שאלות ותשובות בנושא תזונת פעוטות

אנונימי

שליחה על ידי אנונימי »

שאלות ותשובות בנושאי תזונת תינוקות, פעוטות וילדים שהועברו מהדף שאלות ותשובות בנושא תזונה

ראו גם: מעבר לאוכל מוצק, מדור תזונה טבעית, מדור תינוקות ופעוטות, שאלות ותשובות בנושא תזונה לפי נושאים

עריכה: טלי מא, 8.2.08

תיסוף ויטמין C לבן 3
פלוני אלמונית (2003-10-04T23:03:00):
האם כדאי לתת תוספת של ויטמין סי לקראת החורף. הכן גופך לחורף...
אני שואלת לגבי בני בן השלוש שהולך לגן וגם נדבק במחלות לפעמים. האם הוימין נספג בהיותו בכדורים מציצה?
ורד לב (2003-10-05T09:43:00):
כדורי מציצה נספגים בהחלט (לפעמים אפילו טוב יותר) ולילדים זה מעולה.
אני לא בגישה של לתת מניעתית, אלא לשים דגש על תזונה נכונה ומאוזנת, עשירה בויטמינים ומינרלים וגם בויטמין C וכמובן לשים עין על הילד. אם הוא קצת יותר חלש, לאפשר לו לנוח וכו' ואולי אז יהיה אפשר לתת תוספות לחיזוק. אבל גם פה יש גישות שמדברת על לתת לגוף להתמודד עם הדברים בעצמו.
ויטמין C נמצא בכל הפירות והירקות, בעיקר בפירות טרופיים (קיווי, אננס, פפאיה, גויאבה וכו'), בפירות הדר, פירות יער למיניהם (עוד מעט יהיו תותים), גמבה, עגבנייה וכל הירוקים למיניהם, נבטים (אפשר לבד).
לבריאות!
ורד לב (2003-10-05T09:44:00):
אה, דבר נוסף ששכחתי- ויטמין C אינו נאגר בגוף ולכן צריך לקבל ממנו בכל יום, אז כל העניין של הכן גופך לחורף...אפעס... אבל יש מה לדאוג לגוף בריא באופן כללי.

@}

תינוקת שאוכלת קרטון

ה עוגיה (2003-12-23T21:29:00):
שמעתי על כאלה שמלקקים את הקירות (אבל לא פגשתי) ושמעתי שזה נובע ממחסור בסידן.
מה אני צריכה להבין אם הילדה שלי (10 ח') אוכלת קרטון? (עטיפה של הדיסק של "הדג נחש"...)
אני לא חושבת שהיא רעבה כי היא אחרי בקבוק מרק ובקבוק פורמולה והיא דוחה מזון אחר. היא פשוט מכרסמת את העטיפה...
(ברצינות אני שואלת)
ורד לב (2003-12-27T23:02:00):
נשמע לי שהיא משחקת בצורה אחרת פשוט.... :-)
>ורד זוכרת תקופה בחייה שנהגה לאכול ניירות, בשביל הכייף<
תינוקת שאוכלת קירות

נעה ש (2004-01-22T12:12:00):
הי ורד
שירה הבת שלי (בת 10 חודשים) התחילה לאכול את הקירות.
מישהו אמר לי שזה בגלל שחסר לה סידן
שמעת פעם על קטע כזה?
נראה לך הגיוני או שזו שטות גמורה?
במה יש סידן זמין שאפשר לתת לה חוץ ממוצרי חלב.
היא גם חולה קצת אז לא בא לי לתת לה מוצרי חלב בשלב זה.
תודה על העזרה
נעה שדה
ורד לב (2004-01-22T19:59:00):
היי נעה,
היא כבר אוכלת מזונות מלבד חלב M?
פירות יבשים למיניהם (תאנים, משמשים), חמאות אגוזים ושקדים (שקדיה וכל שאר מוצרי החברה משאר האגוזים), טחינה (אם כבר ניסית אז בסדר, רק דעי שזה עלול להיות אלרגני, לא מחייב בכלל), מוצרים עם חרובים, או יותר טוב להכין לה דייסת קוואקר (אם היא אוכלת) עם אבקת חרובים, קטניות קלות כמו עדשים ומאש. ו...כן, יכול להיות בזה משהו, באכילת הקירות!
נעה ש (2004-01-23T13:31:00):
היי ורד
היא אוכלת דברים נוספים מלבד חלב M אבל לא את הדברים שהצעת.
התחלתי איתה מוצקים יחסית מאוחר. היא פשוט לא התעניינה ואני לא לחצתי.
אנחנו עדיין בירקות הכתומים ופירות מרוסקים. אני כן נותנת לה לטעום כל מיני דברים אחרים.
טחינה היא כבר טעמה מספר פעמים ולא הייתה תגובה אלרגית.
אני אנסה את הדברים שהצעת. נראה אם היא תסכים. אכלנית גדולה היא לא.
תודה בכל אופן
נעה
תינוקת אוכלת מוצרי נייר

שירה (2004-10-27T22:13:12):
ורד שלום,
יש לי תינוקת בת 15 חודש. היא מאוד אוהבת לאכול... ניירות, במיוחד נייר טישו.
כל אחד כזה נוחת לידיה בהתלהבות ובלעיסות.
חשבתי שאולי חסר לה איזשהו מרכיב הקיים בנייר או מרקם הדומה לנייר, ולמרות שאנחנו צמחונים התחלתי לתת לה עוף (אורגני),גם כדי למנוע חוסר בב-12 או בברזל, והיא אכן מאוד מאוד אוהבת לאכול עוף - נדמה לי שיותר מכל מאכל אחר (בנוסף לאבוקדו, חומוס), אני נותנת לה גם קצת במבה לפעמים - בגלל המרקם והמליחות (גם מלחיות היא אוהבת ללקק), אבל בעיית אכילת הנייר לא נפתרת. יש לך רעיון מה זה יכול להיות? תודה מראש על התייחסותך.
ורד לב (2004-10-28T16:11:15):
שירה, זה בטח מראה מאד משעשע :-D
התחושה שלך לעניין הברזל וה 12-B היא נכונה. דעי רק שבעוף אין המון ברזל ו 12-B, ממליצה על הודו אם את כבר בעניין. לצערי, לא יכולה להמליץ לך על אורגני, כי אין :-(
מה עם ביצים ומוצרי חלב? היא כן אוכלת?
אולי תתארי דברים שהיא אוכלת ואז אוכל לענות לך יותר במדוייק.
אגב, האם היא יונקת?
שירה* (2004-10-28T22:45:41):
ורד תודה על התייחסותך,
לצערי היא לא יונקת כבר כמה חודשים: א. כי היא נולדה עם לשון קשורה ולא ינקה טוב, ומשק החלב הלך והידלדל עד שגילינו זאת, אבל בכל זאת ינקה במקביל לתוספות עד בערך 10-12 חודש. ב. אני בהריון (בשבוע 25) והחלב נגמר כליל (מה שלא מפריע לה להמשיך לדרוש את תנוחת ההנקה ומציצה לצורך הירדמות או נחמות, ידוע לך אם זה בעייתי בהיריון?).

אתאר בערך את הארוחות:
מוקדם בבוקר - דיסה משקדים/מקדמיה ותמרים טחונים יחד במים ומסוננים בתוספת דגן כלשהו מבושל - שבולת שועל או אורז מלא או כוסמת, דוחן וכו'.
בהמשך הבוקר עד הצהריים - פירות (כשלושה) - מילון או מנגו, תפוח,אגס, מאוד אוהבת רימון, בננות, עכשיו גויאבה וכדו'.
צהריים - ירקות מאודים - בטטה, קישוא, גזר, דלעת,שעועית ירוקה, תפו"א, בתוספת דגן/ עוף (כפעמיים בשבוע)/ לפעמים עדשים מונבטים. ולרוב בתוספת אבוקדו שמאוד אהוב עליה, הכל מעוך יחד.
אחה"צ - פרי או עוגייה מקמח מלא או מיץ גזר.
ערב - לא תמיד מסודר, לרוב חוזרים מהטיול ואז מכינים בקבוק ללילה (כמו דייסת הבוקר) והיא שותה אותו.
כשאוכלים א. ערב - ירקות במיוחד עגבניה ומלפפון המועדפים עליה, לחם מלא, טחינה או אבוקדו לפעמים חביתה מאודה במים (מביצה אורגנית). ולפני השינה בכל מקרה מקבלת בקבוק למרות הארוחה. נראה לי שהיא לא לגמרי משביעה אותה, אני לא יודעת מה עוד לתת לה בארוחה, כי היא לא אוכלת מוצרי חלב - אנחנו לא צורכים זאת וגם היא מאוד רגישה אליהם.
בלילות האחרונים היא מתעוררת מס' פעמים בלילה ואוכלת עוד מהדייסה.
בקשר לעוף - הופתעתי בעניין מיעוט הברזל, האם בכל זאת עדיף לתת הודו לא אורגני (עם כל האנטיביוטיקה)? האם יש חלקים מיוחדים בעוף שעדיפים מבחינת הברזל? (חוץ מכבד שמאוד קשה למצוא אורגני)
אשמח להתייחסותך, תודה רבה.
שירה (2004-10-28T22:50:04):
תוספת קטנה - היום היינו אצל חברים והיו שם חתיכות גבס. היא פשוט תפסה אותן והתחילה ללעוס כאילו כלום. החברה אמרה שאולי חסר לה סידן, האם זה אפשרי עם הצריכה הקבועה שלה של שקדים ולעיתים טחינה?
ורד לב (2004-10-30T12:31:58):
שירה- מאד ייתכן מחסור בסידן, אם היא פונה לדברים כאלו ואוכלת אותם. שאלה- היא ממש אוכלת, או שזה ברמה של משחק?
קיראי ShowDoc]פה Section Baby5[/po].asp?SectionID=22&DocID=830 עוד על סידן ומקורות אפשריים.
לגבי הברזל, אין ספק שהודו עדיף על פני עוף. אז נכון, אין אורגני, אבל אם בחוסר ברזל עסקינן, יש לזה משקל גדול יותר מאשר לטיפולים.
ושוב אפנה אותך לקרוא עוד על ShowDoc]מקורות לברזל Section Baby5[/po].asp?SectionID=22&DocID=553
בשמת א (2004-11-01T12:05:35):
שירה, התזונה שלה נראית לי נורא דיאטתית. אין מספיק שומן, אין מספיק חלבון. רק לי נדמה?
שירה (2004-11-01T13:45:13):
בשמת,
אין מספיק שומן, אין מספיק חלבון
היא אוכלת אבוקדו, שקדים, טחינה, לפעמים ביצה ועוף לפעמים עוגיות- אילו עוד שומנים נותנים לתינוקות?
חלבונים - קטניות, ביצה, עוף - מה עוד אפשר?
אשמח לשמוע רעיונות.
בשמת א (2004-11-01T17:19:47):
אבוקדו, שקדים, טחינה
מצויין, ואפשר להוסיף שמן זית. חסר שומן מן החי?
היא אוכלת מהם כמות?

חלבונים - קטניות, ביצה, עוף - מה עוד אפשר?
אני הבנתי שעוף רק פעמיים בשבוע וביצה לא כל יום?

ראו גם: תינוקת אוכלת חול ים

@}

תירס לא מבושל

טלי (2004-03-09T17:59:00):
מה הנזק באכילת תירס לא מבושל ע"י בן שנה ו9? תודה
ורד לב (2004-03-09T21:34:00):
שזה יצא לו בקקי? אל תדאגי, גם מבושל ייצא :-D
מה הבעיה, תני עוד פרטים. הוא נגס במקרה בקלח תירס חי? אם כן, לא הייתי דואגת. הגוף חכם מאד!
טלי (2004-03-09T22:05:00):
סבא שלו נתן לו לאכול מקלח חי, אל תשאלי אותי מדוע..................קלח שהיה באריזה מהסופר
ורד לב (2004-03-10T00:23:00):
טלי, בתכלס כשהתירס טרי גם אני אוכלת ככה, זה יותר טעים. אבל ברגע שהם קצת לא טריים הסוכרים הפשוטים הופכים לעמילן וזה כבר מצריך בישול.
לא נראה לי שמשהו יקרה, אולי כאב בטן אם הוא רגיש.
טלי (2004-03-10T08:25:00):
מה קורה אם הסוכרים הופכים לעמילן?
ורד לב (2004-03-10T12:32:00):
לא יקרה כלום מהתירס. עמילן הוא פשוט צורה קשה יותר לפירוק (בשביל הגוף), אבל זה יהיה בסדר. נראה לי! תעקבי אחריו ותראי מה קורה.

הערת העורכת: עד כמה שידוע לי אין שום נזק מאכילת תירס לא מבושל, בכל גיל.
אולי למחוק את המקטע הזה.

@}

תינוקת לא אוכלת מרוסקים, הנקה מלאה, אמא תשושה

אמא נוגי (2004-05-03T00:01:00):
יש לי חברה עם תינוקת בת 9 חודשים. חברתי מתפקדת כמעט לבד, וכמעט ולא ישנה בלילות, הילדה עדיין יונקת ומסרבת לכל אוכל מרוסק (פירות וירקות). בחודשיים האחרונים היא לא עלתה בכלל במשקל. ככול הנראה איכות החלב של חברתי ירדה מאוד (תשישות, תזונה לקויה וכד'). הילדה כן מוכנה לאכול דברים מוצקים יותר כמו גבינה צהובה, תפוחי אדמה בשמנת , פתיתים, אבל אוכלת בכמויות מאוד קטנות.
מה אפשר להמליץ לחברתי לתת לילדה לאכול?
בשמת א (2004-05-03T00:18:00):
איכות החלב של חברתי ירדה מאוד
אין דבר כזה. אבל יש סיבות אחרות לעלייה מעטה בגיל זה.

יש לי שלוש הצעות לחברתך ואחת לך:
לחברתך -
  1. לעשות בדיקת דם לילדה, לפעמים אנמיה גורמת לחוסר תיאבון.
  2. כדאי לתת בשר הודו אדום ועוף. קטניות כמו עדשים, אפונה. טחינה, שקדיה.
  3. ולהתייעץ עם דיאטנית שמבינה בהנקה, כמו טובה קראוזה (חפשו באתר אמנות הלידה), כי עלייה מעטה לא אומרת שיש פה דווקא משהו לא בסדר. צריך לעשות תישאול מקיף. לא בטוח שיש בכלל בעיה - היא נשמעת לגמרי נורמלית לגילה.
ולך: בבקשה לא לחפש את "האשם" בהנקה. "איכות חלב" ירודה יכולה לקרות במצב של תת תזונה מהסוג שיש בסומליה או באסונות כאלה. לא סתם אצל אמא ישראלית.
אמא נוגי (2004-05-03T09:35:00):
בשמת. שלא תביני לא נכון, אני תומכת נלהבת של הנקה! ואולי לא הסברתי מספיק טוב את המצב.
חברתי היתה בעברה אנורקטית, היא עד היום אוכלת מעט מאוד! ישנה בקושי 3 שעות בלילה וגם זה לא ברצף. אין לה בכלל תמיכה של בן זוג (ולא בגלל שהיא אם חד הורית, פשוט כזה הוא). בשאיבות שהיא שאבה שכבת השומן בחלב היתה מזערית וגם הכמויות.
בתקופה שאני הנקתי אני זוכרת בבירור ירידה בכמויות החלב אחרי לילות ללא שינה, אבל אני הקפדתי מאוד על תזונה וכמות השומן היתה תמיד טובה.
הבת של חברתי לא עלתה בכלל במשקל חודשיים, מאחר וה INTAKE שלה מבוסס בעיקר על הנקה, המסקנה הראשונית שהגיעו אליה (בטיפת חלב ורופא הילדים) היתה שצריך להעשיר לה את הכלכלה, אבל היא פשוט לא מצליחה לעשות את זה.
עוד אין לה שיניים, כך שקשה לתת לה ממש מוצקים, ולאוכל מרוסק היא פשוט מסרבת. חברתי ניסתה להעשיר לה את חלב האם בדייסות, וגם לתת לה דייסות מחלב סויה, אורז, עזים ועוד, אבל היא מסרבת לאכול בכפית ופשוט יורקת הכול החוצה. היא מנסה לתת לה דברים רכים יחסית ביד, או בפה אבל נמנעת (לדעתי בצדק) מדברים כמו תפוחים שהם קשים ויש סכנה שהיא תיחנק מהם.
בסך הכל הילדה מתפתחת יפה, ואין שום כוונה להפסיק את ההנקה, אנחנו רק מחפשות רעיונות מה לתת לילדה לאכול, ולתמוך בה תזונתית.
(טחינה ושקדיה הצליחו לתקופה מסוימת ואז גם את זה היא סירבה).
ורד לב (2004-05-03T09:36:00):
מצטרפת למה שבשמת כתבה וגם-
אפשר לנסות דייסת קוואקר עם שקדיה, או
אם היא אוכלת פתיתים שתנסה לתת לה מקמח מלא ותוסיף לזה שקדיה/ אבוקדו/ ירקות
בעקרון- הייתי לוקחת את מה שהיא כן מוכנה לאכול ומנסה להוסיף לו מזונות אחרים בפנים.
לגבי המשקל- זה לא יוצא דופן שפעוטות בגיל הזה לא עולים במשקל "בקצב". הקצב המהיר הוא ב-3 החודשים הראשונים ואח"כ בהדרגה הולך ויורד.
יש לקחת בחשבון צמיחה בגובה של התינוקת, הוצאת אנרגיה מוגברת במהלך היום בזחילה והתקדמות, משחקים וכו'.
מה מצבה ההתפתחותי? איך המצב רוח שלה?
זה זמן טוב בסה"כ לבדיקת ברזל, כדאי לבדוק.
מה שיותר נשמע לי, אגב, הוא שהאמא צריכה "טיפול"- עזרה, תמיכה, מישהו שיכין לה אוכל טוב, שייקח קצת את הילדה לשעה שעתיים, כאלה דברים...
שיהיה בהצלחה!
בשמת א (2004-05-03T10:12:00):
מה שיותר נשמע לי, אגב, הוא שהאמא צריכה "טיפול"- עזרה, תמיכה, מישהו שיכין לה אוכל טוב, שייקח קצת את הילדה לשעה שעתיים, כאלה דברים...
מסכימה לגמרי עם ורד.

אכן, אמא נוגי, אנורקסיה בהחלט בהחלט עונה אצלי להגדרה של "תת תזונה ברמה של העולם השלישי", שעלולה להשפיע על החלב - אבל, וזה אבל גדול, אין להסיק מהשאיבה על מה שהתינוקת מקבלת, וכמו כן, אם היא עלתה קודם טוב מאותו חלב, אז שוב - לדעתי לא סביר שתימצא בעיה בחלב.

אדגיש שוב את דברי ואת דברי ורד על הברזל: בגיל כזה, מאגרי הברזל מההריון ותחילת ההנקה כבר מדולדלים, ואם התינוקת אינה מעוניינת במזון מוצק (מצב נורמלי ושכיח כשלעצמו, שלא חייב להיות מקור לבעיה) אז בדיוק גיל 9 חודשים הוא הגיל המתאים לעשות בדיקת דם לברזל (רצוי המוגלובין 11 לפחות, זה התקן בגיל זה). אם יימצא המוגלובין נמוך יותר, אז יש לשער קשר בין מיעוט העניין במזון מוצק לבין האנמיה. לכן זה חשוב.
יש עוד דברים שגורמים לחוסר איזון בגוף שמתבטא בין השאר בבררנות באוכל, חוסר עניין באוכל וכן הלאה. למשל, חולשה באלמנט "אדמה" (סליחה על ה"סינית") - וכיוון שלאמא יש בעצמה חולשה קשה באלמנט הזה, לפי כל מה שאת מתארת (יותר ממרכיב אחד), אין להוציא מכלל אפשרות שלבת פשוט יש חולשות פיזיות דומות. לכן, גם טיפול סיני או הומיאופתי או פרחי באך וכן הלאה עשויים להועיל.
אמא נוגי (2004-05-03T17:34:00):
שהאמא צריכה "טיפול"- עזרה, תמיכה
זה מאוד נכון, אבל אין!, והיא גם לא ממש נותנת שיעזרו לה. בדיקת ברזל בהחלט בתכנית. בסה"כ התינוקת מתפתחת יפה גם מוטורית וגם קוגניטיבית. אבל חשוב לי להדיגש זה לא שהיא עולה מעט היא פשוט לא עולה, היא חתכה אחוזונים כלפי מטה בצורה מאוד דרסטית.
מאחר וברור לי שהחברה שלי לא תפנה לטיפולים אלטרנטיביים חשוב לי לתת לה עצות קונקרטיות לגבי מה לתת לה לאכול.(כי אני בערך התמיכה היחידה שיש לה) פתיתים זה רעיון, האם אפשר להקדים הכנסת מוצרי חלב למרות גילה הצעיר? אני הצעתי לה פסטרמות, למרות שאני לא בטוחה שזה נכון.
הצעתי כרובית וברוקולי אפילו מוקרמים עם שמנת מתוקה. שוב אני חוזרת שאני לא בטוחה שהמזונות האלו מתאימים לגילה הצעיר ואני פשוט רוצה להיות יותר פטוחה לפני שאני מציעה עוד הצעות.
תודה.
ורד לב (2004-05-04T07:10:00):
הייתי הולכת יותר לכיוון הדגנים, קטניות, בשר/ עוף, חמאות אגוזים למיניהן, אבוקדו.
דברים כאלה- שהם יותר מזינים מאשר מוקרמים למיניהם וגם בעלי ערך קלורי גבוה יחסית.
כלומר, לא סתם קלוריות ריקות, אלא משהו שאפשר להתפתח טוב על בסיסו.
שרון ג (2004-05-04T09:36:00):
אפשר לנסות להוסיף לכל דבר שהיא אוכלת כף שמן (אם אפשר זית, אם לא-לא) או שקדיה או טחינה גולמית או חמאה.
למשל - פירות עם טחינה גולמית, מרק עם תוספת שמן או חמאה, ירקות מרוסקים עם תוספת שמן.
כל גרם שמן נותן 9 קילו-קלוריות. בניגוד לחלבון ופחמימיות שנותנים 4.
ולמי שכתב שבשלב הזה עולים יותר לאט - זה נכון. אבל לא מפסיקים לחלוטין לעלות במשקל. בז'רגון הרפואי זה נקרא "לשבור אחוזונים" דהיינו לרדת מהעקומה הסטטיסטית שעליה עלית במשקל עד עכשיו, וזה אות אזהרה. אחרי המשקל יש עצירה בגובה ובסוף גם בהיקף ראש וזה כבר ממש רע. לכן מנסים לעצור את זה קודם.
מה שהכי צעק לי היה שהאמא היתה אנורקטית. כאלה נשים בד"כ יש להן כל מיני משקעים, בעיקר בנושא אוכל, ולפעמים זה גורם לקשר אם-תינוק להיות פגוע.
במקרים כאלה צריך לפעמים עזרה מקצועית לאמא שמשמשת גם כתמיכה וגם כהדרכה איך להתנהג לתינוק. תינוקות בגיל הזה הם מספיק מתוחכמים כדי להבין שבאמצעות האוכל הם יכולים להשיג שליטה באמא. לא מתוך רוע לב חס וחלילה, אלא כדרך למידה - הנה כשאני לא אוכל כמו שצריך אמא יושבת איתי הרבה יותר שעות ביום. וזה דבר שרואים אצל ילדים עם בעיות באוכל.
זהו, ארוך מדי לטעמי, אבל אני מקווה שתרמתי במשהו :-)
בשמת א (2004-05-04T14:32:00):
מסכימה עם ורד ושרון.
פתיתים - אם זה מקמח לבן אז זה לא רעיון טוב.
פסטרמות, מוצרי חלב - גם רעיון לא כל כך טוב. זה עלול לא להשפיע לטובה.

דברים קונקרטיים:
פירות עם שקדיה או עם טחינה גולמית - במיוחד טחינה גולמית אורגנית משומשום מלא, שהיא גם עתירת רכיבי תזונה וגם עתירת קלוריות וגם נוטה למתוק.
מרק של ירקות עם הודו אדום או עוף (בהודו אדום יש המון ברזל). אפשר הודו טחון שעושים ממנו קציצות קטנות (בשר טחון, בצל לבן ופטרוזיליה קצוצים דק, וזהו).
אבוקדו - גם מלא כל טוב וגם מלא קלוריות.
ירקות מרוסקים עם טחינה גולמית או עם שקדיה.
לכל דבר שאפשר - "לדחוף" שמן זית.

עוד טיפים (תעתיקי לך את הרשימה):
  • לקחת אוכל בכלים קטנים החוצה, לגינה, ולתת לה לנשנש תוך כדי משחק או טיול. תינוקות אוכלים יותר באוויר הצח.
  • לקחת אוכל למפגשים חברתיים (כשמבקרים, למשל) ולתת לה לנשנש. הרבה תינוקות אוכלים יותר בבתים של אחרים.
אם אזכר אוסיף.
אמא נוגי (2004-05-04T15:11:00):
תודה לכולן, אני אדבר איתה וננסה, אספר לכם על התוצאות.
לקשר אם-תינוק להיות פגוע.
הלוואי והייתי יכולה לגרום לחברתי לגשת לטיפול (היא היתה תקופה מסוימת, אבל זה היה טיפול שהתחיל כטיפול זוגי והפך להיות טיפול שלה בלבד ולדעתי לא הועיל לה). הקשר בינה לבין שתי בנותיה הוא סמביוטי כמעט, היא לא נותנת שיעזרו לה והיא כורעת תחת העומס.
אני כבר הרמתי ידיים לגבי חברתי (עוד בתקופה שלא אכלה שום דבר, אי אפשר היה לדבר איתה), אבל הילדה חשובה לי. ואני חוששת שתהיה עצירה מוחלטת של הגדילה.
ורד לב (2004-05-05T10:42:00):
שיהיה בהצלחה (())

@}

דבש לפעוט מעל שנה
נועה בר (2004-07-23T16:32:05):
יש לי פחד מדבש למרות שילדתי כבר מעל שנה, מוצדק? לא להתגבר - פשוט לתת?
ורד לב (2004-07-23T17:28:29):
נועה, את יכולה כבר לנסות. תתחילי בקטן וראי מה התגובה.

@}

העור של העוף, דיאטה לילדים ודיון על שומנים בדם
אמא לשתיים ועוד אחד (2004-07-19T12:32:55):
בנותיי אוהבות את העור של העוף ובעלי מתעקש שלא יאכלו אותו כי זה מאד לא בריא. הגדולה ממש צימוק ולא אוכלת כמו שצריך, אז אם היא אוהבת את העור (היא בת 5) אז מבחינתי זה גם טוב ושיהיה לה לבריאות. בעקרון, אני יודעת שהוא צודק אבל בשטח - שתיהן אוהבות את העור ואני לא מסוגלת לומר להן לא לאכול את זה. מה דעתכן?
ורד לב (2004-07-20T18:47:11):
לא רואה סיבה למה לא- לגבי העור של העוף. כמובן שתמיד עדיף אורגני ;-)
אמא לשתיים ועוד אחד (2004-07-21T14:57:36):
ורד, תודה על תשובתך אך כמו שאני מכירה את בןזוגי הוא לא יסתפק בכך, אנחנו שומעים וקוראים שהעור של העוף מאד לא בריא וצריך להקפיד על כך כבר מגיל צעיר, נדמה לי שזה סותם עורקים או משהו שקשור בענין, ולמבוגרים ממש לא מומלץ לאכול זאת. אני רוצה להראות לו את תשובתך - שאפשר לאכול עור - עם הסבר קצת יותר משכנע מ"למה לא". בבקשה, לענות לי שוב, את תחסכי לי הרבה מריבות סביב העניין ביני לבינו או בינו לבין הילדות....
תודה מראש....
ורד לב (2004-07-21T15:19:44):
אני לא מספיק יודעת על העור של העוף בשביל לענות לך. אנסה לחפש על זה מידע {@
אמא לשתיים ועוד אחד (2004-07-24T01:44:37):
ורד, אני מקווה שלא שכחת אותי (עם עור העוף) יש לך כבר תשובה. אני מחכה בקוצר רוח (אני מקווה במיוחד לומר לבעלי שהוא טועה בקשר לזה ולהראות לו את תשובתך המנומקת....)
ורד לב (2004-07-24T14:20:20):
לא ממש מוצאת חומר על זה, sorry :-|
אולי מישהו אחר יידע.
מה שברור זה שעדיף לבשל עוף עם העור, כדי לשמור על תכולת הויטמינים והמינרלים שבו. דיי בדומה לקליפה של הירקות.
בשמת א (2004-07-24T16:36:37):
אמא לשתיים, אני לא מומחית לתזונה כמו ורד, ולכן אני מרשה לעצמי לנסות לעזור לך:

את יכולה לומר לבעלך פשוט כך:
כאשר נותנים המלצות כלליות לכל החברה, מתייחסים לבעיות הבוערות בחברה. כרגע הבעיה הבוערת בחברת השפע היא בעיה של השמנה, ולכן נותנים המלצות שמתאימות לאנשים שמנים, ולמשפחות עם ילדים שנמצאים בסכנה להיות שמנים.

כאשר מדובר בילדים מסוג ה"צימוק", שגם אינם אכלנים גדולים והם בררנים באוכל - כל ההמלצות הכלליות, שכאמור מכוונות לפתור את בעיית ההשמנה, לא רק שלא רלבנטיות להם, אלא שאפשר להגיד אפילו להיפך (יעני: כל ההמלצות נגד השמנה - לעשות בדיוק להיפך!).
יתר על כן, ככל שהילד צעיר יותר, כך חשוב יותר לתת מזונות עתירי שומן.
למשל, מסוכן לתת לתינוקות מוצרי חלב דלי שומן. הם זקוקים לשומן (סליחה, שכחתי את ההסבר המדעי, אני זוכרת רק שאביב חדש הסבירה אותו באחד הדפים פה). כל ה"דל שומן" נועד למבוגרים שאוכלים יותר מדי (לעומת זאת, מבוגרים כמוני, למשל, שנמצאים בתת תזונה כרונית, חייבים כמובן להמנע בכל מחיר ממזון "דל שומן").

כמו כן, כאשר מדובר במזון טבעי (להבדיל ממזון כמו ממתקים, קרקרים, מעדני חלב וכדומה) אין שום בעיה עם צורתו הטבעית שהיא "כביכול משמינה". למשל, העור של העוף.
זו לא עטיפת סוכר שמישהו הוסיף לעוף.
זה חלק מהמזון הזה.
יש טעם להזהיר מפני העור של העוף אנשים שסובלים מהשמנת יתר אמיתית (להבדיל מאלה שרוצות לרדת חמישה קילו כדי להידמות לדוגמנית שדופה), והאהבה לעור של העוף משתלבת אצלם עם העדפה לממתקים ולמזונות ריקים מכל ערך תזונתי אבל עתירי קלוריות.
וגם כשמדובר באלה (השמנים האמיתיים שזקוקים לשינוי תזונתי חריף), שיסלחו לי כל הסוגדים לדיאטות - באמת נראה לי טפשי ומוגזם להיטפל דווקא לעור של העוף. כשאני קוראת תפריטים של דיאטות מהסוג הזה (עוף מבושל בלי עור, גבינה לבנה רזה, מכירים?) אני ישר מרגישה שיש משהו מעוות לחלוטין במושגי התזונה שיצרו אותם.

לכן, אילו היו לכם ילדות מאוד שמנות ואכלניות מהסוג הבולס-כל, אולי היה טעם למנוע את העור של העוף. בינינו, במקרה כזה הייתי מציעה למנוע לפני זה כל חטיף, ממתק ומזון המכיל קמח לבן, סוכר לבן, שמנים מוקשים, וכימיקלים (צבעי מאכל, חומרים משמרים וכו'). רק בסוף בסוף בסוף הרשימה - העור של העוף.

עוד הערה לגבי העור של העוף:
מנסיונן של אמהות רבות וותיקות (כמו סבתא שלי למשל), זו תקופה שחולפת... מעטים הילדים שהטעם שלהם לא מתחלף בעניין הזה... במיוחד אם לא כל המשפחה אוהבת את העור של העוף.
אז למה לעשות עניין?
לדעתי, שוב כלא-מומחית, לריב על אוכל ולנסות למנוע מזון לא-ג'אנק מילדים קטנים ורזים - נשמע כמתכון בדוק ליצירת הפרעות אכילה ו"חרדת השמנה" שגם היא מגיפה בחברתנו (על אנורקסיה הוא שמע? על ילדות בכלל-לא-שמנות בנות 11 שעושות דיאטה כי הן הכניסו לעצמן לראש ש"אסור להשמין" הוא שמע? )-: ).

שיאכלו מה שטעים להן ושיהיה רק טוב.
שוב, רק דעתי. קחי מה שעוזר לך, זרקי את כל היתר (-:
אמא לשתיים ועוד אחד (2004-07-25T12:21:33):
אותי שכנעת! (לא שהייתי זקוקה לשכנוע, באמת אני חושבת כמוך אך אותו לא שכנעתי) וזה בדיוק הענין, שהוא עסוק בלא להשמין ומשליך את זה עליהן כשהן גם ככה לא אכלניות (הגבלת שוקולד למשל) בענין העור הוא התכוון שזה לא בריא מבחינת שומנים בדם או משהו כזה והוא שמע שצריך לחנך ל"תזונה נכונה" כבר מגיל קטן אבל כמו שכתבת, אני ממילא מודעת לתזונה נכונה ולא משגעת אותם ומשתדלת לתת להן דברים מזינים (למרות שהגדולה נחשפה בגן לטופי ולטרופית אבל עדיין נשארת נאמנה לשתיית מים. אנחנו לא חיים בבועה, ואני משתדלת לא להגביל אותה בממתקים).
גם לי נראה שזו באמת המלצה לשמנים ולא משהו שלא בריא יותר משניצל קפוא עם שמנים מוקשים. (אני סומכת על ורד שביררה ולא מצאה לכך סימוכין שזה לא בריא) ננסה להפנות אותו לדברייך (חוות דעת שנייה...) המון תודה.
בשמת א (2004-07-25T18:29:27):
לא בריא מבחינת שומנים בדם או משהו כזה והוא שמע שצריך לחנך ל"תזונה נכונה"
כל החומר שאני קוראת לגבי ה"שומנים בדם" רק משכנע אותי שאף "מומחה" לא יודע על מה הוא מדבר. לכן אני מסכימה עם בעלך לגבי תזונה נכונה באופן כללי - לא לגבי כל פריט.

השורה התחתונה בדברי (וראי הדפים שלי בנושאי תזונה: הקשר בין תזונה לניוון הפנים והגוף וכן תזונה ללידת תינוק בריא ) היא:

א. תזונה נכונה = לאכול אוכל אמיתי וכמה שיותר נקי מרעלים וקרוב למצבו הטבעי.
ב. תזונה נכונה = להוציא מהתפריט כמה שיותר אוכל מלאכותי, כאמור: קמח לבן, סוכר לבן, שמנים מוקשים, כימיקלים ועוד.

ג. העור של העוף לא נכלל בקבוצה הבעייתית באמת.
ד. תינוקות וילדים קטנים זקוקים לשומן לשם גדילת המוח והתפתחותו, ותפריט דל שומן מסוכן להתפתחותם.
אמא לשתיים ועוד אחד (2004-07-25T23:02:57):
בשמת, הרגע ראיתי את תשובתך, לפני שהתנצחתי עם בעלי, זה לא עזר מה שאמרתי, הוא אמר שהוא ראה את התכנית עם חיים הכט (עם התקפי הלב) שם היה קרדיולוג שאמר שלאכול עור זה לא בריא כי זה גורם לטריגליצרידים בדם (שומנים בדם) ולכן מגיל צעיר צריך לחנך אותם לא לאכול זאת. הוא כאמור מדבר על עניין בריאותי ולא השתכנע מכך (כמו שלא השתכנע לגבי המוצץ כי שמע מרופא שיניים שגיל 5 הוא כבר גיל שצריך לגמול ילד ממוצץ, אחרת זה יעלה לנו ביוקר הטיפול ביישור שיניים). כמובן שמוצרים אחרים אני נותנת להן לא פחות מ3%שומן(כל מוצרי החלב כולל חלב) תודה בכל אופן.
ורד לב (2004-07-26T12:05:48):
קצת קשה לשכנע את הסגורים בדיעותיהם... בכל נושא.
נסי להפנות את עניין ההוכחה אליו. שינסה לחפש על זה חומר ומי יודע, אולי נחכים....
בשמת א (2004-07-26T12:28:51):
אמא לשתיים, תבקשי ממנו שיוכיח לך שטריגליצרידים בדם גורמים נזק, ואיזה נזק, ומאיזה שומנים (נכון שיש שמנים מוקשים, שהם מאוד לא בריאים, למשל מרגרינה, או כל שמן שהופכים אותו למוקשה בתהליכים תעשייתיים של יצירת מזון מעובד).

הוא צודק לגבי המוצץ: מוצץ גורם נזק. אז מה? מה עם הנזק הנפשי שנגרם לילדה שמכריחים אותה בכוח להיגמל ממנו? נזק לשיניים, לדעתי, קל הרבה יותר לתקן.

אבל בשני המקרים הוא שוכח לקחת בחשבון נזקים אחרים לילדות: הכפייה והמניעה והלקיחה של משהו אהוב שממלא צורך.

לגבי העור של העוף: אם הוא מתעקש כל כך, אז אני מציעה לסלק את העור של העוף עוד לפני הבישול, לפח, במסגרת הניקוי הרגיל. נראה לי ממש אכזרי להגיש לשולחן עוף עם עור, ואז למנוע אותו מהן.
אמא לשתיים ועוד אחד (2004-07-26T23:31:16):
בשמת. שוב תודה על תשובתך. אכן, אני צריכה להגיש ללא עור. שלא בנוכחותו אני נותנת, אני מקווה שאין להזה השלכות ואם כן, יותר חשוב לי מה שכתבת לעיל, אבל זה מה שהוא גרם לי לעשות והגדולה יודעת שהיא אוכלת את זה חופשי כשהוא לא בבית. מה לעשות....
נוסעת סמויה (2005-02-20T19:46:05):
  • בנוגע לשאלה האם להסיר את העור מהעוף, כדאי לדעת שיש סיבות בריאותיות לעשות כך, לפחות בעוף רגיל (לא אורגני). העור הוא החלק המלוכלך ביותר של העוף, והוא מלא בשאריות של הורמונים, אנטיביוטיקה וכדומה. נוסף על כך, בשומן מן החי מצויים כל מיני כימיקלים מסיסים בשומן. ע"פ אתר משרד הבריאות הישראלי, 95% מהדיוקסינים שבני האדם סופגים מקורם בשומן מן החי! וראי גם המלצה מס' 3 כאן

רסיסים של אור (2005-02-24T22:31:11):
ורד שלום,
  • לגבי העור של העוף - לפי מה שאת כותבת עדיף גם לבשל אותו ללא העור או שהנזק מצטמצם אם מבשלים עם העור אבל מסירים את העור לגמרי לפני האכילה ? (בישול ללא העור משאיר את העוף הרבה יותר קשה, לא ??)

נוסעת סמויה (2005-02-27T21:24:50):
רסיסים של אור - לא יודעת מה לומר לך בעניין העור של העוף. כשאני קונה עוף, אני מבקשת מהקצב שיוריד לי את העור. בעיניי העוף המבושל טעים גם כך. בעיני בנזוגי - פחות (מן הסתם עניין של הֶרְגל). אולי תנסי פעם לבשל בלי העור ותראי איך זה מתקבל בבית שלכם?

@}

יוגורט לפעוטות

נועה בר (2004-07-10T18:26:40):
הי ורד,
נפגשנו בהרצאה שלך על מוצקים לתינוקות במרכז בגבעת עדה @} זה היה כבר די מזמן, לא יודעת עם את זוכרת בכל אופן היה נעים ולשמחתי אפשר גם לפנות אליך פה.
רציתי לשאול לגבי היוגורטים ומוצרי החלב bio למינהם, כמה מהם כדאי לאכול ביום, גם למבוגר וגם לתינוקת שעדיין יונקת.
אני קראתי שבחלב אם יש את כל החיידקים הנחוצים לפלורת המעיים, אז אולי בכלל לא צריך?
אני מרגישה צורך לתת לה (בעיקר כי לא מצאתי דברים אחרים שהיא מוכנה לאכול ) , למרות שהיום ניסינו גם מעדן סויה שהיא אכלה בסדר.
מה עדיף?
תודה.
ורד לב (2004-07-12T00:54:00):
היי נועה, הצצתי ב _דף בית אישי שלך כדי לנסות ולהבין מי את. אתך דיברתי על הומיאופטיה, מונטסורי, גני ילדים וכו'? (נראה לי...נכון?)
לגבי היוגורט, אז אם אני זוכרת מי את בתך עוד לא בת שנה, נכון?
בד"כ ממליצים על מוצרי חלב באזור גיל שנה, אם כי יוגורט הוא בהחלט קצת שונה ואולי אפשר לחשוב על לתת אותו קצת לפני.
לגבי מוצרי סויה, אותה ההמלצה קיימת- באזור גיל שנה. ככלל המעדנים מאד מעובדים ומלאי סוכר. לטעמי מיותר כ"כ מוקדם, אבל הבחירה כמובן בידייך.
תראי, בעקרון אוכלים מזון לא רק בגלל שהוא בריא לנו ונותן כך וכך. יש נטיות והעדפות אישיות. כך שאם את אוכלת משהו שאת לא הכי מתחברת אליו אולי יהיה כדאי יותר למצוא משהו אחר במסגרת העדפותייך.
אין ממש הגבלה באכילת יוגורט ובסה"כ למה שתהיה? הוא לא מכיל דברים מזיקים, אין לו ערך קלורי גבוה וכו'. אם אין רגישות ואוהבים, אפשר לאכול כמה שרוצים.

@}

בת שנה אוכלת בעיקר פחממות
נועה בר (2004-07-12T15:15:50):
תודה ורד, אכן זכרת. @}
אני די במצוקה בנוגע לאכילה של מאיה ( היא כבר מעל שנה קצת ) ירקות היא לא מוכנה לא חיים ולא מבושלים, אז יוצא שהיא אוכלת המון פחמימות - לחם, פיתה, פת אורז, פסטה, דגני בוקר לא ממותקים, עוגיות. ובנוסף דיסה, פירות ( ממש קצת ) וקצת מוצרי חלב - מעדן יוגורט או סויה עם פירות, גבינה לבנה, גבינה צבובה. הכל בכמויות ממש קטנות, כך גם עם בשר.
(פתאום שאני קוראת את הרשימה זה נראה לי לא כ"כ רע)
בכל אופן הבעיתיות היא הירקות, וגם נדמה לי שהיא אוכלת או פוגשת יותר בטעם המתוק מהמלוח ונדמה לי שצריך לאזן, אולי?
מה את חושבת?
> לי יש בעיה עם המתוקים - צורך ממש חזק!<
ורד לב (2004-07-12T16:50:39):
זה מדהים שכשיושבים לכתוב זה פתאום נראה משמעותי יותר ממה שחשבנו בהתחלה :-)
לגבי פירות וירקות- האם אתם בבית אוכלים? פשוט המשיכי להציע לה באופן קבוע. אולי תגווני את צורות ההגשה, מתכונים וכו'. נסי לשלב ירקות בתבשילי דגנים.
נסי להקפיד על דגנים מלאים ומזונות קרובים למקור באופן יחסי.
אולי ShowDoc]פה Baby5[/po].asp?SectionID=23&DocID=554&BannerDocID=377 תמצאי עוד רעיונות.

@}

סושי לילדים
שרון רב (2004-08-06T17:51:36):
האם יש בעיה לתת לילדה בת שנתיים סושי?
אמרו לי שאצות הנורי לא טובות בגלל תכולת היוד הגבוהה שלהן. ומה לגבי דגים נאים ?:-p
ורד לב (2004-08-08T09:43:45):
לא צריכה להיות בעיה בכלל עם סושי!!!
אומני מאד אוהבת סושי :-D וכך גם ילדים רבים שאני מכירה.
שרון ג (2004-08-12T23:09:52):
ומה לגבי דגים נאים ?
עדיפים על המכוערים, לא? :-)
יעל בריסקר (2004-08-13T09:48:14):
השאלה למה אתן קוראות סושי? האם הכוונה ל "רולים" כלומר הגלילים עם אצות ואורז וחתיכת דג בפנים? לגבי דג נא - חברה שמתעסקת ברפואה סינית אמרה שעל פי תפיסתם דג נא יש לו אנרגיה קרה שלא מתאימה לילדים ולנשים בהריון.

אכלתי כל מיני כאלה במהלך ההריון ( לא בכמויות אבל מידי פעם). הילדים שלי מתים על סשימי - שזה רק הדג בלי היתר - מדג סלמון, ולאחרונה אנחנו עושים רולים עם כל מיני דברים בפנים כמו אבוקדו ומלפפון, רצועות גזר, טונה ומלפפון.

@}

הקפאת מזון לתינוקות

אביטל צ (2004-08-20T18:49:38):
אני מכינה לבת שלי מרק ירקות וטוחנת אותו עם אורז ועוף.
כמה זמן אפשר להשאיר אותו בהקפאה ?
אני מאחסנת את המרק בצנצנות זכוכית של גרבר.
ורד לב (2004-08-20T19:35:32):
כמה זמן את בד"כ מאחסנת אוכל בהקפאה? אני לא כ"כ מבינה בזה, sorry.
פטנט שמישהי פעם לימדה אותי על אוכל לתינוקות להקפיא במגשי הקרח בפריזר, כך שתוכלי להפשיר בכמויות קטנות בכל פעם- עד שתתבסס אכילתה (בכמויות).
אביטל צ (2004-08-20T20:32:02):
אני משתדלת שלא יהיה הרבה זמן
פשוט בפעם האחרונה יצאה לי כמות גדולה שמספיקה לשבועיים לפחות
אז לא יותר מחודש בכל מקרה

@}

סולניים לפעוטות

אמא לשתיים ועוד אחד (2004-08-27T22:59:24):
הי ורד,
שמעתי שפלפל אדום/ירוק לא מומלץ לתינוקות מבחינת העיכול שלו. האם ידוע לך משהו על כך? לבתי בת השנתיים עדיין אין מספיק שיניים (12למעשה) והיא חלק לועסת אבל גם בולעת כנראה חתיכות. האם זה מזיק לקיבתה הצעירה? (ובמחשבה שנייה, אם זה מבושל אז זה בסדר?)
עירית לוי (2004-08-30T15:24:11):
שמעתי שפלפל אדום/ירוק לא מומלץ לתינוקות מבחינת העיכול שלו.

עד כמה שידוע לי פלפל הוא ירק ממשפחת הסולניים (עוד חברים במשפחה: תפוחי אדמה, עגבניות וחצילים).
ירקות אלו מכילים סולנין - חומר רעיל שאצל מבוגרים בריאים הכבד יודע לנטרל.
אני מניחה שלא רצוי להעמיס רעל כזה על כבד של תינוק, או של אנשים חולים בכלל.
(אגב - רמת הסולנין עולה עם חשיפת הירק לאור. אפשר לראות את זה בתפוחי אדמה שנעשים ירוקים אם הם היו חשופים הרבה זמן לאור. במקומות הירוקים יש ריכוז גבוה של סולנין).

[ורד, מקוה שזה בסדר שתפסתי לך ת'תפקיד לרגע :-) ]
ורד לב (2004-08-31T17:02:32):
עירית לוי את עושה עבודה מצויינת ;-)
תשובות מאד לעניין. חוצמזה שכל מי שרוצה/יודע מאד מוזמן לכתוב פה, זו לא רק אני....
בהחלט לגבי הפלפלים הסולניים. בד"כ אני ממליצה להתחיל איתם רק אחרי גיל שנה. יש אנשים שהסולניים ככלל לא עושים להם טוב, או רק אחד מהם. במקרה כזה, באמת כדאי שלא יהיו בתפריט.

@}

שיערות מפוצלות אצל בן שנה

סיג סיג (2004-10-06T08:12:15):
לבן שלי (שנה) יש שערות מפוצלות. זה מעיד על חוסר במשהו? ברזל?
שרון ג (2004-10-06T14:10:30):
אני לא יודעת (רק שתדעי שאני לא סתם מתעלמת).
אולי אבץ?
לא ידוע לי שחסר בברזל עושה כאלה דבים (ומצד שני אין לי מושג איך קוראים לזה בשפה הרפואית כך שאין לי אפילו איך לחפש. hair split?)
ורד לב (2004-10-07T08:54:45):
לגבי השיער המפוצל, יכול להיות קשור לחוסר באבץ. הוא כבר אוכל מעבר להנקה? מה? כמה?
סיג סיג (2004-10-07T18:49:11):
תודה, שרון וורד,
הוא בעיקר יונק. מה הוא כן אוכל? אמ... קצת. קצת ירקות (מלפפון, בטטה, תירס, אפונה), פירות (ענבים, מנגו), קצת בקר וירקות מעורבים של גרבר, וקצת קורנפלקס שהוא גונב לנו בבוקר.

היתה לי תקופה ארוכה (כשלוש שנים), בה הייתי צמחונית ולא כ"כ הקפדתי על תזונה מאוזנת, שבה היו לי שערות מפוצלות באופן כרוני, וזה נעלם כמה זמן אחרי שחזרתי לאכול בשר, ולכן אני חושבת שזה קשור לחוסר ברזל.במיוחד שאני לא נותנת לו ברזל בטיפות...
ורד לב (2004-10-07T23:37:27):
תראי, ברזל ואבץ מצויים הרבה באותם המזונות...גם סידן לא רחוק מהחברותא הזו...
וממה שאת מתארת בנך עוד בעיקר יונק ולא אוכל ממש מזונות עתירי מינרלים.
את יכולה לנסות את הפלורדיקס/פלוריויטל (לא זוכרת מי מהם מתאים גם לתינוקות)- מיצוי נוזלי של צמחים ופירות עשיר בברזל ושאר מינרלים בצורה זמינה ביותר.
כמובן שכדאי גם לבצע בדיקת דם.
שרון ג (2004-10-08T07:26:29):
עשיר בברזל
למיטב זכרוני, כמות הברזל ממש מועטת.

@}

קטניות לפעוט - יוצא כמו שזה נכנס

סירופ מייפל (2004-11-20T21:15:44):
שלום, בני בן השנה + 3 ממש אוהב ללקט קטניות באצבעות. העיניין הוא שאח"כ בקקי הן יוצאות בלי שום שינוי /-:

השאלה היא האם יש לקטניות ערך תזונתי כל שהוא אם הוא לא לועס אותן?
תודה
ורד לב (2004-11-24T12:13:24):

סירופ מייפל אם הקטניות יוצאות שלמות, הווה אומר הגוף לא התעסק איתן, לא נגע בהן ולכן הן לא משמעותיות עבורו. אין ערך תזונתי.
דברי איתו על לעיסה והחשיבות שלה. הוא כבר גדול...
סירופ מייפל (2004-11-24T19:44:22):
תודה, אנסה לדבר איתו, להדגים... היום טחנתי הכל (-: אולי שיהיו לו יותר מ6 שיניים יהיה לו קל יותר.
באמת תודה רבה.
ורד לב (2004-11-24T21:39:49):
סירופ מייפל בטעות קראתי רק את ה +3 ולא ראיתי את השנה שלפני. בגלל זה כתבתי את מה שכתבתי.
אם כך, על אחת כמה וכמה כדאי שהוא לא יאכל אותן שלמות, כדי שלא ייחנק.
מצטערת על הבלבול :-/

@}

בת שנה לא עולה במשקל

POOH והתוספות (2004-11-23T14:58:24):
ורד שלום

כתבתי שאלה לגבי גיא שלי ש לא עולה במשקל
וייעצו לי להתייעץ איתך לגבי תפריט לגיא...

אז גיא בת שנה.
עדיין יונקת. וגם אוכלת כמעט הכל.

אבל בזמן האחרון במגמת ירידה גם באחוזוני הגובה וגם המשקל.

הרופאה אמרה להפסיק להניק ולהאביס את הילדה.
אז לא הפסקתי להניק. וגם לגבי ההאבסה יש לי קצת הסתייגויות - אבל היא מקבלת עכשיו אוכל יותר שמן לפי הוראות הרופאה - גמדים, הרבה שמן, וכד'.

אשמח להמלצות נוספות להעשרת המזון שלה, ובכלל להמלצה לתפריט בריא שגם יעזור לעליה במשקל...
תודה מראש
POOH והתוספות (2004-11-23T17:45:23):
ושכחתי לכתוב שעשינו בדיקת דם של גיל שנה והיא אנמית [ברזל היה 10.4]
אז התחלנו לתת ברזל של הדס שבנתיים נראה לי שלא עושה לה טוב אבל אני מחכה עדו כמה ימים להיות בטוחה שזה מזה ולא ממשהו שאכלה.
אז אשמח גם להמלצה על מאכלים עם הרבה ברזל...
ורד לב (2004-11-24T12:13:24):

POOH והתוספות, אני לא מרגישה שזה נכון להפסיק להניק כדי "להאביס את הילד" מה גם שאחרי גיל שנה פחות או יותר % השומן עולה באופן ניכר ביותר בחלב האם, כך שדווקא החלב פה תורם לעניין.
מה שכן, ממליצה לך להקפיד על צריכת מזונות בעלי ערך קלורי יותר עבור בתך (וואהו, גיא לבת! לאחי קוראים גיא ולא חשבתי אפעם על האופציה הנקבית :-) ). זיכרי שפירות וירקות הם בעלי ערכים קלוריים מאד נמוכים, כך שאם היא אוכלת בעיקר אותם, אפשר לעלות כיתה.
אבוקדו, אבוקדו, אבוקדו. גם טעים, גם זו העונה, גם עם ערך תזונתי גבוה. שווה. ילדים בד"כ מתים על זה.
חמאות אגוזים למיניהם- שקדיה, טחינה ושאר אגוזים טחונים. איך? עם הירקות והפירות, על לחם, בתוך תבשיל או מרק וכו'.
דגנים מלאים וקטניות, מוצרי חלב לא מופחתי שומן 5% ומעלה. יש את ה"יוגורמה" יוגורט כבשים עם 4.8% שומן ויש גבינות עזים וכבשים טובות.
עוף, בשר ודגים, אם היא כבר אוכלת.
בקיצור, זה מצריך ממך לשים קצת יותר פוקוס על מה שהיא אוכלת ולדאוג שהיא תקבל מגוון של מזונות ולא משהו יחסית מצומצם.
ראיתי שכתבת שהיא אוכלת כבר כמעט הכל, צריך לראות שזה באמת מפוזר על פני היום ולא מדיי כמה ימים היא אוכלת משהו.
לגבי המלצות הרופאה- גמדים בעיניי זה ממש פשע, סתם תוספת מיותרת של סוכר. הכיני לה לבד יוגורט עם פירות והוסיפי לזה שקדייה. כך היא תקבל משהו מזין יותר ואמיתי, לא מעובד וסתמי.
לגבי הוספת שמן- וודאי שזה שמן זית בלבד ולא שמנים מזוקקים ומזיקים. את יכולה להוסיף כפית שתיים של שמן זית לירקות, לתבשיל וכו'.
אם את צריכה רעיונות את ShowList]מוזמנת Baby5[/po].asp?SectionID=23&SubSectionID=137&BannerDocID=377 יש בשפע.
לגבי הברזל, נתתי הפנייה בתשובה שמעלייך.
אם את צריכה עוד מידע, את מוזמנת לפנות אליי "לפה" www.blabla4u.com/nature אני מגיעה לשם בתדירות גבוהה יותר.
POOH והתוספות (2004-11-24T19:34:35):
הרבה תודה...

@}

במבה

אביטל צ (2005-04-14T22:34:34):
במבה
בעקבות שיחה שהתנהלה היום בגן משחקים בין אמהות לילדים קטנים הבנתי שאני לא באמת יודעת למה במבה לא בריאה.
אני יודעת שבוטנים הם אלרגניים - אבל אם ילד כר אוכל במבה, אז כבר יודעים שהוא אינו אלרגני. נכון ?
כמובן שעדיף שלא לתת כדי שלא לגלות בזמן אמת, אבל אם כבר נתנו...

אבל מה חוץ מזה ?
אני זוכרת משהו בקשר לזה שקמח תירס אינו בריא במיוחד אבל אני לא זוכרת.

מהשיחה שהתנהלה הבנתי שאנשים באמת חושבים שבמבה זה חטיף בסדר, בייחוד שיש בו כל כך הרבה ויטמינים.
מצד שני ההיגיון שלי אומר שאם זה היה כל כך בריא, הוא לא היה צריך כל כך הרבה תוספי ויטמינים...
הייתי רוצה לדעת למה במבה לא בריאה כדי להעביר את המידע הלאה.
ליאת טאוב (2005-04-19T17:48:54):
אני אמנם לא ורד, אבל אכתוב מה שאני יודעת (ואחכה עם כולם בסבלנות לתשובות של ורד).

לגבי הבמבה,
אני לא בקיאה ברשימת הרכיבים, כי עבר די הרבה זמן מאז החזקתי שקית במבה ביד. באופן כללי זהו מוצר שעבר עיבוד תעשייתי, שזה מסוג הדברים שצריך למעט בהם מאוד. ההגיון שלך נשמע לי מאוד בריא - אם הוסיפו למוצר כל כך הרבה ויטמינים (שאין לנו מושג מה מקורם, איכותם ויכולתם להיספג בגוף), סימן שהמוצר הבסיסי לא משהו.
אלרגיה לבטנים יכולה להתבטא בצורות קלות יחסית. לילדים שסובלים מאלרגיות בדרכי הנשימה (הילדים המנוזלים כרונית, שלא מצליחים להבריא עד גיל חמש-שש - חלקם בגלל אלרגיות למזון), בטנים יכולים להחמיר את המצב, אבל החמרה לא קריטית (עוד נזלת, עוד שיעולים...), כך שרבים מההורים אפילו לא יחשדו שיש קשר לבמבה.
יש בה שמנים מוקשים?
ורד לב (2005-04-20T07:52:36):
ווי, אני רואה שהמון זמן לא ביקרתי פה (נו, טוב, כמו בחלקים אחרים באתר... :-( )
אנסה לענות על השאלות האחרונות.
במבה- מעבר לחומרים מהם היא עשוייה שעלולים להיות אלרגנים, יש כמובן את עניין העיבוד המסיבי, שכפי שציינת, אביטל צ אכן מצריך הוספת ויטמינים סינטטיים בכדי לפצות על אובדנם של הטבעיים יותר בתהליך.
שוב, גם כאן יש עניין של פרופורציות. אם פעם ב- הילד יאכל במבה לא יקרה דבר. כמובן שזה אינו מוצר בריא, אך גם לא יזיק לו. אם זה נמצא בתפריט שלו באופן קבוע מדיי יום, זה כבר מתחיל להדאיג.

@}

דייסת קוואקר לבת 10 חודשים

יואב הומאופתיה* (2005-04-27T21:46:34):
מחפש מתכון לדייסה לתינוקת בת 10 חוד' שתאכל לפני השינה
היא לא מוכנה לאכול את כל אלא של מטרנה ודומיהם.
היא לא אכלה תחליפי חלב אלא הנקה בלבד.
לכן אולי דיסה מתוקה תעזור
תודה
במבי ק (2005-04-28T08:41:42):
דייסת קוואקר -

אני עושה לפי העין, אבל זה בערך ככה (מבטיחה לך שאחרי פעם אחת אתה שולט בעניינים):

קוואקר (בטח משהו כמו חצי או 3/4 כוס)
תפוח עץ שלם
סילאן/ מולסה (כף או שתיים)
מים
מלח

את הקוואקר שים בסיר. מים מכסים את הקוואקר בערך ס"מ מעל לפני הקוואקר. אש קטנה. סיר מכוסה. אחרי שתיים-שלוש דקות של רתיחה לערבב. כשהמרקם הופך להיות סמיך, תוסיף פנימה תפוח עץ מגורר על פומפיה. ואת הסילאן/ מולסה. קצת מלח. לערבב.

זאת דייסה לאכילה בכפית. לא בבקבוק! בכלל, נראה לי שדייסה בבקבוק זה רעיון לא להיט (לדעתי).

אפשר על אותו הבסיס לעשות מפתיתי דוחן.

אפשר לקנות קוואקר טחון דק ובמקום לבשל לשים בקערית מרק עם מים רותחים. לכסות בצלחת לכמה דקות, ואז לערבב פנימה תפוח עץ, סילאן וקצת מלח. המלח אופציונלי כמובן, זה מקפיץ טעם החוצה. בגדול - בגיל הזה לא מומלץ מלח. אצלנו זה הפך את הדייסה לטעימה יותר לילדים אז כן שמחנו קמצוץ.

יואב, הנה ShowDoc]מתכונים לקטנטנים Baby5[/po].asp?SectionID=23&DocID=554&BannerDocID=377
בתאבון {@

@}

איך לעודד ילדים לאכול?

ילד בן 5 שוקל 14 ק"ג

רוני. (2004-10-08T11:58:43):
יש לי ילד בן חמש וחצי, שכמעט ולא אוכל...רזה וזערור,יש משהו מעורר תיאבון?? יש לו כנראה קיבה קטנה, הוא מוכן לטעום כל דבר,אחריי שני ביסים טוען ששבע... יש אולי רעיון למשהו שאוכלים ממנו קצת והוא מכיל "הרבה"...ומספק את ה"דרוש". המתוקי שוקל 14 ק',,,!
ענת גביש (2004-10-08T14:17:01):
לרוני, נסי להשאיר באופן קבוע בטווח העין שלו קערית עם פירות יבשים מכל הסוגים ואגוזים וגרעינים לא קלויים, בכמות קטנה כל פעם.
וגם קעריות עם פרי חתוך, שתהיה בסביבה שלו. נראה לי טוב לא לשאול או להציע, פשוט להניח במקום שהוא יכול לראות.
אולי הוא זקוק להרבה ארוחות אבל קטנות, ברווחי זמן קטנים. למשל:
סנדביצ'ים קטנים בצורת פרצוף (לערוך את הצלחת עם ריבוע לחם קטן מרוח במשהו עשיר כמו טחינה עם דבש בתור אף, לשים מעל, על הצלחת, שני עיגולי מלפפונים לעיניים וזית קטן על כל עיגול בתור אישון, גזר או גמבה בתור פה...הוא לא יאכל הכל אבל משהו מזה.)

שמתי לב שבנותיי אוהבות לאכול דברים שלא עבדו עליהם, למשל חתיכות ברוקולי גדולות מבושלות במים בלי כלום כחטיף באמצע היום, רצועות גזר טרי ארוכות שכיף להחזיק ביד, תפוחי אדמה שלמים מבושלים במים עם הקליפה ואחר כך חתוכים באיקס עם חתיכת חמאה קטנה שתימס פנימה.
גם מרק ירקות לארוחת בוקר.

עכשיו העונה של הלוביה (מין שעועית ירוקה ארוכה מאד). מבושלת במים עם מלח, חטיף טעים שכיף לילדים בגלל האורך.
אם את רוצה שהשעועית תשמור על הצבע היפה שלה, הרתיחי לא הרבה זמן (שלא תצא לה הנשמה, כי הטריה צריכה מעט מאד בישול) וזרקי הכל לקערת עם מי קרח. נשאר פריך וירוק יפה.

להרדוף יש לחם שנקרא "לחם שפע" , הוא טעים ועשיר (ויקר), והיתה תקופה שהיינו אוכלים אותו עם ממרח שוקולד. נכון...לא שיא הבריאות ממרח שוקולד אבל מאד טעים והלחם הוא כמו ארוחה מצויינת עם כל הגרעינים שבו.

זה נהדר שהילד אוהב לטעום הכל. תוכלי לגוון לו בהרבה ארוחות קטנות.
ורד לב (2004-10-08T14:28:53):
ענת, איזה רעיונות מעולים.
מוסיפה גם סירות אבוקדו- מתחילה העונה.
תערובות דגנים וקטניות עם טחינה/ שקדיה (מעורבב מראש), או דייסה באותו הסגנון- אפשר בקעריות קטנות, במנות אישיות.
יוגורטים קטנים מעורבבים עם טחינה- טעים לאללה.
פרוסות קטנות עם מבחר ממרחים.
רוני. (2004-10-08T21:18:27):
ל{{}}ענת גביש ו{{}}ורד לב המון תודה, כבר מחר אתחיל , הרעיונות נראים לי שווים וישימים בקלות...
הערב הוזמנו לארוחה והוא התענג על גבינת קקמבר וקינח בשקדים, הציעו לו חטיף שוקולד פסק זמן והוא העדיף את השקדים, מצחיקול לא?...
ורד לב (2004-10-08T21:50:43):
נכון, צלחת גבינות עובדת מעולה.
ענת גביש (2004-10-10T14:51:33):
הציעו לו חטיף שוקולד פסק זמן והוא העדיף את השקדים, מצחיקול לא?...
וואו! איזה כיף לך.
יש לי גם רעיונות לא בריאים במיוחד שהולכים חזק אצלנו: כרובית מטוגנת עם ביצה ופרורי לחם, הן ממש אוהבות.
שניצלים כמובן, פיסות ארוכות וצרות מטוגנות, אפשר לערבב בפרורי לחם שומשום וזה יוצא ממש טעים.
בשר הודו אדום (שקוראים לו באטליז "בשר שווארמה") חתוך לנתחים קטנים ומוקפץ במחבת עם מעט שמן בלי כלום, אולי טיפה סויה מעל, נזלל בספיד. בשר הודו אדום נחשב למומלץ מבין הבשרים כי הוא עשיר בברזל. (מקווה שאתם לא צמחונים.)
ותנסי לתת לו כרוב ירוק טרי בחתיכה גדולה, לא פרוס. אולי הוא יאהב. אצלנו משום מה הן אוהבות את זה מאד.
וגם בטטות מבושלות במים בקוביות גדולות בלי כלום.
גבינת קממבר נחשב טוב לשיניים. אין לי מושג למה. משהו עם החומצייות בפה.
ורד עשית לי חשק עם סירות האבוקדו. בחורף שעבר הייתי ממלאת אותן בחתיכות קטנטנות של גמבה והרבה לימון מעל. אכלו רק את האבוקדו עם כפית אבל היה נורא יפה. הן תמיד ביקשו אבוקדו עם האדום הזה ולא אכלו את האדום הזה.
מה שמחזיר אותי ל געגועים לשנות השבעים ולמאכל הכי מנצח בכל הזמנים: גביע פלפל ממולא בקוטג' !!!!
הדיון הזה מתחיל להתאים יותר ל משבר במטבח. רוני אולי תמצאי שם גם רעיונות.

@}

האם חסר סידן בתפריט של בת 5?

א ילת (2005-11-07T18:25:04):
שאלת תזונה לגבי בתי בת ה-5.
אני חוששת שחסר לה סידן (ואולי עוד כמה דברים).
להלן התפריט:
א. בוקר: דגני בוקר או פרוסת לחם בלי כלום ו כוס שוקו על בסיס חלב פרה.
א. עשר: 2 פרוסות לחם עם ריבת אוכמניות.
א. צהרים: עוף או עוף. כלומר, כרעיים או כנפיים או שניצל (שאז הוא מצופה בכמות מזערית של ביצה.)
א. ערב: עגבניה וחלבון ביצה או פיצה.
פירות: תפוח או תפוז. לא יותר מפרי ליום.
לסיכום, אוכלת מעט מאוד מוצרי חלב (רק שוקו ופיצה), אינה אוכלת חלמון ביצה.
אציין כי היא בריאה, נמוכה (גובה מטר) ורזה (13 ק"ג). מצד שני, זה גם המשקל היחסי של אבא שלה.
נראה לך שחסר לה משהו מהותי בתפריט?
יעלי לה (2005-11-07T18:52:31):
לא מבינה גדולה בצרכים תזונתיים של ילדים, אבל התפריט נראה לי די חסר. איזה דגני בוקר היא אוכלת? איזה לחם? האם היא אוכלת ירקות נוספים מלבד עגבניה?
אגב, מוצרי חלב פרה הם לא כזה מקור נהדר לסידן. מחקרים מראים שחלב פרה גורם דווקא לבריחת סידן (אולי לא בטווח הקרוב). גם בטחינה ובשקדים יש כמות משמעותית של סידן.
יעלי לה (2005-11-07T18:54:01):
אופס, לא קלטתי שמדובר בשאלות לורד. סליחה, ורד, הבמה שלך!
א ילת (2005-11-08T22:00:45):
יעל- זה בסדר. את יכולה גם לענות...
דגני בוקר- אנחנו מתמרנים בין קוקומן (זבל מצופה בשוקו ובסוכר, אאל"ט), לבין צ'יריוס (שבולת שועל מלאה מצופה בדבש ובסוכר).
לחם- בעיקר לבן. היא לא מוכנה לגעת בלחם שאני אופה. לפחות פעמיים בשבוע היא אוכלת במקום לחם לבן לחמניה שחורה שבמאפיה נשבעים שהיא מקמח מלא.
יעלי לה (2005-11-08T23:45:09):
נראה לך שחסר לה משהו מהותי בתפריט?
הייתי אומרת - ויטמינים.
(קחי אותי בערבון מוגבל, אני לא כזאת מבינה גדולה :-))
אין מצב למצוא עוד כמה פירות / ירקות שהיא תסכים לאכול?
יעלי לה (2005-11-08T23:45:56):
<יעליל'ה פריקית של פירות וירקות>

@}

טחינה לבן שנה

הערסית מהשכונה (2005-12-08T23:29:15):
טוב לתינוק אוטוטו יש ברמיצווה (טוב נו..בינתיים בן 11 חדשים)ועוד לא שאלתי אם אפשר לתת לו טחינה
כן/לא? (מיחקי את המיותר)
  • אחלה טחינה עושים אצלינו בשכונה..

ורד לב (2005-12-14T20:16:42):
ערסית, רק עכשיו ראיתי...
בעקרון אפשר להתחיל עם שומשום באזור גיל שנה. אולי כדאי לחכות טיפונת.
ואז, תעשו ניסוי פעם- פעמיים לראות איך הוא מגיב לזה ואם כן, יאללה להכניס לתפריט!

@}

יוגורט לבת 7 חודשים

לי את (2005-01-16T01:36:27):
הי ורד,
רציתי לשאול האם אפשר לתת יוגורמה לבתי בת ה-7 חודשים? אני יודעת שלא נותנים מוצרי חלב עד גיל שנה ושזה שונה לגבי יוגורט, אבל מה לגבי יוגורט מחלב צאן?
ורד לב (2005-01-21T21:08:02):
דיי דומה, מבחינתי.
אפשר להתחיל אולי קצת מוקדם יותר, באזור 9-10 חודשים. זאת אם הוא כבר אוכל מגוון של מזונות. חשוב שזה לא יהיה מהמזונות הראשונים שמערכת העיכול שלו נתקלת בהם.
לי את (2005-01-23T00:43:15):
תודה, שבוע טוב.

@}
לי*
הצטרפות: 22 אוקטובר 2003, 22:16

שליחה על ידי לי* »

בן כמעט שנה וחצי שמאוד לא אוהב לאכול (חוץ מציצי כמובן), יש לו מספר מאכלים שאוהב ורובם לא בריאים
בזמן האחרון גילינו במקרה שהוא מאוד אוהב חמאה ככה לאכול בגוש, איפשרתי לו בתקווה שזה יעבור מתישהו אבל זה לא קורה,
הוא מסוגל לאכול 100 גרם בכיף.
א. מישהו יודע אם יש סוגים של חמאה יותר טובה מהפושטית של הסופר שניתן להשיג? איפה?
ב. כמה זה לא בריא? כי לפעמים אני חושבת שהוא יודע מה הוא עושה- הוא עלה קילו אחד מגיל חמישה חודשים ועד עכשיו.
תודה
ירח_לבן*
הצטרפות: 01 אפריל 2006, 09:07
דף אישי: הדף האישי של ירח_לבן*

שליחה על ידי ירח_לבן* »

שהוא מאוד אוהב חמאה ככה לאכול בגוש
הי גם אצלנו! בת שנתיים וחצי ורוצה לאכול חמאה בגוש. לא יודעת מה עושים עם זה עם בכלל. חשבתי על זה שבלדאק המקומיים אוכלים המון חמאה וגם שותים תה חמאה וזה שומר להם על השומן והלחות בקור היבש ששורר שם. אולי זה אומר משהו על משהו שהגוף של הקטנים זקוק לו...
ירח_לבן*

שליחה על ידי ירח_לבן* »

לא עדיף אבוקדו?
לא סותר. מתה גם על זה. היא יודעת בדיוק מה היא רוצה לאכול ומבקשת את זה.
אימא_טרייה_פלוס*
הצטרפות: 14 אפריל 2007, 09:53
דף אישי: הדף האישי של אימא_טרייה_פלוס*

שליחה על ידי אימא_טרייה_פלוס* »

יש חמאה אורגנית להרדוף.
למשקיעים- הייתי עושה "גי" לקטנים. זו חמאה מזוככת, בהודו אפשר לקנות מוכן. בארץ אולי בשוק ברמלה.
החמאה המזוככת היא מאכל קדושה בהודו, היא מאד מאד בריאה, כיווון שאין בה את הפסולת של החלב, רק השומן.
אופן ההכנה: ממיסים חמאה בסיר על האש, כדאי להכניס אותה רכה אם מדובר בכמות גדולה, וברגע שהיא נמסה יתחיל להיווצר קצף, אותו יש להוציא עם כף. בעדינות...
כאשר אין יותר קצף, מצננים, מעבירים לכלי עם מכסה- עדיף חרס או זכוכית ולא פלסטיק ושומרים במקרר או במזווה מוצל. נשמר המון זמן, אפשר להכין כמויות.
אופציה נוספת, יקרה מאד, טעימה ועדינה מאד ובריאה עד מאד היא "שקדיה": שקדים טחונים בכבישה קרה. המכילה כמות יפה של סידן, ברזל, שומן צמחי טוב. אצלנו יש אהבה למוצר...
וכמובן טחינה- אבל הטחינה הגולמית המלאה, טעמה רחוק משל חמאה, היא מרירה למדי. הבת שלנו אוהבת "סלט טחינה" שאני מכינה, ולא את הגולמית, אבל גם זה טוב.
בתיאבון!!
לי*
הצטרפות: 22 אוקטובר 2003, 22:16

שליחה על ידי לי* »

תודה על העיצות, ננסה.
ולאבוקדו שקדיה וטחינה אין סיכוי אצלנו, פשוט לא מוכן.
שרית.א*
הצטרפות: 04 מרץ 2008, 22:37

שליחה על ידי שרית.א* »

היי ורד
בני רפאל בן שנה ושבעה חודשים, צמחוני (אנחנו משפחה צמחונית), עדיין יונק (פעמיים ביום), אני מבשלת כל יום אוכל אורגני בריא וכו', והוא אוהב גם לאכול כמעט הכל, אני קצת סקרנית לדעת עם חשש לb12 ולברזל שלו....בחודש וחצי האחרון הוא ישן צהריים יותר מדי ( שלוש שעות ויותר ), תמיד אני מתלבטת אם להעיר אותו או לתת לו לישון, לרוב אנו מעירים אותו והוא קם בקלות אך באותה התלהבות הוא יכול להמשיך לישון. במהלך היום הוא עירני . השאלה שלי האם נשמע שחסר לו ברזל? (אין מצב לעשות לו בדיקה, הוא היסטרי אצל הרופא). ודבר נוסף קראתי את רשימותייך על b12 והבנתי שאת ממליצה על תוספים? אם כן מאיזה גיל ובאיזה מינון?
תודה
שרית
טלי_מא*
הצטרפות: 14 דצמבר 2005, 10:27
דף אישי: הדף האישי של טלי_מא*

שליחה על ידי טלי_מא* »

לי,
אפשר גם לייצר ממרח דמוי חמאה מקירור של שמנים צמחיים (הכי טוב שמן זית, כמובן).
אני חושבת שגם כתבו על זה משהו באתר.
הולכת לחפש.
אמא*
הצטרפות: 02 ספטמבר 2001, 23:05

שליחה על ידי אמא* »

ורד שלום.
אני תוהה אם מה שאוכל הבן שלי מאוזן לגילו.
הוא בן 11 חודשים, אבל גדול מאד (לא שמן אבל שוקל לפחות 11 קילו אם לא יותר. ארוך מאד).
בבוקר יונק, בשעה 10 בערך אוכל רסק מחצי תפוח חצי בננה וחצי תפוז. בסביבות 12-1 אוכל מנה בשרית (היום למשל זה יהיה חצי "משולש" עוף עם ירקות מהמרק - בטטה, דלעת קישוא גזר), אח"כ שוב יונק, אחה"צ אוכל את החצי השני של מנת הפירות, בערב אוכל ממרח חומוס (כמה כפיות שרוצה. לא המון), אבוקדו (בממוצע חצי אבוקדו קטנצ'יק), ויוגורט (בין חצי לשלם). אח"כ שוב יונק, ולפעמים בלילה מתעורר שוב ליניקה.
חוץ מהעוף הכל אורגני. לא שזה משנה מבחינת ערך תזונתי, אבל סתם רציתי לציין.

האם מקבל מספיק חלבון לדעתך? האם יש לך השגות לגבי תזונתו? רעיונות אחרים?

תודה מראש. @}
אמא_אווזה*
הצטרפות: 06 יוני 2004, 16:02
דף אישי: הדף האישי של אמא_אווזה*

שליחה על ידי אמא_אווזה* »

הו, וואוו, ואת מודאגת? הקטנצ'יק שלי, בן כמעט 11 חודש, וגם הוא שוקל כמעט 11 ק"ג, אבל אוכל בממוצע 2 כפיות פירות מרוסקים בבוקר, בצהריים יורק את המרק / קינואה וכו' (כבר התייאשתי מלבשל לו) ובערב לפעמים 3 כפיות דייסת דוחן / קוואקר. וזהו. ביום טוב. בימים אחרים - רק יונק. היות והוא כבר ילד שלישי, וגם שמנמן ונמרץ ביותר, אני פשוט מחכה בסבלנות שיכנס לקטע של אוכל...
אמא*
הצטרפות: 02 ספטמבר 2001, 23:05

שליחה על ידי אמא* »

אני לא מודאגת. ממש לא. רק רוצה לדעת אם זה מאוזן מבחינה תזונתית כי הוא אוכל הרבה פירות שאינם מכילים חלבון.
אם היה בעיקר יונק לא הייתי דואגת כי הנקה מספקת כל מה שצריך בגיל כזה.
אום_אל_קיצקיצ*
הצטרפות: 21 ינואר 2007, 22:53
דף אישי: הדף האישי של אום_אל_קיצקיצ*

שליחה על ידי אום_אל_קיצקיצ* »

ילדתי בת השנתיים גילתה אצל סבא וסבתא גבינ"צ עמק פרוסה ויכולה לאכול ממנה מכמויות. אבל הגבינה הצהובה הזו מכילה צבעי מאכל (וחומר משמר). מנסים לחשוב על צהובה אחרת ללא צבע מאכל. קנינו במיוחד בשבילה גוש של צהובה מסריחה כזאת של כבשים מהמחלבה הקרובה ובקושי מתאפקים לא לאכול את זה בעצמינו, אבל לא יכולים לעמוד במחיר באופן רוטיני, וחוץ מזה מעדיפה את של סבתא על פני הפיקנטית. מישהו מכיר גבינה צהובה קצת יותר קונבנציונאלית רק בלי צבע מאכל?
דלילה*
הצטרפות: 08 אוגוסט 2008, 08:56

שליחה על ידי דלילה* »

פעוטה בררנית במיוחד:
בת שנה וחצי כמעט, לא מוכנה לאכול ירקות בכללללללל! למרותש שאנחנו כן אוכלים והרבה, ומנסים לגוון לה בשלל צורות הגשה.
אם יש איטריות מוקפצות עם ירקות היא תאכל רק את האיטריות (ואם בא לה לפעמים גם את הטופו)
אם בטעות נכנס לה ירק לפה היא יורקת אותו!

קציצות ירקות, פעם הייתה אוהבת, עכשיו כבר לא
מרק ירקות וקטניות - אין מצב
לפעמים תאכל את החומוסים כי היא אוהבת דברים קטנים עגולים (גם אפונה זה בסדר לפעמים, אבל רק זו שיוצאת מפחית שימורים, לא אם בישלנו בעצמנו)

בקיצור, מעניין אותי מאיפה היא הביאה את הבררנות הזאת בבית שאוכלים בו הכל?? זה יעבור??
מאוד חשוב לי שתאכל אוכל מזין ובריא ולא רק פחמימות...(וקטניה פה ושם)
אשמח לשמוע מנסיונכן...
פלוני_אלמונית*
הצטרפות: 19 אוגוסט 2001, 22:52
דף אישי: הדף האישי של פלוני_אלמונית*

שליחה על ידי פלוני_אלמונית* »

משהו שעובד אצלנו - מבשלים ירקות כמו - ברוקולי, כרובית, גזר גמדי שיהיה רך אבל לא קווץ'. מסננים מהמים.
במחבת- שמן זית +פרורי לחם+מלח ואפשר גם שום כתוש, קולים את פרורי הלחם עד שהם משחימים מעט ואז מוסיפים את הירקות דואגים שהם יצופו טוב בפרורי לחם ומורידים מהאש.
טלי_מא*

שליחה על ידי טלי_מא* »

פירות היא אוכלת?

למרות ששאנחנו כן אוכלים והרבה
ואתם אוכלים גם דברים אחרים? מה?
דלילה*

שליחה על ידי דלילה* »

פלוני-אלמונית, ננסה את ההצעה - תודה!
טלי מא
היא אוכלת בננה, שזיף מיובש ותמרים. לפעמים תיקח ביס מתפוח/אגס/תפוז אבל לא משהו רציני.

אנחנו אוכלים ירקות מבושלים, מוקפצים, במרק, וכו', איטריות עם ירקות, אורז ודגנים אחרים, פירה, סנדוצ'ים, חביתות (שפעם היא הייתה טורפת ועכשיו גם ביצה היא לא מוכנה לאכול בשום צורה!), קיטניות. אנחנו כולנו צמחונים אז בשר ודגים זה המאכל היחיד שלא נאכל בבית
טלי_מא*

שליחה על ידי טלי_מא* »

דלילה, יש עוד סוגים של פירות.
מה עם מנגו, רימון, אפרסמון, ענבים?
(רשימה חלקית של פירות על המדפים האורגנים בעונה הזו, אם אתם לא אוכלים אורגני - יש הרבה יותר, כמובן)
פלונית_כרגע*
הצטרפות: 04 אוגוסט 2004, 14:10
דף אישי: הדף האישי של פלונית_כרגע*

שליחה על ידי פלונית_כרגע* »

שאלה לי בקשר למשקאות לתינוק בן שנה וחודש.
מה אפשר לתת? הוא לא מוכן להכניס מים לפה ונמאס לי להניק כול 3 שעות ביום ובלילה, אני על סף קריסה! ביום עוד איכשהו בסדר אבל הלילות גומרים אותי.
אני מניחה שזה רק צמא בלילה כי הוא יונק כמה רגעים ומפסיק.
בקיצור רעיונות יתקבלו בברכה
תודה
ניצן_אמ*
הצטרפות: 28 נובמבר 2005, 19:35
דף אישי: הדף האישי של ניצן_אמ*

שליחה על ידי ניצן_אמ* »

שנה וחודש? אפשר לסחוט מיצים טבעיים בעצמך. (לא מפוסטרים, לא מעובדים, ריכוז סוכר כמו בפרי עצמו)
בימים אלה מיצי תפוזים ומיצי רימונים מככבים במקומותינו, וגם מקומם של האשכוליות והתפוחים לא נפקד.
<לא ממליצה לרכוש מיצים מעובדים ומפוסטרים אפילו אם כתוב עליהם "100% פרי" או "סחוט טרי" לא פעם הם מיצים מצומצמים עם ריכוז סוכר גבוה בהרבה שעבר חימום. בארה"ב ניתן לרכוש מיצים ללא פסטור, אבל בארץ ככל הידוע לי - לא.>

לעניין ההנקה בלילה, יכול להיות גם שזו קפיצת גדילה. נסי לשים בננה ליד המיטה (או פרי אחר אם הוא במקרה רגיש לבננות) ולדאוג שהוא יאכל לפני השינה.
(אם את בלחץ מהשיניים (אני לא) אז את יכולה לשים ירק במקום פרי או פשוט מברשת שיניים ליד המיטה.)
גברת_פלפלת*
הצטרפות: 26 אפריל 2005, 14:41
דף אישי: הדף האישי של גברת_פלפלת*

שליחה על ידי גברת_פלפלת* »

מיצים זה לא הדבר הכי מומלץ, כי יש שם תכולת סוכר גבוהה ללא סיבים. הם לא גורמים לשובע ומעלים במהירות רמות סוכר בדם. (כן, אני מדברת על פרי שסחטת בעצמך).
איך הוא עם שקדים? אולי חלב שקדים? (שקדים בבלנדר עם מים או שקדיה עם מים)
ניצן_אמ*

שליחה על ידי ניצן_אמ* »

פלפלת, אפשר לטחון תפוחים, לטחון תפוזים, לטחון סלק עם סלרי ותפוז, ועוד. תכולת הסיבים גבוהה.
אם פוחדים מסוכרים טבעיים (למה?) אפשר תמיד לדלל במעט מים.
מיצים זה ממש לא דבר רע.

חלבי אגוזים זה אחלה (אצלנו הלהיט זה קשיו בננה) אבל גם שם יש הרבה שומנים וצריך להקפיד על אגוזים כמה שיותר טריים, אורגניים ולא קלויים.

בקיצור, הכל רע והכל מעולה, זה עניין של בחירה אישית.
גברת_פלפלת*

לטחון זה לא מיץ. לטחון זה נהדר.

מיץ- זה לסחוט. כמו במסחטת גזר. אין שום סיבים במצב כזה.

אני לא אמרתי על שום דבר שהוא רע (-:
יש טוב, יש טוב יותר. לאכול רסק תפוחים זה טוב. לאכול תפוח- עוד יותר טוב (תלוי בגלי כמובן) מיץ סחוט זו הבחירה האחרונה והלא כל כך מומלצת בכלל ובגיל הזה בפרט. סוכר טבעי הוא עדיין סוכר והוא עדיין מרגיל את הילד לתזונה מתוקה, מעלה במהירות רמת סוכר בדם ולכן גם מוריד אותה מהר (מה שמונע את אפקט השובע שאנחנו מחפשים- ובעיקר פלונית).
בלילה זה בכלל סיפור בעייתי יותר מבחינת עששת.
בכל אופן ההמלצות של נטורופתים ותזונאים (טבעיים ולא) הן לא לתת מיצים בגיל הזה, גם לא מדוללים, ולמעט בהם באופן כללי.

שוב, מיצים, לא רסקים (תפוח, סלק וכו' וכו')

אין שום בעיה עם שומנים של שקדים, הרי היא לא נותנת לו 100 גר' אלא כמות פעוטה. טריות היא עניין שנכון לכל דבר ואת צודקת, בעיקר לשקדים ואגוזים, אבל לא נימנע מהם בגלל זה.
קרוטונית_מהמרק_הגדול*
הצטרפות: 25 יולי 2004, 19:10

שליחה על ידי קרוטונית_מהמרק_הגדול* »

... רק אני בכלל לא חושבת שהתשובה כאן נעוצה במשקאות דווקא?
התינוק יונק כל הזמן - קשה לאמא, זה ברור. אבל בכלל לא בטוח שזה מפני שהוא צמא.

מיץ- זה לסחוט. כמו במסחטת גזר. אין שום סיבים במצב כזה
כשאני סוחטת מיץ הדרים, תמיד מוסיפה פנימה את רוב הסיבים שנשארו במסחטה, ושותה הכל יחד.
גברת_פלפלת*

קרוטונית את צודקת. עכשיו אני קוראת שוב את השאלה. אם הוא יונק לכמה רגעים כנראה שהוא לא באמת צמא. אבל אני לא מומחית לענייני התנהגות תינוקות, לענייני תזונה דווקא כן. ואם נחזור לעניין המיצים, לשם ההבהרה וללא קשר לצמא/ לא צמא- העניין הוא לצרוך את הפרי השלם. כשאת סוחטת מיץ מתפוז את מקבלת הרבה נוזל ומעט מאוד סיבים (תסתכלי הרוב הרי זה הקליפה הדקה שעוטפת כל פלח ופלח, והיא לא נמצאת במיץ) לא כך הדבר ברסק, כמו ריסוק של תפוח למשל בבלנדר והוספה של מעט מים, שם זה הפרי בשלמותו (אם אי אפשר לאכול את הפרי, זו אפשרות סבירה מאוד)

אולי באמת כדאי לבדוק לעומק את עניין היניקה בלילה. ממתי זה, האם זה היה כך תמיד או שהתחיל לאחרונה, האם הוא מוציא שיניים, איך הוא אוכל בשעות היום וכו'.. פלונית, את יכולה לספק עוד פרטים?
ניצן_אמ*

שליחה על ידי ניצן_אמ* »

אני חושבת שאם סוכרים טבעיים מדאיגים אמהות, שתתחלנה בלהוריד עמילנים. אז לא תהיה בעיית עודף אנרגיה לילדים. :-P הבעיה היא בד"כ לא התפוח/ז אלא האורז/פסטה...
אם הקטנה לא אוכלת טוב לפני השינה, אנחנו בד"כ שמים בננה ליד המיטה.
עששת לא נגרמת מצריכת סוכרים טבעיים (ובכלל) בהנתן עששת, היא עשויה להחמיר מאד בנוכחות סוכרים (במיוחד מעובדים)

קרוטונית, לא רק את.
אני הצעתי את רעיון הרעב למשל.
ואכן יכול להיות שם גם משהו לגמרי רגשי.
או לגמרי פיזי-בריאותי.
או שניהם.
או שלושתם :-)

_מיץ- זה לסחוט. כמו במסחטת גזר. אין שום סיבים במצב כזה
כשאני סוחטת מיץ הדרים, תמיד מוסיפה פנימה את רוב הסיבים שנשארו במסחטה, ושותה הכל יחד._
גם אני. יתר על כן, אני אוהבת לאכול את מה שנשאר בתוך הקליפה :-] :-9
קרוטונית_מהמרק_הגדול*

כשאת סוחטת מיץ מתפוז את מקבלת הרבה נוזל ומעט מאוד סיבים (תסתכלי הרוב הרי זה הקליפה הדקה שעוטפת כל פלח ופלח, והיא לא נמצאת במיץ) לא כך הדבר ברסק, כמו ריסוק של תפוח למשל בבלנדר והוספה של מעט מים, שם זה הפרי בשלמותו (אם אי אפשר לאכול את הפרי, זו אפשרות סבירה מאוד)
ברור, ברור ששייק עדיף על מיץ...
דלילה*

שליחה על ידי דלילה* »

טלי מא
אנחנו בניו זילנד אז אין את כל הפירות שציינת :-(
שכחתי לציין שהיא אוכלת גם תירס, אז זה לפחות ירק אחד...
אום_אל_קיצקיצ*

דלילה, גם הבת שלי (שנתיים) לא משתגעת על ירקות. רק מלפפון ועגבניה לפעמים. אז מה. זה לא נראה לי חשוב. הרבה יותר חשוב לאכול פירות, כי הם תמיד באים "נאים", כמו שאוהבים לומר כאן באתר, כלומר עם כל הויטמינים והמינראלים. מה כל כך חשוב לאכול ירק אם הוא כבר מבושל ומטוגן עם פירור לחם? מה נשאר ממנו מבחינה תזונתית? (סליחה פלוני אלמונית)
רעיונות:
  1. לקטוף ולאכול ישר מהעץ/שיח. לבת שלי תמיד עושה יותר חשק. גם פירות וגם ירקות.
  2. נורי (האצה של הסושי). הבת שלי אוהבת ואוכלת את זה כחטיף. מבחנתי זה טוב כמו ירק. אפשר גם אצות היז'יקי (כמו שערות שבמים מתנפחות והופכות לכמו פסטה) ולשווק בתור פסטה ירוקה, אפשר אפילו עם רוטב של פסטה שהיא אוהבת. עוד מתחום הירוקים אם כבר בפסטה עסקינן: רוטב פסטו. הבנתי הצנועה בירקות הביאה אותי למסקנה שהכי חשוב לקבל מירקות (כי אין בפירות) זה כלורופיל. אז תחשבי ירוק, לאו דוקא ירק.
  3. להנביט קטניות. קטניות מונבטות הן ירק לכל דבר. ואז לאדות קצת. זה יותר מתקתק מקטניות לא מונבטות. אם היא לא רוצה תנסי לבשל ולטחון למרק מוקרם או איך שלא קוראים לזה,כלומר במרקם כמו של מרק אפונה.
  4. עצה שקראתי באתר ועבדה יפה: לוביה. זו שעועית מאוד ארוכה אז זה כמו לאכול נחשים וזה אטרקטיבי.
מנסיוני הדל אני גם רואה שרצונות ואי רצונות מתחלפים ומפנים מקומם לאחרים. אל יאוש!
טלי_מא*

שליחה על ידי טלי_מא* »

דלילה,
אני חותמת על הדברים ש{{}}אום אל קיצקיצ אמרה |Y|

יש לי כמה כיווני מחשבה כאן -
  1. חשוב מאוד לא להציק לילדים בענייני אוכל אלא אם המצב קטסטרופלי ממש.
  2. לכן, אם היא אוכלת כמה פירות וירקות אבל לא את כולם ולא כל הזמן - הכל טוב. בררנות אינה בעיה (יש ספר בשם "ילדים עמידים" שלאחד מראשי הפרקים בו קוראים - למה ילדים חייבים להיות בררניים.)
  3. יותר חשוב לא להציק לה ולא לדבר איתה על ענייני אוכל. פשוט לאכול ליד. להציע לה אוכל כשנראה שהיא רעבה. לשבת לאכול איתה כשנראה שהיא רעבה.
  4. גם אם המצב קטסטרופלי והיא לא אוכלת בכלל ירקות ופירות (מה שלא נראה כך, אבל נניח...) - עדיף לא להציק לה. עדיף לשנות את הרגלי התזונה בבית. להציע לה יותר ירקות ופירות, לאכול אותם בעצמכם.
ועוד שני דברים:
  1. אם יש משיכה ברורה לפחמימות כדאי לשלול כמה עניינים רפואיים, השניים עליהם אני מצליחה לחשוב כרגע - תולעים ורגישות לגלוטן (רגישות למשהו גורמת לעיתים למשיכה עזה אליו).
  2. למרות מה שכתבתי בסעיף הראשון - כולנו נמשכים לפחמימות ולסוכרים יותר מאשר לויטמינים ולסיבים. יש לזה הסבר מצוין מבחינה אבולוציונית, אבל נניח לזה כרגע - זהו המצב. יותר מזה, בתמונת התזונה הכוללת אפשר להסתכל על הפחמימות והדגנים כ"ממתקים" (בעיקר אם הם לבנים, אז הם ממתקים ממש כי יש בהם רק סוכר/עמילנים).
אז אם יש ממתקים ליד פירות וירקות על השולחן, רוב האנשים יאכלו קודם כל מהממתקים, והרבה. אולי יאכלו כמה פירות מאוד מתוקים (ענבים, אבטיח, אפרסק) וידחו את כל השאר.
מה צריך לעשות במקרה כזה?
אפשר לנסות ולהפוך את הירקות לאטרקטיביים יותר (להחביא אותם, לטגן אותם) - אבל אז הם מאבדים מערכם התזונתי וגם הילדים לא לומדים לאכול אותם בצורתם הטבעית.
אפשר להוריד את ה"ממתקים" מהשולחן. ילדים מבוגרים יותר ידעו לתת שמות ל"ממתקים" ולבקש אותם, אבל את במצב טוב - היא רק בת שנה וחצי. גם אם יש אטריות מקמח לבן במקום אחר, בבית אין, בבית יש ירקות ופירות - אם רעבים, זה מה שיש לאכול. וכולם אוכלים את זה כי זה טעים ומזין לכולם.

הערה: תירס הוא דגן. הוא נחשב לירק כשאוכלים אותו טרי, הוא דגן בכל מצב צבירה אחר שלו.
פלוני_אלמונית*

מה כל כך חשוב לאכול ירק אם הוא כבר מבושל ומטוגן עם פירור לחם? מה נשאר ממנו מבחינה תזונתית?
רק לידיעה ישנם מרכיבים רבים חיוניים שנמצאים בירקות כגון: בטא קרוטן, ליקופן, סיבים תזונתיים ועוד שואינם הולכים לאיבוד בבישול, קיצוץ, ריסוק וכו'. ולכן כדאי לנסות להיות קצת יצרתי עם פעוטה שלא מוכנה לאכול ירקות בכלל...
ניצן_אמ*

שליחה על ידי ניצן_אמ* »

בנוגע ליצירתיות:
עוד לא קרה לי שילד ראה אותי ואת הבת שלי אוכלות ירקות טריים ולא אכל.
זאת בדרך כלל בעוד האמא מתייעצת איתי על מה אפשר לעשות כדי שהפעוט יאכל יותר ירקות.

אז עצה אחת? לאכול הרבה יותר ירקות ופירות טריים בנוכחות הפעוטה.
אם במקרה אתם מאלה שממש זוללים מקלות גזר ומלפפונים על ימין ועל שמאל, סלט זו מנה עיקרית, אתם ממש לא כופים ולא יוצרים לחץ סביב אוכל, עד היום היא לא אכלה דברים ממכרים במיוחד שיגרמו לה לבחול בכל דבר אחר, אין אפשרויות אחרות על השולחן, ועדיין הפעוטה פשוט לא נוגעת ולא מוכנה לאכול ירקות, אפשר לבדוק אם יש במקרה רגישויות ספציפיות למזונות האלה בבדיקה קונבנציונאלית או בטיפול IPEC.

טלי, יפה אמרת (הן המה והן האיך). @}

(הערת עריכה, אפשר אולי להוריד את המקטע על התירס למעלה? אין שום בעיה לאכול אותו טרי, להיפך, זה אפילו עדיף.)
טלי_מא*

שליחה על ידי טלי_מא* »

(הערת עריכה, אפשר אולי להוריד את המקטע על התירס למעלה? אין שום בעיה לאכול אותו טרי, להיפך, זה אפילו עדיף.)
ניצן,
אולי עדיף שתכניסי לשם מידע מדויק יותר?
אני חושבת שזו שאלה של הורים רבים, חבל שלא תהיה לה כאן תשובה (אני מסכימה שמה שכתבתי ב"הערת העורכת" אינו מספק)
פלונית_כרגע*

תודה רבה על כול התגובות והרעיונות
והנה עוד מידע עלינו:
אנחנו אכן בענייני שיניים בצורה חזקה, אבל הסיפור הזה בדרגות שונות כבר כמה חודשים טובים.
שיגרת האוכל שלו לא משהו, הוא לא מוכן לאכול מרוסק כמעט אף פעם!
אז יש ימים שהוא אוכל מצוין (וכמובן יונק כול 3 שעות גם אם אכל עוף, בטטה ובננה בארוחה אחת...) ויש ימים שמלחתחילה בעיקר יונק.
בערבים אחרי שהוא אוכל ארוחת ערב כעבור שעה יונק והולך לישון ואז כול 3 שעות יונק כאשר מהשעה 4 הוא מתעורר כול שעה יונק קצת וחוזר לישון.
לנו זה דווקא כן נראה כמו צמא או הרגל שהשתרש כי אין כמעט הבדל בין ערבים שהוא אוכל ארוחות ממש גדולות לבין ערבים וימים שאוכל פחות הוא עדיין קם בדיוק באותו הדפוס.
השגרה הנ"ל החלה בערך בגיל 7 חודשים אחרי שהיה חולה וצמוד ציצי שבוע,
עד אז הוא ישן לילה כמעט מלא- מ19:00 עד 4 בבוקר מגיל חודש וחצי בערך והשווצתי בזה בהתלהבות לכול העולם ואישתו אז כנראה שמה שקורה עכשיו מגיע לי...

אני אנסה את רעיון השקדיה. בננות נראה לי יעיר אותי לגמרי באמצע הלילה..
ושאלת הדיוט: מה לגבי תה מסוגים שונים? למה זה פסול? משקה שומר, קמומיל וכו'? בכלל במהלך היום?
ושוב תודה
דלילה*

שליחה על ידי דלילה* »

תירס זה לא ירק?? ניפצתם לי כאן פרה חצי-קדושה :-)

אז אם מבשלים אותו 5 דקות במים רותחים הוא כבר הופך לדגן?

תודה רבה על כל הרעיונות אבל אני לא מבינה למה אתן מתיסות לכל דבר שהוא לא ירק או פרי חי כאל "ממתק"
יש הרבה ערך תזונתי גם לדגנים מלאים - קינואה, אורז חום וכדומה ולקיטניות מבושלות כמו חומוס או עדשים
למה זה "ממתק"?

אנחנו לא אוכלים רק ירקות חיים אלא גם ירקות מבושלים/מאודים/מוקפצים או בתנור והיא כמעט ולא נוגעת לא בזה ולא בזה (לפעמים כאמור לוקחת ביס ממלפפון אבל אז יורקת את זה החוצה ולא בולעת.

אגב, לי יש רגישות לחלק מהירקות החיים - לא יכולה לאכול מלפפון, עגבניה ובצל חי בלי כאב בטן. לכן יש לי העדפה למאודים וכו'.
טלי_מא*

שליחה על ידי טלי_מא* »

מבחינה בוטנית התירס הוא דגן, מנביטה ועד קמילה, כולו דגן.
מבחינה תזונתית, עם זאת, הוא יכול להיחשב כירק כשהוא טרי. תכונותיו כדגן (תזונתית) הולכות ומתחזקות ככל שהוא מתרחק מן המקור הטרי (בעיקר - מיובש וטחון).

<סליחה. חייבת ללכת. אמשיך אח"כ. אלא אם תהיינה עונות אחרות שירחיבו>
אום_אל_קיצקיצ*

בטא קרוטן, ליקופן, סיבים תזונתיים ועוד
כמו שאמרתי, את כל אלה +++ אפשר להשיג בפירות.

_ אני לא מבינה למה אתן מתיסות לכל דבר שהוא לא ירק או פרי חי כאל "ממתק"
יש הרבה ערך תזונתי גם לדגנים מלאים - קינואה, אורז חום וכדומה ולקיטניות מבושלות כמו חומוס או עדשים
למה זה "ממתק"?_
טלי בפירוש התייחסה רק לדגנים לא מלאים כשאמרה ממתקים.
דלילה*

שליחה על ידי דלילה* »

טלי בפירוש התייחסה רק לדגנים לא מלאים כשאמרה ממתקים
אוקיי הבנתי, זה באמת נחשב גם אצלנו "ממתק"

אגב עוד שאלה: מה אפשר לעשות עם נבטוטים? האם אפשר לבשל אותם? (הם לא טעימים כמו שהם) למישהי יש הצעה למתכון שימצא חן גם בעיני פעוטה בררנית?? :-)
טלי_מא*

שליחה על ידי טלי_מא* »

אגב, לי יש רגישות לחלק מהירקות החיים - לא יכולה לאכול מלפפון, עגבניה ובצל חי בלי כאב בטן. לכן יש לי העדפה למאודים וכו'.
אה, טוב.
נו, ברור שאני אכתוב המון מילים ודבר אחד שניצן כתבה יקלע יותר מהכל... :-/
כדאי, אם כך, לבדוק רגישות למזון.
לא יודעת איפה עושים את זה בניו-זילנד, בארץ הייתי מציעה (כמו ניצן) - Ipec.

לגבי הנבטוטים, אנחנו אוהבים אותם מאוד כמות שהם (כחטיף או כתוספת לסלט), אז אין לי רעיון.
דלילה*

שליחה על ידי דלילה* »

סליחה על הבורות - מה זה אייפק?

אגב,א אתמול הסתובבה כל היום עם גזר שלם בפה :-) אבל לצערי לא הצליחה ממש לאכול אותו כי עוד אין לה את כל השיניים..
אז היא לעסה כל פעם קצת חתיכה וירקה

נראה לי שפשוט נתאזר בסבלנות ונמשיך לאכול ירקות לידה עד שתחליט לנסות גם.
אגב, באופן כללי היא כן נראית בריאה לא רזה מידי לא שמנה מידי, עם אנרגיות וכו במשך היום אז אולי זה סתם דאגות של אמא....
טלי_מא*

שליחה על ידי טלי_מא* »

דלילה, נשמע לי מצוין.

(העיקר לא להציק לילדה, כבר אמרתי, נכון? ;-))

שיטת אייפק
פלונית_כרגע*

טוב, מצבנו מחמיר.
לא נרשמה התלהבות ( בלשון המעטה) מהשקדיה. הוא קם יותר ויותר בלילה להנקות ארוכות כשאול!
לי נשבר מההנקה ואני שוקלת מטרנה בלילות כי אז אבא יהיה שותף ואני אוכל לישון קצת.
אני בשוק מהשורה האחרונה שכתבתי
דלילה*

שליחה על ידי דלילה* »

פלונית כרגע
אולי עדיף חלב עיזים בלילה?
אנחנו נתנו לה אחרי ההנקה של לפני השינה עוד בקבוק עם 150 מ"ל חלב עיזים והיא ישנה מעולה
חוץ מזה, זה נשמע שהוא מתעורר המון בלילה גם מתוך הרגל. תנסי פשוט לא לתת ציצי אלא המון חיבוקים, נדנודים וכו' עד שיירדם בלי ציצי. בסוף הוא יפסיק להתעורר (אצלנו אחרי לילה אחד קשה כזה עברה מהתעוררות כל שעתיים ל1-2התעוררויות בלילה.
אגב זה בטח שייך בכלל לדף אחר אבל אני לא בטוחה איזה...
Manty_T*
הצטרפות: 18 ספטמבר 2004, 19:14
דף אישי: הדף האישי של Manty_T*

שליחה על ידי Manty_T* »

פלונית כרגע
גם אני גידלתי תינוקות כמו שלך, שבילו את רוב הלילה על הציצי.
מה שעזר לי לישון טוב יותר היתה שינה צמודה אליהם עם הציצי חשוף ונגיש, המנעות מבדיקת השעה (למה לפקוח עיניים בכלל?) ואמונה שהציצי מספק עבורם את הפתרון למה שזה לא יהיה, כך שהם את שלהם קיבלו/לקחו, ואני יכולתי להמשיך לישון לי (אמנם לא בשינה עמוקה, אבל מיום היוולדי כאמא, לא ציפיתי לשינה כזו)..
אני סומכת על ילדי שהם יודעים מה הם זקוקים לו, ואני שמחה כל עוד גופי (בלבד ;-)) יכול לספק להם צורך זה.
פלונית*
הצטרפות: 02 אוקטובר 2001, 03:13

שליחה על ידי פלונית* »

שלום לכולן
מעוניינת לקבל המלצות כיצד ניתן לשלב אגוזים למינהם בתזונה של פעוט.
שירין*
הצטרפות: 08 דצמבר 2003, 12:13

שליחה על ידי שירין* »

מה מציעים לילדה בת 5 לאכול בארוחת הצהריים, אם היא לא מוכנה לאכול בשר / עוף / דגים (בעבר אכלה מדי פעם קציצה / שניצל) וגם לא קטניות (מוכנה, אולי, לטעום כף של מאש מונבט ומבושל או אפונה ירוקה בכמות דומה, אם מערבבים אותם טוב-טוב בדגן כלשהו).
היא מאוד אוהבת מוצרי חלב (אבל לא חלב עיזים, כמובן) ולשמחתי גם קינואה ודוחן. לחם עם גבינה לבנה / קוטג' זו האופציה הטעימה ביותר מבחינתה לכל ארוחה.
טחינה ושקדיה - באים בחשבון מבחינתה רק בגרסתם המתוקה (בתוספת מולסה כממרח דמוי חלבה - גם את זה היא מוכנה לאכול תמיד).
ירקות מבושלים - מוכנה לאכול רק בגרסה אחת - כחלק ממרק עם הרבה גריסים, מבושל ממושכות עד שהכל "מתקווצ'ץ'".
עד לאחרונה אכלה בתיאבון חביתה (עם קוטג' וקצת ירקות טריים - בעיקר מלפפון ועגבניה) לארוחת הצהריים. לאחרונה נמאס לה, ובצדק (כמה זמן אפשר לאכול אותו דבר???).
יש רעיונות יצירתיים שלא חשבתי עליהם? בעיקר מאכלים עם אחוז גבוה של חלבון מלא?
טלי_מא*

שליחה על ידי טלי_מא* »

כיצד ניתן לשלב אגוזים למינהם בתזונה של פעוט.
מוצרי חלב מאגוזים ומזרעים
פלונית_כרגע*

חזרתי לכאן רק בימים האחרונים, ואכן כנראה שהבעיה היא לא רעב.
מנטי תודה על העצה אבל אני לא מסוגלת לישון כשנוגעים בי (גם לא בן זוג) אני מרגישה שזו לא באמת שינה.
ועדיין חלק ניכר מהלילה הוא איתנו במיטה..
טוב אני אחפש את הדף המתאים.
אגב חיבוקים לא עובדים אצלנו כי הוא פשוט מרים לי את החולצה..
טלי_מא*

שליחה על ידי טלי_מא* »

חזרתי לכאן רק בימים האחרונים, ואכן כנראה שהבעיה היא לא רעב.
(())

הספר המצוין הורים גם בלילה של ד"ר סירס מאוד עוזר בעניין הזה, אני חושבת.
מיכל_גוטרמן*
הצטרפות: 27 אוגוסט 2008, 21:19
דף אישי: הדף האישי של מיכל_גוטרמן*

שליחה על ידי מיכל_גוטרמן* »

כתבתי את הנ"ל בדף "מעבר לאוכל מוצק", וייעצו לי לשאול את ורד - אז אני מנסה להכות את המומחה..

אני לא יודעת מה לעשות.
עמית בן שמונה וחצי חודשים. יונק מלא. לפני כחודש וקצת התחלתי לתת לו מוצקים לטעום, רק כזית, ירקות כתומים ותפוח עץ מאודה בערב. מיד לכשהתחלתי - עמית הפסיק לעשות קקי... היה עושה טובה, פעם בשבוע. ואז פתאום הגיעה התקררות, ובעקבותיה גם וירוס הקאות ושלשולים נבזי, וכמובן שהפסקתי לתת אוכל. עכשיו כבר שבוע וחצי שהילד בריא, וכולם אומרים לי לחזור לטפטף אוכל, אבל אני נמנעת, משום מה.
לא יודעת, מרגיש לי שהילד בעל קיבה רגישה, כלומר אולי עוד לא מוכן, המערכת עוד לא בשלה לאוכל. למרות שעמית דיי אהב את האוכל, לא השתגע אחריו אבל אכל.
עכשיו הוא שוב לא מרבה ביציאות, פעם ביומיים בממוצע, וגם אז - כמות מינימלית ביותר. מה גם שכשהיו לו את השלשולים, נדהמתי לראות חתיכות של ירקות כתומים יוצאים בקקי, וזה היה כשבוע וחצי אחרי שהפסקתי לתת לו אוכל!!! מה, זה לא מתעכל לו בבטן הקטנה שלו? כל-כך הרבה זמן?
אני ממש לא יודעת אם כדאי לי לחכות עוד עם האוכל או שמכיוון שכבר התחלתי - כדאי להמשיך עם זה, אפילו בקטנה? ייעצו לי לנסות להפסיק עם הירקות ולתת רק דייסת קוואקר, בתור התחלה ולראות איך הולך.
חשוב לציין שלעמית עוד אין שיניים והוא גם לא יושב. וגם לא מתעניין מי יודע מה באוכל, רק שמאחר וכבר התחלתי..
אז מה לעשות?
דנה_בננה*
הצטרפות: 03 יולי 2005, 15:48
דף אישי: הדף האישי של דנה_בננה*

שליחה על ידי דנה_בננה* »

הי כולם..
הקטנה שלי בת חמישה חודשים..
מריירת המון, שמה ידיים בפה, ומתעניינת באוכל שלנו מאוד.
הבנתי שאפשר להתחיל לתת לה.. אני סובלת מחוסר חלב ולוקחת כדורים להגברה.. היא מקבלת תוספת סימילאק צמחי פעם ביום. בגלל כל אלה אני כבר רוצה להתחיל לתת לה אוכל, לפחות שיתפוס את מקום הסימילאק..
ושאלתי היא: איך עושים את זה? ממה מתחילים? מה בודקים? ומתי מגיעים לדיסה או פחמימות אחרות? היא די קטנה לגילה ואני כבר מחכה שהיא תשמין קצת..
אשמח להצעות, תודה
ירח_לבן*

שליחה על ידי ירח_לבן* »

חלב שקדים או אגוזים וכו - אפשר לתת לתינוק בכמות גדולה? נאמר בקבוק? (בן שנה)
דודה_דו*
הצטרפות: 11 ספטמבר 2005, 17:11
דף אישי: הדף האישי של דודה_דו*

שליחה על ידי דודה_דו* »

גם אני בעניין אגוזים...

אליה (בן שנה וחודשיים) אוהב מאוד מאוד מ-אוד אגוזים/שקדים/קשיו וכל מה שאני מוכנה ללעוס עבורו....
ויוצא שחוץ מחלב שומשום שאני מכינה לו כל יום מ-2 כפות שומשום,
הוא גם אוכל הר-בה ממשפ' האגוזים.
נניח....כל ערב 15-10 שקדים, 5 אגוזי מלך שלמים (10 חצאים) ועוד כמה קשיו
וזה כשאני מגבילה אותו
כי הוא באטרף על זה ויכול לאכול עוד ועוד ועוד.
השאלה היא האם זה בריא בשבילו, הכמויות האלה? האם להגביל?
@} ותודה מראש למשיבות @}
פלונית*

שליחה על ידי פלונית* »

דודה דו - אשמח לשמוע איך את מכינה חלב מ-2 כפות שומשום
דודה_דו*

שליחה על ידי דודה_דו* »

בשמחה :-)
2 כפות שומשום טחונות היטב במטחנת תבלינים
בבלנדר עם 2-3 תמרים (תלוי כמה מתוק את רוצה שזה יהיה)
ומים (שוב, תלוי כמה סמיך את רוצה שזה יהיה)
יוצא טעים טעים.
כיום אני נותנת לו לשתות בבקבוק, ולכן מסננת הכל במסננת דקה (ואוכלת את מה שנשאר על המסננת לארוחת בוקר :-) )
בקיץ, כשאני מכינה לעצמי, אני מוסיפה גם קרח, שמאוד משדרג את כל העניין.
@}
ענבל_נתן_בר*
הצטרפות: 25 אוקטובר 2007, 16:00
דף אישי: הדף האישי של ענבל_נתן_בר*

שליחה על ידי ענבל_נתן_בר* »

דודה דו,
צריך לדעת מה חוץ מזה הוא אוכל, ולראות האם התפריט מאוזן. האם הוא יונק?
מיכל_ע*
הצטרפות: 04 מרץ 2008, 23:30
דף אישי: הדף האישי של מיכל_ע*

שליחה על ידי מיכל_ע* »

גם הבת שלי באותו גיל משוגעת על אגוזים! אני כותשת לה במכתש ועלי ונותנת בכפית. לדעתי הלא מלומדת זה מאד בריא, אשמח לשמוע דיעה מלומדת. הבת שלי יונקת המון ואוכלת ממש מעט. חוץ מאגוזים, אוכלת: פירות, מרק ירקות עם קטניות, ביצים, לחם שיפון, יוגורט עיזים.
ענבל_נתן_בר*

אם הם לא קלויים- אין בעיה. התפריט שלה נשמע טוב. רצוי מאוד להוסיף גם ירקות טריים ולא רק במרק, ודגנים מלאים (אורז מלא, קינואה, אמרנט, גריסים).
דודה_דו*

שליחה על ידי דודה_דו* »

הי ענבל, תודה על ההתייחסות @}
אליה יונק רק בלילה (בערך 4 פעמים במהלך הלילה)
ובמשך היום אוכל בערך כך:
בבוקר פרי ודייסת קוואקר, לפעמים גם לחם עם אבוקדו
בצהריים מרק ירקות, ירקות מבושלים (ממש לאחרונה התחיל לאכול קצת עוף), לפעמים דגן כלשהו
בערב בד"כ שוב פרי, איזשהו תבשיל דגנים וקטניות מעורבב עם חמאת שומשום גולמית, והמווווווווון אגוזים.
בין לבין חלב שומשום (מלא אורגני).
האגוזים לא קלויים כמובן.
אז להגביל בכמות? מה את אומרת?
פלונית*

שליחה על ידי פלונית* »

הי ענבל
תוכלי להמליץ על תפריט לפעוטה (שאוכלת הכל חוץ ממוצרי חלב) שיספק את כמות הסידן דרושה לגוף בגיל כזה (שנתיים)?
ענת*
הצטרפות: 07 יולי 2001, 07:30

שליחה על ידי ענת* »

הבת שלי בת שנה ושלוש רוצה מאוד מלפפון אני פוחדת לתת לה מה לעשות?
ענבל_נתן_בר*

דודה דו , מה עם ביצים? ירקות טריים? האגוזים והשקדים הם מזון מרוכז מאוד. קודם כל הייתי מוסיפה לו ירקות טריים וביצים (ביצה קשה, כשהצהוב קצת רך והלבן קשה) ומשרה את השקדים/ אגוזים במים כמה שעות לפני האכילה. חוצמזה התפריט נשמע בסדר.

פלונית - תכניסי לתפריט מזונות שעשירים בסידן, כמו למשל שקדים, ירקות עליים ירוקים, חרובים, שומשום וטחינה מלאה, תאנים מיובשות (דבלים), קטניות וכד' (יש פירוט בדף מקורות לא חלביים לסידן ). אין טעם להיכנס למינונים מיוחדים, פשוט לדאוג שהמזון הזה יהיה בתפריט ומאידך להקפיד שלא לתת מזון שמונע ספיגת סידן, כמו קפאין (תה- גם ירוק, שוקולד, קולה).

ענת- אם את פוחדת, אולי תקלפי לה אותו ותחתכי לרצועות דקות? או תחתכי לסלט דק דקיק? (ממש ממש דק)?
ענבל_נתן_בר*

אני רואה פתאום את התאריכים של שתי ההודעות הקודמות... אם אני לא עונה אפשר לכתוב לי למייל: inbalnatan שטרודל gmail נקודה קום. אני לא נמצאת כאן כל יום (-:
תמי_מה*
הצטרפות: 02 פברואר 2009, 14:53
דף אישי: הדף האישי של תמי_מה*

שליחה על ידי תמי_מה* »

ורד שלום,
האם יש לך לך קיצור דרך לאיזה מאמר או טבלה לגבי המזונות הבסיסיים/אבות המזון והערכים( וכל השאר) שחשוב לכלול בתזונתו של תינוק טבעוני??הוא בן שנה וחודש, עדיין יונק וגם פרסר לא קטן, התחלתי פתאום לחשוש שאנחנו לא מספיק מעודכנים ספציפית לגבי תינוקות, למרות שבעלי הוא שף שמתמחה במזון טבעוני ובנינו אוכל דברים נפלאים ואוכל טוב, אבל בכ"ז...יש לציין שמידי פעם הוא אוכל ביצים. אגב הבחירה להיות טבעוניים היא שלנו- זה לא שהוא לא אוהב-פשוט לא ניסינו. כשהיה בן פחות מחודש קבל פעמיים, (מתוך ברירת מחדל) איזושהיא פורמולה על בסיס חלב. זה היה בארה"ב שם הוא נולד, והוא הקיא ללא הפסקה. מאז לא ניסינו מוצרי חלב ולא מתכוונים גם מצידינו.ייתכן שהוא אלרגי- מה שמאד הגיוני בעיני. חשוב לי לדעת על שומנים,חלבונים וסידן לתינוק טבעוני- מן הסתם העניינים הדחופים עבור התפתחותו...תודה!
י_ע_ל*
הצטרפות: 27 אוקטובר 2009, 15:45

שליחה על ידי י_ע_ל* »

ורד שלום!
יש לי שאלה די דחופה למען האמת הייתי היום בטיפת חלב שקלתי את בני הקט בן החצי שנה(6.250) בכל אופן האחות אמרה לי שהוא מתחת לממוצע ולחציון ושאני צריכה לתת לו מזונות עתירי קלוריות... העניין הוא : א. אני כמובן נכנסתי ללחץ ואפילו קצת לדכדוך כי אני משתדלת בכל כוחי לשמור על תזונה שלי שתיטיב עימו
ב. אני פוחדת שהוא אולי ואני אפילו מתקשה לומר זאת בקול רם לא מספיק ניזון מהחלב שלי מה שמפחיד אותי בטירוף כי אני פנאטית הנקה ואני מרגישה שזה הדבר הכי טוב שיכול להיות לתינוק אני פוחדת שיתחילו להפעיל עליי מכבש לחצים לעבור למטרנה... אני רק יכולה לומר שמה שאני עברתי עם ההנקה פצעים ...גודש...כאבים.. לשון קשורה...ובכל זאת לא ויתרתי הכל בשבילו... האחות אמרה לי תני לו ביצים עוף חמאה!!! קורנפלור אני לא מסוגלת לתת לו דברים תעשייתיים ומעובדים !!!! זה האוצר שלי איך אהרוס את התזונה שלו כך באיבה בגיל רך כזה? מה עושים אני צריכה מתכונים לאוכל מוצק בנוסף להנקה(דייסות וכאלה) התחלתי לתת לו מוצקים כבר (באידוי) בטטה דלעת קישוא תפוח עץ בננה אבוקדו...

כאן יכולים להצטרף כולם אני זקוקה לעידוד בבקשה נכון שאני לא צריכה להפסיק? מה לעשות כדי שהחלב שלי יהיה מזין יותר או שזה גנטי?

סליחה על הכתיבה המבולגנת אני כותבת בהפסקות ועם תינוק עליי שמשתולל.... בבקשה אודה לתשובה מהירה תודה!(-:
ורד_לב*
הצטרפות: 24 יולי 2002, 23:08
דף אישי: הדף האישי של ורד_לב*

שליחה על ידי ורד_לב* »

לא מבינה למה "ורד שלום" זה אתר קהילתי, לא שלי... :-S

חסרים לי נתונים, כמו משקל הלידה שלו.
האם יונק בלבד עד מתן המוצקים?
איך הייתה העלייה במשקל עד עתה?
האם היה חולה מתישהו במהלך הזמן הזה?
איך היו היציאות שלו לאורך מחצית השנה של חייו?

האחות מונעת מההמלצות החדשות של משרד הבריאות שהן - עדיין- שנויות במחלוקת.
בודאי שאינך צריכה להפסיק להניק, אולי זה הזמן באמת לשלב מזון ביחד עם החלב שלך, כפי שאמרת שכבר התחלתם.
כמה אוכל מזה ביום? האם נהנה לאכול?
זה הרי התהליך הטבעי בכל מקרה...
אחת*
הצטרפות: 15 יולי 2001, 00:00

שליחה על ידי אחת* »

בן חצי שנה - זמן טוב להתחיל מוצקים, לא?
למה שלא תתחילי עם דייסות, שאפשר להוסיף להן דברים עתירי קלוריות כמו טחינה, סילאן, שקדיה.
אני בגיל הזה התחלתי עם דייסת קוואר/סולת/קמח אורז,
על בסיס חלב אורז/חלב שיבולת שועל,
ממתיקה במעט סוכר או סילאן ומוסיפה שקדים ואגוזים טחונים
(אפשר שקדיה, אנחנו במגבלת תקציב פשוט...)
וכמובן, בהדרגה גם פירות - בננה למשל ממתיקה יופי והיא עתירת קלוריות ובריאה מאוד.
(שלי עכשיו בת 10 חודשים ועדיין טורפת את הדייסות האלה. אני מוסיפה לה מכל טוב הארץ, פירות ובריאות. תענוג)
ממש אין צורך לתת מעובד - הטבע מספק קלוריות בשפע.
תתחילי בהדרגה לתת אבוקדו, אפשר להכין מרק ולהוסיף לו טחינה או שמן זית.
בהצלחה

אגב יש לי חברה שהילדה שלה התחילה לרדת במשקל בגיל 4 חודשים (!)
אז במקום פורמולה היא פשוט התחילה להאכיל אותה.
בגיל 5 חודשים הילדה אכלה 3 ארוחות מלאות ביום + הנקה כמובן.
זה נראה לי עדיף מתחליפים, אבל אין לי שום רקע מקצועי.
ורד_לב*

שליחה על ידי ורד_לב* »

ממש לא הייתי נותנת סוכר עד לגיל בו הם יבקשו זאת לבד.
למה?
אחת*
הצטרפות: 15 יולי 2001, 00:00

שליחה על ידי אחת* »

_ממש לא הייתי נותנת סוכר עד לגיל בו הם יבקשו זאת לבד.
למה?_
כנראה כי אני פחות אדוקה וזה לא אסון בעיני, זה הכול
(היא אוכלת יופי את הדייסות, עוד יותר טוב כשהן מומתקות)
י_ע_ל*
הצטרפות: 27 אוקטובר 2009, 15:45

שליחה על ידי י_ע_ל* »

ורד! תודה על התשובה.אז ככה:
משקל לידה3294 כשיצאנו היה 3274
יונק כמעט אקסלוסיבית למעט פעמים ספורות שקיבל מטרנה לצערי
העליה הייתה טובה מאוד בהתחלה ואח"כ מתונה יותר
לא הייתי חולה טפו טפו למעט מוצאי יום כיפור שרעדתי כולי והקאתי את נשמתי אז הוא קיבל מטרנה ואמא שלי טיפלה בו.
יציאות סדירות למעט שוב עצירויות פה ושם של כמה ימים כל פעם
התחלתי לתת לו ירקות כמו בטטה דלעת אבוקדו פירות-תפוח בננה .כמה? זאת שאלה שאני מתחבטת בה כל הזמן כמה מקסימום לתת בכל פעם(אני נותנת פעם ביום כמות של בערך 6-8 כפיות
נהנה מאוד לאכול אבל אני לא רוצה שזה יקטע לי את ההנקה...(-: אלא יוסיף עליה.
הייתי שמחה לקבל מתכונים שיכולים להתאים ...(-:
אחת- תודה גם לך (-:
יפעת_ו*
הצטרפות: 29 אוגוסט 2005, 20:29
דף אישי: הדף האישי של יפעת_ו*

שליחה על ידי יפעת_ו* »

שאלה. אורי בן שנתייים וארבע חודשים.
משקל לידה 2.650 משקל נוכחי 9.8 ק"ג. גובה 79 ס"מ. בקיצור די פצפון.
לפני חצי שנה הוספתי לו ברזל בטיפות באופן טיפולי. התאבון עלה לו. מאז הוא אוכל יפה אבל לא גדל. אין אצלנו בבית הרבה מוצרי חלב (אובחן באיי-פק) ואילו הרופא המליץ דווקא לתת שלו: שמנת חמוצה, גבינות שלמות וחלב רגיל (לא סויה ולא שקדים). הוא לא אכלן גדול.
אוהב מאוד זיתים וכל מה שקרוב בצורה שלו לעיגול קטן (כדורי בשר קטנים, פסטה, כדורי אנרגייה קטנים, ענבים צימוקים וזיתים כבר אמרתי?)
לפני שאנחנו עולים על מסלול הגסטרולוג ו FTT וכד' מחפשת עיצות ורעיונות איך לקחת את זה מפה.
וככה כדי להקשות טיפונת על המצב, אחיו בן ה-4 ממוצע במשקל אז אם אני יוצאת בקמפיין "אורי יאכל מלא דברים משמינים כמו דייסות סולת/קוואר/קינואה פעמיים" אז הוא רוצה גם, ועוד קצת... ואני לא רוצה שהוא יעלה במשקל.

תודה
ורד_לב*

שליחה על ידי ורד_לב* »

בנות, קצת קשה לי לעקוב פה אחרי השאלות, כך שמי שרוצה להתייעץ אתי ספציפית מוזמנת לכתוב לי מייל.
אני פשוט לא נכנסת בתדירות גבוהה ולוקח לי זמן לעקוב {@
טלי*
הצטרפות: 13 מאי 2002, 13:40

שליחה על ידי טלי* »

בתי בת 8 חודשים. ברצוי להכין לה דייסת קוואקר, בלי חלב כמובן (היא ניזונה מהנקה חלקית לצד שתי ארוחות של פירות וירקות).
רעיון כלשהו? תודה
פלוני_אלמונית_אור*
הצטרפות: 11 ינואר 2012, 09:06

שליחה על ידי פלוני_אלמונית_אור* »

+הודעה ממשתתפת חדשה התקבלה בברכה:+

כמה זמן ניתן לבשל את הודו אדום לתינוקת בת 6 חודשים כדי לשמור על הויטמינים?
פלוני_אלמונית*

שלום
אני מעוניינת לשלב במזון המוצק של בתי בת החצי שנה, שקדיה.
אני חיה בקליפורניה וכל מה שמצאתי כאן אלו שקדים טחונים עם הקליפות (נראה ממרח כהה יותר ממה שאני רגילה מהארץ)
האם אפשרי וטוב לתת לה מוצר זה? האם יש בעיה עם קליפות השקדים?

תודה
קרוטונית_מהמרק_הגדול*

לדעתי האישית - נדמה לי שקליפות שלמות עלולות לשאת סכנת חנק. אבל אין שום בעיה עם קליפות טחונות. אם כי עדיף לערבב לה את זה במשהו עסיסי יותר, שלא "יידבק בגרון" - מחית פרי למשל.
פלוני_אלמונית*

יש איזה ענין עם קליפות שקדים לא מושרות שמכילות משהו שהוא לא בריא. לא זוכרת מה. ולכן צריך להשרות את השקדים 8 שעות.
אישית קראתי דעות לכאן ולכאן והחלטתי להאמין למה שקל- ואני לא משרה ואוכלת עם הקליפה.
אבל אם זה חשוב לך אולי תרצי לבדוק.
אמא_של_ניר*
הצטרפות: 31 מאי 2005, 21:38
דף אישי: הדף האישי של אמא_של_ניר*

שליחה על ידי אמא_של_ניר* »

שלום
אני יודעת שאסור לתת דבש עד גיל שנה (נדמה לי) בגלל חיידק שיכול להיות בו.
השאלה אם יש בעיה עם דבש שעבר אפיה, למשל מעט דבש בבצק של פוקצ'ה?

חוץ מזה, ראיתי למעלה שגם טחינה בעיתית, מעניין אותי למה? (טחינה זה הדבר הראשון שהפיצקית התחילה לאכות....)

תודה
תמרוש_רוש
הצטרפות: 18 יוני 2005, 03:48
דף אישי: הדף האישי של תמרוש_רוש

שליחה על ידי תמרוש_רוש »

ראיתי למעלה שגם טחינה בעיתית, מעניין אותי למה?
כי שומשום נחשב אלרגני למדי, אז דוחים את החשיפה אליו.

יש בעיה עם דבש שעבר אפיה?
אני נוטה לחשוב שלא. לא מכירה הרבה חיידקים פתוגניים ששורדים חום של יותר מ- 100 מעלות.
דליה*
הצטרפות: 14 אוקטובר 2001, 12:19

שליחה על ידי דליה* »

+הודעה ממשתתפת חדשה התקבלה בברכה:+

ורד שלום,
בני בן 7 חודשים,לפני חודש התחלתי לתת לו טעימות של מוצקים ירקות מבושלים-קישוא בטטה דלעת ופירות -תפוח אגס ובננה, ביום שהוא לקח את הבננה התחילו עצירויות, מאז כבר חודש הוא עושה פעם בשלושה ימים קקי ועכשיו גם פעם בארבע ימים.
היו ימים שהפסקתי לתת לו מוצקים כי חשבתי שזו הסיבה לעצירות אבל זה לא הועיל למצב ולא באה יציאה.
הלכתי לרופאה והיא המליצה להמשיך לתת לו מוצקים.
מה את ממליצה? אני רואה שהוא כבר מתחיל לסבול מהעצירויות האלו.
תפילה_לאם*
הצטרפות: 10 אוקטובר 2012, 21:28
דף אישי: הדף האישי של תפילה_לאם*

שליחה על ידי תפילה_לאם* »

שלום דליה,

אני לא זוכרת איפה נמצא דיון דומה שהתנהל לא ממש מזמן.
בינתיים מציעה להמשיך אבל במנות קטנות; אולי לוותר על הבננה; לראות איך הוא מגיב לעגבנייה מגוררת עם שמן זית.
גוונים*
הצטרפות: 23 מרץ 2010, 16:12

שליחה על ידי גוונים* »

כאן עצירות אצל תינוקות
דליה, למיטב הבנתי התדירות היא רק אחד הפרמטרים. יותר חשוב אם כואב לו והוא מתאמץ בזמן שעושה קקי. אם לא, לא בטוח שיש בכלל בעיה.
אנחנו גם עם בעיית עצירות שהתחילה ברגע שהגדלתי את כמות המוצקים. לנו השינויים התזונתיים לא ממש עזרו והתחלנו בירור רפואי (אבל הקטנה כבר בת שנה וחודשיים, במשך כמה חודשים טובים ניסיתי להשפיע על זה באמצעות תזונה) אבל אם את מזהה משהו ספציפי שמגביר את העצירות אולי כדאי להימנע רק ממנו עד שיתאזנו הדברים.
גוונים*
הצטרפות: 23 מרץ 2010, 16:12

שליחה על ידי גוונים* »

הדבר היחיד שכן הועיל מעט זה שמן זית והרבה, לא עזר בהבאת הקקי כן עזר (מעט) בריכוכו..
ואצל הבכורה אכילת תפוזים זה כמעט בודאות קקי שתי דקות אחר כך, אז שווה לנסות גם את זה.
שני*
הצטרפות: 13 מאי 2004, 14:40

שליחה על ידי שני* »

שלום רב,חדשה כאן, ברצוני לשאול כמה כפיות ביום מותר לתת שקדיה לתנוקת בת שנה (בתוך מנת פרות טחונים)?משקל נמוך והמליצו על אוכל שמן,מה מומלץ מבחינת מאכלים? תודה ,שני
שני*

שליחה על ידי שני* »

שלום,האם מותר לתת לתנוקת בת שנה טעימות של חלבה אורגנית משומשום מלא?בגלל הסיבים.תודה
תמרוש_רוש
הצטרפות: 18 יוני 2005, 03:48
דף אישי: הדף האישי של תמרוש_רוש

שליחה על ידי תמרוש_רוש »

לי נראה שאין בעיה עם הסיבים, אבל הייתי מהססת כי חלבה היא בדרך כלל מתוקה מאוד - מתוקה מדי.
שני*

שליחה על ידי שני* »

תודה ,לגבי שאלתי לגבי כמות שקדיה ביום לתוך פרות טחונים?
בשמת_א*
הצטרפות: 28 יולי 2001, 13:37
דף אישי: הדף האישי של בשמת_א*

שליחה על ידי בשמת_א* »

כמה שטעים... (תתחילי משילוב שטעים לך)...
שליחת תגובה

חזור אל “מידע כללי על תזונה נכונה”