דף_פתיחה‏ leaf מה_חדש‏ leaf מפתח_נושאים‏ leaf הוראות_שימוש‏ leafemailleaf חיפוש:
לא אוהבת את השם "צינוקיה"- גם לאסירים בארץ נותנים תנאים מינימליים והתנאים שיש שם לא עונים על התנאים האלה (קרן עונה על אחת מתוך המון_שאלות_לקראת_לידה‏)

ברוך בואך לאתר באופן_טבעי‏ flower

ביקור ראשון שלך?

בניה אקלימית \ חימום סולארי פאסיבי

למה
בחורף, חימום באור שמש הוא טבעי, נעים, ואקולוגי. בנוסף, תאורת אור שמש טבעית היא נעימה ובריאה יותר מתאורה מלאכותית.
בקיץ, שמירה על קרירות בבית נעימה הרבה יותר ובריאה יותר מאויר המזגן.
בכל העונות, חימום\קירור אקלימי הוא בחינם.

כמה
חימום באור שמש לא מחליף לחלוטין את הצורך בחימום מלאכותי אבל הוא יכול לצמצם מאוד את השימוש בו, כמו שדוד שמש לא מחליף דוד חשמלי אבל יכול לצמצם את השימוש בו.
ברבים מאזורי הארץ אפשר לבנות בתים שישמרו על קרירות מספיקה בקיץ גם ללא מזגן (כמו בתי האבן הערביים הישנים).

איך

 • הבית צריך להיות מוארך בכיוון מזרח-מערב, כשהחלונות הגדולים והחדרים החשובים פונים דרומה ומזרחה. בצד הצפוני אפשר למקם חדרי שירותים ומקלחות, חניה, חדרי אכסון.
  הסיבה: בחורף השמש נמוכה יותר בשמים, ונעה מדרום-מזרח (בבוקר) לדרום (בצהרים) ולדרום מערב (אחרי הצהרים). אם בונים בית מוארך בכיוון מזרח-מערב, הוא יזכה לחשיפה לשמש הדרומית במשך שעות האור ויוכל לקלוט את חום השמש. בית כזה גם מתחמם פחות בקיץ, כשהשמש זורחת בבוקר ממזרח (ומחחמת את הצד המזרחי), עולה לאמצע השמים בצהרים (ולכן מאירה על הגג ולא חודרת דרך החלונות הדרומיים), ומאירה ממערב אחרי הצהרים (השעות הכי חמות, לכן כדאי לצמצמם את הפתחים בצד המערבי ולהגן עליהם בתריסים חיצוניים ו\או צל עצים).

 • לתכנן מסלול לזרימת אוויר בבית. בדרך כלל בריזה בקיץ מגיעה מכיוון מערב, אבל זה תלוי איפה בארץ גרים: למשל בנגב הרוחות הן צפון-מערביות, ונטייתן משתנה בין קיץ לחורף. אבל כדאי להמנע מפתחים גדולים הפונים מערבה בגלל שמש אחר הצהריים הטורדנית בקיץ. אם ישנם פתחים כאלה כדאי לדאוג להתקין תריסים חיצוניים שימנעו חדירת קרינת שמש ישירה לבית. לכן מסלול זרימת האויר המומלץ בארץ הוא צפון-דרום. בכל אופן כדאי לדאוג שיהיו חלונות בכיוונים שונים (כיווני אוויר) כדי ליצור תנועה של האוויר בבית. באזורים חמים במיוחד כדאי אולי לבנות ארובות_רוח‏.

 • בידוד המעטפת החיצונית של הבית על מנת למנוע מעבר חום אל הבית בקיץ או בריחת חום מהבית החוצה בחורף: קירות עבים, רצפה, גג.

 • לא יותר מדי ולא פחות מדי חלונות. באזורים קרים מאוד כדאי לצמצם חלונות צפוניים, אך ברוב הארץ כדאי לפתוח חלונות צפוניים לשם אוורור מפולש – לא חלונות גדולים, אבל בהחלט חשוב שיהיו חלונות גם בצד הצפוני. להמנע מחלונות מערביים ככול האפשר – בקיץ מכות בקיר המערבי קרני שמש חזקות ובמישור החוף גשם. כדאי שיהיו הרבה חלונות דרומיים (אבל לא מעל אחוז מסוים משטח הקיר. לדוגמה, בנגב ההנחיה היא שהחלונות הפונים דרומה צריכים להיות בין -15% 10% משטח הבית כולו) לתכנן חלונות עם גגון מעליהם כדי למנוע כניסת קרניים בקיץ כשהשמש גבוהה בשמיים, אך בחורף השמש נמוכה והקרניים נכנסות לבית (ויכולות לחמם אלמנטים קולטי שמש).
  לגבי חלונות עם זיגוג כפול: זהו עוד מיתוס שאין בו צורך ממשי בארץ (ובהחלט משמעותי בארצות קרות). מה שכן חשוב זה שהחלון יהיה אטום היטב לשם בידוד. אם משתמשים בחלונות בלגיים - לקנות מיצרן רציני ולבדוק כמה הם אטומים (כי יש גם את הזולים יותר שאתה מרגיש את הרוח עוברת דרכם ללא מעצור). חלונות כיס – אלה שנכנסים לתוך הקיר – מאוד לא ממולצים מבחינת בידוד הבית, כי הקיר במקום שיש בו כיס הוא דק יותר.

 • גג כיפה נחשב לטוב יותר מבחינת תפקודו האקלימי של הבית מאחר ועקב צורתו העגולה השמש קופחת על פחות שטח. גג רעפים עושה פעולה דומה אבל הבעיה שלו היא שכאשר לא מבודדים את הגג הוא מתחמם, והחום הכלוא בחלל הגג הופך אותו למעין 'חממה'. כדי להתגבר על כך רצוי קודם כול לבודד את הגג ממש מתחת לרעפים, ובנוסף להתקין רעפי אוורור בחלל הגג.
  העדיף ביותר הוא גג שטוח ומעליו קירוי כלשהו אשר איננו יוצר חלל סגור בגג – זה יכול להיות אפילו מבנה של גג רעפים (אם זה ממש חשוב לכם) אבל שיהיה סגור רק מ-2 צדדיו ויאפשר זרימה חופשית של אויר. הקירוי מצל על הגג השטוח ומפחית עומסי חום על הבית. זה יכול להיות סוכת גפנים, כפות תמרים, מחצלות קש וכו'. הגפן או צמח עונתי אחר מצל בדיוק בזמן הנכון (קיץ) ומשיר את עליו בחורף. (אבל אז צריך לעלות על הגג בסתיו ולנקות את עלי השלכת, שלא יסתמו את המרזבים.) קירוי מעל לגג יכול להוריד בכ-4 מעלות צלזיוס את טמפרטורת הפנים של המבנה בקיץ.
  אם מסיידים את הגג באביב (או בוחרים רעפים בהירים בגג רעפים) הגג יתחמם פחות בקיץ וזה יכול להוריד את הטמפרטורה בבית בכמה מעלות.

הסברים מפורטים בעברית, ממרכז הבניה הישראלי:
מידע נוסף
תרמו: טרה_רוסה‏, ענן_בעננים‏, ה_עוגיה‏, בשמת_א‏, מיכל_ויטל‏, דנה_ה‏, גלי, אמא_של_יונת‏, סבתא_מתנות‏.
עריכה: יונת_שרון‏ 2006-04-25.
הייתי רוצה לדעת עוד על פתרונות קטנים לדירות בנויות שאין אפשרות לערוך בהן שינויים תשתיתיים.
למשל- נכנסתי לדף כדי לחפש מידע על קירור הדירה בקיץ.
יש למישו רעיון?
אפשר לסגור תריסים בשעות בהן השמש חזקה, ולפתוח חלונות בערב כשיש בריזה. אפשר לחשוב אילו חלונות לפתוח על מנת ליצור זרימה טובה של אוויר. לפעמים אפילו חלון קטן שממוקם בדיוק בכיוון הנכון, יכול ליצור זרימה טובה של אוויר (בדרך כלל זה כיוון מערב או כיוון הים, אבל לפעמים תלוי בבתים שסביב הבית). כשיש בריזה, אפשר לתלות בחלון וילון ולטבול אותו במים. מתאים באזורים יבשים.
דרך נוספת היא לשתול עץ גדול או מטפס מחוץ לחלונות הדרומיים ו/או המזרחיים של הבית, במיוחד אם מדובר על קומת קרקע או ראשונה. אפשר גם עם דלועיים שצומחים ממש מהר בקיץ או עם גפן.
תודה טרה,
_ כשיש בריזה, אפשר לתלות בחלון וילון ולטבול אותו במים. מתאים באזורים יבשים._
איך את מגדירה בריזה?
וגם- באזור לח זה לא עובד, או פחות יעיל?
בריזה זו רוח שיש החל בשעות הערב המוקדמות. (לזה לפחות התכוונתי. אני לא יודעת אם זו ההגדרה הרשמית)
באזורים לחים זה גם לא יעיל, כי יש פחות אידוי עקב הלחות הגבוהה באוויר, וגם לא ממש רוצים להוסיף ללחות - שגורמת לחלק ניכר מאי הנוחות (כפי שבוודאי ידוע לך אם את גרה בתל אביב tongue )
בעקבות דברים שקראתי בספרה של טליה שניידר, "גן עדן בפתח הבית", עלו אצלי המון שאלות (הספר לא עונה על הכל, יש נושאים שעולים ברמז).
בין היתר היה נדמה לי שהיא לא מתייחסת בכלל לתפקיד התריסים, ונדמה לי שהיא חושבת שוילונות יותר אקולוגיים מתריסים.
האמנם?
מי יכול להתייחס לשאלה? יש בכלל חשיבה מסודרת על זה?
חשוב מאוד למנוע חדירת קרני שמש לבית בקיץ. אפשר לעשות זאת במספר דרכים: תריסים חיצוניים, מדף מעל לחלון, פרגולה/צמחיה מחוץ לחלון. מדף מעל (ואפשר גם סביב) החלון מנצל את העובדה כי השמש נעה במסלול גבוה יותר בקיץ מאשר בחורף, ולכן מדף שעוצר את קרני הקיץ בקיץ, לא ימנע חדירת קרנים בחורף, כשהשמש נמוכה יותר בשמים. בשנות החמישים היה נהוג לבנות בארץ תריסים קבועים מבטון ומגיני שמש כאלה מחוץ לחלונות. מי שמכיר, הכוונה לבלוקים פתוחים מבטון חשוף שסגרו חלון גדול או מרפסת או מדפים בנויים סביב החלונות כמו בבנין בית הספר לרפואה באוניברסיטת תל אביב או בבניין בנק דיסקונט בנחלת בנימין פינה יהודה הלוי, למשל. ההשפעה של זה על הטמפרטורה בתוך הבית, היא אדירה. וילונות פשוט לא עושים את הפעולה הזאת.
בנוסף, תריסים גם מונעים מגשם לפגוע בזגוגית החלון, ומסייעים בהגנה על החלון ממים, באיטום ובשמירה על טמפרטורה בתוך הבית.
ענין הכיוונים ניתן לפתרון בעוד דרכים חוץ מחלונות...קולטים למשל...מזרח הוא כיוון מצויין גם כן וכן חלונות בתקרה דמויי ארובה שמכניסים אור רוב שעות היום! שילוב של לבנים מיוחדות הקולטות ומחזיקות חום יעזור מאד לענין החימום בניצול הכיוון המזרחי.
אחרי שעושים"שעורי בית" עצמאיים בקריאה וברור חברות בתחום שווה לקבוע פגישה בתשלום+תוכניות הבית+תוכניות השיפוץ ולקבל טיפים והצעה קונקרטית לגבי פתרונות ראליים נוכח מה שיש. בהצלחה רבה!!!
בשבוע הקרוב אחנו הולכים לבחור מגרש לבנייה נשמח לקבל עצות בנושא- איזה כיוונים כדאי, אני מבינה ממה שכתוב למעלה שהכי טוב שהבית יהיה ממזרח למערב , אבל האם כדאי שבכלל לא יהיה מערב? אלו דו משפחתיים אז שניקח את הצד המזרחי בחלקה דרומית?

למה עוד צריך לשים לב? אנו די בורים בעניין ואנו מעוניינים בבניה ירוקה\אקלימית באיזה שהוא אופן.
נשמח לכול עזרה עצה ותובנה..
איך כדאי למקם חלונות תקרה (skylights) בבית עם רעפים שרובו חשוך למדי. וכיוונו דרום-צפון? האם מישהו מכיר איזה אתר שאני יכולה לקרוא על זה? מעניין אותי אם כדאי לשים את החלון באמצע החדר או בקצותיו? גם מבחינה פונקציונלית וגם מבחינה אסטטית
תודה
אני מחפש מישהו שיוכל לתת הרצאה על בניה ירוקה, ליריד ירוק שאנחנו מארגנים.
(כבר פניתי למיכל_ויטל?‏ והיא אמרה שהיא לא מעוניינת).
למישהו יש רעיון?
http://www.reuse.co.il/site/index.asp?depart_id=68182
נסה את דרור. פרטים באתר הנ"ל.
אולי תבדוק באתר: "עץ בעיר", אולי מישהו מהצוות שם יכול לקשר אותך עם מישהו מתאים.
לילך מוצפי -מלמדת בתל-חי.
מפנה אתכם לדף הבית שלי, לראות הזמנה ללמידה של טיח סיד, עם מומחה רציני שמגיע מגרמניה.
יש לי מגרש שהוא ארוך מצפון מערב לדרום מזרח, אני לא יודע איך יותר טוב למקם בית וחדרים בתוכו, האם מישהוא יכול ליעץ? אשמח לקבל עזרה.
באיזה אזור בארץ ?
הודעה ממשתתפת חדשה התקבלה בברכה:

אילו חומרים מבודדים חום? ואילו חומרים מבודדים קור בארצות המגוונות? (בדרום ובצפון)

חום- שלג, חלונות כפולים, פוך, נוצות,
קור- בוץ, גללים, מזגן, טיט, חרסית, ומים ותבן.
הודעה ממשתתפת חדשה התקבלה בברכה:

בלי קשר לאפיון הבידוד והתכנון האקולוגי ממליץ לעיין במדריך של ‏http://etzeitan.blogspot.co.il/2013/03/blog-post_31.html‏ "קניית עצים ברי קיימא"

אילו חומרים מבודדים חום? ואילו חומרים מבודדים קור בארצות המגוונות? (בדרום ובצפון)
מה זאת אומרת??
עד כמה שאני יודע בידוד הוא המהירות בה עובר חום מצד אחד של הבידוד לצידו השני.
חום הקפה בתרמוס החוצה, או חום מבחוץ אל תוך הצידנית עם הקרח...
ומוויקיפדיה: ‏בידוד תרמי הוא המושג המתאר חומרים ושיטות למזעור מעבר חום בין שני גופים בעלי טמפרטורה שונה.

צוויל

יש לך מה להוסיף? עריכת כל הדף
אפשר לפתוח דף_חדש, או לכתוב כאן בדף בניה_אקלימית:
לפעמים הדרך לנצח היא להכנע

מאת:

כדאי לקרוא שוב את מה שכתבת לפני ההוספה.