תזונת התינוק היונק

אנונימי

תזונת התינוק היונק

שליחה על ידי אנונימי »

ראו גם: הנקה טבעית, מעבר לאוכל מוצק.

מקובל שעד גיל שנה, ההנקה מספיקה מבחינה תזונתית.
מתישהו בין גיל חצי שנה (בערך) לשנה (לפי סימנים שלא תלויים בלוח השנה) תינוקות מתחילים להתעניין באוכל אחר, וכדאי לספק להם התנסויות - טעמים, ריחות ומרקמים. חלק יאכלו יותר, חלק יסתפקו בדוגמיות.
בערך בגיל שנה, מרבית התינוקות כבר זקוקים ליותר ממה שהנקה לבדה יכולה לתת, וזקוקים לתוספות. עדיין, אפשר ומומלץ להמשיך בהנקה, כל עוד זה מתאים לשני הצדדים (אמא וילד) - בלי הגבלת גיל.
גם אחרי גיל שנה יש להנקה ערך רגשי רב, וגם ויטמינים, ברזל ואנזימים להם זקוק הפעוט.

האם יש דרך לדעת כמה קלוריות יש בחלב אם? איך נדע שהתינוק שבע?
ההבדל בכמות הקלוריות בין הנקה להנקה יכול לנבוע מהבדל בכל מרכיב כולל מים. הילד שותה את כל צורכה - כך הוא בנוי, כל זמן שאנחנו האימהות לא מלמדות אותם אחרת.
יש גם הבדל בין החלב הקדמי (שיוצא מיד בתחילת ההנקה) לחלב האחורי (שמתחיל לצאת רק אחרי רפלקס שחרור החלב). החלב האחורי שמן יותר ועשיר יותר בקלוריות.
לכל אחד מן ה"חלבים" יש תפקיד משלו. אם נותנים לתינוק לינוק לפי רצונו, הוא מקבל גם קדמי וגם אחורי, לפי צרכיו.

ציטוט שאהבתי בנוגע לכמויות והנקה: "הטבע יצר אותנו ללא יכולת למדידת כמויות, כדי שנוכל להתרכז בנתינת אהבה וכבוד לתינוק, ונאמין לו שהוא יודע הכי טוב מתי הוא רעב ומתי הוא שבע" ( אם פי 3 ).

חלבים שונים, כמו חלב אורז לא מוצלחים בתור תחליף חלב, כי הם מכילים בעיקר פחמימות, בניגוד לחלב (אם, פרה) המבוסס בעיקר על חלבונים.

בגיל שנה+, כדאי לאכול ארוחת ערב רגילה (אתכם) - שבה תאכל מה וכמה שבא לה (בין "כלום" ל"המון"), ואם רוצים, אפשר להמשיך בהנקה לפני השינה - שמטרתה הרגעה, פינוק הדדי, וגם השלמה תזונתית (וכל שאר יתרונות ההנקה, שלא קשורים דווקא להנקה לפני השינה).
ארוחת ערב היא הרגל טוב, כשבהדרגה (שיכולה לקחת חודשים ארוכים) עוברים ממצב שבו הארוחה היא בעיקר חברתית והתזונה מגיעה מההנקה, למצב שבו התזונה מגיעה מהארוחה, וההנקה היא רק "פינוק" (במובן החיובי של המילה, ובלי לצמצם את התועלות של ההנקה), ובהמשך מוותרים גם על זה (לא בוער, אבל מתישהו, סביר שלפני גיל עשר ).

אין כל כך קשר בין אוכל להנקה (אחרי שמתחילים להוסיף מזונות נוספים). הם בעצם עונים על צרכים אחרים. ( בשמת א )

יש לנו אלרגיות במשפחה, וגם מחלת קרון. יועצת הנקה אמרה לי שבגלל זה בתי דוחה את שלב האכילה, כי היא מגנה על עצמה. (רונית)

יש תינוקות (וילדים) שלא אוכלים אותה כמות בכל יום. הם יכולים יום אחד לאכול המון, ואחר כך יומיים בקושי לנקר משהו. לכן לא כדאי להתעקש על תפריט קבוע לערב - כדאי לדאוג שיהיה מה לאכול ותהיה הזדמנות לאכול, ולהשאיר לה את ההחלטה האם לאכול וכמה.

ילד שרוצה לאכול - שום כוח שבעולם לא יכול לעצור אותו. זה לא משהו שאת משדרת.

טוב שיש הנקה! ככה אין חסכים ואת יודעת שאת נותנת את האוכל הכי טוב.

תרמו: דפנה לוי , אם פי 3 , אביב חדש, בשמת א , נאוה פרנס , יונת שרון , רונית, שירלי.
שי אבא של הילי*
הצטרפות: 06 אפריל 2003, 01:27
דף אישי: הדף האישי של שי אבא של הילי*

תזונת התינוק היונק

שליחה על ידי שי אבא של הילי* »

שלום חברים,
הילית שלנו, בת 10 חודשים, עולה כפורחת מיום ליום, אבל זה לא מתבטא במשקל שלה. התזונה שלה רובה ככולה יניקה (יונקת בתכיפות של כל 2-1 שעות). למרות שהיא נראית חיונית ושמנמנה, והיא מתקדמת מאד מכל בחינה - התנהגות, ראשית דיבור, מוטוריקה, מבחינה העקומות של טיפת חלב ישנה נסיגה בעלייתה במשקל. היא נולדה 3.125 ק"ג, הכפילה את משקלה בחודש החמישי, אבל מאז עולה בצורה מתונה רק כ-100-200 גר' בכל חודש. נכון לאמצע מרץ היא שוקלת קצת יותר מ- 7.2 ק"ג.. גרף המשקל שלה התמתן ו'נפל' כבר שתי עקומות (עקומת הגדילה תקינה). אם להודות על האמת אנחנו מבולבלים למדי - ניסינו כמעט כל מאכל, כל דייסה שעל המדף כבר עברה אצלנו, בישלנו מרקים לתפארת, ניסינו צנימים, ביסקוויטים, גבינה שמנה וממרחי חמאה, בשר, ירקות ופירות - ללא הועיל. היליתי אולי מאושרת מהשפע, משחקת איתו בשמחה אבל לרוב בלי ממש לבלוע. מחר אנחנו הולכים לשמוע דעה של רופא קונבנציונלי ב"מכבי" וגם להתייעץ עם דיאטנית קונבנציונלית וקצת מפחדים שנקבל שם שטיפת מוח קונבנציונלית.... מה דעתכן/ם? אולי אנחנו סתם נלחצים ולתינוק יונק יש קצבי השמנה שונים?
עדינה_מאוד*
הצטרפות: 26 מרץ 2003, 09:35
דף אישי: הדף האישי של עדינה_מאוד*

תזונת התינוק היונק

שליחה על ידי עדינה_מאוד* »

האם בגובה היא עולה?
לאחרונה ישנו מחקר שמדבר על כך שלילדים שעולים מהר במשקל יש נטיה לפתח סוכרת בעתיד- אז אשריכם!
כמו כן - היזהרו מהקונבנציה- היא לא מבינה כלום בהנקה בדרך כלל!עקומותת הגדילה הן לתינוקות אוכלי בקבוק. זכרו זאת בעת לחץ!
אביב_חדש*
הצטרפות: 26 יולי 2001, 09:53
דף אישי: הדף האישי של אביב_חדש*

תזונת התינוק היונק

שליחה על ידי אביב_חדש* »

נראה שהיא דווקא שומרת על אחוזון ה 25 לאורך כל הדרך...
http://www.cdc.gov/nchs/data/nhanes/gro ... 41c018.pdf
בשמת_א*
הצטרפות: 28 יולי 2001, 13:37
דף אישי: הדף האישי של בשמת_א*

תזונת התינוק היונק

שליחה על ידי בשמת_א* »

שגית, את יכולה לשלוח גם את של הבנים? לא הצלחתי להיכנס. כתב לי שאני לא מורשית.
יולי_פעלולי*
הצטרפות: 19 פברואר 2003, 01:29
דף אישי: הדף האישי של יולי_פעלולי*

תזונת התינוק היונק

שליחה על ידי יולי_פעלולי* »

תודה שגית, מלאתי נתונים, בכל זאת עקומה אחת מהעשירון שלה היא כן ירדה והתקרבה כבר לעקומה שניה. בעצם היא אמורה לשקול בגיל 9 חודשים בקילו יותר. את יודעת האם הטבלה מתייחסת ליונקי חלב אם או ניזונים מבקבוק?
אביב_חדש*
הצטרפות: 26 יולי 2001, 09:53
דף אישי: הדף האישי של אביב_חדש*

תזונת התינוק היונק

שליחה על ידי אביב_חדש* »

אלו עקומות המתבססות יותר על תינוקות יונקים מאשר לא-יונקים. הן מתוקנות.מ
עדי_יותם*
הצטרפות: 07 אוקטובר 2001, 22:47
דף אישי: הדף האישי של עדי_יותם*

תזונת התינוק היונק

שליחה על ידי עדי_יותם* »

תתחילו לבדוק מה הסיבה - אל תסתפקו בזה שהרופא שיגיד לכם שאם היא לא תינק, היא תאכל יותר דברים מזינים. תשאלו מה אפשר וכדאי לבדוק בגיל הזה.
בשמת_א*

תזונת התינוק היונק

שליחה על ידי בשמת_א* »

מסעדה, זה לא פשוט אם הרופא שלהם לא מבין בתינוקות יונקים. לי נמאס מהרופאים.
עדי_יותם*

תזונת התינוק היונק

שליחה על ידי עדי_יותם* »

נו, אבל יש דברים שאי אפשר לגלות רק מהסתכלות על התינוק או על ההנקה. אולי עם אנמיה ואלרגיות זה יחסית פשוט, אבל מה עם תפקודי ספיגה/כבד, חוסר איזון של בלוטת התריס, וכו' וכו'? יש כשלושים סיבות אפשריות לאי עלייה במשקל - אופס, זה מזכיר לי: יולי, את מוזמנת להתקשר אלי, אם עדיין שמור אצלך הטלפון, או לכתוב לי את שלך בדואל. יש לי הרשימה, אשמח לעבור איתך עליה ולראות אם מזהים איזשהם סימפטומים.
יולי_פעלולי*

תזונת התינוק היונק

רק עכשיו קראתי כאן. תודה מסעדה, אני אתקשר אליך מחר בבוקר.
יולי_פעלולי*

תזונת התינוק היונק

האמת אני לא חושבת שהמצב שלנו כל כך גרוע, יכול להיות שהסיבה היא בכלל בי. לצערי אני לא מצליחה לשמור על תזונה מאוזנת.
מיכל_מ*
הצטרפות: 06 דצמבר 2001, 17:44
דף אישי: הדף האישי של מיכל_מ*

תזונת התינוק היונק

שליחה על ידי מיכל_מ* »

מסעדה, זה לא סביר/מוכר שתינוקת שעוברת מהנקה מלאה ל"טעימות"+הנקה תעלה בתקופה הזו בקצב יותר איטי? (גם אצלנו זה ככה עכשיו).
בשמת_א*

תזונת התינוק היונק

שליחה על ידי בשמת_א* »

מסעדה, איזו רשימה? גם אני רוצה לראות אם מזהים סימפטומים.
עדי_יותם*

תזונת התינוק היונק

שליחה על ידי עדי_יותם* »

מסעדה, זה לא סביר/מוכר שתינוקת שעוברת מהנקה מלאה ל"טעימות"+הנקה תעלה בתקופה הזו בקצב יותר איטי? (גם אצלנו זה ככה עכשיו).
מיכל, זה אכן סביר ומוכר - ומסיבה זו, העלייה ה"נורמלית" במשקל בחצי השנה השנייה יותר איטית. יחד עם זאת, שבירה של עקומות היא מצב שמצריך בדיקה. יש תינוקות שזה מתאים לעקומה ולדפוס הפרטי שלהם, ויש תינוקות שצריכים תשומת לב מסוימת. למשל, מגיל ארבעה חודשים עד שנה, הרבה תינוקות מתחילים להתעניין כ"כ בסביבה, עד שהם שוכחים לאכול (הלוואי עלי) או מקצרים מאוד את ההנקות. במקרה כזה, כדאי לקחת אותם לחדר חשוך ושקט ולאפשר להם להתרכז בהנקה.

יכול להיות שהסיבה היא בכלל בי. לצערי אני לא מצליחה לשמור על תזונה מאוזנת.
יולי, אמנם דיברנו על זה בטלפון, אבל חשוב לי לכתוב את זה גם כאן: כדי לייצר חלב מזין, האם יכולה להמשיך בהרגלי האכילה הרגילים שלה. הרכב החלב לא ישתנה בצורה משמעותית. (דיברנו על זה כבר בדף אחר - ורד או מישהי אחרת, אתן זוכרות איזה?) הגוף ייקח ממאגרי האם.

מסעדה, איזו רשימה? גם אני רוצה לראות אם מזהים סימפטומים
בשמת, חפשי ב-Breastfeeding Answer Book - "slow weight gain". אולי גם באתר ללל הבינ"ל חיפוש המחרוזת הזו יביא לרשימה מפורטת.
בשמת_א*

תזונת התינוק היונק

שליחה על ידי בשמת_א* »

נדמה לי שכבר חרשתי את ה-BAB הישן בזה ובעוד סעיפים...
עדי_יותם*

תזונת התינוק היונק

שליחה על ידי עדי_יותם* »

טוב, עוד מעט יגיע החדש... חיפשת באתר?
בשמת_א*

תזונת התינוק היונק

שליחה על ידי בשמת_א* »

אם הינוקא ירשה...
חגית_ל*
הצטרפות: 05 אוקטובר 2001, 17:35
דף אישי: הדף האישי של חגית_ל*

תזונת התינוק היונק

שליחה על ידי חגית_ל* »

מידע מנסיונה של אחותי - רמת ברזל טובה שומרת על אספקת חלב שופעת. |תינוק|
יולי_פעלולי*

תזונת התינוק היונק

תודה לך עדי יותם. אני רק מעדכנת כאן בדף.
הינו ביום ד' (9/4) במפגש ללל בפרדס חנה, ונרגענו סופית!
דבר חשוב להדגיש: היא גדלה יפה, עקומת הגובה שלה בסדר. והיא באמת מוציאה המון אנרגיה, ועדיין עולה במשקל 100-200 גרם לחודש.
היא ילדה מאוד סקרנית, ובאמת כל דבר מושך את תשומת לבה, אז התחלתי להניק אותה בסביבה פחות מגרה.
שולמית_ש*
הצטרפות: 20 מאי 2002, 11:23
דף אישי: הדף האישי של שולמית_ש*

תזונת התינוק היונק

שליחה על ידי שולמית_ש* »

בעיה דומה:
אוריה בן 13 חודשים.
נולד בשבוע 28 במשקל 1.200 ק"ג
שוקל היום 7.400 ק"ג, 70 ס"מ.
בחודשיים וחצי האחרונים עלה 140 גרם בלבד, וגבה ב 3 ס"מ.
העקומה שלו השתטחה. לא נמצא גם בגבולות העקומה של גילו המתוקן (10 חודשים).
תזונה: יונק + מזון מוצק - תזונה צמחונית בעיקר. כל מה שאנחנו אוכלים. לעיתים אוכל בתיאבון, לעיתים לא אוכל כלום.
ספירת דם: תקינה לחלוטין.
התפתחות מוטורית: שד משחת.

טיפת חלב שלנו, שבדר"כ לא מלחיצה (מפניני האחות שלנו: "עוד אף ילד לא מת ברעב ברמת השרון"), קוראת אותנו לסדר, רוצים שאתן לו פוליקוז (תוספת קלוריות שמקבלים רק עם מרשם רופא). כן, המליצה לי להוסיף לו לאוכל חמאה ושמנת מתוקה.

מה דעתכם? האם יש מקום לדאגה? האם לתת פוליקוז? האם יש מקום לתת קלוריות "ריקות"(חמאה, פוליקוז)?
עם מי כדי להתייעץ? יועצת הנקה? דיאטנית? יש לכם שמות מומלצים?

תודה, תודה, תודה.
עדי_יותם*

תזונת התינוק היונק

שליחה על ידי עדי_יותם* »

אולי ד"ר דינה צימרמן, שהיא רופאת ילדים ויועצת הנקה מוסמכת? מקבלת גם דרך מכבי. נסי לראות אם יש מס' טל' שלה בדף יועצות הנקה. לי בזמנו היא הציעה להוסיף לאכול, בנוסף להצעות שהציעו לך, גם טחינה ושמן (אפשר שמן זית, כמובן) - ושם יש יותר ערך תזונתי, בפרט בטחינה. לא מכירה את הפוליקוז, אבל אני בזמנו ניסיתי לתת איזשהו תוסף עשיר בקלוריות, והוא מכיל בעיקר שמנים זבליים וסוכר.
בשמת_א*

תזונת התינוק היונק

שליחה על ידי בשמת_א* »

מירב,
קודם כל תירגעי.
שנית, את יכולה להתייעץ עם ד"ר מירה ליבוביץ וכן עם הדיאטנית טובה קראוזה באתר אמנות הלידה .
שלישית:
חמאה איננה בשום אופן קלוריות ריקות. יש בה שומן, ותינוקות זקוקים לשומן, בהחלט, וכמו כן יש בה כמה מינרלים. לא זוכרת בדיוק איזה, אבל אני זוכרת שהם דווקא חשובים.
על הפוליקוז הייתי מוותרת. חסכי במזונות מעובדים.
לפי העצות שקראתי עד עכשיו מד"ר ליבוביץ: שימי לב, שתזונה צמחונית היא תזונה דיאטתית. לכן, עד גיל שנה, נותנים פירות וירקות לתינוק לא בשביל האוכל, אלא יותר בשביל "לטעום" ולעשות היכרות עדינה עם מזון מוצק. עיקר המזון הוא עדיין החלב.
בדיוק עכשיו הגיל להגביר את הקלוריות במזונו.
האם אתם אוכלים צמחוני מסיבות אידיאולוגיות? אם כן, אז את זקוקה לייעוץ תזונתי.
עצות זמניות:
בהחלט הרבה חמאה. זה גם טעים. אם את יכולה, אורגני...
שקדיה - טחינת שקדים, עתירת קלוריות, שומן, ויטמינים ומינרלים.
טחינה משומשום, כנ"ל.
אם אתם לא צמחונים - בשר, עוף (קציצות, פולקע, שיהיה טעים). בזה יש קלוריות.
שולמית_ש*

תזונת התינוק היונק

שליחה על ידי שולמית_ש* »

שוב, תודה. איני דואגת, אני רק מרגישה שאין לי מספיק ידע לגבי תזונת תינוקות. במה תזונת תינוקות שונה מתזונת מבוגרים? מה חשוב שיאכל מעבר ליניקה? האם המשקל שלו באמת בעייתי? אני מתכוונת לחקור את הנושא כדי לוודא שבני מקבל מה שהוא צריך.
המון תודה על ההפניות והעצות. לטובה כבר כתבתי הבוקר, הוספתי שאילתא גם לד"ר מירה ליבוביץ.
בשמת - אנחנו כבר מוסיפים לו שמנת מתוקה לאוכל (מאוד טעים!! אנחנו צריכים לעמוד בפיתויי ולא לאכול את השאריות שלו), והוא אוכל מוצרי שומשום ושקדיה.
שולמית_ש*

תזונת התינוק היונק

שליחה על ידי שולמית_ש* »

טוב, אז הרי עידכון.
קיבלתי תשובות ממומחיות הרשת.

טובה קראוזה : צריך להתייעץ פרטנית.
ד"ר ליבוביץ : מירב, אני כרגע נמצאת במחלקה שחוקרת את הנושא ומתברר שדווקא לפגים קטנים יש סיכוי רב במיוחד לפתח השמנת יתר וסיכון מוגבר לסכרת, וזה בעיקר אם מזינים אותם במזון שמן ועתיר קלוריות. זה הוכח גם בנסיונות עם בעלי חיים. ולכן חשוב מאד לא "לפטם" אותם, אלא להקפיד על כלכלה בריאה. הנקה ופעילות גופנית.
העליה במשקל של בנך נשמעת סבירה, ולא הייתי מציעה להוסיף מזונות משמינים כדי להעלות אותו במשקל. כפי שאת אומרת, התפתחותו תקינה, ספירת הדם תקינה, הוא מרגיש טוב.
ורק כדי לשפר את הרגשתך לגבי המשקל - ביתי נולדה 3.5 ק"ג. בגיל שנה שקלה 7.400 גר'. היום בגיל 15 היא בגובה 1.70, ושוקלת 55 ק"ג. ואני כמובן מעולם לא נתתי פוליקוז או מזונות משמינים בכוונה.
בשמת_א*

תזונת התינוק היונק

שליחה על ידי בשמת_א* »

איזה יופי.
וכמובן, טחינה ושקדים מומלצים יותר בגלל כל הויטמינים והמינרלים המרוכזים בהם מאשר בגלל הקלוריות.
אמא_אדמה*
הצטרפות: 28 אוגוסט 2002, 01:11
דף אישי: הדף האישי של אמא_אדמה*

תזונת התינוק היונק

שליחה על ידי אמא_אדמה* »

מותר קצת אלכוהול בהנקה?
עוד לא הרמנו לחיים..
חגית_ל*
הצטרפות: 05 אוקטובר 2001, 17:35
דף אישי: הדף האישי של חגית_ל*

תזונת התינוק היונק

שליחה על ידי חגית_ל* »

גם הקטן/ה לא, אה? אולי מיץ ענבים? אני ממש לא אוהבת אלכוהול, זה לא טעים. :-/
בשמת_א*

תזונת התינוק היונק

שליחה על ידי בשמת_א* »

קצת אלכוהול - כן.
דיאנה_ב*
הצטרפות: 29 מאי 2003, 02:49
דף אישי: הדף האישי של דיאנה_ב*

תזונת התינוק היונק

שליחה על ידי דיאנה_ב* »

אלכוהול עובר בחלב אם וגם מוריד את תפוקת החלב (מאחר והוא מדכא את האוסיטוצין שעוזר לשחרר את החלב מהשד). כדאי לשתות מיד לאחר ההנקה, ולהמתין 3 שעות עד ההנקה הבאה למנה אלכוהולית אחת, ושעה נוספת לכל מנה נוספת (אני חושבת שמנה זה כוס, אין לי הגדרות מדוייקות, וזה גם משתנה לפי סוג המשקה). רמת האלכוהול בדם משקפת את רמת האלכוהול בחלב, לכן כל עוד מרגישים את השפעת האלכוהול בגוף, הוא נמצא גם בחלב. סביר להניח שלא יקרה שום דבר אם שותים כוס מדי פעם, אפילו אם לא ממתינים 3 שעות מלאות לפני ההנקה הבאה, אבל מאד לא כדאי להפוך זאת להרגל קבוע, או לצרוך כמויות גדולות יותר.
ורד_לב*
הצטרפות: 24 יולי 2002, 23:08
דף אישי: הדף האישי של ורד_לב*

תזונת התינוק היונק

שליחה על ידי ורד_לב* »

בהחלט מותר! לא צריכים להגזים, אבל כוס יין פה ושם זה בסדר גמור!!!
מיכל_גל*
הצטרפות: 05 ינואר 2004, 12:25

תזונת התינוק היונק

שליחה על ידי מיכל_גל* »

הקטן בן חצי שנה ויונק מלא.
כבר שלושה ימים יש חתיכות דם בקקי ודי הרבה.
בזמנו גיליתי שהוא מגיב לא טוב- שלשול עם מעט דם והרבה גזים- לאבוקדו ולמנגו ומאז אני נמנעת מהם.
אני מנסה לשבור את הראש אם אכלתי משהו חדש ובינתיים אין לי קצה חוט.
הוא מתנהג כרגיל אבל אני מודאגת.
בשבוע שעבר הוא היה מצונן יומיים, נראה שהבריא אבל נשאר עם הרבה ליחה אז נתתי לו לשחק עם בקבוק מים ששמתי בהם 2 עלים של מרוה, הוא לא יודע לשתות מבקבוק וגם לא רגיל למים והוא בעיקר שיחק עם הבקבוק, אני בספק אם משהו נכנס. ולמרות זאת אולי זו הסיבה ????
בינתיים אני דוחה איתו את החשיפה למזון חוץ מהנקה כדי שהקיבה שלו תירגע קצת אבל מה עוד????
שרון*
הצטרפות: 27 ספטמבר 2002, 14:27

תזונת התינוק היונק

שליחה על ידי שרון* »

שחר שלנו בת חודשיים וחצי, יונקת בלבד, נולדה 2900 שוקלת 5500 היום . מזה כ- 4 שבועות יש לה שלשולים, זה התחיל בשלשול מימי אחרי כל יניקה וארי 4 ימים שבה נתנו לה אצידופולוס נמס בתוך תה בבונג היא לא שלשלה (או עשתה איזה שהוא סוג של קקי) במשך 3 ימים ואז בבוקר יום 4 הייתה לה יציאה ע נ קי ת - ים של קקי אותו דבר בערב ובבוקר שלמחרת.
נכון להיום יש לה יציאה דומה אחת ליום... כמו כן היא מקיאה בחודש הזה כמעט כל יום בעיקר בשעות הערב.
הרופא שבדק אותה (בעיקר הסתכל עליה...) אמר שהיא בריאה,
התרבית יצאה שלילית,
עם זאת אנחנו דואגים בעיקר משום שבשבועיים האחרונים היא עלתה אך ורק 200 גר'...
באשר לתזונה שלי- ללא מוצרי חלב - למעט יוגורט ביו ולעתים רחוקות גבינת עזים, ללא חיטה לבנה אלא רק מלאה או שיפון, הרבה אורז וירקות ואגוזים.... מה יכולה לעשות?
אם בכלל....
האם אני דואגת סתם????
המון תודה, שרון
תבשיל_קדרה*
הצטרפות: 10 נובמבר 2001, 08:15
דף אישי: הדף האישי של תבשיל_קדרה*

תזונת התינוק היונק

שליחה על ידי תבשיל_קדרה* »

נסי לקרוא את גזים אצל תינוקות קוליק.
אני חושבת שאני הייתי מחליטה האם לעשות משהו לפי התשובה על השאלה "האם הילדה סובלת?".
מיכל_שץ*
הצטרפות: 28 אוקטובר 2003, 20:13
דף אישי: הדף האישי של מיכל_שץ*

תזונת התינוק היונק

שליחה על ידי מיכל_שץ* »

אצלי זה היה מעורר חשד לצליאק - רגישות לגלוטן. תבקשי שיבדקו.
את אוכלת הרבה דגנים?
שמש*
הצטרפות: 18 אוגוסט 2004, 09:37

תזונת התינוק היונק

שליחה על ידי שמש* »

שלום לכולכם.. יש לנו ילד מקסים בן 4 חודשים רגיש מאד בבטן (כל דבר שאני מכניסה לפה משפיע עליו מאד- הוא יונק)
האם להתחיל לתת לו לטעום טעמים (מרוסקים עם מים) או סתם למצוץ? כדי להרגיל אותו לטעמים שונים?
טרה_רוסה*
הצטרפות: 08 ינואר 2004, 15:33
דף אישי: הדף האישי של טרה_רוסה*

תזונת התינוק היונק

שליחה על ידי טרה_רוסה* »

אם הוא כל כך רגיש, אז ממש לא כדאי לתת לו אוכל בגיל כל כך צעיר.
מה את ממהרת? יש לו עוד את כל החיים להתרגל לטעמים שונים.
שירילירי*
הצטרפות: 21 פברואר 2005, 09:36

תזונת התינוק היונק

שליחה על ידי שירילירי* »

הפרפר הקטן שלי בת 7 חדשים. יונקת הנקה מלאה. בטיפת חלב המליצו "לסדר" ארוחות ולהוסיף מרק ירקות. אני מאוד בעד סידור הארוחות אבל הבובה הקטנה שלי לא. טוב לה לנשנש ככה מתי שבא לה. העניין הוא שכך אני "משועבדת" לבית מבלי להיות מסוגלת לצאת אפילו לסופר לבדי ואם כן, אני כל הזמן חרדה שמה היא רעבה וצורחת... (היא מסרבת לחלב אם בבקבוק). העניין הוא שבגלל שהיא אוכלת לאורך כל היום, היא לא צורכת כמויות גדולות, לא רעבה ולכן לא ממש משתפת פעולה עם המרק שהמליצו עליו בטיפת חלב. (למה לאכול משהו חדש כשלא ממש רעבים?)
מה עושים?
שמש*

תזונת התינוק היונק

שליחה על ידי שמש* »

הקטנציק שלנו כבר בו 7 חודשים והבטן שלו עדין רגישה מה שמתבטא בעצירות מדי פעם אבל זה מסתדר עם הזמן.
הוא יונק מלא אך לפני חודש התחיל לדרוש אוכל וממש לחטוף לי מהידיים אז התחלתי לתת לו בטטה, גזר, קישואים וקצת פרות האם אני יכולה לנסות עוד דברים? מה כדאי לתת? או שזה סתם צורך שלי? הוא מצידו אוהב הכל וכמה שיותר ואני נזהרת עם הכמויות כי הבטן שלו עדין מאד רגישה.
מה עם דיסות? איזה יותר קלה לבטן?
זה ממש כיף לראות אותו מבסוט לאכול עם כפית. הוא לא הסכים בקבוק אפילו פעם אחת.
אהה....ועוד שאלת קיץ האם צריך לתת מים או ציצי מספיק בחום הזה, הילד לא מוכן בקבוק רק מים בכפית או כוס.
אביטל_צ*
הצטרפות: 16 אפריל 2004, 17:49
דף אישי: הדף האישי של אביטל_צ*

תזונת התינוק היונק

שליחה על ידי אביטל_צ* »

האם אני יכולה לנסות עוד דברים? מה כדאי לתת? או שזה סתם צורך שלי?
נראה לי שזה יותר צורך של ההורים
שמתי לב הרבה פעמים שהורים לילדים שרק התחילו מוצקים מודאגים מאוד שמא הילדים משועממים מהאוכל
צריך לזכור שהם רק התחילו לאכול והזיכרון שלהם הוא לא משהו ;-)
כדאי לתת ירקות רכים ומבושלים
כל מיני פירות, אפשר לאפות חלק מהפירות ולהגיע לטעם אחר (תפוח למשל)
אבוקדו יכול להיות טוב

דייסות - אפשר ביתיות - סולת, קמח תירס, שיבולת שועל

האם צריך לתת מים או ציצי מספיק בחום הזה, הילד לא מוכן בקבוק רק מים בכפית או כוס
לדעתי צריך מים, בייחוד אם התחלתם לתת מוצקים
אפשר בכוס מיוחדת לפעוטות
שמעתי שיש תינוקות שאוהבים לשתות מהמכסים של הבקבוקים
רות*
הצטרפות: 29 דצמבר 2001, 19:02

תזונת התינוק היונק

שליחה על ידי רות* »

היי , אני אמא לתינוקת בת 8 וחצי חודשים שלא מוכנה בשום אופן לטעום מזון שהוא (מחית פירות,ירקות) רק הנקה.מה עושים? היא יונקת לעיתים קרובות ,נמצאת באחוזון 10 בערך ,שוקלת 6.7 ק"ג .מסרבת לאבוקדו....סוגרת את הפה עם הופעת הכפית....מביך...מה דעתכם???
סיגל_ב*
הצטרפות: 29 פברואר 2004, 08:57
דף אישי: הדף האישי של סיגל_ב*

תזונת התינוק היונק

שליחה על ידי סיגל_ב* »

לא להפוך את זה לאישיו. לא ללחוץ. זה יבוא מעצמו.
יש לי בת בת 13 חודש. רק בחודש חודשיים האחרונים היא התחילה להביע עניין (!) באוכל. קודם - בקושי. וגם עכשיו - היא לא ממש אוכלת. מנשנשת קצת. אגב, לרוב היא לא רוצה לאכול בכפית בכלל. רק מה שהיא מחזיקה בידיים שלה. אז היא אוכל מקל של מלפפון, תפוח (אני נותנת לה חצי תפוח והיא מכרסמת אותו), פירות יבשים וכו'. דברים רכים - היא די מזועזעת מהמרקם שלהם (בחיי) ועושה הבעה של פיכס כל פעם שאני מגישה לה חתיכת אבוקדו או בננה ליד. בעצם גם זה התחיל להשתפר.
בקיצור, ממליצה לתת לה לשחק עם אוכל, לא לחשוש מהלכלוך ולתת לה להתנסות בטעמים שונים, מרקמים שונים - ומעל לכל, לכבד את רצונה לא לאכול - אם זה מה שהיא מביעה.
אגב, יש סברה שתינוקות שדוחים את תחילת האכילה שלהם, הם תינוקות עם נטייה לאלרגיות שמגינים על עצמם עד מערכת העיכול שלהם תבשיל עוד יותר. בקיצור, לסמוך על ילדינו שהם יודעים מה טוב להם. (כמובן עם יד שלנו על הדופק - בעניין הזה את מוזמנת ל: הנקה מלאה אחרי גיל שנה. רק מילת הסתייגות: אל תבהלי ממה שתקראי שם. מה שמתארת שם מרב א הוא סיפור לא נפוץ, ואני מקווה ומשערת שלא נוגע אלייך. פשוט טוב לדעת ולהכיר).
רות*
הצטרפות: 29 דצמבר 2001, 19:02

תזונת התינוק היונק

שליחה על ידי רות* »

תודה על ההפניה ,בהחלט סיפור מרתק של אמא וילד מדהימים ,מקור לאנרגיה,אני זוכרת מילדי הראשון את הקושי בהאכלות ,אבל לא זכרתי שזה עד כדי כך מייאש - כי מי לא ירצה לאכול - כשאוכל הוא אחד מתענוגות החיים?אנחנו נוריד הילוך ונגביר סבלנות ומי ייתן ודברים ייסתדרו.....
סיגל_ב*

תזונת התינוק היונק

שליחה על ידי סיגל_ב* »

אנחנו נוריד הילוך ונגביר סבלנות ומי ייתן ודברים ייסתדרו.....
מצוין. אני בטוחה שהכל יסתדר. אני מזמינה אותך לעדכן בהמשך.
אגב,
תזונה שמבוססת על הנקה בלבד מספקת את כל צרכי התינוק לפחות עד גיל שנה. ככה שיש זמן... :-)

ועוד משהו: אפילו האחות בטיפת חלב - מעוז הגישה הממסדית והמיינסטרימית - נשארה רגועה לחלוטין כשביקרנו בגיל 11 חודש ובתי עדיין לא אכלה. היא כן בדקה עימי כמה מדדים:
  • אם בתי מכניסה חפצים לפה
  • בתי בדיוק החלה לדבר כמה מלים, אז היא ציינה זאת כמדד חיובי
לא זוכרת מה עוד, אבל כמדומני שני הדברים קשורים להפעלת השרירים של הפה, ולנושא הרגישות התחושתית.
האחות היתה מרוצה מההתפתחות שלה בשאר הגזרות ולכן לא חשבה שיש בעיה עם זה שהיא מתחילה לאכול מאוחר. גם מבחינת המשקל של בתי נמשכה עלייה יפה ככה שניכר שההנקה בינתיים מספקת אותה. אני מציינת זאת כדי שיהיו לך פרמטרים נוספים להתבוננות - ולהרגעות, אני מקווה...
ואומר שוב: אני בטוחה שהכל יסתדר. :-)
סיגל_ב*

תזונת התינוק היונק

שליחה על ידי סיגל_ב* »

כי מי לא ירצה לאכול - כשאוכל הוא אחד מתענוגות החיים
כדאי גם לזכור איך אוכל חדש נתפש בעיני תינוק: זה חדש, לא מוכר, יש לזה ריח מוזר, מרקם לא רגיל, אמאל'ה מה זה הדבר הזה - זה כל כך שונה מציצי!
שמש*

תזונת התינוק היונק

שליחה על ידי שמש* »

תודה אביטל, קצת באיחור אבל הייתי רחוק ממחשב.
נועם לב (הקטנציק שלי) באמת אוהב כמעט הכל וניסיתי דייסת קווקר ביתית בהמלצתך נראה לי שהוא בעיקר מתלהב מהמרקמים השונים וטעמים שונים, אני נזהרת ממאכלים שיכולים לגרום לעצירות כמו בננות מפני שיש לו עצירות לעיתים קרובות וקקי שנראה כמו של אנשים גדולים (גושים או גללי עיזים) מהם המאכלים שגורמים לעצירות?
אמרו לי שסלק למשל טוב נגד עצירות, אני אנסה קצת ואספר לכן לאחר ניסיון.
אני מנסה לתת לו הרבה נוזלים בכוס וציצי כדי להקל על הבטן אבל הילד פשוט מת על אוכל....
אמא_בן_אור*
הצטרפות: 17 נובמבר 2004, 15:36

תזונת התינוק היונק

שליחה על ידי אמא_בן_אור* »

אני לא בטוחה שזה המקום לשאול, אבל האם מישהו יודע
אם חיטה ירוקה גרוסה (פריקה) מתאימה לתינוק בן 10 חודשים?
עירית_לוי
הצטרפות: 13 יוני 2004, 20:33
דף אישי: הדף האישי של עירית_לוי

תזונת התינוק היונק

שליחה על ידי עירית_לוי »

האם מישהו יודע אם חיטה ירוקה גרוסה (פריקה) מתאימה לתינוק בן 10 חודשים?
ישנה סברה שחשיפת תינוקות לגלוטן לפני גיל תשעה חודשים או שנה (תלוי את מי שואלים) עשויה לגרום או לעורר רגישות לגלוטן (שלא היתה מתעוררת אם החשיפה היתה בגיל מאוחר יותר).
ראי גם כאן: מחלת צליאק.

{@
אמא_בן_אור*
הצטרפות: 17 נובמבר 2004, 15:36

תזונת התינוק היונק

שליחה על ידי אמא_בן_אור* »

תודה פרח! קראתי קצת על צליאק.
בכל מקרה , נראה לי שאחכה קצת עם זה...
אמאלי*
הצטרפות: 03 מאי 2005, 20:20

תזונת התינוק היונק

שליחה על ידי אמאלי* »

האם מישהו נוכח בין קשר של אכילת דייסה בנוסף להנקה לפני השינה, שגרם לתינוק לישון טוב יותר?
איך מכינים דייסת קווקר ביתית?
אמאלי*
הצטרפות: 03 מאי 2005, 20:20

תזונת התינוק היונק

שליחה על ידי אמאלי* »

בני המתוק בן 6 וחצי חודשים בעיקר יונק, אוהב מאד מחית מפירות (בננה, אגס, תפוח, תמר, לפעמים בתוספת שקדיה או קצת מיץ תפוזים) וירקות פחות. זה לא ממש מטריד אותי...מה שכן, הוא מתעורר לפחות פעמיים-שלוש בלילה ויונק, ותהיתי אם אכילת דייסה לפני הנקת השינה תשנה משהו במצב...
הערב נתתי לו דייסת קורנפלור של מטרנה עם מעט בננה בתוכה, והוא היה מבסוט למדי, היתה לי תחושה שהוא מעדיף לשתות אותה למרות שאת רובה נתתי בכפית. נראה אם תהיה לזה השפעה על הלילה...
מחפשת מתכון לדייסה טובה ומזינה (הוא שוקל יפה מאד לגילו, שמנמן ועגול כראוי) כך שהמטרה היא לאו דוקא עוד קלוריות, אלא תחושת שובע ומרגוע...
אשמח לשמוע על התנסויות בנושא
חג שמח
לימא*
הצטרפות: 03 מאי 2005, 20:26

תזונת התינוק היונק

שליחה על ידי לימא* »

בני המתוק בן 6 וחצי חודשים בעיקר יונק, אוהב מאד מחית מפירות (בננה, אגס, תפוח, תמר, לפעמים בתוספת שקדיה או קצת מיץ תפוזים) וירקות קצת פחות. זה לא ממש מטריד אותי...מה שכן, הוא מתעורר לפחות פעמיים-שלוש בלילה ויונק, ותהיתי אם אכילת דייסה לפני הנקת השינה הליילית תשנה משהו במצב...
מחפשת מתכון לדייסה טובה ומזינה (הוא שוקל יפה מאד לגילו, שמנמן ועגול כראוי) כך שהמטרה היא לאו דוקא עוד קלוריות, אלא תחושת שובע ומרגוע...
אשמח לשמוע על התנסויות בנושא, מתכונים לדייסת קוואקר ביתית (גלוטן?)
תודה
רונית*
הצטרפות: 03 מרץ 2002, 22:31

תזונת התינוק היונק

שליחה על ידי רונית* »

אני מניקה את בני בן ה6 וחצי חודשים ויוצאת לעבוד פעם-פעמיים בשבוע. לא תמיד מצליחה לשאוב כמות מספקת. איזה תחליף מומלץ שהוא לא פורמולה? חלב אורז אולי? (הוא אוכל מחית פירות בשקיקה וקצת מרק עוף עם ירקות).
עירית_לוי
הצטרפות: 13 יוני 2004, 20:33
דף אישי: הדף האישי של עירית_לוי

תזונת התינוק היונק

שליחה על ידי עירית_לוי »

אמאלי ורונית,
ראו כאן: תחליפי חלב טבעיים, וגם את הדיון בסוף הדף שאלות בישול ומתכונים (שמתחיל עם השאלה של יואב ב- 27/4/05).
{@
פיצה_והתוספות*
הצטרפות: 28 מרץ 2005, 22:52

תזונת התינוק היונק

שליחה על ידי פיצה_והתוספות* »

אני יודעת שאין מקום לדאגה כרגע ועדיין זה מדאיג אותי.
אני מגדלת בת 8 חודשים שנמצאת באחוזון 90 מבחינת משקל ו- 75 מבחינת הגובה. הגוליברית הקטנה מקיאה כל מזון שאיננו חלב אם. בכל צורת הכנה- מרוסק, מעוך, טחון עם חלב אם, בלי חלב אם אם נותנים ביד וכדומה. בינתיים ניסינו כבר מבחר של פירות וירקות בלי הצלחה. היא גם לא מתענינת באוכל. יש לי סיבה לדאוג? או שזה חוסר בשלות למוצקים ופשוט לחכות?
אימי*
הצטרפות: 14 נובמבר 2005, 08:47

תזונת התינוק היונק

שליחה על ידי אימי* »

מתכון לדיסת קואקר- מאוד פשוט כוס מים מנרלים על שתי כפות קוואקר משובח+ מעט מאוד ,ממש טיפונת סילן לבשל יחדיו בסיר עד שמתרכך ולערבב בו בזמן- אפשר אחר כך לאמיצות להוסיף טיפה בננה
נסיכת_השום*
הצטרפות: 17 פברואר 2005, 14:05
דף אישי: הדף האישי של נסיכת_השום*

תזונת התינוק היונק

שליחה על ידי נסיכת_השום* »

כמה חשוב לתינוק לאכול ירקות? האם זה בסדר לאכול רק פירות, אורז, בשר, קרקר אורז, ולפעמים לפעמים ירקות?...
''צפונית''*
הצטרפות: 27 פברואר 2005, 16:31

תזונת התינוק היונק

שליחה על ידי ''צפונית''* »

הגור הגיע לגיל 7 חודשים.
הוא רק יונק, והלחץ מהסביבה לתת תוספות מזון הולך וגובר (לוחצים כבר כמה חודשים...),
אך לי יש תחושה פנימית שעדיין לא הגיע הזמן...
אישי אומר שהגור נראה לו ממש עורג לאוכל שלנו, ושהוא מביט בריכוז ומזיל ריר כשאנחנו אוכלים (אבל הוא עושה זאת גם כשמביט בי מכניסה עצים לתנור,
עושה כביסה וכו'...).
הוא גם נראה, תודה לאל, בריא ביותר וכבר עבר את ה-9 קילו,
ועדיין לא דורש לינוק יותר מהרגיל, כך שאנחנו נהנים מההנקה והיא אינה מכבידה עלי.
גם אין עדיין שום סימן לשיניים - אז אני אומרת לעצמי שזה אולי עוד סימן שהוא עדיין לא מוכן להתחיל לקבל תוספות.
וגם עובדה שתינוקות מתחת לגיל שנה אלרגיים או לא מוכנים לרוב סוגי המזונות, אז למה למהר ולדחוף?
השבוע התחלתי לתת לו גזר שלם מקולף, ולא נראה לי שיש הבדל גדול ביחסו בין ה"משחק החדש" לקוביות עץ אותן מכניס לפה למשל, אך אני ממשיכה לתת לו מדי פעם את הגזר המקולף כ"משחק עם תוסף טעם".
עד עכשיו כל החלטה שעשיתי עם הגור באה עמוק מהלב, והייתה זורמת וטבעית, והנה כאן אני לא מרגישה מוכנה עדיין. אני מדברת כאן עלי ועל הגור כגוף אחד, ואני לא יודעת להבדיל אם זה הוא או אני שלא מוכנים לתוספות, (אולי קשה לי ההשלכות של מתן תוספת שאומר צעד ענק, ניתוק חלקי בינינו בהפחת היניקות שתגרם?).
אפילו כאן, בפורומים של באופן, מתחילים לתת תוספות בגיל חצי שנה, (כך שזה בהחלט נראה "באופן טבעי" (-: )
אז מה נראה לכם (שואלת כאן כי הדעות פה יותר מדברות אלי), האם ללכת עם הלב? או שאני סתם מגזימה?
יעלי_לה
הצטרפות: 08 ספטמבר 2005, 09:00
דף אישי: הדף האישי של יעלי_לה

תזונת התינוק היונק

שליחה על ידי יעלי_לה »

צפונית,
קודם כל תודה שגילית לי את הדף הזה, גם לי יש שאלה שמתאימה לכאן (תיכף). אין לי כ"כ תשובה בשבילך כי אני לא סגורה על התשובה שלי לזה (אוטוטו חצי שנה). אבל רציתי להגיד לך שלא בהכרח מתן תוספת שאומר צעד ענק, ניתוק חלקי בינינו בהפחת היניקות שתגרם. בת של חברים שלי, בת 8 חודשים שאוכלת כבר כל מיני דברים כולל פירות, ירקות ואפילו קציצות, יונקת בדיוק כמו קודם.

וכמו שאמרתי, גם לי יש שאלה...
היינו היום בטיפ"ח לשקילה ומעקב. קצב העלייה במשקל שלו מוזר... הוא תינוק רזה (בן חצי שנה ושוקל 6,800, אין לו לחיים ופולקע כמו לחברים), אבל מה שמטריד הוא כאמור הקצב: בגיל חודשיים וחצי היה באחוזון 50, בגיל 4 חודשים באחוזון 35 בערך, והיום באחוזון 25.
האחות (היא ממש על הכיפאק, אגב) אמרה שמכיוון שהוא יונק ברצון ובתיאבון, חיוני, שמח ומתפתח מוטורית להפליא, לא צריך לדאוג או לעשות שום דבר. נשמע הגיוני.

ובכל זאת זה מטריד אותי קצת. המצב הזה מוכר למישהו?
מרב*
הצטרפות: 10 אוקטובר 2001, 00:37

תזונת התינוק היונק

שליחה על ידי מרב* »

ושהוא מביט בריכוז ומזיל ריר כשאנחנו אוכלים
התאור מתאים להתנהגות של הבת שלי לפני כשבועיים שלושה (היא בת 5.5 חדשים) ואילו עכשו היא ממש באטרף כשאנחנו אוכלים, מנסה להגיע ולתפוס, ממש נראית מורעבת...בנוסף היא גם הפסיקה לישון בלילה. אני בעקבות זאת החלטתי להתחיל עם מוצקים למרות הערות הסביבה ש'לא להתחיל לפני חצי שנה'. אני חושבת שזה רק מראה שכל תינוק הוא אחר ויש לו את הקצב שלו. חצי שנה זה מין ממוצע כזה, יש תינוק שמוכן ב5 חודשים (ובטח גם לפני) ויש גם כאלו שמתחילים מאוחר. לדעתי - תעשי מה שאת מרגישה שהכי נכון לו. חוץ מזה, אפשר לנסות. אם הוא לא רוצה, הוא בטח לא יאכל.
דרך אגב, אמרו לי שכדי לא להפחית את ההנקה כדאי לתת את האוכל המוצק דווקא אחרי שמניקים כך שזה לא יתפס כתחליף במקום הנקה. ככה גם שומרים על ייצור החלב למי שמתכוונת להניק לאורך זמן
מה שמטריד הוא כאמור הקצב
איך נראים ההורים שלו? רזים וקטנים? יכול להיות שלאט לאט הוא מתאים את עצמו לאחוזון המתאים לו
קרוטונית_מהמרק_הגדול*
הצטרפות: 25 יולי 2004, 19:10

תזונת התינוק היונק

שליחה על ידי קרוטונית_מהמרק_הגדול* »

אם הוא לא רוצה, הוא בטח לא יאכל
בהחלט.

והנה כאן אני לא מרגישה מוכנה עדיין. אני מדברת כאן עלי ועל הגור כגוף אחד, ואני לא יודעת להבדיל אם זה הוא או אני שלא מוכנים לתוספות, (אולי קשה לי ההשלכות של מתן תוספת שאומר צעד ענק, ניתוק חלקי בינינו בהפחת היניקות שתגרם?).
סביר להניח שהוא מרגיש מה שאת מרגישה. לכן אין מה להאיץ, אם את מרגישה שהוא לא מוכן. מצד שני, כשאת מתחילה לחשוב על זה, כבר עשית צעד בכיוון.
נכון שמתן מוצקים הוא צעד ראשון למיני-פרידה הדרגתית מאוד מההנקה, אבל צריך לזכור שהפרידה הזו הדרגתית מאוד-מאוד. גם בגיל שנה תינוקות רבים עדיין יונקים כמעט מלא, למרות 178 סוגי המזונות השונים שהם מקבלים כל יום :-)

שכדי לא להפחית את ההנקה כדאי לתת את האוכל המוצק דווקא אחרי שמניקים כך שזה לא יתפס כתחליף במקום הנקה. ככה גם שומרים על ייצור החלב למי שמתכוונת להניק לאורך זמן
הטענה הזו נראית לי מוזרה. זה לא ממש רלוונטי לגיל 9 חודשים, שבו משק החלב מאוזן מבחינת ביקוש והיצע.
ואיך מצופה מהתינוק לאכול מוצקים אחרי שסיים ארוחת חלב שלמה? זה נראה לי יותר דרך לגרום לתינוק לסרב למוצקים ;-)
יעלי_לה
הצטרפות: 08 ספטמבר 2005, 09:00
דף אישי: הדף האישי של יעלי_לה

תזונת התינוק היונק

שליחה על ידי יעלי_לה »

איך נראים ההורים שלו? רזים וקטנים?

היום לא ממש, אבל שנינו היינו רזים כילדים. במיוחד אבא שלו, שכמעט לא גויס בגלל תת משקל (אבל תמיד היה ונשאר חסון וחזק מאוד מאוד).
אורחת*
הצטרפות: 26 אוקטובר 2003, 18:19

תזונת התינוק היונק

שליחה על ידי אורחת* »

אני לא חושבת (או לפחות לא הרגשתי), כי מתן מוצקים הוא מיני פרידה וכו וכו.... .ואני כותבת ממקום של נסיון: שני ילדים , הבכור ינק עד שנה ותשע והקטנה בת שנה וחמש עדיין יונקת (ואין שום סוף באופק). ולשאלתך "צפונית" ברור שאת צריכה ללכת עם הלב ויש לי התחושה שאת די יודעת מה נכון אבל החברה מסביב קצת מלחיצה?! סליחה אם חדרתי למקום לא לי...[-:
אורחת*
הצטרפות: 26 אוקטובר 2003, 18:19

תזונת התינוק היונק

שליחה על ידי אורחת* »

ZZZ
מרב*
הצטרפות: 10 אוקטובר 2001, 00:37

תזונת התינוק היונק

שליחה על ידי מרב* »

ואיך מצופה מהתינוק לאכול מוצקים אחרי שסיים ארוחת חלב שלמה?
דוקא לי זה נראה הגיוני. אני מניחה שבאופן טבעי לתינוק יש בשלב מסויים צורך ליותר מחלב ואז המוצקים לא מהווים תחליף אלא השלמה.(סתם הרהור כזה, אין לי שום ידע בנושא)
תת משקל (אבל תמיד היה ונשאר חסון וחזק מאוד מאוד).
נשמע קצת דומה לבן שלו - יורד באחוזונים של המשקל אבל פעיל מאד וחיוני :-)
קרוטונית_מהמרק_הגדול*

תזונת התינוק היונק

אני מניחה שבאופן טבעי לתינוק יש בשלב מסויים צורך ליותר מחלב ואז המוצקים לא מהווים תחליף אלא השלמה.(סתם הרהור כזה, אין לי שום ידע בנושא)
על כל פנים, ההמלצה שאני מכירה היא לתת מוצקים ואז להשלים בהנקה. המטרה היא הרי להפחית את כמות ההנקות בסופו של דבר (וזה לא משנה עד איזה גיל מיניקים).
עדי_יותם*

תזונת התינוק היונק

שליחה על ידי עדי_יותם* »

נכון שזה נשמע "לא הגיוני", אבל בהחלט קיימת הצעה מבוססת (מעדיפה להשתמש כאן ב"המלצה") להתחיל ארוחות בהנקה. תינוק רעב פחות מתעניין בחידושים והמצאות של מזון מוצק, והרבה אמהות גילו להפתעתן שאם הן נוקטות בשיטה הזו, התינוק הרבה יותר פתוח למוצקים ואוכל כמויות גדולות יותר. קצת כמו שתמיד "נשאר מקום" לקינוח אחרי ארוחה מלאה...
קרוטונית_מהמרק_הגדול*

תזונת התינוק היונק

תינוק רעב פחות מתעניין בחידושים והמצאות של מזון מוצק
יכול להיות שזה מתאים לחלקם. אצלי, הוא מסרב בתוקף למוצקים כשהוא לא רעב, מקסימום פותח את הפה לטעימה אחת וזה מספיק לו.
ורד_לב*

תזונת התינוק היונק

שליחה על ידי ורד_לב* »

קומ"ג- הכל תלוי במטרתה של האם.
אם היא רוצה להמשיך להניק והרבה כדאי שתתחיל בהנקה ואז תמשיך את הארוחה במוצקים.
אם היא רוצה להפחית בהנקות,אז להיפך. כי כן, יהיה פחות גירוי לשד, הוא יינק פחות אחרי ארוחת מוצקים (טוב, אולי לא בהתחלה) והגוף ייצר פחות.
זה פשוט אותו המנגנון של ביקוש והיצע.
זה שלילד יש את הרצון לאכול לא אומר שהוא חייב לאכול כמויות.
צפונית, מאד מסכימה עם הרגשותייך ותחושותייך. ממש אין מה למהר עם עניין המוצקים, אלא כשזה מגיע מהילד עצמו ואז לא תוכלי להתעלם מהצורך שלו.
>ורד זוכרת היטב את עצמה לא ממש רוצה לעבור לשלב הזה. בסוף הוא הגיע, כשהיא הייתה מוכנה<
קרוטונית_מהמרק_הגדול*

תזונת התינוק היונק

הכל תלוי במטרתה של האם
ברור :-)
''צפונית''*
הצטרפות: 27 פברואר 2005, 16:31

תזונת התינוק היונק

שליחה על ידי ''צפונית''* »

בשעה טובה התחלתי השבוע עם "מוצקים", בגיל 8.5, אני אישית עוד לא מרגישה מוכנה לחלוטין אבל הלחץ מהסביבה ומאישי הלך וגדל...
בנסיון הראשון עם גזר מאודה ומרוסק הוא הקיא את הרבע כפית שהסכים לבלוע בקושי תוך כדי עיוותים רבים.
למחרת ניסיתי בטטה שסיננתי מכל הסיבים, גם לא נראתה התלהבות יתרה, כך גם למחרת,
וביום הרביעי שוב גזר שאותו ממש לא הסכים לאכול, עיוות פרצופו ואח"כ ממש צרח ורצה ללכת. כמובן שמייד הפסקתי לנסות להאכילו.
ושבה אלי התחושה שאולי הוא עוד לא מוכן???
בשלושת הפעמים הוא ממש לא הראה התלהבות ועיוות פניו ואף הקיא מיד אחרי, גם היה נראה שקשה לו לבלוע למרות שהיה די נוזלי.
האם זה נורמלי בהתחלה?
היום נתתי לו בננה והיה יותר טוב, ישבתי איתו בחוץ ואכלתי בננה והוא העיף לעברי מבט... הצעתי... לקח... עיוות פניו, אך לא הראה התנגדות כמקודם.
אמרו לי שלא מומלץ להתחיל עם בננה כי מתוק ואח"כ לא רוצים משהו אחר, למישהו נסיון? או שזו סתם שמועה? כי היה לנו נחמד פעם ראשונה ששיתף פעולה עם האוכל.
ורד - אם את כאן, אשמח לשמוע איך היה אצלכם בגיל "מאוחר" יחסית.
קרוטונית_מהמרק_הגדול*

תזונת התינוק היונק

עיוות פניו, אך לא הראה התנגדות כמקודם.
הרבה פעמים ה"פרצופים" שהם עושים לא מעידים על גועל מהאוכל, אלא על ניסיון שלהם לתהות על קנקנו של הטעם והמרקם החדש.
ועם זאת, ברור שלא כדאי להמשיך לתת לו משהו שהוא ירק החוצה, הקיא וכולי. אם הוא אהב את הבננה, תני לו בננה, או כל דבר אחר שהוא יאהב. גם לתינוקות מגיע שיהיה להם טעם אישי :-)
ורד_לב*

תזונת התינוק היונק

שליחה על ידי ורד_לב* »

אין שום בעיה להתחיל עם פירות או עם ירקות. לא חייבים להתעקש על משהו ספציפי. יש ילדים שיאהבו את האחד או יעדיפו את האחר.
זה ממש בסדר! לא הייתי חוששת מ"התמכרות" למתוק, שהרי חלב אם הוא מתקתק וזה טעם שהם מכירים...
הכי טוב זה, כמובן, בקונטקסט המשפחתי, מהחיים, כפי שתארת עם הבננה. בלי מאמץ מיוחד, הכנה במיוחד בשבילו ובמיוחד במקרה שאת עוד לא מרגישה שלמה עם זה.
בסופו של דבר הם יאכלו, לא? אז למה שזה לא יהיה בקצב שלהם? איך שמתאים להם?
עיזבי אותך לחצים מהסביבה...מי מכירים הכי טוב את הילד שלהם?
מנג_בין*
הצטרפות: 24 יולי 2002, 01:00
דף אישי: הדף האישי של מנג_בין*

תזונת התינוק היונק

שליחה על ידי מנג_בין* »

הכי טוב זה, כמובן, בקונטקסט המשפחתי
אני רוצה לשאול לגביי זה -
הבת שלי ( 8.5 חודשים) רוצה לאכול רק מהצלחת שלנו.
אתמול היא ממש צרחה עד שקיבלה אורז+עדשים כתומות, בטטה וגזר (אפויים בתנור) ולא הסכימה לטעום
בכלל את המחית שהכנתי לה.
קצת התלבטתי האם "לחשוף" אותה בבת-אחת לדברים חדשים?
אורית*
הצטרפות: 11 מאי 2002, 22:55

תזונת התינוק היונק

שליחה על ידי אורית* »

הי.
בני בן שנה כמעט, ולאחרונה גמלתי אותו חלקית מהנקה. הוא יונק מחמש בערב ועד למחרת בשמונה בבוקר. בשעות שלא יונק, שותה מטרנה. ואוכל קצת.
גיליתי שהוא אוהב ביצה רכה. יש מניעה לתת לו לאכול ביצה רכה אחת ביום? הביצה עוברת הרתחה כמובן. זה בריא?

ושאלה נוספת, אולי תתאים לדף אחר אבל אנסה גם כאן. עם הנקה חלקית כמו שלי, כלומר חמש בערב עד שמונה בבוקר (יונק בלילה מספר פעמים, אבל בין שמונה בבוקר לחמש אחה"צ לא יונק), גלולות הפמולן אפקטיביות?
מה בעצם אני אמורה לעשות, הרי עם הנקה אסור לי לקחת גלולות אחרות, ומצד שני הפמולן לא בטוחות לגמרי, להבנתי.
תודה
סבטקסט_כפול*
הצטרפות: 09 יוני 2005, 18:20
דף אישי: הדף האישי של סבטקסט_כפול*

תזונת התינוק היונק

שליחה על ידי סבטקסט_כפול* »

הבן שלי בן 5 חודשים נראה טיפה שמן, יונק בלבד, ופולט המון,נראה לי שהוא אוכל גם מתי שהוא לא צריך,מה אתן אומרות?
מתנחלת_אלמונית*
הצטרפות: 18 אוגוסט 2004, 20:28
דף אישי: הדף האישי של מתנחלת_אלמונית*

תזונת התינוק היונק

שליחה על ידי מתנחלת_אלמונית* »

סיפרו לי שהמרוקאיות היו שותות עראק כי זה עשוי שומר(מגביר חלב)וטעים.
בשמת_א*

תזונת התינוק היונק

שליחה על ידי בשמת_א* »

יש מניעה לתת לו לאכול ביצה רכה אחת ביום?
כדאי לשאול את אחות טיפת חלב.
בעיקרון, ביצה יכולה להיות אלרגנית. נהוג להתחיל עם ביצה קשה, ושכחתי אם רק עם החלבון קודם. תשאלי בטיפת חלב. בזה הן דווקא מתמצאות. עדיף כמובן ביצים אורגניות.

גלולות הפמולן אפקטיביות?
הצורך בגלולות מיוחדות לתקופת ההנקה לא קשור לאפקטיביות, אלא קשור לזה שהגלולות הרגילות עלולות להפחית את החלב. גם הפמולן גורמות אצל נשים מסוימות לתחושה שהחלב מתייבש קצת. כבר מגיל חצי שנה, כשהתינוק מתחיל לקבל מזונות אחרים נוסף על הנקה, ההנקה כבר לא נחשבת כמגינה מפני הריון.

עם הנקה אסור לי לקחת גלולות אחרות
לאו דווקא אסור. זה פשוט יכול לפגוע בהנקה.

סיפרו לי שהמרוקאיות היו שותות עראק כי זה עשוי שומר(מגביר חלב)וטעים
מצד שני, האלכוהול מייבש את החלב, וגם עובר לתינוק בריכוזים גבוהים. בקיצור, אולי היו כאלה שעשו את זה, אבל זה לא ממש מועיל לא לאמא ולא לתינוק.

הבן שלי בן 5 חודשים נראה טיפה שמן, יונק בלבד, ופולט המון,נראה לי שהוא אוכל גם מתי שהוא לא צריך,מה אתן אומרות?
אין השמנת יתר מהנקה בלעדית ואני מקווה שזה השם הנכון של הדף.
אין "שמן" מהנקה בלבד. זה משהו טוב וחיובי של תינוקות בריאים ולא להתייחס. כלומר, לשמוח ולהגיד לעצמך וליונק כל הכבוד. כל ה"שומן" כביכול הזה ייעלם מהר מדי... זה אם הוא באמת יונק, בלבד. לא חל על מקרה שבו הוא מקבל הרבה חלב אם בבקבוקים.
פליטות - בייחוד אצל תינוק שיונק וגדל כמו שצריך, הן בעיית כביסה בלבד. הן נפוצות אצל תינוקות מכל מיני סיבות. אמור לעבור עם הגיל.
מה את בדרך כלל עושה אחרי הנקה? האם את מקפידה להחזיק אותו בתנוחה מאונכת אחרי הנקה? יש תינוקות שהשוער בקיבה אצלם לא חזק מספיק בגיל הזה, ולכן כשהם שוכבים אחרי הנקה זה גורם להם לפלוט, וצריך להחזיק אותם, לפעמים הרבה זמן, בתנוחה זקופה ובצורה עדינה (לא לנדנד, שהבטן תהיה חופשייה ולא תתקפל, וכו').
פפריקה_הונגרית*
הצטרפות: 17 מאי 2006, 01:14
דף אישי: הדף האישי של פפריקה_הונגרית*

תזונת התינוק היונק

שליחה על ידי פפריקה_הונגרית* »

הי, פשושי בן 7 חודשים, אני מניקה (בלבד) הנקה מלאה. לאחרונה מביט במבט כמה על כל מה שאני מקרבת לפה, אז התחלתי עם מים (בכוס, כמויות מיקרוניות), בננה מעוכה, בטטה+גזר, והיום ואתמול ממש נתתי לו "ארוחות" - כמות גדולה יחסית. הוא נראה רעב בשבוע האחרון- יונק ממש כל הזמן, מחובר כמעט דרך קבע, ואחרי אתמול דווקא ישן טוב, וגם היום- אכל חצי בננה+שליש תפוח בבלנדר, וישן אח"כ שינה טובה.... ואתמול בישלתי רבע גזר+רבע בטטה - לעומת פעמים אחרות שנתתי לו כמות של ביס שניים. (כמובן שלא מלחיצה, אם לא רוצה אני לא "דוחפת" לו אוכל... רק מציעה.)
הוא נראה רוצה (לא מסובב ראש, מחייך, מבקש עוד, ונראה רגוע אח"כ) , שותה מים תוך כדי, ואח"כ כמובן יונק.....
לעומת מה שאני שומעת (להתחיל עם טעימות, נסיונות...)- הוא אוכל, ולא רק כמות לטעימה- אלא אוכל ממש ארוחה..... האם יכול להיות שהחלב לא מזין אותו כמו שאני חושדת? (אני לא אוכלת כל-כך טוב, לא מסיבה מסוימת)
אני מנסה לבסס לו שתי ארוחות- אחת פירות, אחת ירקות, בוקר ואחה"צ (או ערב מוקדם) - האם זה נכון מבחינה בריאותית? או שזה מכביד עליו ואני לא יודעת?
תוהה*
הצטרפות: 19 דצמבר 2001, 17:24

תזונת התינוק היונק

שליחה על ידי תוהה* »

לי נראה שיש תינוקות שמתלהבים יותר מאוכל. זה נראה להם כמו מה שהאחרים אוכלים ומעניין וחדש. לא נשמע לי בעייתי בכלל. אם את רוצה לשמור על ההנקה שתימשך את יכולה להניק אותו ורק אז לתת לו את האוכל האחר. ככה לא יוחלש ייצור החלב.
פפריקה_הונגרית*

תזונת התינוק היונק

לא נשמע לי בעייתי בכלל. - כן? אז זה לא מכביד לו על הגוף?
אם את רוצה לשמור על ההנקה שתימשך את יכולה להניק אותו ורק אז לתת לו את האוכל האחר. זה מה שאני עושה, אפילו לא חשבתי על זה- כאילו זה ככה כמו איזה מנה נוספת לארוחה, ואח"כ הוא עוד יונק ונרדם ממש בקלות, וישן ככה טוב-טוב... ושמתי לב שגם בלילה הוא ישן יותר טוב (וכתוצאה- גם אמא שלו קצת יותר נורמאלית....)
ככה לא יוחלש ייצור החלב. \-: מה-זה לא בא לי להפסיק להיניק, אני במין משברון כזה- שהוא לא ירצה לינוק יותר- הוא נראה לי מה-זה להוט לתפוחים וכאלה... התבאסתי קצת. אבל אני גם שמחה שהוא לא מעקם פרצוף ולא בעייתי עם מרקמים -בינתיים זה ממוזלג או מעוך (בננה) או בבלנדר-נוזלי כזה, וגם חתיכת תפוח גדולה למציצה מתעניינת-והוא ממש זורם עם הכל.... אני מניחה שאני צריכה לשמוח, נכון?
תוהה*
הצטרפות: 19 דצמבר 2001, 17:24

תזונת התינוק היונק

שליחה על ידי תוהה* »

נשמע שאת צריכה לשמוח כי ככה תוכלי להמשיך להניק וגם לפעמים יש אמצעים אחרים שממלאים או מורחים קצת זמן עד ההנקה הבאה. לא נשמע לי רע בכלל!!
קרוטונית_מהמרק_הגדול*

תזונת התינוק היונק

פפריקה, עוד הפעם את עם הצרות הטובות שלך? ;-) הילד אוהב מוצקים, אוכל טוב, ישן בלילה....

אז זה לא מכביד לו על הגוף?
אם את לא רואה בעיות עיכול מיוחדות, כנראה שלו.

הוא נראה לי מה-זה להוט לתפוחים וכאלה... התבאסתי קצת. אבל אני גם שמחה שהוא לא מעקם פרצוף ולא בעייתי עם מרקמים -בינתיים זה ממוזלג או מעוך (בננה) או בבלנדר-נוזלי כזה, וגם חתיכת תפוח גדולה למציצה מתעניינת-והוא ממש זורם עם הכל.... אני מניחה שאני צריכה לשמוח, נכון?
תראי, תמיד יש קצת עצב כזה כשהם מתחילים לאכול מוצקים וכבר לא תלויים בנו לגמרי. אבל אתם עדיין בגיל מוקדם מאוד, את לא צריכה לרוץ עם זה, זה סיפור של שניכם יחד.
ומלבד זאת, מכירה אישית תינוק או שניים שהתחילו מוצקים נהדר ואחרי חודשיים-שלושה חזרו שוב כמעט רק לינוק. זה לא בהכרח ליניארי.
פפריקה_הונגרית*

תזונת התינוק היונק

עוד הפעם את עם הצרות הטובות שלך? לפחות זה... (ע"ע רק שלא יכאב)

עם כל העצב אני מעדיפה את האמירה-
תמיד יש קצת עצב כזה כשהם מתחילים לאכול מוצקים וכבר לא תלויים בנו לגמרי. אבל אתם עדיין בגיל מוקדם מאוד, את לא צריכה לרוץ עם זה, זה סיפור של שניכם יחד.
מאשר -
מכירה אישית תינוק או שניים שהתחילו מוצקים נהדר ואחרי חודשיים-שלושה חזרו שוב כמעט רק לינוק.
אחת הסיבות שהתחלתי מוצקים היא כי אני מרגישה שהוא צריך את זה, וגם לי יש צורך כזה- כפית, "לכלוך", עצמאות כלשהי בקרוב, וכל זה... וכמו שכתבת- לא רצה עם זה, אבל בהחלט ממשיכה - סלואו&סטדי....

לי נראה שיש תינוקות שמתלהבים יותר מאוכל. זה נראה להם כמו מה שהאחרים אוכלים ומעניין וחדש תוהה- זה מסביר את ההתלהבות שלו ממים וכפות "של גדולים" (וואו!! תראה, כף כמו של אבא - ושקט לאיזה שעה....)
וחוצמזה פשושי רוצה להגיד ש:
מ לחיס78דשנ צ ץך0ח9םמץנעטויחמ צ AV MBKI6GUYH,
@}
>מרגיעון אתה מלמד הכי טוב את מה שאתה הכי צריך ללמוד בעצמך .....<
<food for thought>
פפריקה_הונגרית*

תזונת התינוק היונק

_>מרגיעון אתה מלמד הכי טוב את מה שאתה הכי צריך ללמוד בעצמך .....<
<food for thought>_
פתאום זה נשמע לי מתנשא מה שכתבתי- אז זה לא היה עם כוונה נסתרת או רמיזה מכל סוג שהוא....
@}
תזמורת_הים*
הצטרפות: 22 אוגוסט 2003, 11:13
דף אישי: הדף האישי של תזמורת_הים*

תזונת התינוק היונק

שליחה על ידי תזמורת_הים* »

פפריקה, עוד הפעם את עם הצרות הטובות שלך?
:-D

מאד מבינה את התחושה שלך. הייתי ועודני שותפה לה. כשהילד פתאום לא מבקש לינוק אחרי 2-3 שעות זה נורא מעליב. כאילו, יופי, אכלת בננה שלמה, אז זהו, לא צריך יותר ציצי? :-P

אבל בתכלס, זה שהם אוכלים, ואפילו בתיאבון והרבה, באמת לא גורם להם להפסיק לינוק. תכנסי לדפי הנקת פעוטות ותראי כמה אמהות מתלוננות על פעוטות שלא יורדים מהציצי. שלי בן שנה וחודש, אוכל ארוחות יפות, ועדיין יונק בממוצע איזה 10 הנקות ביממה.
קרוטונית_מהמרק_הגדול*

תזונת התינוק היונק

תכנסי לדפי הנקת פעוטות ותראי כמה אמהות מתלוננות על פעוטות שלא יורדים מהציצי
נו, בדיוק אני לפני יומיים....
זה כל הזמן נע בין "מזל שהוא עדיין צריך אותי" לבין "אוף, שיגדל כבר" :-) וזה תהליך שנמשך מגיל 6 חודשים.
פפריקה_הונגרית*

תזונת התינוק היונק

זה כל הזמן נע בין "מזל שהוא עדיין צריך אותי" לבין "אוף, שיגדל כבר"
בדיוק!! אבל בול!
זה ממש מה שעובר עליי- כאילו- "נו כבר, שיישב לבד עם הכפית ויתמרח עד מחרתיים (אני נורא אוהבת וממש בעד!) ושייתן לי לאכול" אבל אחר-כך זה- "מה, כבר הוא גדל לי, והוא כבר עוד מעט יהיה ילד גדול ולא יסתכל עליי בכלל???"

בדיוק אני לפני יומיים - את קרומה"ג? חשבתי שיש לך כבר ילדים גדולים (כאילו- אחרי גיל 5..) אל תשאלי ממה חשבתי ככה. לא מבוסס על עובדות או תחקיר מעמיק...

זה שהם אוכלים, ואפילו בתיאבון והרבה, באמת לא גורם להם להפסיק לינוק -כן? אז, טוב.
קרוטונית_מהמרק_הגדול*

תזונת התינוק היונק

חשבתי שיש לך כבר ילדים גדולים (כאילו- אחרי גיל 5..)
בטח אחרי גיל 5. שניים אלופי משנה בצבא קבע, אחד עושה תואר שלישי בארה"ב והקטנה עכשיו ילדה נכד חמישי, שיהיה בריא...

סתם :-P
שליחת תגובה

חזור אל “שינה והנקה”