לחיות בלי מקרר

אמא_לשלושה*
הצטרפות: 17 פברואר 2005, 11:59
דף אישי: הדף האישי של אמא_לשלושה*

לחיות בלי מקרר

שליחה על ידי אמא_לשלושה* »

לחיות בלי מקרר זה נורמלי? אז למה מקרר לא ואינטרנט כן? לא נשמע לך אבסורד?
יונת_שרון*
הצטרפות: 13 יוני 2001, 02:23
דף אישי: הדף האישי של יונת_שרון*

לחיות בלי מקרר

שליחה על ידי יונת_שרון* »

אמא לשלושה, האם מפריע לך שמישהו בוחר לחיות בלי מקרר? האם מפריע לך שכותבים על זה?
אם כן -- למה?
אם לא -- למה כתבת?
לאיזה מין תשובות את מצפה? מה את רוצה לדעת?
ליאת_טאוב*
הצטרפות: 06 פברואר 2003, 21:21
דף אישי: הדף האישי של ליאת_טאוב*

לחיות בלי מקרר

שליחה על ידי ליאת_טאוב* »

או. עכשיו את פותחת דיון מעניין (בעיני). קודם היתה לי תחושה שאת סתם תוקפת מה שנראה לך מוזר או יוצא דופן.
אני מבטיחה להיכנס בערב ולהעלות מחשבות לגבי השאלה הזו.
תודה שהבהרת שאת לא מתכוונת לתקוף. את מאוד מוזמנת להישאר פה ולהתדיין (פלונית עם ממתקים - להתדיין או להדיין??)
יעל_צ*
הצטרפות: 04 מאי 2004, 21:31
דף אישי: הדף האישי של יעל_צ*

לחיות בלי מקרר

שליחה על ידי יעל_צ* »

יונת,
אני חושבת שאמא לשלושה פשוט לא חשבה על האופציה הזאת. זה לא עניין של מפריע או לא.
אני חושבת שאפשר לענות לה ברצינות ומשם להמשיך.

לחיות בלי מקרר זה נורמלי? אמא לשלושה, אולי זו לא הנורמה בעולם המערבי , אבל בהחלט נורמלי .
פלונית_עם_ממתקים*
הצטרפות: 19 מאי 2005, 13:12

לחיות בלי מקרר

שליחה על ידי פלונית_עם_ממתקים* »

פלונית עם ממתקים - להתדיין או להדיין??) צריכה ללכת לקחת ילדים.... הציצי במייל.
אליס_בארץ_המראה*
הצטרפות: 30 אוגוסט 2004, 18:13
דף אישי: הדף האישי של אליס_בארץ_המראה*

לחיות בלי מקרר

שליחה על ידי אליס_בארץ_המראה* »

לחיות בלי מקרר זה נורמלי?
תגדירי "נורמלי". יש הרבה אנשים בעולם שעבורם זו מציאות נורמלית ונורמטיבית.

אני חייבת להגיד לך שלתחושתי יש באמירה הזו יותר משמץ של שיפוט. הרי ליאת לא אמרה שאת חייבת לחיות בלי מקרר. היא מנסה כאן משהו שמתאים להשקפת עולמה. אפשר לבקר, אבל אולי כדאי לחשוב על דרכים יותר ידידותיות לעשות זאת.
ש_מים_וארץ*
הצטרפות: 15 מרץ 2004, 18:11
דף אישי: הדף האישי של ש_מים_וארץ*

לחיות בלי מקרר

שליחה על ידי ש_מים_וארץ* »

_האם מפריע לך שמישהו בוחר לחיות...(עם/בלי/ככה וככה...)? האם מפריע לך שכותבים על זה?
אם כן ? למה?
אם לא ? למה כתבת?
לאיזה מין תשובות את מצפה? מה את רוצה לדעת?_

זה שאלון לגמרי רציני, מכובד ומכבד בעיני,
הייתי שומרת אותו 'בכניסה לבית' או לפחות במקום בולט (שלא ילך לאיבוד) שיהיה קל למצוא ולהשתמש בשעת הצורך.

<כבר סקרנית להמשך הדיון בהשוואה לאינטרנט>
שקיעות_של_פטל*
הצטרפות: 07 מרץ 2005, 01:20

לחיות בלי מקרר

שליחה על ידי שקיעות_של_פטל* »

האם אני נורמאלית?
<היות ואתם לא מכירים אותי, אני יכולה לחסוך לכם את המתח - אני בכלל לא נורמאלית! אבל זה שייך כבר לדיון אחר. :-) >

כמה עובדות:
  1. אני חיה לבד.
  2. יש לי מקרר אמנה 22, קיבלתי אותו בירושה מדודים שלי.
  3. הוא עצום ואני מנצלת בערך 10% מנפחו. [בקיץ, כשאני מחזיקה את הפירות והירקות בתוכו + מים קרים + קרח בפריזר. בחורף מדובר בהרבה פחות.] וכמו שדודה שלי אמרה לי כשהעבירה אותו אלי " את תצטרכי לקחת משכנתא כדי למלא את הפריזר שלו ". דודה שלי יודעת מה היא מדברת... D-:
  4. היות והוא ישן אי אפשר לכוון את הטרמוסטט שלו והוא מכוון לקור מקסימלי - כלומר מקרר הרבה יותר מהרצוי. כלומר - צורך הרבה מאוד חשמל.
  5. הוא ענק ומכוער ותופס לי חלק ניכר מהחלל.
  6. אין לי כסף / רצון לרכוש מקרר קטן יותר.
תודות לדף הזה הבנתי שיש עוד אופציות, זה לא שמיד זרקתי את המקרר מכל מדרגות (גם אם הייתי רוצה הייתי צריכה לגייס לפחות מישהו אחד שיעזור, אם לא שלושה, ושיהיו מאוד חזקים.) אבל פתאום לחיות בלי מקרר [כלומר עם יותר מקום בבית ופחות כסף בחשבון החשמל] ניראית לי אופציה לא פחות משוגעת מדרך החיים הנוכחית שלי...

< גם אני בינתיים עוקבת בעניין ובמתח >
פלונית*
הצטרפות: 02 אוקטובר 2001, 03:13

לחיות בלי מקרר

שליחה על ידי פלונית* »

יונת שלום:
א. לא מפריע לי שאנשים בוחרים לחיות בלי מקרר.
ב. שאלתי מכיוון שזו הפעם הראשונה שנתקלתי במצב כזה שאנשים חושבים לחיות בלי מקרר. מצטערת אני בחורה עירונית שרק מחפשת את הדברים הכי חדשים בטכנולוגיה כדי להקל לעצמי את החיים.
בקשר לשאלה שלך לאיזה תשובה את מצפה? אני לא מצפה לכלום אני רק רוצה להבין את אורח החיים והמחשבה שלכם.
הרי זה אחת המטרות של האינטרנט, לפתוח אותך לעולמות חדשים, טוב אז נפתחתי לעולם שלא הכרתי לפני כן וקיבלתי שוק.
אם אני אספר לך איך אני מגדלת את הילדים שלי {על ברכי הטכנולוגיה הפרסומות וכל השגעונות החדשים שיוצאים כל שבוע} גם את תחטפי שוק.
שוב אתם כל הזמן חושבים שמשהו בא לשפוט אותכם, אתם {שוב מצטערת על ההכללות} כל כך קנאים לאורח החיים שלכם.
אם אתם לא רוצים שאף אחד "ישפוט" את אורח החיים שלכם {שאותו אני מכבדת} אל תפתחו את הדיונים לכל אחד. בכל זאת אני מקווה שאוכל להמשיך לשוטט באתר כי אני מאוד נהנית כאן אבל קשה להגיב לדברים כאן, מפני שכל דבר שאני אומרת אני זוכה לתקיפות מכל מיני אנשים שונים.
סמדר_נ*
הצטרפות: 17 אוגוסט 2003, 20:40
דף אישי: הדף האישי של סמדר_נ*

לחיות בלי מקרר

שליחה על ידי סמדר_נ* »

אבל קשה להגיב לדברים כאן, מפני שכל דבר שאני אומרת אני זוכה לתקיפות מכל מיני אנשים שונים.
פלונית, היה צורך בסוג מיוחד של יצירתיות כדי לקרוא את דברייך כהבעת עניין כנה.
אולי זו הסיבה לתקיפות?
ש_מים_וארץ*

לחיות בלי מקרר

אורח החיים שלכם {שאותו אני מכבדת}

נראה לי ששוב עולה כאן אותה הבעיה של נימת הקול.
עכשיו אני שמה לב שאת המשפטים הבאים של אמא לשלושה / פלונית (תחליטי:-)) אפשר לקרא בנימה ידידותית מסתקרנת ובנימה עויינת ומציקה.

אני ממליצה לנסות את האפשרות הידידותית:
<נסו ותהנו>
_אני קוראת את הדף ולא מאמינה, חשבתי שאני נמצאת בדף שיכול להיקרא "מעבר לכל דמיון".
תגידו אתם רציניים?_

_אני לא טענתי שכולכם חיים בלי מקרר פשוט נראה שלקחתם את כל העניין הזה יותר מדי ברצינות.
רבאק מה כל ההתקפה הזאת עליי. פשוט זה נראה לי מוזר כל העניין הזה של לחשוב אפילו לחיות בלי מקרר._
אמא_לשלושה*
הצטרפות: 17 פברואר 2005, 11:59
דף אישי: הדף האישי של אמא_לשלושה*

לחיות בלי מקרר

שליחה על ידי אמא_לשלושה* »

טוב כדי שלא יהיה אי אלו הבנות נוספות, אז אבהיר את עצמי: אף פעם בכל מה שכתבתי לא התכוונתי להיות עוינת/ שיפוטית/ מתנשאת או מציקנית
כל מה שאני כותבת או מגיבה זה מתוך סקרנות גרידא. מצטערת אם אתם מקבלים את הרושם המוטעה.
שמים וארץ ואללה כמו שאומרים אצלנו את "תותחית" {ולמען הסרת הספק, זו מחמאה}
ש_מים_וארץ*

לחיות בלי מקרר

כל מה שאני כותבת או מגיבה זה מתוך סקרנות גרידא.
יופי, נעים לשמוע וטוב שהבהרת @}
רוצה גם להפנות את תשומת ליבך לנימה ה"תותחית" של יונת דווקא, שהציגה שאלון ידידותי ביותר.
נסי לקרא אותו שוב בנימה הנכונה :-)
עוד_קוראת*
הצטרפות: 19 מאי 2005, 22:50

לחיות בלי מקרר

שליחה על ידי עוד_קוראת* »

הציצי במייל.
אני לא מאמינה.
מילא שזורקים את המקרר אבל ככה אתם מיניקים???
<חבל על הזמן, אמא לשלושה, בואי נעבור לנימה שיפוטית>

וברצינות שניה, חשוב לי לציין, בעיקר כמי שהציקה לשמיים וארץ לא מזמן על ענייני נימה ועלבונות, (בגלל הבעיה של איך טון עובר מסך) שאמא לשלושה נקראה לי בקלילות, בחיוך, בהפתעה מוחלטת. לא בוכחנות בכלל.
לעומת זאת, השאלות של יונת נשמעות קשות. ורק בגלל שאני מכירה את הסגנון שלה אני יודעת בוודאות שהיא שאלה את השאלות בקול רך ומתעניין באמת, בלי שום כוונה לפגוע, להפך.
בקיצור, כולם חמודים. זה כל מה שרציתי להגיד.
פלונית_עם_ממתקים*

לחיות בלי מקרר

בקיצור, כולם חמודים. זה כל מה שרציתי להגיד. :-D
עוד קוראת, מה זו נימת הפישור והאחווה הזאת? את מה זה מזכירה לי מישהי.... ;-)
עוד_קוראת*

לחיות בלי מקרר

מהעבר הרחוק... הא? חכי תקראי אותי בדף ההוא עם ההתייחסויות... אולי כאן המקום להבהיר (וואללה, תודה על הפתח) שאני היא לא "חברת קהילה תאמינו" ?
יש סיכוי שמי שצריכה לקרוא את זה תקרא את זה כאן לדעתך? כאילו, אני אמנם מכבסת את הכביסה המלוכלכת בחוץ, אבל בנחל, לא במכשירים חשמליים...(-:
(שמישהו יגיד לי שזה לא קשור לנושא הדף.)
פלונית_עם_ממתקים*

לחיות בלי מקרר

(שמישהו יגיד לי שזה לא קשור לנושא הדף.) אני, עם כל הממתקים שתקועים לי פה במקרר, אין לי זכות להגיד כלום. וגם קשה לי להקליד ביד אחת. (לא, לא מיניקה, סתם שותה קפה).

שאני היא לא "חברת קהילה תאמינו" ? נו, אולי כבר תכתבי את שמך המלא והזוהֵר כאן וזהו, עם תמונה ליתר ביטחון, למי שעוד לא בטוח לגמרי....

אני אמנם מכבסת את הכביסה המלוכלכת בחוץ, אבל בנחל, לא במכשירים חשמליים :-D
אה, אז זה כן קשור לנושא הדף.
עוד_קוראת*

לחיות בלי מקרר

וגם קשה לי להקליד ביד אחת :-D
אל_דנטה*
הצטרפות: 22 מרץ 2004, 23:15
דף אישי: הדף האישי של אל_דנטה*

לחיות בלי מקרר

שליחה על ידי אל_דנטה* »

ליאת, איך הולך?
במבי_ק*
הצטרפות: 02 אפריל 2005, 11:04
דף אישי: הדף האישי של במבי_ק*

לחיות בלי מקרר

שליחה על ידי במבי_ק* »

ליאת, אני עושה ניסוי עכשיו שקשור גם אלייך. אני אכתוב את זה גם בדף של השאור ברגע שיהיה לי קצת יותר ברור מה בדיוק קורה. אבל מה שאני עושה זה במקום לגדל את השאור במקרר - אני מפרישה בכל פעם שאני אופה לחם קצת בצק מהשלב הראשון של ההתפחה. זה מין שאור מפותח כזה, שיש לו הרבה "מזון". הוא כבר קצת יותר בצקי כזה. על הבסיס של מה שאני מפרישה אני מגדלת שאור חדש בחוץ ליום, ואז מתפיחה איתו בצק חדש. שמתי לב שאני אוהבת לחמים חמוצים, ואחרי לחם מדהים שאפיתי לפני כמה ימים, שהיה בהתפחה בסך הכלל 36 שעות בערך, הבנתי שאני יכולה לאפות לחם כל יומיים בערך, ולהשתמש בכל פעם בחלק ממנו ללחם הבא.

במקביל אני ממשיכה לגדל שאור במקרר. פשוט הוא כל הזמן על סף קלקול. ונראה לי שחייבת להיות דרך אחרת לעשות את זה. ואני חושבת שזה קצת מזכיר יוגורט, ומכאן הרעיון שלי של להפריש בכל פעם במהלך התהליך. בינתיים עושה רושם שזה הולך טוב. זה לא התקלקל ועכשיו זה בהתפחה ללחם הבא.

זה כאילו מחייב אותי לאפות כל יומיים, אבל מקסימום אם לא בא לי - אני יכולה לאשפז את התערובת הזאת במקרר אחרי שאני מדללת אותה קצת. ככה אני חושבת. ואז לנהוג בה כמו בשאור רגיל. לדעתי לצרכים שלך זה יהיה ממש מתאים, כי אצלך בכל מקרה תצטרכי להאכיל הרבה להשתמש בהרבה קמח, אז אפשר להכניס את זה למין רוטינה כזאת של אםיה כל יומיים. זה לא דורש הרבה זמן הכנה - לכל לחם בסך הכל שני סשנים של לישה של בערך 10 דקות. פשוט המרווחים בין לישה ללישה מאד גדולים.

אני יודעת שיכול להיות שמה שאני כותבת לא ממש ברור. אני אשמח להסביר עוד ולפרט.
ליאת_טאוב*

לחיות בלי מקרר

דווקא די ברור.
אני כבר מתה לנסות את השאור.

טוב, עדכונים.
רציתי לחכות קצת לפני שאני משוויצה בהצלחה המסחררת ולוודא שזה אכן עובד.
המקרר נותר מנותק, אבל הלחץ של "לגמור מהר את האוכל שלא יתקלקל" עבר. הכדים עובדים מצויין.
הירקות נשמרים במצב מעולה. חסה, שפעם היתה מדלדלת תוך יומיים-שלושה, נשמרת כעת שבוע במצב סביר+. אני שומרת גם ממרחים תוצרת עצמית ליומיים-שלושה ותבשילים ליום-יומיים. לא ניסיתי לשמור ליותר מזה.
המים בג'ארה - קרים בדיוק במידה הנכונה. לכל מי שלא אוהב לשתות מים קרים מידי מהמקרר, אני ממליצה לנסות את הג'ארה.

חסרונות: צריך להשקות לפחות פעמיים ביום, וכשאני שוכחת הכלי מתחיל להתחמם, במיוחד זה שאין לו שכבה כפולה.
בעיות: לחות גבוהה מידי. האוכל נמצא בתנאים לחים בהרבה מהאופטימלי ולא הצלחתי למצוא לזה פתרון בינתיים. ניסיתי לשים שקית בד עם אורז, אבל הוא ספח המון לחות בזמן קצר והתחיל להתעפש. אני צריכה למצוא משהו שיכולת הספיחה שלו היא גדולה יותר ולא אצטרך להחליף כל יום-יומיים. אני לא רוצה להיות משועבדת. יש רעיונות?
ט_לי*
הצטרפות: 19 מאי 2005, 10:00

לחיות בלי מקרר

שליחה על ידי ט_לי* »

מלח?
מא_צ'י*
הצטרפות: 28 ספטמבר 2004, 20:36
דף אישי: הדף האישי של מא_צ'י*

לחיות בלי מקרר

שליחה על ידי מא_צ'י* »

קוראת בעניין רב!

בקשר לדיון על יצור אנרגיה -
_נראה לי שהייצור של פאנלים סולריים הוא מאוד מזהם.
מה רע באנרגיית הרוח ?_

_מה רע באנרגיית הרוח ?
לא בכל מקום יש מספיק רוח. לא בכל מקום אפשר להעמיד שבשבת ענקית, גבוהה ומרעישה. פאנלים סולריים, לעומת זאת, מתאימים בכל מקום בארץ, ולא מפריעים לאף אחד._

_נראה לי שהייצור של פאנלים סולריים הוא מאוד מזהם
אני אשמח לדעת יותר, אם יש לך מידע על כך._

באחד הפרקים בעונה האחרונה (השישית) של הבית הלבן (אנחנו בלי טלוויזיה, יש אינטרנט) אחד מפקידי הבית הלבן עורך ישיבה עם נציגים מכל הקבוצות המיצרות אנרגיה חלופית - דלק מתירס, רוח, שמש ועוד..
חילופי הדברים בשיחה שם הם בדיוק כמו מה שנוצר בדיון הקטן כאן - כל נציג מציג את היתרונות של שיטת הפקת האנרגיה שהוא מציג וכל השאר מציגים את החסרונות.
מעבר לעובדה שזה הופך את הכל למשעשע ביותר, מה שעולה מהדיון שם הוא שעדיין אין שיטה להפקת אנרגיה שמתאימה ליצירת כמויות האנרגיה שצורכת חברה מודרנית. המסקנה של הדיון היתה שרוב השיטות דורשות יותר אנרגיה (בנפט) מזו שניתן להפיק מהן.
ראובן*
הצטרפות: 21 נובמבר 2001, 10:42

לחיות בלי מקרר

שליחה על ידי ראובן* »

תזהרי - לחות גבוה + אוכל יכול לגרום
לתופעוןת לא רצויות ובריאות (פטריות עובש למיניהם)
במבי_ק*

לחיות בלי מקרר

שליחה על ידי במבי_ק* »

מה שאני עושה עם השאור עובד מצוין. אני חולה ומרגישה לא טוב, אז ואין לי כוח לפרט כרגע, אבל בקרוב... שמחה לשמוע שהולך טוב.
פלוני_אלמונית*
הצטרפות: 19 אוגוסט 2001, 22:52
דף אישי: הדף האישי של פלוני_אלמונית*

לחיות בלי מקרר

שליחה על ידי פלוני_אלמונית* »

הציצי במייל
כלומר, שלחת ציצי בתור attachment? זה נראה אחלה פתרון להנקה לנשים עובדות...
מים_שקטים*
הצטרפות: 27 אוקטובר 2003, 10:44
דף אישי: הדף האישי של מים_שקטים*

לחיות בלי מקרר

שליחה על ידי מים_שקטים* »

שלום!
אני נכנסת לדף זה כעת בפעם הראשונה. לא פעם ולא פעמיים נכנסתי לאתר של "באופן טבעי" למטרה מסויימת, ונסחפתי לקרוא עוד ועוד על נושאים שבכלל לא ידעתי כמה הם יכולים להיות קרובים לליבי. גם הפעם אני נהנית לקרוא, בעיקר אני נהנית מההומור שיש פה לכמה אנשים ונשים.
אשתף אתכם בכך שהמפגש ביני לבין בן זוגי הוליד ומוליד וויכוחים על אורח חיינו בהווה ובעתיד בהקשר של שימוש במוצרי חשמל. מבין שנינו אני נחשבת ה"מפונקת": שימוש במקרר ובמכונת כביסה נראה לי תמיד מובן מאליו. המפגש איתו מעמיד את השימוש במוצרים הללו בסימן שאלה רציני. טיעוניו משכנעים, לרוב אני מתקנאת בו על כך ש"באופן טבעי" הוא חושב כך. אצלך, ליאת, המחשבה על חיים בלי מקרר עלתה גם היא בצורה נאה. אני לבדי בוודאי הייתי חושבת רק על רכישה חדשה...
בכל זאת, לשנינו חשובה מאד טריות המזון, ואנו משתדלים להכין כל יום טרי. המקרר שברשותינו משקף זאת: יש לנו מקרר פיצפון ממש, כזה של מכונית (!). אתוודה, כי מאז שאני הרה, הוא מלא יותר..... העניין הוא, שלכבוד הרחבת המשפחה, חשבנו להגדיל את קיבולת המקרר למקרר משרדי. ניגשתי אל חנות למוצרי חשמל, והמוכרת הבהילה אותי ממש, באומרה שהיא מסרבת למכור לי כזה מקרר אלא רק גדול יותר (לא משפחתי אמנם, אבל משהו באמצע), לאור העובדה שנצטרך לאחסן בו מזון לתינוק, ואולי לא יהיה לנו כוח להכין עבורינו אוכל כל יום מחדש... טוב, אז נבהלתי. אבל עכשיו, אחרי שקראתי את כל הדף, אני חושבת בכל זאת להישאר עם הרעיון המקורי שלנו, דהיינו מקרר משרדי ואולי בשילוב עם כמה כדי חרס! כבר הצליח להשפיע עליי הדף הזה!
מים_שקטים*
הצטרפות: 27 אוקטובר 2003, 10:44
דף אישי: הדף האישי של מים_שקטים*

לחיות בלי מקרר

שליחה על ידי מים_שקטים* »

לגבי ההודעה למעלה. כנראה שמישהי בטעות השתמשה בכינוי שלי.
תזמורת_הים*
הצטרפות: 22 אוגוסט 2003, 11:13
דף אישי: הדף האישי של תזמורת_הים*

לחיות בלי מקרר

שליחה על ידי תזמורת_הים* »

חומר סופח לחות- החומר הכי יעיל הוא ג'ל סיליקה. מכירים את השקיקים הקטנים באריזות של מצלמות וכאלה? זה גם החומר שמשתמשים בו להגנה על פריטים במוזיאונים (סתם, שתדעו).
הקטע הוא שאין לי מושג איפה משיגים אותו. ונראה לי שלכד חרס גדול ולח צריך שקיק ממש גדול. והשקיק צריך להיות סגור הרמטית כדי שהאבקה לא תתפזר בכד ותגיע לאוכל- היא רעילה, אבל מחומר נושם שיכול לספוג לחות. בקיצור- לא יודעת אם זה ישים, אבל אולי שווה לברר.
ציקודית*
הצטרפות: 09 יולי 2005, 21:03

לחיות בלי מקרר

שליחה על ידי ציקודית* »

למה לשים אורז בקירור?
עודד_המחפש*
הצטרפות: 19 יולי 2003, 21:25
דף אישי: הדף האישי של עודד_המחפש*

לחיות בלי מקרר

שליחה על ידי עודד_המחפש* »

בנוגע לספיחת לחות: לנו יש ארון שבו יש עודף לחות כל הזמן. מצאנו באיזשהו סופר (לא יודע איפה, זו זוגתי שמצאה את זה) חומר מיוחד לכך. הוא בא באריזת פלסטיק עם חורים קטנים (כמו מסננת) כדי שהאויר הלח ייכנס. שמים את הכלי עם החומר בתוך הארון והוא פשוט מושך אליו את הנוזלים, ומתמלא נוזלים לאט לאט. כשהוא רווי צריך להחליף את החומר. אין לי מושג לגבי רעילות או ידידותיות לסביבה, אבל אני מניח שהוא לא מי יודע מה ידידותי. אני חי בהכחשה...

ליאת, עבר קצת זמן - אולי תעדכני אותנו מה שלום האוכל שלך?

למה לשים אורז בקירור?
יש לנו חנות תבלינים ביישוב, ובתקופת הקיץ הוא ממליץ לאחסן את כל הדברים היבשים בקירור (קטניות, אגוזים וכו') הוא טוען שבחום יכולות להתפתח בפנים תולעים או זחלים או אני לא יודע מה. במידה רבה זה כיסוי תחת מצידו - הוא אפילו אומר זאת במפורש "אני לא רוצה שאחר כך תבואו ותגידו שמכרתי לכם משהו עם תולעים". אבל מן הסתם יש בזה גם אמת. לגבי אורז, הוא דוקא לא אומר להחזיק בקירור, עד כמה שאני זוכר.
ליאת_טאוב*

לחיות בלי מקרר

מה שלום האוכל שלך?
טוב, תודה!

לפני שבועיים נכנס עכבר/חולדה קטנה הביתה דרך החלון שמאוורר את כדי החרס. החלון נסגר וכדי החרס יצאו לחופש. רק לאחר כמה ימים תפסתי את העכבר (שוחרר ביער ירושלים) והחלון נפתח מחדש, אבל אחרי שהסתדרתי מצויין כמה שבועות עם כדי החרס, רציתי שוב לבדוק איך זה בלי שום קירור ועד כמה אני באמת זקוקה להם בכלל (וגם היה לחץ בעבודה ומבחן ועניינים טובים שהעסיקו אותי).
ובכן, בשבוע וחצי האחרונים לא השתמשנו בשום סוג של קירור. מן הראוי לציין שהבית שלנו בנוי קצת כמו מערה ושומר על קרירות יותר מבית ממוצע בקיץ.
התוצאות: אני חוזרת להפעיל את הכדים היום. הירקות לא זקוקים לשום קירור פה. רק צריך ללמוד אילו ירקות לא מחזיקים מעמד ולהשמש בהם ראשונים (אנחנו מקבלות משלוח אורגני פעם בשבוע מ"חובייזה") - בעיקר ירקות עלים.
הבעסה - בלי הכדים כל מזון מבושל החזיק חצי יום במקרה הרע ויום אחד במקרה הממש ממש טוב. לכן יחזור לעבוד כד אחד (הבודד שמול החלון) לקירור האוכל המבושל ונראה שוב עד כמה הוא ייעל את שימור המזון.

עוד קושי.
בגלל שהייתי כל כך עסוקה בשבועיים האחרונים, לא הספקתי לבשל כל יום משהו חדש והיו ימים שהסתפקנו בירקות טריים, לחם, אבוקדו וטחינה. זה לא טוב לנו, כי אנחנו זקוקות לחלבונים מלאים, דהיינו גם קטניות, שמתקלקלות מהר מאוד לאחר הבישול.
וגם - יחד עם זה שהייתי עסוקה, הופיעו בביתי הרבה חברות וחברים לארוחות לא מתוכננות (בין היתר כי באו להיות קצת עם הבת, שאוכל ללמוד למבחן). אם לא היה לי אבוקדו רך או שהם לא אהבו טחינה (יש לי חברים מוזרים שלא אוהבים טחינה...) היה קשה לשלוף ארוחה מהשרוול. למרבה הצער, גם הבת שלי לא אוהבת כל כך ממרח טחינה שאני מכינה וגם בשבילה אני צריכה תמיד למצוא פתרונות מזון בריאים ומזינים בימים עמוסים שכאלו.

לגבי חומרים סופחים -
אני לא רוצה להכניס לתוך הכדים חומרים רעילים, גם אם ארוזים היטב מכמה סיבות:
  1. אני לא רוצה לקרב רעל לאוכל.
  2. הליך הייצור של חומרים כאלו הוא לרב מזהם.
  3. הליך הייצור לרב מזהם גם את עובדי הייצור.
אם לא תהיה סיבה להכניס את הירקות לקירור, הבעיה תהיה פחותה בהרבה.

הוא טוען שבחום יכולות להתפתח בפנים תולעים או זחלים או אני לא יודע מה
אם התפתח משהו מאלו, סימן שהיו שם ביצים קודם...
בינתיים אני לא רואה סימנים ליצורים חיים בקטניות ובדגנים שלי. אמא שלי מעולם לא שמרה אותם בקירור ורק לעתים רחוקות מצאנו חיפושיות (חידקוניות, אם זכרוני אינו מטעני) בפסטה ובדגנים.
תזמורת_הים*
הצטרפות: 22 אוגוסט 2003, 11:13
דף אישי: הדף האישי של תזמורת_הים*

לחיות בלי מקרר

שליחה על ידי תזמורת_הים* »

לגבי חומרים סופחים, חשבתי על עוד פתרון- מלח.

פתרונות מזון בריאים- אולי פסטה עם רוטב מהיר על בסיס ירקות- עגבניות, פסטו (בלי פרמזן)? לא מאד מזין, אבל קל להכין כשצריך לשלוף ארוחה מהשרוול.
עוף_החול*
הצטרפות: 24 אוקטובר 2001, 20:51
דף אישי: הדף האישי של עוף_החול*

לחיות בלי מקרר

שליחה על ידי עוף_החול* »

גם אני ישר חשבתי על מלח.
אולי תנסי להניח קופסא עם מלח (גס) בתוך הכד ולראות אם היא משפרת את בעית הלחות?

ולגבי מזון מבושל,
הייתי מנסה לחפש חומר על אוכל ערבי מקומי. האוכל המקומי היה מיועד להישמר בתנאי מזג האוויר המקומיים.

רעיון נוסף (אולי לא נורא אקולוגי אבל שווה בדיקה) לנסות לקנות פעם בכמה ימים גוש קרח יבש. יש חברות שמיצרות אותו ולדעתי ניתן לקנות אותו בכמויות קטנות. גוש קטן כזה יכול להחזיק כמה ימים ולקרר את הכדים היטב.
ליאת_טאוב*

לחיות בלי מקרר

תודה על הרעיונות והמחשבות!!

אני אנסה את המלח.

האוכל המקומי היה מיועד להישמר בתנאי מזג האוויר המקומיים
אני לא חושבת שהם שמרו אוכל מבושל בכלל. היו שיטות לשימור מזון, כמו ייבוש (פירות, עגבניות...), עישון וכו'.
לא נראה לי גם ששמרו לחם/פיתות מיום ליום.
אני כבר מכינה פיתות די מהר, כשיש לי כוח, עם סג' קטן על הגז. כשרק אני אוכלת, אין לי בעיה, כי יש טחינה ושמן זית ושום ודי לי באלו. הבת צריכה דברים אחרים וכאמור, אנחנו זקוקות לקטניות.
היה בעבר גם מקרר בבור באדמה או במרתף. גם אלו לא מעשיים בשבילי.

ממה עשוי קרח יבש?
אם זה ממש לא אקולוגי (יעני, חומרים כימיים כלשהם) אני מעדיפה להימנע.
עוף_החול*

לחיות בלי מקרר

שליחה על ידי עוף_החול* »

איפה אפשר למצוא קרח יבש?
פה : http://www.index.co.il/mazon/[po]show class[/po].asp?category id=913&index1=0

ממה שקראתי לא נראה לי שמדובר ברעל.
שווה לקרוא מעט יותר ולברר.
אריאל*
הצטרפות: 16 מאי 2003, 00:45

לחיות בלי מקרר

שליחה על ידי אריאל* »

איזה יופי ליאת, קראתי ונהניתי. אני חדשה פה, בעיקר קוראת...
אני חייתי בחו"ל במשך שישה חודשים בלי מקרר והסתדרתי יופי. ירקות קניתי טריים כל יומיים בשוק הקטנטן בפינת הרחוב שלי (זה היה בהודו). אני לא משווה אמנם את המצב, כי את גם עובדת ומגדלת ילדה ואני הייתי שם בלי שום מחוייבות כמעט, אז זה שונה. אבל רוצה לחזק אותך, ולומר לך שאת נותנת השראה. אנחנו היינו עושים לבנה לבד (כי ההודים לא יודעים מה זה) - קונים יוגורט טרי ותולים אותו בחיתול בד, אח"כ שומרים בתוך שמן זית וזה מצויין.
לגבי אפיה, אפשר לאפות גם על גז. היינו אופים על גזיה לחם ואפילו עוגה (לחם קצת יותר מתוק). זה יוצא מעולה, והרבה יותר פשוט ממה שזה נשמע. את יכולה לנסות עם "סיר פלא". אבל גם עם סיר רגיל זה יעבוד. שאור שמרנו בחוץ, כמו שכתבו לך, וזה באמת לא מתקלקל.
ולגבי מכונת כביסה, יש לי הצעה לפתרון נחמד וכיפי מאוד, שמתאים מאוד לקיץ וגם לילדים:
יוצאים לחצר/ מרפסת.
לוקחים דלי גדול (רצוי ממתכת) או גיגית מלאה מים, שמים את הכביסה, מוסיפים קצת סבון, נכנסים פנימה עם שתי הרגליים ומתחילים לדרוך ולקפוץ. זה ממש עושה את העבודה. אם יש לך אמבטיה את יכולה להשתמש במים של המקלחת ולכבס באותה צורה אבל בחוץ יותר כיף... הכביסה יוצאת מאוד מכובסת וזה גם משחק.
נהניתי לקרוא אותך :-)
רוקדת_לאור_ירח*
הצטרפות: 03 דצמבר 2004, 17:39
דף אישי: הדף האישי של רוקדת_לאור_ירח*

לחיות בלי מקרר

שליחה על ידי רוקדת_לאור_ירח* »

רק רציתי להגיד שאני מאד נהנית לקרוא את הדף הזה.
אמנם באופן אישי אני בריגרסיה לעומת איפה שהייתי מבחינת שמירה על סביבה וחיים באופן טבעי, אבל הדף הזה בהחלט מעורר השראה.
רועי_שרון*
הצטרפות: 13 יוני 2001, 18:34
דף אישי: הדף האישי של רועי_שרון*

לחיות בלי מקרר

שליחה על ידי רועי_שרון* »

אני מחכה לכמה חבר'ה שעובדים על בניית מתקן ייצור ביו-דיזל כבר הרבה זמן. כהם יסיימו, אהיה הראשונה לרכוש אותו -- ליאת, גם אנחנו עשויים להיות מעוניינים. את יכולה בבקשה "לשלוח אלי" [email protected] פרטי קשר שלהם?
ענן_בעננים*
הצטרפות: 09 נובמבר 2003, 14:52
דף אישי: הדף האישי של ענן_בעננים*

לחיות בלי מקרר

שליחה על ידי ענן_בעננים* »

האם מישהו ניסה לקרר את הבית בעזרת מצנן נייד (המוצב בתוך הבית)?
כדוגמת המצנן הזה: http://www.p1000.co.il/p1000/[po]hot sale product[/po].asp?g id=5227769
האם הם באמת מצליחים לקרר?

יש לי נסיון רק עם desert cooler שמוצב על קיר או חלון מכניס כול הזמן אוויר יבש פנימה. האויר היבש והחם סופח את המים מהמצנן והחדר הופך להיות קריר ולח (בגלל זה המכשיר טוב לאזורים מדבריים) . אני יודעת מנסיון שזה עובד.
לעומת זאת יש לי חשש שמצנן שמוצב בתוך הבית לא יהיה אפקטיבי מאחר ובשלב מסויים המצנן כבר מצנן את האויר בחדר והוא ממשיך לעשות סירקולציה של אויר לח וקריר (בגלל שלא נכנס אויר חדש פנימה). בשלב הזה האויר הלח לא יספח את המים מהמצנן באותה יעילות כמו קודם ואני חוששת שבשלב הזה המצנן יפסיק להיות אפקטיבי ולמעשה יפסיק לקרר. מה דעתכם?
aurora*
הצטרפות: 09 אפריל 2005, 16:51

לחיות בלי מקרר

שליחה על ידי aurora* »

קודם כל - דף מרתק!
בהצלחה לך ליאת ותעדכני.
לאחר שקראתי אותו התחלתי לחשוב קצת על מתכונים- אז למעשה פסטה מקמח מלא + שמן זית שמוסיפים לה+ כל ירק (אני למשל עושה את זה עם ברוקולי ושום, אפשר כרובית, אפונה, עגבניות וכו') היא ארוחה מאד מזינה שלא מצריכה הרבה זמן או שמירת הרכיבים בקירור.
ירקות ש"מקפיצים" ואוכלים (עם בשר שקונים באותו יום- אם אתם אוכלים בשר) ואורז - יכולים להיות גם ארוחה ממש חגיגית.
גם תפוחי אדמה.
והכי טעים - מג'דרה שמכינים מבצל, קטניות מונבטות (נבטוטים) ואורז מלא.
ארוחה מצוינת - שילוב של פחמימות מורכבות, קטניות= חלבונים מלאים (תחליף טוב לבשר), וסיבים תזונתיים.
כולם לא דורשים קירור - אורז , בצל - יבשים
קטניות - להנביט ולבשל
תבשיל_קדרה*
הצטרפות: 10 נובמבר 2001, 08:15
דף אישי: הדף האישי של תבשיל_קדרה*

לחיות בלי מקרר

שליחה על ידי תבשיל_קדרה* »

כולם לא דורשים קירור.
אבל כולם דורשים קירור כשהם מבושלים.
איילת*
הצטרפות: 07 יולי 2001, 13:15

לחיות בלי מקרר

שליחה על ידי איילת* »

מצנן נייד

לא מבינה ולא נכנסת לכל ההסברים הטכניים. אבל באם כוונתך לאותם מזגנים קטנים ניידים, אכן רכשתי כזה כשעברתי למרכז לדירה לא ממוזגת.הוא עבד מצויין ושירת אותי נאמנה. יש לו צינור (כמו אלו של מייבשי הכביסה) הזורק את כל האוויר החם מהמנוע, לכן יש צורך להוציא צינור זה מהחלון/מרפסת וכו'. אני פשוט עשיתי חור עגול ויפה בדלת המרפסת והברגתי לשם את הצינור. (זה מתוכנן ככה), המים בעיקרון נקלטים במיכל בתוך המזגן וחלקם הגדול משמש (פה אני לא זוכרת - אולי לקירור המנוע?) כך שהמיכל בניגוד למה שחושבים לא מתמלא לעיתים דחופות. ואני מדברת על תל אביב בלחות וחום אוגוסט! החדר היה קריר ונעים ומעל לכל יבש. אני שונאת את הלחות. בוודאי שהוא מוגבל ביכולתו לקרר שטחים גדולים, כמו סלון גדול מאוד ופתוח, אבל אצלי הוא הספיק. היה בהחלט נעים.

בקיצור, המזגן עכשיו אצל אחי ומקרר את חדר השינה שלו.
ענן_בעננים*

לחיות בלי מקרר

איילת

אבדוק את עניין הצינור החוצה לעומק כי זה בדיוק מה שחסר לי שיהיה שם, חיבור לאויר החוץ (וזה בלי להכנס לפרטים הטכניים :-P
עכשיו השאלה היא האם באמת מדובר במזגן נייד או במצנן כמו שהראתי בלינק שצרפתי
http://www.p1000.co.il/p1000/[po]hot sale product[/po].asp?g id=5227769

איכשהו נראה לי שמדובר במזגן נייד, אבל אני מקוה שטעיתי ואכן מדובר במצנן... כמה הוא עלה לך? (לפי המחיר אני יכולה לדעת אם זה מצנן או מזגן נייד....). מצנן יעלה בין 300-700 ש"ח. מזגן נייד יעלה יותר
רינ_צ'י*
הצטרפות: 31 מרץ 2003, 09:12
דף אישי: הדף האישי של רינ_צ'י*

לחיות בלי מקרר

שליחה על ידי רינ_צ'י* »

החדר היה קריר ונעים ומעל לכל יבש
לא נשמע לי שמדובר במצנן, כיוון שהוא רק מוסיף ללחות הכללית ולא מייבש.
אני חושבת שמצנן כמו שאת מדברת עליו באמת לא בא עם צינור שמספק אויר מבחוץ, אבל כן אפשר לשים אותו ליד חלון פתוח (בדומה לdesert cooler שדיברת עליו). בכל מקרה, וכך גם כתוב במִפרט שבלינק שצירפת, מתאים רק לאזורים בהם אקלים יבש, ממש לא למישור החוף וסביבותיו.
ובכלל, נדמה לי שמאוורר עם חיתול רטוב עליו (שמרטיבים עוד מדי פעם) יעבוד אותו דבר, גם אם פחות נוח לתפעול.
ענן_בעננים*

לחיות בלי מקרר

רינ צ'י

מסכימה איתך, גם לי זה נשמע כמו מזגן. מאוורר עם חיתול רטוב מזכיר לי אפשרות חביבה של התקנת מאוורר על החלון בצידו החיצוני. על החלון שמים מטלית רטובה או מארגנים טפטפת הפועלת לאיטה.
זהו מעין שדרוג של הdesert cooler הקיבוצי - שם השתמשו ברשת עם קש על חלון רטוב וחיכו לרוח שתבוא ותצנן את החדר... - אם יש מאוורר פועל לא צריך לחכות לרוח...:-)
יתכן שאנסה את השיטה הזאת ממש בקרוב בקראוון ונראה האם זה עובד גם בתנאי קראוון בהר הנגב...
יעליל'ה*
הצטרפות: 08 יולי 2005, 00:16

לחיות בלי מקרר

שליחה על ידי יעליל'ה* »

הי לכולם,

חייתי ארבע שנים בלי חשמל (פרט לסולארי 12 וולט) ובלי מקרר.
זה אפשרי. :-)
מה שכן, אני מודה שבמשך תקופה ארוכה מאוד היו הרבה מאכלים שפשוט לא אכלנו, אלא רק בחוץ או אצל חברים.
מה שנורא כיף וגם די בריא זה לבשל כל יום ולגמור את זה באותו יום, ולא לשמור סיר למחר. נכון, זה קל יותר במשפחה של שני אנשים. :-)
בינתיים עומד להיוולד לנו ילד, ובעקבות זה ובעקבות דברים אחרים עשינו שינוי מסוים באורח החיים שלנו. עכשיו יש לנו חשמל רגיל כמו לכולם, מקרר, מכונת כביסה, אפילו כבלים רחמנא ליצלן... בהרבה בחינות אני מרגישה שרמת החיים שלי ירדה.
דרך אגב, יש מקררים שפועלים על גז בישול. קשה להשיג אותם בארץ, אבל אפשר לקנות בחו"ל דרך הרשת. זה קצת יקר, אבל לדעתי שווה.
ליאת_טאוב*

לחיות בלי מקרר

כפי שכבר הסברתי בעבר, אני לא מעוניינת להגדיל צריכה של גז, כיוון שגם הוא סוג של אנרגיה מזהמת ומושחתת בדרכה.
חוצמזה, פתרונות יקרים הם לא מעשיים לי וגם לא להרבה מהא/נשים שמעוניינים לחיות אקולוגי, מה שעושה אותם לא רלוונטיים.

בינתיים לא חזרתי להפעיל את מערכת הקירור שלי.
הירקות מחזיקים מעמד מצויין. מרגע שהתחלנו לאכול ירקות קיץ (אני אוכלת ירקות עונתיים, חוץ מגזר, שעליו אני לא מסוגלת לוותר גם בקיץ) הירקות מחזיקים מעמד במשך שבוע.
כמעט הפסקתי לשמור אוכל.
גיליתי שתבשילים שמתובלים כפי שהמליצה יוחננ ית מחזיקים מהצהריים עד הבוקר שלמחרת בלי בעיה, למעט חמסין קיצוני או עליה בלחות. חוץ מקינואה.
החיסרון הוא שאין מה לחטוף. אם אנחנו חוזרות הביתה רעבות ואין סבלנות להכין, זה מעצבן.
אז אני דואגת שיהיו פירות ואגוזים כחטיפים עד שהאוכל מוכן.

בגלל הקושי בשימור קטניות לאחר הבישול, שמתי לב שלאחרונה אכלנו פחות קטניות והתחלתי להרגיש מחסור בחלבון.
הבת התחילה לישון פחות טוב בלילות ולבקש הרבה מים במהלך הלילה.
עשיתי אחד ועוד אחד ואחרי יומיים שאכלנו ביצים (ביצי חופש ארגניות... פשרה שכזו) הרגשתי יותר טוב והשינה שלה השתפרה.
ואני הייתי בטוחה שזה קשור לשינויים בחיים שלנו. סתם היתה רעבה בלילה...
טרה_רוסה*
הצטרפות: 08 ינואר 2004, 15:33
דף אישי: הדף האישי של טרה_רוסה*

לחיות בלי מקרר

שליחה על ידי טרה_רוסה* »

|Y|
נשמע טוב!

לגבי חטיפים - מה עם לחם או קרקר עם ממרח כלשהו? אצלנו יש ממרחים שאף פעם לא נמצאים במקרר, כמו ריבה, חמאת בוטנים ווג'ימייט.

(אפשר למחוק את הדיון על המזמן/מצנן ?)
ליאת_טאוב*

לחיות בלי מקרר

מה עם לחם או קרקר עם ממרח כלשהו?
הממרחים שלנו מתקלקלים מהר.
ריבה נשמרת רק עם טונה סוכר ואנחנו לא אוכלות סוכר בכמויות כאלו (רק אצלכם... :-))
בטנים הם אלרגן חזק
ווג'ימייט??? זה כמו מרמייט? איכס.
יש טחינה, תודה לאל.
עודד_המחפש*
הצטרפות: 19 יולי 2003, 21:25
דף אישי: הדף האישי של עודד_המחפש*

לחיות בלי מקרר

שליחה על ידי עודד_המחפש* »

_בגלל הקושי בשימור קטניות לאחר הבישול, שמתי לב שלאחרונה אכלנו פחות קטניות והתחלתי להרגיש מחסור בחלבון.
הבת התחילה לישון פחות טוב בלילות ולבקש הרבה מים במהלך הלילה._

לא הבנתי את זה. מזה שהיא ביקשה הרבה מים הבנת שחסר חלבון?
מיכל_ויטל*
הצטרפות: 13 נובמבר 2004, 00:15
דף אישי: הדף האישי של מיכל_ויטל*

לחיות בלי מקרר

שליחה על ידי מיכל_ויטל* »

ליאת, בחשיבה של תכנון אקולוגי ובניה ירוקה יש כל מיני פתרונות. זה אולי דורש קצת יותר השקעה מכדי החרס שלך, אבל אם הבית שאתם חיים בוהוא שלכם אולי שווה להשקיע. אפשרות אחת היא ליצור חדר, אפילו בגודל של ארון, שעשוי מסה תרמית (בטון, אדמה דחוסה, שקי אדמה) ונמצא במקום מוצל, רצוי במרכז הבית ללא שום קיר חיצוני. אפשרות אחרת היא נושא הקירור הפסיבי - צינור אויר שעובר בעומק האדמה וחוזר לבית, במקרה שלך הוא צריך לחזור ישר לתוך ארון הקירור. ראיתי דברים כאלה כשלמדתי, אבל עוד לא יצא לי ליישם אותם, האמת שעוד לא הגיעו אלי הלקוחות שביקשו לתכנן בית בלי מקרר.
ליאת_טאוב*

לחיות בלי מקרר

עודד, סליחה, לא ראיתי את התגובה שלך עד עכשיו. אני כבר מכירה את הבת שלי ועוד יותר טוב אני מכירה את עצמי. כשמתעוררת אצלי כמיהה לבשר, אני יודעת שחסר חלבון בתזונה. זה היה אחד ועוד אחד.

מיכל,
הבית לא שלי. כשיהיה לי אחד כזה אשמח מאוד לשמוע עוד רעיונות.

יונת, מהקישור הזה (שעודד שם בהתחלה) עלה הרעיון של כדי החרס.
טרה_רוסה*
הצטרפות: 08 ינואר 2004, 15:33
דף אישי: הדף האישי של טרה_רוסה*

לחיות בלי מקרר

שליחה על ידי טרה_רוסה* »

מיכל, נשמע שימוש מצויין לממ"ד :-D
במבי_ק*

לחיות בלי מקרר

שליחה על ידי במבי_ק* »

ליאת, כדי לאכול קטניות את יכלה פשוט להנביט אותן ולאכול כנבטים. זה יכול להחזיק כמה ימים כי ניתן לאכול בכל מיני שלבים (אם אני לא טועה זה הכי בריא בשלב שזה ממש נבט קטן, אבל אני לא בטוחה). בכל מקרה זה סופר בריא, טעים ויכול לשמש גם כחטיפים. אם יהיו לך נניח שתיים או שלוש מנבטות, תוכלי להנביט דברים שנובטים מהר וכאלה שיותר לאט, ואז כל הזמן תהיי מסודרת עם קטניות זמינות. תמיד אפשר גם לבשל את הנבטים, ככה שבכל מקרה זה לא בזבוז. בזמן האחרון גיליתי שחלבון מלא מתקבל משילוב של דגן וקטניה (לא יודעת אם את יודעת את זה).
אילת*
הצטרפות: 15 אוגוסט 2003, 17:08

לחיות בלי מקרר

שליחה על ידי אילת* »

קראתי את הדף הזה והתלהבתי נורא. באופן פלאי, שבוע לאחר מכן התקלקל לנו המקרר ושמחנו על ההזדמנות שנפלה בחלקנו, לנסות גם. עשינו בדיוק כמו שהכושי הנחמד מראה בתמונה, וכמו שליאת הסבירה, אבל התוצאת היו קשות מנשוא. נוצרה כל כל הרבה לחות בתוך הכד, שכל יום העפנו עוד שני ירקות חללים לקומפוסטר. אני שונאת לזרוק אוכל וזה שיגע אותי. החלקים הצוננים הם דפנות הכד, אבל הם גם הכי לחים ואלו היו בדיוק נקודות ההשקה בין הפרי לכד שהעלו עובש ושאר פטריות. נראה לי שאם היינו משאירים את כל הירקות בחוץ על השיש, ולא בכד, זה כבר היה עדיף. אולי זה קשור לזה שאנחנו גרים בשפלה (בניגוד לליאת שגרנ בירושליים אם הבנתי נכון) ולכן האויר לח ממילא והמגבת לא יכולה להתאדות בקצב שיהיה מספיק מהיר בכדי לצנן. על כל פנים, כשלון מוחלט, בקיץ על כל פנים. גם בגלל הטמפ' וגם בגלל שהפירות הקיציים לא יכולים חהחזיק בלי קירור רציני. חשבנו אולי לחזור ולנסות בחורף, בלי הכד, פשוט להשאיר את הפירות והיקרות בחוץ. ליאת, יש לך רעיון איפה טעינו?
ליאת_טאוב*

לחיות בלי מקרר

במבי,
קטניות מונבטות אינן עשירות בחלבון כמו קטניות יבשות. בתהליך ההנבטה הן מאבדות חלבון ומועשרות בויטמינים ומינרלים, כך שיש לנו צורך לאכול גם קטניות יבשות (לאחר בישול, כמובן). אני מכירה את השילובים של חלבון מלא. תודה!

אילת,
אם תעקבי אחרי כל השלבים שתיארתי בדף הזה, תשימי לב שגם אני סבלתי מעודף לחות בכלי החרס והפסקתי להשתמש בהם בשל כך. ירקות מחזיקים אצלי שבוע פחות או יותר, למרות שבשבועות האחרונים עלתה הלחות בירושלים ויותר קשה להם. פירות אני קונה כל שלושה-ארבע ימים. יש ירקן זול לא רחוק וזה מאוד עוזר.
נוסף לכל כתבתי כבר שיש לי בית שמאוד נוח לצורך כך, כיוון שהוא בנוי קצת כמו מערה והבית בכלל והמטבח בפרט קרירים למדי, גם בשעות צהריים רותחות.
תראי, כדי להצליח צריך להמשיך ולנסות עד שימצא הפתרון. אם יש לכם חצר, שווה להתחיל ולגדל ירקות ולאכול אותם טריים מאוד. אם לא, או לא מתאים לכם לעסוק בגינון, נסו מקרר אוויר. והמשיכו לחפש. התמזל מזלי והתנאים הפיסיים לטובתי. זה לא אומר שלא תצליחו גם אתם.

ניסיתם להניח מגבת נוספת מהצד הפנימי של הכד כדי שתספוג את הלחות מבפנים?
שקיעות_של_פטל*
הצטרפות: 07 מרץ 2005, 01:20

לחיות בלי מקרר

שליחה על ידי שקיעות_של_פטל* »

חשבנו אולי לחזור ולנסות בחורף, בלי הכד, פשוט להשאיר את הפירות והיקרות בחוץ.

בחורף אני מחזיקה את הפירות והירקות מחוץ למקרר, פשוט יותר נעים בשיניים כשהם לא קרים.
אנרגיה_נקייה*
הצטרפות: 16 פברואר 2005, 09:25

לחיות בלי מקרר

שליחה על ידי אנרגיה_נקייה* »

אנחנו קונים עגבניות בשלל גוונים מירוק לאדום ואוכלים אותן לפי סדר הבשלתן. עגבנייה ירוקה יכולה להחזיק קרוב לשבועיים מחוץ למקרר עד שהיא הופכת לאדומה ורכה. מדובר כמובן על העגבניות מהסוג המסורתי ולא באלה המגיעות באשכולות שהפכו לנפוצות בסופרים ובחנויות.
נתוש*
הצטרפות: 08 ספטמבר 2005, 12:21

לחיות בלי מקרר

שליחה על ידי נתוש* »

אני מחפשת מקרר שעובד על גז,
אנחנו עוברים לגור בקרוב במקום ללא חשמל וחייבים למצוא פתרונות ... הבנתי שישנם מקררים כאלו רק לא הצלחתי עד כה להבין איפה אני משיגה כזה (אפשר גם יש שניה).. אם משהו יכול לתת לי קישור אשמח. גם מכונת כביסה על גז..
בקיצור כל מה שידוע לכם..
אני עדיין לא הצלחתי לדמיין את עצמי חייה ללא מכשירי החשמל. יותר מידי שנים של חיים בנוחות. אולי עם הזמן אצליח ..
עוף_החול*

לחיות בלי מקרר

שליחה על ידי עוף_החול* »

אולי במקום לחפש מכשירים מיוחדים כדאי לכם לקנות גנרטור ולהפעיל מכשירים על חשמל?
עוף_החול*

לחיות בלי מקרר

שליחה על ידי עוף_החול* »

ליאת במקום אחר באתר נתתי מתכון לטורטיות קינואה שאני מכינה לעצמי. אצלי הן מחזיקות כמה ימים בחוץ בתנאי שהן עטופות היטב בנילון אטום.

2 כוסות קמח קינואה (אני טוחנת לבד בבית)
1 כפית מחוקה מלח
2 כפיות אבקת אפיה
1 כף שמן
1 כוס מים חמימים (או יותר בהתאם לצורך)

מערבבים הכל ביחד. לבצק גמיש ולא דביק.

על נייר פרגמנט מניחים כף מהתערובת. עליה עוד נייר פרגמנט ומרדדים לפיתה דקה (2-3 מ"מ)
מחממים מחבת שיכולה להכיל את הטורטיה בשלמותה על להבה בינונית ומשמנים טיפ טיפונת. מקלפים את נייר הפרגמנט העליון ובעזרת הנייר התחתון הופכים את הטורטיה על גבי המחבת. מהדקים את הטורטיה למחבת ומקלפים בעדינות את נייר הפרגמנט. ומשתמשים בו שוב לטורטיה הבאה.
"מטגנים" את הטורטיה מס' שניות מכל צד היא אמורה להישאר גמישה ולא להתקשות.
לשמור בערימה עטוף היטב בנילון.

זה מאד טעים וכיף לאכול וגם מאד פשוט להכנה.
במבי_ק*

לחיות בלי מקרר

שליחה על ידי במבי_ק* »

ליאת, מצאתי בדף על הנבטה ונבטים קטע שמסביר שנבטים מכילים יותר חלבון מאשר הקטניה היבשה. אצל ורד לב באתר קראתי שכאשר הנבט הוא נבטוט (בתחילת הנביטה) יש בו יותר חלבון מאשר בהמשך.
ליאת_טאוב*

לחיות בלי מקרר

בקי,
איך את טוחנת? אפשר במטחנת קפה, או שצריך ריחיים? ניסיתי בעבר לטחון איזה דגן וזה לא הגיע לרמה של קמח במטחנת קפה.

במבי,
לוידעת. אני קיבלתי את המידע של מנטורופתית אחרת, שעם הזמן אני מגלה לא מעט סתירות בינה לבין הדברים של ורד לב. כשאני מחפשת מידע ברשת, אני מוצאת דברים לכאן או לכאן. לא מכירה עדיין אתר רציני מספיק על תזונה שיוכל ליישב את הסתירות (כי את שתיהן אני מאוד מעריכה ולא מצליחה להחליט בעצמי מה נכון).
נתוש*
הצטרפות: 08 ספטמבר 2005, 12:21

לחיות בלי מקרר

שליחה על ידי נתוש* »

העניין הוא שגנרטור מבזבז המון אנרגיה..
עוף_החול*

לחיות בלי מקרר

שליחה על ידי עוף_החול* »

אני טוחנת במטחנת קפה חשמלית קטנה שקניתי פעם ממש בזול (פחות מ 100 ש"ח). זה לא יוצא חלק כמו קמח קנוי אבל לטעמי ומנסיוני זה מספיק לצורך הטורטיות.

אגב, פעם השתמשתי במטחנת קפה אחרת של חברה שלי. מטחנה יותר איכותית שעלתה לה פי ארבע ואכן התוצאות היו מרשימות יותר. אבל לא מספיק בכדי לשכנע אותי להשקיע ולקנות מכונה חדשה.
הדס*
הצטרפות: 25 ספטמבר 2002, 18:28

לחיות בלי מקרר

שליחה על ידי הדס* »

בקי,
2 שאלות:
א. האם אפשר לקנות את הקינואה טחונה ?
ב. האם את הטורטיות אפשר (וטעים) להכין מעוד סוגי קמחים?
תמי*
הצטרפות: 12 נובמבר 2001, 14:43

לחיות בלי מקרר

שליחה על ידי תמי* »

אני חוזרת לעניין המצנן ויש לי כמה דברים להוסיף. לנו יש מצנן גדול אנחנו גרים באיזור חם והמצנן מצליח ללא קושי לצנן את 3 חדרי הקראוון. לצורך כך צריך לסגור את החלונות בחדר בו המצנן נמצא ולפתוח חריץ בחלון של חדר אחר אליו רוצים שהקור יגיע. כך האוויר רוצה לצאת החוצה וזורם לחדר השני. אותו כנ"ל לגבי מצנן נייד, כל הקטע בשונה מהמזגן (לשמחתי הרבה) הוא שצריך להשאיר חלון פתוח כי אחרת הוא באמת מפסיק לקרר. מצד שני לא נוצר המחנק האופייני לחדרים מקוררים במזגן. כמו כן המצנן מוריד את הטמפרטורה בכ-4-5 מעלות ולכן לא יוצר דמי מציאות כפי שהמזגן עושה אלא פשוט עושה אווירה יותר נעימה. וכמובן שהוא חסכוני באופן מדהים בחשמל יחסית למזגן.
תמי*
הצטרפות: 12 נובמבר 2001, 14:43

לחיות בלי מקרר

שליחה על ידי תמי* »

לגבי שמרים יבשים - הם לא צריכים להיות במקרר! אולם החבילה הגדולה היא באמת גדולה והם מתחילים לעבוד קצת פחות טוב לאחר כמה זמן.
יש סופרים שמוכרים שמרים יבשים בחבילות קטנות ואז באמת אין שום בעיה.
עוף_החול*

לחיות בלי מקרר

שליחה על ידי עוף_החול* »

הדס

אני לא ראיתי קינואה טחונה.

אפשר בהחלט להחליף את סוגי הקמח. מה שמשתנה הוא כמות המים הדרושה.
למשל בקמח רגיל הכמות הדרושה היא בערך 3/4 כוס מים.
הייתי מנסה בזהירות מתחילה מחצי כוס ומוסיפה לאט לאט עד שהבצק מגיע לרמת הגמישות הרצויה.

אם הטורטיה קצת יבשושית ונוקשה אפשר לרכך אותה קצת מעל אדים חמים או לחמם כמה שניות במיקרו.

ראיתי בחנויות גם קמח סויה וקמח אורז וכוסמין וכל מיני קמחים רגילים או משונים. את מוזמנת לנסות ולספר פה איך הלך.

ליאת
ספרי לי אם ניסית להכין ואם אהבתן את זה בבקשה
ליאת_טאוב*

לחיות בלי מקרר

מחקתי את הודעתו של גיל מאינטרדן בהסכמתו. מי שרוצה מידע על החברה שלו, ודאי ימצא אותו ברשת.
תבשיל_קדרה*
הצטרפות: 10 נובמבר 2001, 08:15
דף אישי: הדף האישי של תבשיל_קדרה*

לחיות בלי מקרר

שליחה על ידי תבשיל_קדרה* »

ליאת, לגבי הקטניות המונבטות -
למיטב ידיעתי, שמסתמכת על קורס באגרוביולוגיה (טכניון, הנדסה חקלאית), בזרעים יש די הרבה עמילן - זו הדרך הכי יעילה לשמור מאגרי מזון. בהתחלת הנביטה, התהליך הראשון הוא תנועה של העמילן לכיוון המקום ממנו יצמח הנבט, ושימוש בו (כחומר גלם וכמקור אנרגיה) ע"מ לייצר חלבונים (למבנה וכאנזימים לתהליכים בצמח). כך, בשלב הראשון, יורדת כמות העמילן, ועולה כמות החלבונים (גם בקטניות, וגם בזרעים יותר עמילניים - של דגנים).
אורי_בצלאל*
הצטרפות: 10 אוקטובר 2005, 00:49

לחיות בלי מקרר

שליחה על ידי אורי_בצלאל* »

ליאת יקירתי, לדעתי צריך לחיות וזהו.....לא צריך להתנזר ממוצרי חשמל בגלל אידיאולוגיה כזו או אחרת, למה להתייסר אם אפשר שהכל יהיה פשוט?? אני גם חולה טבע והכל אבל זה נראה לי לא הגיוני לווותר על כ"כ הרבה.....
ליאת_טאוב*

לחיות בלי מקרר

לחיות וזהו. אני בעד.
בלי לטנף, בלי לזהם, בלי להרוס ובלי להרוג.
מסכימה. רק שאנחנו רואים את "לחיות וזהו" קצת אחרת, כנראה.

ובפעם הבאה, אם יש לך מה להגיד לי, תוותר על הטון המתנשא.
רוקדת_לאור_ירח*
הצטרפות: 03 דצמבר 2004, 17:39
דף אישי: הדף האישי של רוקדת_לאור_ירח*

לחיות בלי מקרר

שליחה על ידי רוקדת_לאור_ירח* »

עברתן את הקיץ עכשיו סתיו וחורף בפתח, נראה שיהיה הרבה יותר קל לשמר כל מיני דברים בלי שיתקלקלו (())
ממשיכה לעקוב ומתגעגעת.
סבתא_לשמונה*
הצטרפות: 02 יוני 2005, 20:32
דף אישי: הדף האישי של סבתא_לשמונה*

לחיות בלי מקרר

שליחה על ידי סבתא_לשמונה* »

קראתי את הדף ואת הגעגועים "לפעם". רואים שהם נכתבו ע"י אנשים שאינם מכירים אישית את "הפעם". אימי חייתה הרבה שנים בלי מקרר. היו קונים קרח רק לשבת ממוכר הקרח ושמים באמבטית התינוק וסביב את המצרכים ומכסים בסדין. אח"כ כבר היה ארגז קרח, אבל בכל זאת היה צריך לבשל בכל יום ולרוץ לקניות בכל יום ולשפשף ביד את הכביסה וגם לשים לב לצלצול של עגלת הקרח והנפט ולסחוב אותם הביתה. חייהן של הנשים היו קשים מאוד ואני אינני מתגעגעת אליהם.
לא צריך להפריז במוצרים חשמליים אבל מקרר ומכונת כביסה חיוניים. גם אני חייתי הרבה שנים עם ארגז קרח וקניתי מכונת כביסה לפני מקרר. נו, מי באמת יוותר על מחשב?
אגב, יש מקררים שפועלים על גז.
הזכרתם מטחנת בשר ידנית. אנחנו משתמשים עד היום במטחנת יד מעולה תוצרת אנגליה שמורכבת משני חלקים בלבד. המכונות הרגילות בישראל בנויות אחרת והן פחות טובות. גם תפוחי אדמה אנחנו גוררים על פומפייה ידנית. אנחנו מעדיפים את המטחנה והפומפייה על הבלנדר, למרות שיש לנו מכשיר כזה. כתבתי "אנחנו", זה לא מדוייק, לאמיתו של דבר אישי משתמש בהן, צריך להפעיל קצת כוח ולו יש ידיים יותר חזקות משלי.
בסיכום, כל אחד והעדפותיו, אני מעדיפה להקל קצת על החיים גם אם המשמעות הכנסת רווחים לחברת החשמל הגזלנית.
סבתא_לשמונה*

לחיות בלי מקרר

את רוצה לחסוך בחשמל? אל תשתמשי במזגן. קני מאוורר לכל חדר, זה לא יקר, צריכת חשמל אפסית והם עושים עבודה טובה. אנחנו נוהגים כך. את המזגן מפעילים רק בימים של חום נוראי כאשר יש אורחים.
סבתא_לשמונה*

לחיות בלי מקרר

כד חרס מכוסה בבד נקי הוא כלי מצויין למים צוננים, כפי שכתבה לך אמא של יונת ב-22.4.2005. כדאי להשתמש בכד כזה גם אם יש מקרר. המים מהמקרר יותר מדי קרים והחרס נותן למים טעם נהדר.
סבתא_לשמונה*

לחיות בלי מקרר

התכוונתי למה ש - אמא של יונת כתבה ב - 17.4.2005. סליחה על הטעות.
ליאת_טאוב*

לחיות בלי מקרר

אמא לשמונה, תודה על העצות.
אני משתמשת בכד חרס ולא משתמשת במזגן, אף לא במאוורר (אלא באוויר הרים צלול כיין)

בדף הזה ביקשתי עצות איך להסתדר בלי מקרר, כיוון שכבר בחרתי לחיות בלי מקרר. אין צורך להסביר לי שזה בסדר לחיות עם מקרר, כיוון שאני בחרתי לחיות בלי מקרר.
ואין לי שום געגועים לפעם. להיפך, בלי מקרר זה הדור הבא!

ובהזדמנות חגיגית זו:
למכירה - מקרר
אמקור סופר XL
גדול, עם מקפיא, כמובן.
ריק מזה כמה חודשים. מתוקן ובמצב מצויין.
בירושלים.
(למשהי/ו יש מושג כמה זה צריך לעלות?)
סבתא_לשמונה*

לחיות בלי מקרר

אכן, את גרה בירושלים שבה "אוויר הרים צלול כיין" ברוב הקיץ אבל לפעמים יש ימים נוראים חמים יותר מאשר על החוף.
באופן אישי, אני אומנם ילידת ירושלים מכמה דורות אבל אני בעל חיים טרופי - אני שונאת את החורף הירושלמי.
לאמיתו של דבר, אפילו במישור החוף בו אני גרה ובו גדלתי קר לי בחורף.
יש שטוענים שזה מפני אני רזה, אבל אני מכירה גם כמה שמנים שסובלים מקור.
אם את מוכנה לקשיים של "בלי מקרר" - כל הכבוד!
ליאת_טאוב*

לחיות בלי מקרר

אני פשוט מעדיפה אותם על הקשיים של עם-מקרר :-)
סבתא_לשמונה*

לחיות בלי מקרר

נראה כאילו קל להשתמש במכונת כביסה ידנית אבל זה לא נכון, דרוש מאמץ לסיבוב הידית, צריך לסחוט בנפרד כל פריט ובזבוז המים לשטיפה הוא גדול.
יש מכונות קטנות כאלה והן טובות לטיול בקארוואן אבל בחיי יום-יום הן גוזלות שעות עבודה מיותרות. כאשר משתמשים במכונת כביסה רגילה יכולים באותו זמן לעשות משהו אחר מועיל, כולל בילוי עם הילדים.
לפי מה שהבנתי המקרר הסולרי לא מתאים לישראל.
דווקא בארץ שמש כמו שלנו כבר אפשר היה למצוא דרך לחיסכון בחשמל ולא רק מערכות סולריות למים חמים שקיימות בארץ כבר שנים רבות.
אגב, בעבר חברת החשמל ניסתה להילחם בדודי השמש אז אולי זו הסיבה שאין עדיין שימוש נרחב באנרגיה סולרית לשימוש בייתי.
נעה*
הצטרפות: 27 ינואר 2003, 09:36

לחיות בלי מקרר

שליחה על ידי נעה* »

נתקלתי במקרר קטן ויעיל בהודו- כד חרס קטן שמונח בתוך כד חרס גדול יותר. הרווח שבין שני הכדים מלא בחול, ואת החול יש להרטיב, ולוודא שהוא נשמר לח כל הזמן.
בהצלחה..
פשוט_אלון*
הצטרפות: 07 פברואר 2005, 20:38
דף אישי: הדף האישי של פשוט_אלון*

לחיות בלי מקרר

שליחה על ידי פשוט_אלון* »

נעה זה גאוני !
בשמת_א*
הצטרפות: 28 יולי 2001, 13:37
דף אישי: הדף האישי של בשמת_א*

לחיות בלי מקרר

שליחה על ידי בשמת_א* »

כן, זה מופיע פה באחד הלינקים במעלה הדף, עם תמונה והסברים.
ליאת_טאוב*

לחיות בלי מקרר

נוסה. עובד.
שליחת תגובה

חזור אל “מטבח”