דרך ארץ בצ'יק צ'ק

אנונימי

דרך ארץ בצ'יק צ'ק

שליחה על ידי אנונימי »

"ברומא התנהג כרומאי" אומר הפתגם, ולכל מקום ואתר, אפילו וירטואלי, יש דרכים בהם מקובל להתנהג כדי שהמקום ישמור על אופיו, ה"דרך-ארץ" של המקום. כמובן שדרך שאפשר לנסח בכללים אינה אותה דרך-ארץ ממשית, אבל הנה נסיון להתוות כמה קוים מנחים:

קראו לפני שאתם מגיבים. כמו שלא הייתם נכנסים לבית ומיד מתפרצים לשיחה, כך גם כאן כדאי להקשיב קודם למה שכתבו אחרים ורק אחר כך להגיב. כאן באתר יש יתרון על פני שיחה רגילה: אתם יכולים לכתוב את תגובתכם מיד, בלי ללחוץ על הוסף לדף, ואז להמשיך ולקרוא את שאר הדף. אחרי שתקראו הכל, תוכלו להחליט אם באמת כדאי להוסיף את התגובה או שעדיף לשנות אותה או לא להוסיף בכלל.

שמרו על סדר טוב. כדי שהאתר לא יהפוך לתוהו של דעות וסיפורים, נסו לשים כל דבר במקום מתאים. אם אתם רוצים לכתוב משהו בנושא קצת שונה מזה של הדף הנוכחי, פתחו דף חדש ובחרו לו שם דף מתאים. יחד עם זאת חשבו פעמיים ושלוש לפני שאתם יוצרים _דף בית אישי למישהו אחר -- זה קצת דומה להקמת בית בשבילו: מצד אחד אומר כבוד, ומצד שני חדירה פולשנית לתחום האישי שלו. כמו כן מספיק לכתוב פעם אחת, אין צורך לשכפל מספר פעמים בדפים שונים.

הקשיבו לעצמכם. לפני שאתם מוסיפים משהו, קראו אותו שוב. גם כדי להוציא את שגיאות ההקלדה, מתוך התחשבות בקוראים, וגם כדי לחסוך מעצמכם את המבוכה שבפליטות פה או בדברים שנאמרים מתוך חימה רגעית.

תנו אשראי לאחרים. גם אם נראה לכם שתגובה מסויימת מעידה על טפשות או רשעות, נסו להניח שמדובר פשוט בחוסר ידע או אי-הבנה. חשבו אם יש דרך שאתם יכולים לספק את המידע החסר או לפתור את האי-הבנה.

כבדו את מילותיהם של אחרים. גם אם נראה לכם שראוי למחוק הערה מסויימת, נסו לחשוב אם ניתן לשנות את הדף בלי למחוק את ההערה, או להעביר אותה לדף חדש, מתאים יותר, ולהכניס לדף המקורי הפניה לדף החדש.

מענה רך ישיב חימה. אם נקלעתם לדיון סוער, נסו לרדת מהיבלות של הצד השני. במקום להסביר שוב את דעותיכם, נסו לשאול על עמדותיו. במקום להראות איפה הוא טועה, נסו לחשוב באיזה מצבים יכול להיות ערך לדבריו. במקום לנצח אותו, נסו למצוא קרקע משותפת.
אנונימי

דרך ארץ בצ'יק צ'ק

שליחה על ידי אנונימי »

"ברומא התנהג כרומאי" אומר הפתגם, ולכל מקום ואתר, אפילו וירטואלי, יש דרכים בהם מקובל להתנהג כדי שהמקום ישמור על אופיו, ה"דרך-ארץ" של המקום. כמובן שדרך שאפשר לנסח בכללים אינה אותה דרך-ארץ ממשית, אבל הנה נסיון להתוות כמה קוים מנחים:

קראו לפני שאתם מגיבים. כמו שלא הייתם נכנסים לבית ומיד מתפרצים לשיחה, כך גם כאן כדאי להקשיב קודם למה שכתבו אחרים ורק אחר כך להגיב. כאן באתר יש יתרון על פני שיחה רגילה: אתם יכולים לכתוב את תגובתכם מיד, בלי ללחוץ על הוסף לדף, ואז להמשיך ולקרוא את שאר הדף. אחרי שתקראו הכל, תוכלו להחליט אם באמת כדאי להוסיף את התגובה או שעדיף לשנות אותה או לא להוסיף בכלל.

שמרו על סדר טוב. כדי שהאתר לא יהפוך לתוהו של דעות וסיפורים, נסו לשים כל דבר במקום מתאים. אם אתם רוצים לכתוב משהו בנושא קצת שונה מזה של הדף הנוכחי, פתחו דף חדש ובחרו לו שם דף מתאים. יחד עם זאת חשבו פעמיים ושלוש לפני שאתם יוצרים _דף בית אישי למישהו אחר -- זה קצת דומה להקמת בית בשבילו: מצד אחד אומר כבוד, ומצד שני חדירה פולשנית לתחום האישי שלו. כמו כן מספיק לכתוב פעם אחת, אין צורך לשכפל מספר פעמים בדפים שונים.

הקשיבו לעצמכם. לפני שאתם מוסיפים משהו, קראו אותו שוב. גם כדי להוציא את שגיאות ההקלדה, מתוך התחשבות בקוראים, וגם כדי לחסוך מעצמכם את המבוכה שבפליטות פה או בדברים שנאמרים מתוך חימה רגעית.

תנו אשראי לאחרים. גם אם נראה לכם שתגובה מסויימת מעידה על טפשות או רשעות, נסו להניח שמדובר פשוט בחוסר ידע או אי-הבנה. חשבו אם יש דרך שאתם יכולים לספק את המידע החסר או לפתור את האי-הבנה.

כבדו את מילותיהם של אחרים. גם אם נראה לכם שראוי למחוק הערה מסויימת, נסו לחשוב אם ניתן לשנות את הדף בלי למחוק את ההערה, או להעביר אותה לדף חדש, מתאים יותר, ולהכניס לדף המקורי הפניה לדף החדש.

מענה רך ישיב חימה. אם נקלעתם לדיון סוער, נסו לרדת מהיבלות של הצד השני. במקום להסביר שוב את דעותיכם, נסו לשאול על עמדותיו. במקום להראות איפה הוא טועה, נסו לחשוב באיזה מצבים יכול להיות ערך לדבריו. במקום לנצח אותו, נסו למצוא קרקע משותפת.
אנונימי

דרך ארץ בצ'יק צ'ק

שליחה על ידי אנונימי »

דף מערכת

כבדו את אופי המקום. רוב הדפים באתר מיועדים לדיונים ובהם אפשר לכתוב טיעונים, להעלות רעיונות וכו'. דפים אחרים מיועדים לתמיכה והשתתפות, ובהם יש להימנע מביקורת והתנגדות ולכבד את רגשות האנשים שכותבים בהם. לדפים כאלה כותרת שמתחילה במלה "תמיכה". דוגמא ל-דף תמיכה כזה: תמיכה בחינוך ביתי. באופן כללי משתמשים לעתים "בתיוג דפים" http:?%E3%F3%FA%E9%E5%E2 בשביל להגדיר אופי של דף.

כבדו את מילותיהם של אחרים. גם אם נראה לכם שראוי למחוק הערה מסויימת, נסו לחשוב אם ניתן לשנות את הדף בלי למחוק את ההערה, או להעביר אותה לדף חדש, מתאים יותר, ולהכניס לדף המקורי הפניה לדף החדש. אם מחקתם/קיצרתם הודעה הקפידו להשאיר הסבר. ערכו בצורה מכבדת וסבלנית.

דפים קשורים באתר:
איך להתווכח בצ'יק צ'ק.
ויכוחים על התבטאויות.
להתבטא בלי להטיף.
איך להעביר ביקורת.
איך לקבל ביקורת.

דפים קשורים מחוץ לאתר:
יוחנן_בצק*
הצטרפות: 28 מאי 2004, 09:33
דף אישי: הדף האישי של יוחנן_בצק*

דרך ארץ בצ'יק צ'ק

שליחה על ידי יוחנן_בצק* »

חיישן דרך ארץ בצ'יק צ'ק :

נניח שחיפשתי בגוגל מכונית משפחתית וגוגל שלח אותי לדף מין במיטה המשפחתית.
אני קורא כמה הודעות מתוך הדף ופשוט

מזדעזע

.
אני מדפדף קצת באתר המשונה הזה, ישר קולט את רוח הקהילה - מין אוסף של אוכלי טופו, חובבי עורלות, יונקים עד גיל 6, סובלניים ורוחניים כאלה. (וגם דורסי נמיות?).
אני חוזר לדף, מחליף את פלוני אלמונית ב מזועזע קשות או ניק דומה, כותב תגובה חוצבת להבות, עתירת שלשות סימני קריאה וסימני שאלה בפרמוטציות שונות , מלאה ב אתם , אנשים כמוכם וכו'.
בנשימתי האחרונה אני לוחץ על הוסף לדף ו...הופ - קופץ לי הדף הבא:

מזועזע קשות יקר/ה,
צ'יק צ'ק חושב שזיהה תגובה המנוסחת באופן מתלהם .
אם טרם עשית זאת אנא הצץ בדפים דרך ארץ בצ'יק צ'ק , תנאי שימוש ..
אם נראה לך שיש לנסח מחדש לחץ כאן כדי לערוך את התגובה שנית,
אחרת לחץ כאן כדי להוסיף את התגובה כפי שהיא.

בקיצור לפרסס כל הודעה עם מסירתה ולבדוק אם היא מכילה אחוז tokens (לא עולה לי מונח עברי מתאים בשלוף) חשודים כדי להחליט אם להקפיץ הודעה כזו? אולי לעשות את זה רק בדפים חשודים או מעוררי מחלוקת?
עודד_לבנה*
הצטרפות: 05 אוגוסט 2002, 23:41

דרך ארץ בצ'יק צ'ק

שליחה על ידי עודד_לבנה* »

בהמשך להצעה של יוחנן:

אני מציע אלגוריתם כזה: לכל מילה יינתן ציון, ואם סכום הציונים עובר סף - אז יש חדש להתלהמות.
למלה המופיעה יותר מפעם אחת לא יינתן ציון נוסף, כי אם מאמר דן בכלבים, אז המלה כלב או כלבה או כלבים אינם צריכים להקפיץ ניקוד נוסף.
אני מתחיל רשימה של מילים וביטויים אשר יקפיצו את החלון (נאספו ממכתבים לאתר חופש).
  • מטומטם והטיותיו
  • "מה זה החרטה הזה"
  • "מה זה החרטא הזה"
  • היטלר
  • גלבס
  • "דר שטימר"
  • דביל
  • לך לעזאזל
  • גהינום
  • חסר בושה
  • נאצי
  • מבלבל את המוח
  • השטויות
  • שקם את עצמך
  • עלילת דם
  • חמור
  • חזיר
  • בהמה גסה
  • שטחי
  • "ערמת צואה"
  • כלב
  • עמלק
  • זונה
  • פרעה
  • צלב קרס
  • ארור
  • תשקורת
  • חרא
  • עלוב
  • אפס
  • מעוות
  • אוכל חינם
  • תחת
  • שתמות
  • מסריח
  • יזיין
  • שודד
  • גזלן
  • המן
  • צורר
  • זבל
  • חרצל (כינוי גנאי להרצל)
  • "ימח שמו"
  • "ימח שמו וזכרו"
  • ימ"ש
  • קבר
  • מטמא
  • טמא
  • שתמות
  • כוס אמא שלך
  • בן זונה
  • נבלה
  • גזלן
  • גיהנום
  • "גועל נפש"
  • שנאה
  • שטן
  • שואה
  • בן בליעל
  • גוי
  • אנטישמי
  • שקרן
  • בור ועם הארץ.
  • בחילה
  • להקיא
  • שנאה
  • רדידות
  • פרימיטיביות
  • מתוסבך
  • נבלה
  • זבל
  • בהמה
  • מגעיל
  • מושפל
  • הסתה
  • אנטישמיות
  • בורות
  • חתיכת
  • חבורת
  • עלוב
  • מפגר
  • שונא
  • תתבייש
  • יא
  • הומו
  • חלאה
  • עבריין
  • סוטה
  • פרימיטיבי
  • חולה נפש
  • דמיון פרוע
  • חולה רוח
  • משוגע
  • מטורף
  • פסיכי
  • מעורר רחמים
  • retarded
  • רקוב
  • כופר
  • עלוב נפש.
  • זבל
  • זבל אנושי
  • עוכר ישראל
  • הפקרות
  • אפס
  • בן כלבה
  • מסית
  • מזבלה
  • חיריה
  • אומלל
  • פלצן
  • חבורה של
  • חסר בושה
  • איידס
  • סבון
  • קוף
  • שפן
  • פחדן
  • כלומניק
  • מסית ומדיח
  • מחבל
  • חמאס
  • רעל
  • סטרא אחרא
  • ירבעם בן נבט
  • רשע
  • ארור
  • בן זנונים
  • נחש
  • עקרב
  • להרוג
  • לבתר
  • גופה
  • אשמדאי
  • מלאך המוות
  • תאי גזים
  • אייכמן
  • צפע
  • בושה
  • יהירות
  • תכסיסנות
  • זילזול
  • שפל
  • טרוריסט
  • תתבייש
  • זילזול
  • גועל נפש
  • רדוד
  • שני סימני קריאה או יותר
טעויות_של_ילדים_באתר*
הצטרפות: 02 מרץ 2005, 07:10

דרך ארץ בצ'יק צ'ק

שליחה על ידי טעויות_של_ילדים_באתר* »

נכון שהאתר גדל, ונכון שכבר מפרסמים אותו בלאשה, ונכון שהוא כבר לא של קהילה קטנה ומצומצמת, עדיין:

הילדים שלנו גדלים ומתחילים לכתוב כאן, לחלקם זו ההתנסות הראשונה בכתיבה לעיני אחרים, והם כותבים בשמחה, בחופשיות, ועם כל מיני אותיות.
אני מבקשת ממי שנורא מתחשק לו לצחוק על הטעויות האלה, (ואפילו אם זה "ברוח טובה" ), להתאפק. הילדים נפגעים מזה. זה ממש לא מצחיק אותם.
וכל מי שנתקל בדאחקות על חשבון טעויות של ילדים, מוזמן בשמחה למחוק או להודיע כאן.

<אולי קצת פאתטי כבר, אבל אנחנו מתעקשים שזה יישאר בית חם לקהילת החינוך הביתי>
ענת_גביש*
הצטרפות: 30 יוני 2001, 23:50
דף אישי: הדף האישי של ענת_גביש*

דרך ארץ בצ'יק צ'ק

שליחה על ידי ענת_גביש* »

גם אם מבוגר שאנחנו לא מכירים כותב בשגיאות, בניגוד למכרים שברור שהתפלק להם, זה לא בדיוק הפאן הכי הורס מצחוק, להתחיל להריץ על זה בדיחות. (וגם זה קורה כאן לפעמים. חבר'ה, אנשים כותבים בשגיאות. הם בדרך כלל מודעים לזה, ומעיזים לכתוב למרות המגבלה שלהם. מה קרה?? מה יש? כאב לכם בעין הרגישה שלכם? תתאפקו. הבנאדם בא לדבר איתכם. נורא מזעזע אתכם אז תעברו הלאה. בטח לא להתחיל לגריין את זה כדוגמא למשהו שאנחנו נגעלים ממנו, או לתקן לו טעויות תוך כדי נגינה. (במקרה זוכרת שתי דוגמאות מגעילות.)
סיגל_ב*
הצטרפות: 29 פברואר 2004, 08:57
דף אישי: הדף האישי של סיגל_ב*

דרך ארץ בצ'יק צ'ק

שליחה על ידי סיגל_ב* »

השאלה החשובה כאן בעיניי היא איך כותב הטעות מרגיש עם זה, ולא מה הפרשנות שאנו נותנים לזה. בקיצור, נראה לי שצריך לזכור את רגשותיהם של "הטועים", ולבחון את הדברים מנקודת המבט הזו.
תמרול_ה*
הצטרפות: 25 יולי 2004, 14:17
דף אישי: הדף האישי של תמרול_ה*

דרך ארץ בצ'יק צ'ק

שליחה על ידי תמרול_ה* »

כן, יש אנשים דיסלקטים, עולים חדשים,
ומסכימה עם ענת ואפרסקים שנדרשת פתיחות לזה... זה לעתים קרובות גורם לתחושה נלעגת למרות ש"אין כוונה רעה".
(רושמת לעצמי לזכור את זה כאשר אני מתקנת לבעלי שגיאות בעברית...)
מונו_נוקי*
הצטרפות: 25 מרץ 2004, 18:12
דף אישי: הדף האישי של מונו_נוקי*

דרך ארץ בצ'יק צ'ק

שליחה על ידי מונו_נוקי* »

האם מקובל לערוך דף בית של מישהו אחר כדי למחוק משהו שאני כתבתי שם? או שזו נחלתו הפרטית?
יונת_שרון*
הצטרפות: 13 יוני 2001, 02:23
דף אישי: הדף האישי של יונת_שרון*

דרך ארץ בצ'יק צ'ק

שליחה על ידי יונת_שרון* »

נראה לי סביר לגמרי לערוך דברים של עצמך.
נרתמת*
הצטרפות: 24 אוגוסט 2011, 16:17

דרך ארץ בצ'יק צ'ק

שליחה על ידי נרתמת* »

<בעקבות דיון שהיה בככר השוק ונמחק, הועתק הנה ונמחק בחלקו העיקרי>
גסות רוח זה לא רק גידופים או שימוש במילים כאלה או אחרות, אלא גם מה שאומרים ומה שרומזים. בעיניי יש גסות רוח בדברייך, גם אם לא התכוונת לכך מתוך מודעות מלאה. אני אסביר:
כשאת שואלת מישהי למה היא חושבת שזה בסדר להעיר הערות, בדרך שבה עשית זאת (מחקת את הדוגמה וחבל - אבל אני לא מתכוונת להיכנס אתך ל{{}}מאבקי עריכה),
את גם קובעת לבנאדם אחר מה הוא חושב, גם מפרשת את מעשיו פרשנות סובייקטיבית לחלוטין וגם מייחסת לו כוונות זדון שאין להן בסיס מוצק. את בעצם באה אליה ואומרת לה:
את חוצפנית! את הישראלי המכוער! (בישראל כמו בישראל :-()
זו גסות רוח.

היא בסך הכל ניסתה לתת הצעות לשיפור בצ'יק צ'ק, לגמרי בצורה של שאלה (חביבה למדי) וממש לא בצורה של הערה ביקרותית, תלונה או לא יודעת מה. אמנם בדף הלא מתאים, אבל זה כל חטאה.
ואת התנפלת עליה.
בבקשה ערכי את דברייך.
פלונית*
הצטרפות: 02 אוקטובר 2001, 03:13

דרך ארץ בצ'יק צ'ק

שליחה על ידי פלונית* »

אני חושבת שאלו הצעות נפלאות לשיפור.. וזהו גם אתר נפלא.. ואין סתירה בין השניים (-:
נרתמת*
הצטרפות: 24 אוגוסט 2011, 16:17

דרך ארץ בצ'יק צ'ק

שליחה על ידי נרתמת* »

עוד נרתמת, אני חושבת שלגיטימי לחלוטין לנהל דיון כזה על הדברים שכתבת - כאן בדף הזה ובאופן קהילתי, כי מבחינתי זה ממש לא ביני לבינך - ושלא לגיטימי מצדך למנוע דיון כזה.
האם כל מטרתך במחיקות היא למנוע דיון קהילתי בשאלה, האם ועד כמה היתה דרך ארץ בצורה שבה פנית ל{{}}לילך הערב?
זה באמת נראה לך לגיטימי?

אם את כל כך רוצה למחוק את מה שכתבת, זכותך. בבקשה אל תמחקי שוב את דבריי שלי.
אנונימי

דרך ארץ בצ'יק צ'ק

שליחה על ידי אנונימי »

פלוני_אלמוני*
הצטרפות: 14 אוגוסט 2001, 19:35
דף אישי: הדף האישי של פלוני_אלמוני*

דרך ארץ בצ'יק צ'ק

שליחה על ידי פלוני_אלמוני* »

+הודעה ממשתתפת חדשה התקבלה בברכה:+

אני רוצה לכתוב ולשתף
שליחת תגובה

חזור אל “צ'יק צ'ק”