהיה לבחור צורה שתתקפל טוב יותר, מתאים יותר).
  • חיתולי טטרה מתיבשים צ'יק צ'ק. אם יש רוח זה יכול להיות עניין של דקות.
  • הכיסויים של טלי אחלה מבחינת הגיזרה. קצת משפשים לנסיכה את הירכיים אבל מקווה שנתגבר על זה. עוד לא בחנו את הכיסויים בכביסות חוזרות (ימים יגידו).
  • 3 כיסויים מספיקים לנו בינתיים.
עדי יותם :
עם חיתולי טטרה או פרי-פולדס אני משתמשת גם לפעמים בכיסוי מיוחד לפרי-פולדס.
היתרון שלו על פני הכיסויים של מאדר איז הוא שיש לו שכבת בד רשת עדינה, ואז לא יהיה מצב שבו החיתול זז ועור התינוק נמצא במגע ישיר עם הפלסטיק.

{בעד טטרה
סיגל_ :
אני עדיין משתמשת בטטרה כי עוד לא קניתי רב פעמיים אחרים.
היתרון הגדול שאני מחליפה אחרי כל פיפי- מיד מרגישים- ותולה לייבוש פרוש על העגלה בתור צילון, על המיטה, על הערסל או על איזה רהיט בבית. אחרי שעה-שעתיים זה כבר שוב יבש. אפשר לכבס אחרי כמה פעמים ולא אחרי כל פעם של פיפי. קקי עוד לא יצא לנו לעשות אבל משערת לעצמי שזה לא ממש מחזיק.
ההחלפה- כמה ומתי:
עם טטרה כאמור אני מעדיפה להחליף ממש אחרי כל פיפי. הרי זה כל הרעיון- לא? אחרת למה לא להשתמש בחד-פעמיים (מלבד איכות הסביבה)? נראה לי ממש לא נעים להסתובב עם רטיבות יותר מכמה שניות.

{הבד מתקשה מהכביסות?
עדי יותם:
אצלנו לא מצאתי שהטטרה יוצאים נוקשים מהכביסה, גם בלי שימוש במרכך. זה יותר נכון דווקא לגבי בד המגבת של מאדר איז, לפחות בחודשים הראשונים עד שהכביסות החוזרות ונשנות ריככו אותם.(עדי יותם)

{ייבוש
היתרון הברור של טטרה הוא שהם מתייבשים הרבה יותר מהר.למי שיש מייבש חשמלי אין השיקול הזה,ומייבש גם מרכך אותם מאד.

{הקטנת חיתול טטרה:
עדי יותם
פרי-פולדס שקיבלתי מחו"ל והם קטנים משמעותית מאלה שקניתי כאן. אבל נראה לי גם שאפשר פשוט להקטין את הטטרה הרגילים ע"י גזירה במספרי זיג זג למניעת פרימה. בשאריות אפשר להשתמש כמגבונים.

ומכאן דיון חפשי...אנא שתפו...
אילנה*
הצטרפות: 28 אוקטובר 2001, 06:47

חיתולי טטרה

שליחה על ידי אילנה* »

איפה אפשר לקנות בארץ חיתולי טטרה עבים יותר (פרי פולדס או דומה)?
פלוני_אלמונית*
הצטרפות: 19 אוגוסט 2001, 22:52
דף אישי: הדף האישי של פלוני_אלמונית*

חיתולי טטרה

שליחה על ידי פלוני_אלמונית* »

האם יש הורה שהיתנסה לאחרונה לחתל בחיתולי בד פשוטים, לבנים מכותנה כאלה כמו ליפני 30 שנה?
ה_עוגיה*
הצטרפות: 15 יוני 2003, 00:44
דף אישי: הדף האישי של ה_עוגיה*

חיתולי טטרה

שליחה על ידי ה_עוגיה* »

האם יש הורה שהיתנסה לאחרונה לחתל בחיתולי בד פשוטים, לבנים מכותנה כאלה כמו ליפני 30 שנה?

בשבועות הראשונים אחרי הלידה חיתלנו טטרה פשוטים (ומעל חצאית סגורה - כמו שהלבישו פעם, כמו שמלבישים היום בתינוריה בלניאדו).
הם לא סופגים כלום.
אמרו לי שהם לא כמו שהיו פעם כי פעם הם היו עבים יותר.
הגיוני. פעם חיתלו בהם, היום מנגבים בהם פליטות...
אנונימי

חיתולי טטרה

שליחה על ידי אנונימי »

אני מכירה מישהי שככה מחתלת את בנה מאז שנולד, לפני למעלה מחצי שנה. היא משתמשת בכיסוי מעל הטטרה, והיא יודעת מתי הוא עושה, ומורידה לו, ומפשפשת אותו (מה המילה למוצקים, בהקשר זה? :-) ) ומלבישה חזרה. ואם לא שמה לב אז מחליפה.
במבט מהצד, זה נראה נפלא.
ניסיתי על המגודל שלי, אבל הטטרה האלה קטנים מדי עבורו. וגם הכיסויים שקיבלנו בהשאלה היו קטנים לו. אז ויתרתי.
ה_עוגיה*
הצטרפות: 15 יוני 2003, 00:44
דף אישי: הדף האישי של ה_עוגיה*

חיתולי טטרה

שליחה על ידי ה_עוגיה* »

אני משתמשת בחיתול פלנל מקופל בתוך כיסוי נושם.
החיסרון הוא בכך שבאירועי קקי בינוניים ומעלה - גם הכיסוי מתלכלך וצריך להחליף אותו (באירועי פיפי לא צריך).
אני משתמשת בחצי חיתול פלנל. לפעמים זה לא מספיק (יכול להיות שאעבור לחיתול שלם).

לא רואה בעיה להתחיל עם NB. צריך כיסוי בגודל המתאים.

הכביסה הרבה יותר נוחה כי הנפח הרבה יותר קטן והיבוש הרבה יותר מהיר.
אנונימי

חיתולי טטרה

שליחה על ידי אנונימי »

ידידתי הנ"ל מקפלת כך שזה מחזיק בעצמו, בלי כיסוי, בתנאי שהתינוק קטן מספיק ולא זז יותר מדי.
במצבו הנוכחי, זוחל, יושב, מתיישב, אוכל, כמעט הולך ועוד רגע מדבר, הוא כבר עם כיסוי דמוי טיטול.
אם את רוצה לראות איך היא מקפלת, אני באזור המרכז ואשמח להראות לך.
מיצי_החתולה*
הצטרפות: 21 פברואר 2005, 22:27
דף אישי: הדף האישי של מיצי_החתולה*

חיתולי טטרה

שליחה על ידי מיצי_החתולה* »

בעיני הבעיה העיקרית בשימוש בטטרה הוא, שבחורף חייבים כיסוי, אחרת כל הבגדים נרטבים (כי איכות הספיגה נמוכה יותר), והכיסוי מנתק את הקשר עם ההפרשות. כלומר, צריך מדי פעם לתחוב אצבע פנימה ולבדוק אם רטוב או לא, וזה די מעיק. למי שלא מחליפה מיד לאחר כל פיפי זה פחות משנה.

שי רי, אני קניתי חיתולים זולים במיוחד, אין מה להשוות לעלות של טטרה, אבל אם את שוקלת PREFOLDS אז ההפרשים לא בשמים. מבין כל סוגי החיתולים שיש לי, אני הכי מרוצה דווקא מאלה - שהיו הכי זולים. אחר כך ראיתי זולים אפילו יותר. אני אחפש לך קישור עוד מעט.
יוטי*
הצטרפות: 23 פברואר 2005, 11:10

חיתולי טטרה

שליחה על ידי יוטי* »

בקיץ בשעות החמות הייתי מחתלת אותה עם טטרה (אמא שלי לימדה אותי איך מקפלים- קלי קלות) ועל זה שמה כיסוי של מדראיז.
וככה רק עם גופיה היא היתה מסתובבת, גם בפעוטון שדרך רגב, הגננת שם העירה לי על זה שהיא מאוד מזיעה בחיתולים.

מאוד נוח, לדעתי. גם לנקות עם השפריצר ולייבש בשמש. אולי, באמת, אם הבד היה עבה יותר זה היה אפקטיבי כשיותר גדולים ועושים יותר פיפי (היא היתה אז בסביבות 9,10 חודשים והחיתול עמד בזה יפה).
מיכלי*
הצטרפות: 23 ינואר 2002, 18:47

חיתולי טטרה

שליחה על ידי מיכלי* »

שלום לכולם!
אני מטיילת פה כבר כמה זמן באתר הזה וזאת הפעם הראשונה שאני כותבת.......
ורציתי לשאול אם מישו זוכר איך היו מחתלים פעם?
ואם ניסו את זה ..... ואם כן כמה זה פרקטי?
תודה
חדוה_כשר*
הצטרפות: 02 אוגוסט 2001, 00:42
דף אישי: הדף האישי של חדוה_כשר*

חיתולי טטרה

שליחה על ידי חדוה_כשר* »

מיכלי, קודם כלברוך בואך,
שנית אני עדין משתמשת לפעמים בחיתולי טטרה של פעם. קצת קשה להסביר זאת מבלי להראות, אבל אנסה.
לוקחים את החיתול ומקפלים אותו לארבע לאורך.
כאשר התינוק שוכב על גבו, שמים מתחתיו עד מעל לטוסיק את החיתול המקופל.
את השארית מעבירים קדימה בין שתי הרגלים, ופורסים את הקיפול, כך שעכשיו את מחזיקה את החיתול בשני קצותיו.
עכשיו יש לקפל את החיתול לרוחב פעמיים כך שתווצר רצועה העשויה משלוש שכבות.
עם הרצועה הזאת את עוטפת את גוף התינוק מקדימה אחורה לצד אחד, ואחר כך עם צידה השני של הרצועה את עושה את אותו דבר, רק שרצועה זו עולה על הרצועה שבאה מהכיוון השני, והקצה שלה (של הרצועה השניה)נכנס מתחת לרצועה הראשונה.
יש עוד שיטות אבל אני לא טובה בהם.
מקווה שזה מספיק ברור, אולי כדאי לנסות על בובה גדולה עד שכל התהליך יהיה ברור לך.
לגבי הפרקטיות, לתינוקות שאינם זוחלים עדין זה ממש בסדר, לגדולים זה מתפרק די מהר.
בהצלחה.
ילדת_טבע*
הצטרפות: 12 ספטמבר 2005, 13:35
דף אישי: הדף האישי של ילדת_טבע*

חיתולי טטרה

שליחה על ידי ילדת_טבע* »

ניסיתי דווקא פלנל כי הם נראים לי יותר "רציניים". רוב היום היא היתה עירומה וכשהלכנו לטייל חיתלתי אותה ועברנו את הטיול בשלום. הגיע הלילה והשכבתי אותה לישון, תוך שעתיים החיתול היה רטוב מאוד מאוד ונאלצתי להעיר אותה ולחליף לה לחד"פ. אז מה עושים בלילה? אין לי מנוס אלא לקנות רב פעמי מעוצב ויקר? תודה.
קט_קטית*
הצטרפות: 01 מאי 2007, 10:49
דף אישי: הדף האישי של קט_קטית*

חיתולי טטרה

שליחה על ידי קט_קטית* »

לתינוקת שזוחלת ובעיקר הולכת (מסביב לרהיטים)
האם בסדר לשים טטרה או מאוחר מדי (יעני יתפרק גם ככה)?
ואם כן בסדר במה תופסים?
הסתכלתי למעלה בקישורים רק אחד עובד, חושבת הבנתי פחות או יותר,
אבל האם יש לסגור עם סיכת ביטחון? זה מלחיץ אותי :-(
ומה זה הסנאפה הזאת ואיפה משיגים אותה?
ומה הפטנט של לשים טטרה בכיסוי?
פשוט מקפלים לכמה שכבות ושמים כיסוי מעל?

תודה למי שתטרח לענות {@
mp5*
הצטרפות: 23 יוני 2008, 12:12

חיתולי טטרה

שליחה על ידי mp5* »

רציתי לנשות את החיתולים ר"פ אבל לא רציתי לקנות כלום כי לא היתי בטחה שאני יסתדר עם זה ,אז הנה רעיון, לקחתי חיתולי טטרה(באמת נוח, כי זה מייבש מהר) בשביל הכיסוי לקחתי חיתל ח"פ(שעוד בשימוש בלילה) הורדתי את הצמר גפן ונישר כיסוי נהדר עם כל הגומיות והכל... אפשר אפילו לכבס ב40 אבל בשביל זה יותר טוב לקנות ח"פ מחברה טובה.
ר_ו_ב_י_נ_א*
הצטרפות: 15 אוגוסט 2005, 14:42
דף אישי: הדף האישי של ר_ו_ב_י_נ_א*

חיתולי טטרה

שליחה על ידי ר_ו_ב_י_נ_א* »

לחתל עם טטרה זו באמת דרך זולה ומעולה לחתל -
אבל לגבי הכיסוי נראה לי יותר חסכוני ובטוח יותר אקולוגי פשוט להשקיע בכיסוי 1 או 2 (40-50 שקלים ואפשר גם להשיג יד שניה בפחות).
פראדם*
הצטרפות: 07 דצמבר 2008, 23:52

חיתולי טטרה

שליחה על ידי פראדם* »

ילד שני/ה בדרך. עם הראשון היינו עם חד"פ ופשפושים והפעם בגלל הקיץ, איכות הסביבה, איכות הקשב וסתם שגעון אנחנו רוצים ללכת על טטרה.
כמה שאלות למי שיודע
יש איפשהוא שרטוט ברור יותר?
מישהו יודע איפה אפשר להשיג תופסן לחיתולי בד, למשל Snappi Fastener יש כאלו בארץ?
עם כמה חיתולים כאלו כדאי להערך מראש?
מישהו ניסה טטרה עם חיתולי שחיה (של מדראיס לדוגמא) בתור כיסוי?
יש עוד משהו שכדאי לדעת?
זהירות_חרצולים*
הצטרפות: 13 מאי 2010, 01:58
דף אישי: הדף האישי של זהירות_חרצולים*

חיתולי טטרה

שליחה על ידי זהירות_חרצולים* »

מישו זוכר איך היו מחתלים פעם?
הינה לינק לסרטון
http://www.youtube.com/watch?v=V4xw0QVy ... re=related "קיפול עפיפון" תוכלי לחפש עוד סרטונים עם קיפולים נוספים שונים ומשונים, אני אישית אוהבת את הקיפול הנוח והפשוט הזה.
נטע_ש*
הצטרפות: 04 אוקטובר 2001, 04:54
דף אישי: הדף האישי של נטע_ש*

חיתולי טטרה

שליחה על ידי נטע_ש* »

http://www.youtube.com/watch?NR=1&v=SM-di3a0XN4
הנה סרטון חמוד לקפל חיתולי טטרה
אמא*
הצטרפות: 02 ספטמבר 2001, 23:05

חיתולי טטרה

שליחה על ידי אמא* »

אנחנו משתמשים רק בטטרה וכיסוי אורגני, ומרוצים מאוד, עם קיפול נכון לא צריך לכבס את הכיסוי וגם לא להחליף אחרי כל פיפי, הטטרה סופגים מצויין.
פלוני_אלמונית*
הצטרפות: 19 אוגוסט 2001, 22:52
דף אישי: הדף האישי של פלוני_אלמונית*

חיתולי טטרה

שליחה על ידי פלוני_אלמונית* »

טטרה לא גורם לגירויים?
שליחת תגובה

חזור אל “חיתולים רב פעמיים”