דף_פתיחה‏ leaf מה_חדש‏ leaf מפתח_נושאים‏ leaf הוראות_שימוש‏ leafemailleaf חיפוש:
"אבא, נכון שפעם היינו קונים קצף, אבל בגלל שאכלתי אותו הפסקנו לקנות?". (צפריר_שפרון‏‏ מתוך כבד_את_ילדיך‏)

ברוך בואך לאתר באופן_טבעי‏ flower

ביקור ראשון שלך?
מדור_חינוך_ביתי  left הפניות_לכאן‏, דפים_דומים‏
חינוך_ביתי‏:
חינוך הילדים במסגרת המשפחה,
בלי להאציל את האחריות והסמכות
לחנכם על מסגרות חיצוניות.

ראו גם:
מדור_חינוך_ביתי_והחוק‏
מדור_קבוצות_חינוך_ביתי‏ (מפגשים קבועים)
*מדור_מפגשים‏* (מפגשים ארציים חד-פעמיים)

הרשימה_הצהובה‏ (פרטי קשר עם משפחות – פומבי)
הרשימה_הלבנה‏ (כנ"ל – חסוי)

star star star

אודות החינוך הביתי:

למידה: (ראו גם מדור_לימודים‏)
חברה:
קהילה:

יצירת קשר ומפגשים עם משפחות חינוך ביתי:

עזרה למשפחות בתחילת דרכן בחינוך הביתי:
דיונים על מפגשי חינוך ביתי:
דפים קהילתיים נוספים:
ההחלטה על חינוך ביתי:
פרנסה:
אתגרים ומכשלות:
הורים לילדי חינוך ביתי:
חוויות מהחיים:
בלוגים:
אנשים:
תעודות וציונים:
פעילות:
עמותות וארגונים בחינוך הביתי:
מדינה וחברה:
חינוך ביתי מול הרשויות
ביקורת בית הספר:
עדיין לא ממוין


(הדף עודכן ב-8.2.2013)

זהו דף_אינדקס‏.

שלום לכולם. האם יש למישהי מושג היכן ניתן למצוא תכנים לחינוך ביתי לגילאי שנה ושלוש פלוס? בתודה מראש:)
ילד בגיל הזה זקוק בעיקר לחום ואהבה, מדברים איתו, משחקים איתו וזהו ? איזה תכנים צריך ?
מי שיש לה תכנים שניתן להוסיף שיכולים להוסיף מבחינה התפתחותית אשמח אם תגיב. חום ואהבה זו לא היתה שאלתי תודה
התכנים בגיל הזה הם בעיקר פיזיים:
  • כלים שאפשר להכניס ולהוציא ולסדר ולערום, בין אם הם כלי מטבח או קוביות משחק או אבנים ועלים.
  • חומרים בעלי מרקמים שונים, בין אם אלה צבעי ידיים וניירות, או חול ומים ובוץ.
  • תנועות שונות שאפשר לתרגל, ביבשה (סלעים, מדרגות, ג׳ימבורי), באוויר (סולם, מגלשה) ובמים (נחל, ים בריכה).
חוץ מזה אפשר לשיר איתם, לספר להם סיפורים קצרים, לחפש אותם במחבואים, לדגדג אותם, לקחת אותם על הכתפיים גבוה מעל כולם, להתחבר עם כלבים וחיות אחרות, ובעיקר להיות בסביבת ילדים ומבוגרים פעילים.

תהנו!

הודעה ממשתתפת חדשה התקבלה בברכה:

שלום, האם מומלץ להתחיל תהליך חינוך ביתי בכיתה ח באמצע השנה ומהם הצעדים המומלצים?

אפשר להתחיל תהליך באמצע השנה.
רשמית אי אפשר. בפועל, מי שמחליט לצאת מבית הספר יוצא, ואז מיידע את הרשויות ומבקש אישור.
אחרי שמוציאים מבית הספר, יכולים לקרות שני דברים. או שאף אחד לא ישים לב, או שהמנהלת והקבסית יאיימו עליכם בתביעה משפטית. אין לאיום הזה בסיס.
במקביל להוצאה, שולחים מכתב בקשה למפקחת האחראית על החנ״ב במחוז שלכם. יש דוגמאות למכתבים באתר.
אם הקבסית מתקשרת לאיים מוסרים לה שהעניין בטיפול. אחרי זה היא תבוא לביקור בית עם המפקחת.
הודעה ממשתתפת חדשה התקבלה בברכה:

כשאמא רוצה לחנך את ביתה בחינוך ביתי ע"פ החוק היא חייבת תעודת הוראה? ואם כן מה היא צריכה ללמוד?

אין צורך בתעודת הוראה או תעודה אחרת.
כן צריך ללמוד (כל הזמן מחדש) את הילדה – מה מעניין אותה, מה מפריע לה, מה עוזר לה.
הודעה ממשתתפת חדשה התקבלה בברכה:

אנחנו מחפשים פסיכולוג חינוכי מוסמך. עדיף מישהו שמכיר ומעריך בחינוך ביתי. זה בקשר לאישור שלנו לעשות חינוך ביתי. תודה.

מנסיון העבר, לא סביר שפסיכולוג יעזור לקדם את קבלת האישור.
האם הפקידים דרשו מכם חוות דעת של פסיכולוג? זה לא חלק מהנהלים, וזה לא יעזור לקבל אישור.
שלום, אנו בתהליך של הגשת בקשה לחינוך ביתי לשנה הבאה. בתנו הבכורה תהיה בגיל כיתה א'. למישהו יש טיפים לגבי תוכנית הלימודים שצריך להגיש? אשמח לראות דוגמאות.
כן. הטיפ שלי הוא לכתוב את מה שאתם עושים או את מה שאתם מתכננים לעשות. אל תנסו לנחש מה הפקידים מצפים לקרוא, אלא תכתבו את מה שאתם מצפים שיקרה.
שלום, קיבלנו היום תגובה ראשונה מנציגי המחוז על הבקשה שהגשנו. הם ציטטו לנו קטע מהנהלים, לפיו עד שמקבלים אישור צריך לרשום את הילדים במוסד מוכר ולשלוח אותם לשם. מישהו מכיר את זה? זה נשמע לי כמו בירוקרטיה מטומטמת ומקוממת, וכמובן לא הגיונית בעליל. למה לשחק בילדים כמו ביו-יו ולפגוע ברצף החינוכי עד שמשרד החינוך יתארגן על עצמו?! אני ממש ממש לא רוצה לעשות את זה. מה לעשות? האם זה יפגע בסיכויים שלנו לקבל אישור?
נכון שיש קטע בנהלים שאומר את זה. אבל אתם מחויבים לטובת הילדים ולא לטובת הנהלים.
יונת, תודה על תגובתך המהירה. זו השנה הראשונה שאנחנו מגישים בקשה לאישור ולכן כל העסק חדש לנו. היום קיבלנו שיחת טלפון מהקב"ס שגם הוא אמר, "קודם כל תרשמו ותשלחו, ובינתיים הבקשה שלכם תיבדק". העניין הוא שהגשנו את הבקשה מאוחר יחסית, לא היינו צריכים לחכות לחופש הגדול. השאלה היא מה לעשות עכשיו? מה יעשו לנו בפועל אם לא נרשום ולא נשלח? אנו חוששים גם מהלשנות של שכנים.
הקב״ס חייב להגיד את זה.
אני לא יודעת מה יעשו לכם, זה תלוי בהמון גורמים. בד״כ לא עושים כלום מלבד לאיים (ובהחלט מאיימים) אבל כבר קרה שהגישו כתב אישום. אני לא חושבת שכדאי לפגוע בילדים רק בגלל משהו שאולי יקרה ואולי לא. אם יגישו כתב אישום, תוכלו לחשוב מחדש. סביר שאם אז תשלחו את הילדים אז הם יסירו את התביעה. ואפשר גם לנסות לעמוד מולם בבית המשפט, אם אתם מרגישים שאתם מסוגלים לזה. אבל סביר שזה לא יגיע לזה.

לגבי השכנים, כדאי להגיד להם שעשיתם את חלקכם בהליך הבירוקרטי ועכשיו אתם ממתינים לסחבת של הפקידים. ככה לא יהיה להם מה להלשין.

תודה רבה יונת. אתמול בלילה נשארתי ערה עד מאוחר וקראתי בערך כל מה שיש במדור "חינוך ביתי והחוק" והחכמתי רבות. ממש לא ברור לי למה צריכה להיות כזו סחבת, הרי אנחנו לא מבקשים שום דבר... להפך, מוותרים על חינוך מתוקצב ממשלתית ומפחיתים עומס מהמערכת.
ועוד משהו, לגבי השכנים - לא מדובר באנשים שישאלו אותנו מה קורה עם הילדים, אלא (לצערנו, ואני יודעת שזה נשמע נורא) באנשים שמחפשים לפגוע בנו ופשוט עשויים למנף את עניין החנ"ב כאמצעי התנכלות נוסף ("תבדקו מה קורה עם המשפחה הזו, הילדים שלהם לא נמצאים במסגרות ולדעתי יש כאן עניין של הזנחה"). פשוט תהיתי מה קורה במצב שיש הלשנה זדונית פעילה.
דבר נוסף (סליחה על ההודעות המרובות): בעלי חושש שאם לא נשתף פעולה בנושא הזה של רישום וביקור במוסדות חינוך עד לקבלת אישורים, יעכבו לנו את מתן האישור כי אנחנו "מורדים". לי יש חשש הפוך: שברגע שהילדים רשומים לבית הספר ולגן, ואנחנו הוכחנו את עצמנו כמשפחה "צייתנית", למשרד החינוך בעצם אין שום סיבה לזרז את מתן האישור, כי הילדים הרי מבחינתם מסודרים... לדעתי דווקא גישה אסרטיבית - אנחנו בפועל בחינוך ביתי ולא זזים מכאן, אנא הסדירו את מעמדנו - תסייע לנו בקבלת אישור. אם כי אני מבינה שאנחנו די הולכים כאן בין הטיפות.
לגבי השכנים: אם יש תלונה, הפקידים חייבים לבדוק ולטפל. חייבים. יכול להיות שאחרי הבדיקה הם לא יעשו כלום, אבל הם חייבים לפחות לבדוק. לכן דווקא כדאי איכשהו להעביר לשכנים את המסר שהכל גלוי ומטופל.

לגבי סחבת: לא התרשמתי שמעכבים אישורים בגלל סיבות שקשורות לילדים או למשפחה. זה יותר משהו שקשור להתנהלות פנימית של משרד החינוך.

ממה שאני יודעת רוב המשפחות נוהגות כמוך. הגישה של בעלך פחות רצוייה, כי מה שמחפשים זה אידיאולוגיה של חינוך ביתי. נוטים לעשות בעיות עם הורים שלא שולחים כי התאכזבו מהמערכת, ואם הסכמתם לשלוח, אז כנראה שהאידיאולוגיה שלכם לא משהו מ
בכל מקרה, הקב״ס תפקידו לאיים, ומי שמאשר זה בכלל לא הוא אלא המפקח על החנ״ב במחוז שלכם. אז הייתי מספרת לשכנים שאתם בתהליך מול משרד החינוך (כי זה נכון) וזהו.
חוץ מזה, עם כאלה שכנים, אולי כדאי לשקול מעבר דירה למקום יותר ידידותי?
תפוח_אדמה‏, אנחנו אכן מתכננים לעבור למקום יותר סימפטי, אבל כרגע זה לא מתאפשר מסיבות כלכליות, מה לעשות... למעשה, אם לא החשש מהלשנות יכול להיות שבכלל לא היינו טורחים להגיש בקשה לאישור. אני מכירה משפחות שחינכו ילדים בבית במשך שנים בלי לדווח לאף אחד, בלי שום קושיות מצד נציגי משרד החינוך או הקב"ס.
עכשיו קיבלנו במייל תגובה ממשרד החינוך (סוף סוף), לאחר כחודש ללא מענה. הם כותבים שהבקשה התקבלה לפני כשבועיים ושמשך הטיפול - שלושה חודשים. שלושה חודשים?! למה כל כך הרבה זמן? התקוות שלי שהעניין יוסדר עד תחילת שנת הלימודים הולכות ומתפוגגות...
התקוות שלי שהעניין יוסדר עד תחילת שנת הלימודים הולכות ומתפוגגות...
זה באמת ממש לא חשוב. באמת. ממש ממליצה להירגע. ה"אישור" הזה ממש לא חשוב לכם. הוא חשוב רק למשרד החינוך. ומולם אתם ממש בסדר: הגשתם בקשה, עכשיו הסחבת אצלם וזו לא אשמתכם שלוקח להם זמן.
תחילת שנת הלימודים לא רלבנטית לחינוך ביתי (אלא במובן שסוף סוף אפשר ללכת לאתרים שלוים וריקים tongue ), אלא רק למשרד החינוך.
גם אם השכנים ילשינו שהילדים לא הולכים לבית הספר, ויפנו אליכם, תגידו, נכון, אנחנו בחינוך ביתי, כן, הגשנו תוכנית וכל מה שצריך, הכל בסדר, השכנים פשוט לא יודעים שאנחנו בחינוך ביתי ולא סתם מתפלחים מבית הספר. (לא עניינם אם האישור ממשרד החינוך בדואר, במגרה שלכם או עדיין לא נכתב, אלא אם כן הם שואלים ישירות אם אפשר לראות את האישור).
בקיצור, חבל סתם להילחץ בעניין ביצה שלא נולדה.
ועוד פחות חבל להילחץ בגלל סחבת של רשויות המדינה.
אתם בחינוך ביתי. האישור יגיע כשיגיע. אתם יכולים לספר לשכנים אחרים ביישוב שעברתם לחינוך ביתי בשעה טובה. השמועה כבר תופץ, ומי שירצה להלשין יבין מעצמו שהוא מתפרץ לדלת פתוחה.
בשמת_א‏, תודה על תגובתך. אני הרבה יותר רגועה עכשיו. אכן לא נשמע לי סביר שיתבעו אותנו כאשר הבקשה שלנו כבר נמצאת בתהליך טיפול.
אני הסכמתי לרשום רק כשאמרו שהאישור בדרך. רשמנו מתוך הצהרה ברורה שלא מתכוונים לשלוח אף אחד לשום מקום...
הודעה ממשתתפת חדשה התקבלה בברכה:

היי, האם בהגדרת הנהלים לחינוך ביתי יש איסור על לימוד בקבוצות ? אנחנו בוחנים את האפשרות שלכל הורה יהיו שעות קבועות ללמד את הקבוצה לפי תחום התמחותו.

תלוי...
אין בעיה לעשות פעילויות בקבוצות, אבל יש בעיה להעביר את האחריות לילדים למישהו אחר באופן קבוע – זה כבר דומה מדי לבי״ס פרטי ולכן מצריך אישורים אחרים.
חיבור למשפחות חינוך ביתי
מוזמנים להצטרף אלינו למפגש זום בכל יום חמישי ב-20:00.
במפגש תהיה הזדמנות לדבר עם הורים וילדים בחינוך ביתי, לשאול מה עושים ואיך, והכי חשוב: ליצור קשרים.

קישור התחברות לזום (תקף לכל המפגשים): ‏https://us02web.zoom.us/j/88365087174

האם המפגשים בזום שיונת קישרה אליהם עדיין מתקיימים באיזשהו אופן? עברה מעל שנה מכתיבת ההודעה...
כן, נפגשים כל יום חמישי בשמונה בערב. מוזמנים!
הי
לא מצאתי דף מתאים אז מנסה כאן.
מתכננים לבקר בארץ מתישהו בין אמצע אוגוסט לאמצע אוקטובר, ל5-8 שבועות, בנות 11 ו7 (וגם שנתיים) בקושי יודעות עברית לצערי הגדול, ולכן רוצה לבקר יחסית לזמן ארוך שיתערבבו בשפה כמה שאפשר
בהיותנו משהו בין homeschooling לאנסקוליג (או לכלום אחד גדול לאחרונה הארוכה:(:)) מחפשת רעיונות למפגשים אם משפחות חינוך ביתי עם ילדים בגילאים דומים, טיולים מפגשים, ווטאבר כל רעיון התקבל בברכה.
בבסיס נהיה כנראה בק. אתא.
תודה רבה
יש לך מה להוסיף? עריכת כל הדף
אפשר לפתוח דף_חדש, או לכתוב כאן בדף מדור_חינוך_ביתי:
המחנך מהווה מופת אפילו אם אינו "מתנהג למופת".

מאת:

כדאי לקרוא שוב את מה שכתבת לפני ההוספה.