חוסר ברזל

בשמת_א*
הצטרפות: 28 יולי 2001, 13:37
דף אישי: הדף האישי של בשמת_א*

חוסר ברזל

שליחה על ידי בשמת_א* »

יכול להיות כזה שיפור בשבועיים של מינון גבוה יותר?
כן! כן! זה סימן שהוא מקבל סוף סוף מינון שטוב לו! יופי! נפלא! {@ אלף פרחים!
אמא_של_נועה*
הצטרפות: 09 יולי 2004, 17:59
דף אישי: הדף האישי של אמא_של_נועה*

חוסר ברזל

שליחה על ידי אמא_של_נועה* »

בשמת שלום.
חשבתי שאולי תוכלי לעזור.
בבדיקות שעשיתי התגלה מחסור בויטמין B12. רופאת קופ"ח המליצה לי לקבל זריקות + כדורי מציצה.
נועה בת 9 חודשים, ולהוציא ניסיונות אכילת אוכל מוצק היא בעיקר יונקת.
תהיתי האם המחסור אצלי לא יכול ליצור, או שמא יצר, מחסור אצלה, וקצת ניבהלתי.
הבנתי מקריאה שמחסור כזה אצלי נוצר מחוסר יכולת ספיגה מספקת ולאו דוקא מחוסר מזון מתאים.
מה ידוע לך בנושא?
אשמח לתגובתך
בשמת_א*

חוסר ברזל

שליחה על ידי בשמת_א* »

חיפשתי לך ב-The Breastfeeding Answer Book, מקור מדעי מהימן ומעודכן בנושאי הנקה.
שם נכתב (אני מסכמת), שבאופן כללי, גם במצבים של תת תזונה מתונה עדיין החלב מספיק טוב לתינוק. עם זאת, נשים שסובלות ממחסור כרוני ברכיבי תזונה מסוימים - כלומר, שאין להן אפילו מאגרים בגוף של אותם חומרים - עלולות ליצר חלב שבו רמות אותם רכיבים נמוכים מהרגיל. הרכיבים הרגישים כוללים את הויטמינים A, D, B6, B12. במקרה כזה, אם התזונה של האם משתפרת או שהיא לוקחת את הויטמינים בתוסף, רמות הויטמינים בחלב שלה יחזרו למינון הנורמלי. (עמ' 436)

בעמ' 444 מתואר מקרה של אם צמחונית שסבלה ממחסור חמור בויטמין ב 12, ושגם התינוק שלה סבל מהם. הסימפטומים בתינוק: אובדן תיאבון, נסיגה בהתפתחות המוטורית, אטרופיה שרירית (חולשה), נרפות (לתארגיה), הקאות ושינויים בדם. גם ישנוניות ובעיות נוירולוגיות, כגון תנועות לא רצוניות (טיקים?), הם סימפטומים שכיחים של חסר בויטמין ב 12 בילדים קטנים. אבל אם תופסים את זה בשלב מוקדם, הטיפול בתוסף יכול לרפא כליל את הסימפטומים.

על סמך מידע נוסף שרכשתי בזכות נסיוני עם ילדי, אני הייתי מציעה לך לעשות לנועה בדיקת דם שכוללת בין השאר רמות ויטמין ב 12, ברזל (iron) וכן Ferritin. אם מתגלה חוסר כלשהו, כדאי לתת לה תוסף.

האם המחסור אצלך נוצר מבעיית ספיגה? אי אפשר לענות בלי תישאול מקיף. אני מכירה גם דיאטנית מצויינת, במיוחד לאמהות מיניקות, שיכולה לשבת איתך על זה. האם הרופאה שלך רוצה לעשות לך בדיקות לברר את זה?
בכל אופן, שני דברים:
א. מחקרים הראו שאחוז ניכר מהישראלים סובלים ממחסור בויטמין ב 12. יש יסוד מוצק להניח שהסיבה הראשונית היא תפריט שדל מדי בויטמין.
ב. לשיפור הספיגה אני ממליצה על שרון קוצר , על טיפולים סיניים, ואולי כדאי לשקול את שיטת אייפק , שבה מתברר שאלרגיות שונות ומשונות שלנו גורמות לאי ספיגה של רכיבים מהמזון, ואם מטפלים באלרגיה הגוף חוזר לספוג את הרכיבים שדחה קודם לכן.
בהצלחה, ואני פה לשאלות נוספות.
אמא_של_נועה*
הצטרפות: 09 יולי 2004, 17:59
דף אישי: הדף האישי של אמא_של_נועה*

חוסר ברזל

שליחה על ידי אמא_של_נועה* »

תודה. רק כעת ראיתי מה שכתבת. בינתיים קיבלתי זריקה וכדורים של B12.
לא ידוע לי אם זאת בעית ספיגה. הרופאה מסיבה לא ברורה טוענת שאין צורך לעשות בהמשך בדיקה נוספת לבדיקת הרמה של הויטמין וטוענת שהחוסר הוא קטן (כ-124 יחידות כאשר הנורמל נע בין 130-750).
לשימחתי נועה לא מגלה את התסמינים הנ"ל מתפתחת יפה ומצב רוחה טוב (למעט כאבי שיניים).
אני יודעת שנהוג לעשות בדיקות דם בגיל שנה, נראה אולי נקדים.
בשמת_א*

חוסר ברזל

שליחה על ידי בשמת_א* »

לא ידוע לי אם זאת בעית ספיגה. הרופאה מסיבה לא ברורה טוענת שאין צורך לעשות בהמשך בדיקה נוספת לבדיקת הרמה של הויטמין וטוענת שהחוסר הוא קטן.
אולי כדאי לשאול רופא אחר. מה לדעתה הגורם לחסר אצלך? רק חסר תזונתי קטן?
לגבי נועה, בהחלט אפשר להקדים. וכדאי לעשות את הבדיקה תוך כדי הנקה, כך שהיא כמעט לא תרגיש אותה.
גל*
הצטרפות: 29 אוגוסט 2002, 17:11

חוסר ברזל

שליחה על ידי גל* »

שלום :-)
אני בהריון חודש 5+ צמחונית
וסובלת מהמוגלובין וB12 נמוכים
המוגלובין 10.1 , B12 201 מתחילת ההריון ניסיתי תוספים טבעיים, פולודיקס, ברזל עדין של סולגר, B12 של סולגר פרנטל לנשים הרות של סולגר וחומצה פולית אך כנראה שזה לא ממש עוזר.
מה עושים עכשיו??? יש למישהו פתרון?
אני יודעת שיש זריקות של B12 שמקפיצות את הרמה באופן משמעותי
האם יש משהו כזה גם בברזל?
please help. . .
חגית_ל*
הצטרפות: 05 אוקטובר 2001, 17:35
דף אישי: הדף האישי של חגית_ל*

חוסר ברזל

שליחה על ידי חגית_ל* »

האם קראת את התזונה המוצעת בראש הדף? וגם להקפיד על ויטמין סי.
חגית*
הצטרפות: 24 יולי 2001, 13:02

חוסר ברזל

שליחה על ידי חגית* »

יש לי המוגלובין 12 וברזלׁIRON) 67 )הרופאה אמרה שאני צריכה לקחת כדורי ברזל. יש לי בעייה אני מדממת חזק במחזור (מההתקן תוך רחמי) האם אני חייבת להוציא אותה או שאפשר גם לא?
והאם זה נמוך מאוד או לא?
נאוה_פרנס*
הצטרפות: 05 אוגוסט 2001, 00:39
דף אישי: הדף האישי של נאוה_פרנס*

חוסר ברזל

שליחה על ידי נאוה_פרנס* »

זה נמוך מאוד מאוד, אבל עדיין ההמוגלובין לא נפגע.

הרצוי זה כמובן להוציא אבל... עובדה שהרופאה לא אמרה: את חייבת!!

הבחירה היא שלך!!

ובכל זאת, אם את משאירה את ההתקן תצטרכי לקחת תוספות כל הזמן.
נעמה*
הצטרפות: 29 ינואר 2002, 22:03

חוסר ברזל

שליחה על ידי נעמה* »

היי בשמת
אני חדשה פה ושואלת אולי תוכלי לעזור לי. בני בן השנה וחודשים סובל מחוסר ברזל המוגלובין 10 אך נאמר לי שמאגרי הברזל שלו מרוקנים {פרטינין או משהוא דומה מאוד מאוד נמוך}.ברזל פריפל ופרו 15 עושיםלו עצירות. קראתי שכיום את יודעת מה לעשות מניסיונך עם בנך. אשמח לשמוע לעצעתך.
תודה נעמה.
בשמת_א*

חוסר ברזל

שליחה על ידי בשמת_א* »

הי נעמה.
המוגלובין 10 ופריטין מאוד מאוד נמוך - באמת מאגרי ברזל מרוקנים. בעיה. האם יודעים למה?
בעיקרון, במצב כזה, אולי הייתי מתעלמת מהעצירות, או פותרת אותה בצורה אחרת. למשל, בעזרת מתן מיצי פירות וירקות שישפרו את מצב העצירות (הוא יונק? איך הוא אוכל?), או בעזרת טיפול הומיאופתי או בדיקור סיני שגם ישפרו את ספיגת הברזל וגם יעזרו לבעיית העצירות (אני לא מכירה הומיאופת טוב, אבל אני מכירה מדקר מצויין).
עוד אפשרויות:
ראשית, אני ממליצה על שרון קוצר - לנו הוא עשה טיפות מיוחדות לבני ששיפרו מיידית את ספיגת הברזל וגם את התגובה של הגוף שלו לברזל, אז כדאי להתייעץ.
שנית, יש בשוק כל מיני סוגים של ברזל שאולי יהיו לו יותר טובים: יש ברזל לתינוקות כמו הפלורדיקס למבוגרים, רק שכחתי את שמו (בחנויות טבע יידעו מייד). קיבלתי עליו הרבה המלצות ואני יודעת גם מניסיון אישי שהפלורדיקס מעולה. ויש עוד סוגי ברזל שמוכרים בחנויות הטבע שיכולים להיות טובים, לתינוקות. מחברות מוכרות כמו אלטמן, הדס, ואחרים שאינני מכירה.
שלישית, שיטת אייפק .
מה דעתך?
בשמת_א*

חוסר ברזל

שליחה על ידי בשמת_א* »

ניסיתי תוספים טבעיים, פולודיקס, ברזל עדין של סולגר, B12 של סולגר פרנטל לנשים הרות של סולגר וחומצה פולית אך כנראה שזה לא ממש עוזר
מה זה "ניסיתי"? בשביל לצאת ממצב כזה צריך כמויות רציניות, במשך זמן.
למשל, פלורדיקס - כמות של 60 מ"ל ליום, כמדומני. במשך כמה שבועות.
התייעצת עם שרון קוצר ?
עפרה.ק*
הצטרפות: 27 נובמבר 2004, 16:09

חוסר ברזל

שליחה על ידי עפרה.ק* »

לחגית - יש גם מצב של הרעלת ברזל אצל נשים בהריון. זה מה שהיה לי, בערכים כמעט זהים לשלך - 10 (ואני לא צמחונית). כשהפסקתי לקחת ברזל (כדורים וכאלה) הברזל עלה ל 10.9. זה היה במסגרת טיפול הומאופתי שקיבלתי על סף חודש תשיעי. אני אנסה להביא לך קישור מאתר אחר שבו סיפרתי על זה. הייתי די בהלם, אבל זה באמת עבד (עם תוצאות במעבדה).

הנה זה:

http://www.leida.co.il/message.asp?qt=23394
עפרה.ק*

חוסר ברזל

שליחה על ידי עפרה.ק* »

סליחה - ההודעה הקודמת לגל ולא לחגית.
בשמת_א*

חוסר ברזל

שליחה על ידי בשמת_א* »

עפרה, קראתי את תיאורך.
רק רציתי להעיר, שכל זמן שמדובר ב-10, כל מה שאחרי הנקודה הוא במסגרת של "טעות מעבדה" ולא ממש נחשב.
כלומר, 10.1 או 10.9 - שניהם נחשבים 10 (נמוך מאוד).
גם אם היתה עליה, הרי בכל מקרה יש עליה לקראת סוף ההריון, במסגרת ההתאוששות של הגוף מהאנמיה ההריונית (לא מצב פתולוגי אלא בגלל העליה הרבה והפתאומית בנפח הדם בהריון).
אבל עליה מ-10 ל-10.9, כאמור, אינה נחשבת. חשוב היה לראות אם היתה עליה מ-10 ל-11, למשל.
יחד עם זה, ובלי קשר - טיפול רב שאינו מועיל, מעורר מחשבה שהטיפול היה לא נכון או לא יעיל או שיש איבוד דם ממקור אחר.
זיו*
הצטרפות: 22 יולי 2001, 22:10

חוסר ברזל

שליחה על ידי זיו* »

אני בתהליך הפרייה, טרם הרייון. מצב הברזל שלי נכון להיום נמוך (מתחת ל9). קראתי את כל ההמלצות המדהימות...והמון תודה!
הנני חולת צליאק,(רגישות לגלוטן, היוצר בעיות ספיגת ברזל בדם), יחד עם זאת אני פעילה ספורטיבית מזה שנים ונראה שהדבר לא
הפריע לי עד לאחרונה. רציתי לשאול האים ממצב זה של המוגלובין נמוך ישנו סיכון לתהליך בו אני נמצאת?
האים יש טיפול מחזק שיאפשר לי בשלב מוקדם זה להעלות את רמת ההמוגלובין?
בשמת_א*

חוסר ברזל

שליחה על ידי בשמת_א* »

זיו - כן. האם קראת את כל הדף? האם קראת את תזונה ללידת תינוק בריא ? האם קראת את שרון קוצר ?
זיו*

חוסר ברזל

שליחה על ידי זיו* »

לבשמת א
תודה!!!
עפרה.ק*

חוסר ברזל

שליחה על ידי עפרה.ק* »

כלומר, 10.1 או 10.9 - שניהם נחשבים 10 (נמוך מאוד).

אם היתה עליה מ-10 ל-11, למשל.

כלומר הפרש של 0.8 לא נחשב (מ 10 ל 10.9), אבל עוד עליונת קטנטונת של 0.1 (כדי להפוך את ה 10 ל 11) כן נחשב?!

אני דווקא חושבת שכן יש הבדל. גם ברמת ההרגשה הפיזית שלי, גם ברמת התוצאה במעבדה (למרות מה שכתבת;-)). אבל - בעיקר אני חושבת שחשוב לדעת שיש כזה דבר "הרעלת ברזל" (כמו סיפרתי שם, זה הדבר הראשון שלומדים בנוגע לברזל בלימודי הומאופתיה קלאסית, לפחות אצל אחת מההומאופתיות הקלאסיות הבכירות בארץ). זה חשוב, כמו בכל תחום, לדעת שיש עוד מעבר למה שאנחנו יודעים ברגע נתון כ"אמת" ו"נכון". שווה לבדוק, או לכל הפחות - שווה לדעת.

אני בטוחה (וגם יש לי ניסיון) שתוספים יכולים לעזור מאוד. אני חושבת שזו האופציה הראשונה. אבל כמו שכתבת בסוף, אם זה לא עוזר - יש מקום לבדוק עוד אפשרויות. ולפעמים, כנראה, גם לא לקחת כלום (חוץ מרמדי שזה בעצם המון) זה יותר טוב מלקחת את ה"חומר" שחסר בגוף.

מקווה שלא יצא מבלבל מדי...;-)

תודה על האינפו לגבי בדיקות מעבדה. טוב לדעת... עפרה
זיו*

חוסר ברזל

שליחה על ידי זיו* »

לבשמת א
שוב תודה על האינפורמציה!!!( שרון קוצר, זוכרת?!)
כבר התקשרתי ונקבעה לי פגישה לשבוע הבא.
עוד אחזור עם ההתפתחויות.
בשמת_א*

חוסר ברזל

שליחה על ידי בשמת_א* »

כלומר הפרש של 0.8 לא נחשב (מ 10 ל 10.9), אבל עוד עליונת קטנטונת של 0.1 (כדי להפוך את ה 10 ל 11) כן נחשב?!
כן, ככה זה נראה לנו, אבל מסתבר שזה לא ככה.
במעבדה, יש הבדל בין שני הנתונים (הסבר יותר מפורט צריך לקבל מלבורנט):
הנתון המשמעותי והחשוב הוא מה שלפני הנקודה - 10, או 11, או 12.
בזה כנראה יש דיוק בבדיקה.
לעומת זאת, הוסבר לי, במה שאחרי הנקודה יש הרבה פעמים אי דיוקים, ככה שאולי 10.8 הוא באמת 10.8 אבל אולי לא. בדיקה שניה באותו יום יכולה להוציא 10.2. או הפוך.
לכן, על ה-10 סומכים. על מה שאחרי הנקודה - הרבה הרבה פחות.
אז זה לא 10.9 מול 11.1 , אלא 10 מול 11. 10-משהו הוא בכל זאת 10-משהו, ומה שאחרי 11 בכל זאת עבר את מחסום ה-11.

עכשיו, לגבי "הרעלת ברזל" עם המוגלובין 10 ומשהו:
את כל הזמן קוראת להמוגלובין "ברזל", וחשוב מאוד להבדיל.
האם לאורך כל הזמן הזה נבדקה רמת ה ברזל שלך? (iron בבדיקת המעבדה, ולא Hemoglobin, HGb)?
כי מה שהיה נמוך וגם ירד היה ההמוגלובין שלך - אם כי, שוב, כל הזמן זה היה בגבולות ה-10.
מאוד יכול להיות שהיתה לך הרעלת ברזל, פשוט מפני שההמוגלובין הנמוך לא נבע מחוסר ברזל.
בגלל זה, רופא מקצועי לא שולח אשה בהריון רק לבדיקת המוגלובין. זה שטחי ולא מקצועי. חייבים לדעת ממה האנמיה. אם זו סתם אנמיה פיזיולוגית של הריון, ומאגרי הברזל, הפריטין והחומצה הפולית מלאים - הטיפול איננו כדורי ברזל!
עפרה.ק*

חוסר ברזל

שליחה על ידי עפרה.ק* »

כן, ככה זה נראה לנו, אבל מסתבר שזה לא ככה.

נשמע מעניין (וגם קצת משונה). טוב לדעת בכל מקרה.

האם לאורך כל הזמן הזה נבדקה רמת הברזל שלך?

רופא הנשים סירב לשלוח אותי לעוד בדיקות, כי לטענתו זה לא אמין בהריון (חומצה פולית וכאלה). מצד שני - רופא משפחה, שפניתי אליו בגלל שרציתי "לעקוף" את רופא הנשים, שלח אותי לבדיקות מקיפות והיה בסדר (חומצה פולית וכל אלה, שאני לא זוכרת מה עוד יש שם).

אם זו סתם אנמיה פיזיולוגית של הריון, ומאגרי הברזל, הפריטין והחומצה הפולית מלאים - הטיפול איננו כדורי ברזל!

זו לא האנמיה הרגילה של ההריון, מה שאת מתארת? אז למה כל הבנות בהריון מקבלות כדורי ברזל?!

בהריון הראשון ירד לי הברזל פתאום בחודש חמישי למתחת ל 10. תופעת הלוואי היתה "בום-בום-בום" באוזניים בכל פעם שהייתי קמה מהכסא או הולכת כמה מטרים. מרוב שהייתי בטוחה שזו תופעה הריונית נפוצה, עשיתי חיפוש באומנות הלידה על "בום בום בום". הייתי מאוד מופתעת שלא מצאתי כלום:-P...

בשורה התחתונה, אני מספרת את זה (הרעלת ברזל) כדי לפתוח עוד פתח למעשה אקטיבי, כדי לשפר את המצב. לבדוק עוד דרך. לא בהכרח מתאים ונכון לכולן, אבל זאת אפשרות ואני אוהבת לספר על דברים שלמדתי בעצמי, בעיקר בגלל שלמדתי כל-כך-כל-כך הרבה דברים דרך המדיה הזאת (אינטרנט).

מעניין אותי אם ירידה כזאת בברזל, כאילו ההריון "גוזל" מהאמא כוחות, קשורה גם לירידה במשקל שיש לי אחרי כל הריון (שוקלת אחרי שני הריונות בין 3-4 קילו פחות מלפני. כל הריון עוד 1-2 קילו פחות ממה שהתחלתי אותו), כאילו, הגוף שלי רגיש לזה יותר או משהו כזה...

אבל נראה לי שזה סתם 1+1 של מתמטיקה שמין הסתם נכונה רק לי...
עפרה
אמא_של_איסתרא_ובלגינא*
הצטרפות: 10 אפריל 2002, 21:51
דף אישי: הדף האישי של אמא_של_איסתרא_ובלגינא*

חוסר ברזל

שליחה על ידי אמא_של_איסתרא_ובלגינא* »

הי
ממה נונע חוסר בויטמין B12? מה אוכלים או עושים כדי להעלות או כדי לשמור על הקיים?
אגב- אני בשבוע 34, עם "אנמיה חמורה" כמו שהוגדר רפואית, התחלתי עם זריקות
עפרה.ק*

חוסר ברזל

שליחה על ידי עפרה.ק* »

תראי פה:

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-2735115,00.html

ובאותו חיפוש בגוגל ראיתי שגם ל ב דחילו היו בעיות כאלה. אולי תשאלי אותה.

חיפשתי על פי "מחסור ב B12" - יש הרבה אינפורמציה.

או בקיצור - מומלץ לגלוש ישר לדפי המתכונים של הבשר ;-)

let it B12

בהצלחה
מונו_נוקי*
הצטרפות: 25 מרץ 2004, 18:12
דף אישי: הדף האישי של מונו_נוקי*

חוסר ברזל

שליחה על ידי מונו_נוקי* »

חוסר בברזל בגוף לא ישר מתבטא בבדיקת דם. אם את יכולה להיות אחראית לתזונתך ולבדוק מדי פעם ברזל, לא נראה לי שהרופא יבוא אליך הביתה לבדוק אם את לוקחת. שימי לב שחשוב מאד להגיע ללידה עם המוגלובין גבוה ושכמות הדם גדלה ב50 % בהריון.
תמר_ס*
הצטרפות: 30 יוני 2003, 10:48
דף אישי: הדף האישי של תמר_ס*

חוסר ברזל

שליחה על ידי תמר_ס* »

עשו לי רק בדיקת ספירת דם אחת בחודש וחצי בערך בהריון וההמוגלובין היה בסדר
עכשיו הגעתי לרופא נשים והוא אומר לקחת כדורי ברזל, ובכלל לא עשה בדיקה חוזרת! הבנתי שבארץ נותנים את זה לכל אישה בהריון
האם לקחת את הכדורים או ללחוץ לעשות לי בדיקת דם חוזרת??

תודה
תמר_ס*

חוסר ברזל

שליחה על ידי תמר_ס* »

תוספת להודעה קודמת - עכשיו אני בחודש הרביעי
תמר_ס*

חוסר ברזל

שליחה על ידי תמר_ס* »

יו! עוד תמר ס. אבל אני המקורית, שתדעי. את יכולה לשנות את השם שלך? (גם ההמוגלובין שלי בסדר :-) , אין צורך לקחת סתם)
מונו_נוקי*
הצטרפות: 25 מרץ 2004, 18:12
דף אישי: הדף האישי של מונו_נוקי*

חוסר ברזל

שליחה על ידי מונו_נוקי* »

למה ללחוץ?תבקשי בנימוס:-) אפשר גם מרופא המשפחה. אני עשיתי אתמול והיום התוצאות כבר הגיעו.
תבשיל_קדרה*
הצטרפות: 10 נובמבר 2001, 08:15
דף אישי: הדף האישי של תבשיל_קדרה*

חוסר ברזל

שליחה על ידי תבשיל_קדרה* »

פחחח
התפלאתי באמת.
ניסיתי לחשב באיזה שבוע את ואם יכול להיות שזה רק חודש רביעי.
תמר*
הצטרפות: 23 יולי 2001, 15:53

חוסר ברזל

שליחה על ידי תמר* »

תודה
"לבדוק ברזל" הכוונה לבדוק רמת המוגלובין בדם או שיש נתונים נוספים?
תנתו*
הצטרפות: 24 ינואר 2005, 20:44

חוסר ברזל

שליחה על ידי תנתו* »

שלום!
אני בהריון בחודש חמישי. ההמוגלובין שלי נמוך 8.6. והברזל (IRON) מאוד גבוה. ונותנים לי בכל זאת כדורי ברזל וההמוגלובין רק ממשיך לרדת... עכשיו קראתי פה שיש כזה דבר הרעלת ברזל ואני ממש מפחדת שזה מה שיש לי... מה לעשות??
סמדר_נ*
הצטרפות: 17 אוגוסט 2003, 20:40
דף אישי: הדף האישי של סמדר_נ*

חוסר ברזל

שליחה על ידי סמדר_נ* »

לשאול עוד רופא. המדריכה בקורס ההכנה ללידה שלי אמרה שההתעלמות ממצב הברזל וההסתמכות על ההמוגלובין בלבד כמדד היא שערורייתית, ושהרבה פעמים נשים בהריון מולעטות בברזל ללא הצדקה, ובאופן שיכול גם להזיק (אגב, הפריטין שלך היה תקין?).
  1. 6 נשמע באמת נמוך, אפילו בהתחשב בכך שאמורה להיות ירידה פיזיולוגית נורמלית בהמוגלובין בהריון. אבל, כפי שכבר נכתב כאן איפהשהו, ישנם חסרים אחרים (חומצה פולית, B12), ולא ברזל, שיכולים גם הם לגרום לאנמיה. אולי שווה לעשות בדיקת דם מקיפה יותר? שרון ג?
תמר*
הצטרפות: 23 יולי 2001, 15:53

חוסר ברזל

שליחה על ידי תמר* »

טוב, מצטערת, לא ראיתי שיש כבר תמר ס. אז עכשיו שיניתי את שמי לסתם תמר (זו אני ששאלתי אם יש עוד מדדים), אז מחר אני אלך לבקש ספירת דם
הדס_2*
הצטרפות: 21 פברואר 2005, 13:17

חוסר ברזל

שליחה על ידי הדס_2* »

האם משהו שמע על כך שמולסה עוזרת להעלאת הברזל? שמעתי על כך מחברה, אך לא מצאתי על כך בשום מקום אחר.
סמדר_נ*

חוסר ברזל

שליחה על ידי סמדר_נ* »

אחרי שתטעמי מולסה (לבד. לא עם טחינה, לא על לחם, כלום) לא יהיה לך שום ספק...
כבר כתבתי איפהשהו שיש לה טעם של מסמרים מסוכרים. או סוכר ממוסמר. מה שתבחרי.
אני מניחה שהיא עוזרת להעלאת הברזל כמו כל מזון ממקור צמחי המכיל ברזל. אבל ורד לב תוכל אולי להרחיב בעניין.
לי_הי*
הצטרפות: 23 פברואר 2004, 21:04
דף אישי: הדף האישי של לי_הי*

חוסר ברזל

שליחה על ידי לי_הי* »

בסוף ההריון היה לי חוסר רציני בברזל, והמילדת המליצה לי על פלורוויטל לקחת שתי כוסיות ביום וזה פשוט עשה פלאים, לקחתי במשך חודש ורמת הברזל עלתה, כך גם יכולתי ללדת בבית. וגם טעים, אני ממשיכה לקחת גם עכשיו בתקופת ההנקה
רוקדת_לאור_ירח*
הצטרפות: 03 דצמבר 2004, 17:39
דף אישי: הדף האישי של רוקדת_לאור_ירח*

חוסר ברזל

שליחה על ידי רוקדת_לאור_ירח* »

והמילדת המליצה לי על פלורוויטל לקחת שתי כוסיות ביום וזה פשוט עשה פלאים
גם אצלי פלורויטל עשה פלאים.
רוני*
הצטרפות: 25 ספטמבר 2002, 23:19

חוסר ברזל

שליחה על ידי רוני* »

מקור מצויין לברזל שאני משתמשת בו כל הזמן ובטח ובטח בהריון: לוקחים עשרה שקדים לא קלויים ומשרים אותם במים עם שלושה משמשים מיובשים למשך הלילה. בבוקר שופכים את המים זורקים את המשמשים ( לא טוב לאכול אותם) מקלפים את השקדים ואוכלים אותם עם תפוח או פרי שיש בו ויטמין C תפוז מלון עגבניה וכו'
מצטרפת_לחגיגה*
הצטרפות: 05 יוני 2005, 10:12

חוסר ברזל

שליחה על ידי מצטרפת_לחגיגה* »

שלום,
אני בשבוע 9, והרופא שלי אמר לי לקחת פרנטל החל משבוע 13. לפני שאני מתחילה אני הולכת לעשות ספירת דם לודא מה בדיוק רמת הברזל וההמוגלובין הנוכחית. אני אוכלת בשר פעם ביום והרבה עלים ירוקים, שקדים לא קלויים ובכלל מקפידה על תזונה בריאה ומזינה.

השאלה שלי היא: הבנתי שפרנטל עלול לגרום לתופעות לוואי ויש תוספים יותר טובים. האם כדאי לנסות לקחת אותו, או שעדיף להתחיל מיד עם סוג אחר, כמו פלוריויטל או פלורידקס שראיתי שהמליצו עליהם בחום? האם יש הבדל באיכות הספיגה בין התכשירים השונים?
סמדר_נ*

חוסר ברזל

שליחה על ידי סמדר_נ* »

ממה שאני יודעת, יש כמה מוצרים של חברות שונות שנקראים פרנטל. לא מכירה חברות, ואת הפרנטל שלי זרקתי לכל הרוחות, כך שאני לא יכולה לדעת איזו חברה זו. הפרנטל שאני לקחתי עשה טיפה עצירות בימים הראשונים, אבל מבחינתי הבעיה העיקרית איתו היא שהכדורים ענקיים, היה לי קשה מאד לבלוע, וכשביום השלישי לנטילה זה הסתיים בהקאה קשה תוך שתי דקות (וכדורי ברזל זה אחד הדברים האיכסיים ביותר להקאה)-- אמרתי "עד כאן". "פוריק הריון" לא יכולתי לקחת כי היה לו ריח איום ונורא וצבע פוקסיה מזעזע שגרם לי לפרוץ בבכי היסטרי.
אני ממליצה מאד על הפלורויטל. במשך כל ההריון לא היה לי אפילו צל צילה של אנמיה -- ההמוגלובין שלי בעומק השפל ההריוני היה 12.4 -- על אף הקאות מרובות ותזונה דלה למדי (בריאה, אבל דלה בכמותה) בחצי הראשון של ההריון. אמא שלי אפילו ציינה את הצבע המצויין שהיה לי בפנים כמה שעות אחרי הלידה, בניגוד לאחותי שהיתה חיוורת כמו סיד באותו שלב.
יש בו פחות ברזל מבתכשירים הקונבנציונליים, אבל כנראה הספיגה טובה, כי בדיקת דם לברזל 6 שבועות מהלידה הראתה רמות ברזל גבוהות (רק שאני לא יודעת מה היו הרמות ההתחלתיות).
החסרון העיקרי -- זה יקר. באמת יקר. אם את לוקחת מינון רגיל של מבוגר -- בקבוק של 250 מ"ל שעולה 87 שקלים מתחסל תוך שבועיים בערך. ואם את אנמית ולוקחת יותר, אז אפילו יותר מהר.
לדעתי גם לא כל כך טעים, אם כי כאן יהיו מי שיחלקו עלי.
אם את מכירה את עצמך כמי שמסתדרת עם כדורים גדולים (אני אף פעם לא הייתי טובה בזה), והפרנטל לא עושה לך בעיות מיוחדות כמו עצירות וכו', ויש לך מגבלות תקציב חמורות -- אולי שווה להישאר איתו, לא יודעת. אם כי גם בכך יימצאו כאן מי שיחלקו עלי.
מה שאני מקווה שמובן מהתשובה שלי הוא שההחלטה על תכשיר היתה מאד אישית לי, ולא התבססה על איזשהו מחקר מעמיק. אחרי הכל, לא כל אחת מזדעזעת מכדור בצבע פוקסיה...
תבשיל_קדרה*
הצטרפות: 10 נובמבר 2001, 08:15
דף אישי: הדף האישי של תבשיל_קדרה*

חוסר ברזל

שליחה על ידי תבשיל_קדרה* »

וצבע פוקסיה מזעזע שגרם לי לפרוץ בבכי היסטרי
LOL הרגת אותי.

אני לקחתי כדורי מציצה של natures plus - ברזל עם ויטמין C (הסביבה החומצית משפרת את ספיגתו, כך גם הספיגה בפה טובה יותר מבמעי. אין לי מושג למה)
בשמת_א*

חוסר ברזל

שליחה על ידי בשמת_א* »

השאלה שלי היא: הבנתי שפרנטל עלול לגרום לתופעות לוואי ויש תוספים יותר טובים. האם כדאי לנסות לקחת אותו, או שעדיף להתחיל מיד עם סוג אחר, כמו פלוריויטל או פלורידקס שראיתי שהמליצו עליהם בחום? האם יש הבדל באיכות הספיגה בין התכשירים השונים?
לגבי הפרנטל - מה שסמדר אמרה. אין לי מושג על איזה כדור מדובר.

לגבי הפלורדיקס - גם אני ראיתי איתו שיפור מעולה. גם היה לי יותר קל, כי הוא לשתיה ולא צריך לבלוע (כל מה שניסיתי לבלוע בהריון, הקאתי מייד). מיילדות רבות ממליצות עליו בחום. והוא באמת יקר בטירוף.

הבדל באיכות הספיגה - ועוד איך. אבל אולי הייתי אומרת, לא לגמרי "בין התכשירים" אם כי גם זה נכון, אלא "בין הנשים". כלומר, הגוף של כל אחת מאיתנו מגיב אחרת. לכן משהו שעשה טוב לאחת יכול להיות נורא לשנייה וכן הלאה.
הריונית*
הצטרפות: 25 מרץ 2004, 08:59

חוסר ברזל

שליחה על ידי הריונית* »

האם יכול להיות שלקיחת ברזל עדין של סולגאר גורמת לכאבי ראש?
גבעה_ירוקה*
הצטרפות: 09 אוגוסט 2005, 21:28
דף אישי: הדף האישי של גבעה_ירוקה*

חוסר ברזל

שליחה על ידי גבעה_ירוקה* »

פלורדיקס חולל אצלי פלאות,,יקר ושווה. גם טעים. מיד הקפיץ את רמות האנרגיה והברזל.
גם תה סירפד,ומולסה שחורה BLACK STRAP
גם פרנטל של סולגאר,שאני ממשיכה באדיקות. מעולם הברזל שלי לא היה כלכך גבוה.ואני בדרך כלל כזו שלא מוכנים לקחת ממנה דם כתרומה מרוב שהוא נמוך.
איזה תופעות לוואי יכולות להיות לפרנטל?
שרון_ג*
הצטרפות: 30 אפריל 2004, 16:29

חוסר ברזל

שליחה על ידי שרון_ג* »

הסביבה החומצית משפרת את ספיגתו, כך גם הספיגה בפה טובה יותר מבמעי. אין לי מושג למה
תלוי בערכיות הברזל.
סביבה חומצית גורמת לברזל להפוך מערכיות של 3+ לערכיות של 2+ (או ההיפך? אני כבר לא זוכרת), שהיא הצורה הנספגת טוב יותר.
בדיוק בגלל זה חלב (סביבה בסיסית) מפריע לספיגה.
הילית*
הצטרפות: 29 דצמבר 2003, 12:22

חוסר ברזל

שליחה על ידי הילית* »

קראתי בספר של יצחק בן אורי שזה נורמלי לחלוטין שיהיה המוגלובין של 10-10.5, ושאין צורך לקחת תוספות ברזל. יש לי המוגלובין 10.5 ו-B12 של 211. מה מייעצות?
סמדר_נ*

חוסר ברזל

שליחה על ידי סמדר_נ* »

לא יודעת אם זה נורמלי או לא, אבל אני לא מכירה אף מבוגר עם המוגלובין כזה שהרגשתו הפיסית שפירה (שלא בהריון).
אולי כדאי לך לבדוק רמות ברזל כדי לוודא שהאנמיה היא מחוסר ברזל ולא מחוסר אחר.
אם חסר, והחסר הוא כזה שאי אפשר להשלים רק בתזונה, כדאי לקחת תוספים.
תזמורת_הים*
הצטרפות: 22 אוגוסט 2003, 11:13
דף אישי: הדף האישי של תזמורת_הים*

חוסר ברזל

שליחה על ידי תזמורת_הים* »

הבי 12 שלך מאד נמוך. בי 12 נמוך כמו שלך יכול לגרום לאנמיה, עייפות, חולשה של מערכת החיסון ועוד צרות. המטפל הסיני שלי (שהוא בעצמו טבעוני) טוען שרמה תקינה של בי 12 זה מעל 500 לפחות. ברמות המוגלובין אני פחות מבינה. בכל מקרה הייתי דואגת להעלות את הערכים, אם באמצעות שינוי תזונתי, אם באמצעות תוספי מזון. ואולי קודם כל לבדוק אם יש לך בעית ספיגה ואם כן לטפל בה (למשל ברפואה סינית).
יונת_שרון*
הצטרפות: 13 יוני 2001, 02:23
דף אישי: הדף האישי של יונת_שרון*

חוסר ברזל

שליחה על ידי יונת_שרון* »

הילית, איך את מרגישה? איך המרץ שלך? מצב הרוח? הערנות? שמחת החיים?
אם את מרגישה שמחה ובריאה -- יופי! אם לא, כנראה שהרמות שנמדדו אצלך לא בריאות לך.
שגית_א*
הצטרפות: 18 יולי 2005, 21:56

חוסר ברזל

שליחה על ידי שגית_א* »

הגעתי ל-8.4 המוגלובין חודש וחצי לפני הלידה... ורציתי ללדת בבית ׁ(מינימום 10)... עם פלורדיקס 3 פעמים ביום 20CC, וסולגאר ברזל עדין פעמיים ביום, עליתי ל11.00 כעבור 5 שבועות. סוף סוף יכולתי לתפקד. בהתייעצות עם הדי, יועצת ההנקה, מה שחשוב לבדוק זה מאגר הברזל בגוף, לא רק רמת ההמוגלובין (FERITIN?)
מיכל*
הצטרפות: 09 אוקטובר 2001, 17:11

חוסר ברזל

שליחה על ידי מיכל* »

מישהיא אולי יכולה לעזור? הרופאים והאחות מטיפת חלב כבר בילבלו אותי לגמרי לגבי המינון המומלץ של תוספת ברזל (אני אנמית), אתן יודעות משהוא?
רות*
הצטרפות: 29 דצמבר 2001, 19:02

חוסר ברזל

שליחה על ידי רות* »

פלורידקס-האם זה מוצר טבעי שאפשר לרכוש בחנויות טבע?
ואחרי כמה זמן רואים שיפור בבידקות דם?
תמר_איל*
הצטרפות: 28 יולי 2005, 15:23
דף אישי: הדף האישי של תמר_איל*

חוסר ברזל

שליחה על ידי תמר_איל* »

לאנמיה יכולות להיות כמה סיבות. לפעמים גם שילוב של יותר מסיבה אחת.
  • עיבוד דם, סביב מחזור, תחורים, חוסר בויטמין K ....
  • חוסר יכולת לספוח ברזל ממזון.
  • חוסר יכולת להשתמש בברזל באופן פרודוקטיבי.
בכל מקרה, לאף אחת מהסיבות לא יעזור לקחת ברזל באופן מלאכותי (ללא קשר למזון).
תזונה נכונה, בחלק מהמקרים יכולה לעזור מאד.
במקרים אחרים צריך לטפל בבעיה - בסיבה ולא בתוצאה.

אין שום טועלת בניסיון לשנות את התוצאות, לכל תוצאה יש סיבה.
נדרש מאיתנו ומאמץ בכדי להבין, למה?
אין לנו ברירה, אם רוצים להבריא, צריך להבין.
אין שום טעם בלהאשים את הברזל בזה שהוא חסר.
חשיבה מסוג זה מזכירה לי את תסמונת ה- ש"ג בצבא.

החלמה שלמה.
יונת_שרון*

חוסר ברזל

פלורידקס-האם זה מוצר טבעי שאפשר לרכוש בחנויות טבע
כן, וגם בסופרפארם.
שרונגימל*
הצטרפות: 11 נובמבר 2005, 18:15

חוסר ברזל

שליחה על ידי שרונגימל* »

_פריפל 3: טיפות ברזל מלאכותיות
פלוריויטל : תוספת ברזל טבעית._
הערה קטנה:
לגישתי, כל דבר שמוגש לנו בבקבוקון הוא כבר לא "טבעי".
טבעי זה רק מה שבא כשאוכלים אותו כמו שהאל ברא אותו.

פלורויטל הוא פשוט תמצית ברזל בתוספת מיצי פירות מרוכזים, צמחים וויטמינים.
ופריפל הוא ברזל נטו.
גם הברזל הוא מסוג שונה:
ברזל גלוקונט בפלורויטל
ברזל הידרוקסיד בפריפל.

יש גם תכשיר שנקרא ferro והוא מכיל ברזל גלוקונט בדיוק כמו הפלורויטל. האם זה הופך אותו ל"טבעי"? (ניתן עם מרשם בקופות החולים)
ליא*
הצטרפות: 04 ינואר 2006, 04:48

חוסר ברזל

שליחה על ידי ליא* »

אחרי המון קריאה אנונימית ומהנה בדפי האתר המקסים והכל כל מועיל יש לי כמה שאלות אליכן.....האם נראה לכן מוצדק מתן (????!!!!!) 18 טיפות ברזל (של טיפטיפות כצט) לתינוקת בת 10 חודשים? ינקה מלא עד 4 חודשים ובכלל עד 7 חודשים וכיום שותה תמ"ל ואוכלת מזון מוצק. הרופאה המליצה על תוספת הברזל בעיקבות בדיקת דם שהראתה רמת המוגלובין 11.3 (שממה שהבנתי כאן זה לא כל כך נמוך). התחלתי במתן הברזל, לא בלב שלם וגם ככה מאז היה לה המון פעמים חום ולא נותנים ברזל כאשר יש חום. האם אתן חושבות שנושא החום והחולי (דלקות אוזניים, ברוכניט....) קשור למתן הברזל? אולי כל כך קשה לגוף להתמודד עם כמויות הברזל הגדולות והוא פשוט נחלש באיזשהו אופן? האם ההמלצות בראש העמוד מתאימות גם לתינוקות? והאם יש תכשיר "טבעי" יותר המתאים לתינוקות?
פלונית*
הצטרפות: 02 אוקטובר 2001, 03:13

חוסר ברזל

שליחה על ידי פלונית* »

שלום לכולם
אני בהריון בחודש 7 עם המוגלובין 10.4
ואני לקחתי ברזל של טבעון והתחלתי לקחת רק עכשיו פרנטל.
במהלך הריוני ההמוגלובין שלי נע בין 10.9 ל-10.6 ובעקבות המלצת הרופא לקחתי ברזל סינטטי(כזה שקונים עם מירשם בסופר פאם, אני פשוט לא זוכרת מה שמו של הברזל). וזה עשה לי צואה ממש ממש שחורה, כאילו הוצאתי את כל הכדור בשרותים...
ולכן עברתי לכדורי ברזל טבעיים וזה לא עשה לי תופעות כאלה. אבל, עכשיו אחרי ביקורי אצל הרופא, הוא אמר לי שאני צריכה לקחת ברזל "שעושה את העבודה" כלומר סינטטי, כי אני נמצאת בחודש מתקדם.
השאלה שלי היא האם צבע הצואה אומר שאין לי ספיגת ברזל שהכל יוצא לי? (ואני לוקחת פרנטל)
אין לי עצירות מלקיחת הברזל אבל נטייה לשילשול בצבע שחור לגמרי.
נונה_בי*
הצטרפות: 10 אוקטובר 2004, 18:51
דף אישי: הדף האישי של נונה_בי*

חוסר ברזל

שליחה על ידי נונה_בי* »

עדיף מוצרים משומשום מלא, כי יש בהם יותר ברזל.
האם טחינה משומשום מלא שומרת על האיכות הזו גם אחרי אפייה או בישול?
ורד_לב*
הצטרפות: 24 יולי 2002, 23:08
דף אישי: הדף האישי של ורד_לב*

חוסר ברזל

שליחה על ידי ורד_לב* »

פחות טוב לה, אבל בעקרון כן. במיוחד אם זו אפייה לא ארוכה, כמו בעוגיות.
אם זה בישול, הייתי מוסיפה את הטחינה רק בסוף, אחרי שסוגרים את האש (כמו למרק).
ורד_לב*

חוסר ברזל

שליחה על ידי ורד_לב* »

אה, ראיתי ששאלת על הברזל... זה לא צריך להיפגם. רק השמנים ייפגעו ומתוקף כך הרכב הטחינה ישתנה קצת....
בקיצור, לא משהו שהייתי עושה הרבה, מדי פעם.
סילביה*
הצטרפות: 15 דצמבר 2005, 11:15

חוסר ברזל

שליחה על ידי סילביה* »

שלום לכולם, אני קוראת המון באתר ומאז הריון כמעט ולא עושה שום דבר אחר בזמן הפנוי שלי, אבל עוד לא ממש יצא לי לכתוב....אז הנה: אני בהריון ראשון, שבוע 21. אתמול בבדיקה שגרתית אמר לי הרופא להפסיק עם פרנטל ולהתחיל לקחת ברזל (לא עשיתי בדיקת דם מאז תחילת הריון וההיא היתה תקינה). הוא רשם לי כדורים בשם פרוגראד פוליק והם רחוק מלהיות טבעיים. מישהי מכירה?
ולמה לא להמשיך עם הפרנטל? קצת מפחיד אותי הכדור הזה...וגם רשום עליו שהוא לטיפול בנשים לא הרות.
תודה רבה וחג שמח.
ורד_לב*

חוסר ברזל

שליחה על ידי ורד_לב* »

מזל טוב {@
תראי, מה שהרופא אמר לך, אמר באופן שגרתי כפי שכתוב בספר "שלו". זה לא באמת אומר שזה נכון לגבייך במיוחד לאור העובדה שלא התעניין בתוצאות בדיקות הדם שלך.
את יכולה לבחור האם ללכת לפי דרכו, או לברר יותר בשביל לדעת באמת כיצד לבחור עבור עצמך!
בפרנטל יש פחות ברזל מבתוסף ספציפי.
על על התוספים כתוב שיש להתייעץ בנוגע להרות ומניקות כהנחייה גורפת.
במקומך הייתי מבקשת בדיקת דם (בכלל ממליצה על אחת בכל שליש) ורואה מה קורה בגוף שלך. ובמקביל, כמובן, מקפידה לאכול היטב, מאוזן ועשיר בחומרים שיזינו אותך ואת עוברך (יש פה מספיק דפים בנושא).
לבריאות |תמר|
סילביה*

חוסר ברזל

שליחה על ידי סילביה* »

תודה לך ורד, חיזקת את עמדתי בנושא.
יש לי עוד שעלה קטנה. אם אני אוכלת בריא והבדיקות בסדר, יש בכלל צורך לקחת תוספים?
ורד_לב*

חוסר ברזל

שליחה על ידי ורד_לב* »

תלוי את מי את שואלת ;-)
אני לא בעד לקחת סתם תוספים, אלא להיות עם היד על הדופק בעזרת בדיקות. וכמובן לדרוג היטב לתזונה שלך.
חוץ מבנושא של אומגה 3 :-)
סילביה*

חוסר ברזל

שליחה על ידי סילביה* »

תודה על ההתיחסות המהירה, זה ממש מרגש |יש|
אמת_וצדק*
הצטרפות: 18 מאי 2006, 02:21
דף אישי: הדף האישי של אמת_וצדק*

חוסר ברזל

שליחה על ידי אמת_וצדק* »

לפי אתר טבע הריפוי ערכי הברזל של אצות ושל חילבה גבוהים בהרבה מכל המזונות המצויינים בדף זה.
אצות: 45 מ"ג ברזל ב-100 גרם!!! חילבה: 22!
להשוואה - פטרוזיליה: 6.2, תרד: 3.5, כבד עוף: 8, טחינה: 8.5.
יונת_שרון*

חוסר ברזל

איזה סוג אצות? יש כל מיני.
המוזית*
הצטרפות: 19 מאי 2006, 01:24

חוסר ברזל

שליחה על ידי המוזית* »

לא יודעת אם זה כבר נאמר, אבל אני גיליתי היום, ביום העיון, דרך נוספת להעלאת הברזל והיא פשוט לבשל בסיר מברזל יצוק!!!
תבשיל הקינואה שבושל בסיר היה לגמרי ירוק וכששאלתי לפשר הענין זו התשובה שקיבלתי. מה דעתכם???
ורד_לב*

חוסר ברזל

שליחה על ידי ורד_לב* »

יש גם את העניין של- את לא תאכלי 100 גרם אצות, או חילבה, לעומת דברים אחרים שכן תאכלי מהם 100 ואף יותר גרמים.
אבל בהחלט שווה להכניס חילבה ואצות לתפריט.

לגבי סיר ברזל- אני לא סגורה על היתרונות של זה. ממה שידעתי פעם זה יכול גם לגרום להרעלת ברזל. אבל אולי הידע שהיה לי לא נכון :-S
חודש_שמיני*
הצטרפות: 23 מאי 2006, 15:02

חוסר ברזל

שליחה על ידי חודש_שמיני* »

התחלתי לקחת תכשיר קונוונציונלי של ברזל לאחר שהטבעי של סולגאר לא "עשה את העבודה". האם כדאי/מותר בנוסף לקחת את התכשירים לשתייה שהוזכרו פה כמחוללי פלאים - פלוריויטל או פלורדיקס (אם הבנתי נכון שניהם זה אותו רעיון רק של חברה אחרת)??? ההמוגלובין שלי כרגע הוא 9.90 ואני מעוניינת בלידה טבעית אז זה ממש דחוף לי. מישהי גם יודעת אולי מה הרף של ההמוגלובין שצריך בשביל להיכנס לחדרי לידה טבעית בלניאדו ובמאיר?
תודה רבה על כל תשובה שתגיע.
תזמורת_הים*
הצטרפות: 22 אוגוסט 2003, 11:13
דף אישי: הדף האישי של תזמורת_הים*

חוסר ברזל

שליחה על ידי תזמורת_הים* »

אני ממליצה על ברזל בטיפות של ביו-קר. מאד יקר (אם כי פחות מהפלוריויטל) והעלה לי את ההמוגלובין ל 13 בלי תופעות לוואי, לפני הלידה ושוב אחריה (יצאתי מבי"ח עם המוגלובין 8.7 שעלה שוב ל 13 תוך חודשיים). לא חושבת שיש בעיה לקחת במקביל שני תכשירי ברזל שונים, אבל אם התכשיר הקונבנציונלי עובד בלי תופעות לוואי אולי תכשיר נוסף יהיה מיותר? אם את לא סובלת מבעיות בעיכול יתכן מאד שאת סופגת את הברזל היטב, נסי לעשות ספירת דם חוזרת בקרוב ותראי אם ההמוגלובין עלה.
אולי כדאי לך לחשוב על דיקור לשיפור ספיגת הברזל כדי להעלות את ההמוגלובין במהירות.
צפונית*
הצטרפות: 17 ספטמבר 2004, 23:17

חוסר ברזל

שליחה על ידי צפונית* »

הגור 10 וחצי חודשים , יונק כמעט מלא (מדי פעם מנשנש בננה תפוח או מלפפון),
בספירת דם נמצא ברזל 11.6, די גבולי...
לי יש גם היסטוריה של אנמיה (ממתינה לתוצאות הבדיקות שלי),
מה נראה לכם? יש צורך בתוספת ברזל לתינוק? או שאולי יספיק אם אשפר את רמת הברזל שלי (יש לי הרגשה שהיא גם לא מזהירה, כי אני לא אוכלת נכון)?
ובנוסף הבדיקה נערכה בזמן שהגור קצת חולה (מצונן ומשלשל) מישהו יודע האם זה יכול להשפיע על התוצאות?
חודש_שמיני*
הצטרפות: 23 מאי 2006, 15:02

חוסר ברזל

שליחה על ידי חודש_שמיני* »

אולי כדאי לך לחשוב על דיקור לשיפור ספיגת הברזל כדי להעלות את ההמוגלובין במהירות.
תודה אורית - אחלה טיפ (וגם שאר המידע כמובן).
אמת_וצדק*

חוסר ברזל

שליחה על ידי אמת_וצדק* »

את לא תאכלי 100 גרם אצות, או חילבה
דווקא כן.
חילבה: רוב האנשים לא מכירים את הטעם. אני מכינה חילבה עם הרבה לימון ויכולה לאכול בכף כמה מאות גרמים. זה הכי קל בעולם להכנה, זה זול מאוד, והבעיה היחידה היא שריח הגוף הופך לריח של חילבה.
אצות הן מוצר יקר, אבל חוץ מזה, אין שום בעיה לאכול מהן כמות גדולה. היפנים אוכלים אותן אפילו כחטיף. אני אוהבת לשים משטח אצה (אצת נורי, כזו שקונים לגלגול סושי) על הצלחת מתחת לכל אוכל. האצה נרטבת מהאוכל ומוסיפה טעם נפלא.
יער_ה*
הצטרפות: 12 מאי 2006, 11:47

חוסר ברזל

שליחה על ידי יער_ה* »

אני סבלתי מחוסר ברזל כמה שנים ולקחתי תוסף ברזל לסירוגין. ראיתי מתישהו בספר של לואיז היי את הדבר הבא (בתרגום חופשי):
אנמיה נגרמת ממחשבות של "כן, אבל.., חוסר שמחה, פחד מהחיים, הרגשה של לא מספיק טובים". והמשפט שלה בשביל לשנות את זה (המחשבה החיובית) הוא "זה בטוח בשבילי לחוות שמחה בכל חלק מחיי, אני אוהב/ת את החיים"
אני מאוד התחברתי לזה והרגשתי שיש דברים בגו. לא עבדתי עם המשפט הזה אבל לפני כמה חודשים עשיתי בדיקת דם ואין לי חוסר ברזל! התזונה שלי לא ממש השתנתה ואני די משוכנעת שזה נגרם בגלל שינוי בחיים שלי ובמחשבות שלי, אין לי יותר את המחשבה הזו שלא מגיעה לי להנות מהחיים.
תמר_איל*
הצטרפות: 28 יולי 2005, 15:23
דף אישי: הדף האישי של תמר_איל*

חוסר ברזל

שליחה על ידי תמר_איל* »

דרך קלה ויחסית טבעית להעלות את רמת הברזל.
למדתי מהמורה שלי יוסף רוס - הומאופט
לוקחים תפוח חמוץ ו10 מסמרי 10. שותפים את המרכיבים בסבון בכדי לשמור על היגינה.
מחדירים את המסמרים אל התפוח ומניחים בצד ל- 24 שעות.
אחרי יממה מעבירים את המסמרים לתפוח חדש.
את התפוח הישן מרסקים ואוכילים בכפית.
חוזרים על פעולה זו במשך שבוע ועושים הפסקה של כמה ימים.
חוזרים על פעולה זו שוב.
אם אין בעיה של ספיחה, רמת הברזל בדרך כלל עולה.

בהצלחה.
אמת_וצדק*

חוסר ברזל

שליחה על ידי אמת_וצדק* »

לוקחים תפוח חמוץ ו10 מסמרי 10.
הצחיק אותי D-:
יש בצרפתית את הביטוי "אוכל-מסמרים" (מונז'-קלו), שמשמעותו אדם שנוטה לעשות דברים באופן מסובך, מעיק ולא יעיל.
אני תוהה אם הרעיון של אכילת תפוחים שננעצו בהם מסמרים אינו מסוג זה. האם לא פשוט יותר לאכול מאכלים שהם עתירי ברזל באופן טבעי?
גבעה_ירוקה*
הצטרפות: 09 אוגוסט 2005, 21:28
דף אישי: הדף האישי של גבעה_ירוקה*

חוסר ברזל

שליחה על ידי גבעה_ירוקה* »

מאחר ולילד שלי בן שנה ותשע-יש נטיה קלה לחוסר ברזל מצאתי דרכים לתת לו את זה בתזונה ונראה לי שזה עובד אז אולי מישהו פה ירצה לנסות גם-
חביתה ירוקה-פשוט לחתוך המון עלים של פטרוזיליה שמיר ובצל ירוק ולערבב עם ביצה וטיפת מלח-מאד טעים גם לגדולים ,אני גם מטגנת במחבת מברזל שעד כמה שאני יודעת נכנס גם ממנו למזון.(אולי כמו בתפוח הממוסמר?..)
תה מפטרוזיליה-לחלוט חצי כוס פטרוזיליה ולהמתיק,
טחינה משומשום מלא-לערבב כפית גדושה בקערית של יוגורט משובח עם קצת דבש-יאמי! הוא מאד אוהב,וגם הרבה יותר קל להכין מטחינה רגילה,פשוט מערבבים.
לתת עם האוכל משהו שמכיל ויטמין C קלמנטינה,עגבניה למשל.
וכחטיף אני מציעה לו משמש יבש וצימוקים שמתקבלים בברכה,כמובן שאורגאני. @}
חלווה*
הצטרפות: 12 ינואר 2006, 17:33

חוסר ברזל

שליחה על ידי חלווה* »

שלום, אני בשבוע ה26, עם בחילות, הקאות, צרבות- כל הכיופים.. עד עכשיו ההמוגלובין היה גבוה וטוב
לא לקחתי ברזל, ולא חומצה פולית ולא ויטמינים. פשוט אכלתי טוב, (עד ההקאה הבאה) וכנראה שמה שהיה צריך- נספג בגוף. עכשיו, ההמוגלובין יורד והתחלתי לקחת ברזל בתוספת חומצה פולית
"פוריק הריון" מה שגורם להקאה בטוחה, ולכך שנותרתי בלי פיתרון לחוסר ברזל
מישהי מכירה תוסף ללא תופעות לוואי?
חלווה
סירופ_מייפל*
הצטרפות: 23 אוקטובר 2004, 12:19

חוסר ברזל

שליחה על ידי סירופ_מייפל* »

חברה המליצה לי לקנות את תוספת הברזל של אלטמן הנקראת "פמינה".
מכיל כמות נכבדה של ברזל, חומצה פולית, ויטמין B12 וויטמין C.
צריך גם לקחת רק כדור אחד ביום כך שזה נח.
אני כבר לא לוקחת מולטי ויטמין בהריון הנוכחי ומרוצה מהתוספת מישום שאני לא מצליחה לאכול אוכל בריא ומאוזן.
קיטי*
הצטרפות: 01 ינואר 2007, 10:30

חוסר ברזל

שליחה על ידי קיטי* »

הקטנטן בן שנה וארבע וחסר לו ברזל. אני חושבת. חזרו תוצאות לא טובות:

RBC 3.64*1000/micl
HEMOGLOBIN 9
HEMATOCRIT 27.6%
RDW 17.6%
LYMPHOCYTES 61.8%
EOSINOPHILS 0.2

ועוד הרבה ערכים נמוכים אך בגבול התקין.
הוא יונק ואוכל לטעמי מגוון - אבל בתאבון נמוך.
אני עצמי התחלתי השבוע לקחת ברזל עדין של סולגר בתקווה להעשיר את החלב - זה מנותק?
חוץ מזה הוע על מינון של 12 טיפות ברזל ביום כבר כמה חודשים וזו התוצאה!
אני מודאגת למתוק שלנו.
קיטי*

חוסר ברזל

שליחה על ידי קיטי* »

רציתי להוסיף שיש ששמתי לב לריח פה לא טוב אחרי ההנקה - חמוץ כזה. זה מזכיר משהו למישהו?
with_passion*
הצטרפות: 20 יולי 2006, 13:10
דף אישי: הדף האישי של with_passion*

חוסר ברזל

שליחה על ידי with_passion* »

ברזל ממקורות מלאכותיים (כמו גלולות, טיפות וכו) רעיל לגוף ולא נספג. אם חסר ברזל אז פשוט לאכול אוכל עם ברזל.. (די ברור לו?) - קבוצת המזון עלים ירוקים - ממנה רובנו מתעלמים (או באופן סימבולי קצת חסה או תרד) עשירה בברזל באופן מיוחד - וגם עשירה בדברים אחרים שגורמים לברזל להיות יותר bioavailable.
לדוגמא.. אנשים חושבים שסלק זה אחלא לברזל.. שזה באמת נכון - אבל שימו לב - ב-100 גרם שורש סלק יש 0.8 מ"ג ברזל - ואילו בעלי סלק יש 2.57 מ"ג! תרד - 2.71 מ"ג, בעלי שן-הארי יש 3 מ"ג, ועשב חיטה - 25 מ"ג ב-100 גרם! ואחרון.. סרפדים! לא פחות מ-41 גרם! כמעט פי שתיים יותר מכבד חזיר..
כדאי לקנות אורגני (או כמובן ללקט או לגדל בחינם) - למה? תרד אורגני 1584 חלקיקים למליון (trace amounts per million dry matter) .. ואילו תרד רגיל - רק 49!

עכשיו מה - כמה ברזל את צריכה את חושבת? זה תלוי בגיל ובמשקל ויכולת הספיגה (קשור לחומצה הידרוכלורית בקיבה שלרובינו אין ממש כי הרגנו אותה עם מזון מעובד) - אבל בכלליות יש המלצה של 9 מ"ג ליום לאישה מניקה מעל גיל 19.. יש כאן הרבה סרפדים אם את רוצה וזה הולך יופי ב-רסק ירוק

ממליץ לקרוא את העמוד http://www.vegetarismus.ch/info/e17.htm
וגם http://www.prodigalgardens.info/Nutriti ... alysis.htm

באהבה..
with_passion*
הצטרפות: 20 יולי 2006, 13:10
דף אישי: הדף האישי של with_passion*

חוסר ברזל

שליחה על ידי with_passion* »

חלק ב'

שירי (21.01.2007 15:42):
שלום, איזה סרפד מומלץ בשביל הברזל, איך הוא נראה, כיצד לקטוף ומה להכין איתו? בחליטת סרפד באמת יש ברזל או שלא נשאר ממנו כלום אחרי שהוא מיובש וחלוט? אשמח לתשובה, מנסה לשרוד את ההריון ללא תוספות. תודה.
שלום שירי - תוספי ברזל (ואחרים) מלאכותיים (כלומר בכדורים\טיפות\זריקות) הם בעיתיים מאד ואני לא חושב שזה עניין הישרדותי להסתדר בלעדיהם... לא רק זה רק עכשיו התפרסמה כתבה (קישור שם מדדו 21 תוספי מזון מחברות שונות וגילו שרק 10 מהם באמת הכילו את מה שכתוב עליהן (וזה מבלי לגעת בעניין יכולת הספיגה) לא רק זה - בחלקן נמצאה עופרת! עופרת זה לא מי יודע מה לעובר...
ברזל באופן ספיציפי הוא בעייתי במיוחד לעומת תוספים של ויטמינים ומינרלים אחרים - לכן יש מולטי-ויטמינים רבים ללא ברזל (כי זה מסוכן מאד לאנשים מסוימים (לאחרים זה רק "מסוכן"). חשוב שהגוף יקבל ברזל - אבל לא פחות חשוב שהגוף יפטר מברזל (ויש הטוענים שזוהי הסיבה מדוע נשים חיות יותר מגברים - וגם ממליצים לתרום דם מדי פעם או פשוט ... להפצע פה ושם) . קשה לגוף להיפטר מהברזל מתוספי המזון. בניגוד לשאר המרכיבים התזונתיים שכמותם ויכולת הספיגה שלהם יורדת בתהליך הבישול - דווקא ברזל נראה בהתחלה כאילו הבישול "מטיב עימו".. יכולת הספיגה במעיים עולה בצורה משמעותית.. מה שעצוב זה שלא מסתכלים על החצי השני - יכולת ההפטרות של הגוף מהברזל - וכאן רואים שדוקא ברזל ממזונות חיים, יותר קל לגוף להיפטר ממנו. בשביל להגביר את יכולת הספיגה - חשוב ללעוס טוב טוב (ולהריר ולשתות את הרסק לאט) וגם לדאוג לרמה תקינה של חומצה הידרוכלורית (HCL) בקיבה (המר והחריף, או במילים אחרות, עלים ירוקים ופלפלים.. וגם חומץ תפוחים הם טריגר לקיבה לייצר יותר HCL). חומצה הידרוכלורית זה נושא רחב לכשעצמו אבל רק אציין שלבני אדם יש רמת HCL נמוכה בהרבה מאשר בחיות טורפות ואומניווריות (יש הטוענים שזוהי אחת ההוכחות שאנו חיה שבעיקר צימחונית) - וכאן הפרדוקס - בשר אכן עשיר בברזל - אבל כמו בעולם הצומח - יכולת הספיגה עולה רק לאחר הבישול - ויכולת ההיפטרות יורדת. כמעט כולם מבשלים את הבשר (אין להם מספיק HCL בשביל לעכל כמויות גדולות במצבם הטבעי) - ובכך מסייעים לברזל להצטבר בגוף לכמויות רעילות (אצל נשים זה מתבטא בדימום כבד כתגובה).

אז לאן אני מגיע עם כל זה? הנקודה היא שאם המטרה היא להוסיף ברזל בתזונה - אז ממקורות חיים ומן הצומח. סרפד באמת עשיר במיוחד בברזל (וויטמינים ומינרלים אחרים) - "ובמקרה" גם ב-ויטמין-C וסיבים תזונתיים (שנעדרים לגמרי במוצרים מן החי) שמסייעים בעיכול ובספיגה. סרפד טרי קיים בחלק נכבד מהשנה. מה עוד זה בחינם! - אז למה לעשות חליטות.. רסק ירוק עובד יופי! ואפשר גם לאכול את זה ככה. לי הסרפד הכי טעים (בד"כ זה אומר לי שזה גם בכי בריא בשבילי) זה הצעיר, עם העלים הירוק בהיר... אני קוטף את ה"ראש" לפי חוק האספרגוס (איפה שהגבעול נשבר טבעית רק מכיפוף קל). תחזרי לאותו הצמח בעוד שבוע ותראי שני ראשים במקום! תקטפי את כל הראשים ובכך תעכבי את השלב של הזרעים (ככל שהזרעים יותר בשלים ככה זה פחות טעים - makes sense שהצמח רוצה שנאכל את העלים ולא את הזרעים). אפשר ללבוש כפפות אבל לא הכרחי - לא רק שזה בריא למערכת העצבים (אני נהנה מזה במינון נמוך), גיליתי שזה צורב רק אם לא התכוונתי לגעת בצמח - כלומר אם במקרה הצמח מתחכך בעור - זה שורף קצת - אבל אם אני מושיט את היד ונוגע זה לא צורב. ההסבר הוא שהסיכות של הצמח עם החומר הצורב הם שבריריות ורק במגע חלוש הם דוקרות מבלי להשבר קודם לכן.

כמו שציינתי למעלה - המתכון האהוב עליי זה עם מנגו ומנטה ומים קרים (או קצת קרח בבלנדר) - אבל אפשר גם עם בננות, אגסים, תפוחים.. - בהתחלה תשימי רק חופן קטן - בקושי תרגישי את הטעם - ואז מיום ליום תתחילי להגביר את כמות הירוקים לרמה הנוחה לך. כדאי לגוון ירוקים - גם עשב חיטה עשיר מאד בברזל.

מודע לכך שקישקשתי יותר מדי בשעה מאוחרת זו - אבל מקווה שסייעתי בכל-זאת... באהבה.

תמונה
קיטי*

חוסר ברזל

שליחה על ידי קיטי* »

אני זוכרת מאיפשהו שנענע וירוקים אחרים "מייבשים" חלב, מאחר ואני מניקה חשוב לי לא לפגוע ייצור החלב - מה אתם יודעים על זה?
אמאבא_של_רמה*
הצטרפות: 04 דצמבר 2005, 23:24
דף אישי: הדף האישי של אמאבא_של_רמה*

חוסר ברזל

שליחה על ידי אמאבא_של_רמה* »

האם לקיחה של תוסף ברזל הנה בעייתית אם לא בטוח שיש מחסור?
תודה
שירלי_שוב_בהריון*
הצטרפות: 13 אפריל 2007, 12:06

חוסר ברזל

שליחה על ידי שירלי_שוב_בהריון* »

שלומות!
נכנסתי להריון חמישה חודשים אחרי הלידה וחודש לאחר סיום ההנקה, ואני מרגישה כי החיים נשאבו מגופי במהלך ההריון וההנקה (נו, טוב, יצרתי חיים חדשים!). אני מתלבטת אם לחסוך לעצמי את כל ההתבטויות ולקחת לפחות לתחילת ההריון מולטיויטמין אורגני (שמעתי על סאן ריידר ועל חברת אלוה האמריקאיות) - האם יש כזה דבר ויטמינים אורגניים צמחיים אשר קרובים לצמח עצמו והם אמינים מבחינת המרכיבים (כלומר לא מכילים רעות חולות)?? האם מישהו יודע?
בכל למקרה אני מקווה להתחיל לגדל סירפדים בגינה, והינה שוב מתלבטת, מה תריכה להכיל הקרקע?
שבת שלום וחיים יפים
שירלי
ורד_לב*

חוסר ברזל

שליחה על ידי ורד_לב* »

וואהו, שירלי, איזה סיפור!
מבינה למה את מרגישה כי החיים נשאבו מגופי במהלך ההריון וההנקה.
בהחלט כדאי לחשוב על דרכים רבות לחיזוק הגוף שלך, שאין ספק שעוד לא הצליח לחזור לעצמו, למלא מאגרים וכו' (זה בד"כ לוקח בין שנה לשנתיים אחרי הלידה...אצלך הכל היה מאד מהיר).
מולטיויטמין לנשים בהריון ומניקות מאד יתאים למצבך, פרנטל. הוא מכיל כמויות גבוהות יותר של רכיבים תזונתיים ספציפיים. כמו כן, ממליצה בחום על תוסף איכותי של אומגה 3.
סרפדים ובכלל ירוקים הם חשובים ביותר!
נקודה למחשבה- לא יודעת אם את מודעת לכך, אך הנקה מלאה למשך 6 חודשים לפחות ידועה כמספקת הגנה גבוהה ביותר מפני הריון נוסף, כך שאולי זה משהו שתוכלי להתכוונן אליו לפעם הזו ולו רק ע"מ ש"תרגיעי" את המערכת ההורמונלית שלך בכיוון ההריוני.
את מוזמנת גם להתייעץ באופן "פרטי" [email protected] אם תרגישי צורך בכך.
שיעבור בקלות {@
שליחת תגובה

חזור אל “בעיות נפוצות בזמן ההריון”