דף_פתיחה‏ sep מה_חדש‏ sep תגובות_לאתר‏ sep הוראות_שימוש‏ sep חיפוש:
המשפחה הגרעינית אינה צורה חברתית שיכולה להתקיים בזכות עצמה. (מתוך בית_המשפחה‏)

ברוך בואך לאתר באופן_טבעי‏ flower

ביקור ראשון שלך?

דפוס 222 – ‏Low Sill

מתוך הספר ‏A Pattern Language‏ מאת כריסטופר_אלכסנדר‏. תרגום: יונת_שרון‏

הדפוס הנוכחי עוזר להשלים את הדפוס דלתות_וחלונות_טבעיים? (221) ולממש את האהבה לנוף ולטבע הדרושה לדפוסים חלון_זן‏ (134), מקום_של_חלון? (180), וחלונות_המשקיפים_לחיים‏ (192).


אחד התפקידים החשובים ביותר של החלונות הוא לחבר אותנו למה שבחוץ. אם אדן החלון גבוה מדי זה חוסם את החיבור הזה.

הגובה "הנכון" לאדן החלונות בקומת הקרקע הוא נמוך להדהים. לפי ניסויים שערכנו הגובה המיטבי הוא 30-35 ס"מ. זה נמוך בהרבה מגובה אדן החלון שבונים בדרך כלל, שהוא 60-90 ס"מ. אבל זה גבוה מדלתות וחלונות צרפתיים שבהם הסף הוא בגובה 20-25 ס"מ. הגובה המיטבי, מסתבר, הוא בשימוש נדיר למדי.

ראשית נסביר את התופעה הזאת, ואז נכתוב איזה התאמות דרושות בקומות העליונות.

אנשים נמשכים לחלונות בגלל האור ובגלל הנוף – זה המקום הטבעי להתיישב בו לקריאה, שיחה, תפירה וכדומה. אבל ברוב החלונות אדן החלון הוא בגובה 75 ס"מ או יותר, ואז כשיושבים לידם אי אפשר לראות את הקרקע שמעבר לחלון. זה נורא מתסכל – חייבים ממש לעמוד כדי לראות את הנוף המלא.

במאמר "The Function of Windows: A Reappraisal" (Building Science, Vol. 2, Pergamon Press, 1967, pp. 97-121), תומס מרקוס מראה שהתפקיד העיקרי של חלונות הוא לא לספק אור אלא לתת חיבור לעולם שבחוץ, ויותר מזה, שהחיבור הזה הוא משמעותי במיוחד כאשר אפשר לראות מהחלון את הקרקע בחוץ ואת האופק. חלונות עם אדן גבוה חוסמים את מראה הקרקע.

מצד שני, גם לא רצוי ששימשת זכוכית תגיע עד הריצפה. זה ייראה כסתירה וזה גם מסוכן. שימשה כזאת נראית יותר כמו דלת ולא חלון; היא נותנת תחושה של מקום מעבר. אם אדן החלון הוא בגובה 30-35 ס"מ, אפשר בקלות לראות את הקרקע שבחוץ אפילו במרחק מטר מהחלון, ויחד עם זאת יש תחושה של חלון ולא של דלת.

בקומות העליונות אדן החלון צריך להיות קצת גבוה יותר. אמנם הוא צריך להיות נמוך בשביל שיראו את הקרקע, אבל אם הוא נמוך מדי זה יוצר בעיית בטיחות. אדן חלון בגובה 50 ס"מ מאפשר לראות את רוב הקרקע בישיבה סמוך לחלון, ויחד עם זאת להרגיש בטוחים מנפילה.
(בישראל התקנות מחייבות שלא יהיו פתחים בגובה עד 110 ס"מ בקומות עליונות, לכן החלק התחתון של חלון כזה צריך להיות חסום ולא ניתן לפתיחה. -י.ש.)

לכן:

כשקובעים איפה לשים חלונות צריך גם להחליט איזה מהחלונות יהיו עם אדן נמוך – כל החלונות שצפוי שישבו לידם. בחלונות האלה, גובה אדן החלון צריך להיות 30-35 ס"מ בקומת הקרקע, ובסביבות 50 ס"מ בקומות העליונות.


אדן החלון צריך להיות חלק מהמסגרת, והוא צריך להיות עמוק מספיק כדי שאפשר יהיה להניח עליו דברים – מדף_בגובה_המותניים‏ (201), מסגרות_הן_קצוות_מעובים? (225), חלונות_נפתחים_לרווחה? (236). החלון צריך להפתח החוצה כדי שיהיה אפשר להשתמש באדן החלון כמדף, וכדי שיהיה אפשר להתכופף החוצה לטפל בפרחים. אם אפשר, כדאי לשתול פרחים ישר מחוץ לחלון, על הארץ או מוגבהים במקצת, כך שתמיד אפשר לראות את הפרחים מתוך החדר – פרחים_מוגבהים? (245).
יש לך מה להוסיף? עריכת כל הדף
אפשר לפתוח דף_חדש, או לכתוב כאן בדף אדן_נמוך:

מאת:

כדאי לקרוא שוב את מה שכתבת לפני ההוספה.