קישורים לאתרי חינוך ביתי

אנונימי

קישורים לאתרי חינוך ביתי

שליחה על ידי אנונימי »

חינוך בבית מתחלק לשתי קטגוריות עיקריות unschooling שכשמו כן הוא. ללא לימוד. או לימוד מתוך ההויה הביתית על פי דרישה של הילד עצמו.
האפשרות השניה היא homschooling שמהותו לימוד הילדים במסגרת הביתית תוך נקיטת יוזמה מצד ההורים וגירוי של הילדים לתחומי ידע חדשים.
על מנת להצליח ללמד את הילדים בבית יש צורך במקורות לימודיים, ספרים, חוברות, רעיונות וביקר דוגמא איך עושים זאת.
הדף הזה מוקדש לhomschooling
עוף_החול*
הצטרפות: 24 אוקטובר 2001, 20:51
דף אישי: הדף האישי של עוף_החול*

קישורים לאתרי חינוך ביתי

שליחה על ידי עוף_החול* »

ילדי שלי דוברי אנגלית ולכן רוב החומר שאני מביאה הוא באנגלית אבל אפשר ל"קנות" רעיונות ולישם אותם גם בעיברית.
במקרה הפרטי שלנו הילדים הולכים בבוקר לבית ספר ולגן (בעיקר מסיבות חברתיות) והלימוד הביתי מתבצע מהצהריים.
אני ממליצה לעבוד בצורה מסודרת. להכין תוכנית לימוד שבועית ובה פירוט המשימות היומיות ולנסות לעקוב אחרי התוכנית ככל האפשר. אם מכינים תוכנית כזו אחת לשבוע אפשר בקלות להתאים אותה לתחומי העינין של הילדים באותו שבוע וכן להכניס גם תכנים אקטואלים המושפעים מהחדשות (למשל אם יש פיגוע במדינה אחרת אפשר לנצל את ההזדמנות וללמוד על אותה מדינה.
נסיוני האישי מראה שחשובה מאד השיגרה. הילדים מכירים את סדר היום ויודעים פחות או יותר מתי הזמן שבו יושבים ביחד ולומדים.
חשוב גם בגיוון. יום אחד חשבון ולמחרת קריאה או כתיבה.
את הכל אפשר ללמד בכיף ותוך כדי משחקים ויצירות אומנותיות של הילדים.

למשל כתיבה יוצרת קל יותר ללמד אם נותנים לילד לצייר ציור דימיוני ואחר כך לכתוב סיפור קצר על המתרחש בתמונה. ילדים שיודעים לכתוב ישמחו לכתוב בעצמם וילדים שעדיין לא כותבים ישמחו לספר לכם בזמן שתכתבו את הסיפור. אפשר לאגד את הציורים והסיפורים יחד לספר פרי דימיונו של הילד.

שפות אפשר ללמד תוך כדי שירה וריקודים
חשבון אפשר ללמוד תוך כדי ארוחת צהריים - למשל תרגילי חשבון עם אפונה ירוקה, או מידות ומישקלים תוך כדי אפיה.

החלק החשוב ביותר נמצא אצלנו ההורים. במודעות ובתיכנון המקדים. לנצל כל הזדמנות אפשרית על מנת להעביר ידע בצורה נעימה ובלתי מורגשת.

אני גם מעלה מדי פעם נושאים שלא היו עולים באופן מקרי. יוצרת גירוי על ידי ספר, תמונה מהאינטרנט או שיחה.
לדוגמא: נושא הגלובוס אצלנו התחיל בעצם העינין שהנחנו את האטלס שלנו בסלון פתוח על השולחן. משם התחילו השאלות וההתענינות, שהובילו לחקירה עצמאית של האטלס (תוך כדי קריאת השמות באנגלית) והשאלה של ספרים נוספים מהספריה כמו ספר דגלי המדינות שהוביל לעשיית חישובים סטטיסטיים על סמך הנתונים שהופיעו בו.
אגב בעינין זה מדי צהריים בערוץ 10 יש תוכנית על מקומות בעולם (אמנם באספקט תיירותי אבל...) אפשר לראות שם מקומות רבים ושונים בעולם.

קישורים:
אתר כללי הכולל קישורים לאתרים רבים העוסקים בחינוך בבית. (חלקם בתשלום) www.thehomeschoolmom.com
אתר ללימוד קריאה באנגלית : http://www.starfall.com/
http://www.homeschoolcentral.com/
בית ספר ללימוד מרחוק (לדוברי אנגלית) http://www.laurelsprings.com/default.asp
טבלאות לתיכנון זמנים ותפריטי ארוחות (מאד מועיל במשק בית חוסך) http://www.thehomeschoolmom.com/planner.html
אתר מעולה של ה bbc. מצריך קצת שיטוט אבל שווה כל רגע. http://www.bbc.co.uk/schools/
אתר בעיברית http://www.hinuch.co.il/fun.asp
חגיגה של חגים http://www.chagim.org.il/
קישור נוסף לאתר חינוך ביתי ישראלי \. באתר יש קישורים רבים לאתרים בינ"ל
http://www.homeschool.org.il/
אתר חינוך ביתי יהודי (אנגלית) http://snj.com/jhen/
אפשר ורצוי להוסיף עןד קישורים ואתרים.
לוטם_מרווני*
הצטרפות: 27 דצמבר 2003, 21:55
דף אישי: הדף האישי של לוטם_מרווני*

קישורים לאתרי חינוך ביתי

שליחה על ידי לוטם_מרווני* »

בקי, אני ממש שמחה שפתחת את הדף. יש לי עכשיו ש.ב לקרוא הרבה, תודה@}
ענבל*
הצטרפות: 06 פברואר 2002, 10:42

קישורים לאתרי חינוך ביתי

שליחה על ידי ענבל* »

הי בקי,
קודם כל תתחדשי על העמוד, ותודה על הקישורים, ובעיקר על הרעיונות.
כל כך שמחתי לגלות את העמוד שלך, את מציגה פתרון שאני מאמינה בו אך לא העזתי לכנות אותו פתרון (אלא בעייה או פתרון ביניים) -
אני מתלבטת המון לגבי homeschooling כיוון שהפרטיים שלי עוד קטנים (51/2, 3) אני לא עובדת עם תוכנית מוגדרת, אבל את הגדולה כבר הצלחנו ללמד בבית (בערבים) קריאה, קצת חשבון ואנחנו מתחילות לדבר על אנגלית.
תמיד חשבתי שהומסקולינג אמיתי פירושו להוציא את הילדים מהמערכות, שזה רעיון יפה אבל פירוש הדבר ויתור על קריירה ואני לא בטוחה שאני מוכנה לכך (אני מתלבטת בנושא באופן יומיומי). ולכן הרעיון שלך מקסים בעיני.
יש לי שאלות קצת יותר ספציפיות, למשל - מה קורה בבית הספר, הילדים שלך לומדים בבית ואח"כ הולכים עם הידע הזה לבה"ס - לא משעמם להם, הם לא מפריעים? לא שאננים לגבי הלימודים בבה"ס? (וכל אלו שאלות ששאלו אותי אנשים ברמות שנות של קרבה כששמעו שהגדולה קוראת). בעקבות השאלות ההלו הפסקנו עם לימודי החשבון (שלא יהיה לה משעמם כשתתחיל ללמוד בבה"ס בשנה הבאה).
השאלה השניה היא הפוכה - מה קורה אחר הצהריים? במלים אחרות הייתי רוצה ללמוד יותר על סדר היום שלכם. הילדים חוזרים בצהריים הביתה? כמה שעות אתם לומדים? כמה השפעה יש לילדים על תכנית הלימודים? אחד החששות העיקריים שלי נובע משיחה עם חברה- דוקטור לפסיכולוגיה קלינית, שסיפרה שאימה המורה היתה מלמדת אותם בבית (בנוסף ואחרי שעות בה"ס) ושהיא היתה בתחושה שהפעילות ההורית היא רק לימודית ולא הנאתית (לדבריה - אף פעם לא סיפרו סיפור 'סתם' בלי שאני אצטרך לאמר מה מושר ההשכל מה הבנתי וכו'). השאלה השלישית שלי היא לגבי אחים - כשאני מלמדת זה את אחד הילדים כשהשני משחק (במשהו לא קשור ללימודים). בדמיון שלי של משפחות עם הומסקולינג אני רואה את שולחן האוכל מכוסה במחברות כשכל ילד עובד על החומר ברמה שלו. האם זה יכול לפעול ככה? - מצד שני, זה הכיף בהומסקולינג - אין דרך שבה "צריך" לעבוד.
דרך אגב, את מכירה את העיתון האינטרנטי:
HOMEBODIES
Weekly encouragement and empowerment e-zine
for stay-at-home parents and working parents
considering the at-home lifestyle

Your Hostess - Cheryl Gochnauer
ענבל
יונת_שרון*
הצטרפות: 13 יוני 2001, 02:23
דף אישי: הדף האישי של יונת_שרון*

קישורים לאתרי חינוך ביתי

שליחה על ידי יונת_שרון* »

התיאור בראש הדף מטעה. נוצר ממנו הרושם השגוי כאילו unschooling לא כולל חשיפת הילדים לתחומים שעשויים לעניין אותם. כמו כן, אם את מתכוונת ללימוד הילדים בנוסף לבית הספר, אז המונח homeschooling אינו מתאים, כי הוא משמש כשם כולל לכל שיטות הלימוד בחיק המשפחה ללא בי"ס, בין אם מובנות ובין אם חופשיות. ללימוד בבית בנוסף לבי"ס יש שקוראים after-schooling. בכל מקרה, ההצגה של חינוך ביתי כאילו יש בו שתי שיטות היא מטעה -- יש מגוון גדול של שיטות, שכתבתי על חלקן בתשובה לשאלה באילו שיטות הוראה משתמשים בחינוך ביתי
ענבל*

קישורים לאתרי חינוך ביתי

שליחה על ידי ענבל* »

יונת,
באמת תודה, קראתי, ואני ממשיכה לקרוא את הקישורים ואת הספרים שהמלצת עליהם. את יכולה לספר לי יותר על ה after-schooling אני לא בטוחה שזו המטרה שלי (מאז שהילדים נולדו אני מפנטזת לפרקים על homeschoolin, אבל נראה לי שעוד אגיע גם ל unschooling בגישות מתונות). הייתרון של ה after schooling שאת כותבת עליו, בעיני המאוד לא מלומדות, היא ההמנעות מיציאה לחלוטין מהמערכת - לא שלי ולא של הילדים.
יחד עם זאת, דיברתי אתמול עם מורה שהייתי מאוד רוצה שתלמד את הילדים שלי בבה"ס ושאלתי אותה, כמי שעדין לא מנוסה במערכת מהצד ההורי - מה היתרונות שלה - היא מנתה המון יתרונות לילדים עם בעיות רבות ומשונות, ומעט אם בכלל יתרונות לילדים לא בעייתיים. מה שגורם לי לחשוב שאני שולחת את הילדים לב"ס כגורם מטפל לילדים אחרים... מזעזע לא?
יונת_שרון*

קישורים לאתרי חינוך ביתי

היא מנתה המון יתרונות לילדים עם בעיות רבות ומשונות
מוזר ומעניין. אני דווקא הרגשתי שככל שהילד רחוק יותר מהממוצע (מכל בחינה שהיא) ככה הוא נפגע יותר מהמערכת.

את יכולה לספר לי יותר על ה after-schooling
אין לי הרבה מה לספר. בגדול, משתמשים במונח הזה לתאר לימודים במסגרת המשפחה אחרי שעות בי"ס. זה יכול להיות בגלל שההורים לא סומכים על מה שמלמדים בבי"ס או שרוצים לקדם את הילדים יותר, וזה יכול להיות בגלל שהם רוצים להרחיב בתחומים שמייחדים אותם (למשל דת). הרבה פעמים הורים שעושים את זה משתמשים באותם חומרים כמו הורים בחינוך ביתי (לפחות אלה מביניהם שמשתמשים בחומרי-לימוד ייעודיים).
ענבל*

קישורים לאתרי חינוך ביתי

שליחה על ידי ענבל* »

יונת,
אני מבינה שאת דוגלת ב unschooling וממה שקראתי וכתבתי (בהתמכרות מטורפת) באתר בימים האחרונים אני מתחילה יותר ויותר לחבב את הרעיון. לפי הבנתי העקרון הוא לתת להם להפעיל את עצמם ולהיות ברקע כשכל נושא שהם עוסקים בו עשוי להיות תחילתה של הוראה - אבל בלי תכנית שיעור, בחינות או ציונים.
את השיעור הזה למדתי מכשלוני התפעולי (בתפעול הילדים) בסוף השבוע האחרון. אני הכנתי להם תוכנית להפעלה בנושא הסתיו, כשלכל יום הכנתי פעילות שונה ביצירה ובטבע שתוביל לדיון בנושא. שני האפרוחים סרבו באופן נחרץ (אני לא אוהבת את הסתיו ולא רוצה פעילויות שקשורות אליו), ופנו לעיסוקיהם, תוך נוכחות וסיוע שלי אך יוזמה מלאה שלהם. במהלך הערב הילדה (5.5) כתבה (הכתיבה לי ) סיפור ואיירה אותו, והקטן (3) יצר מניירות מהדקים טושים ומספרים - כרית עם פרנזים בעיטור של חתול.
למה בכלל להכתיב להם?
עדיין מנקרת בי השאלה - בהנחה שהמטרה שלנו היא להוביל את הילדים להשתלבות במערכת כבוגרים, ושהצלחה במערכת נובעת מהשכלה, האם להוביל את הילדים לעשות בגרות? קראתי באתר שלך ולא הבנתי איך את למדת באוניברסיטה בלי.
יונת_שרון*

קישורים לאתרי חינוך ביתי

לפי הבנתי העקרון הוא לתת להם להפעיל את עצמם ולהיות ברקע
זו אפשרות אחת. אפשרות נוספת היא כן להיות אקטיביים, אבל בפעילות שלי. ואז לאפשר להם להצטרף לפעילות הזאת אם הם מבקשים. למשל, אם הפעילות שלי זה לכתוב, אז כשילד מתעניין או רוצה לקחת לי את העט אני יכולה לתת לו עט ונייר משלו.

הנחה שהמטרה שלנו היא להוביל את הילדים להשתלבות במערכת כבוגרים, ושהצלחה במערכת נובעת מהשכלה, האם להוביל את הילדים לעשות בגרות?
אני לא רואה סיבה לעשות בגרות. אבל אם מישהו מגיע למסקנה שזה מה שהוא צריך כרגע, אפשר להקדיש לזה שנה (או יותר אם רוצים לעשות את זה בנחת) ולעשות את הבגרות. אין סיבה להתחייב לזה 12 שנה מראש.

קראתי באתר שלך ולא הבנתי איך את למדת באוניברסיטה בלי.
לא התקבלתי לאוניברסיטה ע"י המחשב -- הייתי צריכה ללכת להפגש פיסית עם אנשים ולדבר איתם. מגע אישי.
שני_צו*
הצטרפות: 03 פברואר 2005, 00:44
דף אישי: הדף האישי של שני_צו*

קישורים לאתרי חינוך ביתי

שליחה על ידי שני_צו* »

לא אמור לעבור לאתר של חינוך ביתי?
ה_עוגיה*
הצטרפות: 15 יוני 2003, 00:44
דף אישי: הדף האישי של ה_עוגיה*

קישורים לאתרי חינוך ביתי

שליחה על ידי ה_עוגיה* »

זה לא קישור לאתר חינוך ביתי, סתם אתנחתא קומית.
i will survive גרסת האמא-בחינוך-ביתי
רבקה*
הצטרפות: 18 אפריל 2004, 14:57

קישורים לאתרי חינוך ביתי

שליחה על ידי רבקה* »

אנחנו רוצים בשנה הקרובה להשאיר בחינוך ביתי את ילדנו זקוקה להנחייות בשליחת הטפסיםוהצגתם למחנהל
יונת_שרון*

קישורים לאתרי חינוך ביתי

שלום רבקה, את מוזמנת לכתוב לי אל [email protected] ונחליף טלפונים.
שליחת תגובה

חזור אל “מה כדאי לערוך”