תסמונת קדם ווסתית

וסת ומחזור חודשי באופן טבעי
אנונימי

תסמונת קדם ווסתית

שליחה על ידי אנונימי »

ראו גם:
{הסבר על PMS- תסמונת קדם וסתית}

זהו סינדרום שכולל בתוכו ארסנל מרשים מאד של תופעות, תחושות, הרגשות: דכאון, אטרף לאוכל, או חוסר תיאבון מובהק, מצבי רוח כאלו ואחרים ( ככה כזה), כאבים ומיחושים במקומות שונים בגוף: ראש, בטן וכו'. בעיות שינה, או עייפות היסטרית נפיחויות או תחושות גודש במקומות בגוף, כמו בבטן, בשדיים ועוד תופעות שונות ומשונות.
ברפואה הסינית מקשרים את הסינדרום הזה לחוסר איזון של מרידיאנים שונים (יכולות להיות כל מיני סיבות).
דוגמא אחת היא מרידיאן הכבד, האחראי על אגירת הדם ופיזורו בגוף. מן הסתם לקראת המחזור ובמהלכו הוא יעבוד קשה יותר. מכאן יכולים לקרות כל מיני דברים, או שהוא "מחזיק" את הדם ולא משחרר אותו בזמן, או בקצב המתאים. או שהוא משחרר אותו מהר מדיי. יכולות להיות הרבה סיבות לכל אפשרות כזו.
בכל מקרה, זו רק דוגמא אחת, אבל היא יכולה להוביל לכל מיני תופעות.
השורה התחתונה היא ש זה לא דבר ש חייבים לחיות איתו ואפשר לטפל, להקל ואף לעזור להיפטר מכך.
ההגדרה של PMS המקובלת היום היא שזו הופעה מחזורית, כשבוע לפני הווסת, של קבוצה של תסמינים נפשיים, גופניים ו/או התנהגותיים בדרגת חומרה הגורמת להפרעות בתפקוד החברתי, המשפחתי או המקצועי. הסימנים נעלמים מיד עם תחילת הווסת או במהלכה.
לדברי פרופ' אמנון בז'זינסקי התסמינים הגופניים השכיחים הם תפיחת הבטן והגפיים, גודש ו/או כאבים בשדיים, בחילות, עייפות מוגברת, גלי חום, הזעה מוגברת, כאבי ראש ודפיקות לב.
התסמינים הנפשיים השכיחים הם תחושת מתח וחרדה בלי סיבה ברורה, דכדוך, עצבנות, אי-שקט, מצבי רוח משתנים במהירות.
התסמינים ההתנהגותיים השכיחים הם רצון להתבודד, תיאבון מוגבר, תאווה למאכלים מתוקים. נטייה לשכחה, בלבול, קושי בריכוז, שינוי בתשוקה המינית, נדודי שינה, צריכה מוגברת של אלכוהול ועישון.
על פי סקרים שנעשו בכמה מדינות 70%-80% מהנשים בגיל הפוריות סובלות מתסמינים כלשהם לפני הווסת; 5%-10% מהנשים סובלות מתופעות קשות הפוגעות בתפקודן היום-יומי. בעבר נחשבה התסמונת לתופעה של העולם המערבי בלבד, אך כיום ברור מעל כל ספק כי התופעה אוניברסלית ומופיעה בנשים סיניות, אפריקניות ואירופיות בעצמה שווה, גם אם מידת המודעות לתסמונת משתנה מתרבות לתרבות.

אז מה? התסמינים שלנו מפריעים לתפקוד בחברה. אבל החברה הזו היא חברה עם קודים זכריים. קודים שאינם מתחשבים כלל במהות הנשית המחזורית. האמת היא שהחיים בחברה ובעבודה כיום מפריעים לתסמינים. ככל שנקבל אותם יותר, נסבול מהם פחות. נפתח לנו שער לתהליך חדשי. התכחשות לתהליך הזה מביאה את הסבל. הגוף מאותת לנו לעצור. לנוח. להיות מבולבלות יום אחד. להתמסר להורמונים במקום להתנגד להם. להתכנס בתוך עצמינו ולהיות אישה.
הפניה למאמר של פרופ' אמנון בז'זינסקי .
מאמר של אירית רושין
ציטוט מתוך המאמר: "בימים בהם גופה של האשה מכין את עצמו לקראת פליטת מעטפת הרחם, תקופה
הנחווית על ידי האשה כימים של זעזוע גופני ורגשי, הם ימים בהם תודעתה של האשה עוברת "טלטול" חזק הפותח בה את דלת מחסן הלא מודע שלה. האשה נחשפת לגל של ידע הנפלט אל תודעתה. אם היא פתוחה לידע זה, וסופגת את מסריו, תודעתה מתפתחת. אם אינה פתוחה ללמידה ולהתרחבות יהפוך תהליך זה לכאב פיזי ורגשי חסר תועלת תודעתית."
תרמו: ורד לב, אילנה אילן, עין הסערה.
עפרה.ק*
הצטרפות: 27 נובמבר 2004, 16:09

תסמונת קדם ווסתית

שליחה על ידי עפרה.ק* »

האם משיהי חוותה את זה (pms) מאז ששמה התקן. מעולם לא היה לי ועכשיו כן (שנה אחרי לידה, 3 מחזורים). יש לי תחושה שזה קשור להתקן,, שהגוף מתעצבן עליו. תודה, עפרה
עפרה.ק*
הצטרפות: 27 נובמבר 2004, 16:09

תסמונת קדם ווסתית

שליחה על ידי עפרה.ק* »

נראה לי שזה יותר השפעת אמצעי מניעה על המצברוח ;-)... בדקתי בדף שהמלצת, מישהי באמת מדווחת על עצבים. אבל אין ממש התייחסות למצב הנפשי אלא דווקא לתופעות פיזיות חריגות. תודה בכל מקרה... ויש לי גם שאלה בעקבות מה שקראתי שם, אשאל אותה בדף המתאים
רגע_בדרך*
הצטרפות: 16 מרץ 2005, 09:07

תסמונת קדם ווסתית

שליחה על ידי רגע_בדרך* »

אני רוצה לשתף במשהו שגיליתי שעוזר:
בגלל שאני צמחונית הציעו לי לקחת ויטמין B-12, ואחרי כחודשיים שהתחלתי לקחת טבליות B COMPLEX גם העצבנות שלפני המחזור, וגם כאבי המחזור - פחתו מאד מאד. לא נעלמו אבל נהיו הרבה יותר נסבלים. (לפני כן לא הצלחתי לעבור מחזור בלי לקחת לפחות משכך כאבים אחד, ועכשיו כן).
אמרו לי שבעיקר ה- B-6 עוזר בעניני מחזור.
ממליצה לאלה שסובלות.
פרפר_נחמד*
הצטרפות: 02 נובמבר 2007, 22:44
דף אישי: הדף האישי של פרפר_נחמד*

תסמונת קדם ווסתית

שליחה על ידי פרפר_נחמד* »

שלום לכולן,
כבר די הרבה חודשים, אולי אפילו יותר משנה, שאני חווה כאבי שדיים לפני כל וסת. הכאבים מתחילים בערך שבוע לפני, לפעמים אפילו שבועיים ונעלמים עפ"י רוב ביום הראשון של הדימום. בזמן הכאבים השדיים מתנפחים מאוד, נעשים כבדים ורגישים ביותר לכל נגיעה או אפילו תזוזה שלי. זה ממש מרגיש כמו בצקת. קראתי קצת באינטרנט על התופעה הזו שמסתבר שהיא יודועה ומוכרת אבל לא מצאתי יותר מידי מידע על מה ניתן לעשות בכדי להקל על הנפיחות והכאבים. זה הזמן לציין שאני בת 31, מעולם לא הריתי, אני בריאה באופן כללי ושומרת על תזונה צימחונית ובריאה. אולי משהי מכן נתקלה בתופעה דומה ויודעת מה ניתן לעשות? אולי יש שמנים ארומטיים שכדאי לי למרוח על הציצים המסכנים שלי? אני כבר די מיואשת כי המצב מחריף עם כל חודש שעובר. כל רעיון יעזור,
תודה מראש
לוטם_מרווני*
הצטרפות: 27 דצמבר 2003, 21:55
דף אישי: הדף האישי של לוטם_מרווני*

תסמונת קדם ווסתית

שליחה על ידי לוטם_מרווני* »

רק מספרת שגם אצלי זה ככה. כבר כמה חודשים.
גיליתי ששתיית מיים עם מרווה רפואית או משולשת מקלה.
פרפר_נחמד*
הצטרפות: 02 נובמבר 2007, 22:44
דף אישי: הדף האישי של פרפר_נחמד*

תסמונת קדם ווסתית

שליחה על ידי פרפר_נחמד* »

תודה. האמת שהמשכתי לחפש ומצאתי כמה מקומות שהמליצו להמנע מקפאין... אמנם קשה, אבל אין ברירה. עברו רק יומיים מאז ששתיתי קפה או תה אבל האמת היא שאני באמת מרגישה שיפור ניכר. לא יודעת אם זה באמת קשור לקפאין, נראה לי קצת מהר מידי... אבל אולי. אני אמשיך לעדכן אם אמצע משהו מרעיש...
במבי_ק*
הצטרפות: 02 אפריל 2005, 11:04
דף אישי: הדף האישי של במבי_ק*

תסמונת קדם ווסתית

שליחה על ידי במבי_ק* »

גם לי יש את זה. זה ממש מעצבן. לא יודעת מה עושים עם זה...
לוטם_מרווני*
הצטרפות: 27 דצמבר 2003, 21:55
דף אישי: הדף האישי של לוטם_מרווני*

תסמונת קדם ווסתית

שליחה על ידי לוטם_מרווני* »

כן, אחרי שאני אוכלת שוקולד בכמויות, במיוחד מריר, אז כואב לי גם באמצע החודש.
מצ'רה*
הצטרפות: 10 נובמבר 2009, 14:20

תסמונת קדם ווסתית

שליחה על ידי מצ'רה* »

מכירה. לא בצורה חמורה כמו שאת מתארת, אלא ברמת זה ממש מעצבן.
משהו שעוזר - לא לאכול מאכלי חלב (לא יודעת למה).
בספרות כתוב שויטמין B6 עוזר לכל עניני ה PMS אבל לא ניסיתי בצורה מספיק מסודרת כדי להעיד מנסיוני.
גלית*
הצטרפות: 01 אוגוסט 2001, 00:23

תסמונת קדם ווסתית

שליחה על ידי גלית* »

ן, אחרי שאני אוכלת שוקולד בכמויות, במיוחד מריר, אז כואב לי גם באמצע החודש.
יש מצב........
צוף_של_העולם*
הצטרפות: 04 אוקטובר 2008, 19:23
דף אישי: הדף האישי של צוף_של_העולם*

תסמונת קדם ווסתית

שליחה על ידי צוף_של_העולם* »

מצטרפת להמלצה להפסיק מוצרי חלב, ושבוע לפני המחזור לאכול מוצרים כמו: טופו, מיסו.
במבי_ק*
הצטרפות: 02 אפריל 2005, 11:04
דף אישי: הדף האישי של במבי_ק*

תסמונת קדם ווסתית

שליחה על ידי במבי_ק* »

ושבוע לפני המחזור לאכול מוצרים כמו: טופו, מיסו.

למה?
גל_הגלגל*
הצטרפות: 30 אוקטובר 2010, 22:24
דף אישי: הדף האישי של גל_הגלגל*

תסמונת קדם ווסתית

שליחה על ידי גל_הגלגל* »

מאוד מעניינת הסיבה הפיזיולוגיתלתסמונות האלה
אני לדוגמא מתנדנדת בין חודשים בהם המחזור בא ממש בהפתעה בלי סימן מוקדם, ולבין חודשים בהם הגודש בשדיים כה מורגש עד שאני בטוחה שאני כנראה בהריון, גם אם זה מרוח הקודש. נראה לי יותר עניין הורמונלי (הגודש בשדיים) מאשר קשר לקפאין או דומיהם, גם כי לי לדוגמא אין שום דבר כזה בתזונה וגם כי אם כן זה כנראה משפיע בעקיפין דבר המערכת ההורמונלית.
זה עלה לי בתהיה לגבי התקפי החשק שלפני - לפני המחזור אני ממש רוצה לאכול כל היום, לא משנה מה, בשילובים מוזר וללא התחשבות באתיקה התזונתית שמלווה אותי כל החודש... ברגע שמגיע המחזור אני רוצה רק לצום.
תהיתי אם יכול להיות קשר בין הרצון של הגוף לאכול כעזר להבאת המחזור - אולי מתוק או בכלל תגבור בחומרי תזונה עוזר לזרז מחזור, או שזה בכלל להיפך ורק בגלל השגעון ההורמונלי וקשרי-תרבות החשקים האלה עולים?
אם, נניח הייתי גדלה בתרבות עם תזונה אחידה, ללא מקרר שופע כל טוב וללא קינוחים, עדיין הייתי משתוקקת אליהם?

גם מבאסת אותי התחושה שאני בכלל לא נהנית ממה שאני אוכלת בזמן הזה. כאילו מה שמעניין אותי זה רק לדחוף את זה פנימה כבר...
גל_הגלגל*
הצטרפות: 30 אוקטובר 2010, 22:24
דף אישי: הדף האישי של גל_הגלגל*

תסמונת קדם ווסתית

שליחה על ידי גל_הגלגל* »

עונה לעצמי... :) בעיקר כי אני לא אוהבת לראות דפים שהסתיימו בשאלה....
גיליתי הרבה בזמן האחרון על מה אומר החשק למזון מסויים... זה מתקשר מאוד בברור להכנות לווסת שהגוף מבצע בימים שלפני, בהם הוא דורש דברים מסויימים וזה מתבטא בתודעה בחשק לאכול X.
הדף הבא מאוד מעניין מהבחינה הזו...: http://www.naturopathyworks.com/pages/cravings.php
ההקשרים בין מה הגוף דורש לבין מה שבא לי לאכול לא תמיד נראים ישירים, אבל צריך להבין את הצורה שבה הקיבה "חושבת" לשם כך...
בצורה יותר מפורטת אני מניחה שיש דפים אחרים שמתעסקים ממש בזה.
פלוני_אלמונית*
הצטרפות: 19 אוגוסט 2001, 22:52
דף אישי: הדף האישי של פלוני_אלמונית*

תסמונת קדם ווסתית

שליחה על ידי פלוני_אלמונית* »

בתי היקרה ,בת שש עשרה ,סובלת ממצבי רוח לפני המחזור ,מדימום ארוך,דימום קשה ו״שחור בעיניים״ בזמן הוסת.
האם מישהי יכולה להמליץ על תמיכה טבעית לגוף במצב כזה?
תודה
צפריר_שפרון*
הצטרפות: 04 יולי 2001, 00:31
דף אישי: הדף האישי של צפריר_שפרון*

תסמונת קדם ווסתית

שליחה על ידי צפריר_שפרון* »

זה
כמו גם חותמ 'תהילה' - יעילים למדי לעניין חוסר איזון סביב הווסת.
וזו עדותי על פי דווחי משתמשות.

תודות.
פלוני_אלמונית*

תסמונת קדם ווסתית

שמן נר הלילה אמור לעזור לתסמונת הקדם וסתית. יש נשים שמעידות ששיטת שרמן לריקון דם הוסת (יש דף כזה כאן באתר) עזרה להן לקצר את משך הדימום ולהפחית את עוצמתו.
ענבל_נתן_בר*
הצטרפות: 25 אוקטובר 2007, 16:00
דף אישי: הדף האישי של ענבל_נתן_בר*

תסמונת קדם ווסתית

שליחה על ידי ענבל_נתן_בר* »

ממליצה גם כן על שמן נר הלילה, או יותר מדוייק כמוסות GLA (שלעתים מיוצרות משמן נר הלילה)- עם אלה של BIOCARE אני רואה את התוצאות הכי טובות אצל מטופלות שלי. הרבה פעמים זה לבד עושה שינוי משמעותי. כמובן שלא תמיד זה יפתור לחלוטין את הבעיה ויש צורך בראיה כוללת- איזון תזונתי, אולי יוגה, ובמקרים קשים יותר אפילו אתן צמחים.
אמא*
הצטרפות: 02 ספטמבר 2001, 23:05

תסמונת קדם ווסתית

שליחה על ידי אמא* »

תודה על התשובות,
שנה טובה
שרית*
הצטרפות: 30 ספטמבר 2003, 20:18

תסמונת קדם ווסתית

שליחה על ידי שרית* »

+הודעה ממשתתפת חדשה התקבלה בברכה:+

מעוניינת בבדיקת הורמונים בעקבות תסמונת קדם וסתית. ממי מבקשים? מרופא משפחה? האם זו נחשבת בדיקה שרופאים מוכנים לעשות כשאין ניסיון להיכנס להריון?
פלוני_אלמונית*

תסמונת קדם ווסתית

איך אני שמחה שמצאתי את הדף הזה!
אני כבר תקופה די ארוכה חווה איזשהו שינוי במחזור שלי. השבוע שבועיים שלפני הוסת מלאים בחוויות שונות ומשונות, הכוללות נפיחויות מוגזמות בבטן ובשדיים, ימים של עייפות קיצונית וחוסר אנרגיה ( ממש מרגישה שאני יכולה לישון 24 שעות) ובעיקר, ומה שהכי מפריע לי- שינויים קיצוניים במצבי רוח ! לקח לי זמן להבין שהמצבי רוח האלה הם לא אני וזה המחזור שמשתלט עליי. אני תמיד מחכה כבר שיגיע הדימום כי אז פשוט הכל משתחרר ואני בן אדם חדש. היום היה יום קשה במיוחד שהביא אותי להתחיל לחקור בנושא ולגלות לראשונה בגיל 28 שיש דבר כזה תסמונת קדם וסתית. הלם.
בכל מקרה, הבנתי שאני חייבת לעשות שינוי באורך החיים שלי שיתאים למצב החדש.

דבר אחד כבר הבנתי לבד- חייבת להקפיד על שינה טובה בימים הקשים.

איזה ויטמינים אני צריכה לקנות? האם יש משהו שיכול לעזור למצבי הרוח?

כל טיפים ונסיונות שלכן בנושא יעזרו

Leenoy ben ami בפייסבוק

תודה רבה !
נחמד להבין שאני לא משוגעת :)
תמרוש_רוש
הצטרפות: 18 יוני 2005, 03:48
דף אישי: הדף האישי של תמרוש_רוש

תסמונת קדם ווסתית

שליחה על ידי תמרוש_רוש »

עצה הכי כללית שיש - פעילות גופנית שמתאימה לך וקשובה לצרכיך.
(מה, למה, כמה, איך - את זאת שתצטרכי לגלות ולהחליט)

נראה לי שגם להוריד בצקים מיותרים (לא הכל בהכרח, רק את הלבנים והמיותרים) ולהוסיף בשר או חלבונים ממקור טוב עשוי להועיל. נסי ותראי.
(())
פלוני_אלמונית*

תסמונת קדם ווסתית

שווה לנסות:seed cyclng
בשבועיים מיום קבלת המחזור לאכול מדי יום שתי כפות זרעי פשתן טחונים או שתי כפות זרעי דלעת. בשבועיים הבאים לאכול מדי יום שתי כפות זרעי חמניה או שומשום (טחינה גם נחשב).
שליחת תגובה

חזור אל “וסת ומחזור חודשי”