שאלה דחופה בענייני הנקה

אנונימי

שאלה דחופה בענייני הנקה

שליחה על ידי אנונימי »

רשימת כל הדפים בנושא הנקה ב מדור הנקה
אפשר לחפש את הדף המתאים ולשאול שם.

דף זה מיועד לשאלות דחופות בלבד

ראו גם תמיכה בהנקה

סיכמתי מבחר מהשאלות שנשאלו פה. אפשר להעביר חלק מהדברים לדף המתאים. מחקתי הרבה, בעיקר נושאים שנידונו בהרחבה בדפים אחרים או שעסקו בשאלות מאד ספציפיות, כי זו היתה הדרך היחידה להשתלט על הדף. תזמורת הים 21.6.2006

מבחר שאלות שכבר נענו:

חיבור נכון לשד
  • יש כאן איורים מצוינים שמראים איך חיבור נכון צריך להיראות מנקודת המבט של האימא:
http://www.umdnj.edu/ibeedweb/newslette ... kingat.doc
ובשביל לגרות אותו לפתוח פה גדול השתדלי למקם את הראש שלו כך שהשפה העליונה שלו תהיה מול הפטמה. אפשר ם לדגדג בעדינות את השפה העליונה עם הפטמה, וכשהוא פוער פה "להלביש" אותו על השד. (שמיכת טלאים)
  • לגבי פה גדול הטיפ הכי טוב שאני מכירה זה פשוט להלביש את הילד על השד מלמטה כלפי מעלה, כשאת קודם כל ממחברת בין השפה התחתונה שלו לחלק התחתון של השד ואח"כ משחילה את החלק העליון. (גלית ועמרי)
הנקה מצד אחד או שניים
  • ההמלצות הן להניק מצד אחד עד שהתינוקת משחררת ביוזמתה או נרדמת, להרים לגיהוק, להחליף חיתול ואז להציע את הצד השני. תרצה תיקח (שוב, עד שתשחרר ביוזמתה), לא תרצה גם טוב. בהנקה הבאה להניק ראשון מהצד השני - בין אם ינקה ממנו או לא. (עדי יותם)
  • משיקולי אורטופדיה לגב של אמא כדאי להניק משני הצדדים.
  • יש הטוענים כי הנקה דו"צ חשובה להתפתחות שתי אונות המוח (היש מי שיאשר / יסתור טענה זו?)
גודש, סתימות ושאיבה
  • שאיבת חלב
  • סתימת צינורית חלב
  • גודש בשד
  • הבעיה עם שאיבה היא שזה עלול לעודד עוד ייצור חלב, וכך להגביר את הגודש.(יונת שרון)
  • גודש, או תחושת מלאות? תחושת מלאות, זה בסדר, וזה גם מסמן לגוף שלא צריך יותר חלב, כך שזה מתאזן תוך כמה זמן. גודש - כדאי לשאוב או לסחוט ידנית עד להקלה, אבל לא יותר מכך, כי כאמור: הגדלת הדרישה תגדיל את יצור החלב - וכיוון שאין ביקוש אמיתי, לגודש. (אם פי 3)
  • אם היא מתכוונת לצאת לעבודה, ותזדקק ל"סטוק" חלב, ועכשיו היא שואבת בקלות - הייתי ממשיכה. (תבשיל קדרה)
  • עד כמה שאני יודעת, חימום מגביר את החלב וקירור להפך - לכן במצב של גודש אני הנחתי שקיות סנפרוסט קפואות על השד וזה הקל. לגבי צינורית סתומה אני יודעת שלשנות תנוחות הנקה (לנסות כל כיוון אפשרי) יכול לשחרר את הסתימה. (תאנה)
  • להניק כשהסנטר של התינוק פונה לכיוון הסתימה. למשל אם הסתימה היא בצד הקרוב לבית השחי, להניק בתנוחת פוטבול. לא לשאוב עד ריקון מלא- כי זה מאותת לשד שיש צורך ביצור מוגבר. לשאוב רק עד הקלה. (תמר מתחילה)
  • לי תמיד מאד עזר לשנות תנוחות. הייתי מניחה את אומני על הגב על המיטה ורוכנת מעליה להנקה ומסתובבת מסביבה בעיגול. בד"כ היא הייתה פותחת לי את הסתימה ממש מהר, בעיקר בלילה כשהצלחתי לתמרן אותה, או יותר נכון את עצמי, לכל מיני תנוחות. (ורד לב)
  • לחמם ולעסות. ולהיניק בכל מיני זויות (פוטבול, בשכיבה כשהרגליים שלה לכיוון הראש שלך) (תבשיל קדירה)
חלב קדמי ואחורי
  • לגבי חלב קדמי ואחורי - אין קו חותך בין סוגי חלב, אלא בהתחלת כל הנקה החלב די מימי, ובהמשך - נהיה שומני יותר. כדי לדעת כמה היונק צריך מכל "סוג" - ההמלצה היא לתת לילד למצות צד אחד, ואם הוא רוצה - לינוק גם מהשני.
פליטות והקאות
  • תינוק שפולט הרבה
  • מה ההבדל בין פליטה להקאה? - כשתינוק פולט האוכל "נשפך" מהפה ונוזל ממנו, בעוד הקאה היא בקשת - יש לחץ ש"מעיף" את תוכן הקיבה החוצה.
  • תינוקות פולטים כי הסוגר מהקיבה חזרה לושט הוא מאד חלש. זה מאד שכיח. מתי זה בעיה - תינוק לשא עולה במשקל, כי הוא "מבזבז" את כל האוכל שלו, או תינוק שסובל מהפליטות - בכי חזק אחרי פליטות, סימן לכאבים או צרבת, או דלקות ריאה חוזרות. מעבר לזה - פליטות הן בעיית כביסה - צריך לכבס הרבה. כלומר - ממש לא בעיה רפואית. אם יש פליטות רבות מאד אפשר אמנם לחשוב על אלרגיה, אבל סתם פליטות פה ושם אחרי אוכל - לא נראה לי מקום לדאגה או התערבות. (אמא ל 5)
  • כאשר תינוק מקיא חשוב לעקוב שהוא לא מתיבש (הוא לא יבש אם הוא: נותן שתן, הפה ובמיוחד הלשון לחים, המרפס אינו שקוע, הוא ערני, אם צובטים קלות את העור הוא חוזר למקומו. גוון אפרפר של התינוק הוא סימן לא טוב) אם מופיעים סימנים להתיבשות יש ללכת לרופא! !
הנקה ויציאות
תינוק יונק יכול לעשות קקי כל הנקה או כל שבוע – טווח נורמאלי גדול (-:
  • בשבועות הראשונים לרוב התינוקות יש לפחות 3-4 יציאות ביום, וזה אחד הסימנים שההנקה מתנהלת היטב. אבל זה רק אחד הסימנים. יש תינוקות שעושים הרבה פחות, אך ממשיכים לעלות היטב במשקל - ואז אין כל בעיה עם מיעוט יציאות. אם תינוק מתחיל לרדת בתדירות יציאות אני ממליצה לשקול כדי לראות שהכל בסדר, ומעבר לזה אין מה לדאוג. הכרתי תינוקת שלא עשתה קקי מגיל שבועיים עד גיל 4 שבועות (13 יום), אבל היניקה היתה מצוינת, עלתה יפה במשקל, הרגישה טוב - ואין לי עם זה כל בעיה. הקקי הוא רק סימן, לא מטרה. מתי לדאוג? אם זה מההתחלה, ואין עליה סבירה במשקל, אם התינוק מתנהג חולה, אפאטי, או לחילופין - בכי בילתי פוסק, הקאות, בטן תפוחה - כלומר חשש לחסימת מעיים (מאד נדיר ולא סביר, אבל יתכן). מאחר ולרוב אי אפשר לשקול כל יומיים היציאות הן דבר שאפשר לעקוב בבית, ואם הן פחות מהצפוי - צריך רק לשקול, ואם זה בסדר - זה בסדר. (אמא ל 5)
מעבר לאוכל מוצק בגיל מאוחר
  • סרבנות מוצקים
  • בני השני בן שנה וחצי + יונק מאז לידתו ואינו מעוניין להפסיק - מלבד ההנקה אינו מעוניין לאכול כמעט כלום; יכול להיות שהוא פשוט זקוק לזה. אולי הוא רגיש במיוחד (יש אלרגיות במשפחה?) להרבה סוגי מזון.(תבשיל קדרה)
  • הייתי לאחרונה במפגש עם יועצת הנקה שאמרה שעד גיל שנה אין שום בעיה אם הם רק יונקים - לא חייבים אוכל מוצק ולא שתיה. (מיכל צמות) וגם אח"כ זה לא אסון אם הילד מתחיל לאכול בגיל שנה וכמה חודשים. צריך רק לעקוב ולראות שהילד ממשיך להתפתח ולעלות במשקל (בהתאם למה שצפוי בגיל הזה). למיטב ידיעתי, הנקה בלבד מספקת לתינוק את כל מה שהוא צריך - לפחות עד גיל שנה. אני כותבת לפחות כי עובדה שהבת שלי המשיכה להתפתח ולעלות במשקל גם חודשיים אחר כך עם הנקה מלאה. אגב, אפילו אחות הטיפת חלב שלנו לא התרגשה בכלל מזה שהיא עדיין לא אכלה בגיל שנה. מה שעניין אותה היה שהילדה ממשיכה להתפתח ולעלות במשקל. ברגע שהמדדים האחרים - התפתחות דיבור, למשל, היו במצב של התפתחות - האחות היתה רגועה לגמרי. אבל כנראה שנפלנו על אחות טיפת חלב קוּלית במיוחד. ;-) אני מציינת את המדד הזה לדוגמא, כי יש מקרים - נדירים יחסית - אבל יש מקרים שכן יש בעיה. את יכולה לקרוא למשל בדף הנקה מלאה אחרי גיל שנה. אבל שם בנוסף להתחלה מאוחרת מאוד של מוצקים, היו מדדים נוספים שהעידו על בעיה. לכן אם מגיעים עם תינוק לגיל שנה והוא עוד לא החל לאכול מוצקים, אני חושבת שאפשר לחלוטין להישאר רגועים, תוך מעקב עירני אחר ענייני המשקל והתפתחות הילד בשאר המישורים. וכשאני מתכוונת רגועים אני מתכוונת לכך שלא צריך להילחץ מזה שהתינוק הגיע גיל שנה ולהתחיל לדחוף אוכל. אפשר להמשיך להציע מגוון דברים ולסמוך על הילד שהוא יודע מה טוב בשבילו, שוב בהנחה שהכל בסדר בשאר התחומים. (סיגל ב)
  • התברר במחקרים שילדים "אלרגיים" (מכל סוגי האלרגיה) נטו לדחות את המוצקים לגיל יותר מאוחר. למרבה ההפתעה, גיל 13 חודש נמצא כגיל מועדף להתחלת מוצקים. בעיקרון, עדיף לתינוקות אלרגיים לנהוג כך. בדרך זו הם מגינים על מערכת העיכול הרגישה שלהם מפני אלרגנים פוטנציאליים. אפשר להגיד ל"סביבה" החביבה, שהרופא הורה שלא "לדחוף" לו שום מזון מוצק ולהמתין עד שהוא יגלה נכונות, כי יש לו מערכת עיכול רגישה וזה עלול להזיק לו. (זה מאוד עוזר להדוף מתקפות, ולהוריד לחץ). (בשמת א)
  • אחת הסיבות לחוסר תיאבון למזון מוצק, וגם לעלייה מעטה מדי במשקל, היא אנמיה. כיוון שהברזל מההריון מספיק רק כחצי שנה אחרי הלידה, אז אם העולל לא מתחיל לאכול מזונות עשירים בברזל עלולה להתפתח אנמיה, והיא כמובן מחמירה אם לא נותנים ברזל. זה מין מילכוד שמזין את עצמו.
תינוקות יונקים ממשיכים להתפתח מצויין הודות להנקה, אבל כן סובלים וניזוקים מהחוסר בברזל. הילד נראה מפותח, עירני ומקסים, וזה מסווה את הבעיה. בבדיקת הדם כדאי לבקש לא רק המוגלובין (הנורמה היא 11 לתינוקות), אלא גם iron, גם טרנספרין וגם פריטין, כדי לראות מה קורה במאגרים. (בשמת א) mashlim]משרד הבריאות about[/po].htm
nispach3]וזה על מוצקים באופן כללי kavim[/po].htm
ועל אלרגיות
וגם
Guiding]Complementary feeding is defined as the process starting when breast milk alone is no longer sufficient to meet the nutritional requirements of infants, and therefore other foods and liquids are needed, along with breast milk Principles CF[/po].htm
nut]פה למשל adequacy of exc bfeeding eng[/po].pdf
New]After six months of age,
however, it becomes increasingly difficult for breastfed infants to meet their nutrient needs from
human milk alone (WHO/UNICEF, 1998).
Publications[/po]/NUTRITION/guiding principles.pdf
אולי אפשר להציץ?

ילד חולה (שלא רוצה לינוק)
  • הנקה של ילד חולה
  • להניק המון הנקות חלקיות קטנות (שייכנס מה שייכנס), הנקה בעמידה/בהליכה בתנוחה מאונכת (ככה האף לא נסתם לו וכנראה מה שעוד כאב - כאב פחות). ובמיוחד: פשוט להסתכל על החיתולים ולחכות. ראיתי שהוא עושה מספיק פיפי וקקי, ווידאתי שהוא לא מתייבש, וכשהוא התחיל להחלים הוא חזר לינוק נורמלי. בכל אופן, אף על פי שהוא "לא ינק", הוא בכל זאת דאג לינוק מספיק כדי לא להתייבש. (בשמת א)
  • אם כאב אזניים - הייתי מנסה הנקה התנוחה מאונכת (כמו שבשמת כתבה).
  • אף סתום אני פותחת עם חלב אם. לא ממליצים, אבל אצלינו זה איפשר לינוק במקום לאחוז בפטמה בשיניים בשביל כל שאיפת אוויר, ואפילו - לישון. אחרי שאני משפריצה חלב לאף, אני מעסה את האף משני צידיו, מעט מתחת לגשר. 10 דקות המתנה, והנשימה נעשית שקטה. קורה שתינוקות חולים יונקים פחות, ואח"כ כשמחלימים גרים על הציצי כדי להשלים. לכן, לא הייתי מודאגת מהירידה בכמות החלב, אלא רק מוודאת שהקטנה לא תתיבש. את יכולה לתת לה מים ו/או חלב אם בכוס או בכפית. (תבשיל קדרה)
  • את יכולה לשאוב כדי לשמר את ייצור החלב, גם אם היא לא תאכל את מה ששאבת. את יכולה לנסות לתת לה לשתות את מה ששאבת בכוס. (סיגל ב)
  • לטיפול בירידת כמות החלב בעקבות מחלה של הילד: אני השתמשתי והמלצתי בהצלחה על מינון של IGNATIA AMARA 30 CH זאת תרופה הומיאופטית המשמשת סימפטומטית למצבים של עצירת חלב על רקע של לחץ/ מתח רגשי –נפשי (עייפות, לחץ בעבודה, בהלה אחר לידה וכו). זאת אינה הומיאופטיה קלאסית אלא לקיחת תרופה כתוסף מזון בהנחה שאם היא אינה מתאימה פשוט לא יקרה כלום, ואם תתאים יחול שיפור במצב. ניתן לרכוש בכל בית מרקחת שמוכר הומיאופטיה. (פלוני אלמוני)
כמות החלב
איך מגבירים את כמות החלב חוץ מהנקה תכופה? עזרה לאם מניקה
"את תנוחי, ואני כבר אדאג לתינוק..."
ההצעה צריכה להיות: "את תנוחי ותניקי את התינוק ואני אדאג לשניכם ולבית..." (אביב חדש)

משחת רפאל :מומלץ או לא?
  • המשחה לא טובה אם היא נשארת על הפטמה ואז התינוק יונק. יש בה מרכיבים שאינם מתאימים לתינוק. מאידך, יש משחה שנקראת PURELAN וניתן לקנותה בשילב. זו משחה שיש בה 100% לאנולין, שהוא חומר שהתינוק אינו מעכל והוא יוצא בצואה ללא עקבות. (סיגל ב)
  • בעיקר חשוב לטפל במה שגורם לכאבים, ולא להסתפק במשחה. (תבשיל קדרה)
פטמות סיליקון
  • יתכנו מצבים שפטמות סיליקון יעזרו לכאבים ופצעים של הפטמות. אבל הם די נדירים. לרוב פטמת סיליקון אינה מרפאה או עוזרת לריפוי פטמות פצועות. אבל מה שיותר חמור הוא שפטמת סיליקון עלולה להקשות על התינוק להוציא מספיק חלב מהשד, וזה עלול להתגלות רק בשלב שהוא לא עולה במשקל וייצור החלב כבר ירד מאד. לכן חשוב מאד להשתש בפטמות סיליקון תוך מעקב צמוד של יציאות, שתן, עליה במשקל, וכן להעזר ביועצת הנקה כדי להגמל מהן מהר ככל האפשר. חשוב גם להשתמש בהן בצורה נכונה. רצוי מאד בשלב ראשון לשאוב לאחר הנקות עם פטמות סיליקון, כדי לשמור על ייצור שופע של חלב. לתינוק קל יותר לינוק עם סיליקון כאשר יש שפע חלב. (אמא ל 5)
העדפת שד אחד
  • את מרגישה את העקצוץ של ירידת החלב יותר בעוצמה בצד אחד? היא נחנקת קצת, או מתקשה לינוק בשניות הראשונות מהשד הזה? אם כן, יכול להיות שזו ירידת חלב חזקה. תסתכלי בדף עודף חלב, ותראי אם משהו משם נשמע לך מוכר, לפעמים הבעיה יותר מורגשת בשד אחד ולא בשניהם. (אף חצוף)
  • זה לא במקרה שהיא מעדיפה צד אחד. גם אצלינו יש יד חזקה יותר וצד שנוח יותר להיניק בו בזכות היד החזקה. לי היה נוח להיניק את הגדול בצד שמאל בגלל תנוחת ההנקה. תתארגני שיהיה לך נוח יותר בצד הזה. (מונו נוקי)
  • יכול להיות שהצד הימני זורם יותר והיא מחסלת אותו טוב, והשמאלי איטי יותר ולוקח יותר זמן לינוק ממנו, או יכולה להיות העדפה לרחש פעימות הלב שנשמעות בצד שמאל, או יכולה להיות העדפה של האמא שהיא מרגישה, כדי שביד ימין תוכלי לעשות דברים (-; (בשמת א)
  • לגבי העדפת צד אחד אני חושבת שיש לזה גם משמעות אורטופדית עבור התינוק (בעצם גם עבור אמא שלה) - הלחצים על השלד לא מתאזנים אם התינוק יונק רק מצד אחד, לא?! (Pלונית אחרת) הייתי עושה שני דברים: נותנת גם את השד השני בשכיבה על אותו צד (יוצא, בעצם, פוטבול), ומטפלת בשלד שלה (פלדנקרייז, למשל, אבל בטח יש עוד שיטות). (תבשיל קדרה)
  • אולי לנסות להניק אותה הפוך מצד שמאל, כלומר היא לא שוכבת מאוזן לך, אלא עם הגוף מתחת לבית השחי שלך. "תנוחת בייס בול" כמדומני. (אורית אוקו ערוסי)
  • בהחלט יתכן זרם חזק מידי, או חלש מידי, כגורם לאי רצון לינוק מצד אחד. דווקא אם יש ילד יונק נוסף אפשר לשקול לתת לכל אחד את הצד "שלו", ואין עם זה בעיה. הכרתי אמא שעתה זאת מעל שנה וחצי בהצלחה רבה. אפשר כמובן לנסות שוב עוד כמה ימים, הרי יש את הילד הגדול שמונע צורך לשאוב, פחד מדלקת, פחד שירד ייצור החלב וכד'. אין כל בהילות. ואין מה לדאוג לצואר - פשוט לשים לב שיש הפנית ראש בהזדמנויות אחרות, אולי מידי פעם אחיזת "פוטבול" בצד שהיא מוכנה. לא הייתי דואגת בעניין העליה במשקל - רק לעקוב. (אמא ל 5)
האם השד בהכרח צריך להרגיש ריק תמיד אחרי כל הנקה?
  • כמו אצל מבוגרים, לפעמים רוצים ארוחה שלמה ולפעמים רק כוס תה, אולי עם עוגייה בצד. בשבועות הראשונים רצוי שיהיו בסביבות 8 הנקות שבהן תרגישי הבדל משמעותי בין "לפני" ל"אחרי". (עדי יותם)
האם אפשר ללבוש חזיה עם ברזלים?
  • חזיה עם ברזלים עלולה ללחוץ על צינוריות החלב וכתוצאה מכך לעיתים מתפתחת דלקת. (מונו נוקי)
  • חזיה בכלל יכולה לגרום לדלקת/סתימה (סיגל ב)

האם האם המניקה צריכה לקחת תוספת ברזל?
  • כן, מומלץ. את איבדת דם רב, את עובדת קשה, את צריכה להחלים מההריון והלידה, את מיניקה, יש עליך עומס גדול. אני ממליצה גם על מולטי ויטמין (פרנטל לדוגמא), גם על ברזל (אפשר אם נשאר לך מההריון, או ברזל אחר איך שמתאים לך), וגם על אומגה 3 (יש היום כבר המון סוגים בשוק, כדאי לקנות מחברה אמינה, כי יש סוגים יותר ופחות איכותיים, תלוי בדגים ותלוי איך מפיקים ותלוי כמה זה מרוכז או מהול). רבות מאיתנו סובלות מחוסר ברזל, ולא מעטות סובלות מבעיית ספיגה של ברזל (אני לא הייתי מודעת לזה, אבל בגלל האלרגיות שלי מסתבר שגם היתה לי תת ספיגה של ברזל, וברגע שזה טופל - פתאום הפסקתי להיות אנמית. כל אחד יכול לראות איך השתנה לי הצבע, זה פשוט מדהים. ואני לקחתי כדורי ברזל שנים, ואכלתי תזונה עשירה בברזל, וזה עדיין לא הספיק). (בשמת א)
  • מה שבשמת אמרה ואני מוסיפה השערה משלי (לאור ניסיוני עם הבת שלי): נראה לי שחשוב שרמות הברזל שלך יהיו טובות כדי שהמקסימום שאפשר יעבור בהנקה לפיצקי שלך. אמנם בהנקה קודם כל עובר הברזל שצריך לעבור לחלב ומה שנשאר, נשאר לך, אבל אם מראש הרמות הן נמוכות, אולי אין מספיק שיעבור לחלב האם. (סיגל ב)

בשניות הראשונות - אבל בכל הנקה - אני מרגישה רצון לבכות
  • אני ממש לא מכירה את התופעה, אבל זה נשמע לי הגיוני. מה שקורה בהתחלת ההנקה הוא שיחרור מכל מיני סוגים, וביניהם שחרור של אוקסיטוצין, הורמון ה"אהבה". שבי עם זה קצת ותבדקי מאיזה כיוון זה מתחבר לך. תחשבי על המלה "שיחרור" (בשמת א)
  • התופעה שאת מתארת מוכרת. זה נובע כנראה מהורמון האוסיטוצין שמופרש בתחילת ההנקה. יש נשים שמגיבות אליו בתחושה שאת מתארת, אחרות מגיבות בבחילה, כאב ראש ועוד. אלו תחושות דומות שנשים מתארות בלידה - שבה שותף אותו הורמון. עם הזמןזה עובר, כמו שתחושת שחרור החלב עוברת עם הזמן. לאחר השבועות/חודשים הראשונים כבר לא מרגישים את זה. אני משערת שיהיו כאלה שינתו לך הסברים נפשיים, ואולי גם הם נכונים, אך אני נתתי את ההסבר הביולוגי המוכר לתופעה. מקווה שזה עוזר. (אמא ל 5)
  • אם עולה בך רצון לבכות - פשוט תבכי! אל תחשבי אם יש לך "סיבה מוצדקת" או לא. יש שם בכי, ההורמונים נותנים לו פתח, ונשמע שהוא צריך לצאת. העצה הקבועה שלי לנשים אחרי לידה היא לבכות במקלחת. כבר תמצאי על מה (-: להיפרד מההריון, לתת מקום לצער על דברים שאולי לא היו בדיוק בדיוק כפי שרצית בלידה, להתרגש עד דמעות, בדיוק כמו שאומר הביטוי, מהחוויה של התינוקת החדשה. אני מצאתי שמים עוזרים לי, אצלך זו כנראה ההנקה, אבל בכל מקרה, אין סיבה לעצור את הדמעות. (עדי יותם)
רעב וצמא בעת ההנקה
זה קשור להנקה? זה נשאר?! יש דרך למנוע את זה?!
  1. כן
  2. זה משתפר מאוד
  3. כן - תאכלי משהו! :-) תארגני לך ליד שולחן הלילה נשנוש קטן, פרי או קרקרים וכאלה. (קרוטונית מהמרק הגדול)
  • יש נשים שרמת פרולקטין גבוהה גורמת להן לרעב(כך אמרה לי דיאטיקנית) . גיליתי שעם כל הנקה שירדה (כלומר שהיו פחות הנקות ביממה) הרעב שלי פחת. מקווה שזה מנחם..... (מונו נוקי)
  • כדאי לאכול משהו שהמדד הגליקמי שלו יגרום לשובע (נניח משהו חם) אוכל מתוק "פותח " תאבון. למשל פה (מונו נוקי)
  • הפתרון שלי : השתדלתי להחזיק בבית בעיקר דברים בריאים ולא דברים שעשויים לתת תחושת שובע מזויפת לזמן קצר, וזרמתי עם זה. בסה"כ לאורך השנתיים ההם ירדתי במשקל אז זה לא הטריד אותי יותר מידי. שכנעתי את עצמי (וכנראה שצדקתי) שההנקה גורמת לי יותר להוציא אנרגיה מאשר להכניס, למרות הכמויות שנכנסו. (סוף מעגל)
  • חמודה, זה אצל כל המניקות. נורמלי ורצוי, כי את חייבת להחזיר נוזלים לגוף. גם אני, אחרי כמעט שמונה שנות הנקה רצופות, עם ינוקא בן כמעט שלוש - פשוט גוועת בצמא ברגע שאני מתחילה להיניק. לגבי הרעב - א. הגיוני. ההנקה "עולה" לך עכשיו כ 500 קלוריות ליום. הגוף צריך אנרגיה. ועוד לא ספרנו כמה קלוריות הולכות על החלמה מהלידה, עייפות קשה, הלוך ושוב לגרעפס/להרגיע/להרדים ושאר התרוצצויות. את בטירונות עכשיו! ב. גם תלוי מה את אוכלת. כמה שיותר בצקים וסוכרים - ככה יותר רעב. כמה שיותר ירקות, פירות וחלבונים, וגם אגוזים, שקדים, טחינה וכדומה. (בשמת א)
האטה בעלייה במשקל לקראת גיל 4 חודשים
  • בערך בגיל הזה, תינוקות יונקים מתחילים להאט את קצב העלייה במשקל שלהם. העלייה הופכת למתונה בהרבה. אחרי גיל חצי שנה יש בדרך כלל עוד מיתון בעלייה. זה מה שטבעי לתינוקות יונקים. בהתחלה הם עולים המון המון כדי לשפר את סיכויי ההישרדות, ואחר כך אפשר קצת "להירגע" ולעלות בקצב יותר "שפוי", מה גם שהם נעשים יותר פעילים ומתחילים להוציא קלוריות בקצב. אז לפני שמישהו יגיד לך "היא לא עלתה מספיק! תוסיפי תמ"ל!", רצוי שתדעי שזה צפוי ולא תיבהלי. (בשמת א)
הנקה ואכילה לא לפי זמנים קבועים
  • בהנקה בטח שלא לעניין להניק לפי זמנים קבועים. בהנקה, ההמלצות הן תמיד לפי דרישת התינוק. להיפך - הכי חשוב שהיא תשמור על הידיעה שלה, מתי היא רעבה ומתי היא זקוקה לינוק, וככה תאכל לפי הצורך האמיתי שלה ולא רק בגלל שאופס - הגיעה השעה וצריך לאכול בדיוק הרגע. בגיל שנה, כשהיא גם אוכלת מזון מוצק, אז כמובן שאפשר כבר להתחיל לשלב את הצורך שלה לינוק עם הצרכים שלך (אני מתכוונת לזה שאם את באמצע משהו היא יכולה לחכות קצת) אבל לא נשמע שיש לך איזו בעיה. באכילה, היא אוכלת יחד איתך את הארוחות, וזה דבר מאוד מומלץ: שהארוחות שלכן ביחד, הן עניין חברתי נעים. אין שום צורך בשעות "מדוייקות" דווקא. סתם במקרה שאר האמהות שאת מכירה "מקפידות" (מה הן עושות עם הנקה? לפי השעון? זה כבר לא מומלץ שנים!). אתן שמחות? נהנות? אוכלות בכיף? אוכל בריא ומגוון? טוב לכן ביחד? זה מה שחשוב {@ (בשמת א)
יבלת הנקה
נקודה קטנה, לבנה וכואבת על הציץ שהיה סתום.
  • אמבטיה חמה, או לטבול את השד בכיור או קערת מים חמים, ואח"כ או במקום לרכך עם שמן זית חמים. (עדי יותם)
  • אולי זה החלב שנתקע ו"התקשה" (ויתפנה ביניקה רצינית נוספת), אולי זו "יבלת הנקה": קצה הצינורית מתכסה בשכבת עור (מת). במקרה השני - להרטיב (עד שהעור מתרכך), ולשפשף בעדינות עם מגבת קשה (כמו שמטפלים בעור קשה ברגלים, רק הרבה הרבה יותר בעדינות), או לבקש מרופא שיפתח עם מחט סטרילית. נסי לשים על הפטמה חיתול בד (או חולצת טריקו) ספוג במים חמים. אם זה באמת עור, ההתרככות שלו במים מאוד עוזרת לו. (תבשיל קדירה)

יילוד ש לא עולה במשקל
יילודים בריאים צריכים לחזור למשקל לידה עד גיל 10 ימים ולעלות לפחות 150 גרם בשבוע בחודשים הראשונים.
  • יש מליון תרחישים, אחד מהם עליה איטית במשקל בגלל אלרגיה לתמל. אחר תפיסה לא מספיק טובה, תינוק ישנוני , תינוק ש"מחליט" לגדול לא לפי הספר, טעות במדידה (בבית החולים או בטיפ"ח) ועוד ועוד. בנושא תינוק כה קטן עדיף להעזר בגורם מקצועי. (מונו נוקי)
  • יש גם אפשרות שתוספת התמ"ל גורמת להפחתה ביצור החלב (תזמורת הים)
  • המעקב מאוד חשוב כאן מכיוון שיתכנו המון סיבות לאי עלייה במשקל,חלקן קשורות לניהול הנקה וחלקן רפואיות,ומתן תמ"ל ללא בדיקה יסודית עלול לגרום לפספוס של הבעיה ולכן לאי פתרונה (ההולכת בדרכים)
  • עוד מדאיג אותי: שכמויות הפיפי והקקי נשמעות תקינות. אם הדיווח מהימן. זה אומר שנכנס מספיק חלב - גם מההנקה וגם מהתמ"ל. אם נכנס מספיק חלב, ובכל זאת התינוק חוזר למשקל הלידה רק אחרי 4 שבועות, החשש הגדול שלי הוא שלתינוק יש אולי מחלה. סיבה אחת לדוגמא למצב כזה היא מחלת לב או מום בלב. לא אומרת שזה זה, אבל אצלי נדלקה נורה אדומה. אני ממליצה קודם כל לפנות בדחיפות ליועצת הנקה שהיא רופאה, כמו ד"ר מירה ליבוביץ מאודים או ד"ר דינה צימרמן מירושלים, כדי שהיא תערוך תישאול מקיף עם איבחון. אם אמנם מה שתיארת פה נכון ומדוייק (משקל, זמנים, יציאות) - להערכתי הן ישלחו בדחיפות לבדיקות וגם יוכלו לכוון לאיזה בדיקות. אני לא ממליצה להתחיל ישר ברופאים, כי אז לא בטוח שהם מתמצאים בהנקה ובמצבים כאלה מספיק כדי לדעת מה לבדוק. (בשמת א)
  • יש מצבים בהם יש לזה הסבר שאינו "אין לך מספיק חלב" (למשל: מחלה, גדילה מהירה בהתחלה והאטה אחרי כן, שקילה במאזניים אחרים מהרגיל). (תבשיל קדירה)

איך ממשיכים להניק אחרי לקיחת כדור לייבוש החלב?
  • שתנסה להניק כבר עכשיו! ככל שתעשה את זה יותר מהר, יש יותר סיכוי. הכדור עובד טוב ביום-יומיים הראשונים ואח"כ לא ממש. שתהיה גם בקשר עם יועצת הנקה. (ורד לב)
מניקה*
הצטרפות: 26 נובמבר 2002, 23:37

שאלה דחופה בענייני הנקה

שליחה על ידי מניקה* »

אמרו לי שתנוקות שיונקים בלעדית, לא טוב לתת להם מים. יועצת אחת אמרה שזה עלול לגרום לתחושת שובע, לבוא על חשבון הנקה וכתוצאה מכך לירידה במישקל.
אז לא נותנים בכלל מים לתנוק שיונק? אף פעם?
תבשיל_קדרה*
הצטרפות: 10 נובמבר 2001, 08:15
דף אישי: הדף האישי של תבשיל_קדרה*

שאלה דחופה בענייני הנקה

שליחה על ידי תבשיל_קדרה* »

מיניקה, זה נכון, אבל אם משאירים תינוק באופן חד פעמי, זה פתרון סביר.
בעקרון, מתחילים להוסיף מים לתזונה עם המוצקים.
בשמת_א*
הצטרפות: 28 יולי 2001, 13:37
דף אישי: הדף האישי של בשמת_א*

שאלה דחופה בענייני הנקה

שליחה על ידי בשמת_א* »

שתנוקות שיונקים בלעדית, לא טוב לתת להם מים
עד גיל חצי שנה
מרגע שאפשר בעיקרון להתחיל מוצקים, אפשר גם לתת מים, אם כי בהתחלה, גם המוצקים מכילים בעיקר מים (פירות, ירקות) ולכן אין צורך.
שישה*
הצטרפות: 29 דצמבר 2005, 21:23

שאלה דחופה בענייני הנקה

שליחה על ידי שישה* »

אני זקוקה לעזרה... לאחרונה אני מנסה להתחיל תהליך של גמילה עם בתי בת השנתיים ו- 5 חודשים. ירדנו בהדרגה מיניקה מתי שבא לה, ליניקה רק במשך היום, לשלוש פעמים ביום, ולבסוף לפעם אחת ביום - בערב אחרי האמבטיה. הצעד האחרון היה הקשה ביותר. היא ממשיכה לבקש הרבה פעמים לינוק "חלב של ציצי" ומגיבה בבכי קורע לב ובזעם לסירוב. היות והיום היא נכנסה לגן חדש וגדול, ניסיתי להפסיק לגמרי את ההנקה לפני שבועיים (שלא תהיה סמיכות זמנים רבה מדי), בין היתר בעקבות לחץ די כבד מצד בעלי. התחלתי לדבר איתה שבקרוב נפסיק לינוק לגמרי, שהיא כבר גדולה וכו' וכו'. עשינו טקס של "יניקה אחרונה", הבטחנו מתנה ולמחרת היא התחילה לשלשל, וכמובן ש"נשברתי" ונתתי לה לינוק. בהמשך השבוע היא היתה עצבנית כפי שלא היתה מימיה (המשיכה לינוק פעם ביום), והחלה להופיע פריחה בירכיים שהלכה והתפשטה בכל הגוף. הרופאה אמרה שמדובר באלרגיה למזון כלשהו, אבל אני לא מצליחה לחשוב על מאכל חדש שנחשפה אליו. מרפאה אלטרנטיבית שפגשתי והראתי לה את הפריחה אמרה שזו יכולה להיות תגובה לפרידה. בינתיים היא התחילה לסבול מהפריחה, מתחננת לינוק (יותר מפעם אחת), אבא שלה כועס, ואני חסרת אונים. איך ממשיכים מכאן? אשמח לכל תגובה.
בשמת_א*

שאלה דחופה בענייני הנקה

שליחה על ידי בשמת_א* »

כמה תחושות עלו בי למקרא דברייך:
ראשית, מתוך הדברים עולה, שהקצב של הגמילה לא מתאים, לא לך ולא לבתך.
ייתכן שאת מרגישה מאוד לחוצה לגמול מהר לפי התנאים שבעלך מעמיד, אבל מערכת יחסים בין אמא מיניקה לבין תינוקת יונקת היא משהו אישי ביניכן. כשיש התערבות לא רגישה מבחוץ, זה לא תמיד תורם.
בואי נפרק את הבעיה לשתיים:
ראשית, את רוצה לגמול.
שנית, העיתוי.
העיתוי עכשיו - כמו שראית, גרוע מאוד. התגובה של התינוקת שלך חריפה ביותר. אני לא יודעת אם הפריחה היא אלרגיה למשהו או תגובה לפרידה, אבל בכל מקרה יש ספק וברור שהיא מגיבה רע.

לגבי סמיכות הזמנים לכניסה לגן חדש:
אני מסכימה איתך בהחלט שלא רצוי לגמול באותו זמן שהילדה עוברת שינוי כל כך דרמתי וגדול כמו כניסה לגן חדש. בגילה זה שינוי ענקי, שמעורר חרדות גדולות. עכשיו הזמן שאמא תתמוך, תחבק, תרפד את המעבר הגדול.
גם שבועיים לפני הכניסה לגן - צפוף מדי. במיוחד שהגמילה לא הלכה חלק.

לא ברור לי מדוע האבא כועס, ומדוע היא חייבת להיגמל דווקא בכניסה לגן - הרי היא יונקת רק לפני השינה בלילה. זה לא קשור לגן.
להיפך - בכניסה לגן חדש הילדה נחשפת לוירוסים רבים שלא הכירה.
גם מבחינה זו, דווקא ההנקה יכולה להגן על המערכת החיסונית שלה ממחלות.
שלא לדבר על זה שההנקה נותנת לה את ההרגשה שאמא עדיין שומרת עליה, גם כשהיא הולכת לגן. היא זקוקה לביטחון הזה, עכשיו במיוחד.
לפי התגובה שלה את רואה, שכרגע זה יותר מדי בשבילה: גם הגן, גם הגמילה, היא מרגישה לחץ, כעס, דחייה מאמא, כעס מאבא, הכל מתערבב אצלה והתגובה קשה )-:

עכשיו - המצב הוא שהילדה כבר התחילה גן, ולא גמולה.
אז לא הצליח הניסיון להפריד בין הגן לבין הגמילה - לפני הגן.
כמו שאמרת, לא כדאי לעשות את שני הדברים יחד.
אם כן, המסקנה היא לדחות את הגמילה לעוד חודש לפחות.
איך נראה לך הרעיון להסביר לבעלך, שבכל מקרה לא טוב לגמול כרגע כי צריך לחכות שהיא תסתגל לגן, ורק אז לעשות את השינוי הבא? (אולי ההבנה שזו המלצה רפואית תדבר אליו. כל ירחון הורים וילדים שתפתחי יצטט את ההמלצה לא לעשות לילד קטן שני שינויים גדולים בבת אחת).

אם את מרגישה בפנים, בתוכך, שהילדה שלך עדיין זקוקה להנקה האחת האחרונה הזאת עוד קצת, אז הילדה גם היא מרגישה בזה.
גם את צריכה להרגיש לגמרי שלמה עם עצמך כדי לגמול.
זה נורמלי לגמרי שתינוקת בת שנתיים וחצי יונקת פעם ביום, לפני השינה.
בכל מקרה, אני איתך (()) ואני מקווה שמשהו מכל הדברים שכתבתי יעזור לך ויחזק אותך בדרך שלך - קחי רק מה שמתאים לך מכל דברי, ותזרקי את השאר.
שישה*
הצטרפות: 29 דצמבר 2005, 21:23

שאלה דחופה בענייני הנקה

שליחה על ידי שישה* »

תודה בשמת. המילים שלך נכונות ומרגיעות. בינתיים נוספה מורכבות מסוימת לתמונה. היום בבוקר גיליתי שאני בהריון :-) . ממש יום אחרי שהייתי אמורה לקבל וסת. זה לא היה בדיוק מתוכנן, אבל בכל מקרה מרגש ומשמח. אולי הפריחה קשורה לכך? האם הרכב החלב משתנה בתחילת ההריון? אולי היא אלרגית להורמון ההריון (Hcg)? עקרונית נראה לי שנמשיך עם ההנקה האחת עוד חודש לפחות עד שתסתגל לגן, אבל אולי דווקא החלב שלי מעורר את האלרגיה? או שבאיזשהו אופן היא מרגישה את הנוכחות החדשה.... מבלבל, לא?
בשמת_א*

שאלה דחופה בענייני הנקה

שליחה על ידי בשמת_א* »

אולי הפריחה קשורה לכך? האם הרכב החלב משתנה בתחילת ההריון? אולי היא אלרגית להורמון ההריון (Hcg)?
לא כל כך סביר. בכל אופן, אני לא מצאתי שום חומר שתומך בזה.

עקרונית נראה לי שנמשיך עם ההנקה האחת עוד חודש לפחות עד שתסתגל לגן
נשמע הגיוני.

אחרי הפריחה כדאי פשוט לעקוב, בלי לעשות כלום. להרגיע, אולי למרוח משחה מרגיעה כללית, ולשים לב אם אפשר לזהות את הגורם, או אם זה מתחיל לעבור.

שבאיזשהו אופן היא מרגישה את הנוכחות החדשה
אני מאוד מאמינה בזה. אז תארי לעצמך שמבחינתה יש עוד שינוי מעורר חרדה... בהחלט נראה שכדאי להרגיע אותה שאמא עדיין אוהבת אותה כמו תמיד, ונקווה שהיא תירגע מהר וכל שאר השינויים והחידושים יעברו בשלום.
ומזל טוב! {@ שיהיה בשעה טובה!
מונו_נוקי*
הצטרפות: 25 מרץ 2004, 18:12
דף אישי: הדף האישי של מונו_נוקי*

שאלה דחופה בענייני הנקה

שליחה על ידי מונו_נוקי* »

חברתי ילדה לידה מוקדמת ויש עדיין חלב למרות שנטלה כדורים להפסקת החלב.
יש לכן מושג כמה זמן אחרי הלידה זה אמור להמשיך?
תודה
בשמת_א*

שאלה דחופה בענייני הנקה

שליחה על ידי בשמת_א* »

הכדורים האלה לעתים קרובות לא עובדים.
לעומת זאת הם לא ממש טובים לגוף שלה )-:
בקיצור, לכל מי שקוראת - יש שיטות יותר טובות ויותר בריאות לייבש את החלב, ועדיף לא לגעת בכדורים האלה.
תציעי לחברתך לשים עלי כרוב על השדיים - אבל לא על הפטמות - ולהחליף כל שעתיים.
כמו כן, לשים עלי מרווה ועלי נענע בכמות גדולה בקנקן, למלא במים רותחים, לחכות שאפשר יהיה לשתות את זה, ולשתות רק את זה, עד שנעלם כל החלב.
מונו_נוקי*

שאלה דחופה בענייני הנקה

במה הם עלולים להזיק לגוף?
יש לך מושג בשמת כמה זמן זה אמור להמשיך?עברו כבר חודשיים.
תודה רבה!
מונו_נוקי*

שאלה דחופה בענייני הנקה

אגב בבדיקת דם נראה פרולקטין גבוה. כמה זמן רמת הפרולקטין נשארת גבוהה?
:'(
תודה
תבשיל_קדרה*

שאלה דחופה בענייני הנקה

בזמן שהאתר בחופשה

מוזמנות לשאול בפורומי הנקה אחרים ברשת.
יש למשל שניים בתפוז - יעוץ ותמיכה
במבי_ק*
הצטרפות: 02 אפריל 2005, 11:04
דף אישי: הדף האישי של במבי_ק*

שאלה דחופה בענייני הנקה

שליחה על ידי במבי_ק* »

חברה שלי ילדה לפני יומיים. התינוקת נולדה קטנה (2.460) בשבוע 39. הלידה היתה בסדר גמור (אבל זורזה עם פיטוצין + אפידורל בגלל מים מקוניאליים אחרי כמה שעות). יש לה קשיים גדולים בהנקה. היא מאוד רוצה להיניק. התינוקת מתחברת טוב, אבל בגלל שהיא קטנה היא לא מצליחה לתפוס את כל העטרה, ותופסת בעיקר את הפטמה. היא נמצאת בליס ושם אמרו לה להעיר כל ארבע שעות כדי להיניק, ובינתיים כבר נתנו בקבוק 30 CC לחיזוק (כי היא לא ממש מצליחה לינוק). לפי מה שנשמע לי היא כן מצליחה לינוק ומכיוון שמדובר עדיין בקולסטרום (ילדה בחמישי בערב) זה נשמע מספיק, פשוט האמא סובלת נורא נורא מכאבים. היא בקושי מסוגלת להיניק, למרות הרצון שלה. יש לציין גם שהילדה היתה מחוברת למוניטור 24 שעות לאחר הלידה בגלל תרופות שהאם נוטלת (אבל היא ינקה בזמן הזה).

השאלות שעולות:
  1. מחר היא תזמין יועצת הנקה. עד אז - האם יש עצות איך להקל עליה את הכאבים הנוראיים שמהם היא סובלת (האם)?
  1. היא בחוסר וודאות וביטחון האם התינוקת מקבלת מספיק בהנקה, ולכן גם הסכימה שיתנו לה בקבוק. אבל היא חוששת ש 30 CC זה הרבה מדי. איך אפשר לדעת אם התינוקת מקבלת מספיק בשלב הזה?
  1. הצעתי לה לשאוב, היא אמרה שניסתה אבל לא יצא כלום. הצעתי לה לקנות כפית קטנה ומזרק ולנסות לתת ככה. היא אמרה שתנסה. אבל המצב קצת מבלבל אותה..
בינתיים הצעתי לה לא לסבול מרגשות אשם, ולהרגיש טוב וחזקה על כל מה שהיא כן מצליחה לתת. סיפרתי שאני זוכרת שהתינוקות ישנו המון אחרי הלידה, אבל שאת הקטן כן הייתי צריכה להעיר כדי לינוק (היתה לו צהבת). האם בגלל שהתינוקת קטנה יחסית יש צורך להעיר כדי להיניק? (המליצו לה להעיר פעם בארבע שעות).

תודה. אשמח גם להמלצות על יועצות הנקה בתל אביב.
בשמת_א*

שאלה דחופה בענייני הנקה

שליחה על ידי בשמת_א* »

היא לא מצליחה לתפוס את כל העטרה, ותופסת בעיקר את הפטמה
היא לא צריכה לתפוס את כל העטרה. היא צריכה לתפוס בעיקר מלמטה, ושהפטמה תהיה עמוק בתוך הפה כמה שאפשר.

להעיר כל 4 שעות כדי להניק????
מסוכן!!!!! (אני מתעלפת בשלב זה). אני מבינה שאסתר גרוניס לא שם, וכל השאר אני-לא-רוצה-להגיד-מה.
תינוקת קטנה, ואם יש חשש לבעיה בהנקה, מעירים כל שעתיים כדי לינוק, ביום ובלילה. אם היא ישנונית, זה מסוכן.
שתנסה לסחוט קצת קולוסטרום בכפית ולטפטף לה לתוך הפה. ממילא מדובר בכמויות של כפיות בגיל הזה.
(במבי אין לך הטלפון שלי? במצבים כאלה עדיף לצלצל אלי ולא לחכות שאראה הזמנה באינטרנט)

בקבוק - מציעה להפסיק. אין כמו בקבוק לקלקל עוד יותר את התפיסה ולעשות בלגן גדול במעיים.
כאמור, היא לא צריכה משאבה, זה לא נעים מייד אחרי לידה אם היא לא שאבה אף פעם. קצת לסחוט לכפית, זהו. שתיים שלוש כפיות לפה, זהו. או כפית ואז שוב להצמיד לשד.

הכאבים קשורים גם לפיטוצין אפידורל. אולי גם קיבלה אינפוזיה? אז עלולה להיות קצת בצקת בשד שמקשה תפיסה.
בעיקר צריך להירגע.
בשמת_א*

שאלה דחופה בענייני הנקה

שליחה על ידי בשמת_א* »

עכשיו ככה. את הכאבים מקילים על ידי שיפור בתנוחת ההנקה.
היא כנראה לא מצליחה לחבר ולהחזיק אותה כמו שצריך.
בשביל זה צריך עזרה של מדריכת הנקה או יועצת הנקה.
אם היא יכולה להסתלק מבית החולים עוד במוצאי שבת ולהזמין יועצת הנקה עוד הערב, מצויין.
איפה בתל אביב היא גרה?
אם באיזור רמת אביב, אז אלן שיין.
אם לא, אז דוריס ספרר, גיתית שפרלינג (לא בשבת). אני חושבת שיש טלפונים בדף יועצות הנקה.
במבי_ק*

שאלה דחופה בענייני הנקה

שליחה על ידי במבי_ק* »

תודה בשמת! אין לי את הטלפון שלך (נמחק כשהחלפתי טלפון או משהו) וגם אם היה - לא היה לי נעים ... היא גרה באיזור לינקולן-שינקין.

אני אמסור לה. אלפי תודות. יש לך טיפים איך להעיר תינוקת ישנונית? היא נמצאת במלונית בליס, ואומרת ששם באמת היעוץ פחות איכותי מאשר בבית היולדות.
בשמת_א*

שאלה דחופה בענייני הנקה

שליחה על ידי בשמת_א* »

אז הטלפון שלי לדעתי ב-144 באינטרנט, את יודעת באיזה אזור אני גרה ואת שמי המלא.
אל תהססי. לא נעים מת מזמן...

טיפים להעיר תינוקת ישנונית:
  1. להחליף חיתול, בעדינות אבל זה מעיר.
  2. להוריד איזה בגד (אם חם להם מאוד הם ישנוניים, וגם מאבדים נוזלים).
  3. לדגדג קצת את הלחי או השפתיים, במיוחד עם הפיטמה.
  4. לנדנד אותה קצת, בעדינות. כמו במשחק, קשה להסביר. מין טילטול עדין עדין.
  5. לשפשף את הראש בעדינות, מין עיסוי.
  6. לדבר אליה.
  7. לשפשף לה את כפות הרגליים, או לעסות אותן, או לנשוף עליהן.
  8. להעביר אצבע על עמוד השידרה שלה למעלה ולמטה.
  9. להעלות אותה למצב מאונך, בתמיכה עדינה בראש ובתוסיק. אפשר גם להסתובב קצת ככה שתתעורר, אבל רצוי שמי שמסתובב יהיה לא היולדת (אולי קשה מדי). פשוט "העמדה" מעירה. לפעמים.
מקווה שמשהו יעבוד.
בשמת_א*

שאלה דחופה בענייני הנקה

שליחה על ידי בשמת_א* »

אם היא רוצה, אני יכולה לנסות להדריך אותה בטלפון, איך לשפר את תנוחת ההנקה. יש כמה טיפים שאפשר גם לתת בטלפון.
היא יכולה להתקשר אלי היום. ממילא אני כל היום על המחשב בענייני ג'ק ניומן מגיע לישראל כנס הנקה .
קרוטונית_מהמרק_הגדול*
הצטרפות: 25 יולי 2004, 19:10

שאלה דחופה בענייני הנקה

שליחה על ידי קרוטונית_מהמרק_הגדול* »

היא נמצאת במלונית בליס, ואומרת ששם באמת היעוץ פחות איכותי מאשר בבית היולדות.
חבורת מטומטמים :-( מילא שהמצב לא השתנה בשנתיים האחרונות, אבל היה אפשר לצפות שלפחות במלונית, שהיא שירות פרטי ויקר, יהיו תנאי הנקה ותמיכה וידע.

במבי, אם היא מגיעה הביתה וצריכה תמיכה, אני גרה שם בסביבה, תודיעי לי ואוכל לקפוץ אליה או לעשות קניות או מה שתצטרך.
פלוני_אלמונית*
הצטרפות: 19 אוגוסט 2001, 22:52
דף אישי: הדף האישי של פלוני_אלמונית*

שאלה דחופה בענייני הנקה

שליחה על ידי פלוני_אלמונית* »

כמה אתן נדיבות ונחמדות, זה ממש מרגש אותי ... בינתיים שלחתי לה מספר sms עם מעט מההמלצות של בשמת (לגבי הנקה והערה כל שעתיים), אמרתי לה כששתפנה שתתקשר אלי ואומר לה את כל השאר.

קומ"ג - אני חושבת שבמובן הזה (קניות) היא מסודרת (יש בעל), אבל אם היא תהיה פתוחה באמת לעזרה כלשהי, אני אציע. גם אציע לה לדבר עם בשמת.

תודה, זה באמת מרגש

<במבי, מאמא שלה, כי החבר שלה מקטר שהיא מתקתקת לו באוזן>
תבשיל_קדרה*

שאלה דחופה בענייני הנקה

אולי גלית לירון כן יכולה לבוא לביקור בליס. היא (עדיין) לא יועצת, אבל אני סומכת עליה מאוד.
אם היא לא מופיעה בדף יועצות וחברתך תרצה, אני אנסה למצוא אותה.
בשמת_א*

שאלה דחופה בענייני הנקה

שליחה על ידי בשמת_א* »

יש לי מעטפה ממנה פה על השולחן. בטח יש שם הדואל שלה והטלפון שלה. תגידי לי אם היא רוצה.
גבעה_ירוקה*
הצטרפות: 09 אוגוסט 2005, 21:28
דף אישי: הדף האישי של גבעה_ירוקה*

שאלה דחופה בענייני הנקה

שליחה על ידי גבעה_ירוקה* »

אם הכאב הוא בפיטמה מההנקה אז חשוב למרוח משהו מזין מרכך משמן,אותי הצילה משחת רפאל היו לי כאב תופת בימים הראשונים.
בשמת_א*

שאלה דחופה בענייני הנקה

שליחה על ידי בשמת_א* »

מזין מרכך משמן
האמת, שדווקא חשוב להזהיר נגד משהו "מזין מרכך משמן".
מה שמשמן, גם מפריע לתינוק לינוק, וגורם להמשך ההיצמדות הלא טובה לשד. או שצריך להוריד אותו לפני הנקה, ואז זה מחמיר את הפצע. מזין? אין משהו ש"מזין". צריך שהאזור יהיה מחוטא מחיידקים, ויוכל להבריא בלי שתיווצר פטריה.
לכן הדבר שהכי מומלץ למרוח על הפטמות הוא מעט חלב אם שסוחטים מהשד עצמו, ולהשאיר כמה שיותר פתוח לאוויר, שיתאוורר והבגדים לא יתחככו באיזור הסדוק והפצוע.
כמובן, בלתי אפשרי בבית החולים, שם אי אפשר לשבת עירומים מהמתניים ומעלה על המיטה )-:
עדי_ל*
הצטרפות: 06 ספטמבר 2004, 01:58
דף אישי: הדף האישי של עדי_ל*

שאלה דחופה בענייני הנקה

שליחה על ידי עדי_ל* »

מה יכולות להיות הסיבות לכך שתינוק יונק לא רוצה פתאום לינוק? שעה אחרי שינק כרגיל, מקרב ראשו לציצי, כמעט ומוצץ, אבל מתרחק במפתיע ובוכה. נעשו מספר נסיונות. לא נראה שכואב לו משהו בפה, אני מקווה. נתנו לו סירופ להקלת כאבי חניכיים ואותו הסכים לקבל. מה עושים במצב כזה? ניסיון קל להתעקשות גרר, כמובן, בכי מר יותר. ובכלל, לא נראה לי נכון להתעקש פן הציצי יהפוך למשהו עם קונוטציה שלילית. הוא נוהג לינוק המון, גם בלילה.
האם יתכן שתינוק שמתעורר לפתע באמצע שנת הלילה, לא מעוניין לינוק כיוון שזה חלק מההרגל של לחזור לישון והוא מעונין להישאר ער? הוא בן 7 חודשים, מתעורר הרבה בלילות, ממשיך לישון בעזרת הנקה, אבל קורה גם שעושים הפסקה בשינה כולנו :-( למשך כשעה , עד שנירדם שוב. כלומר, אם הוא מתעורר ולא מעונין לישון, לא מכריחים.. משחקים ומחכים שיתעייף ואז שוב הנקה .אני מציינת זאת כדי לחשוב אם ישנה אפשרות שזה לא משהו פיזיולוגי.
אני עייפה, מקווה שמצליחה להיות ברורה.
הוא לא בימים רגילים, לא כ"כ בקו הבריאות, אבל גם בלילות שהיה לו חום גבוה, ינק והרבה.
מה יכולה להיות הסיבה למה שקורה עכשיו? תודה על כל הארה שתהיה לכם עבורנו.
קרוטונית_מהמרק_הגדול*
הצטרפות: 25 יולי 2004, 19:10

שאלה דחופה בענייני הנקה

שליחה על ידי קרוטונית_מהמרק_הגדול* »

עדי, אוזניים שללתם? (האם ב"עמידה", כשהראש לא מוטה, הוא כן מסכים לינוק?)
עדי_יותם*
הצטרפות: 07 אוקטובר 2001, 22:47
דף אישי: הדף האישי של עדי_יותם*

שאלה דחופה בענייני הנקה

שליחה על ידי עדי_יותם* »

עדי, קיראי בשביתת הנקה/שביתת יניקה. אם או בלי קשר - נשמע לי כמו אלרגיה, לפי התיאורים בדף האחר. הסוודר מצמר אמיתי? יש תינוקות שאלרגיים לצמר. השתמשת פעם בפיורלאן/לנסינו? הוא הגיב לזה איכשהו? (גם מופק מכבשים, ולכן מי שיש לו אלרגיה לצמר עשוי להיות אלרגי למשחה הזו). סליחה על הקצרנות.
עדי_ל*
הצטרפות: 06 ספטמבר 2004, 01:58
דף אישי: הדף האישי של עדי_ל*

שאלה דחופה בענייני הנקה

שליחה על ידי עדי_ל* »

קומה ג שללנו אזניים בביקור הקודם אצל הרופא, היום זה יהיה הביקור של "פעם שלישית גלידה" תוך שבוע ימים :-(
אין כבר תורים (כולם חולים..) אז אנחנו נהיה אצלו רק אחה"צ. הוא טוען, כרגע בטלפון, ששעושה רושם שיש לנו אדמדמת. אמר שאופייני שהפריחה מגיעה לאחר כמה ימים של חום.
הילד פורח כולו, יונק לפעמים ולפעמים מסרב ובוכה, בעיקר מבואס ולא רגוע.
עדי, אבדוק את הסוודר.. אני יודעת שקיימת רגישות כזו לפעמים , לא נתקלנו אצלנו, אבל אבדוק בכל מקרה.
תודה לכן.
וויני_הפו*
הצטרפות: 22 נובמבר 2005, 21:07
דף אישי: הדף האישי של וויני_הפו*

שאלה דחופה בענייני הנקה

שליחה על ידי וויני_הפו* »

אם הרופא אכן צודק וזו אדמדמת אז לפחות מהנסיון שלי מהרגע שהופיעה הפריחה אז אתם בדרך החוצה מהמחלה ובקשר ליניקה גם כשאנחנו חולים יש לנו פחות תאבון אל תתעקשי רק תציעי הוא ינק כשהוא יהיה רעב
מקווה שעודדתי קצת
במבי_ק*

שאלה דחופה בענייני הנקה

שליחה על ידי במבי_ק* »

בינתיים הם לא התקשרו אלי... נראה לי שהם בבלגן ועומס. חבל לי קצת שאני לא יכולה להעביר להם את האינפו שיש כאן. התקשרתי עוד פעם אתמול בערב, ולא ענו. אני בגישה של - אני פה, הם יודעים שיש לי אינפו (כתבתי להם סמס) ואם הם רוצים - הם יכולים להשיג אותי בקלות. אין לי מה לעשות מעבר לזה (בהתאם לאישיות שלי)
מיכלול_ה*
הצטרפות: 26 ספטמבר 2005, 22:49
דף אישי: הדף האישי של מיכלול_ה*

שאלה דחופה בענייני הנקה

שליחה על ידי מיכלול_ה* »

אתמול גיליתי שיש לי פצע על השד - לא על הפטמה אלא ס"מ מתחתיה והאזור קצת נפוח. מאז האזור נהיה אדום מאוד והשטח של הנפיחות גדל לקוטר של לפחות 5 ס"מ. כל האזור לא כואב ולא מפריע להניק אבל קצת מציק. זה נראה כמו עקיצה של יתוש או משהו כזה אך מעולם לא הייתי אלרגית לעקיצות ומעולם לא עקץ אותי יתוש במקום כזה. אין לי מושג מה זה ואם זה דורש טיפול. יש לי השערה שזה נשיכה של הבת שלי שהזדהמה אבל קשה לי להזכר באירוע כזה של נשיכה במקום הזה. אני לא יודעת אם הפצע הזה יכול להשפיע על ההנקה או להחמיר ולא יודעת האם יש צורך לטפל בזה ואם כן איך. נאם יש משחה ניתן לשים על השד להרגעה שלא תפגע בהנקה? (הנפיחות מגיעה על לפטמה, הפטמה לא כואבת אך אני לא רוצה לשים עליה משחה שתפריע לבת שלי לינוק).
וגם האם תוכלו לתת קישור לפורום של מירה ליבובוץ' או פורום אחר בו כותבות יועצות הנקה שאשאל גם שם את מה ששאלתי פה?.
בשמת_א*

שאלה דחופה בענייני הנקה

שליחה על ידי בשמת_א* »

יש לך משהו כמו רסקיו או כמו קרם פלאים של צפריר?
את יכולה למרוח גם חלב שלך על זה. נשמע כמו פגיעה חיצונית.
הצילו_יעליל'ה_במצוקה*
הצטרפות: 23 דצמבר 2006, 09:17

שאלה דחופה בענייני הנקה

שליחה על ידי הצילו_יעליל'ה_במצוקה* »

:'(
כואב לי הציצי!!!!!!!!!!!!!!!!!! בעיקר מתחת לפטמה, אבל כל נגיעה בו כואבת, הסתובבות בלי חזייה בלתי אפשרית, ההנקה מייסרת. מדובר רק על שד אחד. אני חושדת שדלקת, או חסימת צינור חלב, אבל אף פעם לא היתה לי שום בעיה בהנקה אז אני לא באמת יכולה לדעת.
קצת רקע:
בלילות האחרונים אוריה, שנה וארבע, ממש מוצץ לי את הנשמה. יש פרקי זמן די קצרים בכל לילה שבהם הוא לא מחובר לפטמה. די מבאס. ומה שקורה לפעמים זה שהוא מרדים אותי לפני שהתכוונתי ללכת לישון (אתמול, למשל, עוד נשארו מלא שאריות של ארוחת הערב על הרצפה... :-/), ולפני שני לילות זה קרה בזמן שלבשתי חזייה ממש גרועה, והיא היתה מופשלת לי מתחת לציץ שעכשיו דואב.
מה שקרה הלילה, זה שבחצי הראשון של הלילה הוא מולל לי את הפטמה הימנית (הצד שכואב עכשיו) ממש הרבה זמן עד שזה נמאס לחלוטין וקצת כאב, ומאותו רגע מנעתי ממנו לעשות את זה ו/או לינוק מאותו צד. קצת יילל, אבל היה מספיק עייף כדי פשוט להסתפק במה שיש - יניקה מצד שמאל ומשחק אצבעות בפופיק שלי / אוזן שלו / בובת קרפד.
וכשפקחתי עיניים בבוקר.... ווווווווואאאאאאאאאאאאאאאאאאוווווווווווווווווווווווווווו, צד ימין היה ממש ממש מלא, באופן לא פרופורציונלי למשך הזמן שהוא לא ינק משם, וכבד כזה... מייד נתתי לו לינוק משם - עזר קצת (והיה פשוט סיוט כשלעצמו).
הצילו, מה אני עושה?
מנסה_לעזור*
הצטרפות: 19 ספטמבר 2004, 14:49
דף אישי: הדף האישי של מנסה_לעזור*

שאלה דחופה בענייני הנקה

שליחה על ידי מנסה_לעזור* »

אוי. נשמע כואב מאוד. יכול להיות שזו סתימה (חלק מהשד קשה ולפעמים עם גוש והשאר רך).
קומפרסים חמימים, עיסוי במעגלים בקצות האצבעות, סחיטה של השד מהבסיס לכיוון הפיטמה דרך הסתימה - רצוי תוך כדי הנקה, כרוב קטן מקומי ולזמן קצר (2-3 פעמים ל-10 דקות) והכי עוזר זה להניק כשהסנטר של היונק לכיוון הסתימה.
קחי אדויל או נורופן - זה לא רק לכאבים אלא יש לו השפעה אנטי דלקטית (בשונה מאקמול) ולפעמים עוזר לגוף להתמודד לבד ו'חוסך' אנטיביוטיקה.
בהצלחה
אומה_לי*
הצטרפות: 29 מאי 2006, 21:37

שאלה דחופה בענייני הנקה

שליחה על ידי אומה_לי* »

אני נכנסתי למקלחת ועם זרם חם,
לעסות את השד ולחלוב את מה שאפשר,
ככה עד שהשד רך.
בהצלחה.
יעלי_לה
הצטרפות: 08 ספטמבר 2005, 09:00
דף אישי: הדף האישי של יעלי_לה

שאלה דחופה בענייני הנקה

שליחה על ידי יעלי_לה »

תודה לשתיכן...
באין כרוב_, _אדויל או נורופן_, ומכיוון שהסתימה במקום שלא מאפשר _סחיטה של השד מהבסיס לכיוון הפיטמה דרך הסתימה (היא בערך על הצלע נראה לי, ומקרינה לצד), פשוט עשיתי אמבטיה רותחת. עזר קצת.
ככה עד שהשד רך - אני עוד רחוקה משם...
אבל מקווה שזה בדרך לעבור...
מה שגיליתי באמבטיה, זה שהחלב ממש לא יוצא - יעני סתימה - אלא אם כן אני סוחטת בתוך המים. נראה לי שלא כדאי לי להניק בינתיים בצד הזה, כי לא עושה רושם שהוא מצליח להוציא הרבה, אבל זה מאותת לשד לייצר...
יעלי_לה

שאלה דחופה בענייני הנקה

שליחה על ידי יעלי_לה »

אדקס זה כמו אדוויל? יש לי אדקס (ליקווי-ג'ל 400. כבר לקחתי :-))
ורד_לב*
הצטרפות: 24 יולי 2002, 23:08
דף אישי: הדף האישי של ורד_לב*

שאלה דחופה בענייני הנקה

שליחה על ידי ורד_לב* »

בהחלט כדאי ומומלץ להניק מהצד הזה.
את מוזמנת להתקשר אליי יש גם את סתימת צינורית חלב
יעלי_לה

שאלה דחופה בענייני הנקה

שליחה על ידי יעלי_לה »

תודה תודה תודה
עשיתי אמבטיות לציץ בגיגית, וזה הרבה הרבה יותר טוב. יוצא לי הרבה יותר חלב, כלומר משהו נפתח (ומשהו עדיין סתום), ואני כבר לא חוששת להיניק משם (וההנקה גם הרבה פחות מְעַנָּה משהיתה קודם).
שבוע טוב לכולן!
ענבלולי*
הצטרפות: 02 נובמבר 2006, 00:58

שאלה דחופה בענייני הנקה

שליחה על ידי ענבלולי* »

לי נפתרו דלקות חוזרות בשד רק אחרי שהתחלתי לקחת לציטין (תוסף תזונה) 1-3 קפסולות ביום (בהמלצתה של דר' לייבוביץ). אולי את יכולה לנסות.
פלוני_אלמונית*

שאלה דחופה בענייני הנקה

האם עישון גראס של האם מזיק לתינוק?
פלוני_אלמונית*

שאלה דחופה בענייני הנקה

תודה רבה וואו ... חתיכת דיון אבל מכל העניין לא קיבלתי תשובה ברורה מה לעשות עכשיו אחרי שעישנתי בלי לדעת כל זאת ולא נראה לי שייש מצב שאתחיל לשאוב אפילו אין לי בקבוקים ועד שאגיע למקום שניתן לקנות....אולי צריך להעביר זאת לדף של הדיון בנושא אבל אין לי מושג כיצד עושים זאת ואם מישהוא העביר את שאלתי בבקשה שיכתוב לי כאן בדיוק לאן הועבר ואיך להגיע ישירות ושוב תודה.
תבשיל_קדרה*

שאלה דחופה בענייני הנקה

זה היה חד פעמי?
שיו, התלבטות לא פשוטה.
"על הנייר" - שאבי שבועיים, ותחזרי להיניק אח"כ.
תכלס? אני חושבת שלא הייתי מסתכנת בכאב לב של לא להיניק בכלל שעלול להגרם מזה.
קט_קטית*
הצטרפות: 01 מאי 2007, 10:49
דף אישי: הדף האישי של קט_קטית*

שאלה דחופה בענייני הנקה

שליחה על ידי קט_קטית* »

תכלס? אני חושבת שלא הייתי מסתכנת בכאב לב של לא להיניק בכלל שעלול להגרם מזה
אני אומרת אין מה להוסיף טעות על טעות... רק ללמוד מהטעות.
המון בהצלחה {@
פלוני_אלמונית*

שאלה דחופה בענייני הנקה

תודה בינתיים אני פשוט ממשיכה להניק ובע"ה אני בחיים יותר לא אניק ויעשן ביחד פשוטלא היה לי מושג מה הנזק...
ניצן_אמ*
הצטרפות: 28 נובמבר 2005, 19:35
דף אישי: הדף האישי של ניצן_אמ*

שאלה דחופה בענייני הנקה

שליחה על ידי ניצן_אמ* »

הצילו!!!!
הקטנה שלי (16 חודשים) הפסיקה לינוק. :-S
היא יונקת יניקת בצורת. מתחננת לציצי, ואז עושה הכל, מתפלשת, פותחת פה, עוברת צדדים, מכניסה פטמה לפה, רק מה, לא יונקת. היא יונקת עם כל הגוף, בוכה "אינוק! אינוק! קלב! אמא... סיסי..." :'(
זה גורם לה לסבל גדול. היא בוכה נורא (היא ילדה שלא בוכה בכלל) והלב שלי נשבר לחתיכות ונקרע לגזרים.
היא נרדמה כבר שלוש פעמים בלעדיי בבכי איום. כמעט שבכיתי איתה. שלוש הפעמים היחידות בחייה שהיא נרדמה בלי שד, מאז שהתאחדנו בגיל שבועיים.

מכיוון שבאתי מרקע טכני עשיתי את הבדיקות הבאות:
סחטתי לה חלב - היא לגמה בשקיקה ובקשה עוד ועוד - הבעיה לא בחלב
העברתי אצבע על החניכיים - יש מצב לטוחנות, אבל לא היתה רתיעה או תגובת כאב.
היא מריירת המון ושמה אצבע בפה (מאד לא אפייני, ולפיראנה שלי יש כבר 16 שיניים)
היא מצוננת, אבל האף לא לגמרי סתום (עכשיו למשל היא ישנה ופיה סגור. הנשימה לא חלקה בכלל, אבל היא נושמת)
אין לה חום.

היא עדיין יונקת המון ואוכלת המון, ולראיה - קמתי היום ממש גדושה והצלחתי לסחוט כמות מרשימה של חלב. את כולה היא שתתה בשקיקה והתחננה לעוד (שלא היה:-()

בקיצור, הצילו!!!!!
מה עושים?? אם אלה טוחנות, וככה היא מגיבה, זה יכול לקחת חודשים ואז הלך על ההנקה (זה פשוט לא יקרה אם זה תלוי בי.)
כבר שמתי לה SWEDISH BITTER באזניים כי היא גם שפשפה אותן, לא היה שיפור נראה לעין.
בגדול היא במצברוח טוב ונראית בסדר גמור, רק בקטעים של היום שבהם היא בד"כ יונקת (כדי להרדם או לאכול) ובמהלך כל הלילה הקטנה השמחה המדהימה שלי הופכת לאומללה בתבל ושוברת את ליבי...
אני_צ'ה*
הצטרפות: 07 אוקטובר 2007, 20:48
דף אישי: הדף האישי של אני_צ'ה*

שאלה דחופה בענייני הנקה

שליחה על ידי אני_צ'ה* »

ניסית בשכיבה? אצלי זה נפתר בשינויים בתנוחה....בהצלחה
ש_צברי*
הצטרפות: 15 ינואר 2003, 12:01
דף אישי: הדף האישי של ש_צברי*

שאלה דחופה בענייני הנקה

שליחה על ידי ש_צברי* »

זה נשמע כמו שביתת הנקה, אשר מאופיינת בזה שהפסקת ההנקה היא פתאומית בניגוד לגמילה שההפסקה הדרגתית. הרבה פעמים שביתת ההנקה קשה לאמא, בשל תחושת הדחייה שהילד משדר לה. לרוב שביתה כשאת נמשכת כמה ימים והיא נעלמת כמו שהיא הופיעה, בפתאומיות. הרבה פעמים, ניתן להניק כאשר הילד ישן או בדיוק מתעורר משינה. חשוב להמשיך להוציא חלב על מנת למנוע הווצרות סתימות. כמו כן הרבה אמהות מצאו כי משך השביתה מתקצר כאשר ניתן לילד הרבה מגע "עור בעור" (כמו כן זה מקל קצת על רגשותה הדחיה של האמא).

מאחלת לך שביתה קצרה ככל האפשר
ניצן_אמ*

שאלה דחופה בענייני הנקה

שליחה על ידי ניצן_אמ* »

אני צ'ה, ניסיתי כל תנוחה אפשרית :-(

גם כמעט מתוך שינה היא מתנפלת על השד, אפילו טיפטיפה תופסת, נותנת מציצה אחת או שתיים ופולטת את הפטמה.
זה נורא מתסכל את שתינו (כבר אמרתי?) קראתי על זה לא מעט, ואני משתדלת לשנות תנוחות, להיות איתה במיטה בלי הרבה גירויים ובלי בגדים, ולהציע מדי פעם ציצי.
אגב, היא יושבת עם כוס משלה ובזמן שאני סוחטת היא שותה. כשנגמר לה היא מצמידה לשד השני כמו לברז, ואומרת "AHA" שזה "אני רוצה" בנהרית. זה הכי חמוד בעולם |L|
חוץ מהשיניים יש כל מיני דברים קטנים שמעידים שמשהו לא בסדר - פריחה קלה על הישבן, גירודים באוזן, נזלת, וכו' אבל שום דבר לא מסביר את ההפסקה.
אני אשמח לעצות בקשר ל
  1. מה עוד אפשר לעשות? אני ממש לא מוכנה לוותר על ההנקה כרגע, ונראה מהתנהגותה שהיא גם לא. ממה שקראתי יש סכנה כזו. מה אפשר לעשות כדי להמנע מזה ככל האפשר?
  2. מה עוד אפשר לעשות? אני מתכוונת כדי להקל עליה, כאשר לא בדיוק יודעים מה יש לה. השפרצתי חלב-אם לאף, שמתי צמר גפן עם ס.ב. באוזן, כל רפואת אליל לא מזיקה תתקבל בברכה... :-)
ניצן_אמ*

שאלה דחופה בענייני הנקה

שליחה על ידי ניצן_אמ* »

מאחלת לך שביתה קצרה ככל האפשר תודה @}
תבשיל_קדרה*

שאלה דחופה בענייני הנקה

אפטות? פטריה?
היא אוכלת דברים אחרים? ראית שינוי בהעדפות?
אום_אל_קיצקיצ*
הצטרפות: 21 ינואר 2007, 22:53
דף אישי: הדף האישי של אום_אל_קיצקיצ*

שאלה דחופה בענייני הנקה

שליחה על ידי אום_אל_קיצקיצ* »

אולי האף סתום ולכן לא מצליחה לשאוב אבל מהכוס כן?
מיכל_צמות*
הצטרפות: 31 מאי 2003, 21:32
דף אישי: הדף האישי של מיכל_צמות*

שאלה דחופה בענייני הנקה

שליחה על ידי מיכל_צמות* »

ניצן, אן לי עיצה בשבילך. רק רוצה לשלוח לך (()) גדול. לא חושבת שזו שביתה. מקווה שיסתדר במהרה.
ניצן_אמ*

שאלה דחופה בענייני הנקה

שליחה על ידי ניצן_אמ* »

חיטטתי לה בעדינות בכל חלל הפה (לא משהו שאני עושה בד"כ) , לא היתה תגובת כאב או רתיעה. האף לא ממש סתום, נושמת ממנו.
היא אוכלת מעט פחות, וקצת יותר מסרבת למגוון, אבל המוזר הוא שהיא אוכלת לימון ועגבניה, שניהם חומציים בלי שום בעיה.
היא אוכלת גם אבוקדו, גזר, מלפפון, אצה, קצת פחות קיוי, וכו'. היום אכלה מיץ ירוק עם האצבעות וגם שתתה חלב שלי.
היא ישנה היום עד מאד מאוחר, מאד לא אפייני לה. והיה עוצר יציאות אתמול, שיצא היום בבוקר בתרועה רמה.
בקיצור, היא לא 100% בסדר. אבל ההתנהגות שלה מול השד מוזרה לאללה. הייתי מצפה שהיא ממש תנסה לינוק ואז תרתע אם כואב לה, במקום זה היא כאילו תופסת את הפטמה עם השפתיים ופולטת אותה. ואחרי כמה נסיונות כאלה וקצת בכי היא אומרת "לא! לא!" ומתרחקת.
אני ממש ממש לא אומרת לה "לא לא" אז זה לא הכיוון.
מיכל, תודה, אני אשמח לשמוע מה את חושבת שזה.
דליתוש_ב*
הצטרפות: 14 דצמבר 2004, 11:40
דף אישי: הדף האישי של דליתוש_ב*

שאלה דחופה בענייני הנקה

שליחה על ידי דליתוש_ב* »

טוב, סליחה על הפלצנות, האם את בשביתת יניקה ממישהו\משהו? (())
בשמת_א*

שאלה דחופה בענייני הנקה

שליחה על ידי בשמת_א* »

מסכימה עם אום אל קיצקיצ:
אם היא יכולה לקבל את החלב בצורה אחרת, אבל לא מצליחה לינוק, סימן שמשהו בפה או בנשימה מאוד כואב לה, רק פשוט עוד לא זיהית.
רופא, אולי? סתם לאיבחון?
ניסית להניק באמבטיה? במים, ועם אדים חמים, זה יכול לעזור אם הבעיה היא באף או בנשימה.
אם הבעיה היא מה ש תבשיל קדרה כתבה, אז זה לא יעזור.
בשמת_א*

שאלה דחופה בענייני הנקה

שליחה על ידי בשמת_א* »

חזיה חדשה?
החלפת סבון? שמפו? דאודורנט?
אוכל חדש שגרם לך לריח גוף אחר?
יכול להיות גם, שמשהו שונה בפטמה שלך ומפריע לה.
טעם אחר, ריח אחר, משהו.
אמא_של_שפן*
הצטרפות: 22 אוקטובר 2006, 12:19
דף אישי: הדף האישי של אמא_של_שפן*

שאלה דחופה בענייני הנקה

שליחה על ידי אמא_של_שפן* »

יכול להיות כאב אוזניים או גודש בסינוסים, ואז מה שמכאיב לה זה הלחץ של היניקה (של פעולת השאיבה). מסתדר לי עם זה שהיא שותה בלי בעיה מכוס. אם זה הסינוסים יכול להיות שזה לא ממש כואב (אם הם לא ממש מודלקים) אלא פשוט תחושה מוזרה ומאד מאד לא נעימה. נשמע מסביר את התגובה שלה.
ניצן_אמ*

שאלה דחופה בענייני הנקה

שליחה על ידי ניצן_אמ* »

תודה לכולכן על הנכונות לעזור! (()) כמה טוב שיש קהילה ולו וירטואלית...
אז ככה.

האם את בשביתת יניקה ממישהו\משהו?
ניסיתי להרגיש מה זה עושה לי, ויצא לי ההיפך. אני מרגישה שאני יונקת אחלה עכשיו...

בשמת אחלה רעיונות. בקשר לרופא, לא מרגישה שזה יעזור. אני אנסה באמבטיה היום. לא נראה לי שיש פטריה או אפטה, היא אוכלת בסדר גמור.
אני לא לובשת חזיות, לא משתמשת בדאודורנט, ולא חפפתי כבר לפחות שבועיים... בקשר לשינוי בפטמה, זה אפשרי, למרות שאני לא הרגשתי ככה אבל אז היא היתה יונקת מצד שני, לא?

אמא של שפן, הכי מתחברת למה שאת אומרת. חשדתי שיש לה מים באזניים מהבריכה (עשינו המון גלגולי חבית בפעם האחרונה ומאז היא לא יונקת) מאד הגיוני לי שהלחץ (או מהאזניים או מהלסת אם יש טוחנות חדשות) מפריע לה ליצור ואקום ולעשות תנועות יניקה. נכון שזה רק עניין של זמן? :-S

בינתיים היא מאד מריירת, מאד עם הידיים בפה, סה"כ שמחה כל עוד היא לא צריכה ציצי כדי לישון או לאכול (אמממממא אממא אממממא... סיסי... בואי... :'() וממש לא מצליחה לינוק.
כשהיא עייפה היא נצמדת אליי ומכניסה את קצה הפטמה לפה עד שהיא נרדמת.
דליתוש_ב*
הצטרפות: 14 דצמבר 2004, 11:40
דף אישי: הדף האישי של דליתוש_ב*

שאלה דחופה בענייני הנקה

שליחה על ידי דליתוש_ב* »

אני מרגישה שאני יונקת אחלה עכשיו...
יופי @}

לגבי האזניים, כשיש לי מים באוזן, עוזר לי לפתוח את הלסת גדול או לקפוץ על רגל אחת עם הראש הצידה. אולי תנסי (בעדינות) משחקי שאיגות תוך הזזת לסת או קפיצות ותראי איך היא מגיבה לזה..
אם יש חשש לדלקת, באוזן של זאב טפטפנו שמן זית (קר) שחומם (מעט) עם שום קצת חתוך, אני לא יודעת אם זה טוב בגיל של נהר (אם יש קשר לגיל בכלל).
חוט_השני*
הצטרפות: 02 פברואר 2006, 11:34
דף אישי: הדף האישי של חוט_השני*

שאלה דחופה בענייני הנקה

שליחה על ידי חוט_השני* »

נרות הופי לאזניים
(())
ניצן_אמ*

שאלה דחופה בענייני הנקה

שליחה על ידי ניצן_אמ* »

ok
הקטנה שוב יונקת! |יש|
היא כאובה וגם קצת מכאיבה, אבל יונקת. איזו הקלה...
היא יונקת (!) בתנוחה זקופה לצידי, היתה עליי בערום במנשא וצמודה מהרגיל במשך יומיים.
עשינו הנפות למקרה שיש מים באזן... ושתינו כמויות חלב בכוס ובכפית. כל הזמן הצעתי בעדינות ובלי מלים. פשוט הנחתי אותה המון קרוב לשד והתנהגתי בטבעיות - הנה אננחנו הולכות לינוק לגמרי כרגיל..
לדעתי בעיקר הזמן עשה את שלו.
רציתי רק להוסיף ולחלוק שנראה לי שהשינוי ההורמונלי הפתאומי אצלי השפיע עליי לא מעט, ושמחכה לחזור לשגרה.

תודה!!
{@
ש_צברי*
הצטרפות: 15 ינואר 2003, 12:01
דף אישי: הדף האישי של ש_צברי*

שאלה דחופה בענייני הנקה

שליחה על ידי ש_צברי* »

איזה יופי לשמוע שנגמרה השביתה, מאחלת המשך הנקה מהנה ומענג ללא בעיות מיוחדות!
מיכל_צמות*
הצטרפות: 31 מאי 2003, 21:32
דף אישי: הדף האישי של מיכל_צמות*

שאלה דחופה בענייני הנקה

שליחה על ידי מיכל_צמות* »

הקטנה שוב יונקת! (())
ניצן_אמ*

שאלה דחופה בענייני הנקה

שליחה על ידי ניצן_אמ* »

תודה (())
איזה אחלה כולכן!!!
|L| @}
סוף_מעגל*
הצטרפות: 14 יולי 2002, 18:09
דף אישי: הדף האישי של סוף_מעגל*

שאלה דחופה בענייני הנקה

שליחה על ידי סוף_מעגל* »

שואלת בשם חברה שמניקה בת 3 חודשים :
הפטמות שורפות !
(רק בזמן הנקה, לא כל הזמן)
למה ?
מה עושים ?
מנסה_לעזור*
הצטרפות: 19 ספטמבר 2004, 14:49
דף אישי: הדף האישי של מנסה_לעזור*

שאלה דחופה בענייני הנקה

שליחה על ידי מנסה_לעזור* »

ייתכן שיש בעיית תפיסה. לפעמים, גם אם התפיסה היתה בסדר ואולי לא היה בסדר אבל כעת היא יותר חזקה, כשהם הופכים כבדים אנחנו לא מחזיקות אותם מספיק גבוה וצמוד ולא מקפידות על תפיסה. שתקפיד על פה פעור גדול גדול ותפיסה נכונה.
אם לא עובר - לחפש פצע או סימן אחר.
...*
הצטרפות: 11 מרץ 2005, 01:11
דף אישי: הדף האישי של ...*

שאלה דחופה בענייני הנקה

שליחה על ידי ...* »

מה עושים ?
יועצת הנקה מוסמכת. לא לחכות רגע. חבל.
בשמת_א*

שאלה דחופה בענייני הנקה

שליחה על ידי בשמת_א* »

הפטמות שורפות !
הרבה פעמים, סימן לפטרייה.
יועצת. מהר.
יפעת_ו*
הצטרפות: 29 אוגוסט 2005, 20:29
דף אישי: הדף האישי של יפעת_ו*

שאלה דחופה בענייני הנקה

שליחה על ידי יפעת_ו* »

מנסה את מזלי. הבן שלי נולד במשקל של 2.8 ק"ג. היום בן 8 חודשים שוקל קצת פחות משבעה קילו. כיוון שאנחנו לא במעקב של טיפת חלב או משהו, מה שנותר לי זה להשוות בעין לבני גילו - והוא נראה די קטן. במחשבוני הגדילה במחשב נראה כאילו הוא באחוזון 30 אך לאחרונה הואטה גדילתו (היה חולה+שיניים). ממעט לאכול מוצקים. יונק מלא.
שאלתי לחלל-האם יכול להיות שישנה בעיה בהנקה, נאמר לא מגיע לחלב השמן יותר מבחינה קלורית שנמצא בסוף?
אני מניקה יחסית מעט ביום לעומת הלילה וזאת כי במהלך היום, כשהוא ער, כמעט כל דבר מסיח את דעתו מאוכל. לדוגמא: הוא קם משנת הצהריים, אני רוצה להניקו-עובר אופנוע - הלך על ההנקה...שעה אחרי אנסה להניק אותו שוב-תופס ומתחיל ינוק-אחיו אומר "מה זה"-מפסיק לינוק וכך חוזר על עצמו. בלילה קם המון המון פעמים בעיקר יונק (לא ברור אם קם לינוק או כי הוא תינוק, בכל מקרה מקבל 4-5 פעמים בלילה ציצי).
האם יש מקום לשנות משהו?
מוצקים הם בגדר חוויה בשבילו כרגע אז "הישועה" לא משם.
תודה
אילה_בשדה_הדגן*
הצטרפות: 16 אוקטובר 2006, 18:24
דף אישי: הדף האישי של אילה_בשדה_הדגן*

שאלה דחופה בענייני הנקה

שליחה על ידי אילה_בשדה_הדגן* »

אני יכולה רק לכתוב לך כאם לאם,שאני יכולה להבין מדוע את מעדיפה שלא להיות במעקב בטיפת חלב , אני יכולה להבין שהתערבות כזו בחיים שלכם לא רצויה לך .
אני מניחה שאת מאוד מאמינה בדרך של הנקה ומצטיירת תמונה שאמהות שאת מעניקה היא מאוד מסורה .

לפי דעתי , אישה מניקה שרואה איזו שהיא בעיה , או אפילו רק האינטואיציה שלה מאותת לה על בעיה ,יכולה לבחור בדרך של בירור מקצועי ותומך בהנקה אצל יועצת הנקה .יש מרפאת הנקה ,יש רופאות ילדים שהן גם יועצות הנקה .
פה ושם עצות זה נחמד על איך לנהל את ההנקה ,אבל זה לא מכסה מצב שבו התינוק סובל מאיזושהיא בעיה רפואית שבעטיה הוא לא עולה מספיק במשקל ואת הבעיה הזו צריך לאבחן ולטפל .

בכל מקרה , אם הוא חי רק על הנקה והוא יונק רק 4-5 פעמים ביום ברצינות , זה לא נראה לי מספיק.
יש מצב שביניקה קצרה הוא מקבל את כל הדרוש לו ,תוכלי להיות בטוחה רק אם תערכי לו 'שקילת ניסיון' ,כלומר לשקול אותו לפני ההנקה ואחרי ההנקה במשקל דיגיטלי רגיש (יש בטיפת חלב או במרפאות הנקה )+לחשב אם זו הכמות שמספקת בגיל שלו=לפי נתונים של מומחי הנקה ולא של מומחי פורמולות .

ושוב ,חשוב שתתיעצי עם רופא ילדים שבודק את התינוק ושולל חולי .

מעבר לזה , אני חושבת שבמקרה הזה חשוב שתקחי את התינוק לחדר חשוך בשעות אמצע הבוקר ובצהרים .בעמצע הערב וכמובן שלפני השינה.
תאפשרי לעצמך את ההפוגה הזו לחצי שעה ,להניק בשכיבה להיות מרוכזת רק בסטלבט הזה .
עצם זה שאת מחליטה להתרכז בהנקה זה בשבילו מנוף .כמו הרבה דברים שהילדים קולטים , שככל שאנחנו עומדים על שלנו , הם יישרו קו.
איפה שהוא אני תמיד חושבת לברר עם אמהות אם הן עצמן מקבלות מספיק אנרגיה (מנוחה ,אוכל מזין ושתיה),כדי להיות מסוגלות לתפקד ובכלל זה גם להניק.

עוד אפשרות פרקטית היא להניק במנשא תוך כדי הליכה .המנשא מנטרל גירויים אחרים ,מעצם כך שהוא גירוי חביב ואהוב.
חשוב ,לפי דעתי ,לנצל את השיטה הזו בשעות שכייף ללכת בחוץ ,בזמן שבמילא את נוהגת ללכת .בשום פנים ואופן לא כשאת 'על הקרשים.'
עלמו_נית*
הצטרפות: 19 דצמבר 2007, 11:02
דף אישי: הדף האישי של עלמו_נית*

שאלה דחופה בענייני הנקה

שליחה על ידי עלמו_נית* »

עם הגדולה שלי היה מצב דומה - משקל נמוך בגיל כזה בערך
בדיעבד הבנתי שאכן היתה בעיה בתפיסה. אז נראה לי שווה יועצת הנקה, או אם את רוצה ממש להיות רגועה אני ממליצה על הרופאת הנקה מאודים.

נראה לי שזה קשור גם לגיל שהם מתחילים יותר לזוז ולהוציא אנרגיה ואז הם פחות שמנמנים. חשובה מאוד האינטואיציה. השוואות עם ילדים אחרים יכולות ללמד אבל גם לפתח הרבה בעיות...
פלוני_אלמונית*

שאלה דחופה בענייני הנקה

הרופאת הנקה מאודים.
גם אני ממליצה. גם יועצת הנקה וגם רופאה שתדע להפנות לבדיקות או טיפול או להרגיע אם הכל בסדר.
מיכל_ע*
הצטרפות: 04 מרץ 2008, 23:30
דף אישי: הדף האישי של מיכל_ע*

שאלה דחופה בענייני הנקה

שליחה על ידי מיכל_ע* »

לגבי ד"ר לייבוביץ' מאודים, אם את במאוחדת את יכולה לקבל החזר על רוב הסכום (צריך לבקר לפני כן אצל רופא משפחה כדי שהביקור אצלה יחשב "חוות דעת שניה").
מימה*
הצטרפות: 11 אפריל 2006, 22:01

שאלה דחופה בענייני הנקה

שליחה על ידי מימה* »

בת שלוש שהפסקתי את ההנקה שלה לפני חצי שנה ויותר מבקשת לינוק . פתאום הסיבות להפסקת הנקה דאז כבר לא רלוונטיות. אז הבעיה היתה שהיא היתה מכאיבה לי מאד והיה לא נעים וגם נמאס לי.
עכשיו נראה לי שאני יכולה להתמודד יותר טוב.
לא יוצא כלום בהנקה לדבריה ואני תוהה האם יש דרך להחזיר את החלב?
אישה_פיסטוק*
הצטרפות: 11 דצמבר 2007, 10:26

שאלה דחופה בענייני הנקה

שליחה על ידי אישה_פיסטוק* »

שלום לכולן
אני תמהה לגבי תוספת לחלב אם שלי עבור בני בן ה-5 חודשים, לפני השינה.
האם מישהי ניסתה שקדיה מהולה במים?
האם יש רעיונות אחרים לאיזשהו תוסף טבעי לפני השינה על מנת להאריך את משך השינה של הקטן?
דנה_ה*
הצטרפות: 13 אפריל 2004, 22:21
דף אישי: הדף האישי של דנה_ה*

שאלה דחופה בענייני הנקה

שליחה על ידי דנה_ה* »

שלום אשה פיסטוק
ככל הידוע לי לא מומלץ להתחיל בתוספות כלשהן לפני גיל חצי שנה. בנוסף, לא הוכח שתוספות כלשהן (כולל דייסות משביעות וכו') גורמות להארכת משך השינה. כלומר, חלק גדול מן התינוקות ימשיכו להתעורר בלילה למרות ארוחה גדולה לפני השינה. ממה שקראתי כאן באתר ובאתרים אחרים, נפוץ מאוד שסביב הגיל של בנך ישנה "הרעה" בתנאי השינה, וגם תינוקות שישנו לא רע עד אז, מתחילים להתעורר יותר, ממגוון של סיבות.
שני דפים רלוונטיים:
מעבר לאוכל מוצק
ו - תחליפי חלב טבעיים

בהצלחה
עלמו_נית*
הצטרפות: 19 דצמבר 2007, 11:02
דף אישי: הדף האישי של עלמו_נית*

שאלה דחופה בענייני הנקה

שליחה על ידי עלמו_נית* »

מימה - ריגשת אותי. קראתי על זה איפשהו כאן אם אמצא אפנה אותך. (המרגעיון: ללא חולמים - לעולם לא תהא מנוחה לעולם)

אישה פיסטוק - מצטרפת לתגובות שמעלי מציעה אולי להגביר את כמות החלב שלך (שתיה מרובה, תה זרעי שומר ועוד מוצרים) ואולי זה סימן להתחיל עם מוצקים, בהדרגה. גם נראה לי אופייני לגיל. מציעה לחשוב מה בדיוק הקושי?
נעמה_סלע*
הצטרפות: 11 אוגוסט 2003, 21:06
דף אישי: הדף האישי של נעמה_סלע*

שאלה דחופה בענייני הנקה

שליחה על ידי נעמה_סלע* »

כמה הוא ישן ברצף עכשיו. רק כ 70% מהתינוקות ישנים לילה שלם בגיל חצי שנה (לילה שלם נחשב 5 שעות בסה"כ , לא 8 כמו שהרבה מאתנו מצפים).
מנגנון ההתעוררות המרובה הוא מנגנון השרדותי חשוב שנשאר לתינוקות שלנו וגרם לנו להשאר לידם כל הלילה ולהגן עליהם מחיות טורפות. גם היום, ההתעוררות המרובה מפחיתה את הסיכון למוות בעריסה.
לפעמים רק הידיעה שההתעוררות התכופה היא נורמלית ובריאה עוזרת לנו להתמודד עם זה ולחכות עד שהלילה יתארך מעצמו בגיל מאוחר יותר.
אני מסכימה כי יש ילדים שישנו לילה ארוך בגיל מוקדם ויש כאלה שימשיכו להתעורר כל שעתיים גם בגיל מאוחר ובד"כ תוספת אוכל לא תועיל כי הדפוס לא קשור לאוכל.
בכל זאת, בגיל הזה, ישנה תופעה מוכרת של התעוררות מרובה בלילה שיכולה לנבוע מכל מיני סיבות:
  1. אם הילד הולך למסגרת/נמצא עם מטפלת חלק מהיום, לעיתים הוא "משלים" זמן אמא בשעות הלילה.
  2. במהלך היום ישנם הרבה גרויים מעניינים שקשה לילד לווסת אותם בגילו, דבר שמפריע לו לאכול ארוחות משמעותיות במהלך היום ואז הוא משלים את הארוחות בלילה.
בכל אופן, יכול להיות בהחלט שהוא עדיין זקוק לארוחות הנוספות בלילה מבחינה קלורית.
את היא זאת שיודעת הכי טוב האם משהו מהדברים שכתבתי מתאים לילד הספציפי שלך. האם העלייה במשקל שלו היא טובה ובאמת לא נראה שצריך תוספת, אולי דווקא המשקל שלו מעיד שכן חשוב להמשיך את הארוחות גם בלילה.

אם הסיבה היא קושי להתרכז בארוחות במהלך היום, אפשר להשתדל יותר לקחת אותו לאכול במקומות מוחשכים ושקטים בלי הרבה גרויים וכך יאכל ארוחות יותר משמעותיות במהלך היום.

מקווה שמשהו ממה שכתבתי יעזור.
אישה_פיסטוק*

שאלה דחופה בענייני הנקה

תודה נעמה ודנה
האמת שהוא ילד עם משקל מצויין (טפו טפו טפו. כאמור פעם הוא היה פיסטוק והיום הוא אבטיח בשל) וגם אנו בבית כל היום כך שהארוחות ביום טובות. אך התחלנו לרווח הנקות בלילה כי חשתי שזה יקל עליי להיות יותר שמחה וסבלנית ביום ושהוא התחזק מאוד ותפס ביטחון עצמי.
האמת שברגע שאני לא מרימה אותו למשמע כל סוג של בכי אלא גם נותנת לו מוצץ, הוא מושך כבר 3 לילות עוד שעתיים נוספות ורק אז קם לציצי.
השאלה על תוספת נבעה מהפחדה מסביב שזה יגרום לירידה במשקלו. אך כתמיד אני צריכה לא לפחד אלא לסמוך עליו ועליי.

אך בכלל האם גם בגיל חצי שנה- שקדיה עם מים זה יכול להיות תוספת כשאני יוצאת מהבית ולא מספיקה לשאוב חלב?
שבת שלום
ורד_לב*

שאלה דחופה בענייני הנקה

שליחה על ידי ורד_לב* »

אשה פיסטוק, ההמלצות הן על הנקה בלעדית עד גיל 1/2 שנה בקירוב. כי כל תינוק הוא אחר.
יש כאלה שיהיו מוכנים למעבר למוצקים בדיוק בחצי שנה ויש כאלה שקצת לפני או הרבה אחרי.
חשוב להתבונן בתינוק שלך, בסימנים שהוא מראה ולא רק בגיל, או בצורך שלך.
הנקה בלעדית, כוונתה ללא תוספות של מים, תה, אוכל מוצק וכו'.

תינוק בגיל זה בהחלט יכול להתעורר בלילה לצורכי אוכל. בד"כ לא נהוג לרווח לתינוקות את ההנקות בלילה עד אזור גיל שנה, אלא אם כן התינוק עושה זאת בעצמו.
מאידך, אני מבינה את הצורך לישון יותר בלילה. יש כמה וכמה רעיונות בנושא זה:
|*| ראשית, תארת שאת איתו בבית במהלך היום, כך שכדאי להרגיל את עצמך לשכב לנוח כשהוא ישן במהלך היום. אני יודעת שזה פיתוי גדול להשתלט על כל העבודות האבודות ברגעים הללו, אם כי אם את מרגישה עייפה, ממש כדאי לשכב. לא תמיד תבוא השינה, אולם אפילו מנוחה לגוף ועצימת עיניים יכולים לעשות פלאים!

|*| חשוב לזכור שתינוקות בגיל זה מתחילים להתעורר גם סביב ענייני שיניים ושההנקה מרגיעה את כאב החניכיים שלהם ותורמת מעבר לאוכל. זה מידע חשוב שלא תמיד ידוע ועוזר לאמהות רבות להבין את צורכי תינוקותיהן ומה זה 'נורמלי וטבעי' בשלב זה.

|*| אם חשוב לך לישון, אפשר לחשוב על שילוב בקבוק במהלך הלילה עם חלב שלך, או אפילו - רחמנא ליצלן- עם תמ"ל. אם את מרגישה שזה משהו שישמור על השפיות שלך, כדאי לשקול את האפשרות הזו. כך אבא יוכל לתת לו לאכול לפחות פעם אחת ולרווח לך את הקימות.
חסרונות: לא תמיד האמהות מצליחות באמת לישון ויש שבכ"ז מתעוררות. זה תרגול בשחרור בכל מיני רמות!
זה מצריך התעסקות עם שאיבות שלא תמיד רצויה אצל אמהות.

|*| יש אמהות רבות שמוצאות שהנקה בשכיבה מקלה עליהן ומאפשרת להן לחזור לישון מהר יותר.
אפשר בהחלט לערוך סידור שיקל על צירוף התינוק למיטה, או הצמדת המיטה שלו לשלכם, כדי להקל על ההנקה בשכיבה.
חשוב שיהיה נוח לכוווולם במיטה, שלא יהיו חששות, או שינות בצמצום והתכווצות.

|*| אם את אכן מזהה שבנך מתחיל להראות סימני מוכנות למוצקים, אפשר להתחיל בצעדים לכיוון הזה.
חשוב לזכור שחלב שקדים אינו מזון שלם ומאוזן. זה בסדר למדיי פעם, אך לא כמשהו קבוע שיש להתבסס עליו.
בהחלט אפשר להוסיף שקדיה לפירות ולירקות בשלב הקצת יותר מאוחר להעשרת המזון.
סלט_פירות*
הצטרפות: 14 נובמבר 2004, 14:09
דף אישי: הדף האישי של סלט_פירות*

שאלה דחופה בענייני הנקה

שליחה על ידי סלט_פירות* »

ורד, את יכולה להתייחס להמלצות לשקדיה בגיל צעיר? האין זה בעייתי מבחינת אלרגיות?
אנחנו התחלנו להוסיף שקדיה לפירות בגיל 8 חודשים, עם הבכורה, כשהיינו בביקור בארץ (אנחנו בקנדה). הכל הלך מצוין, לקחנו איתנו שקדיה לכאן והמשכנו.
כיוון שלא מצאתי משהו מקביל (בכל חמאות השקדים למינהן היו חתיכות קטנות של שקדים), הפסקנו עם השקדיה - עד שחברה הביאה איתה קופסא גדולה מהארץ.
היתה הפסקה של חודשיים-שלושה, ובחשיפה הבאה היתה הקאה.
הפסקנו עם השקדיה לכמה ימים, ניסינו שוב. שוב הקאה.
אני חשה שבגלל שהתחלנו עם זה מוקדם מאוד, ושקדים הם מזון אלרגני, קיבלנו תגובה כזאת.
למזלינו זה לא קרה עם שומשום (הוספתי גם טחינה גולמית לפירות, והיא מסתדרת עם זה נהדר עד היום (היא בת 5.5)).
עם הצעירה חיכיתי עד גיל שנה עם החשיפה לשקדים, מן הסתם.
מה דעתך?
ורד_לב*

שאלה דחופה בענייני הנקה

שליחה על ידי ורד_לב* »

יש בהחלט מצבים בהם זה אלרגני, כל מקרה לגופו.
דווקא בעניין חשיפה לשומשום יש יותר חשד לאלרגיות.
כאמור, זה לא קבוע ודורש בדיקה אצל כל אחד.
אגב, אפשר גם לטחון שקדים ואגוזים לבד עם מטחנת קפה / תבלינים טובה, כך שלא נשארים גושים.
אישה_פיסטוק*

שאלה דחופה בענייני הנקה

סלט פירות- אני באמת בדקתי את השקדיה על בני אצל קינסיולוגית-הומאופטית וזה הראה שזה מאוד מחזק את בני על פני מטרנה,טחינה מונבטת אורגנית או חמאת שומשום.

תודה ורד על העצות. אכן יש לו כבר רצון למצוץ הכל בשל החניכיים ובדיוק שאלתי בדף מעבר לאוכל מוצק אם יש בעיה לתת לו למצוץ מלפפון או גזר או מלון (שהוא מאוד אוהב).. האם יש לך דעה או ידע בנושא? הוא אכן בן 5 חודשים בלבד ובניסיון השבוע לתת לו חצי כפית של גזר ובטטה מבושלות ומטחונות הוא לא שמח על כך. אני מרגישה שהוא עוד לא רוצה ממש לאכול אלא רק למצוץ בקדמת הפה להקל על החניכיים ולהיות כמונו כשיושבים סביב השולחן לארוחה.
לגבי השינה אחרי דיבור וניסיון הוא כבר ישן לילה רביעי בשקט מעצמו ואמש אני קמתי כדי להניקו מתוך שינה בחצות והוא קם מעצמו ב4 להנקה.
בני אינו ילד שיעשה משהו בניגוד לרצונו, לפחות כרגע אופיו נחרץ ולכן למדתי מכך שזה נכון גם לו כרגע....
יוני_א*
הצטרפות: 18 דצמבר 2003, 00:53
דף אישי: הדף האישי של יוני_א*

שאלה דחופה בענייני הנקה

שליחה על ידי יוני_א* »

אולי כדאי לשנות את השם ל שאלות דחופות בענייני הנקה ?
סלט_פירות*
הצטרפות: 14 נובמבר 2004, 14:09
דף אישי: הדף האישי של סלט_פירות*

שאלה דחופה בענייני הנקה

שליחה על ידי סלט_פירות* »

יש בהחלט מצבים בהם זה אלרגני, כל מקרה לגופו.
אבל איך אפשר לדעת האם החשיפה מוקדמת מדי. לא כשכבר מאוחר מדי?
שליחת תגובה

חזור אל “גידול ילדים ללא חיתולים”