עזרה לילדים בסיכון

רויטל*
הצטרפות: 24 פברואר 2003, 13:10

עזרה לילדים בסיכון

שליחה על ידי רויטל* »

הי לכולם,
בזמן האחרון עלה לכותרות הנושא של עזרה למשפחות וילדים בסיכון. אתר Ynet מפעיל כבר כחמישה חודשים פרוייקט שנקרא "הילדים של כולנו". מדי שבוע מופיעה כתבה המספרת את סיפורן של משפחות במצוקה, ילדי פנימיות, משפחות אומנה וכו' כשהמטרה היא לייצר מאגר משפחות ארצי אשר יוכלו להשתתף בפרוייקטים השונים: אומנה, קלט חרום, משפחות מארחות וכו' http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3679240,00.html
מסתבר שקיים בארץ מחסור דרמתי במשפחות קלט חירום http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3609432,00.html
כאשר קראתי את התנאים שמציבות רשויות הרווחה ואת תגובות הקוראים, התברר לי שאחת הבעיות היא שיש הכרח שאחד מבני הזוג יהיה בבית - נדרשת זמינות ונוכחות קבועה. ואז חשבתי שאולי אתם, אנשי החינוך הביתי, תוכלו להשתלב בפרוייקט בדיוק מהטעם הזה - יש מישהו זמין בבית! אני טועה? יש ענין?
רויטל*

עזרה לילדים בסיכון

שליחה על ידי רויטל* »

להלן תוכן מסמך רשמי מטעם הרווחה בחולון המסביר בצורה ממצה את נושא משפחות קלט חרום. לדעתי העקרונות דומים ברחבי הארץ.

דרושות משפחות קלט חרום בחולון

אגף הרווחה בחולון עוסק במכלול השירותים לפרט, למשפחה ולקהילה: הוא מסייע לאלה מביניהם המתקשים לתפקד ולהתמודד עם מצוקות ומשברים בקרב כל שכבות האוכלוסיה.

מהו קלט חרום?
מתן מענה מיידי לילדים ממשפחות שנקלעו למשבר. קלט החרום מאפשר לילדים בית חם, בו יקבלו את הטיפול הדרוש עד שתמצא להם מסגרת קבועה.
כיום חסרים בקהילה בתים חמים המשמשים בשלב המעבר.
  • דוגמאות למשברים מיידים: אשפוז אחד ההורים בהעדר קרובי משפחה אחרים שיסייעו, אי תפקוד ההורה המטפל מסיבות שונות ובכל מקרה בו הילד נזקק לבית או להגנה מיידית על שלומו הנפשי והפיזי.
יש לציין כי הילדים הזקוקים לקלט חרום הם בד"כ צעירים, בגיל הרך ובי"ס יסודי, יתכנו מקרים גם של בני נוער.

מהי משפחת קלט חרום?
משפחה שיכולה לקלוט ילד באופן מיידי כשתידרש ולתת לו סביבה מטפלת, תומכת וחמה

שהות הילד במשפחה הינו לטווח של שעות עד חודש, עד שישוב למשפחתו או שתמצא לו מסגרת קבועה.

חשוב שהמשפחה תהיה זמינה אך הכנסת הילד למשפחת הקלט נעשית בתאום ובהתאם לפניותה.

יש לציין כי הרכב משפחות הקלט יכול להיות גמיש ומשתנה, למשל: זוג עם ילדים בגירים שכבר עזבו את הבית, משפחה עם ילדים ועוד.

המשפחה מלווה על ידי צוות מקצועי מאגף הרווחה.

המשפחה זכאית לתשלום סמלי על בסיס יומי והחזרי הוצאות מאושרות, למשל: עבור טיטולים, מזון לתינוקות ותרופות.

לפרטים נוספים ניתן לפנות לאגף הרווחה, לרמה אליקים או לדנית אליאסי-בוני:
 03-5025789 03-5025657 03-5025604 [email protected]
אורנה_שפרון*
הצטרפות: 11 אוגוסט 2001, 22:59
דף אישי: הדף האישי של אורנה_שפרון*

עזרה לילדים בסיכון

שליחה על ידי אורנה_שפרון* »

יש כאן עניין חשוב!!!!
מקפיצה ל -מה חדש
נ_ע_מ_ה*
הצטרפות: 02 אוקטובר 2006, 13:48
דף אישי: הדף האישי של נ_ע_מ_ה*

עזרה לילדים בסיכון

שליחה על ידי נ_ע_מ_ה* »

אנחנו היינו משפחה מארחת ומשפחת אומנה משך הרבה שנים (זה שונה מקלט חירום!)
מי שרוצה לשאול שאלות,נשמח לענות
רויטל*

עזרה לילדים בסיכון

שליחה על ידי רויטל* »

הי נ ע מ ה,
אז השאלה שלי היא בעצם האם אנשי החינוך הביתי הם באמת ציבור שיותר מתאים לקריטריונים של הרווחה? אם כן, האם לדעתך כדאי להשקיע בקידום הנושא ובהעלאת המודעות בקרב אנשי החינוך הביתי באופן ספיציפי? אם כן - מה את מציעה לעשות? לשם הבהרה - אני פועלת בנושא בהתנדבות ומתוך רצון אמיתי לסייע לכמה שיותר ילדים. תודה.
נ_ע_מ_ה*

עזרה לילדים בסיכון

שליחה על ידי נ_ע_מ_ה* »

רוויטל,
קשה לי לענות על שאלתך משום שהיא דורשת הכללה של "ציבור" משפחות החינוך הביתי, וזה דבר בלתי אפשרי,כי כל משפחה מאד שונה אחת מהשניה ואינני מתכוונת לייצג אף אחד.
אני כן יכולה לדבר רק בשם עצמי
אכתוב תשובה מפורטת לא רק למענך,אלא גם למען משפחות מקהילת באופן טבעי שקוראות פה

ב"מקרה" הספציפי שלנו, היותנו משפחת אומנה הרבה שנים,היוותה חלק מהבחירה לגדל את ילדיי הביולוגיים בחינוך ביתי. מצאנו עצמנו משקיעים המון זמן ותשומת לב בלגדל ילדים של אחרים,(טוב,היה לי גם גן ילדים קטן...) בעוד ילדיינו שלנו יצאו (באופן חלקי)למסגרות חוץ ביתיות וקיבלו פחות תשומת לב הורית בתקופה זו.(כן קיבלו הרבה דברים אחרים חשובים!) כלומר: לא היינו בחינוך ביתי במהלך תקופת היותנו משפחת אומנה.
כיום,בתור אמא לארבעה ילדים בחינוך ביתי כבר 3 שנים,אני יכולה לומר שזו עבודה קשה קשה קשה ,אז כביכול-למה לנו להקשות על עצמנו עוד יותר?...מה אנחנו צריכים את זה?
ובכן,התשובה על כך איננה רציונלית.
הבחירה לפתוח את ביתך וליבך בפני ילדים בסיכון אינה רציונלית לדעתי (בלתי הגיונית בעליל יכול להיות ניסוח מתאים יותר.). יש כאן מגוון שיקולים אחרים שמשקלם מכריע את הבחירה,חלקם אינם מודעים אפילו.
לכל אחד מאיתנו יש איזו דרך שהוא צריך לעבור בעולם הזה,תיקון,שיעור ללמוד. עבור מי שבוחר לשמש הורה אומן ,אפילו לזמן קצר (אומנת קלט-חירום),העבודה הזו עם הילדים האלו,היא חלק מהייעוד שלנו.
מהיכרות עם כמה הורים בחינוך ביתי,אני יכולה לומר שרמת המודעות העצמית שלהם מאד גבוהה, ומי שמוכן לעבוד קשה כדי לפגוש חלקים בעצמו שזקוקים לריפוי,יהיה מוכן לעזור גם לילדים בסיכון לרפא את עצמם. זוהי למידה משותפת,במובן זה שגם ההורה האומן וגם הילד נועדו לתת ולקבל אחד מהשני. הכל אחד הרי. מה שאתה נותן-זה מה שאתה מקבל.
הורים בחינוך ביתי עשויים להיות קהל יעד מתאים גם משום שיש להם יותר סבלנות ויכולת לדחות סיפוקים- יכולות יקרות ערך כשמדובר בעבודה עם/מול ילדים בסיכון.(אולי נכון יותר לומר שהם מתרגלים את השימוש במיומויות האלו יותר בחיי היומיום ולכן "משופשפים"יותר. זו לא יכולת מולדת בהכרח,אלא ניתן לשפר אותה בהדרגה).
סדרי העדיפויות (להשקיע בחינוך הילדים,על פני העדפות אחרות כמו סדר וניקיון,קריירה,וכ"ו..) הן קרקע פוריה שתוכל לאפשר צמיחה הדדית של ההורה והילד האומנים יחד, כי יש יותר מוכנות לעבוד על הדברים החשובים באמת,בלי לתת לקשיים הקטנים לשבש לנו את ההליכה הבטוחה בדרך.
אהבה.קבלה הדדית. הכלה.הבנה.חום.
זה מה שהילדים האלו צריכים
ומה הפלא? גם אנחנו... בדיוק את אותם הדברים... גם בחיינו כבוגרים,עם/בלי קשר לרקע המשפחתי הקודם שלנו... כולנו בני אדם...

האומנה והחינוך הביתי עשויים להיטיב עם שני הצדדים,במיוחד כשהמשפחה קטנה. למשל: הורים לילד ראשון שמתקשים לצמצם את המירכוז הרב בילד ומבינים שאם תהיה עוד התרחשות בבית ,הוא ילמד (בעל כורחו...) להעסיק עצמו יותר בעצמו,ילמד להתחלק עם האחר,ילמד לקבל את השונה כחלק בלתי נפרד מעצמו,ממשפחתו.
ילדיי קיבלו שיעור חשוב מאד לחיים בנתינה. הם למדו שכל השפע שיש להם,הוא לא באמת שלהם,אלא הם רק זוכים להינות ממנו,ולכן ראוי שיתחלקו בו עם מי שחסרים את היציבות המשפחתית והאהבה ההורית ללא תנאי.

האומנה יכולה גם להתאים למשפחות דתיות שעבורם זו נחשבת "מצווה" גדולה. הרי כל המציל נפש אחת מישראל כאילו הציל עולם ומלואו
במונח "דתי" אינני מתכוונת רק לשומרי מצוות ע"פ ההלכה,אלא לכל מי שמחובר לרוח ויודע בתוכו פנימה,שיש משהו (ולא משנה אם קוראים לו אלוהים/הטבע/הייקום/יישות רוחנית/רוח גדולה) שגדול יותר,שמכוון,שמחבר,שמקשיב,שיוצר,שעוזר,שסולח...

לגבי "מה לעשות" כדי לשווק את הרעיון למשפחות חינוך ביתי - נדמה לי שהדף הזה הוא התחלה טובה
במידה ויעלה צורך של אנשים מתעניינים,אולי כדאי להזמין לכאן (לשיח הוירטואלי הזה) עובדת סוציאלית שתענה על שאלות
(האמת שאני עובדת סוציאלית במקצועי,אבל היות שאינני מזדהה עם הממסד,אינני יכולה לגשר בינו ובין הפרט),
אז עדיף מישהיא שעובדת בתחום ומעודכנת בנהלים

בעיה "קלה" שאולי עשויה לעכב מתן אישור אומנה למשפחות חינוך ביתי: לא בטוחה שברווחה יסכימו שילד אומנה יתחנך בבית. בדר"כ אלו ילדים שזקוקים לשייכות למסגרת נורמטיבית. אלא אם כן מדובר על אומנת חירום-קלט,ואז זה דווקא מאד מתאים.
לא יודעת. בקיצור-שווה בדיקה.
רוויטל,תבדקי את העניין הזה מול הרשויות
למרות שלדעתי- מי שרוצה להיות משפחה אומנת,רוצה באמת-שום נוהל לא יעצור אותו (בדיוק כפי שנהלי משרד החינוך לא מונעים מאיתנו לקחת אחריות על חינוך ילדינו)

תודה
רויטל*

עזרה לילדים בסיכון

שליחה על ידי רויטל* »

תודה נ ע מ ה!
הדברים שכתבת מרגשים, מדהימים, משמחים ועמוקים.
אשמח אם הנושא באמת יעלה לדיון בצורה רצינית ואם יהיה עניין אברר כל מה שצריך.
בכל מקרה, כמו שציינת, כאשר מדובר בקלט חירום לתינוקות ופעוטות - אין שום בעיה מבחינת ה"נהלים".
אם לרווחה יש בעיה עם "חינוך חובה" בכל אופן יוכלו להשתמש במאגר הורי החינוך הביתי שירצו, עבור הקטנים - וזה דבר מדהים בפני עצמו.

שוב תודה על ההתייחסות הרצינית
אוד_ליה*
הצטרפות: 01 ספטמבר 2007, 19:58
דף אישי: הדף האישי של אוד_ליה*

עזרה לילדים בסיכון

שליחה על ידי אוד_ליה* »

מאז ומתמיד רציתי להיות משפחת אומנה. לפני שבאו הילדים דיברתי עם שירותי האומנה בסביבתנו והם אמרו לי שלא נותנים לזוג כל כך צעיר לקחת ילדי אמנה (כנראה מתוך חשש שהנישואין עדיין לא יציבים). שמרתי את הרצון הזה על אש קטנה.
עכשיו יש לי 2 ילדים (במסגרת לחצי יום, בספטמבר יכול להיות שלא נחזור לגנים), ואחת בדרך. רוצה לקחת ילדים הבייתה אבל חוששת:
אם הילדים באים מבתים אלימים, או אפילו גרוע יותר, אחרי התעללות מינית- האם אין אני שמה בסיכון את ילדי שלי (הקטנים מאוד)? האם אני יכולה לבקש ילדים רק מתחת לגיל 4, נניח?

ובנוסף, נאמר לי ממקור (לא אמין), שבשביל לקחת ילד אמנה אני צריכה שהבית יהיה גדול במיוחד, שיהיה לי חדר לכל ילד... האמנם?
נ_ע_מ_ה*

עזרה לילדים בסיכון

שליחה על ידי נ_ע_מ_ה* »

אענה ככל שידוע לי (אינני גורם מוסמך!)

לא צריך בית גדול במיוחד ואין דרישה לחדר לכל ילד (אם כי עדיף,גם לכם,שילד האומנה יישן בחדר נפרד).
כן צריך מקום יציב ובטוח.מרחב מיוחד גם בלב וגם בבית. מרחב/מרווח נשימה ואורח רוח.
מה שעוד הייתי ממליצה עליו כתנאי בסיס (למרות שהוא אינו מוגדר ככזה בנהלים) הוא זוגיות חזקה ועמידה בפני טלטלות.

לגבי החששות: הם מאד לגיטימיים ומובנים ושרותי הרווחה עוזרים ומלווים אתכם עם כל חשש וקושי שעולה. יש גם אתר אינטרנט של הקהילה ומפגשים חברתיים.
באופן אישי אני יכולה לומר שמנסיוני,רוב החששות שפחדתי מהן-הסתברו כלא רלוונטיות,לעומת דברים אחרים בעייתיים שלא העלייתי בדעתי שאצטרך להתמודד איתם.

לגבי גילאי הילדים: קודם כל,את יכולה בהחלט לבקש גילאים מסויימים והעובדת הסוציאלית שמחברת בין הילדים והמשפחות אומנה בודקת אם יש התאמה משני הצדדים.
לנו למשל הציעו ילד בגיל צעיר ולא התאים לנו. באותה תקופה הייתי גם כך עם שני ילדים קטנים תלויים עלי/בי ולא התאים לי עוד אחד,במיוחד לא כזה שזקוק לאימהות אינטנסיבית. כן התאים לנו לקבל נערות מתבגרות שהצרכים שלהם מאד שונים משל ילדיי. חשוב היה לי שאוכל להתפנות אליהן לשיחת נפש וכאלו בשעות הערב,כשילדיי הביולוגיים כבר ישנים, וכך זה לא בא על חשבונם.
אבל כל מגוון השיקולים הוא מאד אישי ומאד מורכב,מהרבה דברים. אתם-כזוג,צריכים לחשוב מה יותר ומה פחות חשוב לכם
אם יש מתנה גדולה שקיבלתי מכל ההתנסות הזו- זו המיומנות של בחינת סדרי העדיפויות שלי ושימת דגש על העיקר,על מה שבאמת באמת חשוב בחיים

ממליצה לך לפנות לעמותת האומנה באזור מגורייך (סאמיט בירושלים והדרום,אור שלום באזור המרכז,לא יודעת מי בצפון)
ולבקש מידע. יש להם הרבה חומר כתוב(גם פורמלי וגם עיתון של הקהילה למשל)הם מארגנים מדי פעם הרצאות ומפגשי גיוס משפחות ובהם מדברים על הכל,כל שאלה מקבלת מענה. (טוב,יש כמובן שאלות שרק את תוכלי לענות עליהן,ושאלות שהתשובה עליהן תינתן רק בזמן אמת-כשכבר תשוטו יחד בסירה בים הגועש,בדרך אל חוף מבטחים...)
אב,קחו בחשבון שהוא יכול להיות מאד רחוק (חוף המבטחים),אבל בסוף מגיעים.
אני מאמינה שעם ילדים קטנים מגיעים לחוף הזה הרבה יותר מהר מאשר עם מתבגרים. שוב-מגוון שיקולים ,שכולם חשובים ותצטרכו להכריע מה יותר נכון עבורכם בשלב זה של החיים

בהצלחה
אוד_ליה*
הצטרפות: 01 ספטמבר 2007, 19:58
דף אישי: הדף האישי של אוד_ליה*

עזרה לילדים בסיכון

שליחה על ידי אוד_ליה* »

נעמה, תודה רבה
אשמח אם תפרטי לגבי הקשיים שעלולים להיתקל בהם, כמובן מנקודת מבטך האישית (אל תחששי להרתיע אותי, אני רוצה לדעת כל מה שצריך לפני הצעד הזה...)
בנוסף- משהו שאמרת על שליחת ילדייך לגן בעוד את שומרת על ילדים אחרים- האם הנערות לא הלכו למסגרות הקרובות למקום מגוריכם?
נ_ע_מ_ה*

עזרה לילדים בסיכון

שליחה על ידי נ_ע_מ_ה* »

קשיים...
לפרט?את בטוחה? לא ישאר מקום בדף...
ס...ת...ם
טוב,לא ממש סתם. יש הרבה קשיים. זה לא קל בכלל וגורם הרבה זעזועים במשפחה. בגלל זה ציינתי שחשוב שתהיה זוגיות יציבה ובטוחה.
לא רלוונטי להתייחס כאן לקשיים ספציפיים כאלו ואחרים,משום שזה מאד תלוי בילד,בכם,בהסטוריה שלכם ושלו,בנסיבות שבעתיין הגיע לאומנה, כל מקרה לגופו.
יש גם עניין של סודיות ושמירה על פרטיות,כך שממילא לא אפרט
העבודה שלנו עם בנות האומנה שחיו איתנו,היתה לטווח ארוך (לעומת אומנת קלט-חירום שמטרתה לתת מענה מיידי לטווח הקצר). רק היום,אחרי שאני כבר סבתא לשני נכדים,אני יכולה להינות מפירות העבודה הקשה . יש לי המון המון המון סיפוק,כשאני רואה את בת האומנה הגדולה שלנו אמא לשניים שמגדלת אותם כל כך טוב. לחשוב שאנחנו היינו עבורה המודל היחיד של חיי משפחה (גדלה בבתי יתומים ופנימיות כל ילדותה). ובת האומנה השנייה שמקיימת זוגיות בריאה ויציבה הודות למודל הזוגי-ההורי שלנו.
אבל... וזה אבל גדול: גיל ההתבגרות הוא גיל מסובך לאללה גם בלי קשר לרקע הקשה שממנו באים הילדים
אני בטוחה שהקשיים עם ילדים קטנים קיימים,אבל האופן שבו הם באים לידי ביטוי הוא שונה מאד מאד.יותר קל בהרבה מובנים,אבל מן הסתם גם יותר קשה מבחינות אחרות

כן אוכל לתאר קו כללי של קושי שלדעתי מהווה מכנה משותף אצל רוב משפחות האומנה
במידה והילד מגיע מרקע של פגיעה/התעללות/ניצול/... הוא בדר"כ סוחב איתו על הגב משבר אמון בעולם המבוגרים. כדי לרכוש מחדש את אמונו צריך אין סוף אהבה וסבלנות (ובאמת אין לזה סוף,כי החסך גדול וכמה שממלאים,נדמה כאילו זה לעולם לא יספיק)
הילד יעשה הכל כדי לבדוק אם זה אמיתי,אם באמת באמת אוהבים אותו ושומרים עליו ודואגים לו. לכן,המבחנים הם קשים ובלתי פוסקים. הילד ינסה לבדוק את הגבולות שלכם- מה אתם מוכנים לעשות בשבילו והאם תמשיכו לרצות בו גם אם יעשה בעיות. אז הוא עושה. וואו וואו עושה...
במידה ומדובר על סיפור של הורה חולה/מת/מוגבל או משהו דומה,נתוני הפתיחה הרבה יותר קלים

בקיצור-זה מאד שונה ממקרה למקרה
אני שוב ממליצה לך לפנות לעמותת האומנה באזורך ולקבל מידע מהם. הם בסדר בדר"כ. זה לא משרד הרווחה הבירוקרטי והמעצבן של פעם. בעקבות תהליך ההפרטה,משרד הרווחה כבר לא מטפל ישירות,אלא דרך העמותות. הם נותנות הדרכה וליווי,ייעוץ,טיפולים,בקיצור-מה שצריך

מרגישה שגלשתי יתר על המידה לסיפורים אישיים על האומנה שלנו,וזה לא רלוונטי ממש לדף,כי רויטל שפתחה אותו ביקשה לגייס משפחות קלט-חירום,שזה לטווח קצר ומאד שונה

בהצלחה בכל מקרה
רויטל*

עזרה לילדים בסיכון

שליחה על ידי רויטל* »

הי בנות,
רציתי להבהיר שאני בעד כל דיון העוסק במתן עזרה לילדים בסיכון - אומנה, קלט, אירוח וכו'. הדף שלי נועד לעורר עניין, לקדם מודעות, לתת מידע ולהוות במה לנושא. תודה.
סבטקסט_כפול*
הצטרפות: 09 יוני 2005, 18:20
דף אישי: הדף האישי של סבטקסט_כפול*

עזרה לילדים בסיכון

שליחה על ידי סבטקסט_כפול* »

מעלה למודעות,חסרים המון משפחות אומנה וקלט והילדים הולכים למוסדות.
פלוני_אלמונית*
הצטרפות: 19 אוגוסט 2001, 22:52
דף אישי: הדף האישי של פלוני_אלמונית*

עזרה לילדים בסיכון

שליחה על ידי פלוני_אלמונית* »

+הודעה ממשתתפת חדשה התקבלה בברכה:+

יש למישהו טלפון שאפשר לפנות אליו, במידה ורוצים לשמש משפחת אומנה?
פלוני_אלמונית*

עזרה לילדים בסיכון

לא קלט חרום.
אבישג_א*
הצטרפות: 25 נובמבר 2006, 22:44
דף אישי: הדף האישי של אבישג_א*

עזרה לילדים בסיכון

שליחה על ידי אבישג_א* »

תגגלי
שחר - אומנה טיפולית
ויש עוד 3 אומנות "רגילות" שמחולקות לפי אזורים בארץ
אזור המרכז זה "אור שלום" אם אינני טוע
פלוני_אלמונית*

עזרה לילדים בסיכון

היי שלום לכולם רציתי לשאול האם משפחה אומנת יכולה גם בנוסף להיות משפחת קלט?עלי ציין שאני אם חד הורית משפחה אומנת.תוד
פלוני_אלמונית*

עזרה לילדים בסיכון

אני משמש כמשפחת קלט חירום, שאלתי היא האם אני יכול לצאת לחופשת לידה כשמגיע תינוק?
פלוני_אלמונית*

עזרה לילדים בסיכון

שלום וברכה,
אני עובדת סוציאלית בפנימיה לסיכון
ומחפשת עבור בת 13 עם הנמכה קוגנטיבית
משפחה מארחת
דיי בדחיפות, לראש השנה הקרוב
לבירורים לפנות לאמונה:
0584206715
זרח_הפרח*
הצטרפות: 20 מרץ 2010, 20:33
דף אישי: הדף האישי של זרח_הפרח*

עזרה לילדים בסיכון

שליחה על ידי זרח_הפרח* »

באיזה אזור?
פלוני_אלמונית*

עזרה לילדים בסיכון

האם גבר רווק/גרוש החי לבדו, אך בעל מסוגלות הורית ומצב כלכלי מתאים יכול להיות "משפחת" אומנה עם אב יחידני? משהו דומה?
שליחת תגובה

חזור אל “תחזוקה ושיפוצים”