איך היתה הלידה

אנונימי

איך היתה הלידה

שליחה על ידי אנונימי »

דף מומלץ
דף תמיכה

זה מה שיצא כשישבתי לכתוב את סיפור הלידה שלנו.
לפני הלידה חשבתי שחשוב לכתוב סיפור לידה, מכיוון שמי שאינו שייך לצוות רפואי לא רואה היום לידות וזאת אחת הדרכים היחידות ללמוד על לידות של אחרים. אני למדתי מהם המון.
אבל כשזה נגע למה שיצא כאן, פתאום לא הצלחתי לנסח לעצמי סיבה טובה מספיק לשאלה: "למה להציג את מה שכתבתי ברשת?"
התשובה לכך עוד לא לגמרי מגובשת, נראה איך הדברים יתגלגלו. פתיחת מעגל על "כאב בלידה" ביום-העיון מעלה בי את התחושה שבכל-זאת יש טעם להתחלק בדברים.

בסיפור – א'-אבא (בן-זוגי), מ' - מיילדת

(ועוד משהו - בינתים, אני מבקשת להימנע מלכתוב כאן בשמי, אנא המנעו מאאוטינג)

דף סיפור לידה, דף סיפור לידת בית

בהמשך יש גם דף סיפור לידה בבית חולים
  • נו, אז איך היתה הלידה?
  • קשה.
  • :-0
  • ...
  • :-0
  • כן, נו – מאוד כואב.
  • אה, כן, זה מאוד כואב. אבל שווה את זה, תראי מה יוצא.
  • כן, בסדר. אבל למה אף-אחד לא סיפר לי כמה זה כואב?
למה אנשים כל-כך מתפלאים כשאני אומרת שהיתה לי לידה קשה?
אולי כי היא התחילה ונגמרה בבית והיתה נטולת התערבויות לחלוטין...?
אולי אני לא אמורה להגיד את זה...?

ההריון היה קל. מה קל? קלי-קלות, כיף!
חוץ מזה – אני תרגלתי יוגה, אני קראתי ספרים, אני שמעתי סיפורים, אני נשמתי נשימות.
אני קניתי את הסיפור הזה שאפשר להתמודד עם כאבי הלידה. ברור שקניתי אותו – הרי התמודדתי עם כאבים קשים מאוד בחיי.
אני למודת כאבים, מה יותר כואב מההתקפים שחוויתי?
כאבים כאלה שבהתקף הראשון גרמו לי לחשוב שמדובר בהתקף לב, בפעם אחרת גרמו לי לקרוס על מדרכה באמצע הרחוב. למדתי להתמודד עם כאבים כאלה בלי משככי כאבים, אז מי יכול עלי?
למה לעזאזל אף-אחת לא סיפרה לי?

אני זוכרת שרוב הילדוּת, הנערוּת והבגרוּת שלי בכלל לא רציתי ללדת, בגלל הכאב.
כששאלתי על הכאב ענו לי תמיד – כן, אבל זה שווה את מה שיוצא ועוד כל מיני כאלה.
אבל אני לא שאלתי על התמורה, שאלתי על הכאב.

למה לפני לא קיבלתי את התשובות שקיבלתי אחרי?
  • "כן זה נכון, זה כל-כך כואב שרוב הנשים מודדות לפי זה את כל שאר הכאבים בחיים. כאבי הלידה הם ה-10 שאף כאב אחר לא מתקרב אליו"
  • "כן, את צודקת, נשים רבות זקוקות לכל זמן ההריון השני שלהן כדי לעבד את הפחד מהכאב הנורא הזה שהן יודעות שיבוא"
ומכיוון שמיד אחר-כך התחלתי לחקור נשים שוב, הפעם ביתר-שאת, אז גם הודו בפני ש"זה שאומרים לך שכל לידה כואבת פחות – גם לזה אל תתייחסי ברצינות".

הלידה בעיקר הותירה אותי בתחושה שרימו אותי.
נשימות היוגה לא הועילו, אני לא זוכרת שהצלחתי בכלל לזכור מהן משהו כדי לנסות. בכל מקרה כשהמיילדת הנחתה אותי לנשום לבטן התחתונה לא הצלחתי ומה שהצלחתי לא הצליח להרגיע אותי.
גם הבקבוק חם לא עזר.
גם לא הקולות הנמוכים לתחתית הגב שלי.
הכאבים לא פחתו כשכיוונתי את זרם המים החמים לתחתית הבטן במקלחת.
המשפטים המעודדים שקבעתי עם בעלי – הוא אומר שהוא אמר הכל, כל מה שאני זוכרת זה שהוא אמר "אני אוהב אותך" המוון פעמים. אני לא זוכרת שהוא אמר לי שאני יכולה להתמודד עם מה שעובר עלי ואני לא זוכרת שהרגשתי שאני יכולה להתמודד עם מה שעובר עלי. אני מאמינה לו כשהוא אומר שהוא אמר הכל, המון, כמו שרציתי. אני יודעת שפשוט לא יכולתי לקלוט.
רימו אותי. רימיתם אותי.
רימו אותי כי ההפסקות בין ציר לציר לא עזרו לי לנוח ולאגור כוחות – הן הותירו אותי פגועה מעוצמת הציר הקודם ומפוחדת עד אימה מכמה שזה עוד יכול להתחזק בפעם הבאה.
רימו אותי כי אמרו לי שאפשר להתמודד עם כאבי הלידה אם מתמסרים להם ממקום של כוח, מתוך התודעה ואני – שבאתי ממקום של בטחון ושלווה – הושלכתי לתוך מערבולת של כאב שנגשה בי ורכבה עלי ואני נסחפתי בלי לדעת לאן ובלי להתמודד עם דבר, מתוך פחד איום.
רימו אותי כי אמרו לי שאפשר להשתמש בקול כדי להרגיע ולעודד. כשצעקתי – וצעקתי וצרחתי וזעקתי – לא היתה בכך תחושת שחרור אלא תחושה קשה של קריאה לעזרה מתוך מקום עמוק של חוסר-אונים.
לא התמודדתי עם הכאב – מצאתי את עצמי מפחדת ממנו, מוכה מן העוצמה האיומה שבה הוא תפס אותי פתאום ובעיקר הייתי מופתעת ומאוכזבת מעצמי.
חשבתי שאני יודעת מה זה כאב והאמנתי למי שאמרו לי שאפשר לרכב עליו, לשמוח בו. שיש כאב טוב.
חשתי מאוכזבת ומרומה.

אז אסור להגיד את זה, הא?
כי מה הבת שלי תחשוב? שהיא לא שווה את מה שעבר עלי?
עכשו אני צריכה לתקן הכל ולכתוב – 'כן, היה מאוד קשה, אבל מה שיוצא אחרי זה, זה שווה הכל'...

טוב.
אז איך היתה הלידה?
קלה.
לא, באמת – לידה ספונטאנית, בלי התערבויות, שהתחילה ונגמרה בבית, כמו שרציתי- רק אני ובעלי והמיילדת, שבע שעות של צירים שכאבו לי, מתוכם שעה של צירי לחץ, לידה שהסתיימה בקרע קטנטן שלא מצריך תפירה וכאבים שנמשכו פחות משבוע אחריה. יכול להיות קל יותר, אבל לא רע בשביל לידה ראשונה.

למה רק לגברים מותר להאמין לזה שאומרים ש"כאב הוא סימן אזהרה שמראה שמשהו לא בסדר ושצריך לתקן אותו"?
למה נשים צריכות לחיות בידיעה שיש דברים שנקנים רק בכאב, בה-מ-ו-ן כאב??

אז איך מתחילים סיפור לידה בכלל?
הלידה התחילה ב...
לא ממש, מי יודע מתי מתחילה הלידה?

בצירים? מתי מופיעים הצירים?
את מעקב ההריון שלי עשיתי רק עם המיילדת.
הלכתי גם למרפאה במושב לצרכי שקילה ובדיקות-דם, אבל לא ראיתי רופא ונפגשתי פעם בחודש, אולי יותר, עם המיילדת. נכון יותר – נפגשנו, תמיד אני וזוגי.
כחודש לפני הלידה (ש"איחרה" בשבוע וחצי) היא שאלה אותי אם אני מרגישה צירים, אמרתי לה שאני מרגישה כל מיני דברים אבל אני לא יכולה לדעת מה הם צירים מכיוון שטרם חוויתי צירים. אחרי שאני אדע בברור, אמרתי לה, אני אגיד לך אם היו לי צירים בזמן הזה או לא.
היו.
אני לא יודעת להגיד כמה זמן לפני, שבועיים לפחות.
אז הלידה לא מתחילה בצירים.

הפקק הרירי?
הופיע כמה ימים לפני הלידה, צהבהב בלי סימני-דם.
רשמתי לעצמי שבשבועיים הקרובים תהיה לידה. חכמה קטנה מאוד – הייתי בסוף השבוע ה-40, ידעתי שבשבועיים הקרובים תהיה לידה.
הפקק הרירי לא אמר שום-דבר והמשיך להשאיר עקבות בתחתונים גם בימים הבאים כשהוא מקבל יותר ויותר גוון אדום.

ירידת מים?
קראנו למיילדת ביום שבת אחרי-הצהריים. אחרי שהיא היתה פה כשעתיים-שלוש היא עיסתה לי את הגב התחתון בשמנים ארומתיים. עיסוי מופלא שהעלים את הצירים (שלא היו כואבים כשהם הלכו וחזרו בנחשולי כאב אדירים שהציפו אותי, אבל רגע...) למשך כעשרים דקות ואיפשר לי לנוח ולישון. התעוררתי לכאב קל והרגשתי משהו פוקע בין הרגליים, קמתי מיד כדי לא להכתים את המיטה וטיפטפתי מים באופן בלתי נשלט על התחתונים והרצפה.
ירידת המים היתה, בדיעבד, האות לצירים האיומים. כל מה שהיה לפניה היה כואב, אך נסבל ומשמח.

ומתי זה נגמר? מתי נגמרת לידה?
כשיצא הראש והגיעה הקלה גדולה? (2:30, לאחר צאת השבת)
כשניסיתי להוציא את השיליה?
לקח לי 20 דקות לנסות אבל לא יכולתי להבין יותר איך ללחוץ. אז ניתקנו את חבל הטבור כדי שהבת תוכל לשכון לבטח בזרועות אביה ואז, בלעדיה, לחצתי את שלייתה החוצה.
כשסוף-סוף שכבנו במיטה, אני שרועה על גבי, בתי עלי, האיש לצידנו ונרדמנו עוד לפני שהמיילדת נפרדה מאיתנו לשלום?
אולי הלידה נגמרה למחרת בבוקר?
כשנסענו לבית-החולים במה שהסתבר כטעות שקטעה את ההחלטה הנכונה ביותר שעשינו – ללדת בבית.
או שהלידה נגמרה כשעזבנו את בית-החולים, אחרי שבדקו אותה, דקרו אותה, רשמו אותנו וכתבו שסירבנו לכל מה שסירבנו?

מתי נגמרים החיים שלפני ומתחילה הלידה?
מתי נגמרת הלידה ומתחילים החיים שאחרי?

אחרי הלידה, כשהבת בכתה ולא ידעתי למה, עדיין ניסיתי לנשום בתוך הקושי.
עדיין ניסיתי לנוח בין ציר לציר.
כאבי כבר לא כאבו לי, כאבו לי כאביה.
ואולי תמיד היו אלה כאביה.

תגידו לי איזה סיפור לספר ואני אספר לכם אותו.

ילדתי בבית.
בשבוע 41.5, יומיים לפני פורים וכשלושה לפני הזמן שבו התחייבתי למ’ שאלך לבי"ח לעשות מוניטור ולבדוק את כמות מי השפיר. כל ההריון לא ביקרתי אצל רופא נשים, פרט לסקירה אחת, "מאוחרת".
ילדתי ברווח שבין יום שבת ליום ראשון.
במשך השבת לשתי בצק ללחם וא’ בישל המון (אני רציתי שיהיה אוכל להציע למ’, למי שתבוא לשבת בחוץ בזמן צירי הלחץ ולמי שיבוא אח"כ), למרות שלא היה לי ברור שזה זה ולא משהו שעוד ימשך כמה ימים. כבר כמה פעמים הכנתי סלט פירות ענקי במהלך הלילה, שיהיה, ובסוף אכלתי את כולו לבדי (בהנאה, בהנאה רבה) כי הצירים לא התקרבו ולא הסתדרו.
א’ תיזמן את הצירים וכשעברו שעה שעתיים של צירים במרווח של שלוש דקות לערך הוא אמר למ’ והיא באה.
העברתי את רוב הצירים בשלב הזה בחיוך, כשאני נתלית ממוט מתכתי שעובר לרוחב המטבח שלנו (מחזיק את התקרה המקושתת) או מא’. למרבה הפלא לא היה לי נוח על האסלה כי חשתי שהכל שם משתחרר יותר מידי. במהלך הלידה התחושה הזאת גרמה לי לחשוב שאולי אני עוצרת את הלידה, מה שיכול היה להיות, אלא שמסתבר שככל שזה נוגע ללידות זו דווקא התקדמה ממש לפי הספר.
אני זוכרת אותי בעיקר יושבת על כסא הלידה במטבח, עם הפנים לכיוון הכיור והדלת, בפינה שמולם. יושבת ברגלים פסוקות, עם גופיה שחורה ומעליה חולצה סגולה וגדולה של אמא שלי. למרות שאמא שלי רזה ממני בהרבה החלפתי את הבגדים שלי, שהיו קטנים עלי בשלושת חודשי ההריון האחרונים, בבגדים שלה שיכלו עוד להוסיף ולהכיל הריון של תאומים.
אני זוכרת את א’ בעיקר יושב על כיסא מולי, אגרופי בחזהו, מעודד אותי להעביר אליו חלק מהכאב. אני זוכרת שצעקתי, לא חשבתי שאצעק בלידה, אבל צעקתי, כל פעם יותר. לפני שמ’ הגיעה אחה"צ נהמתי, אבל כשהיא הגיעה לא הרגשתי בנוח לעשות את זה. עם הצעקות לקח זמן עד שהן עלו ולבסוף כבר לא יכולתי להימנע. מאוד רציתי להיות חיובית, לחייך אולי, אבל רוב הזמן לא זכרתי את זה או שלא יכולתי לעשות את זה. צעקתי מנטרות נפלאות בשליליותן– "לא, לא, לא, לא", "די, די, די" ו"אני לא יכולה יותר".
א’ זוכר את מ’ בעיקר שוכבת על הספה בסלון, קוראת עיתון למיילדות.
אני זוכרת תמונה כזו, אבל לא כעיקר. אני בעיקר זוכרת את מ’ יושבת על שתי המדרגות שבין הסלון למטבח ולוטשת בנו עיניים, מציעה לי לנסות לא לצעוק ולא לדחוף את א’, לנסות לשים משהו חם בתחתית הבטן, לעסות לי את תחתית הגב או שואלת אם אפשר לבדוק דופק בדופלר. אני זוכרת שזה מאוד מפריע לי, רציתי ללדת רק עם א’.
אבל מ’ ידעה שזה הדבר שהכי חשוב לי, האינטימיות, אז אני מאמינה שמה שא’ זוכר נאמן יותר למציאות מהזיכרון שלי.
רשומון.
מה היה שם באמת? מה הסיפור של הלידה הזאת?
אם הייתי יודעת, היתי כותבת אותו.

בשלב מסוים עשיתי את הלא-ייאמן וביקשתי שמ’ תבדוק את הפתיחה.
אני זוכרת שלא רציתי שזה ישמע כאילו שביקשתי, לא רציתי שזה יבוא ממני. ערכתי על זה מין דיון עם מ’ – אני מרגישה שלא מתקדם שום דבר, אם זה יאכזב אותי? לא הצלחתי להיות תלויה רק בהרגשות שלי, רק בתחושות שלי. בתחושה שלי הכל כאב ולא התקדם, בעוד שבמציאות הלידה התקדמה והתפתחה כפי שהיתה צריכה. אז הדיון על הבדיקה – לא רציתי שיבדקו אותי, בכל זאת כבר שנים שלא עברתי בדיקה וגינלית וזה לא ענין שחביב עלי במיוחד, מצד שני למה אני לא מרגישה שום-דבר קורה? וחוץ מזה – מה אם הבדיקה תראה שהפתיחה קטנה? איך אני אסבול עוד שעות של כל זה? ואיך אני אעמוד בשכיבה על הגב? אומרים שהצירים כואבים יותר על הגב וכואב יותר מזה זה כבר בלתי אפשרי.
אני אמרתי- מה אם זה מעט? מ’ אמרה מה אם זה פתיחה של 4? אמרתי- מה זה 4, כלום, אם זה 4 זה נורא. אז היא אמרה – מה אם 6? ואני חשבתי – 6 זה מייאש, אם כל הייאוש והכאב הזה הוא לפני שלב המעבר אז מה אמור להיות מה שיגרום לי להגיד שאני מחשבת למות?
אני לא זוכרת שמישהו עזר לי להגיע להחלטה, אני זוכרת שאני היתי צריכה להכריע. החלטתי שתבדוק. פתיחה של 8. מ’ חייכה, אני חושבת, או בכל מקרה היתה מרוצה, אח"כ היא אמרה שזה מה שהיא חשבה שזה. אני היתי מאוכזבת מאוד. 8 זה לא 10.
מה שאני זוכרת אחר-כך זה מקלחת שבה התחיל לחץ, אני זוכרת שחשבתי שאני רק בפתיחה של 8 ושאני לא יכולה להיענות עדין ללחץ, המחשבה הבאה שלי היתה – לא נורא עדיף להיקרע ולגמור עם זה, העיקר שזה יגמר כבר. המקלחת קטנה, בזמן הצירים דחפתי בכוח את הקירות וצעקתי, אני חושבת שצעקתי. אחריה בטח חזרתי לכיסא במטבח כי אני זוכרת שישבתי שם כשמ’ הציעה שאעבור לשכב במיטה, על הצד, שזה יעזור לכאבים ואולי יעזור לה לרדת למטה. לא הבנתי בדיוק איך אקבל צירים בשכיבה, אבל מ’ אמרה שעל הצד זה בסדר. עברנו לחדר השינה.
אני שכבתי על הצד, עם הגב אל מ’ ואל א’. את החלק הזה אני זוכרת ככואב מכל. אני זוכרת את עצמי נרדמת, מותשת, בין הצירים. מתעוררת מבוהלת בכל ציר וצועקת את נשמתי: "תעזרו לי, תצילו אותי" (פחדתי לצעוק את זה, כי ידעתי שזה הדבר שהכי קשה לא’, אבל כשכבר לא יכולתי יותר, כשכל מה שרציתי זה שמישהו יעשה קסם ויוציא אותי מזה – צעקתי אל מה שרציתי באמת – הצלה), וגם "צאי כבר צאי, למה את לא יוצאת?". אני זוכרת שמ’ שאלה אותי משהו על מה אני מוכנה להבטיח לה כדי שתצא או האם אני רוצה להבטיח לה משהו, אני זוכרת את עצמי חושבת שבאמת לא רציתי להיות כל-כך שלילית אבל מי התכונן למצב כל-כך קשה?
בשלב מסוים מ’ הציעה שאני אחזור לכיסא הלידה. הם סידרו אותו מאחורי בחדר-השינה, שמעתי גם שא’ התקשר לגיבוי, הסביר לה איך להגיע והלך להכניס אותה לבית. היא ישבה במטבח ואני מקווה שהצליחה לטעום מהאוכל שהוא הכין.
כל פעם שמ’ הציעה מעבר אני לא הצלחתי להבין איך עושים את זה בכלל ונשענתי על שניהם כדי לעבור ממקום למקום. בדיעבד אני לא מבינה את הענין של תנועתיות בלידה, אני לא מרגישה שהצלחתי לזוז על הכיסא, שלא לדבר על להתרומם ולהתנועע.
בשלבים האלה, אבל גם לפני-כן, כל מה שיש או אין בתוך הרקטום (לא הפרשות, האנטומיה בעצמה) הרגיש כאילו הוא יוצא החוצה בהתחלה חששתי וניסיתי להימנע ומאוחר יותר פשוט דחפתי ודחפתי, העיקר שיצא.
על כיסא הלידה נזכרתי שצריך לנשום "נשימות כלב", אבל נזכרתי בזה בשלב היחיד שיכולתי להיזכר במשהו – בין הצירים. אז מ’ שאלה אותי למה אני נושמת ככה אם אין לי ציר. אני לא זוכרת שהייתי במצב לענות לה.
טוב, בסוף היא ירדה ויצאה. בשלב ההכתרה מ’ שאלה אם אני רוצה לגעת בראש ואני זוכרת את המחשבה שזה טיפשי, שאין בזה שום דבר מרגש ושהעיקר הוא שהיא תצא כבר.
היא יצאה עם חבל הטבור כרוך פעם אחת, לי לא היה אכפת כי היה לי ברור שזאת לא בעיה, א’ קצת חשש. היא נשמה קצת מים וקצת חרחרה אז מ’ קראה לגיבוי שתשאב את המים עם צינור מהפה והאף.
מ’ ביקשה שאנסה ללחוץ את השיליה החוצה, אני לא הבנתי מה זה אומר בדיוק ללחוץ איך לוחצים שם? בסוף לא היה מנוס וניתקנו את חבל הטבור כדי שאבא יוכל להחזיק ואני אוכל ללחוץ. אז לחצתי, מהתחת דווקא, והיא יצאה, לתוך קערה שמ’ הוציאה מהחדר כדי לבדוק.
אני הבנתי שהכל נגמר, מ’ עוד רצתה לבדוק את השיליה ולראות שאין קרעים בפירינאום, לא כל-כך הבנתי למה כל זה נחוץ, היה לי ברור שהכל בסדר, אבל הסכמתי.
היה קרע קטן שלא מצריך תפירה. מ’ שמה עליו איזה פד עם משהו (קלנדולה?)
ניסינו לינוק, לא זוכרת מה היה עם זה אבל זוכרת שהינו די מרוצים.
הלכנו לישון, עירומות ומאושרות. נדמה לי.
בבוקר קמתי עם כאבים ופיפי. היתי רטובה לגמרי, כולי, כולל שלוליות על הסדין מסביבי ולא היה ברור אם זו זיעה או שתן של הבת שישנה עלי. זכרתי שמ’ אמרה לי לסגור את הרגליים אבל לא הבנתי איך הולכים ככה לשירותים ונורא רציתי להתקלח. שמתי את הבת על אביה ואמרתי לו שאני הולכת. השלפוחית שלי לא ידעה על השינוי ביכולות ההליכה שלי והודיעה לי, כרגיל, שניה לפני שאני כבר חייבת-חייבת אז קמתי מהר, אבל מהר מאוד הבנתי שאין לי אלא ללכת לאט-לאט ועקב בצד אגודל הגעתי למקלחת. במקלחת הרגשתי לראשונה בחיי את התחושה שחשים כשעומדים להתעלף, זה לא מסוג הדברים שקורים לי אבל ליתר ביטחון צעקתי לא’ והוא בא עם הקטנה. מעכשו ולזמן-מה הוא הפך אב לשתי תינוקות – השארתי את השירותים מוכתמים בדם, מלוכלכים ורטובים והוא, עם תינוקת קטנה על הידים, אמר לי ללכת למיטה ושהוא יטפל בזה. אחר-כך הוא פתח אימיילים וקרא שמ’ לא הספיקה להגיד לו בלילה (נרדמנו לפני שהיא נפרדה מאיתנו) שלא יתן לי ללכת לבד למקלחת בבוקר מחשש להתעלפות.
אחרי התעוררות איטית ועוד ניסיונות הנקה נסענו לבית החולים, להירשם ולקבל כסף. עבורנו, למרות דלפונותינו, זה לא היה שווה את הכסף. אנשי בית-החולים היו נחמדים מאוד, אבל הטרטור, הניכור, הבדיקות, העיצות, הקשיים בהנקה, השינה בלי אבא בלילה, הצורך בכלל להישאר ללילה, הרעש, הניאון, אי-הנגישות אל כל מה ששלנו, הצורך לבקש כל דבר שרוצים ממישהו אחר, השירותים הציבוריים, המציצים מעבר לוילון, חוסר הנוחות והמבוכה בניסיון התמידי לשמור עליה עלי (עור לעור, בלי בגדים), המקום הצר, החום, הקור, חוסר השינה, ההמתנה הארוכה למשהו שיקרה (שירשמו, שיבדקו, שישחררו)...
לא שווה 1300 ש"ח.
חזרנו הביתה, אבא הכין אוכל, הזמנו יועצת הנקה וניסינו להירגע.

דברים שלמדתי מאז -
  • שלנשים רבות זה כואב מאוד ורבות לא עומדות בכאב.
  • שלו היתה לי לידה זהה בבית-חולים היתי חשה מועצמת על ההצלחה ולא מאוכזבת מחוסר היכולת שלי לקחת את הכאב למחוזות אחרים.(דווקא בגלל הדברים שהיה עלי להיאבק בהם שם רק כדי לעשות את מה שבבית הוא טריוויאלי)
  • שהיתה לי ציפיה שהלידה תחבר אותי למחוזות חדשים של נשיות. שזו אינה רק ציפיה שלי ושלא רק אצלי היא נתאכזבה.
  • שבלהט ההכנות ללידה שוכחים להגיד להריונית-לראשונה שמדובר בכאב-אין-שני-לו, שהאמת היא שאין איך להתמודד איתו באמת וחבל לצפות מעצמך לעמוד בו באיזושהי דרך ולהתאכזב.
  • שהבחירה ללדת שוב מכילה בתוכה מראש את ידיעת-הכאב ומתוך שהיא בחירה אז היא מכילה מראש גם סוג של התמודדות. יש לקוות.
ואני ממשיכה ללמוד.
נסיכת_השום*
הצטרפות: 17 פברואר 2005, 14:05
דף אישי: הדף האישי של נסיכת_השום*

איך היתה הלידה

שליחה על ידי נסיכת_השום* »

הסיפור לידה שלך נשמע בכל כך הרבה רגעים זהה לחלוטין לסיפור לידה שלי.
ריגש אותי מאוד. וכמובן, הזדהתי מאוד עם הרבה דברים שכתבת, בעיקר על הכאב.
הלידות שלנו היו מאוד מאוד דומות, רק שאת שלי עברתי בבית חולים. אמנם קיבלתי אפידורל בשלב מסויים, אך הוא לא ממש השפיע על הכאב, כי בדיוק התחילו צירי הלחץ, ככה שהרגשתי את כל הכאב הבלתי נסבל.
אני דוקא יצאתי מהלידה בתחושה הייתי יכולה להתמודד יותר טוב עם הכאב, ושבפעם הבאה הייתי רוצה ללדת, לא בבית, אבל בבית חולים אנטרופוסופי.
הדברים שאת כותבת פה נותנים לי לחשוב מחדש ולבחון מחדש גם את הלידה שלי וגם את המסקנות שלי ממנה.
תודה!
ניצן_אמ*
הצטרפות: 28 נובמבר 2005, 19:35
דף אישי: הדף האישי של ניצן_אמ*

איך היתה הלידה

שליחה על ידי ניצן_אמ* »

תודה. @}
אלמונית*
הצטרפות: 01 אוקטובר 2001, 09:06

איך היתה הלידה

שליחה על ידי אלמונית* »

באמת אומרים שכואב יותר אחרי ירידת המים. מזל טוב !!!!!!!!!
תינוקת בריאה, איזה אושר.
<אלמונית מורידה את המים עם התינוק>
תמר_מתחילה*
הצטרפות: 26 מאי 2005, 18:33
דף אישי: הדף האישי של תמר_מתחילה*

איך היתה הלידה

שליחה על ידי תמר_מתחילה* »

הלידה בעיקר הותירה אותי בתחושה שרימו אותי. בדיוק. כאילו יש איזו קונספירציה נשית כוללת. (())
פלוני_אלמונית*
הצטרפות: 19 אוגוסט 2001, 22:52
דף אישי: הדף האישי של פלוני_אלמונית*

איך היתה הלידה

שליחה על ידי פלוני_אלמונית* »

רציתי להגיד לך תודה על הסיפור
|פרח|
אמא_נמרה*
הצטרפות: 07 אפריל 2003, 19:23

איך היתה הלידה

שליחה על ידי אמא_נמרה* »

הלידה בעיקר הותירה אותי בתחושה שרימו אותי.

דיברתי פעם עם מישהי שילדה בבית וסיפרה דברים דומים למה שסיפרת. את לא היחידה, אם זה גורם לך להרגיש יותר נשית, יורת חזקה, פחות מרומה.
יש נשים שהלידה לא מעצימה אותן.
(())

וגם רציתי להגיד לך תודה על הסיפור , ולמרות התחושות הקשות, נשמע מאד מרגש. מזל-טוב!
אלמונית_ולדנית*
הצטרפות: 14 מאי 2006, 18:53

איך היתה הלידה

שליחה על ידי אלמונית_ולדנית* »

קודם כל, חיבוק ענק.
קחי זמן, עבדי את החויה. בוודאי כתיבת סיפור הלידה היא חלק מהעיבוד הזה.

את מזכירה לי עד כמה חשוב להתחבר אל מה שטוב ונכון לי.
עקרונות זה אולי דבר חשוב, אבל לעיתים לחלוטין בלתי משתלם (וגם כואב).
תמיד תמיד לבדוק מה נכון לי. לשמור על ראש פתוח ועל אפשרויות בלתי מוגבלות.

ואם זה מנחם - על העקרון הנפלא של "ללא משכחי כאבים" שמרתי רק בלידה שלישית.
הוא נדחק הצידה בלידה א (ותודה לאל למיילדת שטשטשה אותי ל- 20 דקות מופלאות של שינה בריאה ומתדלקת) ובלידה ב (סתם, ממש סתם. מתוך הבהלה שנצרבה בזכרון בעקבות לידה א). רק בלידה השלישית הצלחתי יותר להבחין בין ה כאב לבין ה סבל - שהוא המשמעות שנתתי לכאב. לא שלא התייאשתי, פחדתי והרגשתי שאני לא מסוגלת להתמודד, אבל בכל זאת בחרתי בשלמות להשאר בבית. והחוויה נשארה טובה.
פלוני_אלמונית*

איך היתה הלידה

אוי מותק, חשבתי שהבנת ממני שזה קשה וכואב ברמות איומות ולא דומה לשומדבר אחר..
אני מצטערת שזו לא היתה חוויה מעצימה בשבילך.
(כל לידה שלא מעצימה את היולדת מצערת אותי. אני תמיד חושבת שלקחתי לי את כל הצער והכאב שבלידות)

י.
קרוטונית_מהמרק_הגדול*
הצטרפות: 25 יולי 2004, 19:10

איך היתה הלידה

שליחה על ידי קרוטונית_מהמרק_הגדול* »

(())

היתה לי ציפיה שהלידה תחבר אותי למחוזות חדשים של נשיות. שזו אינה רק ציפיה שלי ושלא רק אצלי היא נתאכזבה.

הסיפור לידה שלך נשמע בכל כך הרבה רגעים זהה לחלוטין לסיפור לידה שלי
וזה למרות שאני התחלתי אבל לא הצלחתי ללדת בבית, והלכתי לבית החולים כואבת, מיובשת, תשושה, חסרת שינה ולחוצה, ובעיקר חסרת תמיכה אמיתית (כולם חיכו למוצא פי, שאגיד להם מה לעשות. ואני מה אני יודעת?). וקיבלתי אפידורל, ולכן אין לי מושג איך מרגישים צירי לחץ למשל. וזה תמיד יישאר מין פספוס, למרות שככל הנראה באמת יש איזו קונספירציה נשית כוללת .

<קומה ג' היתה היום אצל רופא שיניים ונזקקה ללא פחות מ-3 זריקות לצורך עקירה. העיקר להיות גיבורה בלידה>
עינת_טל*
הצטרפות: 31 ינואר 2005, 15:12
דף אישי: הדף האישי של עינת_טל*

איך היתה הלידה

שליחה על ידי עינת_טל* »

שלום.
לקח לי קצת זמן לקלוט מה את אומרת פה.
אחד הדברים המתסכלים הוא,שכאילו אין למי להפנות את הכעס,נכון?!אלא לעצמך...
כבר נהייתה כזאת תעשייה סביב הלידות כולל גורואיות למניהן שזה ממש מבלבל.כאילו יש סטנדרטים שבהם צריך לעמוד.ציפיות כאלה שאם את לא עומדת בהן את לא אשה אמיתית.
מה שמבדיל אותך אולי מהדור של האמא והסבתא הוא ששם בטוח שלא היו מדברים על זה יותר מדי,ומשתדלים גם לשכוח כמה שיותר מהר.אלה שהלכו לבית חולים וילדו עם עוד כמה בחדר והאחות התורנית צעקה עליהן לסתום את הפה וכו' וכו'.
הסיפור שלך מביא אותי לחשוב לעתיד לגבי תמיכה ביולדות ובהריוניות אחרות.לא להעמיד רף גבוה,לא להכניס לציפיות גבוהות,לא להאדיר יותר מדי את כל העניין.אצלי הכאב הוא כנראה לא עניין גדול,וכוח סבל זה לא דבר שאפשר ללמד או להשוות,זה דבר אישי לחלוטין.
תודה על הכנות !
פלוני_אלמונית*

איך היתה הלידה

מאד מאד חשוב שיהיה באתר סיפןר על לידה שהיא כביכול קלה ומהירה, אך אם הבנתי נכון, את חווית אותה כ לא קלה ולא פשוטה בכלל!.

ישנו מיתוס הלידה המעצימה.
ישנו מיתוס על לידת הבית החוייתית, הכ"כ יותר טובה ומעצימה מלידה בבית חולים.

זה לא תמיד כך!
וטוב שכתבת את הסיפור שלך, את החוויה שלך.
אני בטוחה שיש רבות שמהנהנות (לעצמן, ולעצמן בלבד) ומזדהות איתך.
ישנן רבות יותר שאפילו לא מעיזות להנהן או להזדהות, כי תכנתו אותנו להאמין אחרת (כפי שכתבת: רימו אותי, רימיתם אותי).

מאחלת לך אושר עם ביתך ובן זוגך.
איך_היתה_הלידה*
הצטרפות: 16 מאי 2006, 22:22
דף אישי: הדף האישי של איך_היתה_הלידה*

איך היתה הלידה

שליחה על ידי איך_היתה_הלידה* »

מודה לכן, מגיבות יקרות.
בדברים שלכן יש העצמה אמיתית.
מודה על הלגיטימציה לרגשות שלי ולסיפור שלי.
שלי ו-שלכן.
תודה {@
אורי_ה*
הצטרפות: 04 ינואר 2006, 20:29
דף אישי: הדף האישי של אורי_ה*

איך היתה הלידה

שליחה על ידי אורי_ה* »

את מאפשרת לי התבוננות. שמעוררת בי אי נוחות. שמעוררת בי התבוננות.
תודה.
אנטוניה_והלביבה*
הצטרפות: 02 אפריל 2006, 17:42
דף אישי: הדף האישי של אנטוניה_והלביבה*

איך היתה הלידה

שליחה על ידי אנטוניה_והלביבה* »

אכן סיפור שטוב שיהיה פה.
לי בהחלט אמרו שזה מאד מאד כואב. הכאב הכי גדול שאחווה. ואכן כך היה (ילדתי לידה רגילה(ללא אפידורל) ובבית חולים). אמא שלי אמרה לי את זה כמה וכמה פעמים. אני בטוחה שזה עזר לי להתמודד.
ואני הקפדתי לומר לכל מי ששאל: הלידה שלי היתה קלה. יחסית, אבל זה כמו להגיד על ריצת מרתון שהיא קלה- כשמעירים אותך פתאום בבוקר ואומרים לך, צא לרוץ מרתון.
עוד משהו שעזר לי-
הידיעה שאם ארגיש צורך- האפידורל קיים. לא כברירת מחדל, והאמת שברגע האמת לא יכולתי לחשוב על לצאת מהג'קוזי כדי לחכות למישהו שיאפדרל אותי . המסקנה שלי:גם פעם באה לא יולדת בבית, כי אין לי ג'קוזי.
אם_פי_3*
הצטרפות: 26 יולי 2001, 21:35
דף אישי: הדף האישי של אם_פי_3*

איך היתה הלידה

שליחה על ידי אם_פי_3* »

נדמה לי שאני חלק מהקונספירציה.
אני לא מעלימה את חלקו של הכאב. כל פעם שהנושא עולה, אני בהחלט מציינת שהלידה שלי כאבה לי בטירוף (הדימוי שעולה לי בראש, הוא של סוהרסן שבא לנשק אותי...), ושאם הייתי בבי"ח, בטח הייתי מגיעה לאפידורל - אבל מצד שני, שהכאב הוא לא העיקר בלידה מבחינתי. כאב (מאד). נולד. עבר. כשאני חושבת על הלידה, זה לא מה שאני חושבת עליו.
כמוך, ציפיתי מעצמי להתמודדות טובה יותר. יש לי תירוצים (הייתי אחרי מחלה, וחלק מהשיטות, כמו נשימות, לא היו יעילות במצבי).
יחד עם זאת, אולי בגלל שבעברי כבר היה קיסרי, ועברתי איזושהי דרך עד שהגעתי ללידה הביתית, ושם חוויתי פגיעה קשה בתחושות הנשיות שלי (סובייקטיבית לחלוטין), מבחינתי, עצם הלידה חיזקה את הנשיות שלי (למרות שזו השתקמה כבר מאז הניתוח) והיוותה מבחינתי הגשמה של הציפיות. יתכן שללא הנסיון השלילי, לא הייתי מעריכה את הדברים באותה צורה (כלומר - נותנת אותם ערכים).

זה לא רק המאבק. זה גם ההבנה שזה לא ברור מאליו.
אבל בעצם, אלו התחושות הטבעיות. כלומר - לפני הלידה הראשונה, מעולם לא היו לי "תחושות נשיות עמוקה" - ואולי אם הם לא היו נפגעים, לא הייתי מרגישה שהם "מועצמים" - הם היו במקום הנכון שלהם. בשקט.

מקווה שהצלחתי להסביר את עצמי.
רוקדת_לאור_ירח*
הצטרפות: 03 דצמבר 2004, 17:39
דף אישי: הדף האישי של רוקדת_לאור_ירח*

איך היתה הלידה

שליחה על ידי רוקדת_לאור_ירח* »

יקירה,
למה לא אמרו לך? אולי כי חלקנו חוות את זה אחרת. אני יכולה לומר לך שאותי הרגיז שאחרי הלידה שלי ההורים שלי אמרו לאנשים ש"היתה לידה קשה". מבחינתי היא היתה ארוכה והיה קושי בזה שהיתה ארוכה ובאיך שהתגלגלה, אבל לא חויתי אותה כלידה קשה וכואבת, חוויתי אותה כלידה ארוכה שהיו בה בהחלט רגעים כואבים, אבל הם היו יחסית קצרים ונסבלים. אני גם יכולה לומר לך שחויתי כאבים שהיו לי קשים יותר במשך החיים- כאבי מחזור איומים.

אבל- את חוית את מה שחוית וזה מה שאת צריכה/היית צריכה לעבור וזה מה שאת מרגישה וזה הכי לגיטימי בעולם הן שחוית את זה והן שאת רוצה לבטא את זה. בעיני זה דבר מבורך. ברור שמותר לך להגיד את מה שאת רוצה, אין שום סיבה שלא. רצוי מאד שנשים תדענה שגם זו אפשרות, רצוי מאד שתבטאי את עצמך ותגידי מה הרגשת. טוב שפתחת את הדף הזה. חבל שאת מרגישה מרומה, אולי יש כאן משהו להתבונן עליו בשבילך. קצת מזכיר לי את מי שאומרות שלא אמרו להן שכל כך קשה לגדל תינוק ואני יודעת על נשים שאומרות ומספרות ועל כאלה שלא מקשיבות או מדחיקות או כמוני חושבות שמשום מה להן יהיה יותר קל אז זה בא להן לפרצוף.
תמר_לומדת*
הצטרפות: 16 מאי 2006, 02:44

איך היתה הלידה

שליחה על ידי תמר_לומדת* »

מדהים ומאלף! מודה לך מאד על הכנות ועל תיאור החוויה המשתף. ממש נגעת בי - אולי דווקא מתוך המקום של הכאב, התסכול, תחושת הרמיה... ואולי מתוך הפחדים שלי... שוב תודה
אור_הירח*
הצטרפות: 27 דצמבר 2004, 00:47
דף אישי: הדף האישי של אור_הירח*

איך היתה הלידה

שליחה על ידי אור_הירח* »

יקירה! אני כל כך כל כך מזדהה עם כל מילה שלך. לידות זה דבר כואב, תמיד היה אצלי, וזו האחרונה במיוחד (תוכלי לקרוא עליה, בדף שלי: צריכה תמיכה בהריון הזה . אני, בניגוד לך, לא האמנתי אף פעם למה שאמרו לי- זה שווה את זה, וכל השטויות האלו. בעיני, זה שווה ערך למשפטים שלא האמנתי להם בעבר כמו: "השלישי גדל מעצמו" או- כשאוהבים אותם, זה כיף לקום בלילה".
יש לי איזו תובנה, בקשר ל"למה לא אומרים את האמת", וגם למה קשה כל כך לנשים לשמוע על הלידה הקשה שלך (ושל רבות אחרות). אני מרגישה את זה מאוד חזק בימים אלו. כאשר שואלים אותי על הלידה, ואני אומרת- היתה קשה. התגובות קשות, לא מוכנים לשמוע שהיה לי קשה מאוד, וכואב בצורה בלתי נסבלת. מנסים להקטין את הכאב שלי עם משפטים מטופשים ודי מעצבנים כמו: "אבל זה היה שווה את זה" או- "אבל זה פעם שלישית שאת עוברת את זה, אז בטח זה לא היה כל כך נורא".
אני חושבת שזה מעמת את הנשים האלו עם הפחדים שלהן מול תהליך הלידה, שיש נשים שמתמודדות טוב יותר עם דברים כואבים וקשים בעזרת הכחשה . ואם את, ואני, ועוד כמה אומרות את האמת- שזה כאב שהוא בלתי נתפס ונסבל, אז הן חייבות להודות בזה- וזה קשה מדי עבורן.
דנה_ה*
הצטרפות: 13 אפריל 2004, 22:21
דף אישי: הדף האישי של דנה_ה*

איך היתה הלידה

שליחה על ידי דנה_ה* »

דף מרתק. חשוב כל כך. צריכה לחשוב על כל מה שנכתב כאן. אור ירח - מסכימה איתך מאוד.
הולכת לחשוב...
איך_היתה_הלידה*

איך היתה הלידה

המעגל על "כאב בלידה" ביום-העיון היה... מאכזב.
בשונה מהמעגלים של משוחחות על הריון ולידה, שם היתה לי תחושה שהיה המון מקום לחויות, לתחושות לרגשות ולהרגשות, כאן - פתאום - היתה לי תחושה של אובר-דידקטיות מצד חלק מהמשתתפות.
מהר מאוד (מה מהר מאוד, הישר מהדוברת הראשונה) המעגל הגיע למקום שבו נשים מסוימות אומרות מה צריך לעשות כדי לא לסבול או לכאוב בלידה. אני כותבת "או" מתוך כבוד לאמירה של אורנה שאמרה שצריך לדעת שהכאב הוא חלק מהלידה והוא לא יעלם, אבל בעצם כמה דוברות דיברו על זה שזה לא צריך לכאוב.
עכשו - אני לא אומרת שלא הייתי רוצה ללמוד ממי שהצליחה לעבור אחרת את כאבי הלידה, אבל יש משהו מאוד מבטל בזה שאת באה עם רצון לחלוק את הכאבים שלך והטון המרכזי הוא - אה, את לא היית חייבת לחוות אותם. אילו רק יכולת לתת לפחד לעבור דרכך ולא לפחד, אילו רק יכולת להרגיש את הפחדים שלך באמת, אילו רק בעלך היה לצידך וידע מה לעשות, אילו רק היית לבד ומקשיבה לעצמך בלבד, אילו יכולת להתחבר לבורא, אילו רק יכולת להתחבר לאדמה, אילו רק יכולת להאמין בעצמך, אילו רק יכולת לשכוח את עצמך...
כשמישהי העלתה סיפור לידה עמוס בכאב מיד הוא פורק לחתיכות והראו לה איך ומה בעצם היא לא עשתה נכון ובגלל זה כל-כך כאב לה. אני לא הרגשתי שנוצר מעגל של הקשבה אלא מעגל של הוכחה ובו כמה נשים שמחפשות שיספרו להן על כאב רק כדי שתוכלנה להוכיח לדוברת (את הדוברת) שיכלה לעשות יותר/להתנהג אחרת ולא לסבול.
זה נחמד, עצות, זה טוב, זה חשוב. אלא שלתחושתי זה לעולם לא יכול לבוא ממקום כזה של חוסר-כבוד לחוויה העצומה של הזולת. כולנו חווינו לידה, גם מי שחוותה אותה כסבל. אלה, בעיקר אלה, זקוקות להקשבה היקרה-מפז ממקום של אמפטיה ולא ממקום של שיפוטיות.
איפה היו שם כל התגובות המכילות והנפלאות שקיבלתי כאן?
(בלי גרם אחד של 'בואי אני אגיד לך מה לא עשית בסדר ומה את צריכה לעשות כדי שזה יצליח יותר בעתיד')

סביר שתהינה מי שהיו שם שתאמרנה שחשו אחרת. בסדר. אחרי ששמעתי איך הסיפור על הכאב פורק לחתיכות של הוכחת-הטיעון, הלכתי. אולי אח"כ זה התפתח למשהו אחר. אני מאמינה לנשים שאומרות לי שהיתה להן לידה אחרת, אני שמחה לשמוע על כל חוויה של לידה. אני פשוט קיוויתי להקשבה שתעניק מקום גם לסיפור שלי, והתאכזבתי.

ואז אני חוזרת לפה וקוראת את מה שכתבה אור הירח, וחושבת - הממממ...
חושבת על ההבדל בהתרשמות שלי בין המעגל האחרון לבין האוירה בשיחות בבית של שרה לה, כשהנושאים אחרים.
וחושבת. הולכת לחשוב...
ניצן_אמ*
הצטרפות: 28 נובמבר 2005, 19:35
דף אישי: הדף האישי של ניצן_אמ*

איך היתה הלידה

שליחה על ידי ניצן_אמ* »

לי היתה הרגשה שבניגוד למעגלים (הנפלאים) אצל שרה לה, שבהם בכל הקשר עולה הכאב (פחד? פחד-מכאב, פוסט פרטום? הכאב בתקופה שאחרי הלידה וכך הלאה...) דווקא כאן כששמו אותו על השולחן ואמרו "אוקיי, בואו נדבר עליו" אז היתה בריחה שלמה להתמודדויות מהתמודדויות שונות, התעלמויות מהתעלמויות שונות וכך הלאה. אולי האוירה לא היתה מספיק אינטימית, לא יודעת... אבל אני שמחה שאת כותבת פה בצורה כל כך ישירה וכנה. זה חשוב לא רק בשבילך, וקיבלת הרבה תגובות שמוכיחות את זה.
לדעתי, העובדה שהמעגל היה מלא בנשים עם ילדים ולא רק נשים בהריון ראשון רק מוכיח כמה שהכאב קיים ונוכח בשביל כולן. כמה שהכחשה לא באמת עובדת ;-) כמה זה לא טקס חניכה חד פעמי שמרגע שאת עוברת אותו את יכולה לעבור אותו שוב בקלילות מהצד של הידיעה. כמה שנשים צריכות לעבד אותו גם אחרי שכבר עברו אותו...
שוב מודה לך שאת כותבת.
@}
אם_פי_3*
הצטרפות: 26 יולי 2001, 21:35
דף אישי: הדף האישי של אם_פי_3*

איך היתה הלידה

שליחה על ידי אם_פי_3* »

אני חושבת שיש בעיה עם הפורמט של המעגלים ביומיון. אני כבר כמה שנים מסתובבת עם המחשבה הזאת, אבל עוד לא מצאתי רעיון איך לשפר (ומצד שני, לא הייתי רוצה לוותר לגמרי). כבר ביקשתי מ-שרה לה לעשות "מעגל חוזר" באותו נושא, ב-משוחחות על הריון ולידה (לאו דווקא הקרוב), והיא הסכימה איתי, שהנושא לא מוצה.
עינת_טל*
הצטרפות: 31 ינואר 2005, 15:12
דף אישי: הדף האישי של עינת_טל*

איך היתה הלידה

שליחה על ידי עינת_טל* »

מה שאת אומרת לגבי מעגלי נשים הוא חשוב לאין ערוך.
יותר מזה,ארחיק לכת,
את בתור אחת שחוותה את הכאב ונותרה עמו בכזאת צלילות,
את אולי יכולה הרבה יותר טוב, להעביר את החוויה לנשים לפני לידה ראשונה.הסיפור שלך הוא בעיני מאלף בזה שאינך ממעיטה בחווית הכאב.
ואת יודעת מה,למקרא הסיפור שלך באמת לא רציתי לאמר לך - איזה באסה,כמה חבל,אולי פעם הבאה יהיה יותר קל...הכנות שבה את אומרת - כאב לי נקודה,השאיר אותי עם האמירה שלך בלי לרצות לבטל אותה או לטשטש אותה.
זכותך !
כל הטריקים והפעלולים להפחתת הכאב ,כבודם במקומם מונח,
אך נראה לי שמה שאת אומרת זה - צניעות בבקשה ,תנו מקום לחוויה שלי כמו שהיא.
בחיי למדתי ממך המון!!!
עוד_אמא*
הצטרפות: 03 ספטמבר 2001, 19:24

איך היתה הלידה

שליחה על ידי עוד_אמא* »

מסכימה שיש איזו נטייה לייפות את הנושא עד כדי כך שרוב הדגש מושם על תחושת ההעצמה וההתעלות, ולא על הכאב שצפוי להגיע. כשאני מספרת על הלידה שלי, אני כן מתארת אותה כארוכה מאוד ומאוד כואבת! אני בטוחה שיש דרכים יעילות יותר להתמודד עם הכאב, אל מה לעשות שבזמן אמת, פשוט הייתי כ"כ המומה מעוצמת הכאב, וכבר כ"כ מוטשת, שהצלחתי להתמקד בעיקר בפחד מפני הציר הבא.
קצת בנושא אחר, אבל דומה: במהלך השבועות הראשונים אחרי שנולד בני, יצא לי לשוחח בטלפון עם אמהות, ששאלו "איך זה להיות אמא?", עניתי שקשה, מעייף, מתיש, וגם פירטתי למה. ואז הגיעה השאלה: "אבל זה גם כיף, נכון?" לא!! זה לא היה כיף. למה כ"כ קשה לשמוע שזה לא כיף? היום, כשהזעטוט כבר בן כמה חודשים, אני בהחלט מתחברת לחוויה של הכיף. עכשיו בעיקר כיף לי, ולפעמים גם קשה. יכול להיות שעוד מעט אני אשכח שהיה קשה? יכול להיות שעוד מעט אשכך את כאב הלידה, ואספר לנשים אחרות רק על הצדדים הטובים והנעימים של החוויות האלו? אולי, הזמן יגיד...
תזמורת_הים*
הצטרפות: 22 אוגוסט 2003, 11:13
דף אישי: הדף האישי של תזמורת_הים*

איך היתה הלידה

שליחה על ידי תזמורת_הים* »

דף מקסים, וסיפור מקסים.
הזדהיתי עם הרבה דברים, למרות שאצלי החוויה היתה הפוכה- הלידה היתה קשה, באופן אובייקטיבי, אבל אני לא תופסת אותה ככזאת.
לי דוקא ספרו שללדת כואב. כשספרתי שאני מתכננת לידת בית, נשים שילדו בבית אמרו לי- אבל תדעי שזה ממש ממש כואב. והאמנתי להן. וראיתי את הסרט ללדת בבית שרואים בו כמה זה כואב. ובכל זאת, הכאב הפתיע אותי ("הפתיע" היא אולי לא המילה הנכונה... "המם" תהיה מדויקת יותר). אני חושבת שאין שום דרך להבין באיזה כאב מדובר מבלי שחווים את זה.
התכוננתי ללידה טבעית, קראתי המון סיפורי לידה, למדתי בעל פה את הספר "לידה פעילה", הכרתי את כל הטריקים להתמודדות עם הכאב, תרגלתי נשימות יוגה, ילדתי עם מיילדת נהדרת שהכרתי מראש ובטחתי בה לחלוטין, קבלתי המון תמיכה ממנה ומבן זוגי שהיו פשוט נפלאים לכל אורך הלידה (כמו שצפיתי מראש), היתה לי אפשרות לזוז ולשנות תנוחות ולהעזר במקלחת ובכדור פיזיו ועשו לי מסז'ים וקומפרסים חמים וכל אלה עזרו מאד- עד שהגעתי לשלב הלחיצות, ושם לא עזר שוווום דבר. הצירים היו מאד צפופים וחזקים, ולא היתה שום הפוגה מהכאב גם בין הצירים, ולא היה לי מתי לנשום ולאסוף כוחות. לא יכולתי לזוז, סרבתי לשנות תנוחות כי הייתי מבועתת מהאפשרות שיגיע ציר ולא אהיה מוכנה אליו, כל ציר חדש שהגיע ייאש אותי, צעקתי דברים כמו "כואב" ו "צא כבר" או סתם שאגתי כמו חיה פצועה, כשהמיילדת אמרה לי להרגיש את הראש חשבתי רק כמה מעט ממנו נמצא בחוץ לעזאזל ובשלב מסוים כבר הייתי מוכנה לאפידורל וואקום וכל דבר, רק שהסיוט הזה ייגמר כבר. אחרי הלידה חזרתי וקראתי סיפורים רבים שקראתי לפני הלידה, ולאט לאט הבנתי שהלידה היא חוויה שונה לחלוטין עבור נשים שונות. לא כל אישה חווה כאבים בעצמה חזקה כמו שאני חוויתי, יש נשים שכואב להן פחות, יש נשים שכואב להן יותר, ויש כאלה שלא כואב להן בכלל.
אני מאד מבינה את הביקורת על כך ש כשמישהי העלתה סיפור לידה עמוס בכאב מיד הוא פורק לחתיכות והראו לה איך ומה בעצם היא לא עשתה נכון ובגלל זה כל-כך כאב לה. לפני הלידה גם אני חשבתי שמספיק להכיר את כל השטיקים- תנועתיות וקולות וכו'- כדי להתמודד עם הכאב, עכשיו אני יודעת שלפעמים פשוט כואב וזהו ואין מה לעשות. ברור לי למשל שלא היה שום דבר שהיה יכול להקל עלי בלידה שלי- הדבר היחיד שלא נסיתי, כי לא היתה אפשרות, הוא בריכה, ואולי זה באמת היה מקל עלי (אם כי המים במקלחת רק הגבירו את עצמת הצירים והיו מצוינים בתור זרוז אבל ממש לא הקלו על הכאב), אבל כל האמצעים האחרים עמדו לרשותי ומעבר לרמה מסוימת של כאב הם פשוט לא עבדו.
למרות כל זה, ולמרות שהלידה שלי הסתימה על שולחן הניתוחים להוצאת שארית השליה שלא נפרדה כמו שצריך, אני לא מצליחה לתפוס את הלידה שלי כקשה ובטח לא כטראומה. מבחינה אוביקטיבית אין ספק שזו היתה לידה קשה- שלב לטנטי ארוך וכואב, שלב לחיצות מאד ארוך ומאד מאד כואב, וסיבוך בשלב השלישי. אבל מבחינתי רק השלב השני והשלישי היו קשים, לא כל הלידה. יש לי סיפוק עצום מכך שהצלחתי ללדת ללא התערבות רפואית וללא אפידורל, ואת רוב הלידה אני זוכרת כחוויה חיובית. מהצירים הכואבים של השלב הלטנטי ממש נהניתי (והם היו מאד כואבים) וגם הצירים של השלב הראשון, למרות שהיו כבר מאד מאד מאד כואבים, הוציאו ממני שאגות וכוחות ועוצמות שלא ידעתי שיש בי, ובדיעבד זו היתה חוויה מדהימה.
בשבועות הראשונים אחרי הלידה הרגשתי ביחס לכאב יותר כמו ש איך היתה הלידה מתארת- מצאתי את עצמי מפחדת ממנו, מוכה מן העוצמה האיומה שבה הוא תפס אותי פתאום ובעיקר הייתי מופתעת ומאוכזבת מעצמי והרגשתי שנכשלתי, משום שלא היתה לי הלידה הפשוטה והזורמת והמהירה ללא כאבים שקראתי עליה בסיפורים רבים. אבל עם הזמן התחושות החיוביות הלכו ותפסו את המקום של התחושות השליליות הקשות. לאחרונה נפגשתי עם המיילדת לשיחה על הלידה, בין השאר כדי להבין איזה לקחים אני יכולה להפיק ללידה הבאה. אני חושבת שהשיחה הזאת עזרה לי להשתחרר מחלק מהתחושות המעיקות, שאולי הייתי יכולה להתמודד עם הכאב בצורה יותר מוצלחת, ולקבל את הלידה שלי כמו שהתרחשה בלי לחשוב מה הייתי צריכה לעשות כדי שתתרחש בצורה שונה.
כשאני מספרת על הלידה אני בהחלט מספרת שזה כאב, אבל בדומה לאם פי 3, אני מתיחסת לכאב כאל חלק בלבד ממכלול של תחושות וחוויות, שהכאב הוא לא העיקר בלידה מבחינתי. כאב (מאד). נולד. עבר.
אמא_אדמה*
הצטרפות: 28 אוגוסט 2002, 01:11
דף אישי: הדף האישי של אמא_אדמה*

איך היתה הלידה

שליחה על ידי אמא_אדמה* »

היה לי עצוב וכואב לקרוא את הסיפור...

((-))
תמר_מתחילה*
הצטרפות: 26 מאי 2005, 18:33
דף אישי: הדף האישי של תמר_מתחילה*

איך היתה הלידה

שליחה על ידי תמר_מתחילה* »

העובדה שהמעגל היה מלא בנשים עם ילדים ולא רק נשים בהריון ראשון רק מוכיח כמה שהכאב קיים ונוכח בשביל כולן |Y|
פלוני_אלמונית*

איך היתה הלידה

(אם משהו בתגובתי לא מתאים לך, בבקשה תערכי/תמחקי אותה)

איפה היו שם כל התגובות המכילות והנפלאות ?
לא הייתי ביום העיון. אם הייתי מגיעה ליום העיון זה היה רק כדי לראות (סופסופ) אתכם.
זה דף כ"כ חשוב, ולאכזבתי הוא לא מלא בתגובות...וזו עוד סיבה למה אני כבר כמעט שלא באתר. במקרה, במזל, גיליתי את הדף הזה, ומייד זיהיתי אותך.

הסיפור שלך קצת הזכיר לי את הכלות שמתכננות ומתכננות את החתונה, ושוכחות שאחריה יש חיים שלמים לחיות אותם יחד. כך אני רואה גם את הלידה. לא שזה לא חשוב, אבל זה לא הכי חשוב...יש אחר כך חיים שלמים לגדול יחד.

זה שזה כואב בצורה זוועתית, שלא דומה לשומדבר אחר, זה שאנחנו לא לגמרי שולטות ברגשות, בתגובות, בזיכרון שלנו את הלידה...

אמא רגועה מדי עברה שתי לידות בית ארוכות וקשות (באופן אובייקטיבי). החלום שלה, בה' הידיעה הוא ללדת לידת בית פשוטה, מהירה "כיפית כזו". באישהו מקום אני מקנאת בה שזה החלום שלה. אני ויתרתי על לידות נוספות, והחלומות שלי הם שהשגרה תהייה פשוטה ונעימה. אני לא מחפשת רגעים ושיאים שאותם אחווה בצורה מסויימת, המוכתבת לי ע"י הקהילה שסביבי...

קראת את הדף את יולדת כמו שאת חיה? (נדמה לי שזה שם הדף).
מצאת הקבלה בין התנהלות חייך לחווית הלידה שלך?

|L| י.
אורגנית_מתחילה*
הצטרפות: 19 מרץ 2006, 02:49
דף אישי: הדף האישי של אורגנית_מתחילה*

איך היתה הלידה

שליחה על ידי אורגנית_מתחילה* »

תודה על הדף הזה.
גם לי אמרו לפני שזה "כמו רופא שיניים" ושזה עובר, ושוכחים.
בפועל היה כואב מאד מאד , אבל כרגע (שנתיים וחצי כמעט אחרי ועוד חצי שנה שוב) אני לא זוכרת את הכאב לפרטי פרטיו.
זוכרת רק שברגעים האחרונים של צירי הלחץ הרגשתי שאני לא יכולה יותר. שאף אחד לא יגע בי, שכולם יזוזו, ושפשוט יצא עכשיו וזהו.

ילדתי בבית חולים עם אפידורל שלא השפיע, ובכל זאת זאת היתה עבורי חוויה מעצימה מאד. למרות ואולי אפילו קצת בגלל הכאב.

בפעם הבאה אני מתכוונת ללדת גם בבית חולים, בלי אפידורל, ועם ללכת הביתה מיד אחר כך.
מתכוננת לזה שעשוי לכאוב יותר (למרות שהוא באמת לא השפיע בפעם שעברה) ושמחה על הדף שכתבת. גרם לי למחשבות מכל מיני סוגים

ועוד, על הלגיטימיות של הכאב, ולמה לא מספרים.
יש הרבה דברים שלא מספרים, יש הרבה דברים שמעדיפים לשכוח.
יש קושי להתמודד עם הכאב הזה, ואיך בכלל מעיזים לדבר עליו מול התוצאה.
זה עושה לי מחשבות.
לוטם_מרווני*
הצטרפות: 27 דצמבר 2003, 21:55
דף אישי: הדף האישי של לוטם_מרווני*

איך היתה הלידה

שליחה על ידי לוטם_מרווני* »

_ועוד, על הלגיטימיות של הכאב, ולמה לא מספרים.
יש הרבה דברים שלא מספרים, יש הרבה דברים שמעדיפים לשכוח._
כמו שלא מספרים שבהתחלה כואב להניק. שבכל פעם שהילוד תופס את הפטמה בפיו זה צורח מבפנים, וביחד עם הצירים של התכווצות הרחם- זה משתק, מקפל פנימה כמו אגרוף בבטן.
וגם אחרי זה, כשהרחם כבר מכווץ. לוקח זמן עד שהפיטמה מתרככת, מתגמשת כמו גומי או מסטיק. ועד אז- זה כואב. ודווקא כאן יש מן מצב הפוך שמרוב שבסדר לדבר על זה מראש אימהות נותנות בקבוק, מראש מוותרות.
ולגבי הלידה- תודה לאל שוכחים את עוצמות הכאב, שוכחים בשביל ללדת שוב...אחרת זה לא אפשרי.
רוקדת_לאור_ירח*
הצטרפות: 03 דצמבר 2004, 17:39
דף אישי: הדף האישי של רוקדת_לאור_ירח*

איך היתה הלידה

שליחה על ידי רוקדת_לאור_ירח* »

רציתי לספר גם, שאצלי לדעתי אחד הדברים שתקע את הלידה כל כך הרבה זמן, היה דווקא הפחד מהכאב. לא רק, אבל גם. אולי דווקא בגלל שציפיתי שיכאב מאד אני יכולה לומר שהיה סביר ואולי בגלל שהיו לי כמה שעות עם אפידורל כדי לנוח ולצבור כוחות ללחיצות שהיו עם תחושתיות מלאה.
לא התלהבתי מהמעגלים שהייתי ביומיון בשנה שעברה, כמו ש-אם פי 3 אמרה, לדעתי יש בהם בעייתיות מסויימת, חוסר אינטימיות בתור התחלה.
בקשר לתגובות של פירוק הסיבות לכאב לגורמים וכו'- לטעמי נובע מחוסר היכולת להכיל ולקבל את זה שקיימת חוויה אחרת, שהחוויה האישית הסובייקטיבית היא לא האולטימטיבית והיחידה האפשרית. קשה לקבלאת האפשרות שלמרות שכולנו נועלות קרוקס, או לחילופין לובשות פוקס, כנראה שלכל אישה בכל זאת יש יחוד משלה והיא חווה את הדברים בדרך שלה שמיוחדת רק לה וטוב שכך.
פלוני_אלמונית*

איך היתה הלידה

ולגבי הלידה- תודה לאל שוכחים את עוצמות הכאב, שוכחים בשביל ללדת שוב...אחרת זה לא אפשרי
אני לא יכולה לשכוח. ולכן גם מפחדת להכנס שוב להריון..
לוטם_מרווני*
הצטרפות: 27 דצמבר 2003, 21:55
דף אישי: הדף האישי של לוטם_מרווני*

איך היתה הלידה

שליחה על ידי לוטם_מרווני* »

אני לא יכולה לשכוח. ולכן גם מפחדת להכנס שוב להריון..
((-)) כמה זמן את אחרי הלידה?
שרה_ק*
הצטרפות: 05 יוני 2003, 21:32
דף אישי: הדף האישי של שרה_ק*

איך היתה הלידה

שליחה על ידי שרה_ק* »

יש מישהי שילדה לידה ללא מיילדת והלידה שלה כאבה מאד לפחות כמו שלך, כך שאין מה 'לפרק' את הלידה ולהוכיח מה עשו לא נכון שגרם לכאבים.
אז מזל טוב, וגידול קל!!!
שרה_לה*
הצטרפות: 15 אוקטובר 2002, 10:38
דף אישי: הדף האישי של שרה_לה*

איך היתה הלידה

שליחה על ידי שרה_לה* »

המעגל על "כאב בלידה" ביום-העיון היה... מאכזב.
אני רוצה להגיב מתוך רצון "לקחת אחריות".
צודקת אם פי 3 שהמעגלים ביום העיון מלכתחילה מוגבלים ביכולת שלהם לעבור את שכבת הרדידות ולהעמיק, במיוחד כשזוית הראיה של כל אחת שונה כל כך. בדרך כלל, קשה לסתום לי את הפה, אבל הפעם לא מצאתי לנכון להגיב לדברים שנאמרו, והם באמת האירו רק גוון אחד של התמודדות עם כאב. הדברים היו מאוד חשובים ומעוררי מחשבה, והרגשתי שהם נותנים כלי לעבודה, השראה, מודל לחיקוי וזוית ראיה מענינת, שיכולה להתאים לפחות לחלק מאיתנו. גם לא רציתי לגזול זמן דיבור מאלכסנדרה, שגם ככה הצליחה להשמיע רק פסיק מכל הרעיונות שלה.
יוצא מכל זה שלא הרגשת שנתנו לכאב שלך את היחס המגיע לו. ואת צודקת. לא תהיה ברירה (כאילו, דא) ונצטרך להקדיש את אחד המפגשים החודשים של "משוחחים" לנושא הכאב. אולי בהרכב הזה אפשר יהיה להכות בכאב ולהוציא לו את המיץ.
איך_היתה_הלידה*

איך היתה הלידה

הי י.
קודם כל לקח לי מלא זמן להבין מי את.
עניתי לך כמה פעמים אבל מחקתי.
אני בעצם מאוד שמחה על כל התגובות כאן ומשהו בי אכן שיחרר את החוויה אחרי שכתבתי אותה וקיבלתי תגובות מחזקות ואוהדות (שני החלקים - גם הכתיבה וגם התגובות - היוו חלק חשוב בשחרור).
ואני לא כל-כך רוצה שהדף הזה יהפך לדיון על מה אפשר לעשות כדי שהלידה לא תכאב, כי אני חושבת שיש בזה משהו מסמא-עיניים (כמו שכתבתי) ואני כן רוצה שיהיה מקום שיוציא קול צלול שאומר - זה כואב, באופן שלא ניתן לתיאור, ולהרבה נשים בהרבה לידות - זה מאוד כואב.
פשוט בשביל לשחרר את הציפיה "להיות מאלה שמצליחות להתגבר על הכאב" או את האכזבה מעצמי שאני לא מצליחה להתמודד עם הכאב כמו שנדמה לי שאחרות מצליחות.
ואני עונה:
אם הייתי מגיעה ליום העיון זה היה רק כדי לראות (סופסופ) אתכם.
חבל שלא באת {@
זה דף כ"כ חשוב, ולאכזבתי הוא לא מלא בתגובות...
תודה. לשמחתי הוא מלא בתגובות :-)
ומייד זיהיתי אותך
איך? טוב, זה לא לפה (במייל?)

הסיפור שלך קצת הזכיר לי את הכלות שמתכננות ומתכננות את החתונה
:-) אני רק רוצה להגיד (להגנתי?) שקראתי הרבה גם על הורות לתינוקות. חברה שלי שהיא מדריכת-הנקה באה לפה מספר פעמים ולימדה אותי כל מה שצריך לדעת.
לא שהצלחתי להימנע מבכי-קורע-לב שאני לא יודעת למה הוא או מקשיים בהנקה, אבל הצלחתי למנן את רגשות-האשם ולהיות פרקטית (להזמין יועצת-הנקה ברגע שהבנתי שמשהו לא בסדר, להתייעץ, להתייעץ, להתייעץ...) כי הבנתי ש-ככה זה ואני לא מקרה נדיר של כישלון-בהבנת-צרכיה-של-תינוקת-בוכה.
סיפרתי על הלידה כי זה סיפור לידה ובגלל שאי-המוכנות שלי ללידה (למרות ההכנות המרובות) הימם אותי. לא היתה לי תחושה כזאת לגבי האמהות כי בכל הספרים (שאני קראתי) מודגש שוב ושוב נושא הבכי והקושי והצורך בהכלה של אחרים את התינוק והאם.

_קראת את הדף את יולדת כמו שאת חיה? (נדמה לי שזה שם הדף).
מצאת הקבלה בין התנהלות חייך לחווית הלידה שלך?_
כן קראתי. לא מצאתי הקבלות.
אבל זה הדיון שאני לא בטוחה שכדאי לערוך כאן. אולי על אספקטים אחרים של הלידה, אולי במקום אחר, אבל כאן דווקא חשוב לי להגיד - זה לא מקרה ספציפי שלי - לרוב המוחלט של הנשים הלידה היא דבר ש כואב בצורה זוועתית, שלא דומה לשומדבר אחר. זה לא שאם ננתח איך אני או את יולדת כמו שאת חיה אז פתאום תעלנה לנו תובנות על למה לנו זה כאב כל-כך ולאחרות לא. אצל רוב הנשים זה כואב.

ועוד משהו: אני לא מחפשת רגעים ושיאים שאותם אחווה בצורה מסויימת, המוכתבת לי ע"י הקהילה שסביבי...
גם אני לא. אין לי ממש קהילה סביבי (כלומר יש, אבל אני לא חלק ממנה).

אני בהחלט רוצה עוד ילדים ולפני שזה יקרה אני אצטרך לעשות עבודה על הפחד מהכאב שיחזור (כי הוא יחזור, אין מה לעשות). אם בלידה הזו באתי עם שיכנוע פנימי עמוק שאני יכולה לכאב ולא משנה מה הוא יהיה, הרי שבעתיד ילווה אותי פחד בכל הקשור לכאב-הלידה. ואני יודעת שפחד הוא יועץ רע בכל הקשור בכאב.
יש כאן כמה תגובות שבילבלו אותי:
למצטערות והעצובות, על מה הצער והעצב?
אלונ_צ'יק*
הצטרפות: 14 אוגוסט 2003, 22:48
דף אישי: הדף האישי של אלונ_צ'יק*

איך היתה הלידה

שליחה על ידי אלונ_צ'יק* »

דף מדהים... את כותבת מדהים. וכל כך נכון וחודר.

אם בלידה הזו באתי עם שיכנוע פנימי עמוק שאני יכולה לכאב ולא משנה מה הוא יהיה, הרי שבעתיד ילווה אותי פחד בכל הקשור לכאב-הלידה. ואני יודעת שפחד הוא יועץ רע בכל הקשור בכאב.

בדיוק התבשרתי על הריון שני, ואני כבר מתחילה להרגיש את העצמות באגן כואבות כאב פסיכוסמטי ,של זכרונות משעות של כאב ייסורים, התבקעות, וחויות של כמעט מוות. את צודקת, אין משהו שיתאר את הכאב, ואין משהו גם שיכין אותנו לכך, לא משנה כמה אמרו לי לפני לא האמנתי עד כמה זה משתק.
היום כשאני יודעת, אני נדהמת, איך זה יכול להיות שאנחנו הולכות ללדת, פעם שנייה ושלישית ו...

ודווקא הרגשתי טוב אחרי הלידה הראשונה, חוץ מהדיכדוך, הרגשתי גיבורה, ששרדתי, שנשארתי בחיים. כי בחיי שהיו רגעים שראיתי מערות ואור בקצהן.
י*
הצטרפות: 15 ינואר 2003, 02:57

איך היתה הלידה

שליחה על ידי י* »

שתדעי שהדף הזה החזיר אותי לבאופן אחרי שכמעט ולא נכנסתי...
אין צורך בדיון ב את יולדת כמו שאת חיה אם זה לא מתאים לך. לא התכוונתי לנתח למה זה כאב או איך, אלא שתחשבי (לך) אם היתה לך חוויה שהתכוננת אליה וצד מסויים הפתיע או הימם אותך בעוצמה של הצד הזה ובתגובה שלך אליו. זו אבל באמת חוויה רק שלך, והדף הזה הוא שלך, ואני מכבדת מה שאת מחליטה לגביו.

תדעי שאני עוד יותר מעריכה אותך, כאדם. חוויה כ"כ חזקה, לא קלה ולא פשוטה (להרגשתי) ואת מתמודדת איתה מאד מהר. כן, מתמודדת, כי זו התמודדות לכתוב את מה שהיה ואת הרגשות הכי פרטיים שלך, ועוד באינטרנט..לקח לי שנים, וגם עכשיו אני לא בדיוק מתמודדת (ויש לי המון תרוצים: עומס החיים, כל מיני דברים קשים בהרבה שקרו...נו, תרוצים).

רק לפני שעה בערך נזכרתי בכאבים שהרגשתי אחרי הלידה האחרונה (שהיתה הכי קלה והכי מצויינת). לא העזתי לצעוק, ביקשתי מספר פעמים שיתנו לי משהו נגד כאבים. לא נתנו לי כי זה היה מוקדם מידי. אסור היה לי לזוז, ופשוט שכבתי כשדמעות זולגות לי מהעיניים מרוב כאבים, בלי קול. עד שהרופא שלי הגיע (בערך אחרי 3-4 שעות, אני כבר לא לגמרי זוכרת). הוא היה המום כשהוא ראה אותי, כי במצבים ובכאבים הרבה יותר קשים "אובייקטיבית" לא הייתי ככה. הוא מייד נתן הוראה לתת לי חומר אלחוש...אצלי הרגישות לכאב הלכה ועלתה עם השנים, ולא פחתה. אני מרגישה שהיום אני לא מסוגלת לסבול כאב. שום כאב.

תדעי שאני חושבת המון על מה שכתבת בדף הזה, מקבילה את החוויה שלך לכל מיני דברים שקורים לי בחיים. חושבת הרבה על מצבים בהם מישהו חווה משהו ואיך הסביבה מגיבה לחוויה המסופרת...
אם משהו בתגובה שלי לא מתאים לך, נוגע בדברים שאת לא מעונינת שייגע - בבקשה תמחקי, תערכי, חופשי.
איך_היתה_הלידה*

איך היתה הלידה

תודה י.
את מקסימה.
אני לא מוחקת שום-דבר ממה שכתבת (you should be so luckey... :-)), מה שאת כותבת מאפשר לי להתבונן במה שאני כתבתי וגם פותח צוהר לנשמה היפה שלך (מה פתאום שאני אסגור אותו?).

בגדול אני מעדיפה שיתוף על-פני ניתוח.
<בדף הזה, בדף הזה>
<מרגיעה את מכריי שיודעים שבחיים אני מעדיפה ניתוח... ואולי גם בלידה הבאה>
<הומור>

וגם - שתדעי שהדף הזה החזיר אותי לבאופן אחרי שכמעט ולא נכנסתי... אני שמחה, מאוד. אני אוהבת כשאת פה.
א.*
הצטרפות: 04 פברואר 2002, 01:02

איך היתה הלידה

שליחה על ידי א.* »

תודה על השיתוף.
לי הדף הזה עוזר קצת להתמודד עם ענין הכאב.
אני בהריון שני ומנסה להתמודד עם הפחד מהכאב בלידה. אפשר לדבר עליו הרבה, וכנראה שלרוב הנשים כואב, אבל כל אחת מתמודדת אחרת עם הכאב שלה.
מוזר שחשבת שזה לא כואב, למרות מה שאמרו לך.
איך את יכולה להרגיש שרימו אותך?
כל השיטות לנסות להתגבר על הכאב מוצעות בגלל שזה כואב.
וכל דבר שאומרים לך יש לו את ההסתכלות הסובייקטיבית של האדם שאמר אותו, הרי זו לא אמת מוחלטת. וגם - לאחת כואב, לאחת פחות. אחת שוכחת מהר ואחת לא. אפילו אם לכמה נשים לא כאב בכלל - זה לא אומר כלום לגבייך.
לי למשל כאב בלידה הראשונה, אפילו מאד, וגם השאיר משקעים, אבל מה לעשות, ככה זה. וצריך להבין איך מתגברים על זה ועושים את זה שוב מבלי שמה שהיה יפריע בעתיד.
אני באתי ללידה בלי ציפיות בענין הזה, אפילו לא חשבתי על זה, כי אף אחת לא יכולה לדעת מה תהיה התחושה שלה בלידה. ויכול להיות שיוגה ותנועות ותנוחות בלידה עוזרות להפחית את הכאב אבל אף אחד לא מבטיח כלום. כל אחת ומי שהיא, ואיך שהיא מרגישה, ואיך היא יוצאת מזה אח"כ. וגם מה היא זוכרת מזה, ומה שהיא תספר אח"כ גם מושפע מהאישיות שלה. אין נוסחה אחת לכולן.
אם היית יודעת מראש שזה כואב לאחרות האם זה היה משנה? האם היית עושה זאת אחרת? לא סקרן אותך לדעת על עצמך בלידה? הרי לא ילדת כך בגלל שחשבת שזה לא כואב, או שכן? לא משנה מה שאחרות אומרות, בסופו של דבר החוויה שלך היא מה שתרגישי בעצמך.

לגבי הלידה הבאה - אני חושבת שאופטימיות יכולה לעזור למרות שאולי לא צריך לקוות יותר מדי (כדי לא להתאכזב כ"כ) - צריך לבוא עם ראש פתוח וכנראה להקשיב לגוף כמה שאפשר. לעשות את המקסימום לפני ובמהלך הלידה, ומה שיהיה יהיה (זה נכון לכל דבר).
ודווקא נראה לי שלשכוח את הכאב ההוא, יכול לעזור.
ולהמשיך ללמוד...
אמא_של_אופק*
הצטרפות: 13 יולי 2001, 23:15
דף אישי: הדף האישי של אמא_של_אופק*

איך היתה הלידה

שליחה על ידי אמא_של_אופק* »

אני רוצה להוסיף שלא רק כל אישה חווה את כאב הלידה בעוצמות שונות אלא שכל לידה היא שונה, בלידה הראשונה הרגשתי בעיקר פחד וחוסר אונים ואכן "נשברתי " אחרי יומיים והסכמתי לאפידורל, בלידה השניה כבר הייתה מיילדת פרטית שעזרה לכאב להיות יותר ממוקד ולכן פחות מאיים (למרות שאני זוכרת את עצמי רוצה אפידורל ומתחרטת) בלידה השלישית האינטנסיביות היתה הרבה ביותר ולא היה לי זמן לנוח בין הצירים שמרגע שהתחילו היו בעוצמה נוראית. טוב, כתבתי המון שלא כהרגלי, אבל אני באמת מאמינה שהלידה כואבת נורא אבל הכאב עובר (לפעמים לאט בגלל החתך של הקיסרי) והתינוק שנולד, אצלי לפחות ,משכיח את הכאב עד כדי כך שכבר בחדר לידה אני יכולה לדסקס עם הבעל על הילד הבא...
מיכל_צמות*
הצטרפות: 31 מאי 2003, 21:32
דף אישי: הדף האישי של מיכל_צמות*

איך היתה הלידה

שליחה על ידי מיכל_צמות* »

איך היתה הלידה
לא הייתה לי סבלנות לקרוא עד הסוף את התגובות. קראתי בשקיקה את מה שכתבת.
פנים רבות ללידה שלנו. תיארת את זה כל כך יפה וכל כך קולע!
היו לי 4 לידות. בכל אחת יש את כל הפנים שהצגת כאן.
בלידה האחרונה (הרביעית) הייתי הרבה יותר נוכחת מבקודמות. בראשונה לא ממש הבנתי (עוצמת הכאב, הבלבול - תיארת את תחושותי...). השנייה והשלישית נגמרו לפני שהבנתי מה קורה. בלידה הרביעית הייתי מודעת. הרגשתי את הפתיחה. (קודם עוד את המחיקה של צוואר הרחם, כשהגניקולוגית מבהירה לי שאי אפשר להרגיש את זה - ויש לי עוד לפחות שבוע ללידה...). אולי כי עשיתי הכנה אחרת ללידה. (רוחנית, נפשית - באדיבות כישוריה של אמא גמדים). אולי כי שכבתי בשמירת הריון והייתי מחוברת לתחושות. ואולי זה חלק מהמתנה שהביאה לי התינוקת הזו.
מודה לך על שהחזרת אותי לחוויה.
מאחלת לך אושר, שלווה ועוצמה פנימית.
אמא_נמש*
הצטרפות: 17 אפריל 2006, 20:31
דף אישי: הדף האישי של אמא_נמש*

איך היתה הלידה

שליחה על ידי אמא_נמש* »

אני עוקבת אחרי הדף בעניין כבר כמה ימים
מתלבטת אם לשתף או להניח לעניין
הלידה הראשונה שלי היתה לפני חודשיים וחצי והיתה כל כך קשה לי
ארוכה, כואבת ומפחידה
הכי שונה מכל מה שתכננתי והכנתי ודמינתי ורציתי וקיויתי
גם לי אמרו הרבה אבל תראי מה יצא ואיזה יופי וישר הרגשתי את עצמי מתקפלת מבפנים בכאב באשמה
כן, סליחה שהתלוננתי איך העזתי לקטר, אחרי שהבאתי לעולם יצור כה מושלם
מה הקשר ?
אז זה מבטל את כל מה שעבר עלי
את הצלקות שנשארו מהלידה אולי ירפא הזמן ואולי הרבה עבודה פנימית ואולי פשוט אלמד לחיות איתן בשלום
בינתיים אני עוד מלאה בזה, מן רגש קשה, עצב מציף וחונק ופחד מהפעם הבאה
אני יודעת שיש זמן עד הפעם הבאה וצד אחד בי אומר עזבי את זה עכשיו שחררי
בכל זאת הצד השני מזנק מפוחד ,שואל
אבל איך אפשר לעשות את זה שוב
ללדת

אני מבקשת להימנע מביקורת, רק רציתי לשתף ומספיק כואב לי מהמקום הזה מעצמי
אורי_ה*
הצטרפות: 04 ינואר 2006, 20:29
דף אישי: הדף האישי של אורי_ה*

איך היתה הלידה

שליחה על ידי אורי_ה* »

מתרגשת לקרוא אותך, אמא נמש.
נגעת בי בעצבים חשופים ושאלות גדולות.
מחבקת ומחזקת אותך במלאכתך. והולכת למלאכתי.
נסיכת_השום*

איך היתה הלידה

אמא נמש ,
אני הרגשתי בדיוק כמוך לאחר הלידה שלי, שהיתה בדיוק שנה לפני הלידה שלך. גם, שאלתי את עצמי רבות איך לעזאזל אוכל לעשות את זה עוד פעם?! למרות שתמיד היה לי ברור, ועוד יותר חזק לאחר שבני נולד, שיהיו עוד כמה וכמה כאלו.
כששאלתי את השאלה הזאת אנשים חיים ונושמים, שגם ילדו, תמיד אמרו שאני אשכח. ששוכחים את כל הכאב. שיש לו זיכרון מאוד קצר.
אני זוכרת שהתשובה הזאת נורא עיצבנה אותי.
אבל הנה, אני עומדת לאמר לך בדיוק את אותו הדבר. סך הכל ילדתי שנה לפניך, והאמת, ששכחתי כבר ממזמן. והתשוקה ללדת עוד פעם (למרות שאחכה עוד קצת...) כבר חזרה, עם הרבה סקרנות אם הפעם השנייה תהייה שונה, ואיך.
והנה, אז פתאום צץ לו הדף הזה, שמביא עוד בחורות עם מחשבות כל כך דומות לאלו שלי.
נסיכת_השום*

איך היתה הלידה

אם מה שכתבתי נשמע איכשהו כמו ביקורת, אפשר למחוק. למרות שהכוונה ממש לא היתה לבקר.

וגם יצא לי מרגיעון- קושי אינו בהכרח סבל. קשור?..................
איך_היתה_הלידה*

איך היתה הלידה

אמא נמש
מחבקת אותך (()) קראתי את הבלוג שלך בשלבי ההריון האחרונים, אבל לא קראתי סיפור לידה.

את הצלקות שנשארו מהלידה אולי ירפא הזמן ואולי הרבה עבודה פנימית ואולי פשוט אלמד לחיות איתן בשלום
אולי.
מה שבטוח בעיני הוא שעכשו עוד כואב והמחשבות עוד משחזרות תחושות טראומטיות.
וזה בסדר.
כי זה כואב, כי זה קשה וזה מתיש ואחרי זה יש כל-כך הרבה דברים לעשות שקשה למצוא מקום גם להתמודדות עם החוויה שעברה עליך.
אני לא מרגישה שההדחקה של הרגשות האלה יכולה לעזור לנו ליצר חוויות טובות יותר בעתיד.
פה, בכל-אופן, מותר לך לספר על זה.
אלמונית_ולדנית*
הצטרפות: 14 מאי 2006, 18:53

איך היתה הלידה

שליחה על ידי אלמונית_ולדנית* »

סליחה, ממש לא קשור לדיון, ואפשר למחוק בהמשך. מה זה מרגיעון?

הגבתי לדברים של איך היתה הלידה. בין יתר הדברים כתבתי: רק בלידה השלישית הצלחתי יותר להבחין בין ה כאב לבין ה סבל - שהוא המשמעות שנתתי לכאב.

איך היתה הלידה כתבה בהמשך: [ולהשלמת ההנאה, המרגיעון שלי בתגובה הזאת היה: קושי אינו בהכרח סבל] .תהיתי אם זו תגובה צינית, במיוחד משום שהגיעה כחלק מתגובה שבה הכותבת הבהירה שהיא מבקשת בעיקר הקשבה, דבר שלא היה לי ברור בעת כתיבת תגובתי ולכן גם לא הקפדתי ליישם.

עכשיו אני קוראת ש נסיכת השום כותבת:
וגם יצא לי מרגיעון- קושי אינו בהכרח סבל

התבלבלתי לגמרי. זה טוב או רע?? :-)
נורמה_טבעית*
הצטרפות: 30 אוגוסט 2004, 16:07
דף אישי: הדף האישי של נורמה_טבעית*

איך היתה הלידה

שליחה על ידי נורמה_טבעית* »

מרגיעון הוא המשפט שמופיע בהדגשה צהובה מעל לקופסה שבה כותבים את התגובה. המשפט מופיע כשמתחילים לכתוב תגובה.

ראי גם: מרגיעונים בצ'יק צ'ק ו-שינויים בצ'יק צ'ק
שולה_חתולה*
הצטרפות: 17 יולי 2004, 22:08
דף אישי: הדף האישי של שולה_חתולה*

איך היתה הלידה

שליחה על ידי שולה_חתולה* »

איך היתה הלידה- קודם כל ((-))

(באתי לכתוב כאן על פחד מכאב, בהקשר של פחד מלידה שניה לאחר הכאב שחוו בראשונה. אך מצאתי שאין לי בעצם ממש מה להוסיף- רק תובנה קטנה לעצמי- אז לא אלאה את כולכן. כן אומר ש-)

לדעתי הדף הזה חשוב, בלי "אבל"ים ("כואב, אבל..."). גם אני לתומי חשבתי שהרבה יוגה, הכנה וכו' יעלימו או לפחות יקלו מאוד על הכאב בלידה. בתור אמא לעתיד, חשוב לי מאוד לדעת שלא תמיד זה כך, ושהכאב יכול להמם בעוצמתו גם עם הרבה הכנה.
אז תודה לך על הדף הזה! @}
תמרוש_רוש
הצטרפות: 18 יוני 2005, 03:48
דף אישי: הדף האישי של תמרוש_רוש

איך היתה הלידה

שליחה על ידי תמרוש_רוש »

נקודה שאני רוצה להדגיש:
ב"לידה פעילה" (הספר הבאמת-משובח שכולן אוהבות להלל) היא כל כך מעלימה את הכאב, שהייתי חושבת שאם רק תעשי מה שהיא אומרת לך, את תלדי בקלי קלות, יהיה לך מאוד נעים להחליף תנוחות ולהיכנס למים ו/או לצאת מתוכם, חמותך תתן לך ללגום מי דבש בין הצירים, המיילדת תלטף אותך על הגב התחתון, ואולי אולי יהיה רגע או שניים של "אני לא יכולה יותר".
אצלי הספר הזה יצר תחושה של זיוף, בנושא הזה.
ואפילו תחושה של התנשאות מצד המחברת. אני לא אתייחס לכאב שלכן, כי הייתן יכולות לעשות את זה טוב יותר, ואם רק תקומו ותזוזו הכל יהיה טוב.
אז זהו, שלא.
שונמי_ת*
הצטרפות: 17 אפריל 2005, 20:52

איך היתה הלידה

שליחה על ידי שונמי_ת* »

איך היתה הלידה , תודה, תודה שאת משתפת, את מאירה נקודה מאוד חזקה עבורי. הלילה חלמתי שאני יולדת. למען האמת, זכורה לי רק תחילתה של הלידה. הצירים מתחילים, ובבת אחת אני נזכרת בכאב, באובדן השליטה, באנטנסיביות של הלידה הקודמת. תחושה חזקה וברורה שרימיתי את עצמי, הדחקתי את כל העניין, וכל ההכנה שלי ללידה לא שווה כלום, כי לא התכוננתי בכלל לעוצמה הזאת, לסחף. בדיוק תחושה של זיוף כמו שכתבה תמרוש רוש, רק לא לגבי איזה ספר או שיטה, אלא כלפי הזכרון הבוגדני. בבת אחת נזכרתי בתחושה קשה מאוד, שידעתי שמכאן והלאה רק תתגבר ותתגבר, ומיד הרגשתי מותשת וחרדה. אני כן זוכרת שהרגשתי במציאות שהלידה היתה טובה בסה"כ, אומנם בבית חולים אבל לידה טבעית, ללא משככי כאבים, ללא חתך, לא נורא ארוכה, השתחררנו מיד מבית החולים, הרגשתי נפלא כשהיא יצאה. היה כואב, כן, ממש עבודה קשה, אבל היה ביחד, ויצאה תינוקת אהובה. אז למה החלום השאיר בי אימה כזו? מזל שיש לי עוד שישה חודשים להתכונן, (טפו, טפו) כנראה שאני זקוקה להם מאוד
המלאך_שבגן*
הצטרפות: 28 יוני 2005, 13:17
דף אישי: הדף האישי של המלאך_שבגן*

איך היתה הלידה

שליחה על ידי המלאך_שבגן* »

אני גם התכוונתי ללדת בבית, התחלתי את הלידה בבית ואחרי 17 שעות של צירים כל מה שיכולתי לחשוב עליו זה שמישהו יעשה משהו שזה יגמר, כאב לי נורא, כל הזמן חשבתי איך אף אחד לא אמר לי שזה כל כך כואב, ידעתי שזה כואב והתמודדתי בחיים עם המון כאבים, אבל לא תארתי לעצמי שזה עד כדי כך כואב.

גם אני קראתי את הספר לידה פעילה וגם תרגלתי נשימות יוגה והייתי בקשר עם המילדת שלי לפני הלידה. אבל אחרי 17 שעות של לידה, הרגשתי מרומה, הרגשתי שאף אחד לא הכין אותי לכאב הזה. כשדיברתי עם המילדת לפני הלידה על אפשרות של פינוי לבית חולים בכלל לא חשבתי על האפשרות שאני אגיע לבית חולים כי אני לא אוכל לעמוד בכאב.אחרי 17 שעות של צירים מתוכם 5 שעות של צירים צפופים מאוד ללא התקדמות בלידה ביקשתי לעבור לבית חולים, בשביל לקבל אפידורל. בסוף קיבלתי את תרחיש האימים שבנות רבות באתר הזה הזהירו מפניו, הגעתי לבית החולים כנועה מרוב כאב עייפה ומובסת. התחננתי לקבל את האפידורל, ומשם נתתי לצוות הרפואי לעשות מה שהם רצו - פקעו לי את המים נתנו לי זירוז שגרם לירידות בדופק של העובר ולבסוף במקום לחוות חוויה מעצימה של לידה סיימתי את המסע הכושל הזה על שולחן הניתוחים. למחרת תהיתי מאיפה היה לי את האומץ להחליט שאני יכולה ללדת בבית בלי שבכלל ידעתי מה זה לידה, לא הייתי מוכנה לכאב כזה ולדעתי אי אפשר להיות מוכן לזה.
למרות זאת, אני חושבת שבסיפורי הלידה שלנו יש מקום להיכנס לתוך הכאב ולספר באמת עד כמה זה כואב. בסיפורי הלידה שבאתר (לא שאני מבקרת אותם) כמו גם בספר לידה פעילה הכאב לא תופס מקום מרכזי בחווית הלידה, בעוד שבמציאות הכאב הוא ההתמודדות המרכזית בלידה והוא גם "האתגר".

היום אני חיה בתחושה של החמצה. אומנם אור שלי הוא ילד מקסים בריא ושלם (ועוד חודש בן שנה) והמתנה הכי גדולה שאפשר לקבל, אבל לא ילדתי אותו, בעיקר כי לא יכולתי לשאת את הכאב... יש בי חלק שמצפה לתיקון של החוויה הזאת בלידה הבאה, ואפילו חלק שרוצה להיכנס להריון רק בשסיל לחוות לידה...
תזמורת_הים*

איך היתה הלידה

בסיפורי הלידה שבאתר (לא שאני מבקרת אותם) כמו גם בספר לידה פעילה הכאב לא תופס מקום מרכזי בחווית הלידה, בעוד שבמציאות הכאב הוא ההתמודדות המרכזית בלידה והוא גם "האתגר".
אני לא חושבת. אני בהחלט מאמינה שיש במציאות נשים שאצלן הכאב לא תופס מקום מרכזי בחווית הלידה.
אני חושבת שלא נכון לבטל את החוויה של נשים אחרות רק כי היא שונה מדי מהחוויה האישית שלנו. זה נכון גם למי שחוותה לידה כואבת וקשה וגם למי שחוותה לידה ללא כאבים.
ולכן, בתגובה לתמרוש רוש, אני לא חושבת שהספר של בלסקס הוא זיוף. הוא מתמקד בצדדים המעצימים והחיוביים של הלידה ואני חושבת שחשוב מאד להגיע ללידה בידיעה שזו יכולה להיות חוויה חיובית ומעצימה, ומה כדאי לעשות כדי להגדיל את הסיכוי לכך.
המיילדת שלי, אגב, הבהירה לי שחלק מהפינויים מהבית מתרחשים בגלל אי יכולת להתמודד עם הכאב.
המלאך_שבגן*
הצטרפות: 28 יוני 2005, 13:17
דף אישי: הדף האישי של המלאך_שבגן*

איך היתה הלידה

שליחה על ידי המלאך_שבגן* »

לא התכוונתי לבטל את החוויה של אחרים, הכוונה שלי היתה לומר שבספר שמכין ללידה חשוב להכין גם לאפשרות שהלידה תהיה קשה וכואבת, והעובדה היא שבשביל המון נשים חווית הלידה היא קשה וכואבת (בגלל זה נותנים אפידורל בלידה). לא פסלתי את האפשרות שבשביל נשים אחרות חווית הלידה אינה מלווה בכאב, אלא שצריך לכלול בספר המכין ללדיה טבעית גם את הפן הזה.
יער_נורווגי*
הצטרפות: 28 אוגוסט 2002, 08:01
דף אישי: הדף האישי של יער_נורווגי*

איך היתה הלידה

שליחה על ידי יער_נורווגי* »

תודה על הדף. אני יותר ממזדהה. הלידה שלי, לפנ כמעט חמש שנים, היתה אירוע מזעזע עבורי. מחריד. רק רציתי למות, להעלם, להקבר. לא חשבתי שזה יכול להיות כ"כ נורא.לא הבנתי איך נשים עושות את זה שוב.
אח"כ הלכתי ועשיתי קורס דולות, ליויתי לידות עים אפידורל, בלי אפידורל, עם טשטוש, עם פיטוצין. מלבד שתי נשים, לא נתקלתי באשה שלא סבלה, כאבה מאד, מעבר למה שחשבה שתוכל לסבול. בזמנו זה גרם לי לתהות מה הטעם לקחת אפידורל אם גם ככה את סובלת (אם לא אחרי הזריקה, אז לפני).
גם אני חושבת שיש קשר שתיקה כלשהו, לא אומרים כמה זה נורא, ואולי לא ניתן לקלוט את התחושה הפיזית משיחה בלבד. כמו שאי אפשר לתאר למישהו טעם של סושי, או לחילופין אורגזמה.
היום אני לא יודעת איך אלד שוב. איך אעשה צעד כזה... זה מאד מפחיד אותי. לדעתי דקה אחרי שאכנס להריון יתחילו נדודי השינה שלי לקראת הלידה.
מיכל_שץ*
הצטרפות: 28 אוקטובר 2003, 20:13
דף אישי: הדף האישי של מיכל_שץ*

איך היתה הלידה

שליחה על ידי מיכל_שץ* »

איך אף אחד לא אמר לי שזה כל כך כואב?
המשפט הזה חוזר בדף הזה.
אחרי שילדתי (ממש לא מזמן) - שאלתי את אמא שלי - "איך לא אמרת לי? הרי את יודעת? ואת בטח זוכרת את כאבי המחזור האיומים שהיו לי כנערה, אלה שהכניעו אותי, והכניסו אותי למיטה למשך 24 שעות כל חודש עם מששכי כאבים מאוד מאוד חזקים. אז איך לא אמרת לי?"
והתשובה שלה - לא ידעתי! היא לא זכרה את הסיוט שלי, למרות שכשהזכרתי היא נזכרה וגם נזכרה כמה היה לה קשה להתמודד עם הסבל שלי.
אבל כאב הוא דבר סובייקטיבי. איך אפשר להסביר למישהו אחר כמה כואב? לא היו לה כאבי מחזור, וכנראה שגם הלידות לא מאוד כאבו לה, או שתפיסת הכאב שלה אחרת.
אני באמת לא חושבת שמישהו מנסה להעלים את הכאב, או לרמות או היולדות. כל אחד מספר על החויה שלו ויש נשים שהכאב, גם אם כאב מאוד, לא היה מרכזי ב חוויה.
ספינה_טרופה*
הצטרפות: 24 נובמבר 2004, 17:59

איך היתה הלידה

שליחה על ידי ספינה_טרופה* »

אמא שלי אמרה לי שהלידות שלה לא כאבו כלל.
מנסיונה לידה זה לא דבר כואב, כאבי מחזור כואבים הרבה יותר.
מודה שהופתעתי כשהגעתי ללידה וגיליתי שיש המון כאב בלידה, אבל אני משוכנעת שיש נשים שבשבילן זה לא כואב.
אני משוכנעת שלאמא שלי זה באמת לא כאב.
אמא שלי כמעט בכלל לא התלוננה על כאב בשום התמודדות (לא רק בלידה), כנראה שיש לה כח סבל רב יותר.
אני מרגישה כאב ומבטאת כאב הרבה יותר ממנה ועל כן כאב לי הרבה יותר. לדעתי זה בטוח עניין של גישה.
לא מתכוונת להגיד שאם תשתנה הגישה גם הלידה לא תכאב, גישה במובן זה , זה עמוק יותר. גישה לחיים. משהו מהותי שלא משתנה, רק שבטוח יש נשים שבאמת לא כואב עד כדי סבל בלידה.

אחרי הלידה הראשונה שלי כששאלתי את אמא שלי למה היא אמרה שלא כואב היא אמרה, שצירים בעיניה זה לא כאב אלא יותר תחושת לחץ וכיווץ שעוברת תוך זמן קצר.
אני בהחלט יכולה להגיד שצירים זה הרבה דברים כולל כאב ולעיתים גם כאב רב, אבל מה שמצאתי מרכזי בחווית הלידה הוא שכשהכל נגמר, (חוץ מזה שיש תינוק חדש פתאום וזה כמובן הכי מדהים) מבחינה הפיסית תחושת הריפיון בגוף, אחרי שכל הלחץ מגיע לשיא פתאום הכל נגמר ויש שקט ורוגע.
תחושת הרווחה הזאת לא היתה מתקיימת ללא הכאב והלחץ שבאו לפני כן.
שפע_טל*
הצטרפות: 19 יוני 2005, 14:36
דף אישי: הדף האישי של שפע_טל*

איך היתה הלידה

שליחה על ידי שפע_טל* »

שהיתה לי ציפיה שהלידה תחבר אותי למחוזות חדשים של נשיות. שזו אינה רק ציפיה שלי ושלא רק אצלי היא נתאכזבה.

כשקראתי אותך לפני הלידה (השנייה שלי ) חייכתי לעצמי במבוכה - הנה מישהי שמנסה להפחיד אותי ולהוציא לי את כל האומץ , ואני לא אתן לה. כנראה היה לה קשה כי היא פחדנית / לא מחוברת/ לא יודעת להתמודד עם החיים וכו', שכן לידה היא חוויה מעצימה, מדהימה, ראשונית וכו' ורק המערכת הרפואית מונעת מזה להיות ככה.

עכשיו ילדתי ואני קוראת הכל שוב ומזדהה.

גם לי היתה לידה "קלה", שהתקדמה "לפי הספר", בלי התערבות, בלי תפרים עם תמיכה מלאה של בן זוגי ושל דולה , תנועתית, יצירתית וכו'.
בקיצור, גם לי כאב עד אימה.

לא בכיתי, ולא שקעתי לרחמים עצמיים כי בלידה הקודמת למדתי מה עוזר לי לא להגיע למקום הזה .

מצד שני גם לא התרוממתי , וכלכך האמנתי שאתרומם ואגיע למחוזות רוחניים של נשיות קמאית ונשמות מרחפות...

ממש האמנתי שאם אנטרל את המערכת הרפואית, אתנועע, אנשום, אדמיין, וכו', בלידה עצמה כבר תרים ותישא אותי לשם, למחוזות הבריאה. עשיתי הכל ונחשי מה? כאב . כאב וכאב יותר וכאב יותר ויותר והכאב היה בלתי נסבל, ונכנסתי להיסטריה (שלב המעבר) ופתאום רציתי ללחוץ ולחצתי ונולדה לי תינוקת מהממת.
זהו. רק זה.
פיסיות טהורה.
כאב לידה ולידה.
"בעצב תלדי בנים " (וגם בנות :-) )

וזה מאכזב...
ההולכת_בדרכים*
הצטרפות: 27 אוקטובר 2004, 19:00
דף אישי: הדף האישי של ההולכת_בדרכים*

איך היתה הלידה

שליחה על ידי ההולכת_בדרכים* »

אני רוצה לכתוב על ההתנסות האישית שלי עם כאב בלידה, ואולי לתת זווית הסתכלות נוספת על כל הנושא.

מבחינתי, חלק גדול מהתרוממות הרוח ומהחיבור לנשיות שאפשר לחוות בלידה טבעית נובע מעצם העובדה שהגוף שלי ידע והצליח ללדת, שהגוף הנשי שלי מתפקד על פי ביולוגיה טהורה וראשונית שלא נעלמה מתחת לערימות של מחשבות, התניות, פחדים, הרגלים.
אותה פיסיות טהורה היא בעבורי סוג של התעלות רוחנית לגמרי, והיא בכלל לא מובנת מאליה.
כשהיא איננה שם מסיבה כלשהיא, אז תבוא החוויה של המצוקה.
מעידים על כך דברים שמספרות נשים שעברו התערבויות רפואיות בלידה, גם אם היה בהן הכרח אמיתי והצלת חיים.
רגשות לאחר ניתוח קיסרי.
מכאן שעבורי, תחושת התעלות וסיפוק בלידה וממנה לא מותנים ב לידה ללא כאב.
גם אני ילדתי בלידת בית, לידה ראשונה ויחסית קצרה, ובהחלט כאב לי, כאבי תופת!
קיבלתי את זה כחלק מובן מאליו בלידה, ולא כל כך ניסיתי להשתמש בשיטות להפחתת הכאב.
לא היתה לי סבלנות לנשום או לדמיין, הנסיון <של הדולה לגרום לי> להתגבר על הכאב החטיא את המטרה עבורי,
הרגשתי שזה מכריח אותי להעמיד פנים, ותוך כדי הלידה גם אמרתי לה את זה <לא מנוסח ככה יפה, אבל ניחא :-) >
אני לא אומרת כמובן שכאב הכרחי בלידה.
אני מאמינה שזה כן אפשרי. אבל אם לא הולך, אז לא, ואין לי כוונה להתנצל על כך, אלא להשתמש בכך.

כאב בלידה הוא הדבר הכי טבעי בעולם.
באיזור הבטן התחתונה אנו צוברים כל החיים רשמים של פחד קיומי, של רגשות עמוקים כמו געגוע, הזדקקות, אימה ואלימות.
כמעט ברור מאליו שכשאיברים בבטן התחתונה מתכווצים נחווה על הדרך את כל אותם זכרונות רגשיים שהגוף שמר
מכל תקופת חיינו, ויש גם האומרים מגלגולים קודמים.
כל כאב שחוויתי בלידה ואחריה באיזור הרחם, נגע באופן כלשהו, לאו דווקא מודע, באחד מהרגשות האלו.
במהלך הלידה הרשיתי לעצמי לחוות את כל זה, את הנואשות ,את פחד המוות ,את הצורך בהגנה.
בכל פעם שנתתי לזה ביטוי, במילים, בצעקות, בבכי, בתפילה- הרגשתי איך הלידה מתקדמת, איך אני מאפשרת לה להתקדם.

בקיצור- אני לא חווה את הכאב ככשלון, לא שלי ולא של התאוריה התומכת בלידה טבעית ומעצימה.
מקווה שנפסיק לצפות מעצמנו להיות מושלמות. @}
תזמורת_הים*

איך היתה הלידה

מבחינתי, חלק גדול מהתרוממות הרוח ומהחיבור לנשיות שאפשר לחוות בלידה טבעית נובע מעצם העובדה שהגוף שלי ידע והצליח ללדת, שהגוף הנשי שלי מתפקד על פי ביולוגיה טהורה וראשונית שלא נעלמה מתחת לערימות של מחשבות, התניות, פחדים, הרגלים.
{@
אהבתי, מסכימה ומזדהה.
טושו*
הצטרפות: 04 דצמבר 2002, 21:29

איך היתה הלידה

שליחה על ידי טושו* »

ההולכת בדרכים , אני מאוד מסכימה עם מה שכתבת, ותודה לך, איך היתה הלידה , על פתיחת הדף הזה, אני מזדהה עד כאב עם דברייך בעניין הכאב...

בעייני, לידה יכולה להיות מעצימה, מאכזבת, לחבר למחוזות הנשיות או לגרום לצלילה למעמקי הדיכאון.
אני לא חושבת שזה קשור למקום הלידה או לאורכה, נראה לי שזה תלוי במקום שאנו נמצאות בו בחיים באותו זמן.
כמו שההולכת אמרה, כמה רשמים צברנו שם בבטן התחתונה, כמה מהם נחשפו ועלו למודע, כמה התווספו בין לידה ללידה...

הלידה הראשונה שלי היתה בבית חולים, 12 שעות של צירים, אוירה טיפה לחוצה בגלל גודל העובר, שעתיים וחצי צירי לחץ...
יום אחרי הלידה, אמרתי לבעלי שאני מוכנה עכשיו לחזור לחדר לידה ולחוות את כל התהליך, עם כל הכאב, מהתחלה ועד הסוף...... הייתי מוקסמת, ונרגשת וגאה בעצמי...
במשך 6 שבועות אי אפשר היה להוריד ממני את החיוך.
אני הייתי בין הנשים שאמרו "כן, זה כואב, אבל..."
בלידה הזאת, הכאב באמת לא היווה חלק מרכזי בחוויית הלידה, לכן לא דיברתי עליו.

לפני חודש ילדתי את בני השני. בבית.
הפעם ציפיתי לחויה מעצימה עוד יותר,הרי אני יולדת בבית, אני כבר יודעת מה לעשות, איך לנשום, אני יודעת ללדת, כבר עשיתי את זה...

הלידה, מראש עד זנב ארכה 3 שעות, מתוכם רק שעתיים של צירים, אבל שעה אחת של צירים כ-ו-א-ב-י-ם !!!
רק שעה אחת, אבל מה שהשעה הזאת עשתה לי...
במשך כמה ימים הסתובבתי בבית מזועזעת עד עמקי נישמתי מעוצמות הכאב שחוויתי, הייתי בשוק.
חשבתי לעצמי שאני בחיים לא אלד יותר. אין סיכוי שאני אעבור את זה שוב.
הייתי כל כך עסוקה בלעבד את חוויית הכאב שלא יכולתי להרגיש כלום. לא אושר גדול על הלידה, והתינוק החדש, אפילו לא בכיתי בימים הראשונים של החלב. כלום. רק הכאב העסיק אותי.
כשהתחלתי לצאת מהשוק, תיסכל אותי שאני לא מרגישה שום התרוממות רוח לאחר לידה כל כך טובה ושלפי הספר אמורה להיות מעצימה...
גם עכשיו כשאני כותבת, לא נעים לי "להתלונן" על לידה כזאת מדהימה.
היא באמת היתה לידה מדהימה. אבל כואבת עד אימה.

היום, חודש אחרי, ברור לי שאלד עוד פעם. כנראה שהזמן באמת עושה את שלו.
בלידה הראשונה, הייתי אישה צעירה,שעוד לא התחברה או גילתה באמת את הנשיות שלה, שחוותה הריון תקין וזורם, הייתי נטולת חרדות, מלאה בתקוות, מין משהו מאוד תמים.
ללידה השניה הגעתי ממקום אחר לגמרי. אני כבר אמא. התעמתתי בשלוש השנים האלה עם הרבה ארועים מהעבר שלי, נחשפתי למגוון רחב יותר של רגשות. פגשתי עוצמות של רגשות שלא היו מוכרים לי אז.
פחד אמיתי לבריאותו של העובר. פחד שהשילייה לא תיפרד, כמו שקרה בלידה הראשונה.
הרבה פחד ישב שם, והרבה רגשות, שכנראה באו לידי ביטוי בכאב נורא חזק.

היום, חודש אחרי, אני מבינה שהלידה הזאת אכן העצימה אותי. אבל באופן צנוע יותר. מאוזן יותר. עוצמה שלא מובנת מאליה. ואולי בגלל זה היא עוצמתית יותר.

רק בשבוע האחרון התחלתי לשחזר את הלידה, להריץ אותה בדמיוני.
לא שכחתי את הכאב, הוא עוד שם, אין ספק.
אבל אני יותר מפוייסת איתו.

תודה על הדף הזה שנתן לי לגיטימציה לדבר על הכאב, בקול רם.
תמיד דיברתי עליו, זה כאב מדי כדי שאשתוק, אבל הרגשתי קצת מתנצלת על שאני מתלוננת על משהו שאני צריכה רק להודות עליו.

מקווה שעכשיו אוכל סוף סוף לכתוב את סיפור הלידה, ואני מבטיחה לך שלא אשכח להזכיר את הכאב... :-)
טושו*
הצטרפות: 04 דצמבר 2002, 21:29

איך היתה הלידה

שליחה על ידי טושו* »

דרך אגב, בעניין התנועתיות בלידה, הקולות, הנשימות, הדמיון המודרך וכו'.
עד כמה שאני יודעת, או לפחות כך חוויתי, תפקידם של אלה הוא לא להקל על הכאב, אלא, לעזור ללידה להתקדם:לעובר להתברג , ולצוואר הרחם להימחק ולהיפתח. זה עוזר לא לתקוע את הלידה.
אני אף פעם לא התייחסתי אל אלה כאל משככי כאבים טבעיים.
אמנם לחיצה אחת ארוכה וחזקה בנקודה אחת מסויימת בגב הפחיתה אצלי את עוצמת הכאב, אבל עדיין זה היה מאוד מאוד כואב... זה רק הפחית קצת, לא שיכח...
אלמונית*
הצטרפות: 01 אוקטובר 2001, 09:06

איך היתה הלידה

שליחה על ידי אלמונית* »

אני זוכרת את הכאב של חוסר האונים הזה שרציתי שהכול רק יגמר בסיפור שלך ממש החזרת אותי למקום הזה חסר האונים , שצעקתי שזה יגמר כבר( הייתי בלידה בשניה שלי בבית החולים הראשונה היתה קיסרי בשבוע 28) אפילו ששלב הלחיצות היה הכי קצר בעולם ורק ברגע האחרון פקעו לי את המים ואפילו שזזתי ורוב הלידה הייתי על 6 זה כאב כול כך כאב , עזר לי מאוד התיאור שיש בספר טבעי ללדת באמת הרגשתי שזה הסוף שלי וכול כך צעקתי שיביאו לי אפידורל אבל עד שהאפידורל הגיע כבר הגעתי לסוף הלידה , אני מפחדת שאם אלד בבית לא יהיה לי מה לבקש כדי שיעזרו לי אולי אני כאשר אני מרגישה חסרת אונים כדי שיהיה לי איזה תוכנית גיבוי אולי הצוות בבית החולים יוכל לעזור לי, אני היום נמצאת בשבוע 10 אם יבטיחו לי מראש את אותה הלידה אז אני אסתדר בבית אבל אולי זה יכאב יותר אולי כאשר אכנס למקום של חוסר האונים בבית זה יהיה כואב יותר כי אין מה לבקש מאף אחד ???
אולי כשכאב הוא כאב + פחד מהציר הבא קל יותר לצעוק על מישהו שאת לא מכירה שיעשה משהו שאפילו אין לי מושג אם יעזור ?
אולי אני משקרת לעצמי כאשר אני רוצה ללדת בבית שאולי זה יעזור לכאב להיות יותר נוח?

תודה על הפתיחות שלך לגבי הכאב גרמת לי לשאול את עצמי שאלות אמיתיות נראה לאן זה יקח אותי בהחלטה איפה ללדת.
פלונית*
הצטרפות: 02 אוקטובר 2001, 03:13

איך היתה הלידה

שליחה על ידי פלונית* »

אני חודש לפני לידה, ומרגישה שהדף הזה הוא הדבר הכי חשוב שקראתי בעניין (וקראתי מיליון סיפורי לידות וספרים כמו לידה פעילה וכו')
תודה
פלוני_אלמונית*

איך היתה הלידה

ההולכת בדרכים אמרה המון דברים של טעם. לא חשבתי על הרעיונות שלה לפני כן אבל הם שווים הרבה מחשבה.
אני זוכרת שכשהתחילו לי הצירים הכאבים, בדרך לבי"ח באוטו, חשבתי "אז עכשו אני מבינה שזה לא צחוק, לידה ללא משכחי כאבים זה לרציניות בלבד". במהלך הלידה לא עלה בי שמץ של הרהור במשכחי כאבים (אני מהרציניות..) אבל הודעתי לבן זוגי שזו הלידה הראשונה והאחרונה...
אבל גם אני, כמו טושו, בשניה שנגמרה הלידה, או אולי כמה שעות אח"כ, רציתי שוב לעבור הריון ולידה. כל הארוע פשוט המם אותי. היומיים שאח"כ היתה בהם קדושה. לא האמנתי שקרה מה שקרה, הפלא המדהים הזה. מאז (ילדתי לפני חצי שנה) רוצה להיכנס שוב להריון.
אכן, כאב כפי שלא יכולתי לדמיין בכלל שיכאב, וגם אני שייכת לאלו שחשבו (והתבדו) שתנועות יפחיתו את הכאב, אבל אולי בלי הכאב החויה לא היתה עצומה כפי שהיתה.
נהר_זורם_ביניהם*
הצטרפות: 13 מאי 2006, 07:46
דף אישי: הדף האישי של נהר_זורם_ביניהם*

איך היתה הלידה

שליחה על ידי נהר_זורם_ביניהם* »

אני זוכרת את הכאב של חוסר האונים הזה שרציתי שהכול רק יגמר בסיפור שלך ממש החזרת אותי למקום הזה חסר האונים , שצעקתי שזה יגמר כבר אפילו ששלב הלחיצות היה הכי קצר בעולם ורק ברגע האחרון פקעו לי את המים ואפילו שזזתי ורוב הלידה הייתי על 6 זה כאב כול כך כאב
כאילו שכתבתי את זה בעצמי.

לידה שניה, מדהימה לפי כל הכללים - חדר לידה טבעי, תנועתיות, נשימות, דולה, בעל מקסים, מיילדת תומכת, צוות מפרגן וסובלני ...
והכאב, הכאב הזה... שהמם אותי לחלוטין - למרות שזו לידה שניה והראשונה עוד הייתה עם פיטוצין ובלי נשימה ( סיפור הלידה של נהר זורם ביניהם ).
אך כניראה שזה כאב שממש אי אפשר לזכור (וגם לא כדאי) וחו"מ מסתבר שיש הבדל גדול בין ללחוץ החוצה 1,646 ק"ג (בלידה הראשונה - שבוע 30), לבין 3,030 ק"ג בלידה השניה (לפני חודש), ולדעתי זה בהחלט הכי גדול שאני (הקטנטנה) מסוגלת להוציא (יותר גדול מזה פשוט ישאר בבטן :-) ).
אורגנית_מתחילה*
הצטרפות: 19 מרץ 2006, 02:49
דף אישי: הדף האישי של אורגנית_מתחילה*

איך היתה הלידה

שליחה על ידי אורגנית_מתחילה* »

כאב. מאד מאד מאד כאב.
כאב נפלא. כאב מקדם, כאב מעצים, כאב כמעט בלתי נסבל, כאב פשוט כואב
ועם כלזה, כאב שחלף כמעט מיד עם צאתה של האיילה לאויר העולם.

אולי חשבתי במקום מסוים, שבגלל שהפעם זה יהיה טבעי, זה פחות יכאב, כאילו שכנעתי את עצמי שבכל מקרה זה כואב (וזה אכן כאב בלידה הראשונה למרות ואולי בגלל האפידורל המיותר), אז עדיף שזה יהיה לגמרי טבעי.

אין מה להשוות ללדת עם משככים לעומת לידה טבעית. עלי האפידורל לא השפיע ברמת שיכוך הכאבים בלידה הראשונה, פשוט כאב לי נורא.
מה שכן, הרגשתי שהוא תקע לי לגמרי את הלידה.
ובכל זאת, מה שאני זוכרת מהלידה הראשונה הוא גם חוויה עוצמתית מאד, מרגשת, מרוממת, פגישה עם השכינה, עם אישי, עם עצמי, וכמובן עם דרור בכורי.

רק כשהחלמתי מהלידה ומהתפרים, יכולתי לשבת בשקט עם עצמי ולחשוב מה אני רוצה בפעם הבאה.

מצד אחד פחדתי יותר, כי כבר הבנתי מה משמעותו של הנס הזה שנקרא לידה. וכמה הכל הוא כחוט השערה, ואיזה נס זה לצאת בידיים מלאות.
בחרתי לא להתמקד בפחד הזה, אלא דווקא במקומות הטובים והאופטימיים יותר.

התכוננתי עם הדולה הנהדרת שלי, התאמנו על טכניקות להתמודד עם הכאב, רק בחלק מהם השתמשתי למשל בידיעה/הרגשה העמוקה מאד שבאה עם כל ציר, שהציר הזה עם כל כאביו, מקדם אותי לקראת איילה שלי.
התנועתיות עזרה לי מאד. גם בבית על הכדור ובמקלחת, וגם בעצם הלידה הפעילה בכריעה.

בתחושה שלי, כל זה גם עזר מאד ללידה להתקדם במהירות. ואכן, מתחילת הצירים עד הלידה עברו 6 שעות בלבד (לעומת 21 בלידה של דרורי) ומהרגע שהגעתי לבית החולים עד שילדתי, עברה בקושי חצי שעה.

וכן, הלידה הטבעית גם אפשרה לי התחברות מהירה ביותר עם איילה, ותחילת הנקה קלה משמעותית מאצל דרור (אבל זה לא קשור רק ללידה מן הסתם )

אז איך היתה הלידה? מיד כשאיילה יצאה, רציתי שוב. זאת אחת החוויות הכי חזקות שעברתי בחיים, חויה שחיברה אותי לעצמי, לאישי, לביתי,
חוייה נשית מעצימה אדירה.

מוכנה לותר על ההריון הבא אם אפשר ללדת פעמיים :-)
אמא_נמש*
הצטרפות: 17 אפריל 2006, 20:31
דף אישי: הדף האישי של אמא_נמש*

איך היתה הלידה

שליחה על ידי אמא_נמש* »

כמה מוזר
לא הצלחתי למצוא אף דף שעוסק ב...........נו איך לנסח
בפשטות,לא בעדינות
בלידה טראומטית,בכאב הנפשי הקשה הכרוך בלידה שהיתה כה רחוקה מהרצון
שהיתה כואבת בטרוף,מפחידה כל כך,שכמעט ונגמרה באסון.
רק הדף הזה מבין כל הכותרות נראה לי איכשהו קשור.
אז עד כה לא כתבתי את סיפור הלידה של בייבי נמש אך לאחרונה הבנתי שאת הסיפור הזה
אני סוחבת איתי כמו אבן ענקית שמקשה על הנשימה,גוש של צער שקשה לעכל
והחלטתי (אחרי שנה) לעשות איזו עבודה מתקנת עם עצמי ורציתי לקרוא על חוויות של אחרות ואין
לא מאמינה שבאתר האינסופי הזה אין דף מתאים,בטוח יש,נכון?
מאמא*
הצטרפות: 19 דצמבר 2002, 11:34

איך היתה הלידה

שליחה על ידי מאמא* »

אמא נמש, אני לא יודעת על דפים מתאימים אחרים, אך את יכולה לקראו את הסיפור לידה שלי בדך הנקה השיעור שלי.
קבלי ((-))
בטראומה*
הצטרפות: 17 יוני 2008, 10:25

איך היתה הלידה

שליחה על ידי בטראומה* »

לכותבת "איך היתה הלידה" -אני לא גולשת כאן בדרך כלל ולא ממש מכירה את כללי הבית, אז אני מקווה שתראי את ההערה שלי. הופניתי לכאן מאחד הפורומים בתפוז. התרגשתי מאד לקרוא את הסיפור שלך, כי מצאתי בו את עצמי. זו הפעם הראשונה עבורי בה מישהי מתארת באופן כל כך מדויק את התחושות שהרגשתי בזמן הצירים. אפילו אני, לעצמי, לא הצלחתי לתאר את זה בצורה כל כך חדה וברורה. הרגשתי ממש כמוך, מילה במילה (למרות שסיפור הלידה באופן כללי היה שונה לחלוטין והתפתח לכיוונים מאד לא טובים). בכל סיפורי הלידה שקראתי ושמעתי לא הצלחתי למצוא מישהי שהרגישה כמוני, שמזדהה עם הכאב האיום שהרגשתי. חשבתי שאני יוצאת דופן, שכאבי הצירים שלי היו יוצאי דופן, שאף אחת בעולם לא חוותה את מה שאני חוויתי. הרגשתי קצת כמו חייזר, כמו הילד שצועק "המלך הוא עירום" ואף אחד לא יודע על מה הוא מדבר. אני לא מצליחה להבין את אלה שאומרות "שוכחים", כאבי הצירים צרובים לי בזיכרון ונדמה שלעולם לא יעלמו משם. ובאיזשהו מקום אני לא רוצה שייעלמו משם, כדי שלא אשכח ואתפתה להיכנס שוב להריון. היה לי חשוב לכתוב לך, שתדעי שעזרת לי כל כך, בעצם הידיעה שיש עוד מישהי בעולם (וירטואלית עבורי, אז מה) שיכולה להבין את מה שעברתי. איך יוצאים מהטראומה? איך ממשיכים הלאה בחיים? איך נפטרים מהסיוטים בהקיץ? אולי אחרי הטיפול יהיו לי תשובות. ובינתיים - תודה לך. הכתיבה שלך מדהימה. ולמרות שאין לי מושג מי את, כנראה שכרגע את האדם הכי קרוב לי בעולם.
רוצה_להצטרף*
הצטרפות: 17 יוני 2008, 15:14

איך היתה הלידה

שליחה על ידי רוצה_להצטרף* »

"איך היתה הלידה" ו"בטראומה" יקרות,
כמוכן כמוני- הזדהתי מאד ונעים לדעת שאני לא לבד.ילדתי לפני 7 חודשים ועדיין מרגישה בפוסט טראומה.
גם אני חושבת שיש שתיקת אמהות בנושא. גם אלה המספרות על הקושי בלידה ובחוויות גידול הילדים אחר כך, גם הן לרוב לא מספרות הכל ומעדיפות להמעיט בקשיים ולהתמקד בטוב וכך להתפס כנשים חזקות ונשיות, אמהות למופת...
שמחה שלפחות באינטרנט ניתן לחלוק את הרגשות הקשים אך באותה נשימה מזכירה לעצמי שגם אתן וגם אני כותבות כאן בעילום שם ונראה לי שזה אומר הכל...
((-))
בטראומה*
הצטרפות: 17 יוני 2008, 10:25

איך היתה הלידה

שליחה על ידי בטראומה* »

"רוצה להצטרף" יקרה, תראי, היום באמת קשה לי לדמיין איך נשים ילדו לפני המצאת האינטרנט והפורומים... :-) אבל האמת היא שלמרות שקראתי הכל וידעתי שיהיה נורא קשה (אני מתייחסת עכשיו להסתגלות הראשונית לתינוק) - עדיין היה נורא נורא קשה, כלומר עצם הידיעה אולי מרככת קצת את ההלם אבל עדיין, ההלם קיים (אצלי לפחות).
בעניין הלידה - אני חייבת לציין שקראתי המון, המון סיפורי לידה, אבל עד שקראתי את הסיפור של "איך היתה הלידה" לא מצאתי שום טקסט שהצליח לבטא את עוצמת הכאבים שחוויתי. אולי זה פשוט בגלל שיש לה כישרון כתיבה (ויש לה, ללא ספק), ואולי זה בגלל שבאמת רוב הנשים לא חוות עוצמה כזאת של כאבים, ואולי שניהם. על הקשיים בגידול התינוק דווקא קראתי המון, כך שזה לא הפתיע אותי (אם כי היה מאד, מאד, מאד קשה בהתחלה).
ולעניין השמות הבדויים - תראי, כששואלים אותי איך היתה הלידה או איך עם התינוק אני מקפידה מאד לספר את האמת, כל האמת ורק האמת. בדרך כלל אני מזהירה לפני כן, ומיידעת את השואל (בדרך כלל שואלת) שהיא יכולה להתחרט. אני מציגה את הדברים כמו שהם, ואני רואה את זה אפילו כסוג של שליחות - לשבור את קשר השתיקה (שבתכלס לא ממש ברור לי למה הוא קיים. מה הקטע לספר שהכל ורוד? הרי כל מי שעבר את זה בסופו של דבר יודע שזה לא).
אז זהו. השבוע אני מתחילה טיפול פסיכולוגי ומקווה מאד שזה יעזור לי לצאת מזה. כרגע הלידה מבחינתי היא פצע פתוח ואני בקושי מסוגלת לדבר על זה בלי להתחיל לדמוע. באסה.
רוצה_להצטרף*

איך היתה הלידה

אני מציגה את הדברים כמו שהם, ואני רואה את זה אפילו כסוג של שליחות - לשבור את קשר השתיקה
כן...גם אני.
אם אני שואלת את עצמי מה היה לי הכי קשה בלידה ובימים הראשונים עם התינוק בבית אז מעבר לכאבים הנוראיים (שהיו נוראיים עד כדי רצון למות) ומעבר לקושי בטיפול הטכני בתינוק קטן, כל הזמן עברו לי מחשבות בראש- משהו לא בסדר, אני לא בסדר, למה אני לא חזקה יותר? למה אני לא כמו אחרות שבשבילן זו התמודדות סבירה ואפילו מעצימה? עד היום אני מרגישה ככה עם עצמי למרות שראציונלית הבנתי מזמן שאני בסדר גמור ושאין שום סיבה להלקות עצמי על כך שהיה לי קשה...
מאחלת לך שתרגישי טוב, שהטיפול יהיה מעצים (-;) (גם אני נעזרתי בטיפול ואני מרגישה שזה היה חשוב) ומאחלת לכולנו יותר פתיחות ושיתוף
שם_במרחקים*
הצטרפות: 25 אוקטובר 2007, 18:30

איך היתה הלידה

שליחה על ידי שם_במרחקים* »

"איך היתה הלידה" היקרה,
תודה לך על כתיבתך המדויקת כל כך.בדמעות קראתי את שכתבת ואני עדיין לא מסוגלת לכתוב בעצמי. שלושה חודשים לאחר הלידה ואני עדיין "בסרט" איום ונוראה של הכאב הזה. איכשהו הצלחתי לעמוד ב28 שעות של צירים (מתוכן14 בצרחות אימה וכאב)בציפיה לאותו רגע קסום (ונטול התערבות- כמובטח בלידת בית) בו אפגוש את פרי בטני. אך לצערי ילדתי נלקחה ממני מיד עם לידתה ונותרתי ריקה ומפורקת בלי ביתי ובלי בעלי. עקב פציעתי בלידה לא פגשתי את ביתי עד כ 24 שעות לאחר הלידה.24 שעות ללא שינה או מנוחה, זמן בו כל שיכולתי לעשות הוא לשחזר שוב ושוב בליבי ובגופי את עוצמת כאב הצירים הנוראה.מוזר איך שבכל הסיטואציה האיומה הזאת עוד הייתי עסוקה ברגשות אשם ובושה על התנהגותי "הלא ספורטיבית" וההיסטרית תוך כדי הלידה...
אני עדיין בטיפול אינטנסיבי לשיקום הגוף הפצוע. ובקרוב אצטרף אל "בטראומה" לטיפול גם בנפש.
מנחם לדעת שאני לא לבד. תודה לכולכן על האומץ לשתף והכתיבה הכנה.
רוצה_להצטרף*

איך היתה הלידה

היי שם במרחקים,
מחזקת את ידייך.
שלושה חודשים לאחר הלידה הזכרונות עדיין מאד טריים. אצלי, עם הזמן, התחושה נעשית פחות קשה. (-:
החלמה מהירה וכל טוב
שם_במרחקים*

איך היתה הלידה

תודה "רוצה להצטרף" על העידוד.
אם לא אכפת לך לשתף, אשמח לדעת באיזה סוג של טיפול נעזרת (והאם"לדבר על זה" זה באמת עוזר...).
תודה וסופשבוע נעים.
איך_היתה_הלידה*

איך היתה הלידה

המממ...
כן. זה עוזר לדבר על זה.
זה בעיקר עוזר לא להכחיש את זה.
לפעמים מקבלים תגובות לא נעימות מנשים שחושבות שתפקידן לחנך אותך ל.... לא יודעת למה...
אבל בגדול התגובות הן לרוב משתתפות ואכפתיות.

אבל התכוונת "לדבר על זה בטיפול".
אני עשיתי כל מיני דברים, יריתי בהרבה כיוונים.
עם זאת, אני חושבת שמה שעזר בסיבוב השני זה בעיקר שכבר ידעתי למה אני נכנסת. הייתי מוכנה "על-באמת".
גם בגלל שסירבתי להקשיב לכל הנשמות הטובות שניסו לספר לי שזה כאב טוב ושאפשר להתמודד איתו וכל מיני שטויות כאלה. בפעם הראשונה ידעתי שאוכל להתמודד איתו-- אך כשלתי בכך. בפעם השניה פשוט ידעתי שלא אוכל, שפני האל אינם מתגלים לי בצירים ושאני לא הפכת לאמזונה-אם-כל-הנשים-כולן או משהו כזה. ידעתי שבהיכנסי להריון הסכמתי לשוב אל התופת ולהביא משם עוד בת. וזהו.
עצם העובדה שסירבתי לשכוח את הקשיים הקלה עלי מאוד את המסע.
לא שלא עשיתי הרבה עבודה על עצמי בהריון, עשיתי (שחזור גלגולים, "דבש מסלע" ועוד כל מיני...) - אבל אני מרגישה שההבדל הגדול היה נעוץ בעובדה שכבר ידעתי במה מדובר.

אתמול הינו בנצרת וחבר אמר שבערבית משמעות הכינוי שהדבקנו לקטנה הוא - "זה שהוצל" - כלומר- מי שהצילו אותו. (זה שם של גבר בערבית)
לאיש זה לא התחבר בכלל, אבל אני ידעתי שזה מדייק -- כל ההריון שלה ידעתי שאני נכנסת בחזרה אל התופת להציל עוד נשמה.
אז בסדר.
בפעם השניה ידעתי מה אני עושה.

ועוד משהו - תודה, תודה לכן נשים יקרות על שאתן כותבות כאן.
אל תתנו למישהו לתת לכן תחושה שהרגשות שלכן אינם לגיטימיים או לוקים במשהו.
אתן לא "צריכות" להרגיש שום דבר אחר ממה שאתן מרגישות.
קודם לכל - התאבלו על שיש להתאבל בעולם הרגשי שלכן, הכל טוב ונכון ומתאים עבורכן. הכל, פרט להדחקת הרגשות, יש לומר.

תודה גדולה לכן {@
סימן_שאלה*
הצטרפות: 10 אוגוסט 2002, 21:57

איך היתה הלידה

שליחה על ידי סימן_שאלה* »

איך,
אם ידעת מראש שזו תהיה תופת בפעם השניה, למה בעצם לא בחרת ללדת עם אפידורל? האם גם בעתיד תבחרי ללדת ללא שיכוך כאבים?
(שואלת בשיא הרצינות. יש לי התלבטות לא קטנה בנושא)
איך_היתה_הלידה*

איך היתה הלידה

כי האפידורל מצריך התמסרות לתנאי בית-חולים.
גם זה מוכר לי. ומפחיד אותי יותר.

מה היה אם היה אפידורל בבית?
הפעם הייתי בטוחה שנעשה שימוש בבריכה, כי המים, כך הבטיחו לי, משככים כאבים.
כשהיו צירים הלכתי והלכתי והלכתי.
וכשלא יכולתי ללכת יותר ביקשתי בריכה.
והמיילדת אמרה שכבר אין טעם - עד שהיא והאיש יכינו אותה כבר לא יהיה בה צורך.

אני מעדיפה את תנאי הבית.
ההימנעות משיכוך כאבים נגזרת מהם.
טאו_להורות*
הצטרפות: 02 מרץ 2008, 09:21
דף אישי: הדף האישי של טאו_להורות*

איך היתה הלידה

שליחה על ידי טאו_להורות* »

תודה על ששתפת אותנו בחוויה שלך .
למדתי המון מניסיונך.
רוצה_להצטרף*

איך היתה הלידה

שם במרחקים שלום שוב,
עברתי טיפול קצר מועד (כמה שבועות) אצל פסיכולוגית המתמחה בטיפול קוגניטיבי- התנהגותי.
אני לא יודעת מה עזר יותר- הדיבור על העניינים או הזמן שחלף... אך הרגשתי שהטיפול מקל מאד.
בהצלחה...
דבי*
הצטרפות: 08 ינואר 2003, 11:51

איך היתה הלידה

שליחה על ידי דבי* »

ילדתי לפני שמונה חודשים, ואני עדיין מרגישה כמו אחרי לידה במובנים רבים. היתה זו לידתי השלישית, הכואבת ביותר, האלימה ביותר, האגרסיבית ביותר. ללא התערבויות, ללא משכחי כאבים, "טבעית", עם מיילדת פרטית שכביכול "הגנה" עלי מהרופאים, שמרה שלא אקרע... ובכל זאת, לידה בה הרגשתי צלובה, מיוסרת, ועוררה בי את השאלה- מדוע זה אמור כל כך לכאוב???
ואני מכירה את ההסברים של "כך הגוף מכריח אותך להיות נוכחת", אבל זה לא משכנע. הגוף , או הטבע, היו יכולים ליצור תחושת אינטינסיביות בלי הכאב המייסר והקורע. כמי שמאמינה בטבע ובתבונתו, ולגמרי לא קונה את סיפורי ה"חטא הקדמון " של האישה, אני עוסקת בשאלה הזו שוב ושוב, ומרגישה שיש כאן משהו עמוק יותר שלא קשור לאם אנחנו מצפות שיכאב או לא, אלא למשהו שקשור למאבק של הגוף נגד עצמו. למאבק של הגופניות הנשית נגד עצמה. כלומר- הגוף פועל כדי להפתח, לצורך מעבר התינוק, מעבר החיים החדשים, אך מנגד, ישנה התנגדות של כוח אחר בגוף, אולי הפחד, ולא רק הפחד של האישה מהלידה, אלא חרדה קדומה הרבה יותר, חרדה הנטועה בתאים הנשיים, בזיכרון התאי הנשי- האימהי...ואולי ההתנגדות הזו היא שיוצרת את הכאב האימתני של הצירים . אולי המחשבות האלה לא קשורות לדף הזה, אך הן התחזקו אחרי קריאת הדף והזדהות מוחלטת איתו. כל כך מדגישים בגישה הטבעית- הגוף יודע ללדת. האישה נולדה כדי ללדת. אך האם בהכרח הגוף הנשי שלנו "מוכן" תמיד ללדת? מוכן לשחרר את התינוק הפגיע הזהמתוך הרחם המגוננת, לעולם שם החוץ?? אולי קיימת כאן חרדה קיומית שלא מספיק מתייחסים אליה...ולא ניתן לרפא אותה במדיטציות, יוגה, תרופות הומיאופתיות או דמיון מודרך... ובטח לא בנרות, קטורת, או אפילו לידת בית... אולי נדרשת כאן התייצבות אל מול רובד קיומי-רוחני-רגשי-גופני לא מדובר, המשותף לנשים באשר הן???
רוצה_להיות_אני*
הצטרפות: 15 מאי 2005, 23:58

איך היתה הלידה

שליחה על ידי רוצה_להיות_אני* »

דבי, אני אשמח לקרוא עוד.
שם_במרחקים*

איך היתה הלידה

דבי, גם אני אשמח לקרוא עוד על מחשבותייך בנושא. מאד מעניין.
דבי*
הצטרפות: 08 ינואר 2003, 11:51

איך היתה הלידה

שליחה על ידי דבי* »

ל-רוצה להיות אני,
אני שמחה על הרצון לקרוא כי הרבה פעמים אני נתקלת בנשים שלא מבינות מדוע אני בכלל מעסיקה עצמי עם המחשבות הללו. עבורן הלידה היא טראומה שלא צריך לדבר עליה יותר מדי. אני בהחלט מאמינה שהריון ולידה הן נושא מושתק. מתייחסים אליו כתהליך הכרחי להבאת ילדים, אך זה תהליך שנוגע , לדעתי ברבדים העמוקים ביותר שלנו, כנשים.
שליחת תגובה

חזור אל “דפים אישיים”