אחריות ההורה מול אחריות הילד

עירית_לוי
הצטרפות: 13 יוני 2004, 20:33
דף אישי: הדף האישי של עירית_לוי

שליחה על ידי עירית_לוי »

אני פותחת את הדף הזה בעקבות דיון שהתקיים בדף בלוג אמא בלמידה מתמדת בנושא סמכות הורית.
דובר שם על שני מקרי הקיצון של 'העדר סמכות' מול 'שימוש לרעה בסמכות'.

אמא בלמידה מתמדת הגדירה את המושג סמכות:
סמכות לא במובן של קבלת החלטות חד-צדדית ושימוש בסנקציות, אלא במובן של לקיחת אחריות על מה שקורה במשפחה.

חשבתי שכלי שימושי בהקשר הזה יכול להיות ההבחנה בין תחום האחריות של ההורה לבין תחום האחריות של הילד.

היא יוצרת לי בהירות, ומאפשרת לי לבדוק מתי:
  1. אני לא לוקחת אחריות על התחום שלי (בהקבלה למקרים של העדר סמכות בדיון הקודם).
  2. מתי אני פולשת אל תוך תחום האחריות של בתי (בהקבלה למקרים של שימוש לרעה בסמכות בדיון הקודם).
אלו הם שני הקצוות, והם מאוד מובהקים.
מאוד ברור לי למשל שבנושא האוכל האחריות שלי היא להכין ולהגיש, ושלה היא לאכול מה, כמה ומתי שהיא רוצה. לשדל או להכריח לאכול היא פלישה. או בנושא של נימוסים: האחריות שלי היא לספק מודל לחיקוי ושלה - לבחור מה לעשות עם זה. לשכנע אותה או לגרום לה לומר 'תודה' זו פלישה מבחינתי אל תוך תחום האחריות שלה.

בין שני הקצוות הללו יש עוד מקרים, פחות ברורים ומובהקים, בהם ההבחנה הזאת שימושית לי.

לדוגמא:
אסימון שנפל לי לפני שנה בערך: בתי נופלת ומקבלת מכה. מנקודת מבטי, האחריות שלי היא להיות שם בשבילה, לחבק ולנשק, להכיל את מה שנדרש להכיל (בהלה, כאב וכו'), לטפל אם נדרש, ולתת מקום למה שקרה. וזהו. עד כאן זו האחריות שלי.

מהמקום הזה, האחריות שלה היא להמשיך הלאה, למשחק בו שיחקה או לאן שתרצה. אם אני ממשיכה וממשיכה לנסות ו"להכיל" כשזה כבר מיותר ולא משחררת - אני לא מאפשרת לה להתמודד, להתגבר ולהמשיך הלאה. פלשתי אל תוך תחום האחריות שלה.

לשני הקצוות הללו יש מחירים, כמובן.
אי לקיחת אחריות מצד ההורה על חלקו יוצרת ילד מבולבל ולא בטוח, שאינו מסוגל לכבד את עצמו ואחרים.
הפלישה לתחום האחריות של הילד מדכאת ורומסת את מי שהוא, מגבילה ומקטינה אותו, מוסרת מסר של "אני לא סומך עליך" ו- "אתה לא מסוגל", מסר שכמובן מוטמע אצל הילד.

אשמח לשמוע עוד דעות, עוד דוגמאות, ונקודות מבט נוספות על ההבחנה :-)
סיגל_ב*
הצטרפות: 29 פברואר 2004, 08:57
דף אישי: הדף האישי של סיגל_ב*

שליחה על ידי סיגל_ב* »

הבחנה טובה.

<ממתינה בעניין להמשך @}>
אמא_בלמידה_מתמדת*
הצטרפות: 28 דצמבר 2005, 01:42

שליחה על ידי אמא_בלמידה_מתמדת* »

אכן הבחנה טובה.
עכשיו אני מנסה למדוד אותה על סיטואציות שונות ולראות איפה במיוחד היא עוזרת לי.
ZZZ
הגמד_חיוכון*
הצטרפות: 06 יולי 2005, 23:41
דף אישי: הדף האישי של הגמד_חיוכון*

שליחה על ידי הגמד_חיוכון* »

תודה לך פרח על העברת הרעיון המעניין הזה.
ובאותה הזדמנות מודה לכן כולכן- פרח, אורלי, ואמא בלמידה על הדיון המרתק בבלוג של אמא בלמידה מתמדת.
ממש מוצאת את עצמי חוזרת וקוראת בו שוב, לומדת אותו, מפיקה ממנו תובנות רבות. תודה!!
באשר לדיון בדף זה, יש לי לא מעט התלבטויות בנושא- בענין של מתי זו פלישה אל תוך תחום האחריות שלה ומתי לא. בתי בת שנה ורבע ואמנם התקשורת עימה לא עניפה כמו עם הדס של אמא בלמידה, אך כבר קולה נשמע, והיטב!... מתי להשתמש באותה "סמכות" עינינית, יומיומית. אחריות. אני שואלת את עצמי כמעט כל יום. ומה שיותר מעניין- אלה הקולות שעוברים לי בראש עם כל לקיחת אחריות שכזאת. דברים שלי עם אמי, או קולות שתקועים שם מימים ימימה..
בזכותכן הפניתי לשם זרקור שמאיר לי כל מיני נקודות. אני מקשיבה, ולומדת על עצמי קצת. ועל איה.
מנסחת לי בראש וחושבת על כך עדין. ואכתוב כאן אולי בקרוב על כך. מודה.
יונת_שרון*
הצטרפות: 13 יוני 2001, 02:23
דף אישי: הדף האישי של יונת_שרון*

שליחה על ידי יונת_שרון* »

אני אוהבת את האבחנה של צפריר: יש לך סמכות אם סומכים עליך. אם מישהו עושה מה שאמרתי לו למרות שהוא לא סומך עלי, כנראה שיש לי כוח עליו -- לא סמכות. לכן כשרוצים לבדוק אם פעולה מסויימת היא הפעלת סמכות סבירה כלפי ילד, כדאי לבדוק אם הפעולה גורמת לילד לסמוך עליך יותר או פחות. למשל, אם אני עוצרת ילד שרץ לכביש שניה לפני שעוברת מכונית, סביר שאחר כך הוא יסמוך עלי יותר. לעומת זאת, אם אני מזהירה אותו מפני כל מיני דברים בלי שהוא יהיה מסוגל לראות את הסכנה בהם, סביר שזה יפגע באמון שלו בי ובסמכות שלי כלפיו. אם רוב האזהרות שלי יהיו מובנות וסבירות בעיניו, הוא יקבל גם את מעט האזהרות מפני סכנות שאותן קשה לתפוס (כמו חיידקים בשיניים).

אבחנה נוספת היא שהילדים סומכים עלינו יותר באותם דברים בהם אנחנו סומכים על עצמנו. חכמים הקטנים האלה.
עירית_לוי
הצטרפות: 13 יוני 2004, 20:33
דף אישי: הדף האישי של עירית_לוי

שליחה על ידי עירית_לוי »

הגמד חיוכון,
יש לי לא מעט התלבטויות בנושא- בענין של מתי זו פלישה אל תוך תחום האחריות שלה ומתי לא.
שתפי אם בא לך. אפשר להתלבט ביחד.

יונת,
אהבתי |Y|
זה מסביר גם למה כאשר משתמשים במילה "לא" על ימין ועל שמאל, באופן אוטומטי וללא הבחנה, הילד פחות מקשיב, פחות נענה ל'"לא", ויותר מתנגד לו, ואילו כאשר בוחרים את ה"לא" בפינצטה, נוצרת לו הקשבה חזקה יותר.
קרוטונית_מהמרק_הגדול*
הצטרפות: 25 יולי 2004, 19:10

שליחה על ידי קרוטונית_מהמרק_הגדול* »

דף להחייאה (ונושא שאני מתחבטת בו |אוף| כבר לא מעט זמן).
אישה_במסע*
הצטרפות: 29 מרץ 2012, 10:55

שליחה על ידי אישה_במסע* »

בין שני הקצוות הללו יש עוד מקרים, פחות ברורים ומובהקים, בהם ההבחנה הזאת שימושית לי.

אני חושבת שההבחנה בין המקרים היא לא כזו ברורה. אם הילד סובל מחוסרים תזונתיים שגורמים לו נזק פיזי, האם אחריות ההורה היא לא למנוע ממנו פגיעה פיזית בלתי הפיכה, גם אם זה אומר להכריח אותו (לאכול, לקחת תוספי תזונה, וכו')?

אני חושבת שההבחנה בין הגבולות היא מאוד סובייקטיבית. למשל, אם חוסר הנימוס של הילדה יגרום לנזקים? והילדה לא יודעת עדיין עליהם? או אם מעשה של הילדה הוא בעל השלכות לטווח הארוך, שהיא לא יכולה להיות מודעת אליהם? בריאות היא הדוגמא האולטימטיבית. כפיית טיפול רפואי היא קיימת, ורוב מוחלט מאוד מההורים מצדיק אותה.
אז נותרת רק הקביעה האם מידת הנזק או הסכנה מצדיקה "העברת תחום" ואני כבר לא רואה פה שום גבול ברור.

אני אישת חושבת שאחריות היא עמידה מאחוריי מעשיי, נשיאה בתוצאות. וברוב התוצאות למעשי ילדים קטנים, נושאים ההורים.

לכן כשרוצים לבדוק אם פעולה מסויימת היא הפעלת סמכות סבירה כלפי ילד, כדאי לבדוק אם הפעולה גורמת לילד לסמוך עליך יותר או פחות
<יונת, ממש מזמן>
אני לא חושבת שזה נכון. רוב הפעולות שגורמות לסמוך יותר הן פעולות של אהבה לא של סמכות. בעיניי הפעלת הסמכות היא לרוב המקרים בהם עושים משהו בניגוד לדעת הילד, שכביכול אמור לגרום לו לסמוך פחות, ומתבססים על הבסיס האיתן של אמון שכבר קיים.
אבל אני מסכימה למבחן הסמכות - האם הילד סומך עלייך?

<דף להחייאה>
ניקי_ניים*
הצטרפות: 09 אוקטובר 2008, 23:04
דף אישי: הדף האישי של ניקי_ניים*

שליחה על ידי ניקי_ניים* »

בדיוק אבל בדיוק מה שאני חושבת עליו בימים אלו. עד כמה האחריות שלי בנושא הלמידה של הילדים
אישה_במסע*

עד כמה האחריות שלי בנושא הלמידה של הילדים

מעניין מה הם לומדים? בתור מי שלומדת מתמטיקה (ומדעי המחשב, אבל זה פחות רלוונטי) אני נתקלת לעיתים קרובות בדברים שאי אפשר ללמד. אפשר לחזור על זה שוב ושוב, אבל הבנה אמיתית אי אפשר ללמד. ויש לא מעט תרגילים שאפשר לשבת שעות לפתור אותם, או פתאום לצעוק "אווריקה" בדרך למקלחת.

כך שברור לי שאת לא יכולה להיות אחראית על למידה כזו. פשוט כי זה בלתי אפשרי.
יש למידה מהסוג הטכני-משנן. עליה את יכולה להיות אחראית במידה מסויימת, אם תרצי.
תכלס, לדעתי המוכנות ללמידה משפיעה בהרבה מקרים יותר משאר הדברים. ואני זוכרת מחקר שבו רצו לבדוק השפעה של הקראת ספרים לילדים, ומצאו שאין. אבל יש השפעה לכך שהילד גר בבית שיש בו ספרים (שההורים קוראים, הם לא שם בשביל היופי).

כלומר - מי שאת משפיע יותר ממה שאת עושה. דוגמא אישית...
אישה_במסע*

וכמובן, אני רושמת את זה מהצד של הלומדת, לא מצד ההורים.
שליחת תגובה

חזור אל “התמודדויות יומיומיות קטנות”