איך לארגן עזרה בקהילה

תמי_גלילי*
הצטרפות: 17 מרץ 2006, 17:18
דף אישי: הדף האישי של תמי_גלילי*

איך לארגן עזרה בקהילה

שליחה על ידי תמי_גלילי* »

עזרה וקהילתיות בבאופן טבעי
mealtrain.com
http://lotsahelpinghands.com/

זה נושא שמעסיק אותי כבר כמה שנים, ושהתחלתי לחשוב שוב על עשייה בקשר אליו בעקבות התנסות מהזמן האחרון.

נפלתי. שברתי את הרגל. סבלתי מסחרחורות שבגללן התקשיתי לצאת לבד מהבית. שילוב לא מוצלח (החלמתי מאז).
פחות משבוע אחרי כן התחילה שנת הלימודים. ילד אחד מקבל הסעה, הילד האחר שרק מתחיל כיתה א׳ צריך להגיע לבית הספר ולחזור. בית הספר במרחק שלוש דקות נהיגה ותשע דקות הליכה, ושניהם רחוקים מדי בשבילי.
שבוע אחרי ששברתי רגל עברנו בית...תחשבו על כל מה שאי אפשר לעשות במצב הזה, מעבר למטלות היום יום. ברגע שחדלתי להיות ניידת קלטתי כמה אני בעצם כל הזמן בתנועה במצב רגיל.

שיתפתי. ביקשתי עזרה. לא פשוט לי לבקש, להיות במקום שנזקק ולא נותן חזרה. התגברתי. ביקשתי וגם נעניתי בחיוב להצעות עזרה.

חברות שלי התגייסו לעזרה: באו לעזור בפריקה וסידור, התלוו אליי ליציאות הכרחיות מהבית וסתם הוציאו אותי להתאוורר.
(הקמתי גם קבוצת חברות בוואטסאפ לצורך העניין).

אני חיה בניו ג׳רזי, ויש כאן קהילה ישראלית גדולה שבשנים האחרונות גם הופכת הרבה יותר מגובשת ומאורגנת. מישהי שאני בקושי מכירה הציעה עזרה כללית, והסכימה לארגן mealtrain בשבילי. נתתי תיאור מדויק של מה שאני צריכה, כולל סוג התזונה שלנו. היא פרסמה מודעה בקבוצת הישראלים המקומית בפייסבוק, והיתה היענות רבה - בהתחלה. אנשים נרשמו והביאו לנו ארוחות, התנדבו להסיע את הילד ובכלל הביעו רצון לעזור.

עד כה נפלא (ואני אסירת תודה. זה לגמרי לא מובן מאליו. אני זוכרת היטב נסיבות מאתגרות בלי קהילה תומכת מסביב, וההבדל לא יתואר). אממה, אחרי כשלושה שבועות, העזרה התדלדלה מאוד. כשביקשתי עזרה, ההיענות היתה קלושה עד אפסית. גם עזרה מהקהילה, גם מקבוצת החברות, וגם מחברות באופן אינדיבידואלי. (עזרה בהסעת דניאל המשכתי לקבל).
אני, לעומת זאת, עדיין הייתי עם אותן בעיות לעוד זמן לא מועט, פלוס שחיקה.

ואני עוד מישהי שיודעת ומוכנה לבקש עזרה מדויקת ועושה את זה, שהרבה פעמים גם זה קושי בפני עצמו.

אז ההרהורים שלי בעקבות ההתנסות הזו: אני חושבת שאנשים רוצים לעזור, בהחלט. אני חושבת שזה צורך אנושי, להרגיש טובים ומועילים לאחרים ולעזור בפועל. אבל בהיעדר משהו מאורגן, מרבית האנשים יסתפקו בלעזור פעם פעמיים לאורך תקופה מוגבלת. ביחסי עלות תועלת, עזרה חד פעמית נותנת מספיק כדי שמי שנותן אותה ירגיש אדם טוב בלי להפר את השגרה שלו.

בעיניי, עזרה הדדית היא לא רק חלק מנשמת הקהילה, היא גם בונה קהילה.
אני חושבת שכשיש תשתית לבקשת עזרה (אפרופו הדיון המתנהל עכשיו בדפים שונים לגבי שינוי), יש סיכוי שאנשים גם ירגישו נוח יותר לבקש אותה וייטו יותר לתת אותה לאורך זמן. אני רוצה גם להגיע למצב שבו לגיטימי לבקש עזרה גם כשהקושי לא גדול או חריג.
אז אני מזמינה את כל מי שיש לו ניסיון או ידע או רעיונות בתחום, להציע איך לבנות מנגנון עזרה בקהילה. מה צריך להיות בו? איך כדאי שהוא יתנהל?

מחשבות ראשוניות לא אפויות - אולי צריך מישהו שעושה את זה במשרה מלאה במסגרת הארגונים הקהילתיים, אפילו בתשלום. מישהו שיהיה הכתובת הקבועה לפניות ולחלופין לאיתור. מישהו שייצור איתם קשר ויישאר איתם בקשר לאורך זמן. מישהו שגם ינהל מערך מתנדבים. ניהול מערך מתנדבים זו תורה שלמה שיש עליה גם ספרים, מסתבר. אני לא מבינה עדיין בנושא, אבל הניחוש שלי הוא שצריך גרעין מתנדבות קבוע ומסביבו גיוסים חד פעמיים.

דונו :-).
ציל_צול*
הצטרפות: 19 יוני 2008, 11:17

איך לארגן עזרה בקהילה

שליחה על ידי ציל_צול* »

אני מציעה את הדבר שנראה כאילו האחרון בחשיבותו אבל לדעתי הוא הלב של העניין.
למדתי את זה במרכז הסיוע לנפגעות תקיפה מינית בתל אביב, שהוא ארגון שממש ממש יודע איך להפעיל מתנדבים היטב לדעתי.
לחשוב על כל עניין ההתנגדות דרך השאלה מה הארגון (כשם כולל למי שמארגן ורוצה שזה יצליח) יכול לתת למתנדבים ולא מה המתנדבים יכולים לתת לארגון.
זה אומר שהרעיון של הכשרה, התפתחות, הכרה בערך והכרת תודה עומדים ממש גבוה בסדרי העדיפויות.
כי אם יש הבנה שאנשים רוצים ושמחים לעזור כי זה גורם להם להרגיש טוב עם עצמם, אז בואו ניתן להם להרגיש טוב עם עצמם.
כל מערך הכרת התודה צריך להיות מאוד ברור ובולט, אפילו אם כל העסק מתנהל דרך אתר אינטרנט.
למשל - להציע למקבל ה"שירות" לפרסם תודה בכל מיני פורמטים באתר שניתן להציע לו. לעודד "סחר חליפין" למשל דרך הצעה לבדוק האם מי שנתן זקוק גם הוא למשהו.
לחבר בין אנשים על סמך הדדיות דרך סוגי העזרה שהם יכולים להציע ועוד...

אפשר גם ללמד אנשים איך לבקש ולהציע פורמטים שונים לכתיבת בקשות שרלבנטיים לצרכים שונים. זה עשוי להועיל בעיקר למי שקשה לו לבקש ובגלל הקושי יוצא לו עקום. או למי שכבר ביקש וקיבל הרבה עזרה ולכן עכשיו נדרש לו בעצם ניסוח אחר כאשר הוא בא לבקש מה שמרגיש כמו "בור (אולי) בלי תחתית" וזה מאיים על הסביבה.

תמי, זה דף ממש חשוב ורעיון מצוין לדיון.
אני מצטערת שאני לא יכולה להיות פה יותר מזה אבל מעודדת אותך בחום לקדם את הדבר הזה. התועלת שלו יכולה להיות רחבה מאוד אבל גם צרה מאוד, למקרים פרטיים.
שיהיה לך בהצלחה רבה עם זה.
אמא_נמרה*
הצטרפות: 07 אפריל 2003, 19:23

איך לארגן עזרה בקהילה

שליחה על ידי אמא_נמרה* »

תודה על פתיחת הדיון. זה נושא שמעסיק גם אותי
קור_את*
הצטרפות: 26 ספטמבר 2006, 16:53
דף אישי: הדף האישי של קור_את*

איך לארגן עזרה בקהילה

שליחה על ידי קור_את* »

תודה על פתיחת הדיון. זה נושא שמעסיק גם אותי

בעיקר בתור אמא במשפחה חד הורית, שמוצאת את עצמה צריכה יותר טובות ועזרה ממה שהיא מסוגלת לבקש/להכיל/להרגיש טוב עם.
אומנית*
הצטרפות: 24 נובמבר 2015, 11:18

איך לארגן עזרה בקהילה

שליחה על ידי אומנית* »

הי לכם.
אני חיה בקהילה שבה מקובל לבשל ארוחות ליולדת ומשפחתה במשך כשבועיים.
כל יום מישהי/ו מתנדבים להכין ארוחה משפחתית אחת.
בתקופה האחרונה אנחנו חווים הרבה לידות ואיתן גדלות גם המשפחות שיש להאכיל.
אני מוצאת שעם הזמן יותר ויותר קשה לארגן מתנדבים לעניין. (האוכלוסיה פה גם חיה די בפשטות ולא לכולם התקציב מאפשר להאכיל עכשיו עוד 6 נפשות)
הצעתי שירחיבו את אופציות העזרה. כלומר יכול להיות שלא מתאים לי לבשל אבל כן יתאים לי לעזור בנקיון הבית או עבודות בית קלות כלשהן. או בשמירה של כמה שעות על הילדים הגדולים כדי שהאם תוכל לנוח קצת, או בהסעות וכו'.
עד כה לא נענתה הצעתי.
בעלי אמר שזה דורש פתיחות רבה מאוד לאפשר לחברה לנקות/ לסדר ולכן לא רוצים את זה.

כמו שנאמר בהתחלה. זה חלון לזמן קצר.
החיים של כולנו תודה לאל עמוסים בדברים רבים.
כולנו צריכות עזרה.
ללכת ולקחת על עצמך עוד משפחה זה כבר ממש בלתי אפשרי.
וגם לדעתי לא יכולה להיות ציפיה שכולם יעזרו כל הזמן.
לפני ששברת את הרגל היית מתנדבת?
אני לא שואלת בציניות את נשמעת מקסימה באמת, ואני מקווה שהחלמת
ושדברים הסתדרו היטב בשבילכם
אני פשוט שואלת כי לכולנו ברור שצריך להושיט יד ולעזור (לנו) אבל איפה אנחנו כשצריך לעזור לאחרים?
אנחנו לא אגואיסטים אלא פשוט טובעים בעומס של חיינו שלנו ולא יכולים להתנדב כל הזמן בלעזור לאחרים לאורך זמן.

אגב גופים כמו בנק הזמן נשמעים מתאימים בול לעניין הזה.
מצ'רה*
הצטרפות: 10 נובמבר 2009, 14:20

איך לארגן עזרה בקהילה

שליחה על ידי מצ'רה* »

אני קוראת עכשיו ספר על 30 השנים הראשונות במושב כפר יהושע.
איך כשמישהו חלה, אנשים אחרים בכפר חרשו את השדות שלו וחלב את הפרות. איך נשים היו מניקות תינוקות של אמהות שלא הצליחו להניק. כל זה במציאות חיים שהיתה מפרכת מראש.
ולאחרונה שמעתי שבקהילת צבעון כיום, אנשי הקהילה נותנים יום בשבוע, כל פעם לצורך של משפחה אחרת.

אני חושבת שיש הבדל גדול בין קהילה של אנשים שחיים יחד, מכירים ויש ביניהם הדדיות מתמשכת, לבין קהילה במשמעות שמשתמשים כיום במילה הזו - אנשים שגרים באזור מסוים והקשרים ביניהם רופפים עד לא קיימים.
במקרה הראשון, זה קצת כמו במשפחה רחבה: לפעמים אתה עוזר ולפעמים עוזרים לך. בקהילה שאני חיה זה כך, במידה רבה.
במקרה השני מענין באמת מה המוטיבציה של אנשים לעזור, ואיך אפשר לעשות את העזרה הזו למתגמלת לעוזרים.
אישה_במסע*
הצטרפות: 29 מרץ 2012, 10:55

איך לארגן עזרה בקהילה

שליחה על ידי אישה_במסע* »

אני חושבת שיש הבדל גדול בין קהילה של אנשים שחיים יחד, מכירים ויש ביניהם הדדיות מתמשכת, לבין קהילה במשמעות שמשתמשים כיום במילה הזו
מסכימה. ההצעות של צילי מתאימות מאוד ויעילות במקרה הראשון. בבאופן מדברים לעיתים קרובות על השאיפה לקהילתיות ועל הרצון ליצור קהילה כמו שהייתה במושב, או במקרים אחרים בעבר.
תמי, על איזו סוג קהילה את מדברת?
מצ'רה*

איך לארגן עזרה בקהילה

שליחה על ידי מצ'רה* »

ההצעות של צילי מתאימות מאוד ויעילות במקרה הראשון.
אני דוקא חשבתי שהן חשובות במקרה השני: כשאת לא מכירה מראש את מי שאת עוזרת לה. שהיא לא חלק ממרקם החיים היומיומי שלך ושאין לך הרבה לצפות ממנה בתמורה ישירה.
זה המצב שבו חשוב יותר להשקיע במיסוד ההתנדבות, בנראות שלה ובדאגה להכרת תודה מסודרת למתנדבים.
מצ'רה*

איך לארגן עזרה בקהילה

שליחה על ידי מצ'רה* »

בעיניי, עזרה הדדית היא לא רק חלק מנשמת הקהילה, היא גם בונה קהילה.
מסכימה מאד מאד. מנסיון חיי.
אישה_במסע*
הצטרפות: 29 מרץ 2012, 10:55

איך לארגן עזרה בקהילה

שליחה על ידי אישה_במסע* »

אני דוקא חשבתי שהן חשובות במקרה השני
כן, התבלבלתי וכתבתי הפוך.

התכוונתי שההצעות של צילי הן לאיך ליצור עזרה בלי קהילה, בעוד שתמי אולי בכלל מתכוונת לאיך ליצור קהילה. כזו שבה העזרה ההדדית היא חלק מהחיים באופן קבוע, ולא מין יוצא מן הכלל שמפארים אותו ומודים עליו.
למען האמת, שתי האפשרויות נראות לי סותרות זו את זו. לא מודים ומדגישים את הברור מאליו. ועזרה בקהילה היא סוג של ברור מאליו שכזה.
בשמת_א*
הצטרפות: 28 יולי 2001, 13:37
דף אישי: הדף האישי של בשמת_א*

איך לארגן עזרה בקהילה

שליחה על ידי בשמת_א* »

_לפני ששברת את הרגל היית מתנדבת?
אני לא שואלת בציניות את נשמעת מקסימה באמת, ואני מקווה שהחלמת
ושדברים הסתדרו היטב בשבילכם
אני פשוט שואלת כי לכולנו ברור שצריך להושיט יד ולעזור (לנו) אבל איפה אנחנו כשצריך לעזור לאחרים?_
מקווה שלא תכעסי עלי, תמי, אבל את כותבת בשמך והעובדות האלה כתובות באתר אז אני ארשה לעצמי לכתוב, שהשאלות של אומנית בהחלט במקום ולצערי יש להן תשובה שהופכת את הדף הזה לעוד יותר חשוב, בתור דף שמעלה בעיות בוערות:
הבכור של תמי הוא ילד אוטיסט, שגדל בחינוך ביתי רוב חייו. ממש לאחרונה נמצא לו בית ספר מיוחד.
כשתמי מציינת
הילד האחר שרק מתחיל כיתה א׳ צריך להגיע לבית הספר ולחזור
היא לא אומרת שגם הוא מתחיל לראשונה בית ספר אחרי שגדל בחינוך ביתי.
כמו כן תמי לא מציינת שכאמא לילד אוטיסט, שזה 24/7 במצב של קריסה עקב התמודדות מאוד קשה, היא כמובן לא יכלה, לא לתרום לפרנסת המשפחה (מה שהיה יכול לאפשר למשל עזרה בתשלום במשך כל השבועות האלה שתמי מושבתת עם רגל שבורה) ולא לעזור לאחרים בקהילה בצורה שרואים.
תמי כן עוזרת במשך שנים, מכל הלב ובחינם, בעצות יקרות מפז, הן בנושא האוטיזם והן בנושאי בריאות רבים אחרים, קשורים ולא קשורים. ועוד.
הבעיה שהעזרה שתמי יכלה לתת - לא היתה עזרה מאותו סוג שהיא נזקקה לה כששברה את הרגל,
וגם, ניתנה לאנשים שהיו זקוקים לעזרה שלה ולא בהכרח כאלה שגרים בסמוך אליה.

גם אני הרגשתי במשך שנים שיש לי קהילה. קהילת באופן, והחברות שלי.
אבל חסרונות הקהילה שלי בתחום העזרה התגלו אך ורק עם גילוי הסרטן: פיזור גיאוגרפי עצום, של אמהות לילדים בגילאים נזקקים...
תמי_גלילי*

איך לארגן עזרה בקהילה

איזה כיף, תודה שבאתן.
כרגע אני קצרה בזמן, אז רק בינתיים:

_לפני ששברת את הרגל היית מתנדבת?
אני לא שואלת בציניות את נשמעת מקסימה באמת, ואני מקווה שהחלמת_
כן! וגם חשבתי לספר כאן על זה, כחלק מתהליך הלמידה.
לפני כמה שנים ניסיתי להרים יוזמה דומה לשלך.
הקמתי בפייסבוק קבוצה בשם ״גדוד דודות״, שנועדה לעזור לאימהות אחרי לידה. וזה התיאור:

״"גדוד דודות" נוצרה בברגן קאונטי בצפון ניו ג'רסי, ארה"ב. זהו מערך מתנדבות , שמטרתו לתמוך באימהות מקומיות בשבועות שלאחר הלידה.

רבות מאיתנו בטח זוכרות את השבועות הקשים לאחר הלידה שבהם הבעל כבר חזר לעבודה, אמא או החמות חזרה לארץ ואנחנו נותרנו לבד, מוצפות במטלות והורמונים ונטולות שינה.

בימים עברו, האם נחה ב”משכב לידה” בעזרת בנות השבט - 40 יום לפחות, שהם קריטיים להתאוששותה של היולדת. היום מחליפה את השבט עזרה בתשלום במקרה הטוב, או התמודדות של האם לבדה.

בואו נהיה אנחנו השבט. בואו נעזור בהתאם לצרכי היולדת ורצונותיה - בקניות, בתבשילים, בעבודות הבית, בשהייה עם הילדים הגדולים כדי לאפשר ניצול כל רגע יקר של מנוחה, בהגשת שתיה והתקנת כרית למיניקות, במתן אוזן קשבת ושיח מבוגרים (אני בטוחה שכמה מכן מהנהנות בדיוק כאן smile emoticon ). כל זה כמובן גם לפי רצונה ויכולתה של כל מתנדבת ולוח הזמנים שלה.״

היתה היענות רבה בהתחלה, אבל היוזמה לא התרוממה. בניתוח לאחור, יש לי רעיונות למה.
<אמשיך אחר כך>
בשמת_א*

איך לארגן עזרה בקהילה

שליחה על ידי בשמת_א* »

הבעיה שהעזרה שתמי יכלה לתת - לא היתה עזרה מאותו סוג שהיא נזקקה לה
ובהקשר זה אני רוצה לספר על קהילה ששמעתי עליה, שבה יש לאנשים "בנק שעות". זה מאפשר לאנשים לתת דבר אחד לאנשים א,ב,ג ולקבל דבר אחר מאנשים ד,ה, ו. סחר חליפין במה שכל אחד יכול לתת, ללא שימוש בכסף. אם אתה מכניס לבנק השעות גם "עזרה ליולדת" וגם "עזרה לחולים" ואפשר לתרום - הסעות, אוכל, לרוץ לקניות עבור האדם ומצד אחר - טיפול בכלים/כביסה אצלו בבית, זה יכול לעבוד.

אם רשום בלוח הבקשות הקהילתי שפלונית שברה את הרגל וצריכה בין היתר - קניות מהסופר, ואת אמא עמוסה לששה ילדים אבל ממילא הולכת לסופר, אולי זה הדבר שתוכלי לתרום?
בשמת_א*

איך לארגן עזרה בקהילה

שליחה על ידי בשמת_א* »

הו תמי, תספרי עוד על גדוד הדודות {@
תמי_גלילי*

איך לארגן עזרה בקהילה

מגיעה לכאן בפעימות היום. אז בינתיים:
http://www.emlem.co.il/
הזמנתי לדף חברה שלי שריכזה את הפרויקט הזה בעבר, ובטח יכולה לתרום טונות מידיעתה וניסיונה. אני מקווה שהיא תיכנס הנה.
עם זאת, חשוב לי להדגיש שהיום אני לא רוצה להתמקד בתחום כל כך צר. אני רוצה ליצור מצב שבו ניתנת עזרה לכל אחד ואחת שזקוקים לה. אני משתמשת בעניין האימהות החדשות כדוגמה ורוצה להוציא מזה תובנות כלליות.
תבשיל_קדרה*
הצטרפות: 10 נובמבר 2001, 08:15
דף אישי: הדף האישי של תבשיל_קדרה*

איך לארגן עזרה בקהילה

שליחה על ידי תבשיל_קדרה* »

אני גרה במקום שהוא קהילה.
אני עוזרת ונעזרת גם לאנשים שרבתי אתם חזק בענייני ניהול היישוב.
פשוט כי כולנו על אותה ספינה.

אחרי שאמרתי את זה,
אני רוצה להוסיף שיש לך חזון מאוד רחב: לייצר קהילה. קבוצת אנשים בה יש רשת תמיכה וסיוע היא קהילה.

בהצלחה!
שליחת תגובה

חזור אל “דפים למיון”