שעון קיץ שעון חורף

נחמה*
הצטרפות: 31 אוקטובר 2005, 15:27

שעון קיץ שעון חורף

שליחה על ידי נחמה* »

מענין אותי מה חושבים האנשים החושבים על שעון החורף הממשמש ובא, ואם לדייק אז בעיקר הדתיים שמסתובבים בינינו.
אהבת_עולם*
הצטרפות: 12 ספטמבר 2008, 01:17
דף אישי: הדף האישי של אהבת_עולם*

שעון קיץ שעון חורף

שליחה על ידי אהבת_עולם* »

שעון חורף זאת ממש מכה.
עצוב לי לחשוב שבקרוב כבר לא יהיה האור המאוחר היפה הזה כמו עכשיו.
ושכבר לא יהיה אפשר להספיק ללכת לים אחרי העבודה, כשעדיין אור.
או סתם ליהנות משעות של אור גם אחה"צ, שאלו שעות שהן יותר לעצמי.

גם ההורים שהילדים שלהם הולכים למסגרות, כבר לא יכולים לבלות עם הילדים הרבה זמן בגינה אחרי הצהריים.
ודווקא בימים הפחות חמים, זה היה יכול להיות הרבה יותר נעים להישאר עד מאוחר מאשר בקיץ.

נכון שגם ככה השמש שוקעת יותר מוקדם. אבל עם השעון חורף זה הרבה יותר גרוע.

אני אוהבת אור. הרבה שעות של אור.
אהבת_עולם*

שעון קיץ שעון חורף

והבנתי שזו חלמאות גם מבחינה אקולוגית.
אז למה???

(לא זוכרת מה היה ההסבר ששמעתי לכך שלא ממשיכים את השעון קיץ גם בחורף, ואיך זה קשור לדתיים.
אשמח אם מישהו ירענן את זכרוני).
חלקיקה_בשלם*
הצטרפות: 18 יולי 2010, 18:58
דף אישי: הדף האישי של חלקיקה_בשלם*

שעון קיץ שעון חורף

שליחה על ידי חלקיקה_בשלם* »

אם תשימו לב, לפני ששעון החורף נכנס לתוקף- מחשיך יותר מוקדם.....
אהבת_עולם*

שעון קיץ שעון חורף

אם תשימו לב, לפני ששעון החורף נכנס לתוקף- מחשיך יותר מוקדם.....

ברור. אבל זאת בדיוק הסיבה למה לא לעשות שעון חורף.
כי גם ככה מחשיך יותר מוקדם.
שעון קיץ היה יכול לתת חסד של עוד זמן אור גם בימים חורפיים.
שבע_יהלום*
הצטרפות: 22 נובמבר 2006, 20:55
דף אישי: הדף האישי של שבע_יהלום*

שעון קיץ שעון חורף

שליחה על ידי שבע_יהלום* »

מבחינתי השטן הוא זה שאחראי לשעון חורף.
אני_רק_הערה*
הצטרפות: 01 ספטמבר 2010, 23:48

שעון קיץ שעון חורף

שליחה על ידי אני_רק_הערה* »

שעון החורף הוא הזמן "הנכון", כלומר זה שאמור היה להיות תמיד לפני שהחליטו להזיז לשעון הקיץ :-P

כשהייתי קטנה אבי הסביר לי שהשעון נקבע ככה שתמיד כשהולכים לבית הספר זה יהיה באור. עד היום זה משכנע אותי...
אהבת_עולם*

שעון קיץ שעון חורף

שעון החורף הוא הזמן "הנכון",

כן, אבל גם את זה אנשים קבעו מתישהו בהיסטוריה. זה שרירותי.
זה הרי לא מהטבע.
אז אם מצאו שיש משהו שעובד טוב יותר - אז למה חייבים להיצמד למשהו הישן? רק בגלל ש'ככה היה תמיד'?
אני_רק_הערה*
הצטרפות: 01 ספטמבר 2010, 23:48

שעון קיץ שעון חורף

שליחה על ידי אני_רק_הערה* »

ברור, זה שרירותי. מבית הספר, כפי שכתבתי קודם, שילדים לא ילכו בחושך לבית ספר. ואנשים לעבודה. מאד מדכא ולא פשוט לקום בחושך ולהתחיל את היום, באמת! ומכיוון ששעות האור הן דינמיות, וכל יום מתקצר קצת, מצאו את הזמן הכי מוקדם שבו תמיד יש אור, גם בחורף, והכריזו עליו כשבע בבוקר :-)

ואז, כשהשמש זורחת ממש מוקדם בבוקר ושעות אור מתבזבזות על אנשים/עובדים/תלמידים ישנים, מזיזים את השעון שעה אחת אחורה כדי שלא תתבזבז אנרגיית האור היקרה הזו. זה הרציונל.

כך או כך, הכי טוב היה שתהיה גם שמש בבוקר כשהולכים מהבית וכל זה, וגם בערב שאחרי העבודה אפשר יהיה ללכת לים... בקיצור הכי טוב קיץ :-)
פלונית*
הצטרפות: 02 אוקטובר 2001, 03:13

שעון קיץ שעון חורף

שליחה על ידי פלונית* »

זה רק כדי שלדתיים יהיה יותר קל בצום
וחוץ מזה שהמדינה מפסידה מליונים בגלל זה
יש עצומה חדשה לדעתי
לא שעצומות עושות משהו במדינת החלמאים
פלונית*
הצטרפות: 02 אוקטובר 2001, 03:13

שעון קיץ שעון חורף

שליחה על ידי פלונית* »

עכשיו כבר באמת בא לי לצרוח!!
אאאאאאאאאאאהההההההההההההההההההההה!!!!!!!!!!!!!!!!!!
סגו_לה*
הצטרפות: 31 מאי 2008, 22:41
דף אישי: הדף האישי של סגו_לה*

שעון קיץ שעון חורף

שליחה על ידי סגו_לה* »

טוב,אני דווקא שמחה עם שעון החורף,לא יודעת אם יש לזה קשר להיותי שומרת מצוות,
אני מרגישה ששעון הקיץ לא טבעי לי,תמיד שהוא מתחיל אני מרגישה כאילו גנבו לי שעה מהחיים,
דווקא במישור הפראקטי יותר קל להתכונן לשבת שיש שעון קיץ,יש יותר זמן עד שבת.
אבל מוצ"ש הופך להיות מאוחר מידי אם רוצים לצאת.

שמתחילה שנת הלימודים,הכי נכון לי שהחושך מגיע מוקדם ומאפשר לי להכנס לטקסי הערב והשכבת הילדים,
יותר קל ללכת לישון בחושך,הגוף מרגיש שזה נכון לו.
אני ממש נרגעת ונכנסת לבית בכל המובנים עם החשכה המוקדמת.
והרגיעון אומר לי :ללא חולמים לא תהא מנוחה לעולם... מבין את הצורך שלי במנוחה הרגיעון החכם הזה :-)
יער_ה*
הצטרפות: 12 מאי 2006, 11:47

שעון קיץ שעון חורף

שליחה על ידי יער_ה* »

אני מאוד לא אוהבת את שעון החורף. גם לדעתי זה ממש בזבוז.
לגבי שעות שינה וערוּת - הכי טוב אם אפשר לקום כל יום לפי השעון הפנימי שלנו.
והצעה פרקטית יחסית קראתי פעם - הכותב שהיה אדם דתי הציע לעשות את השעון בכל השנה לפי שעות]השעה הזמנית זמניות[/po]
עולם_חדש_מופלא*
הצטרפות: 18 יולי 2010, 13:26
דף אישי: הדף האישי של עולם_חדש_מופלא*

שעון קיץ שעון חורף

שליחה על ידי עולם_חדש_מופלא* »

אני לא יודעת לגבי יעילות וכד', אבל אני ממש לא אוהבת שעון-חורף.
תמיד עצוב לי כשמחשיך מוקדם.
אהבת_עולם*

שעון קיץ שעון חורף

שילדים לא ילכו בחושך לבית ספר. ואנשים לעבודה. מאד מדכא ולא פשוט לקום בחושך ולהתחיל את היום, באמת!

נכון. באמת מדכא.
אבל זה בגלל שהתרבות שלנו מלכתחילה היא תרבות שמייצרת פועלים - ש'יקומו מוקדם בבוקר'.
מי בכלל רוצה לקום בשעות האלה?

זה רק כדי שלדתיים יהיה יותר קל בצום

זה משהו שלא ממש הבנתי.
נדמה לי שהרעיון זה שהצום של יום כיפור ייגמר שעה קודם. אוקיי.
אבל הוא גם מתחיל שעה קודם בערב.
ככה שמבחינה פרקטית הרי צמים בדיוק אותו מספר שעות. זה רק ששעות היום קצרות יותר.
אז זה מה שכלכך משנה?
רק בשביל זה לעשות את השינוי הזה שגם לא נוח לכלכך הרבה אנשים, וגם מהווה בזבוז אקולוגי הרבה יותר גדול?
ובשביל היום האחד הזה חורף שלם צריך לסבול שעון חורף?

אם כבר - אז שיזיזו את השעון לפני יום כיפור לשעון חורף, ואחרי יום כיפור יחזירו לשעון קיץ. :-P
גוונים*
הצטרפות: 23 מרץ 2010, 16:12

שעון קיץ שעון חורף

שליחה על ידי גוונים* »

_נדמה לי שהרעיון זה שהצום של יום כיפור ייגמר שעה קודם. אוקיי.
אבל הוא גם מתחיל שעה קודם בערב.
ככה שמבחינה פרקטית הרי צמים בדיוק אותו מספר שעות. זה רק ששעות היום קצרות יותר.
אז זה מה שכלכך משנה?_

אהבת, זה ההסבר מהכתבה שמובאת בקישור למעלה:
הנימוק היחיד של העסקנים הדתיים והחרדים לצורך לסיים את שעון הקיץ לפני יום הכיפורים היה להקל את הצום. אבל כולם יודעים שהצום נמשך 25 שעות בכל מקרה. אם כך, היכן כאן הרווח? זאת אחת התעלומות המטרידות את עם ישראל זה שנים, וההסבר היחיד לה הוא ששעון החורף מאפשר למי שצם והולך לבית הכנסת לישון בבוקר שעה אחת יותר. כלומר, הוא ירגיש את הצום שעה אחת פחות. אבל מדוע התכסיסים הבזויים הללו? הרי הצום בא לענות את הנפש.

ובכלל, כל הכתבה מסבירה ממש טוב את נושא שעון החורף, כולל התאריכים שבמדינות אחרות עוברים לשעון חורף (יותר מחודש אחרי ישראל).
יער_ה*
הצטרפות: 12 מאי 2006, 11:47

שעון קיץ שעון חורף

שליחה על ידי יער_ה* »

אז שיזיזו את השעון לפני יום כיפור לשעון חורף, ואחרי יום כיפור יחזירו לשעון קיץ
רעיון גאוני! :-D
פלוני_אלמונית*
הצטרפות: 19 אוגוסט 2001, 22:52
דף אישי: הדף האישי של פלוני_אלמונית*

שעון קיץ שעון חורף

שליחה על ידי פלוני_אלמונית* »

רעיון גאוני!
לחבר שלנו יש רעיון עוד יותר גאוני.
אחרי סעודה מפסקת ועוד לפני שמתחיל הצום, הוא מזיז את השעון 24 שעות קדימה והופה\ הוא כבר לקראת זמן תפילת נעילה של יום כיפור. אחרי 4 שעות הוא אוכל ארוחה שאחרי הצום. למחרת הוא לא הולך לעבודה כי אף אחד לא עובד מסיבות שהשעון שלו לא יכול להבין, אבל 24 שעות אחרי, הוא כבר מסתכרן עם כולם כשהוא מזיז את השעון בחזרה ופוגש את כולם בעבודה של יום אחרי יום כיפור אחרי שהוא צם צום קל של 4 שעות, ונח יממה של שקט מוחלט
a_s*
הצטרפות: 27 אוגוסט 2010, 05:09

שעון קיץ שעון חורף

שליחה על ידי a_s* »

פשוט לבטל את העניין
כמו שעשו כבר חלק מהמדינות באירופה

נראה לי פשוט לא רלוונטי
ולא כ"כ מבינה מה הקשר לדתיים בנושא..

מרגיעון אומר:"הכל יחסי/ם"
מה שמתרגם אצלי ל- ואהבת לרעך כמוך..
יעל_ש*
הצטרפות: 17 ינואר 2009, 23:56

שעון קיץ שעון חורף

שליחה על ידי יעל_ש* »

נקודה למחשבה שדוברה כאן במושב בראש בשנה וחשבתי לחלוק עימכם:
שעון החורף ממש חשוב לכל מי שעוסק בחקלאות ודווקא לא כפרנסה יחידה. או לכל מי שיש לו גינת ירק גדולה יחסית לצריכה משפחתית משמעותית.
מה לעשות שכדי להשקות או לעשות כל דבר אחר צריך אור, ואם רוצים שעות אור לפני שעות העבודה במקום אחר (לא כעצמאי),
צריך שהאור יעלה קצת מוקדם יותר.
אבא שלי כבר ממש מחכה לשעון החורף כדי שיצליח גם לצאת למשק השכם וגם להתייצב בזמן במשרד.
ואני בעד, כי באופן כללי אני בעד המון חקלאים קטנים ולא רק משקי ענק...

אגב,
פה בכפר קיטרו על זה ש"במדינת תל אביב" במילא מתחילים לעבוד סביב 8:30 ושעות האור לא משמעותיות להם.
(אגב, לעצים כן משמעותי מתי משקים...)
ולא ממש הבינו למה שעות איכות (לעבדי ועובדי הייטק וכו') עם הילדים חייבות להיות אחה"צ. מה רע בזמן איכות על הבוקר?
ולריה_י*
הצטרפות: 24 מאי 2009, 11:08
דף אישי: הדף האישי של ולריה_י*

שעון קיץ שעון חורף

שליחה על ידי ולריה_י* »

מישהו יכול להסביר לי את העניין הזה עם שעון חורף והדתיים?
ענת*
הצטרפות: 07 יולי 2001, 07:30

שעון קיץ שעון חורף

שליחה על ידי ענת* »

זה בדיוק מה שנכנסתי לשאול!
למה מזיזים את השעון בישראל?
האם מזיזים בעוד ארצות? בכל העולם?
ג'יס_בכיס*
הצטרפות: 22 אפריל 2012, 20:57
דף אישי: הדף האישי של ג'יס_בכיס*

שעון קיץ שעון חורף

שליחה על ידי ג'יס_בכיס* »

בשעון הקיץ השבת (או הכיפור, במקרה זה) נכנסת מאוחר, ויוצאת מאוחר (כשיש שלושה כוכבים, סביב שבע ורבע).
בשעון החורף השבת נכנסת מוקדם אבל גם יוצאת מוקדם.
אם אני מבינה נכון, העניין הוא שלמי שצם אין בעיה שהצום יכנס מוקדם, כי זה ממילא לא משנה משמעותית. אבל הרבה יותר קשה לצום עד שבע ורבע במקום עד שש ורבע. זה כאילו לעשות את השעות ביציאה, שזה הכי קשה...
נדמה לי שבאירופה יש שעון קיץ וחורף, כי כשדוחים את השעון (מעבירים שעה קדימה)- השמש שוקעת בחמש אחה"צ ולא בארבע , אז למעשה יוצא שעובדים יותר שעות באור. משהו כזה, בכל אופן.
טליה_אלמתן*
הצטרפות: 21 ינואר 2005, 21:41
דף אישי: הדף האישי של טליה_אלמתן*

שעון קיץ שעון חורף

שליחה על ידי טליה_אלמתן* »

בקשר לשעון חורף
השעון המקורי הוא שעון חורף, והתוספת היא שעון קיץ.
בעבר היתה סברה ששעון קיץ חוסך כסף (וזה באמת היה ככה, בעבר), אבל כיום זה לא חוסך כסף, וגם לא תאונות כפי שחשבו בעבר (ואולי אפילו להיפך, לפי חלק מהבדיקות).
עם זאת, שעון קיץ הרבה יותר סבבה, בלי ספק. שקיעה בחמש אחרי הצהרים זה די על הפנים.
ברוב העולם ביטלו את שעון הקיץ, אבל בישראל עוד לא.
אפרת_מ*
הצטרפות: 04 אוקטובר 2003, 22:08
דף אישי: הדף האישי של אפרת_מ*

שעון קיץ שעון חורף

שליחה על ידי אפרת_מ* »

לא נראה לי שברב העולם ביטלו את שעון הקיץ.
בתור מישהי שעובדת עם כל מיני חלקים של העולם.. יש עוד לא מעט מקומות עם שעון קיץ גם.

ולמה היום זה כבר לא חוסך כסף?? כי עיקר החשמל הולך על מיזוג ממילא ולא על תאורה?
אפרת_מ*
הצטרפות: 04 אוקטובר 2003, 22:08
דף אישי: הדף האישי של אפרת_מ*

שעון קיץ שעון חורף

שליחה על ידי אפרת_מ* »

לגמרי לא קשור להסבר שניתן פה למעלה.
יש איזה חישוב של שעות "דתיות" שבהן מחלקים את היממה עפ"י משהו (ברח לי השם של זה), והטענה היא שזה קל יותר בשעון חורף מאשר בשעון קיץ.
ממש לא "שעות ביציאה". רב הדתיים ממש לא מוטרדים מאיזה שעון יהיה.
זה נשאר משהו כזה של סטטוס קוו, שכאילו אם חוצים אותו, אז הדתיים הפסידו באיזו מערכה נקודות.. :-P
חילונית_אקולוגית*
הצטרפות: 23 ספטמבר 2012, 09:12

שעון קיץ שעון חורף

שליחה על ידי חילונית_אקולוגית* »

העניין הזה של נזקי שעון הקיץ וביטולו במדינות המערב זה מפלפולי הדתיים, כמו הבריאות היתרה שגורמים לנו ברית המילה והמנעות מאכילת חזיר? כי ב אתר שעון גריניץ
כתוב ככה:
USA, Canada clocks on Daylight Saving Time until 4 November 2012 at 2am local time
UK / Europe: Clocks on Summer (Daylight Saving) Time until: Sunday 28 October 2012 01:00 (1am) GMT

במקרה הזה הגויים שנתלים בהם לביטול שעון הקיץ הם אזורים שבהם שעות האור והחושך שונות ממילא, אזורים חקלאיים שבהם מתייחסים לשמש ולא לשעון וארצות איסלמיות שונות - בגלל צום הרמדן.
מיכל*
הצטרפות: 09 אוקטובר 2001, 17:11

שעון קיץ שעון חורף

שליחה על ידי מיכל* »

ברוב העולם ביטלו את שעון הקיץ, אבל בישראל עוד לא.
זה לא נכון.
אני חילונית וחושבת שטוב שחזרו עכשיו לשעון חורף. הגיע הזמן. הבוקר כבר די חשוך. כנראה שאני יחידה במינה.
סיהרא*
הצטרפות: 08 ינואר 2012, 08:52

שעון קיץ שעון חורף

שליחה על ידי סיהרא* »

עוד נסיון- בדרך כלל אכן עוברים לשעון חורף לפני יום כיפור, כי זה מאוד משמעותי (במיוחד להריוניות ומיניקות שבינינו, או לשאר אנשים שקשה להם) אם הצום נגמר ב6 בערב או ב7 בערב. לדעתי, אגב, יש אחוז ניכר של אנשים שאינם דתיים אבל צמים ביום כיפור, כך שזה רלוונטי גם להם, וזה לא רק ה"דתיים". ומה לעשות, במדינת ישראל יש עוד שיקול, לא רק הכסף.

אגב, היה רעיון להחיל שעון קיץ שמוסיף שעתיים לשעון הרגיל, ולא שעה כמו עכשיו, אבל זה ממש הופך את סופי השבוע לבלתי אפשריים- שבת שנכנסת ב8 בערב ויוצאת ב10 בלילה היא מאוד מאוד קשה עם ילדים, וגם למבוגרים זה לא משהו בכלל.
האמת שבלי קשר אני יותר אוהבת את שעון החורף, יש ערב ארוך ונורמלי, ילדים הולכים לישון בערב ולא כשהשמש עוד במרומים, ויש עוד כמה הטבות בתנאי החיים כשמגיע שעון חורף. אז מיכל, את לא יחידה במינה.
מיכל*

שעון קיץ שעון חורף

שליחה על ידי מיכל* »

אז מיכל, את לא יחידה במינה.
אני שמחה
פלוני_אלמונית*

שעון קיץ שעון חורף

"שעון הקיץ חוסך בחשמל? אמונה תפלה" וואינט
ומאמר מתורגם בנושא מ אמריקן סיינטיפיק ישראל
מפת העולם לפי מדינות המנהיגות שעון קיץ ויקימדיה
ולממהרים: סרטון 6:40 דקות (אנגלית...) http://youtu.be/84aWtseb2-4
פלוניתית*
הצטרפות: 19 מרץ 2002, 12:51

שעון קיץ שעון חורף

שליחה על ידי פלוניתית* »

אבל הרבה יותר קשה לצום עד שבע ורבע במקום עד שש ורבע.
את זה אני עדיין לא מבינה. מה זה משנה איך קוראים לשעה? הצום מתחיל ונגמר לפי אור השמש.
לא צמים יותר או פחות אם קוראים לשעה שש או שבע. מה, פסיכולוגית זה קשה יותר?
פלוני_אלמונית*

שעון קיץ שעון חורף

פלוניתית
את צמה בזמן ערות יותר זמן. הרי הזמן עד שאת הולכת לישון באמת לא קשה - זה כמו ארוחת ערב מוקדמת, נגיד.
עודד_המחפש*
הצטרפות: 19 יולי 2003, 21:25
דף אישי: הדף האישי של עודד_המחפש*

שעון קיץ שעון חורף

שליחה על ידי עודד_המחפש* »

הקושי הוא האם יש יותר שעות לילה בצום, או יותר שעות יום בצום, כי קמים באותו זמן בבוקר, השאלה האם צמים עוד שעה או פחות שעה ביום.
רגע, לא כתוב "ועיניתם את נפשותיכם"?
כלומר - אם זה יותר קשה זה אמור להיות יותר טוב, לא?

מה החכמה לעשות את זה קל יותר?
פלוני_אלמונית*

שעון קיץ שעון חורף

מה החכמה לעשות את זה קל יותר?
התארח עכשיו פרופ' שנאן אצל דוד ויצטום והסביר שני דברים: א) יום כיפור אינו שייך רק לחרדים ואפילו לא רק לדוסים אלא 80 אחוז מבין היהודים צמים. באופן דומה משתדלים להזיז את השעון אחרי פסח ב) ביום כיפור הזקנים בעיקר סובלים מאוד מהתאחרות הצום. בפסח הטף נוטה לישון אם הסדר מתאחר.
אחריו הגיע איזה דובר תעשיינים או משהו כזה, וקבל בטון "נאור ובוטח" על כך שכשאר השעון מוזז, אנשים לא יוצאים לבלות בבתי קפה וצורכים פחות. לא שמעתי אותו מדבר על חיסכון באור אלא רק על צרכנות מופחתת בכל מיני תחומים.
אני זוכר את סבתי האהובה עליה השלום מחכה בסבלנות עד שנחזור מבית הכנסת ולא אוכלת ולא שותה אפילו אם היתה צריכה לחכות כמעט שעה. טוב, היא אפילו ילדה ביום כיפור ולא שברה צום כלל !
אז תחליט באיזה צד אתה.
גמח"ט
פלוני_אלמונית*

שעון קיץ שעון חורף

אני לא בטוח איך בדיוק מתאפשר לקבוע את הצום ע"פ השעון ולא ע"פ גרמי השמיים ולא באתי לקדם שעון קיץ. אבל נשאלת השאלה, כמה אנשים היו מתעניינים במועד האופטימלי לשינוי השעון, אלמלא היה יום כיפור ? אם למשל היו מזיזים את השעון מיד אחרי יום כיפור ?
אינני בטוח שיש ממש בטענה שיש הפסד משמעותי, אבל למען אחי ורעי אני אשמח אם תהיה בדיקה רצינית ואם ימצא הפסד אשמח אם הציבור שמעונין בהזזת השעון (ואני משוכנע שלרוב האנשים אין בעיה עם עוד שעת צום אלא שבאמת מעוניינים להקל על הזקנים והחולים והטף) יקח על עצמו את כל ההפסדים. אבל באותה הזדמנות שיחשבו על עוד צד. ביום שבת למשל, מדליקים אורות בכל מקום והדבר ממומן גם מכיס הדתיים ושומרי שבת שאינם מזוהים לחלוטין עם הציבור הדתי. כמה תאונות קורות בשבת ע"י בליינים שיכורים ששותים חשיש ?
ככלל, אשמח אם תהיה הפרדה מוחלטת בין דת ומדינה.
פלוניתית*

שעון קיץ שעון חורף

שליחה על ידי פלוניתית* »

את צמה בזמן ערות יותר זמן.
אבל מזיזים את השעון ימים ספורים לפני יום הכיפורים. ישנה תקופת הסתגלות לשעון החדש שבה ממילא הולכים לישון וקמים בערך לפי שעון קיץ. ואם כבר התרגלתם לגמרי לשעון חורף, אפשר למשוך וללכת לישון שעה מאוחר יותר (כן, גם הילדים, והתינוקות ממילא לא מודעים לשעה הרשמית. אותי מעירים בימים אלה בחמש בבוקר...) ולקום שעה מאוחר יותר (כאילו שעון קיץ עדיין).
נראה לי שישנם מספיק פתרונות שמאפשרים להתגבר על השעה הזאת מעבר לסגירת השמש על כולם כל כך מוקדם במשך חודשיים מיותרים. תחושתי היא שהסיבה המרכזית היא זאת ש אפרת מ ציינה - הפגנת כוחנות פוליטית ותו לא.
פלוני_אלמונית*

שעון קיץ שעון חורף

_"שעון הקיץ חוסך בחשמל? אמונה תפלה" וואינט
ומאמר מתורגם בנושא מ אמריקן סיינטיפיק ישראל
מפת העולם לפי מדינות המנהיגות שעון קיץ ויקימדיה
ולממהרים: סרטון 6:40 דקות (אנגלית...) http://youtu.be/84aWtseb2-4_
יפה, תודה. השתכנעתי.
טליה_אלמתן*
הצטרפות: 21 ינואר 2005, 21:41
דף אישי: הדף האישי של טליה_אלמתן*

שעון קיץ שעון חורף

שליחה על ידי טליה_אלמתן* »

פלוניתית
התפילות מתקיימות בשעות מסויימות.
ריש_גלית*
הצטרפות: 14 יולי 2007, 01:22
דף אישי: הדף האישי של ריש_גלית*

שעון קיץ שעון חורף

שליחה על ידי ריש_גלית* »

אם אין חורף כמו שצריך בארץ לפחות שיהיה שעון חורף, לא?
מה יש לכם אנשים, מה אכפת לכם מהשעון הטפשי הזה? עדיף שתהנו מהשעות הנוספות שיש לכם בשקט, ביחד או לא לבד, לאור הכוכבים או פנסי הרחוב, כשהילדים נרדמים מוקדם. ובכלל תהנו!
על_גלגלים*
הצטרפות: 24 ספטמבר 2012, 20:39

שעון קיץ שעון חורף

שליחה על ידי על_גלגלים* »

אני בעד שעון חורף.
אני שונאת אור יום.
שונאת בגלל החום, בגלל הקרינה, בגלל הסינוור בעינים,, בגללש אנשים עצבניים יותר (אני, לפחות).
אני נהנית לקום כשאור מלא בחוץ ונהנית לחזור מהעבודה כשמתחיל לרדת חושך.
נהנית מהשקט שהתרחב בערבים.

אבל זה לא רלוונטי.
כי מה שמטריד אותי באמת זה שהרבה רדיקלים חילונים בעיקר לוקחים מונופול על "הקול החילוני". אני חילונית ואני מתה על שעון חורף. ברמה שזה משפיע על מצב הרוח שלי טוב יותר מכוסית יין כל שעה עגולה.

אבל יש רדיקלים לוביסטים חילונים שמצאו לנכון להסית ולהשתמש במנגנון הזה כדי לדבר בשמי ובשם רבים ורבות אחרים ואחרות שאו שלא מעניין אותם בכלל השינוי הזה, או שהם חושבים שהוא לטובה, מקרב החילונים כן?

וגם בקרב החרדים הודתיים יש כאלה שהיו מעדיפים את שעון הקיץ, ואותם המתנגדים לשעון החורף דוחפים גם את אלו שבצד שלהם - לצד השני

זו לא הדרך. להתעורר ביום שאחרי שינוי השעון ולעורר מהומות כאילו אין מחר ולפלג את כולנו כאילו היינו חילונים ודתיים ואם מדוב במדינה דמוקטרית אל לנו לשקול אפילו להמשיך במנהג המגונה של הזזת שעון החורף... גבי גזית בתוכניתו אתמול צרח על מרואיין שצידד בשעון החורף "אנחנו מדיהנ דמוקרטית עם רוב חילוני!!!" בקיצור, שערורייה ממש עבור מר גבי גזית שנפל לבור שהוא עצמו חפר...

ולגבי החיסכון באנרגיה, כבר טענו ועוד יטענו רבים שזה בולשיט. תרבות הצריכה מגלגלת על גבינו הון שמכלה את המשאבים. לא יקרה כלום אם יום העבודה של עסקים רבים יתקצר מעט. אז נדליק יותר אור בבית ופחות במכולת.

ולגבי יום כיפור, נו כבר תארו ממני טוב יותר בדף הזה למה דווקא יום כיפור לענייןש עון החורף מקל מאוד בעבור קשיישם, חולים, נוער ונשים בהריון. השעה הנוספת שצריך למשוך בדרכ עוברת לא טוב אצל מי שמלכתחילה הצצום קשה עליו , ורוב הציבור צם בכיפור, לא רק הדתיים.

אם היו עורכים משאל עם עם כל היתרונות והסרונות לדעתי 80% מהציבור היה בעד שעון חורף כרגע.
קוראת*
הצטרפות: 26 מאי 2003, 23:12

שעון קיץ שעון חורף

שליחה על ידי קוראת* »

אם היו עורכים משאל עם עם כל היתרונות והסרונות לדעתי 80% מהציבור היה בעד שעון חורף כרגע.

סליחה על הביטוי, אבל זה קשקוש גמור.
אני כבר לא כל כך צעירה ומכירה אנשים רבים מאוד מאוד מאוד: כולם מתעבים את שעון החורף. כולם מתעבים אותו. הרי גם אם היה ממשיך שעון הקיץ, היה מחשיך בסביבות שש (לפעמים אפילו ברבע לשש). אז לכבות למדינה שלמה את האור בחמש? הרי ידוע שבארצות עם שעות חושך רבות יש נטיה לדכאונות ואפילו להתאבדויות. להיות עם ילדים אחרי הצהריים בחושך מוחלט זה סיוט. להרגיש שנגמר היום ובעצם עוד לא חמש אחר הצהריים, זה סיוט. ומה עם אנשים שעובדים עד 4-5? את יודעת כמה הם שונאים לחזור מהעבודה בחושך, ולהרגיש שלא נשאר דבר מהיום?

יש מחוץ לישראל מיליוני יהודים שמאז ומעולם הסתדרו עם צום של שעון קיץ. בגלל שעה להחשיך מדינה שלמה? כשעוד כמעט 30 מעלות בחוץ?
פשוט אכזריות
פלוניתית*

שעון קיץ שעון חורף

שליחה על ידי פלוניתית* »

התפילות מתקיימות בשעות מסויימות.
שתלויות רק בזריחה/שקיעה, לא בשעון.
פלוני_אלמונית*

שעון קיץ שעון חורף

מן המקום שבו אנו צודקים ,
לא יצמחו לעולם
פרחים באביב.
המקום שבו אנו צודקים ,
הוא רמוס וקשה
כמו חצר .

אבל ספקות ואהבות עושים
את העולם לתחוח
כמו חפרפרת, כמו חריש .
ולחישה תישמע במקום
שבו היה הבית
אשר נחרב .

עמיחי הזה גאון
פלוני_אלמונית*

שעון קיץ שעון חורף

ממשלות ישראל לדורותיהן הוציאו הרבה כסף על נושאים שכדאיותם הכלכלית מוטלת בספק. צריך לזכור שהממשלה מבזבזת על בעלי העיתון יותר ממה שהיא מבזבזת על שעון הקיץ.
אבל היות ודת ישראל היא החלופה היחידה לדת הצרכנות שרודה בנו נטוש בין שתי הדתותו הללו קרב על התודעה ועל המאמינים. למשל, מספרים לנו שהם לא עושים צבא אבל שוכחים לספר שזה חוקי...
בקיצור שעון החורף הוא רק הזדמנות נוספת להתנגח בדתיים ולהציג אותם כבוזזי אוצר המדינה.
אם באמת היו רוצים לחסוך כסף או לצמצם פליטת מזהמים יש עשרות דרכים יותר יעילות לעשות את זה.
פלוניתית*

שעון קיץ שעון חורף

שליחה על ידי פלוניתית* »

בקיצור שעון החורף הוא רק הזדמנות נוספת להתנגח בדתיים ולהציג אותם כבוזזי אוצר המדינה.
הטיעונים הכלכליים הם רק חלק קטן מהתלונות פה בדף. הרבה אנשים פשוט לא רוצים שהשמש תשקע להם בחמש אם היא יכולה לשקוע בשש. לא חושבת שאם התומכים בשעון חורף היו דוקא ועד עובדי הנמל, ציבור הגננות או שלום עכשיו, ולא הציבור הדתי, זה היה משפיע על הרצון של אנשים לחזור הביתה באור או לבלות בגן המשחקים עוד שעה.
קוראת*

שעון קיץ שעון חורף

שליחה על ידי קוראת* »

היות ודת ישראל היא החלופה היחידה לדת הצרכנות שרודה בנו

איזו בורות ודמגוגיה. הדת היא לא החלופה לצרכנות. יש בישראל חילונים רבים שחיים חיים ערכיים מאוד ולא צרכניים, חיים של לימודים וסוציאליות ומשפחתיות. ישראל היא במקום השלישי בעולם בלימודים גבוהים: כמעט חצי מהתושבים בעלי תואר ראשון. כך שכנראה שהרוב מתעניינים בלימודים ובידע ולא רק בלקנות דברים.

למשל, מספרים לנו שהם לא עושים צבא אבל שוכחים לספר שזה חוקי..
עוד בורות (או סתם שקר)
זה חוקי רק אם לומדים, יש אינספור חרדים שלא לומדים אך משתמטים מהצבא.
יעל*
הצטרפות: 30 יוני 2001, 20:34

שעון קיץ שעון חורף

שליחה על ידי יעל* »

שמאז ומעולם הסתדרו עם צום של שעון קיץ
שעון הקיץ קיים פחות מ-100 שנה, וברוב העולם פחות מ-75 שנה.

אני אוהבת "שעון חורף". הכנסתי את הביטוי הזה למירכאות כי בעצם זה הזמן האמיתי. אין דבר כזה שעון חורף; יש זמן רגיל ויש שעון קיץ.
לא "עברנו לשעון חורף" אלא סיימנו את שעון הקיץ, על כל היתרונות והחסרונות שלו. שכל אחד חווה אותם קצת אחרת, כנראה.
אהבת_עולם*

שעון קיץ שעון חורף

הטיעונים הכלכליים הם רק חלק קטן מהתלונות פה בדף. הרבה אנשים פשוט לא רוצים שהשמש תשקע להם בחמש אם היא יכולה לשקוע בשש. לא חושבת שאם התומכים בשעון חורף היו דוקא ועד עובדי הנמל, ציבור הגננות או שלום עכשיו, ולא הציבור הדתי, זה היה משפיע על הרצון של אנשים לחזור הביתה באור או לבלות בגן המשחקים עוד שעה.

בדיוק.

חושך בשעה מוקדמת גורם לי דיכאון :-(.
אהבת_עולם*

שעון קיץ שעון חורף

שעון הקיץ קיים פחות מ-100 שנה, וברוב העולם פחות מ-75 שנה.

לא נראה לי שזה רלוונטי,
כי אני משערת שיש מדינות בעולם שבהן באופן טבעי השמש שוקעת מאוחר יותר מכאן (או שאני טועה?), כך שמאז ומעולם במדינות האלה אנשים צמו עד שעה יותר מאוחרת.
קוראת*

שעון קיץ שעון חורף

שליחה על ידי קוראת* »

אין דבר כזה שעון חורף; יש זמן רגיל ויש שעון קיץ.

זה פשוט לא נכון. ההחלטה על חלוקת השעות היומית היא החלטה אנושית תרבותית. אפשר באותה מידה להגיד שאין שעון קיץ: יש שעון רגיל אנושי, ויש שעון חורף (הידוע בשמו החדש "שעון חושך").

הכי נבזי זה כלפי עובדי מפעלים ומשרדים, שנמצאים באור מלאכותי כל הבוקר עד אחר הצהריים, ואז יוצאים לחושך. והכי דמגוגי זה שאומרים ששעון החורף עוזר לקשישים בצום. הרי קשישים סובלים מאוד משעון החושך. קשישים רבים נמנעים מלהסתובב בחוץ בחושך.
יעל*

שעון קיץ שעון חורף

שליחה על ידי יעל* »

_לא נראה לי שזה רלוונטי,
כי אני משערת שיש מדינות בעולם שבהן באופן טבעי השמש שוקעת מאוחר יותר מכאן (או שאני טועה?), כך שמאז ומעולם במדינות האלה אנשים צמו עד שעה יותר מאוחרת._

במקרה (או שלא?) יום כיפור חל קרוב מאוד ליום השיוויון - תקופה בשנה שבה היום והלילה פחות-או-יותר שווים באורכם בכל העולם.
יעל*

שעון קיץ שעון חורף

שליחה על ידי יעל* »

זה פשוט לא נכון. ההחלטה על חלוקת השעות היומית היא החלטה אנושית תרבותית. אפשר באותה מידה להגיד שאין שעון קיץ
"שעון חורף" מונהג בכל העולם מאות שנים לפני שהמציאו את שעון הקיץ.

בטבעי שלנו לקום בזריחה ולישון בשקיעה, ולהיות פעילים פחות בעונה החשוכה. מה לעשות שאורח החיים המערבי לא מאפשר את זה. מכאן כל הצרות.
מישי*
הצטרפות: 11 דצמבר 2003, 23:50

שעון קיץ שעון חורף

שליחה על ידי מישי* »

הרבה אנשים פשוט לא רוצים שהשמש תשקע להם בחמש אם היא יכולה לשקוע בשש. לא חושבת שאם התומכים בשעון חורף היו דוקא ועד עובדי הנמל, ציבור הגננות או שלום עכשיו, ולא הציבור הדתי, זה היה משפיע על הרצון של אנשים לחזור הביתה באור או לבלות בגן המשחקים עוד שעה.
אני אחת מהאנשים הללו, בלי קשר למי תומך או לא.
חושך מדכדך אותי.
פלוני_אלמונית*

שעון קיץ שעון חורף

אין דבר כזה שעון חורף; יש זמן רגיל ויש שעון קיץ.
אני חושבת שהכוונה שמבחינה היסטורית השינוי הייה לשעון קייץ שממנו "חוזרים" לשעון המקורי.

היות ודת ישראל היא החלופה היחידה לדת הצרכנות שרודה בנו
פחחח.. אין חברות, דתות ותרבויות לא-צרכניות בכל רחבי העולם חוץ מדת ישראל? כולל מרוץ הקניות לפני החגים, עגלות עמוסות באריזות ושקיות ותהלוכות הפירכוס של האלפיון העליון הדתי?
כולנו בני אדם
פלוני_אלמונית*

שעון קיץ שעון חורף

הויכוח התרבותי כאן פשוט מדהים.
:-)
מצד אחד אומרים לנו, שמה זה משנה אם הצום יסתיים שעה לפני או אחרי. זה 25 שעות ממילא. מצד שני אומרים שעת האור חייבת להיות דווקא בערב. אסור שהיא תהיה בבוקר. אנלוגיה בעולם דיגיטלי.
ובכלל יש לי תחושה שהרבה אנשים כאן משתמשים קבועים באתר הזה
אהבת_עולם*

שעון קיץ שעון חורף

ובכלל יש לי תחושה שהרבה אנשים כאן משתמשים קבועים באתר הזה

לא ראיתי שום אתר, רק שאלה ותשובה: 'האם חושך בחוץ? - לא'.
לאיזה אתר התכוונת?
מיכל*

שעון קיץ שעון חורף

שליחה על ידי מיכל* »

_בטבעי שלנו לקום בזריחה ולישון בשקיעה,
לכן הגיוני יותר שהחשיכה תרד ב-18:00. ולא ב- 17:00.

ולהיות פעילים פחות בעונה החשוכה. מה לעשות שאורח החיים המערבי לא מאפשר את זה. מכאן כל הצרות._
ובדיוק בגלל שאנחנו חיים בתרבות מערבית ובאורח חיים מערבי כדאי לשנות את השעון בהתאם לצרכים התרבותיים שלנו.. למה סתם להקשות על עצמינו? בגלל שפעם שעון החורף (או השעון המקורי, איך שתרצו לקרוא לו..) היה מתאים יותר?
היום זה כבר לא מתאים. אפשר לשנות..

בנוסף אני חושבת שהטענות הקשות הן בעיקר ששעון החורף מוחזר כ"כ מוקדם. אפשר לתת לנו עוד חודש של חסד, ואור בשעות נורמליות ובילוי עם הילדים בחוץ עד השעה 18:00.
אבל למה בעצם השעון מוחזר בשלב כ"כ מוקדם של השנה? רק בגלל יום כיפור. אז זה כן חוזר לעניין הדתי.. גם כאן באמת שקשה לי להבין. לפי דעתי זו עבודה בעיניים. אנשים שבאמת רוצים וחשוב להם לצום לא ישרדו את הצום בגלל שעת אור אחת נוספת?? הזוי. תישנו עוד שעה מאוחר יותר בבוקר וככה ישאר לכם בדיוק אותו מספר של שעות צום ביום. לא יודעת, תמצאו לכם פתרון.. להזיז שעון למדינה שלמה רק בגלל זה? האמת אני לא מצליחה למצוא את המילים לתאר כמה זה נשמע מופרך.

לגבי הטענות שנוח ונכון יותר ללכת לישון כשמחשיך בחוץ - לי יש ילדה בת שנה וחצי שמאוד קשה לה לישון באור, כך שאני אהיה הראשונה שאתמוך בכך. אבל באמת שאני לא מצליחה להבין.. אתם משכיבים את הילדים לישון ב17:00?? ב18:00?? רבאק, תנו להם גם קצת זמן ליהנות ולשחק... אפשר ללכת לישון ב19:00. וזו שעה שכבר מחשיך בה, גם אם השעון היה נשאר שעון קיץ.

אני עדיין מאמינה שיבוא יום והוא לא כ"כ רחוק, שהעניינים האלו יסתדרו.
אולי אפילו בשנה הבאה. בתקווה רבה.
פלוני_אלמונית*

שעון קיץ שעון חורף

לא ראיתי שום אתר, רק שאלה ותשובה: 'האם חושך בחוץ? - לא'.
זה אתר שאומר לאנשים אם יש חושך בחוץ או לא. בשעות החושך הוא עונה כן. אנשים שלא זזים מהמחשב ולא יודעים דבר על השמש בחוץ. זה אתר הומור כמובן.
אהבת_עולם*

שעון קיץ שעון חורף

זה אתר שאומר לאנשים אם יש חושך בחוץ או לא. בשעות החושך הוא עונה כן. אנשים שלא זזים מהמחשב ולא יודעים דבר על השמש בחוץ.

אה, גדול ! :-D
נקודות_ורודות_אגדיות*
הצטרפות: 19 יוני 2007, 18:46
דף אישי: הדף האישי של נקודות_ורודות_אגדיות*

שעון קיץ שעון חורף

שליחה על ידי נקודות_ורודות_אגדיות* »

אין קשר לתפילת שחרית? הדתיים שכן עובדים, צריכים זמן בבוקר לקום להתפלל תפילת שחרית (חלקם בבית כנסת) ואז לחזור הביתה ולצאת לעבודה. לא זו הסיבה?
נעמה_ו_טוהר*
הצטרפות: 28 אוגוסט 2012, 15:57
דף אישי: הדף האישי של נעמה_ו_טוהר*

שעון קיץ שעון חורף

שליחה על ידי נעמה_ו_טוהר* »

שעון חורף

יש בבריאה אנרגיה אינסופית, אבל מקבלים אותה רק ע"פ דרישה. עד עכשיו רק החרדים דרשו – וקיבלו. רוצים זמן אחר – תידרשו.

22/9/2012 – המדינה מכריזה רשמית על שעון חורף. למה ? כי ככה החרדים דורשים. במקום להאשים את הדתיים שמשתלטים על המדינה,ייטב אם ניקח אחריות וניצור מציאות. אף אחד לא יכול לשלוט בתודעה שלכם. ברגע שתשנו את תודעת הזמן שלכם- הזמן הלינארי יאבד מהרלוונטיות שלו.
פרח*
הצטרפות: 31 ינואר 2005, 23:36

שעון קיץ שעון חורף

שליחה על ידי פרח* »

אנשים שבאמת רוצים וחשוב להם לצום לא ישרדו את הצום בגלל שעת אור אחת נוספת??
בלי להגיד עמדה לכאן או לכאן, חשוב לזכור שכל שנה הדתיים צמים בט' באב - שיא שעון הקיץ, צום ארוך בדיוק כמו יום כיפור שנגמר ממש מאוחר והם צולחים אותו בלא פחות הצלחה מאשר את צום יום כיפור.
פלוני_אלמונית*

שעון קיץ שעון חורף

רגע, לא כתוב "ועיניתם את נפשותיכם"?
נכון, כתוב ועיניתם. אבל לא כתוב ועיניתם לפי שעון קיץ!
אהבת_עולם*

שעון קיץ שעון חורף

חשוב לזכור שכל שנה הדתיים צמים בט' באב - שיא שעון הקיץ

נכון מאוד.
פלוני_אלמונית*

שעון קיץ שעון חורף

ט באב אין חובת תוספת לעיקר היום כך שהוא יוצאבקצר יותר. אבל אני עוד לא הבנתי איך הזזת השעון, מזיזה את הצום יחסית לגרמי השמיים. מישהו יודע ? התפילות הן בדיוק שעה קדימה כך שמאי נפקא מינה ?
בקשר למניעים של הדתיים - הפירוש שנותנים פה כאילו זה רק בשביל כוח, אינו נראה לי סביר ובטח שאין לאף אחד יכולת לקבוע זאת. מעבר לכך, בכל העולם יש המון מקומות שבהם ביטלו את שעון הקיץ, בלי שום קואליציה דתית. במקומות אחרים כמו בפלסטין למשל, זה נכנס באמצע אוקטובר. או
חוץ מזה, מי אמר ששעת אור בבוקר טובה פחות משעת אור בערב ? למה שכל השנה יהיה אותו דבר ?
ומי קבע שהאינטרס היהודי של עזרה לחלשים, פחות חשוב מהאינטרס של מי שאינו מעונין בהזזת השעון ?
אני בעד זמן אחד כל השנה, וממילא הבעיה תפתר. סתם כאב ראש מיותר.
אני מודה לחילונים כאן שהראו איכפתיות מכל הלב !
פרח*

שעון קיץ שעון חורף

שליחה על ידי פרח* »

ט באב אין חובת תוספת לעיקר היום
אפשר הסבר?
ממה שאני יודעת צמים בט' באב מלפני שקיעת השמש עד צאת שלושה כוכבים ביום שלמחרת. יוצא כמו יום כיפור...
נקודות_ורודות_אגדיות*

שעון קיץ שעון חורף

אני מודה לחילונים כאן שהראו איכפתיות מכל הלב !
ומה זה?

ואני מתפלאת כל שנה מחדש איך יש סולידריות כזו גורפת ואף אחד לא מתניע את האוטו ביום כיפור
פלוני_אלמונית*

שעון קיץ שעון חורף

http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%AA%D7% ... 7%95%D7%9D[/u]%D7%9B%D7%99%D7%A4%D7%95%D7%A8

ביום כיפור ושבת מוסיפים זמן לפני ואחרי. מה שלא כן בתשעה באב. מקבלים את השבת קצת לפני ומוציאים אותה קצת אחרי (לא מיד עם צאת 3 כוכבים) כנ"ל יום כיפור. את יכולה להשוות בלוח שנה את השבת הסמוכה לתשעה באב מבחינת זמני כניסה ויציאה
פלוני_אלמונית*

שעון קיץ שעון חורף

וכמובן שאת התוספות הללו אנו מקבלים על עצמנו כדי להתנשא ולהשפיל את החילונים. כבר אלפי שנים שאנו שומרים על התורה בלא שינוי בכל קצוות העולם, רק בשביל שנזכה לרגע שבו נוכל לכופף ידם של החילונים.
פלוני_אלמונית*

שעון קיץ שעון חורף

דיברתי על החילונים שיצאו חוצץ נגד אלו המבקשים להטיל דופי בדתיים. הם דיברו בלהט כזה בעודם מגינים על הזולת. עם ישראל חי.
פלוני_אלמונית*

שעון קיץ שעון חורף

ואני מתפלאת כל שנה מחדש איך יש סולידריות כזו גורפת ואף אחד לא מתניע את האוטו ביום כיפור
מתניעים גם מתניעים. שלא לדבר על כל הקורקינט החשמלי. בתא עבר אוטו עם רמקול באיילון וביקש מהרוכבים לעלות לשוליים לקראת השעה 5. משנה לשנה יותר אנשים נוסעים. אבל עדיין זה מעטים. אופניים יש יותר אבל מה שמצחיק שהם באים לבית הכנסת עם האופניים.
סיהרא*

שעון קיץ שעון חורף

שליחה על ידי סיהרא* »

חשוב לזכור שכל שנה הדתיים צמים בט' באב - שיא שעון הקיץ
נכון. אבל א. זה באמת מאוד קשה, במיוחד עבורינו ההרות והמיניקות
ב. את תשעה באב אפשר להעביר בשינה במזגן, ביו"כ יש יותר אינטנסיביות של תפילות, וזה יותר קשה משמעותית.
ג. בתשעה באב יש הרבה יותר הקלות. אם אישה הרה לא מרגישה טוב, או שמתייבש לה החלב, בדר"כ הרב יורה לאכול או לשתות כרגיל. ביום כיפור זה הרבה יותר חמור ואין כמעט מצב שמותר לאכול או לשתות כרגיל. אולי יולדת תוך 3 ימים מהלידה, חולי סכרת קשים ועוד כמה אופציות.
רק לידע כללי...
פרח*

שעון קיץ שעון חורף

שליחה על ידי פרח* »

ב. את תשעה באב אפשר להעביר בשינה במזגן, ביו"כ יש יותר אינטנסיביות של תפילות, וזה יותר קשה משמעותית
דוקא ממה שאני יודעת מכל חברי הצמים בשני הצומות זה שט' באב יותר קשה כי זה יום רגיל - יום חול, רוב האנשים עובדים כרגיל וכו' וביום כיפור נמצאים רוב היום בבית כנסת (שרובם בימינו ממוזגים ונעימים) בתפילות ולא מעט אנשים אמרו לי שהזמן עובר יחסית מהר ושזו הדרך הטובה ביותר להעביר צום. (כי אני צמה בבית ולא הולכת לבית כנסת והרבה פעמים אומרים לי שאם הייתי מגיעה ליותר שעות לבית כנסת היה לי יותר קל.
אני אישית לא צמה בט' באב, כן צמה ביום כיפור, לא חושבת שיש כזה הבדל אם תהיה עוד שעת ערות או לא. אבל אין לי ילדים עדיין, אולי עם ילדים זה שונה.

ביום כיפור זה הרבה יותר חמור ואין כמעט מצב שמותר לאכול או לשתות כרגיל.
נשמע לי מאד קיצוני. כמובן תלוי ברב ובאדם, אבל אני מכירה מצבים אחרים (של אנשים שקיבלו היתרים למיניהם מהרב שלהם גם לא במצבים קיצוניים לגמרי)
לא בחברה החרדית אבל כן בחברה הדתית לאומית.

שוב חשוב לי לי להדגיש שהדברים לא נאמרים כביקורת, אלא סתם לתת עוד מידע וזוויות אחרות.
פלוני_אלמונית*

שעון קיץ שעון חורף

רוב בתי הכנסת מפוצצים לשמחתי עד אפס מקום ואפילו מקום ביציע ממנו אפשר לשמוע את התפילה אין. מהביל. מה שמפריע זה המנהג הרווח לקנות כסאות. לדעתי למי שבריא שני הימים סבירים. קא "להעביר את הזמן" לדעתי דווקא צריך לפנות מקום להיות בבית לבד עם המחשבות. מהבחינה הזו גם שבת היא זמן מצוין. יום כיפור אפילו עוד יותר כי לא מתעסקים אפילו באוכל ובכלל צום נחשב משפר את המחשבה.
...*
הצטרפות: 11 מרץ 2005, 01:11
דף אישי: הדף האישי של ...*

שעון קיץ שעון חורף

שליחה על ידי ...* »

_

לא בחברה החרדית אבל כן בחברה הדתית לאומית.
רוצה להעיר לגבי זה שרוב ההבדלים בין החרדים לבין הדתיים הלאומיים נוגעות בראש ובראשונה ליחס אל המדינה.
כאמור החרדים הם נגד הציונות והשתתפות במפעל הציוני והדתיים לאומיים היו בעד.
עם הזמן יש חרדים שעמדתם מעט התרככה (ויש היום מה שמכונה חרד"ל - חרדים לאומיים).
בנוסף יש תחושה שהחרדים שמים יותר דגש על הפרדה בין המינים , וצניעות בלבוש כנראה.
(בכל הווידויים שבאים כחלק מתפילות יוהכ"פ לא הצלחתי למצוא משהו שקשור במישרין לצניעות, אורך השרוול, או קול בערווה - מעניין, זו פעם ראשונה ששמתי לב לזה).
אבל קשה לי להאמין שעמדת רב לגבי צום יוהכ"פ תהיה מושפעת מהיותו ציוני או לא, כלומר היותו חרדי או דתי לאומי לא תשנה את עמדתו לגבי חומרת הצום.
אולי הוא לא מקל על חומרת הצום, כמו שהוא מחמיר על פיקוח נפש.
נקודות_ורודות_אגדיות*

שעון קיץ שעון חורף

שלא אובן לא נכון, כוונתי שזה יפה ומאוד נחמד וייחודי שרוב חילוני מתחשב במיעוט דתי ומפסיק הכל (הרבה פעמים גם המאכלים שיאכל במשך יום הכיפור יהיו מאכלים לא ריחניים במיוחד כדי לא להפריע). כמובן שגם הרוב החילוני מרוויח פה מאוד : שקט נהדר, אפשרות להציץ בעולם ללא רעש מנועים וללא ריח דלק שרוף - פשוט תענוג. הילדים שמסתובבים בכזו שמחה - הכי טבעי שבעולם.

ולגבי שעון הקיץ - אם זה עבור הצום באמת שהיה אפשר אחר כך להחזיר את השעון לשעון קיץ - נראה לי שיש פה סיבה אחרת ואף דתי/דתיה לא קם לספר לנו? מוזר.
דווקא אני מתרשמת שיש פה לא מעט דתיות...אולי אני טועה, אולי הן בעצמן לא יודעות.
וסליחה על ההערה - אבל למה צריך ללכת לרב כדי לדעת אם לצום או לא? מי הוא? אדם כמוכן. למה אתן לא מחליטות לבד אם זה נכון לכן או לא? נשגב מבינתי המקום של הרב בקהילה היהודית דתית.
פלוני_אלמונית*

שעון קיץ שעון חורף

לא כל פניה לרב היא בגדר "על פיו יישק דבר". זו התיעצות עם מישהו שיודע. כמו שמתיעצים עם עו"ד או רופא. וכך מבאר הרמב"ם בפירושו לפרקי אבות: עשה לך רב ר"ל אפילו לא יהיה ראוי להיות לך לרב אבל שים לך אותו לרב עד שתדמה בו שהוא מלמד ויעלה בידך בעבור זה לימוד החכמה כי אין לימוד האדם מעצמו כלימודו מזולתו שהלימוד מעצמו טוב הוא אבל הלימוד מזולתו יתקיים בידו יותר והוא יותר מבואר אפילו היה כמהו בחכמה או למטה הימנו וכן ביארו בפי' זאת המשנה.
ודבר זה נכפל במסכת אבות והרמב"ם מבאר שגם לענין הלימוד וגם לענין ההוראה יש לעשות רב כדי להתרחק כמה שאפשר מן הספק.
פלוניתית*

שעון קיץ שעון חורף

שליחה על ידי פלוניתית* »

http://www.mako.co.il/video-blogs-kobi- ... 1363207701
קובי אריאלי תוקף את ההטפלות הדתית (כן, הדתית) לשעון הקיץ.
נקודות_ורודות_אגדיות*

שעון קיץ שעון חורף

לא אדם כמוני, הוא אדם שלמד את ההלכות הסבוכות בכל מקרה ומקרה. מה נחשב פיקוח נפש? מתי אפשר להקל? מתי לא?

וזה לא נתון לשיקולו? האם יש הלכה אחת לכל היהודים בעולם או שמא זה תלוי רב?
אהבת_עולם*

שעון קיץ שעון חורף

תחשבי נגיד על רו"ח או על עו"ד.
יש את החוקים הקיימים, הם לא נתונים לשיקולם.
אבל הם כן מכירים אותם היטב, ולכן יודעים להגיד לך מה מותר ומה אסור במקרה שאתה בעצמך לא יודע (קשה לאיש הפשוט לדעת ולזכור כל סעיף וסעיף בחוק).
בנוסף, הם גם יודעים איך 'לשחק' עם החוקים במקרה הצורך, כך שזה עדיין יהיה במסגרת החוק (אני מדברת על אלה ששומרים חוק ולא על אלה שלא), או איך לכוון אותך להתאים את הנתונים שיש לך כך שיהיו קבילים מבחינה חוקית.

ברור אבל שכל עו"ד או רו"ח ייתן לך ייעוץ קצת שונה, לפי תפיסת העולם שלו ולפי על מה הוא שם את הדגש.
וכמו כן יש כאלה שיותר ישחקו עם החוקים לטובת הקליינטים שלהם, ויש כאלה שיהיו יותר 'סטריקט'.
סיהרא*

שעון קיץ שעון חורף

שליחה על ידי סיהרא* »

נכנסתי אז אוסיף מה שאני יכולה.
א. לגבי שאלת רב- ברור שלא כל דבר שואלים. (אני לפחות). אם יש לי שאלה הלכתית ואני יודעת את התשובה, או לחילופין פותחת ספר וקוראת תשובה, אז אין לי סיבה לשאול את הרב.
אבל כשאני לא יודעת את התשובה- אני מרימה טלפון. נראה לי הגיוני, לא? זה כמו, לצורך העניין, ללכת לרופא כשיש לך בעיה שאת לא מצליחה לפתור, מתוך נקודת הנחה שיש לו הרבה יותר ידע משלך.
וכמו שאת בוחרת רופא שהוא בראש שלך, ומתאים לך, כך גם אני (ורוב שואלי הרבנים..) בוחרת רב שאני מתחברת לגישתו ושואלת אותו. יש בהחלט ענין שנקרא "עשה לך רב"- תמצא לך רב שאותו אתה שואל ואל "תתפזר" בין רבנים שונים ודעות שונות

אגב, כן, אין הלכה אחת תמיד. יש דעות שונות, יש הבדלים בין הפסיקה הספרדית לפסיקה האשכנזית, וגם בתוך הפסיקות יש דעות שונות. ולכן, כאמור- כל אחד מוצא לו רב כלבבו. לא שכל רב ממציא, אבל יש רבנים שנטייתם להחמיר, ויש כאלה שנטייתם להקל, ושניהם "תקינים" לחלוטין מבחינה הלכתית...
סתם דוגמה- הרב שאני שואלת הוא רב שחשובה לו הבריאות והטבעיות. הוא הזהיר אותי פעמיים בצורה חד משמעית לא לקחת גלולות למניעת הריון, כי זה משבש את כל המערכת ההורמונלית שכ"כ משמעותית אצל נשים. הוא הדגיש לי כמה ההנקה חשובה (לא שלא ידעתי, אבל זה שימח אותי לשמוע שזה חלק משיקול הלכתי אצלו) וגם היו עוד דברים.
פלוני_אלמונית*

שעון קיץ שעון חורף

ההבדלים בין העדות השונות הם בעיקר במנהגים לדעתי. אין היום פוסקים אלא רק פרשנים של הלכה. כמו שכל שופט בבית משפט יפסוק אחרת לגבי אותו ספר חוקים כיון שהוא מעניק פרשנות שונה לחוק מעמיתו. אבל ההבדלים לדעתי אינם גדולים בין הפוסקים. יש את תריג מצוות שלגביהם יש מסורת ארוכה והם עמדו במבחן הזמן ויושמו בנסיבות רבות ושונות. יש מצוות דרבנן ששם יש יותר גמישות. יחסית ל2000 שנות גלות זה די מדהים כמה מעטים הם השינויים. לא באתי לתת מצב מדויק של הפסיקה בימינו אלא רק להדגיש שההלכה בעיקרון אמורה להיות אחת, ואפשר לומר שמסיבות טכניות, כלומר שעדיין אין הסכמה רחבה על זהות הפוסקים בימינו - אין התחדשות של הפסיקה. זה יבוא בע"ה עם הזמן. ישנה מגמה של ערבוב בין העדות בבתי הכנסת ובנישואים והשפעה של רבנים אחד על השני. זה רק טבעי שבסוף תהיה סינתזה.
ממ*
הצטרפות: 11 ינואר 2006, 19:32

שעון קיץ שעון חורף

שליחה על ידי ממ* »

זה כמו, לצורך העניין, ללכת לרופא כשיש לך בעיה שאת לא מצליחה לפתור, מתוך נקודת הנחה שיש לו הרבה יותר ידע משלך.

זאת השוואה לא טובה. הרופא/ה מייעץ/צת. הרב מורה. בכל התייעצות עם רופא, אפילו בעניינים סבוכים ביותר, ההחלטה הסופית היא שלי לחלוטין, כאינדיבידואלית שגופה בסמכותה הבלעדית. לא כך הדבר עם רב. עלייך לקבל את דברי הרב, אף אם את מתנגדת להם.
בנוסף, מה אם תרצי להתייעץ עם רבנית ולמלא אחר פסיקותיה? לא תוכלי.

זכרו שתמיד יש סיכוי שאלוהים הוא המצאה בלבד, ושייתכן שהדתיים מקדישים את חייהם לעבודה של ישות בלתי קיימת, ללא ספקנות בקיומה.
שליחת תגובה

חזור אל “דפים למיון”