אדריכלות וחשיבה אקולוגית

עוף_החול*
הצטרפות: 24 אוקטובר 2001, 20:51
דף אישי: הדף האישי של עוף_החול*

אדריכלות וחשיבה אקולוגית

שליחה על ידי עוף_החול* »

למדתי עיצוב פנים עם דגש על אדריכלות.
אני מתענינת מאד בבניה אקולוגית לומדת לבד את הנושא מתוך ספרים ולאחרונה גם התחלתי ללמוד ממומחב לפארמקלצ'ר שעוסק בבניה אקולוגית.
הבית שאני גרה בו נבנה לפי עקרונות אקולוגיים (אם כי הוא לא בית אקולוגי טהור).
ענן_בעננים*
הצטרפות: 09 נובמבר 2003, 14:52
דף אישי: הדף האישי של ענן_בעננים*

אדריכלות וחשיבה אקולוגית

שליחה על ידי ענן_בעננים* »

כשאנחנו מדברים על תכנון אקולוגי הכוונה היא לבנות מבנים ידידותיים לסביבה. ההגדרה של 'מהו ידידותי לסביבה' היא רחבה, ואנשים שונים עשויים לפרש זאת באופן שונה.

מנסיון עם אנשים שמתבלבלים, אני רוצה להגדיר פה 2 הנחות יסוד:
  1. כול התערבות שלנו בטבע למטרות בניה גוררת בעקבותיה נזק לסביבה. נאמר שבנית בית בוץ אקולוגי, עם מערכת מיחזור מים אפורים וקומפוסט מרשים, אבל במקום שבו בנית היה פעם קן נמלים ואתה הרסת אותו, כבר נגרם נזק לסביבה...
מייאש לא? אולי.... אבל מה שחשוב זה להשתדל ולהקטין את הנזק הנגרם לסביבה ככול האפשר.
  1. לאדריכלות אקולוגית יש אסכולות ורמות שונות, וכל אדם יכול לבחור עד כמה 'רחוק' ללכת עם זה. לדוגמא אדבר כאן על התכנון האקלימי לעומת השימוש בחומרים מקומיים ובחומרים טבעיים.
א. התכנון האקלימי: (בניה אקלימית) על ידי אופן התכנון מקטינים את השימוש במשאבי אנרגיה מתכלים (ז"א אנרגיה כמו נפט, גאז וכד' ) ובמקומם מנצלים משאבי אנרגיה בלתי מתכלים (שמש, רוח וכד' - בהם אנחנו יכולים להשתמש מבלי לכלות את המאגרים שלהם. לדוגמא: גם אם נשתמש באנרגיה סולארית לחימום הבית, עדיין השמש תזרח למחרת בבוקר ושוב נוכל להשתמש בה מבלי שתגמר). פרטים נוספים על מערכות לניצול אנרגיה בלתי מתכלה אפשר למצוא בדף חשמל ירוק וחלופי .

ב. שימוש בחומרים מקומיים: הכוונה היא שבכול מקום יבנו האנשים מחומרים שיש להם באיזור מגוריהם, מבלי לייבא מחו"ל (שזהו בזבוז מיותר של אנרגיה בלתי מתכלה - הדלק שנדרש לשם שינוע הדברים מחו"ל לארץ). כמובן שהשימוש צריך להיות נבון כך שלא יחסלו לגמרי את המחצבים הטבעיים (קחו למשל את החולות בארץ: עקב אי תכנון נכון לא נשארו בארץ חולות, ז"א שנוצר הצורך לייבא מחוץ לארץ חול לבניה ).

ג. חומרים טבעיים הם חומרים לא מתועשים, כמו: באלות של קש, בוץ , עץ ואבן. ישנה טענה שבחומרים מתועשים ישנם תוספים המזיקים לבריאות ולכן כדאי להעדיף חומרי בניה טבעיים. גם לעיצוב הבית כדאי להשתמש במוצרים ללא תוספים שכאלה.
חומרים הטבעיים גם 'מרגישים אחרת'. זוהי אמנם דעה סובייקטיבית אבל נכונה להרבה אנשים (וכדי להבין את זה צריך אולי לבקר במבנים העשויים מהחומרים הללו ולהרגיש)
הערה: בארץ כדאי להעדיף חומרים מקומיים טבעיים שהם בוץ, וקש. ניתן גם למחזר אבן מהריסות מבנים ישנים (רק לקחת בחשבון שאבן עשויה לפלוט גאז ראדון - לא סוף העולם בארץ, אבל חייבים לאוורר באופן קבוע ).
עץ, נפלא ככול שיהיה אינו חומר מקומי אלא הוא מיובא, ולכן הוא לא 'אקולוגי' מבחינתנו.
ענן_בעננים*

אדריכלות וחשיבה אקולוגית

בקי, איזה כייף לשמוע.
את הבית שלך את בנית, או שלקחת בית קיים והתאמת אותו?
מהם העקרונות שאת כן מיישמת?
עוף_החול*

אדריכלות וחשיבה אקולוגית

שליחה על ידי עוף_החול* »

הרחבנו בית קיים. לפי התפיסה של מה שאת מכנה בניה אקלימית.
באופן חד משמעי הבית שלנו יותר מבודד לחום/קור רעש מבתי השכנים. כמו כן אנחנו גם משקיעים פחות אנרגיה בחימום וקירור או בתאורה.

אני דווקא מצדדת בשימוש בחומרים מתועשים על פני טיבעיים מכיוון שבניה מתועשת מצריכה הרבה פחות חומר מבניה סטנדרטית.
עינין נוסף שאני משתדלת תמיד להעביר הוא שימוש בחומרים פשוטים בדרכים יעילות. עלות הבניה היא בעיני מרכיב אקולוגי חשוב מאד ומנסיוני אפשר להגיע לתוצאות איכותיות מאד גם עם חומרים פשוטים (סטנדרט).
את הבית שלנו בינינו מאד בזול. תוצאה של תיכנון והבנה של השוק.
אני אשמח לתת דוגמאות לנושאים ספציפיים.
ענן_בעננים*

אדריכלות וחשיבה אקולוגית

בניה מתועשת מצריכה הרבה פחות חומר מבניה סטנדרטית.
פירוש אקולוגי מעניין. מהם על פי הגדרתך חומרי בניה מתועשים?

בקי, מאיזה חומרים בנויים קירות הבית שלכם, ואיך בודדתם?
האם השתתפתם באופן פעיל בתהליך הבניה?

הנסיון שלי לפחות עם חלק מהחומרים המתועשים (קירות גבס ועץ, בניה בסגנון אמריקאי) היא איכות בידוד לא גבוהה.
עלות הבניה היא בעיני מרכיב אקולוגי חשוב מאד
זו השערה מעניינת, אבל אני לא במאה אחוז מסכימה כי רואה כאן בעיה: למשל יבוא אדם ויגיד שהוא רוצה להיות אקולוגי ולהשקיע בבית שלו כמה שפחות - אז במקרה הקיצוני הוא לא יבודד את הבית כי ירצה לחסוך.
נסיון לחסוך עלויות בניה גם לא יעודד אנשים להתקין מערכות לניצול אנרגיה סולארית או רוח, כי זאת השקעה ראשונית גבוהה מאוד - למרות שלאורך זמן היא הוכחה כמשתלמת.
את בטח התכוונת שצריך להגיע לאיזה אופטימום בהוצאות על הבית, וצריך לזכור את המטרות אותן רוצים שהבית ימלא - בכלל זה בידוד הולם?
עוף_החול*

אדריכלות וחשיבה אקולוגית

שליחה על ידי עוף_החול* »

הבית שלנו בנוי בניה קלה. ומבודד היטב. נושא הבידוד היה מהותי מאד בשיקולים שלנו.
ברור שאם לוקחים את העיקרון של הפחתת עלויות והופכים אותו לקמצנות מאבדים את כל היתרונות שלו.
בחיסכון אני מדברת על שימוש לדוגמא בחלונות אלומיניום סטנדרטיים (קליל 7000) בזיגוג כפול ובכך להשיג בידוד איכותי. נכון שאם תיקני מרווין תשיגי איכות טובה יותר והמנעות מגישרי קור בעזרת חיפוי עץ פנימי וע"י כך מניעת עיבוי אבל תשקיעי הרבה יותר כסף. ועדיין אני לא חושבת שבאחוזים ההפרש הוא משמעותי דיו להצדיק את ההשקעה במרווין.
בבניה תעשייתית נכונה (קירות 13 ס"מ) שיכבת הבידוד מספיקה. ואם את מתכננת נכון את הבית מבחינת כיווני שמש ויוצרת בליטה נכונה של הגג מעבר לבית כך שמתאפשרת הצללה ונמנעת חדירת שמש ישירה בקיץ את מונעת הרבה מאפקט החממה.. לעומת זאת בחורף תיכנס שמש ישירה הביתה ותאפשר חימום פאסיבי.
זה מה שעשינו אצלנו בבית.
החדרים שלנו פונים דרומה ובחורף אין צורך בחימום בחדרי השינה. הפתחים בבית מפולשים לפי כיווני זרימת האוויר בעונות השונות מה שמאפשר לנו לווסת את הטמפ' בבית בקלות גם בקיץ.
גם בימים החמים ביותר בקיץ אני מפעילה רק מזגן אחד של 2.5 כח לקירור כל הבית.
חלוקת המבנה מהווה "צינור" שיוצר שאיבה ומוביל את הקור מהחלל המרכזי לאזור החדרים.
בשמת_א*
הצטרפות: 28 יולי 2001, 13:37
דף אישי: הדף האישי של בשמת_א*

אדריכלות וחשיבה אקולוגית

שליחה על ידי בשמת_א* »

מעניין. גם אצלנו חדר השינה הוא דרומי, ובאמת הוא לא מחומם. לא צריך.

כריסטופר אלכסנדר גם מדבר על דברים כאלה, וגם הדף סביבת רצף.
ענן_בעננים*

אדריכלות וחשיבה אקולוגית

עוף החול
באיזה איזור בארץ הבית שלכם בנוי?
מסכימה איתך לגבי זה שחלונות קליל מספיקים, ולפי מחקרים שנעשו, ברוב חלקי הארץ מספיק זיגוג רגיל, ואין צורך בכפול (למרות שזה בטח לא יכול להזיק, ואף להוסיף).
אני עדיין לא סגורה (עם עצמי, לא קשור אליך....) לגבי העניין של הבניה הקלה וזה מאוד מפתיע אותי. אני מכירה יותר מידי מקרים בארץ ובחו"ל של בתים שנבנו בבניה קלה, וכושר הבידוד חלש בדרך כלל . מה שהבתים האלה עשו טוב (במקרים שאני מכירה) זה לשמור על חום או קור בתוך הבית - רק שמדובר בטמפרטורה שמווסתת באמצעים מלאכותיים (מזגן, תמור חימום, אח וכד').
לכן זה מסקרן מאוד מה שאת אומרת, ומעניין להבין מהם התנאים אצלכם בבית שגרמו לכך
האם יש לך במקרה נתונים על יכולת ההתנגדות התרמית (R) של הקיר שלכם? (ממה בדיוק הוא בנוי, אוכל לחשב זאת בעצמי)

בשמת א, יש דרך מאוד פשוטה לחשב את כמות החלונות שצריך להפנות לכיוון דרום ביחס לשטח הבית על מנת להבטיח חימום סולארי.
למשל באיזור הנגב יש לדאוג ששטח החלונות הפונים דרומה יהיו בין 10-15% משטח הבית כולו
בשמת_א*

אדריכלות וחשיבה אקולוגית

שליחה על ידי בשמת_א* »

להבטיח חימום סולארי.
למה הכוונה? לחימום רגיל דרך החלונות, או לחימום סולארי בעזרת מתקנים מיוחדים סולאריים?
ענן_בעננים*

אדריכלות וחשיבה אקולוגית

בשמת,
הכוונה במקרה הזה היא לחימום סולארי "דרך החלונות", או כמו שהוא נקרא: חימום סולארי פאסיבי - בו הבניין עצמו משמש כמערכת קליטה
(זה בניגוד לחימום סולארי אקטיבי - שימוש במערכת עזר המנצלת את השמש על מנת להפיק אנרגיה - למשל: קולטי שמש, פאנלים סולאריים וכו')
עוף_החול*

אדריכלות וחשיבה אקולוגית

שליחה על ידי עוף_החול* »

ענן. יש לי את הנתונים כמובן. השאלה היא רק איפה?
אנחנו עדיין טובעים פה בערמות של ארגזים וניירת ואין לי שמץ מושג איפה להתחיל ולחפש.
אם אני אמצא אני אספר לך.
הקיר שלנו בנוי פלדה וצופה בגבס בפנים ואחריו 10 ס"מ של צמר זכוכית ואז עוד שיכבת גבס קלקר ועליו 5 שכבות של חומרי בידוד שונים (וואלה לא זוכרת איזה כרגע) ולסיום שפריץ ישראלי מצוי.
החלונות מוקפים במסגרת בולטת (מבחוץ) על מנת להגן עליהם ולמנוע כניסת קור מהחיבורים.
אנחנו גרים במשגב שבגליל וקרררררר אצלנו בחורף ובעיקר ישנה בעית רוחות.
הגג הוא גג רעפים על תמיכות פלדה ומבודד באותו חומר בידוד כמו הקירות. לדעתי אין לנו מספיק בידוד בתיקרה ואני שוקלת להוסיף שם שיכבת בידוד נוספת.
מיכל_מ*
הצטרפות: 06 דצמבר 2001, 17:44
דף אישי: הדף האישי של מיכל_מ*

אדריכלות וחשיבה אקולוגית

שליחה על ידי מיכל_מ* »

כתבה מעניינת במוסף של הארץ, בעניינים אקולוגיים שונים.

טיפים מתוך אחת מהמסגרות בצד הכתבה, בנושא "בית":
  • רוב הרהיטים בבית ישנים, ממוחזרים, הרעיון הוא להאריך את חיי החפץ כדי לא לתרום לגלי האשפה הגדלים והולכים, להימנע ככל האפשר מהשתתפות בחגיגת הצרכנות.
  • זיגוג כפול לחלונות כדי לשמור על חום הבית ולהזדקק לחימום מינימלי בחורף.
  • שימוש בדבקים, שמני עץ, צבעים ולכות על בסיס ביולוגי (להבדיל מסינתטי ופטרוכימי).
  • הפחתה מקסימלית של שימוש במתכות ופלסטיק.
  • שימוש בבדים טבעיים לריפוד.
  • העדפת כלי זכוכית לאחסון על פני פלסטיק, אי שימוש בכלי טפלון.
  • תחזוקה שוטפת: אי שימוש מוחלט בחומרי הדברה (במקום זה - מלכודות מיוחדות שמושכות את הג'וקים באמצעות הורמוני מין, ובפנים הם נדבקים), חומרי נקיון ecover, חומרי קוסמטיקה טבעיים מבית מרקחת הגליל בתל אביב, במקום ניקוי יבש חומרי כביסה שאינם מזיקים לסביבה (אקו קלין, אקווה קלין).
למרות כל האמור לעיל, אלוף אומרת שהבית אינו זכאי להגדרה אקולוגי, משום שמערכת החשמל אינה על בסיס סולארי והמים אינם ממוחזרים. בימים אלה בני הזוג בודקים את העלויות של מערכות כאלה, שעד עתה היו יקרות לכיסם.
שבלול*
הצטרפות: 29 אוגוסט 2004, 21:51

אדריכלות וחשיבה אקולוגית

שליחה על ידי שבלול* »

ענן והחברה
אשמח לשמוע התיחסויות מפורטות מכל היבט שעולה על דעתכם על "קו בנייה"(זה שמותר לבנות עד מרחק של x מטרים מקצה המגרש).
ענן_בעננים*

אדריכלות וחשיבה אקולוגית

שבלול
  • קו בנין נקבע עבור הלקוח ואין לחרוג ממנו. בד"כ 3 מ' מצדי השטח ובסביבות 4-5 מ' בחזית ובצידו האחורי.
  • ניתן להגיש בקשה לשינוי קו הבנין לועדת התכנון והבניה שבתחומה עומד להיות מוקם המבנה - הסיכוי להצליח בכך לא גדול...
  • מטרתו למנוע בניה צפופה מדי ביחס לכביש או לשכנים קרובים, כמו גם ליצור גינה לבית (או שטח שאיננו בנוי) ולא בנית "סלאמס".
  • ישנם מתכננים שמצהירים על קיר בעובי 20 ס"מ, אבל בפועל יבנו קיר עבה יותר (למשל 30 ס"מ). כמובן שבמקרה כזה תהיה חריגה קלה מקו הבנין.
שבלול*
הצטרפות: 29 אוגוסט 2004, 21:51

אדריכלות וחשיבה אקולוגית

שליחה על ידי שבלול* »

מטרתו למנוע בניה צפופה מדי ביחס לכביש או לשכנים קרובים, כמו גם ליצור גינה לבית (או שטח שאיננו בנוי) ולא בנית "סלאמס".
זהו הסעיף שמתיחס לשאלתי אבל אנסה לחדד:
נניח שאינני חורג מ30% בניה ויש הגיון תכנוני בהצבת המבנה סמוך מאוד לקצה המגרש, ונותרת גינה גדולה ו3-4 כיווני אויר, מה את (לא הועדה שצריכה לאשר) חושבת?
השיבי לי בבקשה במושגים של סטודנט לאדריכלות, לא לקוח.
מהו סלאמס ואיך זה קשור.
בטח יש מילה אחרת שמתאימה למה שיוצא בסופו של דבר מישוב שמלא ברחובות שמשני צידי הכביש יש תבנית קבועה של רצועת 4 מטר גינה שמקיפה +-קוביה אולי רעפים אדומים.
יש מקום לדון ולהפרות מחשבות על התיחסות למיקום האוביקטים במרחב וליחסים ביניהם.
כמו כן, תודה.
ענן_בעננים*

אדריכלות וחשיבה אקולוגית

נניח שאינני חורג מ30% בניה ויש הגיון תכנוני בהצבת המבנה סמוך מאוד לקצה המגרש,ונותרת גינה גדולה ו3-4 כיווני אויר, מה את (לא הועדה שצריכה לאשר) חושבת?
בהחלט שווה לבדוק. לדעתי יש לבדוק כול מקרה לגופו. השאלה היא כמה קרוב אתה למבנה של השכנים? כי אני לא יודעת כמה הם יעריכו את העובדה שיש להם שכנים קרובים כולכך (גם אם לשכנים הללו יש גינה נרחבת...)
ניתן להצדיק בניה קרוב לקו מגרש בכך שהמבנה יספק יצל על הכביש/ שביל שליד הבית ולעוברים לידו יהיה נעים יותר בקיץ.

בטח יש מילה אחרת שמתאימה למה שיוצא בסופו של דבר מישוב שמלא ברחובות שמשני צידי הכביש יש תבנית קבועה של רצועת 4 מטר גינה שמקיפה +-קוביה אולי רעפים אדומים.
לא יודעת לגבי מילה אבל פיט סיגר כתב בשירו: .... little boxes on a hill side"
"....and they all look just the same,
וברצינות - יש אנשים שיקראו לזה "אחידות תכנונית בריאה". אישית אני לא מתחברת לזה והייתי מעדיפה לראות ישובים בנוים באופן אורגני יותר אבל מבינה את הנוחות התכנונית שעומדת מאחורי הדברים.ז"א מבינה מדוע הדברים נעשים כך, אך לו זה היה תלוי בי הייתי בוחרת בקונספט תכנוני אחר גמיש יותר שהיה מתחשב גם בתנאי השטח (במקום לגלח את כול המגרשים ולהעמידם כחיילים בשורה ישרה...).
לגבי גג ברעפים - בהחלא לא מתאים לרוב איזורי הארץ, אבל לאנשים יש במוח תבנית של בית כמבנה עם גג רעפים , מתחיל מילדותנו שציירנו כך. קשה לפעמים להזיז אותם לתבנית אחרת אבל תמיד כדאי לנסות. אני מוצאת שהסבר פשוט על תרומתו הלא ברוכה של גג רעפים לחימום הבית עשויה לעזור. (ראו בדף בניה אקלימית)

מהו סלאמס ואיך זה קשור.
כוונתי ב'סלאמס': תכנון שאינו שומר על קו בנין (במיוחד במקרה של מגרשים קטנים סמוכים זה לזה) עשוי ליצור גיבוב צפוף של מבננים שאינו נעים ואיננו משאיר מקום למרחב אישי, גינות וכו'.

יש מקום לדון ולהפרות מחשבות על התיחסות למיקום האוביקטים במרחב וליחסים ביניהם.
בהחלט יש מקום, אשמח לשמוע
אדריכל_ומנהל_פרוייקטים*
הצטרפות: 08 יולי 2005, 17:40

אדריכלות וחשיבה אקולוגית

שליחה על ידי אדריכל_ומנהל_פרוייקטים* »

לפני מספר שנים הקמנו מקום מיוחד שנקרא "בוסתן פקיעין " מעל שכונת החיילים המשוחררים של הכפר פקיעין . המקום מוזן מטורבינת רוח ואוגר מי גשמים .האמת היא שאין"פילוסופיה" (בכוונה)במקום .המקום נכלל במיסגרת "התיישבות יחידים" ובתהליכי אישור שכזה ע"י הרשויות. הוא הוקם
כמהלך פרטי של "משוגע לדבר". אני לא מציע לאף אחד לנסות היום ולהתחיל מהלך שכזה . אבל מי שחושב בכיוון, חייב ! (אני חוזר-חייב!) לפחות לדעת ולהכיר את הכלים המיקצועיים שעומדים לרשותו ואת הקשיים (האדירים) שמחכים לו/לה/להם .אני מזמין גם להתארח וגם ללמוד בצורה קצת
יותר רצינית .אנא השאירו פרטים במייל ונחזור אליכם. בבקשה -רציניים בלבד. בברכה וכל הכבוד לאתר החביב . [email protected]
יושי_י*
הצטרפות: 27 דצמבר 2004, 09:54
דף אישי: הדף האישי של יושי_י*

אדריכלות וחשיבה אקולוגית

שליחה על ידי יושי_י* »

זקוקה להמלצה על תאורת גינה סולרית - ראיתי מן פנסים קטנים העובדים על אנרגיית שמש - יש למישהו שם של חברה ?
רוני_בלוני*
הצטרפות: 10 מאי 2004, 11:42
דף אישי: הדף האישי של רוני_בלוני*

אדריכלות וחשיבה אקולוגית

שליחה על ידי רוני_בלוני* »

זקוקה להמלצה על תאורת גינה סולרית
אנחנו קנינו באייס, פשוט לבוא ולשאול, במקרה המנורות הסולריות לא נמצאות במחלקת המנורות והאהילים, אם כי במחלקת הצינורות (והחבלים והשרשראות שקונים על פי מטר רץ).
אינני זוכרת את שם החברה אבל התאורה היא די קטנה ולא מספיק חזקה, מספיק כדי לשים בצידי שביל למשל ולא כדי להאיר פינה שלמה בגינה.
יעל_סתו*
הצטרפות: 08 אוגוסט 2005, 14:59
דף אישי: הדף האישי של יעל_סתו*

אדריכלות וחשיבה אקולוגית

שליחה על ידי יעל_סתו* »

אנחנו יוזמים פרוייקט של עיצוב/בניה בעצים חיים, המבוסס על טכנולוגיה חדשנית. הרעיון הוא שבמקום שניצור מבנים או חפצים מחומרים מתים, אפשר לגדל עצים ששורשיהם באדמה, צמרתם ירוקה על כל המשתמע מכך (פוטוסינתזה, חרקים, ציפורים) ובאמצע יש גזע בצורה שמועילה לאדם.

למה צריך רהיטי גינה אם אפשר לשבת על עצים בנוחות (הצל כבר בפנים)?
תמונה
למה לבנות סככה מברזל או מקורות עץ מת אם אפשר לשבת מתחת למבנה דומה מעצים חיים?
תמונה
למה שלא נשתמש בעצים כעמודי תאורה שמחזיקים את פנסי הרחוב (הסולארים)?
תמונה
למה לשפוך בטון ליצירת קיר אקוסטי אם אפשר לגדל שם, בדיוק לפי התוואי הדרוש, עצים שיחזיקו יותר שנים ויספגו יותר רעש?
ולמה שלא נגור בחללי מגורים מבוססים על עצים במקום על קורות בטון?

אנו רוצים לפתוח את הנושא לדיון, לספר על השיטה ולקבל חוות דעת מאנשים שזה מעניין אותם. . לפרטים נוספים yael שטרודל lvov.st
054-7739337
לוונדר_סגול*
הצטרפות: 24 ספטמבר 2004, 16:05
דף אישי: הדף האישי של לוונדר_סגול*

אדריכלות וחשיבה אקולוגית

שליחה על ידי לוונדר_סגול* »

אלוהים! איך אילפתם את העצים האלה לצורות האלה?
נראה לכם שהם אוהבים את זה? העצים החיים האלה?...
זה נראה מה זה מוזר...
יעל_סתו*

אדריכלות וחשיבה אקולוגית

שליחה על ידי יעל_סתו* »

אני לא בטוחה שאילוף הוא המושג המתאים פה :-)
אני גם לא יודעת לגבי ההעדפות שלהם, אבל באופן טבעי הם נראים למשל ככה http://www.jellydesigns.com/photography ... o]towering ficus[/po].jpg שזה לא פחות מוזר (תמונה שמישהו צילם בקמבודיה). עצים יודעים לגדול בכל מיני דרכים וצורות, ומה שהם באמת אוהבים עד כמה שאנחנו יודעים, ואנחנו לא יודעים יותר מדי על צמחים, זה מים ושמש.
מקווה שתוכלי להתרגל למה שנראה לך מוזר... תודה על התגובה.
יונת_שרון*
הצטרפות: 13 יוני 2001, 02:23
דף אישי: הדף האישי של יונת_שרון*

אדריכלות וחשיבה אקולוגית

שליחה על ידי יונת_שרון* »

מדהים ומקסים! הנה האתר, לכל שאר המתעניינים: http://www.plantware.org.

יעל, תוכלי לספר קצת מה צפוי בבית הפתוח?
שגית_רי*
הצטרפות: 13 אוגוסט 2004, 19:49
דף אישי: הדף האישי של שגית_רי*

אדריכלות וחשיבה אקולוגית

שליחה על ידי שגית_רי* »

באמת מדהים!
אני מכירה עצים מפוסלים אבל לעשות מהם ספסל חי!!
שאלה עניינית: אם רוצים כזה בגינה, זה מגיע כבר בצורה או שלוקח כ'מה שנים?
יעל_סתו*

אדריכלות וחשיבה אקולוגית

שליחה על ידי יעל_סתו* »

יונת ושגית, תודה!

הבית הפתוח יהיה בראש ובראשונה פתוח, כלומר - כל מי שיגיע יחליט מה הוא רוצה לשמוע/לראות ומתי, אם הוא רוצה לשאול שאלות או לחוות דעה וכו'.
אנחנו מצידנו נכין תמונות, הסברים, מצגות, המחשות, ניירות וכלי כתיבה, והרבה רצון ליצור דיון. מקווים לשמוע דעות והערות, לקבל רעיונות על שימושים בעצים ועל המקום שבו לכל אחד מתאים (או שלא מתאים) לשלב את העצים בסביבתו.
מקווה שזה נשמע מזמין. רצוי ליצור איתי קשר לפי הפרטים שלמעלה.

אין לנו מלאי של מוצרי-עצים מוכנים כך שבכל מקרה צריך לחכות קצת. את תוכלי לבחור אם את רוצה שזה יתעבה אצלך או שזה יגיע מוכן. מבחינה אקולוגית עדיף שההתעבות תהיה אצלך כי אז ההובלה היא של עץ צעיר, גמיש וקל (נכנס בקופסת קרטון, כבר שלחנו אחד ליפן).
מיכל_ויטל*
הצטרפות: 13 נובמבר 2004, 00:15
דף אישי: הדף האישי של מיכל_ויטל*

אדריכלות וחשיבה אקולוגית

שליחה על ידי מיכל_ויטל* »

שלום יעל
לא מזמן קיבלתי את הטלפון שלך מחגי גולן, שאמר שאנחנו "מוכרחות" להיפגש ולדבר.. הוא לא ידע לספר על העיצוב בעצים חיים, אבל סיפר שאת מקימה קבוצת מעצבים ואדריכלים ירוקים. האם זה נכון, ולאן זה הולך?
לגבי נושא העצים - צרי קשר עם שי שחל מרחובות, שיוזם פרויקט נטיעה עירוני רחב היקף בתקציב של אחת הקרנות לדעתי.
המייל שלו - [email protected]
בהצלחה, את מוזמנת ליצור קשר, יש לי כאן גם דף בית.
מיכל
מישהי*
הצטרפות: 11 ספטמבר 2001, 07:42

אדריכלות וחשיבה אקולוגית

שליחה על ידי מישהי* »

האם אפשר להצטרף רק לחלק מן ההרצאות?
האם זה מתאים לילדים?
מיכל_ויטל*

אדריכלות וחשיבה אקולוגית

כן, ניתן לבוא ליום סדנה במחיר 100 ש"ח , מחיר זה לא כולל ארוחות. אפשר גם להיכנס להרצאה, במחיר של 40 ש"ח.
מתאים לילדים מגיל 10 ומעלה. אם תהיה דרישה ננסה לארגן פעילות מקבילה לקטנים יותר.
יובל_כרמי*
הצטרפות: 18 נובמבר 2005, 09:29

אדריכלות וחשיבה אקולוגית

שליחה על ידי יובל_כרמי* »

בעקבות התעניינות הולכת וגוברת של לקוחות, הוספתי לאתר של המשרד שלנו סקירה על הנושא כולו, בשפה ברורה וללא כניסה עמוקה מדי למושגים. לדעתי זה מבוא סביר לנושא. אשמח לשמוע את הערותיכם.
http://www.wkdesign.co.il/Green.htm
תודה, יובל.
יואב_כ*
הצטרפות: 12 ינואר 2006, 12:50

אדריכלות וחשיבה אקולוגית

שליחה על ידי יואב_כ* »

יורט - אוהל או צריף?
היורט במקור הינו מבנה נוודים מונגולי אשר הולך ותופס תאוצה בעולם כמבנה נייד המייצר חלל מאוד נעים וביתי בשל צורתו העגולה והאסטתית המאפשר קירבה רבה אל הסביבה, ללא תשתיות ויסודות וללא פגיעה בטבע.
ניתן להקים ולפרק אותו במשך שעות ספורות ולהוביל אותו בטנדר, כלומר ל"עבור בית" ביום אחד לאלו המבקשים ניידות בצורת חייהם.
אפשר למקם אותו בחצר הבית, עם רצפה ושלד של עץ הוא מהווה כמאין צריף למטרות בתי-מלאכה, סדנאות, מגורים וצימרים.
היורט מבודד ואטום למים ועמיד בצורה פנטסטית לרוחות בשל צורתו העגולה.
ניתן לחממו עם כל תנור בחורף ולאוורר אותו בקיץ עם קירות מתקפלים וחלון עילי במרכז הגג.
לפרטים צרו קשר עימנו: יואב 0528088365 ליאן 0545466722
לוטם_מרווני*
הצטרפות: 27 דצמבר 2003, 21:55
דף אישי: הדף האישי של לוטם_מרווני*

אדריכלות וחשיבה אקולוגית

שליחה על ידי לוטם_מרווני* »

האם זה היורט?
http://www.nomadicfrontiers.org/photos/[po]ger1 home[/po].jpg
אפשר תמונה של היורט שלכם? איך מאייתים?
אמא_אדמה*
הצטרפות: 28 אוגוסט 2002, 01:11
דף אישי: הדף האישי של אמא_אדמה*

אדריכלות וחשיבה אקולוגית

שליחה על ידי אמא_אדמה* »

מי יודע משהו על רצפת אדמה יצוקה?
שלומי*
הצטרפות: 28 נובמבר 2002, 02:24

אדריכלות וחשיבה אקולוגית

שליחה על ידי שלומי* »

2 אתרים חדשים תחת קורת גג אחת:
www.organiclife.co.il
www.organiclife.co.il/talbashan
טל_בשן*
הצטרפות: 26 פברואר 2006, 11:21
דף אישי: הדף האישי של טל_בשן*

אדריכלות וחשיבה אקולוגית

שליחה על ידי טל_בשן* »

סדנאות לבניה באדמה בשיטות מסורתיות מתקימות במעינות סטף אצלי בבית.פרטים בדף הבית
תודה ולהתראות טל בשן
מיכל_ויטל*

אדריכלות וחשיבה אקולוגית

סמינר בניה אלטרנטיבית
שלשה ימים במושב אביעזר ביום העצמאות
פרטים אצלי בדף הבית
ובאתר www.organiclife.co.il
נשמח מאד לפגוש אתכם
מיכל ויטל, טל בשן, איל ביגר
קרוטונית_מהמרק_הגדול*
הצטרפות: 25 יולי 2004, 19:10

אדריכלות וחשיבה אקולוגית

שליחה על ידי קרוטונית_מהמרק_הגדול* »

בלוג מעניין של אדריכל בשם יודן רופא (שלמד לדבריו עם כריסטופר אלכסנדר):
סביבות
נועה*
הצטרפות: 04 ספטמבר 2001, 13:21

אדריכלות וחשיבה אקולוגית

שליחה על ידי נועה* »

מישהו יודע איפה אני יכולה למצוא נתונים על כיווני רוחות בארץ לפי עונות שנה ואיזורים?
ענן_בעננים*

אדריכלות וחשיבה אקולוגית

מישהו יודע איפה אני יכולה למצוא נתונים על כיווני רוחות בארץ לפי עונות שנה ואיזורים?
אטלס אקלימי:
http://uhda.haifa.ac.il/Details.aspx?la ... errer=list
נועה*
הצטרפות: 04 ספטמבר 2001, 13:21

אדריכלות וחשיבה אקולוגית

שליחה על ידי נועה* »

ענן:
תודה :)
ענן_בעננים*

אדריכלות וחשיבה אקולוגית

_אטלס אקלימי:
thttp://uhda.haifa.ac.il/Details.aspx?lamas=12273&backreferrer=lis_

ואת הספר ניתן למצוא בספריות גדולות, אוניברסיטה וכו'.
חוות_בוסתן_פקיעין*
הצטרפות: 02 יולי 2006, 03:16

אדריכלות וחשיבה אקולוגית

שליחה על ידי חוות_בוסתן_פקיעין* »

יצרנו אתר למתענינים בתהליך הקמת חווה ( מקום) בגליל www.bustan-peqiin.com
התגובות שלכם חשובות , כנסו והגיבו , בתודה,
פלוני_אלמונית*
הצטרפות: 19 אוגוסט 2001, 22:52
דף אישי: הדף האישי של פלוני_אלמונית*

אדריכלות וחשיבה אקולוגית

שליחה על ידי פלוני_אלמונית* »

לחווה אקולוגית בספרד (גבול פורטוגל), דרושים מתנדבים בעלי ניסיון ויכולת ניהול פרויקט בנייה של מספר מבנים (פתוחים לגבי טכניקות ואפשרויות) ו/או מערכת מחזור מים אפורים.
בתמורה להתנדבות ניתן לגור במקום בחינם לתקופה שאורכה ייקבע בהסכמה.
בחווה 120 דונם הכוללים מעיין נובע קטן, שפע של עצי תאנה , אוכמניות, 2 דונם של אדמה ממנה ניתן להוציא חמר ועוד..
לפרטים נוספים נא לפנות ל-052-2302393
מא_צ'י*
הצטרפות: 28 ספטמבר 2004, 20:36
דף אישי: הדף האישי של מא_צ'י*

אדריכלות וחשיבה אקולוגית

שליחה על ידי מא_צ'י* »

האם מישהו יודע על נזקים אפשריים בבנייה באלומיניום ?

אנחנו מחפשים בנייה קלה וניתנת לפירוק בקלות, חושבים כרגע שאלומיניום עשוי להיות התשובה אבל לא רוצים לבחור בפתרון שיזיק לנו או לסביבה.

<"Speak now or forever hold your peace">
גלעד_בהודו*
הצטרפות: 03 ינואר 2007, 13:43

אדריכלות וחשיבה אקולוגית

שליחה על ידי גלעד_בהודו* »

האם מישהו יודע לאן אפשר לנסוע בכדי ללמוד לבנות בתי בוץ? אני כרגע בראג'אסטן שבהודו. אשמח מאוד לקבל תשובה
בשמת_א*

אדריכלות וחשיבה אקולוגית

שליחה על ידי בשמת_א* »

מא צ'י - כדאי לפנות ישירות ל מיכל ויטל וגם ל ענן בעננים בדפי הבית שלהן, כי גם אם הן לא יידעו את התשובה, אולי יידעו לאן לשלוח.
עוד כדאי לקרוא לדף הזה: ל טרה רוסה ול ליאת טאוב . ולא זוכרת מי עוד.
האופטימים*
הצטרפות: 15 ינואר 2007, 15:46

אדריכלות וחשיבה אקולוגית

שליחה על ידי האופטימים* »

שלומות לכולם; אנחמו משפחה שחזרה אחרי תקופה נפלאה בארהב , שנים בהן התנסנו בגידול צמחי מרפא ,בניה אקולוגית וקהילה תומכת.ממש עכשו נחתנו...מחפשים מקום לישם את כל הדברים היפים שלמדנו למשהוא יש רעיון?
יונת_שרון*

אדריכלות וחשיבה אקולוגית

אני חושבת שיש כאן כבר איזה דף על זה שחיים בעיר אקולוגיים יותר מאשר בפרבר "כפרי", ושיישוב חדש זה לחלוטין אנטי-אקולוגי. מישהו זוכר?

ציטוט מעניין מהטור הזה:
"על כל 720 קילומטרים של נסיעה בכלי רכב בעל נפח מנוע עד 2,000 סמ"ק, יש לנטוע עץ כדי לאזן את הפחמן שפלט אותו כלי רכב (העץ קולט אליו פחמן)."
בשמת_א*

אדריכלות וחשיבה אקולוגית

שליחה על ידי בשמת_א* »

שחיים בעיר אקולוגיים יותר מאשר בפרבר "כפרי",
נכון.
ומצד שני, אצלי בבית המשותף זרקו עכשיו את ערימת הקומפוסט שלי היפה (אדמה נהדרת) פשוט לזבל. בלי קשר, הזמינו בעלי מקצוע לקלף שם את הדקלים ולחסל פינת יער טבעית שנוצרה (בטענה שראו נחשים - בטח נחש שחור מועיל!), ובמסגרת פינוי כל הגזם גירדו גם את האדמה וזרקו לפח גם את הקומפוסט שלי. גם חשפו שם הכל ככה שאי אפשר להקים שום ערימת קומפוסט מחדש - מעבה היער הקטנטן החבוי נכרת ונגזם כולו.
אז בעיר, אפשר באופן תיאורטי להפוך את גינת הבית המשותף לגן ירק ובוסתן עצי פרי פורחים עם פינת קומפוסט נהדרת.
אבל כשאתה תלוי בעירייה שאין לה מושג ירוק,
וכשאתה תלוי בדיירים שמתנגדים לחלוטין והחלום שלהם הוא דשא גדול וזולל מים -
מה בדיוק אפשר לעשות?
לא כל אחד בנוי לאסוף את הדיירים להרצאה בנושא עתיד העולם והחזון של הפיכת החצר הפרטית לגינה מספקת מזון...
בשמת_א*

אדריכלות וחשיבה אקולוגית

שליחה על ידי בשמת_א* »

מדייקת יותר: באופן תיאורטי אפשר היה שהחיים בעיר יהיו יותר אקולוגיים, אם ישכילו לממש את זה.
באופן פרקטי, בישראל, אם זה יגיע אלינו בחמישים השנים הבאות אז רק אחרי שכל ארה"ב תבצע את זה בכל הערים שלה כולל ניו יורק, ויעברו חוקים בעניין.
לא רואה את זה בא מלמעלה, ולא רואה את זה בא מלמטה.
נכון, יש דברים קטנים יפים פה ושם, אבל צריך להילחם בטחנות רוח בשבילם.
עמותתחץוקשת*
הצטרפות: 23 מרץ 2007, 11:12

אדריכלות וחשיבה אקולוגית

שליחה על ידי עמותתחץוקשת* »

אנחנו משפחה שחזרה אחרי תקופה נפלאה בארהב , שנים בהן התנסנו בגידול צמחי מרפא ,בניה אקולוגית וקהילה תומכת.ממש עכשו נחתנו...מחפשים מקום לישם את כל הדברים היפים שלמדנו למשהוא יש רעיון?
ל אופטימים -

שכונת קהילה ירוקה בקיבוץ בית קשת בגליל התחתון- מתהווה ומתארגנת ממש בימים אלו.

מוזמנים להתקשר לעתליה 0545331033
או לגלית 0544498929
יונת_שרון*

אדריכלות וחשיבה אקולוגית

בשמת, קבלי הרצאה מרגשת ומעוררת השראה על שיפורים אקולוגיים בעיר:
majora]מג'ורה קרטר מספרת על מירוק ברונקס carter[/po]
מומלץ בחום.
שוכנת_הצוק*
הצטרפות: 11 מרץ 2007, 14:47

אדריכלות וחשיבה אקולוגית

שליחה על ידי שוכנת_הצוק* »

איפה גרים בהקשר האקולוגי:
  • באקלים הישראלי, המקום הגרוע ביותר למקם שטח צפוף כגוש דן הוא השפלה. בדיעבד, חבל גם שחסמו את נתיב האוויר מהים בשורות של מלונות גבוהים. במקומות הרריים יותר, כגון הגליל, הגולן, חיפה, ירושלים והרי אילת האוורור הטבעי חוסך במקרים רבים את הצורך להשתמש במזגן (בביתי אפילו בשיא הקיץ יש רוח נעימה. כשיש עומס חום מיוחד, אולי 20 יום בשנה, משתמשים במאוורר עם מגבת לחה. וזהו.)
  • מצד שני, אם גרים רחוק ממקום העבודה (נאמר בפרברים, במושבי-לוויין או בעיר-שינה כמו מודיעין), מייד עולות הוצאות הדלק בצורה משמעותית, לעבודה, לקניות, לשירותים רפואיים וללימודים וחוגים של הילדים (שלא לדבר על סכנות הכבישים הבינעירוניים לבני אדם ולחיות בר כאחד). אז הכי אקולוגי זה לגור קרוב למקום העבודה, גם אם בקופסת בטון מצ'וקמקת וזעירה.
בשמת_א*

אדריכלות וחשיבה אקולוגית

שליחה על ידי בשמת_א* »

אז הכי אקולוגי זה לגור קרוב למקום העבודה, גם אם בקופסת בטון מצ'וקמקת וזעירה.
כן, זה מה שאנחנו עושים כרגע... אבל זה גם אומר שאנחנו חיים בתוך זיהום אוויר מזעזע אפילו בשכונה הירוקה הרחוקה שלנו, שאני נוסעת רחוק בשביל העבודה שלי כי אני לא יכולה להזמין אלי הביתה, זה אומר שהילדים סגורים יותר מדי בתוך בתים, מנותקים מחברים וצריך לנסוע רחוק בשביל חברה, ועוד ועוד.
בשמת_א*

אדריכלות וחשיבה אקולוגית

שליחה על ידי בשמת_א* »

בשמת, קבלי הרצאה מרגשת ומעוררת השראה על שיפורים אקולוגיים בעיר:
שמעתי. היה מרגש ומעורר השראה.
ובכל זאת: היא לא הסבירה בדיוק למה צריך אקולוגיה בת קיימא. לא באמת. זה נשמע כמו שיחת מוטיבציה לאנשים שכבר יודעים די הרבה לפני שהם שמעו אותה.
וכן, מדובר באשה שהיה לה הכוח לעשות את זה.
ואילו אני כתבתי:
לא כל אחד בנוי לאסוף את הדיירים להרצאה בנושא עתיד העולם והחזון של הפיכת החצר הפרטית לגינה מספקת מזון...
לה היה הכוח הזה.
איך היא הלכה והשיגה את הכסף להפוך את הפינה הקטנה שגילתה לה הכלבה החדשה - לפארק ירוק?
לא על ידי שיכנועים? עבודה קשה? פנייה לרשויות? התאגדות עם עוד אנשים?

אבל צריך להילחם בטחנות רוח בשבילם
והיא לא נלחמה בשום טחנות רוח? הכל הלך לה חלק? באה לאחראים ותיכף נתנו לה את הכסף ואמרו לה, יופי, תעשי שם פארק?
תמי_גלילי*
הצטרפות: 17 מרץ 2006, 17:18
דף אישי: הדף האישי של תמי_גלילי*

אדריכלות וחשיבה אקולוגית

שליחה על ידי תמי_גלילי* »

גם אני אהבתי את ההרצאה הזו, ובכלל את TEDTALKS. שווה לפתוח דף על הסידרה הזו, לדעתי. (על הרצאה אחרת מאותה סידרה פתחתי את אושר אמיתי ואושר סינתטי)
יונת_שרון*

אדריכלות וחשיבה אקולוגית

מדובר באשה שהיה לה הכוח לעשות את זה
ללא ספק. אבל הטענה המעניינת שלה (לדעתי) היא שהמירוק משתלב בקפיטליזם, ככה שגם אנשים אפורים יכולים להבין שכדאי להם להיות ירוקים -- אם רק מוצאים איך להסביר להם.
(את Natural Capitalism כבר קראת? אני בדרך.)
מיכלול_ה*
הצטרפות: 26 ספטמבר 2005, 22:49
דף אישי: הדף האישי של מיכלול_ה*

אדריכלות וחשיבה אקולוגית

שליחה על ידי מיכלול_ה* »

אולי החיים בעיר אקולוגיים יותר, אבל יש סיכוי מאוד קטן שמי שחי בעיר יהיה בטבע, יתחבר לטבע, יוכיר את הטבע. אנשים יכולים וצריכים להשתלב בטבע. כמובן שתלוי איך עושים את זה אבל אפשר להשתלב בטבע בלי לפגוע בו, אנחנו פשוט שכחנו איך עושים את זה. אז לפי דעתי אם כולם יגורו בעיר וימשיכו לצרוך ממשאבי כדור הארץ אז זה לא טוב בכלל. ילדים שחיים בעיר לא רואים פרחים, פוחדים לגעת בבוץ. איזה עוךם יהיה לנו אם כך יחיו ילדינו?
מיכלול_ה*

אדריכלות וחשיבה אקולוגית

שליחה על ידי מיכלול_ה* »

ובארץ יש התחלה יפה של נושא הגינון בעיר דווקא בירושלים שם יש ניצנים של גינון קהילתי במקומות רבים. ובכלל ירושלים יחסית עיר סבירה יותר לגור כי יש בתוכה טבע. ובמזל גדול וגם בזכות מאבק חכם ועיקש ניצלו שטחים ירוקים יפייפיים מבניה. עמק הצבאים במרכז העיר וכל הביטול של תכנית ספדי ממערב לעיר.
בשמת_א*

אדריכלות וחשיבה אקולוגית

שליחה על ידי בשמת_א* »

ככה שגם אנשים אפורים יכולים להבין שכדאי להם להיות ירוקים – אם רק מוצאים איך להסביר להם.
אה, לימור אלוף עושה את זה.
היא מסבירה להם.
פלוני_אלמונית*

אדריכלות וחשיבה אקולוגית

ובכלל ירושלים יחסית עיר סבירה יותר לגור כי יש בתוכה טבע. ובמזל גדול וגם בזכות מאבק חכם ועיקש ניצלו שטחים ירוקים יפהפיים מבניה. עמק הצבאים במרכז העיר וכל הביטול של תכנית ספדי ממערב לעיר.
בעצם כל עיר יכולה לאמץ את הדגם הזה, אם רק יהיו מי שיתמודדו מול כרישי הנדלן הרעבים לאדמות.
בי-ם החלוקה היא בעיקר - בנייה על הגבעות, כבישים וטבע בעמקים. כך הכול מאוורר, ויש הרבה איזון בין ירוק לאפור ובין חמצן לפחמן דו-חמצני. כמובן שהאקלים תורם - יש פחות לחות שכולאת את הג'יפה באוויר (לעומת ערי השפלה).

<שוכנת הצוק ממחשב אחר>
חווה_ואדם*
הצטרפות: 27 מרץ 2007, 15:35

אדריכלות וחשיבה אקולוגית

שליחה על ידי חווה_ואדם* »

סדנת בניה באדמה בחווה ואדם, החווה האקולוגית במודיעין
תתקיים בחוה"מ פסח, 9-10.4.07
בהנחיית טל בשן, דינה יוגב וגלעד מרגלית
לפרטים והרשמה
גלעד: 052-5376799
[email protected]
חג שמח, צוות החווה
מיכלול_ה*

אדריכלות וחשיבה אקולוגית

שליחה על ידי מיכלול_ה* »

בעצם כל עיר יכולה לאמץ את הדגם הזה.

זה לגמרי לא נכון. בירושלים מה שמכתיב את התכנון הוא המבנה של עמקים ורכסים. למזלנו בתקופה הבריטית מתכנני העיר הבינו את החשיבות של שמירת העמקים הללו וקבעו שהעמקים ישארו פתוחים.
בערים שכבר עשו בהן טעויות תכנוניות כבר אי אפשר להשיב את המצב אחורה. יש ערים שאין בהם כמעט טבע עירוני (אלא אם את מחשיבה את העטלפים בדיזנגוף סנטר כטבע עירוני). ויש מקומות בהם אין תוואי שטח שמכתיב תכנון כזה. לפרנסי הערים בימינו אין שום זיקה ואינטרס לשמר חיי טבע בעיר. זה עצוב מאוד אך כך המצב כרגע.
דניאלה*
הצטרפות: 21 ינואר 2002, 15:27

אדריכלות וחשיבה אקולוגית

שליחה על ידי דניאלה* »

אני רוצה לספר בפורום הזה על יוזמה הולכת ומתגבשת בקיבוץ כרמים בצפון הנגב (כ- 15 דקות מבאר שבע, מול מיתר).
קיבוץ כרמים בן כ-25 שנה, ומעולם לא צמח באופן משמעותי. בקיץ האחרון עבר הקיבוץ תהליך הפרטה, אך תושביו רוצים לשמור על אורחות החיים שהיו להם קודם (חינוך ותרבות משותפים, חיי קהילה פעילים, קשר בין תושבים). יש בקיבוץ שטח שמיועד לבניית בתים חדשים (כ-100 בתים), והקיבוץ רוצה להפוך את ההרחבה למשהו מיוחד, שלא יהפוך לשכונת וילות סטנדרטית שאולי נקראת קהילתית, אבל בפועל היא סתם שכונה פרברית שנפרדת לגמרי ממה שהיה פעם הקיבוץ.

בקיץ הסכים הקיבוץ על ארבעה עקרונות שעל בסיסם הוא יתרחב -
חיים קהילתיים (עם כי לא ברמת שיתוף כלכלי),
מעורבות חברתית (בקהילות בסביבה),
קהילה פלורליסטית (השאיפה היא שיהיה פה מגוון של אנשים - חילוניים, דתיים, רווקים, זוגות, זוגות חד-מיניים ועוד מה שתעלו על דעתכם - כלומר, לא סינון סטנדרטי של ישובים),

ו- פיתוח אקולוגי (בר קיימא).

קצת לגבי התוכניות לפיתוח אקולוגי:
אנחנו רוצים לבנות בתים שעושים שימוש בחומרים הנכונים, שמשמרים אנרגיה באופן אופטימלי,עם תכנון נוף פרמהקלצ'ר, בלי גדרות בין הביתם, מיחזור מים אפורים, שימוש באנרגיה סולארית, פיתוח עסקים ירוקים וחקלאות אורגנית. הכוונה שלנו היא ליצור מקום שיישם ידע רב שקיים בארץ, יעשה שימוש בטכנולוגיות מתקדמות ויהיו מעין ראש חץ בתחום.

בחורף הגיעו לכרמים חברה' שהיו בעמותות 'איילים' ומעונינים להתיישב התיישבות קבע בנגב, ועוד זוג - אנחנו (אודי ודניאלה), שהגענו כדי לקדם את הפן האקולוגי של הפיתוח.
כרגע כולנו - תושבים חדשים וחברים ותיקים - עוברים יחד תהליך מובנה שבמהלכו אנחנו פורטים לפרטים את העקרונות הנ"ל.

בשלב זה אנחנו קולטים אנשים שמעונינים להיות חלק מעיצוב וייסוד הקהילה בכרמים.
ראיינו כבר כ-20 זוגות ויחידים, ואנחנו ממשיכים בתהליך של לקלוט אנשים. יש כ- 10 דירות או קרוואנים שיתפנו עד סוף הקיץ, ובשלב הבא, כנראה שיהיו עוד.

מי שרוצה לשמוע עוד על התהליך, מוזמן קודם כל לקרוא טור שאודי כותב מזה כמה שבועות ב - ynet במדור 'מעורבות וחברה', או לכתוב אלינו ל - [email protected].

בזאת אני פותחת דף כאן - כפר אקולוגי כרמים - ואשמח להתייחס לשאלות והערות.

בברכה,
דניאלה
תמי*
הצטרפות: 12 נובמבר 2001, 14:43

אדריכלות וחשיבה אקולוגית

שליחה על ידי תמי* »

לאופטימים, מקווה שכבר מצאתם את מקומכם, אם לא ואתם עדיין אופטימיים חשבו על: ישוב קטן (20 משפחות כעת) בצפון בקעת הירדן (ליד בית שאן) אוכלוסיה מגוונת (דתיים וחילונים ועוד) עם כיוון אקולוגי ובקיצור : "רותם" . מקום לצמיחה אישית שאפשר להגשים בו חלומות. רכזת קליטה: גלית 046581038
ניב_דור_כהן*
הצטרפות: 30 מאי 2005, 16:03
דף אישי: הדף האישי של ניב_דור_כהן*

אדריכלות וחשיבה אקולוגית

שליחה על ידי ניב_דור_כהן* »

שלום לכולכם.

אשמח לקבל פרטים כלליים על אפשרות של בניית דום.
האם מישהו מכיר אדריכל שיכול לתכנן דום ומהנדס שיכול לאשר אותו (כמובן בכפוף ליסודות מתאימים וכ"ו).
מה העלות של בניית יסודות לכזה מבנה?
וגם הפנייה לאדריכל שמתעסק עם בנייה כזאת (דום או יורט)

תודה
מיכל_ויטל*

אדריכלות וחשיבה אקולוגית

לאיזה סוג דום אתה מתכוון?
בלוטן אושרו בשנה שעברה מספר כיפות גיאודסיות מחופות בבלות קש, ויש לי את ההיתר ואת פרטי המהנדס. אתמול דיברתי עם מהנדס במועצה אזורית בקעת בית שאן לגבי דום משקי אדמה, ונבדוק אפשרות אישור של דום כזה. כיפה היא מבנה חזק בפני עצמו, כך שנוצר חיסכון ביסודות, אבל תשובה מדויקת לשאלת העלות ליסודות ולדום עצמו תוכל לקבל רק כשיהיו לך תכניות וכתב כמויות ותוכל להעביר אותם לקבלנים.
ניב_דור_כהן*
הצטרפות: 30 מאי 2005, 16:03
דף אישי: הדף האישי של ניב_דור_כהן*

אדריכלות וחשיבה אקולוגית

שליחה על ידי ניב_דור_כהן* »

תודה על התשובות מיכל.
הייתי מאוד שמח לקבל דוגמא של היתר כזה כמו שציינת בנוסף לפרטי המהנדס.
מה הערכה כללית של הוצאות ליסודות ולמבנה עצמו כפי שנבנו בלוטן(בלי כל הבפנים)?
האם את היית מעורבת בבניית הדום עם הבאלות?
האם את אדריכלית אקולוגית?
האם יש לך תמונות של הדומים בלוטן?

תודה
ניב
בשמת_א*

אדריכלות וחשיבה אקולוגית

שליחה על ידי בשמת_א* »

האם את אדריכלית אקולוגית?
מיכל ויטל היא אדריכלית אקולוגית, ויש לה גם דף-בית-אישי כאן באתר (השם שלה הוא הקישור אליו).
מיכלול_ה*

אדריכלות וחשיבה אקולוגית

שליחה על ידי מיכלול_ה* »

קיבלתי הזמנה על יום עיון בניה אקולוגית. בטח יעניין עוד קוראים באתר:

ארץ כרמל- עמותה לקידום רעיון הקיימות (ע"ר)
" אם אתה רוצה לחולל שינוי בעולם, חייה את השינוי" מהטמה גנדי

הבית שלנו קטן וירוק
יום עיון בנושא בניה ירוקה

ביום העיון נלמד ונחווה בניה ירוקה וידידותית לסביבה.

חומרי הבניה של הבית:
קש, אבן, אדמה, עץ, מכולות ואחרים.
היתרונות והחסרונות בכל סוג חומר. והדגשים שצריך ביישום חומרים אלו.
המערכות בבית:
בידוד ומסה טרמית.
חימום פאסיבי.
מערכות הסקה.
מערכות קירור.
מערכות המים - מים אפורים, מים שחורים, מי גשם ומי טל.
מערכות אנרגיה - רוח ושמש. כולל סיור בבית בו מותקנת מערכת סולארית המחוברת לרשת החשמל.

הבית וסביבתו: מערכת היחסים של הבית עם החצר.

יום העיון יתקיים בבית האקולוגי של רינת ועמיעד לפידות במושב כרם מהר"ל.
יום רביעי 26/3/08 בין השעות 9:00 - 13:00.
עלות למשתתף 150 ש"ח. במהלך היום יוגש כיבוד קל ושתיה חמה/קרה.
הרשמה עד לתאריך 23/3/08 בדואר אלקטרוני: [email protected] או בטלפון: 052-3513648
מספר המשתתפים מוגבל.
פלונית_כרגע*
הצטרפות: 04 אוגוסט 2004, 14:10
דף אישי: הדף האישי של פלונית_כרגע*

אדריכלות וחשיבה אקולוגית

שליחה על ידי פלונית_כרגע* »

מישהו יודע עם בניה של חברות כמו "אוסטק שמיר" והומסטייל" אכן גורמים פחות נזק לסביבה מאשר בנייה רגילה?
או שזה סתם משהו שאופנתי לומר ולכן הם כותבים את זה באתרים שלהם?
(לא מבינה בזה כלום, עומדת לבנות בית, בוץ נראה לי גדול עלי)
תודה
עפרה_שחר*
הצטרפות: 11 אוקטובר 2007, 23:10
דף אישי: הדף האישי של עפרה_שחר*

אדריכלות וחשיבה אקולוגית

שליחה על ידי עפרה_שחר* »

מיכל ויטל תדע לענות לך. יש לה פה דפבית
מיכלול_ה*

אדריכלות וחשיבה אקולוגית

שליחה על ידי מיכלול_ה* »

הנה סרט שנותן המון השראה לבניית בתים מבוץ.

http://www.davidsheen.com/firstearth/videos.htm

בתים יפייפיים מבוץ בגנונות שונים מכל העולם.
ובעקבות הסרט אני מחפשת אנשים שיש להם ניסיון בבניית בתים למגורים מקוב או מאדובה בארץ כדי לשקול לבנות את הבית שלנו בשיטה זו.
פלוני_אלמונית*

אדריכלות וחשיבה אקולוגית

אשמח לייעוץ לגביי מיקום חלון עליון לאוורור. מדובר על סלון עם חלון פינתי גדול בפינה דרומית מזרחית (הנוף.) אזור מדברי. היכן למקם את הפתח העליון ע"מ לאפשר לאוויר חם לצאת? מה הגודל המינימלי לחלון כזה? תודה
פלוני_אלמונית*

אדריכלות וחשיבה אקולוגית

+הודעה ממשתתפת חדשה התקבלה בברכה:+

פאולו סולרי נפטר.
http://www.treehugger.com/green-archite ... -2013.html
שליחת תגובה

חזור אל “חימום וקירור”